DAGBLAD VOOR Nieuwe Duiische successen aan Oostfront. Waarom dezen oorlog Mislukte vijandelijke aanvallen bij Nettuno. Duitsche luchtaanvallen op het landingshoofd bij Nettuno. Aanval op de Poolsche regeering te Londen. De strijd tusschen Pripet en Beresina. Ook het ijsdek baat den Sovjets niets. Niet Duitschland, maar de Sovjet-Unie in gevaar. Een Japansche stem. De Duitse*'*" Wit»!»nvallen op Engeland. Controleur een oogje dicht Geestige rechtspraak. V. J VOLEWIJCKERS EN HERACLES KAMPIOEN Willem II vrijwel geheel uitgeschakeld. VOETBALUITSLAGEN. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9, Bureau der Heldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. MAANDAG 14 FEBRUARI 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 37. 2 pagina's. Dese Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in dese Editie 11 et. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. £EN landbouwer uit Noord-Scharwoude een „middenstander" uit Hoorn en een „werkgever" uit Beverwijk stelden afzonderlijk ongeveer tegelijkertijd in brieven soortgelijke vragen, die we v°'?t *°ud*n willen formulee- ^en- ';P J hers zeggen: de jo- .S^kuld van dezen oorlog Is dit wel juist? Overschat men de macht van het toch betrekkelijk kleine aantal joden in de wereld niet. indien men aanneemt, dat de joden in staat zijn, dermate den loop van de geschie denis naar hun doelstellingen te bepa len? Van den anderen kant beweren de democratieën, die de Geallieerden als hun hoogste ideaal zien: de nationaal- 60cialisten en fascisten zijn de schuld van dezen oorlog. Overschat men aan die zijde niet evenzeer de macht van hen, die men toch gemeenlijk als een handjevol lieden pleegt aan te duiden?' Deze nuchtere vragen toonen aan dat men zich meer en meer in breede kringen van ons volk in de dingen van deze dagen verdiept en dat meri niet meer genoegen neemt met de door gaans generaliseerende en oppervlak kig aandoende leuzen. De schuldvraag van dezen oorlog is een ingewikkeld probleem, waarover het laatste woord ook nog jaren na beëindiging van dezen oorlog nog niet gezegd zal zijn. Wanneer we hier dus op de gestelde vragen, die zich ern stig met de schuldvraag van dezer, oorlog bezighouden, ingaan, is het al leen om de meeningen te omlijnen en door een zoo obiectief' mogelijke weer gave van de diverse opvattingen het vormen van een eigen oordeel, op so Uede fundamenten gebaseerd, te verge makkelijken. O WANNEER men de 'schuldvraag van dezen oorlog nagaat, moet men wederziids de vijandelijke machten ontleden, zooals die zich geleideliik on gebouwd hebben, voordat ze als laatste redmiddel om gelijk te kriigen toe vlucht tot gewapend geweld namen Wat waren de doe'sMlingen beider machtsgroeneerinaen? Wat wilden zii met den oorlog bereiken, nadat ze dit doel door andere, vreedzamere midde len en wegen niet meer konden be halen? De joden met hun onmiskenbaar streven, dat ze nimmer onder stoelen of banken gestoken hebben, een eigen staat of gesloten gemeenschap onder een staat of gemeenschan te vormen en alle macht aan zich en hun groep te trekken, hebben het uitsluitend aan zichzelf te wijten, dat de schuld van dezen oorlog op hen geworpen wordt Zij hebben dezen oorlog, waarvan hun bezittingen en machtsposities den in zet vormen en waarvan zij met de hun eigen wellust van begeerte onsmake lijk profiteeren. reeds geproclameerd en aangemoedigd in 1933, toen in Duitschland het natmnaalsocialisme aan de macht kwam. Men herinnerl zich waarschijnlijk nog de kregen van de vele politieke en andere ioodsche vluchtelingen. d;e oorlóg te«en OuitS"b- land predikten en hier te lande comi- tê's oprichten, waarin zij den bovcot van Duitsche materieele en geestelijke goederen bepleitten. De joden hebben zich van het in het liberalisme worte lende cosmooolitisme, wereldburger- domstreven. bed'end om dit ten voor- deele van specifiek eigen materialis tische belangen uit te buiten. O MATIONAALSOCTALTSME is de na- tuudijke reactie op het cosmopoll- tisme. Het is van een natuurlijke een geleidelijk meer welbewuste en zorg vuldig omschreven uiting van het nieuwe geestesstreven van de 20st? eeuw geworden, dat o.a. in het natio naliteitsbeginsel van Wdsons vermaar de veertien punten uitdrukking vond De geallieerden, de overwinnaars van 1919 hielden zich aan dit be«insel nie' Het onderdrukte beginsel, dat alles zins gerechtvaardigd is. zocht en vond nieuwe wegen om tenslotte in het volk- eche pr'ncipe van het nationaalsocia- lisme zün vaste omlijning te vinden Ieder land heeft van deze nationalis tische geestesrichting in meerdere of mindere mate den adem gevoeld Tn die landen, waar de volken het meest of het eerst de nadeelige gevolgen var het internationalisme ondergaan heb ben. substantieerde zich dit nationa lisme in organisatievormen Volkomen logisch. Alleen door organisatie kan een doel, in dit geval de bestriidinc van de uitwassen van het internationa lisme en cosmopolitisme. het zekerst bereikt worden en het nuttigst effe-t verkriigen. Heel wat meer dan enkel nationali' tische driifveeren ziin de diepere oor zaken van den huldigen oorlog D» andere oorzaken, prikkel en spanningen hebben zelfs de eerste aan kracht al lengs overtroffen Het nationalisme 'f in dezen oorlog ook geëvolueerd e*i heeft zich weten op te heffen tot een hoo»er plan. (Slot volgt.) HAMA. Bommen op Z-O Engeland en Londen. Ver^nicter v?n 1.- u. 15 Febr. Zon op 7.59 u„ onder 17.51 u. Maan onder 10.35 u.. op 0.32 u. 16 Febr. Zon op 7.57 u„ onder 17.53 u Maan on 0.3? n onder 10 56 n. KADEROPLElDINfi ORRMAANSCHt LANDDIENST. Eeuwen geleden trokken Nederlani- sche boeren en handelaars naar hei Oosten en vestigden zich in de steden of bouwden zich boerenhoeven, steden als Danzig en Marienwerder laten nor heden den Nederlandschen Invloed in hun bouwstijl herkennen. Ook nu trekken weer jonge pioniers naar het Oosten In Danzig en Bromberg kan men hen in t blauwe Jeugdstorm-hemd ontmoe ten. In totaal bevinden zich reeds 500 Nederlandsche jongens en meisjes in den Germaanschen Landdienst. om het boerenwerk weer te teeren Later zui len zij zich eigen hoeven bouwen en mede den grondslag leggen voor een nieuwen Germaanschen boerenstand in deze gebieden De iongens en me'sles zijn ondergebracht in kampen ondei Nederlandsche leiding Over enkele weken begint de oplei ding van kampieidersfsters) voor den Germaanschen Landdienst Zij. die meenen hiervoor geschikt te zijn, kunnen zich voor opleiding aan melden Leeftijd 1825 jaar. Aanmelden bij: Germaansche Landdienst, Utrecht. Koningslaan 9. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 Febr. - Het opper bevel van de weermacht deelt mede- In het zuidelijk deel van het Oos telijk front bevochten onze divisies ten zuidoosten van Kriwoirog, ten westen van Tsjerkassy en ten oosten van Sjasjkof onder afweer van aan houdende vijandelijke ontlastings- eu tegenaanvallen in verbitterde ge vechten nieuwe successen. Bij Doebno zijn zware gevechten aan den gang met mobiele Sovjetrussische gevechtsgroepen. Er werden 16 vijande- 'ijke pantserwagens stukgeschoten. Bij Wibetsk verijdelden onze dappere grenadiers, op doeltreffende wijze ge steund door artillerie en slagvliegtul- gen, ook gisteren hevige doorbraak pogingen der bolsjewisten en vernietig den zij 49 vijandelijke pantserwagens in deze afweergevechten hebben zich het grenadier-regiment 529 onder lei ding van den drager van het Eikenloof luitenantkolonel Kiesling en het artil lerie-regiment 299 onder leiding var. luitenantkolonel Reinking bijzonder on - derscheiden. Ten noorden van Newel alsmede tus- schen Ilmenmeer en Finsche Golf ver sterkte de vijand zijn druk. Terwijl in enkele sectoren hevige vijandelijke aan vallen werden afgeslagen, hadden op verscheidene plaatsen eigen tegenaan vallen een succesvol verloop. Ook in den sector van Narwa zijn hevige ge vechten aan den gang. Aan de Italiaansche fronten mis lukte op het landingshoofd van Net tuno een vijandelijke aanval op Apri- lia onder het geconcentreerde vuur van alle wapens. Zware artillerie van het leger, gevechts- en slagvliegtui gen vielen dag en nacht ontschepin gen en scheepsbewegingen van den vijand bij Nettuno en Anzio aan Een vijandelijk landingsvaartuig werd tot zinken gebracht, een groote ben zineopslagplaats vernietigd en ver scheidene schepen werden gedwon gen koers te wjjzigen. Kustbatterijen der marine beschoten vijandelijke scheepsdoelen in de Golf van Gasta en plaatsten treffers op een kruiser Bij Cassino duurde de verbitterde worsteling ook gisteren met onvermin derde hevigheid voort. De pantsergre nadiers, die weken lang in harde af weergevechten zijn gewikkeld, sloegen oaarbij krachtige vijandelijke aanval len af en zuiverden tijdens succesvolle tegenaanvallen verscheidene haarden van verzet aan den noordrand van de stad. In deze gevechten onderscheidde zich bijzonder het grenadierregiment 212 onder leiding van majoor Knuth In den afgeloopen nacht wierpen eenige vijandelijke vliegtuigen boni*-*' men op plaatsen in West-Duitschland Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen ondernamen storingsaanvallen op Zuid- oost-Engeland en Londen. Duitsche motortorpedobooten brachten tijdens een nachtelijken aanval op de Enge1- sche kust aan den mond van de Hum- ter een Britsch bewakingsvaartuig tot zinken. Het Duitsche weermachtbericht van Zaterdag luidt: UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 12 Febr. - Het opper bevel van de weermacht deelt mede: Bij geringere gevechtsactiviteit dan de vorige dagen ontstonden gisteren slechts in enkele sectoren van het Oos telijke front tamelijk omvangrijke ge vechtshandelingen. Zoo behaalden onze troepen ten zuidoosten van Kriwoirog in het gebied ten westen van Tsjerkas sy en ten oosten van Sjasjkof in hevige canvals- en afweergevechten succes sen, Hierbij werden alleen ten oosten van Sjasjkof 52 vijandelijke pantserwa gens vernietigd Bij Witebsk alsmede tusschen het Il menmeer en de Finsche Golf werden nieuwe hevige aanvallen der bolsje wisten deels in gevechten van man tegen man afgeslagen; tusschen Loega en het Peipus-meer werden de bolsje wisten door aanvallen van onze for maties teruggeslagen. De gevechten duren hier nog voort. In den afweer- slag bij Witebsk heeft zich het pio- r.ierbataljon 6 van een velddivisie van de luchtmacht onder bevel van den eersten luitenant Zurmühlen bijzonder enderscheiden. In den noordelijken sector van het Oostelijke front hebben zich de Rijnsch- Westfaalsche 227ste infanteriedivisie onder bevel van luitenant-generaal Berlin en de artillerie van het leger onder bevel van den drager van het Eikenloof luitenant-generaal Tomasch- ki schitterend gehouden. Aan de Italiaansche fronten stortten m het landingshoofd van Nettuno hevi ge door pantserwagens gesteunde aan vallen op de nieuwe Duitsche linies bij Aprilia in het vernietigingsvuur van de Duitsche artillerie ineen. Hierbii werden 17 vijandelijke pantserwagens stukgeschoten. De bloedige verliezen van den aanvaller waren in het flan- keerende vuur van de Duitsche infan teriewapens bijzonder zwaar. Batterijen vèrdragend geschut beschoten met goe de uitwerking concentraties van sche pen in de haven van Nettuno en een vliegveld in het landingshoofd. Ten noordoosten van Castelforte werd een vijandelijke penetratie verkleind: een heuvel werd stormenderhana op den vijand veroverd. Ten noordwesten v-tn Cassino heerschte den geheelen dat levendige gevechtsactiviteit. Verschil lende zware aanvallen van Amerikaan sche formaties werden in verbitterde gevechten afgeslagen. Formaties Amerikaansche bommen werpers vlogen op 11 Februari des middags krachtig door jagers be schermd boven West-Duitschland en zetten hun terreuraanvallen op ver scheidene plaatsen voort. Door bie lukraak neerwerpen van bommen ortt- stonden vooral in woonwijken van de steden Frankfort a. Main en Ludwigs- hafen schade en "verliezen onder de be volking. Onze luchtverdedigingsstrijd krachten beletten den vijand opnieuw geconcentreerde aanvallen te onder nemen en vernietigden volgens de nog onvolledige rapporten 26 vijandelijke vliegtuigen. In den afgeloopen nacht vlogen en kele vijandelijke storingsvliegtuigen bo ven het West- en Noordwest-Duitsche gebied. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht doelen in Zuidoost-Engeland aan. Zaterdagavond in de schemering heb ben zware Duitsche gevechtsvliegtui gen. naar het D.N.B. verneemt, op nieuw een doeltreffenden aanval ge daan op havenwerken en schepen in de haven van Anzio, in het landingshoofd bij Nettuno Een andere sterke forma tie viel eenige uren later, bij opko mende maan, Engelsch-Amerikaansche stellingen, troepenkampen en mate riaalconcentraties met succes aan. Een geheele reeks branden en ontploffin gen werd waargenomen. Op de wegen naar het front werden colonnes met oorlogsmateriaal geladen voertuigen vernietigend getroffen. Harde woorden van de „Prawda". Naar Reuter uit Moskou meldt, heeft de „Prawda" Zaterdag een niet onder teekend artikel gepubliceerd, waarin de Poolsche jjregeering" te Londen ^op nog scherpere wijze dan tot nu toe wordt aangevallen. Het opschrift luidt ,,De vijandige intriges van de Pool sche emigrantenregeering gecamou fleerd door valsche woorden van vriendschap". In het artikel wordt o.a. gezegd, dat de Poolsche emigrantencommissie iede- ren zin voor de werkelijkheid heeft ver loren. Zij leeft in een wereld van mysteriën en heeft elke verbinding tusschen haar en het Poolsche volk verbroken. De Poolsche imperialisten beschouwen het Sovjet-Russische volk als vijand en een vernietiging van Sov jet-Rusland zouden zij een zegen ach ten. De Londensche emigrantencom missie heeft in Polen geen organisat.e van opstandelingen". Dit artikel, aldus het Reuterbericht vormt een scherpe aanval op de Pool sche commissie te Londen en heeft in Moskou overal de aandacht getrokken Geallieerde waarnemers zijn van mee ning, dat dit artikel de voorbode is van nieuwe ontwikkelingen in de hou ding van de Sovjet-Russische regeering ten aanzien van de Poolsche kwestie De Moskousche correspondent van Reuter, Harold King, meldt, dat de vernietigende aanval, die de Prawda op de uitgeweken Poolsche regeering le Londen heeft gedaan, naar het schijnt elke mogelijkheid voor ee.i regeling van het Poolsche vraagstuk door middel van onderhandelingen, die tot dusverre misschien bestond, voor goed beeft verijdeld. Hij laat doorsche meren, dat de Sovjetregeering zich thans bezig houdt met andere mogelijkheden voor een oplossing van het probleem Het artikel in de Prawda, aldus Harold King, gaat veel verder dan alle vorige De Sovjetleiders zijn reeds eenigen tijd zeer verstoord over de houding der Poolsche uitgeweken regeering. Zij zijn van meening dat zij ..voortdurend op recht hebben gestreefd raar een realis tische en passende op.vssing, en dat de onlangs door hen gedane voorstellen door de Poolsche regeering ontwijkend en negatief zijn beantwoord". De Sovjetregeering wil thans het vraagstuk definitief regelen Men kan dan ook aannemen, dat zij thans naar andere wegen zoekt, waarbij zij de Polen in Londen volkomen zal negee- Tusschen Pripet en Berezina hebben de bolsjewisten, naar het DNB ver neemt, sedert weken getracht door Je Duitsche stellingen naar het noorden heen te breken in de richting van Bobroeisk. De Duitsche grenadiers, die hun nesten van verzet en de weinige vaste landbruggen in de moerassen verdedigden, versplinterden echter de aaneengesloten vijandelijke aanvals- formaties steeds weer en wierpen le afzonderlijke strijdkrachten terug Al les wat de vijand tot nu toe kon be reiken niettegenstaande hij meer dan 15 divisies gebruikte, waren enkele kleine penetraties, die goed onder Duitsche contróle staan. De Duitschers gingen over tot den aanval. De laatste dagen drong de uit het noorden komende koudegolf ook in dit moerassengebied door. De bolsjewisten versterkten daarop hun aanvallen, met het doel de Duitsche steunpunten over het steeds steviger wordende ijsdek omver te loopen. Ook deze stormloop stortte echter op bloedige wijze ineen. Hun zware verliezen dwongen hen hun aanvalsactie steeds meer te beperken. Den elfden Februari werd zij geheel gestaakt. De Duitsche troepen maak ten gebruik van den toestand en gin gen tot den aanval over, teneinde bin nengedruppelde vijandelijke strijd krachten terug te werpen en bochten in het front recht te trekken Bolsjewistische tegenslag. Het noordelijke brandpunt van de vijandelijke aanvallen was gelegen bij het bruggenhoofd bij Sjazilki aan de Berezina. Daar had de vijand ver scheidene divisies samengetrokken om over de bevroren rivier naar het noor den door te breken Na heen en weer golvende gevechten konden de bolsje wisten ten slotte een bruggenhoofd vormen. Teneinde dit op te ruimen viel een gevechtsgroep met steun .tan artillerie en granaatwerperafdeelingen aan en het gelukte haar tens'otte in. de taai verdedigde stellingen binnen te dringen. Daardoor was het vijande lijke bruggenhoofd als basis voor ver dere operaties der bolsjewisten uitge schakeld. HET REMBRANDTHUIS TE AMSTER JAM Ook voor het behoud van deze Nederlandsche cultuurwaarden strij den onze Vrijwilligers GL/H/Pm Luitenant generaal Hakai heeft ln een radiorede over het door de Anglo- Amerikanen levendig gepropageerde tweede front o.a. gezegd: Roosevelt en Churchill meenen waar schijnlijk, dat zij de overwinning, die zij militair niet kunnen behalen, ten minste op ideologisch terrein kunnen verkrijgen. In bevoegde kringen der Snilmogendheden zal er echter geen enkele generaal of po'iticus te vinden ziin. die zich door dergeMjke poche rijen laat verontrusten of mis'eirlen. De bewering van den vijand, dat de vorm'ng van een tweede front Duitsch land od zijn zwakste piek zou aannek ken. is eqn versleten bedr'egeiijke manoeuvre. Niet Duitschland doch de Sovjet-Unie verkeert op het oogenbük dermate in gevaar, dat de Anglo-Ame- rikanen gedwongen zijn een tweede front te vormen. „Dagsposten" meldt uit Londen, dat men in de Britsche hoofdstad alles in bet werk stelt, de resultaten van de ♦onsste Duitsche luchtaanvallen te verheimeliiken. Een groot deel der het ergst getroffen nlaatsen zou volkomen eesloten ziin. Daardoor wil men niet alleen verhinderen, dat de bevolkine zich een beeld vormt van den omvanr der schade, doch wil men vooral de En"elsche stelling handhaven der vol ledige vertaromine van de Duitsche oorlogvoering in de lucht.^.ïijen vsgest dat de bereidwilligheid der neutralen tot het doen van concessies niet zal toenemen, indien algemeen bekend zou worden, welk een vreeseliike uitwer king de Duitsche luchtmacht zelfs met een zoo beperkte actie kan bereiken. ZWEEDSCHE PERSSTEM OVER DE LUCHTAANVALLEN OP DUITSCHLAND. „Aftonbladet" schrijft in een artikel dat de oroblemen van den bommenonr- iog onderzoekt, met name of de lucht oorlog tegen Duitschland de door de geallieerden verwachte resultaten heeft opgeleverd, dat het den geallieerden bommen tot op heden slechts gelukt het Duitsche volk hecht met Hitier aaneen te smeden. Verder zegt het ar tikel. dat de bommenoorlog een zeer dure vorm van oorlogvoering is. Vol gens Engelsche mededeel ingen heeft de vernieling van Hamburg evenveel ge kost als de herbouw van de stad zai kosten. Ondanks deze zeer krachtige inspanningen hebben de geallieerden hun doel, de Duitsche oorlogsindustrie lam te leggen, niet bereikt. De Duit- schers hebben tijd gehad tegenmaat regelen te treffen. En stak zijn hand op 't Gebeurde ln de Wieringermeer zooals er zooveel in dezen nieuwer ooider gebeurt. De landbouwer Tolsma was aan het dorschen en de controleur Schuit zorgde er voor, dat er geen graankorrel verloren ging of verdween Dat was zoo prettig niet voor den boer, die graag een partijtje tarwe wilde achterhouden en dus ging Tolsm» eens praten met Schuit. Het fweeta kwam overeen, dat Schuit ongestoord zijn maaltijd kon gebruiken en een kor Wiffie kon drinken en dat de boer I" dien tijd al even ongestoord eenige zakken tarwe kon laten verdwijnen D' welwillendheid en stille medewerking van den controleur werd beloond met 5 gulden Der mud Ec. rechter tot Schuit: Hoeveel mud tarwe is er op deze manier wel ver dwenen? Verd.: Dat weet ik niet. Er rechter: En je kreeg 5 gulden per mud? Verd.: Ja! Ec. rechter: En in totaal 150 gulden? Verdachte beaamde dit en stond ver baasd, dat mr. Meiier toen zoo maar kon zeggen, dat er dus 30 mud verdwe nen was. Uit het verdere verhopr bleek, da» de controleur 5 gulden per mud ge vraagd had en daarbij bovendien op eigen houtje nog eens 20 K G tarwe bad weggenomen, om dat in te ruilen voor een pakje shag! Verder bleek, dat de boer 10 mud van de achtergehouden tarwe bij kleine hoeveelheden had ver kocht aan dezen en genen en nog we' *eeen een normalen prijs. Tegen boer Tolsms eischte de Officiei 3 maanden gevangenisstraf, tegen deo gewezen controleur Schuit 10 maander met onmiddellijke gevangenneming De vonissen luidden in beide zaken con form. Door paard en wagen aangereden. Gistermiddag om kwart voor één Is ln de Haarlemmerstraat te Amsterdam een ss-larige vrouw door een paard en wa gen aangereden, waardoor zij o.a. een gecomollccerdc beenbreuk en verschillen de inwendige kneuzingen heeft gekregen Haar borstkas werd ingedrukt. In zorg- wekkenden toestand Is bet slachtoffer ln het Binnengasthuis opgenomen. BOMMEN BOVEN ZWEEDSCH GEBIED. STOCKHOLM De Stockholmsche bladen melden, dat Zaterdagavond een of twee vreem de vliegtuigen boven het gebied van Haparanda en boven Tomea eenige brisant- en brandbommen hebben uit gegooid. Er zijn geen slachtoffers ge vallen en tot nu toe is slechts schade van weinig beteekenis geconstateerd. De Zweedsche luchtdoelartillerie heefi het vuur geopend. Er wordt een on derzoek ingesteld naar de herkomst van de bommen. NEDERLANDSCHE BURGEMEESTERS TE KEULEN. 35 Nederlandsche burgemeesters en vooraanstaande mannen der N.S.B. hebben een bezoek gebracht aan Keu len, om zich door eigen aanschouwing op de hoogte te stellen van de erva ringen met de afweermaatregelen te gen de Britsch-Amerikaansche ter reuraanvallen. Zij werden ook ontvan gen de Britsch-Amerikaansche ter der meer zeide, dat het voorbeeld van Keulen bewijst, dat de terreuraanval len nooit een beslissenden invloed op het oorlogsgebeuren kunnen krijgen. De houding aangenomen tijdens de beproevingen van den luchtoorlog, toont aan, hoezeer het volk doordron gen is van den geest van het nationaal- socialisme. Gouwleider Grohe sprak den wensch uit, dat de bloedsgemeen- schap, die het Duitsche en het Neder landsche volk verbindt, ook een ge meenschap van persoonlijke kameraad schap zal worden. Met blijdschap heb ik kennisge nomen van een verslag in het Dag blad v. N.-Holland aangaande de berechting van een Alkmaarsche be- roovingszaak en meer in het bijzon der van de woorden van onzen ver slaggever, die zeide, dat de Officier van Justitie tegen een verdach te een „geestig requisitoir" gehou den had. Dien weg moeten we op. Sinds jaar en dag hebben de kranten- en romanschrijvers gestreden tegen de doodsche sfeer, die de Nederland sche rechtbanken tot bijvoorbeeld de Fransche deden staan als een lij kenhuis tot een bruiloftszaal. Was het niet eenmaal een Frederik van Eeden, die betoogde, dat er meer dichters ln do officieele lichamen moesten zitten, opdat uiteraard ver velende redevoeringen „beladen" konden worden met den geur en den glans van het rijm? Men moest toekomstige officieren van Justitie en rechters ook eens op hun poëtische en humoristische kwaliteiten gaan testen. Dan zóu er meer geest en vroolijkheid in de rechtzalen komen. En dat zou mis schien niet ongunstig werken op de vermindering der misdaad. Het komt mij voor, dat van een vonnis in dichtvorm wel eenige stichting en verheffing zou uitgaan. OVIDIUS. V. U. C. speelt gelijk. De jongste eerste klassers uit Am sterdam, de zoo populair geworden Volewijckers, hebben Zondag na een spannenden wedstrijd HBS geklopt met 21 en daarmee werden zij on bereikbaar voor Hermes, de eenige concurrente voor den titel. Amsterdam telt dus in elk geval een kampioen, terwijl er zelfs nog een klein kansje bestaat, dat ook de tweede kampioen in de hoofdstad ge vonden moet worden. Immers, Ajax was zoo verstandig om van 't Gooi te winnen, terwijl VUC zich tegen Feijenoord met een gelijk spel tevre den moest stellen. Het viel den Volewijckers dezen keer niet mee om te winnen, want HBS ver dedigde zich zeer sterk en tal van aan vallen werden door haar verdediging re soluut algeslagen. Bovendien was de Haagsche voorhoede actiever dan ooit en kwam zij meer voor de Amsterdamsche veste, dan wenscheltik was voor de rust der Volewijckers-aanhang! Technisch wa ren de Amsterdammers de besten en zij hadden het geluk, om direct na het be gin- de leiding te nemen bij een over- romoelenden aanval. Maar daar bleef 't langen tijd bij en de Volewijckers moch ten tevreden zijn, dat de rust met dezen stand inging. Na de hervatting kwam de verrassing: een snelle Haagsche aanval bracht den gelijkmaker en toen dreigde 't even mis te gaan met de thuisclub, die zich echter wonderbaarlijk goed herstel de en toen sterk in den aanval kwam Pas zes minuten voor tijd werd de Haag sche verdediging voor de tweede maal gepasseerd en meteen was het pleit be slecht: de Volewijckers waren kampioen! O De Volewijckers, opgericht in 1920. hebben in de laatste jaren wel van zich doen spreken. Herhaaldelijk werden zij kampioen van de derde klasse, zonder echter te kunnen promoveeren. Toen ech ter eenmaal de tweede klasse veroverd was, ging het van een leien dakje en binnen drie jaar werden zij van derde klasser. kampioen van de eerste klasse in afdeeling I! De jonge kampioenen hebben dit fraaie succes te danken aan eigen werk. In het eerste elftal zitten geen vreemdelingen, maar alles 1s eigen kweek. En die eigen kweek, met een groote liefde voor de club. heeft zich- geheel gegeven, met het kampioenschap als bekroning. O De wedstrijd Hermes tegen EDO was natuurlijk nu van minder belang gewor den Wel won Hermes met 40. maar het deed er niets meer toe. Zoo is dus de strijd in district I geheel beslist: Vole- wtickers kampioen en Stormvogels onder aan.... Tn afdeeling n kan nog iets gebeuren VUC had aan een overwinning op Feijen oord genoeg, om den titel te veroveren, doch de Rotterdammers speelden geheel in de kaart van Aiax en zoo moest VUC. dat echter op een goeden, snellen wed strijd kan terug zien. zich tevreden stel len met een reliik soel Tntussehcn won Ajax van 't Gooi met groote cijfers en de toestand is thans zoo, dat VUC met ♦wee ounten meer dan Aiax aan het hoofd gaat en aan een gelilk snel verder "enoee heeft. Zelfs zou VUC bij verliezen het nog tot een beslissingswedstrijd tegen Hax kunnen brengen. Onderaan is de toe-tand al vrijwel pre cies zoo. 't Gooi staat op de tiende plaats met 9 punten en op de negende staat RFC met 10 punten Beide ploegen heb ben nog één wedstrUd te spelen. O In het Oosten werd Heracles kampioen Dat dankte zij niet alleen aan een over winning op Tubantia, maar mede aan AGOVV, dat Go-Ahead met een nederlaag huiswaarts stuurde. Heracles ts al eens meer kampioen ge weest van het Oosten, goed gerekend zes maal, terwijl twee keer het nationale kampioenschap werd behaald. De ploeg is misschien iets minder sterk dan in vorige jaren, maar dat wil niet zeggen, dat zij in de straks volgende competitie om den hoogsten titel kansloos zou zijn Onderaan bengelt nog steeds PEC, dat echter een goede kans maakt, om van die fatale plaats af te komen. De Zwol lenaren wonnen namelijk gisteren van Wageningen en hebben nog slechts twee punten achterstand op Tubantia. dat ze ven wedstrijden meer gespeeld heeft. We vreezen dus hier voor de Hengeioërs O In het Zuiden kan Willem II haar kans wel als verloren beschouwen, want deze Tilburgers verloren ln den Bosch van BW met 4—1. BW daarentegen is Longa dicht genaderd en staat thans nog twee punten bij haar achter, evenals PSV, dat Spekholzerheide met 60 versloeg. Maar men mag rekenen op een Longa-kam- pioenschap, omdat deze club in elk ge val twee punten voorsprong heeft, al moet zij nog twee zeer zware wedstrijden spelen tegen haar concurrenten! Roer mond staat onderaan met 8 punten, ter wijl Spekholzerheide er 9 heeft en een wedstrijd minder heeft gespeeld. O In het Noorden versloeg Heerenveen GVAV met 8—1 en toonde zich dus wel onbetwist de sterkste ploeg in deze af deeling. Sneek veroverde een kostbaar punt door het geliike spel tegen Veendam en op het oogenblik staan Sneek en Ve- locitas samen onderaan met 10 punten. Echter ook GVAV en Veendam zitten nog in de gevaarlijke zöne met elk 12 punten. Thuisclubs winnen. In de 2e klasse A wonnen al de thuis clubs. Het was intusschen jammer, dat de wedstrijd Santp.—KFC niet doorging, omdat we dan wellicht iets dichter bij de beslissing waren geweest. WFC deed wat van haar verwacht werd: het klopte HBC met 3—0, zoodat de Heemsteedsche club nog steeds niet in veiligheid is. RCH daarentegen stelde zich wel weillg door een nuttige zege op OSV, dat den laat- sten tijd wel iets teleurstelt. Ook De Ken- nemers maakten van de gelegenheid ge bruik. om uit de benauwde zöne te ko men en versloegen West-Frtsla met 3—0. terwijl ten slotte ZFC Alcmaria met deze cijfers kloote. Hier ziet het er dus naar uit, dat de strijd, voor wat de onderste plaats betreft, zal gaan tusschen HBC en de Alkm. Boys. In de 3e klasse A wist Beverwijk met 3—1 van KW te winnen, terwijl DEM voor een verrassing zorgde: het klopte na melijk ln een uitwedstrijd zoowaar GVO. In de derde klasse B won Bloemendaal van HFC met 3—2. Zandvoortmeeuwen maakte korte metten met Halfweg en won met 51, terwijl Schoten al bijna net zoo gevaarlijk was en Kinheim met 7—2 versloeg. Tn een spannenden wedstrijd won TYBB thuis van DTS met I—0; ove rigens geen slechte prestatie van de Lan- gedijkers. Hollandia gaat thans weer rustig door met het winnen van wedstrijden en meer en meer blijkt toch wel. dat TOG van ge luk mag spreken, dat de Hoornsehe club een kleine inzinking heeft gehad. Giste ren werd SDW met 41 verslagen. TOG deed het echter niet minder goed en won met 3—0 van WA. De Germaan was niet opgewassen tegen De Meer en verloor met 14. In de 4e klasse A zorgde Nieuwe Nie- dorp voor een verrassing en versloeg BKC met J—0. De Nieuwe Ntedorpers doen het thans heel wat beter dar <n de eerste helft der competitie en ze rijn zeker niet de zwaksten in hun afdeeling. T.SW is de kluts kwijt en wist zelfs EERSTE KLASSE. District I. ADOXerxes 23 De Volew.HBS 21 Volewijckers kamp. Sparta—DWS 15 Stormv.—DFC 06 Hermes DVS—EDO 4—0 District n. Emma—VSV 5—5 t Gooi—Ajax 15 VUCFeijenoord 33 HaarlemRHC 14 Distriet UI. Enseh. Boys—NEC 2I pECWageningen 31 TubantiaHeracles 05 AGOVV—Go z.head 3—1 QuickEn .chede 40 istrict IV. BW—Willem TT 4—1 Longa—Roermond afg BSVSoekhoizerh. 60 EindhovenMauritS 20 District V. GVAVHeerenveen 18 Be Quick—Achilles 43 Leeuw.Veiocitas 10 Veendam<!neek 11 DISTRICT I. Tweede klasse A. De Kennem.—W. Fr. 4—3 RCH—OSV 3-0 ZFC— Alc. Victrix 3—0 WFC—HBC 3—0 Tweede klasse B. Zeeburgia—Volend. 72 De Spartaan- -Hilv. 111 DOS—DWV 6—0 Watergr.m.AFC 25 HVCHercules 3—8 Derde klasse A. Beverwijk—KW 3—1 GVO—DFM 3—6 HRCSucces afg. Derde klasse B. Btoemer daal—HFC 3—2 Zandv.m.—Halfweg 5—1 SchotenKinheim 72 TYBB—DTS 1—0 Derde klasse C. NEA-WZ 1—0 OWO—WZ 3—7 RKWA—ASVK 3—2 De MeteoorElectra 32 Derde klasse D. De Germ —De Meer 1—4 WA—TOG 0—3 Holla-Mla—SDW 4—1 Vierde klasse A. N.-Niedorn-BKC 30 LSVVWaterv. 2S Atlas—Texel OudeslulsVrone 0-8 onb. Vierde klasse B. SijbekarsnelSEW onb. Andijk—MFC onb. Vierde klasse C. Uitgeest—ADO 1920 1—1 Zeev.—USVU onb. Res. tweede klasse A. WFC 2—VSV 2 V. n.o.g. HFC 2—Al cm. V. 2 3—3 Helder 2—Kenn. 2 2—2 RCH 2AFC 3 6—1 Res. derde klasse A. Zaandijk 2—HRC 8 7—1 Alc. V. 3—WFC 3 3—3 KW 2—AI B 2 1—3 ZFC 3—Assendelft 2 44 Res. derde klasse B, OSV 3—Hoüandla 2 0-8 ZW 2—ZFC 4 5—2 W.-Fr. 2—Meerv. Z 2 4—0 KFC 3Zllverm. 2 NOORD-HOLLANDSCHB. S. E. A. Boys 4—Kolping b 1—11 Jun. A. Boys a—ZFC a

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1