DAGBLAD VOOR De Duitsche soldaat in Italië. Bommen op het Moederklooster der Benedictijnen. Het gelaat van den strijd in Italië. Schitterende Duitsche afweersuccessen aan Oostfront Verregaand georganiseerd verzei iegen Duiischland. Razzia's in openbare vermakelijkheden. Instituut sympathiseerende leden der N.S.B. opgeheven. Duitschers voldeden volledig aan hei verzoek van hei Vaiicaan. Offensief tegen Cassino van geringen voortgang, door de Duitschers Autobus door trein geerepen. Twee Sovjei-baialjons vernietigd. Dr. Göbbels in „Das Reich". De beslissing over leven of dood. Wanneer ontwaken de Europeesche volken uii hun narcose Aan het eind van het groote bedrog staat hets chot in den nek. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. VRIJDAG 18 FEBRUARI 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang. No. 41, 2 pagina's. Dese Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties In deze Editie U et. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. BERLIJN,17 Februari. C.D. Een Duitsche officier, die In het begin van den oorlog als spreker van het Duitsche hoofdkwartier voor de buitenlandsche pers fun geerde en sinds het ontbranden van den strijd met de Sovjet-Unie aan het Oostelijk front staat, vertelde ons, toen hij onlangs met verlof te Berlijn vertoefde, het volgende: Hij en zijn mannen waren na lan gen, verbitterden strijd afgelost en vertrokken in de richting van Duitschland. Onderweg verdiepten zij zich in gissingen, waar ze ten slotte hun rust zouden genieten. De Baltische landen, Polen, Duitsch land zelf of de bezette gebieden in het westen, die de afgeioopen jaren het paradijs voor iederen front strijder uit Rusland zijn geworden, omdat het er zindelijk is en goed van eten en drinken, omdat men er de vertrouwde sfeer terugvindt van schouwburg en bioscoop en café, kortom, omdat men er terugkeert in de beschaving. Onderweg dook toen plotseling het gerucht op, dat er geen sprake was van rust, maar dat de reis naar Italië ging, naar het front. En toen deed zich het zonderlinge verschijnsel voor, dat de troep hoege naamd geen teleurstelling aan den dag legde. „Wij komen tegen de Engel' schen" vertelde de een geestdriftig aan den ander. Nu bevond de majoor, aan wien wij deze anecdote danken, zich bij een Hamburgsch regiment en het hier geschilderde incident speelde zich af kort nadat Hamburg door de Engelsche luchtmacht practisch was vernietigd. Onze zegsman verzekerde ons nog, dat het geen toeval is, dat er aan het front in Zuid-Italië zooveel Duitsche divisies staan, die afkomstig zijn uit het Rijnland. Westfalen en in het algemeen uit gebieden, waaraan door den luchtoorlog der Engelschen en Amerikanen zulke zware slagen zijn toegebracht. Ondergrondsche actie van bepaalde kringen. Dat een Duitsche soldaat gaarne naar Italië gaat of er enthousiast uit terug keert, kwam en komt anders maar zel den voor. Van den beginne af liet de houding van een groot deel der Italiaan- sche bevolking jegens den Duitschen bondgenoot veel te wenschen over. De bediening in restaurant of café was dikwijls minder dan correct. Winke liers weigerden in vele gevallen iets te verkoopen, ook voor dat de bepa ling werd afgekondigd, dat een ieder, die voor een bedrag van meer dan 20 lire (ongeveer f 1,80) wenschte te be steden, een persoonsbewijs moest over leggen om aan te toonen, dat hij Ita liaan was Soms kwam het zelfs voor, dat Duitsche soldaten werden nagejouwd of uitgefloten. Hoe zonderling het ook moge klin- k.n, desondanks bestond er geen wer kelijke anti-Duitsche stemming onder de breede massa van het Italiaansche volk. De ondergrondsche actie van be paalde kringen echter wist te bewer ken, dat de Duitsche soldaat niet w.rd gezien als de wapenbroeder en onmis bare helper in Italië's benarde positie, maar als de oorzaak van den oorlog met al zijn leed zijn ontberingen en tegenslagen. Mussolini h eft verschil lende malen getracht, door drastisch ir, te grijpen, de Anglophiele propaganda der hoogste Italiaansche kringen te remmen. Dergelijke op zichzelf staan de acties konden echter weinig uit werken, vooral omdat naar later gebleken is de stemming in Musso- lini's eigen omgeving en onder zijn on middellijke medewerkers volkomen ver keerd-was. Hoe ver het georganiseerd ver zet tegen Duitschland reeds had doorgevreten, merkte de Duitsche soldaat in Italië eerst Maandag ochtend 26 Juli 1943 Voor de hotels, waar Duitsche officieren waren on dergebracht. verzamelde zich een scheldende menigte. Waar er geen scherpe afweermaatregelcn te vree zen waren, kwam het ook tot da den. Alleen loopende Duitsche sol daten werden overvallen, banden van Duitsche auto's doorgesneden, Duitsche opschriften vernield, enz. Maarschalk Badog.io ondernam alle stappen om dezen demonstraties krachtig den kop in te drukken. Voor den Duitschen soldaat was het echter desondanks geen ver rassing meer, toen de Ita iaansche bevolking van het oogenblik af. dat den achtsten September 1943 de capitulatie van Italië bekend werd, overging tot een houding van open lijke vijandschap. Italië practisch bezet gebied. Door het wegvallen van de Italiaan sche strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht, zag Duitschland zich ge dwongen, het Italiaansche territorium onder de bescherming van de Duitsche weermacht te stellen. In de practijk komt dit er op neer dat Italië thans bezet gebied is. met alle gevo'gen van dien. Niettemin vertoont Italië belang rijke verschillen met de overige bezet te gebieden. Elders heeft men den oor log over het land zien komen. zijn krachten aan het front gemeten en ten slotte de wapenen moeten strekken In Italië ontbreken deze factoren, althans in dien zin, dat men de Duitschers niet als overwinnaars beschouwt, doch om het groote woori te gebruiken als lastige indringers,die het itali aansche v>lk den vrede, welken het bereid is tot eiken i rijs te koopen, >nt- houden. De oorlogsmoeheid zat zoo diep dat ook wat men van Duitsche zijde aanvankelijk nog niet had verwacht het Italiaansche leger er totaal van doordrongen was Aanvankelijk lag het kennelijk min of meer in de bedoeling de voorzichtigheidshalve naar Duitsch land overgebrachte ontwapende Itali aansche troepen te schiften en uit het bruikbare deel een nieuw Itallaansch leger op te bouwen. In de kampen, waar de Italiaansche soldaten waren geïnterneerd men sprak nadrukke lijk van geïnterneerden en vermeed het woord gevangenen hielden Duit sche officieren, die de Italiaansche taal beheerschten, redevoeringen over de beteekenis van den huidigen oorlog, ook voor Italië, om hun auditorium uit zijn lethargie wakker te schudden Deze actie is niet volk men mislukt, want er zijn Italiaansche formaties vrijwilligers, die zoo al niet aan het front, dan toch tegen de partisanen en in de etappe dienst doen. Maar niette min kan reeds thans worden gezegd, dat deze actie toch ook niet het ge hoopte resultaat heeft opgeleverd. Mussolinl's streven. In dit verband is het verder leer- z?am' ^at Mussolini zijn oorspronke lijk plan, on. zooveel mogelijk man nen onder de wapenen te roepen, heeft gewijzigd in dien zin, dat hij de oudere lichtingen slechts voor verplichten ar beid heeft gemobiliseerd en dat uit sluitend de jongste lichtingen jon gens dus, die onmiddellijk uit de ran gen van de Balilla komen worden ingelijfd bij het Italiaansche, Republi- keinsche leger. Mannen van de oudere lichtingen, die door het Republikeinsch-fascisti- sche bewind als betrouwbaar worden beschouwd, kunnen in de Nationale Republikeinsche Garde treden, een po litiecorps. dat men nood'g schijnt te hebben, omdat ook de geest onder de verschillende formaties der Italiaan sche politie niet deugt. Het streven van Mussolini is er' op gericht, iederen Italiaan nolens volens in de oorlogvoering te betrekken. Ge regeld worden er razzia's gehouden in openbare vermakelijkheden en iedere bezoeker, die niet kan aantoonen. dat hij een vaster werkkring heeft, vordt onherroepelijk overgebracht naar een werkkamp. UTRECHT. 17 Febr. - De persdienst van de N.S.B. meldt: In het nieuwe nummer van „Volk en Vaderland" bepaalt de Leider het volgende: „De strijd van het nationaal-socia- "'sme tegen de aanranders van Europa teekent zich. zoowel op militair, als ook op politiek gebied, steeds duide lijker af. Ook in ons land staan al degenen die zich hierbij vóór het natlonaal-so ciallsme verklaarden, als een hecht blok in de overtuiging, dat onze wereldbeschouwing zal zegevieren. De innerlijke kracht der beweging is door de tallooze ons opgelegde beproe vingen en door den inzet van vele dui zenden leden aan alle fronten en op de zeeën in de laatste iaren dusdanig ver sterkt. dat geen gevaar meer bestaat voor verlies van beginselvastheid. Beperking van het ledental word' daardoor thans niet meer noodig ge oordeeld, reden waarom ik het navol- -ende bepaal: 1 Miin op 20 Juni 1941 in „Volk er Vaderland" bekendgemaakte bepaling van 17 Juni d.a.v inzake sluiting to* nader order van de N.S.B. voor recht- streeksche toetreding van nieuwe leder wordt hiermede opgeheven. 2 Het instituut van „symoathisee- rend-lid". zoowel als het instituut van .werkend-lid" worden dientengevolge afgeschaft. 3 Er worden voortaan onderscheiden a. leden: zij. die in het bezit van een stamboeknummer gesteld zijn of worden. b. kernleden: leden, die hun krach ten in biizondere mate in dienst stel len van het nationaal-socialisme. ZH zijn politieke leiders en ontvanger een rang. c. begunstigers: zij. die zonder eeni ge verdere verplichting uitsluitend financieelen steun verleenen aan de beweging. Uiteraard worden zij niet als leden der beweging be schouwd". Indrukwekkende verklaring van Generaal-veldmaarschalk Kesselring. ROME, 17 Febr. - De opperbevel hebber van de in Italië strijdende Duit sche troepen, generaal-veldmaarschalk Kesselring, heeft ten aanzien van den barbaarschen Engelsch-Amerikaanschen bomaanval op de oude eerbiedwaardige abdij Monte Cassino de volgende ver klaring afge'egd: 1. Óp 15 Februari 1944 in den tij? van 9.30 tot 10 uur hebben verscheidene golven van aanvallende viermotorige Engelsch-Amerikaansche gevechtsvlieg tuigen talrijke bommen uitgeworpen or de abdij van Monte Cassino, het moe derklooster van de Orde der Benedic tijnen Hierbij is het klooster volkomen verwoest en is een groot aantal de' bewoners van het klooster gedood be dolven of gewond. Het klooster had reeds op 15 Januari door vijandelijk artillerievuur groote schade geleden 2. De vijandelijke leiding beweert den aanval te hebben ondernomen ter vernietiging van de in het klooster aanwezige Duitsche troepen en verde d'gingswerken. Daartegenover stel ik ondubbel zinnig vast: toen het Vaticaan eeni- ge maanden geleden door bemidde ling van de Duitsche ambassade bij den Heiligen Stoei tot mij het ver zoek richtte, het klooster Cassino niet bil de gevechtshandelingen te betrokken, heb ik mii met dit voor stel terstond aceoord verklaard op voorwaarde, dat de tegenpartij een dienovereenkomstige houd'ng zou aannemen. Ik heb toen verboden dat Duitsche soldaten het klooster en zijn naaste omgeving zouden be treden De strikte naleving van dit bevel is voortdurend gecontroleerd door de bevoegde commandanten en speciaal ongestelde wachtposten en veldgendarmeric Zelfs van het verlof, om zwaar gewonden in ge val van nood tijdel'ik in hef kloos ter onder te brengen, is tot aan het bombardement geen gebruik ge maakt. Wel werd aan talrijke Italiaansche vluchtelingen toegestaan zich onder de hoede van het klooster te begeven Op den dag van den aanval bevonde- zich dientengevolge versche'dene hon derden vluchtelingen in de abdij, die n vertrouwen op de heil'ghe'd var. he "eesteliike geb-'ed en zijn neutrali'ei' het klooster als toevluchtsoord hadder, >pgazocht Om de in het klooster aan wezige niet te vervangen cultureel waarden vooral de bibliotheek, in ieder geval in veiligheid te brengen hebben reeds geruimen tijd geleden Duitsche troepen deze bezittingen naar Vaticaan overgebracht. 3. De bewering, dat het klooster war gemaakt tot het „sterkste artillerie- "ersoerrinvsfort ter were'd" is een vierkante leugen, die een bepaald doe nastreeft. 4. Ook de andere beweringen, dat 1e abdij en het daarbij behoorende te-- rein gebruikt of ingericht was voor andere m'litaire inrichtingen, machine geweerstellingen, plaatsen van waar neming voor de artillerie enz beruste- op fantasie Tn werkelijkheid bevond zich sinds het wegvoeren der cultuur schatten geen Duitsche soldaat meer n het klooster Monte Cassino zooda' .-.och het beschieten van het abdij-ge bouw door Amerikaansche artillerie or 15 Januari noch de luchtaanval van 15 Februari eenigerlei militaire schatf heeft aanger'cht of ook maar een Du'» schen soldaat heeft gewond Getroffer werden uitsluitend de nog in het kloos ler achtergebleven monniken en de italiaansche gevluchte burgers Velzeggende getuigenissei 5. Het feit dat zich binnen het be eik van het klooster geen Duitsche soldaat heeft opgehouden, wordt door de volgende schriftelijke verklaringer versterkt: a De abt van het klooster Monte Cas sino, bisschop Gregorio Diamare, ver klaarde: „Desgewenscht verklaar ik op schrift, dat zich in het klooster van Monte Cassino geen Duitsche soldaat bevond of bevindt. 15 Februari 194» Gregorio Diamare, Viscovo Abate de Monte Cassino". b. De beheerder der abdij van Monte Cassino, Don Nicola Clementi, en de bisschoppelijke gedelegeerde van het bestuursbureau van het diocees va-i Monte Cassino, Don Francesco Salconio verklaarden: „Don Nicola Clementi beheerder der abdij van Monte Cassino en Don Francesco Salconio, bisschop pelijk gedelegeerde van het bestuurs bureau van het diocees van Monte Cas sino, die zich in veiligheid hebben we ten te stellen voor den bomaanval van 15 Februari, waardoor de geheele abdij verwoest werd, verklaren, dat zich ir het klooster en in zijn geheele om geving geen Duitsche verdedigingswer ken of troepen of oorlogsmateriaal van eenigerlei aard bevonden hebben 16 Februari 1944. Don Nicola Clement:, beheerder van de abdij van Monte Cas sino. Don Francesco Salconio, bisschop pelijk gedelegeerde van het bestuurs bureau van het diocees van Monte Cassino". 6. Nu de inrichtingen van het kloos ter zijn vernield, spreekt het uit mil!- tair oogpunt vanzelf, dat het kloostei Monte Cassino in de Duitsche verdedi gingswerken wordt opgenomen. De pauselijke Residentie 7. De pauselijke Residentie Caste' Gandolfo, die eveneens door Engelsch- Amerikaansche bommenwerpers aange vallen en zwaar beschadigd is en waarbij meer dan 500 personen ondei wie zestien kloosterzusters, gedooa werden, is nooi' door Duitsche troepen bezet geweest. De exterritorialiteit van' dit. gebied is heel bijzonder gerespec teerd 8. Als verantwoordelijk opperbevel hebber in Italië stel ik derhalve he: volgende vast: Een van cultuur ge speende Amerikaansche soldateske heeft in onmachtige woede een der kostbaarste monumenten van Italië zin loos verwoest en gevluchte Italiaan sche burgers, mannen, vrouwen en kin deren. door bommen en artillerievuu' verpletterd. Daarmede is opnieuw bewezen, dat de Angelsaksische en bolsjewistische oorlogvoering geen an der doel kent. dan de eerbiedwaardige getuigen der Europeesche cultuur te vernietigen Voor de cynische leugen achtigheid en de schijnheilige verkla ringen, waarmede de Angelsaksische 'eiding de schuld daarvoor schuift ot de schouders van mij en mijn soldaten kan ik slechts de diepste verachting tot uitdrukking brengen (w.g.) KESSELRING, Generaaiveldmaarschalk Rijksminister dr Seyss Inquart, die door den Führer benoemd werd tot president der Duitsche Academie, is In de groote aula van da Universiteit te MOnchen door Rijksminister dr. Goebbels in zijn ambt geïnstalleerd. Rijksminister dr. Seyss Inquart tijdens rijn Installatierede Henkel/PBZ/R/P m Aprilia heroverd. De strijd in Italië beperkt zich in het bruggenhoofd van Nettuno nog steeds tot gevechten van plaatselijk karakter, terwijl aan het hoofdfront verbitterd gestreden wordt om de Duit sche sleutelstelling Cassino. Vooral in laatstgenoemden sector is de strijd van een hevigheid, die vaak nog die van de gevechten aan het Oostelijk front te boven gaat, met dit verschil, dat de strijd telkens een hoogtepunt bereikt, om meestal na eenige dagen, wanneer de aanvallen der geallieerden zijn doodgeloopen weder te verflauwen Van beide zijden wordt van het zwaar ste materiaal gebruik gemaakt. Geringe geallieerde voortgang. De geringe voortgang, die de geal lieerden bij hun offensief tegen Cas sino hebben bereikt, heeft hen er thans toe gebracht, het beroemde klooster der Benedictijnen van Cassino, dat, hoog op de rotsen gelegen, de stad be- heerscht, te bombardeeren. Of dit hen nader tot hun doel zal brengen, moet afgewacht worden, daar volgens de categorische verklaringen van Duitsche Zijde het klooster niet als verdedigings stelling gebruikt werd en de bombar deering ervan derhalve nauwelijks eenigen invloed op de strategische si tuatie zou hebben. Volgens de berich ten zou het klooster als gevolg van de bombardementen geheel verwoest zijn. De gevechten om Cassino zelf spelen zich in de straten der stad af en hoe- we] de Engelsch-Amerikaansche troe pen reeds eenige malen tot diep in de stad waren doorgedrongen, zijn zij steeds weer teruggeworpen. Strijd bij Nettuno. Het verloop van den strijd in het bruggenhoofd van Nettuno is, naar in militaire kringen alhier betoogd wordt, van geenerlei invloed op de operaties aan het Zuidelijk front, hetgeen nau welijks kan strooken met de bedoelin gen. die bij de landing in het gebied van Nettuno hebben voorgezeten. De Duitsche afweermaatregelen, die daar door begunstigd worden, dat de Duit sche stellingen steunen op de bergen, die het bruggenhoofd omgeven, heb ben ertoe geleid, dat het gebied der tanding tot een volkomen geïsoleerden Zeven dooden, vele gewonden. LISSE, 17 Febr. - Hedenochtend heeft op den treinoyerweg alhier een ernstig ongeluk plaats gehad, dat tot dusver aan zes arbeiders het leven heeft gekost, terwijl tal van anderen ernstig werden gewond. Tegen 8 uur kwam een vracht auto, die dagelijks uit Lisse afkomstige werklieden naar hun werkzaamheden in de duinen brengt, op den overweg in botsing met een andere auto. De gevolgen waren verschrikkelijk, want de vrachtauto werd gegrepen door een even later uit Leiden komen den trein en vrijwel geheel vernield. Van de inzittende werklieden werden zes gedood terwijl voorts vermoedelijk nog een zevende slachtoffer, dat onder den trein is geraakt en nog niet te voorschijn kon worden gebracht, te betreuren zal zijn. Verder werden zes arbeiders zwaar gewond en verschillende andere licht gewond. UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN. 's-GRAVENHAGE, 17 Febr. Ten einde misverstand te voorkomen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat bij de uitreiking van de nieuwe bonkaarten KA 404, KB 404, KC 404, KD 404 en KE 404 de bon 26 van het vervolg-in- legvel wordt ingenomen en niet de lin kerbovenhoek van het oude Inlegvel, zooals ten onrechte is gepubliceerd. Groote verliezen voor vijand in Italië. den UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 17 Febr. (DNB) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Ten zuidoosten van Kriwoirog vielen de bolsjewisten zonder succes aan. Een aanval van een van onze pantserfor maties leverde gevangenen en buit op. Ten oosten van Sjasjkof rukten onze troepen tegen den zich op verbeten vijze verdedigenden vijand verder op en vernietigden 36 Sovjet-Russische oantserwagens Vijandelijke tegenaan vallen wei-der. hier en ten westen van Tsjer' issy afgeslagen Bij Witebsb hervatte de vijand zijn door pantserwagens en slagvliegtui- «en gesteunde doorbraakpogingen. Onze dappere grenadiers bevoch ten, op schitterende wijze door een beden artillerie en granaatwerpers, tijgers, stormgeschut en slagvlieg tuigen gesteund, na harcie gevechten opnieuw een volledig afweersucces. vijandelijk steunpunt uitgeroeid en gevangenen en buit gemaakt. aanvallen, die in zware gevechten en met groote verliezen voor de bolsje wisten werden afgeslagen. Daarbij ver nietigden onze troepen in een sector twee vijandelijke bataljons. In den afgeioopen nacht ondernamen Sovjet-vliegtuigen opnieuw een zwa- ren aanval op de Finsche hoofdstad Helsinki. Finsche luchtdoelartillerie schoot acht vijandelijke vliegtuigen neer. Ten zuiden van Rome hebben onze troepen de aanvallen tot verdere ver kleining van het vijandelijke landings- hoofd bij Nettuno. hervat. Een met steun van pantserwagens ondernomen vijandelijke tegenaanval ten zuidoosten van Aprilia werd met groote verliezen voor den vijand afges'agen In den sector van Cassino viel de vijand opnieuw onze stellingen met sterke strijdkrachten aan. Zijn aan vallen mislukten in harde afweerge- vechten. Onze kustartillerie bestreed met goede uitwerking levendig vij andelijk scheepvaartverkeer in de baai van Gaeta. Aan de Adriatische kust werd door een stoottroep een vijandelijk steunpunt uitgeroeid en gevangenen en buit gemaakt. gevechtssector is geworden. De zich in dezen sector bevindende geallieerde troepen worden voortdurend bestookt door het verdragende geschut der Duitschers. die in den voortdurend heen en weer golvenden strijd in het gebied der vroegere Pontijnsche moe rassen Aprilia hebben kunnen herove ren en hun voorste stellingen ongeveer een kilometer in de richting van de zee hebben kunnen verplaatsen. KRUISWEG UIT DE 13E EEUW ZWAAR BESCHADIGD. Bij een Anglo-Amerikaanschen ter- reuraanval op Mantua is de uit de 13e eeuw dateerende kruisweg in de basi liek van San Francesco zwaar bescha digd. De bevolking van Mantua leed verliezen Vooral vrouwen en kinderen zijn het slachtoffer geworden van dezen terreuraanval. DE TEGENSTELLINGEN IN NOORD-AFRIKA. Neptrale waarnemers, die uit Noord- Afrika komen, vertellen, dat de tegen stellingen tusschen de inheemsche en de blanke bevolking, In het bijzonder de Amerikanen en Engelschen, steeds scherpere vormen aannemen. De Mo hammedanen leggen een openlijke tot aan haat grenzende verachting jegens de Anglo-Amerikaansche indringers aan den dag. Hun antipathie heeft zich ir, den laatsten tijd ook uitgestrekt tot de Franschen. Onlangs zijn reeds hand tastelijkheden voorgekomen met enkel» bekende persoonlijkheden. Toen daarop enkele Mohammedaansche belhamels gearresteerd werden, bestormde de volksmenigte de geyangenis van Casa- blanca en bevrijdde haar landgenooten. nog voordat de politie versterking kon laten aanrukken. De reden van deze binnenlandsche onrust, waarvan het einde niet te zien is, is volgens de meening van kenners van dit land tweeledig: in de eerste plaats betreft het de communistische agitatie, die voortdurend toeneemt en die zelfs door talrijke Fransche aanhangers van de Gaulle bevorderd wordt en ten tweede heeft zich van het volk een natuur lijke verbittering meester gemaakt als gevolg van het openlijke verraad van de Amerikanen, die den inboorlingen eerst een toereikende levensmiddelen- voorziening en voldoende voorwerpen voor het dagelijksche levensonderhoud hebben toegezegd en hun woord niet gehouden hebben. De schaarschte aan levensmiddelen heeft reeds geleid tol ondervoeding. Kleeding is in het geheel niet te krijgen. Door deze omstandig heden krijgt de communistische agita tie, die aan geen beperking gebonden is, den wind in de zeilen. Als gevolg van de voortdurende onrust is in ge heel Noord-Afrika een strenge censuur ingesteld. NOG EENS TAPTEMELKPOEDER. Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Sinds eenige weken krijgt men in verschillende provincies een deel van het taptemelkrantsoen in poedervorm. In een groot aantal huisgezinnen wordt dit poeder in de pap, de pudding, saus, stamppotten en stoofschotel verwerkt. Maar er zijn ook nog vele huisvrouwen, die het taptemelkpoeder maar wegge ven of wegdoen, omdat zij denken, dat het toch geen voedingswaarde heeft. Zij vergissen zich. Melkpoeder is melk, waaraan bijna al het water ont trokken is. De voedingsstoffen zijn dus achter gebleven. 100 g. taptemelkpoe der is 10 x zoo voedzaam als 100 gr. (1 dl.) melk. Wordt 100 gr. taptemelk poeder met water verdund tot 1 liter, dan heeft deze eene liter (poeder met water) evenveel voedingswaarde als 1 liter taptemelk. In dezen tijd van schaarschte aan eiwitrijke levensmid delen, is het zeer onverstandig melk producten die veel eiwitten bevatten, niet te gebruiken. Gebruik dus ook het taptemelkpoeder. WEEK BATTERIJEN. 's-GRAVENHAGE, 17 Febr. Blij kens een officieele mededeeling van den directeur van liet bureau voor de metalen verwerkende industrie kunnen zij, aan wie batterijen zijn toegewezen, zich in den loop van de periode van 16 Febr. t.m. 15 April 1944 weder tot hun leverancier wenden ter bekoming van de hun toegewezen batterijen. In een artikel „De beslissing over leven en dood" schrijft Rijksminister dr. Göb bels in Das Reich, dat de oorlog met reu zenschreden zijn dramatisch hoogtepunt en daarmede zijn crisis nadert. De be langrijke gebeurtenissen, waarmede het jaar 1944 op het militaire en politieke krachtveld is begonnen, moeten slechts een voorspel geacht worden voor hetgeen nog verwacht kan worden. Zouden de vij anden er in slagen, Duitschland op de knieën te dwingen, dan zou een golf van vuil uit de Siberische Toendra zich in beweging zetten tegen het Europeesche continent. Ieder weet, dat het lot van de Europeesche landen alleen afhangt van de hardheid en duurzaamheid van den Duitschen weerstand. Europeesche volken in narcose. Niettemin schijnt het, of het oogenblik nog niet gekomen is, waarop de Euro peesche volken uit hun narcose ontwaken en zich gereed maken om hun leven te verdedigen. Een slinksche joodsche pro paganda doet alles om hen dieper in slaap te brengen en hun drang tot zelfbehoud meer en meer af te stompen. In alle lan den van het continent bemerkt men de verkeerde wijsheid, die zich wil onttrek ken aan het gevaar en aan de consequen ties, die uit den huidigen toestand moe ten worden getrokken. Men gelooft nog steeds In ernst, dat Engeland en de Ver- eenigde Staten op het kritieke oogenblik helpend zouden bijspringen en bekrompen theoretici maken zich wijs. dat het bols jewisme geruid heeft. Voor hen allen bouwt Stalin gouden bruggen, om hen zoolang werkeloos te houden als hij doel matig acht voor zijn plannen. De Sovjets achten het op het oogenblik beter me* het kruis dan met den revolver te zwaaien, maar hun wereldrevolutionnatre bedoelingen zijn hetzelfde gebleven. Wat Engeland en Amerika doen. Het Anglo-Amerikaansche oorlogsdoel stort in zichzelf ineen. Onze voorspellin gen beginnen met een angstwekkende automatiek in vervulling te gaan. In plaats van dat zij Europa terugwerpen in zijn toestand van vóór den oorlog, banen Engeland en de Vereenigde Staten den bolsjewistischen kolos den weg naar de totale overheerschlng. Hier beslissen niet meer verklaringen of utopische wensch- droomen, maar nog slechts de militaire machtsmiddelen. Waar zijn die echter buiten de Duitsche weermacht voorhan den in voldoenden omvang, om te kunnen optreden tegen het opdringen van het mi litante bolsjewisme? Europa staat daarom voor de laatste beslissing: leven of dood. Dr. GSbbels noemt dan de camouflagepractUken van het Kremlln geraffineerd en ge heel berekend op de mentaliteit der bourgeoisie in de neutrale en vijande lijke landen. Het streeft er naar, het stupide burgerlijke wereldpubllek de fictie in te prenten van een Sovjet imperium, dat uit vrije leden bestaat en het daarmede te ontheffen van den plicht, nn en dan argwanend te wor den en zlcb te wanenen met de kracht van een energieken tegenstand. Soms verwondert men zich te Londen en Washington over den barschen toon, die in Moskou wordt aangeslagen, doch men Is geneigd dit voor een es capade te houden, terwijl het ln wer kelijkheid een staaltje ls van de taal, die de Sovjet-Unie denkt te spreken als het eenmaal zoo ver ls. Een dolle wereld. Wij leven in een dolle wereld, aldus vervolgt de minister. De begrippen van het politieke denken en handelen lijken op den kop te staan en menigmaal krijgt men den indruk, dat het vijandelijke kamp het gezonde verstand geheel heeft verloren. Stalin kent zijn burgerlijke pap penheimers. Zijn tegenwoordige mislei dingsmanoeuvres zijn de vrucht van de oude, beproefde bolsjewistische school. Aan het einde van het groote bedrog staat volgens zijn plannen het schot ln den nek voor al degenen, die hem ge loofden en in plaats van te handelen de Moskousche bezweringsformule na zeiden. Wij zijn niet van plan tot die menschen te behooren. Wij zijn zeer goed in staat wit van zwart en vooral van rood te on derscheiden. Slechts een land, dat de kiemen van de bolsjewistische slooping uit zijn eigen volkslichaam heeft verdre ven, kan zeggen, dat het door dat gevaar niet bedreigd wordt. Dat is bij ons het geval. Er zou geen redding meer voor Europa zijn, als niet in het hart van het werelddeel een macht stond, die door haar dapperheid en volharding de steeds herhaalde stormloopen van het bolsje wisme afweert en daardoor het ergste voorkomt. Het is niet te denken wat er zou gebeuren, als deze macht ineen zou storten en daardoor de weg voor den op- marsch van het Roode Leger naar het westen vrij zou komen. Die thans nog reden tot triomfeeren meenen te hebben, zouden dan bittere tranen vergieten. Wat moet men er van zeggen, als En gelsche Tories de meening verkondigen, dat het zal lukken het bolsjewisme aan banden te leggen en het ten slotte toch nog onder het Caudijnsche Juk der pluto cratische democratie door te drijven? In het Kremlin zal men vermoedelijk tranen lachen, als men dergelijken onzin leest. In de kringen der Sovjetmachthebbers ziet men daarin hoogstens teekenen van verval der westelijke wereld, die ten on dergang gedoemd is en welker liquidatie als de historische taak van het bolsjewis me wordt beschouwd. De grootste ramp der 20e eeuw. Het ls wellicht het grootste ongeluk van de 20ste eeuw. dat de Joodsch-Bolsjewls- tische Idee zich met de ongehoorde kracht van het Russische volk van 200 millioen verbond, dit in het bezit van de techniek stelde en het thans als 'n razende stoom wals op Europa loslaat. Ons continent roept deze stoomwals een halt toe of het is verloren. Zoo en niet anders is de probleemstelling van dezen oorlog. Al zijn andere vraagstukken schrompelen daarbij Ineen tot een bagatel. Men schijnt in de westelijke staten in het geheel niet te gevoelen, dat een Sovjetoverwinning op Duitschland gelijk zou staan met een Sovjetoverwtnning op Europa, dat het bolsjewisme na zulk een overwinning zou beschikken, zoowel over het krachts- als over het menschenpotentieel van Rusland en Duitschland en daardoor een macht zou zijn, waartegen geen westelijke coali tie. al was zij nog zoo uitgebreid, opge wassen zou zijn. De overwinning zal ons deel zijn. Met welk een trots moeten wi) Duit schers dagelijks een strijd voeren en doorstaan, welke voor de geheele be schaafde wereld wordt gevoerd en doorstaan, aldus besluit dr. Göbbels. Het uur zal aanbreken, waarop het donker, dat ons thans omgeeft, zal gaan optrekken. Uit vuur en brand verrijst een nieuwe wereld, zonder vrees en dwaling, die bewoond zal wor den door gelukkige volken, welke slechts leven voor hun eer en wel vaart. De wereldgeschiedenis is het wereldgerecht in het goede zoowel als ln het kwade. Wy zijn uitgetrokken om voor de gerechtigheid de overwin- strifrt reha,e.n' Als w« ln stjtld niet verlammen, zal de over winning ons ook ten deel vallen.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1