DAGBLAD VOOR EEN WAL VAN STAAL EN BETON. Het werk van de Organisation Todt. Duitsche vliegtuigindustrie staat sterk. Tooneel in Barsingerhorn. Voortreffelijke opvoering van „De Zigeunerbaron". Aanvallen en tegenaanvallen wisselen elkaar af. Nieuws in 't kort. Nieuwe kolenbon aangewezen. VeriJ'iister v. 18-307.15 u. STADSNIEUWS AtlasB.K.C. 01. Hermes-nieuws. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DINSDAG 29 FEBRUARI 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 50, 2 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in drze Editie 11 et. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebrniken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Nederlandsche journalisten zjjn da genlang de gasten geweest van de Organisation Todt. Wy zwierven Frankrijk door, brachten bezoeken aan O. T.-instellingen in de Fransche hoofdstad, bezichtigden verdedigings werken aan de Atlantische kusten, maakten kennis met het wonderwerk van kracht en verstand, dat in enke le jaren geschapen is ten afweer van Anglo-Amerikaanschc aanvallen, kort om, wij kregen in korten tijd een overzicht van en eenig inzicht in het unicum in de geschiedenis der we- reldbouwkunde, dat wij kortweg noe men met de twee letters, die meer zeggen dan geheele bibliotheken: O.T. Die letters zijn immer het symbool geworden van den machtigsten af- weerbouw ooit in 's werelds krijgs geschiedenis vermeld; de mannen die die letters in hun devies voeren, bouwden langs de lange Europeesche kustlijn een wal van staal en beton, waarop iedere vijand zich te pletter zal loopen. Vóór we iets van onze ervaringen vertellen, is het wellicht goed, een en kel woord te wijden aan de geschiede- nis van het roemrijke bouwerscorps, welks gast wij waren. Die geschiedenis omspant niet een tijdperk van vele tientallen jaren; het is nog slechts ruim vijf jaar geleden, dat de Führer den genialen en Europa te vroeg ontvallen Rijksminister dr. Todt opdroeg, den westwal te bouwen. Deze opdracht, die in den daarvoor bepaalden tijd werd uitgevoerd, be waarde Duitschland voor een oorlog op twee fronten. Uit den „Westwall- arbeiter" werd de „O. T. Frontarbei- ter" geboren, die zich belastte met den bouw van bruggen, verwijdering van versperringen, aanleg en herstel van wegen, kortom van alles, wat vroeger bij de legers door de genie werd ge daan. De beste Duitsche ingenieurs en tephnici zetten zich in, om een model organisatie op te bouwen. Het ligt voor de hand, dat een organisatie van duizenden en nogmaals duizenden ingenieurs, technici, geschoolde en on geschoolde arbeiders een verzorging vereiseht, waarbij heel wat komt kij ken. De „Frontführung" werd gescha pen, om op zich te nemen de verple ging, de huisvesting, de sociale en me dische verzorging. Na de groote overwinningen in het westen, na den wapenstilstand met Frankrijk en nadat het Engelsche leger van het vasteland was gevaagd, kwam een tweede taak voor de O. T. naar voren, een taak, die van nóg giganti- scher afmetingen was en die thans eveneens is voltooid. Dc Atlantische Kanaalkasten zijn herschapen in één ononderbroken keten van versterkingen. De sterkte van een keten wordt bepaald dooi de zwakste schakel, maar men kan er veilig van overtuigd zjjn, dat legerleiding cn O. T. in deze won dere combinatie van staal, beton en wapens geen enkele zwakke plek hebben gelaten. Hypermoderne waterforten. Wij schrijven eind 1940. Weer krijgt de O. T. uit handen van den Führer nieuwe opdrachten: bouwt onneemba re, onverwoestbare, volkomen veilige onderzeebootsteunpunten. Weer is de opdracht uitgevoerd, overal aan de kusten verrezen de geweldige „U-boot"- bunkers. De bouw van deze hypermo derne waterforten bracht weer nieuwe problemen en nieuwe moeilijkheden; men moest nl. gebruik maken van vreemde arbeidskrachten, uit de bezet te gebieden. Voor hun huisvesting en verpleging moest een eigen „Front- BERLIJN, 28 Febr. In JJuitsche mi litaire kringen is men volstrekt niet verrast, dat de Amerikaansche lucht strijdkrachten, na maandenlang desbe treffende acties te hebben aangekon digd en reeds het vorige jaar dergelij ke acties te hebben uitgevoerd, thans een nieuwen aanloop nemen, om de Duitsche vliegtuigindustrie te treffen. Reeds het vorige jaar hadden offici euze Amerikaansche berichten be weerd, dat een hoog percentage van de Duitsche .jagersproductie was ver nietigd. Sindsdien valt evenwel een sprongsgewijze groei van de Duitsche eskaders waar te nemen en de cijfers die over de neergeschoten vijandelijke machines zijn bekend gemaakt spreken een duidelijke taal over de steeds sterker wordende gevechtskracht der Duitsche luchtmacht. Wanneer de Amerikaansche generaal der luchtmacht Arnold onlangs meen de te kunnen beweren, dat de aanval len der Amerikaansche bommenwer pers, vooral die op het Middelduitsche gebied, de Duitsche vliegtuigindustrie voor 25 procent hadden lamgeslagen, stelt men daartegenover te Berlijn het volgende vast: De geheele Duitsche luchtvaartin dustrie is, tekening houdend met de tegenwoordige en mogelijk nog ko mende gevaren, sterk gedecentraliseerd en zoo goed als bomvrij over de ver schillende gebieden verdeeld Wanneer de van Amerikaa r"che zijde aangedui de percentages van vernietiging juist zouden zijn, dan moeten de overge schoten Duitsche vliegtuigfabrieken wel een fantastische capaciteit ontwik keld hebben, omdat het hun gelukt zou zijn, steeds nieuwe talrijke jachteska- ders te praduceeren. Of en dat zou het andere alternatief zijn Duitsch land zou neg over stille reserves moe ten beschikken, welker omvang nie mand sent. führung" worden ontworpen. Maar bo ven alles waren leiders noodig, leiders met inzicht in de psyche van de ar beiders, die uit vrijwel alle landen van Europa eensgezind arbeiden voor net groote doel.. Wij hebben in deze inleiding tot ons bezoek aan de O. T. slechts enkele punten aangestipt, doch het is hier wellicht de plaats om te wijzen op de groeiende eensgezindheid in Europa, aan welker totstandkoming de O. T die tienduizenden werkers uit alle landen om haar vanen vereenigt, zeker geen gering aandeel heeft. Wie over O. T. spreekt, spreekt over Nationaal- Socialisme in den breedsten zin van het woord; hier immers demonstreert zich het gezamenlijke 'arbeiden aan een nauwkeurig omlijnd doel de af weer van de vijanden, die Europa be springen een uniforme kameraad schap, die hechte banden smeedt tus- schen alle Europeesche landen. Een enorme organisatie. Wanneer men kennis maakt met het O. T.-werk, krijgt men een diepen eer bied voor het genie van den stichter van deze organisatie, Rijksminister dr. Todt. Er is de blik van een groot veld heer en een eminent massa-psycholoog noodig om een organisatieschema te ontwerpen dat bindend en soepel ge noeg is, om aan de verschillende eischen te voldoen. Bedenk slechts, wat er noo dig is om werken als het bouwen van een Westwall, een Atlantikwall en U- bootbunkers uit te voeren. In de eerste plaats knappe en deskundige ingeni eurs en architecten, die samen met mi litaire deskundigen de plannen ont werpen Elk bouwwerk en er zijn er tienduizenden gemaakt moet af zonderlijk en tot in de finesses worden geteekend. Dón pas kan met de uitvoe ring worden begonnen: een leger van honderdduizenden werklieden wordt georganiseerd, tienduizenden opzichters zijn noodig. Er moeten materialen ter plaatse worden gebracht; wegen, brug gen en spoorwegen moeten worden aangelegd waar zij noodig zijn en ont breken. De Nationaal-Socialistische richtlij nen staan bij dit alles voorop: de ar beiders zijn geen koelies, geen slaven, zooals in den tijd van den bouw der pyramiden. Vrije menschen werken gezamenlijk aan één groot doel het particuliere initiatief wordt riet uit geschakeld; bouwfirma's worden in het groote schema opgenomen. Het geheel verstart niet tot een staatsbedrijf, maar blijft harmonisch en soepel; de menschelijkheid wordt niet in gevaar gebracht. In een volgend artikel vertellen wij een en ander over de verzorging van den O. T.-man. DE WIKING ONDERSCHEIDEN. Steeds leefde bij velen onzer voor dc Nederlandsche vrijwilligers een stille be wondering; toen wij vernamen, dat bij de ingesloten divisies ook de Wiking was. kwam over ons een stille bezorgdheid, die bij het bericht der bevrijding over ging in een gevoel van dankbaarheid, waaraan wij geen uiting kunnen geven, doch dat wij in ons hart als een kost baar goed bewaren. Meldt u en strijdt mee tn de rijen der Waffen-SS. Alle Inlichtingen SS-Ersatz- kommando Niederlande, Den Haag, Kor te Vijverberg 5 of aan de Nebenstellen: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Oroningen, Heerestraat 46, Enschedé, Hengeloschestraat 30 er Heerlen, Saro- leastraat 25. RENTEBIJSCHRIJVING RIJKSPOSTSPAARBANK. 's-GRAVENHAGE, 28 Febr. Het staatsbedrijf der PTT meldt: De rijks postspaarbank is door toevloed van spaargelden met werk overbelast. Daarom kan nog geen rente op de boekjes bijgeschreven worden. Op de rekening van eiken inlegger ter directie is de rente over 1943 ui teraard wei bijgeschreven; dit is zoo als steeds Iet geval is in de maand Januari geschied. Het gaat alleen om de vermeldüig van de gekweekte ren te in de boekjes, waarvan er anders in dez"n tijd van het jaar dagelijks duizenden woiden opgestuurd. Thans moet in de eerste plaats de boekhouding van in:eggingen en te rugbetalingen ter directie bijgehouden worden. Daarom is besloten tot nader order geen spaarbankboekjes voor rentcbjj- sehrijving in behandil.ng te nemen Dringend wordt vc zocht voor dit doel geen boekjes in te zenden totdat er om gevraagd wordt. Terugzending van toch ingezonden boekjes zal groote ver traging ondervinden. GROVE ONVOORZICHTIGHEID MET DEN DOOD BEKOCHT. Een droevig ongeval, dat geweten moet worden aan grove onvoorzichtig heid, is dezer dagen te Heemskerk ge beurd. De 24-jarige Th. S. kwam met een brandenden lucifer te dicht bij een door vliegtuigen afgeworpen benzine tank. De tank ontplofte en dientenge volge werden de kleeren van S. in vlammen gehuld In zorgwekkenden toestand is de man overgebracht naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Bever wijk, waar hij werd voorzien van de laatste H.Sacramenten. Na een ernstig lijden is S. aan zijn zware verwondin gen overleden. S. was ongehuwd. PROJECTIEL GEVONDEN. In het Noorden van Friesland, onder Hollum. waar eenigen tijd geleden een dergelijk ongeval gebeurde, vonden de gebroeders Roorda uit Britsum een projectiel. Ze trokken het op 't land en schop ten er tegen aan. Het projectiel ont plofte, tengevolge waarvan beiden op slag werden gedood. Twee ingesloten bataljons geallieerde strijd krachten bij Aprilia vernietigd. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 28 Febr. (LNB) - Het opperbevel der weermacht deelt mede: Aan weerszijden van Kriwoirog vielen de bolsjewisten gisteren den geheelen dag aan met sterke infan terie- en pantserstrvjdkrachten. Met afgrendeling van eenige penetraties werden alle aanvallen afgeslagen. Ten zuiden van de Pripetmoerassen heerschte op eenige plaatsen leven dige gevechtsactie. Bij Jampol wier pen 'roepen van het leger en de Waffen-SS vijandelijke strijdkrach ten in een tegenaanval terug. Ten zuiden van de Berezina bleven herhaalde door pantserwagens on dersteunde Sovjctaanvallen zonder resultaat. De luchtmacht deed, ondersteund o.oor afdeelingen Roemeensche vliegers, ten oosten van Kirowograd met sterke tormaties gevecht's- en slagvliegtuigen aanvallen op vijandelijke artillerie stellingen, pantserwagens- en troepen concentraties. Het verkeer over een brug over den Dnjepr werd door bom- (reffers herhaaldelijk onderbroken Bij de gevechten van de laatste dagen in het gebied ten noorden van Rogatsjef heeft zich de bataljonscommandant bij een grenadiersregiment, kapitein Satt- ler, aan het hoofd van een stoottroep bijzonder onderscheiden. Aan het Italiaanschc front Aan de Italiaansche fronten heerschte gisteren slechts plaatselijke gevechts bedrijvigheid. De ongeveer twee batal jons sterke vijandelijke strijdkrachten, die sedert eenige dagen waren ingeslo ten bij Buon Riposo ten zuidwesten van Aprilia, zijn na zware gevechten in het aan holen en ravijnen rijke terrein vernietigd; er zijn meer dan 650 gevan genen gemaakt. In verbeten gevechten van man tegen man leed de vijand Jongeman experimenteerde met projec tiel. Wederom heeft zich te Wierden een ernstig ongeluk- met een gevonden projectiel voorgedaan. De 17-jarlge H. Wolters, die een projectiel gevonden had, ging hiermede experimenteeren met het gevolg, dat het ontplofte. Den jongen werdén drie vingers afgerukt en hij kreeg ernstige verwondingen aan het ge laat. Brand door hooibroei. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is tengevolge van hooibroei brand ontstaan in dé op slagplaatsen van de Coöperatieve Land- bouwvereeniging te Vriezenveen, waar door ook de houtwarenfabriek Jumbo dreigde te worden aangetast. Ongeveer drie ton hooi werd een prooi der vlam men. Bijzondere postzegels. Aan de postkantoren zullen vanaf 6 Maart a.s. bijzondere postzegels verkrijgbaar zijn, met een toeslag boven de frankeer- waarde. dit ten goede komt aan „Winterhulp Nederland" en den Neder- landsch'en Volksdienst. De ontwerpen zijn van W. J. H. Nijs te Vreeland PTT/Stapf/Pax m zeer zware verliezen aan dooden en gewonden. Het 1ste bataljon van het 9de pantsergrenadiersregiment onder bevel van majoor Ecker heeft zich hier zeer bijzonder onderscheiden. Batterijen verdragend geschut heb ben met waargenomen uitwerking de vijandelijke ontschepingen in het ge bied van Anzio en Nettuno beschoten. Aanvallen van afdeelingen Duitsche slagvliegtuigen veroorzaakten hevige branden in de haven van Anzio. HERDENKING OPRICHTING N.S.D.A.P. Ter gelegenheid van de herdenking van den oprichtingsdag der partij op 24 Febr is te Berlijn een vergadering van de Reichsleiter, Gauleiter en Ver- bandeführer der N.S.D.A.P. gehouden. Daarbij heeft Reichsleiter, Rijksminis ter dr. Göbbels, een algemeen overzicht gegeven van het politieke en militaire gebeuren. Gauleiter Grohe gaf «ïu overzicht van den arbeid der partij in den luchtoorlog en Oberbefehlshaber Backe van de taak van het Rijksbureau voor het landvolk als het politieke lei dingsorgaan der partij voor de Duit sche boerenbevolking. Verder werden referaten gehouden over de prestaties van het Duitsche Arbeidsfront in den oorlog en over de militaire positie. Rapport werd uitgebracht over wo ningbouw en hulphuisresting. Reichs leiter dr. Ley schetste ten slotte den Führer zooals die ais een lichtend voorbeeld voor zijn groote taak gereed staat. INVASIE OVER DRIE OF VIER MAANDEN? LISSABON 28 Febr. Howe. mi nister voor -munitie, zou volgens Reu ter in het Canadeesche Lagerhuis te kennen hebben gegeven, dat de Euro peesche invasie binnen drie of vier maanden zou plaatshebben. In vernr.d hiermede, aldus Howe heeft de Canideorrfce regeering t--'.rijke telegrammen uit Gro'-t-Brittannië ont vangen, waarin wordt aangedrongen op onmidde'Hike levering van de be- noodigde scheeps'um 'e. ZOON VAN CHURCHILL VERBINDINGSMAN MET TITO. STOCKHOLM. 28 Febr. Reuter meldt, dat Randolph Chürchill, de zoon van den Britschen premier, sedert ee nigen tijd als verbindingsman met Tito in het voormalige Zuid-Slavië fun geert. Hij zou daar in gezelschap van een Engelsch overste met een val scherm zijn gedaald. LENTEFEEST IN JEUGD HERBERGEN. Zaterdag 25 Maart a.s. wordt in de jeugdherbergen te Blaricum en Heems kerk een lentefeest gehouden onder leiding van Amsterdamsche voortrek kers. In Heemskerk is slechts toegang voor jongeren van 17 tot en met 25 jaar en in Blaricum voor jongens en meisjes van 14 tot en met 16 jaar. Aan meldingen moeten vóór 15 Maart a.s bij de jeugdherberg plaats vinden 's Zaterdagavonds wordt in ce jeugd herberg een bonte avond gehouden, terwijl 's Zondags een spel uitgevoerd wordt, dat tot motief heeft de verja ging van koning Winter door de Len te-koningin. Van Barsingerhorn had ik wel eens gehoord. Vaag! Maar vier dagen gele den wist ik toch nog niet hoe ik het van Alkmaar uit het beste bereiken kon. Nu weet ik dat wel. Barsingerhorn zal ik niet licht meer vergeten, want ik heb er een merkwaardigen Zondag middag doorgebracht. Ik was er bij Strauss' beroemde operette „De Zigeu nerbaron," opgevoerd door drie lief hebber ij vereenigingen. Met onzen teekenaar Gerrit Dekker fietste ik in een lichte nevelkou de boomgeraamten werden in de verte wa zig van mist! van Schagen naar de plaats onzer bestemming. Hoog waren mijn verwachtingen- niet gespannen. Wat ook begrijpelijk is wanneer je de beste dilettanten van je eigen land en van een paar andere landen gezien hebt. Want wat kan Barsingerhorn met zijn boeren en boerinnen je dan nog voor nieuws bieden? Maar wie was tien eeuwen geleden ook weer die ge lukkige, die in een zak aarde een dia mant vond? Ik ben zijn naam vergeten, maar Zondagmiddag waren Dekker die op het oogenblik tegenover mij met roode koonen van geestdrift zijn schetsen zit uit te werken en ik het, die iets kostbaars ontdekten. Wij be leefden het wonder, dat aan den rand van den polder in een wintersche maand een bloem openbloeideDe bloem van een dilettantenvertooning, zooals ik die in geen vijftien jaren ge zien had! Men kan niet zeggen, dat „Caecilia" van Barsingerhorn, „West-Frisia" van Winkel en het Zijper Salonorkest uit Schagerbrug het zich met de keuze van hun werk gemakkelijk hadden gemaakt. Want „De Zigeunerbaron" met zijn meesleepende muziek, zijn moeilijk too- neelspel en zijn eisch tot massa-regie behoort stellig tot de lastigste operet tes, die er bestaan. Dit geldt reeds voor musici en acteurs van beroep. Hoeveel te méér gold het dus voor deze dilet tanten, die voor het meerendeel en. 's Gravenhage, 28 Februari. Als gevolg van verschillende omstan digheden zal helaas geen uitvoe ring kunen worden gegeven aan het oorspronkelijk voornemen, om het verleden jaar ten behoeve van de gezinnen verstrekte rantsoen van tien eenheden brandstoffen voor verwarming, ook voor dezen winter toe te kennen, doch zal het rantsoen voor dit jaar tot negen eenheden moeten worden teruggc bracht. Daar tot op heden reeds acht bon nen van de bonkaart „Brandstof fen verwarming T 116" werden aangewezen, zal derhalve nog een bon worden geldig verklaard en wel bon 23 b.v. van genoemde kaart T 116, welke bon voor het tijdvak van 1 Maart tot en met 30 April 1944 recht zal geven op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fabrieksturf. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de brandstoffenhandelaren ver plicht zijn aan de levering van reeds eerder geldig verklaarde bonnen voor rang te verleenen, zoodat men dus met de levering van bon 23 b.v. pas een aanvang kan maken, indien de oude bestellingen zijn uitgevoerd. Met betrekking tot de huisbrand verbruikers. wier rantsoen door de brandstoffencommissies zijn berekend en welke verbruikers waren geclassi ficeerd in de groepen b, c, d, of e. e/ rood, resp. in de groepen X tot en met XVI „woningen C.V.", wordt medege deeld. dat de omstandigheden thans nog niet veroorloven verdere toewijzingen te doen uitreiken, resp. verdere perio debonnen te doen geldig verklaren. Dit zal zeer waarschijnlijk pas op 16 Maart a.s. het geval kunnen zijn. Een nadere nublicatie zal in de eerste helft van Maart a.s. kunnen worden tegemoet gezien. Ook de hier bedoelde verbrui kers zullen echter aan een verlaging van de oorspronkelijk voor hen bere kende rantsoenen niet kunnen ontko- 1 Maart: Zon op 7.28. onder 18.19. Maan onder 1.25, op 10.51. (21.40 e.k.) (Teekening G. Dekker.) lezer, het is op mijn woord waar! hun dagelij ksche taak hebben op de boerderijen van Noord-Holland! Dat de bekwame regisseurs, Nico Snel en A. Wiedijk, niettemin dit muziekspel aangedurfd hebben, bewijst, dat zij wis ten wat hun „levend materiaal" jon ge vrouwen, die hun boerenhuishoudin gen bestieren, lieve, flinke moidjes. die de koeien verzorgen, en mannen en jongens, die, op een enkele uitzondering na, ook met hun handen hun brood verdienen waard was. En dit levend materiaal heeft de verwachtingen van de knappe en moedige regisseurs nog geen seconde te schande gemaakt. „De Zigeunerbaron" is Zondagmid dag in het eenvoudige feestzaaltje „De Fortuin" over de planken gegaan in tientallen verblindende kleuren, in ju- weelen van zangstemmen, in een kos telijke mimiek en slagvaardige woor denwisselingen en dit alles gehuld in het stralende gewaad van een verove rende, klankrijke muziek. En met een vaart, die weinig of niets te wenschen liet. Van de eerste tot de laatste mi nuut is heel deze opvoering voor mij één ononderbroken verrassing geweest: Hier werd gemusiceerd, gezongen en gespeeld met zulk een bruisenden le venslust, met zülk een volle overgave van het hart en met zülk een natuur lijk talent, dat de toeschouwer, die er niets van verwacht had, omdat hij in zijn leven al zoovéél had gezien, er soms stil van werd en zich herhaalde lijk afvroeg: Hoe is het mogelijk?" DE. EMINENTE. DIRJGEJVIT NICO SMEL, (Teekening G. Dekker.) Sandor Barinkag, een' jonge Zigeu ner, die na vele omzwervingen weer in zijn vaderland terugkeert en later van zijn volk den eeretitel van „Zi geunerbaron" krijgt, werd vlot en le vendig, met veel van den zuidelijken gloed, vertolkt door J. W. Meijer. Ook zijn tegenspeelster, mevrouw M. Buis Grin, schonk de uitverkochte zaal de illusie, dat zij werkelijk een zigeunerin was; haar grime, haar kleeding, haar zang, de manier, waarop zij zich op de planken bewoog, het was alles voor treffelijk! Mevrouw A. VaderBoom, de waarzeggende oude zigeunerin, ty peerde uitmuntend met haar gebo gen gestalte en haar wat ijle geluid verrichtte zij een klein wonder. Kal man Zsupan vond in P. Langereis een kostelijken vertolker; hier stond de rij ke varkensfokker, die het met de eer lijkheid niet zoo nauw neemt, met al zijn goede en slechte hoedanigheden voor ons. Door zijn heele rol heen wist deze Langereis het gele lint van het komische gespannen te houden; hij vooral was de peper, die dezen tooneel- maaltijd prikkelend maakte. De bekoor lijke dochter Arsena werd ook bekoor lijk en met, ik zou haas* zeggen, fijne gratie gespeeld en gezongen door me vrouw A. M. BlaauboerJonk, die haar zware rol tot in het volmaakte be- heerschte en wat was haar spel soepel, los, vlot, alsof zij haar geheele leven voor het voetlicht gestaan had! Mevrouw T. SpaansBronder was een FEESTMIDDAG ULO-VKREENIGING IN CASINO. Zoo was daar dan Zondag weer de jaarlijksche uitvoering van de ULO- vereeniging. De veie musementsmid- dagen door genoemde vereeniging ge geven muntten steeds uit door 'n ge zellige sfeer en een uiterst verzorgd programma. Het was Jan de Beurs, die om 2 uur het welkomstwoord sprak en dank bracht aan allen, die mede hielpen dezen middag doorgang te doen vinden. Allereerst was de beurt aan „Los Equapos", t.w. Lieuwe Schotmans, Jan Komen en Chris Minneboo. Het was de eerste keer, dat deze jongens in het publiek optraden en te oordeeien naar het hartelijk applaus, dat hun te beurt viel, viel hun optreden wel in den smaak. Dan kwam de hoofdschotel van het programma en wel, het tooneelstuk Vrijdag de dertiende", geschreven door J. W. van der Heiden en Henk Bakker. Vrijdag de dertiende is een vlot geschreven stuk met diverse gees tige situaties. Het houdt in een dag uit het leven van een pantoffelheld, Christoffel Ver baak, wiens vrouw erg bijgeloovig is. Met haar vriendinnen woont zij dik wijls bijeenkomsten bij. die deze kwaal nog verergeren. Dien bewusten Vrijdag loopt Verbaak 's morgens onder een ladder door, wat voor zijn vrouw aan leiding is, te beweren, dat er iets bij zonders gebeuren gaat. Ditmaal krijgt zij gelijk. Jaap Holtink, een jeugd vriend van Verbaak, arriveert uit In- dië met groot verlof en komt op be zoek. De twee vrienden raken verzeild in een mondaine gelegenheid, als zij het weerzien gaan vieren. Intusschen heeft er bij Verbaak thuis een bijeen komst plaats van zijn vrouw en haar vriendinnen. De dames verkeeren in spanning, want Achmed Ritzibl. hun „profeet", zal hierbij tegenwoordig zijn. Deze wijze mu doet eenige uitlatingen welke bij mevr. Verbaak het vermoe den opwekken, dat haar man haar be driegt. Zij rust niet. voor zij zekerheid heeft dat haar man minder onschuldi ge gelegenheden bezoekt en roept hem dan ter verantwoording. Natuurlijk ontkent hij dit en vraagt zijn vriend hem te helpen om zich te kunnen re- habiliteeren. Zij komen er door een toeval achter, dat de z.g. profeet ei genlijk loodgieter van zijn vak is, die op voordeelige manier aan den kost probeert te komen. In een aardige slotscène wordt dan de bedrieger ont maskerd. terwijl de heer en mevrouw Verbaak zich volledig verzoenen. Vooral Rie Metzelaar en Jan de Beurs wonnen de sympathie van het publiek met hun spel. Het Rhythme- Quintet van de Optimisten zorgde in de pauze voor de noodige afleiding. Het gelukkigste elftal wint. Het had den schijn dat de wedstrijd tusschen Atlas en BKC een prettige par tij zou zijn, doch zij, die dezen strijd zagen, werden danig teleurgesteld. Beide ploegen waren zeer matig en vrooral de voorhoede der thuisclub was slecht. At las had te kampen met eenige invallers die in het geheel niet mee konden ko men. BKC liet ook geen grooten indruk achter, alleen de achterhoede deed nog goed werk. Atlas begon den strijd met eeix, ..uftfly heel goede aanvallen waarin wel gevaar voor de Polderschen was. Het was hoofd zakelijk door het egoïsme van den At las-middenvoor, dat een kans op scoren verloren ging. BKC ging er toen een paar maal van door, doch G. Wijker, die Looy in het doel verving, kon gemakke lijk het werk verzetten. De grootste strijd werd in het middenveld geleverd en het was de Atlas-middenlinie die daar den toon aangaf. De voorhoede kon echter van de geboden kansen geen profijt trek ken. Zonder dat een der doelverdedigers gepasseerd was, kwam de rust. Na de thee was Atlas het eerste kwar tier sterker dan BKC en moest de Pol- dersche doelman eenige malen handelend optreden. Toch kwam er een doelpunt aan den anderen kant, want bij een der BKC-aanvallen maakte Beijer een fout en zag Wijker zich gepasseerd door den B.-linksbuiten. Atlas trachtte nu met man en macht het spel voor zich op te eischen, doch het mocht hun niet geluk ken om een bedreiging voor B. te zijn. De B.-achterhoede gaf geen kamp en mede door te doorzichtig spel der thuis club kwam het einde met een 0—l over winning voor de gasten. Met een gelijk spel was de verhouding beter weerge geven. B.M.H.C. 4Hermes 1 (heeren) 1—3. In Bloemendaal heeft Hermes 1, dat met tien man speelde, na een zwaren, maar sportleven strijd, een 31-overwin- ning op BMHC 4 behaald. Onmiddellijk na den aanvang komen de gastheeren geducht opzetten en uit een voorzei van rechts weet hun middenvoor door een hard schot zijn club de leiding te geven. Door Bakker maakt Hermes twintig mi nuten later gelijk. Met dezen stand wordt gedraaid. Ook in de tweede helft wordt een verbitterde strijd geleverd. Belde kanten zijn er van doordrongen, dat de partij, die de leiding neemt, deze wel zal behouden. Vijf minuten voor het ein de is de stand nog 1—1. Dan gelukt het Kiljan. met een boogballetje den BMHC- doelverdediger te passeeren. In de laatste seconde brengt Van der Haagen den stand op 3—1. statige Mirabella. G. Blaauboer speelde sober misschien hier en daar zelfs iets te sober de rol van Ottokar. De Conté Carnero kreeg de vereischte dosis gewichtigheid en zwier van A. Wiedijk, dien ik reeds als regisseur noemde. H. J. Egbers, die ook op zeer lofwaardige wijze voor de Nederland sche vertaling der operette zorgde, wat waarlijk geen kleinigheid was! gaf een kranigen graaf Homanay te zien en te hooren. En ik zou nu zoo graag alle andere medewerkenden roeiers, zigeuners, zigeunerinnen, huzaren, marketentsters! bij name willen noemen, doch he- laós, zij zijn omhuld door de duisternis der anonymiteit. Maar in het vuur werk van prachtige costuums, waar voor de firma Ridderikhoff te Hoorn zorgde, deden allen, tot op de kleinste plaats, hun plicht. Deze geheele voor stelling van eenvoudige dilettanten was doorgloeid van een eerlijk enthousias me, ontstoken in eerlijke en eenvoudige harten. En ik overdrijf niet wanneer ik zeg, dat zij, die in de orkestruimte zaten en zij, die op het tooneel ston den, tezamen iets tot stand brachten dat aan het ongelooflijke grenst. In den avond de nevels begonnen al uit de landen te stijgen en de sche mering had reeds haar herauten ge zonden reed ik op mijn huurfiets van Barsingerhorn naar Schagen terug. En ik was trotsch op mijn boeren en boerinnetjes van Noord-Holland. H. P. VAN DEN AARDWEG.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1