DAGBLAD VOOR Tegen corruptie! Vergeefsche doorbraakpogingen der Sovjets. Zware gevechten ten zuiden van de Berezina en ten zuidoosten van Witebsk. H Nieuws in 't kort. Verduister v. 18.307.15u. Winter in het Oosten vroeger dan gewoonlijk ten einde. Wat kreeg u op uw kolenbon? Vijftien doodvonnissen voltrokken. Oranje-vrijbuiters". fj Het goede voorbeeld. De ramp te Nijmegen. RECHTSZAKEN. STADSNIEUWS. „Oome Kees" 25 jaar bij de A. P. C. Bidstond v. d. Nood der Tijden. Burgerlijke stand Den Helder. Een goede dag voor K.V.H. Dansavond Jetty van Beek in Schagen. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. WOENSDAG 1 MAART 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 5L 2 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. j^EEDS enkelg weken achtereen wijd! het SS-weekblad „Storm" artikelen aan de slechte groenten- en fruitvoor- zien mg van het Nederlandsche volk. Het uit ernstige beschuldigingen tegen verantwoordelijke personen in het distributieapparaat, die met het toe zicht op een rechtvaardige verdeelinfi van groenten en fruit zijn belast. Het blad verwijt met tal van bijzonder heden met name genoemde personen, dat zij distributiegoederen, die zij krachtens hun functie en opdracht ter bereiking van een rechtvaardige voed selverdeling onder het Nederlandsche volk in omloop hebben te brengen, ten eigen bate en ten bate van vriendjes en klaploopers aanwenden. Ook het weekblad „Volk en Vaderland" heeft reeds in enkele artikelen op tal van misstanden de aandacht gevestigd, zoo o.a. op een hoogst laakbare vleesch- verdeeling in Heerlen. In het nummer van hetzelfde blad van de afgeloopen week is een nieuwe uitvoerig gedocu menteerde aanklacht tegen hoogge plaatste ambtenaren van den Centralen Controle Dienst gepubliceerd. O UET zijn wel zeer tergend onfrissche toestanden, die uit deze beschuldi gingen naar voren komen. Uiteraard kan verondersteld worden, dat de be treffende journalisten, die met volle ondérteekening deze beschuldigingen uiten, slechts materiaal gebruikten waarvan zij voor zich de zekerheid hebben, dat dit den toets der critiek kan doorstaan. Wie weet, welke obscure transacties nog in het verborgene plaats hebben, waarvan deze journalis ten, die we als nauwgezette vakmen- echen kennen, slechts oppervlakkig kennis dragen, doch waarop zij niet zijn ingegaan om glad ijs te vermijden. Inmiddels kunnen duizenden Neder landers lezen, waaraan het te wijten is. dat de groenen- en fruitverdeeling hier te lande zoo slecht geregeld is in ver houding tot de jaarlijksche productie. Groenten en fruit worden niet wegge sleept, zooals boosaardige geruchten- zaaiers beweren, doch onvaderlandslie vende schobbers knoeien er lustig op los en spekken met malversaties hun eigen beurzen en buiken. O HP de beschuldigingen zelf kunnen we hier niet ingaan. Daartoe ontbreken ons gegevens. Wel achten wij het in het belang van het Nederlandsche volk noodzakelijk, dat hier een gestreng en onverbiddelijk onderzoek wordt inge steld. Daaruit kunnen slechts twee mo gelijkheden voortkomen: of de zoowel door „Volk en Vaderland'1 als door „Storm" geuite beschuldigin gen zijn onjuist en dan dienen de beide verantwoordelijke redacteuren gestraft te worden; of deze beschuldigingen bevatten waar heid en dan dienen de verantwoorde lijke personen in de betreffende dien sten die dergelijke handelingen onder hun toezicht toelaten, begunstigen of zelf begaan, strafrechterlijk vervolJd te worden als misdadigers tegen de volksgemeenschap, met toepassing van de hoogste straffen. In Dultschland zou dit zonder meer de kogel beteeken en! O UET gaat niet aan, dat de Nederland- sche volksgemeenschap langer ver ontrust wordt door het openlijk uiten van dergelijke beschuldigingen, waar van de betreffende heeren, die zoo pu bliekelijk in staat van beschuldiging gesteld worden, zich schijnbaar niets aantrekken. Welke duistere machten zijn het, die deze heeren achter de schermen tegen alle belangen van de Nederlandsche volksgemeenschap in. de handen boven het hoofd houden en hen handhaven op posities, waarvan zij kennelijk met het oog op de in de betreffende artikelen geuite beschuldi gingen ten eigen voordeele schromelijk misbruik maken? Onder de namen der beschuldigden komen er ook voor van hen, die reeds onder het vroegere systeem in een kwaden reuk van pu blieke onbetrouwbaarheid stonden Hoe komt het, dat deze politiek-obscure in dividuen nog steeds sleutelposities in het Nederlandsche publieke leven in nemen, terwijl toch van hen bekend ;s, dat zij'in geen enkel opzicht de bereid heid bezitten noch met de bezettende macht loyaal samen te werken, noch mede te werken aan den opbouw van een nationaalsocialistische gemeenschap in Nederland? Het zijn deze heeren, d't door hun kwade praktijken het natio- naalsocialisme en de Duitsche bezet tingsmacht in discrediet brengen en verdacht maken. Zij zijn het, die er alle belang bij hebben, dat het natlo- naalsocialisme in Nederland misluk Zij zijn het, die van het bestaande in terregnum op binnenlandsch politiek gebied misbruik maken om. kennelijk saboteerend in dezen schemertoestand van geschuwde verantwoordelijkheid en misbruikte bevoegdheden, een macht- overname van competente en goedwil lende persoonlijkheden te voorkomen. TER dient klaarheid geschapen te 1 worden. De Nederlandsche voedsel positie is wat groenten en fruit betreft een zeer ernstige plaag. In de sroote steden met het verklaarbare gemis aan mogelijkheden tot zelfver- zorging kan men daarvan meespreken Wanneer dan blijkt, dat deze tekort komingen door corruptie en sabotage ontstaan, dienen daartegen maatregelen getroffen en straffen toegepast te worden van de ergste soort, die de oor- logswettén kennen. Wanneer <emand in het bezit van een illegaal pamflet wordt aangetroffen, gaat hij tegen e muur Waarom zou men dan consider - tie gebruiken ten overstaan van sonon. die thans bijna reeds vier jaren lang systematisch de groenten- eh fruitvoorziening verknoeid hebben ue beschikbare voedselrantsoenen zij" mei van dien aard, dat daarvan ook maai iets afkan. Wie schat het aantal nood zakelijke voedingscalorieën, d!e de met name in genoemde bladen aangeduide typen door hun boosaardige schurke rijen aan een rechtvaardige verdeeling onder het Nederlandsche volk hebben onttrokken? O I/LAARHEID moet er komen! Dit is een te ernstige aangelegenheid om ei achteloos aan voorbij te gaan Bij een voortduren van de huidige onbe stendigheid dreigt het crediet van de voedselvoorziening langs distributie- weg volkomen weg te vallen. Dan ont staat chaos. Om dien te voorkomen is juist het systeem eener rechtvaardige HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 29 Febr. Het opperbevel der weermacht deelt mede: Ten Oosten van Keitsj en in het gebied van Kriwoirog zijn talrijke aanvallen der bolsjewisten met zware verliezen voor den vijand afgeslagen; plaatselijke penetraties werden in den tegenaanval opgehe ven. In het get <1 ten Zuiden van de Pripetmoerassen hield de plaatse lijke gevechtsbedrijvigheid aan. Ten Zuiden van de Berezina en ten Zuidoosten van Witebsk stort ten vrij hevige vijandelijke aanval len voor onze linies ineen. On ee- nige penetraticplekken werden de bolsjewisten na verbitterde gevech ten van man tegen man in een te genaanval teruggeworpen. Ten Noordwesten van Newel ging de vijand met verscheidene infan teriedivisies tot den aanval over. De zware gevechten van gisteren leverden een volledig afweersucces op. Ten Oosten van het Meer van Ples- kau en bij Narwa hadden herhaalde vijandelijke aanvallen geen succes. Vij andelijke bewegingen en gereedstaan de troepen werden door artillerie uit eengeslagen. Sterke formaties slagvliegers van de luchtmacht ondersteunden de afweer- gevechten, vooral bij Kriwoirog, bij Doebno en aan het Meer van Pleskau, door met goede uitwerking aanvallen in scheervluch. te ondernemen op in fanterie- en gemotoriseerde colonnes der bolsjewisten. Talrijke voertuigen en verscheidene luchtafweerkanonnen werden vernield door bommen of door beschieting met de boordwapenen. In het hooge Noorden vernietigden snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vijande lijke troepenverblijfplaatsen aan den Moermanskspoorweg. Bij de zware afweergevechten in den Noordelijken sector van het Oostelijke front heeft zich de tweede Letlandsche SS-vrijwilligers-brigade onder bevel van den eikenloofdrager SS-Oberfüh- rer Schuldt en van haar Letlandschen infanteriecommandant, den ridderkruis drager Standartenführer Weiss bijzon der onderscheiden. In Italië. Ondernemingen van stoottroepen op het landingshoofd van Nettuno leidden tot plaatselijke stellingsverbeteringen. Aan het Zuidelijke front werden vijan- Alleen voor flinke jongens met moed, handigheid en discipline kunnen vier weken in de mooiste streken van Duitschland een groote belevenis worden. Wil jij ook zoo'n Germaansch Weersport- kamp bezoeken? Meld je Donderdag den tweeden Maart in Den Haag, Plein 1813, no. 3. Daar kun je je in den tijd van 8—14 uur persoon lijk melden voor een kamp. Onkosten zijn er niet aan verbonden. Slechts gezonde, krachtige jongens, die er wat voor voe len 4 weken in een kamp met kameraden uit Denemarken, Noorwegen, Vlaanderen en Duitschland in. gemeenschappelijken en kameraadschappelijken geest door te brengen komen in aanmerking. BONAANWIJZING HONDEN EN KATTENBROOD. 's-GRAVENHAGE, 29 Febr. Van 1 tot en met 31 Maart 1944 worden op bon 23 van de voederkaarten voor honden dezelfde hoeveelheden honden brood beschikbaar gesteld als op den bon voor de afgeloopen periode Op bon no. 23 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt voor ver melde periode 1 Va kg. kattenbrood be schikbaar gesteld. Na 31 Maart 1944 is bon no. 3 ongel dig. LUk gevonden. Sedert 26 Januari werd in Weert vermist de predikant der Ned. Hervormde Gemeente J. R. Feykes. Gistermorgen is zijn lijk drijvende gevon den in het kanaal Nederweert—Wessem ter hoogte van Oler. 'n Duur bioscoopje. - Terwijl de krui denier V. uit de Lucasstraat te 's-Her- togenbosch met zijn familie in de bios coop zat, hebben onbekende indringers een bezoek aan zijn zaak gebracht. Zij doorzochten het geheele huis en namen tenslotte weer de wijk met medeneming van duizenden bonnen en een bedrag van ongeveer 5000 gld. 2 Maart. Zon op 7.22, o. 18.21. Maan O. 2.35 op 11.27. distributie ingesteld Reeds thans valt te constateeren. dat hangende deze ge schillen en onzekerheid het vertrouwen in de overheidsmededeelingen op distri- butiegebied ernstig is geschokt. Dat wantrouwen mag niet verder vreten. Niet de betreffende journalisten dra gen hiervan de schuld, doch de in de artikelen met name genoemde malfai- teurs Een journalist, die een hem ter kennis gebrachte malversatie niet be handelt, verstaat zijn taak niet. De distributiediensten plegen zich aan cri tiek van de pers weinig of in het ge heel niet te storen. Dan blijft om op malversaties de aandacht te vestigen ook geen andere weg over dan die de' PUb,iCatie' HAMA. delijke aanvallen bij Castelforte en Terelle afgeslagen. Marine- en scheepsafweergeschut hebben boven de haven van Boulogne van verscheidene in scheervlucht aan vallende vijandelijke vliegtuigen twee viermotorige bommenwerpers en één tweemotorigen bommenwerper neerge schoten. Daarmede hebben vlootstrijd- krachten en afweergeschut van koop vaardijschepen en van' marine van 21 tot 29 Februari in totaal 22 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. BERLIJN, 29 Febr. (ANP) - Naar he den in Duitsche militaire kringen ver klaard werd, loopt de winter aan het Oostelijke front vroeger ten einde dan gewoonlijk. In het zuiden dooit het reeds, en de overgang naar de modder periode is daar nog slechts een kwestie van enkele weken. In het midden en het noorden van het Oostelijke front vallen weliswaar op het oogenblik nog koude- graden tusschen 12 en 15 gr. te consta teeren maar de weerkundigen verwach ten ook hier een vroeg intreden van de regen- en modderperiode. Deze weers omstandigheden spelen volgens de op vatting van genoemde kringen stellig een rol bij de Duitsche overwegingen tot rechttrekking van het front en wel in dien zin, dat nog voor begin van de modderperiode de gunstigste stellingen kunnen worden betrokken. Overigens constateert men algemeen ten aanzien van den toestand in het Oosten, dat ook de maand Februari den bolsjewieken niet de verwachte door braak van het Duitsche front en de door hen gewenschte bewegingsvrijheid voor strategische operaties gebracht heeft. DEVENTER, 29 Febr. - Ongetwijfeld zullen velen slechts door uiterst zuinig stoken met hun kolen rond kunnen ko men. Practisch onmogelijk wordt dit echter als men nog minder ontvangt dan de hoeveelheid waar men recht op heeft Toch bleek na een onderzoek dat door ambtenaren van de Prijsbeheersching werd ingesteld, dat verschillende kolen- handelaren het met de juiste maten en gewichten niet zoo nauw namen en te korten van 15 tot 20 werden herhaal delijk geconstateerd. Wel werd steeds het volle bedrag in rekening gebracht, in enkele gevallen zelfs nog meer. Be denkt men, dat deze tekorten vaak groo- ter zijn dan een maandr: ntsoéri', dan begrijpt men tevens, dat de Gemachtigde voor de Prijzen deze kolendiefstallen tot de-ernstige prijsovertredlngen rekent en deze zwaar zal straffen. Tevens is de controle op dezen tak van handel in de laatste maanden aanzienlijk verscherpt. VERPAKKING TERUG! 's-GRAVENHAGE, 29 Febr. In de Staatscourant van 28 Febr. 1944 is een beschikking verschenen, krachtens wel ke men verplicht is alle verpakkings middelen terstond na gebruik of bin nen den overeengekomen termijn aan den leverancier terug te geven, voor- zoover tenminste de teruglevering tus schen leverancier en afnemer is over eengekomen, Een dergelijke overeen komst is ook aanwezig, indien op de verpakking de teruglevering geëischt wordt en de afnemer deze verpakking aanvaardt. De leverancier wordt ver plicht de gebruikte emballage terug te nemen Niet nakoming van deze ver plichtingen kan bestraffing volgens het economisch sanctiebesluit tengevolge hebben. NEDERLANDERS IN DE WIKING. Bij de divisie Wiking zijn, naar men weet, ook Nederlandsche vrijwilligers ingedeeld, die evenals de, overige tot deze formatie behoorende strijders, krachtens hun roeping en ideaal, zijde aan zijde met de Duitsche troepen vechten tegen de bolsjewistische leger scharen. In de nadere berichten over den omsingelingsslag bij Tsjerkassy wordt thans eveneens met groote vol doening gewag gemaakt van het optre de i der divisie Wiking, welker actie er evenzeer toe bijgedragen heeft, om den opzet der Sovjet-Russische leger leiding om de bij de Tsjerkassy omsin geld geweest zijnde Duitsche troepen te vernietigen, te verijdelen. Meldt U en strijdt mee in de rijen der Waffen-SS. Alle inlichtingen SS- Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5, of aan de Nebenstellen: Amsterdam, Dam 4, Alk maar, Langestraat 56, Groningen, Hee restraat 46, Enschede, Hengelosche- straat 30, en Heerlen, Saroleastraat 25. x .i.ACtic H»d- Insp L. itbf*- htrmir cl.cAing: Studio A:do Meyer BEKENDMAKING VAN DEN HSHEREN SS-UND POLIZEI- FÜHRER NORDWEST. Het Polizeitstandgericht Den Haag heeft op 28 Februari 1944 de volgende Nederlanders als saboteurs ter dood veroordeeld: 1. den bouwkundige Klaas Postma, geboren 25 Dec. 1904 te Meppel. 2. Den ambtenaar Roger Henri Rene Abma, geboren 17 Mei 1919 te Roosendaal. 3. Den pianostemmer Andrees van Beek, geboren 9 Mei 1909 te Apel doorn. 4. Den Jood Leo Fischer, geboren 11 Februari 1897 te Samotsjin. 5. Den betonemailleur Albertus Hen ri Hey, geboren 20 April 1915 te Utrecht. 6. Den instrumentmaker Cornelis Hey, geboren 27 November 1919 te Utrecht. 7. Den belastingbeambte Leonardus Cornelis Hey, geboren 2 Februari 1914 te Utrecht. 8. Den notarisklerk Johannes Hols- wilder, geboren 16 Febr. 1902 te Schoonhoven. 9. Den Jood Karei Keizer, geboren 14 Mei 1911 te Amsterdam 10. Den timmerman Christiaan Kerk hof, geboren 9 October 1900 te Leeuwarden. 11. Den accountant Hans van Koets veld, gcb. 23 Nov. 1918 te Rotter dam. 12. Den Jood Heinz Loewenstein, ge boren 17 Febr. 1919 te Den Haag. 13. De student Jacobus Alexanêer Martens, geb. 10 Aug. 1923 te Haar lem. 14. Den bankwerker Egbertus Maria Meulenkamp, geb. 3 Mei 1916 te Kampen. 15. Den kantoorbediende Hubert van Oorschot, geb. 30 December 1919 te Medan (Indië) 16. Den reiziger Herman van Roon, geb. 23 Mei 1922 te Rotterdam. 17. Den kantoorbediende Thomas Fran- c,iscus Hendrikus Spoelstra, geb. 34 Mei 1914 te Utrecht 18. D?n student Pieter Verhage, geb. 17 November 1921 in Vrouwenpol der. 19. Den huisslachtcr Jan van der Voort, geb. 1 Juni 1923 in Jutphaas. 20. Den kantoorbediende. Antonius Jo- sephus Rudolphus Hegge, geb. 11 Dec. 1920 te Den Haag. Het vonnis werd in de vroege ochtend uren van 29 Febr. voltrokken. Bij twee veroordeelden, den betonemailleur Alber tus Henri Hey en den huisslachter Jan van der Voort,, werd het voltrekken van de doodstraf door den Gerichtsherr uit gesteld om de kwestie van gratieverlee- ning te onderzoeken. Drie andere gevallen, die bij het Poli- zeistandgericht waren ingediend, zijn overgebracht naar het Duitsche Oberge- richt, daar het bij deze gevallen gaat om individueele bedrijvers van misdaden, die geen lid zijn- van een ter-reurorgantsatio. Ten aanzien van 't vorenstaande wordt het volgende medegedeeld: Het Polizeistandgericht moest zich in dit proces bezig houden met een organi satie van verzetpleging en terreur, die zich „Oranje-vrijbuiters" noemde en haar centrales had in Utrecht, Woerden en Epe (Gld.). De leden betitelden zich zelf als terroristen en werkten volgens bols jewistische methoden. De organisatie was naar militair voorbeeld ingericht en droeg alle kenmerken van een uitgesproken ge heime terreur- en veemorganisatie. Het grootste deel van de twintig voorgeleide beklaagden had een verklaring ondertee kend, waarbij zij zich tot medewerking verplichtten. Daarbij is het kenmerkend, dat tot den kring van daders drie volle joden behoorden, onder wie een uit Duitschland geëmigreerde te slechter naam en faam bekendstaande jood, die deze verklaringen onmiddellijk onderteekend hadden, maar feitelijk niet medewerk ten, doch andere leden tot daden van geweld opstookten, terwijl zij zelf op den achtergrond bleven en zich bezig hielden met geldzaken en met de verdeeling van de geroofde levensmiddelen- en t-extiel- bonnen. Het is ondubbelzinnig gebleken, dat deze joden tot de toonaangevende le den van de organisatie behoorden en dienovereenkomstig zijn opgetreden. Met dit vonnis van het Standgericht wordt een geheele reeks moord- en roofovervallen geboet, waaronder de bij zonder wreed e en geniepige overvallen op het echtpaar Boyinga, op de echtelieden Oudstedt, op cfen boer De Ruiter en op de vrouw De Marsma. Voor de werkwijze van de daders :s het kenmerkend, dat zij ook weerlooze vrouwen niet spaarden en haar alleen daarom neerschoten om lastige getuigen uit den weg te ruimen. Voorts is het kenmerkend, dat de moordenaars hun slachtoffers niet onschuldige verzoeken aanklampten om hen dan zeker en ver rassend te kunnen neerschieten Deze ge beurtenissen toonen met volkomen dui delijkheid aan, dat hier sprake is van bolsjewistische methoden. Voorts is hiermee geboet een reeks van roofovervallen op distributiekantoren, die bedreven werden, hoewel de daders wis ten, dat door het roovcn van de levens middelenkaarten enz. de geheele bevol king van de gemeente te lijden had. Bij de uitvoering van deze roofovervallen hebben zij van tevoren geweten, dat zij het leven en de gezondheid van de ambtena ren en van hun eigen volksgenooten ten zeerste in gevaar brachten. Dit bleek ook uit het feit, dat in openbare gebouwen, waar veel publiek kwam, tijdbommen werden gedeponeerd. Het proces heeft ook aangetoond, dat de daders de geroofde levensmiddelen- bennen in 'ie eerste plaats ten bate van zichzelf besteedden en in den clandestie- nen handel verkochten. Ook in dit proces werd het bezit van wapenen in handen van leden eener ver- zetorganisatle, zooals in het algemeen elk onbevoegd bezit van wapens, als een zware misdaad beschouwd tegen de ver ordening ter bescherming van de open bare orde, zoodat alleen in deze overtre ding reeds de doodstraf lag opgesloten. 's-GRAVENHAGE, 29 Februari. De Nederlandsche Volksdienst heeft f 200.000,ter beschikking gesteld van de slachtoffers van de Anglo-Ameri- kaansche bomaanvallen op Nijmegen, Enschede en Arnhem. Hierbij wordt de verwachting uitge sproken, dat dit voorbeeld van andere zijden zal worden gevolgd. Men kan de stortingen doen op girorekening 174861 van de landelijke financieele leiding van den Nedrrlandschen Volksdienst te 's-Gravenhage. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat zich 1200 personen bij den N.V.D. hebben gemeld voor het als pleegouder opnemen van kinderen uit de door de ze bomaanvallen getroffen gezinnen. NIJMEGEN, 29 Febr. - In de St. Jozefkerk aan het Keizer Karelplein heeft hedenmorgen pater Rubbens onder zeer groote belangstelling een plechtige Heilige Mis opgedragen voor de zie'.e- rust van de acht zusters van het gezel schap J.M.J. Donderdag a.s. zal op ver zoek van de ouders in dezelfde kerk een plechtige requiemmis worden opgeira- gen voor de zielerust van de acht zus ters en de 22 kinderen van de Montes sorischool, die bij de ramp zijn omgeko men. In de kerken van de stad konden de bewoners heden meubels en kleeding brengen voor de slachtoffers. Er werd in ruime mate in geld en goed geofferd Naar de architect Soetens, leider van het opruimingswerk, meedeelde, zal bij een dagelijksche werkzaamheid van 2000 man bij tienurigen arbeidsdag een tijds duur van zes maanden noodig zijn om he* geheele opruimingswerk te Nijme gen te kunnen voltooien. Plunderaars gefusilleerd. Een verslaggever van de Haagsche Courant meldt uit Nijmegen: Heeft het niet getroffen deel der be volking grootendeels getoond, dat het met de getroffenen meeleeft en het ge leden leed zooveel mogelijk ü'acht te verzachten, tóch zijn er ook nog mis dadige elementen geweest, die het be staan hebben te plunderen. Met hen is gelukkig korte metten gemaakt Reeds 18 hunner hebben voor bun schand daad met het leven moeten boeten terwijl nog een aantal anderen hetzelf de lot wacht. N.A.D -OOSTKORPS 2». Het pionierswerk, dat Nederlandsche arbeidsmannen in den zomer van 1943 in het Bezirk Bialystok verrichtten ten behoeve van Europa in het algemeen en van Nederland in het bijzonder, zal in 1944 worden voortgezet. Wederom zal een N.A.D.-corps vrijwillig naar het Oosten gaan om daar ontwaterings- werken uit te voeren. Het klimaat daarginds bleek, evenals de voeding, de legering en de overige levensomstan digheden uitstekend voor de Nederlan ders te zijn. Zeer sprekend daarvoor is het feit, dat talrijke vrijwilligers van 1943 zich ook voor het nieuwe Oost korps hebben gemeld. Daarnaast richt de Nederlandsche Arbeidsdienst een oproep tot alle jonge Nederlanders, die den leeftijd van ze ventien jaar hebben bereikt en die zijn geboren in de jaren 1925, 1926 en 1927 om deel te nemen aan dit groot- sche werk in Nederlandsch verband dus in de uniform van den N.A.D. en onder Nederlandsche leiding. Van be lang is ook de bekendmaking, dat vrij willigers, die zulks verdienen, geduren de dezen inzet in de oostelijke gebie den kunnen worden bevorderd en la ter, in Nederland, worden aangesteld als N.A.D.-kaderlid. Ofschoon de deel neming aan Oostkorps 20 slechts 4'A maand zal duren en de vrijwilli gers reeds in den aanvang van Augus tus 1944 zullen terugkeeren, worden de mannen geacht hun arbeidsdienst- plicht volledig _le Jiebben volbracht. .1 De aanmelding is opengesteld t.m. 7 Maart a.s. bij het N.A.D. aanmeldings bureau, onder hetwelk de woonplaats van den desbetreffenden vrijwilliger ressorteert (opgave daarvan verstrekt de burgemeester). Archief-ambtenaar verduisterde kostbare boeken. Vreemde houding van den verdachte. Toen de thans 38-jarige H. v. D. uit Amsterdam op zekeren dag een kans kreeg, om bij de gemeente Alkmaar in dienst te komen als archief-ambtenaar, welke betrekking meer overeenkwam met zijn opleiding, nam hij deze kans gaarne waar, al was het salaris ook heel wat kleiner dan hijin Amsterdam ge noot. Toch viel het hem niet mee, van dit salaris, ong. f 2500 rond te komen en temeer niet, waar gezinsmoeilijkheden oorzaak waren van extra uitgaven aan geneeskundige hulp. v. D. vroeg om salarisverhooging, doch 'creeg dat niet. Wel gaf de burgemeester van Alkmaar hem gelegenheid om eerst 'n halven, later 'n heelen dag per week werkzaam te zijn op het archief der ge meente Hoorn, terwijl hij bovendien v. de gemeente Schagen archiefwerk ver richtte en een kans kreeg, om ook in Enkhuizen werkzaam te worden gesteld. Zoover kwam het evenwel niet. Van D., die o.m. belast was met het in ordz brengen van het museum-archief der gemeente Alkmaar, vond daar zeer zeldzame en kostbare boeken en op een kwaden dag eigende hij zich een daar van toe en verkocht dat in Amsterdam. Niet lang daarna verdween een tweede exemplaar uit de museum-bibliotheek en tenslotte bleek, dat in het tijdvak van Sept. tot Nov. 1943 minstens 20 zeldzame exemplaren verdwenen waren De kooper kreeg al gauw argwaan en liet een onderzoek instellen naar de her komst van deze werken en zoo kwam de diefstal aan het licht. Dinsdag d'ende deze zaak voor de Alkm. rechtbank. De verdachte bekende alles, doch had heel wat te zijner verontschuldiging aan te voeren. Zoo zou een der gemeente ambtenaren hem ten onrechte bij zijn sollicitatie hebben toegezegd, dat hij zeer spoedig een salarisverhooging zou krij gen. President: Dus eigenlijk moest deze ge -ieenteambtenaar hier terecht staan en niet U! Verdachte: Eigenlijk wel!.... De Officier, mr. de Brueys Tack, vond deze opmerking zeer eigenaardig en in zijn requisitoir wees hij er dan ook op dat verdachte zijn betrekking in Alk maar zeer lichtzinnig aanvaard had. Spr. begreep de gezinsmoeilijkheden, maar verdachte had, om te beginnen, eerst zijn eigen bibliotheek desnoods kunnen verkoopen, of zijn piano. Hii had ver moedelijk wel hulp kunnen krijgen, maar hij heeft niet geschroomd, een kostbare bibliotheek van de gemeente een aantal fraaie en zeldzame exempla ren te ontnemen. Gelukkig zijn de meeste werken weer terecht gekomen. a1 ontbreken nog vier van de meest kostbare exemplaren. Verdachte blijkt geen berouw te heb ben en mede daarom vroeg spr. terzake verduistering een gevangenisstraf van 1 jaai en 3 maanden. Mr. van Everdingen uit Amsterdam hield een uitvoerig pleidooi en meende, dat deze verdachte in aanmerking zou kunnen komen voor opname van de gratieclausule in het vonnis. Uitspraak 14 Maart a.s. Er zijn niet zoo heel veel Nieuwe- diepers, die hem niet kennen, „Oome Kees", wiens naam in de registers van den burgerlijken stand van Den Hel der voorkomt als: C. v. d Voorde. „Oome Kees" was en is een popu laire verschijning in Den Helder. Als de lange man, hoog tronend op de auto van de APC, kende jong en oud hem en ongetwijfeld zal het velen interessee ren te vernemen, dat het vandaag, 1 Maart, precies een kwart eeuw gele den is, dat hü in dienst trad bij de APC. De heer v. d. Voorde heeft eerst gevaren, ook bij de APC en wel op de oliebooten. Daarna bereed hij paard en wagen, vervolgens werd hij stuur man op de auto van de APC en thans, nu hij sedert eenigen tijd, twee jaar ongeveer, is overgeplaatst naar Alk maar. zijn het weer de paarden, die hem voortbewegen op zijn olietochten. „Oome Kees" was de man, die rle olie altijd bracht bij de kleinhande laren. en dezen in het bijzonder zal het goed doen te vernemen, dat de ener gieke baas nog lang niet op z'n retour is, doch nog met allen lust en arbeids zin z'n werk verricht. Het adres waar men „Oome Kees" mondeling of schriftelijk kan bereiken luidt: Houthavenstraat 6 te Alkmaar. Wij zijn ervan overtuigd, dat hij van daag niet vergeten zal worden door zijn vele, zeer vele, vrienden in de Jutterij. En zij allen zullen hem zeker dat eene toewenschen: spoedig terug in Den Helder en.... boven op de hooge APC-auto! Want dan is er olie, dan staan de paard-en-wagens weer op stal en wat het beste van al isdan is het vrede! Geref. Kerk, Stationspark. Donderdag 2 Maart 's avonds half acht Bidstond. Voorganger ds. P. de Smit, Chr. Geref. Pred. te Utrecht. Bevallen: M. de Jongv. Andel, z. R. J. v. d. ZeeSmak. d. Ondertrouwd: R. W. H. v. d. Hoek en J. C. v. d. Berg. Gehuwd: J. H. C. Riechelmann en G. de Jong. Overleden: Wed. B. v. Bruggen— v. d. Vaart, 80 jaar. Bevallen: L. W. KoelemanHate- mink, d M. J. P. LauwerijssenJonge- nelen, z. A. NieuwlandKoopmans, z. S. de VriesBergsma. z. L. H. Kok— Schotting, z. E. de BoerKramer, d. Overleden: C. de wit (m.). 6 maan den. J. B. de Klerk (m.), 66 jaar. Het tweede twaalftal van KVH heeft zich door Gr. Geel niet laten verrassen. Het bracht den Wormerveerders een groote nederlaag toe. Met niet minder dan 8—0 ging Gr. Geel ten onder. Rust 60. Het tweede moet nu nog één wed strijd winnen tegen ZKV om kampioen te kunnen zijn. Alleen loopt er dan nog een protest van Zaandam-Zuid tan den wedstrijd KVH 2ZZ 1, welke de onzen wonnen met 41. Het derde deed het ook goed. Op het nippertje won 't thuis met 1—0 van OKV 4 en legde dus beslag op de 4 punten Het was een spannende wedstrijd, waar in beide partijen volkomen aan elkaar gewaagd waren. De rust ging in met 0—0. Doch na de rust zag KVH door Bak kans om te doel punten. OKV probeerde dezen achterstand in te loopen, doch KVH gaf niet thuis. De stand bleef dan ook l0 voor onze korfballers. In hotel Igesz danste enkele dagen geleden de Hoornsche danseres Jetty van Beek. Het is te betreuren, dat een groot deel van het Schager publiek bo ven een avond van inderdaad groote kunst de voorkeur gegeven heeft aan thuis te blijven zitten. Het zij zoo. Eer het publiek tot het waarachtige schoone opgevoed is, zullen er no^ heel wat golven op het strand moeten bre ken In mijn voorbeschouwing heb ik het karakter van Jetty van Beek's kunst reeds bepaald. Haar optreden heeft over het algemeen deze opvatting be vestigd. Want ook in dit programma was de ernst overwegend. En hoe schoon en sober van gebaar en mimiek werd deze ernst uitgebeeld! Ik denk hierbij aan de Nocturne van Chopin en aan de Memoires d'un Bébé. Maar toch zijn in Jetty van Beek's kunst ook de kleur en de teederheid der lente. Le vensblijheid sloeg als een zachte vlam door de wals van Chopin. Anita's dans was meesleepend en verleidelijk en de danseres gaf ons de suggestie van den derden toeschouwer. Uitmuntend van beelding was het kinderthema in va riaties op muziek van Mozart. Fraai en streng van lijn werd de Indische im pressie gedanst met de onaandoenlijke ondoorgrondelijkheid van het Oosten. Jetty van Beek's gebaren zijn soepel haar lichaam is luchtiger dan haar geest. In den vlinder huist een wijze en ervaren ziel. Het publiek heeft uitbundigen bijval getoond, die ook de begaafde bege leidster Hendrina Wesemius gold. H. P. VAN DEN AARDWEG DE JUTTER VERGADERDE. Op 20 Februari jj. vond in hotel Igesz te Schagen de algemeene jaar- vergadering der EHWV „De Jutter" plaats. Deze plaats was gekozen in ver band met de evacuatie der verschil lende leden. De opkomst was zeer goed te noemen, ca. 95"/o der leden had gehoor gegeven aan de roepstem van het bestuur en het verheugde den wnd voorzitter, den heer Wiersma Jr dan ook ten zeerste deze drukke vergade ring toe te spreken, welke spoedig in een meer gemoedelijk samenzijn ver anderde. De stemming was opperbest en zeer vlot werd het aantal puijten der agenda doorgeloopen. Aan de orde kwam o.a. ook de a.s. Juttertocht te Schagen op 26 Maart a.s., die wat or ganisatie betreft, een unicum zal wor den, tenminste wanneer de omstandig heden dit toelaten. Het bestuur deed aan de leden geen andere verklaring van den tocht, daar dit alles even ge- heimzinnig zou blijven. zoodat het haeaMVM«ftenxTVeri'assing 00k gehand haafd blijft. Na de rondvraag, waar- aar veel leden deelnamen, volgde een voor dezen Wd welvoorziene koffie maaltijd. Met dit al kan de EHWV „De zien °P PPr ses'aagden dag terug-

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1