DAGBLAD VOOR Bolsjewisten blijven vergeefs aanvallen. I Bommen op Nederland. Volledig aiweersucces bij Wiiebsk. Illegale arbeid voor opgeheven C.P.N. Luchtaanval op St. Quenlin. Nieuws in 't kort. Algemeene herdenking van de ramp te Nijmegen. Turksche persstemmen over de geallieerde maatregelen. Leverancier van brand spiritus veroordeeld. Oostland roept! Verduister v. 18.457.- u. STADSNIEUWS. „Hab mich Heb". Cursus Duitsch N.A.F. Nutsspaarbank Den Helder. f Uitgave: Dagblad voor Noord-Bolland N.Y. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersclie editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2313 (2 lijnen). Postrekening 449041. DINSDAG 7 MAART 1941. HELDERSCHE EDITIE NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 56, 2 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. AAN elkeen, die de rutnes van de in n het Oosten van ons land door Ang. lo-Amerikaansche bommen getroffen steden, speciaal het zwaarst getroffen Nijmegen, bezichtigt, dringt zich de vraag op: „Waarom moesten speciaal hier bommen neergesmeten worden?" Wanneer men zooals wij enkele uren door de catastrophaal verwoeste bin nenstad van Nijmegen ronddwaalt en de verwoeste Mjer monumentale ker ken, de school, de drie warenhuizen en de ver over de 1200 woon- en za- kenhuizen in lange rij als rookende en verkoolde puinhoopen beziet, is het steeds weer deze vraag, die naar vo ren komt: „Waarom dit alles? Welk militair belang is er mee gemoeid bur gers van een vreedzame stad met van uit groote hoogte neergeworpen bom men te dooden en hun huizen en al wat hun dierbaar is, te vernietigen? Waarom is het, dat in Nijmegen voor het eerst in Nederland deze afschuwelijke splinterbommen zijn gebruikt, die toch volgens algemeene opvattingen van militaire deskundigen wegens hun ra sante uitwerking uitsluitend tegen z.g. levende doelen in het militaire ge vechtsterrein worden toegepast?" Door het gemeentebestuur onder lei ding van den plaatsvervangend burge meester, ir. Hondius, en allerlei offici- ëele instellingen is met alle macht ge werkt om binnen recordtijd de straten weer begaanbaar te maken. Er is hier voorbeeldig opruimingswerk verricht. Speciaal de Technische Nooddienst, de ze jonge organisatie, 'leeft hier voor het eerst in grooten jmvang zijn deug delijkheid en nuttigheid bewezen. Het is maar al te goed gebleken, dat indi- vidueele hulp geen nut geeft. Alleen een centraal straf geleide organisatie, die met herhaalde oefeningen door theorie en praktijk op haar taak is voorbereid, kan afdoende hulp bij rampen als die in Nijmegen bieden Het voorbeeld van Nijmegen moge voor Vele andere gemeenten een les en een ernstige waarschuwing zijn. Vandaag is het Nijmegen, dat getroffen wordt, morgen een andere Nederlandsche stad. Slechts door organisatie kan men zich tegen den omvang van (Je cata- strophe wapenen. Krachtg en resoluut hebben hier overheidsinstellingen in gegrepen. Genoemd mogen hier vooral worden de Luchtbeschermingsdienst. Volksdienst, Arbeidsdienst, Rijksbrand weer uit de districten Holland en Bra bant en het Roode Kruis. MIJMEGEN is een zwaar getroffen stad. Het aantal dooden, gewonden en vermisten overtreft alle cijfers, die tot dusverre in Nederland door welk bombardement ook bereikt werden. Het zicht op dien dag iwas bijzopder goed. Nijmegen is voor elkeen gemak kelijk vast te stellen. Er bevinden zich daar dermate vele oriënteeringspunten, dat iedere vergissing is uitgesloten. Het kon niet Emmerich zijn of een andere naburige Duitsche stad. Ook waren er geen Duitsche troepenconcentraties in Nijmegen. Daar konden alleen Nijmegen en haar bewoners getroffen worden en niets anders. Waarom dan al die vernielingen en verwoestingen, deze eindelooze lijsten van dooden, gewonden en vermisten? Daarop is slechts één antwoord te ge ven. Deze aanval kan niet anders dan als een opzettelijke terreuraanval be schouwd worden. Deze laffe overval is een van de grimmige en cynische pogingen van de geallieerden om door terreur dat gene te bereiken, wat zij door een eer lijk militair gevecht of door den poli- tieken strijd om de sympathie in de openbare meening niet kunnen ver krijgen. Het is allang êeen geheim meer, dat de sympathie voor de geal lieerden op het Europeesche vasteland sterk aan het tanen is. Dat merkt men niet alleen hier in Nederland, doch ook in België en Frankrijk, in Dene marken en Noorwegen. Door deze bom bardementen wordt een chanteerende pressie op de burgerbevolking van de betreffende landen uitgeoefend in den geest van: Pas op, wij bestaan nog! Wanneer jullie niet meer met ons .mee doet, zullen we jullie wel eens mores ieeren! Door vreesinboezeming tracht men een heroriënteering der betreffen de volkeren tegen te gaan. Men spe culeert erop, dat dit lugubere machts vertoon tegen weerloozen de functie van den stok achter de deur vervult, die dreigt, hen niet af te vallen. Er zijn honderdduizenden Nederland sche arbeiders in oorlogsindustrieën in het buitenland werkzaam, die het in hun macht hebben, het eenige af doende antwoord tegen deze laffe ter reur te geven: wapens te smeden voor de overwinning van de Europeesche eenheidsgedachte. o HIT eene feit moge vaststaan: Indien er ooit een bewijs moest geleverd worden, dat de geallieerden hun zoo genaamde voormalige bondgenooten niet ontzien, dan kunnen de ruïnes van de binnenstad van Nijmegen een spre kende taal verkondigen. En dan be weert zoo'n voormalige koninklijke grootheid voor Radio Oranje nog: „Ik kan u niet tegen den honger, maar wèl tegen bommen beschermen". De dooden en gewonden van Nijmegen le veren het bewijs, dat deze koninklijke grootspraak slechts belachelijke zotte- praat is. En welk een bittere hoon klinkt uit de woorden, die dezelfde in November voor Radio Oranje sprak: „Voor ons land is de lucht vol belof ten voor de toekomst. Ik besluit met den wensch, dat deze beloften spoedig in daden en feiten zullen worden om gezet". Feiten en daden men over zie de trieste balans der rookende puinhoopen en de lange lijsten van dooden en gewonden. Wie is er nog. die zich door dergelijk gebazel laat in palmen? Zij heeft reeds lang afgedaan. Maar nu eerst recht zullen duizenden dit beamen. HAMA. OPHEFFING VAN HET INSTITTUT „SYMPATHISEERENDE LEDEN" DER N.S.B. Hedenavond (Dinsdag) zal de organi satieleider der Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlapden, de heer Kardoes, van 18.45—18.55 uur (Hilver sum I) in een vraaggesprek een toe lichting geven op de opheffing van het instituut „Sympathiseerende leden" der N.S.B. In verband hiermede zal de Jeugd- stonnuitzendinc .,De Stormer spreek' over 8 jaar 'leden" verplaatst worden naar Dim 14 Maart a.s. op denzelf den tijd. Betrekkelijke rust in Italië. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 6 Maart (DNB). Het opperbevel der weermacht deelt mede: In den zuidelijken sector van het Oostelijk front zette de vijand zijn vruchtelooze aanvallen ten zuiden van Kriwoiros voort. Het zwaarte punt der bolsjewistische doorbraak- aanvallen ligt thans In den sector van Swenigorodka, waar de bols jewisten gisteren met sterke infan terie- en pantserstrijdkrachten tot den aanval overgingen, en vooral in het gebied ten zuiden van Sjepe- towka, waar de afweerslag met ver der opdringende bolsjewistische strijdkrachten een zeer fel karakter aannam. In beide sectoren leveren onze troepen zware afwcergevech- ten. De vijand verloor daar 69 pant serwagens. In den centralen frontsector misluk ten aan den autoweg Smolensk—Ors- ja door talrijke pantserwagens onder steunde, meermalen herhaalde aanval len met zware verliezen aan dooden en gewonden voor den vijand. Ten zuidoosten van Witebsk behaal den onze grenadiers, op voorbeeldige wijze gesteund door „tijgers", stormar- tillerie, pantserjagers en luchtdoelge schut, opnieuw een volledig afweer- succes tegen de Sovjet-doorbraakpo gingen, die ook gisteren werden voort gezet. Ook ten noorden van Pskof en bij Narwa werden herhaalde vijande lijke aanvallen» in verbitterde gevech- COMMUNISTISCHE WERKGROEP STAAT TERECHT. Het Deutsche Sondergericht, zitting houdende in het Zuiden des lands, heeft dezer dagen een zaak behandeld tegen elf Rotterdammers, die deel had den uitgemaakt van een communisti sche werkgroep. Drie der verdachten hadden wegens ziekte niet kunrien ver schijnen. Terecht stonden de ?C-jarige kantoorbediende Isaak Ruppert, de 37- jarige schipper Jacobus Marinus Struik de 35-jarige schilder Gerrit Josef Rou- kens, de 27-jarige arbeider Johannes Gerrit Troost, de 40-jarige tramcon ducteur Abraham de Kriek, de 26-jarige slotenmaker Jacobus Groen en de 44- jarige havenarbeider Petrus Gerardus Snelleman. Hun was ten laste gelegd overtreding van paragraaf 1 der „verordening tot afweer van sabotagehandelingen", na melijk het begaan van strafbare hande lingen, die tot doel hadden de openbare orde en veiligheid in de bezette Ne derlandsche gebieden in gevaar te brengen, door illegalen arbeid voor een verboden en opgeheven politieke partij in casu de Communistische Partij Ne derland en het verspreiden van Duitsch-vijandige geschriften. De verdachten, die vrijwel allen reeds vóór 1940 deel hadden uitgemaakt van de C.P.N., hadden zich in 1941 met een aantal anderen weer aaneengesloten tot een werkgroep, waarvan de leden zich bezig hielden met het verspreid<n van het illegale blad „De Waarheid" én het inzamelen van gelden ten behoeve van illegale aAies. Verscheidene personen traden achtereenvolgens bij het distr:- bueeren der verder te verspreiden kranten en het afdragen der opgehaa. de gelden als leider op, waarbij veel vuldig gebruik werd gemaakt van schuilnamen. Een aantal der verdach ten was door den economischen student Willem Jorritsma, die thans door ziekte niet aanwezig was, met elkaar in con tact gebracht Alle verdachten gaven in meer of mindere mate de hun ten laste gelegde feiten toe, doch beriepen zich op het feit. dat zij. daarbij niet op de eerste plaats de bedoeling zouden hebben gehad tegen Duitschland te ageeren, hetgeen de president een be lachelijke bewering noemde, gezien het feit. dat de inhoud der onderscheidene pamfletten en bladen uitsluitend uit anti-Duitsche hetzerijen bestond. Alle verdachen werden zeer uitvoe rig over hun aandeel ondervraagd. Zoo zou de tramconducteur De Kriek zijn opgetreden als leider van een. commu nistische bedrijfsgroep bij de Rotter- aamsche Tram. Ook kwam het ver spreiden der z.g. kaderkranten, bestemd voor degenen, wien een leidende func tie was toebedacht, ter sprake Eenig* verdachten geven toe, wekelijks bepaal de bedragen en solidariteitsgelden te hebben opgehaald, die zij weer aan be paalde personen moesten afdragen Na het verhoor der verdachten, da: den geheelen dag in beslag nam, be sloot het gerecht tot schorsing der zaak, teneinde ook de drie verdachten die thans niet hadden kunnen verschij nen te hooren. Tevens zal, op verzoek van de verdediging, een onderzoek wor den ingesteld naar de geestvermogens van den verdachte Smits. ten afgeslagen. Eenige penetratieplek- ken konden in geslaagde ^genaanval- len gezuiverd of verkleind 'worden. Bij de afweergevechten in den zui delijken sector van het Oostelijk front hebben zich de Frankisch-Sudetenduit- sche 46ste divisie infanterie onder be vel van luitenant-generaal Roepke en de Oostmarksch-Badensche 23ste pant serdivisie onder bevel van generaal- majoor Kraber bijzonder onderschei den. Zwecdsch stoomschip tot zin ken gebracht. In Italië kwam het niet tot gevechts handelingen van beteekenis. Vijandelijke torpedovliegtuigen brach ten in den nacht van 5 op 6 Maart noordelijk van Borkum het in een Duitsch convooi varende Zweedsche s.s. Diana tot zinken. Door de bewa kingsstrijdkrachten van het convooi en door het scheepsafweergeschut werden 2 van de 3 aanvallende vliegtuigen neergeschoten. Bij den afweer van vijandelijke luchtaanvallen op Duitsche steunpunten in het bezette gebied in het westen werden gisteren overdag 8 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 3 bommenwer pers, neergeschoten. Eenige vijandelijke stoorvliegtuigen lieten in den afgeloopen nacht bommen op Westduitsch gebied vallen. Smart en verontwaardiging beheer- schen de bevolking van St. Quentin, welke een even ongerechtvaardigden als moorddadigen aanval van Anglo- Amerikaansche vliegtuigen heeft door staan. St. Quentin, een open stad, waar men tevergeefs naar een militair doelwit zou zoeken, heeft op de arbeiderswo ningen van twee der meest bevolkte wijken een bommenregen zien neerko men die van vier of vijf duizend meter hoogte lukraak op de stad werd uitge worpen. Er zijn tot dusver 85 dooden en meer dan 100 gekwetsten en men haalt nog steeds nieuwe lijken onder de puinhoo pen der drie honderd huizen, die on der de bommen ingestort zijn, te voor schijn. Van de twee geteisterde arbeiders wijken had er één bijzonder veel te lij den van den Anglo-Amerikaanschen terreuraanval. Men telt er bijna 250 ge troffen huizen. Ongeveer 150 werden in de asch gelegd en heele gezinnen werden er onder begraven. Onder de slachtoffers worden een groot aantal vrouwen en kinderen betreurd. Zes kinderen, die uit een patronaat kwa men, werden op straat gedood. DE LUCHTAANVALLEN OF ROME. In verband met het jongste bombar dement van Rome, dat talrijke slacht offers heeft gemaakt onder de bevol king, herinnert de „Osservatore Roma- no" eraan, dat Pius XII deze oorlogs methode in 1941 in een pauselijke bood schap onmenschelijk heeft genoemd Men hoopte en hoopt thans nog te Rome, dat de wieg van de christelijke beschaving door alle oorlogvoerenden zal gespaard worden. De criminaliteit in Zuid-Italië. Uit berichten in de „Gazette del Mezzogiorno" van Baris blijkt, dat gedurende het laat ste kwart jftar van 1943 het aantal geval len van diefstal in Apulie en op Sicilië met 100 procent is toegenomen en de roof overvallen met 348 procent. Deze ontwik keling is des te schokkender, daar in de drie voorafgaande oorlogsjaren de crimi naliteit in deze gebieden slechts met ne gen procent is gestegen. Amerikaansche luchtgangsters. Boven een meertje in Karinthië, op het ijs waar van kinderen aan het schaatsenrijden wa ren, verscheen een Amerikaansch vlieg tuig. Het ging in duikvlucht over en open de het vuur. Zeven kinderen werden ge dood en achttien moesten zwaar gewond naar het ziekenhuis worden vervoerd. Jongen bracht projectiel tot ontploffing. De 13-jarige A. J. B. Leushuis te Olden- zaal was in het bezit gekomen van een projectiel, dat hij mee nam naar huis, waar hij het zeer gevaarlijke voorwerp i* den kelder tot ontploffing trachtte te brengen. Het projectiel ontplofte, waarbij de jongen vreeselijk verminkt werd. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar zijn linkerbeen tot onder de knie moest worden geamputeerd. Ook zijn rechterpink moet hij missen. Duitsche aalmoezeniers gevallen. Vol gens een bericht van het internationale katholieke persagentschap zijn sedert het begin van den oorlog 25 Duitsche katho lieke geestelijken als aalmoezeniers bij de uitoefening van hun herderlijk ambt op het slagveld gevallen. Roofoverval in Rosmalen. Een dezer dagen werd des avonds in de kom der ge meente Rosmalen de heer Van E., die in pension is in het Kloosterhuis. aangerand door drie mannen, die hem ernstig mis handelden en vervolgens beroofden van zijn portefeuille inhoudende ongeveer 500 gulden, benevens zijn persoonsbewijs Buurtbewoners hoorden hulpgeroep en kwamen toesnellen, waarop de onverlaten het hazenpad kozen. Thans heeft de po litie in verband met dezen overval drie personen gearresteerd en ingesloten. Maandagavond werd in de St. Jozefskerk te Nijmegen een algemeene herdenking gehouden van de slachtoffers van den boipaanval. Verwanten en kennissen van alle gezindten vulden de kerk tot In de uiterste hoeken. De organist Joh. van Bennekom speelde vóór den aanvang o.a. Preludes van Bach en Cantabile van Ce- sar Franck. Een jongenskoor zong ter in leiding het lijdenslied van J. van Welie. ,Ik zag van bloed uw zijde rood" en de Gregoriaansche melodie „Midden in het leven staan wij in den dood". Prof. dr. Jac. van Ginneken S.J. gaf vervolgens een diepgaande beschouwing over het probleem van lijden en boete in het wereldplan. Dit werd door hem bij zonder bezien in het licht des geloofs en de zich opofferende liefde voor anderen in navolging van Christus. De ramp, welke Nijmegen getroffen heeft en welke bij honderden zware won den sloeg, moet niet enkel beschouwd worden als een zware oorlogsslag, maar dient aanvaard in innige onderdanigheid* aan God, die weet wat wij kunnen dra gen, en ons leed toezond omdat hij ons uitverkoos iets te offeren voor het hooge heil der samenleving. Hij stelde ten voor beeld den man Job en de H. Liduina van Schiedam. Het jongenskoor zong vervolgens het Agnus Dei. Dan sprak de redenaar een algemeen gebed voor de getroffenen en de nagela tenen en droeg aller lijden aan God op tot geestelijk en stoffelijk welzijn der samenleving. Deze opdracht werd door al le aanwezigen met luider stemme her haald. Ten slotte zong het jongenskoor het Graduale van Witten Donderdag. Met orgelmuziek werd de plechtigheid beslo ten. Nadir Nadi vindt, naar hij in „Cum- hperlyet" schrijft, de jongste publicaties van de Engelsche pers „misplaatst" en vraagt of daarmee 't uitoefenen van druk op de Turksche regeering beoogd werd. De Engelsche beweringen als zou Turkije de bepalingen van het bondgenootschap niet zijn nagekomen, weerlegt hij en merkt op, dat de Engelsche pers de crl- tiek in 1941 op Turkije had moeten uit oefenen, toen de Duitsche troepen den Balkan en Kreta bezetten en aan den voet van den Elbroes stonden. Destijds juichten de Engelsche bladen het echter met verlichting toe, dat Turkije niet aan den oorlog deel ging nemen en prezen zij den ijzeren wil van de Turken. Thans schijnt het alsof de artikelen in de Engel sche pers geschreven worden door hen, die in de toepassing van bruut geweld recht zien. De afgevaardigde Yaltsjin verklaart in de „Tanin", dat de geallieerden Turkije geen buitengewoon genoegen hebben ge daan met de levering van het oorlogsma teriaal, want ingevolge het Engelsch— Turksche alliantieverdrag zijn de wapen leveranties aan Turkije volkomen na tuurlijk. Het materiaal, dat aan de Tur ken gezonden werd, is, zooals de lucht doelartillerie van 1914 en het oeroude ge schut, minderwaardig. Hoewel teleurge steld nam Turkije toch met dit materiaal genoegen, daar Churchill en Eden in 1942 den Turkschen journalisten, die een be zoek aan Engeland .brachten, beloofden oorlogsmateriaal te zullen zenden. Turkije heeft echter geen enkelen pantserwagen ontvangen. De beweringen, dat via Is- kenderoem en Mersina groote hoeveelhe den oorlogsmateriaal aan Turkije geleverd zijn, komt niet met de feiten overeen. OOSTLAND ROEPT4 Reeds honderden Nederlandsche jongens en meisjes bevinden zich in de Landdienst kampen in West- Pruisen. Zij bleven niet bij moe ders-pappot, maar trokken uit om boer of boerin in het Oosten te worden. Daar werken zij op het land en helpen mede aan den opbouw van ons Nieuwe Europa. Zij zijn onze jongste vrijwilligers. Versterkt hun rijen l Meldt je aan bij den Germaanschen Landdienst, Koninaslaan 9 Utrecht Wie had kunnen denken, dat de categorie der spiritusdrinkers ook nog eens de dupe zou worden van prijsopdrijving! Toch is dat het ge val getyeest en wel in Deventer, waar een leverancier den „blauw- pijpers", zooals de spiritusdrinkers in de wandeling genoemd worden, 't vel over den paarsen neus haalde. Zij betrokken in die stad veelal hun „borrel" bij den bierbottelaar en limonadefabrikant A. Uekkert, die tevens een kruidenierswinkel dreef in de Bruyersteeg. Toen H. eens tegen veel te hoogen prijs een flesch brandspiritus benevens een flesch z.g. aangemaakte spiritus leverde aan een logementsgast, greep de politie in. De straffende instantie was de in specteur der prijsbeheersching, die Hekkert beboette met 1000, bene vens 100 proceskosten en de zaak van den verdachte sloot voor den tijd van 2 jaar. Tevens werd Hek kert voor eenzelfden tijdsduur uit gesloten uit zijn beroep. Strijdt mee in onzer dagen strijd Maar met Uw leven, wandel, werk, Oh, zég niet wat Uw mond belijdt, Oh, zeg niet van wat naam of kerk Maar toon van welken geest ge zQt. De Genestet. Nederlanders, In bovenstaand Oud-Nederlandsche gedicht van den Volksdichter De Genestet staat 't reeds zoo treffend geschreven: „toon van welken geest ge zijt" Welnu dan, toont dat de geest van den grootsten Admiraal aller tijden, Michiel Adr. De Ruyter, voortleeft in alle rijen van het Nederlandsche volk. Blijft niet hangen achter moeders pappot, maar zet U in voor de toekomst van Uw volk. Vecht mee voor de vrijheid ter zee! Vaart uit voor Europa! Meldt U als Vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 17—45 jaar.Inlichtingen worden verstrekt door de Marineannahmestelle West. fiir Germ. Freiwillige, Plompetorengracht 24, Utrecht, het SS-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5, Nebenstellen: Amsterdam, Dam 4, Alkmaar: Lange- straat 56, Groningen: Heerestraat/46, Enschedé: Hengeloschestraat 30 en Heerlen: Saroleastraat 25 en door alle Hafen- en Ortskommandanturen in Nederland. Louter vernietiging is hun doel. Dat het de bedoeling der Amerikanen is, door hun luchtterreur zooveel mogelijk ver woestingen aan te richten, en dat het hen daarbij onverschillig is, of zij oor logsdoelen treffen of niet, blijkt wel vol doende uit een opmerking van Kingsbury Smith in „American Mercury", waarin deze zich bezig houdt met de plannen be treffende een overwonnen Japan. „Wij willen niet, dat de Japanners het opgeven, voordat Tokio, Yokohama en de andere groote steden van Japan voldoende door onze luchteskaders gestraft zijn, zoodat Iedere levende Japanner en Japansche weet, wat luchtterreur beteekent." Kanonnenvoer voor Amerika. In een één dezer dagen New-Yorksche radio- ultzendlng werd medegedeeld, dat thans 15.000 Indianen in het Amerikaansche le ger dienst doen, die gekozen werden uit de 360.000 nog in de Vereenigde Staten le vende Indianen. Ook deze 15.000 Indianen moeten nu nog sterven voor de Noord- Amerikaansche democratie, nadat het grootste deel van hun voorvaderen mil- lloenen in aantal, die geheel Noord-Ame- rika bezaten reeds het slachtoffer zijn geworden van de zegeningen der Noord- Amerikaanschc beschaving. Kind onder den trein geraakt. Zon dagmorgen is het S-Jarig jongetje D. J. H. de Bruin, dat met vriendjes op het emplacement van het buurtstation te Baarn aan het spelen was, op de rails ge raakt en door den trein, welke te 11.41 uur te Baarn aankomt, gegrepen. Het is kort daarop overleden. Luchtverkeer Zweden—Engeland hervat. —De Zweedsche bladen melden, dat het Zweedsche luchtverkeer met Engeland, dat sedert maanden gestaakt was, na des betreffende onderhandelingen met belde oorlogvoerende partijen hervat is. De me- dedeellng van de Zweedsche Luchtvaart Maatschappij „Aerotransport" luidt: „Het luchtverkeer met Schotland is hervat. Het eerste - toestel is reeds vertrokken." Vol' gens „Aftonbladet" heeft het eerste vlieg tuig passagiers, post en vracht aan boord en was het overeenkomstig' de nieuwe voorschriften voor het zoogenaamde con- voofluehtverkeer verlicht. DoodelUk ongeval bij oppompen van band. BIJ het oppompen van een auto band uan een benzinestation te Eindhoven sprongen band en velg, tengevolge waar van de 45-iarige H. Lanters, bedriifsleider. die gejiuwd en vader van vijf kinderen was. zoodanig aan 't hoofd werd gewond, dat hii aan de gevolgen overleed. Beurtschip gekapseisd. Dezer dagen is bij de Bontebrug te Groningen tenge volge van het plotseling omgooien van 't roer. waardoor het achterschip tegen de kade botste, het beurtvaartsehiD van schipper G. ten Kleü gekapseisd. Een groot deel van de lading, bestaande utt 20 vaten stroop. 112 zakken suiker, een groote partij zeep en een voorraad levens middelen. verdween In de diepte. 's-GRAVENHAGE, 6 Maart. De persdienst van den Nat. Jeugdstorm schrijft: Ons volk zit het koloniseeren in het bloed. Er is bijna geen plekje op on zen aardbol of Nederlandsche pioniers uit vroeger eeuwen zijn er geweest om het tot bloei te brengen. Een dicht be volkt land als het onze kan nu een maal niet aan al zijn inwoners brood en arbeid verschaffen. Vooral aan land is er thans een onrustbarend tekort Bovendien zijn alle verbindingen over zee afgesneden en het staat te bezien, of wij van onze vroegere, „uitgestrekte koloniën ooit iets terug zullen krijgen. Wat echter minder bekend, doch evenzeer belangrijk is, is het feit, dat onze voorvaderen sinds de vroegste tij den in het Oosten gekoloniseerd heb ben. Thans dwingt de geschiedenis ons hetzelfde te doen als zij. Wil Europa voortbestaan en onafhankelijk zijn weg kunnen gaan, dan moet het de beschik king hebben over voldoenden grond en een gezonden boerenstand, die zijn voedselpositie veilig kan stellen. Ko lonisatie in eigen werelddeel is dus eisch! In het Oosten zijn tn 'is door den strijd der Germaansche rs onme telijke gebieden vrijgekc. n, die er slechts op wachten om door Germaan sche boeren ip cultuur gebracht te worden. Nieuwe, ongekende mogelijk heden openen zich hiermede, ook voor de Nederlandsche jeugd. „Terug naar het land!" \ls thans het parool. Een volksgemeenschap kan niet welvarend zijn zonder een gezonden boerenstand. Voor de besten, ook uit de stad, be staat thatis gelegenheid vrije boeren op eigen grond te worden. In den Germaanschen Landdienst krijgen jongens en meisjes van 14 tot 17 jaar een opleiding tot boer en boe rin. Overdag wordt bij den boer ge werkt, 's avonds keert men terug naar het kamp. pe kampen zijn gelegen in de omgeving van Danzig, heerlijk in de vrije natuur. Na afloop van den leertijd bestaat gelegenheid tot het volgen van landbouwonderwijs, terwijl later de kroon op het werk volgt: de eigen boerderij in het oosten. Geld komt er niet aan te pas; alleen de vraag, of men gezond en van goeden wil is, beslist. Zeker, het werk bij den bozr is niet gemakkelijk, maar het is mooier, ge zonder en beter dan het leven in de stad. Maar in de toekomst zal gezorgd worden voor een redelijke belooning van den arbeid op het land, terwijl nie mand den Oostboer van zijn hoeve zal kunnen verjagen: hij krijgt zijn grond in den vorm van een erfhoeve. Onze Nederlandsche jeugd heeft van ouds de eigenschap niet bij moeders pappot te willen blijven zitten, maar er op uit te trekken, de wijde wereld in en te trachten een nieuw bestaan te veroveren. Reeds meer dan 500 jon gens en meisjes zijn in den Landdienst getreden. Volg hun voorbeeld na en verschaf je een zekere toekomst! Flinke jongens en meisjes van 14 tot 17 jaar kunnen zich aanmelden als vrijwilliger(ster) en van 18 tot 25 iaar als kamnleider(ster). of als huishoud ster in een der kampen van den Land dienst. Aanmelding, en inlichtingen bij den Germaanschen Landdienst. Ko ningslaan 9, Utrecht. 8 Maart. Zon op 7.11 u., onder 18.32 u. Maan onder 6.58 u„ op 16-52 u. f 1000.— voor een kwartje. Een moeder en dochter, die dezer dagen de Hilver- sumsche markt bezochten, kochten aan het rad van avontuur een „plankje" van een kwartje, waarop zij een Winterhulp- lot wonnen. Het lot bleekeen prijs van f1000.— te bevatten. Pokken in Londen. Uit Londen wordt gemeld: In een ziekenhuis in een dei- buitenwijken van Londen is dezer dagen volgens de Daily Telegraph een reeks pa tiënten lijdende aan pokken opgenomen. Voor zoover men tot dusver heeft kunnen nagaan is de ziekte van overzee binnen gebracht. Zelfs eenige verpleegsters van het ziekenhuis zijn door de ziekte aange tast. Een film, waarin muziek, zang. dans en komische scènes elkaar In bonte rij afwis selen. Grootsch opgezette décors, die een uitstekende omlijsting vormen voor de charmante danseres, die Marika Rökk nu ^enmaal ls. Ditmaal vervult zij de rol van een arm danseresje, dat ontslagen wordt als ze de première van een ballet door- haar laatkomen in de war laat loopen. Ze maakt kennis met een doctor, als ze door haar hospita op straat gezet wordt en een onderkomen zoekt. De jongelui bevallen elkaar direct, en al spoedig willen zij zich verloven. Een vriend van dr. Nöhring raadt hem echter een verbintenis met een danseres ten stelligste af en weet hem zoo te bepraten, dat hij zijn meisje in den steek laat en op reis gaat. Monika (Mari ka Rökk) wordt dit telefonisch medege deeld en zij is zoo gepiqueerd, dat ze naar het station gaat om haar ex-verloofde flink de waarheid te zeggen. Zij maakt dan kennis met den vriend, die haar uit eindelijk toch beter bevalt dan Georg Nöhring. Intusschen heeft Nöhring zich ggtroost met een vriendin van Monika, zoodat alle partijen tevreden gesteld zijn. Als tegenspeler van Marika «Rökk fun geerde Victor stahl en hf) deed dit op ver dienstelijke wijze. Voorts moeten wij nog noemen Hans Brausewetter, wiens spel als verstrooid professor het publiek menig maal bijzonder amuseerde. Regisseur was Harold Braun. Het Nederlandsch Arbeidsfront maakt bekend, dat Woensdag de 2e cursus Duitsch zal gehouden worden voor be ginners. des avonds om 7.30 uur in de be nedenzaal van het kantoor Spoorstraat 112, alhier. Overzicht over Februari 1944. In den loop van Februari werd op spaarbankboekjes Ingelegd f 188.063.50 (vo rig Jaar f 174.169.27) en terugbetaald f 106.449.48 (f 81.776.81). Derhalve meer In gelegd dan terugbetaald f81.614.02 (f 92.392.46), Het aan inleggers verschuldigde kapi taal bij den aanvang van het jaar f 3.790.144.86, bedraagt nu f3.931.870.78 (v. j. f 2.822.897.70). Het aantal in Februari nieuw uitgege ven boekjes bedraagt 194 (87), terwijl In getrokken werden 38 (33) boekjes. In om loop zijn thans 14.452 (13.101) boekjes Onder de In Februari nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 15 (li) spaarbank boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van fl). In den loop van Februari leiveide de le diging van 24a (150) spaarbusjes een be drag op van f3117.51 (f 1462.01) aan kleine besparingen. In omloop zijn thans óms'ieeks 2450 spaarbusjes. I

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1