DAGBLAD VOOR Doorbraakpogingen bij Orsja verijdeld. Nieuw socialisme. WAT Verbitterde gevechten in de linies bij Kriwoirog. Luchtaanval op Berlijn mislukt. Nieuwe luchtaanval op Berlijn. De tweede luchtslag van Berlijn. Nieuw Sovjet-offensief gericht tegen de flanken van het Duitsche front. Verbitterde strijd om de lijn Lemberg-Odessa. Nieuws in 't kort. Verduister v. 18.457.- u ging. VJ Waar de ruilhandel welig tierde. STADSNIEUWS. De goede methode! Uit het politie-rapport. Uitgave: Dagblad voor Noord-HoUand N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Bclderscbe editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DONDERDAG 9 MAART 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 58, 2 pagina's. Dese Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties In deze Editie 11 et. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. PJET II (slot). socialisme dient heel wat meer te zijn dan uitsluitend een beweging ter verbetering van den materieelen welstand van alle werkers. Een zooda- nige verbetering is echter een grond- voorwaarde voor de nieuwe maat schappij, daar zij yooreerst de sociale rechtvaardigheid in de praktijk heeft te brengen. Het nieuwe volksche socia lisme, zooals het nationaalsocialisme ook wel betiteld wordt (dit hebben we uitvoerig aangetoond in de artikel reeks Nat iorfaalsocial isme aan de macht" van 29 Jan. tot en met 5 Febr. 1944) houdt zie', ook en vooral bezig met de zedelijke omstandigheden, waarin een volk verkeert. Het ziet het volk als een levend organisme, dat ge zond en krachtig moet zijn. Opdat een volk gezond kan blijven, dienen een aantal voorwaarden van zijn bestaan vervuld te zijn. Wat hebben we aan weldoorvoede werkers, wanneer zij eind-producten zijn en niet? de macht en den lust meer bezitten, zich voort te planten? Volk is niet een momenteel gegeven, over welks verleden en toe komst men zich niet druk behoeft te maken. Een volk komt voort uit het voorgeslacht en zet zich voort in het nageslacht. Wij als tijdgenooten zijn de producten van duizenden jaren voor ons: wij zijn tevens de dragers van duizenden jaren na ons. Indien wij niet sterk en krachtig zijn, zal de cultuur, die wij gevestigd en met zoo veel zorg omgeven hebben, voor ons nageslacht misschien reeds voor on ze kinderen en kindskinderen ver loren gaan. Geen gezond mensch zal het egoïsme als deugd verheffen en durven te beweren: Wat met mijn kin deren geschieden zal, laat mij koud! o is sedert oudsher het streven van adel geweest? Het geslacht met zorgen te omgeven, opdat het groot en krachtig werd. Duizenden, millioe- nen misdrijven zijn door de geschie' denis geheiligd, als het van een heer' scher gold, die elk middel te baat nam om den roem en het aanzien van zijn Huis te vergrooten. Het is geenszins de bedoeling van het nationaalsocialisme in de voetspo ren van den Machtswellust van ge kroonde en ongekroonde vorsten en adelijke personen te treden. Datgene de zorg om het nageslacht wat als een voorrecht van den adel werd beschouwd, is gedemocratiseerd door het nationaalsocialisme. Niet enkelin gen op grond van een of ander gege ven hebben meer het voorrecht hun kroost met bijzondere zorg te omge ven. De geheele volksgemeenschap, elkeen die krachtens de wetten van bloed en bodem tot die volksgemeen schap behoort, dient volgens nationaal- socialistische 'opvattingen dit voorrecht te bezitten. Er is zoo vaak laatdunkend afgege ven op het devies van de Fransche revolutie, dat gelijkheid tegenover de bevoorrechting van adel stelde. Waar komt een betere en rechtvaardigere gelijkheid tot uitdrukking dan juist in het streven van de nationaalsocialis- tische volksgemeenschap, dat iederen volksgenoot in staat stelt zijn familie zin te versterken en zijn geslacht krachtig te maken, in stand te houden en uit te breiden? Waar werd ooit beter het familieleven beschermd dan in de nationaalsocialistische volksge meenschap, waar moec^r en kind als nooit tevoren een voorkeurspositie en behandeling genieten? In dit opzicht sluit het nationaalsocialisme bij de bes te tradities van onze Germaansche voorvaderen aan, die het sterkst bij onze bloedverwante Duitsche stammen levendig gebleven zijn en op vandaag in de SS-gedachte nieuwe krachtige im pulsen ontvangen. O— CEN aantal persvertegenwoordigers is te gast geweest in de NSV-school te Groenekan bij Utrecht. Nadat den be zoekers eerst een kijkje in de voortref felijke inrichting gegund was, gaf de leider van de NSV in Nederland, de. heer Möller, een zeer belangwekkende uiteenzetting over deze zijde van het nieuwe socialisme. Het waren zeer be hartigenswaardige gezichtspunten, die de heer Möller op overtuigende en bezie lende wijze naar voren bracht. De NSV is een onverbrekelijk bestanddeel van het nationaalsocialisme. Deze organi satie ziet niet zoozeer haar hoofdtaak in het opvoeren van den materieelen welstand van het volk. Dat is een taak van den staat, die loonen en prijzen zoodanig behoort te regelen, dat elke volksgenoot een menschwaardig be staan heeft krachtens zijn aanleg en prestaties. Dat de NSV desalniettemin thans helpt, waar hulp geboden moet worden, spruit voort uit den noodtoestand van het volk. Wanneer die noodtoestand door een doelmatige en rechtvaardige sociale politiek is opgeheven hetgeen de dwingend voorgeschreven plicht van een regeering is, anders heeft zij haar bestaansrecht verloren blijft als hoofdtaak voor de NSV het stre ven bestaan, de gezondheid van het volk te verzekeren in een onverflauw- baren strijd om het voortbestaan van dit volk als geheel. Het voorwerp van dien strijd is niet het welzijn vrfn de partij de NSDAP in Duitschland, doch het welzijn van het geheele Duitsche volk. Dat in de NSV partijleden .op den Voorgrond komen, is alleszins verklaar baar, daar juist in de eerste plaats par tijleden meer dan de politiek lauwen en onverschilligen krachtens hun we reldbeschouwing en idealen uit een in- nerlijken moreelen plicht het werken in een gemeenschapsorganisatie als de NSV als een dienst aan de gemeen schap beschouwen. O VOOR de Nederlandsche volksgemeen- V schap heeft de NVD een soortge lijke taak. Dat de NVD slechts voor Duitsche instanties werkt, is een boos aardig verzinsel. Duizenden Neder landers zooals onlangs nog te Nijme gen hebben el-varen, dat dit niet zoo is èn dat integendeel uitsluitend Ne derlanders de vruchtdragers van dezen gemeenschapsdienst zijn. Wanneer de Duitsche bezettings macht oolitieke annexatieplannen na streefde, zou zij deze makkelijker door een Duitsche NSV dan dogr een Neder- landschen NVD kunnen bereiken. Trou wens indien Duitschland eenig mate rieel goed van dit volk zou wenschen. zouden daartoe toch nog altijd makke lijker wegen in te slaan zijn dan die over een beroep op de vrijwillige offer vaardigheid van Nederlandsche ingeze tenen. Het instandhouden van de biologi- UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 8 Maart. (DNB). Het opper&evel Ier weermacht maakt be kend. Ten zuidwesten van Kriwoirog duren de verbitterde gevechten met de in onze linies binnenge drongen sterke vijandelijke strijd krachten voort. Eigen formaties infanterie en tanks hebben ten westen van Kriwoirog in hevige tegenaanvallen vijandelijke ge vechtsgroepen uiteengeslagen en tijdelijk verloren gegane stellingen heroverd. Ten westen van Kirowo- grad zijn de bolsjewisten na felle artillerievoorbcreiding weer tot den aanval overgegaan.. Zij werden met zware verliezen aan dooden en ge wonden teruggeslagen. In het gebied van Swenigorodka en Sjepetowka-Jampol zijn onze troepen nog steeds in zware wissel vallige gevechten gewikkeld. In de laatste drie dagen zijn hier 357 vij andelijke tanks vernietigd Tusschen Berezina en Dnjepr zijn hernieuwde aanvallen van de bolsj^ wieken mislukt. Aan den autoweg Smolensk-Orsja zijn ook gisteren weer alle doorbraak pogingen van verscheidene bolsjewis tische divisies met schitterenden steun van onze slagvliegers voor onze stel lingen uiteengeslagen. Duizenden doo den liggen voor onze linies. In het noordelijke deel van het Oos telijk front heeft de vijand in verschei dene sectoren tevergeefs aangevallen Bij Narwa hebben onze tegenaanval len ondanks taaien vijandelijken tegen stand verdere vorderingen gemaakt. Bewegingen en concentraties der bols jewieken werden door artillerievuur uiteengeslagen. Bij de afweergevechten in den cen- tralen frontsector heeft de midden- Rijnsche 197ste infanteriedivisie onder leiding van generaal-majoor Wössner zich bijzonder onderscheiden. In Italië is het ook gisteren niet tot gevechtshandelingen van beteekenis gekomen. Batterijen vèrdragend ge schut bestreden scheepsdoelen in het gebied van Nettuno en schofen een vijandelijk vrachtschip in brand, Amerikaansche vliegtuigen hebben opnieuw Rome en andere steden in Midden-Italië aangevallen, In eenige stadsdeelen van Rome ontstond scha de. Onze jagers hebben daar en tan de zuidkust van Frankrijk 9 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Eenige vijandelijks stoorvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht bom men geworpen op gebieden in West- Duitschiand. OOSTLAND ROEPT5 Eeuwen geleden trokken Neder landsche boeren en handelaars naar het Oosten en vestigden zich daar in de steden of bouwden er hoeven voor hun gezin. Steden als Danzig en Marienwerder laten nog heden de Nederlandsche in vloed in hun bouwstijl herkennen. Ook nu trekken weer jonge pioniers naar het Oosten. Deze jongens en meisjes laten de wereld zien, dat de oude Neder landsche ondernemingsgeest nog niet verloren is gegaan. Straks gaan zij zich daar vestigen als Weerboer en als boerin. Eerst bekwamen zij zich echter voor hun taak op de boerderij. Ook !ij kunt dat doen. Ook jij kunt roer op je eigen hoeve worden. Jongens en meisjes van 14 16 jaar, meldt je aan bij den Germaanschen Landdienst, Koningslaan 9 Utrecht sche kracht van een volk is het hoofd doel van organisaties, zooals de NSV in Duitscnland en de NVD in Neder land. Dit streven komt tot uitdrukking door een vérgaande zorg voor moeder en kind, tandverzorging, hulp bij ziek te en bevalling, kindervacanties, va- canties voor huismoeders, ondersteu ning door een geldleening bij huwelijk enz. Thans in deze moeilijke oorlogs dagen door hulp bij bominslag en al wat daarmee in verband staat, hulp in winterdagen, enz. Zulk een gemeenschapswerk mag niet gesplitst worden naar confessies, die ieder voor zich slechts een klein deel der volksgemeenschap helpen, doch dient de geheele volksgemeep- schap te omvatten met hulp zonder onderscheid van politieke richting of kerkelijke gezindte. Dat het Neder landsche volk deze nobele gemeen schapstaak geleidelijk beter beseft, waardeert en ondersteunt, blijkt uit het stijgende ledental van den NVD en uit de bij iederen offerdag stijgende gif ten voor de Winterhulp Nederland. HAMA. De formaties Amerikaansche bom menwerpers, die omstreeks het mid daguur op 8 Maart met krachtige be scherming van jagers van het noord westen uit over de grenzen van het Duitsche Rijk gevlogen waren, werden door de Duitsche luchtverdedigings strijdkrachten ononderbroken aange vallen en waren reeds m talrijke klei' nere groepen versplinterd, alvorens afzonderlijk vliegende toestellen hun doel, de Rijkshoofdstad, konden berei' ken. Hun poging een geconcentreerden terreuraanval op Berlijn te onderne men, mislukte volkomen. De tot dus ver beschikbare rapporten doen thans reeds zien. dat zij er niet in geslaagd zijn een aanvalszwaartepunt te vor men, doch dat hun verliezen weder buitengewoon zwaar zijn. Aanval mislukte. Bij dezen aanval is de Duitsche luchtafweer er in geslaagd met blik semsnel optredende jagers en afweer geschut de vijandelijke formaties bom menwerpers te grijpen en ze in felle, voor den vijand uiterst zware verliezen opleverende, luchtgevechten te verwik kelen. De uiteengedreven formaties, die niet meer in gesloten verband konden optreden, werden gedwongen haar bommen voor een groot deel bui ten de stad en op open terrein neer te werpen. In enkele stedelijke gebieden veroorzaakten brisant- en brandbom men schade aan woongebouwen. De bevolking leed geringe verliezfen. EEN TREFFEN BOVEN DE ZUIDERZEE. Omtrent den tweeden luchtslag van Berlün verneemt het D.N.B., dat tot Woensdagavond reeds de vernietiging van meer fdan tachtig viermotorige bommenwerpers bevestigd is. De formaties Amerikaansche bom menwerpers, die Woensdag voor den aanval op Berlijn gebruikt werden, trachtten door herhaaldelijk wijzigen van hun naderingsroute tot op het laatste oogenblik den indruk te wek ken, dat ditmaal de Rijkshoofdstad niet het doel van haar aanval was. Zij meenden door ver naar het zuidoosten uit te halen de Duitsche luchtverdedi- gingsstrljdkrachten, te kunnen mislei den. Deze poging is volkomen mislukt. De vijandelijke formaties werden veeleer door de van alle kanten aanvallende Duitsche jagers en jachtkruisers letterlijk in 't geconcentreerde vuur van de lucht doelartillerie gedreven. De vijandelijke terreurvliegers konden hun bommen slechts zonder richten uitwerpen. De Amerikaansche piloten hebben o.a. ook een in het noorden van Berlijn liggende landelijke gemeente geheel met bommen bestookt. Er bevinden zich daar geen ml- den Volksdichter De Strijdt mee in onzer dagen strijd Maar met Uw leven, wandel, werk, Oh, zeg niet wat Uw mond belijdt. Oh, zeg niet van wat naam of kerk Maar toon van welken geest ge zijt. De Genestet. Nederlanders, In bovenstaand Oud-Nederlandsche gedicht van Genestet staat 't reeds zoo treffend geschreven: „toon van welken geest ge zijt" Welnu dan, toont dat de geest van den grootsten Admiraal aller tijden, Michiel Adr De Ruyter, voortleeft in alle rijen van het Nederlandsche volk. Blijft niet hangen achter moeders pappot, maar zet U in voor de toekomst van Uw volk. Vecht mee voor de vrijheid ter zee! Vaart uit voor Europa! Meldt U als Vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 17-—45 jaar .Inlichtingen worden verstrekt door de Marineannahmestelle West für Germ. Freiwillige, Plompetorengracht 24, Utrecht, het SS-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5, Neberstellen: Amsterdam, Dam 4, Alkmaar: Lange- straat 56, Groningen: Heerestraat 46, Enschedé: Hengeloschestraat 30 en Heerlen: Saroleastraat 25 en door alle Hafen- en Ortskommandanturen in Nederland. litaire of voor de oorlogseconomie be langrijke doelen. Ongeveer de helft van alle woonhuizen in deze plaats werden door brisant- en brandbommen vernield. Totdusver konden meer dan honderd dooden en tweehonderd gebonden uit de puinhoopen te voorschijn gebracht wor den. Alle openbare gebouwen, o.a. de kerk en het raadhuis, werden vernietigd. Verder werden een vacantiehuis en een krijgsgevangenenkamp ernstig getroffen. Slag boven de Zuiderzee. Kort na 17 uur vlogen de laatste vijan delijke bommenwerpers, hardnekkig ach tervolgd door Duitsche jagers en jacht kruisers, over de westelijke grens van 't Duitsche 'Rijk. In het gebied van de Zui derzee kwam het nog eens tot een groo- ten luchtslag. De overblijfselen van de golven Amerikaansche bommenwerpers werden hier door honderden Duitsche ja gers vastberaden met alle automatische wapens op een afstand van honderd me ter en minder aangevallen. Eenige Duit sche jagers behaalden daarbij zelfs drie overwinningen. De luchtslag van 8 Maart heeft op nieuw de buitengewone kracht van de Duitsche luchtverdediging bewezen. De verliezen van den vijand aan vliegtuigen en bemanningen staan in geen verhouding tot de aangerichte schade. Het van Groot- Brittannië uit in den strijd gebrachte 8ste Amerikaansche luchtleger moest op 6 en 8 Maart verliezen incasseeren, die uniek zullen blijken te zijn in de historie van den luchtoorlog. De correspondent te Berlijn van het A.N.P. meldt: Sedert een paar dagen is het dui delijk, dat het Roode Leger het zwaartepunt van zijn aanval weder om naar den Zuidelijken vleugel van het front heeft verlegd, waar door de strijd in het centrum zoo wel als in het Noorden eenigszins op den achtergrond is geraakt, Reeds vroeger in den loop van het eigenlijk sedert Juni van het vorig jaar vrijwel onafgebroken voortdurende offensief hebben de Sovjet-Russische troepen getracht dezen Zuidelijken vleugel aan het wankelen te brengen om dan te kunnen doorbreken en het geheele front naar het Noorden op te rollen. Ook het belang dat het bezit van de Oekraine voor de oedseivoorzie- ning heeft, is natuurlijk een factor die de Sovjet-Russische legerlei ding er alles op doet zetten, dit ge bied volledig in handen te krijgen. Echter, de met een enorme krachts inspanning ondernomen pogingen heb ben de bolsjewisten slechts gedeelte lijk tot het beoogde doel gebracht. Hoe wel zij door hun opmarsch naar het Westen een verlenging van het front tot stand brachten, mislukten al hun pogingen om vanuit de in groote trekken van West naar Oost verloopen front linie verder naar het Zuiden op te rukken. De opzet van deze pogingen is steeds geweest de achterwaartsche verbindin gen der in het Zuiden staande Duitsche troepen af te snijden. Dit plan heeft de Duitsche legerleiding echter weten te verhinderen door het ir den strijd wer pen van reserves, die den Sovjet-Rus- sischen opmarsch wisten te stuiten. Van Duitsche zijde heeft men nooit ae verwachting gekoesterd, dat de Sovjets-Russische legerleiding het bij deze mislukte pogingen zou laten. Men was er zich steeds in de kringen van het Duitsche opperbevel van bewust dat het Roode Leger zijn aanvankelijk behaalde successen zou trachten te ex- ploiteeren, en dat de bolsjewieken slechts een pauze in de gevechten had den laten intreden om uit te halen voor een nieuwen stoot. Het feit, dat de tegenstander zijn offensief in het Zuiden heeft hervat, komt dan ook voor de Duitschers geenszins als een verrassing. Om de spoorlijn LembcrgOdessa Het nieuwe offensief van den Sovjet- generaal Sjoekov schijnt ditmaal in hoofdza k tegen de flanken van het Duitsche front te zijn gericht. Het on getwijfeld groot opgezette strategische plan der Sovjet-Russen beoogt klaar blijkelijk door aanvallen op de flank stellingen van het Duitsche front, dat van Doebno naar Kriwoirog loopt, de Duitsche legergroep-Zuid in een tang te nemen, ne deze eerst van zijn ver bindingen met het achterland te heb ben afgesneden. Brandpunten van der. strijd zijn Swenigorodka, waar de bolsjewisten tot dusver met weinig succes hebben aangevallen, en Sjepe- towka, waar de zich over een steeds grooter frontbreedte uitbreidende ge vechten 'ongetwijfeld het belangrijkst zijn. Hier wordt een verbitterde strijd gestreden om de spoorlijn, die Lemberg met Odessa verbindt en als het ware de levensader van de Duitsche leger groep-Zuid vormt. Van Duitsche zijde wordt niet ver heeld, dat de tegenstander In zijn eer sten stormloop terretn heeft kunjien winnen, doch daar de gevechten nog> in vollen gang zijn en van dag tot dag. ia van uur tot uur in hevigheid toenemen acht men de vraag of het Roode Leger zijn eerste doel, de blijvende onder breking van de spoorwegverbinding Lemberg-Odessa, zal weten te bereiken nog geenszins beantwoord. .Men put kracht uit de overtuiging, dat de bolsjewisten de enorme krachts inspanning, die zij zich hier getrooste*- niet onbeperkt kunnen volhouden, als mede uit het feit, dat ook de tegen maatregelen van generaal-veldmaar- schalk von Manstein hun invloed in toenemende mate doen gevoelen Aan genomen kan worden, dat deze tegen maatregelen in de eerste plaats ten doel hebben een dam op te werpen, die den naar het Zuiden gerichten Sovjet- Russischen opmarsch van richting -moet doen veranderen. Overgeleverd aan de bolsjewisten. Het katholieke Spaansche blad „Novida- des" citeert een artikel van de Engelsche krant .,The Tablet", waarin o.m. gezegd wordt: „Wanneer wij ons niet verzetten legen de Sovjet-Russische eischen. dan zal de geheele wereld kunnen zeggen, dat de Düitsche propaganda gelijk heeft en dat wij alleen den oorlog zijn ingegaan, om ten slotte Europa aan Sovjet-Rusland uit te leveren. Cholera in Egypte. In Egypte heerscht thans een cholera-epidemie, die daar heen uit Indië werd overgebracht, zoo dat men de strengste voorzorgsmaatrege len heeft moeten treffen Wat de malaria epidemie betreft, waardoor boven-Egypte geteisterd wordt, volgens een verklaring van den Egyptischen minister van ge zondheid. zou het minstens anderhalf jaar Ingespannen arbeid vergen, om deze meester te worden. Aardbevingen in Peru. In Peru zijn Maandag binnen zes uur acht aardbevin gen waargenomen, hetgeen groote ont steltenis heeft gewekt onder de bevol king. De regeering Vi Lima heeft een geologische commissie opdracht gegeven de oorzaken op te sporen van de veel vuldigheid der aardbevingen, vooral ge durende den laatsten tijd in het departe ment Libertad. RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL. In de serie brandende kwesties t* zenden op Donderdag 9 Maart 1944. over Hilversum I, om 18.45 uur, spreekt Max Blokzijl over: „Ook voor de ka tholieken zijn communisme en pluto cratie de vijanden". 10 Maart Zon op 7.07 u.. onder 18.35 u Maan onder 7.42 n.. onder 19.03 u. DE KLANTENBINDING VOOR SCHOENF EPARATIE. Verlenging inleveringstermijn. 's-GRAVENHAGE, 8 Maart. De di recteur van het Rijksbureau voor Hui den en Leder maakt in aansluiting aan de perspublicatie d.d. 2 Maart j.1. be treffende de klantenbinding van schoen herstellers het volgende bekend:^ Het is volstrekt noodzakelijk, dat een ieder zijn bon 069 bij een schoenher steller kan onderbrengen. Daarom is het den schoenhersteller niet dan in uiterste noodzaak geoorloofd bonnen 069, die hem worden aangeboden, af te wijzen. Ook de niet vaste klanten moe ten worden geholpen. Hierbij is de grootst mogelijke medewerking van de schoenhersteilers onontbeerlijk. Teneinde hen die moeilijkheden ondervinden bij het onderbrengen van hun bon 069 tegemoet te ko men, wordt de termijn van inschrij ving in het klantenregister van den schoenhersteller verlengd tat en met 15 Maart 1944. De termijn, waarbinnen de schoenherstellers de opplakvellen met bonnen bij hun lederhandelaar moeten inleve ren wordt, in verband daarmede, verlengd tot 21 Maart 1944. De schoenherstellers, dienen ook hen, die tijdelijk niet in het bezit van dis tributiebescheiden zijn. in hun klan tenregister in te schrijven, b.y. ver pleegden in ziekenhuizen. De inschrij ving dient te geschieden op vertoon van een verklaring van den directeur der betreffende instelling, dat de dis tributiebescheiden bij hem zijn inge leverd. De schoenherstellers moeten bij inzen ding van de opplakvellen met bonnen een aparte opgave bijvoegen van degenen, die zij op grond van een zoodanige verkla ring in hun klantenregister hebben inge schreven; onder vermelding van de namen en adressen dezer personen, alsmede den naam van de inrichting waar zij vertoe ven. Voor hen die geen' distributiebescheiden bezitten, b.v. verpleegden in gestichten, arbeiders in werk- en arbeidskampen e.d. dienen de directeuren van de gestichten, resp. de kampleiders, een verklaring aan den schoenhersteller af te geven, waaruit moet blijken, hoeveel personen in de be treffende instelling niet in het bezit van distributiebescheiden zijn. De schoenher steller die het gesticht, resp. het kamp in zijn klantenregister inschrijft moet bij het inzenden van zijn opplakvellen met bonnen aan den lederhandelaar, de be doelde verklaring bijvoegen. Het is het Rijksbureau voor huiden en leder en de vakgroep schoenherstel lers niet mogelijk de aan hen gerichte verzoeken tot aanwijzing van een schcenhersteller te beantwoorden. Een ieder zorge zelf voor zijn inschrijving bii een schoenberstelier. U''tdri:kkelijk wordt erop gewezen, dat men de distri- hu' iestamkaart van hen, die rnen wil 1:. ten inschrijven, aan den schoenher steller ter inzage dient te geven, op dat deze er de noodige gegevens uit kan overnemen. Degenen die zich binnen den ge stelden termijn welke op 15 Maart 1944 eindigt, niet bij een schoenher steller hebben doen inschrijven, kunnen geen schoenreparatiewerk meer laten verrichten. PETROLEUM VOOR VERLICHTING Van 9 tot en met 31 Maart '44 geven elk der met „57 Verlichting" en „58 Verlichting" gemerkte bonnen van de bonkaart „S 121" en de met „66 Ven- lichting" gemerkte onnen der bonkaart „S 221" recht op het koopen van een liter petroleum. De geldigheidsduur der met „54 ver lichting" en „55 verlichting" gemerkte bonnen der bonkaart „S121" en der met „65 verlichting" gemerkte bonnen der bonkaart „S 221" is verlengd tot en met 31 Maart '44 Zij geven, zooals be kend, elk recht op het koopen van 1 liter petroleum. KEURINGEN. Voor de Waffen-SS. SS-Wachtbataljon In Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Alle Inlichtingen, brochure, reisbiljetten voor de been- en terugreis verkrijgbaar b|) de Nebenstellen der Waf- fen-SS Amsterdam. Dam 4; Alkmaar, Lan- gestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Gro ningen, He, 46; Enschede. Hengelo- scbestraat 30 en het SS-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. io Maart 9—12.00 uur, Den Bosch, Hotel Noord- Brabant, Markt 45; 15—18.00 uur, Venlo. Deutsches Haus. Egmondstr 16; 11 Maart. 1700 uur, Arnhem, Café Royal; IS—18.00 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek 12 Maart. 9—12.00 uur, Groningen, Heerstraat 48: 15 —18.00 uur, Leeuwarden Huize Schaaf. Breedst r 13 Maart. 9—14 00 uur. Amster dam, Dam 4 14 Maart, 9—14.00 uur, Utrecht. N.V Huls. Oudegracht 245. 15 Maart, 9—14.00 uur. Amersfoort. Pol Durchgangslager, Leusderweg Gisteren had ik een fiets, die on derweg plotseling een lekken band kreeg. Ik wandelde met het ding aan de hand van de plaats des on- heils naar mijn woning ongeveer vierhonderd meter gaans. En ik had het gevoel alsof ik spitsroeden liep. De voorbijgangers bleven stil staan en bekeken mij alsof ik een wild dier of een wezen uit een andere wereld was en toch was ik maar een doodgewoon mensch, die rijwielpanne gehad had. Op dien lijdensweg van nog geen halven kilometer heb ik toch zeker wel twintig schampere en zooge naamd geestige opmerkingen te hooren gekregen. En er waren menschen bij, die keurif in de klee- ren Aten en zelfs een lorgnet droe gen. Men zou zoo zeggen: als intel- lectueelen vermomde idioten. En onder deze lieden zijn stellig nog menschen, die wel de wereld zou den willen regeeren' Er ging een man Tangs den weg, die een fiets had met een lekken band OVIDIUS. DE TEXTIEL-AFFAIRE UIT ANNA PAULOWNA. Het is reeds weer eenlgen tyd ge leden, dat vooral in het noordelijk deel der provincie veel opzien werd verwekt door het vonnis, vanwege de Prüsbeheersching contra de gebroeders Kos, manufacturiers te Anna Paulow- na, gewezen. Wegens ontoelaatbare practyken, namelijk het in ontvangst nemen van levensmiddelenbonnen e.d. by den verkoop van textielproducten, op groote schaal bedreven, werden genoemde heeren n.1. veroordeeld tot een geldboete van niet minder dan 30.000 gulden, waar nevens zij de pro ceskosten ten bedrage van 5000 gulden hadden te betalen, terwijl bovendien hun zaak voor den tijd van 5 jaar werd gesloten met het vetbod aan de firmanten om gedurende deze periode handel te drijven. Gisteren nu diende deze zaak, wat het strafrechterlijk gedeelte betreft, te Alk maar voor den economischen rechter mr. Meijer, waar het trio, respectievelijk Jan, Simon en Adriaan Kos zich had te ver antwoorden. Hoewel wegens ontstentenis van een aantal getuigen dit tweede hoofd stuk niet kon worden afgesloten en de verdere behandeling werd uitgesteld tot 10 Mei a.s., leverde het verhoor toch eenige punten op, welke vermeldenswaard mogen worden geacht. Met name was dit het geval met de verklaringen van den getuige J. Vergouw, die reeds 9 jaren bij de firma als winkelbediende in dienst was en die zij het ook eenigszins trek kend een omstandig verhaal deed van den gang van zaken, daarbij, op den voorgrond stellend, dat het aanbod om boterbonnen e.d. te leveren van de klan ten zelf uitging, waarbij dan als tegen prestatie goederen werden geleverd van voor-oorlogsche kwaliteit. Op Vrijdag kon men over het algemeen nog wel terecht voor goederen van een behoorlijke kwa liteit, doch op andere dagen werden deze slechts afgéleverd wanneer men er iets in bonnen of in natura tegenover kon stel len. Uit een bloemlezing, welke mr. Meijer deed, bleken de diverse mogelijk heden, waarvoor de heeren Kos gevoelig waren bij het sluiten van een transactie, zooals b.v. twee pond spek bij het koo pen van een onderbroekje, een levens middelenkaart bij aanschaffing van een karpet, terwijl bij andere artikelen boter of paling weer den doorslag gaven. Het verhoor van de firmanten bracht weinig aan het licht. Alleen beweerden zij unaniem, dat het initiatief tot deze ruiltransacties nimmer van hen zelf was uitgegaan, wat echter werd gelogenstraft door de met moeite aan een der getuigen, mevr. Van Zoelen, ontlokte verklaring, dat Simon Kos haar, toen het ging om een lap goede Japonstof, wel degelijk om een suikerbonnetje had gevraagd. Voorts waren er nog wel enkele scher pe kantjes aan het geval, doch verder dan tot eenige voorpostengevechten met den raadsman, vrn^. dr. Buiskool, kwam het niet, daar zooals gezegd de zaak werd aangehouden tot het tijdstip, waar op men met een meer volledige bezet ting voor het voetlicht zal kunnen tre den. Dezer dagen waren enkele jongens op Tuindorp bezig met een spelletje, dat in deze jaren nogal veelvuldig door een zeker deel der jeugd in onze stad beoefend wordt: het ingooien van ruiten van onbewoonde perceelen Er is natuurlijk weinig flinkheid gelegen m dit werk en jongens met begrip voor de moeilijkheden van de Heldersche bevolking en jongens met het hart op de goede plaats leenen zich uiteraard niet tot dergelijke spelletjes. Hoe dan ook, deze jongens deden het wél. en alles ging goed. totdat een passeerend wielrijder afstapte beide knapen in hun nekvel pakte en hen alle twee een pak slaag toediende, dat het stof uit hun broeken vloog Nu kan men opmerken, dat men z'n eigen rechter niet mag zijn, doch het lukt ons zeer wei aanbevelenswaar dig, als ouderen op deze wijze de po litie dn haar toch al niet lichte taak een handj^ helpen. Wij zijn er van overtuigd, dat de afgestrafte knapen voorioopig niet veel lust meer zullen hebben in het insmijten van ruiten van onbewoonde perceelen en in dit opzicht is een dergelijk pak slaag dan ook zeer heilzaam te achten. Verkeersovertreding. - Aan een be woner van de Molenstraat werd een waarschuwing uitgereikt voor lichte verkeersovertreding, door begaan. Diefstallen. - Een bewoner van den Middenweg deed aangifte, dat uit een hem toebehoorende boet, staande op bouwland aan den Jan Verfailleweg. maar liefst 7 konijnen werden ont vreemd. Een bewoner van den Jan Verfaille weg kwam tot de onaangename ont dekking, dat uit zijn kippenhok 5 kip pen en een haan verdwenen waren Van een te Alkmaar geëvacueerden ingezetene van Den Helder werd. uit zijn perceel in de Hugo de Grootstraat een vloerkleed en wat tuingereedschap door onbekenden meegenomen. Door een arbeider uit Obdam, werk zaam op de Rijkswerf alhier, werd aan- gifte gedaan, dat zijn portemonnaie, inhoudende een bedrag van f 5.50 i? ontvreemd. een hem

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1