DAGBLAD VOOR Heldenherdenkdag op den Grebbeberg. Verbitterde strijd in den Zuidelijken sector. Uithoudingsvermogen is de hoofdzaak. De openingsdag van de drafsptfrt te Alkmaar. Rijkscommissaris en Mussert aanwezig. Een historische botsing. Verduister van 18.45-6.45 u. Cherson na vernieling ven belangrijke installaties ontruimd. Rijksminister Dr. Göbbe/s spreekt Churchill ir> een dwangpositie. De strijd aan het Oostelijk front. Brandstoffendistributie seizoen 1944-1945. Ned. Volksdienst schenkt half millioen. Het verstand is goed Nieuws in 't kort. STADSNIEUWS. Bekendmaking. De Cabaret-Variété voorstelling. „Helder" definitief kampioen Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.Y. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Helderscbe editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2315 (2 lijnen). Postrekening 149011. WOENSDAG 15 MAART 1914. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 63, 2 pagina's. Dese Courant verscbQnt dagelijks Advertentie-tarief: Prils der gewone advertenties in deze Editie 11 et. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. R HENEN, 11 Maart. De Grebbeberg b|j Rhenen, waar in Mei 1940 Duitsche en Ncderlafid- sche soldaten tegenover elkaar stonden, en later een gemeenschap- peUjke rustplaats hebben gevonden, waa ook dit jaar weer het centrale pnnt van de Heldenherdenking in Nederland. Zondagmorgen is hun een militair eeresalnnt gebracht tijdens een korte plechtigheid, welke o.a. werd bijgewoond door den Rijkscommis saris en door Mussert. Onder de nog kale takken der boo- men, welke In den zomer aan deze plek zulk een koele rust verzekeren, ston den ter weerszijden van het hoofdpad rond de Duitsche oorlogsvlag de eere formaties opgesteld. Het waren een eerecompagnie van een SS-standarte met muziekcorps, een leidersgroep van de N. S. D. A. P., een deputatie van de N. S B, een groep "W. A. en een van den Nationalen Jeugdstorm. Op denrechtervleugel hadden verder offi cieren van de marine, luchtmacht en leger, benevens de voorman der Ger- tnaansche SS in Nederland, Feldmeyer, de commandant der W.A.. Zondervan en de Gemachtigde van den Leider voor Financiën Van Bilderbeek, een plaats ingenomen. Voor het centrale kruis was een spreekgestoelte opgericht, dat geflan keerd werd door hakenkruisvlaggen, de vlag der SS en die der N.S.B., daar achter stond een eerewacht opgesteld. Nadat een SS-Gruppenführer en luitenant-generaal der Waffen-SS de gelederen had geïnspecteerd, arriveer den om half elf de Rijkscommissaris en Mussert met hun gevolg, waarop een muziekcorps de plechtigheid met treur muziek inlêidde. Vervolgens sprak de SS-Gruppenführer en luitenant-gene raal der Waffen-SS de herdenkingsre de uit. Hij wees erop,' dat de Duitsche sol daten niet uitgetrokken zijn om de militaire macht van het huidige Duitschland te demonstreeren, maar tot een heilige verdediging der nat.- socialistische revolutie, Waartoe pluto craten en bolsjewisten hen hebben gedwongen. Wij beleven een historische bot sing in wereldbeschouwend op zicht. Een geweldige worsteling, aan het eind waarvan slechts de totale overwinning of de volkomen nederlaag en vernietiging staan. De Duitsche soldaat strijdt daarin, om het leven en de toekomst van zijn volk voor immer te behouden. Geen volk is zoo doordrongen van de noodzaak van dit alles en zoo vastbe sloten als het volk van Adolf Hitier. Nog nooit heeft een volk zich zoo ge voeld als het strijdende Duitschland thans. Trotsch is bet zich bewilfet van zijn verplichtingen als strijdende par tij, bereid alle offers te brengen, die noodig zijn op een weg, die volgens den zin van dit historisch en revolu- tionnair gebeuren slechts zal mogen leiden tot de triomphantelijke over winning. Spreker hield den mannen vervolgens voor oogen, dat de beste Duitschers hen zijn voorgegaan in den strijd voor het recht van hun volk en dat volk en front aangetreden staan In bereidheid tot eengezinden Inzet en tot het offer. Hier op den Grebbeberg rusten daD- pere kameraden naast Nederlanders. Eens stonden zij als tegenstanders te genover elkaar. Dit feit moet men aan vaarden als een op een weg vol of fers, die het Germaansche ras heeft te gaan om tot de uiteindelijke overwin ning te geraken. Nadat spreker, woorden van Adolf Hitier aanhalend, de overtuiging had uitgesproken, dat het ijzeren front van den grauwen staalhelm een symbool der onsterfelijkheid zal zijn, herdacht hij de hier gevallenen en zette het mu ziekcorps, terwijl de geweren gepre senteerd werden, het lied in van den Trouwen Kameraad. Kransen gelegd. Vervolgens legden de Rijkscommis saris en Mussert de kransen neer, waarna de plechtigheid met een betui ging van onwankelbaren trouw en ge hoorzaamheid aan den Führer en het spelen der volksliederen werd beslo ten. Er waren o.a. kransen van den Reichsführer-SS Himmler, den Rijks commissaris. Mussert. den Höheren SS- und Polizeifüher SS-Obergruppenführer und General der Polizei Rauter, den Beauftragte van den Rijkscommissaris, partij en weermacht. Atlantikwall. Een gevechtsgroep marcheert uit haar onderkomen neer het steunpunt oy Ntofeerle'PBZ/R/P m 16 Maart: Zon op 6.53, onder 18.46 u Maan op 0.43, onder 9.57 u. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 14 Maart (DNB). Het op perbevel der weermacht deelt mede: In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front, waar zich bij on begaanbare wegen en een door en door modderig terrein een verbit terde worsteling afspeelt, waarbij aan beide zijden nieuwe formaties in den strijd worden geworpen, on derscheiden zich onze troepen te genover de overmachtige vijande lijke strijdkrachten steeds weer door voorbeeldige standvastigheid en ongeschokten aanvalsgeest. Zoo muntten de laatste dagen de pant- sergrenadierdivisie Gross-Deutsch- land onder bevel van luitenant-ge neraal Von Manteuffel en de troe pen van het 59ste legercorps onder bevel van luitenant-generaal Fried- rich Wilhelm Schulz bijzonder uit. In het kader van een voorgeno men dlstancieeringsbcweging werd de stad Cherson na vernieling van alle voor den oorlog belangrijke in stallaties ontruimd. In hét gebied ten Zuiden van Staro- Konstantinof en ten Oosten van Tar- nopol hadden eigen tegenaanvallen succes. Aan de rest van het Oostelijke front ondernamen de bolsjewisten alleen nog in het gebied ten Noordwesten van Newel vrij hevige maar vergeefsehe aanvallen. In de gevechten van de laatste weken heeft zich hier de Ne- dersaksisch-Sleeswijk-Holsteinsche 170e divisie infanterie met daarbij gedeta cheerde formaties onder bevel van ko lonel Hass bijzonder onderscheiden. In Italië. In Italië kwam het ook gisteren niet 'tot gevechtshandelingen van beteeke- nis. Duitsche jagers en luchtdoelge schut schoten boven het landingshoofd van Nettuno 7 vijandelijke vliegtuigen neer. SALZBURG. 14 Maart (DNB). - Rijks minister dr. Göbbels heeft gisteren middag alhier op plechtige wijze het feit herdacht, dat zes jaar geleden de Alpen- en Donaugouwen weer bij het Rijk .werden aangesloten. In zijn rede herinnerde dr. Göbbels o.a. aan de bevrijding voor zes jaar van de Oostmark door den Führer en wees er op, dat de bond, die in den huidi- gen oorlog bezegeld is met het bloed van Oostmarksche zonen, voor alle tij den onscheidbaar is. De oorlog snelt in zijn vijfde jaar met reuzenschreden zijn dramatisch hoogtepunt tegemoet. Vlak voor de be slissing trachten de vijandelijke mo gendheden nog neutrale of verbonden staten aan hun zijde te lokken. Het vijandelijke kamp weet thans precies, dat het geen militaire mogelijkheden bezit om dezen oorlog op het slagveld te zijnen gunste te beslissen. Alle po gingen zijn tot dusverre met de zwaar ste verliezen voor den vijand mislukt. Wanneer men onze oorlogvoering rechtvaardig wil beoordeelen. moet men haar steeds ook vergelijken met de oorlogvoering van den tegenstander. Dr. Göbbels verklaarde; dat Enge land met dezen oorlog het Europee- sche evenwicht tegen Duitschland wil de oprichten of herstellen, doch het staat thans voor een nog veel sterkere bedreiging van den kant van de Sovjet, unie. Dit blijkt duidelijk uit het feit, dat het Engelsche Rijk volstrekt af hankelijk is geworden. Het Duitsche volk is in de verdediging vn zijn be staan bereid alle krach'eh te geven en iederen last te dragen. Deze houding legt dit volk thans aan den dag. terwijl het niet alleen niet ineenstort onder de luchtterreur. maar bovendien nog daardoor een toenemende verharding van zijn oorlogsmoreel ondergaat. Wij weten, dat zelfs deze manier van oorlogvoeren voor ons altijd nog dra gelijker is dan een vrede, zooals onze vijanden ons dien hebben toebedacht De minister herinnerde aan de groote voorbeelden van idealisme en offer vaardigheid van het Euitsche volk in zijn verleden en verklaarde, dat dit volk dergelijke voorbeelden niet waar dig zou zijn, wanneer het in dezen oor log zwakheid toonde. Voor het Duitsche volk zal het met alleen eervoller en heroïeker, maar ook voordeeliger zijn, aan het einde van dezen oorlog weliswaar een reeks ver woeste steden, maar daarvoor dan ook de overwinning en de vrijheid te bezit ten, dan niet vernielde steden te heb ben met de nederlaag. Dr. Göbbels zette vervolgens üiteen in welke dwangpositie Churchill even als Roosevelt zich bevindt. Zij zijn. zij het ook om verschillende redenen, ge dwongen een gevaarlijke onderneming als de invasie te wagen. Hier zal even tueel een militaire krachtmeting ge houden worden, die het snijpunt van dezen oorlog zal vormen en de beslis sing riiP zal maken. De vijand, die voor het geweldigste militaire risico zijner historie staat, moet thans reeds erkennen in den luchtoorlog twee fun- damenteele tegenslagen op zijn reke ning te moeten boeken. Hij is er niet in geslaagd het Duitsche moreel te breken en het is hem bovendien niel gelukt de Duitsche bewaDeningspro- ductie in haar kern te treffen of ook slechts één van haar vitale onderdee- len beslissend te kwetsen Ten aanzien van de kansen der overwinning van de Spil verklaar7 de de minister, dat deze thans vele troeven in handen heeft. Over niel al te langen tijd zal het initiatief weer naar Duitschland overgaan en langzaam maar zeker zal de tijdelijke techpischc voorsprong van den vijand niet alleen worden in gehaald, maar zal bovendien een voorsprong worden verworven. Tenslotte verklaarde de minister, dart een volstrekt realistisch en nuchter overzicht over den toestand een voor Duitschland gunstig resultaat ople vert. Het is voor het Duitsche volk. zoo zeide hij, een historisch geluk tijdens den oorlog onder de leiding te staan van een man, die met onwrikbare kracht en zonder dwaling de natie door alle gevaren leidt. Wanneer een natie zich door dezelfde onvoorwaardelijk heid tot den laatsten vezel laat door dringen. zal zij overwinnen, want dr geschiedenis biedt er geen voorbeeld van. dat zoo'n volk ooit he» onderspit zou hebben gedolven. Deze oorlog is een 'ange, taaie en verbitterde worste ling Maar des te meer geldt juist voor hem het woord van Theodor Fontanes- Een groote tiid is er steeds slechts, wanneer bet bijna mis gaat. wanneer men ieder oogenblik denkt: nu is alles voorbij. Dan bliikt dat courage goed is, maar uithoudingsvermogen is be ter. Uithoudingsvermogen, dat is de hoofdzaak". In de Middellandsche Zee werd een vijandelijke duikboot door duikbootja gers vernield. In den afgeloopen nacht hebben Britsche stoorvliegtuigen bommen op West-Duitschland laten vallen. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen met goed gevolg doe.Ien aan de kust van Zuid-Engeland aan. BERLIJN, ,14 Maart. De A.N.P.-cor- respo'ndent meldt: Terwijl de Sovjet-Russische aanval len in het centrum en noorden van het front van betrekkelijk geringe beteeke- nis zijn, duurt in het zuiden de strijd met onverminderde hevigheid voort. Overal aan het uitgestrekte front tus- schen Tarnopol en Kriwoirog blijft het roode leger hevigen druk op de Duit sche stellingen uitoefenen, een druk, welke hoofdzakelijk naar het zuiden gericht is, waarbij mag worden aange nomen, -dat het doel der Sovjet-Rus sische legerleiding is, na een gelukte doorbraak door het zuiden door flan- keerende bewegingen de Duitsche strijdkrachten ten noorden van de Zwarte Zee in te sluiten. Het feit, dat in het gebied van Tarnopol, dat een op het oogenblik hevig omstreden bolwerk der Duit schers vormt, de Duitschers met toenemend succes den opmarsch van den tegenstander naar het zui den trachten te verhinderen, is voor Duitsche militaire kringen aanleiding de situatie weer iets op timistischer te beoordeelen, daar een verder opdringen van de Sov jet-Russen juist in dezen sector voor de Duitsche strijdkrachten in de zuidelijke Oekraine een zeer gevaarlijke situatie zou kunnen doen ontstaan. Ook ten zuidwesten van Kriwoirog meent men van Duitsche zijde een licht punt té zien, in zooverre, dat de bolsje wisten, die hier met een sterke over macht 1 aanvallen, er niet in geslaagd zijn bij hun opmarsch in de richting van Nikolajew door de Duitsche stel lingen heen te breken. In het midden van het Zuidelijke front ligt het zwaartepunt der gevech ten thans ten Zuidwesen van Oeman De opzet van het Sovjet-Russische op perbevel is kennelijk, een wig te drij ven in de Duitsche legers om deze in twee deelen te splitsen. De verwezen lijking van dit plan is echter tot dusver afgestuit op de verdedigingslinie, .die de Duitschers aan de Boeg hebben ge trokken. ROME OPNIEUW AANGEVALLEN. BERLIJN. 14 Maart (D.N.B.) - Rome is op 14 Maart opnieuw door Arneri- kaansche bommenwerpers aangevallen. De formaties, die in verscheidene golven vlogen, wierpen, naar het D.N.B ver neemt, talrijke brisantbommen op woonwijken in het Oos'en en Noord oosten van de eeuwige stad. Totdusver wordt melding gemaakt van groote schade aan gebouwen en van aanzien lijke verliezen onder de burgerbevol king. De opruimingswerkzaamheden zijn in vollen gang Talrijke slachtof fers liggen nog onder de puinhoopen van de verwoeste huizen JAVA. TWEE .JAAR BEZET. Prestaties voor den totalen oorlogsinzet. De woordvoerder van het Japansch militair bestuur heeft ter gelegenheid van den 2den verjaardag van de bezet ting van Java door de overheden, die de ontwikkeling van de nijverheden en van de verdedigingsinstallaties op het eiland bevorderen, zijn dank betuigd voor hun arbeidsprestaties. De woord voerder verklaarde o.m.: „Nadat men op den wensch van de bevolking om aan de verdediging van haar vader land mede te werken, door de oprich ting van een vrijwillig hulpkorp*. is ingegaan, is intusschen de opleiding van een Javaansch officierenkorps der wijze gevorderd, dat thans met de op- 'eiding van de recruten kan worden begonnen Ook de politieke medewer king van de inlanders door hun raad gevende comité's heeft goede uitslagen ten 'opzichte van de omschakeling van het land voor den totalen oorlogsinzet doen bekomen".' BIJEENKOMST VAN FINSCHEN RIJKSDAG. Het officieele bureau van voorlich ting heeft het volgende communiqué uitgegeven over de heden gehouden bijeenkomst van den Finschen Rijks dag' „De Rijksdag hield heden een ge sloten zitting, waarbij minister-presi dent Linkomies namens de regeering verslag heeft uitgebracht over den P°~ litieken toestand. Krachtens de agenda van den Rijksdag werd de aangjlegen- heid ter behandeling uitgesteld tot dp volgende bijeenkomst." Van 2 tot enamet 29 April 1944 zullen de distributiediensten de brandstoffen- kaarten T 405 voor het seizoen 1944 '45 uitreiken. Bedoelde brandstoffen- kaarten worden uitsluitend verstrekt aan personen, die de aanduiding „hoofd" op hun stamkaart hebben én het restant der voor het stookseizoen 1943-'44 uitgereikte kaart T 116, waarop alle niet aangewezen bonnen moeten voorkomen, kunnen inleveren. Tevens dient het aanvraagformulier MD 323 06 te worden medegebracht, nadat dit vooraf behoorlijk is ingevuld. Schippers en schippersknechten die nen zich met het grijze en/of bevrach tingsboekje, waarin de aanteekenlng voorkomt yan den bevrachtingscommis saris of diens agent, dat de schipper of schippersknecht al dan niet met zijn gezin aan boord woont, tot den distri- butiedienst van hun ligplaats te wen den. Genoemde bescheiden, alsmede de distributie-stamkaarten en het restant v?n ,^e H6-kaart dienen zij gan den distributiedienst over te leggen. 5 astc brandstoffen voor kookdoeleinden 1944/'45. Personen, die voor de bereiding van hun warme maaltijden uitsluitend op vaste brandstoffen zijn aangewezen, kunnen van 12 tot en met 18 Maart 1944 bij de distributiediensten een aanvrage indienen voor een bonkaart U 405 voor vaste brandstoffen voor kookdoelein den. Hierbij moet' worden gebruik ge maakt van de aanvraagformulieren MD 32303 (voor gezinshoofden) en MD 32304 (voor alleenwonenden). Schippers en schippersknechten kun nen voor de verstrekking van brand stoffen voor kookdoeleinden slechts in aanmerking komen, indien zij, al dan niet met hun gezin aan boord wonen de, aldaar de warme maaltijden berei den en hiervoor uitsluitend op het ge bruik van vaste brandstoffen zijn aan gewezen. Zij dienen zich hiertoe tot den distributiedienst van hun ligplaats te wenden met het grijze- of bevrach tingsboekje. waarin de aanteekening van den bevrachtingseommissaris of diens agent voorkomt, dat de schipper of schippersknecht al dan niet met zijn gezin aan boord woont. Heeft de be trokkene geen oevrachtingsboekje, dar. dient hij een afzonderlijke verklaring van den bevrachtingscommissaris of agent over te leggen. Daarna vult hü het aanvraagformulier MD 32303 resp. MD 32304 in. De distributiedienst zal aan den betrokkene vervolgens de brandstoffenkaart U 405, dan wel van een nog nader te bepalen datum af de hem toekomende rantsoenbonnen, uit reiken. HET COMPETITIEPROGRAMMA VOOR ZONDAG A.S. 's-GRAVENHAGE, 14 Maart. Voor de voetbalcompetitie van den N.V.B. wordt Zondag nog één wedstrijd ge speeld der eerste klasse. n.L in dis trict 5, tusschen Heerenveen en Veen- dam. Voor de tweede klasse worden ge speeld: District 3: Tweede klasse A: Eiler- mark—Borne en Hengelo—Phenix. District 4: Tweede klasse B: Kim- briaSittardsche Boys. District, 5: Tweede klasse B: Em- menGRC, BatoWoltersum en Mun tendam—Helpman. DE KRIEGSMARINE IN BEELD. In de étalages van Galeries Modernes Utrecht L. V'.cstraat, De Bijenkorf Amsterdam en Den Haag, vindt U een overzicht van de moge lijkheden, welke voor Nederlanders zijn opengesteld bij de Kriegsmarine. Interessante foto's en zeer fraai uitgewerkte scheepsmodellen doen het hart van lederen jongen sneller kloppen. Aan slachtoffers van bom aanvallen. Zooals bekend heeft de Nederland- sche Volksdienst terstond voor de slachtoffers van Enschedé, Arnhem en Nijmegen een bedrag van twee ton ter beschikking gesteld. Daarbij is een oproep gericht tot on ze volksgenooten, dit voorbeeld te vol gen. Zeer velen hebben hieraan gevolg gegeven. Met deze bedragen kon reeds een zeer groot aantal voorzieningen getroffen worden. Nu evenwel de omvang van deze ramp volledig te overzien is. blijkt, dat het aanvankelijk beschik baar gestelde bedrag niet voldoende is om den eersten nood op te vangen. Daarom heeft de Nederlandsche Volksdienst besloten dit bedrag te ver- hoogen tot een half millioen. Weder om wordt hierbij een beroep gedaan op alle volksgenooten, die gespaard zijn gebleven voor een rqmp als thans onze oostelijke steden getroffen heeft, hun offer voor deze slachtoffers te brengen. Dit kan geschieden door een bijdrage te storten op het gironummer 174861 van de landelijke financieele leiding van den Nederlandschen Volksdienst met vermelding: voor de slachtoffers van Enschedé. Arnhem en Nijmegen. In deze laatste plaats is een comité opgericht, dat ten doel heeft goederen in te zamelen voor de getroffenen. Hier in werken samen het Dekanaal Fonds (R.K.), de Ned. Hervormde Diaconie, de gemeente Nijmegen en de Nederland sche Volksdienst. Verwacht mag worden, dat deze sa menwerking niet beperkt blijft tot de ze eene plaats, doch dat alle volksge nooten de handen ineen zullen slaan voor hen, die dit thans zoo bitter hard noodig hebben. Dr. N. Japikse overleden. Óp 7l-jarigen ouderdom is te Den Haag onverwacht overleden dr. N. Japikse, bekend histori cus, oud-directeur van het Bureau voor 's Rijks Geschiedkundige Publicaties en directeur van het Huisarchief. Ingevolge den laatsten wensch van den overledene zal de bijzetting van het stoffelijk overschot in stilte gescheiden. ■Mr. D. Reillngh overleden. In den ouderdom van 60 jaar is te Leeuwarden overleden mr. D. Reülngh, tot voor eeni- ge jaren procureur-generaal bij het Hof aldaar. Prof. dr. J. Simon van der Aa f, In den ouderdom van 78 jaar is te Lausan- pe overleden prof. dr. J. Simon van der Aa, oud-hoogleeraar aan de rijksuniver siteit te Groningen. Brutale inbraak in huishoudschool. Inbrekers hebben zich toegang verschaft tot de gebouwen van de huishoudschool te Eindhoven. Zij doorzochten alle loka len en maakten onder meer een voor raad levensmiddelen buit. Voorts viel hun een vrij groote partij textiel in handen, waaronder honderden hand- en keuken doeken, terwijl zij op de naai-afdeeling alie voorradige stoffen meenamen. Kolenmijnen in Nieuw-Zuld-Wales on der staatstoezicht. Naar de „Times" uit Canberra meldt, zijn de mijnen in de kuststreken van den Australischen staat Nieuw-Zuid-Wales, waar sedert half Fe bruari wordt gestaakt, thans onder staats toezicht geplaatst. KOMT HET VOORJAAR SPOEDIG? BERLIJN. 14 Maart (C.D.) Bijna dagelijks trekken met veel geschreeuw groote zwermen wilde ganzen over Oost-Friesland naar het Noorden. De ervaring heeft geleerd, dat in derge lijke gevallen het voorjaar voor de deur staat. BADOGLIO EN FINLAND. Naar het Finsche nieuwsbureau me dedeelt, zal de legatie van de jegee- ring van Badoglio in Helsinki terstond haar werkzaamheden staken ingevolge een instructie van de regeering van Badoglio. De gezant en het gezant- schapspersoneel vertrekken naar Zwe den. De belangen der regeering van Badoglio in Finland zullen door de Ver. Staten worden behartigd. WAAR JAN DE VLIEGER z'N NAAM ALLE EER. AAM PEED EN MET D006LAS H. EVEN OEN M VOORSPOED PR'JS VAN flöoo a.&lom h?,voorz. comité. „vooruit" enz» enz., enz.. en eigenaar. van douslas h. was voor. deze overwinning oók» niet onverschillig/ gegrimeerde dieren k'jken ons aan... AjLtcNVVVR 'S4 Dezer dagen werd de Nederland sche actrice Marie van Evsden da Vink tachtig jaar. Het stond als simpel berichtje in de dagbladen en het bracht mij niet slechts de nobele gestalte van deze knappe actrice in de herinnering, maar ook epn stuk- tooneelhistorie, dat vorrgoed tot het Verleden be hoort. De tijden veranderen en de men- schen met hen. Ook de tooneelspeler is veranderd. De „bestudeerde" too neelspeler, de man van wetenschap pelijke opleiding, heeft het onge schoolde natuurtalent van vroeger vervangen. Het was wellicht nood zakelijk; een eisch van den vooruit gang. Maar mét de winst ls toch ook iets verloren gegaan: de innigheid van het zich vereend weten door het talent, dat een eenvoudig geschenk van den hemel was. Wie een kleine twintig jaar geleden nog temidden onzer oudere tooneelspelers vertoefde tooneelspelers, die alles uit genade en uit ervaring hadden, omdat zij nu eenmaal niet anders dan tooneel- spelen konden mist thans een gloed en een warmte, en hij is ge neigd te verzuchten: het verstand is goed, maar het hart is beter! Marie van Eysdende Vink is nog altijd een schoon en kostbaar sym- i bool van dit „hart". OVIDIUS. J De wnd. Burgemeester van Den Hfildt maakt bekend, otet met ingang van Dor derdag 30 Maart 1944, tot en met Donder dag 15 Juni 1944, eiken Donderdag tus schen 13 en 14 uur, in het gebouw van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst aan den Middenweg, al daar, gelegenheid zal bestaan tot het in ontvangst nemen van „Vitamine C"-ta btetten. Deze verstrekking zal geschieden ten behoeve van alle kinderen beneden den leerplichtigen leeftijd. Alleen die kin deren, die reeds in bewaarscholen in d gelegenheid .worden gesteld de tabletten in ontvangst te nemen, zijn van boven genoemde regeling' uitgesloten. De toe wijzing bedraagt drie tabletten per week. Voor het verkrijgen der tabletten moe ten de distributiebescheiden der kinderen worden medegenomen, alsmede een doos je, waarin de tabletten moeten worden opgeborgen. Den Helder. 7 Maart 1944. Dc Lachsprinters komen a.s. Vrijdagavond. Dooi omstandigheden was het nood zakelijk, dat de voor a.s. Zondag aange kondigde voorstelling van „De Lach sprinters" afgelast moest worden. Wij vernemen thans, dat het in de bedoeling ligt, deze voorstelling op a.s. Vrijdagavond te geven en wel' aanvan gende op P.30 uur. Hierbij moge nog wel worden opgemerkt, dat extra ge- engageerd werd het ..psychologisch' ïvonder". Prof. Rolandini, „de man, die alles weet". Tenslotte nog dit: De entrée-bewijze;i zijn belangrijk gereduceerd en anënTÏiP de vorige week reeds kaarten gek och hadden, kunnen deze inruilen aan de Casino-kassa. Ongetwijfeld zal er voor deze eerste avondvoorstelling van de zijde van het Heldersche publiek belangstelling be staan. Men krijgt zoo den indruk, dat alle* weer „normaal" wordt in Den Helder... Tn leder geval een initiatief van de Casino-directie, dat men mag prijzen. -Door een nieuwe overwinning op HFC in Haarlem heeft Helder nu de finitief beslag gelegd op het kam pioenschap en de Witjes kunnen zich dus nu noemen: De kampioenen 1942 1944". De laatste wedstrijd was zeker niet de gemakkelijkste, maar desondank* werd het weer een overwinning en wel met 43. HFC is dus voor verdere pro motie uitgeschakeld. Wij durven ge rust zeggen, dat Helder het kampioen schap ten volle heeft verdiend en ook ten aanzien van HFC bestaat er geen enkele twijfel, dat Helder belangrijk sterker is. De resultaten 21, 3—t. 4—1 en 43 spreken hiervan wel een duidelijke taal. Na het volbrengen van deze taak wacht al reeds weer een nieuwe op dracht, n,l. de komende promotie-wed- strijden. Met het stugge Zaandijk en het vlotte ZVV-elftal zal Helder strak* een volledige competitie moeten spe len, waarvan de eerste wedstrijd vni zeker op 26 Maart a.s. plaats vindt. Met geen enkele mogelijkheid val: het te bezien of Helder het tegen dez' Zaansche clubs zal redden. Er <yjn menschen en onder hen bevinden zich ook vooraanstaande personen, die be weren. dat Zaandijk niet zoo veel be- teekent. Inderdaad maakten deze kam pioenen tegen HRC geen geweldigen indruk. Maar zoo'n wedstrijd mag men zeker niet als maatstaf némen. Het blijft voetbal en wij voor ons vinden Zaandijk wel terdege sterk, ni- grootsch. maar mét sysftem. Zij heb ben een uitmuntenden doelman, een paar robuste backs, een midhalf die uitblinkten 'n voorhoede, die misschien agressief minder opvallend is, maar juist daardoor gevaarlijk kan zijn. Over ZVy hoort men verschillend spreken, één ding staat vast, dat zii tweemaal achtereen met flinken voor sprong kampioen is geworden en dat in een afdeeling, waarin verschillende prominente Amsterdamsche derc klassers. Ook ZVV kan er dus zijn, t meer daar deze Zaandammers nog w spelers tellen met tweedë-klasse-ror tine. Zij werden getraind door oud-international Wim Andriessen. Wat stelt Helder daar tegenov Een overwinningenreeks in de comp titie vanaf Januari 1943. Sinds dien tijd! werden er 24 competitiewedstrijden ge wonnen. 3 gelijk - en 1 verloren. Een trotsche staat. Daarnaast werd er 'n elftal opgebouwd, dat als één ketting fungeert. Wij zijn er van overtuigd, datd eze Helder-ketting straks zijn werk op een uitstekende wijze zal verrichten en tot volle tevredenheid van hen. die hem gemaakt hebben. Er liggen nu nog enkele dagen yan voorbereiding voor de jongens open. Laten zij die benutten, opdat zij het bestuur het mooiste cadeau kunnen be zorgen bij het a.s. 35-jarig bestaan, n.1. het tweede-klasseschap.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1