fl DAGBLAD VOO HET DUITSCHE FRONT NERGENS DOORBROKEN. De taak van de hulpposten. Voorjaarsbijeenkomst landsvrouwen. Donderdag k maakt w< De jongste luchtaanval op Rome. De Finsche Rijksdag. Duitsche slagvliegers in actie. De isoleering van Eire. Luchtslag boven Zd.-Engeland. Verduister van 18.45-6.45 u. „Kitsch"-zaken gesloten. „MOEDER EN KIND". HULPPOST HOffifcR EN KIND De verstrekking van Vitaraine-C-tabletten. Nieuws in 't kort. Dagbladzorgen De nieuwe bonnen voor Huisbrandverbruikers. Bij de opvoeding moet plicht worden voorop gesteld. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche editie; Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449441. HELDERSCHE EDITIE NOORD-HOLLAND We Jaargang, No. 64, 2 pagina's Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 et. per m.m. Bij contraet binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. De Nederlandsche SS-vrijwilligers met eere genoemd. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN Führer, 15 Maart (DNB). H« opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het Zuiden van het Oostelijke front probeerden vrij sterke vijan delijke strijdkrachten tevergeefs, in verscheidene sectoren onze dis- tancieeringsbeweglngen te door- stooten. Aan den Ingoel, aan den middenloop van den Boeg in de Oekraïne, ten Zuidwesten van Po- grebisjtsje en in bet gebied ten Oosten van Tarnopol zijn hevige afweergevechtcn aan den gang, in welker verloop onze troepen altijd weer succesvolle tegenaanvallen ondernamen. Bij de gevechten in het gebied van Tarnopol hebben zich een bataljon fu seliers onder majoor Balzer en een pantsertrein onder den eersten luite nant Lorscheid bijzonder onderschei den. Ten Noordwesten van Newel is de kracht van de bolsjewistische aanval len, die weer met zware vijandelijke verliezen mislukten, verminderd. In de gevechten der laatste da gen heeft zich in den Noordelijken sector van het Oostelijke front het Nederlandsche SS-vrijwilligersregi- ment pantsergrenadiers „Generaal Seyffardt" onder bevel van den SS-Obersturmbannföhrer Joerchcl bijzonder onderscheiden. De strijd in Italië. Aan het landingshoofd van Nettuno heeft de vijand, na krachtige^ voorbe reiding door de artillerie, verscheidene door pantserwagens ondersteunde aan vallen ondernomen, die met zware verliezen voor den vijand werden ver ijdeld. Er werden talrijke gevangenen gemaakt. Vèrdragend geschut bestookte het vijandelijke scheepvaartverkeer voor Anzio en Nettuno, trof een trans portschip en dwong verscheidene sche pen om den steven te wenden. Formaties Amerikaansche bommen werpers hebben opnieuw een terreur- aanval ondernomen op de stad Rome. In verscheidene stadswijken ontston den zware verwoestingen en verliezen onder de bevolking. In den afgeloopen nacht hebben Duitsche gevechtseskaders met goede uitwerking de havenwerken van Na pels, alsmede vijandelijke scheepsdoe- len voor Napels aangevallen. Vier transportschepen met een gezamerdil- ken inhoud van 18000 brt. werden zwaar getroffen. In opslagplaatsen voor den aanvoer ontstonden verwoestingen en uitgebreide branden. Eenige Britsche stoor vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bom men op plaatsen in West-Duitschlahd. Sterke formaties van onze lucht macht vielen in den nacht van 14 op 15 Maart opnieuw Londen aan. Het massale uitwerpen van brisant- en brandbommen veroorzaakte omvangrijke verwoestingen en talrijke groote bran den in het stadsgebied. Britsche oorlogsschepen vernield. In het verloop van felle nachte lijke gevechten hebben Duitsche escortestrijd,krachten in het Ka- MILAAN, 15 Maart (DNB). Zooais reeds gemeld is Rome op 14 Maart op nieuw door Amerikaansche vliegers gebombardeerd. Bij volledig helder weer vlogen de Amerikanen omstreeks het middaguur in drie golven 'naar de eeuwige stad en wierpen ongeveer 100 brisantbommen van zwaar kaliber op woonwijken in het Oosten en Noord oosten der stad. In de wijk Prenestina, één van de dichtbevolkte arbeiders wijken, werden zware vernielingen aangericht. Ook de centrale begraaf plaats van Rome, Campa Porana, werd door talrijke bommen getroffen. Waar devolle grafmonumenten werden on herkenbaar vernield en de skeletten uit de graven geslingerd. In de via No- mentana werd een kliniek en een kin deropvoedingsgesticht getroffen. Het gebouw van de zusters van het H. Hart wgïrd eveneens verwoest. Uit de puin- hoopen van de vernietigde gebouwen zijn tot dusver de lijken van acht zus ters en verscheidene kinderen ge haald. In de woonwijken zijn talrijke huizen Ingestort, waarvan de bewoners onder de puinhoopen liggen. Tot dus ver konden meer dan 150 dooden ge borgen worden Het aantal slachtof fers zal nog aanzienlijk stijgen, daar ondanks de ijverigste opruimingswerk zaamheden tot dusver slechts een deel der puinhoopen kan worden opgeruimd. HELSINKI, 15 Maart (DNB). Het inlichtingenbureau der regeering heelt het volgende communiqué gepubli ceerd: De Rijksdag heeft tijdens de vandaag gehouden besloten vergadering het rapport der regeering. dat minister president Linkomies gisteren over den politieken toestand heeft uitgebracht behandeld. Na een vergadering van anderhalf uur besloot de Rijksdag met algemeene stemmen over te gaan tot de orde van den dag. Berlijn over dc zitting. In de Duitsche hoofdstad zijn geen berichten ontvangen over het resultaat van de Dinsdag gehoudu. <..:ling van den Finschen Rijksdag. Alleen het hierover uitgegeven oflicieele commu niqué is bekend. Men twijfelt er te Berlijn echter niet aan, dat op deze zitting de Sovjetvoorwaarden bespro ken zijn. Met het oog op dezen toestand heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken op een des betreffende vraag geantwoord, dat hij niet wist welke beslissing de Finsche regeering zal nemen. Wat hij echter als uitdrukking van zijn overtuiging en van die der toonaangevende Duit sche kringen meende te mogen zeggen was de verklaring, dat het Finsche volk nog steeds en misschien sterker dan tot dusver, gekent is tegen het aanvaarden van de Sovjetvoorwaarden in welken vorm deze ook gegoten mo gen worden, omdat dit in strijd zou zijn met den Finschen nationalen tro s en den wil tot zelfbehoud. naai twee Britsche motortorpedo- booten in den grond geboord en een andere motortorpedoboot zóó zwaar beschadigd, dat zij als ver loren beschouwd moet worden. Bovendien werden twee booten in brand geschoten. Eén eigen vaartuig kreeg een torpedotreffer en zonk. BERLIJN, 15 Maart (DNB). Duit sche slagvliegers hebben op 14 Maart herhaaldelijk het overzetverkeer van .Sovjettroepen aan den Ssiwasj met bommen en boordwapens aangevallen. Een pas onlangs gemaakte overga.ig over de rivier werd door 5 bomvol- treffers buiten gebruik gesteld. De luchtdoelbatterijen der bolsjewieken, die de overgangen aan de Ssiwasj moeten beschermen, werden door de Duitsche vliegers aangevallen en verscheidene stukken met het bedienend personeel en de munitievoorraden vernietigd. Bij Gaiworon bestreden honderden Duit sche slagvliegers van den vroegen och tend van 14 Maart af onafgebroken de Sovjettroepen en gemotoriseerde for maties, die hier den Boeg probeerden over te trekken. Talrijke bomtreffers op colonnes infanterie en concentra ties vrachtauto's veroorzaakten aan zienlijke verliezen bij den vijand. Aan den benedenloop van den Dnjepr ver nietigden Duitsche slagvliegers twee hulpbruggen over deze rivier. In de streek van Prokoerof waren vooral Sovjet-pantserstrijdkrachten en gemo toriseerde eenheden aan felle aan va: s- slagen van Duitsche formaties ge- vechts- en slagvliegers blootgesteld. Alleen op één. plek vernielden Duit sche vliegers drie zware Sovjet-tanks en dwongen andere tanks door bescha digingen tot den aftocht. In den Zui delijken sector werden volgens de' voorloopige berichten 12 Sovjetvlieg tuigen in luchtgevechten neergescho ten. Naar de Britsche berichtendienst meldt, worden verdere en ingrijpen der maatregelen ter isoleering van Eire door de Britsche regeering over wogen. Alle telefoonverbindingen tus schen Engeland en Eire zouden wor den afgesneden. Mogelijk zullen ook soortgelijke maatregelen genomen wor den voor het telefoonverkeer tusschen Noord-Ierland en Eire. De censuur op brieven tuschen Noord-Jerland en Eire zal waarschijnlijk nog deze week wor den ingevoerd. BERLIJN, 15 Maart. (DNB). - Sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren kort voor middernacht een grooten aanval op Londen gedaan Bij de duizenden brisant- en brand bommen. die zij lieten vallen, waren er ook van het zwaarste kaliber. Toen de aanvalsgolven, die het laatst door de versperring van bet afweervuur braken, haar bommen lieten vallen konden reeds uitgebreide branden wor den waargenomen De aanval werd ge daan bij helderen maneschijn en uitste kend zicht en duurde een half uur. Naar aanleiding van dezen luchtaan val meldt de Britsche berichtendienst dat boven Zuid-Engeland een der hef tigste luchtslagen van dit jaar tegen een sterke Duitsche formatie is gele verd. In eskaderformatie naderden de Duitsche bommenwerpers de hoofdstad. Op een zeer bekende Londensche wijk viel een regen van brandbommen De reddingsploegen waren den geheel en nacht bezig. 17 Maart: Zon op 6.51 u., onde 18.47 u. Mgan op 1.51 u„ onder 10.33 u. BRIEFWISSELING TUSSCHEN DEN FÜHRER EN DR. HACHA. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 Maart (DNB). Naar aanleiding van den vijfden verjaardag van de hereeniging van Bohemen en Moravië met het Duitsche Rijk heelt de Rijksprotector in Bohemen en Mo ravië, Rijksminister dr. Frick, een be zoek gebracht aan den president van den Staat, dr. Hacha, in hem een .n hartelijken toon gehouden eigenhandig schrijven van den Führer overhandigd. In dit schrijven heeft de Führer de hoop uitgesproken, datl onder het Tsje chische volk in de toekomst de over tuiging steeds dieper moge worden, dat het behoud van zijn geërfde levensvor men en van zijn middel-Europeesch levenspeil alleen afhankelijk is van de Duitsche overwinning. Dr. Hacha heeft in een antwoord- schrijven den Führer dank gebracht, dat deze de landen Bohemen en Mora vië en het Tsjechische volk onder de bescherming van het Duitsche Rijk heeft genomen. Op de onvoorwaarde lijke vastberadenheid der bevolking zullen ook in de toekomst alle tegen gestelde vijandelijke plannen misluk ken. SONJA HENIE TOCH IN' LEVEN? Eenige weken geleden werd bekend gemaakt, dat volgens een bericht uit het neutrale buitenland de wereldkam pioene in het kunstrijden op. de schaats, Sonja Henie, bij een filmopname doo- delijk verongelukt zou zijn. Thans mel den Zwitsersche bladen, dat volgens een bericht uit Amerika Sonja Henie nog in leven is. 's-GKAVENHAGE, 15 Maart. Dezer dagen zijn op verschillende plaatsen in het land door de poli tie op verzoek van de Nederland sche Kultuurkamer z.g. „Kitsch"- zaken, welke schilderijen van zeer twijfelachtig kunstzinnig gehalte verkochten, gesloten. De betrokken handelaren waren niet in het bezit van een bewijs van aanmelding voor het lidmaat schap der Nederlandsche Kultuur kamer, of waren voor het lidmaat schap afgewezen. In verband met het bovenstaande maakt de Nederlandsche Kultuurka mer het volgende bekend: Het ingrijpen van de politie in 2 g. „Kitsch"-zaken zal stelselmatig wor den voortgezet in het kader van een algeheele saneering van den kunst handel; waarvan de uitwassen den Iaatsten tijd schrikbarende vormen hadden aangenomen. Nogmaals zij medegedeeld, dat hét verkoopen van schilderijen verboden is door hen, die niet in het bezit zijn van een bewijs van aanmelding voor het lidmaatschan der Nederlandsche Kultuurkamer. Daarnaast is het ver- koonen van schilderijen door rijwiel handelaren. sigarenwinkeliers, hande laren in mode-artikelen en oortgeliike personen verboden. Eveneens wordt onder de aandacht van belanghebbenden gebracht, dat kunsthandelaren, die na 1 Januari 1641 een kunstzaak hebben geopend, slechts bij zeer hooge uitzondering tot het lid maatschap van de Nederlandsche Kul tuurkamer zullen worden toegelaten. Speciaal de verkoop van kunstoro- ducten, welke als z.g. „Kitsch" moe ien wnrSp4 Myd, zal met kracht worden tegengegaan. Aan hen. d;3 on grond van boven staande bepalingen hun werkzaamhe den niet langer mogen voortzetten, wordt aangeraden ten spoedigste daar mede op te houden. RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL. 's-GRAVENHAGE, 15 Maart. Max Blokzijl spreekt in. de serie Brandende Kwesties, hedenavond over Hilversum 1 om 18.45 uur. De titel van dit praatje is: „Leeiijk er langs gegooid". (C.N.F.-Pax). De Nederlandsche Volksdienst heeft zich o.m. tot taak gesteld, vrouwen en in 't bijzonder moeders met raad en daad terzijde te staan. Vooral in het gezin kunnen zich moeilijkheden, ook van financieclen aard, voordoen, welke de huisvrouw zonder hulp van anderen nie te boven komt. De Nederlandsche Volksdienst staat dan voor het gezin op de bres en zal, met inachtneming van zijn richtlijnen, overal die hulp bieden. Het gezin is dan wederom in staat den strijd om het bestaan zelfstandig voort te zetten en aldus bij te dragen aan de versterking van onze volkskracht. Het centrale punt van deze huipverleening wordt gevormd door de hulpposten „Moeder en Kind". Reeds *ijn in vele plaatsen van ons land een of meer van deze hulpposten geopend. De leidster men. van een hulppost is door haar aard en opleiding in staat voor elke moeüqkhetd de juiste oplossing te vinden. In yde hulpposten houdt tevens een m diens Meer gespecialiseerd is de taak der hulpposten als volgt: Medewerking bij de hulpyer- leening aan moeders, kleuters en zuigelingen. Deelname door de leidsters van den hulppost aan het spreekuur van den dokter, indien deze in den hulppost zit ting houdt. Toezicht op moeders en kinderen, die op het spre.ekuur van den dokter advie zen gekregen hebben, opdat deze advie zen nagevolgd worden. Verleenen van opvoedkundige en huishoudelijke hulp, in overleg met -t buurtschapshoofd. Medewerking bij de moeder uitzending. Nagaan welke moeders behoefte heb ben aan ontspanning en invulling der uitzendformulieren. Verzorging van bet gezin gedurende de afwezigheid van de moeder. Nazorg "na terugkeer der moeder, op dat zekerheid verkregen wordt, dat de uitzending een blijvend resultaat heeft. Medewerking bij gezinsverzor ging (bemiddeling bij de plaat sing van gezinsverzorgsters Voor en na de bevalling. Gedurende uitzending of tijdelijke ziekte van de moeder. Tot hulp aan kinderrijk5 moeders, in het bijzonder aan werkende moeders. Medewerking bii de kindcr- uitzendlng. Nagaan welke kinderen uitzending van noode hebben en invullen der uit- zend-formulieren. Attent maken op en onderzoeken van geschikte pleegadressen tot opname van kinderen, die uitgezonden moeten wor den. Toezicht en controle op de verzorging der bij pleegouders ondergebrachte kin deren. Mcdewérking op het terrein der kleuterverblijven. Samenwerking met de leidsters der kleuterverblijven en kleuterdagverblij ven van den Nederlandschen Volks dienst bij de hulpverleening en verzor ging der gezinnen, waarvan de kinde ren in een kleuterverblijf zijn opgeno- Mcdewerking bij de zorg voor de jeugd. Achterhalen van jeugdige personen, wier opvoeding verwaarloosd wordt, of waarbij het gevaar bestaat, dat de t>- voeding verwaarloosd zal worden. Attent maken op opvoeders, waarvan vermoed wordt, dat zij niet in staat zqn hun kinderen behoorlijk op te voeden. Nagaan welke gezinnen vpor duurza- VAREN, DAT IS LEVEN! Te land is er strijd, maar op de zee, Daar vecht er „de Geus" ook nu weer voor twee! Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar. Inlich tingen worden verstrekt door de Marineannahmstelle West für Germ. Frei- willige, Plompetorengracht 24, Utrecht, het SS-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Nebenstellen: Amsterdam. Dam 4; Alkmaar, Langestraat 58; Groningen, Heerestraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en Heerlen, Saroleastraat 25 en door alle Haf en- en Ortskommandan turen in Nederland. 's-GRAVENHAGE, 15 Maart. Dat onze voeding in dezen tijd van het jaar over het algemeen minder rijk is aan vitamine-C, mag langzamerhand be kend heeten. Ook dit jaar is men er op bedacht geweest tijdig bijzondere maatregelen te treffen om in het voor jaar over te kunnen gaan tot gratis verstrekking van vitamine-C-tabletten. Daar slechts worde beschikt over een beperkte hoeveelheid, zal de uitreiking der tabletten, evenals vorige jaren, be perkt moeten blijven tot die catego rieën personen, die aan vitamine-C het meeste behoefte hebben. Voor de gratis verstrekking zullen allereerst in aanmerking komen de leerlingen der scholen, voor lager en voorbereidend lager onderwijs. De ge meentebesturen zullen hun onder schooltijd 3 tabletten per week doen uitreiken. In de tweede helft van Maart zal met de voorziening van deze groep een aanvang worden gemaakt. Zij zal waarschijnlijk gedurende 12 we ken kunnen geschieden. De tweede groep vormen de aan staande en jonge moeders. Al die vrouwen van wie in de periode tus schen 20 Maart 1944 (eersten dag) en 8 April 1944 (Iaatsten dag) kan worden vastgesteld, dat zij ten minste in de 5e maand der zwangerschap zijn, zullen zich in deze periode van een betreffen de verklaring van den bekandelenden arts of de behandelende vroedvrouw moeten voorzien. Bij de plaatselijke distributiediensten ontvangen zij in de periode 20 Maart—8 April 1944 op ver toon van deze verklaring en ie eigen stamkaart, tegen ontvangstbewijs gra tis 72 tabletjes vitamine-C, berekend op het gebruik van één tablet per dag. Voorts kunnen voor jonge moeders wier (jongste) kind is of wordt geboren tussehen 1 December 1943 (eersten dag) en 8 April 1944 (Iaatsten dag) op ver toon van de stamkaart van de moe der en die van de(n) pasgeborene bij dezelfde distributiediensten en gedu rende dezelfde periode, te weten tus schen 20 Maart 1944 en 8 April 1944. eveneens gratis 72 tabletjes in ont vangst worden, genomen. Verder zullen bepaalde groepen ar beiders de tabletten ontvangen. Met de leiding van de daarvoor in aanmer king komende bedrijven zal, worden overeengekomen, dat de tabletten ge durende een bepaald aantal weken op het bedrijf a;n de arbeiders worden verstrekt en door hen genuttigd. Tenslotte zal de jeugdige bevolking van opvoedingsgestichten, internaten en weeshuizen in de verstrekking der tabletten deelert. Men make er gebruik van Het is gewenscht. dat alle groepen ook thans weer een goed. dus ruim gebruik van de geboden geleeenheid tot het opnemen van voldoende vita mine-C maken Het is voor alle be trokkenen van het grootste belang Om het volle profijt van de geboden ge'e- genheld te trekken, dienen de volgende aanwijzingen opgevolgd te worden Men lette eroo. dat de vitam'ne-C- tabletten zorgvuldig worden bewaar.-l daar anders de gebruikswaarde ach teruit gaat Bewaring op een donkere koeie en droge plaats in de oorspron kelijke verpakking of in donker ge kleurde droge fleschjes wordt aanbe volen. Men dient ze voor de nuttiging niet on te lossen, fiin te maken of door voedsel te mengen, aangezien de ta bletten dan zeer veel van bun waarde ■nboeten. Eenvoudige nuttiging. des- gewenscht met wat water, is de aan gewezen weg. Verzorging van a.s. moeders, kleuters me opname van een pleegkind in aan- en zuigelingen. 1 merking zouden kunnen komen. STTTKERPREMTE VOOR AARDAPPELVERBOUWERS. Zooals reeds bij de publicatie van het teeltplan akkerbouw 1944 is medege deeld, zal den verbouwers van aard appelen en hun arbeiders dit jaar een suikerpremie worden toegekend Blijkens een offieieele mededeeling zijn thans de richtliinen bepaald, die voor de toekenning der premie zullen gelden. Belanghebbenden worden naar bedoelde officieere mededeeling ver wezen. Door tram overreden. Dinsdagmor gen om half vijf geraakte op den Insu- lindeweg te Amsterdam een 89-jarige man onder een tramwagen van lijn 11, waardoor hij op slag werd gedood. Fuifmateriaal meegenomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd een inbraak gepleegd in een pakhuis in de Govert Flinckstraat te Amsterdam, waar de dieven een, niet on aanzienlij ken buit wegsleepten, n.l. 391 kruiken en fles- schen oude jenever, 80 flesschen wijn, 12 flesschen cognac en 3 flesschen cham pagne. 4 Inbraak. Eenige nachten geleden hebben inbrekers een bezoek gebracht aan een handelskantoor op de Prinsen gracht te Amsterdam. Zij verdwenen met drie schrijfmachines, een stencil- en een telmachine, twee Oostersche tapijten, 12 kisten jam, 18 doozen puddingpoeder, 200 kg vanillesuiker, enz., tezamen circa f *10.000 waard. Noord-Holland is, wanneer ik on zen letterkundigen criticus mag ge- looven, een prachtig land. Op zijn tijd schieten daar niet alleen ae bloem bollen kleurig en fleurig uit den grond, maar ook de jonge dichters en dichteressen. De poëtische oogst is werkelijk bij het wonderbaarlijke af! Gisterenochtend stond ik even bij het schrijfbureau van onzen literai re n man. Hij had een zorgelijk ge zicht. Want de pest had juist weer een grooten stapel inzendingen van jeugdige Vondeis-in-spé gebracht. Argeloos zei lk: „Dat is weer een heele prullenmand vol!" Ik bedoelde er alleen maar mee. dat ik het „veel" vond, doch ik kreeg prompt den wind van voren, want mijn woor den werden, verkeerd en hatelijk uitgelegd. En zeg tegen onzen letter kundigen medewerker in 's hemels naam niets van zijn jonge schare Tot op het oogenblik is hij nog niet op me te spreken. Maar ik ver neem juist, dat in de wachtkamer een kolenbaas op hem zit te wach ten, die in zijn vrije uren een roman geschreven heeft. Misschien is het een meesterwerk. En dan zal de stemming wel weer opklaren. Bo vendien heb ik een brief zien lig gen, waarin een andere kunstenaar vertelt, dat hij achttien Maart jarig is en dan zoo graag een stukje van hem in de krant zou hebben. En och. al die dingen zijn geschikt, niet waar, om een boos hart weer te ver- teederen. OVIDIUS. Ten vervolge op het kortgeleden ver schenen bericht wordt bekend gemaakt, dat van 16 Maart tot en met 30 April 1944 de met „brandstoffen een eenheid periode 9" en „brandstoffen een een heid periode 10" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uit zondering van fabrieksturf. De hier be doelde bonnen zijn uitgereikt aan de zgn. kleine huisbrand verbruikers, welke door de brandstoffencommissies ziin geclassificeerd in de groepen B, C, D of E-rood, resp. in de groepen X tot en met XVI en „woningen cv". De grootere huisbrandverbruikers in de groepen B, C, D en E-rood, dat zijn zij, die van de brandstoffencommissie, waaronder zij ressorteeren een identi teitskaart hebben ontvangen, worden binnenkort door den plaatselijken dis- tributiedienst opgeroepen, ten einde op een door dezen dienst nog nader be kend te maken dag de toewijzingen voor de 9e en 10e periode in ontvangst te nemen; een eventueel hierop reeds verstrekt voorschot zal uiteraard wor den verrekend. Ook de hier .bedoelde toewijzingen geven geen recht op het betrekken van fabriekstifrf. Ten slotte worst er de aandacht op gevestigd, dat voor het stookseizoen 1943-1944 ten behoeve van de genoemde verbruikers geen verdere bonnon #4» - len worden geldig verklaard, resp. geen verdere toewijzingen zullen worden verstrekt. In Hotel Proot te Alkmaar werd Vrijdag de voorjaarsbijeenkomst van de landvrouwen gehouden onder lei ding van mevrouw Bosker-De Haan. De bijeenkomst, die ditmaal niet zoo druk bezocht was, als wij gewoon wa ren, werd o.m. bijgewoond door den voorman J. Saai, den boerenleider C. Koeman en den burgemeester van Alk maar, B. A. van der Sluys. Mevrouw Bosker-De Haan richtte een speciaal welkomstwoord tot landelijk hoofd en provinciaal hoofd van af- deeling I. den heer Zuidervliet. On danks dat de volgende week de lente aanvangt, hetgeen ons tot vreugde moest stemmen, aldus spr., gevoelen wij thans weemoed. Jan Barendrecht, die op deze bijeenkomst zou spreken over „Boerenrecht in den vreemde", heeft in zijn werk voor het platteland den dood gevonden en wij zijn met droefenis ver vuld, dat hij niet meer in onze rijen kan voortstrijden voor den opbouw van het platteland, maar wij weten, dat een volk pas dan zijn hoogsten bloei bereikt, wanneer de enkeling be reid is. het offer te brengen, dat dient om de grootheid er van in stand te houden. Ook hij heeft het hoogste of fer gebracht. Dat den nabestaanden de kracht moge worden geschonken, dit zware leed te dragen. Op verzoek van spr. verhieven de aanwezigen zich een minuut in stilte van hun zetels. Dat de opkomst niet zoo groot was, als men gewend was, stemt vooral daarom tot teleurstelling, omdat vele landvrouwen in de inundatiegebieden. die wel niet direct hun hoeve moesten verlaten, hun vee en land kwijt zijn geraakt. Veel troostwoorden kan spr. daarvoor niet vinden Na dezen donke ren tijd zal echter het licht weer ko men In het voorjaar spreekt de lente tot ons als een nieuwe belofte. Wij gevoelen het verlangen, deel te mogen hebben aan den stroom van levensener gie, die door de wereld gaat en niemand onberoerd laat. Zoo obit een lente on der moeilijke omstandigheden haar intocht heeft gedaan dan is het wel deze; doch de levenswil, die onze land vrouwen bezielt om voort te gaan, de wil om ons zelf te zijn en den strijd voort te zetten, is in ons niet te blus- scben. Ondanks dat wij leven in een somberen tijd, waarin stroomen van het edelste bloed vloeion, ondanks dat ve len vol vertwijfeling zich afvragen of het nog zin heeft, stil te blijven staan bij de wendepunten in de jaarkringen en hoewel de dood regeert, zooals wij de laatste dagen in ons land hebben kunnen aanschouwen, komen wij toch, wanneer wij luisteren naar hetgeen de natuur ons te zeggen heeft, onder den indruk van het opbloeiende jaar en voelen wij ons weer met nieuwe levens kracht bezield. Wij zullen voortgaan met fieren tred en opgeheven hoofd. De heer Zuidervliet over de opvoeding. De heer Zuidervliet. hoofd van afd. I van den Landstand, ving zijn betoog aan met de mededeeling, dat zijn hoofd taak was, in oorlogstijd richtlijnen aan te geven mèt de besturen van de land jeugd en van de landvrouwen. Zijn taak was dus een ideologische en daarom wenschte hij te spraken over de opvoe ding van het kind. Zelf heeft hij in de tachtiger, negen tiger jaren in een boerendorp door de toen heerschende armoede een harde opvoeding gehad. De jeugd in "die jaren was een jeugd van zorg. Ze leerden zuinig met het geld omgaan, omdat dit door zweetdruppels werd verkregen, Die jeugd leerde, haar plicht te doen in de huishouding, in de school en later in de verdere studie. Als man boven de 60 zegent spr. in gedachten zijn oude moeder, omdat zij hem geleerd heeft, den plicht te stellen boven de eischen. Er is niets zoo fout, als de zorg en den plicht van het kind verwijderd te hou den. In deze fout verviel ons volk, toen na de negentiger jaren de welvaart haar intrede in Nederland deed en het liberale principe: ,Geef de jeugd een aangename jeugd" en vooral: „Geef ze geen plicht", werd gevolgd. Daarnaast een streven, op school het kind zoo veel mogelijk vol te proppen met kennis, op dat het zich in den harden strijd om het bestaan zou kunnen redden en dit onderwijs is nu, God geklaagd nog zoo Wat is ontwikkeling? Men noemt ontwikkeling, wat geen ontwikkeling is Er is geen warmte in het onderwijs. Het onderwijs is door en door kapot en het is een ergernis om in de school rond te wandelen. Plicht moet de jeugd worden opgelegd. Het ls voor een kind een ontspanning om na schooltijd in de huishouding of in het bedrijfsleven mee te helpen. Op het vervullen van dien plicht kan het loon volgen. Nu zitten wij met de gebakken peren. De jeugd zit in de ijssalons en in de bioscopen. Ze krijgt geen goede boeken meer onder de oogen, maar ze leert allerlei vuile en plastische lectuur. Bovendien ls de jeugd totaal losgesla gen van haar volk. Dit alles heeft een funeste uitwerking gehad op de ont wikkeling van den geest, die ziin schep pend vermogen heeft verloren. De jeugd staat in een jammerlijke maatschappij zonder idealen en mist den lust tot strijd om de maatschappij beter te maken, ,V Wij in onze jeugd, aldus spr., voehtei achter Domela Nieuwenhuis en latei achter Troelstra. om al het schande lijke uit de maatschappij te krijgen. Slechts 135 jongeren zijn georganiseerd in den landjongerenbond, maar daar heerscht een frissche geest. Wij moeten doorhameren om de jeugd wakker te schudden en met klem wekte spr. de landvrouwen op om hun kinderen aan den landjongerenbond toe te vertrou wen. Mevrouw Bommczij vertelde hierna voor de pauze nog een en ander over de groenteteelt op de boerderij. In de middagbijeenkomst sprak de landvrouwe Zwiers-Luth en de heer Jacq. ter Haar, hoofd van de afdeeling „Volk en Bodem", waarop wij morgen terugkomen.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1