DAGBLAD VOOR Sterkere vijandelijke druk tusschen Boeg en Dnjestr. In Juni nieuwe Nederl.-lndische regeering. Bolsjewisten staan in een „doode ruimte." Zware afweersirijd bij Krzemieniez en Kowel. Winnitza werd ontruimd. De strijd in het Verre Oosten. Amerikanen boven Duitschland. De Stille Omgang te Amsterdam. Verduister v. 19.6.30 uur. Verandering van formeele beteekenis. „Week van de werkende jeugd". Oostfroni: Een kostelooze opleiding. Nieuws in 't kort. STADSNIEUWS. Sinaasappelen voor kinderen tot 13 jaar. Liefde zoekt list. Uit het politie-rapport. De H.A.V.-dames weren zich uitstekend. K.V.H.—O.K.V. II 1—3. I Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.Y, Alkmaar - Yoordam C 3. Bnreao der neldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 Hjnen). Postrekening 449041. DINSDAG 21 MAART 1944. HELDEKSCHE EDll'lK NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 88, 2 pagina's. Dese Courant verschijnt dagsiUk*. Advertentie-tarief: Prijs der gewónr advertent!es in deze Editie 11 et. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. UJT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüKRER, 20 Maart (DNB). Het opperbevel der weermacht deelt mede: Op het bruggehoofd Nikolajef, in het gebied van Wosnessensk en ten noordoosten van Perwomaisk bleven nieuwe vijandelijke aanval len zonder resultaat. Een gevechts groep onder bevel van kapitein Kalberlak heeft zich bij deze ge vechten bijzonder onderscheiden. Tusschen den middenioop van den Oekrainschcn Boeg en den Dnjestr werd de vijandelijke druk sterker. De stad Winnitza werd na vernie ling van alle voor den oorlog be langrijke installaties volgens bevcj ontruimd. Ten oosten van Proskoerof werden gedeelten van verscheidene bolsjewist tische infanterie-divisies door vastbe raden aanvallen onzer pantserformaties uiteengeslagen. Hierbij heeft zich de 16de gepantserde verkenningsafdeeling onder bevel van kapitein Schiller bij zonder onderscheiden. Ook tusschen Proskoerof en Tarnopol, werden.den bolsjewisten door geslaag de tegenaanvallen zware verliezen toegebracht. In het gebied van Krze mieniez en bij Kowel zijn onze troe pen nog steeds in een zwaren afweer- strijd gewikkeld. In het gebied der Pripetmoerassen en aan den zuidelij ken oever van de Pripet mislukten talrijke Sovjetaanvallen. Ten zuidoos ten van Witebsk kwam het tot zware plaatselijke gevechten om een heuvel stelling, die meermalen van bezitter wisselde. In den noordelijken sector van het Oostelijk front viel de vijand alleen aan het Narwa-front aan. Na vernieti ging van 10 pantserwagens werd hij afgeslagen. Vergeefsche vijandelijke aan vallen bij Nettuno. Op het landingshoofd van Nettuno ondernam de vijand ten zuidwesten van Aprillia verscheidene door krachtig ar tillerievuur gesteunde maar vergeef sche aanvallen. De verdedigers van Cassino sloegen gisteren wederom alle vijandelijke aanvallen, die den gelieelen dag met krachtigen steun van artillerie werden ondernomen, af. In de avonduren van .9 Maart bracht een formatie Duitsche torpedo-vliegtui gen bij een aanval op een vijandelijk convooi voor de kust van Noord-Afrika schade toe aan 5 geladen vrachtsche pen met een gezamenlijken inhoud van meer dan 30.000 ton. Do luchtoorlog. Vrij zwakke formaties Amerikaan- sche bommenwerpers vlogen gisteren overdag bij slecht zicht van het zuiden uit Zuidoost-Duitschland binnen en lieten op verscheidene plaatsen bri sant- en brandbommen vallen. Schade en verliezen zijn gering. Vijf-en-twin- tig vijandelijke vliegtuigen, waarvan 24 viermotorige bommenwerpers, wer den vernietigd. In den afgeloopen nacht lieten eenige Britsche stoorvliegtuigen bommen val- den op West-Duitschland en op het gebied van Berlijn. Formaties Duitsche gevechtsvliegtui gen vielen de 'Britsche haven Huil met talrijke brisant- en brandbommen aan. In de aangevallen doelen ontstonden uitgebreide branden en ernstige ver woestingen. Door vlootstrijdkrachten, afweerge schut van koopvaardijschepen en lucht doelgeschut der marine zijn in de pe riode van 11 tot 20 Maart 41 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Vijand trekt terug bij Tiddin. De militaire operaties in het voor naamste gevechtsgebied van thans aan r> IndischBirmaansche grens, dus bij Fort White, hebben volgens berichten van het front egn zeker hoogtepunt be reikt. Een recent bericht meldt, dat de vijandelijke strijdkrachten in den secto.r van Tiddin, ongeveer 30 km ten N.W.' van Fort White, begonnen zijn met een algemeenen terugtocht naar Indisch gebied. Andere vijandelijke strijdkrachten in het gebied van Taungzon worden in verbitterde jungle- gevechten systematisch in de pan ge hakt. De Japanners hebben zich hibr weer superieur getoond. In het gebied van Fort White strij den naast de Japanners eenheden va.i het Indische Nationale leger, die daar mede het oogenblik tegemoet zien, waarop aij hun vaderlandschen bodem kunnen betreden. Reeds heeft de tegen stander hergroepeeringen ondernomen, aangezien Indische soldaten en officie ren bij het gevechtscontact met eenhe den van het Indische Nationale vrij- heidsleger waren overgeloopen. In de eerste frontlinies zijn thans Engel- schen geplaatst. In de middaguren van Maandag heb ben formaties Amerikaansche bommen werpers tijdens een nieuwe operatie bij slecht weer woongebieden in West en Zuid-Duitschland aangevallen. Gedurende het naderen van de vlieg tuigen hing er een, met uitzondering van enkele plekken, aaneengesloten wolkenlaag van vrij groote dikte, zoo-' dat de Duitsche luchtverdedigings strijdkrachten aanzienlijke moeilijkhe den hadden te overwinnen bij de be strijding der vijandelijke terreurfor- maties. AMSTERDAM, 20 Maart. Der traditie getrouw heeft het manne lijke deel van katholiek Amsterdam in den nacht van Zaterdag op Zondag den Stillen Omgang gehouden, ter herdenking van het Mirakel .van Amsterdam. Reeds onmiddellijk na het verstrijken van den spertijd kwamen zij uit alle dee- len der stad naar het oude stadscentrum en hoewel de omstandigheden evenals de laatste jaren een gezamenlijk paro chieel optrekken verhinderde, bij het Ba- gijnhof, het beginpunt van den omme gang, waren de enkelen saamgegroeid tot een massa van duizenden, die als een on afgebroken stroom door de nauwe Bagij-i nensloot de Kalverstraat in golfde. In stilte schreed men ingetogen voor waarts, biddend voor de intentie, welke dit jaar luidde: „Om door de voorspraak van de Allerheiligste Maagd en Moeder Gods Maria, Koningin van den Vrede, de weldaad van den vrede te verkrijgen". Nog toen het daglicht reeds was aan gebroken, trokken talrijke pelgrims langs den Ouden Beeweg. Ook uit de naaste omgeving van de hoofdstad waren ver- scheidenen op de fiets naar hier geko men. Des middags om 3 uur werd in de kerk van den H. Willibrordus aan den Amsteldijk een plechtig lof gecelebreerd, waaronder rector dr. A. A. Olierook een feestpredikatie hield. 22 Maart: Zon op 6.39, onder 18.56. Maan op 6.07, onder 16.09. BERLIJN, 20 Maart (C.D.) De Australische prcmie^PCurtin heeft in een rede. welke hij de vorige week voor het Parlement hield over 't aan deel van het vijfde werelddeel in de oorlogvoering der geallieerden, onder andere gesproken over een Nedev- landsch-Indische regegring, die in Australië gastvrijheid zou genieten en alle mogelijke hulp en steun zou ont vangen. peze mededeeling heeft in zooverre bevreemding gewekt, dat het bestaan eener Nederïandsch-Indische regeering tot dusverre onbekend was. In de Anglo-Amerikaansche berichtge ving' is sinds de bezetting van Neder- landsch O.-Indië alleeh sprake geweest van een Ned.-Ind. comité, hetwelk ook wel het comité-Van der Plas werd ge noemd, naar den voorzitter, het vroegere lid van den Raad van Indië van dien naam. Dit comité heeft nooit een zeer groote rol gespeeld en uitsluitend admi nistratief werk verricht. In den beginne heeft het veel moeite gedaan om jeug dige Nederlanders en Indonesiërs aan te werven, teneinde de Ned.-Ind. strijdkrach ten, die naar Australië waren gevlucht in de eerste plaats vliegeniers, maar daarnaast ook vlootpersoneel en kleine contingenten landleger zooveel moge lijk te versterken. Veel succes heeft deze actie niet gehad, daar er in Australië maar weinig Nederlanders waren en de Nederlanders uit andere deelen der we reld reeds in Canada en Engeland wer den opgeleid voor het luchtwapen en eenige brigades tanksoldaten, pioniers en landingstroepen. In den zomer van het vorig jaar te het Comité-Van der Plas bekend, s®at de opleiding van Nederlandsche militai ren in Australië was stopgezet en dat er in plaats daarvan cursussen werden ge geven, die ten doel hadden jeugdige Ne derlanders en Indonesiërs op te leiden tot ambtenaren om onmiddellijk na de her overing het binnenlandsch bestuur van N.O.-Indië op zich te kunnen nemen. Dezer dagen nu heeft de minister van koloniën der geëmigreerde Nederlandsche regeering te Londen, de vroegere vice- gouverneur-generaal van N.Ö. Indië. dr. H. J. van Mook, die op het oogenblik een inspectiereis door Australië maakt, ver klaard, dat er inderdaad geen N.-Indische rëgeering bestaat, maar dat het wel in de bedoeling ligt er binnenkort, n.1. in Juni a.s., een te vormen. Dit feit zal uitsluitend formeele betee kenis hebben, daar de hoofden der de partementen zonder uitzondering uit het comité-Van der Plas gekozen zullen wor den, zoodat praJctisch alleen dit comité een meer officieel karakter krijgt dan het tot nu toe had. Strijdkrachten onder intergeallïeerd opperbevel. De Nederlandsche luchtstrijdkrachten in het Verre Oosten en ook de Nederland sche vlootstrijdkrachten in het zuidwesten van den Stillen Oceaan voornamelijk cfhderzeeërs en verder eenige kleinere eenheden -- blijven uiteraard onder het intergeallieerüe opperbevel staan en ook de nieuw op te richten N.-Ind. regeering is natuurlijk afhankelijk van het depar tement van koloniën, zij het ook naar het schijnt in niet zoo sterke mate als vroeger. Of dit laatste is bedoeld als een principieele wijziging, dan wel of het al leen door de oorlogsomstandigheden dient te worden verklaard, valt niet na te gaan. Dr. van Mook zeide verder, clat het niet het. plan is der geëmigreerde Ne derlandsche regeering: te Londen om de herovering van Nvb. Indië over te laten aan de geallieerden, maar dat er integendeel voor dit doel dadelijk na de bevrijding van Nederland een zeer sterke troepenmacht zou worden ge mobiliseerd. Cijfers noemde dr. van Mook in dit verband niet, maar reeds eerder heeft men te Londen gespro ken over eep Nederlandsch leger van 400.000 tot 500.000 man. Wat de kwestie betreft of de geallieer den, na een eventueelè herovering van N.O.-Indië op de Japanners, de territoriale integriteit van deze gebieden zouden er kennen en of zij dus m.a.w. N.O.flndië in zijn geheel zouden teruggeven aan Nederland, verklaarde dr. Van Mook pa thetisch „dat deze kwestie zelfs nooit ter sprake was gekomen". VAREN, DAT IS LEVEN. Jan Salie zit thuis bij moeder te kienen Een kerel vaart uit met de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar. Inlich tingen worden verstrekt door de Ma rineannahmestelle West für Germ. Freiwillige, Plompetorengracht 24, Utrecht, het SS-Ersatzkommando Nieder- lande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Nebenstellen: Amsterdam: Dam 4, Alkmaar: Langestraat 56, Groningen: Heerestraat 16, Enschedé: Hengeloschestraat 30 en Heerlen: Saroleastraat 25 en door alle Haf en- en Ortskommandanturen in Nederland. ARBEIDERS IN LANDBOUWBEDRIJVEN. 's-GRAVENHAGE, 18 Maart. Krachtens de landelijke regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in den landbouw, is de werkgever verplicht, bij beëindiging van het dienstverband aan den arbeider een ontslagbewijs uit te rei ken volgens een door den Gemachtigde voor den Arbeid vastgesteld model. Voorts is het den werkgever verboden een arbeider aan te stellen, die me+ een ontslagbewijs kan overleggen, waaruit blijkt, dat hij zijn vorige dienstbetrekking op regelmatige wijze heeft verlaten. Dit verbod geldt uiteraard niet, wanneer de tewerkstelling geschiedt door tusschen- komst of in opdracht van het gewestelijk arbeidsbureau. De omstandigheid, dat er ontslagbewij- zen in omloop zijn. die niet, overeenstem men met het door den Gemachtigde hier voor vastgestelde model, doet natuurlijk geen afbreuk aan het feit, dat de werk gevers in den landbouw de door nfeuw aangestelde arbeiders ingeleverde ontslag- bewijzen steeds zorgvuldig moeten bewa ren. Overigens zullen binnenkort bij de plaatselijke V.V.O.-bureauhouders offi- cieele o-ntslagbewijsformulieren verkrijg baar worden gesteld. Op plechtige wijze isZaterdagmiddag in de blauwe zaal van den Stadsschouw burg te Utrecht de door het N.A.F. geor ganiseerde „Week van de werkende jeugd" geopend. Aanwezig waren vele jeugdige medewerkers en -werksters, be- 'nevens de door iedere provincie afge vaardigde deputatie van vijf jongens én vijf meisjes, als vertegenwoordiger^ van de geheele werkende jeugd in Nederland. Een radio-orkest en declamatie van den heer Fred Menger wisselden de sprekers van dezen middag af. Vele jeugdorganisaties waren vertegen woordigd, terwijl van het D.A.F. aanwe zig was de Reichsleiter Obmann Kretsch- mar. De dienstleider Jeugd van hei; "tftrecht- sche provinciale bureau, N. Hoed, open de met een kort woord de bijeenkomst en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Nadat het radio-orkest eenige klassieke nummers ten gehoore had gebracht en de heer Fred Menger gedichten had voor gedragen, betrekking hebbend op den „Lof van Holland," was het woord aan den leider van het arbeidsgebied Jeugd van het N.A.F., den heer T. C. J. Knol. Deze memoreerde de eerste week van de werkende jeugd van het vorig jaar ep betoogde voorts, dat de jeugd van heden niet alleen vaste plannen heeft, doch dat zij deze ook uitgevoerd wil zien. Wij, jeugd van Nederland, blijven aan onze toekomst bouwen en zullen niet van op houden weten. De jeugd van heden wil gehoord worden, omdat zij na jaren de kans aanvoelt om te marcheeren naar een lichtende toekomst. Het moet moge lijk zijn, om in elk bedrijf, waar jeugd werkt, een jeugdgemeenschap te hebben. De Nederlandsche jeugd is niet te gene zen met politieverordeningen, welke haar vrijheden ontnemen, dat is het paard ach- ter den wagen spannen. Wij willen geen lappenmand, maar een behoorlijke rege ling voor de geheele jeugd. Ten eerste dient de jeugd positief stelling te ne men tegen het bolsjewisme en America- nisme en eerbied te hebben voor hen die aan het Oostfront strijden. Verder wil de hedendaagsche jeugd erkend worden als het volk van morgen. Dan zal het noo' dig zijn, dat een algemeene beroepskeuze voorlichting in het leven wordt geroepen. VerVolgens moet er in de bedrijven een leerlingenstelsel komen met een leerover eenkomst. De Staat moet voorts hulp ver- leenen aan diegenen, die krachtens hun capaciteiten het verder kunnen brengen dan normaal. Ten slotte pleitte spr. voor een nieuwe algemeene vacantieregeling, alsmede voor een betere medische keu ring en controle in de bedrijven. De Arbeidsfrontleider Woudenberg, die hiei'na aan het woord kwam, vergeleek den tijd van vroeger bij dien van heden. De eisehen van heden besprekend, merkte spreker op, dat'het in den totalen oorlog alleen maar gaat om de vraag: blijven wij staan of niet? De nieuwe menscb mag eisehen stellet!. Maar hij moet dar in de eerste plaats doen aan zichzelf en In de jeugd moet de frontgeest vaardig wor den. Zij moet straks een volk dragen. Gij jeugd van heden, zoo besloot spreker zijn rede, zijt het volk van de toekomst. Aan de poort van een nieuwe lente roep ik U toe: treedt aan! Met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus werd de bijeenkomst besloten. KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deey, mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring ge- Houden worden op Zaterdag 25 Maart van 9 tot 14 uur te Amsterdam. Dam 4 en op Maandag 27 Maart van 9 tot 14 uur tc Den Haag in één der zalen van A m i c i t i a, Westeinde 15, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor de Waffcn-SS. SS- Wachtbalaillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS In Nederland. Tödens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra-levensmiddelen etc. Personen tusschen 19—3# jaar, die aanmeldingsplicht:» zpn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrügegteld. Officier in de Waffcn-SS kan ieder worden, die na minstens een iaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46: Enschede, Hengelos:!. csLr. at 30 en eveneens bjj het Ersatzkommando Korte \tfvcrberg o, Den Haag. Slijtage der Sovjet-troepen als doel. Achter de groote Duitsche distan- cieeringsbeweging in het zuiden van het Oostelijke front worden dagelijks de leidende gedachten van de Duitsche bevelvoering duidelijker zichtbaar zoo schrijft Martin Hallensleben, de militaire correspondent van het DNB, in zijn beschouwing van gister over den toestand. Verder schrijft hij: Bij de bewegin gen, die de Duitschers s%dert weken in den zuidelijken sector en tevoren in den noordelijken sector van het Ooste lijke front ten uitvoer hebben gelegd en ongetwijfeld nog verder zullen ui!- voereri, gaat het om meer dan alleen maar correcties van het front. De Duitschers maken daarbij als wapen gebruik van het door hen veroverde gebied, waarbij zij den numeriek over- machtigen tegenstander hebben ge dwongen tot een vermoeienden, ver liezen oplcverenden marsch met aanbod van een kans op ce mogelijkheid van een vernietiging van aanzienlijke doe len van het Duitsche veldleger. De doode ruimte. De bolsjewieken slaan nu in de „doode ruimte" zonder één enkelen vernietigingsslag te kunnen toebrengen aan de Duitschers. Weliswaar kan nog geenszins gezegd worden, dat zij moe gestreden zijn. het feit echter, dat zij militair geen enkele maal gekomen zijn tot het effectieve succes in den zin tem ten minste een omsingelende ge deeltelijke beslissing, na zoo veel moeite, ontberingen in het binnenland en uiterst zware offers aan goed en bloed aan de telkens veranderende fron ten, heeft voor hen noodzakelijkerwijze de beteekenis van een aankondiging der beslissing. De Duitschers trachten en dat is klaarblijkelijk de beteekenis van hun huidige onderneming in den zuidelij ken sector het platform in het leven te roepen voor een even verrassende als energieke oplossing van alle mili taire problemen, zooals die door dén oorlog opgegeven worden. Drie bijzondere posities. Bij beschouwing van het Oostelijke front vallen daarbij drie posities ten minste op het oogenblik bijzonder op: de Krim, de ruimte van Witebsk en de Narwa-sector. Het schijnt hier te gaan om integreerende bestanddeelen der ingehouden kracht van de Duitsche formaties. Over het geheel krijgt men den in druk van een stabielen. toestand in het Oosten'. Weliswaar trachten de bolsje wisten thans met alle middelen den Dnjestr te forceeren, voorshands schijnt het echter alsof de Duitschers niet voornemens zijn zich hier van den tegenstander los te maken. Ook in an dere gebieden, die hierop aansluiten, zooals het gebied ten oosten van Tar nopol en aan den middenloop van den Boeg. gaan Duitsche tegenaanvallen met plaatselijk gelimiteerde doelstel lingen met succes verder. Mogelijk is, en dit kan zelfs als stellig beschouwd worden, dat zij ten doei hebben de slijtage vqn de bolsjewistische aanvals- krachten zoo intensief mogelijk ten uitvoer te leggen. Het uiteenslaan van verscheidene bolsjewistische infan terie-divisies ten oosten van Proskurow door Duitsche tankformaties spreekt een duidelijke taal Tegelijkertijd zegt dit feit ook een en ander over de onverminderde tref» kracht der Duitschers ter plaatse, waar hun het bevel tot den aanval wordt gegeven. Z.O.-Europa en de oorlog. Op de vraag, of met het oog op de militaire ontwikkeling een intensivee- ring van de oorlogvoering in Zuidoost- Europa verwacht kan worden, heeft de woordvoerder van het Duitsche minis terie- van Buitenlandsche Zaken Maan dag geantwoord, dat iets dergelijks zeker in het bereik dor mogelijkheden ligt. Deze kwestie, zoo 'zeidc hij. moet geheel worden beschouwd als onder werp van de Duitsche buiten'andsche politiek. Het studeeren op lateren leeftijd brengt groote bezwaren met zich mede. v ^oral als men overdag moet werken om dan 's avonds zich nog in deboeken te ver diepen. Al heel wat prachtig opgezette studieplannen vielen in duigen, omdat, of schoon de lust en de aanleg aanwezig waren, de omstandigheden het niét toe lieten alles tot een goed einde te bren gen. Zij, die zich tot het Langemarck-stu- dium v/enden, krijgen de kans zich ge heel te qntplooien. De opleiding is kos teloos enopent den weg tot alle beroe pen, waarvoor een middelbare vak schoolopleiding, bijv. aan M.T.S. of aan een academie voor beeldende kunsten, of een universitaire studie noodig is. Naast de eigenlijke vakopleiding ontvangen de deelnemers nog v een breede algemeene ontwikkeling, dié hen in staat stelt zich later in elke positie thuis te gevoelen. Zij, die voor plaatsing bij het Lange- marek-studium in aanmerking villen komen, kunnen zich hiertoe aanmelden bij het Langemarck-studïum, Lange «Vij verberg 8, Den Haag. Zij ontvangen dan een oproep voor een z.g. schiftingskamp. alwaar vastgesteld wordt of zij voor* een verdere studié geschikt ziin. De deel name staat alleen open voor jongelui var 16 tot 24 jaar, ook indien ze in Duitsch land werken. Pucheu doodgeschoten. - Naar Reuter uit Algiers meldt is de vroegere Fran- schc minister van binnenlandsche zaken, Pucheu, gisterochtend vroeg doodgescho ten. Ex-koning Peter gehu meldt, dat de voormal: Joego-Slavië. Peter, gisterochtend vroeg in het huwelijk werd verbonden met Alexandra van Griekenland Jongen in teil kokend water verbrand. Het negenjarige zoontje van de familie L. te Kaatsheuvel is- in een teil kokend water gevallen. Het ventje is' aan de brandwonden bezweken. uM. - Reuter ilfgb koning van Het Plaatselijk Verdeelkantoor voor Greenten en Fruit maakt bekend, dat met ingang van Donderdag a.s. sinaas appels verkrijgbaar zijn voor kinderen van 0 tot 13 jaar bij alle détaillisten. TIVOLI BIOSCOOP. De bioscoopbezoekers hebben Zondag „Liefde zoekt list" te zien gekregen, waarin Heli Finkenzeller en Oskar Sima de hoofdrollen vertolken. Heli Finkenzeller stelt een jonge boeren dochter voor, Vroni genaamd. Zij is eenig kihd van een rijken boer en zal een groote hoeve erven. Oskar Sima als Jodoh Simerl, eveneens bezitter van een behoorlijke boerderij, hoopt zich door een huwelijk met Vroni tot den meest vooraanstaanden landeigenaar uit den omtrek te maken. Vroni is echter verliefd op een onbemiddelden boerenzoon. Bertl. Haar vader wil van een huwelijk tussóhen hen evenwei niets hooren en steunt Jodoh Simerl op alle manieren bij zijn pogingen, Vroni voor zich te winnen. Dan neemt Vroni eenlist te baat. Zij verdwijnt en trekt bij familie in, waar zij zich geheel verandert in een dom, slecht gekleed meisje. Haar oom zorgt, dat Simerl haar adres krijgt en doet het voorkomen, dat Vroni's vader nog een dochter heeft, die alles zal erven. Vroni speelt haar rol uitstekend en krijgt Simerl zoover, dat hij haar ten huwelijk vraagt. Als zij op de boerderij van haar vader aankomen, vertoont Vroni zich echter weer in haar ware gedaante en heeft dan haar vader er wel van overtuigd, dat het Simerl al leen om haar geld te doen is, daar hij achtereenvolgens Vroni en haar z.g. zuster ten huwelijk gevraagd heeft. Zij heeft er dan niet veel moeite mee. haar vader ook te bewegen in een huwelijk tusschen haar en Bertl toe te stemmen. Regisseur van deze gemoedelijke film was Kurt Hoffmann. Voor de pauze werd nog een bi:film vertoont. Het waren opnamen van het bekende tango-orkest van Eduardo Bianco, terwijl zij zich enkele j van hun succesnummers speelden. HULDIGING VAN DEN HEER LEEWENS. Zondag hebben de vereenigmgen en koren, die onder leiding staan van der: beer A. J. Leewens, hun dirigent ge huldigd in velband met zijn /öste-i v jaardag. De leden hadden zich ds; verzameld in het tegenwoordig re'.:.' - tie-lokaal op de Kerkgracht, dat er heel gezellig uitzag. Toen de jarige musicus binnentrad, werd hij verwelkomd me' een spontaan „Lang zal hij leven" ge volgd door een driewerf „Hoera!" Nadat de heer Leewens gezeten was, nam als eerste spreker de heer S. va i Amesfoort. vice-voorzitter van hei kerkkoor „St. Cecilia", het woord. E hrv v. Amersfoort wees vooral op de groo te verdiensten van den dirigent katholiek zanger en, musicus en dankte hem voor de trouw en toewijding, waar mee hij altijd zijn kerkelijke plichten vervult, wat voor velen een troost en voorbeeld is geweest. Spreker eindigde met den wensch, dat het den heer Lee wens gegeven mag zijn, zijn 76sten vee- jaardag weer in Den Helder te vieren, omringd door allen die hem dierbaar zijn. Als stoffelijk huldeblijk overhan digde ipr. hem een couvert met inhoud. Eén der leden van het Knapensoo' feliciteerde den grijzen vriend en lei der en bood hem een bloemenbakje aan namens alle jongens. Vervolgens nam de heer H. Boogert, voorzitter van hfit Heldersch Mannenkoor, het woord. Hij bracht eenige frappante eigen schappen van den heer Leewens naar voren en legde daarbij vooral den na druk op de paedagogische talenten va- den leeraar, die in het bijzonder tót uiting komen, als hij zijn menschen od een concert voorbereidt. Tot besluit Overhandigde de heer Boogert den heer Leewens een enveloppe met inhoud en betrok mevr. Leewens in zlj-i hulde door het aanbieden van een bouquet bloemen. De heer C. Prinsen sprak namens de afd. Helder van de Mij. t.bd. Toon kunst. Hij dankte den heer Leewens voor de vele goede uren. die de zan gers wekelijks met hem beleven. „AJs de deur van het repetitie-lokaal achter ons gesloten wordt", aldus de heer Prinsen, „mogen we een oogenblik «Se misère van alledag vergeten en ons' la ven aan de onvergankelijke schoon heid van de muzikale kunst". Namens de leden van Toonkunst werd een ca deau onder couvert overhandigd. Na elke toespraak dankte de heer Leewens met eenige passende woorden. Nadat verschillende versnaperingen waren rondgediend, bleef men nog even met den jarige bijeen, die den verderen dag het feest in huiselijker: kring voortzette. Door een bewoner van de Jan in 't Veltstraat, werd aangifte gedaan, dat zijn hond is mishandeld. Uit een schuurtje aan den Linieweg, dat toebehoort aan een bewoner van de Lombokstraat, is wat spinaziezaad ontvreemd, alsmede een hark, vork en een serremat. Bij iemand in de Nareisstraat is een ruit ingegooid. Een tweetal zeer jeugdige personen, die bezig waren kolen weg te h^ien van het spoorweg-emplacement, wer den op het politiebureau gebracht. Een man werd bekeurd wegerts het Schenden van de openbare eerbaarheid. De HA V-dames hebben zich Zondag j.1. kranig geweerd. Het eerste elftal ver sloeg Olympia I uit Wieringerwaard, waarin opgenomen mej. Nel van Balen Blanken, met 52. Het was de eerste nederlaag van de roodbroeken. Een uit stekend resultaat dus, temeer daar de HAV-dames het spel goed open speelden en daardoor een verdiende overwinning behaalden. De dames van het tweede wilden niet achter blijven en gaven Olympia II met 30 klop. De voorhoede was nu bedui dend beter dan vorige week, zoodat automatisch de achterhoede wat meer gelegenheid kreeg haar beste spel te laten zien. Na deze overwinningen is het wel bij zonder jammer, dat beide dameselftallen tijdens de competitie een inzinking heb ben gehad, waardoor zij zich nu met de tweede plaats tevreden moeten stellen, hetgeen overigens na het eerste seizoen ook al eeij goed resultaat is. K.V.H. STRANDDE MET DE HAVEN IN ZICHT. Het is onze korfbalvereeniging niet gelukt ook maar één punt thuis te hou den, en hierdoor is de mooie kans op de hoogste plaats verloren gegaan. Het wilde in dezen strijd niet erg vlot ten, de combinatie was blijkbaar zoek en ook het ietwat te forsche spel der Zaankanters was oorzaak dat KVH niet dat spel kon ontplooien, hetwelk haar op de plaats in de competitie gebracht heeft. Vooral het eerste aaijval-kwartet der thuisclub was zwak en zij lieten aan ook eenige goede kansen om te doelpunten verloren gaan. Bij de ande ren korf zagen wij van de gasten goed spel en een paar maal ging de bal rake lings over de mand. In het middenvak was KVH overwegend sterker. Toch kon dit viertal niet verhinderen, dat de bal geregeld in het verdedigingsvak der thuisclub kwam. Na ongeveer tien mi nuten spelen opende OKV de score. KVH was hierdoor geenszins ontmoedigd en een®fel offensief werd ingezet en schoten van Lokkers gingen rakelings over de mand. Toch kwam het succes v/eer voor de bezoekers, want plotse ling kreeg een der heeren een goede kans en zonder te aarzelen verdween de bal in de korf (02). De verwisseling der vakken volgde en nu was het de thuisclub die geregel aanvallend speel de. Jammer dat het combineeren niet zoo goed ging. want steeds weer wisten de bezoekers het doelpunten te beletten. Na de rust was het een snel op en neer golvend spel en de toeschouwers konden genieten van goed korfbal. Het is jam mer dat niet meerdere stadgenooten eens naar de Kemphaanstraat komen, want het loont zeer zeker de moeite. Uit een der OKV-aanvallen werd de stand op 03 gebracht, doch de KVHrers waren niet teleurgesteld want nu span den zij zich nog meer in om den achter stand in te loopen. Een kwartier vóór het einde wist Hemelrijk voor KVH te doelpunten met een pracht worp. Het laatste kwartier was voor de thuisclub; doch hoe de aanval haar best ook deed. verder succes bleef uit en zonder ver andering in den stand (1—3) kwam het einde.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1