DAGBLAD VOOR Strijdbare jeugd. De Finsch-Sovjet-Russische opgelicht. ;lyier DE DAG VAN DE JEUGD. Bij Krzemieniez en Kowel nieuwe zware gevechten. Het standpunt van Finland. Finland slagveld. Bedrijfsgroep detailhandel in Noord-Holland. Grootsche manifestatie in het Concertgebouw te Amsterdam op den 21sten Maart. Terreuraanvallen op Z.W.-Duitsche steden. Bij Nikolajef luwde de strijd. Bulgarije en de oorlog. Tusschen Boeg en Dnjestr. Nieuws m 't kort. Rekenschap. Verduister v. 19.6.30 uur. Nauwere samenwerking. Finland en de voorwaarden van Moskou. Uitgave: JJagblad voor Noord-Holland N.V Alkmaar - Voordam C9. Bureao der Heldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2315 (2 lijnen). Postrekening 149041. WOENSDAG 22 MAART 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 69, 2 pagina's. Dese Courant- verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief:. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 et. per man. Bij contract .binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. CEDERT jaren reeds wordt cm de jeugd gestreden. Slagzinnen als „Jeugd in de branding", „Jeugd in nood" .Jeugd vooraan", „Dag der jeugd", „Week van de werkende jeugd", en hoe ze alle ook heeten mogen, zijn even zoovele pogin gen van ouderen; om invloed op de denkwijze van de jeugd uit te oefenen en haar in een bepaalde, door ouderen aangewezen richting te stuwen. Wanneer men aan zijn eigen jeugd te rug denkt, hoe versch deze ook nog ach ter ons ligt/herinnert men zich de vele pogingen, waarmede de oudere genera tie destijds eveneens haar best deed, de jeugd te beïnvloeden Wat men destijds langs mensch-zuiveren rationeelen weg trachtte te bereiken, veelal in interna tionaal verband, geschiedt thans ook langs den weg van het hart. De heden- daagsche mensch' heeft plotseling weer ontdekt, dat zijn mensch-zijn niet uit sluitend een aangelegenheid van het verstand is, doch dat het gevoelsleven een niet minder groot bestaansrecht heeft. QNLANGS (op 9 Februari 1944) schreven wij in een artikel „Kloof der generaties" neer, dat de ouderen geen recht op de jeugd hebben. Zondag j.1. hoorden wij op een bijeenkomst van het Ned. Arbeids Front in den Stads schouwburg te Utrecht ter gelegenheid van de opening van de „Week van de werkende jeugd" uit den mond van den jeugdleider van het N A. F., Theo Knol, een soortgelijke uitspraak, hjet een haast onverzoenlijken hartstocht poneer de deze jeugdige, begaafde spreker de stelling: „Geeft ons drie maanden tijd' de jeugd aan den invloed van de oudere generaties te onttrekken en wij zullen 'n nieuwe toekomst bouwen." Daaruit spreekt een revolutionnaire daadkracht en een positief vertrouwen op eigen kracht, die, zoo zij gemeengoed der op groeiende jeugd worden, bemoedigende beloften inhouden. VÏ7AT heeft de hedendaagsche jeugd 1 aan het voorgeslacht te danken? Heeft zich ooit de jeugd in moeilijker omstandigheden bevonden? De jeugd, die de lasten en gevolgen van den hui- digen oorlog straks te dragen zal krij gen, heeft dezen oorlog niet gewild. Haar wordt de rekening gepresenteerd Van scherven, die debile en naar hun graf dribbelende grijsaards uit bekrom pen, egoïstische behoudzucht of uit kortzichtigheid met een cynisch gemis aan sociale verantwoordelijkheid heb ben aangericht, Wie schat den ziele- angst der opgroeiende kinderen, wier bewustwording over de onttrekking aan de menschelijke samenleving i ge schiedt onder sirenengehuil, bommen regen en het plotseling wegrukken van alles, wat hun dierbaar was? Zulke omstandigheden wettigen de verwach ting, dat de jeugd, die thans opgroeit, hard zal worden als het staal der ge- schutmonden, die zich dreigend aan de kust verheffen. Zal zij zich nog langer laten lijmen door het zalvend geteem van haar prae-historische troostschen- kers, die uit een schijnbaar onuitputte lijke bron van volksvreemde hierq- glyphen een levenshouding van meer dan 2000 jaren her tot heilig en onaan tastbaar voor alle eeuwigheid verkla ren? Zal zij nog langer acht slaan op looze praatjes, waaraan de drijfkracht van een stuwend revolutionnarisme ontbreekt? j")E wereld kan beter worden, als de jeugd den bouw van de naaste toe komst volgens in wetten vastgelegde en door macht gesanctionneerde .on wrikbare beginselen van de sociale rechtvaardigheid zelf in eigen hand neemt. Zij .zal niet pacifistisch zijn. den strijd om verbetering van het mensche- lijk bestaan ook onder" toepassing van harde middelen nietschuwen. Maar zij zal den' vrede vestigen -zonder terug te deinzen voor de offers, die daarvoor gebracht moeten worden. Vele ouderen zijn de meening toege daan. dat de hedendaagsche jeugd beter en gelukkiger leeft dan die van 50 jaar geleden. Wij gelooven- dat niet. De we reld is intusschen oneindig gecompli ceerder geworden en dit verwikkelings proces van de moderne samenleving zal eerder toenemen dan verminderen Er zijn geen teekenen, dat het huidige gistingsproces van maatschappelijke hervorming binnenkort in een breede bedding van rustige, ongestoorde ont wikkeling uitmondt. Het einde van den huidigen oorlog is nog niet in zicht. En met een vrede is nog geenszins de strijd beslecht. o WAT voor den enkeling in de volks- gemeenschap geldt, geldt in groó- ter verband voor de gemeenschap der volkeren. Zooals Duitschland als jonge mogendheid den strijd niet gewild maar ook niet geschuwd hééft, om zijn billijke levensrechten te verdedigen zoo zal ook de jeugd eigen toekoms* naar eigen normen moeten bevechten o ("YVER den in het Concertgebouw te Amsterdam gehouden „Dag van de jeugd."- georganiseerd door den Ned Omroep,'kunnen we kort zijn. Naar ons gevoelen was de ieugd hier meer toeschouwer dan belever, meer echo .dan oorspronkelijk geluid, meer uit voerder dan ontwerper, meer werktuig dan bouwer. Hoe technisch volkomen, krachtig van regie en suggestief van uitwerking deze bijeenkomst ook was zij kwam niet uit boven den aesteti- schen smaakzin. de litteraire en muzi kale speelschheid van een voorbij ge slacht. Als schouwspel verdient de plechtigheid allen lof. maar ze was on- goochelend onvruchtbaar.HAMA. BERLIJN, 21 Maart. (CD). De ontwikkeling der laatste dagen heeft grootendeels den sluier der geheim zinnigheid opgelicht, welke weken lang gelegen heeft over de z.g. vre desonderhandelingen tusschen Fin- .en. de Sovjet-Unie. In werke lijkheid •hebben er namelijk heele- maal geen vredesonderhandelingen plaats gevonden en heeft de Finsche regeering alleen getracht na te gaan of het mogelijk was, tot een overeen- komst te komen met de Sovjet-Unie, tegen welke zij immers geen ver overingsoorlog voert, maar waartegen zij tot eiken prijs de nationale zelf standigheid van het Finsche volk wil verdedigen. Het contact waarin eenige vooraan staande Finsche persoonlijkheden door middel van besprekingen met de Sov jet-Russische gezante, mevr. Koilontay, met het Kremlin zijn getreden, werd uiteraard tot stand gebracht met voor kennis en in volledige overeenstem ming met de Finsche regeering, maar droeg geen officieel karakter. Herstel van het onrecht. Het Finsche standpunt is intusschen onveranderd gebleven sedert de pro grammatische redevoering, welke pre sident Ryti reeds in het begin van het vorige jaar heeft gehouden. Ryti ver klaarde toen nadrukkelijk, dat Fin land jegens de Sovjet-Unie geen an dere vorderingen had, dan het herstel Van het onrecht, dat de Sovjet-Un'e de Finsche Republiek door den winter- veldtocht van 1939-1940 met den daarop volgenden z.g. vrede van Moskou had aangedaan, en dat het geen verove ringsoorlog tegen de Sovjet-Unie be oogde. Na de herovering van dé stad Viïpuri en gebiedsdeelen in midden-Karelië, welke Finland bij den vrede van Mos kou had moeten afstaan, zou het Fin sche leger alleen nog maar zijn gren zen verdedigen en geen verdere aanvallen tegen de Sovjet-Unie onder nemen. Tevefis hernieuwde Ryti de Finsche aansprpken- op Petsamo en het Visschers-schiereiland, welke Finland eveneens dcor Moskou ontnomen wa jen en nog in Sovjet-Russische han den waren. Over de te Stockholm gevoerde be. sprekingen tusschen Finsche politieke persoonlijkheden en de gezante, der Sovjet-Unie, mevr. Koilontay, zijn zooveel geruchten verspreid, dat de ware tendenz er van op het oogenblik niet valt te reconstrueeren. Interes sant is nog, dat de befaamde interven tie van koning Gustaaf van Zweden, waarover pas in de 1 latste dagen zoo veel te doen is geweest, reeds in dit beginstadium der Finsch-Russische be sprekingen schijnt te hebben plaats ge vonden. De Finsche onderhandelaars te Stockholm stelden zich, zoodra zij van mevr. Koilontay een antwoord uit Moskou hadden ontvangen, in verbin ding met de regeering te Helsinki, waarna dit antwoord als basis voor verdere onderhandelingen practisch van de hand werd gewezen, zij het dan ook niet botweg, maar in den vorm van een verzoek aan het Kremlin, om een gevolmachtigde der Finsche regee ring te willen ontvangen voor het voe ren van rechtstreeksche besprekingen. Dit eerste Finsche antwoord lokte de publicatie der zes Sovjet-Russische voorwaarden voor een Finsch-Russi- schen wapenstilstand met daarop vol gende vredesonderhandelingen te Mos kou uit, omtrent de strekking waar van Finland uiteraard volkomen in het duister werd gelaten. De gevaarlijk ste' der zes Sovjet-Russische voorwaar den, welke ook den doorslag gegeven zal hebben (lij de afwijzing daarvan door een parlementaire meerderheid, was de eisch, dat Finland de Duitsche divisies, die in Finland staan, zou in terneeren. Aangezien ook de Sovjet- Unie wel inzag, dat dit voor het Fin sche leger een hachelijke onderneming zou zijn, bood zij meteen volledige hulp en ondersteuning van het roode leger' aan. Bl| onze Vrijwilligers. Orer de met modder en ijs bedekte wegen worden berichten van den commandant naar de stellingen gebracht IA PK Fabiger/O/H/P Ofschoon het K&ralin in de rest van de wapenstilstandsvoorwaarden ver gaande beloften deed aangaande de Finsche zelfstandigheid en territori ale intgriteit, stelden de regeering en i de meerderheid van het parlement de liberale en de boerenpartij, alsmede een deel der sociaal-demo craten, die den doorslag gaven zich op het standpunt, dat de ge wraakte eischen automatisch moes ten leiden tot een opmarsch van het roode leger in Finland en een bot sing met de' Duitsche troepen, waar door Finland tenslotte slechts slag veld zon worden. Om dan nog te zwijgen van het prijs geven der tr.liintioneele Finsche bui- tenlandsche politiek, die op een goede verstandhouding met Sovjet-Rusland èn Duitschland is gebaseerd. Daar de Sovjet-Unie het eerste Fin sche verzoek om rechtstreeksche be sprekingen te voeren, heeft geweigerd en er dus geen direct contact tusschen Helsinki en het Kremlin bestaat, is het Finsche antwoord op de zes Sovjet- Russische voorwaarden voor een wa penstilstand via de Zweedsche regee ring naar Moskou gezonden, waar het inmiddels ook is aangekomen. Dit ant woord houdt, ondanks allen druk, welke vooral van Amerikaansche zijde op Finland is uitgeoefend, in elk geval niet in dat de Finsche regeering deze voorwaarden aanneemt. Aan den an deren kant lijkt het ook onwaarschijn lijk, dat Finland met een botte weige ring heeft geantwoord. Men is waar schijnlijk het dichtst bij de waarheid, wanneer men aanneemt, dat de Fin sche regeering van de' gelegenheid heeft geprofiteerd, om nog eens bij het Kremyn aan te dringen op een ver gelijk door middel van rechtstreek sche besprekingen in pigats van een eenzijdig dictaat. Volgens de laatste persberichten uit Moskou wordt het Finsche antwoord momenteel in het Krerrtlin bestudeerd. Te Helsinki is officiéél gedementeerd, dat de Ver. Staten de diplomatieke rela ties met Finlanc^ zouden hebben afge broken, omdat dit land de Sovjet-Rus sische eischen niet zou hebben inge willigd, In een te Helsinki gepubliceerd offi cieel communiqué, waarvan de tekst hedenmorgen bekend geworden is, wordt gezegd, dat Finland niet op de eischen des Sovjét-Unie is ingegaan, ook al blijft het op verdere onderhan delingen aandringen. Volgens de eer ste' Angl o-Amerikaansche reacties op dit Finsche communiqué stelt men zich zoowel te Londen als te Washington op het standpunt, dat Finland de rechtstreeksche voorwaarden heeft verworpen. LANDWACHT NEDERLAND Dj HET GEHEELE LAND IN ACTIE. Het Stafkwartier van de Land wacht Nederland dgelt mede: Met ingang van Dinsdag is de Landwacht Nederland in het ge- h e f 1 e land haar dienst begon nen. Zooals reeds gemeld, zijn de landwachters kenbaar aan een roe den armband met het opschrift „Landwacht". Zij hebben politie- bevoegdheid en kunnen alle in burger gekleede personen, zoowel overdag als des nachts, aanhouden, om hen op wapens en ter identificatie te onderzoeken. Nogmaals wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat bij correct en nauw keurig opvolgen der bevelen geen enkele onschuldige volksgenoot iets te duchten heeft. Integendeel, de Landwacht Nederland is juist in het leven geroepen om ons volk mede de orde en rust te verzekeren, waarop het prijs stelt. De plaats gehad hebbende gebeur tenissen, de aanslagen op onze voedselvoorziening, overvallen op distributiekantoren, politieke moor den, roofovervallen, enz., stuiten de ovetjveldigende meerderheid van ons fatsoenlijk volk tegen de borst. De Landwacht Nederland wil het hare ertoe bijdragen deze Amerikaan sche beschavingsvormen met wortel en tak uit te roeien. Het Nederlandsche volk kan hier toe ook zelf bijdragen, door de Land wacht Nederland voorkomend tege moet te treden, en de gegeven beve len stipt op te volgen. Onlangs is de bedrijfsgroep détail- handel, welke als deel van de zelf standige organisatie van het bedrijfs leven tot taak heeft de belangen van de tot den détailhandel behoorende ondernemingen te verzorgen, overge gaan tot provinciale indeeling van haar werkterrein. In elke provincie is een kring ge vormd, waatvan aan het hoofd een be stuur staat van drie leden plus een ambtelijke secretaris, welk bestuurs college wordt bijgestaan door een raad van bijstand, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van de bij den détailhandel aangesloten vakgroepen. In Noord-Holland is deze raad van bijstand thans geïnstalleerd bij monde van den voorzitter van het provinciale bestuur, den heer Joh. Balder, die tevens fungeert als voorzitter van de afdeeling détailhandel van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland. De raad van bijstand bestaat uit ver tegenwoordigers van ruim 20 vakgroe pen. Het secretariaat, dat gevestigd is aan de Keizersgracht 638 te Amster dam, staat onder leiding van. den heer M. W. Wjewel. BIJNA 46 MILLE VOOR ONS VOLK. 's-GRAVENHAGE, 20 Maart. - In de eerste week van deze maand is. buiten alle collectes oVn. voor onze minder bedeelde volksgenooten een bedrag van bijna 46 mille, om precies te zijn f 45.677.89 bijeen gebracht. Voor hen die hun offer per giro willen brengen, zii vermeld, dat het gironummer van WHN is 5553. Ib de klassieke sfeer van het Amster- damsche Concertgebouw is het een war reling van tinten, die de oude' lijstver- sieringen op de antieke gebogen lijnen overstemt. Néerlands jeugd is bijeen op dezen 21en Maart, die door alle eeuwen heen voor al wat leeft in deze gewesten één der belangrijkste dagen is geweest. De anders zoo stemmige concertzaal is versierd. Princevlaggen, nu niet wappe rend aan de masten van snelle galjoenen, maar statig neerplooiend, staan geplant met de vanen van den Nederlandschen Omroep, om het podium. Daarvóór in forsche b'okletters. massief kubiek in een rijken bloemenrand de woorden: De Jeugd vooraan!" En alles is kleur, leven en vreugde. Tegen het hooge orgel een zonnig be schilderd doek, voorstellende jeugd en arbeid. Deze heele omgeving ademt iets UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 Maart. (DNB). Het opperbevel der weermacht deelt mede: Ten noordoosten van Nikolajef hadden Vrij zwakke vijandelijke aanvallen geen resultaat. Aan den benedenloop van den Oekrainschen Boeg werden Sovjct-bruggehoof- den door tegenaanvallen opgeheven of verkleind. In het penetraticgebied tusschen' den middenloop van den Oekrainschen Boeg en den Dnjestr kwam het alleen bij Smerinka tot hevige nog voortdurende gevechten. Onze luchtmacht bracht met sterke formaties gevechts- en slagvlieg tuigen den naar den Dnjestr op- rukkenden bolsjewisten zware ver liezen aan menschen en materiaal toe. Tusschen Proskoerof en Tar- nopol drongen onze tegenaanvallen de vijandelijke stellingen binnen. Sovjet-strijdkrachten werden uit eengeslagen, een leemte in het front gesloten. In het gebied van Krzemieniez .én bij Kowel nam de hevigheid der vijande lijke aanvallen toe. In zware wissel vallige gevechten werden 18 vijande lijke pantserwagens stuk geschoten of buitgemaakt en een bolsjewistische ge vechtsgroep, die in Kowel was bin nengedrongen. vernietigd. Ten zuiden van de Pripet mislukten tusschen Styr en Goryn herhaalde bolsjewistische aanvallen. Van de rest van het Oostelijke front wordt slechts plaatselijke gevechtsactie gemeld. In de zware gevechten in den noor delijken sector van het Oostelijke front heeft zich de 2de compagnie van de 502de zware pantserafdeeling onder bevel van den eersten luitenant Von Schiller bijzonder onderscheiden. Van het landingshoofd van Nettuno wordt slechts levendige verkennings- en stoottroepenbedrijvigheid gemeld. In de stad Cassino bloedden ook gisteren weer alle vijandelijke, door sterke pantserstrijdkrachten gesteunde, aan vallen in het afweervuur der dappere verdedigers dood. Noordwestelijk van de plaats werd een vijandelijke ge vechtsgroep ingesloten. De verliezen Het Bulgaarsche regeeringsblad „Dnes" schrijft met betrekking tot Bulgarije s houding ten opzichte van den oorlog: Bestond er ongeveer drie jaar geleden voor ons het alternatief: nu of nooit, op het oogenblik is de voortzetting van den oorlog tot het einde voor Bulgarije niet slechts een kwestie van eer en waardig heid als volk. doch ook een bestaans- kwestie, want er is geen twijfel aan. wij kunnen slechts dan als volk en staat voortbestaan, wanneer wij tot het einde van den oorlog trouw ?n. stevig in de stellingen -olharden. die wij den 1sten Maart 1941 betrokken Dit is een waar heid waarvan het ge.ieele Bulgaarsche volk overtuigd is. Zij moet door eiken Bulgaar begrepen worden, vooral door hen. die met alle middelen der propa ganda trachten ons van den ingeslagen weg af te brengen. KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring ge houden worden op Zaterdag 25 Maart van 9 tot 14 uur te Amsterdam, Dam 4 en op Maandag 27 Maart van 9 tot 14 nur te Den Haag in éen der zalen van A ra i c 11 i a, Wpsteindr 15, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS. SS- Wachtbataillon in Amersfoort. Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Gcrmaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra-levensmiddelen rtC' Personen tusschen 1930 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling. kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SSkan ieder worden, die na minstens een jaar uensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn -hoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar brj de •volgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam. Dam 4: Alkmaar. Langestraat 56; Heerlen. Saroleastraat 25; Groningen. Hecrenstraat 46; Enschede, Hcngeloschestraat 30 en eveneens bij het Ersatzkommaudo Korte Vdverberg 5, Den Haag. van den vijand bedragen een-veelvoud van de onze. In de middaguren van 20 Maart vlo gen formaties Amerikaansche bom menwerpers met krachtige jagerbe scherming Zuidwest-Duitschland bin nen en ondernamen terreuraanvallen op Mannheim, Ludwigshafen en voor steden van Frankfort am Main. Hier bij, alsmede bij vluchten boven het be zette gebied in hef Westen en aan he*t Italiaansche front werden 24 vijande lijke .vliegtuigen vernieh'. Eenige Vij andelijke vliegtuigen ondernamen stoorvluchten boven het Ruhrgebied en Zuid-Duitschland: Beschermingsstrijdkrachten van een Duitsch convooi sloegen in het Kanaal een aanval van Britsche torpedo-motor- booten af, schoten 1 boot in brand en beschadigden een andere zoo zwaar, dat zij verloren geacht kan -worden. Daarmede heeft de onder bevel van Ka'pitanl'eutnant Béhrens staande for matie binnen enkele dagen 5 vijande lijke torpedo-motorbooten tot zinken gebracht en 2 zwaar beschadigd. Verdragende batterijen der marine beschoten in den afgeloopen nacht, de Engelsche kust en vijandelijke sche pen voor Dover. De B-correspondent van het ANP meldt: In de Wilhelmstrasse achtte men den toestand aan het Oostelijke front Maan dag iets gunstiger dan de vorige dagen. Tusschen Boeg en Dnjestr wordt nog zeer hevig gevochten en de Sovjet- Russen trachten Vnet alle geweid hun bruggehoofden aan den Dnjestr uit te breiden. In eenige kringen te Berlijn wordt over tegenmaatregelen der Duitsche le gerleiding gesproken, die binnenkort aan het daglicht zuilen treden. Over het algemeen kan gezegd worden, dat het noorden van het Oostelijke front vrij rustig is geweest. Ook in het midden verloren de aanvallen der bols- iewieken iets aan kracht. Bij Tarnopol zetten Duitsche troepen nog steeds hun tegenaanval voort en wonnen zij ook Maandag terrein. De belangrijkste sector blijkt echter ftog steeds het zuiden, waar de legers van von Manstein tegenover een gewel dige overmacht aan menschen en mate riaal staan. Geweigerd haar kind te voeden. - De 22-Jarige ongehuwde moeder G. v. d. E. te Rotterdam die geweigerd had haar zuigeling te voeden, naar de politie aan neemt in de hoop, dat het kind sterven zou, is door de rechtbank op juridische gronden vrijgesproken. Fietser te water en verdronken. Maandagavond is de 32-jarige M. Hoevink te Vriezenveen (Ov.), toen hij van een be zoek aan zijn zwager te Daarlerveen huis waarts keerde, door de duisternis met zijn fiets in het kanaal gereden. Dinsdagmor gen werd het lijk drijvende gevonden Hij laat een vrouw met drie kinderen achter. Kinderlijkje gevonden. Mannen van den gemeentelijken reinigingsdienst te Delden (Ov.) deden op de vuilnisbelt een lugubere ontdekking, toen zij temidden van het huisvuil het lijkje van een pas geboren kind aantroffen. Bij het genees kundig onderzoek van den politiegenees- kundlgc dr. Hulst bleek, dat het kind dood geboren was. van een gezonde sfeer, van „jong-zijn" en kracht. Amphitheatersgewijs aan weerskanten van het Omroepsymphonie-orkest staan jonge mannen en meisjes van den Ne derlandschen Arbeidsdienst en jongens en meisjes van den Jeugdstorm. Groen, blauw, wit, oranje. In de ruimte waar hoog langs de' ran den der loges de namen der grootste kunstenaars neerzien op jóng Nederlan<| en waarin anders hun muziek wordt be luisterd. is .thans- driftig stroomend bloed, de polsader van een nieuw volk. Nu en dan klinkt boven het geroeze moes een kort commando de organi satie klopt prachtig rijen belangstel lenden komen binnen en nemen plaats Klokslag 1 uur: 'n Daverend tromgerof fel en schallende fanfares. Afgestooten en als 't ware in gelijke stukken gehakt, dreunen in machtig rhythme de klanken vanaf een achterbalcon over de hoofden der toehoorders. Dan worden de vanen naar voren gedragen. Een commando en weer is het stil. Na samenzang van. het lied: „Wij zijn jong en dat is fijn" spreekt een jqnge Nederlander. Geen dr. „Zus" of mr. Zoo," maar een eenvoudige jonge kerel heeft het woord, 't Is ook niet belangrijk wie er spreekt, maar wat er gezegd zal worden. Nieuw leven soveral. Rustig en beheerscht spreekt hij van de wedergeboorte der natuur op dezen dag, overal merkbaar, op het land en in de stad, in de bloemen en hoornen. Maar daar niet alleen, ook in de harten der jonge menschen is een onstuimig verlangen ontwaakt. Een verlangen om grootsche daden te Verrichten, zonder bang te zijn. Misschien lachen de ouderen daarom en gewis, velen trachten den glans en de fleur aan het leven te ontnemen, maar dat laten wij niet toe. Jeugd, durf te leven en een idealist te zijn. Heil de jonge lente, heil jong Nederland! roept hij aan het slot van zijn toespraak uit. Onder ademlooze stilte is dit ongekun steld gesproken woord aangehoord. Het gelaat der toehoorders ontspant. Hier was niet noodig een voordrachtkunste naar, al beschikt de Omroep over ge schoolde stemmen. Hier, zoomin als bij de declamatie van het arbeidsmeisje: „Het' lied van de jeugd" en bij de 4 spreekstemmen van 2 onbekende meisjes en jongens. Het ging ook niet om lof te oogsten voor persoonlijke prestaties, maar alleen om cfen geest tot uiting te brengen en om te getuigen van het nieuwe leven, dat de krachten en driften der jeujfd bezielt. Het lied van de jeugd. Het feestdicht „Het lied van de Jeugd" van J. A. v. Kersbergen, muziek van P. Jakma. gezongen door 350 jonge stem men, begeleid door het Omroep- Symphonie-orkest, is een muzikaal suc ces geworden. Tót slot zongen koor en publiek een drachtig „Alle man van Néerlands stam". Zöo is dan een aanvang gemaakt met de viering van den 21en Maart door de ieugd Het is niet het plan van den Ned. Omroep om elk iaar organiseerend op te treden. Ditmaal is slechts ;het initia tief van hem uitgegaan om van den I,entedag een voor de jeugd blijde tra ditie te maken Tn de toekomst zal de ieugd in verschillende organisaties zelf dezen dag vieren, waaraan de Omroep zijn diensten kan verleenen en voor de technische organisatie zorg draagt. Hoe het ook zij. de 21e Maart van dit iaar 1944 is voor ieder, die deze mani festatie bijwoonde, 'n dag van befeeke- nis geworden. Thans is het Lente, het nieuwe leven werd "eboren. Van verschillende zijden werd mij de vraag gesteld waarom ik voor de onderteekening van de stukjes, op deze plaats den naam Ovidius gekozen heb. En nu thans ook de leerlingen van een Gymnasium mij om opheldering verzoeken, wordt mij het vuur zoo na aan de schenen gelegd, dat ik wel spreken moet. Het zij zoo. Maar verwacht geen op zienbarende onthullingen. Ik vlei mij overigens minde: met de gedachte, dat ik met mijn verklaring iedereen tevreden zal stellen, dan met het vooruitzicht, dat straks menigeen zal uitroepen: „Maar 100 is het toch niet heelemaal!" Ovidius, de echte, was een Ro- meinsch dichter uit de eerste eeuw v. Chr. Tot zijn meest bekende wer ken behooren de „Metamorphen"1 (Gedaanteverwisselingen). En hierin, mijne lezers en lezeressen, schuilt het kleine geheim van mijn pseu doniem. Het leven immers althans zoo zie ik het vertoont zich elke seconde in een andere gedaante. De mensch van elf uur is een andere als de mensch van vijf minuten over elf. Elke gebeurtenis is als het ware een fragment van een nieuwe levensge daante. Ik heb mij nu tot taak ge steld een klein deel dier gebeurte nissen in dit hoekje op mijn, uiter aard pretentielooze en altijd goed- moedig-bedoelde, wijze in het licht te stellen. Vandaar de naam OVIDIUS. 23 Maart. Zon op 6.37 u„ onder 18.58 u. Maan op 6.38 u., onder 17.35 u DR. F. O. BRUENING OVERLEDEN. In 51-jarigen ouderdom Is overleden dr. F. O. Bruyning, directeur-gencu*aal, chef der afd. Volksgezondheid bij het dept. van Sociale Zaken. Dr. F. O. Bruyning werd 7 Febr. 1893 geboren te Wageningen. In 1918 behaal de hij het arts-diploma en twee jaren later promoveerde hij. In 1929 werd hij benoemd tot hoofd der medische afdee ling van de inspectie vah dei>, genees kundigen dienst der landmacht, welke functie hij bekleedde tot 1931. in welk jaar hij de functie aanvaardde van dls- trictstuberculose-arts te Dordrecht. Als zoodanig was dr. Bruyning werkzaam, toen hij met ingang van 1 Juni 1942 tot öirecteur-geheraal weari benoemd. Dr. Bruyning was SS-unterscharführer. De B-correspondent van het ANP meldt: Sedert geruimen tijd is er reeds sprake van geweest, dat de deelneming van de landen in zuidoost- en midden- Europa aan den oorlog geactiveéVd zou worden.Ook eenige bezoeken aan het hoofdkwartier van den Führer wezen er op, dat de besprekingen dienaangaande begonnen waren. Tot dusver werden officieel nog geen nadere bijzonderhe den verstrekt. De vermoedens en de geruchten .over deze activeering waren de laatste dagen wel herhaaldelijk het onderwerp van gesprekken in politieke kringen, doch daar geen positieve aan wijzingen ter beschikking stonden, ont hield men zich officieel nog van com mentaar. Eerst Maandagmiddag heeft de spreker van het ministerie van buiten- landsche zaken in de conferentie voor ae buitenlandsche pers met buitenge wone mededeel ingen een einde aan de spanning gemaakt. Gesandter Schmid zelde, dat de ge beurtenissen in zuidoost-Europa niets geheimzinnigs hebben en dat men er rustig en openhartig over spreken kan. De ontwikkeling van den oorlog heeft, een organisatie en een nieuwe opstelling van alle beschikbare krachter noodza kelijk gemaakt. Na wederzijdsch over leg hebben Duitschland en zijn bond ge- nooten in het zuidoosten en midden vah Europa besloten alle krachten voor den oorlog te mobiliseeren en tot nog nau were samenwerking over te gaan. Op den voorgrond zal hierbij waar schijnlijk een zeer hechte r ilitaire sa menwerking tusschen Duitschland en Hongarije komen te staan, waartoe de inleidende maatregelen, zoowel op poli tiek als op militair gebied, reeds geno- men zijn. Over eenige dagen zulleh deze maatregelen ook naar buiten toe zicht baar worden. Officieel communiqué. BERLIJN, 21 Mrt. (Interinf.) - 't Offl- cieele inlichtingenbureau heeft heden ochtend een officieel communiqué uitgegeven, waarin de 'Sovjet-Russi sche wapenstilstandsvoorwaarden on aanvaardbaar worden genoemd. De Finsche regeering heeft, zoo wordt in het officieele communiqué gezegd, op 29 Februari den Rijksdag mededee- ling kunnen doen van de wapenstil standsvoorwaarden, die staatsraad Paasikivivan de Sovjet gezante ia Stockholm had ontvangen en die reeds eerder gepubliceerd zijn. Toen de aanvaarding dezer voor waarden in den voorgelegden vorm niet in aanmerking was gekomen, had ds Finsche regeering toch niet de rao» lijkheid 'van verdere onderhandelingen, van de hand willen wijzen. Derhalve heeft zij den Rijksdag voorgesteld het contact voort te zeten. De meerderheid van den Rijksdag heeft de opvatting der regeering goedgekeurd. Aan de Sovjet-Russische regeering werd medegedeeld, dat de wapenstilstands voorwaarden nauwkeurig waren be studeerd, en werd voorgesteld, dat de Finsche regeering de mogelijkheid zow worden gegeven haa- 'eigen meening tot uitdrukking te brengen omtrent alle met de voorwaarden in verband staande problemen. De Sovjetregeering heeft echter het antwoord der Finsche regeering volko men onbvredigend- genoemd. In haar antwoord deelde zij mede, dat de overhandigde wapenstilstandsvoor waarden beschouwd moesten worden als minimale en elementaire voor waarden en dat eerst na de aanvaar ding daarvan de mogelijkheid bestond om te onderhandelen omtrent het sta ken der vijandelijkheden. Voorts eisch- te zij een positief antwoord binnen een bepaalden termijn. Daarop heeft minister-president Lïn- komies tn de geheime Rijksdagzitting van 4 Maart, waarin hij het Finsche voorstel, benevens het uit Moskou ont vangen antwoord bekend maakte, vast gesteld. dat er onder cjeze omstandig heden geen andere mogelijkheid be stond dan een afwijzend antwoord op de eischen der Sovjet-unie te geven. In liet -antwoord aan de Sovjet-unie heeft de Finsche regeering er opnieuw op gewezen, hoe noodzakelijk het voor den Finschen Rijksdag geweest zou ztjn nauwkeuriger te worden ingelicht om trent de formeele interpretatie der ver schillende punten, alsook omtrent de® feitelijken inhoud der voorwaarde®. Ondanks haar streven tot herstel va® de vreedzame betrekkingen heeft de r®- geering het echter niet mogelijk geacht de voorwaarden, die het bestaan der natie diep zouden beïnvloeden van te voren aan te nemén, zonder eerst ze kerheid te hebben omtrent hun inhowd en hun interpretatie.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1