Duitsche troepen in Hongarijeaangekomen Japan voor den beslissenden strijd. DAGBLAD VOOR Zware afweergevechten in gebied van Brody Ter doelireffende bestrijding van het bolsjewisme. Nieuwe Hongaarsche regeering gevormd. ACTIEVER ROL VAN HONGARIJE. Alle krachten vereeni^d. Varen, dat is levèn. DuUsche successen aan den Boeg en aan het Moermanfront. Smernika ontruimd. Frontstrijders wit Cassino bij dr. Göbbels. Nieuwe aanval op Berlijn. De nieuwe aanval op Londen. Militaire situatie gedurende de laatste zes weken ernstig geworden. Het lot van Japan. Verduister v. 19.6.30 uur. - Bomaanval op gebied van Rijn en Main. Nieuws in 't kort. De bevrijding van i Britsch-Indië. STADSNIEUWS Bekendmaking. H.T.T.C. „Pro Patria", verliest van A.T.T.C. Ook brood Lente's ontwaken. Uit het politierapport Ultgavei Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Burean der Hcldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 3345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DONDERDAG 23 MAART 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 70, 2 pagina's. Het Hongaarsche persbureau M.T.I. heeft Woensdagmiddag het volgende officieele communiqué gepubliceerd: Teneinde in het kader van de ge meenschappelijke oorlogvoering der In het Driemogendhedenpact verbon den Enropeesche naties tegen den gemeenschappelQken vijand Hon garije ter zijde te staan, vooral om de doeltreffende bestrijding van het bolsjewisme door de mobilisatie van alle krachten en het tot stand brengen vkn uitgebreide beveiligin gen te versterken, zijn op grond van wederzijdsch overleg Duitsche troe pen in Hongarije aangekomen. In plaats van de afgetreden tot dusver aan het bewind zijnde regee ring heeft zijne hoogheid de heer Rijksbestuurder de vorming van de nieuwe regeering opgedragen aan Stojay, tot dusver gezant in Berlijn. De beide verbonden regeeringen zijn het er over eens. dat de getroffen maat regelen ertoe zullen bijdragen, ln den zin van de oude vriendschap en wapen- broederschap tusschen het Hongaarsche en Duitsche volk. alle hulpmiddelen van z Hongarije voor de eindoverwinning der gemeenschappelijke zaak te gebruiken. De diplomatieke correspondent van het DNB, dr. Siegfried Horn, schrijft: Reeds op de persconferentie van het Auswartige Amt van j.1. Maandag was in antwoord óp een desbetreffende vraag erop gezinspeeld, dat in het kader van de militaire ontwikkelin" een intensie ver deelneming van het zuidoosten aan de gemeenschappelijke taken .en doel stellingen der mogendheden die in het Pact van Drie zijn vereenigd, noodzake lijk zou kunnen worden. Uit dë thans gepubliceerde officieele communiqué's Wordt duidelijk, dat Hongarije in het kader van den Eurooeeschen afweer- strijd tegen het bolsjewisme en tegen de intriges zijner EngelschAmerikaan- sche bondgenooten. geroepen is een actievere rol te spelen. Niemand, die vertrouwd is met de militaire noodzakelijkheden, en die de nauwkeurigheid kent. waarmede de po litieke leiding van het Rijk met derge lijke noodzakelijkheden pleegt rekening te houden, zal verbaasd zijn over de ge troffen maatregelen. Verrast en zoo als reeds in andere gevallen teleur gesteld zouden hoogstens die kringen van het vijandelijke en van het met hen Sympathiseerende neutrale buitenland zijn, die ook in Hongarije een geschikt object meenden te hebben gevonden voor hun zenuwoorlog en hun influiste ringen. Uit de officieele communiqué's blijkt duidelijk, dat Hongarije en Düitschland in hun eigen belang en in het belang van Europa, maatregelen ge nomen hebben, die in niets de zelfstan digheid van Hongarije afbreuk doen of zijn rechten beknotten, doch uitsluitend tot taak hebben, naar buiten en naar binnen alle krachten te vereenigen voor den strijd van Europa tegen het ge meenschappelijke gevaar, en elke pene tratiemogelijkheid uit te schakelen. Van Duitsche zijde is den laatsten tijd steeds weer er op gewezen, dat de oorlog naar dramatische hoogpunten en wellicht zelfs naar zijn beslissend keerpunt schijnt te snellen. In die omstandigheden zou het niet te ver antwoorden zijn, wanneer ook maar een beveiliging, die tot de eindover winning kan bijdragen, buiten beschou wing werd gelaten. Niet alleen de Duitsche natie, die in den Europee- schen vrijheidsstrijd de leiding heeft, doch evenzeer haar wapenbroeders die voor dezelfde taak geplaatst zijn, heb ben aanspraak op hét nemen van vérziende voorzorgsmaatregelen tegen over situaties, zooals die door de bedreiging uit het oosten zouden kun nen ontstaan. Daar een zoodanige be dreiging zich niet alleen begon af te teekenen in propagandistisch-politiek opzicht, doch ook militair, en wel tegen een sector, waarin de vijand een zwakke plek van den Europeeschen flank vermoedt, werd de thans ge schiede versterking van dezen verde- digingssector noodzakelijk.. Op de plaats van den utopischen „cor don sanitaire," die vroeger in Britsche en andere hoofden als mogelijke dam tegen den vloed uit iet oosten spookte, en wellicht nog spookt, hebben de op bouwende krachten van het nieuwe Europa een levenden „cordon militaire" gezet, aan welks versterking voortdu rend gewerkt wordt. In dien zin moeten ook de jongste naatregelen worden op gevat, die thuis behooren in 't g-oc.t=re kader der bescherming van Europa. Hon garije neemt zijn plaats aan het strij dende front in, dat van de Oostzee tot de Middellandsche Zee zich opmaakt voor den beslissenden strijd. Sovjet-vliegtuigen boven Hongaarsche grens. Naar M.T.I. meldt, hebben Sovjet- Russische vliegtuigen ln de avonduren van 21 Maart boven de Oostgrens van Hongarije gevlogen en het luchtruim weer verlaten na oostelijke en zuidelijke gebieden te hebben gepasseerd. De terugtocht geschiedde in bijna denzelf den koers. Er wordt geen melding ge maakt van het uitwerpen van bommen. Nieuwe Duitsche gezant in Boedapi st. De Führer heeft op voorstel van den Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Rifcbentrop, dr. Edmund Veehsen- mayer benoemd tot gezant en gevol machtigde van het groot-Duijsche rijk in Hongarije. Von Jagow, die tot dusver Duitsch gezant in Hongarije was. heeft een functie gekregen aan het AuswSr- tige Amt. Een Hollandsche jongen behoort op de zee. Rak op dus je bultzak en vaar met ons mee. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 17—45 jaar. Inlichtingen worden verstrekt door de Marineannahmestelle West für Germ. Freiwillige, Plompetorengracht 24, Utrecht, het SS-Ersatzkommando Niederlande, den Haag, Korte Vijverberg 5, Nebenstellen; Amsterdam: Dam 4. Alkmaar, Langestraat 56; Groningen: Heerestraat 46: Enschede: Hengelo- schestraat 30 en Heerlen: Saroleastr'aat 25 en door alle Hafen- en Orts- kommandantureq in Nederland. Rijksminister dr. Göbbels heeft Dins dag een delegatie fronstrijders uit het gevechtsgebied van Cassino ontvangen, die ondër leiding van den Ridder kruisdrager Kolonel Von Behr een be zoek van eenige dagen aan de Rijks hoofdstad brengt. De soldaten schil derden dr. Göbbels uitvoerig hun op treden en de omstandigheden van den strijd in dit veelomstreden gebied van het Zuid-Italiaansche front. Uit hun woorden bleek de vastbeslotenheid de hun toevertrouwde stellingen stand vastig te verdedigen tegenover een sterke overmacht aan menschen en materiaal en den vnand. waar deze zich vertoont, te vernietigen. Het volk is trotsch! „Het geheele Duitsche volk", zoo zeide dr. Göbbels tot de strijders van Cassino. „houdt den blik op u en uw kameraden gevestigd en toont bewon dering en dankbaarheid voor u. Ook aan vijandelijke zijde weet men de bui. tengewone betgekenis van dezen strijd aan het Italiaansche front naar waarde te schatten. De vijand heeft hier tever geefs getracht door meedoogenloos in den strijd brengen van zijn materi aal, vooral van zijn luchtmacht, een beslissing af te dwingen. Er is echter gebleken, dat hij met duizenden ton nen ontplofbare stoffen wel een stad met den grond gelijk kan maken, doch niet den geest van de mannen kan vernietigen, die vastbesloten zijn dit gevechtsgebied met alle krachten te verdedigen. Aan het front en in het vaderland, vooral in de door de vijan delijke luchtterreur getroffen gebieden, heerscht dezelfde onwankelbare over tuiging van de rechtvaardigheid van den strijd van Düitschland en de nood zakelijkheid van de1 eindoverwinning. Wij zijn vast overtuigd, dat de ver- nietigingswil van de vijanden teniet moet gaan door dezen he'dhaftigen geest, die front en vaderland in gelijke mate bezie'd." UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 22 Maart (DNB). Het opperbevel der weermacht deelt mede: Aan den benedenloop van den Oekrainschen Boeg vielen de Sov jets op verscheidene plaatsen ver geefs aan. Een vijandelijk brug- gehoofd werd in een tegenaanval verder verkleind. Tusschen den middenloop van den Oekrainschen Boeg en den Dnjestr duren de zware gevechten met overmachtige Sovjetstrijdkrachten voort. Talrijke bolsjewistische aan vallen werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. De stad Smerinka werd volgens bevel ontruimd. Tusschen Proskoerof en Tarnopol gingen de bolsjewisten met sterke in fanterie- en pantserformaties opnieuw tot den aanval over. In zware gevech ten werden 33 vijandelijke pantserwa gens vernield. Ook in het gebied van Brody leverden onze troepen zware af weergevechten met de opgerukte vij andelijke strijdkrachten. Het garnizoen van Kowel sloeg verscheidene vijan delijke aanvallen af. Ten zuidoosten van Witebsk hervat- Formaties Amerikaansche bommen werpers, krachtig door jagers be schermd. hebben, naar het DNB ver neemt, Woensdagmiddag, profiteerende van de slechte weersomstandigheden boven Noord-Duitschland, opnieuw woonwijken van de stad Berlijn aan gevallen. De bommen werden zonder eenig grondzicht neergeworpen. Er ontstonden schade en verliezen onder de bevolking. De Duitsche luchtverdediging, die den strijd aanbond met de vijandelijke formaties, werd door de zware bewol king en de dichte sneeuwjachten zeer in haar optreden gehinderd. De Woensdagochtend vroeg door es kaders Duitsche bommenwerpers op Londen ondernomen aanval is, naar het DNB verneemt, de twaalfde sedert het begin van de nieuwe faze in den slag om de Britsche hoofdstad. Deze aanval trof Londen in het hart. De City werd zwaar getroffen door tal rijke brisant, en brandbommen. Tegen middernacht vlogen te Duitsche for maties op een bepaalde plaats over het Kanaal en wel zoodanig, dat de vijandelijke waarhemingsposten noch het aantal konden schatten noch tijdig genoeg konden uitmaken, wat het aan valsdoel zou zijn. Te .0 uur 48 stiet de eerste golf door den vuurgordel van het Britsche afweergeschut. £ij liet haar bommen vallen op een nauwkeu rig afgebakend gebied. De bemannin gen der volgende eskaders, die door een nieuwe list zonder verliezen door de afweerhel waren gekomen, konden zonder moeite de speciale doelen her kennen, doordat het gebied door ge weldige branden verlicht werd, Ook voor het laten vallen der bom men pasten r'e vliegtuigen een nog doeltreffender systeem toe. In ieder geval was de uitwerking van den aan val in verhouding tot het aantal aan vallende toestellen buitengewoon groot. Teruggekeerde bemanningen verk'aarden: „De slag om Londen duurt voort. Wij komen terug." KEÜR'NGEN. - Hef SS-Ersatzkommando deelt m Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring ge houden worden op Z a t e r d a g 25 M a a r t van 9 tot 14 uur te Amsterdam, Dam 4 en op M a a n d a s 27 M a a r t van 9 tot 14 uur te Den Haag In één der zalen van A m i c 11 i a. Westeinde 15, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS. SS- Wachtbatalilon in Amersfoort. Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS In Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra-levensmiddelen 8tB Personen tnsschen 19—30 jaar. die aanmeldingsplichtlg zfln voor de te werkstelling. kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verb'ntenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier ln de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering z«n: karakter, gedrag, prestatie. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bfl de navo'gende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam. Dam 4: Alkmaar Langestraat 56; Heerlen Saroleastraal 25; Groningeif. Heerenstraat 46; enScvencensebi!Tliet Ersatzkommando Korte Vijverberg 3, Den Haag. ten de bolsjewisten met verscheidene divisies infanterie en talrijke (pantser wagens hun doorbraak-pogingen. De in verscheidene golven stormloopende bolsjewisten werden met afgrendeling van een penetratie afgeslagen. In het hooge noorden sloeg de uit Hessische grenadiers bestaande bezet ting van een steunpunt in den sector Kandalaksja aanvallen van twee bols jewistische infanterie-regimenten met zware verliezen, voor den vijand af en maakte gevangenen. Aan het Moer man-front namen Oostmarksche berg- jagers een vijandelijk steunpunt stor menderhand en vernietigden de 'be zetting. Bij de zware gevechten in den zui delijken sector van het Oostelijk front heeft de Rijnlandsch-Westfaalsche 6e pantserdivisie zich in aanval en tfweer bijzonder onderscheiden. Nieuwe aanvallen op Cassino. In Italië zette de vijand ook gisteren met de grootste verbetenheid zijn met zware verliezen gepaard gaande aan vallen op Cassino zonder succes voort. Bij de beschieting der havens Anzio en Nettuno door onze vèrdragende batterijen werden treffers geplaatst op een vijandelijk vrachtschip. Kustbat- terijen der marine namen in de Adria- tische Zee voor S. Giorgio twee vij andelijke torpedojagers onder vuur, dwongen hen den steven te wenden en schoten een der jagers in brand. Londen gebombardeerd. Stooraanvallen van vijandelijke vliegtuigen waren in den afgeloopen nacht gericht op plaatsen in het Rijn landsch-Westfaalsche gebied. Een nieuwe groote aanval van for maties zware Duitsche gevechtsvlieg tuigen op Londen veroorzaakte door het massale neerwerpen van brisaht- en brandbommen wederom uitgebreide branden en verwoestingen. Britsche artillerie beschoot zonder succes een Duitsch convooi in het Ka naal. Vèrdragende batterijen van ,onze ma rine namen daarop Dover met waar genomen goed gevolg onder vuur. Minister-president Tojo hèeft gis ter in het - parlement het woord ge voerd, waarby hy zich in het kort bezig hield met den binnenlandschen en buitenlandschen toestand. Allereerst moet worden opgemerkt, zoo zeide Tojo, dat de militaire situa tie gedurende de afgeloopen zes weken zeer ernstig is geworden. In den Stil len Oceaan heeft de vyand uit alle macht aanvallen ondernomen op de Marshall-eilanden en de Marianen; Al zyn de Japansche troepen er in ge slaagd den vyand aan de voorste front linie terug te slaan, het spreekt toch vanzelf, dat de vyand met overmach tig oorlogsmateriaal zal blijven trach ten, door offensieven een succes te be halen. Het Japansche ryk staat dan ook voor beslissende gevechten, van welker afloop het lot van het land af hankelijk is. Er Is thans geen verschil meer tusschen het voorste gevechts front en het thuisfront. In deze een heid ligt echter tegelykertyd de sleutel voor de definitieve overwinning. De premier sprakvervolgens over de verschillende oorlogsmaatregelen van de laatste weken, die alle ten doel hebben de geheele kracht van het land voor de zen totalen oorlog te mobiliseeren. Tojo zeide met bijzondere voldoening te kunnen constateeren, dat de totale mobi lisatie groote vorderingen heeft gemaakt. Vooral de luchtmacht wordt van dag tot dag versterkt. Anderzijds hebben deze maatregelen grooten Invloed op de levens omstandigheden van het volk, doch de regeering zal alles doen om het bestaans minimum te blijven waarborgen. Met vol doening kon de ministêr er op wijzen, dat alle maatregelen veel begrip en steun by het geheele volk hebben gevonden. Ten aanzien van den toestand in Euro pa zeide Tojo, dat Duitéchland er tot dus verre in geslaagd is alle moeilijkheden te overwinnen. Düitschland voert thans met sterke strijdkrachten een elastischen en succesvollen strijd tegen de Engelschen en Amerikanen. Japan wenscht zijn bondge noot in dezen strijd alle succes. Ten slotte sprak Tojo woorden van waardeering voor de prestaties der ver schillende Oost-Aziatische landen. Hun nauwe en vruchtbare samenwerking le vert den besten waarborg, dat Engel schen en Amerikanen er niet in zullen slagen nogmaals in Oost-Azië binnen te dringen. 24 Maart: Zon op 6.34.' onder 19.00. Maan op 7.04, onder 18.59. (12.36 N.M.) Bq onro Vrijwilligers Slechts weinige meters voor de Sovjetlinie ie een telefoonverbinding mét de buitenwereld tot stand gebrecht lf jr PK Ohlemacher/Atl/H/P se In de late avonduren van Woensdag vlogen sterke Britsche formaties bom menwerpers naar Duitsch gebied en wierpen, naar het DNB verneemt, bommen op plaatsen in het gebied van Rijn en Main. De Duitsche luchtver dediging bestreed de vijandelijke ter- reurvliegers ondanks de ongunstige weersomstandigheden en bracht hun verliezen toe. Omtrern het aantal neer geschoten vliegtuigen zijn de gegevens nog niet compleet. De uitbarsting van den vesnvius. Reuter verneemt uit Napels, dat de uit barsting van den Vesuvlus Dinsdagmid dag in een nieuwe phasc is getreden. Reusachtige rookwolken bedekken den berg en overkoepelen de baal vanNa pels. Het district Cercola werd geëva cueerd. Meer dan 14.000 mannen, vrou wen en kinderen hebben de bedreigde plaatsen verlaten. Zomertijd in Düitschland. De zomer tijd begint dit Jaar in Düitschland op e April des ochtends om twee uur. Op dit tijdstip zullen de wijzers van alle uurwer ken eén uur vooruit gezet worden. NA DE RAMP VAN NIJMEGEN. Velen meldden zich spontaan als bloedgever. In het maandblad van het Ned. Roode Kruis wordt melding gemaakt van bloedtransfusies die noodzakelijk wa ren om slachtoffers van den bomaan val op Nijmegen op 22 Februari J.1. van een wissen dood te redden. Het blad deelt mede, dat den middag van de ramp reeds 56 bloedtransfusies waren verricht. Toen er gebrek aan donores (bloed gevers) dreigde te ontstaan, liet men hieraan mondeling bekendheid geven. Een groot aantal menschon verklaarde zich hierop bereid- bloed af te staan en meldde zich aan het zie^c nbuis. Dank zij maatregeien. waardoor het mogelijk was onmiddellijk te bepalen, tot welke bloedgroep de betrokkenen behoorden, heeft men van dit spontaan aanbod een dankbaar gebruik kunnen maken. RADIOPRAATJJE MAX BLOKZIJL. Max Blokzijl spreekt in de serie Brandende Kwesties hedenavond over Hilversum I om 18.45 uur over „Een Jordaansche arbeider schrijft". Minister-president Tojo heeft een of ficieele verklaring afgelegd met betrek king tot de bevrijding van Britsch-Indlë, waarin hij o.a. zeide: Het Indische nationale leger is onder bevel van den leider der voorloopige vrije Indische regeering, Soebhas Chandra Bo- se, in samenwerking met de Japansche strijdkrachten aangetreden vpor den lang verwachten opmarsch ln het Indische va derland. Het feit, dat de troepen van het nationale leger zoo kortten tijd 11/2 jaar na de vorming van de voorloopige regeering van het vrije Indië overgaan tot krachtig optreden, geeft aanleiding tot hartelijke gelukwenschen. De vreugde van 400 millioen Indiërs, die vele jaren hebben geleden van de tyrannie en vervolging van Engeland, moet zeer groot zijn. Ja pan heeft het voornemen den vijandelijken invloed te vernietigen en Indlë geheel en al in handen van het Indische volk te laten. Alle gebieden van Indië, waarin het na tionale leger oprukt, zullen onmiddellijk worden onderworpen aan het bestuur van de voorloopige regeering van het vrije Indië. Wij mogen natuurlijk niet aanne men, dat de Weg naar deze bevrijding ge makkelijk zal zjjn. Ik hoop en vertrouw, dat het Indische volk en leger alle mede werking zullen verleenen en alle moei lijkheden zullen overwinnen voor 't voort zetten van den opmarsch naar de over winning. NIEUWE RANTSOENBONNEN EN RANTSOENKAARTJES. 's-GRAVENHAGE, 22 Maart. Met ingang van 20 Maart 1944 reiken de distributiediensten rantsoenbonnen en rantsoenkaartjejs uit, welke voorzien zijn van den opdruk „8-7-'44. Van dien datum af worden geen rantsoenbonnen en -kaartjejs met opdruk „15-4-'44" meer afgegeven. De in omloop zijnde rantsoenbonnen en -kaartjejs met den datum 15-4-'44 blijven evenwel geldig tot en met 15 April a.s. De wisselbonnen „brood 1/4 rantsoen", „boter 1/50 rantsoen", .kaas 1/4 rantsoen", „melk'1/7 rantsoen", „tap temelk 1/7 rantsoen" en „vleesch 1/4 rantsoen", alsmede de rantsoenbonnen voor cacao en industrieele artikelen (brandstoffen enz.) blijven tot nader erder geldig. In tegenstelling tot de vroegere regeling kunnen de rantsoen- bonnen- ,,15-4-'44' niet worden inge wisseld voor nieuwe rantsoenbonnen. De waarnemend burgemeester der gemeente Den Helder brengt ter openbare kennis, dat de inwoners dier gemeente, die vrijwillig naar elders wensciien te worden geëva cueerd, daarvan opgaaf kunnen doen ter secretarie dier gemeente, Burean Bevolking, vóór Vrjjdag a.s. Genoemd Bureau is voor dit doel geopend van 912 uur. Zij, die zich reeds opgaven, behoe ven niet weder te verschijnen ten einde hnn naam enz. op te geven. Begin 'dezer week speelde onze ta- feltennisvereeniging tegen ATTC, welke wedstrijd in een 73 overwinning voor de Alkmaarders eindigde. Ofschobn deze overwinning wel verdiend was, geeft de uitslag toch niet de ware krachtsverhouding weer. Het Is vopral jammer dat Niek He melrijk, werkelijk een van de sterk- sten van de Heldersche groep, op offi cieele wedstrijden een minder goed spel laat zien dan we op de onder linge clubcompetitie van hem gewend zijn. Ook Van Strien was bij dezen wedstrijd niet bijzonder op dreef. Daar entegen liet- de heer Roelofs uitste kend spel zien, ofschoon dit niet vol doende bleek te zijn om de overwin ning in de wacht te sleepen. ATTC bracht een nieuwe, nog zeer jonge ster achter de groene tafel die voor al -onze spelers „het" struikelblok was. Deze jongen. Leering is zijn naam. beschikt over een zeer goede spel techniek en een mooien slag. zoowel wat den aanval als de verdediging be- treft' ?een der onzen heeft hem kun nen vérslaan, slechts Hemelrijk wist een nederlaag in drie sets te for- ceeren. We betreuren het. dat een werkelijk zoo mooie sport als tafeltennis, in Den He der zoo weinig belangstelling ge niet. in tegenstelling met andere plaatsen in ons land. Wij willen daar om een ieder, en ln het bijzonder de jongeren, opwekken om eens een be zoek te brengen aan den bekenden zol der van v. d. Eyck in de Molenstraat, waar de Heldersche club eiken Woens dagavond van 7—10. uur haar oefeq- avond heeft. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties ln deze Editie II ct. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Een bejaarde lezeres uit de Hulk bij Hoorn stort in een langen brief haar hart uit. Haar man, die vijf en veertig jaar bij één en dezelfde firma in betrekkifig geweest is, is kortge leden gestorven en var^ dat oogen- blik af heeft de firma zich niet slechts weinig meer van haar aange trokken, doch haar het leven nog be moeilijkt op den koop toe. De oude vrouw heeft, naar zij mij meldt, de heeren gewaarschuwd met het fiere woord uit den bijbel: „Wee dengene, die op het kleed van de weduwe trapt!" Dqze oude vrouw, die allerminst den indruk maakt, dat zij de zaken anders voorstelt dan zij in werkelijk heid zijn, is weer één der velen, die ondervinden, dat de deugd der dank baarheid nog lang geen gemeengoed der massa is en dat nog talloozen handelen naar het wrange bevel: „De Moor heeft zijn werk verricht, de Moor kan gaan!" Ik weet wel. dat mer. voor schoone volzinnen bij den bakker geen brood krijgen kan en dat met fraaie gezeg den en spreuken het leed om een onrecht niet t.e niet wordt gedaan. Maar het is toch altijd goed wanneer men in eerlijkheid van zichzelf ge tuigen kan, dat men zijn plicht na gekomen is en het béltef met zich meedragen mag: „Wie een laagheid aan mij begaat, verlaagt mij daar mede nog niet." Dat is óók brood en ik reik dit gaarne mijn bejaarde briefschrijfster over. OVIDIUS. J t Is lente, zeggen de menschen, en ze wrijven zich in de handen. 't Is lente, vertelt de kalender, maar je werpt een verdachten blik op het ding. Niemand vertrouwt het heelemaal, en zeker dien Dinsdag in Nieuwediep niet, toen de meest markante blijken van het lentelijk gebeuren bestonden uit het permanent handen-wrijven der bevolking en het plaatsen van ironische opmerkingen aan het adres van voor noemden kalender. Desniettegenstaande was het dan toch maar lente en had de kalender niet gelogen. Ze waren er trouwens allemaal, die ontelbare bewijzen van Voorjaars ont waken, van bazuinstooten van het nieuwe leven, die weliswaar niet door ieder een gezien en gehoord worden, doch- die er toch onmiskenbaar z ij n. Daar was de zon, die met iets, wat op een eerste prille koestering leek. van ruit tot ruit gleed, hier een licht- twinkel inwierp en daar wat speelsch stoelde met het glas. Zon. nog niet intens goudig, nog niet vervuld - met kostelijke warmte en gloed. Maar in ieder geval: ....zón! Daar waren wat vogels, die op een ouwe dakgoot zaten te parlevinken over alles wat der vogels Is. Jammer dat de dagen van Olim niet terugkeeren, zoo dat het ons niet gegeven is te beluiste ren wat deze vliegende lentebrengers elkaar zoo te vertellen hebben. Maar ze zaten er en ze deden ons onWêêr- staanbaar aan het voorjaar denken. In het water van de grachten dar telde wat zon. Het water was vuil en soms stonk het. Maar het groen aan de wallekanten wordt iets groener dan in de laatste zes maanden het geval geweest is. En ook dat is de lente. En voor het overige.daar zijn de harten van menschen. Verharde har ten misschien, en dat is te begrijpen in een tijd, waarin een mensch haasi onwillekeurig hard wordt, ook al zou het eigenlijk precies andersom moeten zijn. Dezen eersten lentedag echter was er in menig hart dat vreemde, dat wonderlijke, dat de lente «er in too- vert. Dat merkwaardige gevoel, dat zich nu eenmaal niet onder woorden laat brengen. Het heeft iets te maken met weemoed en verlangen, met heim wee en hoop. Van alles wat. Niemand die het precies weet, zelfs de knapste bioloog niét. Lente.vreemde dagenI ^lij zeggen dingen, die we anders niet zeggen en we denken dingen die we voor al het goud ter wereld niet zouden willen verraden. Niet aan onzen intiemsten vriend. Voorjaar! Het was een vreemde dag. Er was bijna niemand, of hij hart een cynische opmerking over dien een en twintigsten Maart te debiteeren. En doorgaans vond hij bijval. Natuur lijk.... want wie onzer zou openlijk willen verklaren dat ook het voorjaar hem te pakken heeft? Niemand. En toch woelt en leeft het in de harten van de menschen en straalt, door die harten datgene, wat we „warmte" noemen. Het is goed in dezen tijd van feilen haat, van dood en vernietiging deze gevoelens niet te onderdrukken. Als de zon dien avond schuil gaat achter de fel-kleurige paletten van den avondhemel, ziet Den Helder op: het is koud en guur. Het is. eigenlijk, nog mld-winter. Ja, maar toch ook voorjaar! Luister maar, met uw oor aan de aarde! Diefstallen. Een bewoonster van de Piet Heinstraa- deed aangifte, dat haar radio-toestel ont vreemd ls. Uit een perceel ln de v. d. Hamstraat, toebehoorend aan iemand, wonende aan den Middenweg, zijn eenige sanitaire ar tikelen weggehaald. Twee dames kwamen tot de ontdekking, dat tijdens hun afwezigheid in hun wo ning in de Molenstraat ingebroken Was. en eenige kleedtngstukken en wat waseh goed' is medegenomen. Van een bewoonster van de Ooievaar straat ls wat linnengoed uit haar woning ontvreemd. Namens een aannemer werd aangifte gedaan, dat er eenig geld uit een loon zakje van een arbeider ls gehaald en een regencape ls gestoler. Door de eigenares vtn een wasch- cn strijkinrichtl-ig worden eenige artikelen, o.a. 40 kg. zeeppoeder, vermist. Van twee -ewoners van Juyanadorp werden een ae.ital kippon ontvreemd eti ter plaatse gedood. Diversen. Bij een winkelhuis ln de Spoorstraat straalde een dezer avond licht uit Pro cesverbaal volgt. Aan iemand uit de Joubertstraat is een waarschuwing uitgereikt inzake een lich te verkeersovertreding. Een arbeider, die hier tijdelijk in eon lager vertoeft, ls door iemand mishandeld

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1