Andere wind waait in het land van Horthy, DAGBLAD VOOR Garnizoen van Kowel sloeg nieuwe aanvallen af. Geen halfslachtigheid meer. Nieuwe regeering sterk nationalistisch getint. Karpathen-passen zijn bezet. Verdedising tegen de bolsjewisten. Sovjet weldra in een dwangpositie. Verduister v. 19.6.30 uur Duitsche persstemmen. Opnieuw uitreiking van Leistungsrune. 2500 voor 4 ons biefstuk. Het eerste kievitsei. Amerikaansche vliegers leden opnieuw zware verliezen boven Duitschland. Nog felle sirijd om Cassino. Bomaanvallen op Duitschland. Onroerende brandstoffen Nieuws in 't kort. STADSNIEUWS. Distributie van fruit. H.A.V.-Athletiek nieuws. K.V.H.-nieuws. Luthersche Kerk. SCHAGEN. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Burean der Heldereche Editie: Den Helder: Konlngst.aat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Poetrekening 449941. VRIJDAG 24 MAART 1944. HELDER SCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 71, 2 pagina's. Deae Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief i Prijs der gewone advertenties in dese Editie 11 et. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. |N haar diepste wezen is de groote politieke en sociale vernieuwings- öeweging, die Europa beheerscht, dooi haar noodgedwongen totaliteitsaanspra- ken vijandig aan ieder^h vorm van compromissen en halfslachtigheid. Wan- neer zoo nu en dan, hier en daar, uit opportunistische redenen een compro mis aangegaan wordt, zoo draagt dit steeds in zich het karakter van een tij delijke oplossing. De oorlog radicali seert de meeningen en werkt revolu- tioneerend. Door een toespitsing der verhoudingen en het omvangrijker worden van reëele gevaren dient een klare scheidingslijn tusschen vriend en vijand getrokken te worden, opdat ze kerheid verkregen wordt, op wien wél en op wien niét in kritieke situaties te rekenen valt. Het is geenszins zoo dat de innerlijke stootkracht van de volksche revolutie in Europa uitgeput is, zooals tegenstanders zoo gaarne be weren. De volksche ordening onder Duitsche leiding schrijdt voort, ondanks alle schijnbare en werkelijke tegen slagen. Tegenspoed verandert niets aan den onwrikbaren opzet, eindelijk eens klaarheid in de Europeesche verwik kelingen te brengen. Integendeel, in grimmige verbittering worden duide lijker de doelstellingen omlijnd en on verzoenlijker nagestreefd. Vanuit deze gezichtspunten van vei ligheid en innerlijken drang tot afge- werkten arbeid moet men de gebeurte nissen in Hongarije betrachten, die nauwelijks een verrassing zijn. o pjONGARIJE was reeds lang een zor genkind in de interne Europeesche politiek. Na het bolsjewistische inter mezzo van Bela Kun tijdens zijn schrik bewind van 132 dagen kwam in dit haast achterlijke land een reactionnair regime aan de macht, dat meer uit het verleden dan uit het heden en mor gen bestaansrecht putte. Als deel van een grooter geheel plotseling voor eigen zelfstandigheid geplaatst, kon de nieuwe regeering zich geruimen tijd staande houden en laten drijven door eng-nationalistische tendenzen. In den wirwar van parlementairen strijd, die in Hongarije als in alle staten van dit continent weelderig bloeide, kreeg nu eens het conservatisme de overhand, dan weer waren liberalen in de meer derheid en een enkelen keer gelukte het zelfs een krachtige sociaal-politieke minderheid voor het vormen van een coalitie de leiding van staatszaken aan zich te trekken. De strijd bleef echter onbeslist. Het parlementarisme hield zich overeind, zoodat een noodzakelijke algeheele sociaal-politieke vernieuwing van land en volk achterwege bleef. In November 1940 plaatste zich Hon garije door een deelgenootschap aan het As-mogendhedenverdrag aan de zijde van Duitschland. Het dankte aan de Duitsche heropstanding reeds belang rijke voordeelen. Het land werd in oppervlakte en inwonertal verdubbeld door toepassing van het volksche prin cipe op het scheidsgerecht te Weenzn en de daarop aansluitende beslissingen Burgerlijke Hongaarsche leidende krin gen, die het meest van deze aanwinsten profiteerden, hebben deze toeschiete lijkheid en ruime erkenning van ver langens slecht beloond. Van ean posi tieven inzet naast papieren aanhanke lijkheidsverklaringen bleek weinig Eerst toen de strijd tegen het bolsje wisme ontbrandde, nam Hongarije met enkele Honvedtroepen daar aan deel, zonder nochtans, zooals verwacht mochl worden, een evenredig aandeel in dien strijd te leveren. Bij het verraad van Badoglio bleek, hoe zwak de overtui ging en het vertrouwen van de Hon gaarsche regeering en leidende kringen in de As-politiek waren. Te verwonde ren behoeft dit alles geenszins Het parlementaire-regime met alle voos heid en halfslachtigheid van dien was gebleven. Ean krachtige sociale politiek was verwaarloosd. Er waren jodenwet- ten uitgevaardigd, doch deze bleken zoo gematigd, dat de bijna één millioen joden in feite, evenals vroeger, belang rijk aandeel in openbare aangelegen heden hadden. De sociaal-politieke vernieuwing was in de puberteit van een opgeschroefd nationalisme blijven steken. o T)E volksche revolutie, die thans over Europa vaart, duldt geen halfslach tigheden meer. De offers en tegen slagen hebben in stede van verzwak king versterking van het revolution- naire bewustzijn gebracht. De tijden van burgerlijke genoegzaamheid, geza pigheid, starre behoudzucht, klein- staatsch egoïsme en gemakzucht zijn voorbij. Wie zijn plicht verzuimt, een evenredig aandeel in den strijd tegen de vijanden van Europa te leveren, loopt gevaar uitgeschakeld of onder den voet geloopen te worden. Wie slechts op halve kracht ondersteunt struikelt vroeg of laat. Voor elkeen natie of enkeling, komt het moment, een klare keus te doen. voor of tegen partij te kiezen en naar vermogen in de offers den inzet bij te dragen Slechts wie offers brengt, zal beloond worden. Wie alleen met verlanglijstjes komt aanzetten en nadat deze zijn inge willigd, zich naar de anderezydewi! dekken, wordt aan zun plicht herin- n8Dat is de taak der Duitsche troepen, die Hongarije zijn binnengerukt en allen tegenstand zullen vernietigen Het is te verwachten, dat Hongarije slechts een étappe is op den bewust-ingeslagen weg van een krachtig geactiveerden k°D™' eischt het ongeschreven testa ment der honderdduizenden dooden die op diverse slagvelden in den strijd voor Europa's eenheid tegen hun vij anden het leven Heten. HAMA. STRIJDBARE JEUGD. In het artikel -.Stradbare Jeugd" van 22 Maart J.1. zön in de derdealinea ean paar foutjes geslopen Men leze den 14den en volgende regels als volgt „Wie schat den zieleangst der op groeiende kinderen, wier bewustwor ding over de omtrekken van de men- achenlijke samenleving geschiedt on der sirenengehuil. bommenregen en het plotseling wegrukken van alles wat hun dierbaar was?" Den voornaamsten zin van deze alinea leze men aldus: „Zal zij zich nog lan ger laten lijmen door het zalve"^ geteem van haast prae-histonsche troostschenkers, enz. De B-correspondent van het ANP meldt: Precies vijf en twintig jaar na de communistische en bloedige revolntie van Bela Kun in Hongarije heeft dit land weer een oogenblik onder poli tieke hoogspanning gestaan, een hoog spanning. waarvan de ontladingen thans in den vorm van twee communi- qué's van M.T.I. voor ons liggen. In overleg met de Duitsche rogeering heeft admiraal von Horthy het kabinet- von Kaltay ontjagen er den Hon- gaarschen gezant te Berlijn, von Stoiav. met de -an -e„ nieuwe regeering belast. Deze regee ring heeft het karakter van een «4°rke nationalistische concentratie Zii zal haar taak ook in dien zin opvatten. 7ood"°nil« is me* da» -;-J- gemaakt aan verschillende antl-Hon- eaarsche en anti-Euroneesehe invloe den. welke reeds lam» merkbaar waren en waartegen bet kabinet-von Kaltay klaarblijkelijk niet vermocht op te treden. Thans is dit anders geworden. De in Hongarije zeer sterk vertegenwoordigde Joden, waarvan het meerpndeel emi. lioen inwoners ongeveer een millioen Joden waarvan het meerendeel emi granten uit andere Europeesche staten zijn» en eenige kleine Hongaarsche groepen, die ook als dragers van ge noemde schadeliike invloeden be schouwd moeten worden ziin hiermede orimiddeiliik geneutraliseerd In Berlijnsche diplomatieke kringen wijst men er op. dat de nieuwe regee ring tevens op de basis van zeer nauwe samenwerking met Duitschland samen gesteld is. Volksduitscbers uit Honcariie en leden van de Pii'kruisersoartij zijn niet in de regeering opgenomen hetgeen in Berlijn als een bewiis wordt aange zien voor de vriibeid van handeien welke Stoiay gehad heeft Het meeren deel der nieuwe reveeringsleden maakte deel uit van de rechtsrad-cale partij van von Tmredv Een aantal leden van het kabinet von Kallay zijn eveneens in de nieuwe regeering al of niet met behoud van hun portefeuille opgenomen. Geruchten tegengesproken. Met nadruk verzekert men in de Wil- helmstrasse, dat alle geruchten betref fende dwangmaatregelen, gevangenne ming van admiraal von Horthy en hooge officieren, van von Stojay en anderen, volkomen uit de lucht gegrepen zijn en s'echts door vijandelijke propaganda- organen werden verspreid om onrust in Hongarije te veroorzaken Uit de feiten is gebleken, dat von Horthy reeds den negentienden Maart in Boedapest terug gekeerd is. Zooals in het communiqué aangeduid wordt, zijn de Duitsche troepen in Hongarije binnengerukt om tezamen met ae Honved het land tegen het gevaar uit het Oosten te beschermen Deze maat regelen hebben niet alleen de veile in stemming van von Horthy en van de nieuwe regeerine gehad, doch zij zullen ook stellig door de groote meerderheid van het Hongaarsche volk worden toe gejuicht Dit blijkt reeds uit enkele Hongaarsche persstemmen, die van jen zekere opluchting getuigen Een der bla den schrijft b.v., zinspelend op de revo lutie van Bela Kun: Wij herinneren ons alles en hebben niets vergeten. Te Berlijn meent men in het kamp van den tegenstander reeds thans een zekere teleurstelling te kunnen consta- teeren. Na de diplomatieke nederlagen in Finland. Argentinië en Ierland, na het mislukte offensief gericht tegen de neutralen aan de peripherie. hebben de Angelsaksische en de bolsjewistischc- reclame-agenten ook in Hongarije de kous op den kop gekregen In Hongarije dat een makkelijke prooi van het bolsje wisme moest worden, waait plotseling een andere wind. Nieuwe regeering beëedigd De Hongaarsche Rijksbestuurder heefl Woensdagmiddag 5 uur minister-presi dent Doeme Stojay en de leden van de nieuwe regeering in audiëntie ontvan gen. Na de audiëntie legden minister president Doeme Stojay en de leden van de regeering in handen van dan Rijksbestuurder den ambtseed af. Voorts meldt M.T.I.: De leden van de regeering hebben na de eedsaflegging hun eersten minister raad gehouden. In dezen ministerraad die uren duurde, bespraken de leden van de regeering de dringendste actu- eele aangelegenheden. Geen maatregelen in Bulgarije. In verband met de gebeurtenissen in Hongarije doen in het buitenland ge ruchten de ronde volgens welke in Bulgarije soortgelijke maatregelen ge troffen zouden zijn of zouden worden Deze geruchten worden in welinge lichte kringen te Berlijn met nadruk gedementeerd. De Duitsche troepen, die thans reeds eenige dagen in Hongarije zijn binnengerukt, zullen tezamen met de Honved de grenzen van het land tegen de opdringende bolsjewisten verdedigen. Het ligt voor de hand dat de nieuwe regeering alle maatrege len zal treffen voor een volledige mobilisatie van krachten in Hongarije. Duitsche troepen hebben onmiddel lijk na hun opmarsch de Karpathen- passen bezet, die voor de verdedi ging van het land uiterst belangrijk zijn. Ook deze maatregel is in vriend schappelijk overleg tusschen Hitier en von Horthy genomen. De groote strategische beweging van de Duitschers in het Oosten behoort zonder twijfel mede tot de anti-invasiemaatregelen van de Duitsche oorlogvoering en is in zooverre van eminente bcteekenis, schrijft Martin Hallensleben, de militaire correspondent van het DNB, in zijn beschouwing van Don derdag over den toestand, en hij vervolgt: Hoe meer het Oostelijke front zich van de eigenlijke krachtcen tra van het bolsjew'stische oor logspotentieel over uitgestrekte verwoeste gebieden naar het Wes ten verplaatst, des te meer treden de voordeelen aan het licht, die de strijd op de binnenste linie den Duitschers verleent. Men zou zich kunnen indenken, dat in de komende gevechtshandelingen een zoodanige overweging maatregelen uitlokt, die aan het oorlogsgebeuren een nieuwe wending vermogen te ge ven. In ieder geva'. geraken de Sov jets, terwijl zij order voortdurende gevechten meer ruimte naar het Wes ten probeeren te verkrijgen, niet in een situatie, die militair de kans op het eindresultaat verhoogt. Integendeel weldra zullen zij 'n een dwangpositie geraken, die hun meer nog dan tot dusver hun handelingen zal voorschrij ven. Zuiver geografische redenen al leen reeds steunen deze opvatting, doch daar komt nog iets anders bij. Hoe meer de operaties bepaalde ge bieden van Europa naderen, des te sterker moet de bracht van die oor logvoerende partij nerkbaar worden, die sinds meer dan een jaar ongewoon zuinig met haar strijdkrachten is om gegaan, want zij heeft alles, wat zij aan potentieel in de weegschaal kan werpen, in zekeren zin klaar voor het grijpen. Het is geen geheim, dat. af gezien van de larate Duitsche strijd krachten in het Westen en Noorden van Europa, ook in het Oosten reserves aanwezig zijn. Hoewel zij sinds gerui men tijd gereed liggen werden zij tot dusver niet aangesproken. Een actiever Hongarije. In dit verband krijgt het feit der bekendmaking van het geconcentreer de gebruik van alle Hongaarsche hulp middelen voor den gemeenschappelij- ken oorlog een opmerkelijk relief. De aanwezigheid van Duitsche troepen in Hongarije als ondersteuning van de Hongaarsche inspanningen voor de be scherming van Europa tegen alle eventualiteiten, kan niemand verras sen, die den toestand nuchter beoor deelt. Overwegingen van militaire veilig heid hebben nu eenmaal in eiken oor log den natuurlijken voorrang boven alle andere overwegingen. Het springt duidelijk in het oog. dat de Hongaar sche bondgenoot in den gemeenschap- pelijken strijd van Europa om de le vensrechten van alle Europeesche ra- ties een actievere rol wil spelen, vooral met het oog op de ontwikkeling, die de gecoördineerde oorlogvoering van alle in het Driemogendheden Pact ver bonden staten den oorlog wil geven. De rol van Hongarije voorloopig uit zuiver militair oogpunt gezien wordt door de ruimte beoaald. In mi- iitaire kringen van de Rijkshoofdstad acht men het gisteren hierover te Boedapest uitgegeven communiqué van beteekenis omdat daaruit blijkt, hoe sterk de eensgezinde oorlogsinspan ningen der mogendheden van het Pact van Drie zich onderscheiden van die der tegenpartij. Reeds deze eensge zindheid biedt een groote waarborg voor de verdere snelle uitbreiding der militaire stellingen in het betrokken gebied. 25 Maart: Zon op 6.32, onder 19.01. Maan op 7.30. onder 20.23. OEKRAINE-SIGARETTEN. De dienst perszaken van het N.O.I. deelt mede: Voor de eerstvolgende distributie- periode der Oekraine-sigaretten zijn van de roode bonkaart de bonnen 15 16 en 17. en van de blauwe bonkaart bon no. ge'dig verklaard Alle tot op heden gepubliceerde bonnen behou den tot nader order hun geldigheid. KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra ken ring ge houden worden op Zaterdag 25 M a a r t van 9 tot 14 uur te Amsterdam, Dam 4 en op M a a n d a g 27 M a a r t van 9 tot 14 uur te Den Haag in een der zalen van A m I c i 11 a. Westeinde 15. waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS. SS- Wachtbataillon in Amersfoort Landstorm Nederland. Kriegsmanne Germaansche SS in Nederland. n_„ Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra-levensralddeien etC Personen tusschen 19—30 jaar, die aanmeldingsplichtig zfln voor.de.t*" werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verb'ntenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft .be.w"*"n.ZÖD schoolopleiding is niet doorslaggevend Beslissend voor bevordering zij karakter, gedrag, prestatie. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zfln verkrijgbaar nu ue navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam. Dam 4: Alkmaar Langestraat 06; Heerlen Saroleastraal 2a: Groningen Heerenstraat 46; en^hePneecnfbfl^Let EeAatazakommando Korte Vijverberg 5, Den Haag. De gebeurtenissen in Hongarije ston den Donderdag in het middelpunt dei Berlijnsche persbeschouwingen. Het doel is volkomen duidelijk, zoo schrijf4 de Berliner Nachtausgabe, het Hon gaarsche volk moet In den strijd tegen het bolsjewisme geholpen worden. Het Duitsche volk dat heel zijn kracht gebruikt voor den strijd tegen het bolsjewisme, maakt er echter ook aanspraak op. dat ook in de verbonden landen alle aanwezige krachten voor den gemejnschappelijken strijd worden gemobiliseerd. De maatregel van den Rijksbestuurder en de benoeming der nieuwe Hongaarsche regeering hebben bovendien de pogingen der Britsche en Amerikaansche agitatie teniet ge daan om in Hongarije door inwendige ontbinding oneenigheid in het land te doen ontstaan en daardoor den Joden de mogelijkheid te ge van defaitistische tendenties voor te bereiden. Duitschland was niet bereid, aldus de Berliner Börsenzeitung werkeloos toe te zien bij een in gevaar brengen van zijn ouden wapenmakker door hei bolsjewisme van buiten en door laf aards of saboteurs van binnen De nieuwe maatregelen hebben niet slechts de mogelijkheid van gevaarlijke ontwikkelingen van militairen of poli- tieken aard voor Hongarije uitgescha keld, maar bovendien ook alle voor waarden in het leven geroepen, dat Hongarije thans vrij van binnenland- sche remmingen zijn bijdrage tot den strijd tegen den gemeanschappelijken vijand kan leveren. De onstuimige bolsjewistische vijand in het Oosten, zoo schrijft 't Hambur ger Fremdenblatt, heeft zich ten doel gesteld, naar men uit zijn laatste offen sief mag concludeeren. de Karpathen te bestormen en verder naar het zui den eventueel het Europeesche zuid oosten binnen te dringen. Gezien deze feiten zou het van den kant der Duit sche regeering een gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel zijn geweest wanneer zij zou hebben verzuimd het verbonden Hongarije iedere hulpver leening te geven voor toekomstige eventueele gevallan. Voor een staat als Hongarije, die geopolitiek gelegen is op een zoo geëxponeerde plaats in het zuidoosten van Europa, die de verbin dingswegen tusschen midden-Europa en het Europeesche gevechtsfront voor de hellingen van de Karpathen be heerscht, zoo besluit dr. Adolf Halfelö bestaat alleen de mogelijkheid zich geheel te geven in de worsteling voor het eigen bestaan. De stappan der nieuwe Hongaarsche regeering betee- ke'nen in dezen zin een samenvatting van alle militaire krachten des lands. 's-GRAVENHAGE. 23 Maart. Op 1 Februari 1944 hebben uit handen van den Reichsführer-SS 95 SS-mannen in het SS-Opleidingskamp Avegoor de Germanische Leistungsrune ontvangen. Deze mannen waren in dubbel opzicht onderscheiden, daar zij de eersten zijp, die de Germanische Leistungsrune dra gen en zij deze als getuigenis van hun soldatesk-sportieve vorming en wereld beschouwing van den Reichsführer-SS zelf ontvangen hebben. Thans zijn wederom 32 mannen met de Germanische Leistungsrune onder scheiden. Zij hebben met goed gevolg aan de veelzijdige eischen voldaan, die voor het verwerven van de Leistungs rune zijn gesteld. De kommandeur van het opleidingskamp, SS-Sturmbannfüh- rer dr. Brendel, zeide o.a. in zijn toe spraak: ,,De Germanische Leistungrune i6 het eerste insigne, dat buiten het eigenlijke Duitsche gebied verworven kan worden door mannen van Duitsch en verwant bloed, die de nationaal so cialistische wereldbeschouwing, den nieuwen tijd en de nieuwe orde in het Germaansche levensgebied belijden en de daarbij behoorende lichamelijke voorwaarden en een daarbij behooren de voorbereiding meebrengen. De toe kenning er van heeft de bedoeling, de individueele prestatie tot de prestatie van de gemeenschap op te heffen en daarmede het diepe begrip voor de waarde der gemeenschapsgedachte te wekken en in de gemeenschappelijke prestatie practisch te doen be'even." Bij deze 32 mannen bevonden zich 12 'eden van de lijfwacht van den Leider, die in Avegoor een korte militaire op leiding gevolgd hebben. Ook al heet je Hottentot, daarom mag je je nog niet met zwarte prijzen in laten. De slager Hottentot uit Aven- horn waagde het er toch op, verkocht 800 gram biefstuk, die f 1.02 had mogen kosten, voor f 8.doch liep prompt tegen de lamp! De Inspecteur voor de Prijsbeheersching rekende Hottentot, wiens financieele toestand in de verste verte geen aanleiding voor dergelijke practijken gaf, deze wel zeer onbeschei den extra-winst ernstig aan en veroor deelde hem tot betaling van f 2500 boete en f 125 proceskosten. LEEUWARDEN. 23 Maart. - Giste ren is het eerste kievitsei in Fries land gevonden door G. Warsma en M. Dankert te Finkum. Bij onze Vrijwilliger*. Per flets begeeft de aflossing zich op w«0 naar de voorste linies ft PK Nlqullle/O/H/P m UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 23 Maart (DNB). Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Op de Krim werden Sovjetaan- vallen bij Kertsj en op het Siwasj- brnggehoofd door Duitsche en Roemeensche troepen afgeslagen. Vrij zwakke vijandelijke aanvallen op onze bruggehoofden aan den benedenloop van den Oekrainschen Boeg bleveg zonder resultaat, evenals eenige pogingen om de ri vier over te steken. Tusschen den middenloop van den Oekrainschen Boeg en den Dnjestr, aan den Dnejstr zelf en in het gebied ProskoerofBrody woeden nog steeds zware, wissel vallige gevechten met overmachtige vijandelijke strijdkrachten. Daarbij werden 34 pantserwagens stuk geschoten. De Unteroffizier Rode- wald van den berichtendienst van een grenadiers! rgiment vernietigde in deze gevechten binnen 45 minu ten 5 Sovjetpantserwagens van dichtbij. Het garnizoen van Kowel sloeg nieuwe aanvallen der bolsjewisten af en schoot van de 10 vijandelijke pantserwagens, die de stad waren binnengedrongen, es 6 stuk. Ten noordwesten van Kowel brachten onze troepen den opdringen- den vijand na zwaren strijd tot staan. Ten zuidoosten van Witebsk misluk ten nieuwe door pantserwagens ge steunde doorbraakpogingen der bols jewisten. Aan het Narwa-front viel de vijand meermalen vergeefs aan. Bij de zware afweergevechten in het zuiden van het Oostelijk front heeft zich het 850e regiment grenadiers on der bevel van Luitenantkolonel Schmid bijzonder onderscheiden. Bij Cassino stortten verscheidene door pantserwagens gesteunde aanval len op het noordelijk deel van de plaats in ons geconcentreerd afweer- vuur ineen. Aan de Adriatische kust werden vijandelijke aanvallen afgesla gen en bij geslaagde eigen stoottroep acties verscheidene steunpunten van den vijand opgeblazen. Formaties Amerikaansche bommen werpers vielen op 22 Maart met ge bruikmaking van een gesloten wolken dek de stad Berlijn aan en lieten zon der grondzicht lukraak brisant- en brandbommen op verscheidene woon wijken vallen. In weerwil van de on ongunstige afweeromstandigheden wer den door luchtdoelgeschut 19 vijande lijke vliegtuigen, waaronder 13 vier motorige bommenwerpers, neerge schoten. Na stooraanvallen door eenige vijan delijke vliegtuigen op plaatsen in mld- den-Duitschland ondernamen forma ties Britsche bommenwerpers in den afgeloopen nacht terreuraanvallen op plaatsen in het Rijn-Maingebled, voor al op Frankfort aan de Main. In het stadsgebied werd aanzienlijke schade aangericht. De bevolking leed verlie zen. Nachtjagers en luchtdoelgeschut vernietigden hierbij 5? viermotorige terreurbommenwerpers. De eerste lui tenant Becker. bestuurder bij een es kader nachtjagers, schoot in een en kele vlucht 5 vijandelijke bommenwer pers neer. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen met goed gevolg afzonderlijke doelen in Londen aan. Pewakingsvaartuigen der marine schoten voor de Neder- landsche kust van 3 vergeefs aanval lende vijandelijke vliegtuigen er 2 neer en het derde in brand. Amerikaansche formaties bommen werpers, die door sterke groepen jagers begeleid waren, zijn Donderdagmor gen naar Duitschland gevlogen en heb ben terreuraanvallen ondernomen jp Noordwest en Centraal Duftsch ge bied. Ondanks een voor de verdedi ging niet zeer gunstigen weerstoestand zijn sterke strijdkrachten Duitsche ja gers en jachtkruisers opgestegen, die de vijandelijke vliegiuigen door de luchtgevechten wikkelden. Reels vol gens de tot dusver ontvangen berich ten is een reeks toestellen neergescho ten. Ook op hun weg terug werden de vijandelijke vliegtuigen door de Duitsche luchtverdediging bestreden. De burgers en buitenlui hebben tegenwoordig nogal eenige offi- cieele administratie te verrichten ook zij die dat vroeger niet deden. En voor de laatsten, waartoe ook ik behoor onlangs zei een zeer beminde vriend mij nog, dat ik een kind in de administratieve kunst was! baart dit uiteraard vaak problemen en moeilijkheden. Dat was ook weer dezer dagen het geval. Ik moest namelijk schriftelijk de vraag beantwoor den: „Stookt ge met losse of vaste brandstoffen?" Een vreemde zaak. Ik had namelijk steeds gedacht, dat steenkolen en dergelijke tot de „roerende" goederen behoorden, derhalve „los" zijn, maar nu schij nen zij ook gerekend te kunnen worden onder de „onroerende" goederen, want zij blijken ook „vast" te kunnen wezen. Overigens: hoe komen die „vaste" brandstoffen in de kachel? Of moet men het woordje „vaste" opvatten als een onopvallenden wenk van de overheid om de brandstoffen goed vast te houden, opdat men niet ontijdig in de kou kome? OVIDIUS. J De uitbarsting van den Vesuvius. De uitbarsting van den Vesuvius is vol gens berichten uit Zutd-Italië nog he viger geworden. De lavastroom heeft een breedte van 300 meter en een hoog te van 27 meter bereikt. Een dichte rookwolk hangt over de geheele Golf van Napels. De lavastroom heeft, na San Sebastiano en Massa di Somma verwoest te hebben, thans het dorp Cercola be reikt. De lavastroom voert geweldige rotsblokken mede en beweegt zich lang zaam in de richting van de Golf van Na pels. Uit den krater worden steenen 300 tot 400 meter de lucht in geslingerd. De ze uitbarsting van den Vesuvius is de hevigste sedert 70 jaar. Gelukwenscben aan Mussolini. De Führer heeft den Duce ter gelegenheid van den 25sten verjaardag der oprichting van de fascistische strijdhonden op 28 Maart een in hartelijke bewoordingen ge steld telegram gezonden. Drachtster tram ontspoord. Zondag avond is de Drachtster tram, die om 7 u. uit Groningen was vertrokken, door tot nu toe onbekende oorzaak, in Opende ontspoord. De machinist, de 56-jarige ge huwde A. Kampen, sprong van de ma chine, doch werd met ernstige verwon dingen naar het ziekenhuis te Heerenveen overgebracht, alwaar hij eenigen tijd la ter, zonder tot bewustzijn te zijn geko men, is overleden. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Het Plaatselijk Verdeelkantoor voor Groenten en Fruit maakt bekend, dat personen, die zich bij de distributie van appelen verzuimden op te geven, dit Dinsdag 28 Maart aan het kan toor Bassingracht 21 van 10—12 uur nog kunnen doen in verband met even tueele distributie van citroenen. Zondag a.s. vindt in Amsterdam- Noord de door de Amsterdamsche sportvereeniging „De Meteoor", geor ganiseerde „Singelloop door Tuindorp Oostzaan" plaats. De inzet van dezen wedstrijd is d* „Ponsioen-wisselbeker", die het vorige jaar voor de eerste maal door Plet Huurman gewonnen werd. Daar er thans, in tegenstelling met den oor- spronkelijken opzet van vorig jaar, ook A-klassers meeloopen, is de kans groot, dat de beker dit Jaar in andere handen zal overgaan; Piet zal echter toch zijn uiterste best doen om hem te behouden. Gezien de resultaten van vorige week, zien wij de prestaties van de andere HAV-deelnemers. te weten Rooe in de C-klasse en De Boer in de I'S km. voor juniores, met vertrouwen tegemoet. Zondag a.s. hebben de korfballers geen thuiswedstrijden. Er staan evenwel wel twee wedstrijden op het programma. Het vierde, dat zich Zondag zoo kra nig heeft geweerd door met 3—2 t* winnen van het derde twaalftal van KVH, gaat Zondag naar OKV IV, ter wijl de adsplranten naar KZ-adsp. gaan te Koog-Zaandijk, Beide twaalftallen vertrekken 7.30 uur per trein. A.s. Zondag 10.43 uur spreekt de be kende Evangelist, de heer J. Sevensm» van Amsterdam, in bovengenoemd kerkgebouw. Deze dienst i6 voor iedereen toegan kelijk. De heer J. Sevensma spreekt alleen des morgens in de Luthersche Kerk. Het Luthersche Kerkkwartet zal den dienst opluisteren. MARKTO VERZICHT. Voor de taxatie-koemarkt waren II koeien aangevoerd, waarvan er 9 door het bedrijfschap werden overgenomen. Volgens de taxatie golden deze dieren f350 tot f575. Wanneer er meer liefhebbers voor de zelfde koe waren, werd bij loting beslist, wie de eigenaar zou worden. Voor de Centrale werden aangevoerd: 96 koelen. 9 pinken, 6 graskalveren en 28 varkens. Op de wolveemarkt waren de prijzen wel wat lager. De dikke schapen golden f 300 tot f380: overhouders f140 en scha pen met 2 lammeren f 380. Biggen waren er wederom weinig aan gevoerd. Binnen 14 dagen verwacht men voor dit vee meer aankoopvergunningen. Volgens onzen zegsman was de gering* aanvoer in hoofdzaak te wijten aan d* weinig uitgegeven aankoopvergunningen. Met Mei begint meestal de grootere btg- genmarkt en deze gaat dan zomers door, hoewel sterk afhankelijk van plaatselijk* omstandigheden. Op de konijnenmarkt was wederom vaal drukte. De handel was vlug en duur. D« prijzen van jonge konijnen van ongeveer 9—7 weken oud, bedroegen f3 tot f3.80. 9 stamboekkonijnen werden verkocht voor f 85. Het betrof hier jonge dieren. D* hoogste noteering van fokkonijnen WM f 50. Voor slachtkonijnen en -kippen go9- den de bekende vastgestelde prijzen. Er was dezen dag veel bezoek en ook het "ontal stalletjes was grooter dan *■- ders.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1