DAGBLAD VOOR Verbitterde Duitsche tegenstand in diverse sectoren. Vele Sovjei-aanvallen afgeslagen. De striid aan het Oostelijk front. De aanval op Bristol. Debatten in het Lagerhuis. De strijd in Birma. STADSNIEUWS. Bericht. Uitvoering HRC. Sinaasappeldistributie. Bidstond voor de Nood der Tijden. De heer Maas overleden. LANGS DE VELDEN. Wieringen. De vrouw in dienst. .J Verduister v. 19.156.15 u. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Ilcldersche Editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. WOENSDAG 29 MAART 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 75, 2 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 et. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Anzio met succes bestreden. Een vrachtschip werd tot zinken gebracht, drie andere werden beschadigd. - Bij den afweer van vijandelijke lucht aanvallen op Duitsche vliegvelden in zuidwest-Frankrijk ztjn gisteren 2U Amerikaansche vliegtuigen neergescho ten. Eenige vijandelijke stoorvliegtuiger. zijn in den afgeloopen nacht het Rijn- landsch-Westfaalsche industriegebied binnengedrongen. Aanval op Bristol Sterke Duitsche gevechtseskaders hebben in den nacht van 27 op 28 Maart een zwaren aanval op Bristol gericht. Door het neerwerpen van een groot aantal brisant- en brandbommen ontstonden reeds tijdens den geconcen- treerden aanval omvangrijke vernie lingen en groote branden in het doel gebied. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 28 Maart. - Het opper bevel van de weermacht deelt mede' Bij Nikolajef zijn aanvallen der Sovjets in veiil tterde gevechten op korten afstand afgeslagen. Ten noordwesten daarvan hebben jagers en bergjagers in kordate tegenaan vallen een poging der bolsjewieken verijdeld om een bruggenhoofd over de Boeg te verbreeden. In het ge bied van Balti zijn nog steeds zware gevechten aan den gang. Tusschen Dnjestr en Proeth heb ben sterke Duitsche formaties slag vliegtuigen in d«r gevechten inge grepen. Zij verwoestten talrijke vijandelijke tanks en een groot aantal gemotori seerde en bespannen voertuigen. Daar bij vernietigde majoor Rudel wederom negen vijandelijke tanks. Hij heeft daarmede in ruim 1800 vluchten alleen 202 vijandelijke tanks vernietigd. Ten zuiden van Proskoerof, ten noordwesten van Tsjernowitz, bij Tarnopol en in het gebied van Brody wordt de afweerslag met on verminderde hevigheid voortgezet. Onze troepen bieden den Sovjet- Kussischen aanvalskrachten verbit terden tegenstand. Het garnizoen van Kowel heeft opnieuw vijande lijke aanvallen afgeslagen. Ten noorden van Kowel hebben onze divisies in den aanval verder ter rein gewonnen en vijandelijke tegenaanvallen uiteengeslagen. Bij de gevechten in liet gebied van Kowel heeft luitenant Klapperstück, groepscommandant van een brlgade- stormgeschut zich door bijzondere dap perheid onderscheiden. Tusschen Dnjepr en Tsjaussy heb ben onze troepen tegenover de met steun van talrijke tanks en slagvlie gers aanvallende bolsjewisten op nieuw een volledig afweersucces behaald. De vijand verloor weder om verscheidene duizenden dooden en talrijke zware en lichte wapens. In het gebied ten zuidoosten van Ostrof is het tot wisselvallige plaat selijke gevechten gekomen. In den noordelijken sector van het oostelijke front heeft het grenadiers regiment nr. 162 zich onder leiding van majoor Hase tezamen met de daaronder geplaatste eenheden infanterie en pio niers bijzonder onderscheiden. In het hooge noorden aan het Lizafront heb ben Oostmarksche bergjagers verschei dene vijandelijke heuvelstellingen ge nomen en gevechtsinstallaties met haar bemanningen vernietigd. De strijd in Italië. In Italië is het gisteren niet tot ge vechtshandelingen van beteekenis ge komen. Duitsche slagvliegtuigen heb ben vijandelijke scheepsdoelen voor BERLIJN, 28 Maart. - Aan het Ooste lijk front nemen de gevechten in den Z sector nog steeds de eerste plaats in, vooral daar de bolsjewieken hier weer eens met alle beschikbare middelen trachten de aan den gang zijnde groote Duitsche distancieeringsbeweging te storen en den naar het Oosten uit- springenden Duitschen vleugel in een tang te vatten, aldus Martin Hallens- leben, de militaire correspondent van het D.N.B. Het kan niet uitblijven, dat bij zulke groote bewegingen hier en •daar critieke situaties ontstaan tegen over een numeriek overmachtigen tegenstander. Kenmerkend voor den toestand is echter, dat dergelijke situa ties steeds slechts een plaatselijk ka rakter dragen. Over het geheel ligt de toestand vast in handen der Duitsche leiding, ook al leggen soms plaatselijke moeilijkheden onverwachte taken op Deze taken is men echter nog steeds meester geworden in den zin van het groote plan, dat ten grondslag ligt aan de Duitsche distancieeringsmanoeuvre Dit verschijnsel, dat de aan zichzelf gelijk gebleven superioriteit der Duit- schers ook t.a.v. de leiding en uitvoe ring van zeer moeilijke tactische taken bewijst, doet zich in het huidige sta dium der gevechten weer in opvallende wijze zien. Want alle pogingen tot pas- seeren, alle penetraties én flankbedrei gingen van de bolsjewieken tegen den Duitschen Z. vleugel zijn weer in situa ties, die ongetwijfeld voor de Duitschers rijk waren aan gevaren, geneutrali seerd. Dit blijkt duidelijk uit het feit dat de gevechtspositie zoowel bij Niko lajef als bij TarnopolKowel statio nair gebleven is. De zwaarste gevechten worden thans geleverd in het gebied van Balta. Tus schen Dnjestr en Proeth wordt de druk der bolsjewieken sterker Hier wordt het duidelijkst zichtbaar, dat de tegen stander flankeerend den Z. Duitscher. vleugel wil passeeren. Men zal juist daarom in dit gebied nog uiterst zware gevechten moeten verwachten, aange zien van Duitsche zijde nog geen aan wijzingen zichtbaar zijn geworden, dat men hier het front reeds verder naar het W. wil verplaatsen. Landwacht Nederland. De tweed* Landwacht cpmpagnle treedt aan rooi den middagdienst De onder wijieri melden zich bij den spies* roor he in ontvangst nemen van Instructies CNF/A. G. Swart/Pax m BERLIJN, 28 Maart (DNB). Om trent den grooten aanval der Duitsche luchtmacht in den afgeloopen nacht op Bristol wordt nog vernomen, dat dit een geconcentreerde, zeer zware aan val is geweest. De zeer vele zware Duitsche gevechtsvliegtuigen opereer den tezamen met snelle Duitsche ge vechtsformaties, die verschillende aan vallen deden, o.a. op het stadsgebied van Londen. De omstandigheden waaronder de aanval op Bristol geschiedde, waren zeer gunstig. Reeds tijdens de eerste minuten van den aanval werden ver scheidene groote branden veroorzaakt nadat een groote massa brandbommen was uitgeworpen. Dé bemanningen van snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen, die in het overige gebied van Zuid- West-Engeland en het Kanaal van Bristol opereerden namen eenige krachtige explosies te Bristol waar, waarna de vuurgloed feller werd. De belangrijke overlaadhaven Bristol is tot nu toe 104 maal door de Duitsche luchtmacht met duizenden tonnen bri santbommen bestookt. LISSABON, 28 Maart (DNB). Tij dens de heden gehouden debatten in het Lagerhuis heeft Churchill ook ge sproken over den Amerikaanschen druk op Eire. Volgens den Engel- schen nieuwsdienst verklaarde Chur chill letterlijk: „Uit de openlijke verklaring, die de regeeringen van de Britsche Common- wealth hebben afgelegd blijkt duide lijk, dat zij met de stappen van de Ver. Staten in de Iersche aangelegen heid volkomen overeenstemmen." Op vragen ten aanzien van de krijgs verrichtingen bij Cassino en andere Italiaansche fronten antwoordde Chur chill: „In heb mijn teleurstelling niet verborgen, dat er geen snellere vorde ringen gemaakt worden." Met betrekking tot Churchill's radio rede van Zondagavond stelde het on afhankelijke Lagerhuislid Edgar Gran- ville aan Churchill de vraag, of hij zich nog herinnert, dat hij Zondag avond gezegd heeft, dat het Britsche volk er staat op kan maken, in kennis gesteld te zullen worden van de Brit sche tegenslagen. In zijn antwoord beweerde Churchill niet te gelooven, dat men het Britsche volk den toestand, zooals die in Italië bestaat, verheimelijkt. Naar zijn mee ning is het echter niet bijster voordeer lig, al te zeer op de bijzonderheden in te gaan, daar zulks den vijand van nut kan zijn. WAAR CHURCHILL OVER ZWEEG. BERLIJN, 28 Maart. De Berlijn- sche correspondent van het ANP meldt: De met zooveel ophef aangekondig de rede van Winston Churchill heeft in de geheele wereld, ook in Engeland en de Vereenigde Staten, uitermate te leurgesteld. Na de Reuterberichten. die aan de rede voorafgingen, had men sensationeele dingen verwacht, doch thans moet men vaststellen, dat de Britsche premier geen enkel urgent probleem behandeld heeft. Churchill heeft zich bijvoorbeeld met geen woord uitgelaten over het fiasco der Britsche buitenlandsche politiek ten aanzien van Spanje, Zuid-Amerika, de neutra len, Ierland en Zuid-Oost-Europa. Ook over de vraag wat er met Europa zal gebeuren, als de door Churchill me' zooveel overtuiging aangekondigde ge allieerde overwinning behaald is en dus de Sovjet-Unie zegevierend uit de arena zal treden, heeft Churchill met geen woord gerept. Wat denkt Churchill b.v. tegen de bolsjewistische expansiezucht te doen en hoe staat het met het Britsche Standpunt ten aan zien van Polen? Wat blijft er straks nog over van de Atlantic Charta? Het vierjarenplan voor Engeland. De sensatie van de rede moet volgens de Wilhelmstrasse gezocht worden in de aankondiging van een vierjarenplan voor Engeland, een aankondiging, die het vermoeden zou kunnen doen oprij zen, dat Winston Churchill de uitvin der van het vierjarenplan is. Dit is evenwel allerminst het geval Het vier jarenplan is een der voornaamste fun damenten der wederopleving van de Duitsche economie geweest. Aan haar heeft Duitschland vrijwel zijn geheele huidige kracht te danken. Thans wil Engeland zijn productieproces, zijn ar beidspotentieel en zijn economie vol gens dezelfde nationalistische princi pes gaan leiden als Duitschland. Een troost is. dat ChurchUI wel een slecht nationaalsocialist zal blijken. Daarom kan het vierjarenplan in zijn handen voor Duitschland geen bedreiging zijn. DE POSITIE VAN EDEN. STOCKHOLM, 27 Maart (DNB). - Naar Reuter uit „bevoegde bron" ver neemt. is totdusver nog geen besluit genomen om in het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken een wijzi ging te brengen. Wanneer Eden tot het inzicht zou komen, dat zijn beide functies, n.1. minister van buitenland sche zaken en leider van het Lager huis, te zwaar voor hem worden, dan zal hij waarschijnlijk eerder de leiding van het Lagerhuis neerleggen dan de portefeuille van buitenlandsche zaken. LUCHTAANVALLEN OP FRANSCHE STEDEN. PARIJS, 27 Maart. - De Anglo-Ame rikaansche luchtmacht heeft bij aan vallen op het bezette Franscbe gebied Maandagmiddag weer een aanzienlijk aantal slachtoffers veroorzaakt. Een zeer hevige aanval werd gedaan op een stad in het zuidelijke deel der Pyre neeën, waardoor 76 burgers werden ge dood en 100 gewond. Tezelfdertijd werd de omgeving van Bordeaux gebombar deerd, waardoor 14 personen gedood werden. Een aanval op de stad Tours waarbij vooral arbeiderswijken getrof fen werden, veroorzaakte volgens de eerste berichten elf dooden. Engelsche vliegtuigen vielen bij Cherbourg in scheervlucht een autobus en twee vrachtauto's geladen met goederen van vluchtelingen aan. Hierbij werden acht personen gedood en negen gewond. DE TURKSCHE NEUTRALITEIT. ANKARA, 28 Maart (DNB). De al hier verschijnende „Tanin" haalt een bericht aan van United Press, volgens hetwelk het niet uitgesloten zou zijn, dat de Sovjet-Unie de aan haar afge stane Italiaansche schepen door de Dardanellen en den Bosporus zou wil len laten varen. Wanneer Ankara daar toe toestemming zou geven, zou dit neerkomen op het laten varen van de neutraliteit. De kwestie der scheep vaart door deze zeeëngten is een be langrijk onderwerp geweest op de con ferentie te Cairo. De „Tanin" verklaart, dat toonaan gevende Turksche kringen van een dergelijken eisch der Sovjet-Unie niet op de hoogte zijn gesteld. TOKIO, 28 Maart (D.N.B Het Japansche hoofdkwartier heeft Dinsdagmiddag het volgende communiqué betreffende den militairen toestand aan het Birmaansche front gepubliceerd: 1. Onze strijdkrachten in Noord-Birma zijn in gevechten gewikkeld met twee Tsjoengkineesche divisies en ongeveer twee brigades der Vereenigde Anglo- Amerikaansche strijdkrachten, die van het Hoekaung-gebied zijn opgerukt tot het gebied ten noorden van Myitkina De ring om de vijandelijke troepen, die door de lucht in het gebied van Katha gebracht zijn, wordt steeds nauwer. 2. Het gros van onze troepen in den centralen sector van het Indisch-Birmaan- sche grensgebied rukt op in het dal van Imphal. Tegelijkertijd zetten Japansche troepen hun aanvallen voort op het gros van het Britsch-Indische 4e legercorps, dat is ingesloten in het Tsjingebergte en het Kabaudal. 3. Onze in den zuidelijken sector van het Indisch-Birmaansche grensgebied ope- reerende troepen, die een vernietigings actie ondernemen tegen het gros van de Britsch-Indische 7de divisie, zijn thans een tegenaanval begonnen op het Britsch-In dische 15de legercorps, dat tot dit gebied is doorgedrongen Onze troepen vallen bovendien de 81ste West-Afrikaansche di visie in het Kaladandal aan. De toestand in dit gebied ontwikkelt zich over het algemeen in ons voordeel. Japanners bereiken gebied van Silchar. Naar van een Japansche basis in Birma wordt gemeld, hebben de Japansche troe pen, die kortgeleden over de Tsjindwin trokken en voor-Indië binnendrongen, reeds het gebied van Silchar bereikt. Hoewel de vijand was voorzien van alle mogelijke mechanische wapenen, o.m. 200 auto's, 70 tot 80 stukken geschut en ruim 100 pantserwagens, werd hij door de Ja- lansche verrassingstactiek overweldigd. De Japansche troepen zuiveren thans het 'ebied van verstrooide vijandelijke resten. Het lot van de 20ste Britsche divisie. De strijd tegen de Britsche 20ste divisie in het gebied van Tamoe wordt met on verbiddelijke hardheid voortgezet. De Ja pansche strijdkrachten maken den ijzeren ring rond de vijandelijke strijdkrachten nauwer. Van alle kanten loopen de for maties storm op den vijand en werpen zij vijandelijke pantserformaties terug. Het gros van de 20ste divisie bevindt zich naar Domei meldt in een ware he) en doet voor het laatst 'wanhopige docivnut- telooze pogingen om zijn lot te ontgaan. PETIOT SCALPEERDE ZIJN SLACHTOFFERS. Ook Nederlanders onder hen? PARIJS, 25 Maart. (D.N.B.) De ge rechtelijke arts Paul, een specialist voor lijkschouwing, die de laatste jaren in de Seine, in het Bois de Boulogne en op andere plaatsen gevonden deelen van menschelijke lichamen heeft onderzocht, is na een onderzoek van de in de villa van den arts Petiot gevonden lichaams- deelen tot de conclusie gekomen, dat de moorden, waarvan de eerstgenoemde lichaamsdeelen afkomstig zijn, eveneens zijn gepleegd door den moordenaar uit de villa in de Rue Lesueur. Hij heeft dit afgeleid uit de steeds gelijke sneden die de moordenaar toepaste. Gebleken is, dat de dooden, die in de Rue Lesueur zijn gevonden, gescalpeerd waren. Dit moest, naar men aanneemt, de identifi catie der slachtoffers van Petiot onmo gelijk maken. Intusschen heeft men een man ver hoord. bij wien Petiot kalk had besteld, welke bestelling om niet bekende rede nen niet is uitgevoerd. Vermoed wordt, dat de 400 kilogram kalk, die hij reeds had ontvangen, den moordenaar niet voldoende waren. Toen een tweede kalkleverantie op zich liet wachten, heeft Petiot, uit vrees, dat de lijklucht in de omliggende straten zou worden geroken, de deelen der lijken verbrand, hetgeen uiteindelijk juist tot de ont dekking der misdaad heeft geleid. In een door den rechter van instructie ontvangen anoniemen brief is sprake van twee rijke Nederlandse h e emigrantengezinnen, die in Augustus 1942 naar Parijs waren gekomen, en die met behulp van Petiot naar Argentinië wilden uitwijken. Tevoren was hun me degedeeld. dat zij zich eenige dagen in een huis, dat in de nabijheid van de Are de Triomphe was gelegen, verborgen moesten houden. De villa van den moordenaar bevindt zich daar even eens. Met de Nederlanders zijn hun voorwerpen van waarde en hun geld verdwenen. Het zou zes of zeven per sonen betreffen, die spoorloos zijn ver dwenen. Het aantal vermoorden, dat tot dus ver kon worden geïdentificeerd, be draagt 14. Van de namen zijn er twee medegedeeld. De politie zoekt naar het boek, waarin de massamoordenaar de namen van zijn slachtoffers en de bij zonderheden heeft ingeschreven. Bo vendien wordt gezocht naar 47 koffers, die uit de villa in de Rue Lesueur zijn verwijderd. Brand in Zweedsch kindertehuis. Maandagavond is in een kindertehuis na bij Karlskrona brand uitgebroken. Elf kinderen, die zich in twee zalen op de eerste verdieping bevonden, kwamen hierbij om het leven. GRUWELIJK DRAMA. Een drama, dat de grenzen der ver schrikking overschrijdt, heeft zich na bij Overijsche (België) afgespeeld. Ge volg gevend aan. zijn leveringsplicht, had een boer een zijner koeien naar de stad gebracht en hiervoor 40.000 fr. ont vangen. Thuis gekomen legde hij het geld op tafel en verwijderde zich een oogenblik uit de keuken, waar zijn jon ge zoon alleen achterbleef. Geen kwaad vermoedend, nam het kind de bank briefjes in handen en stak ze spelen derwijs in brand. Toen de vader terug binnenkwam en het misdrijf bemerkte, schoot hij in een zoo hevigen toorn, dat hij zijn zoon eerst goed afranselde, waarna hij razend geworden, het dek sel van de groote kachel trok en er het hoofd van het kind mee verbrijzel de. Op het hulpgeroep van het jongetje snelde de moeder, die boven een ander kind aan het baden was, naar beneden en viel van ontzetting levenloos ten gronde. Bij dit gruwelijk tooneel vluchtte de vader als waanzinnig de velden in. Toen de buren eindelijk, aangetrokken door het lawaai, ter plaatse kwamen, zoch ten zij naar het tweede kind, dat ver dronken in de badkuip teruggevonden werd. Deze gruwelijke tragedie, die aan drie menschen het leven kostte, heeft in de geheele streek een diepe ontroering verwekt. De politie stelt een onderzoek in. PROF. IR. J. NELEMANS 85 JAAR. 's-GRAVENHAGE. 28 Maart. Mor gen zal prof. ir. J. Nelemans den 85- jarigen leeftijd bereikt hebben. In 1881 werd hij ingenieur bij de Staatsspoor wegen en het jaar daarop adspirant- ingenieur bij den Rijkswaterstaat, waar hij, na verschillende rangen doorloo- pen te hebben, in 1910 tot hoofdinge nieur werd benoemd. Ondertusschen was ir. Nelemans in 1906 hoogleeraar in de waterbouwkunde en den brug- bouw aan de technische hoogeschool geworden, welke functie hij tot 1929 bekleedde. EEN EERLIJKE KANS. Meer kan niemand verlangen. Ook niet als het er bm gaat zich een toe komst op te bouwen. Tot dusver hing iemands loopbaan dikwijls echter ge heel af van omstandigheden, die bui ten zijn bereik lagen, geld- en tijdge brek, huiselijke omstandigheden enz. stonden de studie in den weg en heb ben al heel wat toekomstplannen ver nietigd. Wie zich bij het Langemarckstudium aanmeldt, kan er zeker van zijn, dat hij alleen volgens zijn eigen prestatie vermogen en persoonlijkheid wordt be oordeeld. Zijn afkomst, zijn schoolop leiding, zijn godsdienstige of zijn poli tieke overtuiging spelen daarbij geen rol. Blijkt hij iemand te zijn, die voor een verdere studie geschikt is, zoo neemt het Langemarckstudium de kos ten -zijner opleiding op zich en laat hem na een vooropleiding in een zijner scholen verder studeeren aan een M. T.S., een middelbare landbouwschool, een akademie voor beeldende kunsten, een conservatorium of aan een hooge school. Eigenlijk staat dan elk beroep voor hem open. Jongelui van 16 tot 24 jaar, die mee- nen tot een verdere studie in staat te zijn, kunnen zich aanmelden bij het Langertiarckstudium, Lange Vijverberg 8, Den Haag. alwaar ook nadere inlich tingen schriftelijk kunnen worden aan gevraagd. Alle candidaten worden eenigen tijd na hun aanmelding opge roepen voor een schiftingskamp, al waar vastgesteld wordt, in hoeverre zij geschikt zijn. Met ingang van 1 April is een daling van ons abonnementenaantal voorgeschreven. Waar het uiteraard moeilijk is bepaalde personen van een abon nement uit te sluiten het zouden de laatstaangenomenen moeten zijn! daar doen wij het vriende lijke verzoek aan hen, die daarvoor in de gelegenheid zijn, samen te te gaan lezen. Op die wijze wor den zoo weinig mogelijk menschen van het lezen van de krant uit gesloten. Het zal hun, die ons blad tot nu toe gratis ontvingen, begrijpelijk voorkomen, dat wij deze exempla ren niet meer kunnen missen en de meesten van hen zullen wij nk I April a.s. niet meer van dienst kunnen zijn. Natuurlijk spreken wij de hoop uit, dat spoedig de papierpositie moge veranderen en naast de nu af te voeren abonné's ook de dui zenden candidaat-abonné's kunnen worden ingeschreven. DE ADMINISTRATIE. Dezer dagen waren wij aanwezig op de uitvoering, gegeven door onze voet- balvereeniging HRC, en het bleek dat daarvoor flinke belangstelling bestond. Dit is niets bijzonders: de HRC-aan- hang is gróót en deze was des te groo- ter in dit geval, nu bekend geworden was dat de vereeniging over een eigen orkest beschikt. Ter grootte van niet minder dan 12 personen. Wij legden ons oor te luisteren bij het publiek, en het bleek dat men uitermate enthousiast was over de eerste prestaties van deze HRC-muzi- kanten. Het orkest staat onder leiding van den heer E. Regeling en ook in dit op zicht had men het slechter kunnen treffen. De geheele avond stond ook thans weer onder leiding van den heer J. v. d. Sande, die zijn sporen op dit ge bied wel verdiend heeft. De schetsen, die opgevoerd werden, en voorts de geheele regie, bleek in optima forma te zijn, weshalve het publiek ook hem grooten dank verschuldigd was. De eigen tooneeltalenten van den heer van der Sande waren van dien aard, dat ook hij menig applausje te incas- seeren kreeg. Het was een allergenoeglijkste avond en de HRC-veste heeft bijzonder ge noten. Ook Jan Thijssen. die uiteraard mede aanwezig was om de vorderin gen van zijn jongens, ditmaal op het podium, te aanschouwen. Het Plaatselijk Verdeelkantoor voor Groenten en Fruit maakt bekend, dat de termijn van inlevering van bonnen voor de 4e sinaasappelperiode is ver lengd tot en met Donderdag a.s. De detaillisten kunnen de bonnen op het P.V.K. inleveren t.e.m. Zaterdag a.s. Donderdag 30 Maart 's avonds kwart voor acht Bidstond. Voorganger ds. B. Slofstra. Chr. Geref. pred. te Noorde loos. De eerstvolgende Bidstond wordt gehouden 13 April. Dezer dagen is te Alkmaar, in het St. Elisabeth-Ziekenhuis. overleden de heer P. H. L. Maas, directeur der Gemeente-Reiniging te Den Helder. De heer Maas, die reeds ge- ruimen tijd in genoemde inrichting verpleegd werd, was te Utrecht in October 1882 geboren en vervulde in de Domstad zijn eerste gemeen telijke functie, eveneens aan de Reiniging. Naderhand werd hij overgeplaatst naar de Gemeente Reiniging te Den Helder, en wel als opvolger van den heer v. d. BerkeL Het zou dit jaar juist vijf en twintig jaar geleden zijn, dat- de heer Maas naar Den Helder kwam. De heer Maas was iemand, die voor zijn dienst veel heeft gedaan en op tal van manieren trachtte zoo economisch mogelijk te werken. In dit verband mogen wij o.m. releveeren den bouw van het Storthuis aan de Bassingracht en den bouw van het schip „Hygiea". Ook op diverse andere manieren wist hij de werkzaamheden der Reiniging te vergemakkelijken en vereenvoudi gen. Wat de ziekte van den heer Maas betreft, op 10 Januari j.1. werd hij on- gesteld.Hij woonde te Callantsoog, doch toen een beroerte volgde, werd overbrenging naar Alkmaar noodzake lijk geacht. Hij knapte weer on, werd ontslagen, doch juist toen men meen de dat het verloop zich gunstig deed aanzien, volgde opnieuw een instor ting. Hieraan is hij thans overleden. De teraarde-bestelling vindt heden plaats op de Gemeente Begraafplaats te Alkmaar. Vertrek van het St. Eli sabeth-Ziekenhuis te 1 uur n.m. ZONDAGAVOND. Bij haar pogingen om van de derde in de tweede klasse te komen, heeft „Helder" tweemaal een uitwedstrijd gespeeld tegen een Zaansche vereeni ging en deze ontmoetingen, waarvan de eerste tegen KFC, de tweede tegen Zaandijk, beide met 1—0 verloren. Dit is al weer jaren geleden. Vandaag zullen we het voor de derde maal pro- beeren. Amons, de grijze zestigjarige secre taris van ZVV ontvangt ons en vraagt natuurlijk als oud-Nieuwedieper hoe wij het daar maken. Hij brengt ons in het officieele ge deelte van de kleine gezellige tribune en daar treffen we vele bekenden. Al lereerst van Gossel van de scheids- rechterscommissie, verder Delvaux. de voorzitter van de afdeeling. Wat wor den die lui oud! Van voetbal kun je blijkbaar geen afscheid nemen. Natuurlijk ook tallooze Jutters en oud-Jutters. Reinders. de oud-sportre dacteur van de Heldersche Courant, is even uit Lochem gekomen om z'n ouwe club te zien strijden. En zoo zijn er dan tusschen de drie en vierduizend belangstellenden voor deze groote ont moeting. We kunnen niet op tijd be ginnen en hebben daardoor een prach tige gelegenheid nog even rond te kij-, ken. Daar is de populaire trainer van ZVV, de oud-Ajaxied Wim Andriessen. Merkwaardige figuur was dat in Ajax en ook in het Nederlandsch elftal. Het was nimmer een geweldige voetballer maar ze hadden hem er altijd graag bij. Van de vele malen, dat hij bij een corner, als spil met een fraaien kopbal doelpuntte, zult u zich er ongetwijfeld nog wel enkele herinneren. Andriessen is meer de voetballer met den geest. Ook vanmiddag. Als een Aljechin plaatst hij de stukken van de ZVV-ploeg op meesterlijke wij ze. Hij bouwt door middel van het stopper-spil-systeem een verdediging op van drie uitstekende achterspelers, een muur waar men practisch niet door heen kan. En passant wijst hij de spe lers, die het nog niet weten, wie Rot tier is. Na 25 minuten wachten, hetgeen van nadeeligen invloed is op de concentra tie, beginnen we dan eindelijk onder leiding van Van der Kooi uit Berk hout. ZVV maakt het eerste doelpunt, maar dat zijn we gewend bij Helder, dat hebben ze noodig om los te ko men. We hopen dat dit nog vóór rust zal gebeuren omdat daarvoor alle gele genheid bestaat, maar daarin worden we teleurgesteld. De witjakken komen echter in 't geheel niet los, integendeel men speelt in sterke W-formatie, zoo dat van de drie man in de voorhoede weinig kan uitgaan. Men zal dat na rust wel beter aan pakken en bovendien, we hebben ZVV nu gezien, Helder heeft in deze com petitie wel van sterkere tegenstanders gewonnen. We zijn derhalve zeer op timistisch en vertrouwen op flitsend open spel. U kent dat wel. Vijf of zes spelers werken aan den opbouw van een aanval, tenslotte een harde scher pe voorzet, waar vrijwel niemand op loopt omdat hij niet te halen is, echter wel voor Rottier, die dan vriend en vijand in bewondering brengt door zijn groote snelheid en zijn snelle reactie U weet het natuurlijk al, hij is na aan komst vanavond met een ziekenauto van den trein gehaald, in verband, met een gebroken s'eutelbeen. Tl'n zoontje, dat den wedstrijd van uit een boom goed heeft kunnen zien, zegt dat Rottier gemeen genomen werd, maar die kleine kereltjes zijn erg fanatiek. Wel doet het me veel ge noegen dat voor a.s. Zondag zeer waar schijnlijk Schlüter zal worden aange wezen. Een prima arbiter is altijd ge- wenscht, doch zeker in een promotie- ontmoeting, Tot Zondag lezers, bij Helder—Zaandijk. „Een lek bandje". - Waar een lek bandje al niet goed voor is konden wij Vrijdagavond meemaken in Cine ma de Haan, toen onder directie van Johan Kaart door de Komedianten ten tooneele werd gebracht de kluchtige De bekende Fransche tooneel- schrijver Sacha Guitiy is voor ue rechtbank te Parijn gedaagd door zijn gewezen vrouw, de niet minder befaamde actrice Yvonne Printemps, omdat zij beweerde nog salaris van hem tegoed te hebben. De gedaagde verweerde zich door aan te voeren, dat zijn vroegere echtgenoote gedu rende hun huwelijk voor eenige mil- lioenen aan juweelen van hem ten geschenke gekregen had. De president der rechtbank heeft de lieftallige eischeres niet ontvankelijk verklaard, omdat hij vond, dat die juweelen wel opwogen tegen de nog verschul digde gage. Ik kan het niet helpen, maar mijn rechtsgevoel is door deze oplossing niet bevredigd. Want wat heeft een geschenk met een salaris te maken? Een cadeau is een welwillendheid, maar een tractement is een recht, en zij zijn derhalve geen tweelingbroer tjes. Wanneer een patroon aan zijn secretaresse een diamanten broche geeft en een verstandig patroon doet op zijn tijd iets dergelijks dan ontslaat hem dat niet van de verplich ting om aan het eind van de maand tóch af te tikken. Ook al zou de secretaresse toevallig zijn eigen vrouw zijn. Maar het blijkt, dat an deren daar anders iver denken. Het komt mij voor, dat het Parij- sche vonnis perspectieven opent voor Fransche zakenlieden. Die zullen nu met spoed hun duurst betaalde vrou welijke employée kunnen afdanken i en hun echtgenoote er voor in de plaats nemen, want je kunt immers nooit weten, hoe het met de liefde loopt en er schuilt event een voor deeltje in van een maand salaris, die niet betaald hoeft te worden, want elke man geeft zijn vrouw wel eens een cadeautje. I Of zullen zij het een nóg grooter voordeel vinden hun vrouw niet en I hun secretaresse wèl in dienst te hebben? OVIDIUS. 30 Maart: Zon op 6.21 u„ onder 19.10 u. Maan onder 1.26 u„ op 10.30 u. 31 Maart: Zon op 6.18 u., onder 1911 Maan onder 2.25 u., op 10.49. u. 13.34 e.k. 1 April: Zon op 6.16 u., onder 19.13 n. Maan onder 3.17 u„ op 11.39 u. comedie van Paul Gavault: „La Petite Chocolatière" („Een lek bandje"). Door een lekken band aan haar wa gen is Benjamine, dochter van een chocolade-fabrikant, gedwongen te overnachten in het landhuisje van Paul Normand. Den volgenden morger. krijgt Paul echter bezoek van zijn ver loofde en zijn a.s. schoonvader en de aanwezigheid van Benjamine, met al le verwikkelingen hierbij, brengt een huwelijk tusschen Paul en Florise aan het wankelen. Als dan later de ver loofde van Benjamine komt, weet Jo-' han Kaart te bewerken, dat ook deze verhouding zoo goed als afspringt. Be:J de huwelijken waren uit berekening opgebouwd. In het 3e bedrijf maken we een scène mee op Pauls bureau op het ministerie te Parijs, waardoor de finitief een huwelijk tusschen Paul enj Florise verbroken wordt. Na tal van komische situaties weet echter Johan Kaart, in zijn rol als kunst(??)schilder. Benjamine en Paul tot elkaar te bren gen. Jammer was het, dat de zaal niet geheel gevuld was. Velen hadden zich laten afschrikken door het gerucht als zou het geen mooie uitvoering zijn. Degenen, die dit gerucht verspreid hebben, hebben zeker nooit van dsn naam van Johan Kaart gehoord, of hebben hem nog nooit gezien. Dit ge tuigt van weinig bekendheid op dit gebied. Zij; die aanwezig waren, zul len verlangend uitzien naar de volgen-: de opvoering. Politie. - Gevonden een paar blauw met rood gekleurde kinderwantjes. Inlichtingen gem.-bode. Schooluitvoering. - Na de succesvol le uitvoering van 11 Januari j.1. zal nif wederom door de school van V.G.L.O. te Hippolytushoef een tweetal tooneel- avonden worden gehouden. Woensdar; 12 April zal opgevoerd worden „Jopit; bij de Zigeuners" en Donderdag 13 Apr j „Mijnheer Schraap" en „Dokter Alwe tend". Daar nu de zaal toegankelijk if voor alle leeftijden, twijfelen wij er;j niet aan of deze avonden zullen ween volle zalen trekken. Daan Pool. - Zondagavond gaf het cabaretgezelschap „Nummer Eén" on der leiding van Daan Pool een voor stelling in hotel Concordia van den heer Halfweg. Nadat Daan het contact met het publiek tot stand had ge bracht, zong Mimi „Het Wiegje", waar mee zij groot succes had. Ook Henk Borst, de man met de gouden stem oogstte veel bijval. Daan Pool en Kees Rijswijk in hun dwaze creatie van Knibbel en Dribbel, brachten het pu bliek van de eene lachbui in de andere De Westfriesche voordrachten van Daan waren weer de hoogtepunten vai den avond. Alles werd begeleid dooi den jongen pianist Oeb Bootsma, ai' ook een daverend toegejuichte piano solo gaf. Al met al een mooie avont voor een talrijk publiek. Voor Daat en z'n clubje een groot succes en w; hopen dan ook, dat „Nummer Eén" met het volgend jubileumprogramma weer in ons dorp zal optreden. Als bij zonderheid vermelden wij nog, da Daan met den heer Halfweg alle be woners van „Noorderlicht" had uit genoodigd. Zij vormden een enthousias gedeelte van het opgetogen publiek. OPENING VAN DE WTERINGER WIELERBAAN. Het wielrenseizoen in ons land za: dit jaar worden geopend met een be: langrijken stayerswedstrijd op de Wieringer wielerbaan. A s. Zondag zullen n.1. de drie beste Nederlandsche stayers eikaar voor het eerst treffen. Het zijn Ben v. d. Voort; Kees Bakkei en André van Amsterdam, die elkaai in een wedstrijd over 80 k.m. zuller treffen. Als motorgangmakers zuller fungeeren: F Wiersma, J. Bustraan en J. Schlebaum. In het voorprogramma zullen de beste Nederlandsche amateurs aan den start verschijnen. Ook voor ver schillende jongens uit Noord-Holland is oen plaatsje ingeruimd. Van hen zullen o.a. meerijden de Bruyn, Scha- gerbrug; Molenaar, Hoorn en de Bruyn uit Den Helder.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1