DAGBLAD VOO Zware gevechten aan het Oostfront. DE STRIJD OM NOORD-HOLLAND. Bolsjewistische aanvallen op Kowel mislukt Geen nieuws van Ital. front. De strijd aan het Oostelijk front. Roemeensch legerbericht. De positie van Turkije. Luchtaanval on ^"««laoesfr. Duitschlands kracht. Telefoonverkeer met Duitschland. Gij zijt niets, Uw volk is alles. Nieuws in 't kort. STADSNIEUWS. Uit het politie-rapport. ,Haar laatste wil". Hermes-nieuws. De telefoonjuffrouw. Verduister van 20.30-7,00 u. K. V. H. 2 kampioen! Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Helderschc Editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DINSDAG 4 APRIL 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND S8e Jaargang, No. 80, 2 pagina's. Deie Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheeie oplage op aanvrage. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 2 April. (DNB). Het op perbevel der weermacht maakt be kend: Ten Westen van Otsjakof werden pogingen van den vijand om over te steken verijdeld. Ten Westen van Be- resowka werden vrij sterke aanvallen der bolsjewieken afgeslagen. In een penetratieplek zijn nog zware' gevech ten aan den gang. Tusschen Dnjestr en Proeth en in het gebied van Tsjernowitz, ten Noorden van den Dnjestr, duren de zware gevechten voort. Bij Stanis- lau wierpen Hongaarsche troepen vijandelijke strijdkrachten in een tegenaanval terug. Het garnizoen van Tarnopol heeft verder stand gehouden tegenover uiterst zware vijandelijke aanvallen en tien vij andelijke tanks vernield. Daarbij heeft zich luitenant Hoepfl, batte rijcommandant van een brigade stormgeschut, onderscheiden door bijzondere dapperheid. Herhaalde aanvallen der bolsjewie ken op de stad Kowel mislukten door den vastberaden tegenstand der verde digers. In het gebied ten Noorden van de stad hebben onze troepen verschei dene belangrijke heuvelstellingen in genomen. In de gevechten der laatste dagen hebben zich hier de SS-Ober- sturmführer Nikolussilek, compagnies commandant van een pantserregiment, en de Obergefreite Pollack van den staf van een regiment grenadiers bij zonder onderscheiden. Tusschen den Dnjepr en Tsjaussy heb ben de onder bevel van generaal der infanterie von Tippelskirch en gene raal der artillerie Martinek staande troepen in zware gevechten van zeven dagen doorbraakpogingen van 17 vij andelijke divisies infanterie, één ge motoriseerde en twee pantserbrigades BERLIJN, 3 April (DNB). Naar de militaire correspondent van het DNB, Martin Hallensleben, schrijft, vraagt het Z. deel van het Oostelijk front nog steeds de voornaamste belangstelling. Beide oorlogvoerende partijen vechten daar om voor zichzelf de operatieve bewegingsvrijheid te behouden. Dit moge, gezien het zich voortdurend naar het Westen verschuivende front para doxaal schijnen, doch is het niet. De bolsjewisten bewijzen daardoor, dat hun aan consolidatie van het bereikte minder gelegen is dan aan handhaving van hun voorwaartsbeweging ten kos te van de steeds noodzakelijker wor dende operatiebeveiliging. Zij doen dit door formaties na formaties in dit ge bied te werpen, daarbij aannemend, dat de wijkende Duitschers toch nog in het voorgebergteterrein beslissend ge slagen zouden kunnen worden. Vast staat echter, dat hier de Duitsche wil domineert zich de operatieve bewe gingsvrijheid onder geen omstandighe den uit handen te laten nemen. De Duitsche operaties schijnen alleen op het oude principe der vorige jaren in gesteld te zijn: In het Noorden stel lingoorlog, in het Zuiden bewegings oorlog. Het feit blijft bestaan, dat het den bolsjewisten, ondanks het massa le troepengebruik, niet gelukt is in het Noorden verder te komen dan tot de verdedigingslijn, die de Duitschers voorloopig hadden vastgesteld: Nar- waPleskauNewelWitebsk, en dat het Z. voortdurend in beweging bleef. De gevechten in het Z. worden door twee factoren bepaald, ten eerste door den voor en na krachtigen offensieven wil der bolsjewisten, ten tweede door de verdere uitwijkingsbewegingen der Duitschers en door de Duitsche tegen- manoeuvres, die op bepaalde brand punten buitengewone intensiteit ver- toonen. Het Sovjetrussische Z. offensief valt in drie deelen uiteen. De eene opera tie is gericht tegen den Duitschen O. vleugel en heeft oogenschijnlijk Odessa ten doel. De tweede gaat tegen het Duitsche centrum en heeft ongeveer Jassy en Kisjinef tot doel. De derde is gericht op den Duitschen W. vleugel met richting naar Lemberg. In het centrum bieden hier vooral de Roe- meensche troepen, schouder aan schou der mei de Duitschers een tegenstand, die, vooral gezien de stormloopende Sovjetmassa's, tot dusver met een op merkelijk succes bekroond werd, zoo wel wat betreft de verzwakking van de kracht van den tegenstander door decimeering van de vijandelijke divi sies als in operatief opzicht. Op het oogenblik woeden hier sneeuwstormen, terwijl de geheeie Z. sector in het teeken van een nieuwe vorstperiode Interessant is ook de afloop van den slag tusschen Dnjepr en Tsjaussy, die zeven dagen duurde en tot een volle dig afweersucces der Duitschers leid de. In elk geval zijn de bolsjewisten niet verder gekomen, evenmin als in het gebied ten Z. van Pleskau. waar zich sedert eenige dagen een nieuw zwaartepunt hunner doorbraakpogin- gen heeft gevormd. verijdeld en daarmede een schitterend afweersucces behaald. De bolsjewie ken leden uiterst zware, bloedige ver liezen. Bij deze gevechten heeft zich de Silezische 18de pantser-grenadiersdivi sie onder bevel van generaal-majoor Zutavern bijzonder onderscheiden. Ten Zuiden van Pleskau hebben de bolsjewieken opnieuw aangevallen met versch aangevoerde divisies en met steun van talrijke tanks en slagvlie gers. Zij werden met zware, bloedige verliezen afgeslagen en verloren 57 tanks. Slagkruisers en gevechtsvliegers hebben met bijzonder succes de af- weergevechten van het leger gesteund. Alleen in Mit gebied werden 32 vijan delijke vliegtuigen in luchtgevechten, twee andere door afweergeschut ver nield. Bewakingsvaartuigen der mari ne hebben in de Finsche Golf wederom zes bolsjewistische bommenwerpers neergeschoten. In Italië zijn ook gisteren geen ge vechtshandelingen van beteekenis voorgekomen. Bij een aanval van Amerikaansche bommenwerpers op plaatsen in Zuid- oost-Duitschland werden bij felle luchtgevechten 54 vijandelijke vliegtui gen, waarvan 50 viermotorige bom menwerpers, vernietigd. In Steyr is schade ontstaan. BOEKAREST, 3 April (DNB). Het Roemeensche opperbevel publiceert het volgende weermachtbericht: Van de Krim en de kust der Zwarte Zee wordt geen bijzondere gebeurtenis gemeld. In het centrale deel van Bessarabië heeft de tegenaanval der Duitsche troepen gisteren den vijand terugge slagen, die wederom aanviel op de spoorlijn JassyKishinef. Ten Noorden van Jassy is door een energieke actie onzer troepen bijna overal de vijand over de Jijia terugge worpen. In den sector Todireni—Noord-Do- rohoiStorojinetz hebben zich slechts acties van verkenningstroepen voorge daan. Alle vijandelijke aanvallen op de stad Hotin zijn met groote verliezen voor den tegenstander door de Duit sche troepen afgeslagen. BERLIJN, 3 April (ANP). In de Wilhelmstrasse werd heden in ant woord op een vraag inzake den stand der betrekkingen van Turkije en de Ver. Staten in verband met het be richt, dat de Amerikaansche olieleve ranties aan Turkije zijn stopgezet, verklaard, dat men van den stand der betrekkingen niet op de hoogte is ge steld. Aan één feit kan echter niet ge twijfeld worden, n.1. dat zoowel het Turkscbe volk als de Turksche regee ring geen wijziging gebracht heeft in het tot dusver ingenomen stand punt, uit den oorlog te blijven en de neutraliteit te1 handhaven. Men ge looft er niet aan, dat Turkije zich door welke pogingen van druk of dreige-* menten ook, van deze politiek zal la ten afhouden. Uk hel strijdgebied v«n Netluno Amerikaansche krijgsgevangene, worden door valschermjagers nee. de verzamelplaats gebracht PK Oppltz/PBZ/R/P <n BOEDAPEST, 3 April (D.N.B.) - Bij een terreuraanval, vanochtend door formaties Amerikaansche vliegtuigen op Boedapest ondernomen, werden ver schillende wijken getroffen. Reeds bij hun nadering werden de in vier golven uit het Z. en Z.W. aanvallende vlieg tuigen ontvangen met een hevig afweer- vuur van het Hongaarsche en Duitsche luchtdoelgeschut. Bij helder weer lieten zij vooral in arbeiderswoonwijken hun bommen vallen. De bevolking leed verliezen. Van de ziekenhuizen werd vooral het hospitaal van St. Laszlo ernstig getroffen. Meer dan 30 groote brisantbommen vielen in het hospitaal, een aantal zieke vrouwen en kinderen en leden van het verplegend personeel kwamen om het leven, terwijl het gebouw vernield werd. De houding der bevolking was voor beeldig Met de militairen, politie, lucht bescherming en brandweer bestreden de Boedapesters eenige branden en namen zij deel aan het bergings- en opruimings- werk. Zij ligt in die van het hart van den Duitschen mensch. Rede van Obcrdienstlciter Ritterbusch. ARNHEMj 2 - April. - In een bijeen komst Zondagmorgen in het Rem- brandtthéalèr te Arnhem heeft .de lei der van het Arbeitsbereich der N.S D.A.P. in Nederland het woord gevoerd voor leden van de partij, de weermacht, en genoodigden uit de Beweging. Hij bond zijn toehoorders nog eens op het hart. dat alle offers Duitschland nimmer klein zullen krijgen. Al smijt men met bombardementen nog zooveel kapot, Duitschland zal daardoor niet zwakker doch alleen sterker mogen worden. Oberdienstleiter Ritterbusch was van meening, dat dit de wil moet zijn om te overwinnen. Met den wil verze* men bergen. Ook al zou de vijand ma terieel de meerdere zijn. Over het le ven van volkeren is nog nooit beslist door materieele factoren. Beslissend is alleen, dat ieder bereid is de noodzakelijke offers te brengen en men nimmertwijfelt aan de toekomst van zijn volk. In een moment van zwakte zal men altijd kunnen opzien naar het Duitsche front en naar den Führer, die eens de verzekering gaf dat zijn wil al tijd vijf minuten langer zal volhouden dan die van zijn tegen ander. Dat hij tot het hart' der aanwezigen had gesproken, bleek overtuigend ui- de wijze waarop aan het slot der bij eenkomst het door den Orts-gruppen- leiter ingezet „Sieg Heil" werd be antwoord. BEURSSLUITING OP GOEDEN VRIJDAG. 's-GRAVENHAGE. 3 April. De wnd. secretaris-generaal van het de partement van Financiën heeft be paald, dat de beurzen voor den Geld en Fondsenhandel op Goeden Vrijdag 7 April 1944 zullen zijn gesloten, als mede dat die dag voor de geldleenin- gen, als bedoeld in afdeeling III der Béursvoorschriften 1940. niet als werk dag zal beschouwd worden. VERHOOGING UITKEERING AAN FAMILIELEDEN VAN VRIJWILLIGERS BIJ DE WAFFEN SS (WIKING). SS WACHTBATAILLON EN LANDSTORM NEDERLAND. Het SS Ersatz-kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag, deelt me de: De uitkeeringen voor levensonderhoud aan familieleden van vrijwilligers bij bo vengenoemde formaties zijn belangrijk verhoogd. Aan echtgenooten van gehuwden die een inkomen hebben tot een bedrag van f 200.per maand, wordt voor onder houd f 80.— per maand uitgekeerd. Bo vendien voor ieder kind tot 16 jaar f28.— per maand. Verder vergoeding van huis huur voor het volle huurbedrag. De uitkeering wordt bij een aantal van bijv. drie kinderen beneden 16 jaar dan als volgt: Echtgenoote per maand f80.—; 3 kinde ren a f 28.— per maand is f 84.huur geschat per maand f 25 of eventueel hóo- ger; totaal per maand f 189.—. Bovendien worden de verzekeringen vergoed voor het volle te betalen prem.e- bedrag. De uit te keeren totale vergoeding mag echter niet meer bedragen dan 11/2 maal de vroegere netto verdiensten. Voor kinderen tot 16 jaar buitenshuis verblijvend wordt een vergoeding ver strekt van f 42.— per maand per kind. Voor kinderen boven de 16 jaar, voor zoover hun opvoeding nog niet voltooid is, wordt een uitkeering verstrekt van f 35.— per maand per kind. Bovendien genieten de gezinsleden der vrijwilligers extra levensmiddelen-toe- slag, kolentoeslag, enz. Bij grootere inkomens worden naar verhouding grootere bedragen voor fami lie-onderhoud uitgekeerd. In enkele bijzondere gevallen kan na een ingesteld onderzoek een extra uitkee ring worden toegestaan. (Geboorte, sterf geval, ziekte, enz.) Ongehuwden kunnen ontvangen (even tueel voor de ouders) een bijdrage in het onderhoud ten bedrage van f 45.— per maand. De ongehuwde vrijwilligers kunnen over dit bedrag persoonlijk vrijelijk beschik ken. Zij kunnen het dus doen uitbetalen als onderstand aan hun ouders, kunnen het echter ook bijv. op een eigen bank rekening gestort krijgen, naar keuze. Deze bijdrage in het onderhoud of ter eigen beschikking wordt in alle geval len toegestaan. In plaats van deze bijdrage in het on derhoud wordt voor zoover de vrijwil liger voor het grootste gedeelte in het onderhoud van zijn ouders had te voor zien, kostwinnersvergoeding uitgekeerd en wel bij één ouder tot f 70 per maand, bij beide ouders tot f 115.— per maand Bovendien kan in bijzondere gevallen een huurtoeslag worden verleend. Buiten de bovengenoemde gezins- en andere uitkeeringen ontvangt de vrijwil liger zijn soldij, vrije voeding, kleeding enz. Alle verdere inlichtingen zijn verkrijg baar en aanmeldingen kunnen geschie den bij het Ersatzkommando Niederlande. Korte Vijverberg 5, Den Haag en de Ne- benstellen: Amsterdam, Dam 4; Heerlen. Saroleastraat 25; Groningen, Keerestraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; Alk maar, Langestraat 56, alwaar voor de eerstdaags te houdep keuringen eveneens gratis reisbiljetten voor de heen- en te rugreis verkrijgbaar zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zü die om bijzondere reden in Nederland moeten blyven, dienst kunnen nemen bii het SS-Wachtbataillon Amersfoort, of bij den Landstorm Nederland, waarvoor al le bovengenoemde uitkeeringen, levens middelen-toeslag en alle andere voordee- len eveneens gelden. Zij, die tusschen den leeftijd van 18— 35 jaar zijn en aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet kunnen zich even eens aan bovengenoemde adressen per soonlijk of schriftelijk aanmelden en worden tijdens hun verbintenis bij boven genoemde onderdeelen vrijgesteld van den arbeidsinzet. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden die na tenminste één jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen; zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. DE STORMER SPREEKT Dinsdag 4 April des avonds van 18.45 tot 18.55 uur, spreekt de Stormer in de Jeugdstormuitzending tot de rijpere jeugd over het onderwerp: ,,De Ger- maansche Landdienst". Van 1 Mei 1944 af slechts met vergunning toegestaan. AMSTERDAM, 3 April. De Duit sche Kamer van Koophandel in Am sterdam deelt ons het volgende mede: Van I Mei 1944 af is voor het tele foonverkeer met Duitschland een ver gunning noodzakelijk, die door den „Sonderstab O.K.W." aan firma's en particulieren, die op ccnomisch gebied een vooraanstaande positie beklecdcn, zal worden verstrekt. Verzoeken om tot het telefoonverkeer met Duitschland te worden toegelaten, moeten worden ingediend bij: 1. Riistungs-lnspektion Niederlande (voor firma's, wier belangen door deze instantie worden behartigd); 2. Hauptabteilung Gewerbiiche Wirt- schaft, Den Haag (voor firma's, wier belangen door deze instantie worden behartigd); 3. Deutsche Handclskammcr fiir die Niederlande, Amsterdam (voor alle overige interessenten. D\» verzoeken moeten in de Duitsche taal, uitvoerig gemotiveerd en met de schrijfmachine geschreven, worden in gediend en mogen zoo mogelijk niet meer dan één bladzijde beslaan. Be wijsstukken (eventueel fotocopieën) en andere toelichting van het verzoek zijn noodzakelijk. De aanvrager mag slechts één tele foonnummer opgeven, waarmede de gesprekken zullen worden gevoerd. Slechts zakelijke telefoon-aansluitingen zijn toegestaan, niet echter privé-aan- sluitingen van de eigenaren, directeu ren, procuratiehouders enz. Voor de strikte inachtneming der be palingen bij het voeren van gesprek ken is een hiervoor verantwoordelijk persoon aan te stellen, onder opgave van diens volledige personaliën (voor- en achternaam, datum en plaats van geboorte, nationaliteit, woonplaats, straat en huisnummer). Verzoeken van firma's en particulie ren, die niet kunnen aantoonen, dat zü om „Kriegs- und Wehrwirtschaft'iche" redenen regelmatig en dringend met aangeslotenen in Duitschland wenschen te spreken, worden niet in behandeling genomen. Dr. J. C. Diehl 70 jaar. Woensdag 3 April wordt dr. J. C. Diehl, bekend geneesheer, gep. luitenant-generaal, oud- inspecteur van den geneeskundigen dienst. 70 jaar. Doodelüke val. De 32-jarige mole naar K Z. te St.-Laurens (Zeeland) kwam bij werkzaamheden in den molen zóó on gelukkig te vallen, dat vrijwel onmiddel lijk de dood Intrad Sedert 1 Maart wordt doo de N. S. B. de strijd om Amsterdam gevoerd en reeds doen zich in de andere streken van onze provincie de symptomen voor, dat ook daarheen de groote propaganda- actie zal overslaan. In Purmerenü hebben de plaatselijke gezagsdragers van de Beweging reed? een actie op touw gezet om het volk van Waterland te winnen voor een ideaal. Nu zal dan de strijd om Kennemer- land ontbranden onder het motto: „Ken- nemerland in Musserts hand". De propaganda wordt gekenmerkt door de slagzinnen: „Ons nationalisme Uw redding!" en „Ons socialisme Uw toekomst!" De Nederlandsche arbeider verlangt niet alleen naar meer loon of meer kleeding of meer schoenen, hij wil wel degelijk een lichtende toekomst, waarin recht en gerechtigheid zullen heerschen voor iederen werker. Dat is het, waarvoor de N. S. B. strijdt. Dood aan het kapitalisme! Daarbij verbeeldt men zich niet in den tijd van eenige maanden evenveel of zelfs méér te bereiken dan Dr. Göbbels in Berlijn in den tijd van zes jaren. En toch: er valt duidelijk een grootere belangs elling waar te nemen voor de nat.-soc. idee. Toen in de volkswijken van Amster dam de geluidsauto van de Beweging verscheen en de strijdroep- „Dood aan het kapitalisme" weerklonk, liet dit niet na op de arbeiders indruk te maken. Want dat weten zij. dat het kapitalisme hun grootste vijand is. Men toonde zijn belangstelling door het kcopen van pro- paganda-lectuur. Zelf zal de arbeider aan zijn toekomst moeten bouwen en daartoe is een sterk Nederlandsch volk noodig. En juist het geloof in de wederopstanding van ons volk kan nog redding brengen Het ge loof, dat eenmaal weer Nederland een plaats zal innemen in de rij der leiden de vo'ken van Europa. Daarbij hebben wij alles vóór, onze erfelijke eigen schappen en een roemrijke geschiedenis Zelfvertrouwen. Zooals thans vanuit Haarlem. Kenne- merland gewonnen zal worden voor die nieuwe toekomst, zal het verdere deel van Noord-Holland kennis maken met hetgeen gedaan zal worden om het Nederlandsche volk het geloof in zich zelf, het vertrouwen in eigen kunnen terug te doen winnen. Daarbij gaat het niet om leden te winnen voor de N. S. B., maar alleen om aanhangers te vinden van het nieuwe socia lisme, waarbij dit voor staat: Algemeen belang gaat vóór groeps belang en groepsbelang gaat vóór persoonlijk belang. Hoe men zal werken. De propaganda-acties in den Kring Kennemerland-Zuid zullen worden ge leid door den wnd. Kringleider, den heer Jansen en zijn medewerkers. Men heeft het voornemen, zich daarbij weer te bedienen van zichtbare en hoorbare propaganda, zooals affiches en propa- ganda-lectuur, het gesproken woord, étalages, huisbezoek, enz. Men heeft een viertal vergaderingen belegd, één In Haarlem, waar de Leider zal spreken en drie in de omliggende gemeenten. Elk middel zal worden te baat ge nomen, dat dienstig kan zijn het Neder landsche volk te overtuigen van den eenig juisten weg. De boeren en de inundatie. De propaganda zal aangepast zijn aan den aard der bewoners van een bepaald gewest. Zoo is het b.v. noodig, dat een boer, wiens land onder water staat, de noodzakelijkheid daarvan zal inzien en dat niet zal slikken als zoomaar een maatregel. Juist de Noord-Hollandsche boer zal worden gezien als iemand, die een groot offer bracht aan onzen dier baren bodem, door te verhinderen, dat de vijand daar voet aan land zet, het geen duizend malen erger zou zijn. En niet alleen de boer, maar ons heele volk zal overtuigd moeten worden van de gedachte, dat alleen deze nieuwe levensbeschouwing in staat zal zijn vorm en inhoud te geven aan een toekomst, waarin ons volk weer een reden van be staan zal hebben en een levensbeschou wing gedragen door de groote kracht der naastenliefde. „Gij zijt niets. Uw volk is alles!" DE STRIJD AAN DE INDISCHE GRENS. TOKIO, 3 April (D.N.B.) - Volgens in Rangoon ontvangen berichten hebben de Engelschen zich op grond van den drei genden toestand aan het Indische Oos telijke front opnieuw gedwongen gezien in grooten omvang Indiërs te recrutee- ren. De recruteeringsgolf gaat ov?r het geheeie land. Vooral in de staten R?ijpu- tana en de Pendsjaab zouden de recru- teeringen omvangrijk zijn. Bovendien bestaat een plan om van alle universi teiten jonge Indiërs voor het lucht- wapen aan te werven Zij zouden eerst een opleiding van drie maanden voor de loopbaan van vliegerofficier krijgen. Voorts verluidt, dat de Engelschen zich ernstig inspannen om de productie van oorlogsmateriaal in Indië zelf verder te bevorderen en aldus onafhankelijk te maken van den invoer. Tot dit doel heeft men. vooral den laatsten tijd, talrijke bedrijven veranderd in munitiefabrieken. DORPEN INGESNEEUWD. BERLIJN. 3 April. Dc B-corres pondent van het A.N.P. meldt: Tengevolge van hevige sneeuwstor men, welke de laatste drie weken in het Reuzengebergte gewoed hebben, zijn eenige dorpen van de buitenwereld afgesneden. Daar voorloopig aan een bevrijd'ng van de bew.ners niet te denken valt, worden zij thans door vliegtuigen van levensmiddelen voor zien. Iederen dag verschijnen vliegtui gen boven do getroffen gebieden en werpen zoogenaamde levensmiddelen- bommen af, zooals deze ook aan het front werden gebruikt. Skiloopers, die uit hun gevangenschap ontsnapten, vertelden, dat de levensmiddelenvoor ziening uitstekend functioneert en dat allen gezond zijn. Slachtoffers zijn niet te beklagen. Inmiddels tracht men van uit de dalen den drie tot vijf kilome ter langen en zes tot tien meter hoogen sneeuwmuur te doorbreken en althans eenigszins begaanbaar te maken, zoo dat men met sledqp de levensmiddelen kan transporteeren. GROOTE BRAND TE HEDIKHUIZEN. Zondag is te Hedikhuizen (N.-B.) een zware brand uitgebroken, die veroor zaakt werd door het spelen van kin deren met lucifers. Tegen één uur sloegen de vlammen plotseling uit de schuur van den landbouwer J. v. d. Griendt. In Westelijke richting werd het vuur over het dorp gejaagd. De boerderij van v. d. Griendt bleef won der boven wonder gespaard, terwijl daarentegen aan de overzijde van de straat de daken vlam vatten. In korten tijd brandden de boerderijen van A. van Bommel en van Van Helvoirt af, gevolgd door twee woonhuizen, de ka pitale boerderij van Van Óudheyzen. de boerderijen van Van Oosterhout, Timmerman. Van der Wiel. Fitters en Kipping. Tenslotte ging de schuur van Van Velthoven eveneens verloren. Door de dorpsbewoners kon het groo te vee van alle bedrijven tijdig gered worden. De inboedeis gingen verloren. De eigen brandweer van het dorp stond machteloos. De ter hulp geroepen corpsen uit Wijk en Aalburg. 's-Hertc- genbosch en Vlijmen konden slechts met de nablussching beginnen. Uit een perceel aan den Koningsweg zijn een aantal looden pijpen en kra nen ontvreemd. Van een arbeider, die hier in een la ger verblijft, is een manchester broek gestolen. Een bewoner van de Weezenstraat deed aangifte, dat in zijn perceel aan de Zuidstraat is ingebroken en men den spiegel van een vaste waschtafel heeft meegenomen. De Heldersche Hockey Club „Her mes" heeft Zondagmidag in het Casino een tooneelmiddag gegeven ter herden king van het 3-jarig bestaan der ver- eeniging. Voorzitter Veen heette de aanwezigen welkom en wenschte het publiek een prettigen middag toe. Hij bracht een woord van dank aan den heer Kesteloo, die de regie van het stuk op zich had genomen. „Haar laatste wil" is een blijspel, dat uitstekend geschikt was voor een mid dag als deze. Een oude dame is overleden en heeft in haar testament bepaald, dat al haar familieleden een week na haar dood vier dagen in haar huis moeten door brengen. Na vier dagen zal het testa ment geopend worden en wordt de erfenis verdeeld. Diverse gebeurtenis sen uit die vier dagen (die gebeurtenis sen bestaan hoofdzakelijk uit ruzies tusschen de verschillende familieleden) worden op aardige wijze verhaald. Na de vier dagen blijkt, dat slechts zij, die niet getwist hebben in tantes huis, in aanmerking voor de erfenis komen, die lang niet mis is. Natuurlijk zijn dat de twee sympa thiekste figuren, die bovendien nog kans hebben gezien zich te verloven, zoodat de afloop alleszins bevredigend is. Afgaand op het enthousiasme van het publiek kunnen wij wel zeggen, dat deze middag goed geslaagd is. Niet alle spelers gaven zich heelemaal, doch er waren enkelen, die van het begin tot het eind er heelemaal „in" waren Vooral de dames Moor hadden veel succes. Toen aan het eind alle spelers met regisseur en souffleur op het toonee) vereenigd waren, groeide het applaus aan tot een ware ovatie, wat voor de medewerkenden wel duidelijk bewezen zal hebben, dat hun optreden zeer ge waardeerd werd. Een sympathieken indruk maakte het aanbieden van een bouquet bloemen aan het bestuur namens het eerste heeren-elftal, dat in Amsterdam speel de en dus niet bij de uitvoering aan wezig kon zijn. BLOEMENDAAL: AMSTERDAM VI— HERMES I HEEREN 0—1. In dezen wedstrijd heeft Hermes, dat met 9 man speelde, waaronder 7 inval lers, dank zij haar enthousiasme haar kans op de tweede plaats behouden door een kleine 10-overwinning op Am sterdam VI. Onmiddellijk na den aanvang werd Hermes in de verdediging gedrongen en vele gevaarlijke situaties ontstonden voor het Hermes doel. Slechts met de grootste moeite wisten de achterspelers den stand gelijk te houden. De Hermes- voorhoede kwam er ook beter in. Ver scheidene gevaarlijke uitvallen vonden plaats, die echter geen resultaat oplever den. Tot de rust ging het spel gelijk op en neer. Doelpunten werden niet ge maakt. Tijdens de rust sprak aanvoerder Kortenhoeven een hartig woordje tot zijn mannen en bij de hervatting oefen de de drie-mans voorhoede, versterkt met de gehee'e halflinie. een hevigen druk uit op de Amsterdam-achterhoede Alle aanvallen liepen echter dood op de hechte Amsterdam-verdediging. Wel kregen de beide Hermes-achterspe'ers en doelverdediger Zegel het hard te verduren, maar door goed samenspel werd de bal steeds weggewerkt. Na een harden slag uit de achterhoede volg de een snelle aanval en het was de zeer actieve linksbuiten van Straaten, die zijn club de leiding gaf. Na het be halen van dezen voorsprong speelde Hermes weer in de oude opstelling ver der Tn de laatste ooeenb'ikken werd doelverdediger Zegel gepasseerd door een hard schot van den Amsterdam rechtsbinnen. Het doelpunt kon niet toegekend worden, daar de scheids rechter buitenspel geconstateerd had. Zoo kwam het einde van dezen zeer zwaren wedstrijd met een verdiende 1O-overwinning voor Hermes. Hermes-Nieuws. Telefoonjuffrouwen en chrysanten heb ik in het leven altijd twee kost bare dingen gevonden. En wanneer gij dit niet met mij eens zijt, dan hebt ge stellig nog nooit gezien hoe geduldig een chrysant dagenlang haar schoonheid bewaren blijft en dan hebt ge stellig ook nog nooit een telefoonjuffrouw goed beluisterd. Ik zal niet beweren, dat alle telefoon juffrouwen schoonheden in den alge meen gebruikelijken zin van het woord zijn, maar ik houd wél vol, dat zij, vrijwel over de geheeie linie, de bezitsters zijn van een geduld, dat op zichzelf reed; een „schoon heid" genoemd mag worden. Niet één keer, maar tientallen keeren ben ik er in den loop der jaren getuige van geweest hoe telefoonjuffrouwen door ongemanierde of slecht gehu meurde abonné's afgeblaft werden en tóch met een geduldige hoffelijk heid en een hoffelijke geduldighe'id den stortvloed van booze woorden over zich heen lieten gaan. Ik heb vaak om een klassiek beeld eenigs zins gewijzigd te mogen citeeren hen sterker gevonden dan den krijgs overste, die een stad innam. Want ik zou op geen stukken na zooveel zelf- beheersching hebben getoond. Aan dit alles dacht ik, toen ik mij dezer dagen ergens in het land begon kwaad te maken op een tele foniste, die mij de terechtwijzing gaf, dat ik toch wel „fatsoenlijk ant woorden" kon, toen ik op haar aan kondiging, dat een door mij aange vraagd gesprek doorkwam, alleen reageerde met het woordje „hallo", zonder eerst te zeggen: „Dank U, juffrouw!" Aanvankelijk heb ik mij in onbil lijke vertoorning de vraag gesteld of ik met „hallo" dan soms iets onfat soenlijks gezegd had. Maar later begreep ik toch weer, dat iedereen, die een ander een dienst bewijst een ambtelijken of geen ambtelijken dienst recht heeft op een beleefde erkenning. Dat maakt het leven pret tiger. Laten allen, die telefoneeren nu nog en straks weer zich dit steeds op het juiste oogenblik mèt mij her inneren en door eenvoudige beleefd heid aan onze onvolprezen telefonis ten goed maken wat duizenden onzer vroeger met veei onrechtvaardig ge snauw hebben bedorven. En zoo gij in groote boosheid op een telefoniste reeds een brief vol klachten aan haar chef geschreven hebt, wees dan een minuut later voor éénmaal eens een dichter in Uw leven en zeg tot U- zelf (en dóé het): „Ik zal dien brief verbranden en zijn asch weer in den wind verloren laten gaan!" VOVIDIUS. J 5 April: Zon op 7.07, onder 20.21 u. Maan onder 6.28, op 16.46 u. Door een 7-0 overwinning op ZKV IV heeft KVH II beslag weten te leggen op het kampioenschap van de derde klasse Noord-Holland. In deze omstandighe den KVH is ongev. 20 leden kwijt Is deze prestatie nog belangrijker dan vroeger en wij kunnen niet anders dan de KVH'ers van harte feliciteeren met dit succes. De wedstrijd van Zondag leverde maar weinig moeilijkheden op en geleidelijk aan werd de stand opge voerd. Straks, wanneer de KVH'ers door hun vereeniging gehuldigd zul len worden, komen wij nog nader te rug op deze bijzondere prestatie. KVH I maakte KZ IV in met 6-0. WATERVOGELS—SCHAGEN 2—1. Ofschoon de V.V. Schagen bekend staat als weinig vechtlustig en ook weinig gelukkig bij haar bekerwed strijden, is het haar toch gelukt Wa tervogels in eigen huis met 21 te klop pen. Er werd beter voetbal gespeeld dan tegen BKC, hoewel het vertoonde spel het derde-klasse-peil nog niet kon bereiken. Schagen was technisch beter dan Watervogels en had ook wel wat veldmeerderheid. De uitslag gaf dan ook de juiste verhouding weer. Het was een sportieve strijd, die door scheidsrechter De Snayer goed werd geleid. De halflinie van Schagen vol deed nog het best. Grootes speelde een goeden wedstrijd, terwijl Ab de Wit opviel door zijn goed opstellen en zijn fraai kopwerk. Schagen verscheen voorts in een proef-opstelling. Aanvoerder Boontjes maakte het eerste doelpunt uit een goeden voorzet. Even later beukte zijn schot de lat. Door een misverstand in de Schagen- defensie kon Watervogels vóór de rust nog gellik maken (11). Na de rust nam Schagen direct het initiatief. Van Nieuwkoop gaf goed voor en Anneveldt schoot in. De terug- stuitende bal werd door Boontjes op gevangen en in de touwen gejaagd (12). Schagen stond dezen kleinen voorsprong niet meer af en met onver- anderden stand kwam het einde. ULO (Schagen—ULO (Texel) 4—1. Direct na den aftrap bleek dat enkele Texelaars, in verhouding tot het ULO- Sehagen-elftal, te licht waren. Keeper Gijsberts had niet veel te doen. Stöve, linksbinnen, was volkomen op z'n plaats en veroorzaakte eenige ernstige momenten voor het Texel-doel. Het eerste doelpunt voor Schagen werd gemaakt door Watertor en kort daarop kwam ook het tweede doelpunt vor Schagen. Een mooie voortrap van Mosk naarWatertor en de Nijs doel puntte (20). Na het 2e doelpunt leefde Texel een weinig op, het moest echter tot de verdediging overgaan. Kort vóór de rust werd het derde doelpunt een feit door de Nijs met een dubbelen kopbal. Rust met 30 voor ULO-Schagen. Na de rust bleef het spel wisselend. Een vrije trap werd door Luit Bakker genomen, echter door Mo lenaar gestopt en weggewerkt. Het Texelsche tegenpuntje werd gemaakt (31) door J. Dekker. De wedstrijd stond nu op een veel beter peil dan vóór de rust Mosk schoot voor, Delver gaf aan Watertor, deze doelpuntte (4—1). De laaste tien minuten gingen de elftallen vrij gelijk op. De stemming der Texelaren bleef uit muntend en zij maakten reeds toespe lingen op den revanche-westrijd, te spelen op 22 April op Texel. De wed strijd werd op uitstekende wijze door G. Boontjes geleid.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1