r DAGBLAD VOOR Tarnopol slaat nieuwe heftige aanvallen af. Omsingeling der Duitsche troepen werd niet bereikt. Het schoolvoetbalprogramma. Oostfront Strijd woedt aan de poorten van het Europeesche kerngebied. Uiteenzetting van generaal Dittmar. Toestand op den Balkan. Amerikaansch offensief. Veertien Britsche oorlogsbooten .tot zinken gebracht. Volledig afweersucces bij Pleskau. Het bombardement op Boedapest. Roemeensch weermacht- bericht. Edens aftreden verwacht. Politieke activiteit in Finland. Nieuws in 't kort. Gezondheidstoestand van den Paus. STADSNIEUWS. Zaterdag een sportfilm. Nieuwe successen der H.A.V. Burgerlijke Stand Den Helder. Bericht. Vi1 LANGS DE VELDEN. Schenkt U ook iets voor de jongens Welke clubs er uitkomen. Verduister van 20.30-7.00 u. Straatjeugd vernielt kostbaar kerkraam. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche Editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. WOENSDAG 5 APRIL 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 81, 2 pagina's. Dexe Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. De bekende militaire spreker van den Duitschen Omroep, luitenant- generaal Dittmar, heeft Dinsdag avond een zeer opmerkelijk over zicht over den oorlogstoestand in het Oosten gegeven. Hfl zeide, dat de gevechten in het zuidelijk deel van het front door een nieuwe tac tiek der bolsjewisten een ander aanzien hebben gekregen. In plaats van de versnipperde offenslefstoo- ten hebben de bolsjewisten sedert begin Maart den geljjktijdigen aanval met sterke pantserstrijd krachten op verscheidene plaatsen gesteld. Generaal Dittmar zeide o.a., dat het optreden van den vijand na zijn eerste diepe penetraties onmiskenbaar in de eerste plaats gedicteerd werd door een meedoogenloozen drang naar terrein winst, natuurlijk in zoodanige richting als hem in operatief opzicht het voor- deeligst moest schijnen. Hij trachtte de principes, die gelden voor een inhalen de achetrvolging, zoo uitgebreid moge lijk toe te passen. De terreinwinst krijgt n.1. eerst haar volle beteekenis, wanneer door samenwerking van ge penetreerde en doorgebroken strijd krachten de omsingeling van krachtige deelen van de vijandelijke strijdmacht tot stand komt. Doel der Sovjets mislukte. Geconstateerd kan worden, dat deze bekroning hunner doorbraken den bolsjewisten to nu toe ontzegd is ge bleven. Ongetwijfeld waren de vooruit zichten om tot groote successen te ko men, vooral in het zuiden tusschen de kust van de Zwarte Zee en de zuide lijke flank van het penetratiegebied, voor de bolsjewisten bijzonder groot. Hier heeft de succesvolle tegenstand van den versperringsgrendel, die van den benedenloop van den Oekraïnschen Boeg tot aan den Dnjestr en den Proeth loopt, evenzeer tot een voorloopige ont spanning van den toestand bijgedragen als het besluit zich tijdig los te maken van den benedenloop van Den Boeg en door uitwijken naar het westen de bedreigde flank te verkorten. Overigens duidt het succesvolle op treden voornamelijk van Roemeensche formaties aan den middenloop van den Proeth, vooral ten noordoosten van Jassy, erop, dat thans ook strijdkrach ten beschikbaar zijn om de vijandelijke stootwiggen, die hier het verst naar t westen zijn doorgedrongen, te remmen De uitgestrekte noordelijke penetra- tieplek, die in feite het gebied tusschen de brongebieden van Boeg en Proeth en den zuidelijken rand van de Pripet- moerassen omvat, heeft zich in de af- geloopen weken uitgebreid tot het ge bied van Oost-Galicië, zooals de in de weermachtberichten genoemde ge vechtsplaatsen rond Stalinslay en Tar- nopol aantoonen. Wanneer verder Brody en Kowel als brandpunten van de ge vechten genoemd worden, dan duidt dit er op, dat de bolsjewisten niet slechts naar het westen langs den noordrand der Karpathen, doch ook in noordwes telijke richting terrein trachten te win nen. Verder moet bijzondere beteekenis gehecht worden aan het vaste stand houden op bepaalde belangrijke ver keerspunten. De dappere verdediging van de geïmproviseerde vestingen Tar- nopol en Kowel kan buitengewoon nut afwerpen in verband met de versper- De Anglo-Amerikaansche zenuwoor log tegen Zuid-Oost-Europa heeft ge faald. In welk een vergevorderd sta dium het gevaar inmiddels voor Hon garije reeds gekomen was, blijkt o.a. uit het feit, dat alleen in Boedapest bij een enkele razzia door de politie dertig geheime zenders werden ontdekt, die voor Engeland werkten, terwijl er tel kens weer bewijzen worden gevonden voor de samenwerking tusschen vroe gere leidende politici en de mogend heden van het westen. Thans haalt Hongarije in, wat het vroeger verzuimd heeft. Dit blijkt, be halve uit verschillende binnenlandsche maatregelen, uit den versterkten inzet der „Honved" aan het front, welke noodzakelijk is geworden, nu de bols jewistische divisies de Hongaarsche grens meer en meer naderen. In Roemenië. Zooals men weet, is de Roemeensche weermacht, nü het Roemeensche grond gebied reeds strijdtooneel is geworden en men bereids territoriale verliezen moest boeken, na een pauze sedert 1941, weer begonnen met het uitgeven van eigen legerberichten. De omvangrijke evacuaties uit de be dreigde gebieden zijn aanleiding ge worden tot eenige drastische maatrege len van de zijde der regeering. Zoo staat thans de doodstraf op diefstal of plundering tijdens de evacuatie of tn- dens het transport, terwijl de gendar merie in eenige gebieden het recht heeft gekregen oogenblikkelijk te schie ten op een ieder, die, als hij aangeroe pen wordt, niet aanstonds blijft staan In Bulgarije. In Bulgarije, dat niet in oorlog is met de Sovjet-Unie, uit de stijgende spanning op het Balkanschiereiland zich in het optreden van troepen parti- sanen, waartegen de Bulgaarsche re geering met vastberadenheid optreedt. Het is de bedoeling, dat de bevolking in dezen strijd tegen de partisanen verzameld wordt in een onlangs door de regeering opgerichte politieke or ganisatie „Kracht der gemeenschap doch zekere kringen zoo schrijft de minister van binnenlandsche zaken, Christov, in de te Sofia verschijnende „Duma" staan nog altijd zeer scep tisch tegenover dit streven en nemen een nadrukkelijk afwachtende houding aan. De strijd tegen de Bulgaarsche partisanen wordt echter desondanks met succes voortgezet. ring der ravitailleeringswegen. die daar samenkomen. Terreingesteldheden worden beter voor de verdediging. Het is op het oogenblik nog in het geheel niet bekend waar de Duitsche leiding het vijandelijke groote offen sief definitief denkt te remmen. Zeker schijnt dat de mogelijkheden voor een succesvollen afweer beter worden, hoe meer de scheidende en versperrende werking van den Karpathenmuur merkbaar wordt. Het feit, dat ten noorden van Tsjer- nowitz in1 een reeds belangrijk meer geaccidenteerd terrein nog sterke Duitsche strijdkrachten vechten, doet vermoeden, dat hier reeds bepaalde terreingesteldheijj. merkbaar waren, die een sterker evenwicht der weder- zijdsche gevechtskracht met zich hebben gebracht. Men zal bijzondere aandacht moeten schenken aan de verdere ontwikkeling der gevechten in dezen lector. De hier strijdende Duitsche troepen plaatsen zich als een golfbreker voor de pas in het mi litaire gezichtsveld gekomen Boeko- wina en het Hongaarsche Zevenbur gen, dat men intusschen in militair opzicht veel bruikbaarder heeft kun nen maken. Wat de gebeurtenissen in het zuide lijk deel van het Oostelijk front betreft mag niet over het hoofd' gezien wor den, dat in het midden de gevechts zone vrijwel onveranderd is gebleven en dat ook de stellingen, die in het noorden na de voltooide distanciee- ringsbewegingen werden betrokken, een belangrijke weerstandskracht heb ben bewezen. Niemand kan over het hoofd zien, dat in het zuiden van het Oostelijk front de strijd thans woedt aan de poorten van het Europeesche kernge bied. De totale strategische conceptie der Duitsche leiding beeft ook onder den druk van den toestand in het Oos ten geen beslissende wijziging behoe ven te ondergaan Te fout van eind Augustus 1914, het overbrengen van 2 korpsen van den beslissenden vleugel naar het Oosten, hetgeen tr* het ver liezen van den Marneslag op beslissen de wijze bijdroeg, heeft zich niet her haald. .Goliath', aan Duitsch wapen voor da bestrijding van pantserwagens ea bunkers- Op een transportwagen wordt de .Goliath" bi de nabijheid vaa het operatiegebied gereden en daar voor den aanval gereed gemaakt PK Harimann/l-IH/St/P m In verband met een Dinsdag uitge geven extra bericht van het Keizerlijk Japansche hoofdkwartier r.ien zie hieronder wordt in militaire kringen te Tokio de aandacht er op gevestigd, dat de Amerikanen in het zuidelijke deel van den stillen Oceaan opnieuw tot het offensief zijn overgegaan. Men wijst er op, dat de Amerikanen uiterst sterke strijdkrachten in dit gebied heb ben geconcentreerd. De Amerikanen btschikken in het zuidelijk deel van den Stillen Oceaan, naar men in mi litaire kringen meent te weten, over meer dan 10 zware eenheden, n.1. slagschepen en vliegkampschepen, die door een sterke formatie, bestaande uit een groot aantal kruisers, torpedoja gers en speciale schepen worden be schermd. Hoewel de Amerikanen in de tot dusver geleverde gevechten het verlies van twee kruisers en de zware beschadiging van twee slagschepen een vliegkampschip en een schip van een grooter onbekend type hebben moeten ondergaan, leggen Japansche kringen er den nadruk op, dat de Ame rikanen nog over aanzienlijke strijd krachten beschikken, waarmede de Japansche verdediging rekening moet houden. Derhalve moeten de botsingen ten zuiden van de Carolinen en in het ge bied van de Palau-eilanden slechts als begin van nieuwe operaties worden be schouwd. Het feit, dat de Amerikanen vooral met hun luchtwapen optreden, zal naar Japansche meening er toe bijdragen, dé komende beslissende krijgshandelingen aanmerkelijk te be- UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 4 April (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Ten Westen van Beresowka zijn nieuwe aanvallen van de Sovjets mislukt. In het gebied van Tsjer- nowitz ten Noorden van den Dnjestr zijn onze troepen, onder moeilijke omstandigheden van weersgesteld heid en wegen, nog steeds in zware gevechten gewikkeld. De stad Tar nopol werd in weerwil van nieuwe heftige aanvallen der bolsjewieken in bezit gehouden. Daarbij heeft zich het regiment grenadiers 949 onder bevel van kolonel Schön- feld bijzonder onderscheiden. In het gebied van Brody vielen de Sovjets op verscheidene plaatsen te vergeefs aan. Tegenaanvallen van on ze troepen sloegen vijandelijke strijd krachten uiteen. Ten Noorden van Ko wel ontstonden hevige plaatselijke ge vechten. Kapitein Bolm en kapitein Reiche, bataljonscommandanten in £en regiment grenadiers, Ijebben zich in het gevechtsgebied van Kowel door voorbeeldige dapperheid onderscheiden. Ten Zuiden van Pleskau zetten de Sovjets hun doorbraakpogingen voort, na nieuwe strijdkrachten te hebben aangevoerd. Onze troepen behaalden in harde gevechten weer een volledig af weersucces en vernietigden 24 vijan delijke pantserwagens Daarmede ver loren de bolsjewieken in dezen sector de laatste drie dagen 172 pantserwa pens. In Italië werden ten Noordwesten van Cassino sterke vijandelijke stoot- troepafdeelingen afgeslagen. Er wer den gevangenen gemaakt. Boedapest gebombardeerd. Een formatie Amerikaansche bom menwerpers heeft in de ochtenduren van 3 April een terreuraanval onder nomen op Boedapest. Een andere vrij zwakke formatie viel in den afgeloo- pen nacht eveneens de Hongaarsche hoofdstad aan. Er ontstond schade in woor wijken. De bevolking leed ver liezen. Door Duitsche en Hongaarsche luchtdoelartillerie, alsmede door Duit sche en Hongaarsche jagers werden 17 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten Duikbootsuccessen. In de Noordelijke IJszee vielen onze duikbooten de laatste dagen vijanden lijke formaties oorlogsschepen aan en brachten 14 torpedojagers en korvetten tot zinken, waaronder verscheidene groote torpedojagers van de „Tribal- In verband met deze gevechtshande lingen probeerden gisteren Britsche vliegtuigen, die van een vliegkamp schip waren opgestegen, een Noorsch steunpunt der marine aan te vallen De aanval werd door den eigen afweer uiteengeslagen en kwam niet tot vol ledige ontplooiing. Hierbij werden door het slagschip „Tirpitz" vier. door een voorpostboot twee v-'jandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Naar over het bombardement van Amerikaansche formaties bommenwer per in het gebied van de Hongaarsche hoofdstad wordt gemeld, is het uitge- I voerd door ongeveer 189- viermotorige Amerikaansche bommenwerpers, die, begeleid door een groot aantal jagers, over Zuidwest-Hongarije het land wa ren binnengevlogen en een krachtigen afweer ontmoet hadden. Duitsche en Hongaarsche jagers waren reeds bij de nadering van de Amerikaansche for maties gestart en bonden den strijd aan met de dicht op elkander volgende gol ven bommenwerpers, nog vóór die de streek van Boedapest waren genaderd. Bijzonder doeltreffend was het zeer hevige afweervuur bij Boedapest, dat alleen minstens 14 vliegtuigen deed neerstorten. Volgens verdere niet vol ledige berichten is in luchtgevechten een even groot aantal Amerikaansche toestellen, hoofdzakelijk viermotorige bommenwerpers, tijdens hadering en vertrek verwoest. Het Roemeensche weermachtbericht over de operaties op 3 April luidt: Van de Krim en de oevers der Zwar te Zee is niets te melden. In Centraal- Bessarabië heeft de vijand zonder re sultaat in den sector ten Noorden van Cornesti aangevallen. Ten Noorden van Jassy heeft de vij and, ondanks den sneeuwstorm, die den geheelen dag heeft gewoed, ver der aangevallen. De gevechten duren voort. In Noordelijk Moldavië en de Boe- kowina activiteit van verkennings troepen. In den ochtend van 3 April hebben vijandelijke vliegtuigen die uit Zuide lijke richting kwamen, gevlogen over het gebied ten Noordwesten van Te- meschburg. Een gering aantal bommen werd in de nabijheid van verscheidene gemeenten neergeworpen zonder scha de te veroorzaken of slachtoffers te maken. spoedigen. Binnenkort kunnen derhalve nieuwe communiqué's over het verloop van dezen strijd verwacht worden. Amerikaansche scheepsverliezen. Het Keizerlijke Japansche hoofd kwartier heeft in een extra bericht het volgende bekend gemaakt: 1. Sterke vijandelijke vlooteenheden werden op 29 Maart ten zuiden van de Carolinen waargenomen. De Japansche luchtmacht bond terstond den strijd aan en ondernam van 29 Maart tot April verscheidene zware aanvallen, Daarbij werden twee kruisers en een vliegkampschip in den grond geboord twee slagschepen en een ander groot oorlogsschip alsmede verscheidene an dere schepen werden zwaar bescha digd of in brand geschoten. Tusschen 30 Maart en 1 April probeerde de vijan delijke luchtmacht herhaaldelijk Japan, sche stellingen op de Palau-eilanden aan te vallen. Bij deze operaties wer den ca. 80 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. 2. Een vijandelijke luchtaanval op de Marshall-eilanden, de oostelijke Ca rolinen en den Bismarck-Archipel werd door den Japanschen afweer verijdeld 60 vijandelijke machines werden neer geschoten of vernield. De Berlijnsche correspondent van het ANP meldt: Zweedsche journalisten in Londen melden aan hun bladen, dat de geruch ten betreffende belangrijke verande. ringen in het Foreign Office niet meer van de lucht zijn en dat binnen zeer korten tijd met het aftreden van Eden gerekend moet worden. Dit zou beteekenen en berichten uit Washington onderstreepen dit dat Churchill zijn gunsteling zou uit- stocten om de parlementaire positie van het kabinet te verbeteren. In Eritsche kringen neemt men aan, dat Churchill bereid is dezen prijs te betalen, daar steeds meer gebleken is: dat niet de minister van Buitenland- sche Zaken maar de premier de bui- tenlandsche politiek bepaald heeft. De voornaamste oorzaak van Edens aftre den zou zijn de zwakke positie van En. geland in de geallieerde caolitie. Deze indruk wordt bevestigd door berichten uit Washingion. In de Wilhelmstrasse is men van meening, dat niet Eden de schuld is van het fiasco in Spanje, Ierland, Ar gentinië, Finland, Turkije, den Balkan en Voor-Azië, maar Churchill zelf, die thans niet alleen bereid is Polen en de Baltische staten, maar den Balkan en Finland en op den duur het geheele Europeesche continent aan de bolsje- wiki uit te leveren. Groote partijraad der Finsche Soc. Dcm. Partij bijeen. Binnen het bestek der binnenland sche politieke concentratie is Dinsdag een zitting aangekondigd van den groo- ten partijraad der Sociaal-Democrati sche Partij in Finland. De vergadering zal gehouden worden in de zittingzaal der Rijksdagfractie. Deze beraadsla ging, die parallel loopt met overeen- komstige contacten der andere par tijen, is, aangezien de partij -de sterk- ste politieke groep van thans is in Fin land, vooral opmerkelijk in verband met haar extreme tendenties. Hongaarsche bladen verboden. Het weekblad ,,Fuegetlen Magyar Orszag" en het dagblad „Mai Nap" zijn wegens me- dedeellngen, welke de belangen van het land in gevaar brengen, verboden. Zwitsersche neutraliteit opnieuw ge schonden. De Anglo-Amerikaansche luchtmacht heeft opnieuw de Zwitsersche neutraliteit geschonden. Officieel is me degedeeld: Zondagmiddag tusschen 15 uur 15 en 15 uur 30 is ons luchtruim op ver scheidene plaatsen aan de Z.O.-grens door afzonderlijke vliegtuigen geschonden Luchtalarm is gemaakt ten O. van de lijn Luzern—Bazel—Schaffhausen. Gestoorde bruiloft. Tijdens een brui loftsfeest in Toulouse is een bomaanslag èepleegd. Zeven personen werden deels zwaar gewond. De huisinrichting werd zwaar beschadigd. Prof. N. Kal overleden. In den ouder dom van 69 jaar is te Delft plotseling overleden prof. N. Kal, hoogleeraar in de scheepsbouwkunde aan de Technische Hoogeschool aldaar. Doodelijke val. Een 59-jarige metse laar uit Soesterberg gleed door een mis stap van het dak van een woning aan den Amersfoortschetiweg te Zeist en overleed tijdens hetétransport per zieken auto. Lijk van vermiste gevonden. Uit de Dommel onder Neerwetten is het lijk op gehaald van den 26-Jarigen C. A. van Laarhoven, wonende Nleuwendijk 124 te Eindhoven, die sinds October van het vo rig jaar werd vermist. Roofoverval In Juwelierszaak. Dins dagmorgen omstreeks 10 uur zijn twee met revolvers gewapende mannen een ju welierszaak te Den Haag binnengedron gen. Nadat de indringers de telefoon voor locaal gebruik en de huistelefoon hadden onklaar gemaakt, verzamelden zij in twee tasschen voor ettelijke tienduizenden gul- ders aan reparatiewerk, armbanden, col liers, ringen, horloges enz. In politieke kringen van het Vati- caan wordt naar aanleiding van het onlangs door de verschillende buiten- landsche radiostations verspreide be richt over een z.g. ziekte van Paus Pius XII verklaard, dat de gezond heidstoestand van den Paus zeer goed is en dat hij nog steeds van 's morgens tot 's nachts ingespannen en ononder broken werkt. Alleen worden om ver schillende redenen alleen nog maar audiënties gehouden voor de kardina len en de secretarissen der congrega ties en voor zijn naaste medewerkers, terwijl als gevolg van verkeersmoei lijkheden de gebruikelijke ontvangsten van de buiten Rome wonende bisschop pen zijn komen te vervallen. Om de zelfde redenen zijn de audiënties voor pelgrims en de collectieve ontvangsten vervallen. RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL. De titel van het radiopraatje, dat Max Blokzijl Donderdag 6 April in de serie Brandende Kwesties om 18.45 uur zal houden, luidt: De brieven zijn weer eens niet echt. GEEN FOTO'S IN CORRESPONDEN TIEFORMULIEREN. 's-GRAVENHAGE. Het Neder- landsche Roode Kruis vestigt er de aandacht van belanghebbenden op. dat geen foto's mogen worden ingesloten in de correspondentieformulieren (de z.g. 25-woorden brieven) van het Ne derlandsche Roode Kruis, noch in die van het correspondentiebureau (bur gers). noch in die van het informatie bureau (militairen). P. T. T.-PERSONEEL IN DUITSCHLAND. Krachtens besluit van den secretaris generaal van het Departement van Sociale Zaken blijft op het bij de Duitsche RijksDosterijen gedetacheerde personeel der Nederlandsche posterijen gedurende den duur der detacheering de Ongevallenwet 1921 van toepassing. Zaterdagmiddag 8 April a-s. zal In het Casino de propaganda-film van het Nederlandsche Gymnastiek Verbond ge draaid worden. Niemand, die aan sport doet of er interesse voor heeft, mag dezen middag missen. Deze film laat ons zien op welk peil de sportieve ontwikkeling van spieren en beheer- tevens valt er op dezen middag „iets" te leeren. Men zal allerlei vormen tot ontwikkeling van spierenen beheer- sching zien. De liefde en de fantasie tot het scheppen van schoonheid -an kracht komen steeds weer in deze film na.i voren. Er wordt gewerkt tot veredeling van den mensch en men ziet welk een wilskracht noodig is om zich die be- heersching bij te brengen, om de vol doening te genieten, welke den mensch zoo sterkt in zijn vertrouwen en stand vastigheid. Verschillende methoden van gymnastiek zullen naar voren worden gebracht. Aanvang 4 uur. Zondag 2 April was het de derde Zondag in successie, dat de lange af- standloopers van de HAV in actie waren, en evenals de belde vorige kee- ren, wisten zij ook nu weer een drietal prijzen mee naar Den Helder te ne men. Temeer stemt dit verheugend wanneer wij rekening houden met het feit, dat het hier in Amersfoort natio nale veldloopen betrof met een zeer groote deelname, uit geheel Nederland Dit mocht onze jutters toch niet belet ten wederom in de voorste gelederen te eindigen. Het eerst was de 1200 M. voor junioren aan de beurt. Rob de Boer werd hier 15e uit een 53-tal ju niores; winnaar werd de Ned.-record- houder op de 800 m. jun. W. Verhoeckx van AAC uit Amsterdam. Vervolgens was het de beurt aan de 3j^ km C- en D-klasse. Hierin liep Henk" Buitenhuis mee in de D-klasse. In totaal startten er 133 man; de grond dreunde er van. Van deze 133 man waren 41 C-klas- sers en 92 D-klassers. Buitenhuis 'be wees echter een goede aanwinst voor de HAV te zijn, want hij speelde het klaar om den 2en prijs in de D-klasse te winnen en als 4e in totaal binnen te komen, hiermede bijna alle C- sn D- klassers achter zich latende. Hierna kwam de 5 km voor A-, B- en C-klas- sers. Cor Roos deed het weer goed en kwam als 3e C-klasser binnen, waarbij hij wederom 5 Bklassers acnter zich liet. Piet Huurman liep ook weer uit stekend en werd 2e in de B-klasse (16 deelnemers) en 7e in het totaal klasse ment; de officieele uitslag ls hier ech ter nog niet bekend, omdat de kans bestaat, dat nr. 1 in de B-klasse (van Asch. van GAC uit Hilversum) een fiets'als gangmaker zou hebben gehad en deswege nog gediskwalificeerd moet worden, zoodat Piet in dat geval win naar zou zijn in de B-klasse en nog een plaats zou opschuiven in het algemeen klassement. De ontvangst in Amersfoort was bij zonder hartelijk en het heeft onzen jon gens aan niets ontbroken. Zij op hun beurt hebben voortreffelijke prestaties geleverd en op waardige wijze de Hel dersche athletiek vertegenwoordigd. Bevallen: A. Rietveld—Greuter, d. J. M. Bakker—van Rosmalen, z. M. Oud —van Til, d. H. Kraak—Gerssen, z. J. J. Biegstraaten—Tabeling, z. K. C. BaisVink, z. A. E. WeijsenbornSel der, d. J. Hollander—Schotman, d. C. Brondsema—Boon, z. M. G. Koridon— Schreurs, z. H. TolCornegoor, d. J. W. Süter—van Oosteren, z. Ondertrouwd: M. Ruiten en M. Staalman. P. B. J. J. Sandkuijl en H C. Lengers. Overleden: J. Trentelman (m.), 60 jr. G. Mors (V.), 4 jr. J. Oukes (m.), 66 jr. P. Leur (m.), 51 jr. L. Hiem- stra (m.), 73 jr. Op Goeden Vrijdag en Tweeden Paasohdag zal het Dagblad voor Noord-Holland NIET verschijnen. DE DIRECTIE. We beginnen vanmorgen met een Be ker-partijtje tusschen Watervogels en Schagen. De mannen van het Oude Slot komen heel wat beter voor den dag danenk ele weken geleden tegen Racing. Het is een stevig en gezond partijtje, dat de bezoekers verdiend weten te winnen. Vanmiddag even naar de tweede proef, die de vereeniging Helder gaat afleggen om, na het behalen van het kampioenschap, ook te bewijzen, dat zij recht heeft op een plaats in de tweede klasse van den Nederlandschen Voetbalbond. Dit examen is zeer zwaar en boven- dienk an men het niet op rustige wijze afleggen. Natuurlijk heeft de Bond aan de hand van een jarenlange ervaring, ge zocht naar een regeling, die van alle ontwerpen, de minst beroerde was, n.1. de promotiewedstrijden, Hoezeer in deze zenuwsloopende ont moetingen het teere, fijne mechanisme, dat gedurende een geheel seizoen met de uiterste zorg wordt opgebouwd, in enkele uren in stukken wordt ge scheurd, we hebben het vanmiddag weer op overdadige wijze kunnen zien. Gelukkig hebben we Schlüter, voor wien deze ontmoeting een kolfje naar zijn hand is. Niet alleen voor de twee- en-twintig jongens is dit een hoogstbe- langrijke wedstrijd, ook voor hem en dat moeten wij vanmiddga hebben. Zoolang er geen doelpunten vallen gaat alles goed en dat duurt vrij lang. Ten slotte zien de wit jakken hun enorm gezwoeg beloond met een doelpunt en nu neemt Schlüter de leidsels strak in handen, Dat is noodig, want het aan tal botsingen neemt voortdurend toe en daarmee de spelkwaliteit, zoo zij nog aanwezig was, sterk af. Ook het publiek begint af te zakken, getuige de opmerkingen van enkele dames in mijn omgeving, toen er een speler enkele minuten op het veld lag. „Is dat er een van Zaandijk?" vroeg de freule. „Was het maar waar, 't is er een van ons!" gromde de vriendin. Even daarna maken de Zaankanters gelijk en beginnen we de minuten te tellen waarin Helder, na een prachtig seizoen met vele fraaie wedstrijden, zal trachten te bewijzen, dat zij recht heeft op promotie. Deze opgave kan met de uiterst ner- veuse spelers niet met succes volbracht worden. Als er een doelpunt valt is het een geluk, deze wedstrijd is geen wedstrijd meer, het is een kansspel met nieten en prijzen. Wellicht zou Rottier uit de enkele snelle ballen een prijs hebben getrokken, maar daarmee wil ik allerminst mijn waardeering onthouden aan zijn vervanger. Inte gendeel. De wijze waarop hij zich aan past verdiend allen lof. Maar 't Heider- uurwerk ls te teer, dan dat meo-mr ongestraft een onderdeel in kan ver vangen, Merkwaardig is het zeer geringe krachtsverschil van deze drie ploegen, De tweede helft van dit „voetbalfeest" kan nog interessant worden. In elk ge val zitten de witjakken er nog in. En dan zijn onze jongens ten aanzie» van de schoolwedstrijden „klaar voor ree- en zeewacht", zooals ze dat aan de Buitenhaven noemden. Mocht u na de Paaschdagen enkele dagen vacantie hebben, ga dan 's een uurtje naar de Sportlaan. Ik garandeer u daar, temid den van onze jeugd, een amusement van den eersten rang. Zoojuist ontvingen wij van de school- voetbalcommissie het programma voor den komenden grooten strijd. Er bestaat wederom veel belangstel ling en wij zijn er van overtuigd, dat het Zaterdagmiddag weer zal spannen. In den loop van deze week komen wij nog nader terug op de eerste wed strijden. Vermelden wij nog, dat de stroom van sympathieke gevers al in beweging is gekomen en dat de commissie reeds het volgende kan noteeren: Drie medailles van 't Dagblad voor Noord-Holland, Held. editie. Iets eet baars voor den besten speler van den finale- wedstrijd in klasse C, te schen ken door een sport-enthousiast. Drie Rallye-boeken, één voor den doelverde- diger, die in de finales het minste goals doorlaat en één voor den doelverdediger, die er de meeste doorlaat, ongeaht het aantal wedstrijden, geschonken door den 6 April: Zon op 7.04, onder 20.23 a. Maan onder 6.49, op 17.51 u. De Hilversumsche straatjeugd toont de laatste maanden ergerlijk0 staal tjes van baldadigheid. Niet alleen worden vrijwel alle ruiten van tijde lijk onbewoonde villa's en van straat lantaarns stukgegooid, maar thans heeft ook een kerkgebouw van dit vandalisme te lijden gehad. Dezer dagen ls n.1. met een aantal andere ramen een kostbaar gebrandschilderd raam tn glas in lood voorstel lende de Christus-figuur, in het kerkgebouw van den Nederlandschen Protestantenband aan de Tessel- schadelaan door steenworpen onher stelbaar vernield. Het raam had een waarde van meer dan duizend gulden. In verband hiermede heeft de ma- ioor-commandant van po'.itie een ernstige waarschuwing tot de ouders gericht, daar deze volgens een nieu we verordening aansprakelijk kun nen worden gesteld voor de straf bare feiten, door hun kinderen ge- oteegd. schrijver, 10 van firma Zuidweg; 5.50 personeel Tuindorpschool; 2 boeken steunen van fa. van Grunningen; Frans «Neyts „De kampioenen", sportboek van Groothoff; Mevr. Dordmund 1. Wie volgt? Het programma, A ,,Helder"-hoofdterrein. B „Helder"-zijterrein. Afdeeling A. Eerste ronde: a. Sch 4Comb. Sch. 7/14 8 April, terr. A 1.302.30 u.; b. V.G.L.O.Julianadorp 8 April, terr. A 2.453.45 u.; c. Comb, Chr. Opl./Reh.Sch. 8 8 April, terr. A. 45 u.; d. Win. aComb. Sch. 5/6, li' April, terr. A, 910 u.; e. Win. bComb. B L.O./Sch. 2, XI April, terr. B, 910 u.f f. Win. cComenitfsschool, 11 April! terr, A, 10.15—11.15 u.; g. R.K. J.-school— Tuindorp, 11 April, terr. B, 10.15—11.15 uur. Tweede ronde: h. Win. dWin. e, 12 April, terr. A, 910 u.; i. Win. fWin. g, 12 April, terr. A. 10.15—11.15 u. Verliezersronde: i. Verl. hVerl. 1, 13 April, terr. A, 9— 10 uur. 'inale: Win. hWin. i, 15 April, terr. A', Afdeeling B. Eerste ronde: a. Ulo IIChr. Ulo n, 8 April, terr. B, 23 u.; b. A.B.S. IIIVervolgonderwijs, 8 April, terr. B, 8.15—4.15 u.; c. Winn. a— A.B.S. II, 11 April, terr. A, 23 u.; d. R.K. Ulo ILyceum III, 11 April. terr. B, 2—3 u.; e. Win. b—R.H.B.S. II, li April terr. A, 3.15—4.15 u.; f. R.K. UI® II—Lyceum II, 11 April, terr. B, 3.15— 4.15 u. Tweede ronde: g. Win. cWin. d, 12 April, terr. B, 910 u.; h. Win. eWin. f, 12 April, terr. B. 10.15—11.15 u. Verliezersronde: i. Verl. gVerl. h, 13 April, terr. A, 10.15—11.15 u. Finale: j. Win. g—Win. h', 15 April, terr. A, 10.15—11.15 u. Afdeeling C. Eerste ronde: a. Chr. Ulo I—Lyceum I, 12 April, terr. B. 2—3 u.; b. A.B.S. I—Ulo I, 12 April, terr. A, 23 u.;* c. Avondvakt.sch. Mach.av.c., 12 April, terr. A, 3.15—4.15 Tweede ronde: d. Win. aR.H.B.S. I, 13 April, terr. A, 2—3 u.; e. Win. b—Win. c, 13 April, terr. A, 3.154.15 u. Verliezers ronde: f. Verl. dVerl. e, 15 April, terr. A, 9—10 u. Finale: g. Win. dWin e. 15 April, terr. A', 3.15—4.15 u.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1