DAGBLAD VOOR Initiatief berust thans niet meer bij de Sovjets. Zwa re gevechten op de Krim tegen sterken vijand. Heldersche schooljeugd voetbalt! Generaal Dittmar Omsingelingspoging der Sovjets bij de Zwarte Zee wordt verijdeld. Fraai succes aan den Boven-Dnjestr, Toekenning van gratificaties in 1944. Roemeensch weerwachtberichi. Max Blokzijl spreekt. Nieuws in 't kort. Verduister v. 20.45-6.45 u. KEURINGEN. Garnizoen van Tarnopol handhaaft zich nog steeds. Bij Stanislau Duitsche terreinwinst. Amerikaansche vliegtuigen boven Zweden. Amerikanen lijden zware verliezen. Het bombardement van Schaffbausen. Invasie is moeilijk! De jongens weeren zich uitstekend voor de eer van hun school. Een spelertje met toekomst. H.R.C. bekert door. Texel. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche Editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. WOFN8DAG 12 APRIL 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 85, 2 pagina's. Dese Courant versehijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in dese Editie 11 ct. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Tcckenend voor den algemeenen toestand in het Oosten is het feit, dat het beeld van de gevechten juist in het gebied tusschen Stanis- lau en Kowel, dus tusschen den rand der Karpathen en de Pripjet- moerassen, aanzienlijk gewijzigd is. Met deze opmerking begon luit.- generaal Dittmar, de bekende mili taire spreker van den Groot-Duit- sche Omroep, Dinsdag zijn radio voordracht. Het Sovjetcommando, aldus zeide hij, streeft offensief naar het bezit juist van dit gebied als een van de groote historische toegangspoorten tot Europa. Het initiatief, die belangrijke voorwaar de voor succes in den oorlog, be rust geenszins meer eenzijdig bij de bolsjewisten. In dit opzicht is het ontzet van Ko wel een van verre zichtbaar fanaal omdat dit succes wijst op een compen satie van krachten, welke evenzeer een toeneming van het Duitsche aanvals- en afweervermogen inhoudt, zooals zij ook duidc op zeer bepaalde grenzen aan de capaciteit der bolsjewisten. Voor de Duitschers staat het feit op den voorgrond, dat de heldhaftige ver dediging van deze stad, die geenszins als vesting beschouwd kan worden, tegen volwaardige en krachtig door artillerie gesteunde infanterie-divisies de intacte afweerkracht van den Duit- schen soldaat heeft bewezen. Ook de andere zijde van den slag van Kowel is de aandacht waard: de aan- valscapaciteit van de formaties, die hier waren belast met het verbreken van den omsingelingsring en in zeer zware gevechten tegen een eveneens zeer sterken vijand succes konden be halen. Een succes als dit is van te grooter beteekenis, naar mate het meer direct aansluit aan een reeks tegen slagen, aangezien het dan het beste de gevechtskracht van de troep demon streert, doch wellicht ook bepaalde maatregelen van de leiding verraadt, die thans uitwerking beginnen te hebben. Als een succes, dat verre boven de moreele zijde van deze gebeur tenis uitsteekt, moet ook beschouwd worden de bevrijding van de sterke Duitsche groep strijdkrachten, die onder bevel van den generaal der pantsertroepen Hube aan den Bo ven-Dnjestr staat en thans de ver binding met de uit westelijke rich ting van Stanislau opdringende Duitsche en Hongaarsche strijd krachten na zware afweer- en aan- valsgevechten kon tot stand bren gen. Wederom is daarmede een van de vruchten, die de Sovjets in den loop van hun laatste groot opge zette offensief schenen te zullen verkrijgen, hun ontglipt. De gevechtsgroep, die zich hier aan den concentrischen Sovjetaanval kon onttrekken, is dezelfde, die weinig lan ger dan één week geleden ten zuid westen van Proskoerof vocht. De weg, dien zij zich als het ware als strij dende carrée of in gesloten hoef- 's-GRAVENHAGE, 1 April. De. Ge machtigde voor den Arbeid heeft een regeling uitgevaardigd betreffende het toekennen van gratificaties in het jaar 1944. Deze beschikking is grootendeels eensluidend met de gratificatiebeschik king 1943. Ook in 1944 wordt aan iederen werk gever toegestaan een gratificatie uit te keeren van één week loon in geval van uurloon berekend naar een 48-uri- ge werkweek of een kwart maand salaris. De keuze van het tijdstip van uitkeering van de gratificatie even tueel ineens of in gedeelten wordt aan den werkgever overgelaten. Hij is evenwel verplicht binnen acht dagen, nadat de gratificatie is uitgekeerd, daarvan mededeeling te doen aan den Gemachtigde voor den Arbeid. De nieuwe beschikking schrijft voor, dat deze opgave in tweevoud moet ge schieden. Voor gratificaties, die één week loon of een kwart maand salaris te boven gaan, moet de werkgever evenals voor alle andere gratificaties toestemming van den Gemachtigde voor den Arbeid vragen. Dit verzoek zal, als regel, zes weken vóór den da tum, waarop de werkgever zich voor stelt de gratificatie uit te keeren, moe ten worden ingediend. Werkgevers, die voornemens zijn hun personeel een Kerstgratificatie te ge ven, zullen daarvoor de bij de gratifi catiebeschikking toegestane uitkeering van één week loon of een kwart maand salaris moeten reserveeren, daar Kerst mis niet wordt beschouwd als een bij zondere reden voor het verleenen van toestemming tot het uitkeeren van gra tificaties. TERMIJN VAN UITREIKING VITAMINE-C-TABLETTEN. 's-GRAVENHAGE, 11 April. De uitreiking van de gratis vitamine c-ta- bletten die ook dit voorjaar door de plaatselijke distributiediensten aan de categorie van de jonge en a.s. moeders geschiedt, zou op 8 April 1944 eindigen. Besloten is evenwel den termijn van uitreiking te verlengen tot 30 April 1944. TRAMWAGEN OP HOL. OOSTERBEEK, 11 April. Aan het eindpunt van de tramverbinding met Arnhem raakte een afgekoppelde aan hangwagen der tram uit eigen bewe ging aan het rijden. De inzittende pas sagiers zagen het' gevaar en sprongen er uit. Op zijn weg ontmoette de aan hangwagen eerst een met een paard bespannen wagen en botste daarop tegen een uit Arnhem arriveerenden motorwagen met aanhangwagen op. Het paard werd op slag gedood, de voer man, die op den .bok van den wagen was blijven zitten, werd licht gewond. Vijf passagiers der uit Arnhem komen de tram werden gewond, drie hunner zijn naar het Gemeentelijk Ziekenhuis in Arnhem gebracht, waar inmiddels de 59-jarige S. uit Oosterbeek is over leden. De toestand van een vierjarig kindje is zorgwekkend. ijzervorm naar het westen baande, was een anabasis van ongelooflijke moeilijkheden. Dat in de heerschende situatie, onder de moeilijkste terreins- en weeromstandigheden en bij onon derbroken gevechten het onderlinge verband niet verloren ging, dat alle vijandelijke pogingen tot verbreking van het carrée steeds weer door tegen maatregelen en ressources konden worden verijdeld, beteekent niets min der dan een meesterwerk van com mando en troep. Ook het operatieve voordeel van dezen sucesvollen strijd moet hoog aan geslagen worden. Door het stand ko men van de verbinding tusschen het gevechtsgebied Stanislau en dat ten westen van Kamenets—Podolsk is in den sector van den Boven-Dnjestr het geheele Duitsche front met één slag aanzienlijk naar het oosten verplaatst. Het bolwerk voor de Boekowina heeft daardoor nieuwe mogelijkheden ver kregen die vooral ook op de komende gebeurtenissen in het gebied tusschen het noordelijke en het zuidelijke pene- tratiegcbied een aanzienlijken invloed kunnen hebben. In het gebied om Odessa. De strijd in het uiterste zuiden van het Oostelijke front lijkt op het oogen- blik nog veel meer open dan die in het noordelijke penetratiegebied. In het zuiden zijn nog steeds twee tenden ties merkbaar, die de gevechtsgebeur tenissen bepalen: aan Sovjet-zijde het streven, zoo sterk mogelijke deelen der Duitsche troepen tegen de kust van de Zwarte Zee te dringen en daar te om singelen, aan Duitsche zijde nood zakelijkerwijze de tegenovergestelde strekking en daarmede de taak, de op een groote beslissing gerichte omsin- gelings- en doorbraakpogingen der bolsjewisten te verijdelen. De ontrui ming van Odessa beteekent onder deze omstandigheden een onvermijdelijke consequentie. Uit dit alles vloeit de noodzakelijkheid van de bescherming van het Groot-Roemeensche gebied met alle beschikbare krachten en mid delen voort. Als het vijandelijke en ten deele ook het neutrale buitenland het Duitsche commando onlangs in de schoenen schoof, dat het Roemeni' en Hongarije aan hun lot zou overlaten, dan is daar mede een verdachtmaking uitgespro ken, die reeds om zuiver strategische overwegingen volkomen zinneloos ge noemd moet worden. De woorden ïan den Duitschen Puksminister van Bui- ter.landsche Zaken hebben hier vol ledige klaarheid gebracnt Trouw aan het gegeven woord is voor een sol datesk voelend volk altijd een natuur lijke zaak, en bondgenootschapspolitiek daardoor steeds ook een zaak van het hart. Het wil ons voorkomen, aldus luit. generaal Dittmar, dat het gemeen schappelijke Europeesche belang nog nooit zoo duidelijk tot uiting is geko men als thans, nu het gaat om de ver dediging van een van de integreerende bestanddeelen van het Europeesche gebied, alsmede van de staats- en vol kengemeenschap, die het begrip Europa vorm geeft. BOEKAREST, 11 April (D.N.B.) Het Roemeensche weermachtbericht van 10 April luidt: Op de Krim, aan het landingshoofd van de Ssiwasj en op de landengte van Perekop duren de krachtige aan vallen van den vijand voort. De Duitsch-Roemeensche troepen hebben in dezen sector in zware gevechten door vijandelijke, door tanks onder steunde infanterie bereikte penetra ties afgegrendeld. De zware afweergevechten tegen overmachtige vijandelijke- strijdkrach ten ten noordwesten van Odessa duren voort. De stad Odessa werd ontruimd. In midden Bessarabië zijn alle aan vallen van den vijand, die in den sec tor Orhei het felst waren, afgeslagen Een door Roemeensche troepen, ge steund door Duitsche gemotoriseerde eenheden, ten noordwesten van Jassy uitgevoerde tegenaanval bracht ver scheidene door den vijand den dag te voren genomen plaatsen weer in ons bezit. Ten zuiden van Harlau en m den sector van de Sereth maakte de vijand in gevechten met onze dekkingstroe pen terreinwinst. Het radiogesprek, dat Max Blokzijl Donderdag in de serie Brandende Kwes ties zal houden, heeft tot titel „Ge sprek met den Amsterdamschen nurks". Roosevelt met vacantie. - Reuter meldt uit Washington, dat Roosevelt zich „met vacantie naar het Zuiden" heeft begeven. Hij heeft Washington reeds verlaten en zal ongeveer veertien dagen afwezig zijn. Britsche veiligheidsmaatregelen. Vol gens een mededeeling in volk en Staat heeft het Britsche ministerie van bin- nenlandsche zaken een verordening afge kondigd, waardoor de veiligheidsmaatre gelen in sommige kuststreken van Enge land, Schotland en Wales met ingang van 8- April j.1. versterkt zijn. Alle personen in de betreffende kustgebieden moeten thans voortdurend een speciale herken- ningskaart bij zich dragen. Ook bij het bezoeken van hotels moet deze kaart worden getoond, terwijl tevens een uit voerig formulier moet worden ingevuld. 8000 menschen vielen in San Salvador. Volgens een Reuterbericht uit San Sal vador waarmee de verbindingen weer gedeeltelijk zijn hersteld, hebben de re bellen tijdens de Jongste onlusten 8000 dooden en gewonden verloren. Wie Boedapest bombardeerden. Het Hongaarsche blad Magyarsag heeft me degedeeld dat de bemanning van een in den omtrek van Boedapest neergehaald geallieerd bombardementstoestel bleek te bestaan uit negers. Tien officieren ter dood gebracht. Naar de Britsche berichtendienst uit San Salvador meldt, zijn 10 officieren van het leger die hadden deelgenomen aan de mis lukte' revolutie van de vorige week tegen de regeering van president Martinez, Maandag doodgeschoten. 13 April: Zon op 6.48, onder 20.35. Maan op 0.44, onder 9.32 uur. Bij onze Vrijwilliger». De GruppenfOhrer wacht met zijn mannen op het bevel tot den aanval Vl PK Rottensteiner/O/H/P m Het -fi^-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Neder land. Personen tusschen 19 en 30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunrifen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Even eens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengelosche straat 30; en het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. 16 April 9—14.00 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2; 17 April 9—12.00 uur, Den Bosch, Hotel Noord- Brabant, Markt 45; 15—18.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 18 April .9—12.00 uur, Arnhem, Café Royal; 15—18.00 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek; 19 April 9—12.00 uur, Groningen, Heere straat 46; 1518.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 20 April 914.00 uur, Amsterdam, Dam 4; 21 April 9—14.00 uur, Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245; 22 April 914.00 uur, Amersfoort, Pul. Dur chgangslager, Leusderweg. au a o.uw uui, uccunaiucui uuipc obuaai, DACCuaniaaij fipiu u—ai.uw uui j rdam, Dam 4; 21 April 9—14.00 uur, Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245; 22 914.00 uur, Amersfoort, Pel. Dur chgangslager, Leusderweg. r* e I .1 I ctnnJ 4ar(nn TIM Viau ^OVI d C OY UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 11 April (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan het noordelijke front van de Krim duren de zware gevechten met overmachtige vijandelijke in fanterie- en pantserstrijdkrachten voort. Ten zuidwesten en westen van Odessa trokken onze troepen zich op de bevolen doelen terug. Ten noordoosten van Tiraspol werd een vijandelijke penetratie afge grendeld. Ten westen van Orhei werd een penetratieplek uit de laatste gevechtsdagen vernauw u. In de Oostelijke Boekowina heb ben Duitsche pantserformaties ster ken tegenstand der bolsjewieken gebroken, drongen in de flank van vijandelijke aanvalsgroepen en brachten hun tezamen met Roe meensche troepen uiterst zware verliezen toe. In het gebied ten zuiden van Stanislau hebben Duit sche pantsergrenadiers tezamen met Hongaarsche bergtroepen de tijdelijk verloren gegane stad De- latyn ana den vijand ontrukt. Tusschen Czernowitz en Brody werd de zuivering van het terrein van ver strooide vijandelijke strijdkrachten, die zich hardnekkig weren, voortgezet. Het dappere garnizoen van Tarnopol hield Anglo-Amerikaansche vliegtuigen hebben opnieuw de Zweedsche neu traliteit geschonden. Naar 't Zweedsche persbureau meldt, hebben twee vliegende vestingen Don derdagmiddag omstreeks een uur in de buurt van Hörby boven Zweedsch ge bied gevlogen. Een andere zware Ame rikaansche bommenwerper werd bij Ringsjö waargenomen. Niet minder dan 5 Amerikaansche bommenwerpers landden in den loop van den dag op Zweedsch gebied, twee bij het vlieg veld van* Malmö, Bulltofta, twee bij het militaire vliegveld Rinkaby en een in de omgeving van Kristianopel. De bemanningen zijn zonder uitzonde ring ongedeerd. Omstreeks 15.00 uur sprongen uit weer andere Amerikaan sche bommenwerpers, die Zweedsch gebied passeerden, vier leden der be manning met behulp van parachutes neer. EVACUATIE VAN PRESSBURG. BERLIJN, 11 April (C. D.) De ter mijn voor de vrijwillige evacuatie van de Slowaaksche hoofdstad Pressburg, welke op 31 Maart j.1. zou afloopen, is thans met het oog op de -erhoogde luchtactiviteit der Engelschen en Ame rikanen, verlengd tot eind April. Op den 31sten Maart hadden reeds ruim 12.000 personen Pressburg verlaten. Als gevolg van de anti-joodsche maatrege len der Slowaaksche regeering is het aantal joden in Slowakije gedurende de laatste twee maanden tot 8.000 inge krompen. BESTRIJDING LEVERBOTZIEKTE. De onderzoekingen naar de versprei ding en het voorkomen van levevbot- ziekte (ongansch) bij schapen en run deren in Noord-Holland, verricht in samenwerking met den Veeartsenijkun- digen Dienst en de Adviescommissie in zake bestrijding Leverbotziekte, door mr. dr. N. L. WibautIsebree Moens, zijn thans zoover gevorderd, dat het mogelijk is met de bestrijding in de practijk te beginnen. Daarvoor zal het noodig zijn, dat veehouders of bedrijven, die van deze ziekte te lijden hebben, in contact ko men met de onderzoekers. In overleg met de Adviescommissie, voorzitter de heer C. Kramer Glijnis, secretaris de heer J. Posch, werd besloten een ge legenheid te maken, waar al diegenen die dat wenschen, inlichtingen kunnen krijgen over het besmet zijn van hun land en de mogelijkheid, dit te ver beteren. Daartoe zal een der onder zoekers zitting houden en de gevraagde inlichtingen verstrekken op marktdagen te Purmerend van 911 uur in het gebouwtje van den marktmeester, en te Alkmaar van 1012 uur in Café Loots. stand tegen aanhoudend sterke vijan delijke aanvallen. Ten zuidoosten van Ostrof stormden de bolsjewieken na het aanvoeren van versche strijdkrach ten weer tevergeefs op onze stellingen los. De zuivering van een plaatselijke penetratie is nog aan den gang. Ten zuiden van Pleskau vielen de Sovjets ook gisteren niet weer aan. Sinds den 31en Maart hebben hier Duitsche troepen onder het opperbevel van den generaal der artillerie Loch en onder leiding van den luitenant- generaal Matzky de doorbraakpogingen van verreweg overmachtige vijande lijke infanterie- en pantserformaties verijdeld en den vijand zware verliezen aan menschen en materiaal toegebracht. O.a. werden 306 vijandelijke pantser wagens en stukken stormgeschut. als mede 121 vliegtuigen vernietigd. In deze gevechten hebben zich de Opper- Silezische 8e divisie jagers onder- lei ding van den luitenant-generaal Volc- kamer von Kirchensittenbach, alsmede eenheden stormgeschut onder majoor Ernst Sehmidt, bijzondér onderschei den. In het resultaat van den afweer- slag heeft de luchtvloot van den gene raal der vliegers Pflugbeil een op den voorgrond tredend aandeel. Vliegende formaties onder leiding van kolonel Kühl en een regiment luchtdoelgeschut onder luitenant-kolonel Bulla hebben zich bijzonder onderscheiden. In verscheidene sectoren van het Ita- liaansche Zuidelijke front drongen stoottroepen krachtig versterkte vijan delijke stellingen binnen en vernietig den talrijke kazematten en steunpun ten van den vijand met de bezettingen. De vijand leed zware bloedige verlie zen en verloor een aantal gevangenen. Italiaansche torpedo-vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht voor Anzio een vijandelijk transportschip tot zin ken gebracht. Een aan de Westkust van Rhodos gelande Britsche commandotroep werd in een gevecht tot den laatsten man vernietigd. Bij den afweer Van vijandelijke bom aanvallen op doelen in de bezette Wes telijke gebieden werden op 10 April en in den afgeloopen nacht 29 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Nadat een vrij zwakke formatie vij andelijke vliegtuigen overdag het ge bied van Noorwest-Duitschland was binnen gevlogen, zijn in den afgeloopen nacht Britsche stoorvliegtuigen gevlo gen naar West- en Midden-Duitschland. Naar zoo juist bekend wordt, hebben de Duitsche luchtverdedigingsstrijdkrach ten opnieuw een groot succes behaald in den strijd tegen de formaties Amerikaan sche bommenwerpers, die Dinsdag onder buitengewoon krachtige jagerbescherming Noord- en Midden-Duitschland waren binnengevlogen. Volgens de tot dusverre ontvangen, nog onvolledige, rapporten staat de vernieti ging van tenminste 102 Amerikaansche vliegtuigen, waarvan 92 viermotorige bommenwerpers, vast. Verwacht kan worden, aldus verneemt het DNB, dat dit aantal nog zal toenemen. Bovendien is een onbevestigd aantal Amerikaansche bommenwerprs, naar door Duitsche schepen werd waargenomen, boven de Oostzee neergestort. Officieel wordt uit Bern medegedeeld, dat de gezant der Ver. Staten te Bern aan den chef van het Politieke Depar tement op 10 April als eerste betaling voor het herstel van de schade, ont staan door het bombardement van Schaffhausen. een wissel ten bedrage van één mUlioen dollar heeft over handigd. Welk punt van de vesting Europa de Geallieerden ook voor een aanval uitkiezen, aldus schrijft de „Manches ter Guardian", de Duitschers zouden dank zij hun binnenlinie altijd snel met even sterke of sterkere strijd krachten ter plaatse zijn. Een uitste kend voorbeeld voor het succes van deze tactiek zijn de gevechten aan het Italiaansche front geweest. In het Oos ten hebben de Duitschers het over het algemeen steeds klaar gespeeld, bij hun riistancieermgsbewegingen hun troepen bijtijds weg te voeren. Dat bewijst het betrekkelijk kleine aantal gevan genen. dat de Sovjet-Russen maken. Onder wel bijzonder gunstige omstan digheden is het schoolvoetbaltournooi j.1. Zaterdag begonnen. En de eerste indrukken van dit festijn zijn, dat het peil over het algemeen beter is dan vorig jaar. De leeftijdsgrens op de scho len is daar niet vreemd aan en wij zagen o.a. jongeren die nu al voor de derde maal meespelen in de lagere schoolafdeeling. De spanning was weer groot en het vele publiek, dat getuige was, heeft volop kunnen genieten. De wedstrijden. In de morgenuren speelde de combi natie van Chr. Opl. school en Rehoboth tegen School 8. Het werd een 40 overwinning voor de laatste, hoewel de nederlaag in geen geval de schuld was van den keeper en rechts achter, want deze knapen hebben nog verschillende malen met succes de stormlinie van school 8 weerstaan. Ten slotte moes ten ook zij zwichten. School 4, de pupillen van den heer Veth, hebben weer een pittig elftal dat de school zeer zeker goed vertegen woordigt. In dezen eersten wedstrijd moest de combinatie school 7/14 er aan gelooven en het werd 3Wederom is er een telg van de Kranenburg's in opgesteld, een pittige speler, maar hij is niet de eenige, De kleine linksbui ten weet er ook raad mee en dan nog: Martin Ewald! Deze laatste heeft zijn geheele karakter in het voetbalspel ge legd en hij speelt dan ook bepaald brutaal. En dat optreden leverde hem twee doelpunten op waardoor hij na tuurlijk de aandacht van onzen teeke naar trok, De overwin ning had nog veel grooter kunnen zijn, maar school 7/14 had een achterspeler staan, die ge weldig was. Wii.i v. Reek was zijn naam. Nu Wim, dat was best hoor wat jij deed. Goed je best maar blijven doen, dan kan je in de toe komst een uit stekend voetballer worden. Het was jammer dat zijn vriendje? niet alle maal mee konden komen. Julianadorp was ook weer aanwezig. En vanzelf was „Tossie" er bij. Hoe die meneer Hendrikx dat toch klaar speelt om die jongens maar bij hem te houden is ons een raadsel. In ieder ge val had hij ze noodig om weer een goed elftal op te bouwen en ook dit jaar is het weer prima in orde. „Tos sie", ook wel Klaas Hoornsman ge naamd, staat op de spilplaats en was tegen de flinke knapen van het Voort gezet Lager Onderwijs (V.G.L.O.) weer heer en meester op het veld. Een goede keeper was er ook opgesteld, terwijl Jantje Blaauboer de midvoorplaats waarnam. Deze laatste is een speler met aanleg. Hij voelt het spel aan en MA.RT«Nl ewa.lt (Teekening G. Dekker) JAN BLAAuBoeR, (Teekening G. Dekker) de wijze waarop hij tweemaal achter één een doelpunt maakte, was uniek. Heel handig flitste hij er door en met harde, strakke schoten fabriceerde hij twee gaten in de vijandelijke verdedi gingslinie. Julianadorp zal met zoo'n elftal zeker meetellen. Tenslotte won Jul. met 30. De Ulo II won voorts nog van de Chr. Ulo met 1—0 en alleen al de cij fers duiden op spanning.' A.B.S. III en Vervolgonderwijs had den ook afgesproken om er iets goeds van te maken. Langen tijd bleef het 00, totdat tenslotte ABS III het eenige doelpunt wist te maken en daardoor in de volgende ronde komt. Een lange lijst De stroom van schenkers blijft aan houden en wederom kunnen wij een lijst publiceeren. Beter bewijs kan de commissie niet ontvangen als waardee ring voor haar werk. Mr. Mulder en Jonker f 10; firma Nijpels 2 interlook hemdjes; C. Snoeg pakjes Kauwgum; N.N. f 2.50; Joh. Sanders (Gerard Worm) 3 interlook broekjes; N.N. 1 paar voetbalschoenen; Korver, slagerij, verrassing; J. Nagengast: 8 boeken van Jules Verne; N.N. 1 jongensblouse; N.N. 3 ontbijtkoeken en 1 blik biscuits; H. de Boer verrassing; N.N. f 2.50; Tie- lemans 1 pot pruimen; mevr. Gouds- waardt f 2.50; mevr. Blaser 1 ex. „Ne- derlandsch Roem"; spelers en suppor ters Gem. Werken f 10; N.N. f 2.50; v.v. Watervogels f 10; Ambulance LBD f 7.50; N.N, wollen slipover; N.N. f 1; slagerij Leibrand groote verrassing; Goes, Keizerstraat, verrassing; Dijks hoorn Keizerstraat 1 worst; A. Bandt, Koningstraat, verrassing; G. Bandt, Breewaterstraat, worst; de Beurs, Bas singracht, worst; P. Wit, Limburg Sti- rumstraat, 2 worsten; „De vergulde koe", 1 pot jam; C. v. d. Plaat f 2.50; N.N., het repareeren van 4 paar voet balschoenen gratis; firma „Eureka" f 10; NN. f 1; P. Schoenmaker, sigaren magazijn, verrassing; Van Baaren f 5; Bischoff, een overall; L. v. d. Boo- gaerde, een taart; J. Voorthuizen, het gratis vérmaken van eenige kleeding- stukken; C. Roetman, 't Zand, 1 Ral- leyboek voor den productiefsten doel- puntmaker; J. Wit, een worst. 40 overwinning op Watervogels. Racing heeft aan alle illusies van de overige bekercandidaten een einde ge maakt door een ferme 4—0 overwin ning op Watervogels. De cijfers doen het vermoeden ont staan, dat het een spel van kat en muis is geweest, hoewel de werkelijkheid wel even anders is. Het valt niet te ontkennen, dat de overwinning bij de sterkste club terecht kwam, maar ge flatteerd was de zege zeker. In het veld waren de Vogels niet minder en alleen het gebrek aan minder routine was oorzaak, dat doelpunten voor hen uitbleven. Het was overigens al weer geen grootsche wedstrijd. Racing speelde nog veel te stug, al hoewel er soms wel eenige verbetering viel te constateeren en ook Watervo gels zagen wij wel eens beter. Het begin was voor H.R.C. hoopvol, want reeds in de eerste minuten was Koster er door en passeerde Hollander op rustige wijze, 1—0. Daarna was het feitelijk geruime tijd dat Watervogels den toon aangaf en kon het ontstaan van kansen ook niet uitblijven. Racing wist echter wel, dat net van Kuiper moest komen en deze speler werd dan ook terdege in de gaten gehouden. Vooral Bot was er dezen middag aardig in. De aanvallen van H.R.C. hadden over het algemeen wel een ietwat gevaar lijker karakter, hoewel ook zij voor de rust althans geen kans zagen het doel meer te vinden. In de tweede helft ging het spel vrij wel gelijk op en om beurten waren de doelen in gevaar. Dat er bij H.R.C. even meer spirit achter zat bleek in die periode wel duidelijk. Eerst was het De Boer, die op fraaie wijze Hol lander geen kans gaf. terwijl later De Schipper nog twee doelpunten aan de score toevoegde. Een 3—1 uitslag had waarschijnlijk beter de verhouding weer gegeven. Scheidsrechter v. d. Hoff leidde vrij goed. hoewel er door beide clubs buitengewoon fair werd gespeeld en er dus geen aanleiding was tot moeilijkheden. WIERINGERWAARD—LSVV 3—1. Wieringerwaard Algemeen Kampioen 4A. In een zeer goeden wedstrijd slaagde Wieringerwaard er in LSVV te kloppen. Het duurde tot vlak voor de rust, voordat Wieringerwaard het eerste doelpunt kon maken. Nó de rust was Wieringerwaard het meest aanvallend en met een onhoud baar schot maakte de mid-voor er 2—0 van. Uit een snelle doorbraak ovei""jiiwte- kwam de bal voor het Wieringerwaard- doel en werd keihard ingeschoten, 2—1. LSVV probeerde gelijk te maken; Wieringerwaard haar zege veilig te stellen. De Wieringerwaard achter hoede hield evenwel stand; een keurige voorzet van Geertsma naai den rechts buiten en met een keihard schot maakte deze er 31 van. Beiden ploegen komt een woord van lof toe, voor hun zeer sportieve spel en den scheidsrechter voor zijn leiding. PROGRAMMA VOOR DE SCHOOL- WEDSTRIJDEN IN SCHAGEN 1944. Groep A: Schagen I OLS, Oudesluis en Schagen CNS. Groep B: Schagerbrug I, Wieringer waard en Schagen II OLS. Groep C: Anna Paulowna RK, Scha gen RK en Schagerbrug II. Zaterdag 15 April: 2.45 uur Schagen I OLS—Oudesluis, 3.35 uur Schagor- brug I—Wieringerwaard en 4.25 uur Anna Paulowna RK—Schagen RK. Maandag 17 April: 9 uur Schagen RK—Schagerbrug II, 9.50 uur Schagen I OLS—Schagen CNS, 10.40 uur Wierin gerwaard—Schagen II OLS, 14 uur Schagerbrug ISchagen II OLS. 14.S0 uur OudesluisSchagen CNS en 15.40 uur Anna Paulowna RK—Schager brug II. Scheidsrechters voor deze wedstrij den gelieven zich te melden bij het Secretariaat Sub. Schoolvoetbalcom- missie van de Afd. N.H. van NVB., K. Beunder, Bierkade F10, Schagen. Geboren: Sijbrand D., z. v. W. Stiggelbout en G. E. Keijser. Trijntje, d. v. P. Feenstra en B. Wijngaarden. Janny, d. v. P. J. Vermeulen en K. T. Lips. Ondertrouwd: M. van der Star en W. W. Kok. Gevonden voorwerpen: Een wantje, een haan, een paar gummi schoentjes. Em dag vee xwaren strijd k voorbij; alle aanvallen der Sovjets rijn bloedig afgeslagen. Thans kunnen de grena diers uitrusten, een kameraad houd- de wacht f* Meyer-WHtbergar/OV/R/P nr oa

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1