AGBLAD VOO Finale van het Schoolvoetbaltournooi. Geen nieuwe bezwarende factoren aan 't Oostfront. Sovjet-aanvallen bij Sebastopol stortten ineen. Duiische legerleiding gewapend tegen elke verrassing. invasie laai niet lang meer op zich wachten. Verduister v. 20.45-6.30 u. Gouwleider Wagner t- Regeering-Badoglio afgetreden? Communistische benden in Montenegro. De aanhouder wint. KEURINGEN. Schoenreparaties. Nog sieeds harde sfrijd in de ruïnes van Tarnopol. Bolsjewisten op meerdere plaatsen teruggeworpen. De buitenlandsche diplomaten in Engeland. Nieuws in 't kort. Roemeensch legerbericht. Tentoonstelling N.A.F. te Haarlem. Aflevering van batterijen. Amnestie voor onderduikers. Tien jaar geëischt tegen Westzaanschen moordenaar. Laaf uw fakkel branden L De kampioenen melden zich. Geslaagd slot van een geslaagd festijn. Fraaie successen voor de H.A.V. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldereche Editie: Deo Helder: Koningstraat 76. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DINSDAG M APRIL 1»M. HEU)ER SCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 90, 2 pagina's. Desa Courant verschijnt dageUjfes. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties ia deze Editie 11 et. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de gehede oplage op aanvrage. Ondanks alle veranderingen aan het oostelijke front vertoont de al- gcheeie oorlogstoestand bij het be gin van de nieuwe week geen nieu we bezwarende factoren, zoo schrijft de militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallens- leben. Men kan nauwelijks ver wachten, dat reeds de eerstvolgende dagen die gebeurtenissen zich zul len voordoen, die aan den oorlog een dramatisch hoogtepunt zullen geven. Maar men moet er op grond van de veelomvattende Duitsche voorbereidingen eenerzijds en op grond van de concentraties bij de Anglo-Amerikanen anderzijds reke ning mee houden, dat de invasie niet lang meer op zieh zal laten wachten. In Duitsche militaire kringen is men er vast van overtuigd, dat het ooste lijke front, ondanks de belasting, waar aan het door de Duitsche leiding uit algemeen strategische overwegingen wordt blootgesteld, voldoende zal standhouden tot het signaal gegeven wordt voor den nieuwen grooten Duit- schen aanval. Men verheelt daarbij van Duitsche zijde geenszins den ernst van den toestand van de afzonderlijke frontsectoren en men vervalt ook niet in de fout, die de vijand maakte in den tijd van de groote Duitsche successen, n.1. de poging om de gebeurtenissen eenvoudig te bagatelliseeren. Maar men is er in kringen van de Duitsche generaliteit meer dan ooit van overtuigd, dat het bij de tegenwoordige verschijnselen, die de bindendë weer stand in het oosten voor de Duitsche positie met zich medebrengt, slechts om uit den tijd voortvloeiende variable waarden gaat, die niet buiten de con trole van de eigen kracht liggen. Op alle verrassingen voorbereid. THt deze zekerheid van houding der hooge Duitsche militairen kan men te recht de conclusie trekken, dat de Duitschers volgens een zeer bepaald plan tewerk gaan, dat voor het jaar 1944 in de eerste plaats voorziet in het rekening houden met de militaire nood zaken in het westen, waaronder vooral het gewapend zijn tegen elke verras sing met behulp waarvan de vijand toch moet starten, wil hij ten minste een beginsucces behalen. Men zegt hier. bij nauwelijks te veel, wanneer men verklaart, dat deze zoogenaamde „voor rang" tegenover het westen automa tisch gekoppeld zit aan het oosten, d.w.z., dat op het moment, waarop de bolsjewisten bepaalde linies bereikt zullen hebben, maatregelen tegen het oosten merkbaar zullen worden. Dat overigens alle afzonderlijke verschijn selen van'dezen oorlog, waaronder ook de gebeurtenissen die zich op het oogenblik in den zuidwestelijken drie hoek van de Krim afspelen, pas dan in haar juiste proporties gezien kunnen worden, 'wanneer men deze bekijkt in het geheele kader van den oorlog, is onlangs opnieuw bewezen door een ge beurtenis. die nauwelijks onderschat kan worden: n.1. door de Zaterdag te 19 April. Zon op 6.35 u., onder 20.45 u. Maan op 5.37 u., onder 16.07 u. 20 April. Zon op 6.32 u., onder 20.47 u. Maan op 6.03 u„ onder 17.30 u. Te München is de eerste gouwleider van den gouw München-Oberbayern, Adolf Wagner, na een langdurige ziekte overleden. Wagner, die in 1890 geboren werd, sloot zich in 1923 aan bij de N.S.D.A.P. en bekleedde tal van belangrijke func ties in de partij. Maandag heeft de Führer met den Reichsleiter, rijksministers, gouwleiders en generaals der weermacht deelgeno men aan de rouwplechtigheid voor den overledene en dezen het gouden kruis met eikenloof der Duitsche orde ver leend. Vervolgens sprak dr. Göbbeis een herdenkingsrede. Naar aan den Britschen berichten dienst uit Napels wordt gemeld, zou Badoglio Maandagochtend aan ex-ko ning Victor Emanuel het ontslag van zijn kabinet hebben aangeboden. Hoe wel dit nog niet officieel bevestigd is, zoo wordt in het bericht gezegd, heeft Victor Emanuel Badoglio belast met de vorming van een nieuwe regeering. Koning Victor Emanuel zou het ontslag van het kabinet Badoglio heb ben aanvaard en Badoglio verzocht hebben een nieuw ministerie te vor men op breede basis en rekening hou dend met de door alle partijen naar voren gebrachte wenschen. Naar het bericht verder zegt, maken communisten en socialisten, die zich vereenigd als de sterkste combinatie beschouwen, aanspraak op een der be langrijkste ministeries van het nieuwe kabinet, waarvoor het ministerie van binnenlandsche zaken in aanmerking komt. In noordelijk en zuidelijk Montenegro zijn Duitsche troepen tezamen met for maties der nationale zelfverdediging in succesvolle gevechten gewikkeld met de communistische benden, die door het vernielen van bruggen en het aan leggen van wegversperringen aan hun vernietiging probeeren te ontkomen. Ondanks het ongunstige weer, worden de krijgsverrichtingen volgens de plan nen voortgezet. Kenmerkend voor de houding der bandieten is. dat zij de bij hen aanwe zige Italianen van Badoglio bij de ■lucht eenvoudig in den steek laten, of en op gevaarlijke plaatsen opstellen n verwoestingen aan te rich.ten. Der- 've zijn de verliezen der aanhangers 4 Badoglio aan dooden en gevange- zeer hoog. Tokio gehouden vergadering van de technische commissie van de mogend heden. aangesloten bij het driemogend- hedenpact, waarvan het militaire ka rakter uit het gemeenschappelijk ge publiceerde communiqué duidelijk is gebleken. De huidige oorlog is geen onderneming, die militair in een Euro- peesch en in een daarvan gescheiden Oost-Aziatisch conflict verdeeld kan wqrden. Het is een ondeelbare de ge heele wereld omvattende oorlog. De Duitsch-Japansche plannen zijn hier mede in overeenstemming. En hierdoor wordt voor diengene, wiens blik op het oogenblik star gericht is op den Euro- peeschen oorlog en op de terrein winsten der bolsjewisten, misschien be grijpelijk, waarom de Duitsche leiding den blik naar het westen richt en daar bij tijdelijk In het oosten prijsgeeft. Zaterdag werd te Tokio een bijeen komst gehouden van de technische commissie der landen van het driemo- gendhedenpact. Er hadden beraadsla gingen plaats over verschillende maat regelen met betrekking tot den ge meenschappelijk gevoerden oorlog van Japan, Duitschland en Italië, alsmede van de andere verbonden mogendheden tegen Amerika en Engeland. Duizenden jonge arbeiders koesteren geen anderen wensch dan hun vak zoo goed mogelijk te leeren. opdat zij later een behoorlijk stuk brood kunnen ver dienen. Honderden zijn er echter, die voelen, dat ze tot iets meer in staat zijn dan tot behoorlijk vakmanschap alleen, dat ze, mits na een goede opleiding, later ook wel een meer leidende posi tie zouden kunnen innemen. Dat zijn de jongelui, die na hun dagtaak nog weer naar de studieboeken grijpen en zwoegen en ploeteren om vooruit te komen. Al te vaak echter is het tijd- of geldgebrek sterker dan de goede wil. Voor hen nu werd indertijd het Langemarck-Studium opgericht. Ieder, die bewijzen kan, dat hij voor een ver dere studie geschikt is, wat zijn aanleg zoowel als wat zijn persoonlijkheid be treft, kan door deze instelling een kos- telooze opleiding voor het begeerde ver krijgen. Zoowel in de beroepskèuze als in de plaats, waar men zijn beroep later wil uitoefenen, blijft men volko men vrij. Ook de studiekosten enz. be hoeven niet te worden terugbetaald. Elke flinke jonge kerel, die de lagere school geheel heeft doorloopen en zijn kans eens wil probeeren, kan zich aan melden bij het Langemarck-Studium, Lange Vijverberg 8, Den Haag. In een z.g. schiftingskamp krijgt hij dan de gelegenheid zijn geschiktheid te be wijzen. Bg onze Vrijwilligers. Niettegenstaande dageiijksch stormioopen der Sovjef-troepen Kotidee oese mannee de spoorlijn H PK Hoppe/OAVP m Het SS-Ersatzkonunando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-waehtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Krlegsmarine en de Germaanscbe SS in Neder land. Personen tusschen 19 en 30 jaar, die aanmeldingspllcbtig zi)n voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekkiilg tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Even eens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstelien der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar. Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25: Groningen, Heerestraat 46; Enschedé, Hengelosche straat 30; en het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. 19 April 9—12.00 uur, Groningen, Heere-straat 46; 15—18.00 uur, Leeuwarden, Hnize Schaaf, Breedstraat; 20 April 9—14.00 uur, Amsterdam, Dam 4; 21 April 9—14.00 uur, Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245; 22ApriI 9—14.00 uur, Amersfoort, Pol. Dur chgangslager, Leusderweg. In antwoord op een desbetreffende vraag werd van bevoegde zijde mede gedeeld, dat een schoenhersteller on juist handelt, indien hij reparaties wei gert op grond van het feit, dat hij nog niet volgens de nieuwe regeling wordt bevoorraad. Hij ontvangt n.1.' nu leer volgens de oude regeling en wel op basis van zijn vroeger verbruik. Wel is voorgeschreven, dat de schoenher stellers in de eerste plaats het in hun bezit zijnde reparatiewerk dienen af te leveren. Voorts mogen sinds 1 Maart j.1. slechts reparaties worden aange nomen van degenen, die als klant zijn ingeschreven. Het is dus zeker niet juist, dat, tot in Mei de bevoorrading volgens de nieu we regeling plaats vindt, het in reparatie geven van schoenen niet mogelijk zou zijn. Klachten hierover kunnen schrif telijk, b.v. per briefkaart, worden in gediend bij de vakgroep schoenherstel- lersambacht. Laan van Meerdervoort 848, 's-Gravenhage. Men dient dan duidelijk te vermelden naam, adres en inschrijvingsnummer, alsmede den naam en het adres van den schoenher steller. TEGEN EEN VOLTREFFER KAN MEN ZICH NIET BESCHERMEN. TEGEN SCHERVEN KAN MEN ECHTER DfcK- KING ZOEKEN. DAAROM: ZOEK BOK KING BIJ LUCHTALARM. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 17 April. - Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: In het strijdgebied van Sebasto pol zijn vijandelijke aanvallen voor onze nieuwe stellingen ineenge stort. Aan den benedenloop van den Dnjestr zijn nieuwe pogingen van de bolsjewieken hun bruggc- hoofden uit te breiden en op nog andere plekken op den westelijken oever van de rivier voet te vatten, mislukt. Ten noorden en noordwes ten van Jassy werden sterke, door pantserwagens ondersteunde vijan delijke aanvallen, afgeslagen. In het gebied Delatyn-Stanislau zijn Hongaarsche formaties met bolsjewistische strijdkrachten in gevecht gewikkeld. Duitsche troepen hebben ten oosten van Stanislau de zich hardnekkig werende Sov jets ten zuiden van den Dnjestr ver der teruggeworpen. Vijandelijke te genaanvallen werden afgeslagen. In den Strypa-sector ruimden for maties van het leger en van de Naar de Britsche berichtendienst meldt, mogen bnitenlandsche diplo maten en koeriers Engeland van Maandag te middernacht af niet meer verlaten; hun „diplomatenbagage" Is onderworpen aan de censuur. Van dezen „in verband met het tweede front" getroffen maatregel heeft het ministerie van buitenlandsche zaken Maandagavond mededeeling gedaan. Naar verluidt, geldt een uitzondering alleen voor de diplomaten van de Ver. Staten, de Sovjet-Unie en de Britsche dominions behalve Eire. Twee kinderen bij brand omgekomen. Vorige week ontstond brand in een schuur aan de Twijgstraat te Eindhoven Twee kinderen van de familie Van der Water, resp. twee en drie jaar oud, wel ke aldaar speelden, liepen hierbij dusda nige verwondingen op, dat zij aan de ge volgen daarvan zijn overleden. Doodeltjk ongeval op Staatsmijn Hen drik. zondagnacht is de 21-jarige hulp houwer G. W. Bierstekers uit Brunssum In de ondergrondsche werken van staats mijn Hendrik onder afvallend gesteente geraakt. Hij werd vrijwel onmiddellijk ge- Ratten op den electriscben stoel. Een boer in Sleeswijk—Holstein, die door rat ten werd geplaagd, kwam op het goede idee bij den uitgang van het rattenhol een draad aan te brengen, die onder ele-trischen stroom werd gezet. In kor ten tijd kon hij aldus 80 ratten naar de andere wereld helpen. Waffen-SS een vijandelijk brugge- hoofd uit den weg en sloegen aan vallen der bolsjewisten af. Bij Tarnopol drongen onze troepen in harde gevechten van het westen uit de vijandelijke artilleriestellingen bin nen en namen reeds een deel op van de volgens bevel naar het westen uit gebroken dappere bezetting der stad. Andere deelen zijn nog in zware ge vechten gewikkeld met een vijandelijke overmacht. In deze gevechten werden 19 vijandelijke pantserwagens en 31 stukken geschut vernietigd. In den afgeloopen nacht vielen ster ke Duitsche formaties gevechtsvlieg tuigen spoorwegdoelen in de noordelij ke Oekraine aan. Ten zuidwesten van Kowel werden de bolsjewieken on danks moeilijke terreinomstandigheden verder teruggeworpen. Ten zuiden van de Berezina. ten oosten van Ostrof en ten zuiden van Pleskau stortten plaat selijke aanvallen van den vijand ineen. Aan het landingshoofd van Nettuno werden plaatselijke vijandelijke aan vallen afgeslagen. Van het zuidelijke Italiaansche front wordt slechts mel ding go-naakt van activiteit van ver- kennings- en stoottroepen. Een sterke formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den afge loopen nacht met goede uitwerking het vijandelijke eilandsteunpunt Lissa voor de kust van Dalmatië aangevallen. Formaties van vijandelijke bommen werpers ondernamen op 16 April en in den afgeloopen nacht terreuraanval- len op de steden Belgrado. Boedapest en Kroonstad. Vooral In woonwijken ontstonden schade en verliezen onder de bevolking. Door Duitsche en Roe- meensche jagers alsmede door lucht doelartillerie werden 17 vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. Het Roemeensche legerbericht van Maandag luidt; Op de Krim hebben Duitsche en Roemeensche troepen den opmarsch van den vijand in het zuidwesten van het schiereiland geStuit en hem zware verliezen aan tanks en vliegtuigen toe gebracht. Aan den benedenloop van den Dnjestr en in het gebied van Orhei hebben onze troepen, die zich met doeltreffende ondersteuning van de luchtmacht verbitterd verweren, ver scheidene bolsjewistische penetratie pogingen verijdeld. In het gebied ten noordwesten van Jassy heeft de vijand bij plaatselijke aanvallen bloedige ver liezen geleden. Hier en meer ten wes ten werden in den loop der gevechten op 10 en 11 April 13 Sovjetpantserwa gens. 42 pantserafweerkanonnen en nog een andere batterij vernietigd en bovendien talrijke wapens, pantser- brekende munitie en ander materiaal buitgemaakt. Aan de rest van het front geen be langrijke gevechtsactie. In den loop van den dag heeft de Engelsch-Amerikaan- sche luchtmacht terreuraanvallen on dernomen op de steden Turnu-Severiu en Brasof (Kroonstad), waarbij zij in woonwijken schade en verliezen onder de burgerbevolking veroorzaakte. HAARLEM, 17 April. „Het Neder- landsche Arbeidsfront" streeft er naar, een eenheid te vormen van hen, die in de Nederlandsche volksgemeenschap staan, onverschillig op welke plaats. Het vele, dat in korten tijd sedert de oprichting van het N.A.F. reeds be reikt is, geeft ons de zekerheid, dat wij, niettegenstaande wij onder moei lijke omstandigheden moeten werken, op den goeden weg zijn". Met deze woorden opende Zaterdagmiddag de provinciaal leider van het N.A.F. voor Noord-Holland, de heer Piersma, de belangwekkende tentoonstelling van 't Ned. Arbeidsfront, welke tot en met 23 April in het Frans Hals-museum te Haarlem wordt gehouden. Verwijzende naar hetgeen op de tentoonstelling is te zien over het vele, dat het N.A.F. reeds heeft bereikt, zei- de de heer Piersma, dat er reeds 7000 sociale voormannen in de bedrijven staan. „Vreugde en Arbeid" organi seerde niet minder dan 1100 voorstel lingen en 5 huisvlijttentoonstellingen. Ruim 160.000 personen namen aan de zwemcursussen deel, in de vacantie- oorden werden 150.000 overnachtingen geteld en de bedrijfsvergaderingen werden door 280.000 bezoekers bijge woond. Dit alles toont, dat het Ar beidsfront op den goeden weg is. Op de tentoonstelling, welke hierna door de genoodigden in oogenschouw werd genomen, krijgt de bezoeker eerst een inzicht in de algemeene or ganisatie van het Arbeidsfront, speci aal ten aanzien van de verschillende arbeidsgebieden en arbeidsgroepen voor onderscheidene takken van bedrijven, welke groepen zich bezig houden met de sociale problemen voor ieder beroep afzonderlijk. Interessant is de afdee- ling, waar men kennis maakt met de vraagstukken, waarvoor sociale voor mannen in diverse bedrijven geplaatst zijn, Foto's geven een inzicht in de taak der sociale bedrijföverzorgsters. Een ander hoekje van de tentoonstel ling toont, hoe een werkplaats wél, en hoe zij niét ingericht behoort te zijn. Voorts zijn er fraaie foto's van de vormingsoorden, waar de sociale voor mannen voor hun taak worden voorbe reid. Belangrijk is ook de afdeeling arbeidsontspanning, welke het, moge lijk maakt, dat werkers die zulks noo- dig hebben, kunnen genieten van een vacantie in een rustige omgeving, om weer geheel op krachten te komen. Ook wordt aangetoond van hoeveel be lang een juiste beroepskeuze, een goede vakopleiding en een gepaste t ntspan- ning voor de jeugd zijn. Verder wordt aandacht gevraagd voor de Nederland sche werkers in het buitenland^ wer verzorging dank zij de bemoeiingen van het Arbeidsfront geïntensiveerd is. Natuurlijk ontbreekt ook „Vreugde en Arbeid" niet op deze tentoonstel ling. De tentoonstelling, die met veel zorg door den heer Corduwener is ingericht, is dagelijks van 12 tot 20 uur te 1 ezich- tigen. De directeur van het Bureau voor de Metaalverwerkende Industrie mach tigt fabrikanten van en handelaren in batterijen om in de twaalfde periode, van 16 April tot en met 31 Juli 1944. batterijen af te leveren op grond van de door zijn bureau afgegeven re- peteerende koopvergunningen HG en HG 3. In verband hiermede kunnen zij, aan wie batterijen zijn toegewezen, zich ter verkrijging hiervan in den loop van genoemde periode wederom tot hun leverancier wenden. Afleveringen van batterijen, gedaan op grond van koop vergunningen, voorzien van het stem pel „Speciale toewijzing", mogen niet worden herhaald. In een Zaterdagavond te Maastricht gehouden openbare volksvergadering heeft Max Blokzijl medegedeeld, dat hij den laatsten tijd een drukke correspondentie heeft gevoerd met kringen van z.g.n. onderduikers. Hij had daarbij den indruk gekregen, dat velen van hen misleid zijn door de omstandigheden en graag uit de ver warring wilden loskomen. Na van de betreffende instanties te dezen aanzien de noodige waar borgen en instemming te hebben ontvangen, kon Max Blokzijl aan deze onderduikers de verzekering geven, dat zij straffeloos zullen kun nen terugkeeren, onder voorwaarde dat zij bereid zouden zijn zich voor een of ander nuttig en positief doel beschikbaar te stellen. In hooger beroep heeft het gerechts hof te Amsterdam den 25-jarigen kan toorbediende te Wormerveer Wichman van den Brink veroordeeld tot 12 jaren gevangenisstraf wegens doodslag, ge pleegd te Westzaan op 10 Mei 1942 op zijn meisje, mej. J. H. Kaat. De Hooge Raad casseerde dit arrest en verwee* de zaak naar het Haagsche Hof. Verdachte verklaarde, in drift gehan deld te hebben en dat het niet juist is, dat hij het meisje op haar verzoek nee ft gedood, hetgeen hij wel eens verklaard heeft. Eén der getuigen-deskundigen, dr. G. Janssens uit Vught, verklaarde niet te gelooven in een driftbui van ver dachte, omdat de laatste in het geheel geen driftige natuur heeft. Een andere getuige-deskundige, dr. Posthumus Meyes uit Haarlem, meende wel een handeling in drift te kunnen aannemen. Hij beschouwt verdachte als een psy chopaat met uitgesproken infantiele trekken, zonder echter te lijden aan een verminderde toerekeningsvatbaar heid. Verdachte zeidé niet de bedoeling gehad te hebben, zijn meisje te dooder. Het was een onbewuste handeling. De waarnemend advocaat-generaal, mr. van Gilse, wees erop, dat verdachte tot voor kort heeft volgehouden, dat hij het meisje op haar verzoek doodde. Nu beweert hij, dat het in het ge heel niet zijn bedoeling was, zijn meisje te dooden. Deze verklaring heeft op spr. niet veel indruk gemaakt, gezien de deskundige wijze, waarop hij te werk is gegaan. Het conflict, dat met het meisje ontstond, vond wellicht oor zaak in de tegenwerking van de oudêrs van het meisje met betrekking tot het voorgenomen huwelijk. Daarom dient deze verdachte met eenige consideratie te worden behandeld, al blijft hetgeen hij deed een zeer ernstig feit. Spr. eischte thans 10 jaren gevange nisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, door te brengen in een bij zondere gevangenis. Als verdediger trad op mr. W. N. Fel- hoen Kraal uit Wormerveer, die pleitte voor een korte straf met daarna onder toezichtstelling van een psychiater. Het Hof bepaalde de uitspraak op 1 Mei. Dezer dagen sprak ik een jon gen pianist, die eigenlijk kantoor bediende is; ik zou ook kunnen zeggen, dat ik een jongen kantoor bediende sprak, die eigenlijk pia nist is. Het hangt er maar van af hoe men de zaak bekijken wil. Maar één ding stond vast: hij is kantoor bediende met zijn hersens en pianist met zijn hart. Hetgeen beteek ent zelfs de diepste levensproblemen zijn, zooals U ziet. in een soort rekenkundige formule samen te vat- tert dat hij liever door het leven gaat als pianist dan als kantoor bediende. Wat met mij ook het ge val zijn zou, als ik zijn muzikale begaafdheid bezat. Ik vroeg hem waarom hij de stem van zijn ziel niet volgde en tot vreugde van zichzelf en de menscb- heid zich geheel aan de kunst gtng wijden. Hij knikte naar zijn vrouw en maakte een schuivende beweging met duim en wijsvinger. Zijn sala ris, dat hij als kantoorbediende krijgt, kan hij niet missen. Ging hij geheel in de kunst, dan kon het weieens gebeuren, dat hij een poosje zou moeten honger lijden. Ik werd kwaad op den man, dien ik drie minuten tevoren nog lief gehad had, terwille van zijn prach tig spel, dat ontroerde. Ziehier, dacht ik bij mijzelf, weer iemand, die het beste van zijn wezen verkoopt voor wat gemak en geld. Honger dan een beetje! Det is niet zoo kwaad. Ook in den strijd en den honger schuilen kunstzin nige elementen. De besten onzer hebben gehongerd en hongeren nog. Mensch, durf te leven! Laat Uw fakkel branden! V.OVIDIUS. Een prae-historlsche diadeem. Naar uit Thisted in Jutland wordt gemeld, heeft een boer aldaar bij den landarbeid een gouden diadeem gevonden, welke vermoedelijk uit den ijstijd stamt. Het juweel, dat rijk geornamenteerd is en o.a. versierd met een drakenkop, weegt 281 gram en zal naar schatting 2500 jaar oud zijn. Zaterdag was daar het einde van het schoolvoetbaltournooi 1944 en de heer Kramer, voorzitter der commissie, had gelijk, toen hij dit tournooi het Rudolph-tournool noemde. Deze heeft uitermate veel gedaan voor dit jeugd- festijn, evenals trouwens de overige leden der commissie, die spontaan hebben medegewerkt. De heer Kramer dankte in zijn sluitingsrede de diverse instanties en medewerkers, alsmede de talrijke schenkers en schenksters der prijzen. Hij was daarbij echter jammer genoeg onvolledig. In de eerste plaats vergat hij Frans Frinks, den terreinknecht, die zich al deze dagen uitsloofde om het veld in prima conditie te houden en zich ook op diverse andere manie ren onmisbaar maakte; in de tweede plaats vergat hfl de sportredactie van de krant, zonder wier hulp en propa ganda dit tournooi uit den aard der zaak niet dét succes gehad zou hebben als thans het geval was. Twee slordig heden, die wij hier volledigheidshalve even recht meenen te moeten zetten, ten. De wedstrijden. Reeds verleden week was gebleken, dat de R.K. U.L.O. wel een pittig elftal had, naar toch nog iets miste. En dat „iets was om de meerder heid ook werkelijk op het scoringsbord tot uitdrukking te doen komen. Ook ditmaal was 't spel wel goed, maar aangezien Ly ceum II éénmaal wist te doelpunten en zij deze kunst niet ver stonden. ging de eer ste prijs naar het Ly ceum. De R.H.B.S. kwam met 9 man in het ■'Cld tegen de Ma chinisten. Het werd 1 desondanks 7—3 voor I Piet Nieuwstadt en zijn mannen". Een fraaie prestatie dus V van de R.H.B.S. Mooie doelpunten vielen er te noteeren in dezen wedstrijd. Julianadorp—School 8. Wij, die beide ploegen al eens badden zien spelen, wisten wel, dat dit jaar Ju lianadorp voor de zooveelste maal met den eersten prijs zou gaan strijken. En dat is geen wonder. De Julianadorpers hebben een compleet elftal, dat goed In gespeeld is, met daarnaast nog eenige uitblinkers. Wel tellen de Julianadorpers eenige jongens In haar ploeg, die dis pensatie hadden verkregen, wat onder- tusschen geen verwijt mag worden aan 't adres van de Julianadorper leiding, maar eerder gezocht moet worden bij de schoolvoetbalcommissie. Wie echter werkt maakt fouten en de overwinningen van Julianadorp waren zoo voortreffelijk, dat wij het in twijfel trekken of deze com missie-fout doorslaggevend is geweest. Ook ditmaal werd het weer 6—6. On danks het werk van Wim Treffers, die toonde de eenige te zijn, die zich met de matadors als „Tossie" e.d. kon meten. Dat was uitstekend, Wim! Laat je ech ter niet beïnvloeden door dien „heer" uit Rotterdam, die naast je gezeten was in de tribune, want dan wordt ook jij mis schien besmet met minder sportieve op vattingen. De doelpunten volgden elkaar regelma tig op, hoewel School 8 minstens I of 2 doelpunten had verdiend Het hoogtepunt van den middag was zeer zeker de ont moeting tusschen Ambachtsschool en Ly ceum. Al heel gauw had de eerste school, dank zij een klein ongelukje van den keeper, de leiding kunnen nemen Zij. die toen verwacht hadden dat de Ambachts school nog wel eenige doelpunten zou fa- brlceeren. vergisten zich. De Lyceum- achterspelers, en dan bedoelen wij voor al Hoorneman, waren zoo goed. dat doel man Rfetvelt er niet eens aan te pas be hoefde te komen. Uit alle standen wist Hoorneman de ballen te raken en wer kelijk gevaar deed zich dan ook niet voor. Bij Ambachtsschool was het echter al niet veel minder. Ook hier was de achter hoede te sterk voor de Lyceum-voorhoe- de en vooral Dorselaar was een back met veel capaciteiten. De wedstrijden verliepen alle onder de beste stemming en de aangewezen scheids rechters waren ook heel goed voor hun taak berekend. De prijsuitreiking. De heer Van Drunen, consulent van 't onderwijs, district Den Helder, bedankte de onderwijzers voor hetgeen deze voor de jongens hebben gedaan en stelde een driewerf hoera voor. Spontaan gaven dg jongens daaraan gevolg, dankbaar als *fl waren voor alles wat de onderwijzers deden. Daarna volgde de officieele prijsuitrei king, waarbij vooral de lagere school elftallen met de handen vol verrassingen naar huis gingen. Het zou, gezien de pa piersituatie niet verantwoord rijn alle prijzen e.d. te vermelden, maar een feit is, dat de cadeaux nuttig waren en veelal op de goede plaats kwamen. En zoo eindigde het schoolvoetbaltour nooi 1944! Laatste verantwoording. Wij geven hier nog de laatste MJst van hetgeen binnen kwam: p.T.T. f n.so Boogaard, schoenmaker, het gratis bij houden van de ballen voor het tournooi- telegr. postwissel van Ver. Moed, volhar ding en zelfopoffering f5; A. Bandt f2.50; fa. Sanders Zn. f5; Weidema, Julianadorp f2.50: H. Schermerhorn. Ju- hanadoip f5: H.R.c. f5: Treini Sont, fL' Uit spaarpot van Joukje en Grietje f 1; Fam. Köhler. Joubertstraat 1, DoeK; fa. v. d. Poll een verrassing; N N 11 bloenota's; K.V.H. f5; afd. werktuig bouw Rijkswerf f67.50: fa. Noot, Juliana dorp 11 boeken voor kampioen afd. A. De feestelijke Vrijdagmiddag. ,„De Casinozaal. dle Sratis door den heer Wassink beschikbaar was gesteld, was Vrijdagmiddag bijna geheel gevuld met schoolvoetballers en onderwijzers Na het welkomstwoord van den heer Kramer be gon het eigenlijke programma, dat ge heel verzorgd werd door een gedeelte van de amusementsclub Den Helder. Vanzelf sprekend hadden de heeren Borgerdtng en De Man hierin het grootste aandeel. Ook het orkest deed zich van zijn beste zijde kennen, en bracht verschillende po pulaire nummers ten gehoore. Mej. En gelsdorp Gastelaar oogstte met haar zang veel succes. De stemming liet niets te wenschen over, wat geen wonder was Eenige versnaperingen bleven niet ach terwege. Het zou te ver voeren het ge- heele programma te bespreken, het moge voldoende zijn te eonstateeren. dat deze middag uitstekend geslaagd is. Aan het einde volgde de verloting der prijzen vermelden wij nog. dat de geluidsinstalla tie, zoowel op het veld als in de zaal verzorgd werd door de Nederlandsche Amateurs Radio Organisatie. Btj de Zondag j.1. gehouden veldloop- kampioenschappen van Noord-Holland wisten de H.A.V.-deelnemers weer mq Üan^Lmooie ,ucc0«sen te behalen, m de 4800 m. voor A- en B-klassers werd Piet Huurman le B-klasser in den tfld van 15 min. 15 sec. en 2e in het alge- meen klassement, pl.m. 20 meter achter nr. 1 den A-klasser Jaap Meyer. Roos werd weer 2e in de 3600 m. voor C- klassers achter zijn specialen concurrent van dit jaar, Jansen van „de Vole- wijekers", in den tijd van 11 mfn. 23.2 sec. Rob de Boer wilde niet onderdoen voor zijn clubgenooten en wist zoowaar ook den 2den prijs te winnen fn den tijd van 4.28.7 op het nummer 1500 m. juniores. Bij de 3600 m. D-klasse kon Buiten huis niet starten; Looman, die voor hem inviel, verraste echter iedere®» door bij de kopgroep te blijven en fel de eindsprint nr. 3 te worden met ge ringen achterstand op nr. 1 in den tfld van 11 min. 52.1 sec. C. v. d. Poll liep ook zeer verdienste lijk en wist den 8en prijs te winnen van de 29 deelnemers. Ondanks de minder goede omstan digheden hebben de H.A.V.-leden zich dus weer uitstekend geweerd en op alle nummers wisten zij zich onder de prijswinnaars te scharen.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1