DAGBLAD VOOR KEURINGEN. Hevige Sovjet-aanvallen bij Sebastopol afgeslagen. Bolsjewistische cavalerie bij Kowel ingesloten en vernietigd. Zware terreuraanval op München. Verduister van 21.00-6.15 u. De tereuraanval op München. Zoo zijn de democraten Ontmoeting tusschen Führer en Duce. Men zal schouder aan schouder voor de overwinning strijden Een studiebeurs. t V/. De distrjbutie van textielgoederen. Reparatie aan schoeisel. STADSNIEUWS DE OORZAAK VAN DE ,.HELDER"-NEDERLAAG. ZVV was beter en sterker Anony mus ■"N OVIDIUS- J Uit het Politie-rapport. Bidstond 'voor den Nood der Tijden. Atlas wint van Vrone. HERMES-NIEUWS. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche Editie: Den Helder: Koningstraat 79. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. WOKN8DAG 36 APRIL 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 97, 2 pagina's. Deze Courant verschijnt dagdfths. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties ln dese Editie 11 et. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebrniken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 25 April (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „ln het gebied van Sebastopol heeft de vijand ook gisteren zjjn hevige aanvallen voortgezet. Zij mis lukten na een taaien strijd als ge volg van den tegenstand van onze troepen, die door geveclitsvecrboo- ten der marine met goede uitwer king ondersteund we cn. De Sov jets verloren in Iuci. „-vechten 32, door luchtdoelartillerie en escorte- vaartuigen der marine nog 24 vlieg tuigen. Tusschen de Karpathen en den be nedenloop van den Dnjestr hebben Dnitsche en Hongaarsche troepen sterke vijandelijke tegenaanvallen afgeslagen. Hongaarsche formaties vernietigden daar 24 i intserwagens. Ten zuidwesten van Kowel werd, na harde gevechten van verscheidene dagen, die onder moeilijke terrein- omstandigheden plaats hadden, de kern eener bolsjewistische divisie cavalerie ingesloten en vernietigd, De Sovjets verloren daarbij verschei dene duizenden dooden en talrijke ge vangenen. 38 stukken geschut, alsmede talrijke andere wapenen, werden buitge. maakt, De onderofficier Knispel in een af- deeling zware pantserwagens in het Oosten sch'oot in den tijd van Juli 1942 tot Maart 1944 101 pantserwagens stuk Het eskader slagvliegers Immelmann heeft zich onder leiding %an zijn kom modore. ridderkruisdrager luitenant kolonel Step, aan het Osotelijk front bijzonder onderscheiden. De strijd in Italië. Aan het landingshoofd van Nettuno werd een tijdelijk verloren gegaan steunnugt in een tegenaanval herwon nen. Aan het noordelijke front van het bruggenhoofd werden plaatselijke aan vallen van den vijand afgeslagen. Slag vliegers vielen concentraties voertuigen en opslagplaatsen achter het front van Cassino met succes aan. Een formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigeh bombardeerde in den afgeloopen nacht de havenwerken van Napels met goede uitwerking. Terreuraanvallen. Amerikaansche bommenwerpers heb ben gisteren overdag aanvallen gericht op plaatsen in Roemenië, vooral op het stedelijk gebied van Boekarest, Duitsche en Roemeensche luchtverdedi gingsstrijdkrachten vernietigden daarbij 25 vijandelijke vliegtuigen. Bij den afweer van vijandelijke aan vallen op verschillende plaatsen in hét gebied van München en Friedrichshafen werden 97 Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten Britsche bommenwerpers ondernamen in den afgeloopen nacht met schending van Zwitsersch rechtsgebied een zwaren terreuraanval op München. Er ontston den schade in dè woofiw'jken en ver liezen onder de bevolking. Onvervang bare cultuurmonumenten vielen aan de vijandelijke terreur .ten prooi. Ook de 27 April: Zon op 6.18, onder 20.58 u. Maan onder 1.13, op 9.38 u. Het sS-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de'zeer vele aanmeldingen zal nog één extra keuring gehouden worden op: 37 April 9—14.00 uur, Amsterdam, Neben stelle der Waffen-SS, Dam 4. 38 April 9—14.00 uur, Den Haag, in een der zalen van het gebouw Amicitia, West- einde no. 15, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te wor 'den voor de Waffen-SS, SS-Wachtbatail Ion in Amersfoort, Landsorm Nederland. Kriegsmarine en de Germaansche SS in .Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling kunnen zich eveneens aan melden en worden gedurende hun verbin tenis van de tewerkstelling vrijgesteld. officier in de Waffen-SS kan ieder wor den, die na tenminste een jaar diensttijd ziin geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijö schoolopleiding is niet doorslaggevend, beslissend voor zijn bevordering zijn: karakter, gedrag, pres tatie. Tijdens de keuringen worden alle Inlich tingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der op leiding, extra levensmiddelen etc., even eens verstrekken alïe inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis' de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestr. 56: Heerlen, Saroieastraat 35; Groningen, ileerestraat 46; Enschedé, Hengelosche Haag, Korte Vijverberg 5. Nederlandsche Vrijwilliger» In hei «trijdgebled van Narwa - Ponion no ponton I» ie water gelalen om dé ijlings over de rivier getiagen brug ia «tutten De drager van het Ridderkrul», Ut. Ober «turmbannführer Schater,slaat voortdurend het varloop der werk zaamheden gade. Van da .nelheid, waarmede de brug wordt opgericht hangt hot ta julitar tijd arrivaeren van het verxorglngimaterlaal voor de In hel bruggenhoofd met de Bolsjewisten in gevecht zijnde Nederlandsen» W* Vrijwilligers af Vt PK Truöl/O/H/P m steden Karlsruhe en Mannheim waren het doel van Britsche terreuraanvallen. Bij moeilijke afweeromstandigheden werden 45 Britsche bommenwerpers door onze strijdkrachten der luchtverde diging neergeschoten. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen afzonderlijke doelen in Oost-En- geland aan." Zoowel bevoegde kringen te Berlijn als de geheele Duitsche openbare mee ning noemen den gisteren op Münche- ondernomen Britschen terreuraanval een der bruutste daden der Britsche oorlogvoering in de lucht. Hij bewijst, zoo verklaarde men heden in Berlijn, hoezeer Engeland zich 'ook wat zijn me thoden van oorlogvoering aangaat, ver dienstelijk maakt als gangmaker voor 't bolsjewisme. Uitroeiing van alle Euro- peesche cultureele waarden: dit parool schijnt een vast bestanddeel van het Britsche eorlogsprogramma te zijn ge worden. In kringen der Duitsche luchtmacht wijst men er met nadruk op, dat de aanval op München, wanneer rpen de sporen nagaat, die hij achterliet, ondub belzinnig het Duitsche '-ünstcentrum gold. De thans reeds te Berlijn en München bekende stemmen uit het bui tenland bewijzen, dat men allerwegen de vernieling van de Münchener kunst werken niet ziet als een aangelegen heid,- die alleen Duitschland aangaat, doch evenals in Rome. Cassino, Rou- aan en Parijs als een verlies, dat de geheele cultuur- en kunstwereld treft en armer maakt. Onvervangbare cultuurmonu menten vernield. Bij den jongsten luchtaanval van de Britsche luchtmacht zijn o.a. de oude Pinacotheek, het paleis ittelsbach, de academie van beeldende kuns+ :n. de Beiersche staatsbibliotheek, het Odeon met de academie voor toonkunst en de men ten offer gevallen. EIKENLOOF MET ZWAARDEN EN BRILLIANTEN VOOR GILLE. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 25 April (D. N. B.) - De Führer heeft bet eikenloof met zwaarden en brillianten bij het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend aan den SS- Gruppenführer en Luitenant-Generaal der Waffen-SS, Herbert Gille, comman dant van de SS-pantsercUvisie „Wiking" als twaalfden soldaat van de Duitsche weermacht. SS-Gruppenführer en luitenant-Gene raal der Waffen-SS Gille werd reeds in den eersten wereldoorlog onderscheiden met het ijzeren kruis eerste en tweede klasse. De hierbij behoorende spangen verwierf hij in Polen en het Duitsche kiuis in goud tijdens den veldtocht in het Oosten. In den zomer van 1942 werd Gille tijdens de gevechten ten Zuiden van de Don als commandant van een SS-regiment artillerie onderscheiden met het ridderkruis. In Mei 1943 kreeg hij als divisiecommandant de leidipg over de roemrijke SS-pantserdivlsie- „Wiking". Gruppenführer Gille werd ir het jaar 1897 in Gandersheim in de Harz geboren. DE Z-KAARTENPROCEDURE VOOR DE VOEDSELVOORZIENINGS- BEDRIJVEN. 's-GRAVENHAGE, 25 April. - Met be trekking tot de op 30 April 1944 ein digende Z-kaartenprocedure voor de voedselvoorzieningsbedrijven wordt van bevoegde zijde op gewezen, dat Z kaarten slechts mogen worden ingevuld door de werkkrachten, die thans in de bedrijven werkzaam zijn. Een verzoek achteraf om vrijstelling van arbeids_ krachten, die zich reeds in Duitschland bevinden, kan niet in behandeling wor dén genomen. Boeren, tuinders en vis- schers vallen voorloopig nog niet onder de Z-kaartenprocedure. Alle overige personen echter in bedrijven, die tot het gebied der voedselvoorziening behooren en in de vroegere publicaties afzonder lijk zijn genoemd, moeten tot en met 30 April 1944 Z-kaarten indienen. DE TECHNISCHE DAG. 's-GRAVENHAGE, 25 April. Be halve de beide districtswedstrijden op 14 en 21 Mei a.s. zullen geen andere Bonifaciusbasiliek aan de Britsche bom- «wedstrijden voor den technischen dag I^worden vastgesteld. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 25 April (DNB). De Führer en de Duce hebben op 22 en 23 April .een ontmoeting gehad. In den loop der gemeenschappelijke besprekingen, die gevoerd zijn in den geest van de tusschen den Führer en den Duce bestaande oude vriendschap, zijn de politieke, mili taire en economische problemen besproken, welke de beide landen en hun gemeenschappelijke doel stellingen betreffen. De Duce heeft den Führer mededeeling gedaan van hel besluit der republi- keinsch-fascistische regeering, als eenige vertegenwoordiging van het geheele Ita- liaansche volk, om haar gevechtsoptre den aan den kant van de bondgenooten van het drielandenpact verder te ac- tiveeren. Dit besluit heeft de warm ste waardeering gewekt en het stre ven der regeering van den Duce wordt door de Rijksregeering doeltreffend on dersteund. De vastbeslotenheid van de mogendheden van het drielandenpact om den oorlog tegen de bolsjewieken in het oosten en de joden en plutocra ten van het westen zegevierend te be ëindigen. en den volken een leven op den grondslag van een nieuwe recht vaardige orde te waarborgen, vond haar uitdrukking ih de uiteenzettingen van den Führer over de krayhtont- plooiïng en het gebruik van alle machtsmiddelen voor de kortende be slissingen en de doelstelling voor, den tijd na den oorlog. In de' besprekingen tusschen A" Führer en den Duce, waaraan de Rir-V minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop, generaal-veldmaar- schalk Keitel en van Italiaansche zij de maarschalk Graziani en Staatssecre taris Mazzolini deelnamen, werd het onwrikbare besluit bekrachtigd om den strijd schouder aan schouder tot het behalen van de eindoverwinning en tot het doorzetten van de door de Spil en mogendheden van het drie landenpact nagestreefde politieke doel stelling, voort te zetten. Aan de bijeenkomst namen ook deel de Duitsche ambassadeur en gevol machtigde van het Groot-Duitsche Rijk in Italië, Rahm. en de Italiaansche ambassadeur in Bérlijn, Anfuso. In aansluiting op de bijeenkomst met den Führer inspecteerde de Duce op een excercitieterrein de daar opgestel de Italiaansche divisies en overtuigde zich van den stand harer opleiding en uitrusting. Aan de inspectie werd voorts deelgenomen door maarschalk Graziani. De Italiaansche gasten wer den geleid door den chef van het op perbevel der weermacht, generaal- veldmaarschalk Keitel en den bevelheb ber van het vervangingsleger, kolonel- generaal Fromm. Een belangrijke ontmoeting. Op de gisteren gehouden persconfe rentie van het ministerie van buiten landsche zaken is het communiqué voorgelezen over de ontmoeting. Het communiqué, zoo werd verklaard, verschaft voldoende inlichtingen over de richting en basis van deze bespre kingen, zoodat verdere verklaringen over deze belangrijke ontmoeting over bodig zijn. Men kan hier, zoo ver klaart men, eigenlijk maar één paral lel trekken: aan de eene zijde de oude vriend van den Führer, Mussolini. evenal6 tot dusver chef van het met Duitschland verbonden land en aan den anderen kant Badoglio. die hoopt door een gewillig tegemoetkomen aan Moskou's eischen zijn jammerlijke rol als regeeringschef te kunnen blijven spelen. In dit verband plaatst men de geor dende toestanden in het eigenlijke Ita lië tegenover de chaotische toestanden in het bezette Z. deel. waar corruptie en hongersnood, in een steeds groote ren omvang de begeleidende verschijn selen zijn van de Anglo-Amerikaansche bezetting De buitenlandsche berichten, waarin gewag wordt gemaakt van een aanslag op Mussolini. zoo verklaarde men ten- slotte, worden door de jongste feiten wel een absurd licht geplaatst. Italië is weer militair partner, De Auslandsinf. schrijft, dat de besprekingen werden gevoerd in den geest van de oude vriendschap, die de beide staatslieden sedert vele jaren vertiindt. Het wederopbouwen van de Italiaansche weermacht onder de doel bewuste leiding van maarschalk Gra ziani* is thans zoo ver gevorderd, dat het sinds kort Italië weder een militair partner voor zijn bondgenoot doet z'jn Bevrijd van de atavistische banden der corrupte monarchie van Savoye hebben Italiaansche officieren en soldaten in de afgeloopen weken bewezen, dat 'zij niet voornemens zijn om bij de verde- diding van hun vaderlandschen grond onder te doen voor de Duitsche wapen broeders. De bestudeering van den algeheelen toestand door Führer en Duce geschied de op een tijdstip, dat beschouwd wordt als de vooravond van de grootste be slissingen. Voor de opgewekte stemming op de bijeenkomst is het kenmerkend, dat in dit communiqué voor het eerst gespro ken wordt over de doelstelling voor den naoorlogstijd. Führer en Duce wis selden levendig van gedachten over de plannen, die om de woorden van het communiqué te gebruiken -r, den volken na den oorlog „een leven op basis van een nieuwe rechtvaardige orde moeten waarborgen." Vele ouders weten uit ervaring hoe moeilijk het is, een studiebeurs te ver krijgen voor een opgroeienden jongen, die voor een verdere opleiding aan b.v de M. T. S. of de H. B. S. geschikt lijkt En is deze beurs eenmaal toegestaan, zoo zit men eerst recht in de moeilijk heden. De beurs dekt alleen de eigen lijke studiekosten, doch daarnaast brengt bijv. de omgang met de andere leer lingen, die dikwijls beter gesitueerde ouders hebben, nog weer extra-kosten mede, die bijna of in het geheel niet te dragen zijn. Over de moeilijkheden, die deze situatie voor den jo.igen zelf mede brengt, de soms nauwelijks verholen spot of het medelijden van zijn kame raden, het verlammende gevoel niet voor vol te Worden aangezien, omdat men niet mee kan doen, spreken we nu nog niet eens. Naast de andere fouten, die het beur zensysteem aankleven is dit wel de grootste. Kijkt men verder, dan dringt zich ook de gedachte op, dat zelfs een verbeterd beurzensysteem niet in staat is, het vraagstuk van de begaafde doch onbe middelde jongelui tot een oplossing te brengen. Het doode rapportcijfer beslist immers ovena.de toekenning eener stu diebeurs, d.w.z. dat de vlijtige, doch volstrekt onbegaafde leerling evenveel kans maakt als de jonge» met een prachtigen aanleg, c^e zijn eigenlijke richting nog niet heeft gevonden en zich daarom maar matig inspant. Slechts een beoordeeling van de heele persoonlijkheid vermag hier een oplos sing te bieden. Het Lajigemarck-Studium past dit sy steem met stijgend succes toe. Belang stellende jongelui tusschen 16 en 24 jaar. of hun ouders, kunnen inlichtingen hier over bekomen bij het Langemarck- Studium, Lange Vijverberg 8, Den Haag. SOCIALE VERZORGING GEZINNEN VAN NEDERLANDSCHE O. T.-ARBEIDERS. 's-GRAVENHAGE, 25 Aprü. - Bij de O. T.-Leitstelle te Amersfoort zal wor den ingesteld een afdeeling, welke belast is met de behartiging van de sociale be langen van familieleden der arbeiders, die bij de Organisatie Todt werkzaam zijn. Deze afdeeling zal staan onder lei ding van mevrouw Boelens uit Den Haag. die tot nu toe de leiding had van de afdeeling Sociale verzorging arbeids inzet op de afdeeling Sociale Zaken der Gemeente-Secretarie van 's-Grayenhage Mevrouw Boelens is voorloopig te be- Mikaa op. gjajkRlsLa 3 tg 's-Gravenhags. „Wij kijken niet naar rechts, naar links, nóch voor- of achter ons; wij mar- cheeren vooruit op den weg 'der democratie Karikatuur uit de „Donauzeitung", Belgrado. niet Waar u.n wanneer kan een vergun ning worden' aangevraagd? Afle aanvragen ter verkrijging van spe ciale vergunningen zoowel als leverings vergunningen voor den aankoop van ver- scnillende textielgoederen, welke uitslui tend op vergunningen verkrijgbaar zijn, zullen t.z.t. moeten worden ingediend1 bij de pl. distributiediensten. De thans be schikbare hoeveelheden laten echter si- leen toe de loopende aanvragen en ver plichtingen af te wikkelen. Het heeft der halve geen zin zich thans met een aan vraag tot den pl. distributiedienst oftot het Rijksbureau Distex te^- wenden. Wat is er van mijn aanvrage geworden? In de afgeloopen maanden hebben vele personen aanvragen ingediend welke, in gevolge een vroegere perspublicatie (van omstreeks 13 November j.1.) rechtstreeks zijn toegezonden aan het Rijksbureau Dis tex. Al deze aanvragen zijn door noemd buraaji, voor zoovöf daarop onmiddellijk een .beslissing werd verno men, toegezonden aan de pl. distributie diensten ter verdere afhandeling. Velen hebben ten onrechte hun aanvra gen direct toegezonden aan het Rijksbu reau Distex. Dit heeft de - formulieren zoo veel mogelijk doorgestuurd naar de pl. distributiediensten. Thans is echter be paald, dat alle na 1 Maart j.1. recht streeks aan genoemd bureau ingezonden aanvragen als vervallen dienen te wor den beschouwd. Wanneer kan een vergunning worden aangevraagd? Voor de bovenkleeding geldt in het air gemeen, dat slechts een aanvraag tot aan koop kan worden ingediend, indien men in het geheel geen bruikbaar exemplaar bezit. Wanneer men b.v. nog o,ver één goed dr aagbaar costuum beschikt, is het dus on- noodig 'n aanvrage voor een tweede exem plaar in te (henen, daar de distributie- dienst er zonder meer afwijzend op moet beschikken, Hoe te koopen op vergunningen? Wanneer een winkelier een artikel, waarvoor men een vergunning (speciale of leveringsvergunning) heeft ontvangen, niet in voorraad heeft, kan hij de ver gunning aoceoteeren tegen afgifte van een ontvangstbewijs. Door middel van de ver gunning zal de winkelier zich dan kunnen bevoorraden. Het spreekt vanzelf, dat dit tijd Vordert, maar gezien de huidige textielpositie is het niet mogelijk de voorraden bij den handel op peil te hou den. Ook de kousenbon N. en het daarbij benoodigde aantal geldige textielpunten mag op deze wijze door den winkelier in ontvangst worden genomen, zonder dat daarop directe levering plaats heeft. Leveren, wat beschikbaar is. tegenstelling met vroeger mag de handel thans artikelen-, welke op speciale vergunning verkrijgbaar zijn* door elkaar leveren. Het publiek moet namelijk ge noegen nemen met wat er is. Zoo kun nen o.a. winterjassen en tweedjassen door elkaar worden geleverd; dekens mogen naar keuze van den winkelier worden af gegeven. Bij de aflevering der dekens moet er rekening mee worden gehouden, dat niet in de plaats van een één-per- soons-, een twee-persoonsdeken wordt verstrekt, indien betrokkene volgens de zijn bezit zijnde bescheiden »in aan merking komt voor eerstgenoemde soort deken. Bij het aanschaffen van op speciale Vergunning verkrijgbare artikelen, kan het voorkomen, dat de winkelier uitslui-' •tend in st~ - de desbetreffende artike len met e ogere puntenwaarde te le veren. do< deze goederen van een andere sarrT i.elling zijn of dat daarin meer stof is verwerkt. In dergelijke ge vallen is de winkelier verplicht deze hoo- ger gewaardeerde artikelen af te leveren Daarbij geldt clat de kooper(ster) geen extra punte^ behoeft bij te passen. SCHRAVENHAGE, 22 April. Het Rijksbureau voor Huiden en Leer maakt bekend, dat zij, die nog niet bij een schoenhersteller voor reparatie werkzaamheden aan hun schoeisel zijn ingeschreven, vóór 1 Mei 194? aan de vakgroep Schoenherstellersambacht, te 's-Gravenhage, Laan van Meerdervoort 848, schriftelijk kunnen verzoeken hun een schoenhersteller aan te wijzen, met vermelding van: 1. Naam en volledig adres van den aanvrager; 2. Namen van degenen voor wie inschrijving wordt aangevraagd; 3. Reden, waarom geen tijdige indiening van den aangewezen bon 069 heeft plaatsgevonden, of ande- ea redenen, waarom geen inschrijving werd verkregen; 4. Naam en adres van den schoenhersteller, bij wien men. wenscht te worden ingeschreven. De noodige bonnen 069 of een offici- eele verklaring (b.v. van de directie van een ziekenhuis, den arbeidsdienst, enz.) moeten worden medegezonden. Aanvragen van hen wier bon in het ongereede is geraakt, kunnen niet wor den behandeld. Bonnen of verklaringen, die aan het Rijksbureau voor Huiden en Leder te Amsterdam zijn Ingezonden, worden teruggezonden. Met bonnen of verkla ringen, die aan de vakgroep werden toegezonden, zal bij de behandeling der aanvragen rekening worden gehouden. Schippers en-énderen, die- geen vaste verblijfplaats hebben en die hierdoor moeilijkheden ondervinden, kunnen zich vóór 1 Mei e.k. tot de vakgroep Schoen herstellersambacht wenden onder in zending van bon 069, "Indien deze nog in ,hun bezit is, of van het bewijs van inschrijving bij den schoenhorsteller. die den bon heeft aangenomen. Voor hen zal een afzonderlijke regeling wor den getroffen. Aanvragen, welke né 1 Mei 1944 bin nenkomen, worden niet meer beham deld. Bq verhuizing buiten de woon plaats of b|j ontslag uit een inrich ting, welke de schoenreparaties van de inwonenden verzorgde, dient on middellijk een verzoek om aanwij zing van een schoenhersteller in de nieuwe woonplaats, resp. buiten de inrichting, te worden gericht aan de vakgroep Schoenherstellersambacht. Bij dit verzoek moet het door den Hegenwoordigcn' schoenhersteller af gegeven bewijs van inschrijving of een bewijs van ontslag uit de desbe treffende inrichting worden overge legd. Alle correspondentie van particulie ren over schoenherstellers moet wor den gericht tot meergenoemde vak groep. Brieven, welke aan het bureau voor Huiden en Leder worden gericht, zullen als regel onbehandeld terzijde worden gelegd. BLOEMENGROSSIERS TOT BOETE VAN 75.000 VEROORDEELD. DEVENTER, 25 April. - Gisteren be rechtte de Arnhemsche inspecteur voor de Prijsbehëersching ee-> omvangrijken clandestienen handel in bloemen. In deze zaak werd de hoofdschuldige, de grossiersfirma M. Goetz en Zoon te Arnhem tot een boete van 75.000 ver oordeeld. De opsporingsambténaren stelden vast, dat Goet* zijn afnemers door middel van vervalschte facturen veel te hooge prijzen berekende en het overgroote deel van zijn omzet de clandestiene inkoopen vorige lente wer den op minstens 142.000 becijferd in strijd met den sedert langen tijd gelden den administratieplicht buiten zijn boek houding hield. Gezien den grooten om vang van deze overtredingen bestond hier aanleiding tot hei opleggen van de reeds genoemde hooge boete. Tevens komen 3750 p'ropeskosten voor Goetz's rekening en werd het bedrijf yoor twee jaar gesloten en den firmanten voor denzelfden tijd het uitoefenen van hun beroep verboden. Hoewel het niet onze gewoonte is om over een verloren wedstrijd, na te kaar ten, willen wij ditmaal, u de nederlaag tegen ZVV zoo'n leelijke streep door de Helder-illusies haalde, daar van afwij ken. In de paar dagen, die achter ons lig gen, is er al heel wat gecritiseerd en de meest prominente Helder-figuren hebben daarbij al één of eerdere ma len een slechte beurt gemaakt. Wij weten echter, dat de menschen, die daar mede bedoeld werden, zich boven di£ critiek verheven achten, te meer daar deze critiek veelal niet ge heel „gezond" is. De wedstrijd was 5 minuten oud, toen een dame achter ons zei: „Laat die rechtsbuiten er toch uit gaan, die man presteert niéts!" Tegen het eintoen Helder reeds een verloren wedstrijd speelde, merkte zij op: „Ja, die rechts buiten had er nooit uit moeten gaan!" Zoo is het ook met de opstelling van het elftal. Wij weten het wel, er wa ren eenige plaatsen onvoldoende bezet, maar dat was toch geenszins vooruit te zien. En afgezien daarvan, wij blijven er bij, al was Helder volledig geweest, dan was de kans voor promotie o.i. toch buitengewoon klein. Om tegen elftallen als ZVV en Zaandijk te kunnen winnen, moet men heel wat mee brengen. Dan kan men maar niet in één wedstrijd verwachten, dat het juiste tegenspel is gevonden. Met Kiesewetter op de mid- halfplaats was Helder al een stuk in de goede richting. Maar de binnenspelers, waarvan het meeste gevergd wordt, kunnen zich niet direct aanpassen. Daarbij komt, dat men een groote dosis „Ausdauer"moet hebben, wat van de Helder-spelers niet gezegd kon worden, iets wat begrijpelijk is als men den ge- heelen winter bijna niet getraind heeft. Zoodoende kwam het dan ook, dat él- le ballen op het middenveld voor ZW waren. Vooral Hartog was daar sterk in, hij zag kans om voor en achter tegelijk te zijn! De oorzaak van de nederlaag. De oorzaak van de nederlaag was, dat Helder overmoedig werd. De groot ste fout, die een elftal tegen een ver dedigend systeem kan maken, is aan vallen. Helder deed het wel, zij het ook, dat wij ons kunnen voorstellen dat men eindelijk wel eens een doelpunt wil zien. Oogenschijnlijk ging het goed. Er ont stonden werkelijk eenige gevaarlijke momenten en Schaap moest zoowaar een bal van De Leur's schoen halen. In werkelijkheid ging het echter fout. De oude Romeinen zeiden, dat over smaak niet te twisten valt. Een wijzer man draaide het om en beweerde, dat over smaak juist zeer hevig te twisten is. Dat is maar goed ook, want anders zou de wereld een grijs en vervelend gezicht krijgen. Het verschil in smaak ondervind ik dagelijks. Lang niet iedereen deelt de, op deze plaats neergeschreven, meeningen. Het verheugt mij. Want er is niets triesters de groote Mul- tatuli leeraarde het reeds dan te moeten schrijven voor een publiek dat op alles ja en amen zegt. Bewijzen voor het caleidoscopische beeld der wereld bereiken mij eiken ochtend in den vorm van brieven en briefkaarten. En ik herhaal: het is vaak een blijdschap. Maar ook vaak een ergernis, omdat er nog dikwijle ongeteekende schrifturen bij zijn. Er zijn menschen, die er een eer in stellen zich voor het kleinste en on- benulligste ding te verschansen ach ter den muur der anonymiteit. Het is er de „eer" naar! Dezer dagen nog kwam er een brief van een lezer, die een stadgenoot, over wien met waar deering in de krant was geschreven, op een kwaadaardige wijze probeer de af te maken, maar de man miste den moed en de ridderlijkheid om zijn requisitoir met zijn naam te dekken. Over smaak valt te twisten. Maar over dergelijke kwesties zullen alle behoorlijke menschen wel eensgezind zijn in hun smaak en anonymiteit proeven als een bedorvt., gerecht. Van heden af kijk ik eerst naar de onderteekening. Is deze niet duidélijk en ruiterlijk, San gaat het epistel on gelezen naar de plaats waar het hoort: de vuilnisbelt! De söelle Kók, de linksbuiten van ZVV, alsmede de jeugdige rechtsbuiten Tce- Iing en midvoor Veenstra, die tusschen haakjes veel beter was dan in Zaandam, bleven op hun post, "Booy Si Teekelen- burg werden ook brutaal en sloten zich geleidelijk achter hun middenlinie aan. Een plotselinge uitval, de Helderverde- diging is zoek en Kousbroek moet het gevaar bezweren. Hij maakte een fout, die wreed werd afgestraft. Kousbroek kreeg de schuld. Niet Kousbroek, maar de verkeerde tactiek was de schuld aan de nederlaag. Die doelpunten waren geen toeval, in tegendeel, het gevolg van de tactiek van ZVV en Anderiessen, die na het tweede doelpunt met een gerust hart een nieu we sigaar op kon steken. Voor den wedstrijd spraken wij één der bestuurdersvan ZVV. Wij vroe gen hem op den man af: „Speelt ZVV altijd zoo erg teruggetrokken?" „Wel neen," was het antwoord, „maar An deriessen had gezien, dat tegen Helder alleen daarin de overwinning kon schui len." En inderdaad. ZVV mag zich gelukkig prijzen, dat zij spelers heeft, die passen in het systeem, niet alleen wat yoetbal- kwaliteiten betreft, maar ook qua uit houdingsvermogen en spelinzicht. Hel der is er dus niet in geslaagd te pro- moveeren, laten wij er niet langer over praten Vhn het had zóó gekund of zóó, want wij zijn er van overtuigd, dat de Helder-menschen met de beste ba- doelingen het elftal hebben tspgesteld en o.i. was het een goed elftal. Dat het fout is geloopen is niet hun schuld, niet de schuld van de spelers, maar de schuld vanZVV, dat nu eenmaal sterker is. Diefstallen. - Door iemand werd aan-, gifte gedaan, dat van zijn handwagen twee wielen zijn ontvreemd. Ten nadeele van een bewoner van de Kerkgracht zijn eenige landbouwge reedschappen ontvreemd. Een bewoonster van de 2e Vroonstr. vermist diverse goederen. Een persoon deed aangifte, dat van hem 2 konijnen gestolen waren. Van iemand werd een rijwiel gesto len. Diversen. - „Een jeugdig persoon be neden den leeftijd van 18 jaar, die zich op den openbaren weg bevond, is aan gehouden. Tegen de ouders is proges- verbaal opgemaakt. Tevens is er proces-verbaal opge maakt tegen een juffrouw, die, zonder daartoe gerechtigd te zijn, wijziging had aangebracht in haar persoonsbe wijs. Geref, Kerk, Stationspark. Donder dag 27 April 's évonds kwart voor acht: Bidstond. Voorganger ds. Velema, Chr. Geref. predikant te Steenwijk. Door hard werken en niet zonder pra ten heeft Atlas kans gezien met 3—1 van Vrone te winnen, zich daardoor weer een kans scheppend van de onderste plaats af te komen. De voorhoede van de thuisclub was goed levendig en dat feit heeft zeer ze ker den doorslag gegeven. Het blijft nog altijd jammer, dat er bij Atlas steeds een speler is, die niet op het voetbalveld thuis hoort. Hij Is het, die lederen wedstrijd weer den geest ver knoeit, de tegenpartij in het harnas jaagt alsmede den naam van zijn club minder goed maakt. Het sportieve bestuur van Atlas moet niet langer aarzelen: zet dezen speler aan den kant. Speel liever in den Noord- hollandsche lager met een goeden naartt. dan hooger zónder naam. Het eerste dameselftal speelde in Zaan dijk tegen Castrlcum I. Vroeger was dit elftal één van de sterkste tegenstandsters, doch door verschillende omstandigheden kan het zich nu slecht handhaven. De Hermes-dames hadden er dan ook weinig moeite mee; reeds met de rust was de stand 30 en in de tweede helft werd deze nog verhoogd tot 6—0. De doelpunten werden gemaakt door R. Stomer (2), L. v. d. Mast G. v. d. Plas en T. Veen- hulzen. Het derde dameselftal ontmoette ln Oudesluis Kraaien 3. Het wérd een ge- UJkopgaknde wedstrijd, waarbij het aan spanning niet ontbrak. De Kraaien maak ten het eerste doelpunt, doch de gelijk maker door J. v. d. Zee bleef niet lang uit en dank zij A. Bandt wist Hermes de leiding te nemen. Doordat het weg werken ln de achterhoede nogal eens Iets te wenschen overliet, ontstonden soms gevaarlijke situaties voor het Hermes- doel, waaruit" de Kraaien tweemaal wis ten te doelpunteif Tenslotte was het weer J. V. d. -Zee, die den stand gelijk maak te (3waarmee spoedig het «inde kwam.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1