DAGBLAD VOO Technische revolutie. Generaal Dittmar over de moeilijk heden eener invasie. Ongeregeldheden in Engeland vertragen de invasie. Groote beslissingen slechts door vernietigings- slagen te verkrijgen. Plaatselijke Sovjet-aanvallen mislukten. 9000 bandieten gedood. Doodvonnissen wegens sabotage. De eerste brandstoffenbonnt i voor volgend seizoen. Brandstoffen voor kookdoeleinden. Verduister v. 21.156.u. De boeren en de inundaiie. Post voor vrijwilligers. Terreuraanval op Alessandria Nieuws in 't kort. Dat. Stakingen in April dreigden het werk voor de vloot stil te leggen. Handhaving van rust en orde in Bulgarije. Voorloopige sluiting van bepaalde tabakszaken. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche Editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. WOENSDAG 3 MEI 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 103, 2 pagina's. Deze Coarant verschijnt dageMOks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. WAN zijn omwereld, de anorganische 'v en organische stoffen, van de plan- ten- en dierwereld onderscheidt zich de mensch door de gave des geestes, van het verstand. Het verstand stelt den mensch in staat, het werktuig uit te vinden om de omwereld te beheerschen. Door bestendige vervolmaking van het werktuig veroverde de mensch de aarde. Door de uitvinding van het werktuig kon reeds de primitieve mensch een overwicht over de omwereld verkrijgen. Door dit vermogen verhief zich de primitieve mensch boven de dierwereld. Daardoor kon hij zichzelf en zijn kroost ook in het leven houden in tijden, dat andere levende wezens planten en dieren, door honger en koude of plotseling optredende klimatische .verschijnselen omkwamen Het werktuig is stof-geworden geest, of dit nu de plompe hamer uit steen is of de ploeg uit gegoten staal. In het werktuig heeft het „denken" vorm aangenomen. Het werktuig is een pro duct van het denkproces over oorzaak en gevolg. Door de denkwerkzaamheid van den ingenieur ontstaan machines. De architect bouwt daardoor klimaat- trotseerende en gezondheid-bescher mende woonplaatsen. De scheikundige vormt daardoor moleculen en verbin dingen, die ziekten overwinnen en epi demieën uitroeien. o TELKENS zijn door verbetering en uitbreiding van het arsenaal van werktuigen vorderingen verkregen ter vervulling van de noodzaak, de natuur te beheerschen en den mensch van de kwade invloeden daarvan onafhankelijk te maken. Van hetgeen de natuur in het blinde proces van productie, aan be- staansgoederen biedt kan de mensch niet leven. Hij moet de natuur bewerken, verbeteren, veredelen, aan zijn behoefte bevrediging aanpassen en dienstbaar maken. De geestelijk of lichamelijk sterkere kan den zwakkere dwingen hem te dieneti. De praktische mensch kan het paard voor den ploeg spannen. Doch de krachten, die hij daardoor ontwik kelt, zijn ontoereikend, te zwak. Geen Pharao, al was hij ook nog zoo machtig, kon bij den bouw van zijn pyramiden meer slaven aan het werk zetten dan hij voeden, onderhouden kon. De oogst van het jaar, hoe kwistig ook door bevloeiingswerken begunstigd, was toenmaals de maatstaf voor het menschelijke prestatievermogen. Meer energie dan den mensch door de zon ingestraald en uit planten aan voe dingsmiddelen geboden werd, was niet op te vangen. En dat was steeds te weinig. Tegenover een misoogst stond ook de krachtigste heerscher mach teloos. Door heel de Oudheid spint zich een draad: het gebrek aan macht om de ontoereikendheid en blinde willekeur van de natuur te overbruggen. Ondanks alle hoogstaande scheppingen op het gebied der geestescultuur, der philo- sophie, dichtkunst en architectuur ge lukte het den volkeren, die vóór de opkomst van het Avondland tot hooge geestescultuur opgeklommen waren, niet dit gebrek te verhelpen. Op het gebied der geesteswetenschappen zijn zij de grondleggers en voorgangers van onze cultuur; één gebied bleef voor hen echter gesloten en ondoorvorscht. Zij leerden de natuurwetten niet ken nen en met een practische toepassing daarvan het ontbrekend' aanvullen. UET komt ons onbegrijpelijk voor, dat de bouwers van pyramiden en de organisatoren van het Romeinsche imperium niet in staat waren, een kleine onnoozele stoommachine uit te vinden, die heden ten dage een leerling van een middelbare school bouwen kan. Denken en dichten konden ze, strijden en bouwen eveneens, doch één ding bleef hun onthouden: het inzicht van een wetenschappelijk technisch on derzoek. Zij probeerden door de logica het geheim van de wereld te doorvorschen. Het experiment van het onderzoek drong niet tot hen door. Slechts van een beschouwenden geest uit wilden zij in de wonderen van het menschelijk bestaan en van alle bestaan als zoo danig doordringen. Zij gingen met open oogen en toch blind door het leven en vonden niet datgene, waarvan de ken nis onontbeerlijk is, wanneer de mensch de natuurkrachten aan hem dienstbaar maken wil: de natuurwetten. Met kinderlijke sagen probeerden de volkeren der oudheid, evenals onze voorouders, de verschijnselen te ver klaren, die zij zagen. Zij personifi- ceerden de natuurkrachten en ver kleinden deze tot goden, aan hun men schelijk evenbeeld gelijk. Zoo gingen zij juist aan het goddelijke, het schep pende in de natuur, voorbij; moesten zij verder wegens een diepe schroom voor deze natuurverschijnselen, waar van de ban heden ten dage nog niet volledig verbroken is, in het zweet huns aanschijns ploeteren en zich af beulen, waar wij heden ten dage met de handen in de broekzakken dood gemoedereerd bij het werk van mach tige machines kunnen toekijken. o UET cultuurpeil van een volk in zijn n geestelijken en stoffelijken neerslag wordt afgemeten naar de mate, waar in het in staat is de voordeelen van de natuur aan zich dienstbaar te maken en de nadeelen uit te schakelen; kort om in de mate, waarin het erin slaagt de natuur te beheerschen. Het cultuur- peil van een volk in vergelijking met andere volkeren wordt afgemeten naar de mindere of meerdere mate van on afhankelijkheid, van de omwereld. na tuur en andere volkeren. Een autarkisch volk in geestelijk en stoffelijk opzicht, dat met eigen mid delen, die het uit eigen geest en bodem geschapen heeft, toch leidend in de perfectioneering der bestaansgoederen voorop gaat onder overbrugging van het gemis aan natuurlijke rijkdommen, verdient de palm van het hoogste cul tuurpeil. Een land als Duitschland, dat ont brekende grondstoffen, zooals metalen, oliën en kleedingsstoffen uit eigen bo dem langs chemisch-technischen weg schept, staat boven een volk, dat in de omstandigheid verkeert over een hoe veelheid natuurproducten te beschik ken die het door middel van geestelijke of lichamelijke onderdrukking van andere volkeren verkregen heeft. De grootste technische aanwinst van dezen oorlog is de synthetische produc tie van elementaire bestaansgoederen. waarvan de natuurlijke grondstoffen ontbreken. Dit luidt een keerpunt in de geschie denis in, dat wellicht voor de toekom stige voorrangspositie van het Avond- Na invasie is doorbraak vereischt. Luitenant-generaal Dittmar heeft Dinsdagavond voor den groot-Duit- schen omroep gesproken over het onderwerp: „Omsingelingsslag en be slissing in het Westen". H3 wees, allereerst op het feit, dat de omsingelingsslag in de veldtoch ten sedert 1939 de beheerschende operatieve factor is geweest en zeide, dat eerst uit de samenwerking van verscheidene diep in het afweer- front van den vijand doorgedrongen stootwiggen datgene voortkomt, dat den naam heeft gegeven aan het be grip: de omsingeling. Hij verklaarde, dat bij omsinge lingsoperaties in den regel de door braak door een vijandelijke stelling den eersten stap vormt naar beslis sende successen, dat daarbij echter steeds het gevaar voor den omsinge- laar bestaat, zelf door omsingeling bedreigd te worden. Generaal Dittmar vervolgdè: het moge den schijn hebben alsof het voor de militaire beslissing in den grond geno men van weinig beteekenis is of de vijand op deze of die manier successen behaalt. De gebeurtenissen leeren ech ter, dat het meer dan een theoretisch onderscheid is, als men er op wijst, dat ook thans den bolsjewisten niet het zelfde gelukt is, wat den Duitschen aanvalslegers zoo vaak gelukte: de om singeling van den vijand ondanks eigen numerieke minderheid. Dit feit is veel meer dan louter theorie, omdat het doet zien het onderscheid, dat ook thans nog bestaat tusschen den Duitschen soldaat en den krachtigsten en bovendien ook numeriek sterksten van zijn vijanden. Beslissingen door vernietigingsslagen. Overwegingen van dien aard leiden zonder meer ook tot een waardeering van de waarschijnlijke omstandigheden in den strijd in het westen. Groote be slissingen en deze hebben Engelschen en Amerikanen in elk geval noodig willen zij niet in een nieuw, misschien nog grooter, zeker echter niet minder onaangenaam Nettuno blijven steken worden tegenwoordig, zooals de erva ring leert, slechts door vernietigingssla gen bevochten. Voorwaarden daarvoor echter zijn doorbraak en omsingeling. De strijd tegen een door den vijand be zette kust draagt in menig opzicht, in negatieven zoowel als in positieven zin, een bijzonder karakter voor beide par tijen, aanvaller en verdediger. De zee biedt grootere verrassingsmogelijkheden, de vuurkracht van een numeriek ster kere vloot stelt tot het snelle vormer, van krachtige aanvalszwaartepunten in staat. Voor het gebruik van numeriek sterkere luchtstrijdkrachten zijn de om standigheden al naar gelang van den afstand van de beoogde landingspunten tot de vertrekbases meer of minder gunstig. In het westen moeten zij bui tengewoon voordeelig voor de Anglo- Amerikanen genoemd worden. Invasie-moeilijkheden. Doch er zijn ook bepaalde moeilijk heden met den landingsaanval verbon den en hier ligt de eigenlijke moeilijk heid niet zoozeer op technisch terrein, doch in de tactische taak om op de grens tusschen zee en land niet alleen een penetratie, maar ook een diepe door braak tot stand te brengen, een buiten gewoon moeilijke taak, alleen reeds we gens het ononderbroken gevechtsfront, UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 2 Mei (DNB). Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Voor Sebastopol, alsmede' tus schen de uitmonding van den Dnjestr en de Karpathen, misluk ten plaatselijke aanvallen der bols jewisten. Eskaders slagvliegtuigen ondernamen doeltreffende aanvallen in scheervlucht op vliegvelden der bolsjewisten op De Krim en in den Zuidelijken sector van het front en vielen met succes vijandelijke con centraties van pantserwagens en troepen in het gebied ten noord westen van Jassy aan. Tusschen de Karpathen en den bovenloop van den Dnjestr leverden de aanvallen der Duitsche en Hon- gaarsche troepen nieuwe terrein winst op. Vijandelijke tegenaanval len op de nieuw verkregen stellin gen werden afgeslagen. Ten zuidwesten van Kowel sloegen onze troepen, door de luchtmacht schit terend gesteund, vrij sterke door pant serwagens en slagvliegtuigen gesteun de bolsjewistische aanvallen uiteen. Formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen 's nachts vijandelijke aanvoer- stations in het bijzonder Sjepetowka, en transporttreinen met succes aan. Aan weerszijden van Witebsk bleven plaatselijke aanvallen van den vijand zonder resultaat. In het landingshoofd van Nettuno en aan het Italiaansche Zuidelijke front werden plaatselijke vijandelijke aan vallen afgeslagen. Vijandelijke bommenwerpers wier pen gistermiddag bommen neer op Flo rence. Op den Balkan werd bij groote weers- en terreinmoeilijkheden de strijd tegen communistische benden met succes voortgezet. In de harde gevechten ver loren de bandieten in de maand April meer dan 9000 dooden, 3700 gevange nen, alsmede talrijke wapens en mu nitie. Bij aanvallen op enkele plaatsen in West-Duitschland en op de bezette ge bieden in het Westen, verloor de vij and gisteren overdag en 's nachts 22 vliegtuigen, waaronder 16 viermotorige bommenwerpers. land beslissend zal zijn, zooals het Avondland daardoor reeds in staat is. zijn positie in vijf jaren oorlog tegen een in materieel opzicht overweldi gende meerderheid van natuurlijke tegenkrachten overeind te houden. HAMA. waarop de aanvaller stuit en wegens de moeilijkheden, verbonden aan de ravi tailleering ove: zee. De beteekenis van de versterking ligt hier op geheel ander terrein dan aan de landfronten: zij vergroot in de voor beide partijen critieke zóne, dus daar waar de aanvaller den overgang van de schepen naar het land tot stand moet brengen, waar hij echter ook zijn krach tigste vuureffect kan ontwikkelen, de afweerkracht van den verdediger. Aldus kan de kwestie der diepe doorbraak, waarvoor een aanvaller zich altijd ge plaatst ziet, voor hem, die haar van zee uit moet oplossen, een bijna bovenmen- schelijke taak worden. Het spreekt vanzelf, dat de op een invasie bedachte vijand zich van deze moeilijkheden bewust is. Er bestaat geen twijfel ol hij zal zijn acties, welke omsingeling ten doel hebben, ook in de lucht trachten door te voeren. Zeker is, dat dergelijke drie-dimensionale opera ties van talrijke moeilijk berekenbare factoren afhankelijk zijn. Haar uitwer king op diep het land ingaande verster kingen, die ook aan de van de kust af gewende zijde tot verdediging geschikt zijn, mag niet zeer hoog worden aange slagen. Omsingelingsbewegingei. tot diep in het vijandelijke achterland door het luchtruim zijn echter hoogst gewaagde ondernemingen. Wel is het denkbaar, dat omsingelingsoperaties op den grond in zekeren zin worden aangevuld door landingsoperaties uit de lucht. Laatst genoemde kunnen echter nauwelijks ëen vervanging vormen voor de eerste. De lessen, die uit een dergelijke theo retische beschouwing te trekken vallen, kunnen de gelaten kalmte doen begrij pen, .waarmede de Duitsche leiding de dingen tegemoet ziet. Hg wist geert raad met zich zelf. Vroeger was hij „een sloome duikelaar", die met zichzelf, geen raad wist. Dikwijls keek hij met jaloersche blikken naar die flinke kere's in de Waffen ff Toen deed hij ile groote stap van zijn leven en meldde zich als vrijwilliger. Nu had hij een doel in zijn leven, zijn lamlendig heid was verdwenen. Doe als hij. Meldt U voor één der keuringen, die iedere maand plaatsvinden en in de dag bladen bekend worden gemaakt. U krijgt daar alle inlichtingen. NAAM - ADRES WOONPLAATS verzoekt toezending eener brochure over de Wzffen ff. Uitknippen en inzenden aan ErsatZ'kommando Niederlande. Korte Vijverberg 5, Den Haag. 's GRAVENHAGE, 2 Mei. Officieel wordt medegedeeld: De Nederlandsche onderdanen Johannes Meyer, Hendrik de Vries en Tjalling Bakker zijn door het Deutsche Obergericht wegens sa botage ter dood veroordeeld. Zij hebben communistische actie ge voerd o.m. door bet verspreiden van opruiende geschriften en door pogin gen tot brandstichting. Het vonnis is voltrokken. De Secretaris-Generaal van het De partement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedu rende het tijdvak van 1 Mei t/m. 30 November 1944 elk der bonnen ..29 BV". „30 BV". „31 BV" en „32 BV" van de nieuwe kaart voor vaste brand stoffen ,,T 405" recht geeft op het koo- pen van één eenheid vaste brandstof fen, met uitzondering van fabrieksturf. Teneinde de gezinnen tijdig in staat te stellen dit gedeelte van hun winter- rantsoen te ontvangen is het noodzake lijk, dat de thans aangewezen 4 bon nen zoo spoedig mogelijk d o o r het publiek bij den leve rancier, bij wien men als klant staat ingeschreven, worden inge- 1 e v e r. d. Van 1 Mei 1944 t/m. 30 Juni 1944 geeft de bon „21 K.F." van de kookkaart „U 405" recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uit zondering van fabrieksturf. De verbruikers zullen met de op dezen bon aan te schaffen brandstoffen één maand moeten toekomen, daar het in de bedoeling ligt. op 1 Juni 1944 een tweeden bon van de kaart „U 405" aan te wijzen. Daar de op kookbonnen beschikbaar gestelde brandstoffen in dringende be hoefte moeten voorzien, is den handel met klem verzocht op deze bonnen met voorrang te,leveren. Donderdag 4 Mei. Zon op 6.08, o. 21.11; Maan o. 5.18, op 16.45. Mijnenvegers loopen uit om een vijandelijk mijnenveld op te sporen en ook Neder landsche vrijwilligers maken deel uit van de bemanning. Volgt hun voorbeeld, vecht mee voor Neerlands toekomst en meldt U bij de Kriegsmarine. Indiensttreding bij de Kriegsmarine is mogelijk voor iederen Nederlander tusschen 17-45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahmestelle West, Plompe- torengracht 24. Utrecht; bij alle Hafen- en Ortskommandanturen en bij de verschil lende -Meldestellen in Nederland. Het SS-Ersatzkommando Niederlande in Den Haag maakt, in verband met het zenden van post aan vrijwilligers, die dienen bij de verschillende eenheden der Waffen-SS, of die in lazaretten, Genesungsheime enz. liggen, het vol gende bekend: Alle brieven, tijdschriften en pakjes moeten in het vervolg geadresseerd zijn als volgt: An das SS-Hauptamt, D II/2 Deutsche Dienstpost Maastricht. Zur weiterleitung an: (Naam): (Veldpostnr. of adres): Daardoor zal de verzending van de veldpost in het vervolg minder vertra ging ondervinden. Brieven, tijdschriften en pakjes moeten duidelijk van naam en adres voorzien zijn en ook het adres van den afzender moet er duidelijk op vermeld zijn. Het verdient aanbeveling in de pakjes ook een adres bij te voe gen en deze stevig te verpakken. Tot 20 gram is alles vrij van porti. Pakjes boven de 20 gram moeten van Zulas- sungsmarken voorzien zijn als deze naar veldpostnummers gezonden worden en mogen niet zwaarder zijn dan 100 gram. Zwaardere pakjes ook met 2 Zulassungsmarken zijn niet toege laten. Pakjes aan gewone adressen, dus niet aan veldpostnummers, mogen niet zwaarder zijn dan 1000 gram. Tijd schriften en kranten mogen ook aan veldpostnummers zonder Zulassungs- marke verzonden worden. Luchtveldpostbrieven moeten van 2 luchtpostzegels voorzien en op den brief moet vermeld zijn: luchtveldpost. Luchtveldpostzegels m toelatingszegels worden door de vrijwiligers aan hun familieleden gezonden. Het is in het belang der familieleden zelf. dat aan de voorschriften nauwkeu rig de hand gehouden wordt, want dan heeft men meer zekerheid, dat de post geen vertraging ondervindt en op de plaats van bestemming aankomt. In het vervolg moeten dus brieven, tijdschriften en pakjes voor de vrijwil ligers niet meer naar het SS-Ersatz kommando Niederlande in Den Haag gezonden worden. De veldpost voor de vrijwilligers wordt door de Holandsche post aange nomen en in plaatsen waar kantoren van de Duitsche Dienstpost gevestigd zijn, kan men de veldpost daar bezor gen. Ook kan men bij de Duitsche Dienstpost geld verzenden op veldpost wissels voor de vrijwilligers bij alle eenheden der weermacht en Waffen-SS. Inscharing van vee sterk afgeraden. In Hotel Proot te Alkmaar vond Za terdag 29 April j.l. wederom de gebrui kelijke vergadering van Buurtboerenlei- ders van den Ned. Landstand plaats. In de zeer goed bezette zaal zagen wij talrijke genoodigden, o.a. den heer Evert- sen, Provinciaal Voedselcommlssaris, en den heer Ir. Lienesch, Sroductiecommissa- ris voor Noord-Holland. Van de zijde van den Landstand waren voorts aanwezig Voorman J. Saai, de Boerenleider der pro vincie C. Koeman, mevr. Zwiers-Luth, Landelijk leidster der Afd. Lsndvrouwen, mevr. De Haan-Bosker en mevr. Kramer- Govers, resp. Provinciaal leidster en werkleidster der afd. Landvrouwen. Om half twaalf opende de heer Kaan, pl.v. Boerenleider der provincie, de ver- gadering. De Voedselcommissaris behandelde een onderwerp, dat thans in het middelpunt der belangstelling staat, n.1. de inundatie. We moeten de inundatie niet zien als een individueele ramp, maar als 'n nationale. De overheid staat voor moeilijke beslis singen en wegens het feit, dat het hier een nationale kwestie betreft moet men maatregelen nemen, die op het eerste ge zicht zeer hard lijken, maar die ons volk in de huidige omstandigheden toch slechts ten goede kunnen komen. De geïnundeerde boeren denken direct aan inscharing van hun vee bij collega's, die droog' gebleven zijn. Dit is heel na tuurlijk, want een ieder wil houden wat hij heeft en wil zijn bedrijf zoo lang mogelijk in stand houden. Deze inscha ring heeft echter zeer gevaarlijke kanten en wel in de eerste plaats, omdat men niet weet hoe lang de inundatie zal du ren. Op den duur moet er toch 'n tekort aan veevoeder ontstaan wanneer de boe ren de koeien van anderen verzorgen. Wanneer de boer, die vee van een ander ingeschaard heeft, een teveel aan koeien krijgt, dan is het logisch, dat hij ver langt dat het ingeschaarde vee het eerst verdwijnt. Stel dat het land in Sept. 1944 weer droog zou komen. Hoogstwaarschijn lijk is dan de grssmat reeds kapot en zal men opnieuw gras moeten zaaien. D.w.z. dat men in 1945 nog geen hooi kan telen, hoogstens wat kuilgras, zoodat de geïnundeerde boer in dat jaar nog geen vee kan houden. We moeten er dus re kening mee houden, dat een inscharing minstens twee jaren duurt. Dit brengt vele moeilijkheden. Men is geen baas meer over eigen vee, men moet de gek ste prijzen betalen voor de. hulp. De ge dupeerde wordt derhalve dan dubbel 'ge dupeerd. In het belang, der boeren heeft de overheid daarom andere mogelijkheden geschapen. De boer kan zijn vee over doen aan Bureau Ontruiming, dat het op zijn beurt weer doorverkoopt, zoodat het vee daar terechtkomt waar het een aan vulling van een tekort is en niet een overcompleet! Het Bureau Ontruiming geeft in ruil voor het vee bonnen uit, die recht geven op het bekomen van ge lijkwaardig vee. Iedere boer krijgt een schadeboekje, dat gedeponeerd wordt bij de Boerenleenbahk. Het meerwaardige vee, dus het stam boekvee, aldus de heer Evertsen, kan door den eigenaar door middel van '-<et inundatiecontract weer teruggevorderd worden. De boer, die dit vee van Bureau Ontruiming toegewezen krijgt, mag het dus niet vervreemden. Met het minderwaardige vee mag men zijn leveringsplicht voldoen eventueel tot en met 1945. De overheid raadt inscharing sterk af en het risico van inscharing is daarom geheel en al voor den boer. Men zij hiervoor gewaarschuwd! De geïnundeer de boeren krijgen voorts vergoeding van levensonderhoud, vastgesteld naar de grootte van het bedrijf. Schaart men in, dan is deze vergoeding minder. Voorts is er nog de mogelijkheid tot het huren van land. Hierdoor blijft men De Anglo-Amerikaansche luchtmacht heeft de laatste dagen weer een aantal terreuraanvallen ondernomen, o.a. een bijzonder zwaren aanval op Alessan dria. de hoofdstad der gelijknamige Noord-Italiaansche provincie. Talrijke viermotorige bommenwer pers vielen in golven de binnenstad aan, beschadigden den Dom en de grootste kerk van Alessandria zwaar en vernielden woonhuizen, vooral in arbeiderswijken. De begeleidende vijandelijke jacht- toestellen schoten van een hoogte van 40 m. met machinegeweren op de be volking. De Bibliotheek del Risorgi- mento, die 50.000 deelen bevat, alsmede de Pinacotheek Trotti werden volko men verwoest. Er vielen vele dooden, waarvan het juiste aantal op het oogen- blik nog niet bekend is. Doodeiyke val. Een 22-jarige vrouw in Amsterdam is Dinsdagmiddag bij het schoonmaken van de ramen uit de vier de verdieping op straat gevallen. Zwaar gewond werd zij naar het Westergasthuis overgebracht, waar zij na korten tijd overleed. Zak met een ltfk. Maandag werd op de Sloterkade te Amsterdam een zak uit den Schinkel opgehaald, die bij nader onderzoek het lijk bleek te bevatten van een naar schatting pl.m. 30-jarigen man. Het hoofd toonde verscheidene zware verwondingen, welke op misdrijf wijzen. In verband hiermede stelt de politie thans een onderzoek in. Doodelijk ongeluk. De heer J. Kui per uit Zwinderen geraakte te Hoogeveen toen hij op een rijdende tram wilde springen, onder een der wagons. Beide beenen en een arm werden hem afge reden. Het slachtoffer overleed spoedig daarna. Aardbeving brengt steenkolenlaag aan het daglicht. De aardverschuivingen, die als gevolg van de onlangs voorkomen aardbeving in Noordwest Anatolië in de nabijheid van Gemlik ontstonden, hebben geleid tot ontdekking van een rijke steenkolenlaag van bijzonder goede kwa liteit. Kind in wieg verbrand. Bij de fam. M te IJlst moest bij een kindje van 6 weken, dat ongesteld was, gestoomd wor den. Terwijl het apparaat in werking was, moest de moeder zich even verwij deren. Bij haar terugkomst stond de wieg in lichterlaaie. Het kind, dat uit de brandende wieg werd gehaald, bleek zeer ernstige brandwonden te hebben opgeloopen. Het werd in het ziekenhuis te Sneek opgenomen, maar overleed na eenigen tijd. wellicht in de gelegenheid hooi te te len. Voor het inscharen en landhuren is echter de toestemming der pachtkamer noodig. De pachtsom zal misschien iets hooger zijn dan normaal, omdat de ge dupeerde boeren immers steun genieten, terwijl degenen, die hun land moeten verpachten die niet krijgen. Het betalen der pacht zal via Bureau Ontruiming moeten geschieden. De paarden kan men aan het Bureau Ontruiming verkoopen, waarbij men een bewijs krijgt, dat men tezijnertijd een ge lijkwaardig dier terug kan krijgen. Ook kan men zijn paard vrijwillig verhuren, echter alleen aan diegenen, die een aan koopvergunning hebben. Dit verhuren geschiedt alleen voor eigen risico. Het gereedschap wordt door genoemd Bureau graag overgenomen. Allerwege bestaat een tekort hierin. Men kan het het beste aan Bureau Ontruiming verkoopen. Thuis staat het toch te roesten of men leent het uit en krijgt het versleten terug. De voedselpositie. Betreffende de door de inundatie veranderde voedselpositie merkte de P.V.C. op, dat bij een goede inlevering en eerlijke verdeeling de huidige rant soenen op hetzelfde peil gehandhaafd zullen kunnen blijven. Maar dan moet het ook uit zijn met den zwarten han del! De boeren moeten thans de bur gers helpen. Wie weet komt er na den oorlog wel een periode, waarin de boe ren behoefte hebben aan den steun der burgerij. Hierna werden eenige vragen gesteld, die op vlotte wijze door den heer Evert sen beantwoord werden. Vervolgens besprak de Boerenleider der provincie enkele algemeene onderwerpen, waarna de Stafleider nog enkele mede- deelingen deed. Na de hierop volgende pauze sprak de Landelijk leidster der afd. Landvrouwen, mevr. Zwier—Luth, over de taak der Landvrouwen en over de positie van den Buurtboerenleider t. o. v. de Dorpsvrou- we. Voorts besprak de Landvrouwenleidster de verschillende onderafdeelingen, zooals de afd. Zelfverzorging, Bederf- en Insec- tenbestrijding, Techniek, Woninginrich ting en Alg. Zaken. Hierop volgde de beantwoording der binnengekomen vragen door de Hoofden der verschillende af deelingen, waarna de heer Kaan de vergadering sloot. is ook aanwezig bij den Landstorm Nederland. Waar hard gewerkt wordt, bestaat het recht op ontspanning. Deze ontspanning wordt bij den Land storm Nederland op verschillende ma nieren gebracht. Daar zijn in de eerste plaats de kame raadschapsavonden, die geheel door de jongens zelf worden georganiseerd. Dan wordt er geld bijeengebracht, een orkestje opgericht, duizend en één kleine werkjes worden verricht, die alle bij elkaar toch noodig zijn om een derge- lrken avond te doen slagen. Dan zitten officieren, onderofficieren e-.' manschappen door elkaar, gezamen lijk aan een tafel en staat de geheele compagnie een avond los van alle dienst- zorgen. Voorts vinden van tijd tot tijd bios coopvoorstellingen, muziekavonden en lezingen plaats, terwijl operette en opera ook niet vergeten worden. Dit alles draagt er toe bij, dat de Landstormer zijn ontspanning krijgt, waaraan dan meteen verbonden is zijn cultureele scholing. Velen die vroeger niet wisten, wat kunst is, staan er nu opeens midden in tot hun groote waardeering. Oorlogsmoe en hyper nerveus. Uit de Lagerhuisdebatten van Vrij dag j.l., toen de Engelsche minister van Arbeid, Bevin, zijn anti-stakings verordening verdedigde, blijkt, dat ongeregeldheden onder de Engelsche arbeiders de Geallieerde poging tot een invasie hebben vertraagd. Van de te Londen verschijnende bladen deelt de „Daily Express" mede, dat Bevin erkende, dat de sta kingen in April alle werkzaamheden voor de Britsche vloot in Sheffield dreigden stil te leggen. V erbazingwekkende uiteenzettingen zijn gegeven door den Labourafgevaar- digde Bevin, die den minister van Ar beid verweet zijn verordening achter den rug van het parlement om te heb ben uitgevaardigd. Om den maatregel aangenomen te krijgen is de minister begonnen met een lastercampagne tegen de stakers. In werkelijkheid hadden de stakers klachten, die zij niet langs den norma len weg, via de vakvereenigingen, kon den uiten. Wanneer echter Bevin de thans door hem uitgevaardigde ver ordening toepast, zal hij in den loop van een week meer stakingen beleven dan al zijn z.g. Trotzkisten in één jaar zouden kunnen veroorzaken; Bevin is derhalve een openbaar gevaar, dat uit de regeering moet worden verwijderd, aldus spreker. Ook de onafhankelijke afgevaardigde capt. Cunningham-Reid zette uiteen, dat de nieuwe verordening veeleer tot een verscherping van den toestand dan tot een verbetering zal leiden. De minister van Arbeid, Bevin, ver klaarde o.a., dat de industrieele situa tie in Engeland zoodanig is, dat de regeering scherpe maatregelen had moeten nemen. Een aantal Lagerhuis leden echter wil liever, dat de arbei dersklasse door den chaos naar den duivel gaat, dan dat zij door een goede organisatie de overwinning zou be halen. Industrieele vulkaan. Bevin zette zijn uiteenzettingen voort met de opmerking, dat in de drie weken, voorafgaande aan den 5den April, Engeland een industrieele vul kaan geleek. Het tweede front ver keerde werkelijk in gevaar. Tijdens een weekend, ongeveer begin April, aldus Bevin, dreigde de arbeid in Engeland stil te staan voor niet minder dan drie millioen arbeiders in de. gasfabrieken, op de scheepswerven, in de machine industrie en de steenkoolgebieden. Het is ontoelaatbaar, dat de vakvereeni- gingsleiders in de afzonderlijk voor den oorlog vitale industrieën op een kritiek oogenblik de regeering aanvallen. Ook de leider der parlementaire La- bourfractie, Greenwood, nam in den loop van de debatten het woord. De reden voor de nieuwe, tegen personen welke tot staking opruien, gerichte verordening is, zoo zeide hij, dat ruim twee jaar lapg mjnjprheden de omar-, eenkomsten hebben overtreden, die de vakvereenigingen indertijd met de on dernemers hebben gesloten. De men- schen in de fabrieken, de' mijnen en andere bedrijven zijn thans moede menschen. De last, dien de oorlog hun oplegt, doet zijn gevolgen gevoelen. Een reeks hunner klachten komt hun meer dan levensgroot voor doordat zij moe en hypernerveus zijn, maar in dit stadium van den oorlog kan daarmede geen rekening gehouden worden. De „Manchester Guardian" schrijft over de debatten in het Lagerhuis oa.: De wet van Bevin voor personen, die tot staken aanzetten, is ontstaan in een oogenblik van overgrooten angst. Men vermoedt, dat de Britsche regeering eenige dagen lang van oordeel was, dat Engeland aan de genade en barm hartigheid van een groep ophitsers was overgeleverd. Het blad verklaart, dat den menschen in Engeland na 4'/t jaar oorlogsmoe en hypernerveus zijn ge worden. De commissaris van politie in So fia, Sokolof, heeft aan journalisten verklaard, dat de Bulgaarsche politie de scherpste maatregelen neemt voor het handhaven van de openbare rust en orde en dat zij hierbij door alle goede Bulgaren wordt gesteund. Zoo is b.v. in een dorp niet ver van Sofia een bende, bestaande uit twintig ter roristen, door de bevolking zelf aan gevallen en vernietigd. Naar de commissaris verder mede deelde, zijn in den laatsten tijd in So fia verscheidene marodeurs doodge schoten. Een aantal geneesheeren, die bij luchtalarm niet hun plicht deden, zijn tot dwangarbeid veroordeeld. Even zoo is de echtgenoote van den voor- maligen minister-president en minister van Oorlog uit den tijd van Tzaar Ferdinand, mevr. Sultana Petrowa, we gens defaitistische propaganda naar een kamp overgebracht. Tabaksdétaillisten. aan wie voorloo pige sluitingsbevelen zijn uitgereikt, zijn gerechtigd onmiddellijk een steun aanvrage in te dienen bij de Regionale Financieele Commissie, in wier ressort hun bedrijf is gevestigd. Omtrent de vestigingsplaats dezer commissies kun nen de Kamers van Koophandel en Fabrieken inlichtingen verstrekken. Deze bepaling geldt eveneens voor die détaillisten, die van de bevoegde autoriteiten inmiddels bericht hebben ontvangen, dat het sluitingsbevel we derom is ingetrokken, c.q. dat zij hun bedrijf (bedrijfsgedeelte) kunnen her openen, met dien verstande, dat zij slechts voor steun in aanmerking kun nen komen voor de periode, gedurende welke hun bedrijf of bedrijfsgedeelte gesloten is geweest.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1