DAGBLAD VOOR De „onzekere factoren" van dezen oorlog. Kriegsmarine e&n leerschool voorde toekomst Landschapsschoon in Hollands Noorderkwartier. Dr. Göbbels Duiischland heeft nog eenige onbekende troeven in handen. Gereed voor de Invasie! Nieuwe aanvallen bij de Sereth. Duikbootsuccessen in de Noordelijke IJszee, Post voor vrijwilligers. de streepen goed! Voorloopige sluiting van bepaalde tabakszaken. De Zuidwestpolder. DAT Nieuws in 't kort. Verduister v. 21.15 6.u, Strijdformatie bij uitnemendheid. STADSNIEUWS. Uit het politierapport. Evangelisatie-samenkomst. Concert Heldersch Fanfare-Corps. Schaakclub „Morphy", Anna Paulowna. Zijpe. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V, Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche Editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. VRIJDAG 5 MEI 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 105, 2 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-t a r i ef Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 et. per m.m. Bij contract binnen een jaar tc gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de gebeele oplage op aanvrage. Rijksminister dr. Göbbels houdt zich in zijn artikel in „Das Reich" deze week bezig met de „onzekere factoren" van dezen oorlog. De vooruitzichten van dezen oor log, zoo schrijft hij daarin o.a., zijn na een objectief onderzoek naar de kansen, die er op het oogenblik voor beide partijen bestaan, zoo lang nog onzeker, als de beslissende factoren van de komende ontwikkeling nog onopgehelderd blijven. Zoo lang de luchtoorlog nog onbeslist en de vor ming van een tweede front nog uit sluitend een kwestie van zenuwen oorlog blijft, moet de oorlog nog als een open vraag worden be schouwd. Doch de vijand weet na tuurlijk even goed als wij, dat beide factoren voor hem net zoo veel ge varen in zich bergen als voor ons. Het is niet zoo, dat hij zich in het eene of het andere opzicht een neder laag zou kunnen permitteeren zonder daardoor zijn laatste kansen op over winning volkomen te verliezen. Er zijn geen andere meer voor hem. Een lucht oorlog van dezen omvang zonder volko men duidelijk resultaat is slechts een zinloos verbruik van zeer waardevolle menschen en materiaal, meer niet. En een afgeslagen invasie beteekent voor den vijand het opgeven van zijn laatste kans om dezen oorlog met succes te be ëindigen. Want de invasie in het westen be hoort tot de beslissende pogingen om een fundamenteele wending aan den oorlog te geven, die niet kunnen wor den herhaald. Niet voor niets draalt men te Londen en Washington steeds weer met de laatste beslissingen en stelt men de beslissing uit, die, is zij eenmaal gevallen, onherroepelijk is. Wij weten, dat de voorbereidingen voor de invasie aan den kant van den vijand vrijwel gereed zijn. Wat zich dus in deze dagen en weken rond deze kwestie afspeelt is meer tactiek en ze nuwenoorlog dan werkelijke militaire actie. Daartoe behoort ook de luchtter- reur. Men zal te Londen en te Washing ton wel nauwelijks in ernst veronder stellen, dat deze onze verbindingen naar het westen op beslissende wijze zou kunnen verlammen. Duitschland is gereed. Niet alleen de vijand, zoo vervolgt dr. Göbbels, heeft voldoende tijd gehad om een invasie voor te bereiden, doch ook wij om deze af te slaan. Achter de alge meen bekende en ook vaak in beeld ge brachte versterkingswerken verbergen zich nog tallooze onbekende voorberei dingen. Wanneer de vijandelijke troe pen zich de invasie voorstellen, zooals deze in de Londensche bladen of door generaal Montgomtry wordt toegelicht, dan moet men ernstig medelijden met hen hebben. De leidende Anglo-Ameri- kaansche kringen baseeren hun voor naamste verwachtingen op hun huidige overmacht in de lucht. Deze wordt door ons geenszins bestreden. Wij moeten echter de stelling, dat de vijand ons jachtwapen heeft uitgeschakeld of dat volgens den stand van zaken daarvoor UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 4 Mei (DNB). Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Voor Scbastopol en aan den be- neden-Dnjestr werden plaatselijke aanvallen der bolsjewisten afgesla gen. Ten oosten van de Sereth zette de vijand zijn aanvallen met sterke strijdkrachten voort. Alle pogingen der Sovjets om door onze stellingen heen te breken, werden ook gisteren in verbitterde gevech ten en door vastberaden tegenaan vallen verijdeld. 64 vijandelijke pantserwagens werden hierbij ver nietigd. Formaties Duitsche en Roe- meensche gevechts- en slagvlieg tuigen brachten den aanvallenden bolsjewisten zware verliezen toe. In herhaalde aanvallen vernietig den zij nog 31 vijandelijke pant serwagens, talrijke stukken geschut en een groot aantal ravitailleerings- voertulgen. Sterke eskaders gevechtsvliegtuigen bestookten in den afgeloopen nacht vijandelijke verkeersdoelen en troepen in het gebied ten noordwesten van Jassy. Het onder bevel van luit.-kolo- nel Nordmann staande jachteskader Mölders meldt zijn 8000ste overwin ning in de lucht. In het landingshoofd van Nettuno werd 'n na krachtige voorbereiding door artillerie en granaatwerpers onderno men vijandelijke aanval afgeslagen. Duikbooten vielen in de Noordelijke IJszee een naar Engeland varend, door torpedojagers en vliegtuigen van, een vliegtuigmoederschip krachtig be schermd convooi aan. Zij brachten 8 torpedojagers en con- vooivaartuigen tc' zinken en torpedeer den vijf schepen met een gezamenlijken inhoud van 30.000 brt. Twee dezer schepen zonken onmiddellijk. Het zin ken van de overige schepen kan met zekerheid worden aangenomen. Tijdens deze operaties, die verschei dene dagen duurden, hebben zich de duikbooten onder bevel van de lui tenants ter zee eerste klasse Lange en Herrie bijzonder ondescheiden. Duitsche motor-torpedobooten torpe deerden in de Adriatische Zee in den nacht van 2 op 3 Mei een vijandelijke torpedoboot. Bij den afweer van Britsche lucht aanvallen op midden-Frankrijk werden in den afgeloopen nacht 51 viermoto rige vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Kapitein Bergman, staffel- kapitein van een eskader nachtjagers, vernietigde alleen zes viermotorige bommenwerpers. Enkele Britsche storingsvliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bom men neer in het gebied van Mann- heim. voor hem ook maar een kans zou be staan, als een ernstige vergissing van de hand wijzen. Ook onze vliegtuigfabrieken kan hij niet meer op beslissende wijzi treffen. Reeds vóór zijn laatste systematische aanvallen waren deze zóó veilig en on aantastbaar gedecentraliseerd, dat ze nauwelijks nog ernstig te kwetsen zijn. Overigens heeft het voorbeeld van Cas- sino bewezen, dat luchtbombardementen, hoe massief dan oov, geenszins voldoen de zijn om een hechte verdedigingslinie te doorbreken, wanneer daar niet de superioriteit der troepen te land bij komt. Dat deze aan vijandelijke zijde aanwezig zou zijn, waagt men ook in Londen en in Washington niet te bewe ren. Er is op de plaatsen van ons con tinent, die ook maar in aanmerking ko men voor een invasie, nauwelijks een vierkante meter grond, die niet met alle liefde en zorgvuldigheid is gereed ge maakt en voorbereid voor de ontvangst van de soldenierstroepen der plutocra tieën. Niemand nerveus. Er gaat geen dag en geen nacht voorbij, dat wij niet met de invasie rekening houden. Daarom is in Duitsch land ook niemand nerveus. Wanneer de Londensche bladen schrijven, dat de tijd van wachten voor de Duitsche leiding een geestelijke druk, die reeds bijna aan hysterie grenst, beteekent, dan conclu- deeren zij dat blijkbaar uit den geestes toestand, die op het oogenblik te Londen bestaat. Wij meenen zoo ongeveer te weten, wat de vijand in den strijd kan brengen, onze eigen mogelijkheden ken nen wij precies. Bij nuchter afwegen van de wederzijdsche kansen komen wij nog steeds tot het resultaat, dat wij zeker van onze zaak mogen zijn. Eenige geheime troeven i-i het spel. Wij zouden thans niet graag in de schoenen staan van hen, die aan vijan delijke zijde de invasie moeten verant woorden. Want deze moeilijke tocht naar de Europeesche kust zal nog een aan tal verrassingen van onzen kant naar voren brengen, die in de berekening in het geheel niet zijn opgenomen. Wij kun- Duitsche U-booten in de Zwarte Zee bestoken voortdurend den vijand. Moeilijk is de opdracht, de schepen, die de Sovjethavens niet verlaten, aan te vallen Toch gelukt het, zooals een met zijn boot teruggekeerde com mandant bewezen heeft. Van den viaggestok waaien de overwinnlngs- wimoels PK Schramm/PBZ/R/P m nen onszelven slechts gelukkig prijzen, wanneer de vijand dergelijke aandui dingen niet ernstig opneemt. Des te smartelijker zal den een of anderen dag voor hem het ontwaken zijn. Daarnaast hebben wij nog eenige troeven in het spel, die totdusver zorgvuldig verborgen zijn gehouden, doch natuurlijk op tafel zullen worden geworpen, wanneer het beslissende uur komt. De Anglo-Amerikaansche soldaten, die nu weldra tegen den Atlantikwall storm zullen moeten loopen, verdedigen geen vaderland, dat zich in gevaar bevindt. Want niemand bedreigt dat, of heeft ooit het plan daartoe gehad. Zij zullen hun leven opofferen voor het ongeremde winstbejag van een kleine, geraffineerde geldclique, voor welke vaderlandsliefde slechts een uithangbord en een niets zeggend begrip is. Onze soldaten strij den daarentegen voor hun vaderlanden voor de veiligheid van hun continent. Wij zijn niet bang voor de beslissing, zoo besluit dr. Göbbels. Factoren van onzekerheid, die daarin een toonaange vende rol zullen spelen, zijn voor ons elementen van een souvereine zekerheid voor ons zelf en voor onze kansen. Het SS-Ersatzkommando Niederlande in Den Haag maakt, in verband met het zenden van post aan vrijwilligers, die dienen bij de verschillende eenheden der Waffen-SS, of die in lazaretten. Genesungsheime enz. liggen, het vol gende bekend: Alle brieven, tijdschriften en pakjes moeten in het vervolg geadresseerd zijn als volgt: An das SS-Hauptamt, D II/2 Deutsche Dienstpost Maastricht. Zur weiterleitung an: (Naam): (Veldpostnr. of adres): Daardoor zal de verzending van de veldpost in het vervolg minder vertra ging ondervinden. Brieven, tijdschriften en pakjes moeten duidelijk van naam en adres voorzien zijn en ook het adres van den afzender moet er duidelijk op vermeld zijn. Het verdient aanbeveling in de pakjes ook een adres bij te voe gen en deze stevig te verpakken. Tot 20 gram is alles vrij van porti. Pakjes boven de 20 gram moeten van Zulas- sungsmarken voorzien zijn als deze naar veldpostnummers gezonden worden en mogen niet zwaarder zijn dan 100 gram. Zwaardere pakjes ook met 2 Zulassungsmarken zijn niet toege laten. Pakjes aan gewone adressen, dus niet aan veldpostnummers, mogen niet zwaarder zijn dan 1000 gram. Tijd schriften en kranten mogen ook aan veldpostnummers zonder Zulassungs- marke verzonden worden. Luchtveldpostbrieven moeten van 2 luchtpostzegels voorzien en op den brief moet vermeld zijn: luchtveldpost. Luchtveldpostzegels °n toelatingszegels worden door de vrijwiligers aan hun familieleden gezonden. Het is in het belang der familieleden zelf, dat aan de voorschriften nauwkeu rig de hand gehouden wordt, want dan heeft men meer zekerheid, daF de post geen vertraging ondervindt en op de plaats van bestemming aankomt. Wat staan hem Trotsch als een pauw stapte hij door de straten, toen hij een jaar geleden voor de eerste maal het uniform aanhad. Nu liep hj) nóast zijn schoenen. Geen wonder, met zilveren streepen was htj teruggekomen. Onderofficier, straks officier... - Wat een perspectieven ope nen zich! Volg zjjn voorbeeld. Vul eerst onderstaande bon in, U ontvangt dan nadere inlich tingen. NAAM ADRES WOONPLAATS verzoekt toezending eeoer brochure over de Waffen 6- Uitknippen en inzenden aan Ersati-kommtndo Niederlande. Korte Vijverberg 5. Den Haag. In het vervolg moeten dus brieven, tijdschriften en pakjes voor de vrijwil ligers niet meer naar het SS-Ersatz kommando Niederlande in Den Haag gezonden worden. De veldpost voor de vrijwilligers wordt door de Holandsche post aange nomen en in plaatsen waar kantoren van de Duitsche Dienstpost gevestigd zijn, kan men de veldpost daar bezor gen. Ook kan men bij de Duitsche Dienstpost geld verzenden op veldpost- wissels voor de vrijwilligers bij $Ile eenheden der weermacht en Waffen-SS. Tabaksdétaillisten. aan wie voorloo pige sluitingsbevelen zijn uitgereikt, zijn gerechtigd onmiddellijk een steun aanvrage in te dienen bij de Regionale Financieele Commissie, in wier ressort hun bedrijf is gevestigd. Omtrent de vestigingsplaats dezer commissies kun nen de Kamers van Koophandel en Fabrieken inlichtingen verstrekken. Deze bepaling geldt eveneens voor die détaillisten, die van de bevoegde autoriteiten inmiddels bericht hebben ontvangen, dat het sluitingsbevel we derom is ingetrokken, c.q. dat zij hun bedrijf (bedrijfsgedeelte) kunnen her openen. met dien verstande, dat zij slechts voor steun in aanmerking kun nen komen voor de periode, gedurende welke hun bedrijf of bedrijfsgedeelte gesloten is geweest. De commissie voor Landschapsschoon in Hollands Noorderkwartier, waarin vertegenwoordigd zijn diverse historische en oudheidkundige genootschappij uit dit gewest, de Vereen, tot Behoud van Na tuurmonumenten, de Stichting het N.- Holl. Landschap, de Bond Heemschut, de Nederl. Nat. Hist. Vereen., de Vereen, v. Waterschappen in N.-Holland, het Staats- boschbeheer, de afd. N.-Holland v. d Ned. Heide Mij., enz., heeft haar aan dacht geschonken aan de plannen voor de droogmaking van den Zuidwestpolder speciaal voorzoover betreft de wateren langs de grens van den polder en Hol lands Noorderkwartier. Bij de bestudeering hiervan werd sa menwerking verkregen met het gemeen tebestuur van Hoorn en de Bouwplan commissie voor Hoorn, alsmede met de Verbonden Nederlandsche Watersportver- eenigingen, terwijl vanwege het Histo risch Genootschap ,.Oud West-Friesland" de Commissie van het Landelijk Schoon het vraagstuk, in verband met een goede oplossing t.a.v. Hoorn, mede in studie nam. Voorts werd bij de bestudeering van de plannen de volledige en zeer gewaar deerde medewerking verkregen van den heer ir. De Blocq van Kuffeler, hoofd van den Dienst van Zuiderzeewerken, die zeer welwillend de noodige inlichtin gen verstrekte over de plannen voor de droogmaking van den Zuidwestpolder en zich gaarne bereid verklaarde tot nader overleg. Alle hierboven genoemde organisaties staan op het standount. dat naast het water- en landbouwkundige deel van het werk dat ongetwijfeld technisch zeer is de Landstorm Nederland. .is het teeken van den Land storm Nederland. zijn de mogelijkheden bij den Landstorm Nederland. is het kader van den Land storm Nederland. is ook aanwezig bij den Landstorm Nederland. VRIJE KERELS VAN NEDERLAND! In de voorafgaande dagen hebben wij u in een vijftal opeenvolgende artikeltjes een inzicht gegeven van de doelstelling van en het leven bij den Landstorm Ne derland. Er zullen vele mannen zijn. die dit ge lezen hebben met de gedachte: „Wat gaat mij dat aan? Laten anderen zich maar druk maken! Ik wil er niets me de te maken hebben!" Met mannen, die zoo over hun land en volk denken, willen, wij niet praten. Wij willen praten met kerels, die nu eindelijk inzien dat hier een groot ge vaar dreigt voor Nederland. Kerels, die v/eten, dat wanneer Europa, dus ook Nederland, nu niet zijn socialisme kan doorzetten, dit nooit meer gebeurt en Europa zal beleven de verwordenheid van het menschdom, namelijk den on dergang van den werker. Kerels, die het beter met hun land voor hebben dan de vaderlandslievende" li beralen en democraten van de overzijde, die bombardementen, waarbij onze vrou wen en kinderen vermoord worden, ter- wel de mannen ver in het buitenland hun plichten voor Europa vervullen en hen niet kunnen helpen, goedpraten, zelfs goedkeuren! Dat zijn dezelfde volksmisdadigers, die onzen fieren geest willen kapot maken, omdat wij een bedreiging voor hun stel sel beteekenen. Zij zien dan hun dure, groote huizen en luxueuse bars in el kaar storten en er arbeiderswoningen voor in de plaats komen. Zij bezoedelen de namen onzer voor ouders, die altijd met open vizier gestre den hebben. Zij willen van onze jeugd „gangsters" maken, omdat dit in hun kraam te pas komt. En dat heusch niet terwille van het welzijn van Nederland en volk. Dat is de eeuwige vloek, die op hen rust, en hen zal vernietigen, omdat dit onmogelijk ongestraft kan gebeuren. Er bestaan voor ons maar twee moge lijkheden. Of we worden de springplank voor de geallieerde strijdkrachten met de daar aan verbonden totale vernietiging yan ons land, waarna we zelf maar moeten zien hoe we uit de ellende komen, of Nederland is een van de Europeesche lan den, die staan als een hecht geheel, met een gezonde basis tot herstel van de door dezen oorlog geleden schade. Wilt gij verantwoord zijn tegenover uw familie en nageslachten, dan rest u slechts één taak: Op de bres voor het vaderland, In den Landstorm Nederland! goed verzorgd wordt ook het aesthe- tisch deel, zonder hetwelk geen harmo nisch geheel verkregen wordt, alle aan dacht moet hebben. Het is van onschatbare waarde voor ons geheele volk en voor de oneindig velen, die er te allen tijde van zullen willen genieten, dat de schoonheid van het nieuwe gebied zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Voor de Zuiderzeedroogmaking, als na tionaal werk, waarvoor het Rijk zéér groote geldelijke offers brengt, mag dit gevraagd worden. Er moet ernstig naar worden gestreefd, dat eenerzijds van het bestaande schoon der Zuiderzee en haar oevers wordt be houden wat mogelijk is; anderzijds dat bij het maken van den Zuidwestpolder naar vermogen nieuwe schoonheid ont staat. Zoo lang de polder nog niet is ge maakt kan dat alles nog gebeuren; daar om moet er nu alle aandacht aan wor den geschonken en er moeten reeds nu voldoende maatregelen worden genomen om de volledige harmonie der deelen te verzekeren. Dat is van groot nationaal belang, hetgeen in vele gevallen vroe ger helaas over het hoofd is gezien en toen werd daardoor onherroepelijk groot verlies geleden. Bij dit werk moet zoo iets voorkomen worden en het kan ook voorkomen wor den, in het belang van het algemeen en tot heil van ons geheele land en volk. Bij de bestudeering van het plan is gebleken, dat bij alle genoemde organi saties in deze algeheele en goede over eenstemming bestaat. Betreurd wordt, dat er geen kanaal langs de kust van Edam naar Schar dam, op hetzelfde peil als het Gouw- meer, zal komen. Dit is jammer met net oog op het scheepvaartverkeer en het watertourisme, terwijl ook uit het oog punt van landschapsschoon een rand- kanaal is te prefecten boven een kanaal door den polder. Indien tegen een rand- kanaal onoverkomelijke bezwaren mochten bestaan, dan zal het kanaal door den polder ruim van afmeting moe ten zijn en voorts landschappelijk en stedebouwkundig goed moeten worden verzorgd. (Wordt vervolgd.) Tragisch ongeluk. Te Utrecht was het 11-jarig meisje E. G. uit de Soera- ba j astraat in de J. P. Coenstraat bij vriendinnetjes op bezoek. De kinderen vertoefden in een bovenkamertje en wa ren bezig met het instudeeren van een voordracht, met het oog op vaders ver jaardag. Plotseling kwam een groote hond de kamer binnenloopen. De 11-ja rige E. G. schrok en sprong op een bed, dat voor een venster stond. Zij viel daar bij tegen een raam, dat openvloog, met het gevolg, dat zij naar buiten viel en oo straat terechtkwam. Door de zware kneuzingen, welke zij daarbij bekwam, was zij op slag dood. Tramontsporing kostte een der passa giers het leven. Woensdagmiddag is ónder het viaduct op den Zeeburgerdijk te Amsterdam een wagen van lijn 10 uit de rails geloopen, waardoor eenige pas sagiers van de balcons op straat vielen. Een man kreeg 'n schedelbreuk en werd naar het O. L. Vrouwegasthuis gebracht, waar hij na korten tijd overleed. Meisje door auto overreden. Op de Etandsgracht te Amsterdam is Woensdag avond een 9-jarig meisje door onoplet tendheid onder een auto geraakt, waar door het zware inwendige kneuzingen bekwam. Bij aankomst in het Wester gasthuis, waarheen de G. G. en G. D. het jeugdige slachtoffer vervoerde, bleek het reeds overleden te zijn. Vergiftigingsgeval. In een laborato rium in de Tolstraat te Amsterdam had Woensdag een 27-jarige assistent de on voorzichtigheid van een hem onbekende, smakelijk uitziende stof te proeven, waarin hij ook een 16-jarigen jongen deed deelen. Bij beiden vertoonden zich na korten tijd vergiftigingsverschijnselen. zoodat de geneeskundige dienst werd ge waarschuwd. De man werd naar het Binnengasthuis gebracht, waar zijn toe stand zorgwekkend bleek. De jongen was er minder erg aan toe en kon huis waarts keeren. 6 Mei: Zon op 6.50, onder 21.14 uur. Maan onder 5.51, op 19.01. WE HEBBEN ALLEN DEN HEILIGEN PLICHT ONS GEZIN EN ONS BEZIT TE BESCHERMEN. VOLG DAAROM DE RAADGEVINGEN OP ZELFBESCHER- MINGSGEBIED. Sinds eeuwen leeft en werkt het Ne- derlandscne volk in innige verbondenheid met de zee en het behoeft derhalve geen verwondering te baren, dat, nu Neder land reeds sedert een viertal jaren van de wereldzeeën afgesloten is, velen uit het lood geslagen en den juisten koers kwijt geraakt zijn. Het gemis van de prachtige koopvaar dijvloot, het gemis van het enorme scheepvaartverkeer in havens als Rotter dam en Amsterdam, de onzekerheid om trent het lot van duizenden Nederland sche zeelieden, dit alles doet velen de toekomst donker inzien en heeft hen het vertrouwen in de herrijzenis van Neder land doen verliezen. Zij vergeten hierbij echter, dat het een typische karaktertrek van het Nederland sche volk is, om juist in tijden van tegen spoed en beproeving door ijzeren volhar ding en koppige vastberadenheid het veelal onmogelijk geachte toch te berei ken. Zoo zien wij ook thans, dat Neerlands jeugd, als de beste vertegenwoordigers van het volk, ondanks alle remmende en belemmerende factoren den weg naar zee hervonden heeft en dit nu vormt de bes te garantie voor Neerlands toekomst. Im mers, de jeugd hervond dezen weg op een bijzondere en voor de toekomst van het Nederlandsche volk zeer belangrijke wij ze, n.1. via de Kriegsmarine, waarbij de vrijwilligers zich reeds bij duizenden meldden. Hiermede leveren zij niet alleen een belangrijke bijdrage in den grooten Europeeschen vrijheidsstrijd, doch bouwen ook voor zich zelf een toekomst op, waarvan slechts weinigen een begrip heb ben. Is eenerzijds de militaire scholing voor iederen jongen man reeds van onschat bare waarde, daarnaast biedt de Kriegs marine een veelzijdigheid in opleidings mogelijkheden, die ook voor het ver dere leven van zeer groote waarde is. Met recht kan dan ook gezegd worden: „Bij de Kriegsmarine levert men niet alleen zijn bijdrage voor den strijd voor heden, doch doorloopt tevens een prach tige beroepsleerschool, waarvan later de vruchten geplukt kunnen worden". Voor velen zal dit niet direct duidelijk zijn. Velen ook beschouwen, zeer ten on rechte, den militairen diensttijd als „ver loren tijd" en daarom volgen hier eenige voorbeelden, die voor een ieder duidelijk zullen zijn. Voor iederen Nederlander, die als vrijwilliger bij de Kriegsmarine dient, bestaat de mogelijkheid ook in de toe komst bij de marine te blijven en zoo hoog op te klimmen als zijn capaciteiten dit mogelijk maken, m.a.w. de officiers loopbaan staat voor een ieder open. ongeacht schoolopleiding. financieele omstandigheden e.d. Wenscht men wel zeeman, doch geen militair te blijven, dan kan men over gaan naar de koopvaardij en is het bij de Kriegsmarine opgedane zeemanschap van zeer groote waarde. Bovendien wordt aan reeds gediplomeerde koop- vaardij-officieren, die als vrijwilliger bij de Kriegsmarine dienen, de gelegenheid gegeven na voldoenden vaartijd voor 'n hoogeren rang verder te studeeren. Daarnaast zijn er nog velen, uit alle mogelijke beroepen afkomstig, die zich thans in de rijen der Europeesche vrij heidsstrijders ter zee geschaard hebben, doch na afloop van den oorlog weer in het bedrijfsleven aan den wal willen terugkeeren. Is dit mogelijk en zoo ja. zullen zij dan niet een heel eind achter op gekomen zijn t.o.v. hen, die niet actief aan den strijd hebben deelgeno men? Het is niet alleen mogelijk om na af loop van den oorlog weer in het be drijfsleven aan den wal terug te kee ren, maar een ieder, die dit wenscht is bij voorbaat verzekerd van een plaats Ja, van een goede plaats, omdat hij te allen tijde voorrang heeft t.o.v. hen, die liever toekeken hoe anderen de kas tanjes uit het vuur haalden, dan zelf de handen uit de mouwen te steken, toen het vaderland hun hulp dringend noo- dig had. Waren zij „vakman" toen zij het blauw der marine aantrokken, b.v metaalarbeider, motordrijver, mecani cien, timmerman, kok, kantoorbediende, administrateur, journalist, enz., dan hebben zij, doordat de Kriegsmarine haar menschen na de militaire- en zee vaartopleiding daar plaatst, waar zij door natuurlijken aanleg het meest presteeren kunnen, gedurende hun diensttijd niet alleen hun vakbekwaam heid op peil gehouden, doch daarnaast ook zeer veel bijgeleerd, zoowel in theorie als praktijk. Nemen wij ten slotte nog hen, die bij hun indiensttreding geen „vakmen- schen" waren, hetzij door de, aan een ieder bekende demoraliseerende invloe den der laatste 10 jaren, hetzij door hun nog jeugdigen leeftijd (indienst treding is mogelijk bij het bereiken van den 17-jarigen leeftijd). Een betere op leiding, een betere leerschool, een be tere ondergrond om later op voort te bouwen, dan de Kriegsmarine biedt, is niet denkbaar Hier toch wordt de jeugd gevormd tot kerels, waar het vader land later trotsch op kan en zal zijn, vastberaden, keiharde, betrouwbare steunpilaren voor de komende generatie Vele ouders in Nederland geraken in den laatsten tijd steeds verder van hun zonen verwijderd, doordat zij geen be grip hebben en ook veelal niet kunnen hebben voor hetgeen in de jeugd van heden leeft. Zij beseffen niet, dat de oorlogsjaren hun kinderen heel anders hebben gemaakt, heel anders moesten ma ken, dan zij zelf in hun jeugd zijn ge weest. Deze oorlogsjaren, deze jaren van strijd, van dapperheid, van offerbereidheid, hebben in de jeugd van heden een geest doen herleven, die sedert tientallen van jaren in het Nederlandsche volk volkomen dood is geweest, de geest van het he roïsme. Begrijpt dit ouders, en begrijpt dan te vens, dat hoe zwaar het u ook veelal vallen zal, uw dierbaar kind af te staan, u het nimmer zult kunnen verantwoorden hem in dit opzicht eenigerlei moeilijkheid in den weg te hebben gelegd. Door het heroïsme der jeugd zal Ne derland uit de duisternis van het heden straks komen te staan in het stralende licht der nieuwe toekomst. Eens zal in de geschiedenisboeken over dezen grooten tijd geschreven worden en ook dan zal de jeugd, zooals steeds, vol spanning den heldenstrijd van het voor geslacht doorleven. Maar vóór dien tijd, over 10, 15 of 20 jaren, zullen uw eigen kleinkinderen op school hooren vertellen over een dwaze wereld met veel goud en vele producten, maar met nog meer ellende, werkloosheid en andere wantoestanden. Zij zullen hoo ren vertellen van den strijd van kleine groepen idealisten tegen sociale onge rechtigheid. van deh groei dezer groe pen tegen alle, voor hen natuurlijk vol komen onbegrijpelijke, verdrukking in. Met spanning zullen zij dezen strijd op den voet volgen. Met schaamte zullen zij van zekere periodes in Nederlands ge schiedenis kennis nemen, maar ten slotte zal ook hun hart van trots en blijdschap sneller kloppen bij het vernemen van de heldendaden der Nederlandsche strijders aan de Europeesche fronten te land en ter zee. En velen dezer kinderen zullen dan met van blijdschap stralende oogen en met van geluk trillende stem kunnen uitroe pen: Ook mijn vader was daarbij! Ouders in Nederland, toekomstige groot ouders, kunt u zich verantwoorden wan neer straks uw kleinkinderen zullen moeten vernemen, dat hun vader, door uw schuld, niet behoorde *tot hen, die be reid waren te strijden voor hun vader land? Wilt u het uw zoon, als toekomstigen vader, aandoen, dat hij straks met het schaamrood op zijn kaken zal moeten ver klaren „helaas kind, neen, i k was er niet bij"? Ouders in Nederland, opvoeders van Neerlands jeugd, denkt over dit alles eens rustig na. Staart u niet blind op wat vroe ger was. laat u niet misleiden door val- sche voorlichting, maar tracht de zaken te zien zooals zij zijn, los van alle bij komstigheden. Zware offers zijn gebracht, worden nog dagelijks gebracht en zullen ook in de naaste toekomst nog gebracht moeten worden. Hoe zwaar deze offers zullen zijn, nie mand kan dit zeggen, maar wetende, dat het gaat om het voortbestaan van het volk. dat ons lief is, om de toekomst van de jeugd, zullen zij te dragen zijn en dus gedragen worden, als het kan door allen, zoo niet, dan alleen door helden. Diefstallen. Een bewoner van de Weezenstraat deed aangifte, dat uit zijn woning ver mist wordt een zilveren kinderarm band. Hij verdenkt hiervan een meisje uit de Weezenstraat. Een dame van den Singel deed aan gifte van ontvreemding van haar rij wiel. Diversen. Een bewoner van de Dahliastraat kreeg een bekeuring inzake het loopen over het spoorweg-emplacement. Een persoon uit Amsterdam, die ver dacht wordt van diefstal, is aange houden. Tegen een vrouw uit de v. d. Ham- straat. die geen geldig persoonsbewijs kon toonen, is procesverbaal opge maakt. Iemand beneden den leeftijd van 18 jaar. die zich na 9 uur des avonds op den opbenbaren weg bevond, is aan gehouden. Naar wij vernemen zal Zondagavond 7 Mei a.s. om 8 uur in de Bethelkerk, Stationspark alhier, een evangelisatie samenkomst gehouden worden, waar aan medewerking verleenen het Geref. Kerkkoor, mevr. Betsy RiekwelBruin, alt, en de heer Jaap Gerritsen, tenor. De toegang is vrij. Het Heldersch Fanfare Corps zal a.s. Zondag 7 Mei, behoudens goedkeuring van den burgemeester, een concert ge ven voor het Ziekenhuis Parkzicht, des middags van 3.15—5 uur. Het programma luidt als volgt: I. Medley Marsch (Mackler), arr. P. 3. Molenaar; 2. Ouv. Romantique, O. Cor donnier; 3. Mont La Ville (Marsch), H. Chaillet; 4. Gammatique Grandiose (MarschG. H. Boedijn; 5. Fantasie Pastorale, G. H. Boedijn; 6. Die Roman- tiker. Wals, Joseph Lanner, arr. A. Meijns Wzn,; 7. Door Bosch en Veld (Marsch)J. R. v. d. Glas. De stand in de verschillende afdee- lingen is momenteel als volgt: Afd. I: 1. J. Wijker 17; 2. J. F. Jost- meijer 12; 3. J. N. Kuitems ll1/®; 4. J. Groeneveld 9; 5. J. §mit 81/®; 6. F. A. Muller 8; 7 J. Valkenier 7Va; 8. H. Dolstra 5'/,; 9. H. A. Herderschee 5'/«; 10. A. Muller 5; 11. A. H. Verschuur 4; 12, J. Bruinsma 2; 13. J. Beek 1. Afd. II: 1. M. Franssen 12'/®; 2. H. A. Dorre 11; 3. S. Zeilstra 10; 4. J. v. Amersfoort 9'/«; 5. A W. de Lange 9; 6. Th. Adriaanse 81/®7. P. Meulenberg 8; 8. C. J. Bosch 8; 9. J. M. Greib 8; 10. D. v. Es 7Vi; 11. N. P. R. C. Krul S'/e; 12. J. Pranger 2'/»; 13. Joh. v. Amers foort 2. Afd. III: 1. P. J. Broos 14; 2. A. C. Leeuw 9Vt; 3. W. Alles 8; 4. J. Eg- berts 6; 5. V. Pranger 6; 6. D. Jongman 5*/*; 7. C. de Groot 4V2; 8, J. Dol 2; 9. A. Visser IV2; 10. H. A. Boon 1. „Betje regeert". Opvoering door Amicitia b(j Slikker. - Waarom Betje, het van een erfenisje levende oudje, als dienstmeid in den huize Van Gelder te rugkomt en op welke wijze zij dit gede railleerde gezin weer in het rechte spoor brengt, we zullen er niet over uit weiden. Betje regeert met straffe hand, zij tiranniseert bijkans, maar.... uit liefde tot de familie, die dat, mevrouw het laatste, tenslotte toch ook gaat In zien. Het was niet alleen de verdienste van mej. C. G ter Burg Betje's rol tot een aannemelijke te maken, zij wist door haar uitstekend spel de muisstille zaal zelfs voortdurend te boeien. Was dus het succes der Wieringer club hier door reeds grootendeels verzekerd (met de bezetting dezer rol staat of valt immers het stuk) ook de anderen droe gen daartoe toch het hunne hij, of werkten althans niet storend. Het al te veel op den voorgrond schuiven van de hoofdrolvertolkster, zooals dit, bij het in ontvangst nemen van het applaus, door de eigen medespelers en speelsters geschiedde, leek ons dan ook niet ge heel juist, zij waren al te bescheiden. Speciaal willen wij daarom ook nog even op de vertolking der rol van den zoon Fred wijzen, waarin de heer Vroom fceel goed de sportiv.eit weergaf, waar mee deze het noodzakelijk tirannieke optreden van Betje aanvaardde. Turnfilm. - Zondagavond gaf de gymn.- vereen. „Klein Begin," te 't Zand een filmvoorstelling in zaal Kreijger. De film toonde ons, zooals 't programma reeds aangaf, 't beste op 't gebied van ver schillende takken der gymnastiek. Daar bij gaf de verzorger der film verklarin gen en tevens raadgevingen aan de aan wezigen, hoofdzakelijk jonge gymnasten, 't Was voor de vereeniging jammer dat de belangstelling van niet-leden niet grooter was. Ook de film zelf had dat zeker verdiend. Uitvoering „Geel-Zwart". - Zondag avond gaf de voetbalvereeniging Geel- Zwart te 't Zand ter gelegenheid van haar kampioenschap een uitvoering in de zaal van den heer de Wit. Opgevoerd werd 't blijspel „Het spook van de Vrij- burcht" wat door alle medespelenden zonder uitzondering zeer goed werd uit gevoerd. De belangstelling was zeer groot. Regisseur de Wit heeft wel suc ces met z'n werk gehad. Iepziekte. - Tengevolge van de iepen ziekte zijn te 't Zand eenige langs den Rijksweg staande boomen gerooid en waarschijnlijk zullen er meerdere vol gen, wat zeer jammer is, daar het veel afbreuk aan de schoonheid van het dorp zal doen. ATHLETIEK—WEDSTRIJDEN IN MIDDENMEER. Naar wij vernemen zal de bekende Sportver. H. E. O. uit Hoogkarspei on der auspiciën van de Nederl Athletiek Unie op Hemelvaartsdag (18 Mei) te Mid- denmeer groote sportwedstrijden organi- seeren, die gehouden zullen worden op het gemeentelijke sportpark. Om 2 uur zal het programma begin nen met athletiekwedstrijden voor da mes en heeren, waarvoor reeds vele in schrijvingen binnenkwamen. Om 4.30 uur zal een voetbalwedstrijd gespeeld worden. Als attractief en tevens propagandis tisch nummer is Ingelascht een 3000 m.- loop. waarvoor alleen inwoners van de Wleringermeer kunnen inschrijven.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1