DAGBLAD VOO Sociale wantoestanden Zware strijd bij het bruggehoofd Sebastopol. De ontruiming van Sebastopol. Twee doodvonnissen. Flinke kerels melden zich voor den strijd tegen het bolsjewisme. De puinhoopen der stad in het kader der distancieeringsbewegingen ontruimd. Het Roemeensche De verjaardag van den Leider. legerbericht. Talrijke luchtaanvallen op België en Frankrijk. De Krim was reeds geruimen tijd als waardefactor afgeschreven. Nieuws in 't kort. Verduisteren v. 21.155.45 Distributie van scheermesjes. Knoeierijen op een boter- fabriek. Mensch en dier J Dood door schuld? Huizer vrouwtje opgelicht. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche Editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DONDERDAG 11 MEI 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 110, 2 pagina's. Dese Courant verschönt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in dese Editie 11 et. per mm. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Lezers schrijven VAN verschillende zijden ontvingen we klachten over de ontoereikendheid van de loonen om met de stijgende kos ten van levensonderhoud gelijken tred ta houden. We geven onderstaand ruimte aan het protest van een werk nemer uit Assendelft, die zijn brief met vollen naam en adres onderteekende. Hij schrijft o.m.: ,,Ik werk 'n de levensmiddelenvooi"- ziening in conttnu-arbeld. Ochtend-, middag- en nachtploeg, negen uren per ploeg, waarvan een half uur sqhafttijd in mindering kan worden gebracht. En na 'n week werken ont vang ik dan 't geweldige bedrag van f 23,42, waarvan dan loonbelasting en ziekengeld is afgetrokken. Ik ben ge trouwd en heb vrouw en kind. Nu kunt u wel nagaan, hoe of dat gaat. Huishuur bakker, slager, kruidenier, brandstoffen en diverse verzekerin gen en wat nog meer alles moet betaald worden van dat hongerloon- tje. Komt de groenteboer, dan ls alles even duur. En zoo ls het met alles. Alles ls duurder dan vóór den oor log. Toen was ik ongehuwd, maar verdiende wel 4 8 5 gulden per week meer. Veel ls er niet te krijgen, maar wat er nog te krijgen is, kan nog niet eens gekocht worden vanwege geldgebrek. Bij de firma is alles in het werk gesteld om loonsverhooging te verkrijgen. Maar de fabriekscom- missie wordt weggestuurd met de boodschap, dat vanwege de overheid geen opslag mag worden gegeven. Of dit waar is of niet, weet ik niet. Maar één ding weet ik we) zeker, dat het een .groote schande is om arbei ders naar huis te sturen met een loon. dat verre beneden de norm is om een eenigszins menschwaardig be staan te kunnen lelden. En trekt u nu maar te keer tegen de wantoe standen van vóór den oorlog, maar probeer mij dan eens uit te leggen, wat voor een toestand of dit dan is, waarin het niet mogelijk is om met den besten wil ter wereld en flink werkeh rond te komen met het re sultaat van een gestadigen arbeid." o ALLESZINS verklaarbare ontevreden heid, waaraan deze man uitdrukking geeft! Zij steunt ook op goede gronden. Ook wij hebben niet bijster veel waar deering voor de sociale politiek, die hier sedert jaar en dag gevoerd wordt. De loonverhoudingan zooals die hier te lande gelden, verschillen belangrijk in nadeelig opzicht in vergelijking met die in Duitschland. Maar in hooger loonen zit niet de kneep van de heerschende moeilijkheden. De groote fbut van de sociale wanverhouding hier te lande is gelegen in het feit, dat speciaal het halfslachtig gedoe van wat zich een Nederlandsche overheid noemt onvol doende de stijging van den levensstand- daard bestrijdt. Dat is niet alleen te wijten aan het ontbreken van leen straf fe wetgeving, doch bovendien en vooral aan de uitvoerende organen, aan rech ters, politie, opsporingsambtenaren en het geheele apparaat, dat den dwingenden socialen plicht te vervullen heeft, eetf stijging van de kosten van levensonder houd met alle ten dienste staande mid delen te verhinderen. Aan den goed- willenden geest van dit apparaat ont breekt veel, omdat het meerendeel der betrokkenen geen geloof heeft in- de sociale juistheid van den geestelijken ondergrond der noodzakelijke maatrege len. Het gros van deze met zoovéél ver antwoordelijkheid belaste personen leeft nog in de oude liberalistische gedach- tenwereld. Zij zijn van meening, dat schaarsch geworden goederen in prijs moeten stijgen. Bovendien zijn zij niet voldoende overtuigd van de groote schuld, die zwarte handelaren en priis- opdrijvers ten opzichte van de gemeen schap, speciaal van de minder draag- krachtigeii, op zich laden. o IJEEL het Nederlandsche volk draagt aan deze sociale wanverhouding schuld. Het zijn de mentaliteit van ego isme, het gemis aan gemeensehapsbésef, het volslagen negeeren van verantwoor delijkheid ten opzichte van de maat schappelijke omstandighëden van zijn evennaaste, die de prijsstijging in Ne derland hebben veroorzaakt. Het gros van het Nederlandsche volk koopt en verkoopt zwart. En waren het dan nog normale prijzen! Dan zou het mom van patriottisme, waaronder alle sociale schurkerijen bedreven worden, nog tot zijn recht komen! Doch de zwarte prij zen in den zwarten handel zijn uitslui tend willig voor zwarte verdieners. De vroegere „bezitters" doen het met de hun overgebleven kapitalen; de met weermachtopdrachten en zwarten handel rijk geworden parvenu's smijten met het geld, uit buitensporige winsten /erkrc- gen. De normale fabrieksarbeider en de normale ambtenaar, die over geen enkel inkomen beschikken dan hetgeen zij door eerlijk werk, dat het daglicht niet schuwt, verdienen, zijn van dit alles de dupe. Daar komt nog bij, dat de salaris sen van ambtenaren en de loonen van arbeiders in de onzalige aanpassingspe riode van Colijn dermate omlaag ge drukt zijn, dat zij nauwelijks voldoen de koopkracht kunnen opbrengen om de periodieke distributiebonnen in te lossen. Tal van goederen blijven in de concurrentie met nieuwe en vreeriide koopkracht buiten hun bereik. Dat is een tergende wanverhouding, ergerlijk te meer, omdat de schuld hiervan uitsluitend en alleen op Neder landers terugvalt. De loonen kunnen en mogen inderdaad niet verhoogd worden, behoudens uitzonderingen voor de minst draagkrachtigen. Loonsverhooging zou slechts een verschuiving van de moei lijkheden beteekenen. VOSTEN van lev sonderhoud mogen niet stijgen. Daar komt het op aan. Dat deze desondanks gestegen zijn, be- teekent een mislukking van de hier te lande gevoerde sociale politiek. Het beteekent vooral een falen van het be staande Nederlandsche controle-appa raat ter noodzakelijke handhaving van de prijzen. Het bewijst een leemte in de houding en mentaliteit van rechters, politie-autoriteiten en opsporingsambte naren. Daardoor blijkt een schrijnend gemis aan sociaal verantwoordelijk-, heidsbewustzijn van het Nederlandsche volk In al zijn geledingen. Dit volk leeft nog steeds ondanks vier jaren oorlog en ondaflks alle propaganda ter versteviging van het gemeenschapsbe sef volgens de oude gedragsregelen: „Ieder voor zich en de duivel pakt de laatste". In het licht van zulke sombere, doch niettemin ware vaststellingen kan men niet bijster optimistisch zijn ten aanzien van de toekomstige ontwikke ling hier te lande. HAMA. Bij onze Vrijwilligers. - Met verlof naar huis 1/1/ PK Kristoforiisch/O/H/P m Wegens verboden wapen bezit en sabotage. 's-GRAVENHAGE, 10 Mei. Het bureau Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden deelt mede: De 24-jarige Gerard Frank Smits uit Hulsberg (Limburg) werd bij een huiszoeking in het bezit van een vuurwapen aangetroffen, dat. bij op een gegeven oogenblik tegen de Duitscho bezettende macht gebruiken wilde Hij is als saboteur ter dood ver oordeeld. De 23-jarige Dirk Plagmeyer uit Sassenheim had tezamen met an dere Nederlanders opdracht een mili tair object te bewaken. Hij verliet zijn post en beschadigde een onderdeel van het aan zijn bescherming toevertrouw de militaire object. Hij deed dit met de bedoeling, daardoor zijn gering schatting voor de Duitsche bezettende macht tot uitdrukking te brengen. Plagmeyer werd als saboteur eveneens ter dood veroordeeld. Het vonnis over Smits en Plagmeyer is met den kogel ten uitvoer gelegd. KEURINGEN WAFFEN SS, SS-WACHT BATAILLON, LANDSTORM NEDERLAND KRIEGSMARINE, GERMAANSCHE SS IN NEDERLAND. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Op de volgende data zullen de keuringen plaats hebben voor bovenstaande forma ties: 12 Mei 8—12 uur Arnhem, Café Royal. 12 Mei 1518 nnr Zwolle, Hotel GUtenbeek. 13 Mei 8—12 uur, Groningen, Heerestraat 46. 13 Mei 1517 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 15 Mei 8—13 uur, Amsterdam, Dam 4. 16 Mei, 8—12 uur. Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245. 16 Mei, 15—17 uur, Amersfoort, SS-Wacbtbataillon 3, Leusderweg. TUdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tol de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, kolen etc. Personen tusschen 19—35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier tn de Waffen SS kan leder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen, zijn schoolopleiding ls niet doorslaggevend. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de navol gende Nebenstellen der Waffen Sji: Amsterdam. Dam 4; Alkmaar, Langestr.56; Heerlen, Sajoleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het SS-Ersatz- kommando, Korte Vijverberg no. 5, Den Haag. Voor de Kriegsmarine, Marine An- nahmestelle West, Utrecht, Plompetorengracht 24. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 10 Mei'. - Het opper bevel van de weermacht deelt mede:' In het bruggehoofd van Sebastopol z)jn Duitsche en Roemeensche troe pen nog steeds in zware gevechten met de opdringende bolsjewisten gewikkeld. In het kader van onze distancieeringsbewegingen werden de puinhoopen van de stad Sebasto pol ontruimd. Slagvliegtuigen vernietigden gisteren overdag 30 Sovjet-Russische pantser wagens. In luchtgevechten eny door luchtdoelartillerie werden 19 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. In het gebied van Jassy, ten oosten van den Sereth en op den westelijken oever van de Moldau mislukten plaat selijke aanvallen der bolsjewisten. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vernietigden ten noorden van Moer- mansk drie Sovjet-Russische motortor- pedobooten, alsmede twee koopvaardij- vaartuigen van tezamen 2600 brt. Bij aanvallen op Duitsche steunpun ten in het hooge noorden verloren de bolsjewisten 19 vliegtuigen. Het Italiaansche front. Aan het Italiaansche zuidelijke front werden verscheidene vijandelijke aan vallen afgeweerd. Stoottroepen bliezen talrijke vijandelijke gevechtsposten op. Gevechtsvliegtuigen vielen met succes schepen bij het landingshoofd van Net- tuno aan. Twee vrachtschepen van te zamen 5000 brt., twee vrij groote lan dingsvaartuigen en een torpedojager werden zwaar getroffen. Een deel van deze schepen is waarschijnlijk vernie tigd. Bij zijn aanvallen op plaatsen in de bezette gebieden in het westen en bij aanvallen in het gebied van Luxem burg en Saarbrücken verloor de vijand gisteren 19 vliegtuigen. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen op het stadsgebied van Berlijn. De Leider CNF/H. Schlld/Pax m UTRECHT, 10 Mei. Ter gelegen heid van den verjaardag van den Lei der zullen heden, 11 Mei, in een zes tal groote steden in ons land openbare bijeenkomsten worden gehouden, waar ook vooraanstaande functionnarissen der Nationaal-Socialistische Beweging het woord zullen voeren. Te Utrecht wordt een bijeenkomst gehouden, waar op alle hiervoor in aanmerking ko mende leden van den National en Jeugdstorm op plechtige wijze in de N.S.B. zullen worden opgenomen. Aan vang half twee. De Nederlandsche Om roep zendt om één uur over den zen der Hilve-sum 1 een rede uit van den secretaris-generaal der Beweging, ir. C. J. Huygen. onde- den titel: „Mus- sert. Leider voor ons volk' Van vier tot vijf uur ontvangt de Leider alle leden der Beweging en nevenorganisa ties, die hem persoonlijk willen feli- citeeren met zijn 50sten verjaardag. Roe- Mei BOEKAREST, 10 Mei. - Het meensche legerbericht van 9 luidt: Op de Krim duren de vijandelijke aanvallen op het bruggehoofd Sebasto pol voort. Zware gevechten zijn gaan de; 56 Sovjet-vliegtuigen werden neer geschoten. Aan den beneden-Dnjestr en in Bes- sarabië geen bijzondere gebeurtenissen. In Moldavië, in het gebied ten noor den van Jassy, hevige vijandelijke aan vallen afgeslagen. Maandagavond is de stad Brussel weer het voorwerp geweest van een Britsch-Amerikaanschen luchtaanval. Twee opeenvolgende golven bombar dementsvliegtuigen, die op een zeer groote hoogte opereerden, hebben eens te meer dood en vernieling onder de burgerbevolking gezaaid door het luk raak uitwerpen van tientallen brisant bommen. Talrijke woningcomplexen werden als het ware weggevaagd. Ook een hospitaal werd beschadigd. Dinsdagmorgen was het aantal doo- den reeds meer dan 100 en waren er ruim 160 gewonden Het aantal volle dig verwoeste of zwaar geteisterde woningen bedroeg circa 300. Dinsdagavond hebben Engelsch- Amerikaansche vliegtuigen Brussel op nieuw gebombardeerd. Verscheidene bewoonde wijken werden getroffen. Aanval op Groot-Luik. Zondagavond hebben Britsch-Ameri- kaansche vliegtuigen de Luiksche Ag glomeratie aangevallen. De arbeiders wijken werden zwaar beschadigd en een twintigtal personen werd onder het puin bedolven. Dinsdag werd een nieuwe aanval gedaan. Honderden ar beiderswoningen werden vernield of beschadigd en talrijke slachtoffers lig gen nog onder het puin. Het scheikun dig laboratorium van de Universiteit van Luik is zwaar beschadigd en de kerk Renory gedeeltelijk vernield. Aanval op stad iu de Ardennen. Het Anglo-Amerikaansche luchtwa- pen heeft Zondag en Maandagochtend bomman geworpen op een stad in de Ardennen en drie omliggende gemeen ten. Volksbuurten en arbeiderswijsen werden getroffen, terwijl talrijke hui zen en een meisjesschool werden ver woeste Fe drie omliggende gemeenten werden bijzonder zwaar geteisterd. Tot nu toe zijn er reeds circa zeven tg doodan en tweehonderd gewonden. Kamerjjk getroffen. Maandag is Kamerijk opnieuw ge bombardeerd. Er zijn vele dooden en gewonden en er is groote schade ver oorzaakt. Nog kwamen berichten in van bom aanvallen op plaatsen bij Rouaan en Rennes. VELÉ AMERIKAANSCHE BOMMEN WERPERS NEERGEHAALD. BERLIJN. Batterijen luchtdoelar tillerie der Duitsche luchtmacht heb ben met goede uitwerking deelgeno- mei'1 aan den afweer van formaties Amerikaansche vliegtuigen, die gister ochtend waren doorgedrongen tot het gebied der Oostelijke Alpen. Verschei dene viermotorige bommenwerpers stortten in het concentrische vuur der luchtdoelartillerie omlaag. RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL. 's-GRAVENHAGE, 10 Mei. - Max Blokzijl spreekt in de serie Brandende Kwesties, uit te zenden op Donderdag 11 Mei 1944 over Hilversum I om 18.45 uur. De titel van dit praatje is: „Wat is er gaande in Braoant?" BERLIJN, 10 Mei. (DNB) Het ver voer van de Duitsche en Rotemeensche formaties uit Sebastopol naar het Duitsch-Roemeensche vasteland is vol ledig gelukt en kan reeds thans een tactisch evenals technisch opmerkelij ke prestatie genoemd worden aldus begint de militaire correspondent van het DNB, Martin Hallensleben, zijn be schouwing over de militaire situatie van heden. Hij schrijft verder: Nu de ontruiming van de stad en haven van Sebastopol door de Duitschers en Roe menen is voltrokken, kan openlijk ge sproken worden over de rol, die de Krim in den loop van de laatste maan den ten deel gevallen was in het be stek van de Duitsche oorlogvoering. In den loop van het geheel der ope raties was reeds maanden geleden dui delijk geworden, dat de Duitschers van plan waren bij vertragenden tegen stand in het Oosten de laatste hand te leggen aan de voorbere.dingen voor de groote acties van 1944. Het was op vallend, dat zij uit de toen reeds zicht baar wordende concentratie van krach ten op alle gebieden van hun oor logvoering geen omvangrijk potentieel afzonderden voor de toen woedende veldslagen, maar het weerstandsver mogen hunner formaties in het Oosten kennende en terecht daarop vertrou wende hun leger geleidelijk terugleid den naar de Proeth. Toen men van Duitsche zijde de komende ontwikke ling koel en berekenend onder oogen zag, trok men ten gunste van de veilig stelling van het militaire eindsucces waarvan men op grond der plannen voor 1944 volstrekt zeker is nuchter de eenig mogelijke consequentie en schreef de Krim als waardefactor af. Men ging derhalve successievelijk over tot een vermindering van de daar achtergelaten strijdkrachten, waarbij men zorg droeg voor camouflage deze; actie, en haalde allereerst de omvang rijke voorraden oorlogsmateriaal naa* Roemenië. Vervolgens ging men er toe over de bevolking van c'e Krim, voor zoover zij zich or.der Duitseha bescher ming had geplaatst, tezamen met de indertijd voor de bolsjewieken geduch te Kaukasiërs te redden. Er waren vol doende vaartuigen aanwezig om dit omvangrijke transport uit te voeren Dag en nacht voeren schepen, reeds in den tijd, toen bij Perekop en Kertsj de Duitsch-Roemeensche versperringsgren - DIEF SPRONG IN HET WATER EN VERDRONK. AMSTERDAM, 10 Mei. - Hedenoch tend te ongeveer 4 uur zagen eenige leden van de Landwacht op de Jacob van Lennepkade een man loopen, die 2 gonjezakken met goederen vervoer de. De man trachtte door in het water te springen aan zijn aanhouding te ont komen. Toen man hem na korten tijd op het droge had gebracht, bleek hij overleden te zijn. Daar de verdronkene geen papieren bij zich had, kon ziji' identiteit nog niet worden vastgesteld De goederen, welke zich in de gonje zakken bevonden (levende konijnen rijwielbanden, laarzen enz.), bleken uit tuinhuisjes van perceelen in de Ka naalstraat te zijn ontvreemd. Via een leegstaand benedenhuis had de dief zich toegang verschaft. del nog niet was weggeschoven'. Ook de daarop volgende troepenverschepin gen verliepen vlot. Geringe verliezen voor de ontruimers. Er kan thans gezegd worden, dat er in de oorlogsgeschiedenis slechts wei nig voorbeelden zijn geweest voor de ontruiming van een bijna geheel door het water omspoelde landstreek, welke zoo geringe verliezen van de ontrui mers en verhoudingsgewijs zoo zware verliezen van de bezetters heeft ge- eischt. De hardnekkige en taaie ver dediging door de troepen, die het weg voeren moesten dekken, heeft tactisch een gunstige uitwerking gehad op den Duitschen zuidelijken vleugel op het vasteland. Toen de toestand op den Duitsch-Roemeenschen rechtervleugel geconsolideerd was, was het tijdstip gekomen voor een ontruiming van de Krim. DIEVEN ACHTEP. SLOT EN GRENDEL. In den nacht van Maandag op Dins dag j.1. ontdekten twee surveilleerende politiebeambten te Amsterdam sporen van inbraak aan een schoenenzaak in de Damstraat. Vermoedende, dat de bezoekers pog binnen vertoefden, vat ten zij in de omgeving post, met het resultaat, dat zij na korten tijd de drie dieven toen deze met vier vóïle zakken naar buiten kwamen kon den arresteeren. De zakken bleken pl.m. 100 paar schoenen to bevatten. Gandhi's toestand. Naar Associated Press uit New-Delhl meldt, is Gandhi's toestand weer slechter geworden. Doodelijk ongeval op station. De 22- Jarige slagersknecht G. J. HoUegien uit Heino geraakte dezer dagen tusschen de buffers van twee spoorwagons bekneld, toen hij op het stationsemplacement te Zwolle bezig was met het Inladen van kalveren en nog tusschen de wagens door trachtte te loopen, terwijl er mede ge rangeerd werd. H. werd met een Inge drukte borstkas naar het ziekenhuis ver voerd. waar hij aan de gevolgen van 't ongeval overleden is. Scholier door auto overreden. Toen de autobus, die den dienst van Ootmar- sum van Oldenzaal onderhoudt, na her stel van een motordefect een proefrit maakte, klom de scholier L. achtercm den generator. Hij viel er af, toen de wagen bij een wegkruising draaide, kwam onder de wielen en overleed spoe dig aan de gevolgen Door de tram aangereden. Gister avond half acht ls op den Schenkweg -te 's-Gravenhage de 9-jarige A N. C., toen hij een bal achterna liep. door de N.- Zuid-Hollandsche tram aangereden. De knaap is met een hoofdwond en hersen schudding naar het R.K. ziekenhuis over gebracht Doodelijk ongeval bij het spel. Zon dag kwam het 5-jarig zoontje van de fa milie Jolie te Tilburg, toen het bij de buren aan het spelen was met zoo'n vaart tegen den kant van een deur te recht, dat het een ernstige schedelbasls- fraetuur opliep. In den loop van den avond is het knaapje overleden. 12 Mei: Zon op 5.49 uur, onder 21.24 nur. Maan op 0.50 uur, onder 9.03 nur. Men behoeft geen oude mesjes meer in te leveren. 's-GRAVENHAGE, 10 Mei. - In den loop van Mei zullen weder 5 scheer mesjes beschikbaar worden gesteld *>or iederen mannelijken ingezetene, die in het bezit is van een tabakskaart. In verband met de evacuaties sedert de vorige distributieperiode is het niet mogelijk, zooals aanvankelijk de bedoe ling was, aan de belanghebbenden op basis van hun inschrijving voor de eerste distributieperiode, voor de twee de maal scheermesjes te doen afleveren Er wordt daarom thans de volgende nieuwe regelilng getroffen: Elke belanghebende dient een nog door het Centraal Distributiekantoor bekend te maken bon van de tabaks- kaart tusschen 15 en 20 Mei as. in te leveren bij zijn leverancier (detaillisti Het is daarbij niet noodig 5 oude scheermesjes in te leveren, zooals de vorige maal het geval was. De leveran cier (detaillist) geeft voor de in ont vangst genomen bonnen een ontvangst bewijs. Zoodra de detaillist op de door hem ontvgngen bonnen zal zijn bevoor raad, kan de belanghebbende tegen in levering van zijn ontvangstbewijs het hem toekomende aantal scheermesjes in ontvangst te nemen. Detaillisten, die no? over voorraad beschikken, mogen direct tot aflevering overgaan en be hoeven in dat geval uiteraard geen ontvangstbewijs voor de ingeleverdfe tabaksbonnen af te geven. Aangezien de inschrijvingsregisters van de eerste distributieperiode thans zijn vervallen, zijn de belanghebben den voor de nieuwe periode niet meer gebonden aan de detaillisten, bij wie zij zich voor de eerste periode hebben laten inschrijven. Het ontvangstbewijs, dat door den detaillist bij de inlevering van den bon is afgegeven, moet zorgvuldig worden bewaard, daar men slechts tegen in levering van dit ontvangstbewijs de scheermesjes zal kunnen verkrijgen Op verzoeken om beschikbaarstelling van scheermesjes in gevallen dat het ontvangstbewijs is verloren gegaan, kan niet worden 'ngegaan. Met het oog op een zoo vlot mogelijke bevoorrading van de detaillisten waardoor de scheermesjes zoo spoedig mogelijk ter beschikking var. de be langhebbenden kunnen komen wordt het publiek dringend aageraden de bonnen in te leveren bij detaillisten, die gewend zijn dit rrtikel regelmatig te verhandelen. Zooals detaillisten in fijne staatwa- ren, drogisten, kappersbedrijven en parfumeriezaken. WINKELIER TROK AAN HET KORTSTE EIND. De detaillist in luxe-, huishoudelijke en gebruiksvoorwerpen G. te Bussum werkte de actie van de Prijsbeheer- sching om de prijzen van gebruiks- en huishoudelijke voorwerpen tot een re delijk peil terug te brengen, tegen door het afscheuren van één der bekende plakkaten. Tevens had hij de aanwij zingen van de opsporingsambtenaren niet volledig uitgevoerd. Bij nader on derzoek werd in den kelder en op den zolder van dezen winkelier een aanL tal artikelen gevonden, die hij voor- loopig niet wenschte te verkoopen, doch bestemd had voor geldbelegging en als reserve voor na den oorlog. Te vens vonden de opsporingsambtenaren een ruime hoeveelheid boter en vet, welke voor een deel in zijn bezit wa ren gekomen door ruiling tegen kop en schotels e.d. Tegen den winkelier is proces-verbaal opgemaakt, terwijl de geheele winkelvoorraad in beslag is genomen en verwijderd zal worden. De artikelen zullen tegen normale prijzen de consumenten bereiken. De voorzitter en de secretaris van de Coöperatieve Zuivelfabriek „De Vol harding" te Losser, G. H. Schulte en G. M. Punte, zijn op last van den Offi cier van Justitie te Almelo gearresteerd in verband met de knoeierijen, die op deze fabriek zijn voorgevallen. De directeur van deze fabriek, de heer Kleine Wicherink, werd onlangs door den economischer, rechter tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De voorzitter, Schulte, heeft reeds bekend, dat hij geweten heeft, dat op de fabriek werd geknoeid. Water werd bij de boter gevoegd. Het was hem tevens bekend, dat het personeel en an deren boter zonder bon kregen en dat de huur van een filiaal werd voldaan door middel van bonlooze boter. Bij de behandeling van de strafzaak tegen den ex-directeur bracht zoowel' de ver dachte als diens verdediger naar voren, dat verschillende bestuursleden op de hoogte waren van de knoeierijen en dat zij hem er zelfs toe hadden aange spoord, terwijl deze bestuursleden ook zelf iedere week boter zonder bon ont vingen. Voorts werd er op gewezen, dat deze bestuursleden aan de schor sing en het ontslag van den directeur hadden medegewerkt. LOONEN EN ANDERE ARBEIDS VOORWAARDEN IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. In de regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden voor het Bloem- bollenbedrijf in de provincies Noord en Zuid-Holland komt een bepaling voor, dat een patroon aan zijn vaste arbeiders (gehuwd of kostwinner) min stens 30 RH. gemest vrij land of 60 R.R. paden voor de nateelt moet verstrek ken. Echter is hij bevoegd in plaats van land, aardappelen te verstrekken. Ten einde misverstand en daardoor mogelijke conflicten met de distribu tieautoriteiten te vermijden, moet erop worden gewezen, dat bovengenoemde bevoegdheid wordt beperkt door het geen in andere wettelijke voorschrif ten ten deze is bepaald. De patroon zal dus zijn arbeiders niet meer hectoliters aardappelen mogen verstrekken, dan de distributiebepalingen toestaan. In de nieuwe Landbouwregeling is dit uitdrukkelijk aldus vastgelegd: De werkgever is verplicht, voor zoover het bedrijf dit toelaat en de distributiebe palingen het toestaan, aan den arbei der op wiens verzoek producten uit het bedrijf krachtens eenige zelfver- zorgingsregeling of telerspremieregeling mogen worden behouden, deze te ver strekken tegen de vastgestelde richt- en marktprijzen". In dezen zin moet het woordje „be voegd" uit de Bloembollenregeling worden opgevat. Ergens aan één der grachten van Alkmaar zit een zwaan te broeden. Esn wit wonder bij donker water. Een witte verzonkenheid temid den van het steedsche gewoel. Een witte sierlijkheid, als de tot veer geworden zwenking van een zwevenden vogel. Een witte zwijgende schoonheid, verdiept in het geheime eener ko mende geboorte. Een wtitte genade voor de stad, die dit wonder aanschouwen mag. Maar rondom deze witte, teedere droomende voornaamheid isde jonge mensch! Een kapotte fluit ketel, een afgedankte hoed, een halve schoen, liggen en drijven in de nabijheid en alleen de bodem van het water weet wat de lieve jeugd nog méér geworpen heeft naar het broedende dier, dat als een besneeuwde vogel in den lente dag den raadselachtigen roep van zijn vogelziel gehoor schenkt en zijn eeuwigen plicht vervult. Is er in Alkmaar geen enkel groot mensch, die dat verhinderen kan? En in zóó'n wereld moet ik leven! OVIDIUS. 's-GRAVENHAGE, 10 Mei. - De con ductrice bij de Rotterdamsche tram C. M van P. heeft in eerste instantie te rechtgestaan voor de rechtbank te Rot terdam ter zake dood door schuld. Op 9 September 1943 deed zij dienst op lijn 10. De tram stopte op het Beursplein en mej. van P. zou toen afgebeld hebben, terwijl Joh. Wiessen- haan nog bezig was in te stappen. W. viel en kwam zoodanig terecht, dat hij aan de gevolgen overleed. Het slacht offer was minder goed ter been en droeg een zak op zijn rug. Hij had reeds een voet op de treeplank van het voor- balcon van den bijwagen en wilde zich van den rugzak ontdoen, toen de tram zich reeds in beweging zette. De rechtbank nam aan, dat het onge luk niet aan de schuld van de con ductrice te wijten was en sprak haar vrij, waarop de Officier van Justitie In Hooger Beroep ging. Voor het Hof werden acht getuigen gehoord. De procureur-generaal meende, dat de conductrice gefaald heeft. Zij ver klaarde, dat, toen zij groen licht gaf, er niemand stond op het voorbalcon van den bijwagen. Gebleken i« echter, dat zich daarop verscheidene reizigers bevonden. Dit bewijst, dat zij niet goed uitgekeken heeft. Spr. wilde,, wat de straf betreft, in aanmerking nemen, dat, gezien het psychotechnisch rapport over deze verdachte, zij niet had be- hooren te worden aangenomen als con ductrice. Hij eischte een gevangenis straf van 2 maanden. Een 29-jarige transportarbeider uit Zaandam was ongeveer twee jaren ge leden met een anderen man bij - een 62-jarige vrouw in Huizen gekomen om gouden tientjes te koopen. De vrouw had een paar tientjes geërfd van haar moeder en ze woa die als familiegoed bewaren. Ze stuurde de kooplieden dus weg. Maar de heeren kwamen terug en na een tweede ver- geefsche poging probeerden zij het voor de derde maal. Eindelijk lukte het hun de geldstukken in handen te krijgen, enkel maar „om ze even van dichtbij te zien". Ze bekeken de tien tjes en toen de vrouw tot verkoop nog altijd niet bereid bleek, gooiden zij de munten zuchtend op een schoteltje en gingen heen. Toen de mannen weg waren, kwam de vrouw tot de ontstellende ontdek king, dat de tientjes er ook niet meer waren, doch dat op het schoteltje twee vergulde halve guldens lageri. Thans moesten de beide mannen zich voor de rechtbank te Amsterdam verantwoorden. Alleen de transportar beider, -die, in tegenstelling met zijn mede-verdachte, een blanco strafregis ter had, was verschenen. De officier van justitie, mr. H. J. van Nouhuys, wilde rekening houden met het gunstig rapport, dat over den trarsportarbeider is uitgebracht en met het feit, dat de man in de twee jaren, die sinds de oplichting zijn ver- loopen, zich goed heeft gedragen. Hij eischte daarom zes maanden gevange nisstraf, echter met toepassing van de gratieclausule voor den geheelen tijd. Tegen den anderen man eischte hij drie maanden onvoorwaardelijk. Uitspraak Woensdag 24 Mei. Gedecoreerd! Toen hg voor de eerste maal het uniform der Waffen H aanhad, stapte hjj trotsch als een pauw door de straten. Hij vertrok naar het front eo kwam gedecoreerd terug. Nu was hij niet langer zoo maar een doodgewoon soldaat. Wat was hjj trotsch op zjjn onder scheiding - en met recht! Doe als hjj; maak iets van Uw leven! Vul onderstaande boa in. U ontvangt dan nadere in lichtingen. NAAM - ADRES- WOONPLAATS «noifct toezending eener brocha over de WzSen Uitknippen en inrenden tee Ersatz-kommando Niederiande, Korte Vijverberg 5. Den Hang.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1