DAGBLAD VOOR „DE PARTIJ IN OORLOGSTIJD". Dr. Göbbels in „Das Reich' Hei nationaal-socialistisch regiem belichaamt den wil van het volk. Flinke kerels melden zich voor den strijd tegen het bolsjewisme. Sovjet-bruggenhoofd aan berieden-Dnjestr opgeruimd. Terreuraanvallen op Hongaarsch en Duitsch gebied. De Duitsche luchtmacht in het Oosten. De terugkeer van Von Papen. Verduisteren v. 21.155.45 Vordering van vrachtauto's. Inschrijving. Mussert's 50ste verjaardag, Gelukwenschen van den Führer voor Mussert. Aanpassing Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.T. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche Editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. VRIJDAG 12 MEI 1944. 1ELDERSCHE 'EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 111, 2 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.«n. Bij contraet binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. BERLIJN, 11 Mel-(D.N.B.). In „Das Reich" publiceert rijksminis ter dr. Göbbels een artikel „De partij 1° oorlogstijd". Dr. Göbbels verklaart het verschil in dè houding van het Duitsche volk tegenover de oorloos- moeilijkheden tijdens den eersten en den huidigen wereldoorlog, door er op te wijzen, dat het Duitsche volk van toen zönder leiding was, terwijl het thans met vaste hand geleid wordt, en dat niet alleen door een centrale 'in stantie, maar door tallooze leidings- posten in het land, die tot in de laatste cel van het laatste dorp reiken. Deze voor den oorlog belangrijke taak wordt volbracht door de partij. Er gebeurt in het openbare leven niets, waarop zij niet den grootsten inv1 ed heeft. Zij Staat midden in het volk en zorgt er voor, dat de levensbehoeften van het volk eenerzijds en de oor'.ogs behoeften anderzijds voortdurend tegen elkander worden afgewogen. Onze staat, Aldus de minister, wordt bestuurd en geleid volgens de beginse- len van ons partijprogramma. Maar de staat is evenals de partij slechts een middel tot het doel. Doel van onzen partij-arbeid is het volk. Tegen le vij andelijke beweringen brengt de minis ter nogmaals naar voren, dat de partij niet door geweld, maar door den wil van het volk aan de macht gekomen is. Het nationaal-socialistische regime be lichaamt den wil van het volk in een omvang, zooals in de geschiedenis vrij wel nooit het geval is geweest. Als de mocratie de gelijksoortigheid van den politieken wil van het volk en zijn lei ding beteekent, dan is het nationaal- socialisme de beste democratie der we reld. Taken van partij en staat dui delijk afgebakend. De taken van u ar tij en staat zijn in de practijk zoo duidelijk afgebakend, dat er geen plaats is voor onvruchtbare debatten. De partij leidt het volk, de regeering den staat. De taak van de volksleiding is juist in den oorlog zoo veelomvattend geworden, dat over haar waarde en beteekenis nauwelijks nog getwist kan worden. Hier zijn milli- oenen vrijwilligers en in overwegende meerderheid onbezoldigde helpers aan den arbeid, die uit het zuiverste idea lisme hun volk dienen en geen andere eerzucht kennen dan voor zijn welzijn te zorgen. Hun gezag berust op hun prestatie en is in het geheele volk ver ankerd. De politieke wil van het volk wordt in hoofdzaak door hen gevormd. Op hen kan de Führer zich steeds ver-, laten. Zij zijn zijn politieke garde. De partij is het beste en meest idealisti sche deel van het volk. Zij onderscheidt zich van de groote massa niet zoozeer door de aanspraak op hoogere rechten, maar dijor de vervulling van hoogere plichten, zoowel in het vaderland "lo aan het front. In dezen* oorlog, aldus vervolgt dr. Göbbels, kan slechts een volk, dat op den bodem van een duidelijk en onbe- 1 twistbaar, ideologisch gemotiveerd poli tiek geloof staat, zich handhaven. Dit geloof in het volk te verankeren, te onderhouden en te versterken, kan niet de zaak zijn van een staatsbestuur, maar slechts van de politieke leiding door de partij. Gebleken is, dat het na- tionaal-socialisme in het Duitsche volk krachten heeft blootgelegd en steeds weer blootlegt, die wij zelf nog geens zins kenden. Die krachten vormen een aanvulling aan nationale energie en vastbeslotenheid, die voor de overwin ning van beslissend belang is. Juist daarom haten onze vijanden de partij en alles, wat in den staat, in de weermacht en in onze nationale leiding in het al gemeen stellig nationaal-socialis'.isch is. Duitschland kent geen crisis symptomen. Zelfs in de meest critieke tijden kent Duitschland geen crisissymptomen. Op positie en stakingen zijn slechts denk baar in een klassenstaat, die geleid wordt in het belang van een bevoor recht bevolkingsdeel. Onze staat echter is een staat voor het volksgeheel. Onze vijanden, aldus besluit dr. Göb bels, mogen ons op een of ander ma terieel terrein voor zijn, op het terrein van den volkswil en de nationale vast beradenheid staan zij hopeloos bij ons achter en hier zal de beslissing vallen. Daarop heeft de partij ons geheele volk voor te bereiden. Beproefd in strijd en crises, zal zij elke moeilijkheid over winnen en ten slotte over haar vijanden triomfeeren, Zooals de revolutie haar tijd noodig had, zoo heeft ook d-ze oor log zijn tijd noodig. Maar aan het einde staat ook hier de overwinning. Bij onze Vrijwilligers. Onze mannen bedienen de zware tankt, die zoo'n groot aandeel hebben gehad in den heldenstrijd om Kowel Mr PK Kraus/O/H/P m KEURINGEN WAFFEN SS, SS-WACHT BATAILLON, LANDSTORM NEDERLAND KRIEGSMARINE, GERMAANSCHE SS IN NEDERLAND. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Op de volgende data zullen de keuringen plaats bebben voor bovenstaande forma ties: 13 Mei S—12 uur, Groningen, Heerestraat 46. 13 Mei 15—17 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 15 Mei 8—13 uur, Amsterdam, Dam 4. 16 Mei, 8—12 uur. Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245. 16 Mei, 15—17 uur, Amersfoort. SS-Wachtbataillon 3, Leusderweg. Tijdens de keuringen worden alle Inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, kolen etc. Personen tusschen 19—35 Jaar, die aanmeldlngsplichtig z(jn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier tn de Waffen SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding beeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de navol gende Nebenstellen der Waffen SS: Amsterdam Dam 4; Alkmaar, Langestr.56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerestraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het SS-Ersatz kommando, Korte Vijverberg no. 5, Den Haag. Voor de Kriegsmarine, Marine An- nahmestelle West, Utrecht, Plompetorengracht 24. BERLIJN, 11 Mei. - Sedert weken staat de luchtoorlog in het Oogten in het teeken van een buitengewoon groo te Duitsche activiteit, die te opmerke lijker is, daar groote deelen der lucht macht gestationneerd zijn aan de fron ten in het zuidoosten, het zuiden, het westen en het hooge noorden. Ook Woensdag- haddon de Duitsche vliegers aan het oostelijke front weer een groot aandeel in de zware gevechten. Ster ke foAnaties opereerden zoowel in de afweergetfechten als tot steunverle ning aan eigen aanvallen. Bovendien werd de- operatieve luchtoorlog tegen belangrijke aanvoercentra der bolsje wisten, die sedert begin April zeer is toegenomen, voortgezet met krachtige aanvallen op groote stations in de Oekraine. De beteekenis van deze geconcen treerde bombardementen op aanvoer centra en verkeerspunten kan niet over schat worden, want juist in het voor jaar zijn de Sovjets meer dan anders óp de spoorwegen aangewezen tenge volge van den modderigen toestand der wegen in den zuidelijken sector. Hoe veel beteekenis de bolsjewisten zelt aan de gebombardeerde goederensta tions toekennen, blijkt uit het feit, dat zij onmiddellijk na de aanvallen steeds weer de vernielingen zoo snel mogelijk trachten te herstellen met een massa al gebruik van arbeiders. DE POOLSCII—SOVJET-RUSSISCHE KWESTIE. STOCKHOLM, 11 Mei (D..N.B. Volgens onbevestigde berichten zou volgens „Svenska Dagbladet" de Pool- sche priëster Orlemanski, die onlangs een bezoek aan Stalin heeft gebracht, een voorstel van Stalin tot oplossing van het Poolsch—Sovjet-Russische con flict bij zich hebben. Volgens dit voor stel zouden de huidige Poolsche „minis ter-president" en de Poolsche emigran- tencómmissie hun functie behouden, en zou de commissie met één lid worden uitgebreid. Dit zou een bekend Poolsch communist zijn, die zich op het oogen- blik te Moskou bevindt. De Poolsche oppr'bevelhebber gene raal Sosnkowski zou aftreden en het opperbevel worden waargenomen door een driemanschap, bestaande uit een generaal der Poolsche strijdkrachten in Schotland, een generaal van het Pool sche leger in het midden-oosten en ge neraal Berling als vertegenwoordiger van het Poolsche leger in de Sovjet- Unie. In Poolsche kringen te Londen, zoo meldt het blad verder, beschouwt men Orlemanski zuiver als een communist, waarvan Moskou gebruik maakt, omdat aan zijn woorden, daar hij priester is, door vele Polen beteekenis wordt ge hecht, als zijnde boven partijpolitiek verheven. FÖRRESTAL OPVOLGER VAN KNOX. President Roosevelt heeft James For- restal tot minister van Marine benoemd, zoo. meldt de Britsche Berichtendienst uit Washington. Forrestal is hiermede de opvolger geworden van den over- kol. Frank Knox. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 11 Mei. - Het opper bevel van de weermacht deelt mede; In het gebied ten westen van Sebastopol sloegen onze troepen gisteren tezamen met bataljons Roemeensche bergjagers verbitterde aanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten af. Twintig Sovjet pantserwagens werden vernietigd. Aan den beneden-Dnjestr braken onze divisies, door Duitsche en Roemeensche slagvliegtuigen doel treffend gesteund, door een vijan delijke bruggenhoofdstelling op den westelijken oëVer van de rivier hoen, drongen diep in de artillerie stellingen door en ruimden het ge heele bruggenhoofd óp. De bolsjewisten leden zware, bloe dige verliezen en verloren meer dan 500 gevangenen, 163 stukken geschut en granaatwerpers, alsmede talrijke andere wapens. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht de sta tions Sjepetowka en Proskoerof met succes aan. Er ontstonden zware bran den en vernielingen. Het onder bevel van majoor Antrup staande gevechts eskader heeft zich in den strijd aan het oostelijke front bijzonder onderschei den. In Italië. In het landingshoofd -van Nettuno stortten verscheidene vijandelijke aan vallen in het geconcentreerde afweer- vuur ineen. In de' gevechten van de laatste dagen heeft zich hier de 10e compagnie van het Brandenburgsche grenadierregiment (mot.) 8 onder lei ding van eerste luitenant Thielmann bijzonder onderscheiden. Gewapende veerbootén van. de ma rine hebben in den nacht van 9 op 30 Mei ten zuidoosten van het eiland Elba een vijandelijke motortorpedoboot tot zinken gebracht en verscheidene andere zwaar beschadigd. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen ondernamen in den afgeloopen nacht een aanval op het vijandelijke eiland steunpunt Lissa, waardoor in het ha vengebied ontploffingen en talrijke branden ontstonden. Terreuraanvallen. Een vrij zwakke formatie vijandelijke bommenwerpers viel in den afgeloopen nacht het stadsgebied van Boedapest aan. Door de aanvallen van Ameri- kaansche bommenwerpers op zuidoost Duitschland ontstonden vooral in Wie ner Neustadt schade en verliezen onder de bevolking. Hierbij, alsmede bij aan vallen op plaatsen in de t-ezette gebie den in het westen, werden 69 vijande lijke vliegtuigen, voor het meerandeel viermotorige bommenwerpers, vernie tigd. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen neer op zuidwest-Duitsch gebied. ROEMEENSCH WEERMACHT- BERICHT. BOEKAREST, 11 Mei. (DNB). Het opperbevel van het Roemeensche le ger maakt d.d. 11 Mei bekend: Ten Westen van Sebastopöl'hebben Duitsch-Roemeensche troepen sterke vijandelijke aanvallen afgeslagen. 20 bolsjewistische tanks werden vernield. Aan den benedenloop van den Dnjestr zuiverden Duitsche troepen met steun van het Duitsch-Roemeensche lucht- wapen, volkomen het belangrijkste bruggenhoofd, dat de bolsjewieken ten Westen van de rivier hadden. De vij and leed bloedige verliezen. Er werden talrijke gevangenen binnengebracht en 100 kanonnen, 50 stukken pantseraf- weergeschut. talrijke granaatwerpers en ruim 200 machinegéweren buitge maakt. Aan het overige front van Bessara- bië en Moldavië geen belangrijke ge vechtshandelingen. BERLIJN, 11 Mei (D.N.B. In de Wilhelmstrasse wordt beves tigd, dat de ambassadeur Von Papen weer te Ankara is aangekomen. Ver wacht kan worden, dat Von Papen van. middag den Turkschen minister van buitenlandsche zaken op de hoogte zal stellen van de houding der rijksregee- ring ten aanzien van de maatregelen, welke Turkije, in strijd met de bepalin- ger van het verdrag met Duitschland, omtrent de levering van chroom heeft genomen. Ambassadeur Von Papen zal de opvatting van de rijksregeering over den daardoor ontstanen toestand tot uit drukking brengen. NEDERLANDSCHE JONGENS. Opgelet! 's-GRAVENHAGE, 11 Mei. Donder dag 18 Mei zal in Den Haag op Plein 1813 nr. 3 nog een keuring worden ge houden voor de eerstvolgende weer- sportkampen. Iedefe Nederlandsche jongen heeft gelegenheid om tezamen met kameraden uit andere Cermaan- sche landen vier mooie voorjaarsweken door te brengen. Ook dezen keer zijn hieraan geen onkosten verbonden, zoo dat ook minder bedeelde jongens van deze gelegenheid kunnen profiteeren. Het bureau voor weersportkampen is geopend ven 9 tot 14 uur. JEUGDSTORMERS VAN 18 JAAR IN DE N.S.B. OPGENOMEN. In den Stadsschouwburg te Utrecht werd gistermiddag een bijzondere plechtigheid gehouden. Vierhonderd leden van den Jeugdstorm, die den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, berden op indrukwekkende wijze door het afleggen van een gelofte opgeno men in de N.S.B. ,13 Mei. Zon op 5.48 u., onder 21.26 u. Maan op 1.47 u., onder 10.03 n. BELANGRIJK DEEL WEER IN DIENST VAN NEDERLANDSCHE CIVIELE VERKEER. Het ligt in de bedoeling van de Duitsche weermacht de vrachtmotor rijtuigen, waarvoor geen rijvergun ning aanwezig is, te vorderen. Na uitvoerige besprekingen met de Duit sche autoriteiten is overeengekomen, dat deze vrachtautomobielen, voor zoover zij niet door normale repara tie weder bedrijfsklaar gemaakt kun nen worden, niet door de weermacht, doch door het Departement van Wa terstaat zullen worden gevorderd en door dit Departement zullen worden afgestaan aan de N.V. Cenembe. Bovendien is de Duitsche weermacht bereid* van de vrachtautomobielen welke door normale reparatie weder bedrijfsklaar gemaakt kunnen worden, een belangrijk gedeelte af te staan aan het Nederlandsche civiele verkeer. Deze wagens zullen eveneens door het Departement van Waterstaat worden gevorderd en worden afgestaan aan de N.V. Cenembe, die voor de haar toe gewezen auto's voor betaling van het door Nederlandsche taxateurs vastge stelde'waardebedrag aan belanghebben den zorg draagt. De N.V. Cenembe zal de op deze wijze te harer beschikking gekomen motorrijtuigen bedrijfsklaar laten ma ker in bestaande autoherstelplaatsen Na reparatie worden deze in dienst gesteld van het Nederlandsche civiele verkeer. Door de Duitsche autoritei ten is uitdrukkelijk toegezegd, dat deze door haar niet in beslag zullen worden genomen.' Deze motorrijtuigen zullen dan dienen ter vervanging van andere in bedrijf zijnde motorrijtuigen, die dringend al- geheele revisie behoeven of voor af keuring in aanmerking komen, althans zoo lang de omstandigheden uitbreiding van het aantal in het verkeer zijnde motorrijtuigen niet toelaten. Indien de oorspronkeMik» eigenaren van deze motorrijtuigen in het bezit zijn van een rijvergunning, zoodat het motorrijtuig onmiddellijk door hen in bedrijf zou kunnen worden gesteld, hebben deze voor aankoop van het dooï het Departement van Waterstaat van hen gevorderde motorrijtuig de voorkeur. te Voor jongens en meisjes voor de Reichsschulen. De Reichsschule voor jongens Valkefiburg (Limburg) en de Reichs schule voor meisjes in Hey+huizen (Limburg) zijn op 1Sêeptember 1942 in navolging van de nationaal-politiekè onderwijsinstellingen in het Rijk opge richt. Zij hebben tot ta_' een selectie goede Duitsche en Nederlandsche jon gens en meisjes door een veelomvatten de vorming van hun karakter-, licha melijkè en geestelijke eigensch;.. pen zóó op te leiden, dat zij tot bijzondere prestaties in dienst van de volksge meenschap in staat zijn en de. mede werking aan den opbouw van de Ger- maansche gemeenschap als bindend le vensdoel zien. De jongen, die de» Reichsschule be zoekt motet in ieder opzicht tot vele prestaties in staat zijn en opgewassen tegen de eischen van een veelzijdige opleiding. Evenals de jongemannen moeten ook de meisjes van de Reichs schule lichamelijk kerngezond zijn, waardevolle karaktereigenschappen hebben en goed bégaafd zijn. Aan een zoo harmonisch mogelijk samengaan van deze eigenschappen wordt groote waarde gehecht. De opleiding duurt acht jaar.' Het einddiploma geeft recht op het bezoey ken van de universiteit. De beroeps keuze is principieel vrij. Het onderwijs op de Reichsschulen richt zich naar het leerplan van de Duitsche Oberschule, en omvat ook onderwijs in de Neder landsche taal. De Reichsschulen zijn onderwijsinstellingen der gemeenschap Zij verschaffen kosteloos huisvesting en »kleeding, schoenen, ondergoed en uniform. Op vrijd Zondagen en in de vacanties kunnen de jongens en meis jes hun ouders bezoeken. De economi sche positie Van de ouders speelt bij het opnemen van de jongens en meis jes geen rol. Van de ouders wordt al leen een volgens hun inkomen bere kende bijdrage tot het schoolgeld en een maandelijksch zakgeld verlangd. In ve le gevallen kan vrijstelling gegevei» v, orden. Kinderrijke gezinnen behoeven geen bijdrage tot het schoolgeld te ge ven. Aanvragen tot toelating van 10- tot 14,-jarige meisjes moeten gericht wor den tot de Reichsschule für Madchen in Heythuizen (Limburg). Aanvragen tot toelating van 10- tot 14-jarige jongens moeten gericht wor den tot de Reichsschule für Jungen in Valkenburg (Limburg). Wereldrecord 4 x 110 yards. De na tionale technische commissie van de N. A. U. heeft de da.nesestafetteploeg, die op Hemelvaartsdag een aanval zal doen op het wereldrecord 4 x 110 yards, als volgt samengesteld: mevr. F. E. Blankers- —Koen (Sagitta), mrj. J. Adema (Zee burg), raej. N. Timmer (Zeeburg) en mej. G. Koudys (Victoria). RADIOGROETEN VOOR NEDERLANDERS IN HET OOSTEN. 's-GRAVENHAGE, 12 Mei. De Dienst Perszaken van het Nederlandsch Oost-instituut meldt: Reeds geruimen tijd wordt door de afdeeling voorlichting van het «Neder landsch Oost-instituut tep behoeve van de Nederlanders in het oosten een ra dioprogramma verzorgd, dat door de Reichsrundfunk in Berlijn via den Do- nauzender (golflengte 325.4 m.) wordt uitgezonden. De uitzending, waarin nieuws en mededeelingem uit het vader land worden gegeven, geschiedt iederen Zondagavond van 21,tot 21,15 uur in het kader van het programma „De stem voor Nederlanders in Duitschland en de bezette oostgebieden". Door deze programma's is het 't Ne derlandsch Oost-institu'ü gelukt een band te leggen tusschen de Nederlan ders in den vreemde, met name vooral in het Oosten, en in het vaderland. De ze band zal in de toekomst nog worden verstevigd door het uitzenden van groe ten van familieleden. In samenwerking met den Nederland- schen Omroep zal nJ. a.s. Zaterdag 13 Mei een begin worden gemaakt met het opnemen van groeten van landgenooten, wier man, vader of verloofde, door be middeling der Nederlandsche Oost-com pagnie in het Oosten is ingezet. Deze groeten zullen in het Zondagavondpro gramma worden uitgezonden. De dienst Radio van het Nederlandsch Oost-instituut 'zal tedaartoe iedere week een aantal familieleden van in het Oos ten Ingezette Nederlanders uitnoódigen om in Hilversum hun groeten te komen uitspreken. Het spreekt vanzelf dat de mogelijk heid tot dit zeer nauwe contact, door de familieleden van de In het Oosten werkende Nederlanders met entl. ausias- nie is begroet en dat ook in het Oosten de Zondagavondprogramma's van het Nederlandsch Oost-instituut met nog grooter vreugde zullen worden beluis terd. Gister vierde de Leider van het Ne derlandsche volk. Mussert, 'Zijn vijftig sten verjaardag. Van den Domtore wapperden de nationaal-socialistische vlaggen en uit de huizen van de natio naal-socialisten in Utrecht waaide de N.S.B.-vlag. De festiviteiten van dezen dag be gonnen met het aanbieden- van een boekwerk, dat geschreven is door ir J Homan van der Heiden, in samen werking met den heer J. -M. Figee, secretaris van het Technische Gilde en welk boekwerk tot titel draagt: „Mus sert als ingenieur". Mussert sprak daarna zijn dank uit voor het boekwerk. In den schouwburg In de groote zaal van den schouw burg waren alle medewerkenden van het Hoofdkwartier bijeen. Behalve me vrouw Mussert waren op deze samen komst ook aanwezig vrijwel alle be langrijke functionnarissen der Bewe ging. Het wad secretaris-generaal Huy- gen. die het éérst hét woord voerde. Na namens de Beweging den Leider zijn gelukwenschen te hebban aange boden, toonde spreker aan, dat het be reiken van den 50sten verjaardag niet tot sombere gedachten moet stemmen Het is uw levenswerk, zeide hij o.a.. :e bouwen aan een schoone toekomst en dat werk moet gij nog voltooien» Met vaste hand, aldus spr., hebt gij de Be weging geleid en ons den weg gewe zen, toen het noodlotsuur voor ons volk was aangebroken. Gij hebt ons geloof in het nieuwe Europa steeds weer op nieuw versterkt en verdiept. Uw woor den zijn eerlijk en eenvoudig, uw da den moedig en doelbewust. Namens de Beweging deed spreker de belofte, dat de leden der N.S.B. met vertrouwen op God, in goede en slechte uren hun leider trouw zullen blijven, als het moet tot den laatsten druppe bloed. De gemachtigde voor de financiën, de heer van Bilderbeek, die hierna het woord voerde, bood den Leider een be drag in geld aan, bestemd voor het sociale werk van de Beweging, bijeen gebracht door de leden en begunstigers Alle nevenorganisaties hebben daartoe medegewerkt en zoo kon den Leider een bedrag van 151-550 worden over handigd. Vier van de jongste leden van den Jeugdstorm boden den Leider bloemen aan en een bedrag in geld, bijeenge bracht uit de spaarpotten der Ukkepul- lën, de Pullen en de Donsmeeuwen. De heer van' Bilderbeek bood ten slotte den Leider een inktstel aaii, bestemd voor diens werkkamer in Den Haag. Mussert dankt. De Leider bracht vervolgens dank voor alles, wat hem was aangeboden Hij sprak weer de hoop uit, dat men spoedig zou kunnen beginnen met het opbouwend werk, want het komt op daden aan. Wie zich thans bekent tot bet nationaal-socialisme, stelt al een daad. Onze gedachten gaan in de eerste plaats uit naar de fronten. Daar heeft men al getoond, goede soldaten te kunnen zijn en dat is van groot belang. In de tweede' plaats hoopte Mussert dat de vele honderdduizenden, die thans nog geen lid van de Beweging zijn, maar wel willen medewerken aan de wederopstanding van ons volk spoedig in de gelegenheid zullen wor den gesteld, hun woorden in daden om te zetten. Met den wensch, dat het op bouwerk niet te lang meer op zich zou laten wachten, dat dan de soldaten van het front terug zullen zijn en dat dan de groote bijeenkomst in Lunteren zal kunnen volgen, bes'oot spreker zijn korte rede. Tenslotte bood nog het hoofd van da afdeeling Vorming, de heer Nije, na mens deze afdeeling en het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten den Leider een proefdruk aan van een artikel over Werkendam, «voorheen en thans. 's-GRAVENHAGE, 11 Mei. De Füh rer heeft den Leider het volgende telegram gezonden: Den heer A. A. Mussert, Utrecht, Ter gelegenheid van Uw vijftigsten verjaardag bied ik U mijn oprechte gelukwenschen aan. Ik voeg hieraan mijn beste wenschen toe voor Uw verderen succesvollen strijd voor de verwezenlijking van de doelstellingen van het Nationaal-Socialisme. Voorts beeft Reichsleiter Bormanii telegrafisch de gelukwenschen van de NSDAP en van de Partijkanselarij aangeboden. Het telegram luidt: Namens de Nationaal-Socialistische Duitsche Arbeiderspartij en als leider van de Partijkanselarij bied ik U op Uw vijftigsten verjaardag mijn hartelijke gelukwenschen aan. Tevens Zend ik U mijn beste persoonlijke wenschen. UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN. '-GRAVENHAGE, 11 Mei. De plaat selijke distributiediensten reiken van 14 Mei tot en met 10 Juni 1944 tegeo overlegging van de oude distributie stamkaarten en het daarbij behoorende vervolginlegvel de volgende bonkaarten voor voedingsmidelen uit. Aan houders van een inlegvel K1V een bonkaart KA 407, aan houders van een inlegvel K3V een bonkaart KC 407, aan houders van een inlegvel K4V een bonkaart KD 407 of een bonkaart KE 407 naar gelang zij geboren zijn tusschen 12 Juni 1940 en 11 Juni 1942, dan wel na 11 Juni 1942. Zij,, die geboren zijn tus schen 14 Mei en 10 Juni van de jaren 1923, 1930 en 1940, dienen hun vervol inlegvel te ruilen vóór het in ontvangst nemen van hun bescheiden. Men kan zijn kaarten uitsluitend af halen bij den distributiedi enst der ge meente, waar men in het bevolkings register is ingeschreven. Een uitzonde- dering wordt gemaakt voor schippers woonwagenbewoners (voor zoovér ij zijn opgenomen in het centraal bevol kingsregister) gedetacheerde mare- chaussee's, de vaste bevolking van kostscholen e. d. en voor hen, die ten gevolge van oorlogsomstandigheden tijdelijk elders verblijven. ^e uitreiking der bonkaarten voedingsmiddelen wordt bon 29 van he' vervolginlegvel ingenomen. Tevens wordt naast het vakje S7 van de stam kaart een diagonaal kruis geplaatst. Bij het in ontvangstnemen der kaarten ga men terstond na of mer. alle bescheiden waarop men recht heeft, ontvangen heeft. Latere reclames worden niet in heha^i deljag genoni«R. Mijn bakker draagt een jekker, dien hij naar rechts en naar links kan stuiten. En nu wij het geval, dat hij hem ook inderdaad soms naar rechts en naar links sluit, en hij doet dat niet willekeurig. Het hangt namelijk af van de wijk, waarin hij bedient. Het zit zoo: de linker rand van dien jekker ziet er zoo haveloos uit, dat hij niet meer te herstellen is; de rechter rand is echter nog keurig. Loopt hij nu in wat hij noemt de „volksbuurt", dan sluit hij zijn jekker naar rechts, zoodat de linker rand zichtbaar wordt loopt hij daarentegen in wat hij noemt de „deftige wijk", dan sluit hij naar links, zoodat de goede rechter rand te zien is. Een vernuftige methode van „aan passing." Wanneer hij bij mij aan de deur komt, hangt zijn jekker steevast open. Waarmee hij blijkbaar te ken nen wil geven, dat hij mij geen vleesch en. geen visch vindt. V,OVIDIUS. J VELDPOSTDIEF TERECHTGESTELD. 's-GRAVENHAGE. 8 Mei. Het bu reau van den bevelhebber der weer macht in Nederland deelt mede- De 21-jarige Albertus Mulder," gebo ren te Soesterberg, was bij den Bahn- postdienst in het rayon van het Luft- gaupostamt Amsterdam werkzaam. Hij heeft daarvan gebruik gemaakt, om op groote schaal veldpostpakketten en veldpostbrleven te ontvreemden. Be halve op tabakswaren had hij het vooral voorzien op contant geld. Op deze wijze maakte hij in den loop van den tijd bijna 25.000 R.M. buit, die hij op enkele honderden R.M. na door bracht met vrouwen van lichte zeden en in ander lichtvaardig gezelschap. De misdadiger, die bijzonder wordt gekarakteriseerd door de verwerpelij ke motieven van zijn handelwijze, is wegens voortgezetten diefstal met ge bruikmaking van de door den oorlog veroorzaakte buitengewone omstandig heden als oorlogsmisdadiger door het Feldkriegsgericht ter dood veroordeeld. Het voanis is voltrokken. EEN TASCH MET WAARDEVOLLEN INHOUD VERDWENEN. UTRECHT, 11 Mei. Op 6 Mei, des morgens, zijn een heer en een dame met den trein van 8 uur van Utrecht naar Amsterdam vertrokken. Nadat de dame op het Amstelstation was uitge stapt en de trein vandaar reeds was vertrokken, bemerkte zij tot haar groo- ten schrik, dat zij haar handtaschje in den trein waar zij op een klapzit- plaats op een balcon had gezeten had laten liggen. Het Centraal Station werd gewaarschuwd, doch toen de trein daar binnenkwam en een onderzoek werd ingesteld, bleek het taschje zich niet meer op de aangeduide plaats te bevinden. In het taschje bevond zich een zeer groot bedrag aan geld, bene vens een gouden broche, een per soonsbewijs en 'eenige distributiebe scheiden. Wijl zich op het bedoelde treinbal- con, behalve de beide bedoelde passa giers, nog sleghts één dame bevond, wordt haar verzocht, zich op het hoofdbureau van politie te Utrecht te melden tot het geven van inlichtingen. Bedoelde dame. die pl.m. 1.65 m lang is en blond krullend haar had, droeg een donkerblauwen mantel en een rooden hoofddoek. KLOOSTERKERK DER KRUIS- IIEEREN UITGEBRAND. Dinsdagavond omstreeks zeven uur is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de Kloosterkerk van het Moederhuis der Orde van het Heilige Kruis te St. Agatha-Cuyk. De brand nam spoedig een grooten omvang aan en de vlammen sloegen van het dak naar het aangrenzende deel der kerk. Het convent werd door middel van de brandklo.kken gealar meerd. Met de hulp van de omwonen den werden alle kostbaarheden van his torische waarde voor zoover dat mo gelijk was, uit riet gebouw gehaald en in veiligheid gebracht. Het koor storte spoedig met donderend, geweld door dé gewelven en daarmede was het lot der kerk bezegeld. Alles wat brandbaar was werd een prooi der vlammen, zoo als de drie altaren, de fraai gebeeld houwde koorbank van 1856, preekstoel, vele beelden, lampen en kandelabérs. Het meest te betreuren.is de verwoes ting van de beroemde Calvariegroep uit het oxaal, een kunstwerk uit de veertiende eeuw. De brandweer uit Cuyk en die uit Boxmeer, Mill en Nijmegen, bestreden het vuur. Het kloostergebouw Heef ge spaard, maar leed groote schade door overhaaste ontruiming. De verwoeste kerk dateerde, wat het voorste gedeelte betreft, van 1371. Het achterste 'gedeelte werd in 1610 ge bouwd. DIKKE DAMES ALS PALING AUTOMATEN. Het gebeurde dezer dagen in El- burgAls de maand Mei in 't land is dan begint het palingseizoen weer. De palingvloot vaart uit en vele handen hebben weer werk langs onze binnen zee, want een gerookt palinkje is en blijft een delicatesse, welke door hon derdduizenden wordt gewaardeerd. Dezer dagen liepen een paar opspo ringsambtenaren der prijsbeheersching door Elburg, speurende naar overtre ders der voorschriften. Twee dames trokken hun aandacht. Het aardige figuurtje van hare majesteit de vrouw was het ditmaal niet, dat een aantrek kingskracht uitoefende op de politie mannen. De proporties der dames wa ren echter ongewoon, maar desondanks zetten zij het op een loopen. Tot groot vermaak van de voorbijgangers bleken de dames, twee ingezetenen van Zwol le, ware.... palingautomaten, want bij iederen stap, welke gedaan werd, kwam er een palinkje uit de kleedij te voor schijn, dat op de keien rolde. Wie den wedloop won. is niet moeilijk te begrij pen en t;en op het politiebureau de dames inzagen, dat er geen ontkennen zou baten, kwam de heele palingbuit binnen, in totaal 81/» kilo. .WE HEBBEN ALLEN DEN HEILIGEN PLICHT ONS GEZIN EN ONS BEZIT TE BESCHERMEN. VOLG DAAROM DE RAADGEVINGEN OP ZELFBXSCBRR-

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1