„HELDER" BESTAAT 35 JAAR. VOOR DEN KONIJNENLIEFHEBBER. STADSNIEUWS. Een zeeridder verjaarde. Programma voor Zondag. H.R.C.-nieuws. Jeugddienst. Atlas 1Texel I. Onze oudste plaatselijke club gaat jubileeren. Flitsen uit een bewogen historie Breezand. Julianadorp. Projectiel te Blokker ontploft. Predikbeurten. Ik dacht zoo DE WEEK in feiten en fantasieën. Laat de wasch niet te lang koken. SIROOP ucïiF^ DAMRUBRIEK. PUZZLE. I De Koning der Blauwe Zeeridder», Janus Kuiper, is op z'n acht-en-tach- tigsten verjaardag niet vergeten. In tegendeel, zoowel in persoon als in den vorm van stoffelijke verrassingen hebben velen bewezen dat ze den ouden Jutter trouw blijven, ook al is deze dan geëvacueerd. Alle bekende Nieuwediepers waren Donderdag op het verjaars-appèl in de Nassaulaan aanwezig, en uit Den Helder waren heel wat goede vrienden gekomen om Janus de hand te druk ken. En doorgaans ging deze handdruk gepaard met het aanbieden van een kleiner of grooter cadeau. Die va rieerden tusschen pakjes tabak en een barometer, tusschen een origineelen aschbak. bloemen en eetbare zaken. Er was veel te veel om op te noemen. Daarbij ontbrak „Moed Volharding Zelfopoffering" niet (het bestuur was uit Den Helder gekomen) en evenmin de Noord-Zuidhollandsche Redding Mij. En er was een kleine lawine post! Janus verzocht cns allen bekenden, allen gullen gevers zijn allerharteliik- sten dank te betuigen, aan welk verzoek wij gaarne voldoen. En wij voegen er den welgemeenden wensch aan toe, dat de grijze schipper ook z'n volgen den verjaardag, den 89sten dus, in een even voortreffelijke gezondheid zal mogen vieren! Kampioenschap van Nederland. VUC ontvangt Heerenveen, waarbij de Frie zen zullen trachten nog een kans op de tweede plaats te wagen. De Vole- wijckers ontvangen Longa, waartegen nog niet werd gespeeld. Toch zal ook dit geen beletsel zijn om de zegetocht voort te zetten. Grensrechters bij dezen wedstrijd zijn L. J. J. Augustijn en J. H. Hakhof. Promotie Ze klasse. DOS ontvangt OSV en komt via een nieuwe zege, des noods een bescheiden nederlaag, weer in de eerste klasse terug. Promotie 4e klasse. MFC ontvangt Wieringerwaard, wat o.i. een overwin ning voor de thuisclub wordt, waar door deze nog niet is uitgeschakeld. Reserve 3e klasse A. Alkm. Boys II— OSV II. Deze twee elftallen moeten nog uitmaken, wie er kampioen is van de twee seizoenen. In de middaguren, aanvang 2.15 uur speelt Helder II tegen Atlas I, welke wedstrijd vooral voor Atlas nog van groot belang is. De wedstrijd geldt n.1. voor den Rauchbeker, waarbij Atlas met 1 gewonnen wedstrijd nog geducht meetelt. HRC II zit in een andere afdeeling, maar is ook no" niet kansloos, dank zij een 32 overwinning op LSW II. Morgen gaan zij naar BKC I en kun nen dus probeeren denederlaag van het eerste (42) te verbeteren. Raclng 2 gaat uit naar BKC om den Rauchbeker. Het elftal is als volgt sa mengesteld: Boogaard, Bijl, Bals, Gort zak, Dijkshoorn, Selderbeek, Van Reek, H. J. J. Swart, B. v. d. Poll, Nieuwstad en Holdorp. HRC 3 gaat naar BKC 5 een vriend schappelijk partijtje spelen. Verder spelen: HRC 5—HRC 4 (10 uur); HRC b—HRC c (12 uur). Men verzoekt ons de aandacht erop te vestigen, dat van de zijde van den Vrijz. Christelijken Jeugdraad Zondag 14 Mei a.s.f des avonds 7 uur, een Jeugddienst gehouden zal worden in de Doopsgezinde Kerk aan de Kerkgracht. Spreker is de heer J. J. Landman. Voor den Rauchbeker wordt Zondag morgen (aanvang 11 uur) Aslas' 2de wed strijd gespeeld tegen Texel, die momen teel de leiding in de groep heeft met twee gespeelde en twee gewonnen wed strijden, n.1. van Helder II en Watervo gels. Atlas won den eersten wedstrijd van Watervogels en moet dus a.s. Zondag min stens gelijk spelen om de kans te behou den; ofschoon Texel nu niet bepaald een zacht eitje is! Wanneer echter allen er van doordrongen zijn, dat verliezen te vens uitschakelen beteekent, zal er wel van begin tot einde voor één of twee puntjes gewerkt worden. Het elftal is on gewijzigd. Op 1 Juni as. zal het 35 jaar geleden zijn, dat onze oudste voetbalvereent- ging werd opgericht. Het kan niet an ders of dit feit zal feestelijk herdacht worden en naar wij vernemen ligt dat ook in de bedoeling. Alvorens echter de feestelijkheden te memoreeren, willen wij eenige flitsen geven uit het veel bewogen leven van „Helder." De vereenlglng wordt opgericht. Op Dinsdagavond 1 Juni 1909 had ln café „de Pool" aan den Kanaal weg een vergadering plaats. Twaalf jongt mannen waren aanwezig, allen voet ballers en afkomstig uit ,,Hard-gaat-ie" en „Leonidas", welke twee clubs met H.B.S. de prominenten van de Held»"- sche voetbalmarkt waren. De namen van deze twaalf personen waren: Corn Goes, W. C. van Kalken („Pim"), Ja Boelsums, A. Polling („Toon"), Ch. A. Taylor, Piet Koorn, P. Reinders, H Bak, C. Dito, Chr. en Jac. van de Poll. De heer Dorlijn was wel uitgenoodigd maar door omstandigheden niet ver schenen. Hij werd echter korten tijd later lid. Het bestuur werd als volgt gekozen: A. Polling, voorziter; J. Dor lijn, vice-voorziter; van Kalken, le secretaris; Jac. v. d. Poll, 2e secr.; P Koorn, penn.; Dorlijn bedankte voor de functie, waarna Boelsums in zijn plaats werd benoemd. Chris van de Poll werd „commissaris van materiaal", terwijl Toon Polling en Jaap Poling benoemd werden tot len en 2en „captain" van het elftal. Er werd in rood shirt gespteld, welke kleur op voorstel van Kees Goes in de vergadering van 7 Nov. 1912 werd gewijzigd in rood-wit (Ajax-shirt) In 1919, na de fusie met H.B. en Z.V. S werd het tenue wit, met op de borst het wapen van Den Helder. Voetbal wordt populair. In Augustus 1909, tijdens V.V.V.-fees- ten, speelde H.F.C. haar eersten wed strijd tegen H.B.S., de zustervereeni- ging, welke wedstrijd met 70 werd gewonnen. Het was de eerste wedstrijd tegen deze club, die dezelfde positie innam als later H.R.C. In de jaren 19091913 werd in den Helderschen Voetbalbond gespeeld, ter wijl met H.B.S. op één terrein ge speeld werd aan den Strooweg, nabij de Fortgracht. Van 1913 tot 1915 werd gespeeld op het voormalige Geel-Wit terrein, misschien nu n eer bekend dan het Watervogelsveld. Het was op dat terrein en in die periode dat koning voetbal in onze stad populair werd waarvan vooral H.F.C. in groote mate Verdronken. - Gistermiddag is het 2-jarig zoontje van den heer Alb. Tie', wonende aan den Bergeenderweg, bij de ouderlijke woning in de sloot ge raakt en verdronken. Geslaagd. Op het op 9 Mei te Den Haag gehouden examen voor vakbe kwaamheid in den Post-, Telegraaf- en Telefoondienst (tweede gedeelte) slaagde de heer D. Visser Jr., alhier. In de gemeente Blokker is door het ontploffen van ean projectiel een ern stig ongeluk gebeurd Drie kinderen vonden op een weiland van den heei Dekker een projectiel. Toen het drietal al spelende op den straatweg was gekomen, gooiden zij het explosieve voorwerp met kracht tegen den grond, waardoor het ont plofte. De jeugdige Degeling werd ernstig gewond en is in ernstigen toe stand naar het ziekenhuis in Hoorn vervoerd. De beide andere kinderen liepen lichte verwondingen op en kon den, na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. F. d' H. te Den Helder. Mijn voed ster is twee maanden bij de jongen vandaan en wil zich nu niet laten dek ken. Dit komt vrij veel voor voor de twee de maal. U heeft uw voedster waar schijnlijk te goed opgepast en U moet maar wat minderen met voeren. Indien het U mogelijk is, dan moet U eigen lijk wat gebroeid of gekiemd graan of erwten voeren, dit verhoogt de paar drift. Voor de dekking kunt U uw voedster ook een tijdje in het leege rammenhok zetten. Dit geeft in vele gevallen reeds goede resultaten. J. G. v. d. K. te Velsen-N. Mijn voed ster heeft oorschruft, kan ik nu de jon gen er bij laten tot 8 weken? Ja, dit kunt U doen, indien U echter zooveel mogelijk het hok schoonmaakt en dagelijks de ooren van de jongen inspecteert en direct behandelt, zoo dra U iets verdachts ziet Ook kunt U de ooren bij wijze van voorzorg steeds een beetje vet houden, echter niet te veel, daar de jongen anders aan eikaars ooren gaan vreten. G. B. te Beverwijk. Kan bij oor- schurft een oor met machine-olie inge smeerd worden? Ja, alle zuurvrije oliesoorten kunnen gebruikt worden. De olie verstikt de «hurftmijt en de eventueele wond wordt er door verzacht Is het erg als een hok van binnen van ruw hout is? Ruw hout is niet aan te bevelen maar we moeten tegenwoordig roeien met de riemen, die wij hebben. Wij willen U wel adviseeren het hok te witten. Het hoeft natuurlijk niet. in dien U het grondig schoonmaakt, mas' het ruwe hout en de naden ertusschen zijn verzamelplaatsen voor allerlei on gedierte, dat de gezondheid van onze longoren belaagt. H. v. d. A. te Velsen-Noord. Mijn voedster heeft 10 jongen, moet ik er nu 4 dood maken? Het is beter om er 2 of 4 dood te maken. In een vorig artikel schreven wij de reden hiervoor (aantal tepels van de voedster). Heeft U dit gedaan dan zult U zien, dat dit uw voedster en den jongen ten goede komt D. Beentjes te Uitgeest. Wat moet men konijnen voeren? Hierop komen wij in een volgend ar tikel nog eens nader terug. Uw konij nen kunt U vrijwel allen keukenafval en kliek voeren. Met de groenvoede- ring moet men opletten. Leest U he' artikel over trommelzucht maar een.- goed na. Door plaatsgebrek konden slechts en- ki vragen beantwoord worden. Wij behandelen deze nog in den loop van de volgende week. TROMMELZUCHT. Zooals wij reeds eerder schreven, is er groote voorzichtigheid in acht te nemen bij het voeren van versch groen voer. Indien de konijnen na een periode, waarin geen versch groen ter beschik king stond, hiervan plotseling een groote hoeveelheid krijgen, dan komt in het spijskanaal te veel plantenvocht. ook wel celvocht genaamd. In dat cel- vocht bevinden zich vele voedings stoffen, die een gemakkelijke voedings bodem vormen voor een soort bacte riën die gassen prrduceeren. Deze bacteriën ontwikkelen zich zeer snel en er komt dan zeer veel gas vrij Maag en darmen worden met gas gevuld en zetten sterk uit. De dieren hebben dar. dikke buiken en, omdat men, als men de dieren in zoo'n stadium oppakt, een klokkend geluid hoort, is men wel ge neigd „waterbuiken" te spreken. Jonge dieren met trommelzuchtbuiken ster ven in 9 van de 10 gevallen binnen ean paar uur. Het voeren van groote hoeveelheden vochtrijk groenvoer, gebroeid of gegist voer werkt de trommelzucht sterk in de hand, evenals bedompte hokruim- ten. Vochtrijk groenvoer, waaronder wij verstaan versche klaver roode en witte kool, sla, spinazie en bietenloof mag niet anders dan in kleine hoeveelheden verstrekt worden en die dieren moeten steeds over goed hooi of erwtenstroo de beschikking hebben Aangezien he' ziekteproces bij trommelzucht zeer snel verloopt, is er helaas vaak niet veel aan te doen Door de gasontwikkelinif wordt de maag zoo groot, dat de adem haling en de ademhni'tio-r,re»nen in d borstkas in hun werking belemmerd worden en uiteindelijk de maagwand scheurt Bij groote dieren zijn soms de -termen gescheurd Hier geldt dan ook weer net als bij alle kontjnenziekten „voorkomen Is be ter dan genezen" Een geregeld matig voeren van minerale kool door het weekvoer is een goede voorzorg tegen (asvorming, een teveel zal tot verstop ping 'eiden. De bast van boomtakken en bij voorkeur die van vrucht' omen bevat veel bindende stoffen wat een ge- 'iikmatige ontlasting oevordert. Het kan geen kwaad de dieren van tijd tot tiid eens eer. boomtak of twijg in he' hok te geven, dit heeft tweeërlei doel' het bevordert de spijsvertering en re gelt de ontlasting en het is goed voor de tanden van de dieren Van H1d tot tijd moet een konijn knagen om zijn snij tanden kort en scherp te houden Men moet er echter voor oppasser takken liguster ovallvoleum (een bekend» heester) in het hok te gooien, daar deze zeer vergiftig zijn- profiteerde. De belangstelling groeide en het aantal spelers werd steeds groo ter. Op 6 Juni 1915 wijdde H.F.C. haar terrein aan den Bolweg in met een openingswdstijd tegen een sterke UW- 'combinatie. In 19141915 kwam H.F.C. voor het eerst uit ln den N.V.B. He laas was het toen een noodcompetitie. ean woord dat dus niet uit dezen oor log is H.F.C. werd ingedeeld met Alc- maria (2e klasse) en de derde klassers WFC, ZFC, ZW, Purmersteijn, Hol- landia en West-Frisia e. a. Alcmaria werd na een vinnige race met WFC kampioen. HFC eindigde als zesde met 13 pun ten, waarvan vooral de wedstrijd West- FrisiaHFC 16 een veelbelovend teeken was. Spelers uit die periode waren Riem Rlemerts doelman), Heij- ting. Sam, Meerburg, Goes, H. Bak. Dorlijn, Kiljan, ten Herckel, Piet Koorn en Dros (van Texel), Jan Kik kert de meest technische speler van dien tijd), Taylor, Roolvink, Jan Per soon en Jan Groots beter bekend als Jan Kanon) en Tommy Fey. In 1915'16 was het weer een ge woon competitieseizoan, met dien ver stande dat de onderste automatisch plaats maakte voor de bovenste clubs van een lagere afdeeling. HFC speelde In de derde klasse en eindigde op twee na onderaan. WFC werd glansrijk kam pioen. Ooa HBS deed dit jaar aan de NVB-competitie mee en er waren dus toen ook al plaatselijke ontmoetingen Aan den Bolweg verloor HFC met 3—1, maar op Tuindorp werd het een 5—2 overwinning. Jac. van den Aardweg (ex-VVA) speelde langen tijd een uit stekenden wedstrijd in HFC als rechts buiten. Een jaar later had HFC gedu rende het seizoen een behoorlijke kans hoewel tenslotte ZFC kampioen werd en ook promoveerde. HFC II werd wel kampioen met 1 punt verschil voor KFC I. Het elftal was inmiddels ver anderd, want wij lezen nu namen als Balk, Janus van Arnhem, Corthals Nijman, van der Zalm, H. Bak, Jo Tiessen, Jan Kikkert, J. v. d. Poll, v. d. Aardweg, Dito, Groote en Pelser uit Ajax). De wedstrijden tegen HBS werden beide malen met 20 gewon nen. In 1919 kwam de fusie tot stand met HB en ZVS, waarna vrijwel ge lijk den naam Helder werd aangeno men en het shirt geheel wit werd met zwarten broek. Dit was dus in grove trekken de geschiedenis der eerste 10 jaar. Wij slaan een periode over en belanden in 1930. Helder II bereikt den NVB. Hier is de stand der promotie: Helder II 4 3 0 1 16—11 6 Vrone II 3 111 9—9 3 Meervogels II 3 0 1 2 49 Alvorens verder te gaan moeten wij nog vermelden dat Kees Goes tot 1927 17 jaar lang een bestuursfunctie heeft bekleed, waarbij hij viermaal voorzitter was. Aan dezen man heeft Helder ont zaglijk veel te danken en hij verdient dan ook zeker niet de blaam die som mige jongeren hem toedenken. Een tijd van glorieen verval! Seizoen 19241925, derde klasse A, afd. I. Helder werd kampioen na een span nende race met HRC. Helder eindigde met 21 punten en HRC met 19. De sen satie was toen in die dagen dat Helder haar laatsten wedstrijd in Velsen van het sterke VSV verloor, maar ook HRC faalde tegen den hekkesluiter Swift in Amsterdam. De promotie-competitie was als volgt: Helder—KFC 01; QSC Helder 1—2; KFC—Helder 1—0 en Hel derQSC 10. Waren er toen ook al stopperspil-systemen? Men zou het aan de uitslagen zeggen. KFC werd kam pioen en promoveerde dus, terwijl QSC degradeerde. De spelers waren toen: Gerrit en Piet Wit; Biese, Schol, Boo gaard, Gerrit van der Wal, A. Veen, Bolhaar, K. J. Zomer, Bak, H. de Boer Dijkshoorn, L. Horneman. Seizoen 1925'26, 3e klasse A, afd. I. Eindstand: Helder 14 13 1 HRC 14 10 1 0 50—15 27 3 52—26 21 VSV 14 7 3 4 37—17 17 Alleen HRC speelde éénmaal gelijk 22. Velen zullen zich nog wel kunnen herinneren dat Dirk Bak enkele minu ten voor tijd een corner moest nemen die Blinkhoff feilloos langs den in middels overleden doelman Beyer kepte wat de gelijkmaker beteekende. 4000 menschen waren toen getuige van dit gelijke spel. De tweede wed strijd tegen H.R.C. was de strijd van Horneman; Helder won met 40. Hel kampioenschap was dus geen twijfe laar. De promotie-competitie luidde als volgt: Helder—DWS 9—1; QSC— Helder 2—5; Helder QSC 1—1; DWS— Helder 1—1. Helder promoveerde. Er waren weer eenige mutaties in het elftal en wij lezen: G. Wit, Biere, Boogaard. Dijks hoorn, Sporken, Blinkhof, Reitsma, Bak, de Boer, Zomer, Horneman, Wie- ringa en Janmaat. Oefenmeester was „Julian", de man die zeker de grootste a-ndeelen had in het Helder-succes. Seizoen 19271928. Helder eindigde onderaan. Er haperde iets ln de club en Helder kreeg zelfs een 16—2 neder laag (tegen WA in Amsterdam). De degradatie-wedstrijden: Watergraafs meerHelder 62; HelderTog 21, Tog—Helder 23; Ko Burger, toen nog adspirant, verving ln dezen wedstrijc Biere; HelderWatergraafsmeer 32. Jo Tiesen blonk toen geweldig uit, ter wijl Ko Burger, als wij ons niet ver gissen, het winnende doelpunt fabri ceerde. Helder bleef 2de klasser. Seizoen 19281929. Helder eindigde wederom onderaan. De degradatie werd een feit. Leest U maar: Helder—DWS 9—6, Helder—Rapiditas 2—1, DWS— Helder 41. DWS promoveerde. Kenter Sr. stond toen in doel. Rijkers, Ort, de Jong, Spigt, Grosfeld, Buis, H. en B. de Boer, alsmede Janmaat, Bodenstaff en Dijkshoorn vormden het elftal. Helder speelde daarna een wissel vallige rol, totdat de laatste jaren weer met meer succes werd opgetreden Over het succesvolle laatste jaar be hoeven wij niet meer in details te tre den, het is voldoende bekend, hoewel het. bijzonder jammer is, dat het be geerde 2e klasserschap juist nu achter wege bleef, terwijl het toch zoo dicht bij was. Wij komen in een volgend artikel nog even terug op den huldigen stand in de vereenlglng, waarna wij gelijk het programma der feestelijkheden zullen bekend maken. Dit kunnen wü wel zeggen: er komt een tournooi waaraan naast Helder zelf wordt meegedaan door BFC, Hollandia en 't Gooi. Hierover volgende week. DE VOETBALWEDSTRIJD NOORD-HOLLAND—LEIDEN. Zondag a.s. vindt op het Alkmaar terrein aan den Westerweg de wed strijd Noord-Holland—Leiden plaats voor het Vierbonden-tournooi. De samenstelling van het N.H.-elftal is nog niet bekend gemaakt. VOOR ZONDAG 14 MEI. DEN HELDER. Evangelisatie Vijzelstraat: Zondag v.m. 10.30 en n.m. 7 uur samenkomst; n.m. 12.15 en n.m. 2.30 uur Zondagsschool. Woensdag n.m. 7.30 uur Bijbelkring. Donderdag n.m. 7.30 uur Vrouwenkrans. Vrijdag n.m. 7.15 uur Zangdienst. Ned. Herv. Gem. 10.30 uur Gebouw Palmstraat ds. Tuinstra van Alkmaar (bev. ds. J. Booghardt); 3 uur Gebouw Palmstraat ds. J. Booghardt (In tree). Chr. Geref. Kerk a. d. Steen gracht, v.m. 10 en n.m. 5 uur de heer J. Rebel. Geref. Kerk Stationspark, v.m. 10 en n.m. 5 uur ds. C. Moens van Beverwijk. Julianadorp, n.m. 2 uur ds. C. Moens van Beverwijk. Herst. Ev. Luth. Gem. Weezenstraat, a.s. Zon dag 10.45 uur ds. C. C. G. Visser van Rot terdam; 12.30 uur Zondagsschool. Dinsdag 7-9 uur catechisatie. TEXEL. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur ds Visser. Oosterend, v.m. 10.30 uur ds. Kok. Den Hoorn, v.m. 10.30 uur de heer Giet hoorn. Waal, nam. i uur ds. Kok. Koog, nam. 3 uur ds. Visser. De Cocksdorp, v.m 10.30 uur ds. Salm. Oudeschild, nam. 3 uur ds. Salm. Doopsgezinde Gemeente. De Waal, v.m. 10.30 uur ds. v. d. Veer. Den Hoorn, v.m 10.30 uur ds. Knot. Geref. Kerk. Den Burg, v.m. 10 uur ds. v. d. Leer; nam. 3 uur Cand. Pos. Oosterend, v.m. 10 uur Cand Pos; nam. 3 uur ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10.30 en nam. 3.30 uur ds. v. d. Plas. SCHAGEN. Ned. Herv. Gebeente. Schagen. 10 uur, ds. P. H. Kapteyn, afscheid, collecte: 3 uur Gewijd Concert. Schagerbrug, 10.30 uur ds. Witkop. Burgerbrug, 10.30 uur MeJ. van der Veen. Eenigenburg, 9.45 uur Mej. C. A. Elink Schuurman. Kolhorn, 10.30 uur Cand. R. J. Bosma Barsingerhorn, 2.30 uur ds. Van Biemen Doopdienst. Anna Paulowna, 10.15 uur de heer Van Blyenburgh. Het portretje is vergeeld. Het heeft zelfs al gesleten randjes en aan den rechterbovenhoek is het een weinig gescheurd. De Jaren heb ben het geen deugd gedaan. De beeltenis is die van mijzelf Lang geleden moet het gemaakt zijn. Misschien wel op een Zondag. Parmantig sta ik op een wollen vacht en een klein wandelstokje, met zilve ren knop, klem ik krampachtig in mijn haHet6n'witte matrozenpak staat mij goed, vind ik nu, doch de stroohoed ls inmiddels bij de mode ver ten achter gprflakt. Ik herinner mij nog dat het, gevat in een donker mahoniehouten lijstje, op den schoorsteen prijkte. Ik heb het daar weggekaapt op dien belangrijken dag, toen k voor het eerst mijn meis je thuis mocht brengen. Waarom ik het wegnam? Valsche schaamte? Hoeveel vragen kan men zich stel len. gelijk deze? Datzelfde meisje van dien gedenk- wiardigen dag, heeft het op haar beurt verborgen en nu vonden wij het, tijdens een inspectie, in een een voudig getimmerd kistje. Vergeeld. Hoeveel kritiek had ik vroeger op het witte matrozenpak? Schaamteloos veel. Hetzelfde matrozenpak waarop mijn moeder misschien wel een geheelen Zaterdagavond heeft staan strijken. Na een drukken dag. Het was géén gezicht, hebben wij gelachen. De zwarte, hooge laarsjes, aan de zijden dichtgeknoopt met bolle knoopjes, waren wellicht het beste wat op het gebied van kinderschoeisel te verkrijgen was, doch het wekte im mer onzen lachlust. Het vergeelde portretje, eens door mijn moeder vol trots op den schoor steen gezet. Heb ik het beseft, vroeger? Nu is het portretje daar nog. Wat had ik er een lief ding voor over als ik moeder nu kon zeggen hoe mooi ik het vind. Hoe ik begrijp dat zij blij is geweest met dit prentje. Het prentje waarop haar eenige zoon stond in zijn nieuwe matrozenpak. Hoe graag had ik haar dit alles gezegd en hoe opgetogen zou zij zijn geweest dit uit mijn mond te hooren. Doch ik ben te laat. Het portretje heeft haar overleefd. Waarom heb ik haar dit alles niet eens innig toegefluisterd? Vindt U het héél erg kinderachtig dat ik gisteravond, in bed heb liggen huilen? Uit wroeging. Wroeging over een verzuim dat he laas nooit meer in te halen is. WIJO. Wieringerwaard, 10.30 uur ds. Kleyne van Alkmaar. Bed. H. Doop. 11.45 uur Kinderkerk. Dirkshorn, 8 uur Kerkconcert. Slootdorp, 10 u. ds. Meyer Drees, Doop. Mlddenmeer, 2.30 uur ds. Kreb en ds. Bredschneyder, Jeugddienst. Hippolytushoef, 10.30 uur ds. Van Beek. Den Oever, 2 uur ds. Van Beek. Oudkarspel, 10.30 uur ds. W A Nell. Zuid-Scharwoude, 10.30 uur de heer Van Santen. Broek op Langendijk, 10 uur Cand. Mei link van St.-Pancras; 4 uur ds. Meeters van Amsterdam. Winkel, 3 uur ds. C M. de Jong. Warmenhuizen, 2.30 uur ds. W. A. Nell. Nieuwe-Niedorp, geen dienst. Veenhuizen, 10.30 uur ds. De Mooy, H. Avondmaal, Aartswoud, 10.30 uur ds. Kreb. Koedijk, 10 uur de heer Klein van Am sterdam. Callantsoog, 10.30 uur ds. H. Cramer. Groet: zie Schoorl. Schoorl, 10.30 uur ds. C. M. de Jong, H. Doop. Doopsgez. Gemeenten. Barsingerhorn, 10.30 uur ds. Oosterbaan Nieuwe-Niedorp, 8 uur da. T. Rothfusz Hemelvaart. Zangdienst. Hippolytushoef, 10 30 uur ds. Lugt, Dia kenbevestiging. 18 Mei Zusterkring. Den Oever, 24 Mei Zusterkring. Broek op Langendijk, 10 uur ds. Mi- lartz van IJmuiden. Geref. Kerk. Schagen, 10 en 2.30 uur ds. J. v. d. Mije Kolhorn, 9 en 2.30 uur ds. Vlsch. Nieuwe-Niedorp, 7.30 uur ds. Visch. Dirkshorn, 10 30 en 3.15 uur ds. Greving Krabbendam, 10 en 3 uur Dienst. Noord-Scharwoude, 10 en 4 uur ds. Van Arkel Broek op Langendijk, 10 en 3 uur ds Donner. Evangelisatie. Schagen, 10.15 uur de heer Van Noor dennen. Schagerbrug, 2.30 uur de heer Van Zet ten. Winkel (zaal Groenhart) 10.30 uur de heer Van Zetten. Chr. Geref. Kerk. Broek op Langendijk, 10 uur ds. Hen stra van Haarlem: bevestiging nieuwe lidmaten 3 uur ds Henstra. 'N KWART EEUW OP T DIEVENPAD. Tot de bescheiden luyden in de Hel- dersche gemeenschap behoort zonder eenigen twijfel de nestor der Nieuwe- diepsche rechercheurs: de heer Beukers en hoewel met een zekeren schroom, wij kunnen niet nalaten op deze plaats enkele woorden aan hem te wijden. Met schroom, omdat wij er ons van bewust zijn dat het in den geest van dezen Sherlock Holmes van het Jutter- sche „Scotland Yard" is om te zwil- gen over het feit, dat het aanstaanden Woensdag, 17 Mei, precies een kwart eeuw geleden is, dat hij in dienst trad bij het Heldersch» korps politieman nen. Wij hèr-zeggen het: Feukers is een bescheiden man en niets is méér waar dan dit. Wij hebben gemerkt, gedurende heel wat journalistieke jaren, dat hij niets zoozeer verfoeit als ophakkerij ovei het werk, niets zoozeer ah het opheme len van datgene, wat hij beschouwt als zijn plicht en verder niets. Wij weten dat Beukers vele en be langrijke verdiensten voor de Helder- sche politie heeft gehad én dat ook in de toekomst nog menig maal zal 'i- ken welk een intelligent man men in dezen rechercheur bezit Het is waar, Beukers is m3ar een gewóón man Hij mist alle romantiek, die verweven is om hoofden als van den opgemelder, Sherlock Holmes, hii mist het reactie- schokje" van Geoffrey Gill, hij bezit niet de fantastische gaven van een Arsène Lupin of een Lord Lister. Neen. hii is alleen maar Beukers, Beukers zonder-meer. Maar ontdaan van alle romantiek, ontdaan van de fantasie die Jan Pu bliek nu eenmaal noodzakelijk schijnt te moeten weven om de figuren van rechercheurs, blijft er over: een scherp- denkend, een handig en een kordaat oolltie-man Een rechercheur dien mei in de ruimste beteekenis van het woord om-een-boodschap" kan sturen Een man, die rustig z'n gang gaat en z'n weetje weet. Die zich nooit laat op warmen, maar die anderzijds precies weet waar Abraham de mosterd haalt Kortom: een waardig zoon van deze stad: nuchter, zakelijk, en met nèt zooveel fantasie als men noodig heeft om in het leven te slagen. We zullen er maar niet veel méér van zeggen: alleen nog d i t: ons korps re chercheurs mag er zijn en reeds eerder werd er in dit blad de aandacht op gevestigd, dat er juist onder de jonge garde der speurders prima krachten schuilen. Dat hebben wij ervaren bij de oplossing van talrijke mysteries. Maar bij de hulde, die daarbij vaak gebracht werd aan het adres van deze jonge kerels, mag nooit vergeten wor den dat hun nestor Beukers bleef, en dat het Beukers was, die als centrale figuur een niet te onderschatten betee kenis heeft. Rechercheur Beukers, je mag het al dan niet eens zijn met deze regels, in ieder geval: recht hartelijk gefeliciteerd voor a.s. Woensdag en in het bijzonder namens diegenen, die in al die vijf en twintig jaren profiteerden van jouw gaven, jouw kennis en jouw inzicht. Er wordt wel eens beweerd dat de gezelligheid de wereld uit is en inder daad heeft het daar veel van. We zijn zakelijker geworden, veel gemoedelijk heid is verdweneh en vooral met de intrede van den oorlog en alles wat daarna nog gekomen is, verlieten heel wat dingen ons, die voorheen als on misbare ingrediënten beschouwd wer den aan onze bestaanstsfel Enkele dagen geleden, om het pre cies te zeggen: Woensdagavond, .erzeil- de ik, vanwege het schoone voorjaars weer, in de contreien van Oudorp, U weet wel, dat daar idyllisch ligt onder den rook van Alkmaar. Ai fietsende wordt een mensch ech ter soms behept met een grooten dorst en een vriendelijk herbergje -speu rend, dat als het ware uitnoodigend m'n nad kruiste, was er weinig overreding noodig, om me toegang te doen ver schaffen in het inwendige van deze dorpsche taveerne. Wie beschrijft echter m'n allerprettig ste verrassing, toen ik in genoemde ta veerne zoowaar een soortement Helder- ache sociëteit ontmoette! Daar zaten zeer broederlijk, zeer genoeglijk en zeei collegiaal, tezaam drie Jutters Ze za ten rond de bruin-mahonie tafel en ze speelden het edel spel, pandoeren ge naamd. De centen lagen, dof-glinste rend. op een groezelig café-schoteltje en er werd gespeeld door Siep Makelaar, meester lest en Louis van Loo Met als vierde man niemand minder dan de burgervader van Oudorp. Het was een even verras end als ge noeglijk schouwspel deze zonen van de Nieuwedieper stranden daar in de Oudorper prairies te zien zwoegen on der het pandoer-spel. terwijl weer an dere luyden zich onledig hielden met het plegen van biljart-competities. Ik poogde een kort gesprek te ontkete.ien met een der vier pandoerders. maar te vergeefs Zelfs mijn aanwezigheid ver mocht niet te bereiken dat het spel ook maar vijf seconden gestaakt werd Het geen bewijst hoezeer de kaartwoede in deze landen heerscht. En dan te bedenken, dat Siep Make laar op zijn lange 'eizen tusschen Alk maar en Nieuwediep alle coupé's reeds onveilig maakt met z'n kaartspel, dat hij weliswaar eerlijk doch ook met een matelooze vasthoudendheid pleegt Wie het niet gelooft moet maar eens één keer mee-reizen.I Zondag komen de Indische gasten dus in Casino. Dat was een voortreffelijk idee van den heer Wassink, den Ca sino-directeur Hij heeft begrepen, dat er voor Indië aan deze stranden nog altijd meer belangstelling bestaat dan in andere plaatsen der vereenigdc e'f provinciën Hii hee't ook als zakenmar begrepen, dat er belangstelling voor dit ensemble zal zijn en we moeten ons sterk vergissen, als het Casino Zondag middag niet tot de laatste plaats bezet zal zijn Daarbij: wat er komt is eerste klas en men maakt hier kennis, niet met derderangs rommel, niet met prullar'a of „Kitsch," doch met werkelijk Indi sche kunstenaars, die iets zullen bren gen van de wondere sfeer, an het merkwaardige leven, dat daar aan de andere zijde van de globe, in Indië. ge- 'eefd wordt En waaraan wij Nieu ve- diepers, zoo innig verwant waren en waaraan wij met zoovele draden even 'wnig verbonden waren. Was het nog vóór den oorlog, wc zouden ons kunnen voorstellen dat een psychologisch restaurateur ons zou ver gasten op orlgineele nassi goreng en andere tropische lekkernijen Helaas., noch „Au Gastronome," noch een der mdere tenten, waarin men zich In vroe "er tijden voor enkele dubbeltjes dei buik vol kon eten, zullen daartoe thans in de gelegenheid zijn. Maar ook óndanks dit: er zal iets van Indië in Casino zijn, iets van de verre landen, waarheen, hoe kort geleden nog maar, onze jongens togen, in hun blau we kielen en droomend van het ver en schoon avontuur, te beleven daar aan den gordel van smaragd zooals eens esn groot schrijver ons Indië terecht noem de. Wnchwtnktn *»n Of. Helder Ne 4 Verhitten van de witte wasch tot de damp er al komt, is voldoende. Heeft U een ketel met sproeier, dan 15 min. laten ko ken. I eetlepel waschpoeder per I. water. Sterk wringen beschadigt het goed. Vlug uit de ketel halen (geen nacht laten staan), dan vaak en grondig u« spoelen - warm. lauw, koud. tot het waterhelder blijft. Let vooral op mijn volgenden wenk. N.V. Zeepfabrieken e/h 01 HAAS EN VAN BRERD UCHE UCHE UCHE UCHE LHE UCHE M m ^CRESOTÉÖCneJ^,0n «•t vroZ?r'wZ£ sichesotb UCHE UCHE D. A. d« Graaf*Handel Industrie DAGRA C.V„ Postb 605. A'dem-C. Oplossing Probleem 1847 (a en b) vorige rubriek). a, Groote bord. Zw. 13 sch. op: 3, 5, 7, 9, 17, 18, 20, 23, 25, 26, 28, 82, 36. Wit 12 SCh. op: 14, 29, 30, 34, 35, 37, 39, 41, 42, 43, 46, 48. Opl. 1. 37—31 (zw. 36 X 49). 2. 48—43 (ZW. 49 X 24) 3. 30 X 19 (zw. 26 X 37), 4. 46—41 (ZW. 37 X 46). 5. 39—33 (ZW. 28 X 30), 6. 19 X 37 (ZW. 46 X 12). 7. 35 X 2t b. Kleine bord. Zw. 8 sch. op: 83, 73, 61, 63, 64, 51, 41, 31. Wit 8 SCh. op: 54, 42, 43, 44, 32, 22, 24, 12. Wit aan zet speelt 2434. zw. 83—74? Waarna wit wint door: 22—23 (ZW. 41 X 22). 42—52 (ZW. 61 X 23), 34 X 321! Uit den wedstrijd Noord-Holland— Amsterdam. WIJ laten hier eerst volgen het verloop van de partij BeersKeiler na den 34en zet van zwart. Stand: zw. 9 sch. op: 3, 8, 13. 16, 18, 19, 20, 21, 23. Wit 9 sch. op: 30, 32, 33, 34, 35, 38, 42, 47, 49. Het vervolg was 35. 30—25, 2024 36. 33—29, 24 X 33, 37. 38 X 29, 3—9, 38. 25—20, 9—14, 39. 20 X 9, 13 X 4, 40. 49—43, 8—12, 41. 43—39, 12—17, 42. 29—24, 19 X 30, 43. 35 X 24, 17—22, 44. 24—20, 22—28, 45. 42—37, 18—22, 46. 20—14, 22—27, 47. 34—30, 27 X 38, 48. 30—24, 21—27. 49. 47—41, 16—21, 50. 24—19. 28—32, 51. 37 X 28, 23 X 32, 52. 39—33, 38 X 29, 53. 19—13, 27—31, 54. 13—8, 21—26, 55. 8—2, 31—37 remse. Ter oplossing voor deze week: Probleem 1848 van Joh. de Bree. Zw. 8 sch. op: 2, 7, 10, 18, 19, 20, 25, 30 en dam op 45. Wit 10 sch. op: 16, 21, 27, 28, 29. 33 34, 42, 43 47. b. Kleine bord: Zw. 3 sch. op: 61, 52, 31 en dam op 51. Wit 3 sch. op: 42, 21, 12 en dam op 44. Voor beide geldt: Wit speelt en wint. Oplossing volgende rubriek. ONZE EERSTE MEI OPGAVE. Rangschikking der cijfers. Het gevraagde getal van 10 verschillen de cijfers moet deelbaar zijn door de getallen van 2 tot en met 18. Het kl. gem. veelvoud van de getallen 2 tot en met 18 is 12252240. Om een getal van 10 cij fers te krijgen moet men dit getal met 82 vermenigvuldigen. Dat wordt 1004683680. Dat ls dus het kl. getal van 10 cijfers dat door de getallen van 2 tot en met 18 deelbaar is Maar alle cijfers zijn nog niet verschillend. Door er nu telkens 12252240 bij te tellen en de verkregen ge tallen na te gaan kan men zien wanneer men een getal krijgt van 10 verschillende cijfers. Men vindt dan 2438195760. Twee maal dat getal geeft een nieuw antwoord n.1. 4876391520. Andere mogelijkheden zijn nog 3785942160 en 4753869120. Verschillende goede opl. kwamen bin nen. Maar het aantal, dat ze alle vier vond was niet zoo groot. Aan de oplossers. Wij maken er de oplossers nog even attent op, dat men om voor den puzzle- prijs in aanmerking te kunnen komen, minstens drie oplossingen in de maand waarop de prijs betrekking heeft, moet inzenden, ongeacht het aantal punten, dat men reeds heeft. Wie in twee opeenvolgende maanden geen oplossing inzendt, wordt van de lijst afgevoerd. ONZE NIEUWE OPGAVE. (No. 2 der Mei-serie). Een lettergreep-puzzle. Van de hieronder gegeven 59 lettergre pen kunnen de 17 woorden gevormd wor den die voldoen aan de verder gegeven omschrijvingen. Heeft men de juiste woor den onder elkaar gezet, dan onderzoeke men welke twee verticale rijen van boven-naar beneden, iets bekends te lezen geven (de ij telt voor één letter). Lettergrepen, a a a ad am an be be beel bol dan dant de die fl ge ge gen in ju ker kla kun lee 11 lig lo luk mo naar .nae ne ne ni niet no o on on oo pe oo ren stek steld ter ter the ti tra um um vens vrij werk wil zei zl zoe. Omsehr 11 vingen. 1. grove ztide, 2 gedwongen, 3. bekend merk gramofoonplaten, 4. daarenboven, 5 tusschenvoegen, 6. verfstof. 7. verster king, 8. vleier, 9. toegevoegd dienaar, 10 soort populier, 11. onnatuurlijk, 12. avonturier. 13 meetkundige figuur. 14. on derwijsinrichting. 15. versteende zeeschelp, 16. plan van een bouwwerk, 17. muziek term. Welke zijn de bedoelde woorden en wat geven twee verticale rijen te lezen? Oplossingen (2 punten) kan men inzen den tot utterlUk Vrijdag 19 Mei. 12 uur, aan het Bureau dezer Editie onder motto: *>„»Tia-niihriek. Marktberichten. K»«M«PKT ALKMAAR. 2 stapels Fabrieksbaas 1100 kg. 20 plus *3 50, Handel goed LAMMERENMARKTEN. De jaarlliksche zes groote Lammeren- markten op Texel zullen dit jaar worden "ehouden on de Maandagen 15 en 22 Mei. Dinsdag 30 Mei en de Maandagen 5 12 en 19 Juni J£ETJW?Rn™' 12 Me'- 83 stieren, 90 melk* en kalfkoeien. 18 ,LRras?a,vere"| 4ni nuchtere kal veren 163 weide schapen. 77 lammeren, 6 vette varkens 258 kleine biggen. Totaal aanvoer 1306 stuks. 12 Mei- - Gr- tabot *1. t 's°: Br' grlet f5: kl- griet LJ!' kabe,-inuw f2.20—f2; wijting f0.80; ril *3 f3; kl- m- schol f2.50: kl. schol 2e srt. f2: idem 3e srt f0.80; idem J® ®rt- f 0-58: gr. schar f 0.60; kl. schar 0 30. vischpnf f 0.10. Alles per kg hoofdred Tj N Adema, Alkmaar, tevens afd buitenland: Haagsch corres pondent en politiek medewerker H J j Marlnus. Amsterdam (HAMA): chef van a]enst Jac Broersen te Hoorn, tevens afd binnenland kunst letteren en we- tonschappen H P van den Aardweg te Alkmaar sport J Werkman te Alkmaar Prov nieuws- D A Klomp te Alkmaar Verantw voor de adv rubriek W Ra- Kooii aBn de Zaan: voor de plaatselijke adv.: MeJ. F. Muller. Den Helder,

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 2