DAGBLAD VOOR Laatste stadium vóór den grooten strijd. Unie van Sovjet-republieken op den Balkan. Leuven getroffen door de luchtterreur Ter overdenking. WIJ Nederlanders gaan er prat op, dat wij nuchter zijn.Nu, laten wij dat dan ook zijn en onze oogen niet sluiten voor datgene wat thans om ons heen plaats grijpt. Er is geen oorlog aan den gang in de beteekenis die wij er voor 1940 aan gaven. Twee wereldbeschou wingen zijn in een worsteling op leven ■sn dood gewikkeld. Eenerziids het Na- tionaal-socialisme. Anderzijds het libe ralisme gekoppeld aan het communis me. Gekoppeld omdat het uitgediende liberalisme (daarvan getuigt o.a. veler verzuchting, dat het anders dan vroe ger moet worden) zich hoopt staande te houden door behulp van het com munisme. Het liberalisme is uitgediend Communisme moge in een kuituurloos land, daf alleen de beschaving van den knoet kent, dè schoonste vorm van leven zijn, in Europa, met z'n ontel bare schatten die uiting zijn van -wat een kuituur vèn beschaafde volkeren vermag, is het de dood. Duitschland zal van hei Wesien, Oosten en Zuiden worden aangevallen I Porismouih zwaar gebombardeerd. Communistische benden op den Balkan in het nauw. Ontslag burgemeesters. Frontzorgcollecte op 27 Mei. Mensch en Kikvorsch Verduisteren v.'21.305.45. Scherpe aanval op Turkije's integriteit. Onze „Watervogels" bestaan 12/2 jaar. Binnenstad letterlijk met hommen bezaaid. - 200 dooden in Leuven. - Nieuws in 't kort. STADSNIEUWS. Ook dit jaar een korfbai- tonrnooi. Uit het politierapport. Avondgebed. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Helderache Editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 3345 (3 lijnen). Postrekening 449041. WOENSDAG 17 MEI 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND -88e Jaargang, No. 115, 3 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Schr. Als men vandaag den dag zijn oor te luisteren legt, dan komt men tot de conclusie, dat het Nederlandsche Volk zich in een impasse bevindt, waar uit het zich niet weet te bevrijden. Met DMtschland aan een nieuwe Europee- scne ordening bouwen, dat nooit! Met de Anglo-Amerikanen na afloop van den oorlog aan het werk gaan, is ook niet alles. Aanknoopen aan 9 Mei 1940. liever niet, want toen wa3 er veel dat niet deugde. Den bolsjewisten dan een kans geven. Och, toen de Duitschers nog in de omstreken van Moskou ope reerden, was er wel iets voor te zeg gen, maar nu de roode horden van den heer Stalin zoo vervelend dichtbij ko men, is dat toch ook niet de oplossing Zuid-Italië mag in dit verband als een zeer belangrijk baken in zee worden gezien. Wat wil de Nederlander dan eigen lijk wel? Afgezien van z'n sigaartje met een Deli-dekblkd, z'n buitenhuisje, onver valschte thee en koffie en nog zoo'n paar van die dingen, schijnt hij verder niets te willen. Z'n kuituur, z'n gc le naam op velerlei gebied, 't schijnt hem koud te laten. Een ietwat vreemde geesteshouding voor een Nederlander, gezien z'n ver- leden. Toch zal hij uit de impasse moeten komen, omdat Nederland nu eenmaal een deel van Europa is en vandaag den dag in Europa geschiede nis wordt gemaakt. En wel geschiedenis die beslist over het „zijn of niet zijn' De ondergang van Europa beteekent met evenzooveel woorden de ondergang van Nederland. IK vraag mij af of de weg, die zich van den afgrond begeeft, voor den Nederlander inderdaad zoo onbegaan baar is als hij gelooft. Is er iets tegen.dat dit land voor z'n zedelijk en lichame lijk welzijn een krachtig staatsbestuur krijgt? Neen, daartegen kan geen mensch bezwaren hebben. Een chaos Willen wij niet, wij w'Jlen tucht, orde en bovenal zelfrespect Een solidariteit van alle bevolkingsklassen, is dat iets wat zonder meer moet worden afgewe zen? Neen, want de klassestrijd heeft ook in ons land slachtoffers bij de vleet gemaakt. En is het niet juist, dat het algemeen belang onder alle omstan digheden vóór dient te gaan bij dat van een groep? En dat het persoonlijk be lang zich steeds ondergeschikt maak' aan dat van een groep? Wat is er tegen dat het Nederland sche Volk in eerste instantie het Euro- peesch belang stelt boven dat van Ne derland? Wat is er tegen dat het belang van een bepaalde groep niet, zooals voorheen toch merkwaardig dikwijls gebeurde, vóór gaat boven het belang van het Land, en dat het persoonlijke belang van dezen of genen niet naar voren wordt gehaald ten koste van een bepaalde groep? Hierin is niets spitvondigs;. noch mis leidends. Integendeel, indien de massa begrijpen wil. dat de hierboven ge noemde waarder. niet geboren zijn uit een politiek compromis, doch gegeven ■zijn in het belang van de Europee- scheh mensch, waarom dan in een- im passe blijven kronkelen, die geen an deren uitweg biedt? En daarom moeten wij Nederlanders de politiek van den struisvogel opge ven en kiezen. Zetten wij ons in om op te b'ouwen of laten wij om ons heen afbreken, totdat wij zelf afgebroken worden? - Als nuchter Nederlander ziet men onmiddellijk "waar de plaats is die moet worden ingenomen. Met „uitgestrekte handen" wil het oude zich over ons ontfermen. Laten wij dankbaar zijn dat tien duizenden Nederlanders schouder aan schouder met Duitschland en zijn verbondenen zich tusscben ons en die „uitgestrekte handen" heb ben geplaatst. Russisch offensief tegelijk met JK kan mij indenken, dat er menschen zijn, wien vandaag den dag de gal overloopt en die kankeren. Kankeren is de stoelgang voor de ziel, zooals dr. Göbbels het uitdrukte. Er is weinig op bouw, er is weinig ordening. Eerst moet Europa klaar komen met zijn vijanden. Dan komt de tijd voor op bouw, voor ordening, vooral voor zui vering. De Führer heeft dit duidelijk te kennen gegeven, toen hij zeide. dat hij na dezen oorlos als nog feller na- tionaal-socialist terug zou keeran. Groote groepen van ons Volk. de ar beiders, de klein gepensionneerden, de lagere ambtenaren, ondervinden bij voortduring de zwaarte van den oorlog en voor deze groepen zal het eerst ge zorgd moeten worden Maar eerst moet de vrede bevochten zijn. en het gevaar voor nieuwe oorlogen uitgeroeid. Europa moet, koste wat het kost. be vrijd worden uit de klem waarin me', het Avondland tracht te wringen. Er is dit bereikt, dan zal zeker de vraag worden gesteld: „Wat deed Nederland voor de zaak van Europa?" Gelukkig doen wii reeds veel. dw.z die Nederlanders- die aan de fronten staan en die Nederlanders die in Duitschland werken. Maar wat doen die andere Nederlanders, die het geluk hebben thuis te mogen zijn? Spannen die zich ook in voor de Nederlandsche zaak in Europa? Juist die grpep Nederlanders en dal is de groote meerderheid van ons Volk zou ik op 't hart willen drukkem dal het gaat om „te zijn of niet te zijn" Wij staan aan den vooravond van groote gebeurtenissen, die misschien voor ons Volk groote moeilijkheden mei zich mee zullen brengen. Deze weer- stq$a kunnen wij alleen dan wanneej? een invasie. De ondnbbelzinnige verklaring van het opperbevel der weermacht, dat de Anglo-Amerikaansche luchtaan vallen op het gebied aan de Kanaal- kust als voorbereiding tot een in vasie knnnen worden beschouwd, heeft de aandacht van de Duitsche openbare meening meer nog dan tot dusver op de komende militaire gebeurtenissen gevestigd, aldus de Berlijnsche ANP-correspondent. In voorgaande jaren heeft de maand Mei het begin van grooti offensie ven gebracht en de waarschijnlijk heid is groot, dat zulks ook dit jaar het geval zal zijn. De voorbe reidingen, die Duitschlands tegen standers voor het door hen aan gekondigde algemeene offensief troffen, schijnen in het laatste sta dium te zijn getreden. Zooals zij reeds na de conferentie van Teheran hebben verklaard, is hun plan, Duitschland van het westen, oosten en zuiden uit aan te vallen en van Duitsche zijde is men geneigd, deze aankondiging als ernst op te ne men. Het beeld van den oorlog in Europa is derhalve meer dan ooit als één geheel te beschouwen en alles wat zich aan de verschillende fronten voordoet kan thans naar het oordeel van Duitsche militaire kringen gezien worden als phazen in het voorstadium van den grooten strijd. Dit geldt voor den sterk geactiveerden luchtoorlog zoowel als voor den strijd in Italië. Ook het oostelijke front vormt een intégreerend deel van de plannen van Duitschlands tegenstanders en ook hier verwacht men een hervatting van het Sovjetrussische offensief uiterlijk op Vijand blijft in Italië aanvallen. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 16 Mei. (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Van het Oostelijke front wordt slechts "plaatselijke gevechtsactie aan den benedenloop van den Dnjestr en in het voorterrein van de Karpathgn gemeld. Formaties van de ludhtdoelartillerie van het leger schoten sinds het begin van den veldtocht in het oosten 2000 vijandelijke vliegtuigen omlaag. Daar van hebben de luchtdoelafdeelingen van het leger 275 en 279 alleen 300 toe stellen neergehaald. Aan het Italiaansche zuidelijke front zette de vijand zijn aanval len met gebruikmaking van nieuwe divisies infanterie en pantserjagers op ons verdedigingsstelsel met zwaartepunt ten zuiden van Cassi- no voort. Na verbitterde wisselval lige gevechten gingen eenige heu velstellingen verloren. In, andere sectoren werden plaatselijke pene traties in tegenaanvallen gezuiverd of afgegrendeld. Een sterke fortnatie gevechtsvliegers bombardeerde in de late avonduren van 15 Mei vijandelijke steunpunten in het gevechtsgebied van Cassino met goede uitwerking. Er ontstonden bran den en explosies. Bij aanvallen van enkele Britsche stoorvliegtuigen op het gebied van Keulen en Mannheim, alsmede bij vluchten boven de Kieler Bocht wer den in den afgeloopen- nacht, vier vij andelijke vliegtuigen neergeschoten. In de eerste ochtenduren van 16 Mei vielen sterke, formaties zware Duitsche gevechtsvliegtuigen de Britsche ha venstad Portsmouth met een groot aantal brisant- en brandbommen aan. De communistische benden in Cen traal Oost-Bosnië, die naar 't DNB ver neemt, sedert* geruimen tijd door vrij willigers der Waffen-SS tezamen met plaatselijke zelfbeschermingsformaties zeer in het nauw gedreven en ernstig geteisterd werden, hebben door Duit sche slagvliegtuigen opnieuw groote verliezen geleden. Zij pogen thans .ordeloos naar verschillende kanten te 'vluchten, doch worden telkens weer tot den strijd gedwongen. In de nabij heid van een klein plaatsje werden alleen 108 gesneuvelde bandieten ge teld, terwijl op een andere plek een vluchtende bende 90 dooden, 180 ge wonden en 30 gevangenen achterliet. het tijdstip, waarop de geallieerden zich met het volle gewicht hunner oor logsmachine in den strijd zullen wer pen, hetgeen, naar het oordeel van in gewijde militaire kringen in Berlijn, wel eens een kwestie van dagen zou kunnen zijn. De voornaamste aandacht in verband met de verwachte gebeur tenissen is gericht op de West-Euro- peesche gebieden. Legerleiding in goede handen. De Duitsche troepen, die aan de Kanaalkust de wacht houden, staan onder bevel van generaal-veldmaar- schalk Von Rundstedt, den opperbevel hebber West, en generaal-veldmaar- schalk Rommel, die als opperbevelheb ber van een legergroep betiteld wordt. Van de militaire leiding in dit gebied maken ..voorts deel uit generaal-veld- maarschalk Sperle als commandant der luchtstrijdkrachten, kolonel-gene raal Blaskowitz, opperbevelhebber van een legergroep, admiraal Krancke en generaal der pantsertroepen Freiherr Geyr von Schweppenburg. "Wat de krijgsoperaties zelf betreft, aeze beperken zich op het oogenblik vrijwel uitsluitend tot het Zuid-Ita- liaansche front. Wanneer, naar men van Duitsche zijde aanneemt, de tegenstander met zijn Vrijdag begon nen aanval beoogt, reserveste binden om voor operaties elders de handen vrij te hebben, dan stelt men te Berlijn daartegenover, dat het strijdtooneel in Midden-Italië zich weinig leent voor het binden van troepen op groote schaal, daar wegens de geringe lengte van het front en het bergachtige ka rakter van het terrein het aantal troe pen, dat aan den strijd deelneemt, steeds alleen maar beperkt kan zjjri. KLEUTERVE8SLUVEN ;NSDEftLAND$CHÊ VOLKS O IE NST Hoe dikwijls gebeurt het niet vooral ir dezen tijd dat huismoeders de verzuchting slaken: „ik wilde wel, dat ik iemand had, die op mijn kinderen kon passen!" Dat geschiedt, als de huismoeder het volhandig heeft en de kinderen haar voor de voeten loopen. Ook komt het dikwijls voor, dat een moeder van één spruit denkt: „het is voor mijn kleine tech niet goed, dat hij altijd zoo alleen is; kon ik mijn kleuter maar bij andere kleintjes bren gen." Deze overwegingen hebben den Nederlandschen Volksdienst die tot taak heeft onze volwaardige volksge- nooten in hun moeilijkheden bij te staan ertoe geleid kleuterverblijven op te richten. In deze «alleraardigst ingerichte verblij ven worden de kleuters in kleine groepjes toevertrouwd aan de zorgen van speciaal opgeleide kinderverzorg sters. Moeders, die 'deze kleuterverblij ven kennen, spreken er met warmte over. C.N.F.yPax 's-GRAVENHAGE, 16 Mei. Bij be sluit van den Commissaris-gei. e raai voor Bestuur en Justitie is, met ingang van 25 April 194*4, eervol ontslag ver leend aan: A. Becking als burgemeester van Zuid-Beijerland; J. L. Brinkerink als burgemeester van Oude en Nieuwe Tonge; F. W. van Driel als burgemees ter van Nieuw-Helvoet; F. Nieborg als burgemeester van Stad aan 't Haring vliet Is, onmiddellijk ingaand, ontslagen: mr. K. Hoekzema als burgemeester van Oostburg; A. P. Kostense als burge meester van Biervliet; A, H. S. Stemer- ding als burgemeester van Oost- en West-Souburg; J. A. Martijn als burge meester van Veere; F. A. van Rose- velt als burgemeester van Schoondijke; jhr. L. E. D. S. van Eönninghausen tot Heringhaven, ala burgemeester van IJzendijke. Beter één gulden in de bus dan dui zend in uw beurs. Denkt daaraan bij de groote landelijke collecte voor Front- zorg op 27 Mei a.s. NEDERLANDSCHE JONGENS. Opgelet! 's-GRAVENHAGE, 11 Mei. - Donder dag 18 Mei zal in Den Haag op Plein 1813 nr. 3 nog een keuring worden ge houden voor de eerstvolgende weer- sportkampen. Iedere Nederlandsche jongen heeft gelegenheid om tezamen met kameraden uit andere Germaan- sche landen vier mooie voorjaarsweken door te brengen. Ook dezen keer zijn hieraan geen onkosten verbonden, zoo- da.t ook minder bedeelde jongens van deze gelegenheid kunnen profiteeren Het bureau voor weersportkampen is geopend van 9 tot 14 uur. Het leven heeft tallooze toevallige aspecten. Den éénen dag heeft men belangstelling hier- en den an deren dag weer daar voor. Zoo interesseert mij thans, als bevlie ging of duurzaamheid, de zwem- sport. En zie, in een degelijk boek, geschreven door een professor vat overigens nog niet altijd een waarborg voor degelijkheid is las ik deze verrassende zinsnede: „Voor de thans bijna algemeen toegepaste zwemmethode heeft men het zwem men van den kikvorsch als voor beeld genomen." De kikker den mensch ten voor beeld bij één zijner nuttigste, schoon ste en sierlijkste levensverrichtingen! Ik ben er even stil van geworden en heb toen met goedmoedige ironie gedacht aan de „Majesteit" van den mensch. De Majesteit had een kikker noodig! Uitmuntend! Wat zou de wereld er stukken beter op worden als de „Majesteit" mensch het dier in het algemeen eens wat meer ten voorbeeld koos. Want waarlijk, maar al te vaak is het redelooze dier redelijker dan de met rede begaafde mensch. Maar de naleving van het dieren- voorbeeld is moeilijk. Ik ondervind het zelf dagelijks. Ik zou zoo graag een goede kikker willen zijn e-ik Dennog heeleméél geen kik ker, helaas! V._ OVIDUJS 18 Mei. Zon op 5.40 u., onder 31.33 u Maan op 4.31 u„ onder 16.31 u. Eenige Engelsche dagbladen hebben een verdrag gepubliceerd, dat tus- schen Bulgaarsche en Grieksche Communisten eenerzijds en de Sovjet-Unie anderzijds is gesloten. In-dit verdrag wordt gezegd, dat de Balkan-Unie Griekenland, Macedonië, Bulgarije en, Servië zal omvatten. De communisti sche partijen van Griekenland «en Bulgarije mogen voor het bereiken van dit doel een tactiek volgen, die hun goed dunkt. Beide partijen, zoo wordt verder gezegd, zullen werken voor de veilig heid van de noordelijke grens der Unie, en wel met het doel, den Donau te bereiken, die als grens van Bulgarije en Servië wordt be stempeld. Deze grens zou ten noorden van Fiume aan de AdTiatischc Zee moeten eindigen. Bulgarije zou -üon toegang naar de Egeïschc Zee ver krijgen. Punt 5 behelst het plan voor de stichting van een autonome republiek onder Sovjet-Russische controle, die de Dardanellcn met Istanboel zou omvatten. Reeds vele jaren hebben de bolsje wisten de hoop eens een haven .aan een „warme" zee- te krijgen. Meer en meer blijkt thans, dat. zij door Enge land en de Vereenigde Staten in dit streven ondersteund worden. Een document van "sensationeel, yje- teekenis noemt men in de Wilhelm- strasse het hierboven aangehaalde ver drag. De correspondenten van de Dai ly Herald en de Daily Mail, die den inhoud van dit verdrag uitvoerig aan hun bladen melden, hebben, zoo ver klaart men in diplomatieke kringen van de Wilhelmstrasse, daarmede een onthulling van de allergrootste betee- kennis gedaan. Want het verdrag be vat niet alleen een plan tot vorming van een Zuid-Oost-Europeesche unie van socialistische Sovjet-republieken, een radengroep, welke haar noordelijk ste grenzen aan den Donau en benoor den Fiume wil leggen, maar het plan bevat tevens een scherpen aanval op deTurksche integriteit, daar de ver dragsluitenden Istanboel en de Darda- nellen tot een autonome Sovjetrepu bliek willen uitroepen en de controle van dit gebied aan Moskou willen overlaten. De interpretant der Rijksregeering verklaarde ten aanzien van het plan, dat de Russische aspiraties in de rich ting van Bosporus en Dardanellen niet nieuw zijn. Bij zijn laatste bezoek aan minister Von Ribbentrop verklaarde Molotof indertijd woordelijk tot zijn tolk: „Zegt U den Rijksminister, dat Sovjet-Rusland nog een appeltje met Turkije te schillen heeft" en in het zelfde gesprek zeide de bolsjewistische volkscommissaris. dat de Sovjetunie niet zonder belangstelling het lot van Skaèerrak en Groote Belt gadeslaat. GOED GEDRESSEERD. Een gezonde vereeniging. vól toekomst. Popplair in gansch Nieuwediep (Teekening 'Schröder/Orbis/Holland Pax). Eerste tweeling in Noorctoostpolcler. Dezer dagen is in het ziekenhuis te Vol- lenhove de eerste tweeling van den Nöordoostpolder geboren, twee zoons van den beheerder van het kamp De Voorst, den heer Vondevan. Onze plaatselijke voetbalvereeniging Watervogels herdenkt Zondag a.s. haar 12>4-jarig bestaan. Óp 21 November 1931 vonden eenige jongens uit het voormalige Oude Den Helder het noodzakelijk de hoofden eens bij elkaar te steken teneinde te komen tot oprichting eener vereeni ging. De wandelaars van die periode die zich des zomersavonds wel eens over den .zeedijk waagden, zullen zich zeer zeker nog kunnen herinneren, dat vrijwel iederen avond op het gedeelte bij het „Schapendijkje" op het plavei sel een voetbalwedstrijd werd gespeeld. Het waren dan de Blokkers en de Bee- nen, de v. d. Herts, enfin allemaal zo-, nen van onze zeehelden, die met een klein balletje elkaar dan In de haren vlogen. Er ontstond een behoorlijke kern en het kon niet anders of reeds bij de oprichting had de vereeniging een behoorlijk aantal leden. De club heette toen Zeemeeuwen en nam deel aan de Heldersche competitie, uitge schreven., door den Sportbond. De vol gende spelers namen deel: J. R. Otten' M. v. 't Hert, A. Been, J. Ewalt, B. Ewalt, D. Makelaar, F. Been, C. Blokker, P. Bontes, J. Been, Joh. Coster en Meurs. Het volgende jaar reeds kwamen de Watervogels in de 2e klasse N.H.V.B. waar het gauw begon t vervelen en na twee jaar promoveerden de zwartjes reeds naar de eerste klasse. Ook dit verblijf duurde niet te lang. Na vier jaren strijd werden de Vogels pa een beslissingswedstrijd tegen de Helder sche Boys kampioen en promoveerden naar den grooten N. V. B. In den „Nederlandsche" werd steeds een behoorlijke rol gespeeld en vooral het afgeloopen jaar was succesvol. Tot den laatsten strijd was .Watervogels nog medegegadigde en was de juiste opstelling iets eerder gevonden, wij hadden' het nog niet geweten. Financieel hebben de Vogels altijd veel steun genoten van de visschers uit hun buurt, want bij het „schoven" van den buit ontbrak nimmer de Watervo gelsbus op tafel. Watervogels hwas tevens de eerste sportvereeniging op voetbalgebied, di na de oorlogsdagen weer ging voetbal len. Zij speelden toen haar wedstrijden Past op Uw telefoontoestel! Er ope- eert in Hilversum een man. die een pet van de P.T.T. draagt en zich reeds aan verschillende adressen heeft vervoegd om het telefoontoestel te halen daar de be trokkene toch is afgesloten. In enkele ge vallen kreeg hij het toestel mee, maar bij informatie bij de P.T.T. bleek dan. dat de dienst er niets van afwist De politie waarschuwt tegen dezen oplichter. Stelende spoorwegambtenaren gearres teerd. Reeds maandenlang werden vóór de goederenloods der N.S. te Hilversum en uit wagons, welke aldaar passeerden, vermissingen geconstateerd. De plaatse lijke recherche is er thans in geslaagd aan deze diefstallen een einde te maken door de arrestatie van vijf werklieden, die op het Hilversumsche spoorwegem placement werkzaam waren. De mannen zijn ingesloten. Tienduizend chocoladereepen gestolen. CJit een te Amsterdam gevestigde choco ladefabriek zijn in den afgeloopen nacht 10.000 gevulde chocoladereepen ont vreemd, verpakt in 100 cartonnen doozen Reepen' en verpakking zijn gemerkt Van Houten De buit is vermoedelijk met een auto vervoerd. het Nederlandsche Volk weer een Volk is, een Gemeenschap, die strijdt voor haar plaats in de rij der Europeesche naties. Pit ter overdenking! Waar de stilte van den dood heerscht Leuven is zonder twijfel de stad, die het zwaarst getroffen werd door de Anglo-Amerikaansche luchtterreur. Na twee zware aan vallen door Anglo-Amerikaansche bommenwerpers in dè nachten van Donderdag op Vrijdag en van Vrij dag op Zaterdag, welke voorafge gaan werden door verscheidene aanvallen overdag, kan men zon der eenige overdrijving de verwoes tingen te Leuven vergelijken met die van de zwaarst getroffen ste den van Duitschland. Wanneer men de troostelooze ellende en den om vang van de vernielingen in de Leuvensehe stadswijken ziet, kan men zich niet van den indruk los maken, dat de Anglo-Amerikaan sche bommenwerpers werkelijk geen ander doel hebben dan ter reur te zaaien onder de burgerbe volking. Zelfs in def veronderstel ling, dat op een stad van middel bare grootte zooals Leuven, geen bombardementen kunnen worden uitgevoerd zonder de burgerbevol king te treffen, dan heeft men toch bij hel beschouwen van wat er overgebleven is van het cen trum der stad Leuven den onweer- legbaren indrnk, dat een dergelij ke terreur vermeden had kunnen worden. De binnenstad werd letterlijk met bommen bezaaid. Zoodra men door de buitenwijken van de stad. die relatief weinig hebben geleden en waar nog eenlg leven heerscht. achter zich gela ten heeft, komt men in een woestijn van puin. waar de stilte van den dood heerscht en waar slechts hier en daar een paar menschen als schimmen ge- ruischloos verdwijnen. Slechts hoopen steen en pnin. In het centrum van de stad was een plein. waar het verkeer zeer druk was. Het» was omgeven door winkelgebou- De Belgische stad Leuven Is in de nachten van Donderdag op Vrij dag en van Vrijdag op Zaterdag het doelwit geweest van de Anglo- Amerikaansche luchtaanvallen. De verwoestingen zijn enorm en tal van monumentale gebouwen wer den deels vernield, deels zwaar be schadigd. Het aantal dooden zal vermoede lijk meer dan 200 bedragen; reeds werden 100 lijken geborgen, doch men vermoedt, dat nog minstens 100 slachtoffers onder het puin liggen Zaterdagmidag werd Heranthals zwaar gebombardeerd. Ook hier vielen slachtoffers en werden tal looze huizen verwoest of zwaar be schadigd. wen en kantoren. Na de verwoesting door de bommenwerpers ziet men overal slechts hoopen steen en puin van ingestorte gebouwen. Op één plaats ligt een reusachtige puinhoop. Het is al war er overbleef van een rij van tien huizen, die door zeer zware voltreffers werden weggevaagd. Wat niet ten offer viel aan de scherfbom- men is volledig uitgebrand. Aan den noordelijken uitgang van het plein staat het heerlijke gothische stadhuis met daar tegenover de taat-gothische St.-Pieterskerk. Tusschen beide ge bouwen sloegen verscheidene bommen in. De voorgevel van het stadhuis werd zwaar beschadigd Het fijn beeldhouw werk Is vernield. Wat er overbleef, Is bedekt met een grijze stofmassa. Alle ramen in de muren rnn de St.-Pieters- kerk aan den kant van het plein zijn vernield. Maar het is nog erger gesteld aan de andere zijde. Daar heeft een voltreffer een geheele zijbeuk wegge slagen, met het gevolg dat zuilen, poorten, ijzeren dwarsbalken nu een huizenhoogen puinhoop vormen. Door do reusachtige bres, welke in de kerk werd geslagen, ziet men. dat enkel de gothische spitsbogen ongeschonden bleven. Kerkgebouwen verwoest. Nauwelijks 200 m verder staat de prachtige - St.-Michielskerk in barok stijl met daarnaast het Jezuïtencollege. Alsof zij hun doelwitten met een dui velsche zorgvuldigheid hebben gekozen, hebben de Anglo-Amerikaansche lucht- terroristen hier de verschrikkelijkste verwoestingen aangericht, die men zich kén voorstellen. Een voltreffer kwam midden in de hoofdbeuk van de kerk neer. De gescheurde muren drei gen in te storten. De talrijke gebou wen van het Jezuïetencollege vormen nog één reusachtigen puinhoop. De ge heele straat is met brokken muur be dekt. In den letterlijken zin van het woord moet men er over bergen van steen en puin klauteren. In een andere wijk van de stad werd de St.-Gertrudiskerk voor driekwart vernietigd. Ook de moderne kerk. O.L. Middelares, die na den eersten wereld oorlog werd gebouwd, Is haast volle dig verwoest. Wanneer men ziet, wat er met de stevige kerkgebouwen, die eeuwen ge trotseerd hebben, is gebeurd, kan men zich een gedachte vormen van wat er overgebleven is van de woonhuizen dezer verwoeste wijken. Men zou ver scheidene dagen noodig hebben bij een bezoek aan de geteisterde stad Leuven om al de kleinere, voor de kunstge schiedenis waardevolle gebouwen de patriciërs-huizen, de talrijke geclas- seerde gebouwen, welke verwoest wer den. op te sommen. Er zijn natuurlijk enkele dezer prachtige gebouwen over gebleven, maar zelfs indien men er in slaagt ze te behouden voor de toe komst, zullen zij slechts voor latere generaties zeer zeldzame getuigen zijn van den rijkdom van Leuven aan laat- middeleeuwsche- en barokmonumen- ten. Het aantal slachtoffers, die bij deze terreuraanvallen het leven hebben ge- 'aten. zal waarschijnlijk de 200 berei ken. daar er reeds een honderdtal lij ken werden geborgen. Men vermoedt, dat nog minstens 100 slachtoffers onder het puin liggen. De oprulmingswerken moesten voorloopig wórden stopgezet, daar men alle dagen nog den terug keer van da luchtterroristen vreast in Schagen, een feit wat veel, offers meebracht, maar aan den anderen kant ook weer winst-. De club bleef behou den, ja, werd zelfs sterker en telt momenteel 100 leden en eenzelfde aan tal donateurs. J. R. Otten is van de oprichting af bestuurslid van de vereeniging en aangezien Oi'en nog jong is en vol energie is de kans groot dat dit eerste jubileum nog wel door meerdere gevolgd wordt. Ook F. Been had reeds 12y. iaar zitting kunnen hebben, wanneer zijn werkzaamheden hem niet naar het buitenland hadden doen verhuizen. Het huidige bestuur van de jubilee- rende vereeniging bestaat uit de vol gende personen; C. van Doom, voorzit ter; S. Been, penningmeester; J. R. Ot ten, secretaris; S. Meyer, R. Marsman, D Taekema en K. Veanstra. Zondagmiddag feest. Het is begrijpelijk dat de Vogels een dergelijk feit niet onopgemerkt voorbij willen laten gaan. Zi,i gaan feest vieren en wel a.s. Zondagmiddag in Casino. Daar wordt opgevoerd de revue!' r,"Met Watervogels op stap". Kosten noch moeite werden gespaard, zoodat wij er niet aan twijfelen of de middag zal slagen. De leiding berust bij den heer Borking. Vermelden wij nog dat het bestuur der vereeniging a.s. Zondag om 11 uur een receptie houdt In café De Roskam, Koningstraat. Ook hier zal de belangstelling groot zijn, aangezien de Watervogels onder haar zustervereenigingen als een goe de faire club bekegd staat. Ook wij feliciteeren de Vogels van harte met dit feest en hopen dat zij in het a.s. seizoen het genoegen mag smaken als nummer één te eindigen. De schoolkorfbalcommisie, bestaande uit twee onderwijskrachten en drie le den van onze plaatselijke korfbalver- eeniging, heeft besloten ook dit jaar weer een schoolkorfbaltournooi te or- ganiseeren in de maand Juni. Nu kun nen dus naast de jongens ook de meis jes van hun kunnen blijk geven, daar korfbal gespeeld wordt met 6 jongens en 6 meisjes. Hebben dus eenigen tijd terug alleen de jongens in het voetbal- tournooi iets gepresteerd, nu kunnen wij ook het zwakke geslacht in het spel bewonderen. De bedoeling ls eerst de scholen eenige weken te oefenen onder deskundige leiding van enkele eerste twaalftalspelers van K.V.H. Wij twijfelen er niet aan of alle scho len in Den Helder zullen hun leerlin gen aansporen aan dit tournooi deel te nemen, zoodat de kinderen, die toch al zoo weinig hebben, eenige prettige dagen tegemoet gaan. Wij komen nog nader op dit tournooi terug. Diefstallen. Door twee personen werd aangifte gedaan van vermissing van een rij- wjel. Van een bewoonster van de Van Heemskerkstraat werden op onver klaarbare wijze diverse goederen uit haar woning ontvreemd. Een bewoner van Julianadorp deed aangifte, dat uit zijn weiland een schaap is gestolen. Een juffrouw, die een schapenwollen vest op een bank aan het Konings plein neerlegde, kwam even later tot' de onaangename ontdekking, dat het vest verdwenen was. Diversen. Dezer dagen is een jongetje van 4 jaar van een wagen gevallen, waarbij het kind licht gewond werd. Hij werd naar huis gebracht door leden van den luchtbeschermingsdienst. Een juffrouw deed aangifte, dat zij door een andere Juffrouw mishandeld was. Een juffrouw, die zich na 23.00 uur op den openbaren weg bevond is aangehouden en njiar het politiebureau gebracht. Om 4 uur mocht zij zich weer naar huis begeven. Proces-ver baal Werd opgemaakt. Twee minderjarige meisjes, die van huls waren weggeloopen, zijn op transport gesteld naar Amsterdam. Plaats: Luthersche Kerk, Weezenotr. Tijd: Woensdagavond, half acht. Onderwerp; Hemelvaart,

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1