TROOST! PINKSTERFEEST. STADSNIEUWS. Heldersche Meisjes zongen in Den Haag Diamanten huwelijksfeest. Luthersche Kerk. Op 4 Juni bokswedstrijden in Casino. H.A.V.-Athletiek-Nieuws. De H.A.V. organiseert belangrijke wedstrijden. Anna Paalowna. Schagen Verduisteren v. 21.455.30 DE WEEK in feiten en fantasieën. Tusschen de bedrijven. Burgerlijke Stand. P11Z7.LE. Predikbeurten. DAMRUBP1EK. Voor den konijnenliefhebber. KOFFIESURROGAAT Het programma voor de Pinksterdagen. Marktberichten. Door alle eeuwen heen is het Pink sterfeest door den mensch. die niet al leen bij brood wenschte te leven, be grepen als de overwinning van den geest op de stof. Wanneer men bereid is deze waar heid niet slechts met zijn hersenen maar ook met zijn hart te overdenken zal erkend moeten worden, dat dit „be sef" van het Pinksterfeest één der schoonste waarden is. die de mensch op zijn levensweg medekreeg. De overwinning van den geest op de stof! Het ligt open voor een ieder, die ocgen heeft om te zien, als een blad zijde, geschreven in een eenvoudige en klare taal. Zouden millioenen blikken nog hoop vol gevestigd zijn op Christus, die den dood aan het kruishout stierf, zoo Zijn geest niet zijn uiterlijke verschijnins overwonnen had en als een gebundeld zoeklicht over de Aarde heen straalde? Andere voorbeelden kunnen gekozen worden. Wanneer een Robert Koch niet bezield was geweest met een geloof, dat bergen verzette, zou de strijd tegen de tuberculose dan reeds tot het sta dium gevorderd zijn, waarin hij than verkeert? Wilt gij de fundamepteele beteekenis van het Pinksterfeest de Goddelijke roep en maanstem leeren vatten verdiep U dan in de levensbeschrijvin gen van mannen en vrouwen, die iets van beteekenis tot stand gebracht heb ben. Gij zult ervaren, dat het 't geloof en stééds opnieuw het gelóóf was, dat tenslotte het pad naar het welslagen baande en alle „dimensiale" moeilijk heden terzijde stelde. Na den dood op het oogenblik waarop, gelijk onze dichter Werumeus Buning het in zijn onsterfelijke „In Memoriam" gezegd beeft, „de ziel haar verren tocht mag wagen" heeft de geest het lichaam overwonnen, en dit volmaakt onafhankelijk van de vraag hoe gij U het Hiernamaals voorstelt. Bij de symfonieën van Beethoven gaat het niet in de eerste plaats om de trompetten en violen, maar om den geest, zooals het bij Rembrandt's „Nachtwacht" niet vóór alles aankomt op de verf, doch op den geest, die den Meester bezielde, toen hij zijn doek schiep. Hoe kan ook de geest ènders dan op permachtig zijn? Want, vóórdat de Schepper de wereld, de zon, de maan. de sterren en de sneeuw schiep, moet Hij een „denkbeeld" van dit alles ge had hebben. Wie het Pinksterfeest zóó verstaat, zal tegen alle levensleed opgewassen zijn, want hij weet, dat hoog boven hem stralend en onaantastbaar, eeuwic en altijd-zegenend de hemel van den geest staat gespannen. H. P. VAN DEN AARDWEG. Tot slot van de reeks jubileum-con certen, ter gelegenheid van het vijf jarig bestaan van „Heldersch Meisjes koor", concerteerde dit ensemble eeni- ge dagen geleden in Den Haag in „Dil- iigentia", in samenwerking, evenals in Den Helder, met de solisten Dulcina Ouwerkerk, viool; Helène van Zijp, sopraan en Hofstads Jeugdorkest, het orkest, ditmaal voltallig en onder lei ding van zijn dirigente mevr. Talboom- Smits. Het speciaal voor Den Haag samen gestelde repertoire laat geen beschou wing toe, welke verhouding in uitvoe ring er was met de concerten in Den Helder. Vast staat echter, dat toen Dilli- gentia, het geweldige Wagner-doek deed opengaan en daar de kennisma king was met onze zangeressen, de stampvolle zaal spontaan reageerde door een hartelijk verwelkomings- applaus. Het publiek was getroffen door de zeer verzorgde verschijning van onze veertig meisjes. Opmerkingen als „uniek", „zeld zaam" en „hoe bestaat het" waren uitingen, dat de representatie zeer correct was. De toiletten der meisjes en de fris- sche gezichten, gemarkeerd door lathyrus-corsages, vormden eigenlijk één groot bouquet, gepresenteerd aan dit verwende en selecte publiek. Toen begon de zang1 Op de bekende wijze werkten de meisjes hun repertoire af voor een fei telijk overdonderd publiek, dat na ademloos luisteren enthousiast los kwam in ratelend applaus.. Hier was jong Holland op z'n best, zingend voor hun stad, leefden ze zich uit onder de suggestieve directie van hun dirigent, vertegenwoordigden ze een cultuur-uiting van verfijnd karak ter, als resultaat van moeizaam wer ken, onder zeer zware omstandigheden Mocht het „Meisjeskoor" excelleeren door een demonstratie van zijn presta ties, voor de combinatie mevr. Dol— Hoogervorst was het de bekroning van een paedagogisch-artistiek stuk werk, dat, indien in deze banen verder ge leid, zeer zeker tot vermaardheid zal worden in den lande. In de zaal aanwezige deskundigen op paedagogisch-muzikaal gebied, ver tegenwoordigers van het Rijksconser vatorium, spraken unaniem hun respect uit voor dit resultaat van zang opvoeding. Moge het een zegen zijn voor een jong Den Helder! Dezer dagen vernamen wij, dat het a.s. Maandag 29 Mei 60 jaar geleden is, dat de heer en mevrouw H. Lastdrager en G. LastdragerBlikkenhorst, in het huwelijk traden. Voorwaar, een zeld zaamheid. De heer en mevrouw Lastdrager zijn thans geëvacueerd bij hun dochter te Heemstede, Laan van Rozenburg 26. Voordien woonden zij in Den Helder, Molenstraat 28. Beiden genieten nog een goede ge zondheid en hopen spoedig weer hun woning in Den Helder te kunnen be trekken. Wij gelooven zeker, dat het hun, on danks gedwongen verblijf in den vreem de, op den tweeden Pinksterdag niet aan belangstelling zaï ontbreken. A.s. Zondag, len Pinksterdag, spreekt in bovengenoemd Kerkgebouw de heer J. Sevensma, Evangelist te Amster dam j j Deze dienst wordt opgeluisterd door solozang van den heer J. Keijzer. Iedereen is hartelijk welkom. Heel bescheiden in een oud gebouw zijn tweemaal in de week een aantal stevige knapen zich aan het oefenen in de bokssport. Onder de leiding van hun „vader", den heer Klos, loopen ze dan hun rondjes en de keeren dat wij hen zagen ging men met Brons als voorman zich bekwamen in de bokstechniek. Klos, hoewel niet meeboksend, was met zijn geest steeds bij de training. Hij toonde zich een „vader" van de jongens en wij schrijven dan ook het succes van dat groepje, dat inmiddels aange groeid is tot een groep, alleen toe aan hem. Wat de leden betreft, Jan Colijn, die in het buitenland zooveel successen oogst, is van „De Ring"; Mak. eenmaal kampioen van Nederland in de l.alf- zwaargewichtklasse is lid van „De Ring". Wij herinneren ons nog goed de successen van Weissenborn en Bambach, die in Krasnapolsky in Amsterdam eenige prijzen meenamen naar Den Hel der. Henk- Brons en Boon zijn ook geen onbekenden, terwijl daarnaast de ove rige leden hun mannetjes terdege staan. Op 4 Juni a.s. zal onze boksclub „De Ring" nu wedstrijden organiseeren en wel in het Casino. Onze beste boksers zullen dan tegenstanders van naam ontmoeten, ter wijl tevens getracht zal worden eenige vooraanstaande Nedcrlandsche boksers naar hier te krijgen. Wij komen nog nader terug met het officieele program en verdere gegevens 2en Pinksterdag vindt te Amsterdam de nieuwelingendag voor dames van het District Noord-Holland der NAU plaats op de sintelbaan aan het Olym- piaplein. Van de zijde der HAV nemen ook eenige dames en meisjes deel en wij zijn benieuwd of zij na de succes volle opening van het seizoen met dan wedstrijd te Middenmeer ook in Am sterdam, waar de concurrentie zoovee; grooter is, goede resultaten zullen boe ken. Verschillende athletes, die vorige jaar nog tot de meisjes-klasse behoor den, en daarin menig succes hebben behaald, zullen thans trachten bij hun eerste uitkomen in de seniores-klasse goede plaatsen te bezetten. Alhoewel zulks niet mee zal vallen, wenschen wij hun toch vee! succes Onze handbalvereeniging HAV heeft voor a.s. Zondag, lsten Pinksterdag, eenige belangrijke wedstrijden op het programma. Rapiditas, de bekende handbalver eeniging, komt dan met 4 elftallen naar Den Helder. In de morgenuren vangt dit gebeuren reeds aan en wel om 11 uur met den dames-wedstrijd HAV IIRAP III. Om 11.45 speelt Udi-Wik I uit Dirks- horn tegen RAP II, dus ook een dames- wedstrijd. 's Middags om 2 uur speelt een damescombinatie van Olympia van Wieringerwaard en HAV I, dus num mer I en II uit de competitie tegen RAP I, terwijl om drie uur de heeren van de HAV en RAP elkaar zullen ontmoeten. Rapiditas heeren werden kampioen en spelen momenteel met veel succes piomotie-wedstrijden voor de eerste klasse. In verband met het feit, dat de HAV van deze wedstrijden veel verwachi en mede doordat er nog te veel men- schen te weinig van het „innerlijke" van de handbalsport afweten, houdt de heer Enklaar Zaterdagavond een causerie over handbal. Hij zal spreken over tactiek en techniek en de hand balsport vergelijken met de andere sporten en een uiteenzetting geven van de spelregels. Deze avond vindt plaats in het gym nastieklokaal van P.P. De aanvang Is half acht. Vooral de HAV-leden zullen niet ont breken, ook zij kunnen van een der, lijke deskundige lezing nog veel lee ren. maar ook de overige belangstel enden zullen geen spijt hebben van hun komst. Vergadering Schoolfeestvereeniging. - Met het goede voorbeeld van ver leien jaar voor oogen. toen het school feest uitstekend slaagde, besloot de Schoolfeestvereeniging in haar in Veer burg gehouden vergadering, ook dit jaar een dergelijk feest te organiseeren. Voor kinderspelen en wedstrijden hoopt men weer over dezelfde terrei nen te kunnen beschikken, films zijn al besproken, een ijsje, koek en ranja komen er met medewerking van onze middenstanders wel. Muziek zal op de sportterreinen ook niet behoeven te ontbreken, maar zal het gelukken voor allen, dus voor de ruim duizend kin deren der openbare- en r.k. scholen en de Heldersche hulpschool een cadeautje te koopen? Dat wordt het groote pro bleem. Financieel stelt het hooge eischen, veel hoogere dan verleden iaar. Maar dat komt in Anna Paulowna onder het motto: „het is voor de kin deren" vast voor elkaar. Geld speelt dan geen rol. Vier leden, mevr. Winnubst, mej Teer en de heeren Folge en Op 't Veld. zullen hun uiterste best voor de ca deautjes doen. Het zoeken van oplossingen voor de velerlei moeilijkheden, die thans aan het organiseeren van een feestje vast zitten. eischte veel tijd en aandacht van de vergadering. Van de overige agendapunten noemen we alleen de bestuursverkiezing. Gekozen werden de heeren Jb. Geerligs en G. Berbee. de eerste als opvolger van den niet-her- kiesbaren heer D. Rezelman. de tweede in de plaats van den heer Jac. Prins, die zich niet langer beschikbaar stelde. Beide aftredenden werden door den voorzitter, den heer G. H. Geerligs. be dankt voor het goede werk, dat zij in het belang der vereeniging en dus voor de kinderen deden. Nog geen heropening Veerburg. - De heropening van Veerburg, die op Pinksteren zou plaats hebben met too- neel- en muziekuitvoering, gaat door omstandigheden niet door. KERKNIEUWS. In de vacature-ds. P. H. Kapteijn werd uit een viertal predikanten door het kiescollege der Herv. Gemeente gekozen: ds. W. Chr. Smits te Wor- mer, die daarna door den Kerkeraad werd beroepen. Bij hetFransche Vrijwilligers Legioen Voorafgegaan door hun Duitsche er Fransche instructeurs, mareheerer mannen van het Fransche Vrijwilligers Legioen uit de kazerne PK Kempe/Trenso/Europr/P m 28 Mei: Zon op 5.27 uur, onder 21.48 uur. Maan onder 2.08 uur, op 11.14 uur. 29 Mei: Zon op 5.26 uur, onder 21.40 uur. Maan onder 2.37 uur, op 12.18 uur. Drinkwaterput van zijn buurman ver giftigd. De Bossche rechtbank heeft de zaak tegen den 43-jarigen landbouwer A. J. van H. uit Heesch, die uit wraak zucht den drinkwaterput van zijn buur man, met wien hij ruzie had, vergiftigd had, door er een hoeveelheid caleium- arsenaat in te werpen, uitgesteld ten einde een psychiater te hooren Geëischt was 3 jaar gevangenisstraf. OUDERS ZOEKEN HUN DOCHTER. De fungeerend chef der kinderpolitie te Amsterdam verzoekt namens de ouders opsporing van Maria Hendrika Lina, oud 20 jaar, die sedert 16 Mei j.1. wordt vermist. Zij is pl.m. 1.74 m. lang, heeft een flink postuur, donker haar, bruine oogen en is gekleed met roodbrui nen mantel, roode baret, beige kousen en lage bruine schoenen. BLIJF NIET OP STRAAT STAAN OM NAAR VLIEGTUIGEN TE KIJKEN. HET KAN U HET LEVEN KOSTEN. Er dwarrelen op redactioneele bu- reaux soms wonderlijke epistelen ter neder, soms gevuld, boordevol, met „fenijn", soms lieflijk als een lente- zephyr over Pinksterbloemen en appel bloesem. Er zijn wellicht geen plaatsen denkbaar, waar men een juister visie verkrijgt op 's menschen handel en wandel, dan op redactie-bureaux, in zeker opzicht vergaarbakken van de gezamenlijke sentimenten van het veel koppig monstrum, dat men „publiek" noemt. Ter zake: vorige week ontving ik een brief van een Nieuwedieper. die z'n hart uitstortte. De man had, met z'n vrouw, bij Simon de Wit in de Spoor straat gestaan, en het beleefd dat z'n dochtertje, dat mee aan 't winkelen was, een portemonnaie vond van een onbekende. Het kind raapte het appa raat op. bekeek het en ging op infor matie uit, aan wien het behoord had. Lang duurde het niet, of de eigenaar kwam zich melden. De man schijnt welhaast de portemonnaie aan de on schuldige vingeren van het kind ont rukt te hebben en zonder zelfs maar „dankje" te mompelen weder vertrok ken te zijn. Nu beklaagt de vader van het vin dende meisje er zich over. dat dit geen manier is en dat het toch uiterst on- welvoegelijk is om een kind op een dermate onheusche wijze te bejegenen „Ze maken er dieven van, meneer!" schrijft de man ons in edele veront waardiging en hij vervolgt: „Ik zal me een anderen keer wel wachten om zoo'n haast te maken met het teruggeven van gevonden voorwerpen!" Dat is natuurlijk, en nu in ernst, een slecht besluit, waarover geen enkel fatsoenlijk wereldburger het met me oneens zal zijn. Eerlijk duurt ook in de ze benarde tijden nog altijd het langst en en het gaat niet aan om terwille van een belooning een andere houding aan te nemen. Daarbij is het te gek om los te loopen om iets terug te geven, teneinde een belooning te verwerven. De mensch- heid is namelijk niet zoo bar scheu tig met beloonen. Ze wordt liever beloond en als ge meent beter te kun nen worden van de weldaden Uwer naasten.... dan voorspel ik U een leven van trieste decepties.... De man, die dat stukje over de Toto bij de paarden-courses geschreven heeft, schreef naar m'n hart. Hij heeft niet alleen den vinger op een wonde plek gelegd, maar een heele hand op een volkomen ziek lichaam! Ook ik heb die jeugd gadegeslagen bij de Toto en bij de Toto niet alleen Ik heb de lieve jeugd ook gadegeslagen bij hun spelletjes, bij hun onschuldig vertier en ik moet U eerlijk zeggen: er is iets niet heelemaal in den haak met die jeugd. Nu weet ik wel dat die jeugd het heel wat minder gemakkelijk heeft dan wij indertijd. Toegegeven. Ze missen, en nu blijf ik maar in Nieuwediep, de duinen en het strand. Ze missen de kleine voetbalvelden aan den rand van de stad, en ze missen nog heel wat andere dingen. Accoord. En ik weet ook heel goed dat menig ouder aan zijn zonen en dochteren het verkeerde voorbeeld geeft, en dat de evacuatie wel veel kwaad, en volstrekt geen goeds, heeft aangericht ten aanzien van huiselijk heid en gezinsbinding. Ik ontken er niets van! Er zijn echter normen, en als men den jongens, die met dikke portemon- naies langs 's-heeren wegen flaneeren, vele uren van den dag verdoen met het consumeeren van ijssies en zich op tal van ander wijzen „onledig" houden, dit alles niet euvel wil duiden, dan moet men automatisch de ouders in gebreke stellen. Hoe dan ook.er is iets mis met de jeugd en men komt er niet door alleen den dooddoener te plaatsen „dat alles na den oorlog wel weer terecht zal komen". Zoo is het namelijk niet. Als een jongen tusschen de tien en de veertien jaar bedorven wordt, dan maakt hij een groote kans dat hij ver pest blijft, ook nè den oorlog. Het is geen kwestie van het aantrekken van een ander pakje.... Was het maar zoo. Ik weet dat vele paedagogen het in dit opzicht met mij eens zijn. Dat ze zich groote zorgen maken over het op groeiend geslacht, waarvan een deel be denkelijk aan het ontsporen is. En ten slotte moet het van dèt geslacht straks komen Zoo ooit, dan is de taak van de ouders en de onderwijskrachten thans een zware en verantwoordelijke. Een wei nig benijdenswaardige, doch anderzijds een schoone, een eervolle taak. Moge bet zijn dat zij die taak, terwille van het geslacht dat nè ons komt. ten volle begrijpen! Zoo ja, dan kan het zijn dat de schan- daliseerende knapen, de Toto-prinsen en de nietsnutters alsnog tot reden ge bracht worden en o•gekweekt tot be hoorlijke menschen, die straks een behoorlijke maatschappij zullen kunnen bevolken. En tenslotte: ....tenslotte gaan dus de Vereenigde Heldersche Spek- en Rundslagers a.s. Woensdagavond voet ballen tegen de Organisatie van Wyma- sche Koekebakkers, waarmee ik niet wil zeggen dat het koekebakkers zijn. deze Wyma-sche koekebakkers. Het idee is niet onaardig en ik geef U de heilige verzekering, braven lezer, dat het zwart zal zien. rond het lijntje, volgende week. Naar mij ter oore komt schijnt het een goede boel te worden. Iedere bezoeker krijgt een homp worst, plus een taartje. Iedere vijfde bezoeker een muis rookvleesch plus een pond sprits, iedere tinede een rollade plus een mokkataart, iedere vijf en twintigste een ham en een groote taart en iedere honderdste bezoeker een middelzwaar varken, annex tien kilo zoetigheid. Deze berichten bereiken mij uit door gaans zeer betrouwbare bron, zoodat men mag aannemen, dat de geheele nog in de Juttery levende gemeenschap dromsgewijs naar dit sportief slagers- en koekebakkersgebeuren zal gaan zien. Afgezien daarvan moet het een onster felijk schouwspel worden, als men doorvoede luyden als slager Wit van de Bassingracht, Niek Goes en Reyer Wit in shirtje en kort broekje over het groene veld ziet zweven Ik maak me sterk, lezer, dat dit gebeuren niet alleen spannender, doch ook amusanter gaat worden dan de meest amusante film in een der Piet van Twiskelijke theaters en ge kunt er staat op maken, dat er overvlóediglijk lach-zaad ge strooid zal worden op dat veld Ik heb vernomen dat men nog nèt den laatsten trein naar Alcmarla kan halen. Niet alleen in verband met den wed strijd, doch daarnevens voor datgene, wat de heer Wyma en de slagers aan mondvoorraad beschikbaar zullen stel len.... Tenslotte blij ft men mènsch.... nietwaar?! TEXEL. Geboren: Johanna, d. v. G. Witvliet en J, L Broekman Aris J.. z. v. J. W. van Zeijlen en D. Pluijlaar. Ondertrouwd: F. W. Moerbeek en A. G Kikkert. Getrouwd: J Rottiné en N. Boon. S. J. de Waal en W. J. Koning. Overleden: J. Wigman. 77 jr. P. J. Selders, 31 jr.. geh. m. C. Toet. Gevonden voorwerp: een portemon naie. ZIJPE Geboren: Jannetje, d. v. C. Dekker en M. Loosman. Jan. z. v. G. Duin kerken en L. Eit.ing. Andrea J.. d. v. Z. Woudstra en G. A. van der Oord. Ondertrouwd G. W. Apeldoorn en C H M. SMikerman. Gehuwd: P. Dekker en D Hertogh J. de Boer en N. Klomp. P Nopoert en A. van Eeten J, den Hartou en A. E. Blom. P. Hollander en N. Eikel. J. van der Meer en J. E. van der Veen Evangelisatie. Schagen, 10.15 uur de heer Van Noor dennen. Schagerbrug, 2.30 en 8 uur de heer A. van Zetten. Winkel (zaal Groenhart) 10.30 uur de heer Van Zetten. Wieringerwaard, 10.30 uur de heer De Wltt: 12 uur Zondagsschool. Hippolytushoef, 10 uur de heer C. N. Graaff. Den Oever, 10 uur de heer O. Deen. Westerland. 3 uur de heer O. Deen. Breezand. 10 en 3.30 uur de heer Boon. Bergen. Maranatha, 10.30 uur ds. C. A ter Linden van Zeist. Chr. Geref. Kerk. Broek op Langendijk, 10 en 3 uur Leesdienst. MAANDAG 29 MEI (2e Pinksterdag) Ned. Herv. Gemeente. Julianadorp. 10 30 uur ds. M. van Wi- chen. zendingscollecte. St. Maartensbrug, 10.30 uur mej. v. d. Veen. Schagerbrug, 10.30 uur ds. J. J. Brij- kor. Eenigenburg, 9.45 uur ds. Cramer van Den Helder. Kolhorn, 10.30 uur cand. K. J. Bosma. Hippolytushoef, 10.30 uur ds. Van Beek. Broek op Langendijk. 10 uur ds. Koole. Hoogwoud, 10.30 uur ds. Kreb, extra collecte. Doopsgez. Gemeente. Broek op Langendijk, 10 uur ds. A. A. Sepp van Zaandam. Geref. Kerk. Dirkshorn, 10.30 uur ds. Greving. Broek op Langendijk, 10 uur ds. Idema van Alkmaar. Noord-Scharwoude, 10 uur ds. Van Ar- kel Pinksterzangdienst. Krabbendam. 10 uur ds. Bosma. Evangelisatie. Hippolytushoef, 10 uur de heer O. Deen. Den Oever, 10 uur de heer C. N. Graaff. Bergen. Maranatha, ds. A. C. van Uche- len van Amsterdam. Wieringerwaard, 10.30 uur, de heer E. L. de Witt Chr. Geref. Kerk. Broek op Langendijk, 10 uur Lees dienst. Voor Zondag 28 en Maandag 29 Mei 1944. DEN HELDER. Herst. Ev. Luth. Gem., 10.45 uur, J. Se vensma van A'dam. Solozang. Geen Zon dagsschool. Dinsdag catechisatie <19 u.) Evangelisatie Vijzelstraat. Zondag v.m 10.30 uur. samenkomst: n.m. 5 uur. ev. Sevensma: n.m. 12.15 uur en n.m 2.ao u.. Zondagsschool: Maandag v.m 10.30 en n.m. 5 uur. samenkomst: Woensdag r> m 7.30 uur. Bijbelkring: Donderdag n.m 7 20 uur, Vrouweukrans: Vrijdag n m. 8 uur. Zangdienst: Zaterdag n.m. 0.30 uur Bid stond. Ned. Herv Gem.. 10.30 uur Doopsgez. kerk. ds. H. A. Enklaar (bcv van lidmaten): Maandag 10.20 uur. Doops gez. kerk. mej. C. Elink Schuurman. Oud-kathoHek^ kerk v.m. 8.30 uur H Dienst (nast. H. J. Verheij). Ned Herv Gem. (Palmstraat), v.m. 10 uur. ds. J Borghardt. bev nieuwe lidmaten- n.m 5 uur. ds. J. Borghardt. bediening H. A. Maandag v.m. 10 uur. dienst. Christe lijke Geref kerk a. d. Steengracht, v.m 10 en n.m 5 uur. de heer J Rebel. Evangelisatie Palmstraat, Maandag. 10 uur cand. J. de Zwaan, huloor. Den Haag Leger des Heils, Snoorgracht 25 Zaterdagavond 8—9 uur bidstond* Zon dag 10 uur v. m. heiligingssamenkomst- 7.30 uur n.m. verlossingssamenkomst- Maandag 7 30 uur n.m. samenkomst. Ger. Kerk Stat'onsoark. 10 en 5 uur cand W H de Boer van Riiswiik: Maan dag 10 uur, cand. W. H. de Boer van Rijswijk. Julianadoro. *>p Me' 2 uur cand. W. H de Boer van Rijswijk. Jufcenadorp 10.30 uur v.m. ds. M. van Wichen, zendingscollecte. TEXEL. VOOR ZONDAG 28 MEI, len Pinksterdag. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg. v.m. half tien ds. Visser, zendingscollecte. Oosterend, v.m. 10.30 uur ds. Kok, zen dingscollecte. Den Hoorn. v.m. 10.30 uur de heer Giet hoorn. zendingscollecte. De Waal v.m. 11 uur ds. Visser, zen dingscollecte. Eierland (Hoeve Wageningen) v.m. 10.30 uur ds. Salm, inzamel, zendingsoffer. Oudeschild. n.m. 3 uur ds. Visser, maandcoliecte. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur ds v. d. Véer. Oosterend. v.m 10.30 uur ds. Knot. Geref. Kerk. Den Burg, v.m. 10 en n.m. 3 uur dienst. Oosterend. v.m 10 en n.m 3 uur dienst. Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 uur ds. v. d. Pies. MAANDAG 29 MEI (2e Pinksterdag). Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur ds. Visser, zen- dingsdienst. Waal, Koog en Oudeschild. geen dienst. Oosterend, v.m. 10.30 uur ds Salm. zen. dingscollecte. Eierland (Wageningen) v.m. 10.30 uur ds. Kok, inzameling zendingsoffer. Doopsgezinde Gemeente. Waal, v.m. 10.30 uur ds. Knot. Den Hoorn, v.m. 10.30 u. ds. v. d. Veer. Geref. Kerk. Oosterend, v.m. 10 uur dienst. Den Burg, v.m. 10 uur dienst. Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10 uur ds. v. d. Plas. SCHAGEN, Ned. Herv. Gem. Schagen, 10.30 uur ds. M. van Wichen. Burgerbrug, 10.30 uur mej. v. d. Veen. Barsingerhorn, 10.30 uur cand. K. J. Bosma. Haringhuizen, nam. 8 uur cand. K. J. Bosma. Anna Paulowna, 10.30 uur de heer Jac. de Graaff. Dirkshorn, 3 uur ds. C. M de Jong. Slootdorp, 10 uur centrale Hthurgische dienst, ds. Meyer Drees en cand. Van Wezep, extra collecte. Wieringerwerf, 2.30 uur Kinderdienst voor leerlingen lagere scholen. Oosterland, 10.30 uur ds. Van Beek. Westerland, 7.30 uur ds. Van Beek. Broek op Langendijk, 10 uur ds. Koo le; 3 uur de heer Van Noordennen. Zuid-Scharwoude, 10.30 uur ds. J. J. Blijk er. Oudkarspel, 10.30 uur ds. W. A. Nell; collecte voor de Zending. Koedijk, 3 uur ds. W. A. Nell. Nleuwe-Niedorp, 7.30 uur ds. W. A. Nell. Winkel, 3 uur cand. Meilink van St. Pancras. Veenhuizen, 10.30 uur ds. De Mooy. Heer-Hugowaard, nam. 8 uur ds. De Mooy. Aartswoud, 10.30 uur ds. Kreb, extra collecte: verkiezing leden kerkeraad. Spanbroek, 2.30 uur ds. Baudet, extra collecte. Warmenhuizen, 10.30 uur de heer A. v. Santen. Schoorl. 10.30 uur ds. C. M. de Jong. Groet, zie Schoorl. Doopsgez. Gemeente. Barsingerhorn. 10.30 uur ds. Oosterbaan. Nieuwe Niedorp, 10.30 uur da. T. Roth- fusz. Hippolytushoef, 10.30 uur ds. Lugt. Geref. Kerk. Schagen, 10 en 2.30 uur ds. J. v. d. Mije. Kolhorn, 9.30 en 2.30 uur ds. Visch. Nieuwe Niedorp, 7.30 uur ds. Visch. Dirkshom, 10.30 en 3.15 uur ds. Gre ving. Broek op Langendijk, 10 en 3.30 uur ds. Donner. Noord-Scharwoude, 10 en 4 uur ds. Van Arkel. Krabbendam, 10 en 3 uur ds. Bosma, bevestiging jonge lidmaten. Warmenhuizen, 5.30 uur ds. Bosma. Onze Derde Mei-opgave. Het gevraagde woord. De zeven woorden van 9 letters waren: 1. Kandelaar, 2. Evangelie, 3. Toonkunst, 4. Voorhoede, 5. Kleurloos, 6. Geldzaken, 7.Aangenaam. De volgens de getallen aangegeven let ters vormen het woord: Levensvreugde. Met genoegen hebben velen deze niet te ingewikkelde puzzle opgelost. Onze Nieuwe Opgave. (No. 4 der Mei-serie). 10 woorden uit 40 lettergrepen. Hieronder vindt men in alphabetische volgorde 40 lettergrepen. Daarvan kun nen 10 woorden van 4 lettergrepen wor den gevormd. Er zijn ook eenige plaats namen en eigennamen bij. Lettergrepen: a ar be bïe bo de dels do dij eind ex fel fre gan han ka kar ke la lang lid ma men op po pro ri ro ser si spel ta tie tie tiek val ven vies U zen. Welke zijn de 10 bedoelde woorden? Oplossingen (2 punten) tot uiterlijk Vrijdag 2 Juni 12 uur aan het Bureau dezer Editie onder motto: Puzzle-Ru- briek. Oplossing probleem 1849 (a en b) vorige rubriek. a. Groote bord. Zw. 9 sch op: 8, 11, 12, 16, 17, 18. 19. 20. 27 en dam op 44. Wit 11 sch op: 26. 28. 30. 33, 34, 36. 38, 40, 42. 46, 49 Opl. 1. 30—24 (ZW. 19 X 39), 2. 33—29 (zw. 44 x 35), 3. 28—22 (ZW. 17 X 28), 4. 36—31 (zw 27 x 36), 5. 26—21 (ZW. 16 X 27), 6. 46—41 (zw. 36 x 47), 7. 38—33 (zw. 47 x 38), 8. 33 x 2 (zw. 38 x 24), 9. 2 X 40 (zw. 35 x 44). 10. 49 x 40! b Kleine bord. Zw. 5 sch. op: 41, 42, 43. 44, 34. Wit 3 sch. op: 21, 23. 13 en darh op 24. Opl. 1. 21—32 (ZW. 41 X 22 gedw. op 42 x 21 volgt 23—33 enz.), 2. 13 x 53 (zw. 34 x 13 gedw.). 3. 53 X 34 (ZW 44 x 23), 4. 24—14 en wint. Uit den wedstrijd. Noord-Holland—Amsterdam. In de partij aan het 9e bord tusschen L. Ravenstein, Alkmaar en J. J. de Wit kwam na den 58sten zet van wit de vol gende positie voor: Zwart 5 sch. op: 8, 9, 16, 18. 25 Wit (Ravenstein) 5 sch. op: 27, 28, 29. 34, 41. Zwart was aan zet en heeft weinig goeds, door de dreiging 29 —24. Hij speelde 8—13. waarop 29—24 volg de en nu was de partij zoo goed als be slist. Zwart offerde door 1822 en 28 x 17 9—14, wit 17—12, zw. 14—19, wit 24—20, zw. 25 x 14, wit 12—7, zw. 19—23, Wit 7—2, zw. 1318, wit 27 en zw. gaf op. Ter oplossing voor deze week: Probleem 1850 van P. Kleute Jr. Zw. 11 sch. op: 7, 12, 13, 14, 15, 16. 18, 20, 22, 31, 36. Wit 11 sch. op: 21, 24, 27, 29. 33, 42, 43, 45, 47, 48, 49. b. Kleine bord: Zw. 8 sch. op: 73, 74, 61, 62, 51, 52 54. 31. Wit 7 sch. op: 42, 32, 33, 21, 22. 23, 24. Voor beide geldt: Wit speelt en wint, Opl. volgende rubriek. COCCIDIOSE. Zooals wij reeds eerder schreven en wat wij in verscheidene vragen nog- eens bevestigd zagen is een der meest gevreesde en gevaarlijkste ziektn die in de konijnenwereld heerscht de coc- oidiose. We onderscheiden gal- en levercoccidiose en darm coccidiose. Meestal komen beide vormen tegelijk voor, hoewel de oorzaak geheel ver- schilend is. De ziekte-verwekkers zijn eencellige microscopisch kleine wezen tjes. die hun ontwikkeling zoowel in het lichaam als buiten het lichaam doormaken. Bij darmcoccidiose tasten de bacteriën voornamelijk den darm- wand van de dunne darm aan, terwijl de lever- en galcoccidiën de gal- en levergangen aantasten. De konijnen vermageren in beide gevallen sterk, terwijl ze bij darmcoccidiose bovendien vaak nog buikig worden. Ze gaan in beide gevallen snel dood. Bij de lever en galcoccidioses kunnen besmette diertjes zoo goed zitten te eten en een tel later dood neervallen. Helaas is aan deze ziekte niet veel te doen, ondanks alle onderzoekingen die er vooral de laatste jaren aan gedaan zijn. Ook in dit geval geldt voorkomen is beter dan genezen. Indien men coccidiose in zijn hoken constateert, dient men het be- smete dier onmiddelijk af te zonderen. Het hok, waarin het dier gehuisvest was, moet grondig met kokend water met een sterke lysoloplosing schoon gemaakt worden en het strooisel ver brand. Het hok moet eenige weken leegstaan (na de ontsmetting), alvorens men er weer een gezond dier inbrengt. De gestorven dieren dient men óf te verbranden óf te begraven op een plaats waar men geen voer vandaan haalt. Het strooisel mag in geen geval voor bemestingsdoeleinden gebruikt worden Ook dient men de grootste voorzichtigheid in acht te nemen met het stal gereedschap. Dit moet ook be hoorlijk ontsmet worden. Bij het schoonmaken van de hokken vooral de ruiven niet vergeten. Het schoonmaken moet zeer grondig gebeuren. Het meest doelmatige is totale verbranding van de besmette hokken. Dit is op het oogenblik niet doenlijk. Men moet er vooral op letten het voeder (gras en konijnenstammen) niet te snijden op plaatsen waar afval gelegen heeft en plaatsen waar veel honden komen Reinheid is het beste voorbehoedmiddel, niet lalleen in de hokken, doch ook bij het voederen. Zieke dieren voederen wij zoo droog en zoo schoon mogelijk doel- sel, af en toe b.v. een takje peterselie indien zij nog willen eten. Mocht het dier genezen dan moet men het nooit meer voor de fok gebruiken ij steeds zooveel mogelijk afgezonderd houden aangezien het smetstofdragend blijft Afslachten na genezing blijft het beste Dank zij Tcrwee, de bekende kofficbran» ders-firma van den Zaankant, kunt U ook nu nog zoo'n ouderwetsch kopje Troost schenken. „Troost", het beste koffie- surrogaat, heeft den geur en den smaak van echte koffie.... Vraag Uw winkelier „Troost" van Tcrwee. Helder lieeft Maandag een tournool; de H.A.V. organiseert 4 handbalwed- strijden op zondag; H.R.C. naar het Succes-tournooi. De Volewijckers kun nen kampioen van Nederland worden. Ziehier de belangrijkste gebeurtenissen voor de beide feestdagen. Kampioenschap van Nederland. De Vo lewijckers staan gelijk met VUC in pun- tenaantal, doch de Amsterdammers heb ben nog één wedstrijd tegen Heerenveen in 't verschiet. Deze wedstqljd vindt Maandag plaats in het Stadion, Nu wil het feit, dat Heerenveen nog geen enke len uitwedstrijd verloor en zij er dus op gebrand ls ook dezen tot een goed einde te brengen. Toch houden wij het op een Amsterdamsche overwinning. He- racles ontvangt Longa, wat waarschijn lijk wel een zuidelijke overwinning zal worden. Het programma van Helder. Vanmiddag houdt de vereeniging Hel der een receptie in Casino. Dat kan daar weer eens echt gezellig worden, met al die voetbalautoriteiten bij elkaar en de noodlge vrienden en sympathiseerenden. Aanvang 8 uur in Casino. Zondagmiddag draait de nieuwe Hel- der-revue „Ho-ho, wacht eens even", met de bekende komieken Gorgerding en De Man Wij overdrijven geenszins wan neer wij beweren, dat ook dit weer een genotvollen middag zal worden. Echter alleen voor leden en genoodigden; de overigen worden volgende week nog ruimschoots in de gelegenheid gesteld de revue te zien. Maandagmiddag heeft Helder haar tournooi. Om 11.15 uur treden Helder en B.F.C. in het veld, maar tegelijkertijd Hollandia en 't Gooi. In den eersten wedstrijd kan Helder o.i„ niet zonder in spanning, de zege wel aan haar zijde stellen, terwijl 't Gooi tegen Hollandia uiteraard de beste papieren heeft. Maar de Horineezen, die gelijk Helder zonder twijfel een goede tweede klasser zouden zijn zullen zich maar zoo niet gewonnen geven. Daaf Westhoven, éénmaal het A.D.O.-kanon, speelt nog steeds een be hoorlijk partijtje en Joop Dissel, wij we ten het allen nog wel, is een schutter van groot formaat, 't Gooi. met doelman Mosterd aan het hoofd, ls echter aan haar eer verplicht te zegevieren en zal dat ook zeker probeeren. Om 2 uur spe len de verliezers tegen elkaar, terwijl om 3 uur tot 4.30. du' een volledige wedstrijd, de winnaars elkaar zullen be strijden, In de morgenuren en de ver- liezersronde duren de wedstrijden 2 x Va uur. Al met al dus een tournooi, waar van zeker iets goeds is te verwachten. H.R.C. naar Succes. „Succes organiseert een tournooi op Wiermgen. Wel geen eerste klassers doen hier mee, maar juist omdat het een tournooi is, waarbij de clubs uit de om geving deelnemen, kan het een spannend verloop hebben en heeft het vooral veel sportieve waarde. Het programma is als volgt: 10.30 u. Succes—B.K.C.; 11.45 u. H.R.C.— Wieringerwaard: 2.30 u. Verliezersronde; 3.45 uur. Winnaarsronde. Ook dit is dus een echt, gezellig tour nooi, waarbij H.R.C. wel ©enigszins ver plicht is te zegevieren. De eerst testavond van Water vogels. De vier plaatselijke voetbalverenigin gen waren gisteravond weer de gasten van onzen scheidsrechter, de organisators van de testavonden. De belangstelling was ditmaal niet zoo groot, wat voor voorzitter De Snayer aanleiding was om dit aan zijn secretaris te moeten wijten, die zijns inziens te vroeg bekendheid aan dezen avond had gegeven. Zoo ziet men, te vlug is ook weer niet goed. In ieder geval mocht dit de animo niet drukken en vooral de prettige wiize van omgang van den voorzitter met de verschillende voetballers was nogal eens aanleiding tot hilariteit Overigens viel te bespeuren, dat de vragen over het algemeen veel beter beantwoord werden dan voorgaan de malen, hoewel sommigen er, mede door de routine, al heel goed in thuis zi.m geraakt Het verloon was spannend. Atlas nam de leiding; H.R.C. nam daze over, maar ten slotte was Watervogels toch winnaar. De stand was: Watervogels 43pt„ HRC 39l/a pt„ Helder 39 en Atlas 33 pt. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Uitspraken van de zitting van 26 Mei. Identtteitsplicht: P. M. te Schoorl f2 of 1 dag. Motor, en RIjwielwct: C. T. te St. Pan- cras, f2 of 1 dg. - C. B. te St. Pan- cras, N. Z. te Koedijk, leder f 3 plus f 1 of 2 plus 1 dag. Wegenverkeersregeling: p. Th L te Nieuwe Niedorp. fi of l dag. Jeugdbeschermingsverordening: J. w te Broek op Langendijk. f 2 of 1 dag Verduisteringsverordening: J. W. te St. f l"Cof S8 dg °f 3 dg' J' H' tC Winkel' Vestigingsverbod: H. U. te Schagen, f5 or 3 dg. Dronkenschap: J. B. te Zijpe f6 of 6 dagen. MARKTBERICHT ÏJMUIDEN. Prijzen van 25 Mei. Gr. tarbot 8—6; kl. tarbot 6—3.50: gr. griet 5: kl. griet 2.50; gr. tong 7.50—7; kl. tong 5.502.50; kabeljauw 2; kl ka beljauw 1.50; wijting 80 et.; kl. haal 60 ct.r roode poon 1.20: middelschol 3; kl. m. schol 2.50; kleine schol 2e srt. 2; id. 3e srt. 80 et.; id. 4e srt 50 et.; kl. schar 30 ct.; vischpuf 10 ct.; bot fl. Alles per kg MARKTBERICHT LEEUWARDEN. 47 stieren; 85 vette koelen: 134 melk en kalfkoelen; 15 pinken; 6 graskalveren; 356 nuchtere kalveren; 691 vette schapen; 828 lammeren; 19 vette varkens: 228 klei ne biggen; totaal 2419 stuks. Overzicht; stieren aanvoer zeer kort; aanvoer zeer kort; melk- en kalfkoelen, pinken, graskalveren, nuch- i^irf„. ren e.n vatte varkens aanvoer jVe^eens zeer kort; biggen aanvoer re delijk, handel kalm; schapen, lammeren, rfü?iY°^T 1 71, handel kalm: de Veehou derij Centrale nam 100 runderen, enkele scnapen en Öe aangevoerde varkens en nuchtere kalveren over. Plv. hoofdredacteur Tj. N. Adema, Alk maar: chef van dienst Jac Broersen te Hoorn; kunst, letteren en wetenschappen !t yan den Aardweg te Alkmaar; sport J Werkman te Alkmaar: prov. nieuws D. A. Klomp te Alkmaar. Verantw voor de adv.rubrlek W. Ila- Betlie te Koog aan de Zaan: voor de plaatsel, adv.; Mej. F. Muller. Den Helder.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 2