DAGBLAD VOOR Vijand is Rome tot op 25 K.M. genaderd. MN BOORD BIJ DE KRIEGSMARINE Bloedige Pinksteren voor Frankrijk. Pinksier-gangsiers. lialiaansche froni. Verschillende aanvallen resoluut afgeslagen. Talrijke pantserwagens vernietigd, Hardnekkige verdediging. Ruim 1300 bommenwerpers vernietigd. Pinksier-sporiflUsen uil Noord-Holland. Nieuws in 't kort. Bloeiende sleden en dorpen liggen in puin... Doodencijfer stijgt nog steeds. Invasie uitgesteld. Thans ook Nederland. Aan boord nemen van loodsen. Verduisteren v. 21.455.30 STADSNIEUWS. Regiment „Generaal Seyffart" onderscheiden. Het 35-jarig bestaan van „Helder". Een kans voor de speen.... De voetbalwonder-wedstrijd. Geslaagd. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche Editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. WOENSDAG 31 MEI 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 125, 2 pagina's. Hoofdredacteur: H. M. C. SCHRöDER, Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 et per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Schr. - Ik geloof niet, dat er in het jaar twee dagen zijn, die zoo uitzonderlijk veel menschen naar buiten lokken als juist de Pinksterdagen, 't Bewijs is trouwens pas weer geleverd. Duizen den en duizenden hebben de natuur opgezocht om weer nieuwe krachten op te doen voor den dagelijkschen arbeid. Dit is echter niet iets speet fiek Nederlandsch, ook in Duitsch- land. Frankrijk en Engeland, is Pink. steren de gelegenheid om het asphalt te ontvluchten. JN Engeland trekken jaarlijks dut zenden de provincie in of zoeken de kust op. Wij mogen aannemen, dat men ook in Engeland op de hoogte is van de Nederlandsche ge woonte om met Pinksteren de bui tenlucht in te gaan, temeer waar in Engeland zich nog zooiets als een Nederlandsch emigranten-comité be vindt. IJIT alles blijkt, dat men in En geland op de hoogte was. Gedu rende de beide Pinksterdagen zijn door het beschieten van Nederland sche treinen, waarin Nederlandsche burgers zaten, op weg naar buiten, 22 menschen gedood. 27 zwaar ge wond en een groot aantal licht gewond. tfJITGEREKEND de twee drukste dagen van het jaar, waarop de trei nen tot uitpuilens toe gevuld zijn, duiken de Anglo-Amerikaansche hel den uit hun veilige hoogten neer op reizigerstreinen, teneinde de Neder landsche burgers de volle laag van de door den bisschop van Canterbury gezegende kogels te geven. Daarenboven voeren zij deze gang stermethoden uit op trajecten waar zij veilig zijn voor het Duitsche af weergeschut. Dit is een heldendom, waar zelfs de verstoktste anti-man zijn stem tegen moet verheffen, wil hij tenminste nog behooren tot de fatsoenlijke men schen. I7EN Amerikaansch tijdschrfit gaf kortgeleden te kennen, dat, aldus seinde Reuter, het de bedoeling van de Anglo-Amerikanen is na dezen oor log een „nieuwe orde" op te bouwen, waarbij Amerika als beschermer van de Europeesche cultuurwaarden zal optreden. Afgezien dat zij eerst den oorlog zul len moeten winnen, beware de hemel Europa echter voor zulke cultuur beschermers. die met methoden van gangsters en racketeers werken. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 30 Mei (DNB). Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Het zwaartepunt van den groeten vüandeluken aanval lag gisteren aan den uitersten westelijken vleugel van het Italiaansche front van de kust tot in het gebied van de Albaner bergen. De hier met geconcentreerde infante rie- en pantserstrijdkrachten aanval lende vijand slaagde erin op enkele plaatsen plaatselijke penetraties tot stand te brengen, die door tegenaan vallen onmiddellijk werden opgeruimd of afgegrendeld. 25 vijandelijke pant serwagens werden hierbij stukgescho ten. Ten oosten van Velletri misluk ten talrijke ter sterkte van bataljons ondernomen vijandelijke aanvallen. Ten zuiden en ten zuidwesten van Valmontone sloegen onze troepen alle aanvallen, die de vijand met gecon centreerde strijdkrachten ondernam, uiteen en heroveren bij de voortzet ting van den eigen tegenaanval op nieuw terrein. In het gebied aan weerszijden van Ceccano viel de vijand met overmachtige strijdkrachten onze stellingen aan en kon in de door achterhoedetroepen taai ver dedigde plaats binnendringen. Ten oosten van de rivier de Sacco werden bij den afweer van vijandelijke aanvallen bij Pofi 22 vijandelijke pantserwagens stuk geschoten. Gewapende veerbooten van de marine schoten in de Golf van Genua een Britsche motortorpedoboot in brand. In het oosten kwam het ook gisteren niet tot krijgsoperaties van beteekenis Boven de Finsche Golf schoten bewa kingsvaartuigen van de marine 6 Sovjet- bommenwerpers neer; nog zeven andere werden in een luchtgevecht vernietigd. In den afgeloopen nacht ondernamen Duitsche gevechtsvliegtuigen doeltreffende aanvallen op de spoorwegknooppunten Kasatin en Sjmerinka, die branden en ontploffingen in benzine- en munitie-op- slagplaatsen veroorzaakten. De luchtoorlog. Formaties Amerikaansche bommenwer pers drongen overdag van het zuiden en het westen uit tot boven het Noord-, Centrale- en Zuidoost-Duitsche gebied door. Vooral in Leipzig, Posen en Kott- bus ontstond schade. De bevolking leed verliezen. In hevige luchtgevechten en door de luchtdoelartillerie werden 94 vij andelijke vliegtuigen vernietigd. In den afgeloopen nacht wierpen enke- le Britsche vliegtuigen bommen neer in het gebied van Weenen en op Hannover. Duitsche gevechtsvliegtuigen onderna men doeltreffende aanvallen op de En- gelsche havensteden Falmouth en Ports- mouth. De Berlijnsche A.N.P.-correspondent meldde Dinsdag: Van den str*jd in Italië ligt het zwaartepunt op het oogenblik onmis kenbaar op den noordelijken vleugel, dus daar, waar de strüd het dichtst Rome is genaderd. Tusschien Velletri en Valmontone oefenen de strijdkrach ten der geallieerden, die tusschen de ^lbaner heuvels en het Lepini-ge- bergte door naar het noorden zijn op gerukt, krachtigen druk uit op de Duitsche stellingen, die hardnekkig verdedigd worden. Voor de Duitsche strijdkrachten op den oostelijken vleu gel is het van het grootste belang, dat den geallieerden troepen een ver der oprukken wordt belet, daar an ders voor hen alle achterwaartsche verbindingen dreigen te worden afge sneden. Ook van Aprilia uit zijn de geallieerde strijdkrachten thans tot den aanval over gegaan. Zij volgen hierbij den weg, die in noordelijke richting naar Albano leidt en zijn van alle colonnes, die in de rich ting van Rome oprukken, de Eeuwige Stad het dichtst genaderd, n.1. tot op een afstand van ongeveer 25 km. De strijdkrachten, die zich door het dirl tusschen de Albaner heuvels en het Le- pini-gebergte een weg hebben gebaand, hebben den toegang tot het Saccodal be reikt en het is aan te nemen, dat zij zul len trachten via dit dal de verbinding tot stand te brengen met de troepen van het achtste Britsche leger in de Liri-vallei, om aldus de Duitsche strijdkrachten in het Lepini-gebergte af te snijden. Slag om Rome. De strijd op den noordelijken vleugel van het front, die beschouwd kan wor den als de inleiding tot den eigenlijken slag om Rome, is bijzonder zwaar en de Duitsche tegenstand neemt, ook volgens de Engelsch—Amerikaansche berichten, merkbaar toe. Alles wijst erop, dat de Duitschers de stellingen in het voorter rein van Rome, die ongetwijfeld sterk zijn, tot het uiterste zullen verdedigen en dat zij verwachten, hier voorloopig stand te kunnen houden, kan blijken uit de verklaring van Duitsche militaire krin gen, dat de vraag, of Rome als open stad zal worden behandeld, niet actueel is. Echter, zoo voegt men "hieraan toe, zou de historische beteekenis van Rome de Duitsche legerleiding aanleiding kunnen geven, deze stad niet in den strijd te be trekken. wo 0e6onwen onzc. p»n<£>tt^-«>fö«2tï£epöeta6e. iv 06 VAW ALKMAAR WMfZ. HET STARTSCHOT Kt-ONtC N/OOR. DE GROOTE, EIECEN Tf4lP GEOR^WlSteRp POOfc Aiy Teeeüc EEN VAM 0£ pojrt*/, GA* AL% EOTÏNVERXaoP. steü veel nieten wee.... ben pee lieve kuikens Oie 06 n.H.w.6rkj-oeK^ s1 middags uit6rpedpe. links i oawjy kiel uit winschoten a(^e DIE D6 EeRSTE MAAL AAN EEN WANDEL- E^ERWJAjUET TOCHT DEELNAM GEZIEN HAAR LOOPEN t90EwS DE RONDE HAO zo GEEN LAST van BLAREN. VAW AL KM AA/2. EEK/ Rechts: jan vels oit wodewormer. premieresen HO HEEFT ER AL EEN DIKKE DUIZEMO OPHEM NEERDALEN K M OPZITTEN LAM6RICHTS, DIE ZOO MOEDIG OE BEZOEKEN VAN Pech duivels trotseerde oe gevreesde a6e. lenstra hao oit keer e blok aan het Been En tenSlotte Bezochten we het StadiONCOmfoos. wAARnVOLEWOCKERS" HET landskampioenschap gaar KOOKTe/ In de laatste 24 uur hebben de An glo-Amerikaansche eskaders, naar het DNB verneemt, bij hun aanvallen pp Duitschland en de bezette gebieden, 110 vliegtuigen verloren, meest vier motorige bommenwerpers, Het aan tal voor dei, vijand in Mei verloren gegane vliegtuigen is daardoor tot 1312 gestegen. Meer dan 80 procent dezer verliezen komt voor rekening der Amerikanen. Van bevoegde zijde wordt erop ge wezen, dat in het bovengenoemde aan tal de beschadigde en op neutraal ge bied gelande vliegtuigen niet begre pen zijn. Telt men de zoogenaamde stille verliezen, de machines, die op zee daalden, en die bij de landing beschadigd worden, mede. dan wordt het totale aantal verloren gegane vliegtuigen minstens 1500. Het ver lies aan vliegend personeel bedraagt 10.946 officieren en manschappen. (Teekening G. Dekker) Doodelijk ongeluk. Te Rosmalen heeft tijdens een onbewaakt oogenblik een 4-jarig buurjongetje bij de familie Kerkhof een zes weken oud kindje uit het bed genomen en uit het raam van het bovenhuis laten vallen. Het kindje was vrijwel op slag dood. Oudste Inwoner van Haarlem overle den. De oudste inwoner van Haarlem, de heer A. W. de Boer, die de laatste jaren verblijf hield in het Diaconiehuis der Nederlandsch Hervormde Gemeente, is daar in den ouderdom van 101 jaar en negen maanden overleden. Dieven van schoenen aangehouden. De Haarlemsche politie heeft twee man nen aangehouden, die de vorige week uit een schoenenfabriek te Haarlem 300 paar schoenen, een groote partij leer en twee schrijfmachines hadden gestolen. Het grootste deel van den buit was in Am sterdam voor 8000 gulden verkocht, waar bij de Amsterdamsche koopman S. be middeling verleende. Alles kon nog op gespoord worden. Zóó PER VLAGGESEIN WORDEN DE BERICHTEN DOORGEGEVEN. vervult een deel van Neerland's jeugd zijn plicht voor het nieuwe Europa en dus voor zijn vaderland. Meld je ook, strijd mee, wees een kerel! Indiensttreding bij de Kriegsmarine is mogelijk voor iederen Nederlander tus schen 17—45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahmastelle West, Plompetorengracht 24, Utrecht; alle Ha fen- en Ortskommandanturen en de ver schillende SS-Meldestellen in Nederland. De Besclijnsche ANP-correspondent meldt, dat, naar in Duitsche militaire kringen wordt vernomen, men tot de overtuiging is gekomen, dat de En- gelsch-Amerikaansche invasie, die omstreeks het midden dezer maand verwacht werd, tot een later tijdstip is uitgesteld. Omtrent de redenen van dit uitstel kan men zich slechts in gissingen verdiepen, evenals voor het uitblijven van het offensief in het Oosten, waarvoor de Sovjet-Russische legerleiding, naar men mag aannemen in overleg met Engeland en Amerika, binnen opmer kelijk korten tijd de voorbereidingen heeft voltooid, kennelijk met het doel gereed te zijn, wanneer de strijd in het Westen zou ontbranden. In verband met den maanstand en de daarmede verband houdende getij veranderingen is het onwaarschijnlijk dat vóór medio-J:.li landingspogin gen zullen worden ondernomen, in dien althans het begin van het groote geallieerde offensief niet tot een nog later tijdstip is uitgesteld. Intusschen is het luchtoffensief der geallieerden tot een ongekende intensiteit opge voerd, teneinde, naar men te Berlijn verklaart, iets in de plaats te stellen van de uitgestelde invasie. De door de Anglo-Amerikanen se dert eenigen tijd in Duitschland, Frankrijk en België toegepaste me thode om de burgerbevolking door aanvallen met de mitrailleurs van laagvliegende toestellen te terrorisee- ren, is thans ook in toepassing ge bracht op de Nederlandsche burger bevolking. Zoo zijn door aanvallen met mitrailleurs op rijdende treinen en varende schepen in de bezette Ne derlandsche gebieden tijdens de Pinksterdagen 22 Nederlanders ge- dood, 27 zwaar ®n een groot aantal licht gewond. Het bureau van den Wehrmachts- befehlhaber in den Niedèrlanden deelt mede: Op grond van art. 5, al. 2 van de Verordening 100/41 van den Rijkscom missaris voor de bezette Nederland sche gebieden wordt de volgende be schikking afgekondigd: 1. vaartuigen, die den Nieuwen Waterweg tusschen Maassluis en Hoek van Holland bevaren, zijn verplicht een loods aan boord te nemen; 2. uitzonderingen voor bepaalde vaartuigen zijn slechts geoorloofd met toestemming van den havencomman dant van Hoek van Holland. VERBLIJFSDUUR IN PENSIONS. Op grond van de Hotel-, Café-, Restau rantbeschikking no. 3 is het aan pension houders. ingeschreven bij de ondervak groep Pensions, niet toegestaan logies voor korter dan vijf dagen achtereen te verstrekken. Door den voorzitter van de Bedrijfsgroep Hotel-, Café-, Restaurant-, Pension- en aanverwante bedrijven wordt echter voor bepaalde provincies en ge meenten gedurende de maanden Juni, Juli, Augustus en September a.s. een uitzondering op deze regeling toegestaan Gedurende genoemde maanden mag lo gies tegen betaling worden verstrekt voor korteren onafgebroken tijdsduur dan vijf dagen onder voorwaarde, dat bij 't ontbijt geen vleesch of vleeschwaren en per persoon niet meer dan 10 gram bo ter (margarine of vet) wordt verstrekt, tenzij op uitdrukkelijk verlangen van den gast. BU het verstrekken van maaltijden moeten de daarvoor verschuldigde con sumentenbonnen worden afgegeven. Deze regeling geldt alleen voor de pro vincies Drenthe, Gelderland. Limburg. Noord-Brabant. Overijssel en Utrecht (uitgezonderd de gemeente Utrecht) en de gemeenten: Blaricum, Bussum, 's-Grave- iand Hilversum, Hollandsche Rading Huizen (N.-H.l, Kortenhoef en Laren (N.-H.). De Parijsche bladen stellen eens gezind de Anglo-Amerikanen aan de kaak wegens het onder de bevolking in het noorden, zuiden en westen van het land aangerichte bloedbad, dat als de „bloedige Pinksteren voor Frankrijk" aan meer dan 5000 personen het leven gekost heeft, waardoor 7000 personen werden ge wond en 100.000 gezinnen dakloos zjjn gemaakt, zoo schrijft de Petit Pari- sien. Het Engelsche Paaschgeschenk 1944 was reeds bloedig, maar Pink steren was toch nog veel vreeselijker. Bloeiende steden en dorpen liggen thans in puin. Waneer het tempo der vernietiging wordt gehandhaafd, zullen er binnenkort door de lucht- terreur meer dooden zijn onder de burgerbevolking dan de oorlog van 1939—40 aan soldatenlevens heeft ge kost. De Matin noemt de bombardementen „bloedsporen, die door niets uitge- wischt kunnen worden". Is het moge lijk, zoo vraagt het blad, dat Amerika nen gevoelloos kunnen toezien dat ste den, monumenten en kerken verwoest worden, die in twintig oorlogen in den loop der eeuwen gerespecteerd werden? Wat zeggen de priesters en bisschoppen, onverschillig van welke kerkgenootschappen, in Amerika ervan dat kinderen bij het godsdienstonder wijs in kerken door bommen uiteen gereten worden? Landbouwers, hand werkslieden, reizigers, vrouwen aan den huiselijken haard, nonnen en kin deren zijn toch geen vijanden, zoo be sluit het blad. De hulpbisschop van St. Etienne ver klaarde in een van den kansel afgelezen herderlijken brief: „Wanneer deze oorlog tot dergelijke vreeselijke ver woestingen leidt, wanneer men de menschen afslacht, verminkt en bij duizenden de grijsaards, vrouwen en kinderen uit huis en hof verjaagt, dan is hij onmenschelijk en wordt hij tot een smaad der menschheid. Er is geen mensch met gevoel, die daarbij niet innerlijk in opstand komt. Men zou zijn verontwaardiging willen uitschreeu wen en zijn aanklacht in het gezicht willen slingeren van hen, die hiervoor verantwoordelijk zijn. Er bestaat geen erbarmelijker strategie dan een dicht opeen wonende bevolking te bombar deeren. De doodenlyst Tijdens de Pinksterdagen zijn de vol gende steden door de Anglo-Ameri kaansche luchtmacht geteisterd: Marseille: volgens de officieele gegeveps van de prefectuur waren Maandagavond om 20.00 uur reeds 1200 lijken geïdentificeerd. 1125 ge wonden zijn naar de ziekenhuizen overgebracht. Verwacht wordt, dat het aantal slachtoffers nog belang rijk zal stijgen. Av i g n o n: 305 dooden, 600 gewon den, 3.000 personen dakloos. N i m e s: 150 dooden, 150 gewonden, 443 huizen verwoest. C h a t r e s: 52 dooden, 40 zwaar ge wonden, 50 huizen verwoest. A n g e r s: ruim 120 dooden, onge veer 200 gewonden, Kathedraal ern stig beschadigd, kasteel van koning Rene uit de middeleeuwen zwaar be schadigd. Ziekenhuis, pensionaat en een groot aantal woningen getroffen. In de kelders van het pensionaat be vinden zich een vijftigtal kinderen, alsmede tien priesters en klooster zusters, die men nog hoopt te kun nen bevrijden. N i c e: 255 dooden, 153 vermisten 473 gewonden en 4681 dakloozen. Om geving van Nice zijn 56 dooden. Het aantal dooden als gevolg van den luchtaanval der Anglo-Amerikaansche luchtmacht op den sneltrein Parijs— Rouaan is thans gestegen tot 48. RIDDERKRUIS VOOR DEN KOMMANDEUR. SS.PK. - Nadat Narwa door twee zware nachtelijke luchtaanvallen to taal was verwoest, vielen de Sovjets met een groote overmacht, onder steund door pantsers en slagvliegers, het bruggehoofd Narwa aan. Het zwaartepunt van den aanval lag in den sector van het regiment „Gene raal Seyffart", dat sedert den 3den Januari van dit jaar onder leiding staat van SS-Obersturmbannführer Wolfgang Jörchel. Het regiment wist niettemin den in aantal overmach- tigen vijand tegenstand te bieden en iedere doorbraakpoging te verijdelen Vijf dagen vielen de bolsjewisten te vergeefs aan. Op 15 Maart 1944 werd het regiment „Generaal Seyffart" eervol in het weermachtbericht ver meld. De verleening van het ridderkruis aan SS-Obersturmbannführer Jörchel is een nieuwe waardeering van de prestaties van dit regiment, dat nit Nederlanders en Duitschers uit Roe menië is samengesteld. SS-oorlogsverslaggever Mr. K. J. DENIJS Jr. Een geslaagde receptie, Zaterdagmiddag hield de v.v. „Hel der" een receptie in de bovenzaal van het Casino ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan. Alle zustervereenigingen en corpo raties waren aanwezig, zoodat de door den heer van Hasselt vroolijk ingerichte zaal een fleurig geheel maakte. Voorzitter Bregman opende dezen middag en na de gebruikelijke inlei dingswoorden ging hij over tot het geven van een beeld van het ver leden. Vooral het laatste jaar was niet gemakkelijk en door de verhui zing naar Ajina Paulowna werden de moeilijkheden grooter. Desondanks werd Helder kampioen en dat zegt al meer dan voldoende. Helder is niet gepromoveerd, maar spreker was er van overtuigd, dat, wanneer dezelfde jongens weer aan den start kunnen verschijnen, zij het dit jaar nog eens over zullen doen en beter. Wanneer men een beeld uit het ver leden ophangt, kan men uiteraard namen als Schoonhoven. Letscher. Taylor, Freeke e. a. niet vergeten. Het zijn en waren menschen. die Helder groot maakten, menschen, die geweldig veel gedaan hebben voor de v.v. „Helder". Eén hiervan is de heer Dorlijn, oprichter, en nog steeds bestuurslid van de vereeniging. Het is begriipelijk. dat- hi.i nog een extra woordje kreeg. Er waren vele felicitaties binnengekomen, te veel om op te noemen. Daar waren vrij wel alle clubs uit Noord-Holland, waaronder Ajax en Blauw Wit. Van personen noemen wij nog de heeren Moll, Kruiver, Flens en Taylor. De sprekers. Het woord was daarna aan de sprekers. De heer De Draayer sprak namens den N.V.B. en bracht zijn felicitatie weer in verband met de revues „Ho. ho. wacht eens even!" Hij hoopte dat het dan ook inderdaad bij „even" bleef, alvorens Helder naar de tweede klasse verhuist. De heer v. d. Linde vond 35 jaar niet zoo belangrijk, maar wel hetgeen er gepresteerd is. Tevens voegde hij er een persoonlijk woord aan toe aan het adres van den voorzitter, waarbij hii er op wees. dat zij beiden, hoewel in een andere richting, de sport van iongen af aan trouw zijn gebleven. Ook de heer Steenkist hoopte na mens den N.H.V.B. op een prettige samenwerking. De heer de Boer van H.R.C. bood ziin oprechte gelukwenschen aan en sprak de hoop uit, dat de beide clubs hecht aaneen mogen samenwerken om weer te komen tot een eigen huis tot heil van de voetbalsport. Het bleek wel dat deze woorden in sloegen en dat dus vrijwel een ieder doordrongen is van de heerschende ongezonde verhouding. De heer van Doorn van Watervo gels raadde Helder aan om nu toch werkelijk te promoveeren. want an ders achtte hii de kans zeer groot, dat wij binnenkort het 12 -jarige Watervogels en het 35-jarige Helder tegen elkaar krijgen. De heer Verblauw van Atlas rekende op een blijvende gezonde samenwerking. De heer Goes sprak namens de oprichters eenige hartelijke woorden, waarbij het 2de klasseschap als wensch weer niet ontbrak. De heer De Snayer kwam met oude herinneringen voor den dag. waarna ook hij als steeds od de prettige sa menwerking rekende tusschen de scheidsrechters en Helden Dezer dagen was ik in het Am sterdamsche Concertgebouw bij Opus III van Wim Sonneveldt, dat ik overigens geen „opus" vind, maar hierover zal onze tooneelcriticus nog wel een en ander zeggen, ver moed ik. In de pauze was gelegenheid zich in de koffiekamer te verkwikken met fleschjes limonade. De tijden zijn moeilijk en het glaswerk wordt ook schaarsch. Daarom geeft de buffethouder van het Concertge bouw alleen nog maar een rietje, en geen glas meer. Steek Uw rietje in Uw flesch en zuig! Het was een verheven aanschou wing, die zuigende dames en hee ren; zij riep beelden op uit onze kinderjaren. U weet wel: uit onze jeugd zoo vrij en blij. Straks wordt dezelfde methode ook In den huiselijken kring toe gepast. Geen taptemelk meer uit het glas, geen surrogaat thee meer uit het kopje, maar regelrecht van de flesch en de pot naar den ver bruiker! Misschien hebben onze zuinige huismoeders, die de gewoonte heb ben alles te bewaren, nog wel een paar spenen achter de hand gehou den. Die kunnen dan opnieuw een nuttige beteekenis gaan krijgen. Geen rietje, maar de speen! Het moet voor oma en opa vree- selijk aardig zijn bij tijd en wijle weer eens de speen te krijgen. Ik hoop, dat de moeder van een onzer vrouwelijke krachten nog een speen heeft met een heel klein gaatje. Dat zuigt niet zoo makkelijk. Dan is er kans op, dat dochterlief eens wat langer haar mond houdt. Misschien denken er meer zooais ik. OVIDIUS De heer Langerak van de Sport- commissie wist dat er vele moeilijk heden waren, hij hoopte echter op een zoodanige samenwerking, dat de plannen voor de toekomst er beter door behartigd kunnen worden. Namens 't Gooi sprak de 'heer Haverkamp, die de prettige verstand houding tusschen beide clubs roemde. Een cadeau zal nog nader komen. Hermes bood ook haar felicitatie aan, iets wat de heer Veen wel toe vertrouwd is. De heer Krijns van de H.A.V. rekende straks op een 2de klasser. De heer Winter sprak namens de Med. Sportkeuring, de heer Waalwijk van Doorn namens Henk de Boer, den oefenmeester en namens de schoolvoetbalcommissie. De heer Snel nam het woord namens de Pluim- veevereeniging, de heer de Groot v. d. Held. tennissers, de heer Staleman namens de Kascommissie. waarbij vooral de penningmeester een pluim kreeg. De heer Schneider sprak namens de subcommissie, terwijl daarna nog het woord namen de heer Doezie en mevr. Kuit. De heer Kelder sprak namens „het zwarte schaap", de elftalcommissie en mede namens de adspiranten. Hij wees nog eens duidelijk op het nut van adspiranten en junioren en hoop te dat het bestuur aan één en ander steeds ten volle wilde medewerken. Rob Kousbroek, de doelman van het eerste, feliciteerde namens leden en donateurs. Hij deed dit op geestige wijze en overhandigde ook nog een enveloppe met inhoud. De heer van Gessel uit Amsterdam bracht naar voren, dat het voor hem als secretaris der scheidsrechterssub- commissie. nimmer meeviel fluitisten naar Den Helder te krijgen. Maar toch waren zij later tevreden over de faire wedstrijden, zoowel van Helder als van HRC. Hii had slechts één hartewensch en dat was dat Helder en HRC samen zouden smelten, waarna hij in Den Helder een le klasser zag komen. Namens de sportredactie van de Held. editie van het Dagblad voor Nd.-Holland en mede namens de N.V. Drukkerij de Boer sprak de heer Bremer, waarna de heer Bregman alle menschen nog eens oprecht be dankte. De zaal was inmiddels één bloe mentuin geworden, want alle spre kers lieten na hun woorden een bloemenmand, hetzij groot of klein volgen. Helder zal deze sympathieke geste van de zustervereenigingen en cor poraties niet gauw vergeten. Hedenavond half zeven wordt de wedstrijd SlagersWijma gespeeld, waarover geheel Den Helder spreekt. Naar wij vernemen ziin beide elftal len geducht in training gegaan, om dat zij niet wenschen te verliezen- Want ondanks het feit, dat de opzet van dezen wedstrijd niet anders dan een „verzetje" beteekent voor de Heldersche bevolking, ziin beide elf tallen er op gebrand met de zege te gaan strijken. Wie zal het winnen? De zeshonderd pond achterhoede of de drie oudjes van 60 jaar? Er valt weinig van te zeggen. Vlak den ouden heer Leibbrand niet uit op de mid- halfplaats of Wiima! Men beweert, dat de laatste vroeger door den Bond geschorst is, omdat hii te hard schoot! Hii was nl. te gevaarlijk voor de doelverdedigers. De slagers hebben 6 prijzen beschikbaar gesteld voor hem, die den juisten uitslag raadt. Men behoeft niet anders te doen dan op een behoorlijk papiertje even den wedstrijd te vermelden en den uit slag, voorzien van naam en adres in blokletters. Dus biiv.: Slagers Wiima 11. P. Pieterse, Kalverstraat 26, Den Helder. Tot kwart voor ze ven, dus een kwartier na den aan vang, zal er een bus opgesteld ziin. bij den ingang van het terrein, waar in men ziin uitslag kan deponeeren. Wanneer meerdere personen goed geraden hebben, zullen er 6 goede oplossers uitgeloot worden, die dan 'n priis thuisbezorgd krijgen. Onze stadgenoot, de heer J. L. H. van Beers, techn. ambtenaar der Gem. Water- en Lichtbedrijven, alhier, slaagde 26 Mei jJ. te Arnhem voor het examen bedrijfsleider-werk meester.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1