Geallieerde doorbraakoperatie in grooten stijl. DAGBLAD VOO Aanval sirandde in Duiische afweervuur. Schiereiland Cotentin niet doorsneden. De berichten, welke in de afgeloopen 24 uren zijn ont vangen van het invasie-front, geven een beeld van den feilen strijd, welke hier wordt gevoerd, zonder dat hier uit nochtans fro'ntale wijzigingen van groot belang zijn voortgevloeid. - Montgomery heeft dezer dagen, meldt het Internationale Informationsbüro, aangezien door den succesvollen Duitschen tegenstand zijn tijdprogram grondig in de war was gestuurd, de hoofdmassa van de hem ter be schikking staande aanvalsformaties samengetrokken op het betrekkelijk nauwe terrein tusschen Isigny en Caren- tan, teneinde hier met een doorbraakoperatie in grooten stijl de Duitsche grendelstellingen open te rukken. Na aanvankelijke successen, die hem ook in het bezit stelden van de plaats Carentan en hem tegelijkertijd uit het oosten de vorming van een klein bruggehoofd over de jVire ten zuiden van Isigny mogelijk maakten, bleef de aanval der Amerikaansch-Britsche pantsereenheden ech ter wederom liggen in het Duitsche afweervuur. Ondanks de ongewoon zware verliezen, die zijn troepen reeds in de gevechten van Zondag aan menseigen en wapens had den geleden, is het Montgomery niet gelukt het schier eiland Cotentin in algemeen westelijke richting te door- stooten, zooals zijn bedoeling was. Een beschouwing over den toestand. De strijd om Carentan. Luchtduels boven frontgebied Weinig verandering aan het Westelijk front. Vier Nederlanders ter dood veroordeeld. Nieuws in 't kort. SporiivHeii KEURINGEN. Vf PK Raudies/O/H/P m De Sowjet-aanval in het Noorden. Alleen het' nationaal-socialisme kan Europa beschermen. Het gevaar uit het Oosten. De luchtterreur op ons land. Nederland en de invasie. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche Editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DINSDAG 13 JUNI 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 136, 2 pagina's. Hoofdredacteur: H. M. C. SCHRöDER, Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. INVASIEFRONT. Hoe grooten prijs de Britsche bevelhebber er op stelde in het aangegeven gebied een vrij groot operatief succes te behalen, blijkt o.m. uit het feit, dat ook de zware Amerikaansche pantserformaties uit het gebied van Montebourg tegen Carentan in het veld werden gebracht. In verband met de geschetste invasievoornemens stonden ook de opmarschbewegingen, die de Britten in het gebied van Balleroy gisteren ten uitvoer legden. Het kwam hier echter nergens tot gevechtshande lingen van eenigen omvang. Intusschen is toch wel duidelijk, dat de voornemens der geallieerde leiding er naar uitgaan zich zoo mogelijk ook in het bezit te stellen van de stad St. Lo, teneinde hier over de midden-Vire heen in algemeen westelijke richting te kunnen oprukken. Klaarblijkelijk heeft men aan Britsche zijde echter ingezien, dat de sector van den Ellc-pas, die hier eerst zou moeten worden overwonnen, door sterke Duitsche strijdkrachten bezet wordt, zoodat zich tot dusver geen gevechten van groote betcekenis hebben ontwikkeld. Het tweede zwaartepunt van het geallieerde optreden kan gevonden worden in het gebied ten Noorden van Caen en bij Bretteville. Sterke concentraties van tanks en infanterie geven de conclusie aan, dat het geallieerde opperbevel den wensch heeft op deze plaats de steeds nog zeer smalle brüggehoofdpositie naar het Zuiden te verbreeden. In dit vèrbana is het interessant te" conStateerèn, "Bat het den Anglo-Amerikanen in het geheele ïnvasiegebicd nergens gelukt is verder te komen dan de draagwijdte van hun groote slagschepelf, die in de Seine-baai liggen, waaruit men mag concludeeren, dat de belangrijke verliezen, die hun dooi» eenheden van het Iuchtwapen en lichte Duitsche zeestrijdkrachteife vooral aan zwaar oorlogstuig toegebracht worden, nog veel grooter zijn dan tot dusver door getallen kon worden overzien. den vijand willen belagen. De pogin gen der invasiestrijdkrachten om uit breiding van gebied te verkrijgen, moe ten binnen bepaalde grenzen worden gehouden en voor den vijand zoo hoog mogelijke verliezen opleveren. Hiertoe behoort ongetwijfeld het plan van Von; Rundstedt en Rommel om de tot dusver gelande formaties der Anglo-Amerika nen (18 divisies aangevoerd over zee en 3 divisies vanuit de lucht) eerst bui ten de bescherming van hun zware scheepsartillerie verder het land in te laten gaan om hen vervolgens door flankaanvallen van gemotoriseerde formaties reeds aanzienlijk te verzwak ken. Deze maatregel schijnt op het oogènblik aan den gang te zijn. Daar achter voltrekt zich de opmarsch der Duitsche divisies voor den komenden slag. De zwaarste verliezen hebben tot dusver de Engelsche valscherm- en luchtlandingstroepen geleden. De vij and zal er rekening mede moeten hou den. dat zij nog zullen toenemen zoo dra zijn formaties in den aanstaanden slag gewikkeld worden. De omvang van het landingshoofd. De Vire vormt de scheidingslijn tus schen Engelschen en Amerikanen. Ten oosten van deze rivier staan voorname lijk 'Engelsche formaties, ten westen resp. noordwesten daarvan liggen Ame rikanen. Het landingshoofd heeft op het oogènblik een lengte van ongeveer 90 km. bij een maximumdiepte van ongeveer 18 km. Het strekt zich, uit gaande van het gebied van Caen, via Martin Hallensleben, de militaire correspondent van het DNB, schetst den toestand bij het begin van de week. Hij schrijft o.a: Vandaag, op' den zevenden dag der in vasie. biedt de toestand een beeld, dat een gelijkwaardige plaats inneemt in de rij van verrassingen, die deze twee de wereldoorlog tot dusver bood. Want de invasiepartij heeft noch haar eerste, voor elke verder gaande groote opera tie noodzakelijke doel, het veroveren van een groote haven, bereikt, noch heeft de verdediging tot dusver dien slag geleverd, dien men als de eerste en vanzelfsprekende reactie van den aan gevallene meende te mogen verwach ten. Beide partijen hebben dus om te beginnen de openbare meening der wereld, die met ingehouden adem de historische gebeurtenissen volgt, teleur gesteld. Militaire conflicten volgen echter hun eigen wetten. En hier kan men zeggen, dat het dramatische ver loop tijdens de eerste zes dagen be wezen heeft, dat de Duitsche bereke ningen juist waren. De Duitsche leiding heeft, steunende op den Atlantischen Wal, bereikt dat gene wat als een absolute voorwaarde voor het succesvolle doorstaan van de eerste phase, n.1. de phase van het zui ver verdedigen, moet worden be schouwd. Zij heeft bereikt, dat jie vijand zonder noemenswaardige mogelijk heden om zich te ontplooien méér troepen en materiaal in den strijd moest werp3« dan door hem ook maar bij benadering kan zij aan genomen. Zij heeft de eerste ohase van de invasie voor Eisenhower ge plaatst onder dusdanige belastende voorteekenen, dat men reeds thans met recht kan vragen, of een der gelijk gebruik van krachten reeds tijdens de voorronde niet zijn in vloed zal doen gelden op de andere operaties, waarvan die aan de kust van Normandië maar ëen onc'erd- -1 Opzet van Eisenhqwer mislukt. Von Rundstedt heeft de Engelschen en Amerikanen gedwongen, zich nog in het stadium van hun opmarsch te her- g/oepeeren. De geheele opzet van de groote landingsoperatie was een aanval te ondernemen met als zwaartepunt Le Havre en deze haven als eerste in han den te krijgen. Dit is mislukt. Eisen hower heeft dientengevolge ziin f "ra~ tieve doel moeten veranderen en het zwaartepunt van zijn aanval weer van den oostelijken naar den wes:elij en vleugel op Cherbourg moeten verleg gen, en dat midden in de eerste phase, hetgeen, zooals bekend, een bijzonder bezwaar vormt en onder bepaalde om standigheden aan de totale ope itie een geheel ander verloop kan geven dan was bedoeld. De Duitsche taktiek. De Duitschers schijnen er alles op gezet te hebben om pas dan den groo ten slag te slaan wanneer hun tegen partij met alles, wat zij bereid is op het spel te zetten, is aangetreden. Dat wil niet zeggen dat zij nu met hun plaatselijke reserves, die geenszins van geringen aard zijn, niet reeds thans Tilly, BalleroyIsignyCarentanSt. Maire Eglise uit tot in het gebied ten zuiden van Valognes. Caen, Tilly. Bal leroy. Montebourg en Valognes bevin den zich nog steeds in Duitsche han den. De. opsomming van deze plaats namen wil niet zeggen, dat hier een hecht front zou zijn ontstaan. Door het voortdurend afwisselen van aanval en tegenaanval is hier alles beweging, een voortdurend heen en weer golven. Het Internationale Informationsbüro meldt van het invasiefront: De zware gevechten in het gebieij Isigny-Carentan duurden den gehee- len nacht voort. Met zeer zware ver liezen slaagden de Amerikaansche pantserformaties erin, in de stad Ca rentan binnen te dringen. Alle pegin gen, voorbij deze plaats in westelijke en zuidwestelijke richting op te ruk ken, werden verijdeld door de hard nekkig vechtende Duitsche grena diers. Over de gevechten van Zondag verneemt het Internationale Informa tionsbüro nog, dat een Duitsche ge vechtsgroep er in geslaagd is, den weg tusschen Montebourg en Quipe- ville te zuiveren en in de Duitsche linies op te nemen. Uit vrij groote Britsche concen traties in het gebied ten noor den van Caen blijkt, dat de Engelschen hier tot een aahval op de stad zullen overgaan, vooral omdat de Ornemonding zonder het bezit van deze stad slechts ;een beperkte ontschepingsmogelijkheid bezit. Tot gistermiddag waren vrij sterke formaties Duitsche jagers in den strijd geworpen voor vrije jacht- enwersper- ringsvluchten boven de Normandische kust. Daarbij ontstonden gisterochtend bij aanvalsoperaties van Britsch-Ame- rikaansche jachtbommenwerpers en laagvliegende toestellen felle botsingen. Vooral boven "het front bij Caen kwa men hevige luchtgevechten voor. Hier en daar breidden de luchtduels zich tot luchtslagen uit. De Duitsche jagers streden tegen een numerieke over macht. doch zij dreven de vijandelijke formaties herhaaldelijk terug. De vij and probeerde door versterking van het aantal jagers overhand te krijgen. De Duitsche vliegers slaagden er over al in de qverhand te behouden. Tijdens deze gevechten waren Duit sche slagvliegtuigen en jachtbommen werpers in den strijd geworpen voor aanvallen in scheervlucht op vijande lijke pantsercolonnes en haar achter- waartsche opslagplaatsen. Na voltref fers ontstonden branden en ontploffin gen. Door mitrailleurvuur werden vij "aiïafetijkëh infanterie-eenheden, "die waargenomen waren, zware, bloedige verliezen toegebracht. Transportschepen in den grond geboord. Duitsche motortorpedobooten waren ook in den nacht van 11 op 12 Juni in het westelijke deel van de Seine-baai aanwezig om den invasieaanvoer te be lemmeren. Ondanks de zeer ongunstige weersomstandigheden en den krachti- gen vijandelijken afweer torpedeerden zij ten noordoosten van het schiereiland Cotentin een Anglo-Amerikaansch transportschip van 10.000 brt. Voorts plaatsten zij torpedotreffers op een formatie geallieerde kruisers, die transporten beschermde. Duitsche gevechtsvliegers, die ope reerden boven de Seine-t aai, hebben een geallieerd troepentransportschip van 7000 brt. tot zinken gebracht. Een groot geallieerd transportschip van minstens 9000 brt. weid door bomtref- fers zwaar beschadigd en toonde, toen de Duitsche vliegers vertrokken, zware slagzij. Dreigende typhus- en cholera- epidemie in invasiegebied. In het invasiegebied aan de Norman dische kust dreigt 'n typhus- en cholera- epidemie uit te breken. De oorzaak voor deze acute epidemie is, zoo ver neemt het DNB. dat de Amerikanen, Canadeezen en Engelschen geen tijd hebben om de duizenden gesneuvelde kameraden te begraven. Meestal wor den de lijken op gebrekkige wijze met een laagje zand bedekt, dat echter door den voortdurenden wind weer ver dwijnt. Ook de pas aan land gezette troepen hebben geen tijd zich te be kommeren om de stapels lijken, want zij moeten, zoodra zij voet aan wal hebben gezet, zoo snel mogelijk in dekking gaan om niet in het kruisvuur van de Duitsche batterijen te geraken. Vijandelijke vracht- en transportschepen vernietigd, UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 12 Juni. - Het opper bevel der weermacht maakt bekend' In het landingshoofd in Norman dië is de toestand in groote trekken onveranderd. Leemten in het eigen front werden gesloten. Alle pogin gen van den vijand om tusschen Caen en Bayeux naar het zuiden en ten noorden van de monding van de Vire in de richting van Cher bourg terrein te winnen mislukten. Alleen Carentan ging na harden strijd verloren. Aan de kust ter weerszijden van St. Vaast ,ten oosten van Cher bourg, hield de artilieriestrijd met deelen van de Vijandelijke Uoot aan De vijandelijke aanvoer lijdt vooral als gevolg van de dappere, onver moeide nachtelijke aanvallen van onze torpedomotorbooten onophou delijk zware verliezen- Luchtmacht en marine hebben, on danks den door den vijand aanzienlijk versterkten afweer, drie vracht- en transportschepen met een gezamenlij- ken inhoud van 37.000 brt in den grond geboord. Drie andere groote schepen met een gezamenlijken inhoud van 27.000 brt. en een torpedojager werden zwaar beschadigd- Bij uiterst ongunstige weersgesteld heid hebben groepen torpedomotorboo ten opnieuw 'een verrassenden aanval gedaan op een formatie vijandelijke kruisers en haar bescherming en daar bij twee torpedotreffers geplaatst. De vijand heeft gisteren boven het invasiefront en de bezette westelijke gebieden 17 vliegtuigen verloren. In Italië. In Italië lag het zwaartepunt van de gevechten aan het front tusschen de kust van de Tyrrheensche Zee en het meer van Bolsena. Na een harden strijd slaagde de vijand er in aan weerskanten var: het mejer geringe ter reinwinst te maken. Aan het Oostfront. Aan het oostelijke front ondernamen de bolsjewieken plaatselijke aanvallen ten noordwesten van Jassy, in het voorterrein van de Karpathen en in het gebied ten zuidoosten yan Ostrow De aanvallen - werden bloedig afgesla gen. Ook in den afgeloopen nacht werd de bestrijding van den bolsjewistlschen aanvoer met succes voortgezet. Door geconcentreerde aanvallen van sterke formaties gevechtsvliegtuigen op de stations Kasatin, Fastow en Kief-Dar- niza werden groote hoeveelheden aan gevoerd materiaal vernietigd. De spoorweginstallaties Werden grondig verwoest. Bij aanvallen van sterke formaties Amerikaansche bommenwerpers op het Bulgaarsch-Roemeensche gebied wer den door strijdkrachten van de Duit sche, Roemeensche en Bulgaarsche luchtverdediging achttien vijandelijke vliegtuigen neergeschoten- Eftkele Britsche vliegtuigan hebben in den afgeloopen nacht bommen gewor pen pp Berlijn. Een vijandelijk toestel werd neergeschoten. 'S-GRAVENHAGE, 12 Juni. - Naar de Höhere und PoUzeiftlhrer „Nordwest" bekend maakt, heeft het Polizeistandgericht in Amsterdam de volgende Nederlanders ter dood veroor deeld: 1. den beeldhouwer Gerrit v. d. Veen uit Amsterdam, geb. 26-11-1902; 2. dén onderwijzer Paul Guermonprez, geb. 28-12-1908, zotfder vaste woon plaats; 3. den beeldhouwer Johan Limpers uit Amsterdam, geb. 2-8-1915; 4. den danser Karei Pekelharing, geb. 6-4-1909, zonder vaste woonplaats. Öe veroordeelden waren lid van een organist tie van weerstand die in 1942 in het leven was geroepen en over een groot deel van Nederland was verspreid. De veroordeelden v. d. Veen en Limpers hadden een voor illegaal levende kun stenaars bestemd opruiend tijdschrift uitgegeven. V. d. Veen had sedert 1942 een bureau ter vervaardiging en uit reiking van persoonsbewijzen voor on dergedoken personen gehouden. Limpers had. van het begin van 1943 af teztmen met den veroordeelde Pekelharing een groep jonge mannen om zich verzameld aan wie opdracht gegeven werd tot het uitvoeren van overvallen op distributie kantoren enop Nederlandsche politie ambtenaren. De groep werd voor haar daden van terreur telkens door Limpers voorzien van we pens en munitie. De veroordeelde v. d. Veen heeft deel genomen aan den gewapenden overval op het bevolkingsregister van Amster dam in Maart '43. Hij heeft deelgenomen aan den gewapenden overval op de al- gemeene landsdrukkerij in Den Haag op 29 April 1944, waarbij formulieren van persoonsbewijzen geroofd zijn. Guermon prez en Limpers waren betrokken bij den springstofaanslag op de Electro Zuur. en Waterstoffabriek in Amsterdam-Nrd. op 31 Maart 1944, benevens bij de mis lukte gewapende overvallen op het dis tributiekantoor te Amsterdam in' de Bor- gerstraat op 12 Jan. en 12 Maart 1944. De veroordeelde Limpers, die nog opgeruid heeft tot rndere overvallen op distribu tiekantoren, had bovendien de plannen uitgewerkt voor de moorden, waartoe door de organisatie van weerstand was besloten op personen, die openbare func ties bekleedden en hij had de uitvoering der moordaanslagen mogelijk gematst door den daders de noodige vuurwapens ter beschikking te stellen. De veroordeel de Pekelharing heeft met het hem door Limpers verstrekte wapen een moord ge pleegd. Limpers heeft den veroordeelde Pekelharing een lijst met minstens 6 na men van personen doorgegeven, die ver moord moesten worden. De veroordeelden v d. Veen. Limpers en Pekelharing had den bovendien gepoogd een vrij groot aantal gewapende overvallen te doen op Nederlandsche gevangenissen om terro risten, die door de Duitsche Sicherheits- polizei gevangen genomen werden, te be vrijden. De doodvonnissen die overeenkomstig de bepalingen van de verordening op de bescherming der orde geveld zijn we gens voortgezette sabotage en onbevoegd bezit van vuurwapens en munitie, zijn na onderzoek van de gratiekwestie voltrok ken. Duitsche leidsters door Mussert ont vangen. - De 15 B.M.D.-leidsters die Ne derland bezoeken werden Zondag in het gastenhuis te Den Haag door den Leider omvangen, die de geschiedenis van het Nederlandsche volk uiteenzette. Na een bedoek aan Rotterdam en Delft bezoch ten de meisjes deir- Kampdienstleiter drr Ritterbusch. De laatste dag werd aan Amsterdam gewijd waarna de leidsters weer naar Duitschland vertrokken. 65 jaar getrouwd. Op 22 Juni is het 65 jaar geleden dat de heer L. Broers met mej. T. de Lang in het huwelijk trad. Het echtpaar woont in het rusthuis der Ned. Herv. Diaconie te Haarlem. De bruidegom wordt op zijn huwelijksdag 91 jaar, de bruid is 88 jaar. Bij onze Vrijwilligers. Pantseraanval op oan steunpunt van den vijand Het S9-Erzatzkommando deelt mede: Iedere* gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wacbtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS In Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de -Waffen-SS kan ieder worden, die na tenmirlste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft .bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zün: gedrag, karakter, presta tie. - - Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen. en te rugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS. Amsterdam Dam 4; Alkmaar. Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen Heerestraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30, en het SS-Ersatzkommando. Den Haag. Korte Vijverb. 5. OOK VOOR DE GEMOTORISEERDE COMPAGNIE BIJ HET SS-WACHTBATAIL- LON TE AMERSFOORT. WELKE DIENST IN NEDERLAND DOET, KAN MEN ZICH OP BOVENSTAANDE KEURINGEN MELDEN. 1518.00 uur, Venlo Deutsches Hans, Egmondstraat 16. 16.6.44 8—12.00 uur, Arnhem, Café Royal. 19.6.44 8—13.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 20.6.44 8—12.00 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 15—17.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. Velen vinden het een eerenaam wanneer zij „sportman" genoemd worden. Er zijn echter lieden, die dit door uiterlijke middelen trachten te be reiken. Vroeger had ik één van die braven onder mijn kwasi-vrienien. Zijn haar was al zoo grijs als havermout, maar töcb liep hij vanwege de lieve sportiviteit vaak in een plus-four. Hij heette Johan, maar liet zich door jong en oud bij den sportieven kleu- ternaam „Johnny" noemen. De jeugd in zijn deftige straatje heette hem smoezelend opa-in-pofbroek. En ondanks al die opgeplakte spor tiviteit verraadde, bekladde, beloog en bedroog hij de menschen. die het 't best met hem voor hadden. Ik schreef hem eens, dat hij beter deed zijn pofbroek uit en het eer lijke, eenvoudige, waarachtige P'lo aan te trekken. Sindsdien is hij mijn doodsvijand geworden. Hij blijft een man der uiterlijk heden. Als zoovelen. En dat zijn de ware broeders niet in het leven. OVIDIUS. J Naar een Finsche oorlogscorrespon dent meldt, zijn tijdens den grooten aanval der Sovjets aan het Karelische ■front, die thans twee dagen duurt, 60 Sovjetvliegtuigen neergeschoten, zon der dat de Finsche luchtmacht verlie zen leed. Reeds vóór het begin van het Sovjet-offensief viel een geconcentreer de vijandelijke luchtactie waar te ne men, waarbij de Sovjetvliegtuigen ook de burgerbevolking met de boordwa- penen beschoten. Duitsche luchtactie. De luchtmachtcorrespondent van hé1 Internationale Informationsbüro meldt zware aanvallen der operatieve Duit sche luchtmacht aan het Oostelijk front. Een groot aantal zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft honderden bri santbommen en vele duizenden brand- bommen laten vallen op de belangrijke spoorwegcentra Fastof, Kasatin en Kief-Darniza. In Fastof en Kasatin werden talrijke branden waargenomen. Vier Duitsche vliegtuigen gingen ver loren. Men kan aannemen, dat groote hoe veelheden materiaal vernield zijn en dat de spoorwegemplacementen zware schade hebben geleden. BONAANWIJZING BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN. Abusievelijk is dezer dagen vermeld dat bón 22 K.F. van de kookkaart U 405 van l.Juni tot en met 1 Juli 1944 recht geeft op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fabrieksturf. Genoemde bon geeft recht op deze artikelen van 1 Juni tot en met 31 Juli a,s. REICHSSCHULE VALKENBURG. Wat zal mijn jongen worden? Hij moet vooruit, maar hoe vindt hij den besten weg? Waar de beste opleiding? Heeft uw jongen bijzondere gaven, dan is de weg voor hem geba.nd. Is hij ge zond naar lichaam en geest, dan kan hij naar de Reichsschule in Valkenburg. Daar vraagt men niet, of zijn ouders rijk zijn of arm, daar vraagt men niet naar rang of stand. Flinke jongens krij gen daar de kans van hun leven. Inlichtingen geeft de Reichsschule te Valkenburg. Mussert spreekt te Amsterdam, Duitsche volk moet het voor 90 pCt. doen. Tot besluit van de groote propa- ganda-actie in de hoofdstad heeft de N-S.B. Zaterdagavond in het Concert gebouw te Amsterdam een openbare vergadering gehouden, waar de Leider het woord heeft gevoerd. De belang stelling was buitengewoon groot. Bui ten wachtten zelfs honderden, die niet meer binnen konden worden gelaten en die nu naar de rede van Mussert via de luidsprekers luisterden. Nadat de vlaggen der Beweging en haar formaties waren binnengedragen, betrad de Leider, in gezelschap van dan secretaris-generaal der Beweging, ir Huygen, de zaal, stormachtig toege juicht door zijn getrouwen. Gewest- leider Ouwerkerk begroette Mussert met een korte toespraak. Nadat de Stormsters en Stormers enkele liederen hadden gezongen, nam de Leider, bij zijn verschijnen op het podium weder om met enthousiast houzee-geroep begroet, het woord. Daar .staan wij nu, zoo zeide Mussert temidden van het grootste gebeuren dat ooit in de geschiedenis heeft plaats gevonden. De heele wereld leeft in spanning an zelfs na eeuwen zal men er aan herinneren, dat in Juni 1944 de Engelschen en Amerikanen probeerden Europa binnen te vallen Er zijn sinds September 1939 vijf jaren verstreken. Veel is er sindsdien gebeurd. Het gordijn is opengegaan Veel dat eerst duister was is nu helder geworden voor iedereen en de waar heid kan njemand meer ontkennen. Daar is dan allereerst de bolsjewis tische wereldrevolutie. Na vier jaren strijd staat er een Sovjetregeering klaar voor Tsjecho- Slowakije en Hongarije. De Balkan moet een unie van Sovjet-republie ken worden. In Italië kloppen de Sovjets aan de poorten van Rome. dat in 1921 al communistisch zou zijn geweest zonder den opmarsch van Mussolini. In Zweden hebben de metaalarbeiders bewezen dat de meerderheid van hen al communis tisch is. Als Hitiers vaandel zou vallen, dan zou de hamer- en sikkelvlag in heel Duitschland en ook hier in Amsterdam zijn geplant. Dat zou het einde beteekenen van de Europeesche cultuur en beschaving. Nu komen de Engelschen en Ame rikanen Europa binnen. De Engelschen herinneren we ons door hun reputatie uit den Boerenoorlog, ondanks het denkbeeld van sommige menschen dat de. Engelschen hier slechts komen om koffie, thee, tabak en suiker te bren gen en om Indië voor ons te veroveren. En wat de Amerikanen betreft: Het Amerikaansche volk heeft niets te zoe ken in Europa. Deze menschen worden gestuurd onder valsche voorwendsels. Zij weten niets, maar worden gezonden door het wereldjodendom, dat hier een kolonie van Amerika wil maken en Europa anderzijds wil uitleveren aan de Sovjets, het aldus verdeelend tus schen het kapitalisme en het bolsje wisme. In elk geval beteelcant dat Europa's ondergang. Maar tevens zal dat Britannie's ondergang zijn- Duitschland haalt de kastanjes uit het vuur. Hadden wij tegenover de geweldige machten die ons bedreigen, een eens gezind Europa, dan stonden wij daar met 400 millioen menschen en dan stonden aan de grenzen 50 millioen soldaten. Het tragische is echter dat het Duitsche volk voor negentig pro cent moet doen wat het vereenigde Europa zou moeten doen. Duizenden van zijn zonen vallen, zijn steden wor den kapot gegooid en anderan doen ot het hun niets aangaat. De offers zijn groot. Maar dat het bolwerk er nog staat, dat danken wij Europeanen aan het nationaalsocialisme, aan Adolf Hitier, die alleen in staat is Europa te beschermen. Intusschen is ons volk wat angstiger geworden, nu het de gevolgen van den oorlog aan den lijve is gaan ondervin den. Toen een jaar geleden de bom menwerpers over ons land naar Duitschland trokken, lachtte men vol daan. Na wat er in Nijmegen is ge beurd denkt men er anders over. De Leider wilde hierbij echter van deze plaats.hulde brengen aan onze treinmachinisten en stokejrs, die echte Hollandsche kerels, die zich niet laten weerhouden om hun plicht ook in deze uiterst moeilijke omstandigheden te volbrengen- Ik hoop dat deze dappere kerels niet vallen, maar als er slachtoffers moeten vallen, dat liet dan zal zijn onder deze lapzwansen achter de kachel, die het goed vinden daL plichtgetrouwe mannen voor hen zou den worden geofferd. (Langdurig applaus). Wat de invasie betreft, gaf de Lei der als zijn meening te kennen, dat men er zeker van zou kunnen zijn dat de geallieerde legers reeds in Neder land zouden zijn binnengevallen, wan neer onze ku niet verdedigd zou zijn Dan zou ons land reeds lang oorlogs- tooneel zijn geweest. Daarom bracht Mussert, onder luid gejuich, dank aan ae Duitsche weermacht, omdat deze - onze kust in staat van verdediging heeft gebracht. Hij wees ook op de steeds groeiende medewerking van dui zenden Nederlandsche jongens en man nen, die Europa helpen verdedigen De Narwa wordt verdedigd door het Ne derlandsche Legioen. Zij staan in de Waffen H, de N.S-K.K. en den Land storm. De Landwacht is in opbouw. Voor het groeiende besef is het teeke nend dat er met de Duitsche weer macht tienduizenden Nederlanders meevechten. Na het nationalisme te hebben ge hekeld, dat zich uitte in gehos en oranjeloi, stelde Mussert daartegenover het nationalisme der N-S.B., dat berust op liefde voor volk en vaderland en eerbied voor wat onze voorouders tot stand hebben gebracht. Mussert betoogde, dat Duitschland nooit meer mag alleen staan. Daarom moeten wij als Europeesche volken sa men gaan. Er ligt thans een kans, een kans, die het mogelijk maakt dat er misschien nu nooit meer oorlog in Europa zal zijn. Ons volk moet staan in het ver- tond van vrije volken in Europa. Wan neer dat gebeurt, dan hebben wij dat te danken aan de jongens, die aan het Oostelijk front hebben gestreden. Wanneer, zoo zeide Mussert verder, thans honderdduizenden m arbeiders te- gpn hun wil worden gehaald om elders te werken, dan is dat erg voor hen en voor hun gezinnen, maar het is ijzeren noodzaak. Man moet thans soldaat zijn of werken, wan{ Europa is een vesting en wanneer de soldaat de verdediging op zich neemt." dan moet de arbeider de munitie 'maken Dat is geen natio naal-socialisme, maar dat vergt de strijd om het behoud van Europa. Onze Beweging is de draagster van den politieken wil in ons land. Wij moeten thans onze volksgenooten ervan overtuigen, dat zij bij ons moeten staan. Thans moeten wij de eenheid vestigen, gebaseerd op godsvertrou wen, liefde voor volk en vaderland en eerbied voor den arbeid. Terreur mag ons niet weerhouden. Ook Domela Nieuwenhuis en Troelstra kenden de terreur. Ook op Oldenbar- neveldt en de gebroeders de Witt werd die terreur toegepast- De woning van De Ruyter werd geplunderd door het grau*w(, omdat men hem een landverra der noemde. De Beweging is trouw, en met vol doening aanschouw ik dat steeds nog tfenduizenden trouw blijven aan hun beginselen en aan mij, zelfs bij de groote dreigingen uit het Oosten en het Westen- In Mei 1944, toen van alle kant-en de dreigingen groeiden, kwamen er twee duizend leden méér bij dan er afgin gen. Voor zooveel trouw, zorg en toe wijding wil ik hier mijn dank uitspre ken- Ik weet dat gij bij de dreiging van een Invasie uw plicht zult doen. Tenslotte deed Mussert de mededee- ling reeds gisteren door ons ver meld dat* hij bij een invasie in ons land te Utrecht zal zijn en de uniform zal dragen van vrijwillig soldaat bij de Duitsche weermacht.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1