Zware gevechten om de stad Caen verwacht. DAGBLAD VOOR Geslaagde afweer aan het Westelijk front. Nuchter Nederland, bewaar uw rust. Sovjet-zomeroffensief verwacht. INVASIEFRONT. Beslissing vali niei aan de kusi. De verbitterdste worsteling van dezen oorlog. Het terrein van den strijd. Valscherm-doodensprong. Strijd tegen de invasievloot. Britsch-Amerikaansche aanvallen tusschen Tyrrheensche zee en Tiber. KEURINGEN. Gevechten voor Hoek van Holland. Scherpte Meervoudige Strafkamer, Alkmaar. Textieldiefstallen in Anna Paulowna berecht. Goederen van geëvacueerden gestolen Verduister van 22-5.15 uur. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.T, Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche Editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 3345 (2 lijnen). Postrekening 449041. WOENSDAG 14 JUNI 3944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 137, 2 pagina's. Hoofdredacteur: Hf M. C. SCHRöDER, Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Schr. - Wij hebben den naam een nuch ter volk te zijn. Hoe volkomen in tegenspraak hiermee is echter de hou ding van het Nederlandsche volk in den laatsten tijd, als er iets bijzonders plaats vindt. Er zijn legio voorbeelden voorhan den, waarvan ik als recent geval het afgeloopen weekeinde noem. De ver hoogde waakzaamheid der Duitsche troepen was aanleiding voor de bevol king tot het maken van de dolste con clusies. Er waren zelfs menschen, die de Britsche home-fleet al in de Oude gracht te Alkmaar zagen Varen! JN de eerste plaats moge er met na druk op gewezen worden, dat het GERUCHT een uitvinding is van de zelfde lieden, die de verantwoordelijk heid dragen voor den zenuwenoorlog in ons *land. Welbewust wordt het ge rucht gelanceerd met de vooropgezette bedoeling, dat het zich door z'n min of meer fantastischen inhoud onmiddellijk van mond tot mond verspreidt en de bevolking in al haar lagen onrustig zal maken. En aangezien een onrustig mensch in de meeste gevallen niet in staat is behoorlijk na te denken alvo rens hij handelt, zien wij hem meesten tijds in die situatie verkeerd handelen, waardoorhij zichzelf en anderen in moeilijkheden brengt- Dit is dan pok de opzet van de zenu wenoorlog-specialisten. Des te meer verkeerde handelingen er uitgevoerd worden, des te sneller ontstaat er een chaos. En daar is het dien heeren juist om te doen. Hoe grooter bende het wordt, hoe meer kans er voor hen en hun communistische opdrachtgevers bestaat om hun illegale doeleinden na te streven en de bezettende macht te dwarsboomen. '^ANGEZIEN de bezettende Overheid er echter niets voor voelt om dit soort lieden een kans te geven, hetgeen regelmatig blijkt uit de gepubliceerde doodvonnissen, is het niet denkbeeldig, dat door haar maatregelen worden ge nomen ter beteugeling van de uit on rust der bevolking voortkomende han delingen, welke handelingen op zichzelf dikwijls onschuldig zullen zijn. Ik denk hierbij b.v. aan het vertrekken van groepen van de bevolking van de stad hunner inwoning naar een elders ge legen stad. Een reisverbod zou onmid dellijk hieraan een eind maken, waar door echter tevens andere categorieën van ons volk zouden worden gedu peerd, voor wie het reizen noodzakelijk is in verband met hun 'broodwinning. Dit is een eenvoudig voorbeeld. Na tuurlijk kan de Overheid ook maat regelen nemen, die door hun scherpte van zeer vèrstrekkenden aard zijn. Dit zou men dan te wijten hebben aan het gerucht, verspreid door onverantwoor delijke lieden, die zich ten onrechte goede Nederlanders noemen. ^JATUURLIJK is de kans niet denkbeel dig, dat t.z-t. ook ons land van front linie slagveld wordt en dan is het zaak" dat de bevolking het hoofd koel houdt. „Kalmte kan je redden", zeiden wij altijd en zeker is dit juist, als het oor logsgeweld zich over onze lage landen aan de zee stort. Wil men met zoo min mogelijk kleer scheuren uit het strijdgewoel komen, dan zijn een nuchtere kijk op de din- ken en een koel hoofd geboden. Daar bij dienen de aanwijzingen van de Overheid nauwgezet te worden opge volgd en.... men leene het oor niet aarr geruchten. Zelfbeheersching en rust zijn twee dingen, die van het hoogste nut zijn in het normale dagelijksche leven. Van daag den dag kunnen zij de vraag van leven of dood beheerschen! De Duitsche luchtverkenning heeft waargenomen,, dat de bolsjewisten gis teren vooral aan den benedenloop van den Dnjestr aanzienlijke versterkingen hebben geconcentreerd. Ook het tus- schen Brody en Tarnopol bijeenge brachte aanvalsleger is gisteren aan zienlijk versterkt en tenslotte komt in den centralen sector het spoorweg knooppunt Gomel duidelijk naar voren 'als centrum van bolsjewistische op- •marschbewegingen op grootere schaal. Den voornaamsten stoot van het Sov jet-zomeroffensief zal men nog altijd in het zuiden moeten verwachten; waar, in weerwil van het uiteenslaan der Bolsjewistische strijdkrachten ten noor den van Jassy, nog talrijke pantser en gemotoriseerde formaties staan, om over den Beneden-Dnjestr in zuidwes telijke richting en uit het gebied Bro- dy-Tarnopol naar Lemberg aan te val len. In ieder geval staat vast, dat het Duitsche Oostelijke front, in weerwü van de invasie in het westen, de laat ste weken aanzienlijk versterkt is door toevoer van nieuwe formaties en zware wapenen. Omtrent den toestand aan het invasiefront meldt het Interna tionale Informatiebureau: Het beeld van den strijd aan het invasie front heeft de laatste 24 uur nergens een verandering van belang ondergaan. Als de hoofdpunten van de geallieerde acties zijn nog altijd de gebieden ten Noorden en Westen van Caen, alsmede het gebied aan weerskanten van den mond van de Vire, vooral Zuidwestelijk van Carcntan, te beschouwen. Hoewel de ten Noorden van Caen opgestelde Britsche formaties gisteren tegen de verwachting niet tot den aanval op de stad zijn overgegaan, moeten groote gevechten in dit gebied binnenkort verwacht worden en wel omdat zonder het bezit van de stad de Ornemond als landingsgebied onbruikbaar is, temeer daar de Oostelijke oever der uitmonding van de Orne, ondanks hevige Britsche aanvallen en beschieting door zware Britsche scheeps- artillerie, zich nog altijd in Duitsche handen bevindt. Caen is ook niet alleen van zekere beteekenis als rivierhaven, doch ook als wegen- en verkeerscentrum. Omtrent de Britsche pogingen, de Duitsche linies ten noorden van Caen door een sterken pantseraan- val in de flank uit Bretteville en Andrieu op te ruimen, werd reeds gemeld, dat de Britsche actie mis lukte met zoo zware verliezen aan menschen en materiaal, dat zij moest worden gestaakt. Ook een aanvai op de Duitsche linies in het gebied oostelijk van Tilly bleef zonder re sultaat. Het opdringen van Amerikaansche pantserformaties uit Carentan naar het zuidwesten werd door Duitsche pantsergrenadiers met zoo groot suc ces bedwongen, dat de Amerikanen genoodzaakt waren, zich tot hun stellingen van uitgang terug te trek ken en voorloopig van een uitbrei ding der bruggehoofdstellingen af tezien. Eveneens kon een Ameri kaansche aanval van St. Mère-Eg- lise uit in algemeen westelijke rich ting doeltreffend worden afgesla gen. Hier werd in de middaguren van gisteren door een Duitschcn tegenaanval een belangrijke plaats aan de invasietroepen weer ontrukt. Aan het noordelijke front van het Amerikaansche briiggehoofd zijn herhaalde aanvalien op Montebourg mislukt. De stad bevindt zich nog altijd stevig in Duitsche handen. Evenzoo werd de weg Montcbourg- Quineville, die na een voorafgaan de zuiveringsactie gisteren tijdelijk door Amerikaansche tanks was ge passeerd, weer bij de Duitsche li nies betrokken. De oorlogscorrespondent Wolfgang Körber zendt het DNB een beschou wing, waarin hij schrijft, dat na zeven dagen het eerste stadium der invasie een omvang heeft aangenomen, die reeds thans te kennen geeft, dat hier de hardste worsteling van dezen oor log, doch vooral de meest beslissende, tot ontwikkeling zal komen Deze be slissing zal in laatste instantie niet aan de kust zelf, onder het vuur van overmachtige vijandelijke vloten, val len, maar diep het land in tijdens een grooten veldslag. Körber wijst vervolgens op de ge slaagde functie als golfbreker van den Atlantischen muur en op de groote verliezen, die den aanvaller zijn toe gebracht, waardoor hij gedwongen was meedoogenloos menschen en materiaal in den strijd te werpen, zoodat het concentratiegebied in Zuid-Engeland met als voornaamste vertrekhavens Portsmouth, Southampton, Poole en Weymouth thans reeds zoo goed als leeggeloopen is. Het kenmerkendste element van den invasieslag is het gebruik van gewel dige luchtstrijdkrachten, die als „vlie gende artillerie" met het trommelvuur der bommen en boordwapens het ter rein voor den stormloop der landtroe pen moeten voorbereiden. De lucht macht, waarvan de Engelschen en Ame rikanen gebruik maken, is de meest omvangrijke luchtstrijdkracht, die ooit in een strijd gebruikt werd. Deson danks is hun een beslissende versto ring van den Duitschen aanvoer van troepen en materiaal niet gelukt. Evenmin heeft men de geheele Duit sche vliegtuigindustrie en daarmede het Duitsche luchtwapen door bomaan vallen kunnen verlammen. Duitsche jagers hebben van hun kant sedert het begin van de invasie reeds verschei dene honderden vijandelijke vliegtui gen en nog meer vrachtzweeftoestellen kunnen vernielen. Voortgaande maakt Körber er mel ding van, dat op verschillende brand punten van den slag Duitsche val schermjagers verbitterd strijd leveren met den vijand. Op het schiereiland Cotentinhebben zij beslissende suc cessen behaald tegen de Anglo-Ameri- kaangche valschermjagers en lucht landingstroepen. Duitsche soldaat heeft vertrouwen. De strijd, dien de Duitsche troepen in Normandië te leveren hebben, zoo be sluit de oorlogscorrespondent, zal de verbitterdste worsteling van dezen oor log worden. Reeds thans draagt hij de kenteekenen der historische beslissin gen. De Engelschen en Amerikanen zijn den slag ingegaan met een waarlijk gigantisch gebruik van menschen en materiaal. Zij hebben het beste ma teriaal van twee wereldrijken opge stapeld om het in den grooten strijd te werpen, waarin zij de beslissing hopen te bevechten. Tegenover hen staat de Duitsche soldaat met zijn ver trouwen in de overwinning en met voortreffelijke wapens uitgerust. De Duitsche soldaat weet, dat hier en op dit oogenblik gestreden wordt om het lot van het vaderland en 'dat alleen, wanneer hij het uiterste meedoogen loos geeft, de overwinning definitief aan zijn kant zal vallen. Het gebied, waarin de strijd zich op het oogenblik afspeelt, biedt den ven; dediger alle voordeelen. Het wordt door talrijke slooten doorsneden en uitgestrekte gebieden hebben dé Duit- Bij onze Vrijwilligers Een gevechts groep zoekt verbinding met den troep Mr PK Kristoferitsch/O/H/P m De Canadeesche sergeant Pierre Gilbert uit Queb'ec was met zijn valscherm In de Seulles terecht ge komen- Geruimen tijd na zijn ge vangenneming, meldt het D.N.B., was hij nog geheel van streek. „Tijdens de laatste seconden van den val", zoo zeide hij, „heb ik ge leerd wat angst is. Ik heb gezien hoe eenige van mijn kameraden, toen zij den grond raakten, in de lucht vlogen. De wind had onze groep in een mijnenveld gedreven en bijna ieder, die beneden aan kwam, vloog in de lucht. Ik geloof, dat er geen tiende gedeelte van mijn groep meer in leven is- Ik zelf heb onwaarschijnlijk geluk ge had, maar ik zou niet graag zooiets nog eens meemaken." schers onder water kunnen zetten. De door de Amerikanen veroverde stad Carentan b.v. lag als een eiland te midden van ondergeloopen land. Ver der, en dit geldt met name voor het schiereiland Cotentin, is het land in ontelbare kleine perceelen verdeeld, die alle door heggen en wallen omringd zijn en den aanvaller er steeds op be dacht moeten doen zijn dat uit den een of anderen hoek plotseling het vuur op hem geopend wordt. Het vele struik gewas en geboomte beneemt hem het zieht. doch biedt veór de tanks van den verdediger goede dekkingsmoge lijkheden. Voegt men bij deze natuur lijke hindernissen de in dit gebied ook zeer talrijke en sterke Duitsche kunst matige verdedigingswerken, dan moet men constateeren, dat de geallieerden voor hun eerste landing een der sterk ste sectoren van de kust hebben uitge zocht. De geallieerde strijdkrachten wor den geleidelijk gehergroepeerd in verband met de te verwachten bot sing met de uit het binnenland aan gevoerde Duitsche pantserdivisies. Het geallieerde opperbevel rekent naar het Britsche blad Manchester Guardian schrijft, dat de Duitschers binnen een week minstens 25 divi sies voor den tegenaanval zullen hebben geconcentreerd, en Eisenho- wer moet hiervoor een tegenwicht hebben. Hiervoor is volgens ge noemd blad. een wekelijksche aan voer van 4 tot 5 millioen ton mate riaal noodlg. De bijzondere correspondent van het Internationale Informatiebureau meldt uit "Noord-Frankrijk, dat de strijd van de Duitsche luchtmacht tegen de vij andelijke invasievloot in den nacht van 12 op 13 Juni met goede resultaat werd voortgezet. Gevechts- en torpedovlie gers waren den geheelen nacht boven de Seinebaai en wierpen hun bommen vooral op de schepen, die naar de kust voeren. Volgens de voorloopige be richten werden vier transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 20.000 brt. en twee torpedojagers vernield. Voorts werden verscheidene groote transportschepen door bommen en tor pedo's zwaar beschadigd. Drie van deze vaartuigen bleven met slagzij brandend liggen. De Duitsche formaties leden slechts geringe verliezen. Britsch valschermjagerregi ment in de pan gehakt. Ten zuidoosten van Brevilie in het bosch van Bavent lieten de Engelschen een regiment valschermjagers neer. In een harden strijd werd het geheele regi ment in de pan gehakt. Slechts enkele Engelschen geraakten in gevangen schap. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 "uni. - Het opperbevel van de weermacht maakt bekehd: In Normandië trachtte de vijand gisteren met zeer krachtiger, en voortdurenden steun van de lucht macht op talrijke plaatsen zijn bruggehoofd naar het zuiden en zuidwesten uit te breiden. Bijzonder hevig waren daarbij de gevechten in het gebied ten westen van Caen ten ten zuiden van Bayeux. Bij den geslaagden afweer der vijandelijke aanvallen werden talrijke tanks stukgeschoten. De vijand leed zware verliezen aan dooden en ge wonden, Gevechtsvliegtuigen plaat sten bij de operaties tegen de vijandelijke landingsvloot bomtref- fers op twee vrij groote vrachtsche pen. Boven het invasiefront en het bezette westelijke gebied werden 76 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten- De cqmmandeerende generaal van een legercorps, generaal der artillerie Marcks, de dappere verdediger van het schiereiland Cherbourg, heeft bij de zware gevechten in de voorste linie den heldendood gevonden. De kustartillerie van het leger en van de marine heeft zich bij de opera ties tegen de vijandelijke landing voor treffelijk geweerd. Bijzonder onder scheidden zich de kustartillerie-afdee- lingen va» het leger 1254, 1255, en 1261, alsmede de marinekustbatterij Marcouf, La Pernelle en Longues. De strijd in Italië Aan het Italiaansche front viel de vijand gisteren met geconcentreerde sterke infanterie- en pantserstrijd krachten van de kust van de Tyrrheen sche Zee toti aan den Tiber aan. Terwijl hij ten westen van het Bolsena-meer eenige intusschen afgegrendelde pene- Het SS-Erzatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Itriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zicb eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, presta tie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en te rugreis dg navolgende Nehenstellen der Waffen-SS, Amsterdam Dam 4: Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat. 25; Groningen Heerestraat 46; Enschedé, Hengeioschestriiat 30, en het SS-Ersatzkommando, Den Haag. Korte Vijverb. 5. OOK VOOR DE GEMOTORISEERDE COMPAGNIE BIJ HET SS-WACHTBATAIL LON TE AMERSFOORT WELKE DIENST IN NEDERLAND DOET, KAN MEN ZICH OP BOVENSTAANDE KEURINGEN MELDEN. 15.6.44 8—12.00 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 15—18.00 uur, Venlo Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 16.6.44 8—12.00 uur, Arnhem, Café Royal. 19.6.44 813.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 20.6.44 8—12.00 uur. Utrecht. N.V. Huis, Oudegracht 245. 15—17.00 uur, Amersfoort. Pol. Durchgangslager, Leusderweg. traties kon bewerken, werden oostelijk van dit meer de vijfmaal herbaalde aanvallen na verbitterden strijd uiteen geslagen. In de centrale Apennijnen en de Abruzzen blijft- de vijand onze distancieeringsbewegingen slechts aar zelend volgen. Aan het Oostfront. In het oosten mislukten noordwes telijk van Jassy en in het voorterrein der Karpathen verscheidene Sovjet- aanvallen. In de zware aanvals- en afweergevechtan der laatste dagen in het gebied van Jassy heeft zich de Hessisch-Nassausche 79ste divisie in fanterie onder bevel van generaal- majoor Weinknecht bijzonder onder scheiden. Ten zuidwesten van Narwa vielen de bolsjewisten op verscheidene plaatsen tegelijkertijd aan. Zij werden overal met zware verliezen aan dooden en gewonden afgeslagen. Terreuraan vallen. Formaties Britsche bommenwerpers lieten in den afgeloopen' nacht bommen vallen op verscheidene plaatsen in het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied. Voor al in Recklinghausen en Essen ontston den schade aan gebouwen en verliezen aan menschenlevens. Door nachtjagers werden 21 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten- Duitsche gevechtsvlieg tuigen vielen in den afgeloopen nacht speciale doelen in Zuidoost-Engeland aan- TERREURAANVAL OP BEIERSCHE STEDEN. Naar het Internationale Informatie bureau verneemt, zijn formaties Ame- fikaansche bommenwerpers, die in de ochtenduren van 13 Juni een terreur- aanval ondernamen op plaatsen in Beie ren, vooral op München, in zeer ster ken afweer van Duitsche luchtverdedi gingsstrijdkrachten geraakt. De vij and heeft, voor zoover op het oogen blik valt te overzien, weer aanzienlij ke verliezen aan vliegtuigen geleden. BERLIJN, 13 Juni (Interinf.). Duit sche beveiligingsstrijdkrachten, die het Nederlandsche zeegebied bewaken, heb ben in den afgeloopen nacht geener lei gevechtscontact gehad met vijande lijke zeestrijdkrachten. Daarentegen had de vijand talrijke jachtbommen werpers de lucht ingestuurd, die de Duitsche booten herhaaldelijk met bommen en boordwapens aanvielen. In twee gevallen onstonden er, kort vóór 5 uur. hedenochtend voor Hoek van Holland, afweergevechten met deze vliegtuigen. Daarbij werden vier machi nes neergeschoten en zag men twee toestellen in brand raken. Met lichte schade boven water en twee gewon den aan boord keerden de Duitsche booten naar haar steunpunten terug. Een wijs man heeft eens gezegd, dat de aardbol prettiger bewoon baar zou zijn. wanneer de men schen wat minder scherp" waren. Hij had natuurlijk gelijk, want sedert het bestaan van de wereld hebben de scherpte van het woord en de scherpte van het zwaard om van scherpschutters nog maar te zwijgen de ellende over onze hoofden gebracht. Wie de wereld behagelijker wil maken, moet beginnen met alles wat scherp is, te verzachten. Laten de huismoeders op een voudige, practische wijze het voorbeeld geven, en in hun schillen en afval, die regelmatig opgehaald worden, als veevoer, geen oude scheermesjes, scherven glas. spij kers en dergelijke mengen. Eén, koe en wij moeten tegen woordig op de melkbronnen zoo zuinig zijn heeft dit, naar men mij mededeelde, al ontijdig het leven gekost. Waar is het eind als ook al de dieren onder de scherpte der menschen gaan lijden? Bovendien: moest de roekelooze man. die van daag zijn scheermesje weggooit alsof er geen prachtige slijp- steentjes bestaan niet als boete genoodzaakt worden om drie maanden ongeschoren rond te loopen? En de meeste mannen zijn onge schoren niet mooi! OVIDIUS. J Op den zolder van een bollenschuur in Anna Paulowna lagen al sinds eenige jaren textielgoederen opgesta peld, welke voor het grootste deel be hoorden aan geëvacueerden uit Den Helder. Het meeste was netjes verpakt in groote kisten en de reeds zoo gedu peerde geëvacueerden uit de voormalige marinestad wisten, dat hun eigendom men daar veilig waren Totdat op zekeren dag bleek, dat on- genoode gasten de schuur waren binnen gekomen en groote gedeelten van de opgestapelde goederen hadden meege nomen. Het onderzoek, dat onmiddellijk werd ingesteld, leverde verrassende resultaten op: drie arbeiders van het bolïenbedrijf en een broer van een dezer drie bleken de dieven te zijn. Dit viertal moest zich Dinsdag ver antwoorden voor de Meervoudige straf kamer te Alkmaar. Het was de bloemistarbeider J. v. d. Z. uit Breezand, die op de hoogte was van de aanwezigheid van de textielgoederen en op een kwaden dag vertelde hij zijn geheim aan een mede-arbeider, J. W. V. uit Anna Paulowna. Beide arbeiders zaten slecht in de kleeren, hadden ook nog met huiselijke moeilijkheden te kam pen en bezweken voor de schoone ge legenheid, welke zich voordeed. Ze be sloten in te breken en op den mtddag vóór den bepaalden avond zette v. d. Z. een raam in de schuur open. Des avonds klommen beide verdachten naar binnen, liepen daarna de trap op, vonden de kostbare kisten en braken die open. Elk van hen nam mee, wat van zijn gading was: een heerencostuum, sokken, camisoles, directoirs, onderbroeken, hand doeken, enz. Elk een jute zak vol. Een paar weken later zag J. R., ook al een arbeider op het bolïenbedrijf en af komstig uit Breezand, dat v. d. Z. een prachtige werkbroek aan had en toen hij wilde weten, waar v. d. Z. die gekregen had, kreeg hij zij het dan niet direct, doch pas des avonds het antwoord: op den zolder van de schuur lag nog veel meer en als R. ook wat wilde hebben, zou v. d. Z. wel meegaan. R. ging toen eerst naar Den Helder, waar zijn broer woonde en ook deze, H. J. R., was niet afkeerig van een stukje textiel. Op een afgesproken avond ging het drietal •'er op uit, ze vonden het raam weer geopend daar had v. dr Z. weer voor gezorgd en de beide broers namen een groote hoeveelheid stoffen mee: een karpet, dekens, hemden, bad doeken, lakens, sloopen, knotten katoen enz. enz. Ter terechtzitting trachtten de vier ver dachten, die allen bekenden, de recht bank iets gunstiger te stemmen door te beweren, dat zij meenden, dat al de goe deren thuis hoorden in den zwarten han del en dat de diefstal dus zoo erg niet wasZelfs was er bij twee van hen de neiging, om den diefstal nog goed te praten Dat nam echter niet weg, dat mr. de Brueys Tack, Officier, tegen v. d. Z. 5. tegen V. 4 en tegen de gebr. R. ook 4 maanden gevangenisstraf eischte. De verdedigers pleitten voor clementie, in de twee laatste gevallen trachtte mr. Jonker de rechtbank te overtuigen, dat vrijspraak zou moeten volgen. Uitspraak 27 Juni a.s. 15 Juni: Zon op 5.16, onder 22.04. Maan op L.K. 3.01, onder 15.37- (Overgenoroen uit de „BrtUeeler Zeltung")

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1