S£>e(Pc Agrarische politiek van den nieuwen tijd. „Onvaderlandslievende schobbers in actie". De vrijheid eener volks gemeenschap groeit op haar akkers. STADSNIEUWS. Uit het politierapport. Inlichtingsformulieren ter ver krijging van groenten en fruit. Schoolkorfbal. Programma genoeglij kheidswedstrijden., Geslaagd. Heldersche tafeltennisclub beeft nieuw tehuis. Wieringerwaard. Noodlottig ongeval eischt twee dooden. Lijk gevonden te Rustenburg. LAATSTE NIEUWS. Het nieuwe' wapen. Morgen nieuwelingendag te, Schagen. Economische Rechter, Alkmaar Predikbeurten. <Hm ÏUurigf fiPfrting RerBenf wen gauw, vuett cfunftn „fee (Pauw," Zóó maakt U van Uw pudding een tractatie! Men zegt, dat hst Nederlandsche volk een nuchter volk is en dat van de nuch- tecen de boeren de nuchtersten zijn. Des wege laten wij ons niet vangen door pro- paganda-leuzen en blijven wij „onszelf". Het lijkt er soms op, alsof men het woord „nuchter" gebruikt, maar het be grip „onnoozel" bedoelt. Want bezaten wij een voldoende mate van nuchterheid, dat wil zeggen, van zin voor werkelijkheid, waren wij voor valsche leerstellingen niet vatbaar, dan moest onze plattelandsbe volking allang begrepen hebben, dat in het bijzonder voor haar de „nieuwe tijd" veranderingen teweegbrengt, welke slechts verbeteringen kunnen zijn. Ten deele als gevolg van een gezonden, natuurlijken afkeer van hetgeen weleer politiek heette, voor een grooter deel evenwel door het zich gevangen geven aan kunstmatig opgeroepen verkeerde voorstellingen, missen zeer velen den goeden kijk op 's werelds beloop. Zij ne men tegenover het „nieuwe" een afwij zende houding aan, zonder te weten, wat zij precies doen. Want wij. nemen niet de moeite zich uit het spektakel van oorlog en revolutie en uit den warwinkel van dagelijksche kletspraatjes even rustig te rug te trekken en zelfstandig na te den ken. Zoodoende zijn er bijvoorbeeld dui zenden boeren en tuinders in Nederland, die nog altijd niet weten, wat de natio- naal-socialistische agrarische politiek 6n- derscheidt van die der liberalistische pe riode. Zij hebben van hooren zeggen, dat dit nationaal-socialisme den menschen hun vrijheid afneemt, dat het de kerk bestrijdt, dat het er enkel op uit is om oorlog te voeren en naar wereldmacht te streven. Dat willen zij allemaal wel ge- looven. Maar dat ditzelfde nationaal-so cialisme al die onpleizierige dingen net niet doet, maar o.a. wel een kerngezonde agrarische politiek voert, een hechte eco nomische en zedelijke orde in de plaats stelt van de liberaal-democratische ver warring en boerenondergang, dat is hun onbekend. Daarom willen wij trachten in enkele artikelen hieromtrent eenige opheldering te brengen of althans onze lezers tot na denken te stemmen. Mochten er bij het kennisnemen van den inhoud vragen rij zen, waarop men geen antwoord vindt, dan zullen wij die gaarne zoo goed mo gelijk behandelen. Twee belangrijke stellingen. De totale doelstelling van het nationaal- socialisme is: een zoo gezond, sterk en welvarend mogelijke volksgemeenschap, waarvan niet het eene de®1 te vuur en te zwaard strijdt met het andere deel, maar die inderdaad leeft als een gemeenschap. Ieder lid dier gemeenschap heeft tot plicht zijn kennen en kunnen onbelem merd te ontplooien, ten bate van eigen en gemeenschappelijk welzijn. Persoonlij ke vrijheid is een hoog gewaardeerd goed, dat niet mag worden aangetast, zoolang het niet wordt misbruikt om de gemeen schap in haar geheel of andere tot die gemeenschap behoorenden te schaden. Kort samengevat vindt men dit terug in het beginsel: het algemeen belang gaat boven het groepsbelang, het groepsbelang boven het eigen belang. In verband met ons onderwerp betee- kent dit, dat de belangen van de agrari sche leden der volksgemeenschap niet mo gen worden opgeofferd aan die van an dere groepen. Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen en de politiek wordt bepaald door hetgeen uiteindelijk aan de Daar het wel en wee van boer en tuinder ten nauwste afhangt van de te voeren agrarische politiek, hebben wfl den heer D. v. d. Bos poort bereid gevonden, in een aantal artikelen voor ons blad een uiteenzetting te geven van de agrarische po litiek van „den Nieuwen Tfld". De schrijver is bij boer en tuinder voldoende bekend, zoodat een inleiding t.a.v, den persoon van Van de Bospoort gevoegelijk ach terwege kan blijven. !früCh,t'welvaart, het geluk van het geheel ten goede komt. In nu zijn er twee waarheden, die de houding van het nationaal-socialisme be palen ten aanzien van de boeren (waar mee vanzelfsprekend ook de tuinders bedoeld worden): te. Voor het gezond houden van het bloed is een krachtige boerenstand noodzakelijk, omdat de stedelijke le vensvorm op den duur de levensver- nieuwende krachten verloren doet gaan. 2e. Een volk, dat niet zelf in zijn eer ste levensbehoeften voorziet, kan nooit een «onafhankelijk volk zijn. Of, anders uitgedrukt: de vrijheid van een volk groeit op zijn akkers. Het is zonder meer duidelijk, dat uit deze stellingen een geheel andere 'waar deering moet voortkomen dan uit de li berale leer: het gemakkelijkste leven is het beste en: voedsel is overal te krijgen; men haalt het bij voorkeur daar, waar men het goedkoopst terecht kan. Wij zullen ons thans eerst even bezig houden met het verband tusschen onaf hankelijkheid en voedselproductie, omdat wij allen als het ware dagelijks practische les over dit thema krijgen. Onze volkstaal heeft bepaalde, kernach tige uitdrukkingen, die bewijzen, dat de eenvoudige man van den akker drommels goed weet, wat het eten van de eigen bo.- terham waard is. Wij zeggen: Wiens brood men eet, diens woord men spreekt, of: Wat je zelf hebt, daar hoef je een ander niet om naar de oogen te kijken, of: Verbouw,, altijd iets méér dan je op kunt, dan blijf je eigen baas. Elk' van deze oude boeren-spreek woerden betee- kent hetzelfde als onze stelling: Een volks gemeenschap kan pas vrij zijn als zij zichzelf voedt. Nu redeneert men in het liberale kamp met zijn wereldmarkt-theorie anders. Men moet zich vrijmaken van „klein denken": het kan immers voordeeliger zijn elders te koopen dan zelf een bepaald product te produceeren. De ondervinding geeft echter afschrikwekkend commentaar ge noeg op die leer. Crisis op crisis. Enkele grootmachten weten zich dé zeg genschap over de productie-gebieden te verschaffen en daarmee hebben zij wel en wee van de wereld in handen. En voor den boer komt dat, vooral in de zich in dustrieel ontwikkelende wereld, neer op wee zonder eind. voor alle volken loopt het uit op volkomen afhankelijkheid van de bezitters-speculanten. Zeker, in den eersten tijd van opkomende industrialisa tie en wereldverkeer ging het wel goed met liberale productie- en handelsmetho den. Er werden consumptiegebieden ont sloten, welke alles opnamen, wat ter be schikking kwam. Maar tevens werd aller- wege de productie r.aar dezelfde prin cipes geprikkeld, terwijl natuurlijke fac toren overal verschillende invloeden uit oefenden Dat voerde tot kunstmatige uit buiting van goedkoope mogelijkheden, ten nadeele van de gebieden, waar duurder gewerkt moest worden, wilde een gecul tiveerde bevolking redelijk bestaan. Waar de liberale economische machthebbers zich enkel door persoonlijke winstbelan- gen laten leiden en volksnooden hun in wezen niet rak.'n, ja, waar volksnood soms een middel kan zijn tot goedkoo- pere productie en ruimere winstmarges, daar moet wel de liberale economie cri sis na crisis veroorzaken. Losgelaten van natuurlijke levenswet ten. moet de wereld op drift raken. Re voluties, oorlogen, klassebotsingen, mate- looze rijkdom aan den eenen, bittere ar moede aan den anderen kant waren en zijn verschijnselen, welke in veelvuldig heid en ernst toenemen met het vorderen van de liberale ontwikkeling. Zoo werd het Europeesche landbouwbelang opgeof ferd aan de ontginning van Amerika, Ca nada, de Russische steppen, aan de ex ploitatie van tropische gebieden met niets eischende koelies. En zoo kon het ook zijn, dat een hoog ontwikkeld landbouw gebied als Nederland zijn boeren moest laten verkommeren en hen overleverde aan vreemde kapitaalsmachten. Een boerenvolk als het Dultsche werd met de liberale zweep den weg naar de industrialisatie opgedreven. En eenmaal geïndustrialiseerd, moest het met zijn voortbnengselen concurreeren op de we reldmarkt, waar Engeland en Amerika meenden oudere rechten te hebben. Wer den deze „rechten" bedreigd, dan moest Duitschland uitgeschakeld worden door middel van een oorlog. Dal is de reden, waarom in 1870 Bismerck „het groote ge vaar" heette en waarover in 1914 het kei zerlijk-democratische Duitschland even zeer als in 1939 het nationaal-soclallsti- sche Derde Rijk tot een wereldoorlog om zijn naakte bestaan gedwongen werd. Het verloor den eersten wereldoorlog niet, omdat zijn soldaten minder waard waren dan die der anderen, maar omdat het voedsel tekort kwam, omdat het geen juiste „boerenpolitiek" gevoerd had. De oorlog van heden is de uiterste conse quentie van het liberalisme, dat zich meer dan ooit bedreigd acht, nu de volken tot gezonder inzichten komen, zich niet meer wenschen te laten exploiteeren en in hun structuur weer boerenvolken worden. Maar ook zonder den oorlog en zijn blokkade-politiek was de totale afhanke lijkheid van vreemden invloed, overal, waar men niet van eigen bodem zijn brood kon eten, duidelijk te zien. Met name de Nederlandsche regeering had niets te vertellen over het welvaartspeil van het Nederlandsche volk. Zij was af hankelijk van de willekeur der Britsch- Amerikaansche grootmachten; hier werd geteeld, wat zij wenschten en niet geteeld, wat zij om de één of andere reden on- wenschelijk oordeelden. Het levenspeil van den boer en den tuinder werd niet bepaald naar hun bekwaamheid, naar hoeveelheid en kwaliteit van hun voort brengselen, maar naar de vraag of ergens ter wereld gelijkwaardige voedingsmidde len al of niet goedkoop ter beschikking kwamen Van dezen onhoudbaren toestand is het nationaal-soeialistische onafhankelijkheids streven de logische gevolgtrekking. Het nationaal-socialisme is maar niet ontstaan uit een dwaze machtsbegeerte van den arbeider Adolf Hitier, het is de met de noodzakelijkheid van een onafwendbaar natuurgebeuren optredende reactie tegen een dwaas bestel van geld-dictatuur. dat van de wereld een oord van noodelooze ellende maakte. En wat men nu overigens tegen be paalde uitingen van dat nationaal-socia lisme wil aanvoeren, van boerenstandpunt bekeken is het net precies, wat we noo- dig hebben. We zullen dit in een volgend artikel nader aantoonen. Diefstallen. Door een bewoner van de De Wetstr. werd namens een landbouwer uit de Emmastraat aangifte gedaan, dat uit een schuur, staande aan den Burg. Hou- wingsingel, een hem toebehoorend kalf, ter waarde van 150,is ontvreemd. Het beest is dicht bij de schuur gedood. In een perceel in de Anemonenstraat is ingebroken. Of er iets wordt vermist kon niet worden nagegaan. Door een bewoner van de Erasmus- straat werd kennis gegeven dat uit een perceel in de Cornelis Ditostraat ver schillende goederen zijn ontvreemd. Van iemand, wonend aan djjp Ruygh- weg, is een bedrag van 5,— uit zijn woning gestolen. Diversen. Door een persoon uit de Koekoek straat werd aangifte gedaan dat gere geld gras wordt gesneden op het land achter den Burg'. Houwingsingel. De man is in het bezit van een vergunning voor het afmaaien van bedoeld stuk land. Door het Plaatselijk VerdeÜfeantoor wordt medegedeeld, dat de verstrekte inlichtingenformulieren ter verkrijging van groenten en fruit op 19, 20 en 21 Juni op het Distributiekantoor alhier moeten worden ingeleverd. De finale van het Schoolkorfbaltour- nooi begint te naderen. Zaterdagmid dag om half drie zal deze wedstrijd op het terrein Kemphaanstraat gespeeld worden. Een van de finalisten is School I van Julianadorp. Het B-elftal van School I w.erd gisteren door School 4 uitgeschakeld, ze verloren n.1. met 10. Aangezien School 10 gister met 1—0 van School 5 won, speelt dus School 4 tegen School 10 en de winnaar hiervan komt uit tegen School 1 om het kampioenschap. Zoowel School 4 als School 10 beschikt over een aardige ploeg en zij zijn beiden in staat om de Julianadorpers te weerstaan. Enfin, we zullen afwachten en Zaterdagmid dag naar de Kemphaanstraat gaan om den strijd om den beker bij te wonen. Julianadorp is favoriet, omdat zij een beter geheel vormt, maar er zal voor gewerkt moeten worden- Het een en ander belooft voor de kinderen een prettige middag te worden. Aanvang 2 uur. Afd. D: Maandag 19 Juni 1920 uur Schuimkanon—Aesculaap. Afd. B: 20—21 uur Grasschoppers Bios. Boys. Afd. D: Dinsdag 20 Juni 19—20 uur TES—JVC. Afd. B: 20—21 uur: Roet- hanenHMC-Boys. Afd, C: Woensdag 21 Juni 19—20 uur De Roode Haan—de Beug. Afd. A: Woensdag 21 Juni 2021 lur KeiserboysWTB. Afd. D: Donderdag 22 Juni, 19—20 uur: Raapsteeltjesde Glimklep. Afd. C: 2021 uur: 't Versche Kadetje—de Biggen. Afd. C: Vrijdag 23 Juni, 19—20 uur: HMC Boys—Pi-Park; Afd. B: 20—21 uur; PuntbroodjeBEC. Afd. D: Zaterdag 24 Juni: 19—20 uur AesculaapEigenheimers. Afd. A: 20 tot 21 uur: PennenlikkersRWJ. Voor het Middenstandsexamen chageri) slaagden o.a. onze stadge- inoten de heeren P. A. Veenhuizen en A. honing. Na vele maanden met een speelruim te getobd te hebben, is het onzen tafel tennissers eindelijk gelukt een goed lokaal te krijgen. Ze zijn verhuisd van den zolder van v. d. Eyck naar het gymnastiekgebouw van O.K.K., hetgeen een groote vooruitgang beteekent. Hier kunnen ze naar hartelust hun sport beoefenen. De vereeniging noo- digt iedereen uit, zoowel belangstel lenden als de tafeltennissers, om eens een Woensdagavond vrij te maken en tusschen half acht en 10 uur een be zoek te brengen aan genoemd gebouw. Hier kunnen ze dan de spelers zien oefenen. „Het Witte Kruis"„ Donderdag avond vergaderde de afd. Wieringer waard van „Het Witte Kruis" ondeï leiding van den heer Hofsté. Aanwe zig waren slechts 8 leden, w.o. éép da me. Medegedeeld werd, dat de cursus E. H. B. O. nog niet kan doorgaan. Mate riaal is niet beechikbaar Wieringer waard- is op de wachtlijst geplaatst. Mede naar aanleiding der notulen deel de de voorzitter mede, dat de actie om leden te werven voor de wijkverpleging nog niet geheel Is geslaagd. Getracht zal worden door verspreiding van cir culaires alsnog meer leden te krijgen. De bedoeling is een tweede verpleeg ster aan te stellen. Voor Anna Paulowna en Wierin gerwaard is één wel wat onvoldoende. Dan is er propaganda gemaakt om eenige kinderen uit Amsterdam hier enkele weken onder te brengen. De voorzitter heeft zich met eenige boeren In verbinding gesteld met gevolg, dat 4 kinderen tijdelijk geplaatst konden worden. Voor 't geval dat iemand nog een kind kan» hebben, houdt het be stuur zich gaarne aanbevolen. De rekening van den penningmees ter was bereids nagezien door de hee ren K. de Graaf en W. Peereboom. Eerstgenoemde deelde mede alles in. or de te hebben bevonden. Ontvangen met inbegrip saldo vorig jaar f 1000.47, uitgaven f692.79; b'atig saldo f377.68. Onder dankzegging werd de rekening vastgesteld. De begrooting sloot op een bedrag van f941.68 met een post voor onvoorzien .van f 320. Geprobeerd zal worden enkele artikelen, b.v. een ba byweegschaal, aan te schaffen. Vorig jaar werd 194 maal gebruik gemaakt van artikelen uit het magazijn. Alles komt regelmatig terug. Bij de rond vraag vroeg de heer De Graaf of er nog ledikanten beschikbaar zijn voor bevallingen. De voorzitter zeide, dat wanneer het beslist noodig is er een wordt afgegeven. Ook zullen de tenten nagezien worden. Dezer dagen zal er een in gebruik worden genomen. Ten slotte werd nog goed gevonden, dat de voorzitter met den dokter het houden van een moedercursus zal bespreken. Verwalht werd, dat hiervoor wel weer animo zal zijn. Woensdag heeft zich op een duin terrein in de omgeving van Haarlem een droevig ongeluk voorgedaan, ten gevolge waarvan twee te Beverwijk woonachtige» arbeiders het leven heb ben verloren. Tijdens hun werkzaam heden is een vliegtuigbom, die aldaar vermoedelijk reeds geruimen tijd on opgemerkt had gelegen, tot ontplof fing gekomen, waardoor beiden op slag zijn gedood. De slachtoffers zijn de 56-jarige H. Schweitzer. wonende aan den Groote Houtweg 25 en de 40-jarige S. Douw- stra Kerkstraat 104, beiden te Alkmaar. Het hoofd van de recherchecentrale, Keizersgracht 103-105 te Amsterdam (telefoon 49055) verzoekt namens den groepscommandant der marechaussée te Heer-Hugowaard bekend te worden gemaakt met de identiteit» van een vrouwenlijk op 13-6-1944 gevonden op een opgehoogd terrein te Rustenburg (N.-H.) Signalement: 20-30 jaar, lengte 1.63 m., donker haar, kleine neus, onderste gedeelte breed, blauwgrijze oogen, goed onderhouden gaaf gebit, lidteeken van vermoedelijk blindedarmoperatie op rechter-onderbuik. Kleeding: Donkerblauwe korte man tel, voorzien van donkere ceintuur van lederen schakels, witte blouse fnet blauw-groene ruit. merk 2330 Margot 171-44 Frulensis mit den 7 Punkten, Ges-gesla; Erpco Compagnie Köln- Neumarkt gegr.' 1901; zwarte lage schoenen, lichte rose onderjurk, witte directoire, merk Butterfly-Bijenkorf, rose camisole met in schouderbandje de Ietter N; lage wollen sokjes. Even- tueele mededeelingen worden met spoed ingewacht bij het hoofd van be doelde centrale. Het Engelsche Ministerie voor Bin nenlandsche Veiligheid heeft Vrijdag, naar Reuter meldt, den volgenden raad aan het Engelsche publiek gegeven: „Zoodra de motd? van een vliegtuig zonder bestuurder stil gaat staan, kan dat beteekenen, dat spoedig daarop de explosie volgt, wellicht binnen 515 seconden. Een ieder moet voor de uit' werking der ontploffing de stevigste bescherming, die beschikbaar is. zoe ken, ook degenen, die zich in huis be vinden." Als een vuurpijl door de lucht. Het is iets angstwekkends", aldus een Reuterbericht, „de nadering van het Dultsche vliegtuig zonder bestuurder, dat als een vuurpijl door de lucht schiet. De vliegtuigen hebben een zekeren rhythmischen toon. dien men een zacht kloppen zou kunnen noemen Bij nacht hebben zij een duidelijk geel schijnsel achter zich en in het schijn sel der zoeklichten ziet nien, dat er een dikke rookpluim uit komt. In den nacht van Donderdag op Vrijdag en in de vroege uren van Vrijdag waren zij, met onderbrekingen, vele uren lang boven Zuid-Engeland." ONTZETTENDE UITWERKING De sedert den nacht van Donderdag op Vrijdag voortdurende aanval met nieuwe projectielen op Zuid-Engeland en het stadsgebied van Londen heeft, naar uit luchtverkenningen blijkt reeds een vernietigende uitwerking. De zuidkust van Engeland was in de nachtelijke uren door een van verre zichtbaren vuurgloed over het Kanaal waarneembaar. Waar de nieuwe pro jectielen den grond raakten, ontston den branden van een omvang als En geland nog niet heeft gekend. LANGDURIG LUCHTALARM IN ZUID-ENGELAND. In den nacht van Donderdag op Vrij dag is in Zuid-Engeland luchtalarm gemaakt, zoo meldt de Britsche berich tendienst. Het duurde den geheelen nacht en is het langdurigste alarm tot dusver voorgekomen. PUZZLE. Onze Tweede Juni-Opgave. Hoe oud is elk der vrienden? Een niet te moeilijke puzzle, die bij velen in den smaak is gevallen, getuige het aantal „nieuwe" oplossers. Uit het eerste gegeven volgt, dat op het oogenblik 3 x den leeftijd van B 4 x den leeftijd van A 235 jaar is. En uit het tweede gegeven, dat thans 4 x den leef tijd van B 3 x den leeftijd van A 227 jaar is. 7 x den leeftijd van B 7 x den leeftijd van A 462 jaar. A B zijn sa men het zevende deel van 462 jaar is jaar. Waaruit men na vergelijking met hte eerste gegeven vindt dat A 37 jaar is. B is 29 jaar. Onze Nieuwe Opgave. (No. 3 der Juni- serie). De juiste samenstelling. Er zijn 25 stukjes karton in verschil lende kleuren n.1. de kleuren rood, blauw, geel, wit en groen, en wel 5 stuk jes van iedere kleur, genummerd 1, 2, 3, 4, 5. De 25 stukjes moeten in een vierkant geiegd worden, maar zóó, dat op geen enkele horizontale, verticale of diagonale rij twee stukjes van dezelfde kleur of met hetzelfde nummer voorkomen. Hoe ziet het aldus samengestelde vier kant er uit? Oplossingen (2 punten) tot uiterlijk Vrijdag 23 Juni 12 uur aan het Bureau dezer Editie onder motto: Puzzle- Rubrlek. DAMRUBRIEK. Oplossing Probleem 1852 (a. en b.) vorige rubriek. a. (groote bord. Zw. 8 sch. op: 3, 9, 12, 13, 14, 19, 30, 32. Wit 8 sch. op: 15, 23, 24, 28, 35, 37, 39, 44. Opl. 1. 39—34 (zw. 30 X 50). 2. 23—18 (ZW. 13 X 33), 3. 37 X 39 (zw. 50 X 20), 4. 15 X 4! b. Kleine bord. Zw. 7 sch. op: 73, 61, 62, 63, 64, 52, 34. Wit 8 sch. op: 54, 43, 32, 33, 21, 22, 24, 13. Opl. 1. 32—41 (ZW. 52 X 12) 2. 43—53 (zw. 63 X 23), 3. 24 x 43 (zw. 12 x 33), 4. 43 X 22 (zw. 64 x 43), 5. 13 X 51!! Combinaties. I. Zw. 4 sch. op: 8, 16, 30, 34 en dam Op 12. Wit 7 sch. op: 17, 22, 27, 28, 39, 43. 48. Wit speelt: 27—21 (zw. 16 x 18), 28—22 (zw. 12 x 49), 22 x 2 (zw. 34 x 43) en 2 x 35 wint. II. Zw. 9 sch. op: 7, 8, 9, 13, 14, 18, 19, 24. 30. Wit 9 sch. Op: 22, 27, 28, 31, 33, 35, 38, 42, 43. Zwart aan zet speelt 18—23?, waarna wit won door: 22—18, 33—28, 38 x 20 en 35 x 11!! Ter oplossing voor deze week: Probleem 1853 van J. Bergier. (Groote bord). Zw. 1 schijf op 35 en twee dammen op 22 en 27. W. 5 sch. op: 33, 37, 40, 44, 46 en dam op 42. i' b. Kleine bord. Zw. 4 sch. op: 72. 41, 42, 31. W. 3 sch. op: 71, 64, 43. Voor belde geldt: Wit speelt en wint. Opl. volgende rubriek. Athletiek. Een record aantal deelnemers. Wanneer de voorteekenen niet be driegen, zal de athletiekdag morgen in Schagen, georganiseerd door de Schager- en Held. Athletiekver., een groot succes worden. Aan dezen dag zullen 515 athleten deelnemen, waarvan verschillende op meerdere nummers inschreven, zoo dat er 791 inschrijvingen zijn binnen gekomen en 51 estafetteploegen. De wedstrijden in Amsterdam bui ten beschouwing heeft in Noord-Hol land een dergelijke record-inschrijving nog nimmer plaats gehad. Tot het wel slagen van een dergelijken dag zijn verschillende factoren van belang. Allereerst moeten de weersomstan digheden gunstig zijn, in welk geval wij er van overhfigd zijn dat het intieme Schagen-voetbalveld een 2000 bezoe kers te verwerken zal krijgen. Daar naast en dat is wel één der belangrijk ste punten voor het welslagen moet alles vlot verloopen. Athletiek is geen voetbal, maar desondanks dat kan bij een vlugge, welgekozen afwerking, de aantrekkelijkheid nog grooter zijn. Gelukkig heeft ds Heldersche Athle- tiekvereeniging op dat gebied een goe de ervaring en zij had steeds het ge noegen precies volgens het uurwerk het programma te verwerken. Een derde en eveneens belangrijke factor is de vraag, wie er komen. Ook in dat opzicht kunnen wij meer dan tevreden zijn. Het is een „nieuwelin gendag", maar dat neemt niet weg, dat er oq zoo'n dag toch tal van ver rassingen kunnen voorkomen. Wie er komen? De vereenigingen Blauw Wit, Vole- wijekers, de Meteoor en Ajax komen met een flink aantal leden, waaronder zelfs Guus Drager, de rechtsbuiten van het laatste Nederlandsche voet balelftal. De vereeniging Suomi uit Velsen komt met 80 menschen naar Schagen, terwijl Zaanland uit Zaan dam, Wac uit Benningbroek, Doves dam, Wal uit Benningbroek, Doves uit Heiloo, Heo uit Hoogkarspel en Diana uit Twisk niet zullen ontbreken. De SAV en HAV, de organisators dus komen ook beide met een maximum aantal leden voor den dag en het pu bliek zal hen zeker aanmoedigen. De dames-athletiekvereeniging Bri- gitta uit Amsterdam stuurt ook een flink aantal dames en meisjes, w.o. zelfs mej. Stuy van Herik, die vorig jaar reeds 5.14 M. vérsprong. Nel van Balen Blanken zal eveneens niet op het appèl ontbreken, 43 zal ditmaal haar krachten beproeven op de discus en op de 100 M. Met het oog op het groote program ma vangt de dag aan om 11 uur 's morgens. De wedstrijden worden gehouden op het Schagen-veld, ingang Nieuwe weg. Schagen en Den Helder vinden elkaar in dezen oorolg telkens weer. Laten wij hopen dat ook deze dag nog lang in herinnering zal blijven, tot heil van de sport in Noord-Holland-Noord. Dammen. KAMPIOENSCHAP VAN WEST-FRIESLAND.. De twee hoofdklassegroepen resp. van 8, en 9 spelers hebbèn de voor wedstrij den beëindigd. De einduitslag ln de groep Hoorn is: 1. A. H. Bizot 11 p.; 2. L. Ravenstijn 9 p.; ,3. A. Groteman 7 p.; 4. .7. Meester 7 p.; 5. P. Groot 6 p.: 6. N. Smit 6 p.; 7. Jn. Schuit 5 p.; 8. F. Zwuup 5 p. Voor de finale geplaatst de no. 1 tot en met 4. No. 7 en 8 degradeeren naar de te kl. In de groep Schagen Is de einduitslag: 1. H. Kruider 10 p.: 2. .7. Huytema 9 p.; 3 C. Leibbrand 9 p.; 4. Mart. Oudx 9 p.; 5. D. C. W Rab 9 p.; 6. A. J. José 8 p.; 7. Th. de Haas 7 p.: 8. D. Dissel 6 p.; 9. J. Ravenstijn 5 p. Voor de finale zijn geplaatst de no. 1, 3, 4 en 5. (No. 2. heeft zich voor de finale terug getrokken). De No. 8 en 9 degradeeren naar de le kl. Tusschen de 8" geplaatsten begint a.s. Zondag de eindstrijd. De wedstrijden worden gespeeld in café Hecker, Alk maar op 18 Juni, 2, 16, 23 en 30 Juli en 13 Aug. In de eerste klasse promoveert N. Jol naar de hoofdkl. en in de tweede klasse promoveert C. de Bree naar de le kl. Wielrennen. HOLLAND-BRABANT-OMNIUM TE WIERINGEN. Op de wielerbaan te Wieringen zal Zondagmiddag een belangrijke Holland- Brabant-omnium worden verreden tus schen de combinaties Jan Pronk—Piet Evers en Pellenaers-Boeyen. De omnium zal bestaan uit een koppelachtervolging, klassementwedstrijd en sprintwedstrijd. In de koppelwedstrijd zullen Pronk— Evers het moeten opnemen tegen Schulte—Boeyen, Van Vliet—Middelkamp, Steenbakkers—Van Swelm, Hesllnga—v. v. d. Wal. Klink ls gekoppeld aan Kees Pellenaers, de andere Wleringïr favoriet Deykers ls voor deze gelegenheid gekop peld aan Willem Reuter. Verder staan op her programma een eigenkrachtwedstrljd, een afval wedstrijd, terwijl Klink nog een persoonlijke achtervolging zal rijden te gen Antoon Steenbakkers. Een belangrijk .programmanummer ln verband met de a.s. kampioenschappen. Wagon-ladingen frauduleus vervoerd. De economische rechter te Alk maar heeft Vrijdag een zeer om vangrijke smokkelzaak te behande len gehad, waarbij de hoofdver dachte met behulp van handlangers kans had gezien om wagonladingen peulvruchten, kool, aardappelen en andere levensmiddelen naar Duitschland te smokkelen. Om een klein idee te geven van den omvang van deze smokkel- affatre: in Zeeland werd een partij van zes wagons uien in beslag genqc men, in Groningen ruim 13.000 kg! peulen, elders weer 60.000 kg- kool, nog weer op een andere plaats 15.000 kg. aardappelen- En in Medemblik zouden de con troleurs een wagon erwten in be slag genomen hebben, als zij en hun superieuren niet misleid wa ren geworden door een Duitschen vrachtbrief, die de lading moest dekken.... Het was de Maastrichtenaar Thor, die de hoofdrol speelde in dit smokkel- drama. Deze meneer hield in Amster' dam kantoor met een zekeren Jansen. Meneer Thor was eigenlijk de on schuld zelve. Hij meende, dat de papie ren geheel in orde waren en dat hij dus heelemaal ten onrechte in preven tieve hechtenis zat. Maar er kwam zoo het een en ander aan het licht, dat wij aan de hand van het requisitoir van mr. Feitsma even naar voren zullen brengen- Mr. Feitsma dan wees er op, dat er gewerkt was onder het mom, dat de gesmokkelde producten bestemd wa ren voor de arbeiders van een groote fabriek,in Duitschland. De handlangers van Thor konden dan ook zonder moeite hun voorraden opkoopen en zelfs tegen een geringen prijs, omdat men bovendien nog al eens vertelde, dat het allemaal fen behoeve was van de „Hollandsche jongens", die in Duitschland werkten. Mr. Feitsma bracht hulde aan de ambtenaren, die deze zaak tot klaar heid hebben gebracht, omdat zij daar door een einde maakten aan een on verkwikkelijke zaak, waardoor enorme partijen levensmiddelen aan het Neder landsche volk werden onttrokken. Wij hebben," aldus de Officier, „onze producten hard noodig voor onze eigen bevolking en wat de Duitsche regee ring noodig heeft, vordert zij wel op normale wijze. Onze voedselpositie, door de inundatie toch al zwaar getrof fen» wordt door een handelwijze als thans, nog zwaarder geschokt. Tegen dergelijke individuen moet zeer streng worden opgetreden en deze smokke laars moeten voor geruimen tijd aan de samleving onttrokken worden." Spr. eischte dan ook tegen Thor drie jaar gevangenisstraf VOOR ZONDAG 18 JUNI 1944. DEN HELDER. Ned. Herv. Gem. (Palmstraat) v.m. 10 uur, ds. J. Borghardt. Herst. Evangel, Luth. Gemeente, 10.45 uuur, prof. A Vermeulen, hulpprediker te Den Helder en Amsterdam; 12.30 uur, Zondagsschool Ned. Herv. Gem. (Doopsgez. .kerk), 10.30 uur, ds. H. A. Enklaar. Christ. Geref. kerk a. d. Steengracht, v.m. 10 en n.m. 5 uur, de heer J. Rebel. 10 uur Leesdiei^st, 5 uur ds. J. V. d. Mije van Schagen. Oud-Kath. kerk, v.m. 8.30 uur, ÏI.Dienst (Past. H. J. Verhey). Evangelisatie Vijzelstraat: Zondag: v.m. 10.30 uur en n.m. 7 uur, samenkomst, n.m. 12.15 en 2.30 uuri Zondagsschool: Woensdag n.m. 7.30 uur, Bijbelkring; Donderdag n.m. 7.30 uur, Vrouwenkrans; Vrijdag, n.m. 8 uur, Zangdlenst; Zater dag. n.m. 8.30 uur. Bidstond. JULIANADORP, 5.30 uur, ds. Kodlstl'a van Schermerhorn. TEXEL. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 9.30 uur, Ds. Visser. Oosterend, 'v.m. 10.30 uur, Ds. De Kok. Den Hoorn, v.m. 10.30 uur, de heer Giet. hoorn; n.m. 7.30 uur, Jeugddienst m.m.v. Kerkkoor van den Burg. Waal, v.m. 11 uur, Ds. Visser. Koog (Vredestein) n.m. 3 uur, Ds. Salm. Eierland (Wageningen) v.m. 10.30 uur, Ds. Salm. Coll. inw. Zending. Doopsgezinde Gemeente. De Waal, v.m. 10.30 uur, Ds. Knot. Den Hoorn, v.m. 10.30 uur, ds. v. d. Veer. Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10.30 en n.m. 3.30 uur, Ds. V. d. Plas. SCHAGEN. Ned. Herv. Gemeenten. Schagen, 10.15 uur, Ds. W. Leen. St. Maartensbrug, 10.30 uur, mej. V. d Veen. Afscheid. Barsingerhorn, 8 uur. cand. K. .T. Bosma. Haringhuizen, 10.30 uur, cand. K. J. Bosma. Valkoog, 10 uur, mej. Elink Schuur man. Oudesluis, 2.30 uur, mej. Elink Schuur man. Anna Paulowna, 10.30 uur, ds. Van Beek. Wieringerwaard, 10.30 uur, de heer Van Blijenburgh. Dnderw. 't Grodte Mysterie. Dlrkshorn, geen dienst. Midd.enmeer, 10 uur, ds. Meijer Drees, extra collecte.- Wieringerwerf, 10 uur, cand. Van Wezep, extra collecte. Slootdorp, 2.30 uur, vand. Van Wezep, extra collecte. Hippolytushoef, 3 uur ds. Van Beek, Doop. Noord-Scharwoude, 10.30 uur, ds. De Mooy van Heerhugowaard. Zuid-Scharwoude, geen.dienst. Broek op pLangendijk, 10 uur. ds. Koole; uur dienst. Heerhugowaard. 10.30 uur, de heer Van Santen. Oude Niedoi'p, 8 uur, ds. De Mooij. Nieuwe Niedorp, 10 uur, de heer Van Noordennen. Winkel, 3 uur. ds. Koole. Warmenhuizen, 2,30 uur. ds. Kleijne. Spanbroek, 10.30 uur, ds. Kreb, extra collecte. Hoogwoud, 3 uur, ds. Kreb. Afscheid. Extra collecte voor de studiekas. Koedijk, 3 uur, ds. Tuinstra van Alk maar. Doopsgez. Gem. Barsingerhorn. 10.30 uur, ds. Oosterbaan; ledenvtfrtoeving. Broek op Langendijk, 10 uur, mej. Buis van Aalsmeer. Nieuwe Niedorp. 10.30 uur, ds. Roth- lusz. Den Oever, 2.30 uur, ds. Lugt. Wcsterland, 7.30 uur. ds. Lugt. Geref. Kerk. Schagen, 10 en 2.30 uur, ds. J. v. d Mue. Kolhorn, 9.30 en 2.30 uur, J. H. Becker van Amsterdam. Groek op Langendijk, 10 en 3.30 uur ds. uonner. ArkelM"SCharW0Ude' 1# e" 4 UUr' ds" Van Dirkshorn, 10.30 uur en S.15 uur dienst. Evangelisatie. «gen; 1015 uur' de heer Van Wier, van Amstelveen. Winkel (zaa! Groenhart), 10.30 uur, de heer Van Zetten. r«„V«e,-,i.n.gerwaard' 10-30 en 3 "ur. de heer De Witte: 12 uur Zondagsschool. Breezand, 10 en 3.30 uur, de heer p Boon. ^Hippolytushoefl 10 uur,4» de heer C. N. Den oever, 10 uur, de heer O. Deen. Westerland, 3 uur, de heer O Deen rhu™!"' Maranatha' 10'30 "ur, de heer 'j Bljlsma van Bergen. Chr. Geref. kerk. dl?Mh °P Langend«k- 10 en 3 "ur, Lees- De raadsman "an den verdachte, mr. Van Kuyk. meende, dat verdachte hoogstens wat te lichtvaardig was om gegaan met de Duitsche vrachtbrieven en vroeg dus de uiterste clementie. Mr. Alblas echter was er van over tuigd, dat verdachte heel goed geweten heeft wat*"hij deed en noemde hem, zooals een bekend staatsman eens der gelijke elementen betitelde: een onva derlandslievende schobber. Deze benaming past geheel op Thor, die daarna door mr. Alblas tot twEe jaar gevangenisstraf met aftrek van ne preventieve hechtenis werd veroor deeld. Thor bediende, zooals reeds is op gemerkt. zich van eenige handlanger:, en één van hen was de tandtechnftc Smulders uit Bussum. Deze tandtechniker kreeg o.a. van Thor de opdracht om erwten te koo pen en de Bussumer stelde zich toen je verbinding met een zekeren Tromp -ait Sneek, die daarna weer als bemid delaar optrad bij de telers! Op deze wijze gelukte het Smulders spoedig, een wagon erwten te koope-. Voor de aflevering zorgde hij met Th: terwijl eerstgenoemde met de verk co- pers afrekende. Smulders hoorde 15 maanden tegen zich eischen. Mr. Berbhouwer bepler- te een lagere straf en smaakte het ge noegen, dat de Economische rechter er 10 maanden van maakte. Tromp, de volgende verdachte, had niet alleen gezorgd voor de wagor erwten, doch bovendien zijn bemidde ling verleend voor den aankoop var. een partij aardappelmeel. De erwten had Tromp gekocht in de Wieringer- meer. Deze verdachte kreeg de vorige weer van de Prijsbeheersching een boete va- 10.000,voor den bovengenoemden handel in aardappelmeel. Thans hoorn* hij 6 maanden tegen zich eischen. De uitspraak zal later volgen. De veehouder J. J. v. d. Lee uit Medemblik, een 23-jarige jongeman, ëi« zooals de staat van inlichting ver klapte —„behept was van een geld zucht", had ook al een centje wil! er verdienen in deze smokkelzaak. Hij kocht voor Smulders in de Wieringer- meer 28 H.L. erwten bij drie boeren. De eisch luidde 300,Mr. Wind- hausen bepleitte een lichtere straf er de verdachte werd daarna veroordeeld tot een boete van 150,— of 15 dagen. Zijn broer, die 8 mud erwten had op gekocht voor Smulders, doch er toe vallig niets aan verdiende, hoorde 100,tegen zich eischen. Het vonnis luidde hier f 75,of 10 dagen!. MEDEDEELINGEN PLAATCELIJKE DISTRIBUTIEDIENSTEN. DISTRIBUTIEKRING DEN HELDER. UTREIKING BONKAARTEN 8e PERIODE 1944. De uitreiking dezer bonkaarten zal ge schieden: Anna Paulowna voor zelfverzorgers op Maandag 19 en Dinsdag 20 Juni a.s. en voor de overige inwoners op Dinsdag 27 Juni. Kantooruren 8.3013 en 14—15.30 Breezand op Woensdag 21 en Donderdag 22 Juni a.s. Julianadorp op Vrijdag 23 Juni a.s CalIantsQog (Groote Keeten) op Maan dag 26 Juni a.s. Den Helder voor zelfverzorgers op Za terdag 24 Juni a.s., voor de overige inwo ners op Donderdag '9, Vrijdag 30 Juni en Maandag 3 Juli, U .nsdag 4 Juli. Woens dag 5 Juli 'en Donderdag 6 Juli a.s. Waar niet anders vermeld, zijn de kan tooruren van 912 en van 14—16 uur. Voor het verkrijgen der bonkaarten is overlegging van de oude en van de nieuwe distributiestamkaarten met bijb?- hoorende inlegvellen vereischt. Personen beneden de inkomengrens op vangen tegelijk een toeslagka-rt L 408 indien het bonnetje „R 05" van de bon kaart L 405 wordt ingeleverd. NA-UITREIKING KAARTEN BIJZONDERE ARBEID 7e PERIODE 1944. De werkgevers, die verzuimd hadden tijdig de nieuwe aanvraagformulieren der arbeiders ter beoordeel ing in te zenden ontvangen een oproepkaart om de toe- slagbewijzen en bonkaarten voor de ar beiders af te halen. De werkgevers, die reeds een oproep kaart met naamlijst hadden ontvangen, doch verzuimd hebben de bescheiden op den vastgestelden dag af te halen, ont vangen geen nieuwen oproep. Deze kun nen onder overlegging van de oude stam kaarten, vergezeld van de bijbehoorende naamlijsten, de bescheiden afhalen te Den Helder, indien de naam van den werk gever begint met de letter: A t/m E op Maandag 19 Juni 1944. F t/m L op Dinsdag 20 Juni 1944. M. t/m S op Donderdag 22 Juni 1944. T t/m Z op Vrijdag 25 Juni 1944. te Anna Pahlowna op Donderdag 22 Juni 1944; te Callantsoog op Woensdag 21 Juni 1944. UITREIKING KAARTEN BIJZONDERE ARBEID 8e PERIODE 1944. Voor het afhalen der bonkaarten voor de 8e periode 1944 ontvangen de werk gevers een oproepkaart. AANVRAGEN VAN SPHOENENBONNEN. Uitsluitend personen, die absoluut drin gend een paar schoenen noodg hebben en wier familienaam begint met de let ters A t/m E worden in de gelegenheid gesteld een aanvraagformulier af te halen en ingevuld weder in te dienen te Den Helder op Maandag 19 of Dinsdag 20 Juni d!s„ te Anna Paulowna op Dinsdag 20 Juni a.s. en te Callantsoog, op Woensdag 21 Juni a.s. Zt), die reeds een aanvraag hebben in gediend, waarop nog geen beslissing is ontvangen, behoeven niet opnieuw aan te vragen. Verdr. Oord hoek Hekelstr,, tel. 2439, ALKMAAR. Uw pudding kon meer zijn don ®«n gewone pudding I Uw pud- flirtg kan een bijzondere tracta tie worden door F.f.F.-pudding op Uw bonnen te nemen.Iedere F./.F.-pudding heeft naast den tijnen vanille- of vruchtensmaak een verrassenden roomsmaak. Uat is het geheim van VJJ'. VT J51 PUDDING r. 1.1. en vla

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 2