IK BEN DIRECT TERUG. EEN BERGTOURIST IN ANGST. Tulpe pelstars[ers) JUTTERTJES. VLEKKEN DEURWAARDER PRINS Preiplanten, TIVOLf STADSNIEUWS. Uit het politie-rapport. Schagerbrug Wieringerwaard. Alkmaar. Beperking spoorwegverkeer Politiek weekpraatje. .Weer een personentrein P< beschoten. .15 jaar voor moordenares. Stijgend aantal geboorten. Luchtgevechten boven Honga arije. Uitkeering bij overlijden. Finsche pers over den stap van Amerika, Geeft bij verhuizing Uw adresverandering op. Inlevering tweede distributie stamkaart. Distributienieuws. De Y.ï maakt 600 km per uur. Luchtgevechten boven het Plattenmeer. Sovjets lijden zware verliezen in Finland. Wie in assurantiën mogen bemiddelen. gaan moeilijk weg. Da stilte vóór fiart BON Advertentiën. GEMEENTE-AVOND Yacantiebonnen Onderwijzeres. nutsspaarbank Perssnetl gevraagd Diversen H. van Leeuwen Diversen. - Aan 8 personen werden ieder 5 politioneele waarschuwingen uitgereikt inzake overtreding van de verduisteringsvoorschriften voor gebour wen. Er werd aangifte gedaan door een be woner van den Nieuwen Weg van ver missing van een rijwiel. Het rijwiel is teruggevonden in de omgeving van een roggeveld. Een bewoner van de Spoorstraat is door zijn kellner beleedigd. VAKSCHOOL VOOR MEISJES VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Uitslag examens 1944. Het diploma coupeuse werd behaald doffr: A. Rebel den Helder. Het diploma costuumnaaister: G. Blankman. Den Helder; het diploma huisnaaister: H. G. de Boorder, E. M. J. Bouman, J. L. D. Bouman, T. But, W. Dhont, W. Pronk, N. Rotgans, Den Helder, A. Janson, An. na Paulowna, I. Wiegman. Wieringen; het diploma hulp in de huishouding: J, C. de Böck, C. R. van Heuvel, A. van Niersen, C. v. d. Poll, J. G. Vlasveld, H H. de Werker, Den Helder; J. L. C Bals, Breezand. Aan 1 leerlinge kon het diploma huisnaaister niet worden uitge. reikt. De leerlingen vai Afscheidsavond. De leerlingen van de examenklas van den middenstands, cursus te Schagerbrug hielden met het bestuur van dien cursus en de leeraren ten huize van den heer A. Toes een afscheidsavond. De voorzitter, de heer C. Brugman, opende de bijeenkomst, dankte den heer Toes voor het beschikbaar stellen van zijn huis, heette allen welkom en wenschte den geslaagden geluk met het behalen van het begeerde diploma. Den heeren leeraren zei hij dank voor hun goede zorgen, 't speet hem, dat de heer P. Kriek niet aanwezig kon zijn, De leider van den cursus sloot zich bierbij aan en bracht den cursisten woorden van waardeering, zoo ook aan heeren bestuursleden, die steeds heb ben gezorgd, dat de cursus voortgang .vond. 't Werd een echte feestavond, want de dames-cursisten hadden alles keu rig en royaal verzorgd. Mejuffrouw T. Eriks droeg een zelfvervaardigd ge dicht voor, dat vele wederwaardighe den van de lessen weer ophaalde als prettige herinneringen. De leeraren gaven enkele schetsjes ten beste, die zeer in den smaak vie len. Aan het slot van den avond boden de cursisten bij monde van mejuf frouw J. Jongerling den leeraren elk een boekwerk aan, terwijl mejuffrouw Eriks daar ten overvloede nog een waardevol en zeer op prijs gesteld ca deau in natura bijvoegde, De heer Brugman sloot den aange- ftamen feestavond, terwijl de heer Jippes namens zijn collega's hartelijk dank betuigde voor al het genotene en zeide overtuigd te zijn, dat men hoe langer hoe meer het behaalde diploma en dit bijzonder practische onderwijs pp prijs zal stellen. Een merkwaardige rat. - Bij den heer Jn. Kossen alhier zit in de voor- Sloot een waterrat, die de besliste nei ging heeft, zich te laten „civiliseeren", .want zelfs nadert zij de kinderen tot pp korten afstand en komt bij de huis- peur het geboden voedsel weg snoe pen. Met z'n twintigen stonden we aan pén overkant van de sloot te kijken, terwijl de dame op haar achterste ge zeten van de „schapenbloempjes" snoepte en zich heelemaal niets van het belangstellend publiek aantrok. (Een unicum! Politie. - Gevonden een huissleutel, ïnl. gem. secr. 25 JAAR BIJ DE PROVINCIALE COM MISSIE VAN DE RUNDVEEFOKKERIJ. De heer P. Koster, bureauchef van de Provinciale Commissie voor de Rundvee fokkerij, herdacht gister den dag, waarop hij vóór 25 jaar aldaar te werk werd gesteld. Wie dezen rustigen en onvermoelden medewerker van den inspecteur, den heer E. Koster, op het Landbouwhuis op de talrijke keuringen en tentoonstellingen heeft gadegeslagen, weet, dat door de samenwerking van deze dienaren van Noord-Hollands boerenstand In het belang van de rundveefokkerij een op bouwend werk is verricht, dat de andere provincies Noord-Holland mogen benij- iflen. In het kantoor van de commissie ver- ieenigden Zaterdagmorgen de vertegen woordigers van de Provinciale Commis sie, de rijksveeteeltconsulent Ir. de Vries en het personeel zich ln een gezellig sa menzijn om dezen mijlpaal in het leven Van den harder werker te herdenken. De voorzitter van de commissie, de heer Kaan uit Wieringerwaard, was de eerste, die in een van groote waardeering getuigende speech den heer Koster hul digde en de hoop uitsprak, dat het hem gegeven mocht zijn nog vele Jaren zijn Voor den boerenstand zoo belangrijk werk, waaruit het nageslacht een schat yan gegevens zal kunnen putten, voort te zetten. Als blijk van waardeering bood hij hem een enveloppe met inhoud aan. Namens het personeel werd de jubi- leerende chef toegesproken door den heer S. Bakker, die hem, namens dit personeel, met een pracht boekwerk over generaal Mannerheim vereerde. Tenslotte was het de inspecteur, de heer E. Koster, die in een gedegen over zicht de beteekenis van den arbeid van den jubilaris vastlegde. Spr. prees zich gelukkig ,de ontdekker van deze werk kracht te zijn geweest. Nimmer had spr. Zich op het standpunt van den werk gever gesteld. Steeds had hij met den jubilaris in het belang van de organisa tie samengewerkt. Er was wel eens ver schil van meening, maar spr. had het ln zijn medewerker buitengewoon gewaar deerd, dat hij tenslotte zijn volle mede- Werking had gegeven in de door spr. ge- Wilde richting, ook wanneer zijn eigen Inzicht daar aanvankelijk van afweek. Omgekeerd had spr. hem de vrijheid ge laten de zaken in te richten en uit te werken op de wijze, zooals hij die wen selijk oordeelde. Door dezen gezamenlijken arbeid zijn de gegevens vastgelegd, noo- dig om in de toekomst de wetenschap op Te bouwen. Spr. hoopte het 50-jarig be staan van de Provinciale Commisie in 1948 nog te kunnen mede maken en dan in samenwerking met den jubilaris een Overzicht van dien 50-jarigen arbeid te hebben samengesteld. De gegevens liggen daarvoor in een stapel waardevolle boe ken gereed. Dat het mogelijk zal zijn die belanrijke gegevens vast te leggen DE EERSTE VROEGE AARDAPPELEN AAN DE VEILING. Zaterdag was het de eerste veilingsdag voor de vroege aardappelen. Voor de veilingen in de grove tuinbouwstreken was deze dag er een van bijzondere .beteekenis, aangezien het meteen de eerste dag met een behoorlijken aan- yoer was sinds eenlge maanden. De veiling staat nu weer in het mid- 'delpunt van de belangstelling. De tuinders trekken er nu weer iederen dag met hun vaartuigen met een veel- begeerden Inhoud heen en na door de veiling te zijn gevaren, waar de over dracht aan de VBNA met stille lïom ep onbeweeglijke veilingklok ge schiedt, gaan zij naar de motorbooten, die bij de veilingen ligplaats hebben gekozen of naar het station en leveren Van onbevoegde en niet- juist on derrichte zijdq zijn aan de pers mede deelingen gedaan over binnenkort in te voeren ingrijpende beperkingen in het reizigersverkeer der Ned. Spoor wegen. Weliswaar worden bezuinigingsmaat regelen in overweging genomen, die eenige beperking in het aantal reizi gerstreinen zullen kunnen brengen, maar daarbij zal ernstig rekening worden gehouden met het zakenver keer en het verdere noodzakelijke reizigersverkeer. Zooals in dergelijke gevallen steeds is geschied, zal dit t^.t. tijdig aan het publiek ter kennis worden gebracht. Het politiek weekpraatje van Max Blokzijl, uit te zenden op heden, 3 Juli 1944, over Hilversüm 1 om 18.45 uur, draagt den titel: „Een vraag en een antwoord". Vrijdagmiddag is een personentrein in het Noorden van het land door twee vliegtuigen beschoten. Hierdoor werden vijf personen gedood, terwijl zeven zwaar gewonden in 'n ziekenhuis moes ten worden opgenomen. Het gerechtshof te Arnhem heeft thans arrest gewezen in de gerucht makende moordzaak van Velddriel, in welk Betuwsch dorpje in den nazomer van 1941 een vrouw haar man heeft vergiftigd door hem vergiftigde pan nekoeken mee te geven naar zijn werk. Het betrof den moord op den land arbeider Van Hezik, wiens dood ge- wenscht werd door zijn vrouw omdat zij gaarne wilde huwen met den over buurman, den landbouwer H. V. Langen tijd is deze moord geheim gehouden, maar toen de dorpsgenoo- ten hardnekkig bleven fluisteren, dat er iets met den dood van Van Hezik niet in orde was, is het lijk opgegra ven. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de man calcium-arsenaat had gegeten. De vrouw werd gearres teerd, maar zij ontkende, eerst maan den later kwam haar verklaring, dat zij haar man had vergiftigd en daar zij beweerde dit op initiatief van buur man V. te hebben gedaan, werd deze ook achter slot en grendel gezet. V. heeft altijd ontkend, dat hij de vrouw heeft aangezet tot deze afgrijselijke daad. De Arnhemsche rechtbank, die de vrouw veroordeelde wegens moord tot 15 jaar gevangenisstraf, sprak den man vrij, hoofdzakelijk op grond van de overweging, dat zij de vrouw niet geloofde. Het Hof heeft deze affaire ook een zorgvuldige behandeling gegeven. De proc.-generaal was van meening, dat V. wel schuldig was aan uitlokking tot moord en eischte 15 jaar gevangenis straf, terwijl hij deze zelfde straf ook tegen de vrouw eischte. Arrest wijzende heeft het Hof zoo wel den man als de vrouw ieder ver oordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. V. is onmiddellijk ingesloten. Uit de laatst verschenen bevolkings statistiek, gepubliceerd in. het maand blad van het Centraal Bureau voor de Statistiek, blijkt, dat van Januari tot en met November 1943 het aantal gebore nen in Nederland bedroeg 190.840. Het zelfde tijdvak in het jaar daarvóór geeft 174.704 geboorten te zien, hetgeen dus voor 1943 méér is 16.136. Medegedeeld kan nog worden, dat het voorloopige cijfer aangaande het aantal geboorten in het geheele jaar 1943 luidt 209.270, hetgeen ruim 19.000 verschilt met 1942. Hoe deze belangrijke stijging te ver klaren? Voor een deel vindt men de verklaring in de stijging van het aan tal huwelijken in 1942, hetgeen haar weerslag vindt in het aantal geborenen in 1943. Daarmede is men er echter niet. want het aantal eerstgeborenen bedroeg in 1943 8400 méér. Met het groote aantal huwelijken in 1942 is het verschijnsel dus slechts voor een deel verklaard. 'Naar de luchtvaartcorrespondent op den Balkan van het Internationale In- formationsbureau meldt, is het Zondag ochtend tot felle luchtgevechten geko men boven Hongaarsch gebied. Een formatie Amerikaansche bommenwer pers, die uit het Zuiden de Donauruim- te was binnengevlogen en juist op het oogenblik van den Zondagschen kerk dienst eerj terreuraanval uitvoerde op Boedapest, ontmoette reeds op den heenweg hevigen afweer van Dyitsche en Hongaarsche formaties jagers. In het gebied ten Noorden en Noordwesten van Boedapest kwam een verbitterde luchtslag tot ontwikkeling, waarin de Duitsche en Hongaarsche jagers de vij andelijke jagersbescherming doorbraken en talrijke viermotorige Amerikaansche toestellen neerschoten. Ook door het afweergeschut zijn volgens nog onvol ledige berichten eenige toestellen van den vijand neergeschoten. Ook op den terugweg van den vijand werden lucht gevechten geleverd, waarbij de tegen stander verliezen leed. In Beverwijk en omstreken Is de groote aardbeienpluk begonnen CNF/Stevens/Pax m hun product vlug af om weer zoo spoe dig mogelijk naar het land te varen om nieuwen voorraad op te doen. 't Was aan de laadplaatsen weer een le ven en beweeg zooals men dit zoo gaarne ziet. De volgende week zal het zeer zeker nog drukker worden en wan neer de zaak op volle toeren draait, zullen spoedig overal in den lande de vroege aardappelen bi] de consumenten zijn, hetgeen getuige de groote schare stedelingen die hier dagelijks trachten een paar maaltjes nieuwe aardappelen op te doen zeer welkom zal zijn. Bii overlijden van een rechtstreeks of indirect verplicht verzekerde keeren de algemeens ziekenfondsen een overlij- densgeld uit, dat f 50 bedraagt, indien de overledene 2 jaar of ouder is, ter wijl bij overlijden beneden dien leef tijd een uitkeering van f 30 wordt ver strekt. Het recht op deze uitkeering vervalt, indien het verzoek daartoe niet binnen drie maanden na het over lijden bij het ziekenfonds wordt gedaan. Teneinde deze laatste bepaling, die op 1 December 1943 werd afgekondigd, geleidelijk aan bij de verzekerden in gang te doen vinden, heeft de commis saris belast met het toezicht op de zie kenfondsen tot dusver een soepele toe passing hiervan bevorderd. In de mees te gevallen, waarin de gestelde aan- vraagtermijn was overschreden." heeft de uitkeering daardoor niettemin toch plaats kunnen vinden. Dit overgangs tijdperk moet echter een einde nemen en van 1 September as. af zal dan ook strikt aan den termijn van drie maan den de hand worden gehouden. Te laat ingediende verzoeken zullen van dit tijdstip af niet meer door de zieken fondsen in behandeling kunnen worden genomen. Mochten er thans nog belanghebben den zijn, die den termijn hebben laten verstrijken, dan verdient het aanbeve ling, dat deze zich alsnog zoo spoedig mogelijk met het betrokken zieken fonds in verbinding stellen. De uitkeering bij overlijden wordt niet verstrekt bij overlijden van een kind, dat als levenloos aangegeven bij de registers van den burgerlijken stand is ingeschreven, terwijl evenmin uit keering plaats heeft in geval van v e r- m o e d e 1 ij k overlijden. Bij overlijden van een rechtstreeks verzekerde geschiedt de uitkeering: a. indien de overledene een echtgenoot, van wie hij niet van tafel en bed is gescheiden, achterlaat, aan deze echt genoot; b. indien de overledene geen echtgenoot, van wie hij niet van tafel en bed is gescheiden, maar wel één of meer inwonende meerderjarige kinde ren achterlaat, aan het oudste dezer kinderen; c. indien het gestelde onder aen b geen toepassing kan vinden, De meeste Finsche ochtendbladen bevatten Zaterdag commentaren op de verbreking der diplomatieke be trekkingen door de Ver. Staten, waar in deze stap over het algemeen be treurd wordt. Tot op het laatste moment, aldus de „Uusi Suomi" heeft men geloofd aan het begrip der Ver. Staten voor de Finsche zaak. Finland wil niets anders dan zijn nationale bestaan en zijn eigen leven behouden. «Nog tot voor enkele jaren hebben de Ver. Staten bewondering gehad voor het Finsche volk in zijn vrijneidsstrijd, doch op het moment, waarop het voor de keu ze stond op genade of ongenade aan den vijand overgeleverd te zijn of verder te strijden, wordt het door de Ver. Staten in den steek gelaten. Bij verhuizing verzuime men niet de adresverandering (met tevens vermel ding van het oude adres) op te geven aan de administratie van de krant en van de periodieken, waarop men ge abonneerd is. Doet ,men dit niet of niet tijdig, dan kan vertraging in de bestel ling of geheele stopzetting ervan het gevolg zijn. Ook de verzekeringsmaat schappijen dienen onmiddellijk van de adreswijziging in kennis te worden ge steld. onder opgaaf vooral ook van het oude adres, de soort van verzekering (dus levens-, brand-, glas- oorlogsmo- lest-, ziekte-, ouderdomsverzekering, enz.) en het polisnummer. Uw eigen belang worcft met een tijdige en juiste vermelding gebaat. BIJ VERTREK NAAR HET BUITENLAND e.d. In verband met het ingebruiknemen van de tweede distributiestamkaart aan hem, die binnen 3 maanden na het moet in den vervolge bij vertrek naar het buitenland, opneming in een zie kenhuis of in gemeenschappelijke voe ding e.d. uitsluitend deze tweede, dus niet meer de eerste distributiestam kaart worden ingeleverd. NIEUWE WISSELBONNEN OP 9 JULI. Van 9 Juli a.s. af zullen de distribu tiediensten in plaats van de thans gangbare wisselbonnen voor de arti kelen brood, boter, kaas, melk, tapte melk en vleesch dat zijn dus de bonnen met opdruk: Brood 1/4, Bo- tc 1/50, Kaas 1/4, Melk 1'7, Tapte melk 1/7, en Vleesch 1/4 wissël- bonnen van nieuw model uitreiken. De thans in omloop zijnde wissel bonnen behouden hun geldigheid tot en met 5 Augustus a.s. Na dien datum zijn zij niet meer geldig. Hotels, res taurants en dergelijke instellingen kunnen oude wisselbonnen van 7 tot overlijden aantoont,.dat hij de begrafe nis of de crematie heeft bekostigd; d, indien het gestelde onder a, b en geen toepassing kan vinden, aan de erfgenamen. Bij overlijden van een indirect-ver- zekerde heeft uitkeering aan den recht streeks verzekerde plaats. Indien geen der evengenoemde mogelijkheden toe passing kan vinden, beslist de commis saris, belast met het toezicht op de zie kenfondsen, aan wien de uitkeering zal geschieden. Het Internationale Informationsbü- ro meldt omtrent het nieuwe Duit sche wapen V 1 o.a. nog: De ontploffende projectielen worden afgevuurd vanuit ondergrondsche in stallaties, die bijzonder sterk beveiligd zijn tegen beschieting door artillerie en luchtaanvallen. Het wapen kan een onbemand vliegtuig worden genoemd, dat door middel van raketaandrijving een snelheid van ongeveer 600 km per uur krijgt. In den kop van het onbe mande vliegtuig bevindt zich een nieuw soort springstoflading van on geveer 1000 kilogram, waarvan de ont ploffende uitwerking die van de tot nu toe gebruikte ontploffingsmiddelen verre overtreft. Behalve springstof kan het toestel ook nog met andere stoffen, b.v. met fosfor, geladen wor den. Een sterke formatie Amerikaansche bommenwerpers, die in den ochtend van den 30sten tJuni uit Zuid-Italië via Kro atië en Hongarije naar het Zuidoosten van het Duitsche Rijk vloog, werd naar het D. N. B. verneemt, reeds op den heenweg voortdurend aangevallen door Duitsche en Hongaarsche luchtstrijd. krachten. Door het ongunstige weer kwam het niet tot geconcentreerde aan vallen en werden slechts op verschil lende doelen in het Duitsche, Hongaar sche en Kroatische gebied enkele bom men geworpen, die geen schade van be teekenis aanrichtten. De Duitsche jagers bonden den strijd aan met de vijande lijke formaties, die wederom begeleid werden door talrijke jagers met groote actieradius, en er ontstonden vooral bo ven het Plattenmeer hevige luchtgevech ten waarin ondanks het ongunstige weer, volgens tot nu toe nog onvolledige rap porten, minstens 13 vijandelijke vliegtui gen werden neergehaald. Twaalf daar van waren viermotorige bommenwer pers. Waarschijnlijk zal het aantal neer geschoten vliegtuigen nog stijgen, daar nog niet alle rapporten binnen zijn en ook de formaties luchtdoelartillerie aan den afweerstrijd hebben deelgenomen. Het Finsche weermachtbericht van Zaterdag luidt: Op de Karelische landengte lag het zwaartepunt van den vijandelijken aanval nog steeds in het gebied tus- schen Suomenvedenpohja en Karisal- mi. Bij Tali-Ihantala ondernam de vijand, gesteund door artillerie, slag vliegtuigen en pantserbrigaden aanval len op onze stellingen. In verbitterde gevechten werden de doorbraakpogin gen verijdeld en den vijand zware ver liezen toegebracht. In de laatste 24 uur werden in dit gevechtsgebied 57 pant serwagens vernietigd, 23 daarvan dóór de luchtmacht. Ten noorden van Hein- joki in de richting van Aeyraeoaëae en de Vuoksen-linie ondernam de vijand vergeefsche aanvallen met vrij zwak ke strijdkrachten. Op de landengte van Aunus was de vijandelijke druk in de richting Vitele- Raja en in het gebied ten noorden daarvan bijzonder sterk. Onze troepen sloegen op verscheidene plaatsen in hevige gevechten op korten afstand den vijand terug en brachten hem zwa re verliezen toe. In een boschgevecht, dat Vrijdagavond gevoerd werd, werd een vijandelijke divisie, die een om singelingsbeweging had uitgevoerd, vernietigd. Zij verloor verscheidene honderden gesneuvelden. In de richting van Maasalkae onder nam de vijand plaatselijke aanvallen, vooral in het gebied van Juustjaervi. Eigen en Duitsche lichte zeestrijd krachten waren in het oostelijk deel van de Finsche Golf ln een gevecht gewikkeld met vijandelijke motortor- pedobooten. waarvan er drie tot zin ken werden gebracht. Finsche en Duitsche luchtstrijd krachten bombardeerden vijandelijke pantserconcentraties en troepencolon nes ten noordwesten van Tali. Flhsche en Duitsche jagers en de luchtdoelartilerie brachten in totaal 50 vijandelijke vliegtuigen ten val, 14 daarvan op de langengte van Aunus. en met 19 Augustus a.s. voor het laatst bij de plaatselijke distributiediensten inleveren; particulieren, die niet in de gelegenheid zijn geweest de zich in hun bezit bevindende oude wisselbon nen vóór 6 Augustus a.s. in een res taurant enz. te gebruiken, kunnen de ze uiterlijk 19 Augustus a.s. bij de plaatselijke distributiediensten tegen nieuwe wissel- of rantsoenbonnen rui len. Bovendien zullen particulieren, wan neer zij dit wenschen, in den v.ervolge de genummerde bonnen en rantsoen bonnen van bovengenoemde artikelen bij de plaatselijke distributiediensten kunnen ruilen tegen de desbetreffende wisselbonnen. Van 1 Juli 1944 af is bij het secreta riaat van de bedrijfsgroep Makelaars in assurantiën, assurantie-bezorgers en assurantie-agenten. Van de Veldestraat 12 te Amsterdam-zuid, op schriftelijke aanvraag en tegen betaling van den daarvoor vastgestelden prijs, verkrijg baar een lijst van personen, die in as surantiën mogen bemiddelen en pro visie mogen ontvangen. De namen en adressen staan ge rangschikt per provincie, zoodat ook van één of meer provincies afzonder lijke lijsten verkrijgbaar zijn. Krachtens de z.g. vereenvoudigings ontheffing, verleend bij de derde uit voeringsbeschikking van het eerste saneeringsbesluit assurantie-tusschen- personen, mag men op de gegevens van deze lijst afgaan. Om belangheb benden gelegenheid te geven tijdig kennis te nemen van den inhoud der lijst is de termijn der algemeene in voeringsontheffing tot 15 Juli 1944 verlengd. HET NIEZEN VAN KONIJNEN. Een aantal vragen, die wij niet allen kunnen behandelen zijn oorzaak, dat wij eens dieper op deze kwestie ingaan. Tengevolge van het ongeregelde weer komt ook deze ziekte thans tamelijk veel voor. Er bestaan verschillende graden van snot-verkoudheid, van de onschul dige lichte verkoudheid tot het kwaad aardige besmettelijke snot toe. Het is voor den beginner moeilijk, zoo niet on doenlijk, de verschillende stadia vast te stellen en te beschrijven en daarom laten wij dit maar over aan den vee arts. In 't voorjaar en in den herfst doen zich bij de dieren, evenals bij den mensch, verkoudheidsverschijnselen voor. Dieren, die gewend zijn buiten te verblijven, hebben er over het algemeen niet veel last van. Het zijn juist de dieren uit de binnenstallen, die tegen de ergste koude beschermd zijn geweest, die het meeste last van deze ziekten hebben. Snot onderkent men aan veelvuldig niezen, vochtige neusgaten, samengaand met trage eetlust. De neusuitvloeiïng is in het begin waterig, maar wordt bij het toenemen van de verkoudheid slijmerig. Het is aan te bevelen, dieren die aan snot lijden direct af te zonderen en te huisvesten op stofvrij stroo en geheel vrij van tocht. Indien men weinig stal- ruimte heeft, doet men werkelijk het Waschwiakcn fin 0r. Helder go. 91 Maar dikwijls verdwijnen ze. als me» ze direct nadat ze gemaakt zijn, ulH spoelt met koud ot lauw water. Zittel» ze er een half uur In, dan wordt het al moeilijker. Door slerk bleeken tast U de stot aan. Dus opgepast, maak geet» vlekken. En als hei toch gebeurt, dan direct ver- wijderen. rtn H.V. Zeepfabrieken ilh OE HAAS Elt VAH BREI» ^y////////////////////////A Als dar kanon stond re trillen cn te huppelen zooals stsat te «rillen, 7 T T nunksor mrvt cnmtm U rustig co zclfVerzekerd spreken, hóéveel menschen U ook aannooren. Vraag beslist de brochure eens! v t Hierlangs afknippen. •y om koiteloo» twaama trceburee te ontvangen. Neem en volledig «drea in drukletters N» Invulling, met 15 et». zandon man 4 Dafmeljer'» Oirsusien. KonWsjinnow. 182 AM. H 644, Amjtordam-Z. beste de snotzieke dieren te slachten, vooral bij sterke neusuitvloeiïng. Het be smettingsgevaar is groot. Onmiddellijke ontsmetting is bij het optreden der snotziekte noodzakelijk. In vele gevallen is tocht d£ oorzaak van het niezen, maar het kan ook een vorm van coccidiose zijn. Een kleine hoeveelheid superol in lau we melk wil ook nog wel eens uitkomst geven. Plv. hoofdredacteur: Jac. Broersen te Hoorn; chef nachtredaetie: J. Werkman te Alkmaar: kunst, letteren, rechtbank: H. P. V. d. Aardweg te Alkmaar; prov. nieuws: D. A. Klomp te Alkmaar; red.- seer.: TJ. N. Adema. Verantw. voor de adv.rubriek W. Ra- getlie te Koog aan de Zaan; voor de plaatse!, adv.: Mej. F. Muller, Den Helder. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van een Dochter ALIDA. J. ROELE. P. ROELE—EVERHARD. Den Helder, 1 Juli 1944. v. d. Hamstraat 21. Tijd. Gem. Ziekenhuis. Heden overleed na een langdurig lijden, te Leeuwarden, onze lieve Zuster, Behuwdzuster, Tante en Behuwdtante NEELTJE HOOGVORST, sedert 1938 Weduwe van DIRK KRUK, in den ouderdom van 73 jaar. Beverwijk: S. HOOGVORST. Baarn: T. HOOGVORST— BEUGELING. Den Helder: T. BEEN—ZEEUW. F. BEEN. Laren (N.-H.): J. DOETS—ZEEUW. D. DOETS. Koedijk: A. ZEEUW. J. ZEEUW—DE GRAAF. Nichten en Neven. Leeuwarden, 29 Juni '44. Condoleantie-adres Ruyghweg 195, Den Helder. De teraardebestelling zal plaats hebben te Huis duinen, op Maandag 3 Juli a.s., vanaf Ruygh weg 195, des namiddags 2 uur. TWEEDE MEISJE gevraagd te Hilversum. V. d. en n. V.g.g.v. In klein gezin. Goed kunn. werken. Br. aan Mevr. JONCHEER, Soestdijkerstraatweg 83, Hil versum. NED. HERV. GEMEENTE DEN HELDER. op Dinsdag 4 Juli, 8 uur, in de Doopsgez. Kerk met zangoefening. Spreker: Ds. J. Borghardt. Onderwerp: De profeet Jezaia. DE KERKERAAD. inleveren Anna Paulowna en Wieringerwaard, op Woensdagavond 5 Juli van 7 tot 10 uur bij P. KAPITEIN en voor Wieringerwaard bij P. KROEZE voor georgani- seerden. GEM. ANNA PAULOWNA Aan de o. 1. school I, zoo wel als aan de o. 1. school IL wordt gevraagd een Sollicitaties worden zoo spoedig mogelijk inge wacht .bij den Burgemees ter. ZONDAGSSCHOOL der Nederl. Hervormde Gemeente. Uit hoofde van den Ge meente-avond op Dinsdag 4 Juli wordt het afscheid der oudste leerlingen UITGESTELD tot MAANDAG 10 JULI HALF ACHT. HET BESTUUR. NED. HERV, GEMEENTE Den Helder. Eerstvolgende Doopsbedie- ning op 9 Juli 10.30 uur. Aangifte bij de predikanten Violenstr. 6, Soembastr. 14, Singel 79. DE KERKERAAD. zal op Donderdag 6 Juli a.s in het gebouw '„MUSIS SACRUM" publiek en a contant verkoopen: DIVERSE MEUBILAIRE-, HUISHOUDELIJKE- EN ANDERE GOEDEREN. In te brengen goederen op te geven aan de heeren D. GROOT, Prof. Zeemanstr. 7; JAC. VISSER, Kruger- straat 93 en JAN VISSER Wagenstraat. Bezichtiging: Woensdag 5 Juli a.s. 24 uur. JOH. MOS Zn., Stoomwasschers, Schagen, vragen MEISJES ook voor halve dagen. Reiskosten worden ver goed. Af te geven: 10.000 Roode koolpl. zeer mooi. Voorts alle an dere groenten-planten. P. KROON, Nieuweweg 46, Anna Paulowna. gevraagd door N.V. v.h. G. A. PREIJDE, Breezand. reeds een eeuw de spaarbank voor duizenden. Laat Uw VERZEKERINGEN verzorgen door een vakman met uitgebreide relaties op de assurantiemarkt. Biersteker"s Assurantiekantoor, Koningstr. 90. Tel. 3404. Gevraagd een nette huts houdster bij man alleen. Br. ADMINISTRATIEWERK aan huis gevraagd, boek houden, loonadministratie, onverschillig, wat. Brieven onder no. 754-H bureau van dit blad. SPINNEWIELEN spinklaar. Voll. handleiding CGbor. Prinsengracht 542, Amsterdam. DINSDAG 6.30 UUR. Een verrassing voor Den Helder. Een daverende film. Een uitgelaten film, zwier en geest. Hij ging even sigaretten halen, maar wanneer en hoe kwam hij terug? U moet lachen, ook al wilt u niet. Toegang iederen leeftijd. WOENSDAG 6.30 UUR: Als een bergtourist niet klimmen kan, gebeuren er rare dingen. Komt u maar eens kijken naar dit pikante avontuur. Toegang 18 jaar. Tulpenpelsters gevr. p. Ne- lis en Zoons N.V., Rijksweg, Julianadorp. Bollenpelsters gevraagd door G. N. Berbee Az., Burgem. Lovinkstraat 115, Breezand. Tulpenpelsters gevraagd door W. Vieveen, Middenweg 39, Breezand, bij station Anna Paulowna. Uitvoerder van Begrafenissen. Gravenstraat 4. Koster der Geref. Kerk (Bethelkerk) Wie ruilt groote z.g.a.n. kampeertent zuiver linnen o. kwal. geheel compleet in fou- draai voor lichten damesman tel met een gebloemd japon netje, beide maat 42? Mej. R. Rezel, v. Ewijcksluls 47, Anna Paulowna. In ruil: l paar heerenschoe nen maat 40 voor 1 paar Jon gensschoenen maat 38 <K 37. Jacobs, Ruyghweg 211. In ruil; 1 paar z.g.a.n. da messchoenen maat 38 voor jongensschoenen maat 40 Koopmans, Narcisstraat 62. In ruil l heeren;tweedregen- jas voor een z.g.a.n. dames- swagger maat 42. Adres: Kra mer, Jan in 't Veltstraat 114. In ruil 1 p, d.zomersch. mt. 39 voor 1 p. kindersch. m. 29 of 30. J. Soek, Heemskerk straat 5!. In ruil aangeboden 1 paar zwarte, lage jongensschoenen, maat 2829 voor idem maat 3132, of voor damesschoe nen maat 39, platte of blok- hak; een lichtblauwe crêpe georgette japon maat 38—40 voor idem maat 4042, of voor een wiiiterjapon. Bruin, Jan Verfallleweg 24, Noodwo ning 6B. Wie ruilt mijn i.g.st.z. lage zwarte schoenen maat 44 v. idem maat 43? Batenburg, Begoniastraat 68, Den Helder. In ruil: 1 paar hooge hec- renschoenen maat 41 voor 1 paar idem maat 44. Kortman, Tuinstraat 30. In ruil aangeboden 1 paar hooge bruine meisjesschoenen maat 25 tegen maat 26 of 27; 1 paar damesschoenen maat 42 voor maat 40. H. v. Loon, Wijdenes Spaansweg 76, Bree zand. In ruil aangeboden 1 paar meisjesschoenen maat 26, zw. lakmolières, heel weinig ge dragen voor 1 paar idem maat 28, moeten beslist in g. st. z. G. Carlebur, v. Galenstr. 101. Ruilen: 1 paar beste voet balschoenen maat 39 voor goede damesschoenen maat 39 Liefst 's morgens. Van Vliet Speehtstraat 24. In ruil aangeboden 1 paar wollen mantelpak maat 38-40 voor zomermantel maat 40. v. Teeckelenburg, Ooievaarstraat 22a.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 2