DAGBLAD VOOR Geen interventie meer mogelijk. Bolsjewisten bedreigen Minsk en Polozk. Felle strijd in Italië en aan het Oostelijk front. 1917 en 1944. Duitsche troepen op Westelijken oever der Berezina teruggetrokken. Waar Stad en Land elkaar ontmoeten. Frontoverzicht. Twee groote Jankbewegingen aan het Oostelijk front. Nieuwe aanvallen op Caén verwacht. Weermachtbericht. Vijand dringt op naar het gebied van Minsk. Heldendood van drie generaals. Waardeering voor Finland. Artillerieslag op het Invasiefront. DIE LUSTIGE WITWE IN HET LAND VAN N00RDSCHARW0U Wat zegt een naam? y DE VERGELDING Eisenhower verplaatst zijn hoofdkwartier. Vrees voor de V I. Waarschuwing voor fruitkweekers. Geallieerden verloren 8000 vliegtuigen. Als Ludendorff toen Verduisteren v. 22.00-5.30 u. Bloedige verliezen der Sovjets. Courses-uitslagen. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V, Alkmaar - Voordam C 9. Barcan der Helderscbe Editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 9345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DT'I^DAG 4 JULI 1944. HELDERSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 88e Jaargang, No. 154. 2 pagina's. Hoofdredacteur: H. M. C. SCHRöDER. Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijkg. Advert-ntie-iarief: Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de gebeele oplage op aanvrage. De bordjes zijn verhangen. Waar voorheen het platteland met zijn waren naar de stad ging om ze daar aan den man te brengen, ziet men thans dat de stad naar het land loopt. Indien dit geheel onbelemmerd toegelaten zou worden, zou practisch ales wat onze bodem levert, langs dezen weg ver dwijnen. Nu gaat het mondjesmaat. Men kan het zien, elk seizoen wat anders. Nu eens aardbeien, dan weer vroege aard appelen, bossen worteltjes, bloemkool, tomaten, straks weer allerlei fruitsoor- ten. Vaders, moeders, kinderen, alles trekt er op uit en zoekt de oorden af waar wat te halen is- Nooit is de aanraking van den stads- mensch met den „boer" inniger geweest dan thans. Voorheen immers ging alles via de veiling of den tusschenhandel, thans veel, zeer veel van boer of tuin der naar den gebruiker, zonder tus- schenwegen. Dit merkwaardig oorlogsverschijnsel heeft ongetwijfeld een goede zijde. Wij weten wel, dat de liefde van den stads- mensch voor den boer onder deze om standigheden door de maag gaat, maar er ontstaat toch een soort contact, dat voor het wederzijdsche begrip voor el kaar yan beteekenis moet wordén. QROOT is dit begrip nooit geweest, zelfs niet in vroegere tijden. Ook onze tegenwoordige plattelands steden, zooals Enkhuizen, Hoorn en Alkmaar, waren voorheen flinke han delsplaatsen. Alleen de markt had be teekenis door het omringende land ter wijl bovendien de stad als koopstad voor den wijden omtrek van een bloeiend boerenland profijt trok. Vóór den stede ling bleef de bewoner van het land een plompe, wat onbehouwen figuur, die slechts geschiktheid bezat om zwaren li- chamelijken arbeid te verrichten en die daardoor gedoemd was om zijn heele leven lang te blijven de onontwikkelde, domme boer. De plattelander zag in den stedeling den luchthartigen pocher en nietsnutter, die door overdreven ma nieren, door radheid van tong en door groote mate van bluf zijn^bevoorrechte plaats wist te handhaven. Het moderne verkeer heeft reeds aan deze gedachten een geduchten knauw gegeven. In luttele jaren is het platte land uit zijn isolement verlost %n het heeft zich snel aangepast aan de ge neugten, die de stad biedt. De stede ling leerde den plattelander echter zoo niet op de beste wijze kennen. Thans is de aanraking anders, want nu zoekt de stadsmensch den boer in zijn werk op. Het ontmoetingspunt van stad en land is nu verlegd naar het be drijf van boer of tuinder. En dit is een heel wat betere plaats om elkaar te leeren kennen dan bioscoop of dans zaal. Na het dramatische verloop, dat de ontwikkeling aan het Oostelijke front de vorige week dreigde te nemen, was men aan het einde dezer week in Duitsrhe militaire kringen geneigd, het groote gevaar voorloopig bezworen te achten, in zooverre, dat de situatie na de ingrijpende frontwijzigingen, die de eerste storm loop der Sovjet-Russische aanvalsdivisies had veroorzaakt, weer iets overzichte lijker is geworden. JHet slagveld tusschen Duna en Pripet is van geweldige afmetingen en mede hierdoor zijn pa de hevige gevechten der eerste dagen van het offensief hergroepeeringen, zoowel aan Duitsche als aan Sovjet-Russische zjide, noodig geworden. Voor zoover het roode leger nog verjier kon oprukken, is dit alleen met voorhoeden geschied. Nadat het front eerst in een halven cirkel rond de stad Minsk liep, hebben de^ Duitschers zich teruggetrokken op stellingen, die enkele kilometers vóór de stad zyn gelegen Het front loopt thans van een punt ten westen van Lepel, dat de Duitschers hebben prijsgegeven, ten oosten van Minsk en van daar naar Sloezk. De bolsjewisten hebben deze laatste stad kunnen be zetten en rukken thans, in hun streven Minsk in het noorden en zuiden te overvleugelen en het daarmede in een tang te nemen, op naar den spoor weg van Minsk naar Baranowice, dien zij kennelijk willen afsnijden. Daarnaast teekent zich een nog grootere tangbeweging af. De noordelijke arm van deze tang wordt gevormd door de Sowjetrussische formaties, die op de noordelijke flank van het VVit-Russischc front tot voorbij Polozk trachten door te dringen. De stad zelf is tot dusverre nog steeds in handen der Duitschers, hoewel zij uit het oosten, zuiden en westen worden aan gevallen. De strijdkrachten van het roode leger, die op de zuidelijke flank van het aanvalsfront langs de Pripet in de richting van Minsk trachten op te rukken, vormen den anderen arm van de tang. INDERDAAD, de liefde voor boer en tuinder gaat door de maag. De honger drijft den stadsmensch naar het land. En, het is erg genoeg, vele plattelan ders zijn zoo slim om van deze omstan digheden te profiteeren- Velen weten, zelfs met geraffineerde voorgenomen onbeholpenheid, den stadsmensch fi nancieel te belagen als volleerde af zetters. Zij doen het beoordeelen van den boer in het oog van den stedeling geen goed, integendeel, zij kweeken eer afwijzende stemming, die moeilijk weer te herstellen is. Gelukkig zijn er ook anderen, die voor geen geld ter wereld van de omstandigheden, dat de stads mensch honger heeft, gebruik zouden willen maken om zich te verrijken. Het zijn er velen, het is de groote meer derheid. Bij hen overheerscht inder daad de gedachte van „heJpen" en zij zijn het die een indruk achterlaten wel ke, 'als alles weer normaal wordt, naar wij vurig hopen zal leiden tot een beter begrip voor elkaar en dus tot een onderlinge waardeering. Begrip en waardeering, dat is noodzakelijk wil ons volk weer tot één volk gesmeed worden', de eeuwige splijtzwam kan slechts dan verdwijnen en de volks kracht zal zich dan kunnen uiten in een bloeienden staat met een werkend volk. Ir. C- K. Een Duitsche oorlogsverslaggever schrijft de Sovjet-Russische legerlei ding het plan toe, een reusachtigen om- singelingsring rond de Duitsche divisies in Wit-Roethenië te leggen, teneinde deze vervolgens in de pan te hakken Tot dit doel wordt, naar hij schrijft, een breed scherm van benden in den rug van het front gevormd, die thans sterke Duitsche formaties in hevige gevechten wikkelen. „Rust" aan het invasiefront. Aan het invasiefront is het na den pantserslag, die 48 uur lang ten zuiden en westen van Ca en heeft gewoed, vrij rustig geworden. Aan dezen tankslag die zich heeft afgespeeld in het gebied tusschen de wegen, die van Caen resp. naar Villers-Bocage en Aunay sur Odon leiden, werd van geallieerde zijde door EngelschCanadeesche divisies, ver sterkt met enkele Amerikaansche tank formaties, deelgenomen. Hier hebben de geallieerden een bruggehoofd op den rechteroever van de Odon gevormd, dat zich uitstrekt tot Evrecy, gelegen aan den weg van Caen naar Aunay. Rommel's tankdivisies hebben dit bruggehoofd in een tegenaanval, hoofd zakelijk van het zuidwesten uit, eenigs- zms terug kunnen dringen De strijd speelt zich hier nog steeds af binnen het bereik van het geallieerde scheeps geschut, dat weer in de gevechten heeft ingegrepen. De toebereidselen der geallieerden op deze oostelijke Ornemonding schijnen er op te wijzen, dat Caen thans ook van het noorden uit krachtiger zal worden aangevallen. De Amerikaan sche divisies, die bij Cherbourg zijn vrijgekomen, worden thans geleidelijk naar het zuidelijke deel van het schier eiland Cotentin gedirigeerd, zoodat men van Duitschen kant ook hier nieu we aanvallen verwacht. Tot dusverre hebben de Amerikanen nog slechts enkele verkenningsaanvallen ten noord westen van Saint Lo ondernomen, die door de Duitschers werden afgeslagen. De betrekkelijke rust aan het. inva siefront is een gevolg van het feit, dat beide partijen hun strijdkrachten op het oogenblik hergroepeeren. Aanvallen in de richting Livornc. De strijd in - Italië heeft een meer stationnair karakter. De geallieerden trachten op de beide vleugels van het front op te rukken naar de beide be langrijke havensteden Livorno en Ancona en vooral op den westelijken vleugel, tusschen de zee en het Traci- meensche Meer, hebben zij bijzonder hevige aanvallen ondernomen. Het feit, dat men in Duitsche kringen gewaagt van een hoofdgevechtslinie, waarbij de Duitsche achterhoede in den Adriati- schen sector zich terugtrekt, zou een aanwijzing kunnen zijn dat het de be doeling yan de Duitsche legerleiding is, in het gebergte der Apennijnen ver sterkten tegenstand te bieden. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FilHRER, 3 Juli. Het opperbevel yan de weermacht maakt bekend. In Normandië deed de vijand giste ren tengevolge van de zware verlie zen, welke hü de vorige dagen had geleden, slechts enkele aanvallen ter sterkte van een bataljon. Bü den ge slaagden afweer werden den vijand buitengewoon zware verliezen toege bracht. In Zuid-Frankrijk werden verscheidene groepen terroristen tot den strijd gedwongen en vernietigd. Londen ligt onder een zwaar ver- geldlngsvuur. In Italië woedde de verbitterde afweer- slag ook gisteren met buitengewone he- vigheid tusschen de k HpÏ ee- heelen^dag'onze ^fapper^strjjdende óWi- ken. Daar de gevechtshandelingen zich uitstrekten tot het gebied dlcht te" den van Siena en derhalve het gevaar bestond, dat zeer kostbare menten der oude historische stad vernie tigd zouden worden, zijn onze tr0<jP® vrijwillig en zonder vijandelijken druk naar het gebied ten Noorden van Slena ^Aan^de Adriatische kust ging de vijand met sterke strijdkrachten tot den aanval over en kon hij onze vooruitgeschoven beveiligingsposten naar de hoofdgevechts linie terugdringen. In den centralen sector yan het Ooste- lijke front werden Westelijk van Sloezk krachtige aanvallen der bolsjewisten in zware gevechten afgeslagen. In het ge bied van Ossipowitsji en aan den mid denloop van de Berezina distancieerden zich onze divisies in verbitterde gevech ten met den opdringenden vijand naar het gebied om Minsk. Ten Zuidwesten van Polozk mislukten door tanks en slagvliegtuigen gesteunde Sovjetaanvallen bij Gloebokoje. Om de stad Polozk wordt verbitterd gevochten. In de zware afweergevechten hebben ue commandeerende generaals, generaal der artillerie Martinek en generaal der artillerie Pfeiffer, alsmede luitenant-ge neraal Schünemann, strijdend aan het hoofd van hun corps, trouw aan hun eed op het vaandel, den heldendood gevonden. Formaties slagvliegers mengden zich met goed gevolg in de gevechten te land en vernietigden talrijke vijandelijke tanks, kanonnen en 260 voertuigen. Zware gevechtsvliegtuigen ondernamen in den afgeloopen. nacht een. geconcentreerden aanval op Sloezk. Een sterke formatie Amerikaansche bommenwerpers deed gisteren een ter- reuraanval op Boedapest. Er ontstonden schade in woonwijken en verliezen onder de bevolking. Duitsche en Hongaarsche luchtverdedigingsstrijdkrachten vernie tigden 45 vijandelijke vliegtuigen, waar onder 34 viermotorige bommenwerpers. Finlands besluit aan de zijde van Duitschland trouw en vastberaden den strijd tegen de Sovjet-Unie voort te zetten heeft in geheel Europa diepen indruk gemaakt. Dit dappere kleine land. dat thans wederom zijn beste zo nen, zijn steden en dorpen in den slag verliest heeft daarmede vrijwillig een rol op zich genomen, welke allesbehal ve benijdenswaardig is, doch welke des te meer respect afdwingt. Vooral in Noorwegen en Zweden beseft men al te goed welke vitale belangen voor de- ;e landen cp het spel zouden staan, als Finland er niet in zou slagen het doo- delijke gevaar te keeren. In dat geval zouden Zweden en Noorwegen buffer staten worden en koning Haakon zou verder van zijn troon verwijderd zijn dan ooit. Zoowel Zweden als Noorwe gen en Denemarken hebben het groot ste belang bij Finlands voortbestaan. In de Baltische staten en in het Zuid oosten heeft Finlands besluit groote opluchting gebracht. Met Finland wor den immers ook deze staten direct door de bolsjewisten bedreigd. De se- ten der actieve anti-bolsjewistische landen is thans gesloten. Finland is met Hongarije, Bulgarije. Roemenië. Estland en Letland zijn taak trouw ge bleven. (Interinf.ï Op de voornaamste brand punten van het invasiefront duurde de artillerieslag Zondag met onverminderde hevigheid voort. Het geallieerde opperbe vel liet zware oorlogsschepen ver de Or nemonding invaren, om van hieruit in vloed te kunnen uitoefenen vooral op het penetratiegebied Zuidwestelijk van Caen. Zware Duitsche batterijen en tal rijke afdeelingen granaatwerpers namen met waargenomen succes Britsche veld- stellingen, tankconcentraties en troepen voortdurend intensief onder vuur. Ook de andere ge$£chtsactie was Zondag zoo wel ten Oosten van de Ornemonding als ten Zuidwesten van Caen levendig maar zuiver plaatselijk. Britsche aanvallen werden bloedig afgeslagen of in den te genaanval met de blanke wapenen opge vangen, waarbij gevangenen in Duitsche handen vielen. Ook in den secipr van het eerste Ame rikaansche leger kwam het ten Noorden van St. Ló en ten Zuidwesten van Ca- rentan slechts tot gevechten van plaat selijke beteek enfs. Britsche slagschepen by de Orne. Ook den 2den Juli is een formatie Brit sche slagschepen in de wateren ten Wes ten van den mond van de Orne waarge nomen. Deze formatie schiet dagelijks gedurende verscheidene uren in de rich ting van het front. Volgens de waarne mingen ligt de formatie ongeveer vijf ki lometer uit de kust. Het huidige front ligt ongeveer 25 kilometer landinwaarts. Het scheepsgeschut vuurt dus over een afstand van dertig kilometer de grana ten van groot kaliber in het gevechtsge- bied. Bij ononderbroken vuren kunnen door een schip per uur 80 salvo's van tezamen 720 ton staal gelost worden, zoodat de drie slagschepen per uur ruim 2000 ton staal afvuren, èen hoeveelheid, die overeenkomt met/ wat volgens Brit sche mededeelingen door 1000 bommen werpers tijdens een terreuraanvalbijv. op Berlijn werd neergegooid. Het is daarom te opmerkelijker, dat het den geallieerden troepen tot dusver niet ge lukt is den hardnekkigen Duitschen te genstand in het gevechtsgebied van Caen te breken of zelfs maar een hiaat in het Duitsche afweerfront te maken. Voorbereidingen in Engeland. In Berlijnsche militaire kringen laat men doorschemeren, dat aan beide zijden met uiterste energie de voorbereidingen getroffen worden voor een materiaalslag van de allergrootste afmeting - in Nor mandië. Voorts houdt de Duitsche lei ding rekening met andere factoren. In dit verband wordt te kennen gegeven, dat men van Duitsche zijde bepaalde voorbereidingen van den vijand in Zuid- oost-Engeland zeer nauwkeurig gadeslaat. hbt G&tEiir&e. ,Covco?aA" re NOOdD ZCH/\p_ wou DE. WAA« .CAEC/UA" O/B. LU<iTtSe. VPTWE. oven HBT SJOBTUCHf &PAX.HT. HEwe. u. e/op-PB. Ba 8A«W/ MlRKO ZSPV Jaawj v»r ü/ScHuiT nsr^ouoe. to£Einsu£* P.UOP Onze teekenaar G. Dekker op bezoek bij de Operette- vereeniging CAECILIA, die Franz Léhar's operette voor het voetlicht bracht. Van de zijde der Ned. Pomologische Vereeniging wordt gewazrschuwd tegen de parasiet SPINT. Een maximum aantal van deze mijten wordt verwacht op den 5en Juli. Het is gewenscht op dezen datum te spuiten met zwavelhouden de middelen in de gebruikelijke con centratie, (als bij schurft) Cosan 3 x zoo sterk, daar op grond van waar nemingen verwacht mag worden, dat deze spuiting op dat moment het meeste effect zal hebben. Zoowel in de Engelfcche pers als ook in het Engelsche Lagerhuis is naar aanleiding van de Duitsche vergel dingsmaatregelen de vraag gesteld, of het niet wenschelijk zou zijn den Paus om interventie te verzoeken. De Brit sche minister van buitenlandgche za ken, Eden, heeft deze aanvragen van de hand gewezen met de motiveering dat het de zaak van den Heiligen Va der is of deze wel of niet wenscht te intervenieeren. Men kan aannemen, dat dit stand punt door Duitschland niet gedeeld wordt en wel met dien verstande, dat Duitschland ziéh aan welke interven tie pok niets gelegen zal laten liggen. Het is goed eraan te herinneren, dat van Duitsche zijde eenige maanden ge leden officieel werd verklaard, dat niets ter wereld Engeland voor de ver gelding zal kunnen bewaren. Wat op het oogenblik in Londen ge schiedt, zoo zegt men officieel, is nog niet erg. Het is onaangenaam om veer tien dagen achtereen ieder uur een doodelijken treffer te móeten ver wachten, maar erg is het geenszins. Het werkelijke oogenblik, waarop een smeekend appèl der Britten niet meer uitblijven kan. komt nog. doch ook dan zal Duitschland geen medelij den hebben en onbarmhartig retour- neeren, wat de Anglö-Amerikanen Duitschland hebben aangedaan. De woordvoerder van het Auswartige Amt verklaarde Vrijdagmiddag aan de bui- tenlandsche journalisten dienaangaan de: De hel, welke wij gemeenschappe lijk hebben doorgemaakt laat geen in terventie meer toé. Invasiehoofdkwartier verlaat Londen. Het hoofdkwartier van generaal Eisenhower heeft besloten om de Brit sche hoofdstad te verlaten en zich in de omgeving van Londen of elders te vestigen, omdat het gevaar bestaat, dat het bij een langer aanhoudend Duitsch bombardement zal worden ver woest, meldt volgens de Madrlleensche correspondent van het „Hamburger Fremdenblatt" het Anglo-Amerikaan- sche hoofdkwartier van Scotland Yard. Eisenhower zelf heeft het invasie front voor korten tijd verlaten en is naar Engeland gevlogen om de noodige aanwijzingen te geven en zich van den omvang der schade op de hoogte te stellen. Gemeld wordt, dat bij deze gelegen heid een conferentie heeft plaatsge vonden tusschen Churchill en Eisen hower, waarbij deze laatste zou hebben verklaard, dat het in het belang van het Engeische volk is dat de Atlanti sche k,ust zoo snel mogelijk wordt, ver overd. Hetgeen men in Frankrijk door voorzichtig gebruik van krachten nu zou hebben gespaard, zou men in Engeland zelf aan menschenlevens in boeten. Thans twijfelt er in Engeland niemand meer aan. dat het Duitsche opperbevel nog andere geheime wa pens ter beschikking heeft. Versperringsballons tegen de V 1. Waarnemers aah de Kanaalkust bij Kaap Griz Nez zagen dat in de richting van Londen meer dan 120 groote ver sperringsballons diep geéchelonneerd werden opgelaten. Zij bevonden zich later op ongeveer 2-3 km. hoogte. Ver moedelijk betreft het hier een afweer- maatregel tegen de V. Volgens de „Observer" neemt het watergebrek in het gebied van Groot- Londen van dag tot dag toe. Bery, voorzitter van het comité voor de wa terverzorging van de Britsche hoofd stad, heeft dit moeten bevestigen. Een wijs man heeft eens beweerd, dat men niet den naam van een mensch moet liefhebben, doch den mensch zélf. En zooals het is met alle wijsheid, zoo is het ook hier: dat velen namelijk de wijsheid in den wind slaan en er liever op eigen ge legenheid een onwijsheid op nahou den. Want er zijn nog altijd duizen den, die meer naai den naam dan naar den mensch kijken. Ziet, lezer en lezeres, maar aandachtig om U heen en dan kunt ge dagelijks het schouwspel beleven, dat men dieper zijn hoed ziyt afnemen voor iemand, die bijvoorbeeld „Du Pantalon" dan voor iemand die „V. d. Broek" heet. F.n met heel wat meer eerbied plegen ettelijken onzer den man te bejege nen, die zich N.I.K.S. van Niemands land tot Nergenshuyzen noemt dan zijn medemensch, die de naam •bestaat! S Uffert heet, ook al is de eerste een sufferd en de laatste een genie. Toch zijn er lieden helden onzer burgerlijke samenleving die het odium van een naam volkomen ne- geeren. Ik las dezer dagen over een acteur, die.... Kitz heet en het is mij bekend, cat er ergens in onze provincie een zakenman rondloopt, die er nog nooit over gedacht heeft zijn naam te veranderen en toch heet hijStrop! Wat mij, vooral voor iemand, die in den handel l«, geen pretje lijkt. OVIDIUS. j 413 SCHEPEN GINGEN VERLOREN. In de eersfc 6 maanden van dit jaar hebben de geallieerden bij hun aanval len op Duitschland. en de door Duitsch land bezette gebieden in totaal 8164 vliegtuigen, waaronder 6407 viermoto rige bommenwerpers, verloren. De in- vasiemaand bracht den vijand met 2007 vliegtuigen het hoogste verliescijfer. Sinds het begin van het jaar is het aantal neergeschoten vliegtuigen ge stadig toegenomen. De invasiemaand heeft voorts, naar in Duitsche militai re kringen verklaard wordt, een record opgeleverd wat de Duitsche vernieti ging van vijandelijke scheepsruimte be treft. In Juni zijn 51 koopvaardijschepen met een inhoud van 312.600 brt. tot zinken gebracht, waarmede het cijfer sinds het begin van dit jaar is geste gen tot 1.076.305 brt. Het aantal be schadigde schepen in deze 6 maanden bedraagt 229 met een inhoud van 1.349.00 brt., zoodat de vijand op zijn minst 413 'schepen met een inhoud van 2.425.305 brt. heeft verloren. Bijzonder hoog was het verlies aan kruisers in Juni. Er werden 26 zware en lichte kruisers vernietigd, resp. be schadigd. Voorts werden ,in het eerste halfjaar van 1944 168 torpedojagers tot zinken gebracht of beschadigd. WAARSCHUWINGSDIENST AARDAPPELZIEKTE. In het etmaal van Zaterdagavond I Juli tot Zondagavond 2 Juli is de weersgesteldheid in jle streek tus schen Alkmaar en Hoorn bijna kri tiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. In het middelpunt der belangstelling van de Berlijnsche Zondagsbladen staat het verloop van de invasiege- gevechten in de eerste vier weken. De bladen wijzen op den ernst van den toestand en op het feit, dat Duitschland zich ten aanzien van de komende besliss.ngen in een veel en veO gunstiger positie bevindt dan in 1917. Otmar Best schrijft in de Deutsche Allgemeine Zeitung: „Als het gene raal Ludendorff vergund was geweest, het geheele geweldige Westelijke front van den vijand samen te drukken op een smalle strook bij Cherbourg, zou men in Berlijn victorie hebben ge roepen. Als wij in 1917 na ons offen sief in Italië zuidelijk van Florence en aan het Trasimeensche meer hadden gestaan, zou Duitschland gevlagd heb ben. Als Tirpitz of zijn opvolger -^in aanmerking hadden kunnen nemen, dat een groot' del der Britsche en Amerikaansche vloot en van andere strijdkrachten door een oorlog in Oost-Azië waren gebonden, zouden zij dat als een groote kans op succes be schouwd hebben. Voegt men daarbij, dat thans ook het Oosten nog ver van onze grenzen staat, dat het binnenland aan de brutaalste pogingen tot demo raliseering weerstand heeft geboden, dan is het resultaat, dat voor den eigenlijken hoofdslag van dezen oor log, di- thans aan drie Jronten tegelijk wordt geleverd, de uitgangspositie wei-voorbereid Is." De D. A. Z. merkt op, dat de vijand tot dusverre aan geen der fronten een beslissend voordeel heeft brhuald en schrijft dan: „Als wij Duitschers het gevaar dat wij doorgemaakt hebben, nuchter beschouwen, kan ons ver trouwen op de overwinning slechts verdubbelen. Toen Churchill besloot den nieuwen omsingelingsring om Duitsch and te leggen en zijn oorlog verkregen had, stond de bedreiging on vergelijkelijk veel dichter en deels onj rgelijkelijk veel machtiger aan Duitschlands grenzen dan thans. Steeds weer is het gelukt ressources van politieken en militairen aard te vin den, zoodat Duitschland het huidige wapengebeuren met ingespannen ernst, maar met vertrouwen kan aan vaarden." 5 Juli: Zon op 5.24 n., onder 22.04 u. Maan onder 4.43 u., op 21.28 u. (Interlnf-) - Omtrent den toestand aan het Oostelijk front meldt het Internatio nale Informationsbüro onder meer, dat de bedoelingen der Sovjet-Russische leiding bü den grootên slag die nu al ongeveer twee weken woedt, steeds duide lijker beginnen zich af te teekenen. Onder meer is het de bedoeling om met breed opgezette vleugeloperaties van sterke tankgrocpen en gemotoriseerde strijd krachten met een tegelijkertijd uiterst intens opdringen in de eerste plaats het gebied van Minsk te bereiken, teneinde de Duitsche strijdkrachten in te sluiten én te vernietigen. Een tweede operatie van grooten omvang heeft zich afgeteekend op den noorde lijken vleugel van den aanvalssector. Hier vallen de bolsjewisten tegelijkertijd met sterke pantserformaties en snelle infanteriegroepen in noordwestlijke richting aan, teneinde het gebied der Baltische landen te bereiken in de richting Duna- burgRiga. Als partieele operatie van geringeren omvang kan men dan nog melding maken van een poging, die zich ontwikkeld heeft aan het Berezinafront, waar zij even eens trachten de Duitsche distancieeringsbewegingen van achteren af te snijden. Ofschoon de slag nog in vollen gang is, kan reeds thans vastgesteld worden, dat deze poging met buitengewoon zware verliezen aan mcnschen en materiaal aan den kant der Sovjets gefaald heeft. lozk door Duitsche beveiligingsstrijd krachten doeltreffend verdedigd, zoo dat het gros van de Duitsche formati eg rustig weggevoerd kon worden om ten westen en ten noordwesten van de stad een nieuwe verdedigingslinie te be trekken. Na verbitterde straatgevech ten begonnen de bolsjewieken Maan dagochtend op deze nieuwe afweerstel- lingen herhaalde malen felle aanvallen te ondernemen. Zij werden echter overal bloedig teruggeslagen. De afweergevechten van het leger werden door sterke formaties slagvlie gers zoowel in het gebied van Sloezk en ten oosten van Minsk, alsook in het laatstgenoemde gevechtsgebied doel treffend «esteund met aanvallen op het achterwaartsche opmarschgebied van de bolsjewieken. Over. de gevechten van Zondag meldt het Interinf. in bijzonderheden nog, dat de bolsjewieken hun zuidelij ken aanvalsvleugel des nachts opnieuw aanzienlijk versterkt hadden met "nieu we pantserformaties en verscheidene gemotoriseerde regimenten infanterie en in den loop van den dag met tank voorhoedes doordrongen tot de spoor lijn, die van het zuidwesten naar Minsk leidt. Voorts passeerden zij met hun aanvalstoppen den naar het noorden leidenden spoorweg Daarbij kwam het nergens tot gevechtshandelingen van grootere omvang aangezien de Duit sche beveiligingstroepen volgens de gegeven bevelen terugtrokken. In het aansluitende gevechtsgebied nam een sterke Duitsche gepantserde formatie het garnizoen van Bobroeisk op en deze troepen vormen thans in het gebied ten zuidwesten van Ossipo witsji een doeltreffende verdediging. Zij vernietigden e=n vrij groot aantal bolsjewistische tanks, d'e trachtten de overgangen over de Berezina uit het westen af te sluiten, waardoor het den sedert verscheidene dagen nog op den oostelijken oever van de .rivier star.d- houdenden Duitschen strijdkrachten Zondag gelukte over de geheele linie den westelijken oever der Berezina te bereiken en zich te nestelen in nieuwe versperringsposities ten oosten van Minsk. Deze linies werden overal met succes gehandhaafd. Sovjets bereiken rand der stad Polozk, Bijzonder zwaar was Zondag den geheelen dag de worsteling ia het ge bied van Polozk. De bolsjewieken zet ten hier hun concentrische aanvallen van de vorigen dagen met versterkten druk voort en wierpen in den loop van den dag, zij het ook met zware verlie zen aan dooden en gewonden de Duit sche verdedigingsstrijdkrachten terug op den oostelijken en zuidelijken rand van de stad Polozk. In den loop van Zondagavond werd deze rand van Po- Zondag werden te Scheemda drave rijen gehouden, waarvan de uitslagen luiden: Openings-prijs: l. Zabala, w. f3.—, pi.' f2—: 2. Edeldame f 1.70. Zomerprijs: 1. Frits van Silladar, w. f2.50, pl. f 1.50; 2. H. Smiltng f 1.40. Oldambt-prijs. Ie heat: 1. Geluklooper, w. f4.90, pl. fl.50; 2. Friedensbote f 1.60; 3 Boy Scott f2.—. 2de heat: 1. Caesar S, w. fit.80, pl. f 6.10; 2. Geluklooper f 1.70. 3de heat: beslissing: 1. Caesar S, w. f5.20. pl. fl.50: 2. Geluklooper fl.40. Toto definitief: 1. Caesar S, w. f 19.50, pl f3.60: Geluklooper fl.60; 3. Boy Scott f 1.90. Sportterrein-prijs. 1ste serie: Gregor Axworthy G. w. f 2.90 2de serie: Decent Guy, buiten wedden schappen. Toto Hannover Gregor f 2.—. 3de serie: Hea Scott, w. f 2.30. 4de serie: Harras, w. f 1.30. Finale: 1 Harras. w. f 2.20. Toto definitief: Harras f2.70, pl. fl.50 Hea Scott f2.40. Gregor Axworthy G f 2.80. Tot weerziens-prijs. 1ste serie: Grego- Axworthy G. w. f 1.30 2e serie: Hea Scott, w f 1.30. 3de serie: Dienares, w. f4.70. 4de serie: Buziau Kw. w. f 1.20. Finale: 1. Hea Scott. w. f2 Toto definitief: Hea Scott, w. f3.50. r' f 1.80. Dienares f4.30. Buziau Kw f2'0

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1