Agrarische politiek van den nieuwen tijd. Dingen, die men niet vergeet. STADSNIEUWS. Uit het politie-rapport. Kerkconcert Luthersche Kerk. Bestuurscrisis bij „Helder". De Heldersche Nutsspaarbank in 1943. Verrassende competitie- ïndeehng. 500 gram stroop als voorschot. Burgerlijke Stand. Anna Paulowna. Kolhorn. Wieringen. De „Sumatra" gezonken. Predikbeurten. Athletiekwedstrijden van A.V.A. DAMRUBRIEK. PUZZLE. Ut n 5^ Z0U U TOCH WEL WET EN, DATDAAROÓK DL KINDERENOPHUN iii. Den vorigen keer schreven we, dat mooie woorden over een nieuwe agra rische politiek wel gesproken kunnen worden, maar dat men daarmee in het verleden te vaak bedrogen uitkwam om nu niet méér te letten op de daden dan op bespiegelingen. En deze daden schijnen nóg maar al te vaak met de woorden in strijd. Men vergeet dan in alle eenvoudigheid van zijn denken een paar zeer belang rijke dingen. Ie. Er kan geen sprake zijn van een volledig aan de nationaal-socialisti- sche theorie beantwoordende econo mische politiek, zoolang er een we reldoorlog tegen die theorie en haar praktijk woedt. 2e. Nationaal-socialisme wil niet zijn Staats-dictatv.ur, maar volksor dening, dat wil zeggen, dat in het volk de wil tot het begrip voor een gezonde orde opgewekt moet worden, opdat er iets goeds van terecht komen kan. Deze twee dingen begrijpen de b e- lan ghebbende tegenstanders drom mels goed. Daarom hebben zij den oor log ontketend tegen een nog maar in een deel van Europa in de kinderschoe nen staande nieuwe orde. En daarom werden alle middelen der propaganda al jarenlang vóór den gewapenden oor log door het kapitalisme en zijn zoo genaamde democratie gebruikt om ver keerde voorstellingen omtrent die nieuwe orde te verbreiden. Men wist wel, dat, als eenmaal de volken in waarheid zouden begrijpen, waar het om ging, die nieuwe orde dankbaar begroet zou worden. Het ge volg van deze handelwijze Is we wezen er al eerder op dat maar wei nigen in Nederland er iets van snappen. De groote meerderheid is er tegen, meent zij en zij heeft nog gelijk ook. Want zij kent slechts een door een oor log danig mishandeld wangedrocht, dat haar als: dat is nu de nieuwe orde, werd voorgesteld. Zij wil het monster niet zien! En zij weet niet, dat wij aan dat wangedrocht een nog grooteren hekel hebben dan onze vermeende tegenstanders. Geen enkel fatsoenlijk mensch wordt nu eenmaal graag als een melaatsche boef uitgebeeld, niet waar? Zoo ongeveer stelt men zich niettemin de nieuwe orde voor en ook als er in haar naam iets heel goeds gebeurt, blijft men op een afstand, want dat goede is in elk geval besmet! Nietwaar? Aldus gaat het, opk bij velen onzer boeren en tuinders, die alle reden zouden hebben om menigen maat regel te prijzen als hij maar niet van „den gevaarlijken kant" kwam. Er is maar weinig werkelijke afkeer van een nieuwe orde, er is althans maar zeer weinig verlangen naar het voor-oorlogsche honger-bestel. Wat zegt U, was het met het oude niet zóó erg? Nou ja, verhongerd bent U als boer of tuinder niet. Maar: ik heb niet bij de hand ge tallen van veel cijfers, die aangeven hoeveel hypotheekschulden er in de jaren 1929—1931 door Noord-Holland- sche kultuurgrond-eigenaars moesten worden opgenomen. Noord-Hollandsche tuinders in de klem. Wel weet ik, dat in 1931 aan 1080 tuinders in dit gewest tezamen 675.715,— aan voorschotten met ga rantie van provincie en gemeenten werd uitgekeerd om het bedrijf gaan de te kunnen houden. Dat waren 1080 zelfstandigen, die met het hoofd tegen den zolder zaten, die geen normaal crediet meer krijgen konden. Hoeveel er al kapot waren vóór de democra tische overheden aan hulp verleenen toe waren, is moeilijk meer na te gaan. En hoeveel verdriet, erger dan honger, er achter die dikke duizend voorschotten lag, kan niemand bena deren. Welk een heerlijk begrip van vrijheid en welvaart door democratie den betrokkenen overbleef, we zullen er maar over zwijgen. Tien jaar later was er van de bedoelde credieten nog nauwelijks iets afgelost, de meesten werden slechts grooter door dat er van jaar tot jaar niet betaalde rente bijkwam. En dat ziekte maar dóór. Totdat in 1941, vroeger in de Provin ciale Staten gehoonde, menschen van de nieuwe orde invloed kregen, men schen, die op het stuk. van de agrari sche politiek gezonde gedachten hadden en wisten, dat ware vrijheid ook econo mische onafhankelijkheid moet inhou den, althans waar verantwoordelijk heidsbesef aanwezig is. Een der eerste nieuwe bestuursdaden was het treffen van een regeling voor de afwenteling van het kabbalistische schuldenjuk. Het resultaat van die regeling is, dat thans, na drie jaar, meer dan 600 cre dieten geheel werden afgelost en er van de schuld van 675.000,nog slechts 266.000,overbleef. Tien jaren kapitalistische politiek van steun aan den tuinbouw hadden geen ander gevolg dan toename van schuld en afzakkend verantwoorde lijkheidsgevoel. Drie jaren agrarische politiek van de nieuwe orde in oorlogstijd gaven aan 600 menschen een groot brok vrij heid terug en aan de anderen de zekerheid er spoedig onderuit te zul len zijn. Dit is nu maar een voorbeeld van vlak bij huis. Maar ware onze volksvoorlichting eerlijk geweest, Nederland had kunnen weten, dat het nationaal-socialisme in het nieuwe Duitschland in gigantischen omvang voor zijn boeren en tuinders vóór den oorlog hetzelfde deed als het nieuwe provinciale bestuur van Noord- Holland op kleine schaal gedaan heeft. En niet alleen ten aanzien van door le overheid gegarandeerde credieten-uit- nood, maar voor alle hupotheekschulden. Dank zij de uitmergelingspolitiek, die het wereldkapitalisme der joodsche bankhuizen na 1918 voerde, was er in de republiek van Weimar practisch geen schuldvrije boerengrond meer. Wie in de jaren 19201933 Wel eens in Duitsch land reisde en er kijk op had, dien grijnsde de boerennood overal te piat- tenlande aan. En dagelijks maakten boeren een eind aan het leven, omdat zij geen anderen uitweg meer zagen! Woekerrenten van 10—20 pet. waren geen uitzonderingen en meer en meer deed zich bij dit uitgesproken boeren volk het verschijnsel van de landvlucht voor. Datzelfde verschijnsel deed in het, minder taaie Frankrijk heele dorpen ontvolken en daar anderhalf miilioen hectaren kultuurgrond tot woesternij verworden, omdat er geen bestaan in zat. Toen kwam in 't begin van 1933 „de nieuwe orde" in Duitschland aan de macht. En zij gaf reeds in September van hetzelfde jaar het volk de Rijks-erf- hoevewet, waarvan de inleiding zegt: „De Rijksregeering wil onder ver zekering der oude Duitsche erfgebrui- ken den boerenstand als bloedbron voor het Duitsche volk behouden. De boerderijen moeten beschermd worden tegen bovenmatigen schulden last en versnippering door erflating, opdat zij duurzaam als het erfgoed der sibbe in handen van vrije boeren blijven. Er dient aangestuurd te worden op een gezonde grootte van het bezit aan landerijen, aangezien een groot aan tal levensvatbare kleine en middel- groote boerderijen, zoo gelijkmatig mogelijk over het geheele land ver deeld, de beste waarborg is voor het gezond houden van volk en staat." Bevrijding schuldenlast. Het spreekt vanzelf, dat, waar zoo principieel de belangrijkheid van het hoerendom erkend wordt, practische maatregelen ter verwezenlijking van net ideaal niet uitblijven. Bescherming tegen bovenmatigen schuldenlast moest in de gegeven om standigheden beteekenen: bevrijding van bovenmatigen schuldenlast. Twee dingen waren daartoe noodig: le. Een regeling om van bestaande overmatige schulden op korten termijn af te komen. 2e. Betaling van zoodanige prijzen voor de agrarische producten, dat geen nieuwe schulden behoefden te worden gemaakt, daarentegen oude gedelgd konden worden. Het zou ons te ver voeren, in b zon derheden te schetsen, hoe de Rijks regeering met het uitvoerende appa raat, den „Reichsnahrstand" (den Duit- schen Landstand) deze problemen tot een oplossing bracht. De te hooge renten werden zonder meer verlaagd en in denzelfden geest als de Noord-Hollandsche regeling (af lossing met behulp van de overheid) werden de Duitsche boeren in de ge legenheid gesteld van het „gouden d-k" ai' te komen. Juist dit jaar was men zoover, dat de „aflossings-commissies" zooals we ze maar gemakshalve noe men, hun werk zoo goed als geheel kon den staken, omdat de ondragelijke las ten verdwenen zijn. En voor wat het tweede punt betreft, schiep de Marktordening den gewensch- ten toestand. De Marktordening maakte den Duitschen landbouw los van de willekeur eener kapitalistische wereld markt. Zij verzekerde den producenten een geregelde afzetmogelijkheid voor redelijke prijzen.. Daarbij werd de prij- zentabel aldus opgesteld, dat de meest gewenschte producten het best betaald werden, teneinde op die wijze de noo- dige veranderingen in het bedrijf aan lokkelijk te maken. Het is volkomen duidelijk, dat zulk een politiek een stabiele bedrijfsvoering mogelijk maakt en voor de volksge meenschap als geheel een gezond be- staansfundament legt, terwijl toch de producenten het gevoel hebben, als vrije mannen te mogen werken. Duidelijk openbaart zich de waar deering voor een zoodanige politiek in het feit, dat bij het uitbreken van den oorlog, dus slechts zes jaren na het begin der „nieuwe orde," reeds 260.000 nieuwe erfhoeven gesticht waren. En nog welsprekender is het uit, dat in die enkele jaren het Duitsche Rijk voor zijn noodzakelijke voedingsmidde len van het buitenland onafhankelijk werd, al beteekent dat nog niet, dat iedereen naar believen eten kan, wat hij het lekkerst vindt. Het Duitsche volk, dat ondervonden heeft, wat een gezonde agrarische poli tiek beteekent, weet dan nu ook, waar voor het vecht en het vreest niets zoo zeer als in „het oude" te worden terug- gestooten. Zij evenwel, die wenschen rijk te worden van het op een koopje exploi- teeren der volken, zij, die leven van rente op rente en dus belang hebben bij zoo hoog mogelijke schulden, zij en de internationale sjacheraars, voor wie koren en brood, groenten en fruit, eieren en vleesch enkel handelsobject zijn, waarvan men zoo goedkoop mo gelijk koopt en zoo duur mogelijk ver koopt, zij vreezen niets zoozeer als een wereld, die het Duitsche voorbeeld volgt. Daarom mocht de wereld het nieu.we Duitschland niet kennen, daarom moet dat nieuwe Duitschland kapot gemaakt worden. En daarom heeft men ook in Neder land wél geschreeuwd over voor para sieten onaangename maatregelen in het Derde Rijk, maar angstvallig gezwe gen over de voor het eigenlijke vólk zegenrijke uitredding uit den kapitalis- tisch-democratischen nood. Een uitredding, die begon bij een gezonde, natuurlijke ordening van het agrarische leven en bedrijf. Wij willen in een volgend artikel nog even nader ingaan op hetgeen de agra rische politiek van de nieuwe orde in 't bijzonder voor ons land in de toe komst zal moeten bereiken en zal kun nen bereiken, als men eindelijk be grijpt, waar het om gaat. D. v. d. B. Door een bewoner van de Vischstraat werd aangifte gedaan, dat een jongen eenige glasruiten van zijn woning had stukgegooid. Tegen een juffrouw zal procesver baal opgemaakt worden inzake het on bevoegd voorhanden hebben van distri butiebescheiden- Uit een woning in de Kroonstraat is een bedrag van 50 ontvreemd. Wij vestigen er de aandacht op, dat voor het kerkconcert, dat gegeven wordt a.s. Zondag, des namiddags half drie, in de Luthersche kerk aan de Weezenstraat, kaarten verkrijgbaar zijn bij den muziekhandel Strang en even tueel nog aan het kerkgebouw. Tenein de teleurstelling te voorkomen is het evenwel gewenscht zich zoo spoedig mogelijk van plaatsen te verzekeren. Naar wij van goed ingelichte zijde vernemen, heeft de algemeene jaar vergadering van de v. v. „Helder" 't noodige stof doen opwaaien. Er wer den harde nooten gekraakt, die, ge zien het fraaie seizoen, eenigszins vreemd aandoen. De critiek ging voornamelijk uit van den heer Kelder, die reeds ge- ruimen tijd belangrijke functies bij „Helder" bekleedt. Bij de bestuursverkiezing werd genoemde heer gekozen, welke ver kiezing nog in dezelfde vergadering werd geannuleerd, wegens het on geoorloofd stemmen van eenige leden. De tweede vergadering, die van zelfsprekend noodzakelijk was ge worden, bracht een gelijk aantal stemmen voor beide partijen. Het huidige bestuur trad toen volledig af en wilde ook van een neutrale commissie niets hooren. Gelukkig schijnt alles in den loop van deze week weer in goede ba nen geleid te zijn en zal binnen kort de derde jaarvergadering te verwachten zijn. Wij hopen, en zijn daar trouwens van overtuigd, dat „Helder" de kracht zal vinden deze bestuurscrisis te boven te komen én dat ook thans de vereeni- gingsbelangen nummer één blijven. Wij meenden er goed aan te doen den gang van zaken bekend te maken, aan gezien de vreemdste en doorgaans ge heel onjuiste geruchten de ronde doen. Nogmaals: mogen de verantwoor delijke „Heldcr"-bestuurders hier hun taak beseffen en begrijpen, wat zij aan de gemeenschap verplicht zijn. Een koel hoofd en een klaar inzicht zijn de twee zaken, die men de desbetreffende instanties thans mag toewenschen. De toename van het inleggerskapitaa' en die van het aantal spaarders heb ben zich in het afgeloopen jaar voort gezet en een omvang bereikt als nog nooit te voren is voorgekomen. Het saldo tegoed steeg met meer dan een miilioen gulden en het aantal spaarders vermeerderde met 1200. Deze buitengewone stijging vraagt te meer aandacht, omdat de bevolking van Den Helder, tengevolge van evacuatie, juist in het afgeloopen boekjaar zoo sterk is teruggeloopen. Naar schatting is thans nog minder dan 1/3 van de bevolking van 1939 overgebleven. Naast de in het vorig jaarverslag genoemde factoren, is de toename ongetwijfeld mede een gevolg van de propaganda onder de jeugd, waarmede ook dit jaar krachtig werd voortgegaan. Zonder twijfel heeft ook het waardeloos verklaren met recht tot inlevering van de 1000 en 500 bankbiljetten den inleg belangrijk be- invloed. Velen maakten gebruik van de door de Overheid aangeboden ge legenheid om door tusschenkomst van de Spaarbank de tegenwaarde te ver krijgen; op deze wijze werd een bedrag van 144.000 bij de spaarbank inge legd. Tengevolge van deze verordening brachten vele spaarders de 100 bil jetten naar de spaarbank, daar men vreesde, dat ook deze biljetten ongel dig zouden worden verklaard. Hoewel nauwlettend wordt toegezien dat geen gelden, welke niet bij een spaarbank thuis behooren, worden in gelegd, bestaat er wel eenige twijfel of het doel van dit streven ten volle werd bereikt. Mede in verband met den bijzonderen plaatselijken toestand werd de grootst mogelijke liquiditie der spaargelden in acht genomen. Overgaande tot een meer gedetail leerde beschouwing van de resultaten over 1943, kunnen wij het volgende vermelden: Ingelegd werd in 1943 een bedrag van 2.353-117,95, dit is 795.934,89 meer dan in 1942. Terugbetaald werd in 1943 1.331.521,21. dit is 19-881,22 meer dan in 1942. Totaal werd ingelegd en terugbe taald in 1943 '684.639.16, dit is 815.816,11 meer dan in 1942. Het aantal posten van inleg bedroeg in 1943 21.098 (v.j. 14.408) en het aantal posten van terugbetaling 8.605 (v.j- 9 544). Aan de inleggers is in 1943 81.400,80 aan rente vergoed, dat is 17-908,33 meer dan in 1942, hiervan werd tus- schentijds (in den loop van het boek jaar) reeds een bedrag van 1.590,74 uitbetaald. Het aan inleggers verschuldigde ka pitaal (op 1 Januari 1943 2-688.729,86) vermeerderde met 1.101 406,80 tot 3.790.136,66. In 1943 werden 1538 nieuwe boekjes uitgereikt (vorig jaar 873), daarentegen 338 boekjes ingetrokken (vorig jaar 422). Het aantal in omloop zijnde spaar bankboekjes, bij den aanvang van het jaar 12.936, steeg met 1200 tot 14.136- Maatregelen tot bevordering van het spaien. Met het gratis beschikbaar stellen, ten behoeve van jonggeborenen van een spaarbankboekje met een eersten inleg van 1 werd voortgegaan. Het aantal op 31 Dec. 1943 in omloop zijnde boekjes van jonggeborenen be draagt 1312. Het sparen van klein geld door mid del van spaarbusjes nam in 1943 weer toe. Op 31 Dec. waren in omloop1 on geveer 2450 busjes. In de busjes werd in 1943 een be drag van 23.783,81 gespaard (vorig jaar 10.003,19). Het aantal ledigingen bedroeg in 1943 2-255. In verband met den bijzonderen plaatselijken toestand werd in 1943 de Wereldspaardag niet herdacht. De resultaten van het schoolsparen zijn ook dit' jaar weer veel gunstiger dan vorig jaar. De in den aanvang van het jaarverslag vermelde krachtige propaganda heeft hiertoe ongetwijfeld veel bijgedragen. 4 Gespaard wordt thans op de scholen van de heeren: J. Adolfs, N. H. Bier steker, S. de Bock, R. Gravenmaker, R den Hartog, C. lest, A. Kramer, W. F- Louwrier, H. J. Marinus, H- N. Muts, C. Prinsen, W. C. J. Veth, R. Windsma en J. Sinjewel en bovendien op de scho len der gemeente Den Helder in de evacuatie-oorden Breezand en Schagen. resp. van den heer A. den Broeder en mej. E. Visser. Men is zeer erkentelijk voor de lofwaardige medewerking, welke bij het sparen op school vet- leend wordt door het onderwijzend per soneel. Helder en H.R.C. wisselen. In de afgeloopen week werden de verschillende afdeelingen in ons blad gepubliceerd, die vooral betrekking hadden op ons rayon. Belangrijke wijzigingen. Was de N.V.B. door het systeem van promoveeren twee jaar achteréén ge bonden aan dezelfde afdeelingen, nu de promoties inmiddels hebben plaats ge had is hij daar weer vanaf geweken en heeft hij de verschillende afdeelingen radicaal door elkaar gedaan. Helder, dat twee maal achteréén in 3B zoo'n goed figuur heeft geslagen, is naar 3A overgeplaatst in een voor Hel der totaal vreemde afdeeling. Alleen DTS, Kinheim en Terrasvogels zijn oude bekenden, terwijl Schagen. GVO en VVZ geheel nieuw voor Helder zijn. De gepromoveerde vierde klassers Zaanlandia en ADO 1920. waarvan vooral de laatste goed sterk is, zijn heelemaal voor Helder onbekend, al heeft Zaanlandia een 15 jaar geleden al eens met Helder in de derde klasse be speeld. Op het oog een aardige afdeeling, die niet zoo sterk aan doet, maar Helder weet zelf wel. dat juist deze clubs uit de Zaan groote struikelblokken kunnen vormen en wij voor ons meenen dan Toelichting. - Van 9 tot en met 22 Juli a s- kan men op de bonnen 175 en 176 Algemeen een voorschot van 250 gram stroop per bon verkrijgbaar. Men moet er rekening mede houden, dat deze hoeveelheid geen extra rantsoen vertegenwoordigt, doch te zijner tijd wederom zal worden ingehouden, even als dit met het onlangs gegeven voor schot suiker zal geschieden. Voorts is bon „Algemeen 177" aangewezen voor het koopen van 250 gram jam e.d. Gedurende bovengenoemd tijdvak ge ven verder de bonnen „Boter 29A" en „Boter 29B" elk recht op het koopen van 125 gram boter. Voor kinderen ge boren na 31 December 1925 is van 9 Juli tot en met 19 Augustus a.s. bovendien 125 gram boter verkrijgbaar op de bon nen „Boter 32A". Op de bonnen „Algemeen 180" en Reserve C 58, D 58 en E 58 kan men naar keuze een stuke eenheidstoiletzeep of 250 gram waschpoeder koopen Men zal evenwel ln het algemeen genoegen moeten nemen met het artikel, hetwelk de winkeliers in voorraad hebben. Zoowel op de bonnen „Algemeen 179" aangewezen voor eenheidstoiletzeep, als op de bonnen „Algemeen 180" en Re serve C 58, D 58 en E 58 aangewezen voor waschpoeder of eenheidstoiletzeep kan men zeven kilogram droge vuile wasch bij een wasscherij laten behan delen. De geldigheidsduur van de voor waschpoeder aangewezen bonnen „Al gemeen 153" en Reserve C 50, D 50 en E 50 is verlengd tot en met 5 Augustus a.s. Ook op deze bonnen kan men in plaats van waschpoeder eenheidstoi letzeep koopen. Zooals bekend mag men op de nieu we bonnen reeds Vrijdag 7 Juli, van des middags 12 uur af, koopen. Petroleum voor kookdoeleinden. Van 8 tot en met 26 Juli '44 geeft elk der bonnen „28" van de bonkaart U 403 voor kookdoeleinden recht op het koo pen van één liter petroleum- ook dat deze afdeeling voor Helder althans meer moeilijkheden zal opleve ren dan verleden jaar. Voorloopig liikt ons district met Helder, DTS en Scha gen lang niet kansloos. De derde klasse B is 3C geworden. Bloemendaal, HFC, TIJBB, Schoten en de Zandvoortmeeuwen zijn in hun eigen omgeving gebleven. Beverwijk, DEM, Succes en HRC kwamen over uit 3A, terwijl Ripperda uit de vierde klasse kwam. HRC zetelt nu dus in Helder's oude afdeeling en het zal ons interesseeren of zij kans ziet de prestatie van onze oudste derde klasser te evenaren. Naar wij vernemen ontvangen de roodjes eenige versterkingen, iets wat wel noo dig is om een goed figuur te slaan. In ieder geval hebben wij na het slechte seizoen van HRC nu moer ver trouwen in haar verrichtingen. De vierde klasse A is onveranderd gehandhaafd en we krijgen dus weer de vertrouwde clubs als BKC, W-- Waard, Watervogels, Atlas, enz enz. Res. 3e klasse A: In deze afdeeling is Schagen 2 ingedeeld, die dus tegen de verwachting in toch gepromoveerd is. Zij trof een sterke afdeeling, met OSV 2; Zaandijk 2; ZVV 2 en Alkm. Boys 2. Res. 3de klasse B. HRC 2 heeft oogen- schijnlijk een aardige afdeeling, waar bij zij zeker niet kansloos is. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling om het tweede HRC-elftal te vormen uit oud-eerste-elftalspelers, dus Siersma Gelderbeek, Post e.d. OSV 3, KW 2 vormen de krachtigste tegenstanders, althans op papier. Res. 3de klasse C. In deze afdeeling heeft zelfs HRC 3 haar plaats weer ingenomen. Het pleit wel voor optimis me in de roode gelederen om nu het derde elftal weer zijn oude plaats te doen innemen. Zij zijn prachtig ingedeeld met clubs als Haarlem 3, HBC 2, de Kennemers 3, RCH 3, Santpoort 2, TIJBB 2, de Zandvoortmeeuwen 2 en Bloemendaal 2. Een pracht indeeling voor de jonge krachten. De res. 2e klasse werd nog niet gepu bliceerd, zoodat Helder 2 nog niet in gedeeld is, maar ock Helder 3 ont breekt. nog in de ,res. 3e klasse. Ook deze elftallen zullen binne. kort wel volgen. ANNA PAULOWNA. Geboren: Bastiaan W.. z.v. M. K. Saarloos en A. Andeweg. Janna J. M., d.v. A. van Iwaarden en Joh. G Klap. Rudolph F,, z.v, J. P. G. A. Breur en P. M. Septer. Gezina E. A., d.v. C. Angevare en H. C. Raven. His J.» z.v. H. Wilms en A. Geerligs. Jantje, d.v. P. Glim en M. W. van der Veer, Wilhelmina J. G.. d.v. W. B. J. Spie- rings en M. J. Rosloot. Jannes, z.v. T. Borgo en Jac. v. Dalen. Femmigje, d. v. L. Brugge en F. Groen. Hendrina, d.v. K. Visser en D. de Boer. Jan L., z.g. J. de Jong en M. Zoon. Jannetje M., d.v. H, Dragstra en E. van der Mo len. Gerardus M., z.v. C. J. Smiers en C. Rustenburg. Willebrordus. z.v. Joh. Mosch en Joh. M. van Dijk. Leen- dert, z.v. L. Wijngaarden en M. C. Duij- zer. Nely A., d.v. Joh. Schouwenaar en G. H. van Dijk. Gilles, z v. C. van Dalen en H. Bos. Theunis. z.v. J. van der Wal en Sj. Elzinga. Johannes C., z.v. J. W. van der Zon en M. van Koo- ten. Elizabeth. d.v. Jac. J. van Kooten en M. M. Angevare. Antonius A. H. z.v. H. Th. Blom en H. M. de Groot. Johannes N., z.v. N. L. Steenvoorden en A. M. Kunnen. Ondertrouwd: G. van Bruggen en Joh. Wisse. P. J. van Kesel en A. de Leeuw. W. J. Peetoom en J. Geerligs. Getrouwd: P. J. H. Winnubst en A. G. Ruitenburg. L. Cornelissen en M. C. Mosk. A. Blok en E. Oostdijk. Overleden: Joh. A. Rosloot, oud 52 jaar. P. J. Isaksson, oud 60 jaar. A. Cornelissen, oud 68 jaar. C. H. Na- ber Jd., oud 9 weken. Jac. Heddes, oud 88 jaar. G. Keppel-Wiggers, oud 42 jaar. G. van Dalen Cz.. oud 2 dg. WIERINGEN. Geboren Willem H., z.v. G. Engel en A. Westerbeke. Agatha C., d.v. J. C. Snijder en C. Brakenhoff. Armand A., z.v. H. Ballast en L. H. Klok. Taeke K. C., z.v. H. Veenstra en J. Kooistra. Alie H.f d.v. S. Slikker en G. de Vries. Ondertrouwd: A. Oltmanns en G. Martens. C. Engel en D. M. Bot. Overleden: Dieuwertje Hegeman, oud 80 jaar, wed. van C. de Wit. Nan Rotgans, oud 85 jaar, wedn. van Wijntje Poel. TEXEL. Geboren: Anna A., d. v. A. Slegh en M. Dekker. Hans, z. v. C. P. Moojen en D. J. Eelman. Albert, z. v. L Bruijn en P. Mantje. Cornelis, z. v. M. C. Scha kel en M. J. Verhoeven. Getrouwd: Gerardus van Beek en Fijgje C. Plaatsman. Overleden: Peter Visman, 3 dagen. Gerardus J. Witte, 17 j. Gevonden voorwerpen. Een porte- monnaie, een halsketting, een haarkam. Politic. Gevonden: kinderregenmantel, portemonnaie met f 1, huissleutel, vulpen houder met glaen pen. Slagbal wedstrijd. - Donderdagmiddag werd tusschen twee meisjes-vijftien- tallen van de drie hoogste klassen, der o. 1. scholen van Kolhorn en Bar- singerhorn een slagbalwedstrijd ge speeld, welke door Kolhorn werd ge wonnen met 57—42. Het was een aardige ontmoeting zon der veel krachtsverschil. Toch viel op, dat het slagwerk der bezoeksters beter Onderwijs. - De heer J. Geerts. hoofd der r. k.-school voor gewoon lager on derwijs te Hippolytushoef, is benoemd tot hoofd eener openbare lagere school te Rotterdam. Geslaagd. - De heer L. Nater. amb tenaar ter secretarie alhier, behaalde, na ook voor het mondeling gedeelte te zijn geslaagd het diploma gemeente administratie I. KROPMAN'S LAATSTE WEDSTRIJD ALS AMATEUR TE WIERINGEN. Tijdens de Zondag te houden wed strijden op de Wieringer wielerbaan zal de sprintkampioen van Nederland, Chris Kropman, tegelijkertijd afscheid nemen van de amateursklasse. Dat hij na zijn twee nederlagen in de revanchewedstrij den dezen keer wil winnen van den zeer snellen Cor Bijster, laat zich levendig bcgriipen. Het publiek te Wieringen krijgt derhalve en interessanten strijd te zien, die nog wordt verhoogd door de sprintwedstrijden die Jef v. d. Vijver zal rijden tegen Piet Smits uit Tegelen. Dethmer Klink rijdt een achtervolging tegen Theo Hopstaken uit Roosendaal, die tijdens de kampioenschappen even eens enkele zeer snelle ritten reed in de poursuite en o.a. Cor de Best versloeg. Verder zijn er de traditioneele afval, tien K.M. en klassementwedstrijden, ter wijl na de pauze een 60 K.M. koppel- wedstrijd wordt gereden met acht kop pels. De favorieten zijn KlinkChris van Gent met als directe tegenstanders Matena—Heslinga, v. d. VijverHop staken, Smits—Wijdenes en Reuter—v. d. Wal. Van de overige drie koppels, t.w. DeykersDietvorst, Schelfhoutde Gans en MijndersVan As, zijn eerstgenoem- den de besten. Intusschen kan het een prachtige wielersportmiddag worden op de mooie Wieringer baan. De in geallieerden dienst varende Nederlandsche kruiser „Sumatra" (6670 brt.) is op een mijn geloopen en waar schijnlijk gezonken, aldus hebben leden van de bemanning, die de Noord-Fran- sche kust hebben bereikt, medegedeeld. ERGER U NIET, ALS BIJ ANDEREN LICHT UITSTRAALT, MAAR WAAR SCHUW DE OVERTREDERS. KIJK OOK EENS NAAR DE ACHTERZIJDE VAN UW EIGEN HUIS. ZONDAG 9 JULI 1944. Herst. Ev. Luth. Gem. Weezenstraat. 10.45 uur, ds. W. J. F. Meiners van Amsterdam. Liturgie en zang van het Kerkkwartet. Ned. Herv. Gem. Doopsgez. kerk. 10.30 uur ds. H. A. Enklaar (Doop). Diensgebouw Palmstraat, 10 u., de heer Broekman van Alkmaar. Evangelisatie Vijzelstraat. Zon dag v.m. 16.30 en n.m. 7 uur, Samenkomst; n.m. 12.15 en 2.30 uur, Zondagsschool; Woensdag nm. 7.30 uur, Bijbelkring; Don derdag n.m. 7.30 uur, Vrouwenkrans; Vrij dag n.m. 8 uur, Zangdienst; Zaterdag n.m. 8.30 uur, Bidstond. Chr. Gerei, Kerk a. d. Steengracht, v.m. 10 en nm. 5 uur de heer J. Rebel. Geref. Kerk Stationspark. 10 en 5.30 uur, ds. A. A. v. d. Leer van Oosterend (Texel). Julianadorp, 2.30 uur, ds. A. A. v. d. Leer van Oosterend (Texel). TEXEL. Ned. Herv. Gem. Den Burg 10 uur ds. Visser; 7.30 uur gemeente-avond in de kerk. Oosterend 10.30 uur ds. Kok. Den Hoorn 10.30 uur de heer Giet hoorn. Maandcollecte. Eierland 3 uur ds. Visser. Waal 10 uur de heer G. C. Tromp, hulp prediker te Amsterdam. Koog 3 uur de heer Tromp. Doopsgezinde Gem. Den Burg 10 uur ds. A. J. Snaaijer van Leiden. De Waal 10.30 uur ds. v. d. Veer, Geref. Kerk. Den Burg 10 en 7.30 uur dienst. Oosterend 10 en 3 uur dienst. Geref. Kerk H.V. Oosterend 10.30 en 3.30 uur dienst. Ned. Herv. Gemeenten. Schagen, 10 uur, mej. Elink Schuurman van Den Helder. Valkkoog en St. Maarten, geen dienst. Schagerbrug, 2.30 uur, ds. Joh. J. Brijker, Oudesluls, 2.30 uur, ds. H. Cramer. Burgerbrug, 10.30 uur, ds. Joh. J. Brijker. Kolhorn, 8 uur, cand. K. J. Bosma. Ê,nna Paulowna, 11 uur, prof. dr. J. de Zwaan, te Leiden, bevestiging van cand. J. de Zwaan. 3 uur, ds. J. de Zwaan. In trede. Warmenhuizen, 2.30 uur, ds. Klein Was- sink van Alkmaar, Dirkshorn, 8 uur, ds. C. M. de Jong, be vestiging kerkeraadslid. Oudkarspel, 10.30 uur, ds. C. M. de Jong van Schoorl. Schoon, 10.30 uur, de heer Van Santen van Oudkarspel. Groet, zie Schoorl. Slootdorp, 10 uur, ds. Meijer Drees. Middenmeer, 2.30 uur, cand. Van Wezep Wieringerwerf, 7.30 uur, de heer Van Blijenburgh. Oosterland, 10.30 uur, ds. Van Beek. Westerland, 7.30 uur, ds. Van Beek. Heerhugowaard, 10.30 uur, ds. de Mooy. Nieuwe Niedorp, 3 uur, ds. Koole. Zuid-Scharwoude, 8 uur, ds. de Mooy. Koedijk, 3 uur, ds. Bloemhof! van Hei- loo. Broek op Langendijk, 10 uur cand. Mel- l\k van st. Pancras; 7 uur, ds. Koole, voorber. H.A. Doopsgezinde gemeenten. Barsingerhorn, 10.30 uur, ds. Oosterbaan. Burgervlotbrug, 2.30 uur, ds. J. A. Oos terbaan. Hippolytushoef, 10.30 uur, ds. Lugt. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Broek op Langendijk, 10 uur, ds. Leen- dertz van Haarlem. Geref. Kerk. Schagen, 10 uur, ds. v. d. Mije; 2.30 uur, ds. v. d. Mije. Openb. Belijdenis en voorber. H.A. Kolhorn, 9 uur, cand. Kuiper van Am sterdam; 2.30 uur, cand. Kuiper, Voorber. Langereis, 3 uur, ds. Van Arkel. Broek op Langendijk, 10 en 3.30 uur, ds. Donner. Noord-Scharwoude, 10 uur, ds. Van Ar kel, H. A. 4.30 uur Nabetrachting. Dirkshorn, 10.30 en 3.15 uur ds. S. Idema, em.-predikant te Alkmaar. Krabbendam, 10 en 3 uur, ds. Bosma. Warmenhuizen, geen dienst. Evangelisatie. Schagen, 10.15 uur, ds, J. van Swaak. Schagerbrug, N.H. kerk, 2.30 uur, de heer E. L. de Witt van Wieringerwaard. Winkel, zaal Groenhart, 10.30 uur, de heer A. van Zetten. Hippolytushoef, 10 uur, de heer O. Deen. Den Oever, 10 uur, de heer C. N. Graaff; 8 uur, ds. J. D. Kleijne van Alkmaar. Doop en bevestiging nieuwe leden. wieringerwaard, 10.30 uur, de heer De Witt. 12 uur, Zondagsschool; 8 uur de heer A. van Zetten. Breezand, 9.30 uur, de heer P. Boon- 's middags geen dienst wegens intrede ds! De Zwaan te Anna Paulowna. Bergen, Maranatha, 10.30 uur ds. C A ter Linden van Zeist. Chr. Geref. Kerk. Broek op Langendijk, 10 en 3 uur, Lees- dienst, MARKTBERICHT IJMUIDEN. IJmuiden. 6 Juli. Tarbot groote f8.50»* 6.30 kl. tarbot f 5.35—3.75, gr. griet f 5 35 kl. griet 12.70, gr. tong 18-7.45, kl. tong £5.852.50. muilen f 1, gr. roode poon f3 kl roode poon f 1.20, wijting 80 ct„ kabel! Jauw f2.20, gr. gul f 1.65, kl. gul ie srt> f 1.35, idem 2e srt. 88 ct., kl. makreel 55 ct.' middelschol f 3, kl. schol f 2.50. kl. schol 2e srt. f 2. idem 3e srt. 80 ct., idem 4e srt 50 ct., gr. hake f 2.25, kl. hake f 1.70, aijgj per kg. IJmuiden, 7 Juli. Gr. tarbot fa, kl. tar bot f 5—3.50, gr. griet f 5, kl. griet f 2 5# gr. tong f 7, kl. tong f 5.50—2.50. kl. roódé poon f 1.20, kl. middelsehol f2.50, kl. schol 2e srt. f 2, iem 3e srt. f 0.80, idem 4e sdt f 0.50, kl. schar f0.30, vischpuf f o.lo, alles per kg. De Alkmaarsche athlettekvereenieing AVA organiseert Zondagmiddag op Tiet gemeentelijk sportpark te Alkmaar na tionale wedstrijden. Niet minder dan 25 nummers moeten verwerkt worden en van deze nummers zijn er verschillende, die 4 of 5 series vereischen Een vol programma dus, zij het vrijwel zonder groote sterren. Misschien zullen velen het betreuren, dat de A-klassers niet aanwezig zijn, misschien zou het propagandistisch goed geweest zijn, naar Alkmaar een groep der beste athleten te zenden, echter ook zonder deze zullen de wedstrijden het aankijken volkomen waard zijn. De „toekomst" krijgt nu een kans en dat beteekent, dat de strijd in de meeste nummers volkomen open zal zijn. En toch is er één nationale kampioen: Frits de Ruiter. Hij zal op de 3000 meter starten en o.a. uitkomen tegen den be kenden Helderschen langen looper Huur man en tegen den niet minder bekenden Overdijk van de AAC. Dammen KAMPIOENSCHAP VAN ALKMAAR. Donderdag a.s. beginnen de wedstrijden voor bovengenoemd kampioenschap, die ditmaal op bijzondere wijze geregeld zijn. Wij komen hierop nog nader terug. Oplossing Probleem 1855 (a. en b.) a. Groote bord. Stand. Zw. 11 sch. op: 7, 8, 9, 10, 11, 14, 17, 21, 25, 27, 36 en dam op 26. Wit 11 sch. op: 18, 24, 28, 29, 32, 34, 38, 40, 41, 45, 47. Opl. 1. 18—12 (zw. 7X18), 2 29—23 (zw. 18X20), 3. 47—42 (zw. 26X1 30), 4. 40—35 (zw. 36X47), 5. 35X2 (zw. 47X22), 6. 3X16 (zw. 27X38), 7. 16X42! b. Kleine bord. Stand. Zw. 9 sch. op: 71, 72, 73, 74, 63, 64, 52, 54, 44. Wit: 9 sch. op: 43, 31, 32, 33, 34, 22, 23, 13, 14. Opl. 1. 31—41 (zw. 52X31), 2. 32—41 (zw. 31X52), 3. 43—53 (zw. 63X42), 4. 22— 32 (zw. 42X21), 5. 33—43 (zw. 54X33), 6. 23X84 (zw. 44X23), 7. 84X11! Combinaties. I. Zw. 6 sch. op: 12, 13, 14, 16, 22, 25. Wit 6 sch. op: 15, 23, 29, 33, 40, 49. Wit speelt 4034, en zwart mag nu niet 13— 19? omdat dan volgt 3430, 1510 en 10X8! II. Zw. 7 sch. op: 6, 8, 9, 13, 28, 36, 38. Wit 8 sch. op: 11, 27, 29, 31, 34, 35, 37, 48. Wit speelt: 35—30, 48—43, 30—24, 37—32, 29—23 en 23X23! Ter oplossing voor deze week: Probleem 1856 van A. Roos te Alkmaar, Groote bord). Zw. 12 sch. op: 1, 9, 10, 13, 16, 20, 24, 28, 29 30 34 40 Wit 10'sch. op: 12, 21, 37, 38, 39, 41, 42, 43, 45, 46. b. Kleine bord. Eindspel. Zw. 2 sch. op: 64 en 51. Wit 2 sch. op: 43 en 32. Voor beide geldt: wit speelt en wint, Opl. volgende rubriek. Onze Eerste Juli-Opgave. Een moeilijke lettergreep-puzzle. De 12 bedoelde woorden waren: 1. Betuline, 2. Escudo, 3. Zilverreiger, 4. Interpellatie, 5. Coniferen, 6. Horatius, 7. Totaliter, 8. Inseparabel, 9. Gtrandole, 10. Integriteit, 11. Najade, 12. Goniome trie. Zooals men ziet vormen de eerst» letters het woord Bezichtiging. Onze Nieuwe Opgave (No. 2 der Juli- serie). De middelste letters. Van de hieronder gegeven 63 letters kunnen de 9 wooiden van 7 letters ge vormd worden, die voldoen aan de ver der gegeven omschrijvingen. Heeft men de juiste woorden onder elkaar gezet, dan vormen de middelste letters den naam van een bekend....? De Letters: 9 x a, 4 x b, 5 x d, 13 x e, 1 x g, 1 x k', 4 x 1, 5 x m, 6 x n, 3 x o, 1 x p, 6 x r, 2 x t, 2 x v en 1' x z. Omschrijvingen. 1. plaats bekend door glasindustrie, 2. orders geven, 3. muziekinstrument, 4. kan gesloten worden, 5. lekker vleesch, 6. met overleg uitwerken, 7. plaats in Noord-Holland, 8. kaartspel, 9. deel van een kasteelmuur. Welke woorden en welke naam zijn bedoeld? Oplossingen (2 punten) inzenden tof uiterlijk Vrijdag 14 Juli 12 uur aan het Bureau dezer Editie onder motto: Fuzzle- Rubriek. Plv. hoofdredacteur: Jac. Broersen te Hoorn; chef nachtredactie: J. Werkman te Alkmaar; kunst, letteren, rechtbank: H P. v. d. Aardweg te Alkmaar; prov. nieuws: D. A. Klomp te Alkmaar; red.- secr.: TJ. N. Adema. Verantw. voor de adv.rubriek W. Ra- getlie te Koog aan de Zaan; voor de plaatsel adv.: Mej. F. Muller, Den Helder. Alt. TANTE BEP B'J MOEDER 2IT TE x\ praten EN WIEPEN WINC, /X qAUW EVENTJES EEN BOODSCHAP HOETEN 1» DOEN,VRAAC,T TANTE "MAAR KINDERS, ZIET DE KRUIDENIER JUUIE NIEV OVER HET HOOFD? A "ZEC, EENS TANTE Z» BENT UC,EEN KLANT VAN SIMON DE WIT?ANDERS BEURT qEHOLPEH WORDEN EIRe êcAój AdéRo'-wafèl draagt zijn V* vj,)naaiTi en..» WAFELBAKKERIJ

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 2