DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLAND r|S| Eerstvolgende dagen zware aanvallen verwacht. Nieuwe Britsche aanval ten Z.W. van Caen. Invasie kostte minder dooden dan de V. 1. Von Kluge vertelt: „Wij zullen harde slagen toebrengen," Terroristen en saboteurs terecht gesteld. Luchtmacht bestookt de bolsjewisten. Moordaanslag te Hengelo. Weermachtbericht Harde qevechien iusschen Pripet en Duna. Luchtterreurop Duitsche steden. Verduister v. 22.005.45 u, Aanstelling bij de Neder- landsche politie. V. 1 op Londen. Plundering en chaos in Londen. Bevolking eischt schuilkelders. Omsingelingsring verbroken. Fransche vluchtelingen kampen aangevallen. De houding1 van het Noorsche volk. Onze huismoeders.. De passar Purmerend. _JL. MtL Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. DINSDAG 18 JULI 1941. HELDERSCHE EDITIE. 88e Jaargang, No. 16S, 2 pagina's. Hoofdredacteur: H. M. c. SCHRöDER Alkmaar. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarTef: Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 et- per m.m. Bij contract binnen een Jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de gebeele oplage op aanvrage. (Van den oorlogscorrespondent van het DNB in het Westen, Alex Schmal- fuss).„Wy verwachten de eerstvol gende dagen zware aanvallen van den vijand. Maar wij zullen hem dienover eenkomstig ontvangen en hem slagen toebrengen, waaraan hij zijn heele leven zal denken." Aldus de nieuwe Opperbevelhebber van de Duitsche Weermachtdeelen in het Westen, gene raal veldmaarschalk Hans Günther von Kluge, tijdens een ontvangst, die hij in zijn hoofdkwartier gehouden heeft voor de Duitsche oorlogscorresponden ten. „De situatie", zoo ging de veld maarschalk voort, „is ongetwijfeld moeilijk. Maar men kan haar meester worden en wij zullen haar ook mees ter worden." In warme bewoordingen liet de gene raal veldmaarschalk zich voorts uit over zijn ouden, trouwen medestrijder, gene raal veldmaarschalk Rommel. „Het is duidelijk, dat Rommel en <lk niets onge daan laten, om klaar te komen met onze oude vijanden, de Engelschen en Ameri kanen, met wie wij reeds in den eersten wereldoorlog en in het eerste deel van dezen oorlog gestreden hebben." De veldmaarschalk draagt alleen het ridderkruis met het eikenloof en de zwaar den, het ijzeren kruis le klasse, het Ver- wundetenabzeichen en het lint van de Ostmedaille. Hij is een van die opper bevelhebbers, die uit de voorste linie aanvoeren en steeds zeer nauw contact Dc Höhere (j- und Polizeiführer en Generalkommissar für das Si- cherjieitswesen maakt bekend: Wegens den laffen moordaan slag op 15 Juni 1944 te Amsterdam op leden van de bezettende macht is op 16 Juli 1944 een aantal gear resteerde terroristen en saboteurs standrechtelijk doodgeschoten. De Höhere ((- und Polizeiführer und Generalkommissar für das Si- cherhèitswesen maakt bekend: Wegen den laffen moordaanslag op den afdeelingsleider van het bureau van den burgerleken stand van Daalen op 15 Juli 1944 te Rot terdam is op 17 Juli 1944 een aantal gearresteerde terroristen en sabo teurs standrechtelijk doodgeschoten. Vele honderden Duitsche slagvlieg tuigen hebben Zondag onophoude lijk zware aanvallen gedaan op de stootformaties. en de voorste linies der bolsjewisten. Vooral in den centralen sector van het Oostelijke front, In de gebieden ten Oosten van Sokal en ten Oosten van Sloczof bracht de Duit sche luchtmacht den geheelen dag den vijand zeer zware slagen toe. In den sector van Sokal verrasten eskaders Duitsche slagvliegtuigen een bolsjewistische pantsereenheid juist op het oogenblik, waarop zij uit een bosch te voorschijn kwam en open ter rein probeerde over te steken. Van ge ringe hoogte stortten de Duitsche slag- vliegtuigen zich van alle kanten op de pantserwagens en bestookten deze met zwaar vuur. Reeds na enkele minuten bood het tooneel een dramatisch beeld. Verscheidene vijandelijke pantserwa gens stonden in 'ichterlaaie andere zwaar beschadigde Sovjet-wagens pro beerden zich in eer; bosch in veiligheid te stellen. De vijandelijke formaties werden totaal uiteengeslagen er; kwa men niet meer tot nen voorgenomen aanval op de Duitsche linies. Ook in den sector ten Noorden van Pruzany ondersteunden sterke formaties slag vliegtuigen het Duitsche leger door voortdurende aanvallen op vijandelijke batterijen en infanteriestellingen. De vijand leed hier zware, bloedige ver liezen. Bij een succesvollen aanval op de aanvoerwegen der bolsjewisten ver nielden Daitsche slagvliegtuigen daar enboven nog meer dan h:-r.derd be spannen en gemotoriseerde voertuigen der bolsjewisten. In den Noordelijken sector van het Oostelijke front lagen de zwaartepun ten van de Duitsche luchtaanvallen in de gebieden ten Westen van Opocsch- ka, ten Westen van Oetena en ten Noordoosten van Drissa. Ook hier werden talrijke pantserwagens en stuk ken geschut buiten gevecht gesteld en vele volgeladen vijandelijke voertuigen werden vernield. Aan het Karelische front was op nieuw het bolsjewistische aanvoerver- keer in het gebied van Aeyrapaa het doel van geconcentreerde aanvallen door Duitsche slagvliegtuigen en Fin- sche bommenwerpers. Door hevige bombardementen werd de vijand op deze voor hem bijzonder kwetsbare plaats opnieuw zwaar getroffen. In scheervlucht op de doelen af. Ook Maandag hebben sterke afdee- lingen Duitsche slagvliegtuigen vooral in het gebied Sloczow en Grodno, waar zich op het oogenblik het zwaartepunt van de bolsjewistische doorbraakpo gingen afteekent, hun krachtige lucht aanvallen op bolsjewistische pantser- stooigroepen voortgezet. De in gesloten formaties aanvallende één- en twee- motorige Duitsche slagvliegtuigen vie len voor het meerendeel in scheer vlucht aan en stieten op zeer krachtig afweervuur van lichte bolsjewistische batterijen luchtdoelgeschut, die ter be scherming van de dicht achter het front loopende achterwaartsche ver bindingen naar voren waren gebracht. Door het vijandelijke versperringsvuur heenbrekend waren de aanvallen van de eskaders vliegtuigen, die speciaal zijn uitgerust voor den.strijd tegen pantserwagens, vooral gericht op bols jewistische pantserwagens en gepant serde verkenningswagens in de voor ste vuurlinie. Alleen al op één plaats werden 9 Sovjet pantserwagens T 34 en zeven verkenningswagens door bomtreffers of kanonvuur vernield. Ook de aanvoercolonnes der bolsje wisten, die de ruggerraat vormen voor den Sovjetaanval. werden met succes vanuit de lucht bestookt. Zestig gemo toriseerde voertuigen werden tot van middag alleen al in het gevechtsgebied van Grodno en Ollta vernietigd Zeer veel succes leverden ook de aanvallen der slagvliegtuigen op de bolsjewisten tijdens het overtrekken over rivieren en meren tusschen Grodno en Olita. Hier werden zeven veerbooten tot zin ken gebracht, een groote -met zware artillerie geladen boot zoo zwaar ge troffen. dat deze nog voor het bereiken van den oever zonk. houden met de in den strijd staande regi-1 menten en compagnieën. Reeds in den Poolschen veldtocht, ln den veldtocht in het Westen en later bij de harde afweergevechten in Rusland trad hij aldus op, dat hij dagelijks per vlieg tuig of auto naar ,de vooruitgeschoven gevechtsposten der divisies en naar de voorste linies ging. De voornaamste In druk, dien zijn sterke persoonlijkheid maakt, is een klaarblijkelijk nooit te schokken spankracht en een bijna Jeug dig te noemen vitaliteit. Hij vertelt zelf, hoe hij die behouden heeft. „Ik kan slechts den rard geven", zoo zegt hij, „dagelijks te boksen en veel te zwemmen". Tevens Is hij hartstochtelijk jager en liefhebber van den boschbouw. Voorts gaat zijn be langstelling uit naar historie, kunstge schiedenis en architectuur. Zijn soldaten echter staan voor hem bovenaan. Op leven en dood. Zijn verklaringen over het invasiefront voortzettende zeide de veldmaarschalk „Het gaat om 'n strijd op leven en dood. Wij weten dat en darrom doen soldaten en leiding hun best. De invasie is door ons verwacht en al is de worsteling ook zeer, zeer hard en al zal zij waarschijnlijk nog harder worden, wij juichen het toch toe, dat wij thans gelegenheid hebben ons in ridderlijken strijd met den vijand te meten. Wij hopen, dat het bij een ridder lijken strijd blijft". De methode van den vijand, om zich met zijn materieele over macht met een bijna wetenschappelijk gefundeerde beveiliging tegen alle ge beurlijkheden een weg vooruit te banen, stelt de Duitsche leiding niet voor pro blemen, vooral daar te verwachten is, dat de Duitsche bewapening spoedig een even wicht der materieele factoren in het leven zal roepen. Zondagavond heeft te Hengelo (O.) een 18-jarige jongen een moordaan slag gepleegd op den minnaar van zijn moeder, waarbij hij 't -slachtoffer ern stig verwondde en verminkte. De vrouw leeft niet meer met haar man en kinderen samen, doch woonde sedert eenigen tüd in een woning aan den Tarweweg, waar de chauffeur K., die een verhouding met haar had, haar ook Zondagavond bezocht. Met de bedoeling den chauffeur te vermoorden is de zoon gewapend met een scherp gésiepen mes, naar het huis van zijn moede'r gegaan, waar hij K. te spreken vroeg. De moeder wilde een ontmoeting beletten, doch desondanks kwam het tot een worsteling, waarbij den chauf feur eenige vingers werden afgesneden en waarbij hij door tal van sneden en steken ernstig werd gewond. In zorg- wekkenden toestand werd hij naar een ziekenhuis vervoerd- De dader werd gearresteerd en leg de een volledige bekentenis af. Het wapenbord aan de Oude Waag te Hoorn moest dringend hersteld worden. O.a. had de zich in het schild bevindende eenhoorn zijn hoorn verloren, welke thans weer is aan gebracht. Het voorwerp wordt ge monteerd CNF/Kulper/Pax m 19 Juli: Zon op 5.40 u., onder 22.52 u. Maan op 4.50 u., onder 21.25 uur. De waarnemend Directeur-gene raal van politie maakt bekend, dat er wederom gelegenheid bestaat tot aanstelling bij de Nederlandsche politie. Gegadigden moeten den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, nog geen '33 jaar oud zijn -sn een lichaamslengte beziten van ten min ste 1.72 meter, blootsvoets gemeten- Gehuwde personen, die den leef tijd van 24 jaar niet hebben be reikt, komen niet in aanmerking. Sollicitanten dienen zich ter ver krijging van de voorgeschreven sol licitatieformulieren te wenden tot het hoofdbureau van politie in de gemeenten Amsterdam, Rot te r d a m, 's-Gravenh a g e, Utrecht, Groningen, Haarlem, Eindhoven en A r n h e m en tot het gemeente huis in de overige plaatsen van in woning. Aldaar kunnen tevens nadere in lichtingen worden verkregen om trent den duur der opleiding de overige toelatingseischen, de wijze van solliciteeren, enz. Sollicitaties van personen, die niet op de voorgeschreven wijze hebben gesolliciteerd, worden terzijde ge legd. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 17 Juli (DNB). - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Ten Zuidwesten van Caen gingen Engelsche divisies gisteren opnieuw tot den grooten aanval over. Het zwaarste artillerievuur van land en van zee uit onder steunde de vijandelijke aanvallen. Het gelukte den vijand, eenige dicht achter onze linies liggende plaatsen binnen te dringen. On verwijlde tegenaanvallen van onze reserves wierpen hem terug. In één penetratiepiek wordt nog ge vochten. 58 Tanks werden daar stukgeschoten. In het gebied van Saint Ló en in den sector ten Westen van de Vire ondernam de vijand als gevolg van de zware verliezen van de vorige dagen slechts betrftkelijk zwakke aanval len, die vruchteloos bleven. Voor de Nederlandsche kust be schadigden patrouillebooten een Britsche torpedomotorboot ernstig. De boot moet als verloren be schouwd worden. Bij een zuiveringsactie in het ge bied van Zuid-Frankrijk werden 460 terroristen in gevechten ver nietigd. Het zware vuur van de „V. 1" blijft op hét gebied van groot- Londen liggen. In Italië lag het zwaartepunt van de gevechten gisteren ten Noordoosten van Volterra. bij Arezzo en aan weers kanten van den Tiber. Terwijl allernet geconcentreerde krachten ondernomen aanvallen met zware verliezen voor den vijand werden afgeslagen, gingen de puinhoopen van de stad Arezzo na Verbitterden strijd verloren. Beveiligingsvaartuigen van de Duit sche marine schoten voor de Italiaan- sche Westkust een Britsche torpedo- motorboot in brand en dwongen an dere booten den steven te wenden. Oostelijk front. In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front nam de afweerslag ten Oosten van den bovenloop van den Boeg in hevigheid toe. In zware, wis selvallige gevechten werden de uit het gebied van Tarnopol en Loezk aanval lende Sovjet-Russische pantserstrijd krachten opgevangen. De beide laatste dagen werden hier 125 vijandelijke tanks vernietigd. Tusschen Pripet en Duna hielden de harde gevechten over een breed front aan. Aan den Njemen verijdelden onze divisies verscheidene doorbraakpogingen van de bolsjewie ken. Bij Grodno hebben onze troepen zich na stelselmatige ontruiming van de stad op den Westelijken oever van den Njemen gedi^ancieerd. In het merengebied ten Zuiden van de Duna stortten herhaalde aanvallen van den vijand met zware verliezen ineen. Tus schen Duna en Peipusmeer mislukten ook gisteren talrijke aanvallen van de bolsjewieken. Alleen in het penetra- tiegebied ten Zuiden van Opotscjka kon de vijand na wisselvallige gevech ten terrein winnen. De luchtmacht mengde zich op de zwaartepunten met sterke eskaders slagvliegers in den afweerslag en bracht den bolsjewieken in scheer- vluchten zware verliezen toe. Talrijke tanks, stukken geschut en meer dan 400 voertuigen van den vijand werden De bisschop van Winchester, dr. Marvyn Haigh, heeft, volgens een be richt in de „Daily Mail", op een dio- cesaansche conferentie medegedeeld, dat in de eerste week van de invasie de Engelsche troepen minder verlie zen aan dooden hebben geleden dan de bevolking in Zuid-Engeland in de eer ste dagen der vliegende bommen. De bisschop gaf vervolgens uiting aan zijn hoop, dat de offlcieele instanties in Engeland de Duitschers er opmerk zaam op zullen maken, dat hun nog zwaardere voorwaarden zullen wor den gesteld, wanneer zij „nieuwe nog duivelachtiger middelen" gaan gebrui ken. In politieke kringen te Berlijn acht men deze uitlating van een prominenten ver tegenwoordiger van de anglicaansche kerk verhelderend en opmerkelijk genoeg om zich hiermede bezig te houden. Men be vestigt de verwachting van den Engel schen bisschop in zooverre, dat de Duit schers inderdaad nog krachtiger en doel treffender vergeldingswapens zullen gaan gebruiken en wel wapens, waartegen nog minder afweermogelijkheden bestaan dan tegen de V. 1. Overigens is men ln dezelfde kringen n meening, dat juist de hoogwaardig- heidsbekleeders der anglicaansche kerk, zich het allerminst kunnen beklagen over het gebruik van het Duitsche vergel dingswapen. Men herinnert zich te Ber lijn b.v. nog al te goed de uitlatingen van den aartsbisschop van Canterbury en van het officieele kerkelijke orgaan .Church of England". waarin maar al te dikwijls uiting werd gegeven aan hun vreugde en voldoening over de bombar dementen der Geallieerden op de burger bevolking en over de verwoesting der Duitsche steden. Men acht te Berlijn de uitlating van den Engelschen bisschop ln zooverre zeer typeerend, daar hierdoor door een be voegden geestelijken mond de steeds on aangenamer wordende uitwerking van de V. 1 wordt bevestigd. Doodstraf voor plunderaars geëischt. De berichten over de V. 1 beheerschen het uiterlijk der Vrijdagsedities der Lon- densche bladen. Wederom is er sprake van zelfbescherming der burgers, van het gebrek aan herstelwerkzaamheden en ma teriaal, van den chaos ln het Londen- sche waarschuwingssysteem, van sluiting van schouwburg, en concertzalen, van den achteruitgang van de contante ontvang sten en van het ontbreken van schuilge- legenheden. Dringend heeft men behoefte aan 2000 vrouwen, zoo meldt de Daily Telegraph, om zorg te dragen voor de mannen die in Londen zijn geconcentreerd voor her stelwerkzaamheden. In het parlements- verslag van dit blad wordt gezegd, dat de minister van binnenlandsche zaken. Mor- rison, jn het Lagerhuis een moeilijke taak had, toen verscheidene afgevaardig den een betere voorziening der Zuld-En- geftche landelijke bevolking van Morri- son- en Anderson-schuükelders eischten. Morrison antwoordde dat de geheefe voorziening van schuilkelders een zuive re kwestie van materiaal is. Voorloopig staat deze niet toe de bevolking ih vol doende mate te voorzien. De plunderingen, zoo meldt de Daily Express, wekken de grootste bezorgdheid bij de slachtoffers van bombardementen. Het vervoer van de goederen, die kunnen worden gered, duurt te lang. Regen en slecht weer zetten intusschen 'het -vernie lingswerk voort. In een hoofdartikel eischt het blad de doodstraf voor de plunderaars. Volgens de Daily Mail hebben de mi nister voor openbare werken en de par lementaire onderstaatssecretaris in het ministerie van arbeid gesproken over het opruimings- en herstelwerk. Eerstgenoem de zeide te hopen, dat het den Duitschers niet zou gelukken met hun vernielings werk de overhand te krijgen. Voorloopig kan men alleen zorgen voor de zwaarst getroffen gebieden, ofschoon men reeds gebruik maakt van duizenden Engelsche zeelleden en leden van leger en luchtwa- pen. Minister Morrison spreekt. Vrijdag heeA Morrison, de Engelsche minister van Binnenlandsche Zaken, in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over de mogelijkheden tot bestrijding van de „robots", hoewel de plv. premier Attlee dat den vorigen dag had gewei gerd. Hij wees op de groote inspanningen der regeering, om het nieuwe Duitsche wapen te bestrijden, maar moest 'toege ven, dat de Royal Air Force er wel ln was geslaagd, de gevolgen van het bom- bardemént te verzachten, doch niet om de bedreiging meester te worden. „Lucht macht en leger", zoo zeide hij, „doen op het stuk van bestrijding alles wat in hun macht Is en de regeering tracht de ge volgen der bominslagen zooveel mógelijk te verzachten, doch het zou dwaas van mij zijn, om bij de bevolking de ver wachting op te wekken, dat het gevaar spoedig zal zijn bezworen". Geramd door een V. 1. Een Duitsch verkenningsvliegtuig zag boven het Kanaal hoe een groep Engel sche jachtvliegtuigen, die klaarblijkelijk waren ingezet tegen het nieuwe wapen, een V 1 probeerden aan te vallen. Een er van viel van voren aan en trachtte het projectiel met korte vuurstooten te treffen. De V 1 zette zijn weg echter on gehinderd voort. Na eenigen tijd geraak te een der jagers ter hoogte van de En gelsche kust ln de baan van het projec tiel en v-jTd er door geramd. De jager stortte omlaag en de V 1 ging kort daar na tot een duikvlucht over. Invloed op bet leven. Blijkens de Zweedsche bladen verschu ilen er In de Engelsche pers steeds meer berichten over plundering, gebrek aan bouwmateriaal voor herstelwerkzaamhe den, verwarring door de alarm-systemen, leege en gesloten theaters en gebrek aan schuilgelegenheid. „Morgontldningen" meldt, dat het aantal voetgangers in de City zeer sterk is afgenomen als gevolg van de evacuatie, maar dat de stations méér dan vol zijn. De Londensche verte genwoordiger van „Svenska Dagbladet" meldt, dat de offlcieele en de particulie re alarmen allengs tot groote verwarring hebben geleid. „Handelstidningen" 's Londensche cor respondent meldt, dat het bombardement van Londen de noodën van de èndere gebieden van Zuid-Engeland, waar de V 1 neervalt, niet moet doen vergeten. Vooral de luchtdruk richt daat- groote schade aan, terwijl er geen Underground- tunnels e.d. zijn. Hetzelfde blad wijst er tenslotte op, dat de vroegere, uit vlieg tuigen uitgeworpen bommen minder scha de aanrichtten dan de V 1, welks uitwer king zich, vooral door den luchtdruk, over een' veel grootere oppervlakte doet gevoelen. De „Neue Zürcher Zng." meldt uit Lon den, dat de tearooms, restaurants en ci nema's opvallend leeg zijn; het avondle ven is geheel opgehouden. 150.000 menschen in 13 dagen geëvacueerd. Naar Radio Londen meldt, heeft de Britsche minister van gezondheid de thans aan den gang zijnde evacuatiebeweging bestempeld als de tot dusver snelste en grootste evacuatie van dezen oorlog. In de 13 dagen voorafgaande aan Vrijdag 1.1. zoo vervolgde de minister, zijn meer /an 150.000 menschen uit het bedreigde gebied verwijderd. Oordeel van Britschen deskundige. De Engelsche deskundige op het gebied van explosieve stoffen, prof. A. M. Low, schrijft in de Daily Sketch: „Het ls een feit, dat de pilootlooze vliegende bom een groote technische prestatie is. Het nieuwe Duitsche wapen is zóó geconstru eerd, dat zijn baan van buiten af niet kan worden beïnvloed, waardoor de be strijding ervan voor zeer groote proble men wordt geplaatst". Aan het einde van zijn betoog wijst de schrijver er o-> de fabricage van het wapen eenvoudig en goedkoop is, o.a. omdat het' geen mo tor bezit. Telefoonsysteem één chaos. De Londensche pers maakt melding van nieuwe gevolgen van de vliegende bom men. Men heeft den indruk, zoo schrijft b.v. de Daily Express, alsof het geheele Londensche telefoonsysteem één groote chaos is, want het duurt niet zelden uren voordat men verbinding krijgt. Vooral geldt dit voor interlocale gesprekken en den telefoon-telegram dienst. De ambte naren kunnen het telefoonverkeer eenvou dig niet meer baas. De Daily Telegraph meldt, dat uit Man chester werkkrachten zijn opgeroepen. Geen veilig onderdak. Nieuwe problemen zijn ontstaan. zoo meldt de News Chronicle, doordat de vliegende bommen dag en nacht ln Zuid- Engeland en Londen terechtkomen, en zoodoende den nachtarbelders geen vei lig onderdak kan worden verschaft. Wel iswaar heeft Churchlll de bevolking aan geraden na gedanen arbeid den velllgsten schuilkelder op te zoeken „om daar in een rustlgen slaap .alle zorgen te verge ten", maar ln werkelijkheid echter wor den de Londensche schuilkelders bij het aanbreken van den dag gesloten en pas des avonds weer geopend. Zoo vinden dus de nachtarbeiders na een langen ze- nuwsloopenden arbeid de deuren van de veiligste schuilkelders en slaapgelegenhe den gesloten. vernietigd. In hevige luchtgevechten werden 88 vijandelijke vliegtuigen en door luchtdoelart.Uerie nog 9 andere vliegtuigen neergeschoten. Strijd tegen de benden. Op den Balkan werd een vrij groot centrum van benden na harde gevech ten gezuiverd. De communisten verlo ren ver over de 1400 dooden en talrij ke gevangenen. Tal van lichte en zwa re wapens, 19 opslagplaatsen, alsmede groote hoeveelheden munitie en oor logstuig van allerlei aard werden ver nietigd of buitgemaakt. Voor de kust van Zuidelijk Noorwe gen schoten beveiligingsvaartuigen van een Duitsch convoci en luchtdoel geschut aan boord van koopvaardij schepen 6 Britsche bommenwerpers omlaag. Luchtterrcur. Formaties Amerikaansche bommen werpers vielen verscheidene plaatsen in Zuid- en Zuidwest-Duitschland aan, o.a. Saarbrücken, Augsburg en met vrij sterke strijdkrachten München. Voor al te München, waartegen de vij and binnen vijf dagen tijds vier groote aanvallen heeft ondernomen bij een weersgesteldheid, die on gunstig was voor den eigen afweer, werden ten deele gevoelige schade en verliezen aangericht. De houding van de bevolking was voorbeeldig. Een an dere van het Zuiden komende forma tie Amerikaansche bommenwerpers viel Weenen aan. Ook hier ontstond schade en werden verliezen onder de bevolking in het stadsgebied veroor zaakt. Door strijdkrachten der lucht verdediging werden 43 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Des nachts wierpen afzonderlijk vlie gende Britsche vliegtuigen bommen in .het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied". Onder uiterst zware gevechten is het de laatste dagen aan de groep van kolonel Von Porcet ten zuiden van de Duna gelukt, den omsingelingsring" der Sovjet-Russen te verbreken en met medeneming van alle gewonden de aansluiting op de Duitsche hoofdge vechtslinie te herstellen. Een gevechtsgroep van de (f -pantser divisie „Wiking" onder bevel van lui tenant-kolonel Mühlenkampf vernietigde onlangs in het gebied Kowel 90 procent van de aanvallende bolsjewistische pantserformaties- Interinf meldt: Anglo-Amerikaansche vliegtuigen hebben Zondag aan de West kust van het schiereiland Cotentin vier groote Fransche vluchtelingenkampen, aangevallen. Er ontstonden verbiezen. De barakken waren op verren afstand te on derkennen door groote roode kruisvlag- gen. In de kampen bevonden zich tijdens den aanval ongeveer 20.000 Fransche bur gers, die have en goed verloren hebben door het bombardement der Normandi- sche steden en dorpen. De Noorsche minister van justitie Riisnaes heeft in een vergadering van Nasjonal Samling te Stavanger de houding van het Noorsche volk be sproken op het huidige oogenblik van den tweeden wereldoorlog. Hij ver klaarde, dat de tegenwoordige om standigheden den eerlijken strijd wel iswaar harder gemaakt, doch Nasjonal Sarrjling tevens dichter bij de overwin ning gebracht hebben. Het Noorsche volk keert zich af van elke inmenging van ondergrondsche krachten. De be volking wenscht geen machinaties van partisanen, saboteurs en misdadigers. Hef begrip onder het volk voor de noodzakelijkheid van dit oogenblik groeit meer en meer. Vooral begrijpt men, dat niet Duitschland het is, dat het leven van Noorwegen bedreigt. NIEUWS IN HET KORT. Bolsjewisten overvielen Finsch dorp. Volgens een mededeellng van het Finsche persbureau ls een bolsjewistische bende onlangs een dorp in de gemeente Sodan- kylë in het noorden van Lapland bin nengedrongen en heeft een overval ge pleegd op de weerlooze burgerbevolking. De bandieten vermoordden 19 inwoners van het afgelegen dorpje, verwondden 7 en brandden de meeste huizen plat. Vandaag vijfhonderd en zeventig jaar geleden, stierf de Italiaansche dichter Petrarca. Hij heeft in zijn verzen niet alleen de schoonheid, maar ook de huiselijkheid van de vrouw verheerlijkt, zooals vóór en na hem het geen ander deed. Er zal echter eenmaal het kan niet anders een poëet komen, die onze vindingrijke Nederlandsche vrouwen omkrarsen zal met de lauweren van zijn rijmend talent en bestrooien met de bloemen van zijn dichterlijkste woorden. Want wat in deze dagen onze huismoe ders presteeren om in hun keuken den boel aan den gang te houden, is waarlijk méér waard dan de ver zamelde werken van een Vondel en een Roland Holst samen, om van den heer Speenhoff nog heelemaal niet te spreken! Een dag, dien ik ziek thuis was, maakte ik eens zoo'n heldenstrijd mee, en ik heb verzucht: Ware ik slechts een dichter!" OVIDIUS. Lezer, herinnert U zich nog den „fluisterenden bariton", den radio- artist, die een halve wereld aan zijn lippen had hangen? Dat is tegenwoordig heelemaal geen exceptie meer. Wij kennen na melijk een plek in ons Noord-Hol land, waar het aantal fluisterende baritons reeds ver in de dubbele cijfers zit en waar deze categorie beconcurreerd wordt door even goed fluisterende tenoren, ja zelfs dito alten en sopranen Gaat U maar eens naar de Purme- render markt, waar U geregeld het fluisterende koor kunt hooren in een uitgekozen programnia! Die markt heeft méér merkwaar digheden. Vroeger werden er óók kippen verkocht, witte en zwarte, óók ko nijnen. witte en zwarte, óók eieren, witte enO nee! die zwarte eieren waren toen nog niet uitgevonden! Je wordt er gewoon kleurenblind op die markt. Een rooie, erg rooie Iersche setter gaat „hardstikke zwart" weg, katten ook katten worden er verkocht zijn varieerend in prijs: de zwarte zijn de duurste, maar dat is natuurlijk altijd zoo geweest! En dan die pluimveemarkt. Die krijgt Indische allures, begint eenigs- zins op een passar te lijken. Daar zie je een groote verscheidenheid aan koopwaren en hoor je een mengel moes van verschillende talen. Uit den kampong Amsterdam komen vele inlanders er zaken doen met lieden uit de omliggende kampongs. Van alles kan je er krijgen: een overall, een leeren jas, een gouden horloge, een fietsband, sigaren, shag, laarzen, handdoeken, fietsen, huiden, „rood-ruggen" en „gouden Willem- pjes". Voorts marmotten, konijnen, katten, kippen, ganzen, eenden, zwa nen, kalkoenen, eksters, bokken en geiten, windhonden, pinchers, St. Bernards en andere jankbeesten, wier afkomst ten eenenmale niet na te gaan is Maar, en dit is het typische (of dat nu komt door de straalbreking van de zon op het water van den Weer- wal?die ganSche doode en levende inventaris heeft een sombere kleur, bij het zwarte af en dat doet zijn in vloed gelden op het gedoe der men schen. Geen luidruchtigheden. Je hoort niet roepen: „Hier moet je we zen, vette jonge hanen voor een zacht prijsje! Wie wil er een goed slachtkonijn voor een knaak?" Geen handgeklap, dat de spanen er afvlie gen. De menschen kijken elkander bedrukt aan. ze knipperen met de oogen, misschien wel vgn zenuwach- tigheid. Toch is er een geregelde wisselwerking. U ziet portefeuilles te voorschijn halen, er ritselt bank papier, maar hoe al die transacties tot stand komen, zie, dat weet u niet. Misschien zoudt u met 'n koptele foon dat lied der fluisterende scha re verstaan.... Versterkte Sowjet-agitatie in Engeland. De agitatie der Sowjets in Engeland ls veel grooter dan die der Engelschen in Sow'jet-Rusland, zoo stelt het Engelsche weekblad Tablet vast, hetgeen aan de hand der tegenwoordige publcaties zeer gemakkelijk is vast te stellen. Het blad constateert vol zorg, dat de Sowjets een uitgebreider propaganda der Engelschen „niet dulden", terwijl daarentegen het Londensche bolsjewistenblad Daily Wor- ker momenteel een oplage heeft van ruim 100.000 exemplaren. Msvq.. T. I-IAI^TEIXS v. ueeowe^ kenvemezlah/d) aaw de &rug oj/ JAN/ R00DEN/80^G 'TAAKTÊ een acht£%waa%r5che sa l.to .AAqjb nol (kennchsjzl.) zwespoe alfo av sprookjes - elf- doop Her luchtquiy jan oegraaj2 in zvn wz'je obpeningetj-. Onze teekenaar. G. Dekker, op het drie la ingentournooi te Koog a. d. Zaan.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1