DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Éénmanstorpedo s zoeken hun prooi op Fel oplaaiende afweergevechten in West en Zuid Japanners vielen nog één keer op Saipan aan Wij publiceerden gisteren Verzaakte plicht Nieuwste wapen der Duitsche marine Moed en doodsverachting noodig Weermachtbericht. Sovjets over den Njemen teruggeworpen Bezoek van Roosevelt aan Rome? Strijd tegen benden in Frankrijk. Wim Anderiesen overleden. Prijsbeheersching deed een goeden greep. Honderden dooden door. ontploffing. Zwaar-gewonden pleegden harakiri Radiopraatje Max Blokzijl. Verbitterde strijd bij Caen. Handen Mislukte overval op Huis van Bewaring Overval op postkantoor te Rotterdam. Oekraine-sigaretten. Levensmiddelen voor gevangenen. Verklaring van Tojo. Nu wordt het tenminste weer interessant Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland n.v. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 8345 (2 lijnen). Postrekening 449041. Schr. - In verband met de „Lombok- herdenking" in Augustus a.s schrijft een oud-Lombokstrijder aan „De Te legraaf" het volgende: In Augustus en September a.s zal het vijftig jaar geleden zijn, dat ons leger in Oost-Sidië en de Koninklijke Marine tegen Lombok optrokken. Al zal van een feeste lijke viering van dit gebeuren om der de huidige omstandigheden uiteraard geen sprake kunnen zijn, zoo verheugt het toch, dat naar men onlangs heeft kunnen lezen, officieren bijeen willen komen, om onderling dit feit te herdenken. Blijft thans de vraag: Kan er nu ook iets gedaan worden ten be hoeve van onderofficieren en minderen die destijds het hunne tot den strijd in den vreemde bijdroe- gen? Het is niet de bedoeling feest te vieren, maar om bijvoorbeeld de moeilijkheden van hen die in be hoeftige omstandigheden verkee ren, te verlichten. Velen zullen er niet meer zijn, naar schatting thans nog ongeveer 150 (in 1934 waren er in Den Haag ongeveer 600), Welk overheidsorgaan of particulier doet in deze richting den eersten stap? „Het is niet de bedoe ling feest te vieren, maar om b. v moeilijkhe- den van hen, die in be- hoeftige omstandighe den verkeeren, te ver licht e, n". JNDERDAAD, dit staat er, alhoewel het nauwelijks te gelooven is. En het is waar, er verkeeren inderdaad verschillende oud-Indiëstrijders in be- «hoeftige omstandigheden, doordat een voorbije democratische regeering ver zuimde, deze menschen door een fat soenlijke pensionneering in het bezit van een onbezorgden levensavond te stellen. En dit heet de dank van het Neder- landsche Volk aan z'n zonen, die on der een onbarmhartige tropenzon be reid waren hun leven te offeren voor het meerdere welzijn van het Moeder land, zooals zij dachten, doch hetgeen achteraf bleek te zijn voor het meer dere welzijn van een kapitalistisch- democratisch-liberalistische kliek in het Moederland. Nederland op z'n lamlendigst! Ik behoef hier geen vurig pleidooi te houden voor onze Indische oud-mi litairen. Iedereen weet wat zij hebben gepresteerd, van hoog tot laag. J7R kan maar één ding gedaan worden en dat is goed maken, wat een plichtverzakende regeering vóór 1940 t.a.v. onze oud-Indiëstrijders naliet, n.1. dezen volksgenooten een onbe zorgden levensavond te waarborgen. Dit mag echter niet ontaarden in een democratische bedelpartij, doch deze kwestie moet als een regeerings-aan- gelegenheid gezien worden. Het Germaansche devies „Mijn eer heet trouw" is niet van vandaag, doch het stond ook reeds geschreven in de vanen van ons koloniale leger. En waar trouw met trouw beloond moet worden, dient het Nederlandsche Volk dezen in behoeftige omstandigheden Verkeerenden oud-Lombokstrijders de trouw te bewijzen, door van zijn re geering te eischen aan dit onrecht spoedig een einde te maken. WOENSDAG 19 JULI 1944. helderscth? Editie. 88e Jaargang, No. 167, 2 pagina's. Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tartef: Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Naar Interinf van welingelichte Duitsche marinezijde verneemt, is den laatsten tijd voor de Ornemonding herhaaldelijk gebrnik gemaakt van Duitsche éénmanstorpedo's. Van de zelfde zijde verneemt Interinf, dat hiermede het geheim van de strijd middelen der marine, van welker successen de Duitsche weermachts- berichten van den laatsten tijd meer malen melding maakten, is opge helderd. De Marinemedewerker van Interinf, kapitein ter zee Hansen, die zoo juist van een bezoek aan het operatieterrein van de Duitsche éénmanstorpedo is teruggekeerd, doet interessante meie- deelingen over dit wapen, dat onlangs in^de Seinebaai met groot succes tegen de •geallieerde invasievloot is gebruikt Kapitein Hansen zeide, dat de één manstorpedo op het oog zeer eenvoudig is, maar inderdaad een opmerkelijke constructie beteekent. Zij bestaat uit twee gewone torpedo's, van welke de eene, die men „drager" noemt, de ge vechtstorpedo, welke onder haar hangt, naar het doel brengt. Op den kop van den drager, welke kop ongeveer 1-50 m lang en 0.75 m breed is, is een koepel van onsplinterbaar glas aangebracht, waar onder de torpedoschutter zit. Deze ruimte is natuurlijk zeer beperkt en laat slechts de meest noodzakelijke handgrepen toe. Tusschen zijn beenen heeft de schutter de stuurinrichting Twee kaliumpatronen ververschen voortdurend de lucht onder den lucht en waterdichten koepel. De schutter heeft dezelfde proviand bij zich als op duikbooten gebruikelijk is. Als de torpedo voor den aanval uit vaart, kan men behalve den lagen koe pel, die meestal ook nog onder water ligt, niets van haar zien, zoodat de schutter in alle kalmte het meest waardevolle doel kan uitkiezen en in de onmiddellijke nabijheid daarvan kan komen Dan makt hij met een handel, die eveneens tusschen zijn beenen is aangebracht, de gevechtstorpedo los. die, electrisch voortbewogen, met groote snelheid op haar doel aanstuurt De schutter wordt beschermd door een masker, dat gevoed wordt door de beide kaliumpatronen en beschikt over een reddingsinstallatie voor duikers, waaraan hij zich steeds kan toevertrou wen, nadat hij den glazen koepel heeft afgeworpen en den drager heeft ver laten. - Over het doel van deze torpedo's zeide kapitein Hansen, dat men een wapen moest hebben, dat zonder veel verlies aan tijd en kosten kan worden vervaardigd en gebruikt kan worden tegen scheepsconcentraties, zooals dat met succes gebeurd is bij Anzio en in de Seinebaai. Voor de bediening zijn natuurlijk flinke mannen noodig, die vrijwillig bereid zijn, al hun moed en doodsverachting te geven en hun wapen te gebruiken tegen een reusach tige overmacht. Eigenlijk niets nieuws. Voor vertegenwoordigers der bulten- landsche pers heeft kapt. lt. Weide- mann een uiteenzetting gegeven over den éénmanstorpedo, waarbij hij ver klaarde, dat deze eigenlijk niets nieuws is, doch een doelmatige samenkoppe ling van twee torpedo's. In de boven ste, waarop een hermetisch gesloten glazen koepel is bevestigd, zit de be dieningsman Onder hem zit de strijd- torpedo, die door hem op het vijande lijke schip wordt afgevuurd. Het ge heel wordt op de een of andere plaats aan het strand in beweging gezet, waar na de bedieningsman geheel op eigen vernuft en vindingrijkheid is aange wezen. Hij heeft slechts gering zicht door den glaskoepel, die door het wa ter wordt overspoeld. De torpedo is be trekkelijk langzaam. Urenlang is de jonge strijder aan zich zelf overgelaten Van zijn moed, vastberadenheid en handigheid alleen is het succes afhan kelijk. N iemand'kan het onderweg con troleeren. De gemelde successen, bewij zen echter, dat de vrijwilligers zich niet aan hun taak onttrekken, hetgeen tevens bewezen wordt door het feit, dat verschillenden niet terugkeeren. Welke verliezen zij den vijand heb ben kunnen toebrengen is helaas niet na te gaan. De tegenstander zwijgt daarover. Mijnenvegers varen steeds opnieuw uit, om de scheepvaartwegen te zuiveren van vijandelijke mijnen en.*** naar beneden te halen wat binnen het bereik van hun afweergeschut komt O-H/P m UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 18 Juli. (DNB). - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In Normandië heeft de afweer- slag in het gebied ten Zuidwesten van Caen en ten Noordoosten van Saint L6 door het optreden van nieuwe strijdkrachten aan beide zijden de grootste afmeting aange nomen. Ten Zuidwesten van Caen werden alle groote vijandelijke aanvallen tot staan gebracht. Waar de vijand tijdelijk onze stel lingen kon binnendringen, werd hij in onverwijlde tegenaanvallen ver dreven. Bijzonder hevig waren de vijandelijke doorbraakpogingen in het gebied ten Noordoosten van Saint Lö, die door zeer krachtig artillerievuur werden ondersteund. Het gelukte de vijand daar pas na uiterst zware verliezen onze linies tot den Noordelijken rand van de stad terug te drukken. Slagvliegers ondersteunden de afweergevechten van 't leger in 't landingshoofd. Des nachts werden vijandelijke troe penconcentraties en artilleriestel lingen met goede uitwerking aan gevallen. In het Fransche gebied werden we derom 167 terroristen en bandieten in den strijd vernietigd. De verschillende malen in het weer- machtsbericht gemelde vernietiging van vijandelijke schepen door nieuwe strijdmiddelen van de Duitsche marine moet worden toegeschreven aan het gebruik van torpedo's, die door één man naar den vijand gebracht worden. Bij dit optreden heeft zich de matroos- Obergefreite Walter Gerhold bijzonder' onderscheiden. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. Italiaansche front. Ook in Italië namen de afweerge vechten op de tot dusver vermelde brandpunten steeds meer in hevigheid toe. Vooral ten Zuidoosten van Livor- no, ten Noorden en Noordwesten van Vo'lterra, in het gebied aan veerskan- ten van Arezzo en ten Zuiden van An- cona ondernam de vijand talrijke aan vallen, waarbij hij echter slechts ge ringe terreinwinst kon behalen. Oostelijk front. In het Zuiden van het Oostelijk front vielen de Sovjets ten Oosten van den bovenloop van den Boeg opnieuw met sterke strijdkrachten aan. In tegenaan vallen sloegen onze divisies alle vijan delijke doorbraakpogingen uiteen, In den centralen sector hebben onze troe pen op verscheidene plaatsen de bols jewieken, die tot den Westelijken oever van den Njemen waren doorgedrongen, over de rivier teruggeworpen. Ten Westen van Wilna, in het merengebied tën Zuiden van Dunaburg. ten Noor den van de Duna, in het penetratiege- bied van Opotsjka, alsmede ten Zuiden van Ostrof, probeerden de bolsjewie ken ook Maandag door ons front heen te breken. Al hun aanvallen stortten echter bloedig ineen. Hierbij werden alleen in den sector ten Noorden van de Duna 62 vijandelijke tanks stukge schoten. Slagvliegers vernietigden 37 vijandelijke tanks en meer dan 300 voertuigen. Artillerielichters van de marine beschadigden op het Peipus- meer 3 Sovjet-Russische kanonneer- booten. Bij de gevechten aan het Oostelijk front hebben zich in het Zuiden de Frankisch-Sudetenduitsche 88ste divi sie infanterie onder bevel van gene- raal-majoor graaf von Rittberg en in het Noorden de Rijnlandsch-Westfaal- sche 329ste divisie infanterie onder be vel van luitenant-generaal Mayer door bijzondere hardheid en taaiheid her haaldelijk onderscheiden. Des nachts werden bij een vijande lijken luchtaanval op Kirkenes 37 Sov jet-Russische vliegtuigen in luchtge vechten neergeschoten en daarmede meer dan een derde deel van de aan vallers vernietigd. In den afgeloopen nacht wierpen Britsche vliegtuigen bommen op Ber lijn." Uit Amerikaansche kringen te Rome verneemt men, dat Roosevelt binnen kort een bezoek aan Rome zal brengen. De vertegenwoordiger van Roosevelt bij h.et Vaticaan, Taylor, heeft reeds opdracht gekregen overeenkomstige stappen bij het Vaticaan te onderne men. Men wijst erop, dat Roogevelt met het oog op de Amerikaansche ka tholieken wier stemmen bij de presi dentsverkiezingen van beslissende be- teekenis zijn, er veel belang aan hecht, door het hoofd van de katholieke kerk te worden ontvangen. Men mag aan nemen. dat ook de Paus een bezoek van Roosevelt op prijs zal stellen, aangezien hij hierdoor in de gelegen heid zóu worden gesteld zijn bezorgd heid inzake de bolsjewiseering van Italië en de uitlevering van Polen aan de Sovjets kenbaar te maken. (Interinf). Het Internationale In- formationsbüro meldt: Verscheidene Fransche bendegroepen zijn gisteren bij Clermond Ferrand en bij ".imoges tot den strijd gedwongen en vernie tigd, 167 bendeleden vonden den dood. Talrijke' wapens, vooral machinegewe ren en machinepistolen, benevens ver scheidene honderdduizenden patronen van Britsche herkomst vielen in han den der Duitschers. Ook werden vrij groote hoeveelheden springstoffen en een aantal vrij groote vrachtauto's, waarmede de bendegroepen waren uit gerust, buitgemaakt. Voetbal. Na een kortstondige ongesteld heid is Maandagnacht op veertig jarigen leeftijd in het Westerzie kenhuis overleden de bekende oud- internationaal en oud-speler van Ajax W. G. Anderiesen. Vrijdag was de overledene opgenomen in dit ziekenhuis in verband met een longontsteking. Hij was eere-lid van Ajax en vanaf 1931 werkzaam aan de Nederlandsche Bank. Met Wim Anderiesen is één der grootste voetballers, welke Neder land ooit heeft voortgebracht, heen gegaan. Vijftien seizoenen heeft Anderies.n in de eerste klasse gespeeld, waarvan hij tienmaal het afdeelingskampioen- schap met zijn club Ajax behaalde en vijfmaal kampioen, van Nederland werd met deze club. Niet minder dan 47 maal kwam hij uit voor ons nationale elftal. Een tijdlang is hij ook aanvoer, der van Ajax en van het Nederlandsch elftal geweest. Op 3 April 1940 zegde hij het actieve voetbal vaarwel met den wedstrijd Amsterdam—Den Haag, welke ten ba te van het Finsche Roode Kruis werd gespeeld. Sedert korten tijd fungeerde hi' als oefenmeester van de voetbalvereeni- ging Z.V.V. te Zaandam. Toen Anderiesen in 1925 voor het eerst in onze nationale ploeg opgeno men werd, werd dat een mi-lukking cn iedereen meende, dat hiermede ook zijn loopbaan als internationaal wel zou zijn afgesloten. Anderiesen dacht er echter anders over. Dankbaar maak te hij gebruik van de voortreffelijke technische leiding waarover Ajax be schikt, en mede nierdoor slaagde hij erin geleidelijk zijn spel te verbeteren. Zoo werkte hij zich op tot de topklasse en hij werd de beste spil in ons land. In 1938 wilde hij zich reeds uit het internationale voetbal terugtrekken, doch het bleek toen, dat hij nog niet gemist kon worden, waarna hij nog verschillende wedstrijden heeft ge speeld. Zijn spel kenmerkte zich meer door degelijkheid, dan door kunstvaardig heid. Tusschen twee goochelaars met den bal. zooals Van Heel en Bas Paau- we, met welk tweetal hij twintig in ternationale wedstrijden heeft ge speeld, moest zijn spel bij eenigszins- oppervlakkige beschouwing een weinig soepelen indruk maken. De keuzecom missie en zijn medespelers wisten ech ter wel beter. Eerst in latere jaren heeft men algemeen zijn spel naar waarde geschat. Wat Anderiesen voor de reputatie van het Nederlandsche voetbal op internationaal gebied heeft gedaan, is dan ook stellig niet gering. Ambtenaren van de Prijsbeheer sching hebben bij een meubelhande laar te Rijssen (Ov.) groote voorraden kostbare vooroorlogsche artikelen van allerlei aard in beslag genomen. Het was opgevallen, dat de handelaar al sinds enkele jaren steeds „neen" ver kocht, geen trouwlustige paartje-, geen huismoeder of wie dan ook, konden daar nog iets koopen, hoewel iedereen vermoedde, dat de man veel achter hield. Kwam men met ruilartikelen, zooals boter, vet, tabak of iets derge lijks, dan was er wel wat te oop. Een ambtenaar kwam eens kijken, neusde wat rond en stiet spoedig op een ameublement op den zolder. „Dat is van mijn zuster", zei de man, „die spoedig gaat trouwen". Bij verder on derzoek werden er steeds meer nieu we ameublementen ontdekt. Alles stond letterlijk vólgepakt. Bij een voortgezet onderzoek ontdekte men drie pakhuizen in den tuin, die volge propt waren met meubelen, textiel- goederen, vloerbedekkingen, tapijten, kopjes, serviezen enz. enz. Het was, zóóveel, dat 14 vrachtauto's noodig waren om deze achtergehouden voorra den naar de opslagplaats van den dienst der Prijsbeheersching te ver voeren. De waarde dezer goederen, be rekend naar vooroorlogsche prijzen, wordt op meer dan f 50.000 geschat. Uit New York wordt gemeld: In het munitiedepót der Amerikaansche mari ne in Port of Chicago bij Martinez in Californië heeft een ontploffing plaats gehad, die honderden dooden en ge wonden heeft gevergd. Het aantal doo den wordt op 600 geschat. De zieken huizen van Martinez liggen vol gewon den, van wie velen tot het vlootperso- neel behooren. De luchtdruk was op een afstand van 50 mijl te bespeuren en honderden ruiten sprongen. Uit het bureau van den sheriff te Martinez verluidt, dat het stadje Port of Chicago practisch met den grond is gelijk ge maakt. Er waren 2.000 nergersoldaten ondergebracht. Omtrent de oorzaak van de ontploffing is niets bekend. Met een driewerf „Banzai" voor den keizer heeft de opper bevelhebber van het Japansche garnizoen Saipan zijn troepen op 7 Juli aangevoerd*voor een laat sten grooten tegenaanval op de Amerikanen. Aan dezen aanval namen ook alle gewonden deel, die nog konden loopen, terwijl de zwaargewonden, ongeveer 3000, tevoren harakiri hadden ge pleegd. Het kleine leger bracht met zijn plotselinge offensief groote verwarring teweeg in de vijande lijke gelederen en bracht hun buitengewoon groote schade toe. Alle Japansche soldaten, waar onder de opperbevelhebber, gene- raal-luitenant Saito, alsmede de opperbevelhebber der Japansche marinestrijdkrachten, schout-bij nacht Toedjimoera, stierven den heldendood. In aansluiting op bovenstaande hebben de chefs van de persafdeeling van leger en vloot Dinsdag een jjfemeenschappe- lijke verklaring uitgegeven met uitvoe rige bijzonderheden over de gevechten op het eiland Saipan. Hierin wordt me degedeeld, dat het eiland op 11 Juni voor het eerst werd aangevallen, nadat een machtige vijandelijke speciale formatie in de wateren der Marianen was ver schenen. Nadat op 12 Juni wederom een lucht aanval op Saipan was gericht, volgde op 14 Juni een beschieting van het vlieg veld bij Oleai in het Zuidwesten van het eiland. De vijandelijke formatie, die was verschenen, bestond uit meer dan 10 vliegkampschepen, 8 slagschepen en on geveer 70 groote transportschepen. Vroeg in den ochtend op 15 Juni .begon de vijand een zwaar bombardement uit de lucht en vanaf de vloot ter bescher ming van de landingsoperaties in den sector van Oleai, waaraan minstens 300 landingsvaartuigen deelnamen. Twee maal werden de aanvallers met ver liezen teruggeslagen, doch later slaag den zij er in vasten voet aan land te krijgen. Den Japanschen vliegtuigen lukte het een vijandelijk slagschip en een kruiser tot zinken te brengen, ter wijl verder een groot aantal landings- vaax-tuigen tot zinken gebracl of ver nield werden. Herhaalde luchtaanvallen van den vijand, tezamen met beschieting door oppervlakteschepen, leidden tot toenemende verliezen der Japansche for maties, zoodat de Japanners op 19 Juni gedwongen waren hun gevechtslinie te verkorten. Intusschen begon de vijand op 20 Juni het vliegveld van Oleai te gebruiken. Tegelijkertijd viel het vlieg veld Aslito in handen van den vijand. Op 19 en 20 Juni kwam het in het Zuiden van den Stillen Oceaan tot een gevecht tusschen een speciale Japansche forma tie en de vijandelijke vloot. De resul taten daarvan zijn reeds bekend. Op 26 Juni vielen de stellingen op den Tepe- choberg in handen van den vijand. Op 28 Juni namen de aanvallen in kracht toe, terwijl het Japansche geschut ver nield en de munitie bijna uitgeput was. Donderdag om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum 1 'in de serie Brandende Kwesties over het onder werp: „Brief van het Oostelijk front". Zoolang de papierbeperking ons noodzaakt, onzen lezers bij toerbeurt ééns per week de krant te onthouden, zullen wij voor hen in deze rubriek het belangrijkste nieuws van dien dag in het kort nogmaals opnemen. Dinsdag, 18 Juli. - Het weermacht- bericht maakte melding van nieuwe Britsche aanvallen ten Z. W. van Caen. Deze samvallen hebben echter geen succes. In Italië gingen de puinhoopen van de stad Arezzo verloren. Aan het Oostelijk front nam de afweerslag ten O. van den bovenloop van den Boeg in hevigheid toe. Bij Grodno hebben de Duitsche troepen zich na stelselmatige ontruiming van de stad, op den W. oever van den Njemen gedistancieerd. Amerikaanfbhe bommenwerpers vie len o.a. Saarbrücken. Augsburg en München aan. 43 Vijandelijke vliegtui gen werden vernietigd. De nieuwe Duitsche opperbevelheb ber in het Westen, generaal von Kluge, heeft verklaard, dat in Je eerstvolgen de dagen zware aanvallen van den vij and verwacht worden, doch dat de Duitsche troepen gereed staan, om hun harde slagen toe te brengen. De uitwerking van de V. 1 is dusda nig, dat in de eerste weck van de ver schijning van dit wapen in Londen meer slachtoffers vielen dan in de eerste week van de invasie aan het front! In Amsterdam en Rotterdam zijn een aantal terroristen en saboteurs dood geschoten; 7 in Amsterdam, omdat daar op 15 Juli een laffe moordaanslag was gepleegd op leden der bezettende macht; in Rotterdam wegens een moordaanslag op den afdeelingsleider van den burgerlijken stand aldaar. Er bestaat weer gelegenheid tot aan stelling bij de Ned. politie. Gegadig den van 1833 jaar kunnen nadere in lichtingen krijgen aan de hoofdbu- reaux van politie te Amsterdam, Rot terdam, den Haag, Utrecht, Groningen, Haarlem, Eindhoven en Arnhem. BOEREN, werkt mede aan de oef- voorziening van Uw volk: Scheurt vóór tO Aug. In N o'r m a n d i duurde de groote slag met toenemende hevigheid voort. Zwaartepunten zijn nog steeds 't gebied van Caen en van St. Lö. Terwijl het tweede Britsche leger de kern van zijn aanvalskrachten ten Zuid westen van Caen in den strijd wierp, waar in het gebied MaltotVendes de verbitterde strijd heen en weer golft, (verscheidene plaatsen wisselden meer malen van eigenaar) voert het eerste Amerikaansche leger concentrische aan vallen uit op St. Lö. Vanuit het Oosten, het Noorden, het Noordwestei en het Westen liepen sterke tankformaties van de Amerikanen, met sterke ondersteu ning door zwaar artillerievuur en golven jachtbommenwerpers en slagvliegers, storm tegen de Duitsche verdedigings linies. In een verbitterden strijd moesten eenige vooruitgeschoven posities worden opgegeven. Op verschillende plaatsen wisten de Amerikanen penetraties tot stand te brengen, waarom Dinsdagavond nog werd gestreden. MEDEDEELING VAN HET NSKK GRUPPE LUFTWAFFE. De aandacht wordt erop gevestigd, 'dat alle verzoeken om inlichtingen over dienstneming èn/of aanmeldingen moeten worden gericht aan het NSKK Gruppe Luftwaffe, Ersatz-Dienststelle, Lange Vij verberg 10, Den Haag, Voor alle kwesties betreffende de ver zorging van de NSKK-mannen ih het al gemeen dient men zich te wenden tot den Fürsorgeoffizier van het NSKK, Lw., Lange Vijverberg 10, Den Haag. Dezer dagen zat in den trein een vrouw tegen een andere vrouw te pochen op haar „mooie beeldige" handen. Met welgevallen bekeek zij ze en liet ze bekijken. Zij waren blank en mollig; men kon gelooven, dat zij van marsepein waren. Maar waarom, vroeg ik mij af, was die vrouw trotsch op die han den? Waarom verborg zij ze niet angstvallig en waarom verzonk zij niet van schaamte toen anderen die laffe, karakterlooze kopjes-thee-aan- vatsters zagen? Wat ziet de. mensch vaak het lee- lijke voor mooi en het mooie voor leelijk aan! De waarde van de vrouw ik bedoel van de levende vrouw weerspiegelt zich in haar handen. Geen schooner, edeler hand dan de hand, die het gelaat van het werk draagt en dus volgens de begrip pen der zemelaarsters „leelijk" is. Wanneer ik een vrouw zie met „mooie" handen, word ik altijd wan trouwend het zijn gewoonlijk de handen van hen, wier wijsvinger gewend is anderen het werk aan te wijzenen voor de rest zelf in den schoot te liggen! OVIDIUS In den nacht van Vrijdag op Zater dag heeft een volkomen mislukte over val plaats gehad op het Huis van Be waring naar het Kleine Gartman- plantsoen te Amsterdam. Om 2.30 uur kwamen daar twee auto's met tezamen twaalf man, die de bewakers overrom pelden en naar binnen drongen. Daar werden zij echter opgewacht door een Duitsch commando, dat met automa tische wapens de indringers te lijf ging, waardoor #viif man gedood en vier man zwaar gewond werden. De drie overi ge overvallers werden gearresteerd. Maandagmiddag om vijf uur is een overval gepleegd in het postkantoor 'aan den Soetendaalscheweg te Rotter dam, door vijf gewapende mannen, die met pistolen dreigden en eenige geld- trommels leegroofden, waarin onge veer 30.000 a 35.000 was opgebor gen. Later werd in de omgeving een man aangehouden, die een koffertje bij zich had, waarin een bedrag van 33.000, eenige sieraden, een aantal geladen pistolen, maskers en gummi handschoenen waren geborgen. Ver moed wordt, dat het geld de buit van het postkantoor is en dat de man op den uitkijk heeft gestaan. De dienst perszaken van het Neder landsch Oostinstituut meldt: Voor de eerstvolgende distributieperiode der Oekraine-sigaretten zijn met ingang van 21 Juli van de roode bonkaart de nummers 39 en 40 en van de' blauwe bonkaart nr. 34 geldig verklaard. De aandacht wordt erop gevestigd, dat op 1 Augustus a.s. van de roode bonkaart de nrs. 15, 16 en 17 en van de blauwe bonkaart nr. 9 hun geldigheid verliezen. Hierop zal men na dien da tum geen Qekraine-sigaretten meer kunnen krijgen. Het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis maakt bekend, dat het inzamelen van levensmiddelen voor den dienst voor speciale hulpver leening van het Nederlandsche Roode Kruis ten behoeve van gevangenen hier te lande is verboden. De dienst voor speciale hulpverleening zet overigens, binnen het kader der gege ven mogelijkheden, zijn werkzaamhe den voort. D« kruisbessenpluk in West-Friesland Is momenteel in vollen gang CNF/Kulper/Pe* et Tegelijk met de mededeeling van het Keizerlijke Hoofdkwartier over den toestand op Saipan heeft de eerste minister, generaal Tojo, Dinsdagmiddag de volgende verklaring afgelegd: „Sedert 11 Juli hebben officieren en manschappen van onze Keizerlijke strijdkrachten op de Marianen door hun hardnekkige gevechten den vijand zware slagen toegebracht. Het eiland Saipac is echter ten slotte den vijand in han den gevallen- Ik gevoel zeer diepen spijt bij de gedachte, dat Zijne Ma jesteit een groote ongerustheid is be rokkend. Tegenover den geest der dap pere officieren en manschappen en onze andere medeburgers, die ter uit voering van hun verheven plicht, de verdediging van het Keizerrijk in de wateren van het zuiden, den helden dood zijn gestorven, zou ik mijn diep ste en oprechte medegevoel tot uitdruk king willen brengen. Er zijn thans 2 jaar verloopen sedert het Keizerlijke decreet met de oorlogsverklaring werd goedgekeurd. Van dat tijdstip af hebben de officieren en manschappen van onze Keizerlijke troepen overal militaire on dernemingen van grooten omvang ten uitvoer gelegd, 100 millioen onzer me deburgers hebben alle mogelijke hard heden overwonnen, allen, ieder op zijn gebied, hebben alle krachten ge geven voor een succesvolle uitvoering van den Groot-Oost-Aziatischen oor log. Onze vijand, de Ver. Staten en Groot-Brittanje, maar zeer in het bij zonder de Vereenigde Staten, heeft in tusschen de intensiteit van zijn tegenof fensief steeds meer opgevoerd en is ten slotte tot aan de Marianen op gedrongen. Ons Keizerrijk ziet zich thaps in een toestand, die voor onze geheele geschiedenis van het hoogste belang is. H(j geeft ons de zeldzame gelegen heid den vijand te verpletteren en de overwinning te bevechten- Voor de verdediging van ons Keizerrijk geeft ons dit tijdstip maar één weg aan. dien wij moeten inslaan. En die be staat hierin, den vijand zoo snel mogelijk tt verpletteren en de over winning te bevechten, en uitsluitend en alleen daarin, zonder de geringste illusie en zonder de minste gedachte aan leven en dood, met d» toewijding van onze totale kracht aan deze taak en met doeltreffende uitbuiting der ervaringen, die opgedaan zijn door het bloed van onze wapenmakkers en onze andere medeburgers. Ons oorlogsdoel voor Oost-Azië treedt duidelijk naar voren uit het Keizerlijk decreet, waarmede de oorlog werd verklaard. Voor ons is het een oorlog, die beslist over den opgang of den val van ons Keizerrijk, evenals een oor log, ter bevrijding van Azië. Voor onzen vijand bestaat het doel van dezen oor log echter er in Groot Oost-Azië in slavernij te brengen en de wereld te beheerschen. Het is een strijd tusschen de verdediging van het bestaan en de heerschzucht, tusschen bevrijding en agressie. Het gaat er thans om het tegenoffensief der Anglo-Amerikanen volkomen uiteen te slaan, daartoe moe ten wij met de verschillende volken van Groot Oost-Azië en onze Europeesche bondgenooten nauw samenwerken. De werkelijke oorlog begint thans- Wij willen derhalve allen, ons geheele volk van honderd millioen, onzen eed en onze vastberadenheid vernieuwen om het hoogste offer te brengen en den door dertig eeuwen overgeleverden traditioneelen strijdgeest van ons land er op te concentreeren de eindoverwin ning te behalen en daarmede ook zijne Keizerlijke Majesteit den vrede te hergeven." Wij hebben ons wekenlang gruwelijk geërgerd en we hebben -behoorlijk gekan kerd, omdat wij ons in het vijfde oorlogs jaar overbodig voelden.... Opstaan, och- tendsport, eten, exercitie, eten, wagen- verzorging, eten, slapen, dat was onze dagindeeling der laatste maanden. We kregen het gevoel dat we op de yetweide waren geplaatst.Opeens groot alarm. Al gauw bemerkten we, dat het geen spelerij, doch ditmaal ernst was De invasie was begonnen.... Nu wordt hat weer interessant. Dag en nacht is het thans sjouwen, sleepen en maar rijden, rijden en nog eens rijden op de prachtige wagens, die den heelen tijd zoo tergend gereed stonden, zonder dat wij ze moch ten berijdenWij voorzien het lucht- wapen van het noodige materiaal en voe len ons weer echt NSKK-mannen van de Gruppe Luftwaffe. Werkers, vrachtrij ders, die afwisseling, spanning en avon tuur beleven kunnen in volle teugen. Medehelpers van het nieuwe Europa. Vandaag reden we in een teruggewonnen Fransch dorpje en vernemen de bolsje wistische methoden der Amerikanen: valsch geld zonder handteekening geven ze den winkeliers voor hun waren. Wie zich er tegen verzet heeft, is alles kwijt, velen zelfs hun levendat zijn de be vrijders.... Het zijn de bolsjewieken uit de U.S.A., waartegen iedere Whré Neder lander stelling neemt door vrijwillige melding bij het NSKK. Meldingen geschieden 6ij: Ersatzdienst- stelle der NSKK Gruppe Luftwaffe, Detl Haag, Lange Vijverberg 10.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1