'T WAS BIJ PAAL 5 STADSNIEUWS. Geslaagd Heldersche jongens en meisjeskun je nog zingen? De Rembrandt-lezing Middenmeer. Hippolytushoef. Predikbeurten. DE WEEK in feiten en fantasieën. Over jeugd en jeugdleiders Christ. geref. kerk Zon, sport, water! Nu wordt het tenminste weer interessant DAMRUBRIEK. Sport. Ronde van Kennemerland PUZZLE. Onze clubs in voorbereiding Burgerlijke Stand. Een avontuur van den Gorrel, den strandjutter Geslaagd voor het praktijkexamen boekhouden, van de „Nederlandsche associaties voor praktijkexamens" onze plaatsgenoot de heer J. J. Dekker Opgeleid door een instituut hier ter stede, slaagden voor het op 13 en 14 Juni 1944 gehouden examen Boekhou den, afgenomen door de Nederlandsche Associatie v. Praktijkexamens de hee- ren J. de Waard en Ch. Martens al hier. Tevens slaagde voor het op 14 Juni gehouden examen Nederl. Han delscorrespondentie de heer J. Gast alhier. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Douwe Bosman, slaagde te Utrecht voor het examen Fransch L O Onze vroegere plaatsgenoot de heer v- porselen, onderwijzer te West- Terschelling, slaagde op 20 Juli te Amsterdam voor de akte Duitsph L. O. DE HEER KRIJGSMAN GAAT WEER BEGINNEN. K Nadat de zang- en koorklassen van den heer A. Krijgsman sedert Maart j.1. bij gebrek aan een geschikt oefen lokaal in Den Helder de repetities hebben moeten staken, kan thans de verheugende mededeeling gedaan worden, dat de vereeniging er in ge slaagd is de hand te leggen op .een repetitie-gelegenheid, en wel het_ lo kaal Gravenstraat no. 86. Dit beteekent dat met ingang van a.s. Maandag de repetities weder her vat worden en dat de koren van den heer Krijgsman weer gaan zingen. Dit beteekent echter méér: hier is een pracht gelegenheid voor onze Hel dersche jeugd om het nuttige met het aangename te combineeren en wij zou den met klem willen aandringen, zoo wel bij de jongens en meisjes zelf, als hij de ouders, dat men van deze gele genheid gebruik maakt. Er is niet zoo heel veel mogelijk heid voor goede verstrooiing in onze stad en nu er een gelegenheid geboden wordt, make men daarvan dan ook een dankbaar gebruik. Speciaal zouden wij dit willen advi- seeren aan de jeugd boven de 14 jaar. Deze jongens en meisjes kunnen namelijk hoofdrollen vertolken in de uit te voeren operetten. waarvan de eerste, „Een Dag khalief", in studie ge nomen zal worden. Indien men zich wenscht op te geven voor dit zangwerk, dan stelle men dit niet uit, doch geve zich direct a.s. Maandag op. Opdat er zonder verwijl begonnen kan worden met de praktische verwezenlijking der plannen van den heer Krijgsman. Op uitnoodiging van het bestuur van de openbare leeszaal heeft ds. Enklaar een lezing gehouden over Rembrandt, toegelicht met lichtbeelden, en velen waren daarvoor Donderdagavond naar de kerk van de Doopsgezinde Ge meente gekomen. Het was misschien wel een goede gedachte geweest dat in een kerkge bouw te doen, omdat Rembrandt's Kunst in diepste wezen van mystieken aanleg is. Het licht, dat hij laat stra len uit het schilderij, is het licht dat verwant is aan het licht dat van boven komt. Het werkt uit een eerbiedige stilte. De mystieken vóór Rembrandt had den het al gezegd: „midden in het zwij gen wordt het verborgen woord gebo ren." En Rembrandt greep .naar het penseel of de etsnaald en hij beeldde uit, wat hij inwendig had gevoeld en in verrukkende gloed openbaart het zich aan allen. En het aardsche, wat hij toch ook lief had, richtte hij naar het goddelijke. Ds. Enklaar schetste in weinige woor den Rembrandt als een groot Neder lander, waarop wij trots zijn. Maar wij moeten den inhoud van zijn naam in zijn kunst naar diepere beteekenis lee- ren begrijpen. De kunst van Rembrandt is voor alle tijden, ook voor deze, want hij gaat boven den tijd uit. De zelf portretten op het doek, tafereelen uit de geschiedenis en mythologie, hebben wij geschouwd als uiting van zijn ziele- leven. Den bijbel heeft hij liefgehad en verklaard en de hoofdmomenten uit de verhalen vastgelegd. Ds. Enklaar, die wel studie gemaakt moet hebben van Rembrandt, wees in zijn toelichting bij de beelden op het bijzondere, waar door de diepere beteekenis van Rem- gen"dsS be?:eP'n werd wy mo- c'at hii' Hm! 1 e et Pittig vond, voor wei tZdnB mocht h°uden. hier- H°Lr„,air zijn- °e heer Va" Slot^nnrrt® U^euVan °°k UiUng in iezi™ H' hoopte ook da« deze nnr>nK«a velen tot vrienden van de openbare leeszaal zou maken. Schoolreisjes O. L. school. - Onder lei ding van het personeel maakten de leer lingen der hoogste klassen van de O L. school Dinsdag een goed geslaagd 'uit stapje. Gezeten op eenige voortreffelijk versierde wagens gingen de kinderen over Wieringen, Wieringerwaard hun hart eens ophalen aan verschillende be zienswaardigheden. Naar verluidt gaan de laagste klasse Vrijdag een uitstapje maken. „Jong Leven". - Donderdagavond trad in Concordia de bekende tooneelvereeni- ging ,,Jong Leven" van Noord-Scharwou- de op met de comedie van J. v. d. Poll: ..Liefde" (Herrie "in huis). Een uitver kochte zaal met een geestdriftig publiek heeft genoten van prachtig tooneelspel. Een hartelijk en langdurig applaus be loonde de spelers voor hun mooie ver tolking. ZONDAG 23 JULI. DEN HELDER. Luthersche Kerk. Liturgische Jeugd dienst. spr. ds. Borgers. Zang van het kerkkwartet, orgel mevr. Van Hoek—Kil- jan en mevr. A. Graaff—Kamp. Evan gelisatie. Vijzelstraat. Zondag 10.30 en 7 uur samenkomst; Woensdag 7.30 uur bij belkring: Donderdag 7.30 uur vrouwen- krans; Vrijdag 8 uur zangdienst; Zater dag 8.30 uur bidstond. Ned. Herv. Gem. (Palmstraat), v.m. 10 uur ds. J. Borg- hardt. Christ. Geref. Kerk. a. d. Steen- gracht. v,m, 10 uur en nm. 5 uur de heer J. Rebel: 's middags 12.30 u. Zondagssch. Oud-Katholieke Kerk, v.m. 8.30 uur H. Dienst (Past. H. .T. Verheij) Ned. Herv. Gem. in Doopsgez. kerk, 10.30 uur mei. C. A. Elink Schuurman. Geref. Kerk. Stationspark, 10 en 5.30 uur ds. Bosma v. Krabbendam. Julianadorp, 2.30 uur ds. J. Bosma van Krabbendam. TEXEL Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. ds. Visser. Oosterend v.m. 10.30 u. ds. Kok. Waal v.m. 10 u. ds.. Salm (Bed. H. Doop). Den Hoorn n.m. 7.30 u. de heer Giet hoorn (Jeugdienst). Eiërland v.m. 10.30 u. de heer Giethoorn. Koog n.m. 3 u. ds. Salm (Bed H. Doop) Doopsgezinde Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. ds. v. d. Veer. Dosterend v.m. 1030 u ds Knot. Geref. Kerk H.V. Oosterend v.m. 10.30 en n.m. 3.30 u. Dienst. Geref. Kerk. Den Burg v.m. 10 en n.m. 7.30 u. Dienst. Oosterend v.m. 10 en n.m. 3 u. Dienst. Ned. Herv. Gemeenten Schagen, 10.15 uur ds. Van Wichem. Valkoor, 3 uur ds. J. J. Brijker. Schagerbrug, 10.30 uur ds. H. J. Witkop Sint Maartensbrug, 10.30 uur ds. J. J. Brijker. St. Maarten, 10.30 uur ds. Cramer. Anna Paulowna, 10.30 uur ds. De Zwaan (Dooudienst). Kolhorn, 10.30 uur mej. Lürsen. Barsingerhorn, geen dienst. Warmenhuizen, 7.30 uur de heer A. van Santen. Schoorl, 10.30 uur ds. C. M. de Jong. Koedijk, 3 uur ds. Bobeldijk. Wieringerwaard, 10.30 uur ds Oosterbaan. Oosterland, 10.30 uur ds. Van Beek. Westerland, 7.30 uur ds. Van Beek. Slootdorp, 10 uur de heer Van Blijen- burgh. Middenmeer, 2.30 uur de heer Van Blijenburgh. Wieringerwerf. 2.30 uur ds Meijer Drees Heerhugowaard, 8 uur ds. De Jong van Schoorl. Nieuwe Niedorp, 8 uur ds. Kaole. Koor zang. Broek op Langendijk, 10 en 3.30 uur ds Koole. Geref. Kerk Schagen, 10 en 2.30 uur ds. J. v. d. Mei je. Noord-Scharwoude. 10 uur ds. v. Arckel; 7 uur cand. v. d. Boom. Dirkshorn, 10.30 en 3.15 uur ds. IJ. v. d. Zee te Amsterdam. Broek op Langendijk, 10 en 3.30 uur ds. Donner. Kolhorn, 9 en 7.30 uur ds. Visch. Langereis, 3 uur ds. Visch. Evangelisatie Schagen, 10.15 uur de ^heer Van Noor dennen. Hippolytushoef, 10 uur de heer C. N. Graaff. Den Oever, 10 uur de heer O. Deen. Westerland, 3 uur de heer O. Deen. Winkel, zari Groenhart, 10.30 uur de heer Van Zetten. Schagerbrug, Evangelisatiegeb., 2,30 uur de heer Van Zetten. Chr. Geref. Kerk Broek op Langendijk, 10 en 3 uur Lees- dienst. Wieringerwaard, 10.30 en 8 uur de heer De Witt; 12 uur Zondagsschool. Breezand, 10 en 3.30 uur de heer P. Boon. Bergen, Maranatha, 10.30 uur ds. C. A, ter Linden van Zeist. De veertienjarige zoon van m'n buur- man *s aardappelrooien geweest en net heeft den knaap geen wind eieren gelegd. Verre van dat! Hij rooide zoo om en nabij een halve ton piepers en dit klusje bracht hem een goede 60 pop in die week op. Nu, dat „rooit" er op, en ofschoon het jongemensch zich het vel van de vingers heeft gewerkt en z'n rug strak staat van een tijdelijke rheumatiek. Niettemin heeft hij zestig gulden in z n buidel. En hij kan nu zelf een deel van z'n schoolboeken, die hij noodig heeft, be talen en er blijft nog een aardige duit over voor een week vacantie. Waarmee ik dan maar wil zeggen, dat er altijd nog flinke knapen zijn. die er niet tegen opzien de handen uit de mouwen te steken. Die er een paar pijn lijke vingers en een stijven rug voor over hebben om hun ouders te ont lasten van een deel der zware zorgen. Het is toch niet zóó, dat de geheele jeugd zich bezondigt aan straatschen derij en vandalisme en dat stemt tot verheugenis. -Het bovenstaande deed mij werk tuigelijk ook weer terugdenken aan dien anderen tijdeen kleine twin tig jaar geleden, dat wij, leerlingen van één der plaatselijke middelbare scholen, de groote vacantie ook be gonnen met een periode bolienpellen. We gingen met den trein des morgens naar Breezand en kwamen 's avonds weer thuis. Moe en hongerig. Maar we verdienden óók zoo'n dertigveer tig gulden in de week en dat was meer dan vader en moeder zelf konden geven. Wie er tegenwoordig bollen pellen v/eet ik iniet Ik geloof niet dat de jongens vWn de HBS en de Handels school daar nog voor in aanmerking komen. Zoo belangrijk als echter voor heen de bloembol was, zoo important is thans die doodgewone Hollandsche aardappel. Dat de jeugd een handje meehelpt om de piepers daar te krij gen waar ze hooren, daar zullen ze waarlijk niet minder van worden. Van de jeugd gesproken. Ik las dez^ week dat het bestuur der Heldersche Speeltuinvereeniging niet bij de pak ken blijft neerzitten, doch, integen deel, er op uit is ook in dit vacantie- seizoen iels voor de jongens en meis jes te doen. Dat is een loffelijk streven, ofschoon men de organisatoren niet behoeft te benijden om dat baantje. Men ziet echter, dat verreweg het grootste deel der voormalige speel- tuinbestuurderen de organisatie al se dert jaar en dag vaarwel gezegd heeft. In de tijden «van weleer was het nog mogelijk met een of andere ..officiee- le" bestuurdersfunctie te pronken. Het gaf, tenslotte, het cachet van deftig heid en „officieelheid". En met een omvangrijk rozet te loopen op een feestvergadering in Casino, en den ti tel van „orde-commissaris" tg dra gen kijk, dat is ook niet zoo gek Het werk echter, het vervelende, dooie, saaie, moeilijke werk dat kan men natuurlijk beter overlaten aan die dames en heeren. die doorgaans in de vereenigingen voor het grove werk bestemd zijn Wat ik hiermee zeggen wil? Alleen dit: dat er in de Heldersche Speel tuinvereeniging een kleine kern is overgebleven van dames en heeren die, zelfs nu nog. de handen uit de mouwen blijven steken en er niet te gen opzien een groot deel van hun welverdienden vrijen tijd te schenken aan de Heldersche jeugd. Er is weinig eer en ook niet altijd veel dankbaarheid mee te oogsten, lezers. Dat ze het toch doen stempelt hen tot burgers van het goede karaat en dat mag straks, als besturdersfuncties weer eere-baantjes worden, NIET ver geten worden. Dit ter herinnering voor later. Scheuring in de Ned. Herv. kerk aanstaande? De kerkeraden der Ned. Herv. Ge meente van OdoornValthermond. Oudshoorn—Alphen aan den Rijn, Zuidbroek, Idaard en Hilvarenbeek hebben aan de algemeene synode der Ned. Herv. kerk het verzoek gericht onder de add. bepalingen vah het alge meen reglement deze bepaling op te nemen: Aan gemeenten, welke om des gewe tens wille onder het nu gewijzigde al gemeen reglement of onder de straks in te voeren nieuwe kerkorde, niet in de kerk kunnen Mijven. wordt het mo gelijk gemaakt, zich met de aan die ge meente behooTende eigendommen van de Ned. Herv. kerk af te scheiden. Welke echte Hollandsche jongen houdt daar niet van? Pak deze prach tige gelegenheid aan en toon tegen over Duitsche. Deensche en Vlaamsche jongens dat Je voor geen kleintje ver vaard bent en je mannetje op het ge bied van sport staat. Ga een maand naar de bergen. Meldt je aan voor het eerstvolgende weer- sportkamp in een van de mooiste stre ken van Duitschiand. Kosten zijn hier niet aan verbonden. De eerstvolgende keuring vindt plaats op Vrijdag 23 Juli. in den Haag. ge bouw Amicitia. Westeinde. van 8.30— 18 uur. Leeftijd 16—18 jaar. MARKTBERICHT LEEUWARDEN. Leeuwarden. 21 Juli Aangev. 26 stie ren, 123 vette koeien, 125 melk- en k'alf- koeien, 27 pinken, 53 vette kalveren, 167 graskalveren, 22 vette schapen, 15 vette varkens, 235 kleine biggen, 8 vaarzen. Tot 801 stuks. Overzicht: Slieren aanvoer kort. Vette koeien, melk- en kalfkoeien, pinken, vette gras- en nuchtere kalveren aan voer kort. Biggen aanvoer minder, han del matig. De N.V C. nam 150 runderen en alle aangevoerde varkens, nuchtere kalveren en schapen over. Wij hebben ons wekenlang gruwelijk geërgerd en we hebben behoorlijk gekan kerd, omdat wij ons in het vijfde oorlogs jaar overbodig voeldenOpstarn, och- tendsport, eten, exercitie, eten, wagen verzorging, eten, slapen, dat was onze dagindeeling der laatste maanden. We kregen het gevoel dat we op de tetweide waren geplaatstOpeens groot alarm. Al gauw 'bemerkten we, dat het geen spelerij,- doch ditmaal ernst was De invasie was begonnenNu wordt het weer interessant. Dag en nacht is het thans sjouwen, sleepen en maar rijden, rijden en nog eens rijden op de prachtige wagens, die den heelen tijd zoo tergend gereed stonden, zonder dat wij ze moch ten berijdenWij voorzien het lucht- wapen van het nocdige materiaal en voe len ons weer echt NSKK-mannen van de Gruppe Luftwaffe. Werkers, vrachtrij ders, die afwisseling, spanning en avon tuur beleven kunnen in volle teugen. Medehelpers van het nieuwe Europa Vandaag reden we in een teruggewonnen Fransch dorpje en vernemen de bolsje wistische methoden der Amerikanen; valsch geld zonder handteekening geven ze den winkeliers voor hun waren. V/ie zich er tegen verzet heeft, is alles kwijt, velen zelfs hun levendat zijn de be vrijdersHet zijn de bolsjewieken uit de U.S.A., waartegen iedere ware Neder lander stelling neemt door vrijwillige melding bij het NSKK. Meldingen geschieden bij: Ersatzdienst- stelle der NSKK Gruppe Luftwaffe, Den Haag, Lange Vijverberg 10. Normandië. Door pantserwagens van het type „Panther^ ondersteund, gaan Duitsche grenadierstot dentegen aanval over PK Merz/DV-R/P m Oplossing Probleem 1857 (a. en b.) a. Groote bord. Zw. 12 sch. op: 3, 9. 10 12, 14, 18, 20, 21, 22. 26, 27, 36. Wit 11 sch op 16. 23. 29, 30, 32, 34, 38, 39, 43, 44, 46 Opl. 1. 23—19 (ZW. 14 x 23) 2. 46—41 (ZW 36 x 47). 3. 30—24 (zw 47 x 33), 4. 24 X 13 (ZW. 27 x 40). 5. 39 x 8 (ZW. 3 X 12 of 18 x 9), 6. 16 x 27 (zw. 18 x 9 of 3 X 12), 7. 29 x 7 (zw. 40 x 29), 8. 7—1! b. Kleine bord:' Zw 5 sch. op,: 82, 71, Beverwijk zal Zondag a.s. in de be langstelling staan van geheel wieler- lievend Noord-Holland, om de eenvou dige reden, dat Beverwijk dan een wielerwedstrijd houdt, die wat de bezetting betreft de beste van dit seizoen wordt in onze provincie- De organisatoren hebben namelijk contrac ten afgesloten met de meest bekende wegrenners van ons land. We noemen slechts: Lakeman (winnaar ronde van Amsterdam-Noord), Jansen (winnaar ronde van Alkmaar), Vooren (de man. die aan eiken wedstrijd een apar' cachet geeft). Middelkamp (kampioen van Nederland), Schulte, Cees Bakker. J Lust, T. Ooms, Pellenaers, de Bel gen Francke en Pauwels. en dan als groote verrassing Adri Zwartepoorte, die eenige jaren geleden tot de aller- besten behoorde en nu eindelijk weer kan starten. Tenslotte noemen we nog Peters, die in België grooten naam gemaakt heeft en het nu eens zeer se rieus zal opnemen tegen de sterkste wegrenners van ons land. In totaal zijn er 40-50 profs ingeschreven op contract zoodat men zekerheid heeft, dat zij ook zullen komen. Het parcours, dat ongeveer 1500 me ter lang is. zal uitermate geschikt blij ken. Het ligt slechts enkele minuten loopen van het station Beverwijk af en is dus gemakkelijk bereikbaar. De wedstrijd er is alleen een ron de voor profs begint om 2 uur en zal ongetwijfeld rijk aan spanning zijn. temeer, waar geen der renners uitge sproken favoriet is voor de eerste plaats. Zwemmen WEDSTRIJDEN TE ANNA PAULOWNA. A.s. Zondag zullen te Anna Paulowna de eerste Kring wedstrijden worden ge houden. Vele jongeren zullen dit jaar starten en wij weten, dat hierbij uitste kende zwemsters en zwemmers zijn. Wij kunnen echter heel moeilijk zeggen wie de beste kansen hebben De gastvrouwe, de zwemvereen. ,,'t Oude Veer", maakt op vele nummers een goeden kans. vooral schijnen de estafette-ploegen goed ge traind te zijn. Maar, nogmaals, we weten nog niéts; vele verrassingen kunnen zich voordoen. Tot slot zal de traditioneele wedstrijd over het Oude Veer plaats vinden. Zal Sinke zijn beker behouden? Wie bij de dames favoriet is kunnen we ook al niet zeggen, daar we niet weten of Tiny oKr- ver van „De Wirg" haar beker zal ver dedigen. We hopen dat OV succes mag hebben met deze wedstrijden. 72, 61. 41 en dam op 14. Wit: 5 sch. op: 51. 53. 43, 32, 11 en dam op 44. Opl. 1. 53—62 (zw. 72 X 34), 2. 44 X 23, (ZW. 14 X 21), 3. 51 X 72 (ZW 82 x 61), 4. 11 X 72! Combinatie Zw. 7 sch. op: 8. 12, 14, 18. 21, 22, 31 en dam op 39. Wit 9 sch. op: 23, 24, 29, 32, 34. 38. 41. 42. 43. Wit speelt: 1. 41—37, 2. 37 x 17, 3. 17 x 10! Ter oplossing voor deze week. Probleem 1858 van N. N. (Gr. bord). Zw. 11 sch. op: 1, 4, 6, 7, 11, 12, 15, 16, 25 26 35 Wit' li sch. op 13, 31, 32, 36, 37, 41. 42. 43 45. 47, 48. Zwart is aan zet cn ziet een mooie combinatie waardoor hij denkt te win nen. Hij voert die uit waarna echter wit wint. Welke combinatie maakt zwart en hoe wint wit dan? b. Kleine bord: Zw. 4 sch. op: 62, 63, 42, 31. Wit 4 sch. op: 43. 44. 21, 22. Wit speelt en wint. Oplossing volgende rubriek. Onze derde Juli-opgave. Een interessant zestal. De bedoelde beroepen waren: 1. Rijks betaalmeester. 2. Postdirecteur. 3. Brand- weerkommandant. 4. Gymnastiekleeraar. 5. Wijkverpleegster. 6. RUwielfabrikant. Een niet te moeilijke opgave. Onze nieuwe opgave (No. 4 der Juli-serie). Een lastige vermenigvuldiging. Hieronder vindt men het diagram van een vermenigvuldiging Vermenigvuldigtal en vermenigvuldiger bestaan elk uit vijf cijfers en bevatten samen de cijfers van 0 tot en met 9. Het vermenigvuldigtal is vier maal zoo groot als de vermenigvul diger. Alle cijfers 1 ,en 6, die in de be werking en de uitkomst voorkomen, zijn aangegeven. X X X X X X X X X X 1 x x x 1 6 X X X X X X X X X X X X X X X X X 6 6 x x x x Ixxxx6x616 Deze som geheel iri cijfers in te zenden. Oplossingen (2 punten) tot uiterlijk vi ij- dag 28 Juli 12 uur aan het Bureau deze Editie onder motto: Puzzle-Rubriek. ACTIVITEIT ALLERWEGE! Wij zijn in de afgeloopen week een» de velden rond geweest en bij de vel schillende club» in training hebben wij den indruk gekregen, dat men met vlot te energie aan het werk is geslagen. Een dergelijke intensiviteit doet pret tig aan en doet ons het beste verwach ten voor de a.s. competitie. Wanneer men echter de zaak zoo be kijkt, dat blijkt wel duidelijk, hoeveel menschen momenteel in onze stad de sport beoefenen. De hockeyclub en athletiekvereeni- ging hadden reedj een record-aantal leden, maar ook de korfbalvereeniging gaat nog steeds vooruit en ook da voetbalclubs boekten vooral de laatsta weken een groot aantal nieuwe leden. Veelal zijn dit jonge menschen en, hoewel deze direct nog geen wonderen kunnen verrichten. een dergelijke groei belooft veel voor de toekomst. De ouderen, de geroutineerden dus, zij'i meestal nog fit genoeg om de bestaan de kracht van hun vereeniging te kun nen handhaven, ja zelfs méér dan dat, gezien de prestaties van Helder en K.V.H., en wanneer straks de jongeren op hun volle „kunnen" zijn, dan zal de prestatie ook zeker stijgen. Dan zal Den Helder waarschijnlijk op het spori- pcil komen, waarop het recht heeft. Veel moet er dan nog gebeuren! Wij zien het zoo dagelijks om ons heen. De mensch en dan in dit ge val de sportmensch is op een gege ven moment op zijn hoogtepunt. Wan neer er dan in de vereeniging een per soonlijkheid met bijzondere gaven ont breekt. een persoon n.1. die kans ziet den jongens en meisjes dat te geven, wat hun prestatie op een ongekend» hoogte brengt, dan blijft zoo'n sportbe oefenaar op één peil. Jan Publiek zegt dan: Hij wordt er niet beter op. En in- derdaad. er zit nog wel meer in zoo'n speler, maar de kunst is het om dat er uit te halen. Jonge spelers, die nu al lang op hun technisch hoogtepunt zijn, hebben wij in onze stad genoeg, maar deze zelfde menschen zouden nog veel méér kun nen presteeren, wanneer daar maar iemand was, die er meer uit weet ta halen. Natuurlijk kunnen de jongens er zeif ook veel aan doen. Goed oefenen en niet zooals wil dat van de week iemand hoorden zeggen: Twee rondjes loopen,' een kwartier positiespel ep de training is af. Oefenen wil zeggen: Serieus met de hersens werken, iedere beweging moet vooruit bedacht zijn, goed ge concentreerd zijn best doen, dat is de beste methode. Gelukkig bleek het dat de animo overal groot was, al kon dat bij K.V.H. wel iets beter. Nog twee maanden en het feest gaat weer beginnen. Hoe zuilen de omstan digheden zijn? Hoe het ook zij, onze clubs zullen frisch aan den start ver schijnen: zij zullen iedere week weer de moeilijkheden overwinnen en hun wedstrijden spelen, want hun toekomst staat op het spel. Daarnaast zijn de clubleden verplicht tegenover hun medeleden, die elders werken, een gezonde vereeniging op te bouwen, opdat ook zij straks weer in de sport opgenomen kunnen worden. De verschillende wedstrijden zullen in de a.s. competitie weer boeiend genoeg worden, dat staat vast. De handballers willen de opgedane routine van verle den jaar in de praktijk brengen. De korfballers zullen trachten een goed fi guur te slaan in „den Nederlandsche". De hockeyers willen weer eens kam pioen worden. 'En de voetballers? Wat te denken van Watervogels, die iets beloofd hebben, en Atlas? Helder gaat trachten het kampioenschap te prolon- geeren en H.R.C. wil haar schade in halen van verleden jaar. TEXEL. Geboren: Egberdina J. E., d.v. Th. M. Graaf en H. G. Moerkamp. Johan- nes F., z.v. J. Halsema en A. G. Bos. Bertus, z.v. A. Langeveld en S. Kalf. Cornelis, z.v. P. van Lenten en C. A. Buys. Getrouwd: R. P. Eelman en E. G. Haneveld. Overleden: Cornelis van Swinde- ren, oud 20 jaar. Gevonden voorwerpen: een portemon- naie. Bevolking. Vertrokken personen: P. Vermeer van Den Burg naar Zwaag, M. Carol naar Nieuwer Amstel. J. E. Visser van De Cocksdorp naar Hilversum. - G. Prins naar Wieringermeer. J. Mak en gezin van De Koog naar Ede (Gld.) Den Helder, bakermat van ontelbare juttergeslachten, geslachten. waarvan de bet-bet-overgrootvader jutter was, en alle generaties na hem. Jutters, met een naam en een reputatie, vermaard en berucht van Westerschelde tot den Eemsmond, kerels, die voor niets ston den, en hun ziel en zaligheid in de waagschaal stelden om een vaatje arak, een „sjouwtje" eikenhout voor den neus van den strandvonder weg te jatten. Juttereen volkomen eigen slag, een ras apart en een categorie Neder landers, wier gelijke men in de elf pro vinciën vergeefs zal zoeken. En over één van die jutters willen we het ditmaal hebben: en wel over den roemruchten Gorrel, den man wijd en zijd vermaard in Jutterland en ver daarbuiten, vechter en visscher. wil deman en roover, strandjutter en zee ridder. Letterlijk: van alle markten thuis en met in z'n corpus dat wilde, «nelstroomende bloed dat eens in de yiking-bodies gevloeid moet hebben. Over den Gorrel, den grootsten jut ter van noordelijk Noord-Holland, was een epos te schrijven. Een epos, gevuld met ziin daden, verricht op de nachte lijke stranden, op de kapotgeranselde schepen, in de vletten en in het zand bij Falga, waar hij en z'n vrienden den geroofden buit voorloopig veilig stelden voor onbescheiden blikken van strand vonders en dergelijke hoogwaardig- heidsbekleeders, met wie ze eeuwig in strijd waren. Strandroovers nee. niet In de oogen van den Gorrel en z'n maats. Tenslotte is het zoo, dat de zee geeft en neemt. Wat ze neemt is van allen en wat ze geeft ook. Zoodoende is jut ten het meest eerbare en meest eer lijke beroep, dat een flinke kerel in Jutterland kan uitoefenen Het is jaren geleden, misschien een veertigtal, dat de Gorrel op een storm- achtigen avond z'n huisje in de Rens- steeg in den Ouden Heider uitkroop. Gehuld in z'n voddenjas, den zuid wester op en met de kapotgesleten zeil- doeksche hozen aan z'n beenen liep hij den Dijk op en liep tegen den feilen Noordwester naar Huisduinen. Het was zwaar weer. De licht-wie- ken van Lange Jaap. den vuurtoren, scheerden regelmatig twee bij twee over de hevig-bewogen zee. Donderend ketste het water tegen den dijk. liep er hoog tegen op en bedolf keer op keer het graniet en bazait. Witte strepen schuim lagen te trillen en te sidderen onder den zwaren winddruk. De Gorrel snoof en kuchte, boog zich tegen den storm, en liep door. Naar Huisduinen, zijn dqpiein, zijn jachtveld. Het was uitgezocht juttersweer. en hij wist zeker dat die nacht hem geen windeieren zou leggen. En in zijn rijke fantasieën zag hij aan komen drijven: vaatjes Amerikaansch meel, mandfles- schen onversneden arak, kistjes inge maakte levensmiddelen en vele andere zaken, die nem den anderen dag een extra „taaie" zouden verschaffen in den Pottenwinkel, de meest beroemde taveerne van den Ouden Helder, het stamcafé van Opa Dorus Rijkers, van Janus Kuiper en de andere leden van de zeeriddersbent. Zoo liep de Gorrel. krom en stijf, door; na een half uur was hij op het strand en nog een half uur later was hij ter hoogte van paal 3. Het ging er buitengaats duchtig van langs en zelfs de Gorrel, van aden niemand toch kon beweren, dat hij geen zee- beenen had, had moeite zich haaks te houden. In het duister, slechts spaar zaam verlicht door af en toe wat door wilde stormwolken heenglorend maan licht, deed de zee denken aan een soort maanlandschap, met kraters en val leien. Met daarboven het fiokkend schuim, dat over de banken heen sloeg en spookachtig tegen de duinen op woei. Strandvond lag overalstukken hout bamboeleege flesschen, maar niets was er bij, dat de moeite van het meenemen waard was. Een nijdige vloek wrong zich tusschen de baardi ge lippen van den Gorrel en hij bleef staan. Nee, om den bliksem niet, zeker niet tërug. Verderop. Als de groote boots- manskist bij paal 3 geen sjoege gaf. den naar paal 4 en 5. Hij had meer met dat bijltje gehakt en al zou hel morgen worden.... De Gorrel liep door. Dwars tegen storm en bijtend zand in, met z'n voe ten wegzakkend in het half-drijfzand en steeds het zoute water weglikkend met z'n tong. Eenzaam strand. Wilde zee. En een donderende zee, die ongebreideld te keer ging tegen de kust, haar eeuwi ge vijandin. Paal 5 En daar was de buit! Op ongeveer tweehonderd meter af stand lag een vierkante kist of koffer. De Gorrel bleef staan. Z'n oogen priemden naar voren, namen met wel lust de vormen op van het aanspoelsel Dat was het, waar hij heel dien nacht op gewacht had. Hij voelde het in 1c tien toppen van z'n juttersvingers. dat dit geen kinderachtig klussie kon zijn Dat werd een sjouwtje, v-aar Jan van Loodje morgen zwaar de pest over in zou hebben, als hij er mee thuis kwam Om maar te zwijgen van Tabbie, z'n brcer en den Gul, z'n anderen broer Hij zou ze er behoorlijk mee judas sen, den anderen dag, daar kon je dender op zeggen. De Gorrel naderde. Half in het wa ter lag de kist en inderdaad, het was een reuzen-kist. Prachtig vierkant. Zwaar met ijzer beslagen aan de hoe ken. Als een snorrende kater liep de Gorrel er om he. n. Bevoelde het hout streelde over de sluiting, en bekeek daarna het water. Het was afnemend tij en als hij een kwartier wachtte zou de kist wel zoo ver op het droge lig gen, dat hij met de operatie kon be ginnen. De Gorrel wachtte. En In dat kwar tier stelde hij zich voor wat die kist zou kunnen bevatten. Vet misschien., of flesschen wijn. Of thee, of wellicht kostbare scheepsinstrumenten. Of de bezittingen van een schatrijken vent. die den koffer per ongeluk ergens over boord had laten kieperen. Hij kreeg het warm, de Gorrel en hij voelde zich gelukkig dat einde'ijk het oogenblik daar was, dat hij rond om de kist kon loopen en een begin maken met het openen er van. De spullen daarvoor had hij altijd op zak. Een breekijzer, een indruk wekkende schroevendraaier, een mach tig mes, vlijmscherp geslepen. En zoo begon hij het slot te forceeren. De ree donderde tegen het strand, geel maanlicht wierp sombere glanzen op den vreemden man, bezig met zijn vreemd werk Zooals hij daar gebogen over die aangespoelde k'st stond, deed hij lon ken aan een of andere gevleugelde schaduw, een grooten vogel, een zon derling dier, dat in oer-oude tijden bezig was met een onheilig werk. Als een razende ging de Gorrel te keer, en hij kon te keer gaan, deze jutter, wiens kracht legendari--ch was aan het Huisduiner strand. De enorme wolkenbanken dreven voorbij, telkens de maan gelegenheid gevend een pear seconden door te breken. Dan gloorde een somber Uchl over het strand, over den man en de kist en het geheele tafreel kreeg iets onzegbaar liügubers. Toen sprong het slot met een harden klik ooen. De Gorrel richtte zich op, spoog in z'n handen, borg het gereedschap op in een van z'n reuzen-zakken en boog zich over de kist. Hij rukte aan het deksel, maar het gaf niet mee. Hij klom op de kist, en begon met twee handen te trekken Zoo hard hij kon en dat wilde wa< zeggen bij den Gorrel. Hij trok zoo hard, dat de scharnieren, verroest en in het hout gedrongen, begonnen te kraken en te knarsen. Opnieuw trok de Gorrel uit alle macht en daar kraakte het deksel om even latei geheel mee te geven. De kist was open De Gorrel liet zich zakken op het strand Hij hijgde even uit, smeerde de vlokken zeeschuim weg uit z'n snor en baard, 'spoog opnieuw in z'n handen en duwde het deksel weg. Hij boog zich diep over den rand en keek. Juist was het aarde-donker De zee brulde, de wind jakkerde gierend en huilend over het volmaakt verlaten oord en de maan had zich geheel ver borgen achter de jagende wolkenban ken. Triest, sinister, melancholiek floot en kreunde de wind In het helm op de duinen, die zeer nabij waren- De Gorrel keek in de kist en zag niets. Het was te donker Ze was ech ter, dat kon hij wel bekijken, half leeg. Hij beet een vloek weg tusschen z'n tanden, knauwde zwaar op het stuk scherpe BZK achter z'n kiezen en spoog terzijde. Waarom moest die bliksemsche maan nou juist ver dwijnen Hij wachtte ongeduldig, zocht ver geefs naar een lucifer doch In eens gloorde het licht aan- De wolken 3pleten boven hem en een geelbruin icht trechterde naar beneden, recht ln de kist, waarover de Gorrel lag ge kromd. Wat hij zag deed hem verstarren. Hij voelde een doodsschrik in z'n beenen slaan, en z'n tong verstijven Hij slikte twee driemaal en z'n oogen ston den wijd opengesperd in zijn donkeren, baardigen kop. Wat zag de Gorrel in de kist Geen arak, geen ambergrijs, geen Schotsche whisky of Rigaschen bal sem. Zelfs geen Deensche boter of Franschen brandewijn De Gorrel zag een lijk Maar wat vooral een lijk. Het ver schrikkelijkste, meest afschrikwekkende lijk, dat hij ooit in z'n levensdagen aanschouwd had. Het was alleen nog maar een los samenstel van botten en skeletdeelen, een karkas van datgene, wat eens, langen tijd geleden een mensch geweest moest zijn- Nu alleen nog maar een afschuwwekkend restant van een geraamte, met er bovenop een doodskop, zoo onbeschrijflijk luguber zoo onheilspellend, dst de Gorrel min stens een minuut lang z'n adem ver loor. En het licht, het geelgetinte maan licht gleed vreemd en somber over dit beeld van dood en verwording en het was dit licht dat voor den Gorrel, den srootsten Jutter van Huisduinen en Den Helder, de deur dicht deed. Met een wilden schreeuw sprong hij van de kist af, stond nog even in onzegbare ontzetting naar het afschuwelijk ta freel in die aangespoelde kist te sta ren en zette het daarna op een loopen. zoo snel als z'n oude jutters-beenen hem konden dragen. Terug naar paal 1.... terug naar het veilige Huisduinen. De zee donderde naast hem voort, de storm zong in het helm en de witte (chuimvlokken dansten in een wilden lans voor hem uit. Zoo vluchtte de Gorrel naar de be woonde wereld terugZoo snel als z'n beenen hem nog nooit voortgedra gen hadden. Den anderen morgen was Jan van Loodje al vroeg bij de pinken om te kijken of er niet een „baliekie" was aangespoeld tusschen paal 1 en 6. Hij wou maar 't liefst de eerste zijn, dan had je de meeste kans. Bij den Wind wijzer op den Dijk, de plaats van sa menkomst van de Heldersche zeerid ders en strandjutters, stond een groep- 1e maats van 'm. Veilig in 't oppertje van de keet bespraken ze het laatste nieuws en het bleek, dat de Gorrel dien nacht al op pad was geweest. Wat hoorde Jan van Loodje....? De Gorrel had een kist gevonden en hij had die kist opengebroken, 't Had 'm anders bar tegengezeten, want er lag alleen maar-een dooie man in. Nou, het was een raar gezicht geweest, zoo'n dooie man tn een kist, midden in den nacht, maar hij was er niet heet of koud van geworden. Je had lui die zich dood schrokken, als ze zoo iets zagen, maar hij, de Gorrel, had de kist netjes dicht gedaan en hij was verder gegaan. Nee, zoo'n lijk in den nacht deed hem niets. Hij had voor heeter vuren gestaan. Jan van Loodje liep door. Hij ging naar het strand en hij dacht maar aan die kist. Als hij nou 's die kist vond en hem achterover drukte. Dan h3d hij een mooie kist en.... Jan van Loodje passeerde paal 1 en paal 2 en eindelijk zag hij een kist. Maar voor hij die kist zag, zag hij meer. Van paal 1 af werden z'n scher pe oogen getrokken door het spoor van den eenen man, die dien nacht op pad was geweest: den Gorrel. En met afstanden van vijf en twintig meter, van paal 1 tot paal 6, verraade dat spoor dat de Gorrel stil was blijven staan en zich had omgedraaid. Hij had gerend als een paard, maar zijn angst voor voor het lijk in de aange spoelde kist, had hem tallooze malen doen stilstaan en omzien. Waarnaar? Naar het lijk, waarvan hij vreesde, dat dit hem in dien luguberen storm nacht, met het vreemde maanschijnsel, achtervolgde. Jan van Loodje borg kalm de kist weg in het zand en maakte er vier weken later twaalf en een halven gul den voor- En toen hij eens ruzie had met den Gorrel over een braadje voorjaarsha ring vertelde hij *t me. Maar ik mocht er nooit met een sterveling over spreken. De Gorrel is dood en Jan van Loodje eveneens. Maar éénmaal moest het toch ver teld A- C. van Kampen. l

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 3