'ihda VAK GEELEN, DRCRRVIT Filmkunst of Filmindustrie GA MET UW GOUD EN ZILVER VERHUIZINGEN WIENER BLUT. EEN LEVEN VOL MUZIEK. Narcissenrooiers VERHUIZINGEN Frans Kiesewetter, VACANTIETIJD P.O.A. N.V. JUTTERTJES. TIVOLi U ontvangt geen krant Wieringerwaard Wieringen Nieuwsgierigheid met den dood Dekocht Commandant van politie te Hilversum gaat heen Magazijn van gestolen goede ren ontdekt Van Vliet nog steeds de beste sprinter Cou rses-uitslagen Exira keuringen Max Blokzijl spreekt Jeugdconferentie te Blaricum Advertentiën. Avondgebed Luthersche Kerk. door geheel Nederland Koningstraat 34. IS WEGENS VACANTIE GESLOTEN NAAR Juwelier Tel.239, Schagen door geheel Nederland P. C. KAAN RUIJGnWEG 101 - DEN HELDER. Droge bergplaats v. inboedels HUIZEN Laat nu Uw Schrijfmachine goed in orde maken. Personeel gevraagd Te koop gevraagd Te huur aangeboden Ruilen. Dinsdag zal in de stad de krant niet bezorgd worden bij de abonné's in de J. in 't Veltstraat en Brou werstraat. Deze abonné's kunnen van bet nieuws kennis nemen voor de éta lage van Kruidenierswinkel Kaan. Vijzel straat 209; Verfhandel Swart, Van Hogendorp- Straat; Kruidenierswinkel Kansen. Bassin gracht. Geslaagd. - Na afgelegd schriftelijk •n mondeling examen, gehouden te recht, slaagde onze plaatsgenoot, de er Toon Mul voor de akte van be .v'aamheid in de Waterschapsadmini stratie ingesteld op initiatief van de Unie van Waterschappen. Wijkverpleegster aangesteld. - Als wijkverpleegster is aangesteld voor onze gemeente Wieringen Zr. Terpstra uit Harlingen. De 55-jarige arbeider J. Keur. wo nende te Heemstede, vond een mijn op het strand te Zandvoort. Hij kon zijn nieuwsgierigheid niet bedwingen en ging op een flinken afstand van zijn mede-arbeiders met een tang de mijn demonteeren. Plotseling zag men een groote rookzuil opstijgen na een zware ontploffing. Van het slachtoffer heeft men vrijwel niets teruggevonden. De commandant van politie te Hilver sum, maj. J. Meijer, die enkele maanden geleden de leiding van het Hilversutn- sche politiecorps op zich nam. gaat deze functie per 1 Augustus a.s. weer verlaten. Majoor Meijer gaat dienst doen in de Waffen-tl. bVjft, 60 atla groote gebeurtenissen in de wereld, toch niets belang ijkers dan uw eigen kleine jongen, - wien Nutricia nog altijd de bescherming ver schaft van rijke, goede en Zu-'-ere voeding. «JtAPElDOORNSCHE MESSEN-EN STAA1WARENFABRIEK Wat zegt de doktert KALK MET D! Kalk.... voor de °Pbou^ baby's lichaam. En Vitamine L om die kalk zeker haar we; te laten doen. Zonder Vit. mine D gaat dat niet.. DAGRAVII-tabietten nemen! O. A. de Graaf* Handal 4 induitrlë OAGRA C.v, Potlb 405. A'dant-C» Zaterdagochtend in de vroegte hoor den twee rechercheurs van het hoofd bureau van politie te Amsterdam ver dacht geluid in een dekschuit, liggen de in de Egelantiersgracht. De speurders deden een onder zoek in het vieze ruim van de dekschuit en ontdekten daar een ware verzameling van tapijten, kleine vloer kleedjes en lijfgoederen, alles bij el kaar voor duizenden guldens waarde. Deze goederen, die vermoedelijk zijn ontvreemd uit een opslagplaats, zijn in beslag genomen. Behalve zeer kostbare tapijten, waren er ook twee gedragen heerencostuums bij. In een der zakken bevindt zich een briefje met den naam „Mevrouw Kuiterwaard". Daar er nog geen aangifte van diefstal dier goederen is gedaan, wordt den eigenaars dezer goederen verzocht, aan het hoofdbu reau van politie, Elandsgracht te Am sterdam, kamer 120, te verschijnen, om hun goederen te herkennen en even tueel terug te ontvangen. De terugkeer van Arie van Vliet na zijn schorsing maakte het programma, dat Zondagmiddag op de Stadionbaan in Amsterdam werd gegeven, bijzonder aantrekkelijk. Bovendien ontmoette hij hier wederom Jan Derksen, die al evenmin als hij bij de laatste kampioen schappen kon starten. Onze nationale kampioen voor 1944 Kropman had in dit onderdeel van het programma al heel weinig in te brengen. Hij werd op alle manieren geslagen en moest vooral ir. Van Vliet zijn absoluten meerdere erkennen. Ook de kampioen van ver leden jaar, Jan Derksen, gaf hem geen schijn van kans. Het overwicht van Van Vliet op Derksen was eveneens opvallend groot. Bij de amateurs viel het rijden van Cor Bijster in desprint- wedstrijden op. De sprintwedstrijden waren ongetwijfeld het beste deel van het programma, waarop jammer genoeg de stayerwedstrijden ontbraken. Het tweede gedeelte van het programma werd ingenomen door een koppelwed strijd over 50 km. Daar de Bosschenaar Schulte niet van <je partij was. bleef de uitslag twijfelachtig. Het was het koppel Remkes—v. d. Voort, dat in samenwerking met het koppel De Best Groenewegen zich het beste weerde en vrij spoedig na den aanvang tot den aanval overging. Daardoor was de strijd spoedig beslist. Reeds na 25 ron den van de 100, welke in totaal moes ten worden gereden, hadden beide kop pels een ronde voorsprong genomen. Wel trachtten eenige koppels, waar onder Van Vliet—Boeijen, v. d. Vijver Demmenie, Pronk—Evers, Ooms—Ver schuren en Kropman—Bosland met een hardnekkigen aanval zich wederom bij de leidende koppels te voegen, doch na een rondenlangen strijd moesten zij hun poging opgeven en was de strijd beslist. Even dreigde er een wijziging te komen in de stand, toen Cor de Best het te kwaad kreeg met de jury, van oordeel, dat de aflossing bij het koppel Remkes—v. d. Voort onjuist zou zijn geschied, doch de jury liet zich niet beïnvloeden, waardoor de wedstrijd verder" een rustig en normaal verloop had. Het koppel Remkesv. d. Voort behaalde op deze wijze een vrij ge makkelijk bevochten overwinning. fie ploegachtervolging voor beroeps renners bracht een goede overwinning voor de ploeg met Evers, De Best, Van Gent en v. d. Vijver. De uitslagen luiden: Ploegachtervolging beslissing: 1. P. Evers, C. de Best, Ch. van Bent en J. v. d. Vijver in 6 min. 18.6 sec.; 2. A. van Amsterdam, P. Verschuren, H. Ooms en P. Smits op 135 m- Sprintwedstrijden voor amateurs; 1. C. Bijster, 4 pnt.; 2. G. Bontekoe, 5 pnt,; 3. P. Duyns, 7 pnt.; 4. W. van Laar, 8 pnt. Omdat ieder filmwerk, zoowel bij het produceerende als bij het reprodu- ceerende proces, in de hoogste mate gebonden is in aan een even uitge breide als ingewikkelde technische apparatuur, pleegt men de filmproduc tie veelal op één lijn te stellen met iederen anderen tak van industrie. Men beschouwde de film en beschouwt haar van vele zijden trouwens nog, als een zuiver industrieele en commercieele aangelegenheid, in het gunstigste geval als een fabrieksaangelegenheid met min of meer kunstzinnigen Inslag. Daarbij valt niet ie ontkennen, dat de filmkunst uiteraard in veel sterkere mate economisch-artistiek is georiën teerd dan iedere andfere kunstuiting, aldus Jan Teunissen. leider van het Pilmgilde, in „De Schouw". De filmkunst stelt voor de verwe zenlijking harer scheppingen, materieel ep dus ook financieel, veel hoogere eischen dan de andere kunsten. Een kunstschilder heeft verven, pen- seelen en doeken of paneelen noodig, dichters en componisten kunnen zelfs met inkt en papier uitkomen en de eventueele mislukking van het creatie ve experiment heeft bij deze kunst uitingen dan ook geen bijzonder ern stige gevolgen en stelt weinig omvang rijke financieele consequenties Dit is bij de filmkunst geheel anders, daar komt een dergelijk mislukt experiment minstens op een paar honderdduizend gulden ^e staan, een feit, dat men ze ker niet over het hoofd mag zien en dat er niet weinig toe bijdraagt de filmkunst a priori een zéér gepronon- ceerden financieelen en zakelijken bij smaak te verleenen. Er is niet zooveel fantasie voor noodig, om in de genoem de feiten ook de diepere oorzaak te vinden voor het in wezen zoo betreu renswaardige verschijnsel, dat men in de kringen der filmscheppenden een buitengewoon sterk conservatisme aan treft, een voortdurenden drang naar het beproefde thema., naar de beproef-, de stof en in vele gevallen de beproef de methode. Men verkiest dit geheele complex van in de practijk beproefde technische, dramaturgische en hande- lingspsychologische kunstgrepen boven het experiment, het gewaagde, onze kere en de mogelijkheid van misluk king inhoudende experiment, omdat men liever het zekere voor het onze kere neemt, mede in verband met het financieele risico en de zakelijke en geldelijke belangen die hierbij op het spel staan. Natuurlijk is deze drang naar het beproefde een voor de film kunst even stagneerend als gevaarlijk verschijnsel, omdat juist deze betrek kelijk jonge kunst nog geenszins over een toereikende dramaturgische tradi tie beschikt en de vaste vormen eigen lijk nog gevonden moeten worden, waarbij het experiment vooralsnog volkomen onontbeerlijk mag worden genoemd. Deze, door financieele en commercieele factoren veroorzaakte drang naar het beproefde, bracht ons ook het bekende verschijnsel van de serie-productie en voerde in vele ge vallen tot filmdramaturgisch en film technisch plagiaat. Op de eene Quo Va- dis-film, succesrijk door het groote pu bliek ontvangen, volgde de andere, de eene Nero-film lokte de andere uit, de eene maal was en is het een rage van historische en historisch-biografische fimls, ontdekkersfilms of doktoren films, een andere maal waren en zijn de kinderspeelfilms, show- en operet- tenfilms of de op het sociale niodthe- ma gebaseerde films in de mode. De gewichtige, ja beslissende vraag: „Welke films zullen wij produceeren?", was en is nog steeds in de hoogste ma te afhankelijk van het antwoord op de vragen: „Welke films zijn in de mo de?"; „Welke onderwerpen trekken het beste op het oogenblik?", kortom „Wat wenscht het publiek?" en „Welke films garandeeren ons de grootst mogelijke winst?" Dit alles is in de hoogste mate een Amerikanistisch versohljnsel en een uiting van plat-materialistlsch in- gestelden geest, zooals die tot uiting kwam in de verklaring van Adoïf Zuckor, president der Paramounth Film, die voor de vergadering zijner aandeelhouders verklaarde: „Wij trachtten voortdurend in contact t^ko- men met het publiek en bestudeeren wat het wenscht. Wij hebben telkens conferenties, waarbij wij onze verte genwoordigers uit alle hoeken van den aardbol laten samenkomen en wq heb ben een speciale commissie voor ad vies voor Europa. De smaak van het publiek bepaalt aard en soort van de films. Als wij geld konden verdienen met het scheppen van kunst, zouden wij er niets op tegen hebben, maar wij kunnen er niet mee uit. Iedere film kost te veel en wij hebben geen sub sidies. Als het bioscooppubliek om „kunst" roept, krijgt het die. Maar l.et roept er niet om. integendeel: het pu bliek, gezien als wereldmassa, wil hoogstens gezonde ontspanning. Dié probeeren wij te geven en daarmee is dan onze taak als corpmercieele on derneming afgeloopen'". Hier is de gemechaniseerde business der filmindustrie ten voeten uit ge- teekend, hier worden wij geconfron teerd met de triomf van het fabrieks- product, met geen andere en hoogere pretentie dan het product van staal, rubber, papier, textiel of welke ander gebruiksfabricage dan ook. Zooals reeds betoogd werd, is de film uiter aard sterk technisch en commercieel georiënteerd, zij eischt een uiterst om vangrijk productie- en distributie-ap paraat en haar gecompliceerde appara tuur is afhankelijk en als het ware op leven en dood verbonden met een even gecompliceerde economie; bovendien groeide zij van een simpele kermisat tractie, die een speculatie op de men- schelijke drift naar vermaak was, uit tot een wereldomvattende industrie, die dezen speculatieven aard nimmer verloochende. En toch bleek de film ten slotte een kunstuiting te zijn, eenig en alleen tot kunst bestempeld door de verantwoordelijkheid en de stuwende idealen van den kunstenaar. Reeds het werk van den cameraman bleek in veel hoogere mate dajft dat van den,gewonen fotograaf kunst te zijn, reeds bij zijn uiteraard in hooge mate technisch ingestelde prestatie bleek de grens tusschen techniek en kunst te worden overschreden. Ook het het werk van den scenario-schrijver bleek het dichterlijk kunstzinnige niet te kunnen ontberen, vooral na de uit vinding en toepassing der geluidsfilm, toen de filmkunst ook nog met het kunstzinnige element van den dialoog verrijkt werd. Kunstenaarsarbeid is ook de arbeid van de vertolkers, den regisseur, den architect, den componist en den man van de montage, den cutter. Feitelijk is alleen het onmiddellijke opname- werk in den letterlijken zin van het woord technisch, al het andere is kunst en wel kunst in den meest volwaardi- gen zin. Boven al den technischen en economischen ballast uit, is de film op de allereerste plaats een kunst, ver tolkster van de werkelijkheid van we reld en leven, baanbreekster van gees telijke en zedelijke idealen. Zij is zelfs een kunst die alle eigenschappen bezit om niet alleen den enkeling, maar ook de volksgemeenschap als totaliteit gees telijk te beïnvloeden en te -ormen. Evenals de oudere kunsten, architec tuur, beeldhouwkunst, schilderkunst, muziek en theater, bezit zij de macht om de menschen tot in hun diepste in nerlijk te beroeren en hen tot een ce- voels- en gedachtengemeenschap samen te binden. De filmkunst-documenten van meesters als Murnau en Lieben- einer, Harlan en Kaütner, met hun scheppingen als: „Tabu", „Bismarck", „Der grosse König", „Goldene Stadt" of „Romanze in Moll" leggen er getui genis van af dat de filmkunst geen zuiver-technische of commercieele aan gelegenheid is," maar daarentegen de belangrijkste moderne kunstuiting, van onschatbare persoonlijkheids- en ge- meenschapsvormende kracht. Natuurlijk zal de publieke drang naar vermaak en verstrooiing steeds wel haar eischen blijven stellen en zullen er wel altijd amusementsfilms, vroolijke avonturenfilms, operette- en revuefilms dienen geproduceerd te worden, ook deze films kunnen echter op een mo reel en kunstzinnig hooger niveau wor den gebracht; gedurende de laatste ja ren werden trouwens door de Duitsche filmscheppers reeds zeer hoopvolle re sultaten in deze richting bereikt, ter wijl ookde Fransche filmregisseurs met hun vanouds bekend filmisch raf finement op dit gebied reeds veel waardevols presteerden. Filmkunst of filmindustrie? Het is heden ten dage eigenlijk geens zins meer een vraag of probleem, de film is doende aan de kermissfeer, de kultuuravonturierssfeer en de ver-Ame- rikaniseerde busines-sfeer te ont groeien. Weliswaar zijn er nog zeer veel elementen in de filmproductie zoowel als in de filmdistributie, in de filmreclame en in de filmpers, die nog op uitgesproken wijze aan de vroegere atmosfeer herinneren. Het filmbedrijf staat nog geenszins op het kultureele en .kunstzinnige peil van de musea of de concertzalen, het technisch-commer- cieele en variété-achtige overheerscht nog al te sterk, maar het ideaal van de film als volwaardige kunstuiting is stèeds groeiende en wanneer de teeke nen niet bedriegen mag er goede hoop bestaan, dat het filmproductie-atelier in een niet al te verre toekomst tot een oord van werkelijk groote kunst zal worden en het publieke filmtheater tot den modernen kunsttempel. Dan zal ook de tijd zijn aangebroken, dat zelfs de meest verstokte kunstaestheticus er niet meer aan zal durven twijfelen of de film een industrie is, een soort van „celluloid met beeldjesfabricage". zoo als er b.v. ook een schoenen- en vei- ligheidspeldenfabricage bestaat, dan wel een kunst even groot, ja wellicht grooter en machtiger dan alle andere kunstuitingen. Sprintwedstrijd voor beroepsrijders: 1. A. van Vliet, 3 pnt.; 2. J. Derksen, 4 pnt.; 3. B. Remkes, 5 pnt.; 4. C. Krop man, 6 pnt. Wedstrijd voor amateurs over 10 km.: 1. C. Bammens (1 ronde uitgeloopen) met 16 punten in 14 min. 25 sec., 2. W. v. d. Vliet, 7 punten; 3. E. G. Bremer, 7'pnt.; 4. G. S. Slop, 6 pnt. Koppel wedstrijd over 50 km.: 1. Rem kes—v. d. Voort met 10 punten in 1 uur, 8 min. 57.6 sec.; 2. De Best- Groene wegen met 3 pnt. op 1 ronde; 3. Derksen—Van Amsterdam met 9 pnt.; 4. PronkEvers met 7 pnt.: 5. Ooms—Verschuren met 6 pnt.; 6. Van VlietBoeijen met 4 pnt. De overige koppels hadden 2 ronden achterstand. De uitslagen van -de Zaterdag te Hil versum gehouden draverijen lulden Rembrandtprijs: 1 Gratie Hanover w. f 2.30, pl. f 1.40; 2 Hanover f 2; 3 Istar f 1.70; 4 Farida f 3. Rubensprijs: 1 Guy Hanover w. f 1.50, pl. f 1.20; 2 Absyrtus f 2.50; 3 Edelman f 1.30; 4 Gonny Z f l.fO. Paulus Potter-prijs: 1 Bleriot w. f 20.30, pl. f 7; 2 Xaverlus f 4.30. Ruysdaelprijs: 1ste heat: 1 Elisabeth w. f 20, pl. t 3.50; 2 Bobichon f 2.40; 3 Alle- gheny f 1.60; 4 Admtral Guy f 9.50. 2de heat: l Elisabeth w. f 9.20, pl. f 2.40; 2 Bobichon t 1.40; 3 Y. Kernei f 2.40. Toto definitief: Elisabeth w. f 74.60. pl. f 8.30: Bobichon f 2.50; Y. Kernei f 1.20; Admiral Guy f 9.90. Jan Steenprijs: 1 Evelyn Hanover w. f 2.50, pl. f 1.10; 2 Zampa van NZ f 1.40; 3 Frans f 1.10 De uitslagen van de Zondag te Hilver sum gehouden draverijen luiden als volgt: Gies Ensing-prijs: 1 Gratie Hanover w. f 10.80, pl. f 2.30; 2 Fantast f 2.60; 3 Handsome Scott f 1.60; 4 Florens f 3.40. Jan Ensing-prijs: 1 Caid w. f 10.70, pl. f 3.70; 2 Fiscus f 2.30: 3 Boyke Norton f 4.30: 4 Eiizabeth f 3.60. Tjibbe Witteven-prijs: 1 Tllustre Hano ver w f 1.10. pl. f 1.10; 2 Ister f 2. Bas ten Hagen-prijs: 1ste heat: 1 Absyr tus in stalverband met Welkom; beide w. f 1.80, Absyrtus pl, f 1.30; 2 Welkom f 1.80: 3 Edelman f 2.20: 4 Harrold Hano ver K f 1.90. Tweede heat: 1 Hanover w. f 30.10, pl. f 11.60; 2 Fiat V f 6.80; 3 Yack f 15.10. Derde heat: i Hanover w. f 2.50. pl. f 1.70: 2 Gonny Z f 2.40; 3 Yack f 2.90 Toto -definitief: 1 Hanover f 17.60, pl. f 4.40; 2 Edelman f 1.90; 3 Yack f 4.70: 4 Gonny Z f 3.60. - Luut Ensing-prijs: 1 Donna M w. f 1.30, pl. f 1.10: 2 Edward Norton f 1.60. Jeroen Witteveen-prijs: 1 Domina w. f 3.30, pl. f 1.20; 2 Fried f 1.10; 3 Admiral Guy f 1.50. MARKTBERICHT. IJMUIDEN, 23 Juli. Prijzen van 22 Juli: Gr. tarbot f 8.50—f 6; kl. tarbot f 5.35 f 3.50; gr. griet f 5.35—f 5; kl. griet f 2.70 f 2.50; gr. tong f 8—f 7; kl. tong f5.85— f 2.50; mullets f 1; gr. roode poon f 3; kl. roode poon f 1.20; poontjes f 0.60; ka beljauw f 2.20—f 2; gr. gul f 1.65—f 1.50; kl. gul le srt. f 1.35—f 1.20; kl. gul 2e srt. f 0.88f 0.80; wijting f 0.80; horsmakreel f 0.40; gr. rog f 1; middelschol f 3; kl. middelschol f 2.50; kl. schol 2e srt. f 2; idem 3e srt. f 0.80; idem 4e srt. f 0.50; kl. schar f 0.30; alles per kg. voor Waffen-H (Wiking), ))-Wachtbatail- ion. Landstorm Nederland, Germaahscbe M In Nederland. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden worden op Maandag 24 Juli 8—13 uur. Den Haag, gebouw Amlcltia, Westeinde 15, Dinsdag 25 Juli 8—13 uur, Amsterdam. Dam 4, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te wor- den. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 19—35 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-H kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bi) bet H-Wachtbatalllon te Amersfoort, welke dienst In Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden. Alle Inlichtingen en gratis reisbiljetten voor heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de navolgende Nebenstellen der Waf- fep-H: Amsterdam, Dam 4. Alkmaar, Langestraat 58. Heerlen, Saroleastraat 25. Groningen. Heerestraat 46. Enschedé. Hengeloschestraat 36. Eveneens bij het H-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag. Korte Vijverberg 5 en Marlneannahmestelle. West, Utrecht. Plompetorengracht 24. Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I in zijn politiek weekpraatje over het onder werp: „Eenheid tegenover verdeeld heid". Van Donderdag 3 tot Maandag 7 Augustus a.s. zal in aansluiting op de beide jeugdconferenties op den „Dra kenburg" een derde jeugdconfesentie te Blaricum worden gehouden. Jongens en meisjes, vooral zij, die de jeugdvergaderingen. die Max Blok zijl in het eerste halfjaar van 1944 heeft gehouden, hebben bezocht en die ver der over de problemen van dezen tijd, waarmede zij zich blijkbaar niet kun nen vereenigen, van gedachten wen- schen te wisselen, worden uitgenoodigd zich zoo spoedig mogelijk schriftelijk bij Max Blokzijl, Wassenaar, aan te melden Plv hoofdredacteur; Jac. Broersen te Hoorn; chef nachtredactie: J. Werkman te Alkmaar: kunst, letteren, -rechtbank; H P v d. Aardweg te Alkmaar; prov nieuws: D. A. Klomp te Alkmaar; red.- secr.: TJ N Adema. Verantw. voor de adv.rubrtek W. Ra- getlte te Koog aan de Zaan; voor de plaatsel adv.: Mej F Muller. Den Helder DE PRIJS VAN VROEGE AARDAPPELEN Gedurende deze week zal de vetllngprtj» der vroege aardappelen voor de sortee ring 28 mm en hooger f 5.50 per 100 kg zijn. De maat 15-28 mm zal f3.50 per \po kg opbrengen. NIEUWE VEILINGPRIJZEN VOOR GROENTEN EN FRUIT. Met Ingang van Dinsdag 25 Juli zullen voor de onderstaande tuinbouwproducten de daarachter vermelde nieuwe maxl- mum-veilingprijzen gelden: Tomaten f24; meloenen, suiker- en kleine groene ananas- f 45; overige soor ten f35; stamboonen, witte z. draad f27, overige soorten f 23.50; tulnboonen f 9; andijvie f6.50; augurken sort. I f27 li f 17, III f10, IV f7, V f3, I en II stippel f 10, III en rv stippel 13; peen z. lof ge- wasschen sort. I f 15, II ongewasschen f 10. maïskolven f 37; pepers f 100; roode-, gele- en groene kool 18; witte kool 16; tomaten bonken f 18, kriel en gescheurde 112; kroten z. lof f6; meirapen f5.50; snijblet f 6; druiven f 95; appelen groep I Cox Orange groep IA f 50, Af 35, B f 20; groep II Schoone van Boskoop groep IA f35, A 125, B 115; groep III Brab. Belle fleur groep IA 130, A 122, B f 12; groep IV Jacques Lebelgroep A f 20, B 112; groep V overige soorten A f 17, B f 10; val van goud- en sterreinetten, Yellow Transparant en de soorten uit groep I f 12; val van alle overige appelen f10; kroetappelen (zuur) f 8, idem zoet f 5| peren groep I Beurre d'Anjou groep ia f45, Atr f 30, B f 15; groep n Leglpont- groep IA f35, f25, B f10; groep Ila Bre- derode groep A f 25, f 10; groep rn Beur- ré de Merode groep A f 22, B f 10; groep IV overige groepen A f 15, B f 10; kroet- en valperen f 5; pruimen groep I Reine Claude vette gr. A f 35, B f 30, C f 11.50; groep n Reine Claude d'Oulllns A f28, B f 23, C f 11.50; groep EU Reine Victorie- groep A f22, B 118, C f 11.50; groep IV overige soorten A f 16, B f 16, C f 11.50 per 100 kg. Bospeen f 11; peterselie en kervel f 3.50 per 100 bos. Paprika f 23, Aubergines f32 per 100 st. Perziken sort. IA f 35, I 16.50, I f 8.50, II f 3.50 per 100 stuks, rv f 40 per 100 kg. Pruimen (glas) I f 12, n f 6, m f 3 per 100 stuks; IV f 20 per 100 kg. OFFICIEELE PUBLICATIES. Inlevering wisselbonnen. Houders van restaurants en dergelijks Instellingen kunnen van 24 Juli tot en met 19 Augustus a.s. dagelijks de wissel- bonnen brood 1/4, boter 1/50, kaas 1/4, melk 1/7, taptemelk 1/7 en vleesch 1/4, welke na 5 Augustus 1944 niet meer gel dig zijn, bij de distributiediensten tegen nieuwe wisselbonnen inwisselen. Toewijzingen rijst en peulvruchten. De plaatselijke distributiediensten rei ken bij inlevering van de bonnen „250 gram kindermeel", tezamen met de voor inlevering in aanmerking komende E-bon- nen „Reserve", toewijzingen rijst uit, die zooals bekend, uitsluitend recht geven op het koopen van kindermeel of voedings suiker. Van 24 t/m 28 Juli '44 reiken de distri butiediensten bij de inlevering van do bonnen „Algemeen 171" (een rantsoen peulvruchten) toewijzingen peulvruchten uit. Tezamen met deze bonnen kunnen ten hoogste 9 restantbonnen „Algemeen 157" worden ingeleverd. JAN KOREVAAR en MA BAKKER trouwen 3 Augustus n.m. 2.30 uur te WieringerwaarJ. Julianadorp, Langevliet 46. Juli 1944. W ieringerwaard, Molens F 52. Heden werd door een droevig ongeval van ons weggenomen ons geliefd Dochtertje en Zusje RIKA, op den leeftijd van 13 J. en 4 mnd. Uit aller naam, P. KALIS. Den Helder, 21 Juli 1944. Lijsterstraat 38. Plaats: Luthersche Kerk, Weezenstraat. Tijd: Woensdag 26 Juli, 8 uur. Onderwerp: „Dies Irae, Dies lila". (De dag des toorns). Openb. v. Joh. XX 1115. Klein gezin (4 volw.) te A'dam, waar huisvrouw overdag afwezig, zoekt v. spoedige indiensttreding zelfstandig MEISJE-HUISHOUDSTER (werkster aanwezig) of kinderloos echtpaar, 30-40 jaar. Goed loon. Mevr. EveroutTempel, Singel 450, Amsterdam. Pers. aanm. na tel. of schr. afspraak 32855. De door de ongeorganiseerde Bouwvakarbeiders inge leverde VACANTIEBONS worden uitbetaald op 2 Aug. a.s. van 4 tot 7 uur. Spoorgracht 34. gevraagd b(j W. J. Meskers, Doggersvaart 12, Koegras. onder garantie Droge bergplaatsen voor inboedels. Na 5.30 Singel 71. Lang Menschenhaar in vlechten of strengen (geen uitgevallen haar) steeds te koop gevraagd, van kappers en particulie ren door den Eersten Ned Handel in H a a r a f v a 1", Keizerstraat 23, A'dam-C., Telefoon 40861. Bestelt nu reeds Uw benoodigde planten welke U het volgende seizoen heerlijke sappige vruchten zullen geven. Verzending begint einde Aug.-begin Sept. in prima kwaliteit. 50 st. 1.80, 100 st. "3.30, 250 st. 7.80. Franco huis. Betaling giro no. 473206 of remb., 20 ct. extra. J. VAN GRINSVEN, Plantenhandel, Hillegom. STOOMWASSCHERIJ H ROOVERS, AMBONSTR. VAN 31 JULI TOT EN MET 5 AUGUSTUS. Cliënten gelieven hiermede rekening te houden met het in behandeling geven van waschgoed. Zaak in Zuivelproducten ter overw. aangeb. wegens ziekte van den man. Rijke broodwinning, omzet pl.m. 3000 1 melk p. w., benevens boter, kaas, eieren enz. 20.000 Huur van winkel en woning f 15 per week. W. MORISSON, Legmeerstraat 37a, A'dam. UW ADRES: Telefoon 2629 HUWELIJK. Eenzame! Ontken het niet, l'W verlangen gaat uit naar een oprechte levenskame' raad! Welnu, van welken stand, geloof of leeftijd Gij ook zijt, laat ons Uw stillen wensch tot werkelijkheid maken Ons doel is Uw ge luk Onze werkwijze aange naam, discreet. Onze grond slag idealistisch, dus matige kosten. Wendt U dus allen tot Nederlands éénig Prot. Christelijk Huwelijksbemid- delingskanfoor „Excelsior", Kampersingel 48 r., Haar lem Geopend van 2—5 uur. 's Zondag! niet. TE KOOP GEVRAAGD. J. GEURTS, Ruyghweg 2. REPARATIE-INRICHTING VOOR ALLE KANTOORMACHINES. PAÏGLOP 18 ALKMAAR MEDEDEELINGEN PLAATSELIJKEN DISTRIBUTIEDEENST TEXEL, Uitreiking bonkaarten 9e periode, tabakskaarten en petroleumbonnen voor kookdoeleinden. Voor Cocksdorp en wijk C op 24 Juli as. op Hoeve Wageningen: 9.30—10.30 uur wijk C, nos. 1 tot en met 37. 10.30*—11.30 uur wijk C, nos. 38 tot en met 70. 11.30—12.30 uur wijk C, nos. 71 en hooger. 23 uur voor dorp, nos. 1 tot en met 73. 34 uur voor dorp, nos. 74 en hooger. Oosterend op Dinsdag 25 Juli a.s. in Oude O. L. Sefiooï. 1011 uur wijk O, nos. 1 tot en met 71. 1112 uur wijk O, nos. 72 tot en met 104. 12—1 uur wijk O, nos. 105 tot en met 138. 2—3 uur wijk O, nos. 139 tot en met 156. 34 uur wijk O, nos. 157 en hooger. Oosterend op Woensdag 26 Juli a.s. in Oude O. L. S. 1011 uur Peperstraat 1 tot en met 52. 1112 uur Peperstraat 53 en hooger. 121 uur voor Hoekstraat. 23 uur voor Schoolstraat, Weststraat. 34 uur voor Kerkstraat, Nieuwstraat. 44.30 uur voor Boschweg, Kerkplein. Medegebracht dienen te worden de nieuwe stamkaar ten en inlegvellen. Voor een petroleumkaart voor kookdoeleinden dient de oude kaart, waaraan zich' de bonnen „Petroleum R 1" bevinden, te worden ingeleverd. Zelfverzorgers dienen het zegelboekje te overleggen en de formulieren, welke zich in-de oude stamkaarten bevinden, over te doen in de nieuwe. DINSDAG 6.30 UUR: Op herhaald en dringend verzoek: Wie wil nog niet eens genieten van deze bij uitstek muzikale film? Toegang 14 jaar. WOENSDAG 6.30 UUR: Een vlotte onderhoudende film. Een charmante film. Toegang 18 jaar. Voor direct gevraagd meisje Hotel Bellevue, Spoorstraat 1. Werkster gevraagd, 1 och tend per week, in klein ge zin. Mevr. de Feyter, Soem- bastraat 19. Te koop gevraagd: graf ruimten op het oudste ge deelte van het algemeene kerkhof te Huisduinen. Adres: Oortgijsen, Westgracht 50. Te koop gevraagd een hand koffer. v. d. Pauw, Fazan- tehstraat 1. Te koop gevraagd goed ten nisracket en ballen. Sinnige, Violenstraat 23. Te koop gevraagd voetbal schoenen maat 39. Simonse, Soembastraat 59. Te koop trekwagentje f25; 5 meter asfalt f 10. Raap horst, Beukenkampstraat 18. Te koop 1 2-deelig en 1 4- "deelig konijnenhok, z.g.a.n., met roosters, samen f 50. Kamp, Balistraat 14. 7 Jonge konijnen, 10 weken oud, f5.50 per stuk: 4-deelig konijnenhok f 60. J. J. Die naar, Huygensstraat 24. In ruil een prima bulk- bandcorset voor een z.g.a.n. heerenpantalon: heerenover jas, kleine maat, rur zn voor een heerenpantalon (lang persoon) en overhemd (vast boord maat 14'/i); 1 paar da messchoenen, doorloopende hak maat 38 voor gewone hak maat 38. Adres: Boel- sums, Ruyghweg 141. In ruil: donkerblauwe ve lours matelot voor een don- kerblauwen vilthoed; een zwarte bouclé zomerjas voor een lichte Jas maat 4042. Mevr. de Feyter. Soemba straat 19. In ruil 1 paar bruine meis- Jessehoenen maat 37 voor 1 paar maat 38 of 59 platte hak. J. de Wlspelaere, Cal- lantsoogervaart C 38 (bij het sluisje). In ruil: luiers of baby kleertjes of wleglakentjes en sloopjes voor dameszomerja ponnetje maat 40. Rutten, Prof. Zeemanstraat 8,

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 2