DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Komende herfst en winter vragen het uiterste NA DEN AANSLAG OP HITLER Britten vroegen één uur wapenstilstand De geschiedenis herhaalt zich Duitsche groet bij de weermacht - Twee generaals overleden WeermachTbericht Luchtgevechten in het gebied van Parijs Zware gevechten in Lemberg Vergeldirigsvuur op Londen dag en nacht Om hun dooden te bergen V 1 het groote gevaar Dankbetuiging van den Führer Om 10 uur binnen! Gelukwenschen voor dr. Seyss-Inquart Vijandelijke eenheidsfront blijkt geen eenheid Illegale pers oefent critiek H' i Afwezig Aflevering van batterijen. Postbode overvallen en bestolen Uitbetaling van molestschade Pellenaars won Ronde van Kennemerland Uitgave: las blad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam c 9. Bureau der Heldcrsche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2315 (2 lUnen). Postrekening 419011. DfNSDAG 25 JULI HELDERSCHE EDITIE. Me Jaargang, No. 172, 2 pagina's. Hoofdredacteur: H. M. c. SCHKöDES, Alkmaar taf».) Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bi) contract binnen eeD jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Het nieuws over den aanslag op Hitler en den generalen staf bepaalt zich van daag tot enkele sobere berichten. Zooals reeds gemeld, overleed een der medewerkers van den t'ührer de burger Berger, kort na den aanslag. Thans wordt uit Berlijn bericht, dat de chef van den generalen sfaf van het Luchtwapen, kol.-generaal Günther Korten, en de eerste officier van den generalen staf in de opüratie-afdeeling vim den generalen staf van het leger, generaal-majoor Heinz Brandt, zijn overleden aan de verwondingen, die zij bekomen hebben bij den aanslag. De dood van kol.-generaal Korten. Rijksmaarschalk Hermann Göring heeft den chef van den generalen staf van het luchtwapen, kol.-generaal Günther Korten, die is overleden aan de verwondingen, bekomen bij den aan slag op den Führer, de volgende her denkingswoorden gewijd: Een tragisch lot heeft kol.-generaai Günther Korten, chef van den generalen staf van het ,,aPea* Uit ons_,midden gerukt. Kol.-generaal Korten is gevallen als slacht- m°ordaan=!ag °P «"zen Führer. Het luchtwapen verliest in hem een schitterend officier, die met nooit verlammende energie en geesdriftige over gave zijn verantwoordelijke taak op voorbeeldige wijze vervulde en die zich als uitmuntende militaire persoonlijkheid onvergankelijke verdiensten heeft verwor ven in den noodlotsstrijd van het Duitsche volk. Ik zelf betreur in hem niet al leen een van mijn intiemste en beste medewerkers, maar ook een kameraad en vriend, die mij en ons allen onvergetelijk zal blijven. Zijn met den dood bezegelde trouw aan zijn geliefden Führer is voor ons allen een nalatenschap Het lucht wapen Iaat de vanen neerdalen voor zijn naar het groote leger weggeroepen chef van den generalen staf. Generaal-majoor Brandt herdacht. De chef van den generalen <2taf van. het leger, kol.-generaal Guderian, heeft ter gelegenheid van den dood van generaal-majoor Brandt de volgende herdenkings woorden gepubliceerd: Aan de zijde van den Führer is generaal-majoor Brandt, die op een leidende plaats in den generalen staf van het leger dienst deed, bij tien moordaanslag van 20 Juli zwaar gewond. Kort daarop is hij aan zijn zware verwondingen overleden. Met hem verliest het leger een schitterend officier, die zich onderscheidde voor alle anderen, door onvermoeide plichtsvervulling en unieke zelftucht In on zelfzuchtige toewijding heeft Hij steeds zijn geheele arbeidskracht in dienst gesteld van den Führer en het vaderland. Het leger betreurt in generaal-majoor Brandt een van zijn beste officieren, die zich in zijn medewerking aan de leiding van den Groot-Duitschen vrijheidsstrijd onvergetelijke verdiensten heeft verworven- In trotschen rouw laat het leger voor den dooden generaal-majoor Brandt, als voor een van zijn Desten, de Rijksoorlogsvlag zinken. De Rijksmaarschalk van het Groot- Duitsche Rijk heeft als in rang oudste officier van de Duitsche weermacht, 'tevens ujt naam van generaal-veldma^rschalk Keitel en grootadmiraal Dönitz, den Führer gemeld, dat alle deelen der weer* macht naar aanleiding van zijn red ding verzocht hebben in de weer macht den Duitschen groet te mogen invoeren als een teeken van onver brekelijke trouw aan den Führer en van nauwste verbondenheid tus schen weermacht en partij. De Führer heeft voldaan aan den wensch der weermacht en zijn toe stemming gegeven. Met ingang van heden komt der halve in de plaats van het saluut door het tikken van de rechterhand aan de hoofdbedekking het eerbe toon door het brengen van den Duitschen groet. 4 De mislukte bomaanslag op het leven van den Führer. Een telegrafische foto van den Führer en den Duce tijdens hun laatste besprekingen Hoffmann/Stepf/Pax m De luchtvaartcorrespondent van het In ternationale Informatiebureau seint uit Noord7Frankrijk, dat Zondag in het ge bied van Groot-Parijs hevige luchtgevech ten zijn ontstaan. Duitsche jagers deden aanvallen op Amerikaansche vliegtuigen. Daarbij werden alleen door een afdeeling Duitsche patrouillejagefs 7 Amerikaansche machines neergeschoten, zonder dat aan Duitsche zijde verliezen werden geleden. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 24 Juli (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekeftd: In Normandië hebben Zondag geen gevechtshandelingen van be- teekenis plaats gehad. De vijand ondernam alleen ten zuidwesten van Caen verscheidene aanvallen, waar bij hij 19 tanks verloor, zonder successen te behalen. Op den wes telijken vleugel van het landings- hoofd werd een plaatselijke pene tratie van de vorige dagen in een tegenaanval opgeheven. De vijand verloor daarbij 450 dooden en 300 gevangenen. In het Fransche gebied werden Engelsche sabotagegroepen, die aan valschermen waren neergelaten, en 219 terroristen in den strijd vernie- tigd. Het vergeldmgsvuur op Londen werd overdag en des nachts voort gezet. Italiaansche front. In Italië ondernam de vijand Zondag vrij sterke aanvallen op onze achter hoeden ten noorden van Livorno, die in het verloop van den strijd op den noor delijken oever van den Arno werden teruggenomen. Bijzonder verbitterd werd gevochten in het gebied ten noor den van Poggibonsi, waar onze troe pen alle vijandelijke aanvallen bloedig uiteensloegen. Ook in den Adriatischen kustsector bleven herhaalde aanvallen van den vijand zonder succes. Oostelijk front. In Galicië en ten westen van den bovenloop van den Boeg werden tal rijke aanvallen van de bolsjewieken, die door tanks en slagvliegers werden ondersteund, in verbitterde gevechten afgeslagen. Slechts in eenige sectoren wonfien de vijandelijke aanvalsspitsen verder terrein. In het stadsgebied van Lemberg duren zware gevechten voort Het garnizoen van Lublin handhaafde zich tegen herhaalde vijandelijke aan vallen. Tusschen BrestLitowsk en Grodno, alsmede ten noordoosten van Kowno mislukten doorbraakpogin gen van den vijand als gevolg van den taaien tegenstand van onze dappere divisies. In eenige sectoren wierpen zt) de binnengedrongen bolsjewieken in een tegenaanval terug. Ii> deze gevechten vonden de kommandeur van een ge vechtsgroep, luitenant-generaal Schel ler, en de chef van den staf van een leger, generaal-majoor Von Tresckow. in de voorste linie den heldendood. Tus schen Dunaburg en het Peipusmeer werden hevige aanvallen van de Sov jets uiteengeslagen. Plaatselijke pene traties werden in harde gevechten af gegrendeld. Een formatie Britsche bommenwer pers ondernam Zondagnacht een ter- reuuaanval op Kiel. Afzonderlijke vlieg tuigen vielen bovendien het gebied van de Rijkshoofdstad aan. Interinf meldt over de gevechten aan het invasiefront: De Zondag door de Engelschen nit het gebjed ten -zuiden van Maltot ondernomen actie had ongetwijfeld een verken ning met geweld van de nienjve Duitsche versperringsstellingen en haar sterkte ten doel. De aanval werd gesteund door een vunrover- val der artillerie. Negentien Brit sche tanks bleven kapot en bran dend voor de Duitsche hoofdge vechtslinie liggen. Tegelijkertijd richtten de vijande'n weer verschei dene aanvallen op hoogte 112, doch de aanvallen stortten in het Düit- sche vuur ineen. Deze plaatselijke tot een zeer smal terrein beperkte actie werd uitgevoerd door een Britsch batail- lon, waarvan slechts enkele man schappen den weg terug naar hun uitgangsstellingen konden vinden. De wederzijdsche artillerie-activiteit blijft toenemen en heeft zich thans uit gebreid tot den sector ten westen van (Interinf). Over de gevolgen van de V1 worden volgens berichten uit Londen de volgende bijzonderheden be kend: ter bestrijding van de V1 zijn tot dusver 700 geallieerde bommenwer pers en 2000 jagers in den strijd ge bracht. Tezamen met vervangingstoe stellen zijn in Engeland dus uitslui tend tot dit "doel 3000 toestellen gebon den, d.w.z, rond 10.000 man vliegend personeel en 100.000 man grondperso neel. Honderden afw eerbatterij en zijh uit andere deelen van Engeland ter be strijding naar het gebied van de actie radius der V1 gebracht. Desondanks is den geallieerden tot dusver nog niet één onbeschadigde VI in handen ge vallen. De mededeelingen van het Britsche Ministerie van Luchtvaart en dat van Binnenlandsche Zaken over groote suc cessen van het afweergeschut of de jagers door talrijke treffers op V1, worden zeer overdreven genoemd. Al leen door toevaltreffers is een uiterst klein percentage der op Zuid-Engeland afgevuurde V 1 neergeschoten. Zoo lui den de verklaringen van de geallieerde piloten, die op V 1 hebben moeten jagen. In de eerste dagen van het beschieten der VI is het verschillende malen voorgekomen, dat geallieerde jagers zich te dicht bij de projectielen hebben ge waagd en- bij de explosie der V1 zijn neergestort. Alle diplomatieke vertegenwoordigin gen in Londen zijn verplaatst naar veilige deelen in het land. Het werke lijke aantal slachtoffers der V1 is een der „grootste oorlogsgeheimen van het oorlogskabinet." In Engeland ziet men op het oogen- blik slechts één middel om ofe V 1 uit te schakelen en dat is een snelle be ëindiging van den oorlog, vóór het den Duitschers gelukt den geheelen oorlog op een nieuwen grondslag te plaatsen. Daarom dringt men aaii op een bespoe diging der militaire operaties in Nor mandië. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 24 Juli (DNB). De Füh rer maakt bekend: „Naar aanleiding van den op mij en mijn medewerkers gerichten aanslag heb ik uit alle kringen van het Duitsche volk, in het bijzonder van de partij en de weermacht, zoo vele gelukwenschen en betuigingen van trouw ontvangen, dat ik allen, die in deze dagen bijzonder aan mij gedacht hebben, langs dezen weg namens mijzelf en mijn kameraden hartelijk wil bedanken." de Vire. Daar hadden Duitsche verken ningsacties veel succes. Bij een dezer acties sloegen de Duitschers. nadat zij hun zwarè machinewapens ter onder steuning naar voren hadden gehaald, een Amerikaansch regiment uiteen. Ih den gevechtssector ten noorden van de wegenkruising bij Periers heb ben de Duitschers van 15 tot 2? Juli, behalve dat talrijke gevangenen werden gemaakt. 58 tanks van het nieuwste Amerikaansche model vernietigd en al leen met infanteriewapens ruim 13 vliegtuigen neergeschoten. Het opper bevel van het tweede Britsche legei. schijnt zijn voorbereidingen voor den voorgenomen grooten aanval uit het ge bied ten oosten en zuiden van' Cahn. zoo goed als voltooid te hebben. Zon dagnacht hebben de Engelschelf nog ravitailloeringslandingen uitgevoerd aart de kuststrook tusschen de mondingen van de Orne en de Seulles. Zij werden daarbij echter gestoord door Duitsche gevechtsvliegtuigen. l?e lossingen wer den beschermd door een vrij groote formatie Britsche oorlogsschepen. De wapens rustten een uur. m De oorlogscorrespondent van het DNB in het Westen. Alex Schma.'fuss. meldt: een bewijs voor de ridderlijke Duitsche oorlogvoering watt het inwilligen van een wapenstilstand voor den tijd van één uur, waarom de Engelschen Zon dagochtend om 10 uur 26 hadden ge vraagd, teneinde in het gebied ten noorden van Troarn hun dooden te kunnen bergen. Ofschoon het buitenge woon onoverzichtelijke terrein het uit zicht sterk belemmerde, kon worden waargenomen, hoe de Britsche ber- glngsploegen vijftig tot zestig gesneu velden wegvoerden. Gezien het feit, dat de waarneming door den aard van het terrein bijna onmogelijk was, kan met stelligheid worden aangenomen, dat de verliezen van den vijand buitengewoon hoog moeten zijn geweest. Ook de Amerikanen hadden Zondag bij de zuivering van een penetratie .in het gebied van Lissay zeer zware ver liezen. In den sector van een SS-pant- serdivisie, die de Amerikanen uit het plaatsje Le Clocet vedreef. werden 450 doode vijanden geteld. Bovendien raak ten 308 Amerikanen, onder wie 12 offi cieren, in Duitsche gevangenschap. Overigens deden zich, behalve een afgeslagen aanval ten zuiden van Mal tot, waarbij 8 vijandelijke tanks stuk geschoten werden en nieuwe vijande lijke aanvallen op hoogte 112 bij Mal tot, waarbij 19 tanks werden vernield, geen noemenswaardige gevechtshande lingen voor. Na Verbetering van het weer leefde aan weerskanten de acti viteit in de lucht boven het brugge- ,hoofd weej op. le Engelsche oorlog 1652—1654, 2e Engelsche oorlog 16651667, 3e Engelsche oorlog 16721674, 4e Engelsche oorlog 17801784en ook nu weer den- zeltden vijand. Neerlands erfvijand ter zee. Evertsen, Tromp, de Ruyterzij gingen ons voor, Zij stierven als heldenI. wjj strijden door! Aan boord van een mijnenveger. Het „veeg-gerei" wordt klaar gemaakt O-H/P m Aanmelding als vrijwilliger bij de Kjriegsmarine staat open voorlederen Nederlander van 17—45 jaar en kan geschieden bij de Marineannahmestelle- West, Zweigsielle Niederlande te Utrecht, bij alle Marinedienststellen, Hafen en Ortskommandanturen en bij de verschillende Nebenstellen der Waffen SS, alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. Wij herinneren er aan, dat van heden af de bevolking na 10 uur des avonds zich niet meer op straat mag bevinden. De café's e.d. zullen om 9 uur n.m. moeten sluiten. In dit verband wijzen wij er boven dien nog op, dat de trams in Amster dam hun laatste ritten van beide eind punten zullen beginnen om 9 uur. De Führer heeft den Rijkscommis saris voor het bezette Nederland- sehe gebied, Rijksminister dr. Seyss- Inquart, op diens verjaardag den volgenden telegrafischen geluk- wensch doen toekomen: „Op uw verjaardag zend ik u mijn hartelijke gelukwenschen. (w.g.) Adolf Hitler." Ook Rijksmaarschalk Göring heeft in een hartelijk telegram zijn op rechte gelukwenschen uitgesproken. De laatste eer aan een groot sportman. Onder zeer groote belang stelling is Zaterdag te Amsterdaib het stoffelijk overschot van den oud- International Wim Anderiesen ter aarde besteld. De Heer K. Lotsy. voorzitter van den N.V.B., voerde het woord aan de groeve CNF/De Haan/Pax m i ET is zeker alweer anderhalf jaar ge 'leden, dat ik begon als spreker in openbare vergaderingen bij het geven van een overzicht over de militair-poli tieke situatie, zooals ik die als militaire leek. meende te moeten zien, ter verdui delijking het voorbeeld aan te halen van een bokswedstrijd om het werekikam- pioenschap. Het verloop van dezert strijd tusschen een Duitschen en een Ameri- kaanschen bokser lees: Europa tegen het bolsj ewistisch-kapitalistisch bondge nootschap zag ik (en zie ik méér dan ooit), aldus Max Blokzijl in zijn gister avond gehouden „radiopraatje", gaande .over twaalf rondep, waarbij de Duitscher dé eerste zeven glad op punten voor zich geboekt had, de tegenpartij de ronden acht, negen en tien voor zich kon op schrijven, waarop dan de Duitscher weer de elfde en de twaalfde voor zijn reke ning nam, tot kort vóór de laatste gong zijn vijand tot tien werd uitgeteld en weggedragen moest worden. Toen een dag of veertien geleden in onze dagbladen een uittreksel verscheen uit in Duitschland van blijkbaar zeer goed Ingelichte zijde geschreven over zichten. waarin sprake was van een in deeling van dezen tweeden wereldoorlog in drie perioden: de geweldige Duitsche overwinning, het losbreken van den storm der tegenpartij, en ten slotte de nu te verwachten Duitsche afrekening heb ik mij natuurlijk mijn bokswedstrijd als populair bedoeld voorbeeld herin nerd. Ik ben er rotsvast van overtuigd dat in groote lijnen gezien, de ontwikke» ling zoo zal blijken te zijn, en met an ders. Op welke zakelijke overwegingen deze overtuiging berust, moge voorioo buiten bespreking blijven. Het is wel aan te nemen, dat niet alles zich in bijzon derheden zoo zal afspelen, als de opti misten onder de verdedigers der nieuwe Europeesche ordening gaarne zouden z.en. Er zullen nog eenige moeilijke maanden komen en het is altijd dom alleen maar met wenschdroomen rond te loopen en weg te willen praten, dat ook de tegen stander nog verrassingen in petto kan hebben Deze zomer, de komende herfst en vermoedelijk ook nog wel de winter 1044—45 zullen van de nationaalsocialisten het uiterste vragen. We zijn, om bQ het boksvoorbéeld te blijven, in de tiende ronde aangekomen, dat wil dus zeggen, dat we den tegenstander deze ronde nog gunnen Al constateeren we met voldoe- E dat de eerste „V-l"-slagen en de nog te verwachten meppen met de ver geldingshandschoen hem het bewijs heb ben gfleverd, dat de Duitsche b°*ser nog over onberekenbare reserves aan kracht en uithoudingsvermogen beschikt We hebben geduld De beide laatste en beslissende ronden moeten nog komen. Er is nog tijd genoeg om de wederzijd sche posities nader te beschouwenv AAR* is dan in de eerste plaats de vijand van het nieuwe Europa met zijn Joodschen manager achter de scher men. Ik meen, dat we tevreden kunnen zijn. Dezen vijand behoeven we tenslotte niet te vreezen. Want juist op het oogen- blik, waarop het schijnt, dat zijn groote kans komt, ontmaskert hij zijn innerlijke voosheid, 't Is al verdeeldheid, waar men ook heenziet. Aan den vijandelijken kant staan ongetwijfeld de massa's, staat het goud, staat de productie, staan de schier onuitputtelijke grondstoffen. En het ware dwaas te ontkennen, dat, militair gezien, de Russen, de Engelschen en de Ameri kanen veel hebben geleerd, en dat ze op verschillende punten over beproefde eli tetroepen beschikken. Hun tegenwoordig op alle fronten toegepaste strategie der massale offensieven, waarbij noch men- schenlevens, noch materiaal gespaard worden en alle beginselen van het oor logsrecht met voeten worden getreden, hebben voorloopige successen uitgelokt en Europa tijdelijk in een zeer moeilijke positie gebracht. Maar veel gevaarlijker kan die positie niet meer worden. Het oogenblik nadert waarop de verdediger opnieuw tot aanvaller wordt. De eerste teekenen hebben we al kunnen waarne men. •vfce willen op de naaste toekomst niet verder vooruitloopen. De Geallieerde verdeeldheid. MAAR hoe staat het met het zooge naamde vijandelijke eenheidsfront? Dat bestaat nog slechts in de leuze: Ver nietiging van het nationaalfticialisme en vooral van het centrum daarvan, het huidige Groot-Duitsche Rijk. Over het daarna echter bestaat geen eenheid van wenschen. Moskou wil een Sovjet-Euro pa. Amerika wil de hegemonie over de rest. En Stalin rekent er op, dat „na een door hem te winnen oorlog het bolsje wisme ook spoedig een einde zal maken aan de groote en kleine democratieën, van welke het nu £l zeker is, dat het communisme de brandstapels gelegd heeft die straks hun vlammen zullen uitslaan. Het is 'wel aan te nemen, dat het onge lukkige Engeland, dat in 1939 op zoo on verantwoordelijke en verraderlijke wijze de lont aanstak, het eerste slachtoffer zou worden, als de oorlog zoo afliep als de Joden dat wenschen. Engeland is he den reeds de eerste verliezer. Financieel uitgeput, van zijn wereldrijk beroofd, aan handen en voeten aan de Vereenigde Sta ten gebonden, en nu ook verzekerd, dat het te boeten krijgt voor de wandaden van zijn koninklijke luchtmacht en de gastvrijheid, die het aan de luchteska ders der Yankee-bondgenooten heeft ge schonken. We behoeven niet ver van huis te gaan om vast te stellen, dat de Engel sche bevolking en niet veel anders is de situatie in Amerika. gebukt gaat onder een verdeeldheid, die de kiem voor een straks te verwachten algeheele in eenstorting in zich draagt. Een ineenstor ting, die tijderls dezen oorlog wellicht nog niet, en dan vermoedelijk dank zij 'net feit, dat Engeland bezet Ameri kaansch gebied is, dramatisch zichtbaar zal worden, maar waarvan de voorteeke nen toch al dreigend genoeg zijn. En waarbij de vergelding nog het hare zal doen. Verbittering bü de illegale pers. O MDAT een zekér deel van het Neder- landsche volk nog altijd verhardt in de tactiek, niets te gelooven van wat on zerzijds gezegd wordt, maar alles te aanvaarden wat van de zijde onzer te genstanders komt, wil ik hier liever iets aanhalen uit het illegale pamflet, dat zich „Het Parool" noemt, en dat op 19 Juni j.1. een uitvoerig artikel wijdde aan wat het „De stakingen in Engeland" noem de. Uit deze beschouwing haal ik woor delijk het volgende aan: „Met niet geringe verbittering hebben de geknechte volkeren van Europa de laatste jaren moeten hooren van de bij tijd en wijle en onlangs wel zeer inten sief oplaaiende stakingen in Engeland. Deze stakingen waren het hevigst in den mijnbouw, een bedrijfstak, die juist één der meest fundamenteele producten voor de oorlogsindustrie levert.... Eveneens komen er stakingen voor in andere be drijven. 25.000 leerjongens op werven en metaalfabrieken in New-Castle en Glas- gow gingen begin April in staking en de ze „apprentices strike" kon slechts met groote moeite mpt behulp van politie worden onderdrukt. De arbeiders vén de openbare nutsbedrijven in Manchester verlieten medio April hét werk. Het per soneel win de Londenscne trolleybussen, waarmee dagelijks vele tienduizenden naar bureaux en bedrijven worden ver voerd, gooiden het werk neerDit al les zijn geen symbolische proteststakin gen van een half uur. Neen, dikwijls duurt het een week. veertien dagen, in de mijnen ook wel 5 tot 6 weken, eer na moeizaam confereeren een voor de sta kers aanvaardbare oplossing gevonden is. Er heerscht onder de Engelsche arbei dersbevolking een stakingsbereidheid, die de «rbeiders in de bezette gebieden eer aan zou doen, maar die aan de overzijde van de Noordzee, nu de invasie werke lijkheid is geworden, toch wel van een misdadig gebrek aan discipline schijnt te getuigen". LI IER is een pessimistische maar ten- r' minste waarheidslievende beschouwing van de zijde onzer illegale en principieel anti-nationaalsociallstische (z.g. patriotti sche) Nederlandsche bestrijders, die men vergeefs van Radio-Oranje, dat als maar door van een stalen Engelsch eenheids- blok is blijven bazelen, zal verwachten. Neen, noch in Engeland, noch in Ameri ka, noch in de Britsche dominions is ook maar een spoor van éénheid te vinden. De Marxistische massa's staken als In tijd van vollen vrede, en de oorzaak is niet ver te zoeken: het is Moskou, dat, zich zeker van zijn eigen zaak wanend, reeds tijdens den oorlog aan het onder mijnen is bij zijn zoogenaamde bondge- nooten. Wat dat beteekent, daar kon Duitschland in 1918 over meepraten. Haat en nijd tusschen de kapitalistische sta- /en en hun bolsjewistische tijdelijke me- 'destrijders, tusschen de klassen, in Enge land en in Amerika, verwijdering tus schen Engeland en de Britsche dominions, stakingen in de oorlogsindustrieën, toe nemende spanningen op het Engelsche eiland als gevolg van de eerste teekenen der vergelding. En dan nog: met don dag zich toespitsende tegenstellingen tusschen de z.g. patriotten in de bezette gebieden en weggeloopen regeeringen in Londen, die door Churchill alleen nog maar ge duld worden, voor zoover ze gehoorzaam zijn. Ruzie „in het emigrantenkamp. OOK hier wil ik, om alleen maar bij Nederland te blijven, hetzelfde pamflet „Het Parool" woordelijk aanhalen. Naar aanleiding van de hopelooze verwarring in het z.g. Nederlandsche kabinet te Lon den schrijft het: „Wij veronderstellen, dat er in den boezem van de regeering meer diepgaande verschillen zijn dan het officieele com muniqué bekend maakt. Men is althans in het bezette Nederlandsche gebied ge wend aan grooter problemen, dan de werkverdeeling tusschen eenige departe menten, en is daarom niet geneigd aan te nemen, dat om een dergelijke futiele reden twee ministers, beiden Roomsch- KathüSiek, hun ontslag indienen. Wellicht «al men ons later opheldering--geven". En om de ruzie nog duidelijker te ma ken, drukt hetzelfde pamflet een scherpe terechtwijzing af pan het adres van de Londensche Nederlanders, die blijkbaar verhinderen, dat in Radio-Oranje of in te Londen verschijnende Nederlandsche Ma- don de namen van in Nederland uit komende illegale pamfletten genoemd worgen. „Nederland heeft er recht op te weten, wie voor deze anti-democratische sabotage verantwoordelijk is", zegt „Het „Parool" spinnijdig. Zoo zou ik nog uren lang voort kunnen gaan. Ik heb overigens at eens eerder aanhalingen uit hier verspreide- illegale pamfletten gedaan, waaruit zonneklaar bleek, dat de heeren niet alleen met Lon den op voet van oorlog staan, maar ook onderling de allergezelligste ruzies uit vechten. Verdeeldheid, waar men ook heen ziet. Ik geloof, dat wij onzerzijds tevreden kunnen zijn. Maar eenheid is in het kamp dér ver dedigers van Europa. Zij mogen dan al met vrijmoedigheid hun meeningen over de naaste toekomst na de overwinning van hun goede zaak ten beste geven en daarbij in detailvragen verschillend van opvatting zijn.'Dat is, waar over de groote lijnen echter geen meeningsverschillen bestaan, en ook nooit zullen bestaan, slechts eenf teeken van innerlijke kracht en gezondheid. Aan gevechts- en thuis fronten bij hen Is van oneenigheid geen spoor te ontdekken. In Europa en evenmin in het verre Japan Is bijv. een staking, is een ondermijning van het gezag, is een ainemen van de ijzeren vastberadenheid der massa's ondenkbaar en waar zulk een ondermijning door enkele eerzuchtige verraders van hun volk als in de afgeloopen week in Duitschland. toch beproefd wordt, daar draagt zij er tenslotte slechts toe bij die vastberaden heid nog te versterken en bevestigt zij bij de massa's de overtuiging, dat hoogere machten altijd zullen staan aan de zijde van hen, die onbaatzuchtig strijden voor het welzijn der volken en niet egoïstisch voor de geldzakken en de macht van weinige onderdrukkers. Dat is 't verschil tusschen de beide boksers vóór het in gaan van de elfde rondf. En dat is ook het verschil tusschen 1918 en 1944. En dat zal beslissend blijken voor de uiteinde lijke overwinning van de nieuwe Europee sche ordening. De hoofdredacteur zal van heden tot en met Zondag 30 Juli afwezig zijn. REDACTIE. Met ingang van 1 Augustus a.s. mogen fabrikanten en handelaren weer overgaan tot aflevering van batterijen aan_ hen. aan wie batterijen zijn toegewezen. De komende distributieperiode vangt aan op 1 Augustus en loopt tot 30 September a.s. De „vrije" verkoop van batterijen, die in den loop eener distributieperiode door de rechthebbenden niet zijn afgehaald, is niet meer toegestaan. Deze batterijen moeten in de volgende distributieperiode aan de rechthebbenden worden afgele verd: dezen worden daardoor in de gele genheid gesteld reeds dadelijk bij het be- gin van de nieuwe periode hun batterijen Vte betrekken. Zaterdagochtend zijn de nieuwe bon kaarten» bestemd voor Ochten (Betuwe), andermaal gestolen. Ditmaal is niet het distributiekantoor overvallen, doch werd een overval gepleegd op den postbode, die postzakken, waarin zich behalve de gewone poststukken ook de van het dis- tributiekringkantoor Tiel afgekomen nieu we distributiebescheiden bevonden, haar Ochten vervoerde/ De overval geschiedde door drie onbekend gebleven mannen, dic per auto zijn verdwenen. In Staatscourant no. 141 van Juli 1944 is opgenomen het'besluit van den Secretaris- Generaal voor Bijzondere Economische Zaken en van den Secretaris-Generaal van het Departement van Justitie betref fende de uitbetaling van schadepenningen door onderlinge molestverzekeringsmaat- schappijen. Hierin wordt bepaald: Artikel 1. 1. Het is aan onderlinge molest-verzeke- ringsmaftschappijen verboden terzake van geheel vernietigde of onherstelbaar be schadigde onroerende goederen, alsmede terzake van onroerende goederen, welke herstelbare schade van vijfhonderd gul den en hooger hebben geleden, ingeval voor den herbouw of het herstel van het onroerende gbed door den Algemeen Ge machtigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid geen goedkeuring is verleend, schadepenningen uit te beta len tot een beloop van méér dan vijf en twintig ten honderd van het volgens de verzekeringsovereenkomst uit te keeren bedrag. Dit verbod houdt op van kracht te zijn, zoodra een Rijksbijdrage in het desbetreffende schadegeval is verleend of is komen vast te staan, dat een zoodanige bijdrage niet verleend zal worden. 2. De Secretaris-Genefcaal voor Bijzon dere Economische Zaken kan ontheffing verleenen van het in lid 1 genoemd ver bod. Artikel 2. 1. Overtreding van het bepaalde in ar tikel 1 wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met een geldboete van ten hoogste tienduizend gulden of met één van deze straffen. 2. Indien het feit wordt begaan door of vanwege een rechtspersoop, wordt de strafvervolging ingesteld en de straf uit gesproken tegen hem, die tot het feit opdracht gaf of die de feitelijke leiding had bij het verboden handelen. 3. Het feit wordt beschouwd als een overtreding. Artikel 3. De Secretaris-Generaal voor Bijzondere Economische Zaken vaardigt de voor de uitvoering van dit besluit noodige voor schriften uit. Artikel 4. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. 't Is geen enerveerende wedstrijd ge weest, deze vijfde Ronde van Kenne merland over 120 K.M. Geen wedstrijd met bepaald grootsche momenten, met jachten waarin karakter zat. Maar toch heeft de course, die door duizen den toeschouwers geestdriftig werd bijgewoond, niet teleurgesteld. Daar voor zorgde in de allereerste plaats de plaatselijke favoriet Arie Vooren. Deze jonge coureur, die zich bijzonder strijdlustig toonde, kan op e'en prach- tigen wedstrijd terugzien. Reeds in de eerste ronde trok hij er tusschenuit en moest de leidende groep alle zeilen bijzetten om den moedigen weglooper te achterhalen. Halverwege de cour je bestond de kop groep uit vijf renners, te weten Vooren. Francken, Pauwels. Kuipers en de sterke Schellingerhoudt. Zij werden met een achterstand van ruim 200 meter gevolgd door een groep van ongeveer 15 renners, waarin alle „kanonnen" als Schulte, Pel lenaars, Ooms, Middelkamp, Peters e.a. Toen er nog een kleine 30 K.M. gereden moest worden en Schulte in gezelschap van Pellenaars na een harde jacht ten slotte weer aansluiting had gekregen, raakte Kuilman, die tot hier een besten indruk had gemaakt, achter. In de laatste drie ronden nam Vooren opnieuw „de beenen", maar Schulte, Schellingerhoudt en Pellenaars lieten hem niet meer gaan. Kort voor het einde zag ook Pauwels zijn moedig volhouden be loond en onder veel enthousiasme kreeg hti eveneens aansluiting. Tenslote wist Kees Pellenaars na een lange, hardnekkig betwiste eindspurt Voo ren, Schulte en Pauwels te slaan en be slag te leggen op de vijfde Ronde van Kennemerland. De uitslag luidt tenslotte: l.C. Pellensars (Breda), tijd 2 uur SO min. 13 sec.; 2. A. Vooren (Beverwijk) op één lengte: 3." G. Schulte ('s Hertogen- boschl op drie lengten: 4. F. Pauwels (Kieldrecht): 5. H. Schellingerhoudt (Zaandam): op 400 meter; 8. Middelkamp l^Ii el dracht),

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1