Wij moeten door een hel van gevaren heen Totale oorlog gebod van het oogenblik Vijand heeft zich in ons vergist JBS®felfe Poolsche emigranten-regeering door Amerika erkend Samenzweerders in het reserveleger Nieuwe wapens worden gesmeed Totale mobilisatie van het Duitsche volk. Engelsch parlementair ziet bolsjewistisch gevaar Wffl mMmÊw- te "S Verboden groente en fruit per postpakket te verzenden Drie jaar Nederlandsche Volksdienst Fabrieksbrand te Helmond Finsche kinderen naar Zweden Tragisch sterfgeval Clandestien geslacht vleesch Voorzichtig met het gebruik Moeders met vacantie Washington wacht af traineerden maatrègelen aan Oostelijk front Neerlands luchtvaart. Arbeidsvoorwaarden voor 1 schoonmaaksters mawc Rijksminister Dr. Göbbels gaf In aansluiting op zijn hiernevens gepubliceerde rede over den aan slag op Hitier een toelichting op de consequenties die getrokken moeten worden uit de genoemde gebeurtenissen. „Wij moeten", zoo zeide hij, „door een hel van weerstanden, moeilijkheden en gevaren heen, voor wij aan het einde van den weg het open ter rein krijgen en heldere lucht kunnen inademen. Het is duide lijk, dat wij in dezen noodlots oorlog om ons leven onze krach ten niet in het geringste mogen sparen. Integendeel ze zoo onbe perkt en zonder voorbehoud moe ten gebruiken als dat slechts mogelijk is. Dit wil ook het ge- heele volk. Het is in een mate bereid het laatste en zoo noodig het allerlaatste in dezen oorlog te geven, dat dit slechts bewonde ring verdient. Wij beschikken in het land zelf over een ongehoord potentieel aan krachten, dat weliswaar voor een aanzienlijk deel, maar geenszins geheel uit gebuit wordt. De Führer heeft reeds in zijn midder nachtelijke toespraak van 20 Juli mede gedeeld, dat hij Rijksminister Heinnch Himmler belast heeft met de leiding van het vervangingsleger in het vaderland. Hij zal zijn taak er in zien om naast de reorganisatie van het geheele apparatuur van het vervangingsleger voornamelijk de in het vaderland aanwezige sterke leger reserves in goed opgeleiden toestand naar het front te brengen en daarvoor in de plaats talrijke nieuwe divisies op te stel len en op te leiden. De daarmede samen hangende problemen worden thans met nationaalsocialistische energie ter hand genomen. Het succes kan en zal niet uit- blijven. De Rijksminister voor Be wapening en Oorlogsproductie, partijge noot Albert Speer, heeft door zijn ruste- loozen arbeid en een door hem uitge dacht en ontworpen geniaal vereenvou digingsproces de Duitsche bewapenings productie opgevoerd in een omvang, die verbazingwekkend is. De vijandelijke luchtaanvallen hebben onze oorlogspro ductie geen ernstige schade kunnen toe brengen, integendeel r.iet eens kunnen verhinderen, dat de productie van wa pens en munitie van maand tot maand enorm gestegen is. Dit intensiveerings- pvoces gaat zonder afdwalen voort en heeft zijn hoogtepunt nog lang niet be reikt. Arbeidskrachten noodig. WIJ hebben daarvoor echter groote aantallen arbeidskrachten noodig en wel vooral Duitschers, die immers toch steeds het geraamte van het bewapenings- bedrijf vormen. Bovendien moeten de uit de bewapeningsindustrie naar de weer macht overgaande jongemannen vervan gen worden. Daarom is het noodzakelijk de kracht van het Duitsche vaderland in veel grootere mate uit te baiten en te ge bruiken dan tot dusver het geval is ge weest. De totale oorlog ls het gebod van het oogenblik. Hij zal in het land zoowel voor het front als voor de bewapenlngs- De fraaie Oude Waag met chirurgijn kamer te Enkhulzen is thans als museum ingericht CNF/Kulper/Pax m De Duitsche bladen staan in het teè- ken van het decreet van den Führer be treffende de totale mobilisatie van het Duitsche volk en wijzen op de storm achtige instemming, die deze maatrege len in alle lagen van het volk gevonden hebben. Het Duitsche volk heeft sedert 20 Juli steeds stormachtiger geëischt, dat alle krachten volkomen voor den oorlog en de overwinning gebruikt zouden wor den, zoo schrijft bijv- de Berliner Bör- senzeitung. Het juicht derhalve met oprechte vol doening toe, dat na het decreet van den Führer op het geheele aan de Duitsche oorlogvoering ondergeschikte gebied openbare verrichtingen en staatsappa raat georiënteerd worden op de eischen van den oorlog. De persoonlijkheid van den gevolmachtigde voor het totale ge bruik van arbeidskrachten voor den oorlog, dr. Göbbels, geeft daarbij de f&rantie, dat bij de oplossing van de taak snel en zakelijk, doelmatig en In grijpend opgetreden wordt. Dr. Göbbels als de voorvechter van de idee van den totalen oorlog en als de man, die op het gebied der improvisatie voorbeel dige dingen gepresteerd heeft, heeft het beginsel van het rationeele beheer in zijn ministerie en in de Rijkshoofdstad immers reeds verwezenlijkt. Het feit, dat de leider der partijkanselarij door het optreden der partij de door den Führer verordende maatregelen kracht dadig ondersteunt, staat er borg voor, dat ook van dezen kant in nauwe samenwerking met den Rijksgevol machtigde voor het totale gebruik der arbeidskrachten voor den oorlog alle krachten van het initiatief gewekt wor- d?n, welke het succes van den arbeid van dr. Göbbels zullen bevorderen. productie zooveel mogelijk krachten vrij maken. dat het ons wel niet al te zwaar zal vallen, de moeilijkheden, die de oor logssituatie steeds weer met zich mee zal brengen op souvereine wijze meester te worden. Hoe weinig reden de vUand overigens heeft tot triomfeeren, zullen dan de volgende maanden bewijzen. De toe stand aan de fronten, ln het bijzonder aan het oostelijke front, zal zich op grond van de ontworpen maatregelen spoedig Wijzigen en wel belangrijk te onzen gunste. De oorlog zal een nieuw gezicht krijgen en het zegevierend ge schreeuw zal onzen vijanden in de keel blijven steken. Zij dachten ons met den 20sten 'Juli een vernietigenden slag te kunnen toebrengen. Zij hebben ons slechts wakker geschud. De gevolgen zullen niet wij, maar zij te bespeuren krijgen, Daar komt nog iets anders bij. Wij heb ben, terwijl wij het tijdelijke technisbhe overwicht van den vijand inzagen, op be paalde gebieden van voren af aan moeten beginnen. Het is sedert lang duidelijk ge worden, dat wij de 'tegenpartij maar al leen door de schepping van nieuwe mid delen en mogelijkheden der technische oorlogvoering kunnen verslaan. Het ging er hier dus om den voorsprong, dien zij had, voorbij te streven. Dat is in den loop van de laatste twee jaar geschied en de resultaten zullen meer en meer op de slagvelden aan den dag treden. Het ge bruik van ons V 1-wapen is in. zekeren zin de inleiding daartoe. Beslissend bij deze ontwikkeling is. dat zij zich beweegt in een volkomen nieuw kader, weshalve ook terecht verwacht kan worden, dat dit den vijand ook voor vol komen nieuwe feiten zal stellen en dus tamelijk onvoorbereid zal treffen. Wan neer thans het Britschè publiek om af weermiddelen tegen ons V 1-wapen vraagt is dit heel begrijpelijk, want het belang rijkste voordeel van dit wapen bestaat er niet zoozeer in, dat de vliegende bom zonder bemanning vliegt, als veeleer in het feit, dat zij het geheele vijandelijke afweer- en verdedigingssysteem in het honderd brengt. Zoo zal het bij andere nieuwe wapens eveneens zijn, welke wij binnenkort op de meest verschillende ge bieden in het veld zullen brengen. Moderne wapens. WIJ hebben dus den voorsprong, dien de vijand tot dusver op den een of anderen sector van de oorlogstechniek in handen had, niet slechts ingehaald maar voorbijgestreefd. Ik zou mU schamen zoo'n taal te spre ken wanneer de feiten mij daartoe niet het recht gaven. Ik heb kort geleden mo derne Duitsche wapens gezien, bij welker atnblik mij het hart niet krachtiger sloeg, maar een oogenblik bleef staan. Wij heb ben allen op zichzelf de bewijskracht der techniek noodig om ons te overtuigen van de stelligheid van de komende overwin ning. Wij gelooven in haaf, omdat wij in het Duitsche volk gelooven. Maar het stemt ook vreugdevol zoo'n stelligheid der opvattingen en perspectieven bevestigd te zien door de reëele feiten. En dat is op het gebied van onze bewapeningsproductie meer dan eens het geval. Het Duitsche uitvindingsgenie heeft zijn krachtproef doorstaan. Wij hebben er lang op moeten wachten, tot het weer het woord vroeg. Nu zal het spoedig zoover zijn. De vijand is niet over den berg, zooals hun leidende figuren steeds beweren, maar hij staat er nog voor. Dat zal de ontwikkeling der eerstvolgende weken en maanden toonen. Führer staat aan het roer. T K geloof, zoo besloot dr. Göbbëls, dat, A het Duitsche volk meer reden heeft over den totalen balans van den 20sten Juli tevreden te zijn dan zijn vijanden. De Führer staat als steeds aan het roer van onzen staat en stuurt volk en natie piet zekere hand door alle stormen en noodweer van dezen oorlog heen. Ons volk is dapper, moedig en vlijtig en heeft slechts de eene gedachte, zóó te strijden en te werken, dat de overwinning aan ons zal zijn. Het zegt den Almachtige dank, dat Hij den Führer in zijn genadig» bescherming heeft genomen en bidt hem dat ook verder te doen. Wij allen willen elkander overtreffen in liefde en trouw jegens hem en in het geloof aan zijn his torische zending. Het Engelsche weekblad New Leader drukt, een verslag af van een rede, waar in de linksradicale Britsche Lagerhuisaf gevaardigde Macgovern gesproken heeft over de Britsche politiek t.a.v. Rusland en de positie van Sovjet-Rusland ln ge val van een geallieerde overwinning in Europa. Macgovern verklaarde, dat Sov jet-Rusland dan geheel Europa zal be- heerschen, aangezien de naties, die over blijven, wanneer Duitschland in dezen oorlog het onderspit delft, zouden vree zen tegen de bolsjewieken op te staan en tot hen te spreken in een taal, die zij verstaan. De ervaringen, die men in En geland alleen reeds met de communisti sch^ partij heeft opgedaan, moesten eigenlijk voldoende zijn om een ieder de oogen te openen. Zij verslinden de zwak ken, die zich tegen hun politiek verzet ten, ofwel zij brengen ongerechtvaardig de beschuldigingen naar voren tegen de sterken. Daarom is er nu eenmaal geen andere -mogelijkheid dan op te staan te gen d.e bolsjewieken en hen met alle mid delen te bestrijden. Indertijd is gezegd, dat duizenden Poolsche officieren door de bolsjewieken vermoord zijn, maar thans vermeldt niemand in Britsche re- geeringskringen meer dit feit. Men ge looft n.1., dat men vriendelijk moet zijn jegens Stalin, opdat hij zich niet op een gegeven dag uit dezen oorlog zal terug trekken. Voor de bolsjewieken echter ging het er bij den moord op de Pool sche officieren om de nationale eenheid van Polen te vernielen. Op Sovjetbodem is daarom ook een z.g. Poolsch nationaal leger opgesteld, aan het hoofd waarvan alleen Poolsche communisten staan. Tenslotte keerde Macgovern zich tot het Engelsche volk met de woorden: „Gi.1 loopt groot gevaar, economisch aan de Ver. Staten en politiek aan de Sovjet unie te worden uitgeleverd". Het is krachtens reeds bestaande bepa lingen verboden groente en fruit per postpakket te verzenden. Het blijkt ge- wenscht te zijn de aandacht van het pu bliek nogmaals op het verbod te vestigen. De posterijen zuilen voortaan strenger toezien op de uitvoering van de bepalin gen, die het postpakketvervoer van groen te en fruit verbieden. Vrijdag 28 Juli is het drie jaar ge leden, dat de Nederlandsche Volks dienst is gesticht en in dien tijd heeft hij reeds zeer veel zegenrijk werk kunnen verrichten ten bate van het Nederlandsche volk. In breede lagen van ons volk is men gaan inzien, dat de N.V.D. een instel ling is, die zich in dienst stelt van het geheele Nederlandsche volk. Zijn taak is, ons volk weer sterk te maken, opdat iedereen vpor zichzelf kan zorgen. Geraakt iemand buiten zijn schuld in moeilijkheden, dan staat de N.V.D. hem ter zijde. Om dat te bereiken is het noodig, dat de Volksdienst onze volksgenooten opvoedt en hen daarbij helpt, waar dit maar noodig is, zoowel op materieel als op moreel gebied. Hierbij dient men echter wel in het oog te houden, dat de N.V.D. zich op het standpunt stelt, dat niemand meer van de gemeenschap kan vorderen, dan hij bereid is daaraan te geven. Uit hetgeen de Volksdienst in de drie jaren van zijn bestaan heeft gedaan in dienst van het geheele Nederlandsche volk. blijkt wel duidelijk, hoe deze instelling gedragen wordt door het volk en dat, dank zij de medewerking van tiendui zenden, de N.V.D. een begrip is gewor den, dat niet meer uit onze volksge meenschap te denken is. Deze vrijwillige medewerkers zijn naar voren gekomen uit alle lagen dér bevolking, het ledental is steeds stij gende. Met vertrouwen treedt de Ne derlandsche Volksdienst dan ook zijn vierde levensjaar in. De Nederlandsche Volksdienst geeft In Amsterdam een cursus voor toe komstige kraamverpleegsters. De op leiding geschiedt niet alleen theore tisch, doch ook practiseh CNF/Noske/Pa* m Dinsdagmiddag om half vier brak brand uit op de derde verdieping van 't hoofd gebouw der N.V. J. A. Raymakers en Co's Textielfabrieken aan den Kanaaldijk te Helmond. Mier lagen 2500 stroomatrassen opgeslagen. Er ontwikkelden zich enorm veel rook, waardoor een achttal leden der fabrieksbrandweer, uitgerust met rookmaskers, bedwelmd geraakte. Zij konden slechts met moeite gered worden. Twee moesten ter verpleging in het Sint Anthoniusgasthuis worden opgenomen. Het vuur werd voorts bestreden doar de Helmondsche beroeps- en vrijwillige brandweer, door de Rijksbrandweer uit Deurne en brandweerploegen van andere plaatselijke fabrieken. Ook Duitsche mi litairen namen deel aan het blus- schingswerk. Tegen tien uur kon het groote materiaal inrukken. De derde ver dieping was toen volledig uitgebrand. De das ronder gelegen verdieping bekwam veel waterschade. Generaal-veldmaarschalk Rommel bi| de valschermjagers in Normandië. De veldmaarschalk in gesprek met Rid derkruisdrager generaal Meindl over den inzet van Duitsche valscherm jagers in den strijd PK Stortz/PBZ-R/P m Na onlangs te Stockholm gehouden be sprekingen tusschen Finsche en Zweed- sche bevoegde kringen, heeft Zweden zich bereid verklaard, ca. 15.000 dakloos ge worden kinderen uit het, thans ir> de oor- logszóne gelegen gebied van Karelië op te nemen. Zoo mogelijk, zullen de meesten dezer kinderen nog deze maand naar Zweden komen. Sinds den eersten Fin- schen winteroorlog van 1939/40 zijn in Zweedsche gezinnen, kinder- en zieken huizen voortdurend noodlijdende Finsche kinderen opgenomen. Begin, Juli 1944 be droeg het aantal van deze kinderen in Zweden rond 30.000. De zevenjarige Harm de Boer te Groningen, die des middags met zijn moeder een wandeling maakte in het Stadspark, wist, terwijl zij op een bank zat te slapen, uit haar wandeltasch een doosje slaap pillen te bemachtigen. Het ventje vond dit blijkbaar een lekkernij. Het at zeven pillen op en viel in diepen slaap. Toen zijn moeder wakker werd en haar zoontje wilde wekken, bleek dit niet mogelijk. Zij nam hem op de fiets mee naar huis, waar medische hulp werd ingeroe pen. Helaas mocht dit niet meer baten. Het jongetj* is aan de gevol gen overleden. Reeds herhaaldelijk is opgemerkt, dat vleesch van clandestien geslacht vee voor de menschelijke consumptie niet geheel zonder gevaar is. Als nu ook het winst bejag en de gewetenloosheid der daders een rol spelen, komt het tot smerige praktijken, waarmede de rechtbanken zich al herhaaldelijk hebben moeten be zig houden. Om dezelfde reden stond voor het Duit sche Obergericht terecht de chauffeur Berendsen, die in opdracht van de ge meente zijner inwoning cadavers, afkom stig van de slachtplaatsen der omliggende gemeenten en van boeren, afhaalde, om ze naar het destructiebedrijf te brengen. De cadavers van verscheidene varkens en schapen, die gestorven waren en na keu ring ondeugdelijk voor de menschelijke consumptie waren veVklaard, bracht hij eerst in een garage. Hij sneed daar de beesten stuk en verwerkte een groot deel van het vleesch tot worsten, die hij be waarde ln het lijkenhuisjè van de Jood- sche begraafplaats in de gemeente waar hij woonde. Alleen doordat de praktijken van den beklaagde in tegenstelling tot andere gevallen bijtijds bekend wer den en verder onheil daardoor voorko men werd, kon het blijven bij een tucht huisstraf van twee jaar. Het koopen van vleesch, dat afkomstig is van clandestiene slachting, gaat, zoo als dit geval leert, met groote gevaren voor de koopers gepaard, vooral omdat hier, zooals reeds gezegd, niet sprake is van een op zichzelf staand geval, maar van één uit vele. Afgezien van het feit, dat het koopen van vleesch, afkomstig van clandestiene slachting, strafbaar is, kan uit hygiënische overwegingen men zij herinnerd .aan het trichinegeVaar bij varkensvleesch niet genoeg tegen het koopen gewaarschuwd worden. Is het eigenlijk niet een vanzelfsprekend iets, dat moeders, -die dag in dag uit in de weer zijn voor haar huishouden, ook eens mg,t vacantie gaan? Dit zal een ieder, die hier even over nadenkt, ongetwijfeld beamen; alleen de mogelijkheid hiertoe heeft vrpeger niet bestaan. De Ned. Volksdienst, die zijn zorg vooral uitstrekt over moeder en kind, heeft voor onze huismoeders tehuizen in gericht, waarin zij eenige weken kunnen genieten van een welverdiende rust. De zer dagen zijn weer eenige tientallen moeders naar zoo'n tehuis in ons eigen land vertrokken. Uit Washington wordt gemeld: De Poolsche ambassadeur, Ciecha- nowski, heeft een bespreking gevoerd met staatssecretaris Huil in het staatsdepartement. Het staatsdeparte- ment heeft hieromtrent geerï mede- deelingen verstrekt. Men wacht voor eerst op een rapport van den Ameri- kaanschen ambassadeur te Moskou. Intusschen neemt men aan, dat de ontwikkeling de regeering der Ver. Staten aanleiding zal geven tot een gedachtenwisseling met Groot-Brit- tannië. Associated Press verklaart o. m., dat er geen bewijzen aanwezig zijn, dat Sowjet-Rusland voor de op richting van het „Poolsche comité der nationale bevrijding" overleg gepleegd Generaal Dittmar ,,Wat .in wording is" Luitenant-generaal Dittmar, de spreker van den Groot-Duitschen Omroep, heeft zijn voordracht van Dinsdag ingeleid met een verwij zing naar den misdadigen aanslag op het leven van den Führer. Hij noemde dezen aanslag een reeds op het oogenblik van zijn ontstaan mislukte poging tot een usurpatie van de staatsmacht. Het leger, zoo zeide hij, heeft hierover zijn woord reeds gesproken op de oogenblik- ken, waarop het halve dozijn samen zweerders, zooals de dagorder van den Führer zegt, door trouwe offi cieren en soldaten van het leger in dezelfde lokalen, waar het ver raderlijke plan was ontstaan, was verdelgd en dan nog zonder dat het noodig was, dat andere krachten Ingrepen. Het leger heeft daarmede een ant woord gegeven, dat de gebeurtenis be stempelt tot een individueele handeling voor afzonderlijke personen, die hun hoofd .hadden verloren, zwakkelingen zonder" gevoel voor militaire eer en zonder politiek instinct. Alle van vij andelijke zijde uitgesproken .veronder stellingen zijn daarmede weerlegd. Wanneer de snoode aanslag op den Führer er niet ware geweest, dan zou alleen het feit, dat de misdadige kring een sleutelpositie innam in het ver- vangingsiegèr, beteekenis hebben ge geven aan de samenzwering. Inderdaad is deze beteekenis buiten kijf. Het zou een miskenning zijn van de in iedere top-organisatie gebruikelijke, immers alleen mogelijke, werkwijze, wanneer men zou aannemen, dat niet alleen al het spelen met de gedachte aan een omwenteling ernstig nadeel voor de zaak met zich moest brengen. Ook het natuurlijk en overal aanwezige diensttoezicht kan niet in ieder geval vervangen wat op een belangrijke plaats ontbreekt aan wil tot loyalq ^medewerking. Zoo kan er ook geen twijfel aan bestaan, dat de samen zwering belangrijke schade voor de trefkracht van ons veldleger in het ver leden met zich moest brengen. De van andere zijde gekozen aan duiding, dat d* activiteit der samen zwering hetzij door handelingen, hetzij door het najaten daarvan „zand in de machine" heeft beteekend, slaat den spijker op den kop. Het lijdt geen twijfel, dat eerst na het weg spoelen van zulk zand de machine in staat is op volle toeren te draaien. Het is zeker dat bij de bezwering van den kritieken toestand aan het Oostelijke front, bepaalde maat regelen, die onder <e competentie vielen van de samenzweerders, zijn getraineerd, in ieder geval niet uit gevoerd met den spoed, die vereischt èn mogelijk ware geweest. Uit dezen gezichtshock bekeken, krijgt het tijd stip, waarop dit woekergezwel aan het lichaam van het vervangings leger openbrak, een bijzondere be teekenis! Over het geheel gezien doet zich de geweldige slag tusschen het voorterrein van de Karpaten en het Oostzeegebied voor als een reeks operatief in nauw verband staande, ten aanzien van de ruimte echter vaak ver uiteenliggende afzonderlijke acties. De bolsjewistische offensieve acties worden nog steeds gedragen door de sterke, uit tanks en gemotoriseerde formaties gevormde stootlegers. De grondgedachte hunner operaties wordt daarbij bepaald, door het streven, om steeds nieuwe wiggen te drijven in algemeen westelijke rich ting' en 'aldus den Duitschen tegen stand van de flanken uit te doen in eenstorten. Daarbij verzekerde de over macht, vooral aan Snelle formaties, hun een aanzienlijke terreinwinst.' Daarbij echter staat toch vast, dat de gevechten van den laatsten tijd een karakter hebben aangenomen, dat be langrijk verschilt van dat der groote doorbraakgevechten om Bobroeisk, Orsja en Witebsk en in aansluiting daarop in het gebied van Minsk, welke voor de eerste maal het centrale front in beweging brachten. Meer en meer wordt zichtbaar, dat ook in den Duit schen afweer een aanzienlijke «ffen- sieve kracht schuilt,'die weliswaar de bolsjewistische aanvalstendenties nog niet heeft kunnen uitschakelen, maar die toch reeds in staat is geweest deze in aanzienlijke mate te breidelen. Waarom het in de gevechten aan het Oostelijke front gaat, is geheel en al duidelijk. De Sovjetleiding streeft naar een operatieve oplossing, dje zonder twijfel reeds het gebied van den mid denloop der Weichsel in haar plannen betrekt. Wat wij daartegenover te doen hebben, is niet minder duidelijk. Er zijn verscheidene operatieve mogelijk heden. die zich steeds voordoen, waar een vijand bij een meedoogenloos ge bruik van behaalde successen groote doelen najaagt. Maar het is óók zeker, dat iedere maatregel, die in aanmer king komt, des te zekerder kans op suc ces zal hebben, naarmate hij door een toereikend aantal gevechtskracht.ige formaties wordt gedragen. Wij beseffen zeer goed. dat wij hiermede slechts een triviale wijsheid uitspreken, maar zij krijgt toch bijzondere beteekenis in verband met een gebeurtenis, zooals het verraad van 20 Juli! Er bestaat geen twijfel aan, dat veel van hetgeen werd verzuimd, thans, na het zuiveren van alle toon aangevende posities, belangrijk dich ter bij de vervulling is gekomen. Menige maatregel, dat kan op deze plaats worden gezegd, zal reeds b i n- nen zeer korten tijd zijn uit werking doen gevoelen in den zin van een ontlasting van ons zwaar strijdende Oostelijke front. Zeker hierbij is echter ook, dat voorloopig nog menige buitengewone maat regel, ook menige improvisatie, noo dig zal zijn om datgene te bereiken, wat in- dit uur xvan doorslaggevend belang is, n.I.: de stabiliseering van het Oostelijke front, niet alleen als tijdelijken, doch ook als blijvenden toestand. Dit doel rechtvaardigt èlken ook nóg zoo ongewonen maat regel! Wat wij moeten krijgen, dat is: de tijd. om al datgene te voltooien, wat nog in wording i». Dit laatste n.1. de overbrugging van dien tijd, is een doel, dat ieder optre den, maar óók iedere aanvankelijke improvisatie, rechtvaardigt. De sdag. die zonder ingrijpen van hoogerhand tot een zwarten dag der Duitsche ge schiedenis zou' zijn geworden, zal zoo tot een nieuw uitgangspunt op den weg naar het uiteindelijke succes worden!" heeft met de Britsche en Amerikaan- sche regeeringen. De toestand wordt gecompliceerd doordat de Anglo-Ame- rikanen de uitgeweken regeering te Londen erkennen. Onder de gegeven omstandigheden zou een Sowjet-Rus- sisch verzoek om een gedachtenwisse ling over hun standpunt ten aanzien van het" concurreerende regiem den Anglo-Amerikanen vrij groote ver legenheid hebben bezorgd. De Ame- rikaansche opvatting komt blijkbaar hierop neer, dat men eerst de ontwik keling eens wil afwachten. Bijeenkomst der Polen te Londen. De Poolsche uitgeweken regeering heeft, naar de Britsche berichten dienst meldt, Dinsdag een speciale zitting gehouden. De zitting heeft de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Romer, een vrij langdurig on derhoud gehad met den minister van buitenlandsche zaken, Eden. De diplo matieke medewerker van de Daily Express schrijft o.mr: In overeenstem ming met het beginsel, dat alle orga nisaties, die het Derde Rijk bestrijden, gesteund moeten worden, verdient 't Poolsche bevrijdingscomité dat op Russischèn bodem is gevormd, volle- digen steun. Daarbij is het onverschil lig, hoe het zich noemt. De Britsche regeering acht zich volstrekt gerech tigd het Poolsche comité te Moskou militair ter zijde te staan. Eden over de Poolsche kwestie. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft de minister van buiten landsche zaken. Eden, Woensdag in 't Lagerhuis verklaard, dat in de hou ding der Britsche regeering, die voort gaat de door Mikolajczyk geleide Poolsche regeering als de regeering van Polen te erkennen, niets is ver anderd. Het huis kan er echter van verzekerd zijn, aldus Eden, dat de regeering van zijne majesteit alles doet wat in haar macht is, om de bestaande problemen tusschen twee bevriende naties, die tezamen in een oorlog tegen een gemeenschappelijken vijand zijn gewikkeld, tot een spoe dige oplossing te brengen. Moskou wil invloed over Europa Het benoemen van een Poolsch z.g. nationaal bevrijdingscomité te Moskou toont aldus een ófficieel Fransch standpunt, opnieuw den wil der Sow- jet-Unie om haar invloed en haar overheersching tot het grootste deel van Europa uit te breiden. In dezen wil laat zij zich, zoo wordt verder verklaard, door haar geallieerden geenszins hinderen. Stalin is welis waar bereid, het geallieerde oorlogs materiaal aan te nemen doch hij wijst iedere inmenging in zijn politiek van de hand. Dat het wat betreft dit Poolsche comité slechts gaat om een schijnregeering, die hem volkomen is toegedaan, bewijst alleen, dat Stalin het Poolsche probleem gehepl alleen wenscht op te lossen. De eerste ver klaring van dit comité heeft aange toond, dat het communistisch en pro- Sowjet is en dat het bij een eventu- eele Duitsche nederlaag niets anders zou zijn dan een Sewjct-Republiek in deq. bolsjewistisqjien staat, Het is opmerkelijk, dat juist in dez» tijden, waarin de practische beoefening van de luchtvaart voor ons Nederlan ders onmogelijk is, de jeugd zich meer en meer toelegt op de model-vliegtuig- sport en er naar hunkert, een Voort gezette luchtvaartopleiding te krijgen. Wij mogen ons over deze belangstel ling verheugen, omdat hierin de waar borg schuilt dat Qns land. als straki weer met den opbouw van de Neder landsche luchtvaart wordt begonnen, reeds over een kern beschikt, die bij dien opbouw belangrijke diensten kan bewijzen. Maar dan is het ook zaak, die belangstelling nu in goede banen le leiden, opdat de geschiktste krachten op de juiste plaatsen kunnen worden benut. De belangstelling van de jeugd voor de luchtvaart wordt hela'as in vele ge vallen door de ouders geremd, omdat deze teveel aan de functie van vlieg tuigbestuurder denken. Dat is natuurlijk een misvatting. Voor den opbouw en instandhouding van de luchtvaart ziji| vele functies te bekleeden. die met het vliegen als zoodanig niets uitstaande hebben. Denke men eens aan het geval, dat een jongen zich aangetrokken voelt tot het vak van boekhouder of cor respondent. maar dat hij tevens meer dan. gewone belangstelling voor da luchtvaart heeft. Hii zal er dan de voor keur aan geven zijn beroep straks uit te oefenen bijvoorbeeld bij een vlieg tuigfabriek of bij een luchtverkeers- maatschappij. Wil hij die functie goed vervullen, dan zal hem een zekere mata van luchtvaartkennis zeker te pas ko men. Het zweefvliegen b.v. zal niet meer een sport van enkele bevoorrechten kunnen blijven, aangezien onze lucht vaart op zéér groote schaal moet wor den ontwikkeld. En ook voor het be oefenen van de zweefvliegsport is luchtvaartkennis onontbeerlijk. Wij meenen met deze voorbeelden reeds te hebben aangetoond dat de drang naar luchtvaartkennis bij de jeugd dient te worden aangewakkerd. De luchtvaart W.A. heeft begrepen, dat zij op dit gebied een taak had te ver vullen en zij stelt zich dan ook voor, om binnen korten tijd mogelijkheden voor de jeugd te openen tot het op doen van luchtvaartkennis. Reeds nu is de voorbereiding zoo ver gevorderd, dat spoedig met het verstrekken van mondelinge en schriftelijke cursussen kan worden begonnen. De volgende vakken worden behandeld: wiskunde, natuur- en scheikunde, materialenken- nis, stroomingsleer, vliegtuigkennis, vliegtulginstrumenten, vliegtuigmoto ren. luchtvaartkunde, weerkunde. Inlichtingen omtrent het volgen van een cursus worden op aanvraag ver strekt door den wnd. inspecteur der Luchtvaart-W.A., Kenaupark 3, Haar lem. De Nederlandsche Staatscourant van 25 dezer bevat een beschikking van den Ge machtigde voor den Arbeid, waarbij deze een regeling van arbeidsvoorwaarden voor schoonmaaksters, in dienst van schoon maakbedrijven en andere ondernemingen, vaststelt. De regeling blijkt van toepassing Aller eerst op iedere onderneming, die deel uitmaakt van de ondervakgroep Schoon maakbedrijven, met uitzondering van de zgn. ontsmettings- en züiveringsbedrijveii en vervolgens bovendien voor wat be treft de artikelen, die het -loon en de bijzondere verplichtihgen van den werk gever regelen op iedere onderneming, waar voor het schoonmaken en/of schoon houden van bedrijfsruimten één of meer werkneemsters in totaal 20 uren per week als zoodanig werkzaam zijn. De schoon maaksters in fabrieken, magazijnen, kantoren-, winkels e.d., die daar genoemd aantal uren per week werkzaam zijn, val len dus onder de bepalingen van deze nieuwe regeling. Wat betreft de arbeidsvoorwaarden zij vermeld, dat ten hoogste 48 uren per week gewerkt wordt. De schoonmaak sters hebben per vijf uren onafgebroken arbeid recht op een half uur rust, met behoud van loon. De dagelijksche ar beidstijd valt tusschen 6 en 21 uur. Met het oog op de vaststelling van het loon, zijn de gemeenten in Nederland in vier kiassen ingedeeld, met dien verstande, dat de plaats waar de arbeid verricht wordt, beslissend is. De uurloonen voor schoonmaaksters van 21 jaar en ouder bedragen, naar gelang van de gemeente klasse ten minste 30—35 ets. en ten hoog ste 35 40 ets. Ook de uurloonen van vöorvrouwen zijn nader vastgesteld. De uurloonen van werkneemsters, beneden 21 jaar bedragen voor ieder jaar, dat zi^ jonger zijn, 3 ets. minder dan de looneh van de volwassenen. Voor overwerk wordt boven het uurloon een toeslag van 25*/i betaald. Loonen, die boven het voor de onder neming vastgestelde maximum liggen, moeten tot dit bedrag worden verlaagd, behoudens dispensatie van den Gemach tigde voor den Arbeid. Verzoeken tot dit laatste moeten uitvoerig worden gemoti veerd. Voorts bevat de regeling nog bepalin-t gen, die betrekking hebben op: het door betalen van loon op feestdagen, nacht arbeid en arbeid op zon- en feestdagen, verzuim wegens huwelijk of overlijden van bloedverwanten, uitkeering bij ziek te of ongeval, de wijze van betaling van het loon, de vacantiedagen, bijzondere verplichtingen van den werkgever ten aanzien van de schoonmaakbenoodigdhe- den, dienstschorten e.d., den opzeggings termijn enz. De regeling treedt in werking met in gang van de loonweek, waarin Vrijdag 4 Augustus valt, met uitzondering van het artikel, dat de vacantiedagen regelt. Dit wordt geacht in werking te zijn ge treden op 1 Maart 1944. Jongetje verdronken. Dinsdagmiddag is in het Boschbad te Bilthoven het 4- jarig jogetje G. W. uit Westzaan, dat logeerde bij de familie D., bij het spelen te water geraakt en verdronken. Gedu rende anderhalf uur heeft men gepoogd door middel van een zuurstofapparaat de levensgeesten op te wekken, doch zonder resultaat. Eikenloof drager Oberst Holstorf, de leider van de strijdgroep, die de be- zetting van Wilna onder leiding ven haar commandant, General leutnant Stahel, na haar doorbraak door den emsingelingsring der Sovjets, de hand reikte en haer in de Duitsche linies terug leidde PK Hftnlck«/Sch/CNF/P

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 2