Tusschen Karpathen en Finsche Golf woedt afweerslag in alle hevigheid V I werd „ingevlogen" door Hanni Reitsch De geschiedenis herhaalt zich Beslissende slag in het Oosten voor de deur Opvoeding na de Bevrijding J~)E opvoeding, die aangepast is aan de mentaliteit van *iet betrokken Volk, is dan ook in Amerika een ge heel andere dan die wij Eurofeeahen, om precies te zijn het Germaanscne deel van Europa, gewend zijn. Lemberg, Brest-Litowsk, Bialystok en Dunaburg ontruimd Waarschuwingsdienst aardappelziekte De stem der S.S. Huizen werden beschadigd tot 6 k.m. in den omtrek - Terreuraanvallen op Italiaansche steden Tweede distributiestamkaart Nieuws in 't kort. De ZS-procedure in de industrie Brandstoffenregeling stookseizoen 1944-45 Slag in Polen Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Heldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 UJnen). Postrekening 449041. ZATERDAG JULI 19H. HELDERSCHE EDITIE, MSBMD s uoossmum Mt Jaargang, No. 174, 2 pagina's. Deze Courant verschijnt dageiUks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. BU contract binnen een Jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. Hoofdredacteur: H. M. c. SCHK5DER. Alkmaar (afw.) Schr. Van de overzijde van het Ka naal is weer een nieuw geluid tot ons gekomen. Radio Oranje heeft één der leden van het Nederlandsche emigran- ten-comite. den minister van Opvoe ding, Kunsten en Wetenschappen G. Bolkestein, in de gelegenheid gesteld Yian microfoon het Nederlandsche Volk te laten deelen in zijn enthóusias- m? °v?r opvoeding in Amerika. Mnnheer Bolkestein heeft n.1. on- langs een reis door „Gods eigen land" gemaakt om het opvoedingswezen der Amerikanen te besludeeren. En wat hij daar gezien heeft, heeft hem tot onge kende hoogten van geestdrift gebracht, zoodat hij thans besloten heeft na de «bevrijding" van Nederland hier le lande het opvoedingswezen volkomen *e Peorganiseeren en dit te schoeien op 'Amerikaansche leest. Dat deze minister hiermede blijk geeft den Nederlandschen Volksgeest in het geheel niet te kennen, is iets dat velen, die op de „bevrijding" zitten te wachten, waarschijnlijk niet raakt. Het is echter noodzakelijk de verblinde schare hierop te wijzen. Een minister, wien de opvoeding van het jonge Ne derlandsche geslacht is toevertrouwd, mag toch in eerste instantie geacht worden kenner te zijn van de mentali teit van zijn Volk. En deze mentaliteit verschilt zooveel met die van het Amerikagnsche volk als de dag met den nacht verschilt. QNS Volk Is een positief christelijk volk, wars van bluf, degelijk in zijn doen en laten, streng in zijn opvoeding van de jonge generatie, omdat het aan deze generatie, wanneer deze volwas sen is. eischen wil stellen, die ook aan voorgaande geslachten gesteld zijn in t belang van Land en Volk. Het Amerikaansche Volk daarentegen ls geen positief christelijk volk, bluf is één van zijn typische kenmerken, de degelijkheid in handel en wandel is ver te zoeken en de opvoeding van het jonge geslacht is, op den keper be schouwd, volkomen in overeenstemming hiermede. Men moet onder het Amerikaan sche Volk geleefd en gewerkt heb ben. wil men het in z'n ware ge daante zien. Natuurlijk heeft dit volk z'n goede eigenschappen, doch da slechte eigenschappen dominee- ren. De Amerikaan toch is geen be paald ras, zooals wij Nederlanders zijn, maar een mengsel van rassen. In ziin aderen stroomt Europeesch bloed, Indiaansch bloed. Mexi- caansch bloed, waarbij mt.i moet bedenken, dat 't Europeesch bloed zoowel Grieksch. Oekrainisch, Poolsch. als Italiaansch. Iersch, Engelsch of Nederlandsch bloed is. Verder komen er nog allerlei, soms min. soms meer, gecompliceerde vermengingen voor. waardoor de af stamming van sommige Amerika nen een mozaïk van verschillende rassen is. Nu is het een bewezen feit, dat bij een vermenging van verschillend ras de fouten van de bij die vermenging betrokken rassen domineerend zijn. Derhalve ontmoeten wij in Amerika een mentaliteit, die ons Europeanen en dus ons Nederlanders ten eenenmale volkomen vreemd is, waartegen wij zelfs stelling nemen, omdat zij in- druischt tegen onze gevoelens. Uit persoonlijke ervaring heb ik kun nen constateeren, dat er geen land ter wereld is. dat. zóó modern als Amerika, zooveel analfabeten telt, dat een jeugd criminaliteit te zien geeft, die naar onze Nederlandsche begrippen zóó ons voorstellingsvermogen overtreft. Amerika kent een dronken school jeugd, leeftijd 14 jaar en ouder. Ame rika kent het huwelijk in kameraad schap tusschen kinderen van 14 jaar en ouder. Amerika kent gangsterbenden, samengesteld uit jongens van 15 jaar en volwassen mannen. Wie treft men aan in gelegenheden yan het minste allooi? De jeugd. En met deze jeugd bedoel ik niet die jon gens en meisjes, die, dank zij de positie yan den vader, in de gelegenheid zijn •te studeeren. maar de jeugd, waarvan «de ouders een stevigen strijd om het bestaan moeten voeren en die 't groot ste gedeelte van de Amerikaansche be- yolking vormen. Daarenboven is de Verwording onder de studeerende jeugd 'dikwijls nog een graad erger, doch' zij •treedt minder aan de oppervlakte, om dat deze jongelui over de middelen be schikken zich aan de openbaarheid te onttrekken. DEKENDE Amerikaansche kinder- rechters hebben hun stem tegen de verwording van de Amerikaansche jeugd verheven en gepleit voor een re organisatie van het opvoedingswezen. Het heeft niet mogen baten. De demo cratie schrijft vrijheid voor. vrijheid in ongebondenheid, derhalve moet de op voeding der Amerikaansche jeugd hierbij aangepast blijven. Natuurlijk kan ik mij voorstellen, 'dat de heer Van Bolkestein geestdrif tig is geworden over het onderwijs systeem in de U.S.A.. omdat het vol komen past in den geest, die hier *e lande na de „bevrijding" moet worden aangekweekt, willen wii Nederlanders een willig werktuig worden van de Anglo-Amerikaansche brug„- hoofd bouwers. Het Nederlandsche opvoedingswezen mogen dan bepaalde fouten aankleven, niettemin kan er van gezegd wor den, dat het vergeleken met het op voedingssysteem in „Gods eigen land" een heel wat betere uitkomst geeft. Het feit. dat een land als Amerika zich „Gods eigen land" durft te noe men, bewijst al dat er iets met de op voeding niet in den haak is. V/eermachtbericht In het etmaal van Woensdagavond 26 tot Donderdagavond 27 Juli is, de weersgesteldheid in de Wieringer- mcer, in de streek ten noorden van Alkmaar, in (je streek tusschen Hoorn en Enknuizen kritiek ge-, weest voor het optreden van aard appelziekte. Amerikaansche aanvallen bij St. Ló UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 28 Juli. - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het strijdgebied aan weerszij den van St. Ló hebben de Amerika nen hun grooten aanval den gehee- Ien dag voortgezet. Terwijl zij ten oosten van St. Ló er slechts in slaagden, ernige onbelangrijke penetraties te bereiken, werden onze troepen ten zuidwesten van de stad in verbitterde en voor beide partijen met zware verliezen ge paard gaande gevechten verder naar hetzuiden en zuidwesten teruggedrongen. De tegenaanvallen tot sluiting van het op eenige plaat sen opengescheurde front zijn aan den gang. 75 tanks werden stukge- schoten- In den sector van Caen onder nam de vijand -slechts vruchteiooze aanvallen van geringen omvang. Formaties jacht- en slagvliegtuigcn schoten in luchtgevechten tien vijandelijke vliegtuigen omlaag. Torpedovliegers brachten in den nacht van 26 op 27 Juli in de Seine- baai een vijandelijke tankboot van 4.000 brt. tot zinken en beschadig den vier transportschepen met een inhoud van 25.000 brt. alsmede een torpedojager ernstig- In het ooste lijke deel van de Seinebaai plaat ste een kustbatterij van het leger verscheidene treffers op een vijan delijk slagschip.' Beveiligingsvaar tuigen van een Duitsch konvooi schoten voor den mond van de Loire van acht aanvallende vijandelijke jachtkruisers/ zes omlaag. In het Fransche gebied werden 42 terroris ten in den strijd vernietigd. Bjjna onafgebroken ligt zwaar V. l-vergeldingsvuur op het gebied van groot-Londen. In Italië tastte de vijand ons geheele front door talrijke plaatselijke aanval len af. Het zwaartepunt van de vijan delijke verkenningsoperaties lag in den Rector ten zuiden: van Florence en aan de Adriatische kust. Alle aanvallen werden voor onze stellingen afgesla gen. Sinds de vroege ochtenduren is de vijand over een breed front ten zuiden van Florence opnieuw tot een grooten aanval overgegaan. Er zijn hevige ge vechten ontbrand. Aan het oostelijke front is de groote afweerslag tusschen de Karpathen en de Finsche GoH in hevigheid nog toegenomen. Nadat de vijand er ln verschillende sectoren in geslaagd was, ten deele diep in ons front bin nen te dringen, werden ter besparing van strijdkrachten in eenige sectoren vooruitspringende frontbochten terug genomen- In het kader van deze rechttrekking van het front werden na verwoesting van alle voor de oor logvoering belangrijk zijnde inrich tingen de steden Lemberg, Brest- Litwosk, Bialystok en Dunaburg ont ruimd. In Galicië zijn onze troepen volgens bevel naar nieuwe stellingen in het voorterrein der Karpathen uitgeweken, waarna zij alle aanvallen van de sterk opdringende bolsjewieken afsloegen. Ten westen van den San zijn wisselval lige gevechten met opdringende vijan delijke aanvalsspitsen aan den gang- Tusschen den bovenloop van den Boeg en de Weichsel werden aanvallen der bolsjewieken, dih door tanks waren ondersteund, in een verbitterden strijd afgeslagen, nadat talrijke vijandelijke tanks waren vernietigd. In den sector Bialystok en Kowno zijn plaatselijke aanvallen der bolsjewieken mislukt. Ten noorden van Kowno zijn hevige gevechten met vijandelijke pantser- en verkennigsstrijdkrachtan aan den gang. Aan het front tusschen Dunaburg en de Finsche Golf zijn wederom talrijke zware aanvallen met, groote verhezen voor den vijand ineengestort. Sterke formaties slagvliegtuigcn ondersteun den de afweergevechten van het leger en vernietigden in scheervluchten 71 vijandelijke tanks en meer dan 400 voertuigen. Des nachts waren het sta tion van Wilna en Sovjet-Russische troepenconcentraties ten westen van Lublin het aanvalsdoel van zware Duitsche gevechtsvliegtuigen. Terreuraan vallen. Amerikaansche bommenwerpers heb ben een terreuraanval uitgevoerd op Boedapest.. Door strijdkrachten der Duitsche en Hongaarsche luchtverdedi ging werden 29 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 26 viermotorige bommen werpers, neergeschoten. Donderdag nacht wierpen vijandelijke vliegtuigen bommen op eenige plaatsen in West- Duitschland en in Oost-Pruisen. In de stad Insterburg ontstond schade en vielen slachtoffers- Drie vliegtuigen werden neergeschoten. In de uitzending van de Stem der H zal Zondag 30 Juli a.s. 14.30 uur over den zender Hilversum I worden gespro ken over het onderwerp „Hun leven voor Hitier". Aanmaak bedraagt duizenden per dag (Bijzondere C. D-correspondentie.) Alle berichten uit Engeland, die over Zweden zyn binnengekomen, maken melding van het feit, dat in de laat ste dagen de vergeldingskanonnade met de gevleugelde bommen aan hevig heid aanmcrkelyk is toegenomen. Een dezer berichten heeft in Berlijn vooral zeer sterk de aandacht getrokken, daar hierin gesproken wordt over de scha de, die de door de Engelschfe lucht verdedigingsstrijdkrachten neergescho ten bommen, ondanks hun vernieti ging, toch nog hebben kunnen aan richten. Uit een plattelandsdistrict in Zuid-Engeland wordt n.1. officieel ge- gemeld, dat de neergeschoten vliegen de bommen Van de 6000 huizen, die dit district telt, er 2000 beschadigd heb ben. Dit bericht moge onder het Duitsche publiek wellicht eenige verbazing gewekt hebben, onder de Duitsche militaire des kundigen ls dit geenszins het geval, daar zij zeer precies de uitwerking der vlie gende bommen hebben leeren kennen aan de hand van de proefnemingen, die zij in een dorp op de Luneburger heide hebben uitgevoerd. Het betreffende dorp werd, zooals wel duidelijk zal zijn, voor dit doel geëvacueerd. Daarna stelde men op verschillende punten sterke betonnen muren op, waarin 7 cm dik kogelvast glas gemonteerd was, materiaal, dat ook voor de kijkgaten der Duitsche pantser wagens wordt gebruikt. Daarna plaatste men een Vl-projectiel in het dorp, dat tenslotte electrisch tot explosie werd ge bracht. Men kwam ongeveer tot het vol gende resultaat: In een straal van 700 m. was alles, zelfs gebouwen van 20 m hoogte vernietigd, ingestort of omgevallen. In een straal van 1»/* km waren de dikke "betonnen muren uiteengereten en het pantserglas vergruizeld. In een straal van "3 km waren de daken van de huizen ge vlogen en de muren vertoonden scheuren Alleen de betonnen muren waren onbe schadigd. Deze feiten. die met een groot aantal andere aangevuld kunnen worden, geven den Duitschen technici de over tuiging, dat de Engelsche berichten over de aangerichte schade ongeveer juist kunnen zijn. Kritieke oogenblikken. Kritieke oogenblikken heeft de verwer kelijking van het Vl-principe overigens ook beleefd. Dit was in een vergevorderd stadium derproefnemingen, toen alle bommen eensklaps de merkwaardige eigenschap vertoonden om hun vleugels na een vlucht van 50 m te laten vallen. Daar dit niet de bedoeling was, begon men naarstig naar de geheimzinnige fout te zoeken. Doch men slaagde er niet in om met behulp van de grondnavigatie achter de geheimzinnige complicatie te komen. Ten einde raad besloot men vrij willigers op te 'roepen, die bereid waren een vlucht met de VI te maken. Onder deze vrijwilligers bevond zich ook de be kende Duitsche pilote Hanna Reitsch. En daar zij slechts 98 pond woog en volgens den niet minder bekenden chirurg prof. Sauerbruch, een biologisch luchtvaart- phenomeen is, die het zelfs klaar speelde een duikvlucht in een modern zweef vliegtuig en met een snelheid van 850 km per uur te ondernemen, werd zij uitver koren om het gewaagde experiment te ondernemen. Zoo werd Hanna Reitsch een leven de kogel. De lading werd uit het pro jectiel genomen en de dappere vrouw stapte in, nadat men de bom van een landingsgestel had voorzien. De eer ste vluchten leverden geen resultaat op. Hana Reitsch werd vrijwel hori zontaal gestart, raasde met een ont zettende snelheid door het luchtruim, doch landde iederen keer behouden op de aarde. De tweede dag van de proefnemingen kwam. Weer steeg Reitsch op cn toen zU landde, had zU de fout gevonden. Doch nok meer proeven moesten ge nomen worden om zekerheid te krijgen Wederom bood Hanna Reitsch haar dien sten aan en daar de snelheid geen in vloed op haar lichaam scheen te hebben, kreeg zij de stsrtvergunning, doch nu stortte het vliegtuig neer en zij werd zwaar gewond. Dit gebeurde een jaar ge leden. Thans vliegt zij weer en op haar borst draagt zij het ijzeren kruis eerste klasse, dat haar door den Ftihrer werd verleend. le Engelsche oorlog 1652—1654, %e Engelsche oorlog 1665—1667, 3e Engelsche oorlog 1672—1674, 4e Engelsche oorlog 17801784en ook nu weer den zelfden vijand, Nèerlands erfvijand ter zee. Evertsen, Tromp, de Ruyterzij gingen ons voor, Zij stierven als helden,wjj strijden door! Geronk van vliegtuigen is draadloos gemeld en direct worden de posten aan het luisterapparaat betrokken O H/P m Aanmelding ais vrijwilliger bij de Kriegsmarine staat open voor iederen Nederlander van 17—45 jaar en kan geschieden bij de Marineannahmestelle- West, Zweigstelle Niederlande te Utrecht, bij alle Marinedienststellen, Hafen en Ortskommandanturen en bij de verschillende Nebenstellen der Waffen alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. Duitsch Hoofdkwartier zwijgt over de plannen Bij den dag worden de aandui dingen in bevoegde Duitsche kringen talrijker, dat er binnen af- zienbaren tijd in het Oosten een veldslag zal worden geslagen, die althans op dit tooneel van den oor log de beslissing zal kunnen bren gen. De Sovjets trachten met geweld door te breken naar de vlakte ten westen van de Weichsel, die wei nig natuurlijke hindernissen biedt en door haar natuurlijke gesteld heid bij uitstek geschikt is voor een tankslag, ten einde daar slag te bieden aan het Duitsche Oostlcger. De Duitsche legerleiding van haar kant stelt haar troepen op en concentreert haar strategische reserves om de taktiek der beweeg lijke oorlogvoering, welke zij thans volgt, op het juiste oogenblik te laten varen en den stormloop van het roode leger op te vangen. Omtrent de geografische posities, die de Duitsche legerleiding denkt té be trekken voor haar tactischen tegenzet, verluidt absoluut niets, zooals er ook een beslist stilzwijgen heerscht ten aanzien van de vraag of de tegenmaat regelen van het Duitsche Oostleger een offensief karakter zullen dragen, dan wel overwegend van defensieven aard zullen zijn. Men beperkt er zich toe te zeggen, dat het tijdstip van den Duit schen tegenzet bepaald wordt door de concentratie en opstelling der strategi sche reserves, waarbij natuurlijk de sterkte dezer reserves afhankelijk is van de stootkracht, die nbg aan de Sovjets kan worden toegeschreven. Tot dan toe zal de Duitsche taktiek aan het Oostelijk front worden gekenmerkt door hardnekkige verdediging in het kader eener beweeglijke oorlogvoering. Luitenant-generaal Dittmar heeft in zijn jongste radiorede gezegd, dat er altijd talrijke operatieve oplossingen voorhanden zijn wanneer de tegenstan der zich om niets anders bekommert dan zijn successen o"bgenblikkelijk tot het uiterste liit te buiten en met niets ontzienden inzet van menschen en materiaal ver afgelegen doelen najaagt. Dubbele Duitsche front- aanval op komst? Deze uitlating heeft te Berlijn de Uit het Italiaansche hoofdkwartier wordt gemeld: De vijand zet dag in dag uit de terreuraanvallen op Italiaansche ste den, dorpen en plaatsen voort. Onver poosd vallen onschuldige menschen. vrouwen en kinderen ten offer aan de EngeischAmerikaansche bombarde menten en worden historisch waarde volle gebouwen, kerken en woonhuizen verwoest. Bij de laatste terreuraanval len hebben steden en plaatsen in de provincies Piemont, Ligurië, Emilia, Lombardiie en Venetië zware schade geleden in de woonwijken der burger bevolking en aan openbare gebouwen. Deze daden van geweld, die zich thans dagelijks herhalen, toonen ondubbelzin nig de brutale barbaarsche instincten, die de Engelsch—Amerikaansche ter roristen aan den dag leggen. Ten behoeve van personen, die buiten hun schuld nog niet. in de gelegenheid waren vóór 8 Juli j.1. hun tweede dis tributiestamkaart' in ontvangst te ne men, kon een regeling worden getrof fen, dat zij alsnog de bonkaarten voor de thans loopende distributieperiode konden verkrijgen. Deze personen moe ten zich in verbinding stellen met den plaatselijken distributiedienst daar het noodzakelijk is. dat zij thans voor 4 Augustus a.s. hun tweede distributie- stamkaart ontvangen hebben, aange zien er zich anders voor hen moeilijk heden bij de uitreiking van de bonkaar ten voor de komende distributieperiode zullen voordoen. Wees voorzichtig met projectielen. - Een tienjarige jongen uit de St. Janslaan te Bussum vond een electrisch ontstekings apparaat van een landmijn. Hij bracht het door middel van een steen tot ontplof fing, met het gevolg, dat de knaap zwaar aan handen en beenen werd gewond. Een tweede apparaat kon nog bijtijds bij een anderen jongen ln beslag worden geno men. Op de vlucht bU controle doodgeschoten. Bij 'n Donderdagmiddag in Wezep (Ve- luwe) gehouden contróle «inzake de te werkstelling hegft de politie ook den 41- jarigen fabrieksarbeider. J. Beekhof, wo nende aldaar, aangehouden. Beekhof wil de* daarop vluchten, en nadat de politic eerst eenige waarschuwingsschoten had gelost, werd de man zoodanig getroffen, dat hij spoedig daarop overleed. Meisje verdronken. - Donderdag ls te Groningen het tweejarig meisje S. Alke- ma. dat bij de ouderlijke woning aan het spelen was, in een sloot geraakt en ver dronken. aandacht getrokken omdat de Duitsche legerleiding reeds eerder Charkow en Sjitomir zijn hiervan de beste voor beelden onder den zwaren druk van een Sovjet-Russisch offensief uitweek, om onverwacht op de flanken aan te vallenden de verst vooruitgeschoven afdeelingen van het roode leger in te sluiten en de vernietigen. Nu het Duit sche Oostle'ger over twee sterke flan ken beschikt de eerste in de Balti- sche Staten, waar het. Sovjet-offensief in groote lijnen gezien, tot staan is ge bracht en de tweede aan de Karpa then ligt het voor de hand. dat men naar parallellen zoekt en rekening houdt met de mogelijkheid van een dubbelen Duitschen flankaanval uit het noorden en het zuiden op de Russische legers, die thans de Weichsel hebben bereikt en opmarcheeren naar War schau. Er dient echter oi te worden gewezen, dat het hier een zuiver pef- soonlijke opvatting betreft, daar er officieel nog niets bekend is gemaakt over de plannen van het Duitsche hoofdkwartier. Luitenant-generaal Dittmar legde er in zijn reeds aangehaalde rede nog den nadruk op, dat er voor de Duitsche tegenmaatregelen voldoende goed uit geruste en goed geoefende troepen ter beschikking zullen staan. De benoeming van den Rijksleider W tot opperbevel hebber van het Duitsche reserveleger in het binnenland staat er borg voor, dat er aan uitrusting en opleiding dezer troepen alle mogelijke moeite zal worden besteed. Uit de rede van Göb- bels blijkt voorts, dat men, om deze troepen zoo talrijk mogelijk te maken, al naar gelang men over voldoende nieuwe werkkrachten beschikt, weer bare mannen uit dé industrie zal over hevelen naar het leger. Zooals reeds bekend gemaakt, moe ten de aanvragen voor de ZS-proce dure der industriebedrijven uiterlijk op 31 Juli 1944 bij de Hauptabteilung Wirtschaft, Koninginnelaan 14. Amers foort, ingeleverd zijn. Uitgezonderd zijn: 1. de industriebedrijven, die door de Rüstungsinspektion Niederlande of door de Hauptabteilung Wirtschaft te Den Haag reeds tot deelneming zijn opgeroepen: 2. de bouwnijverheid met inbegrip van de kleine bedrijven: 3. de houtbewerkende industrie van boschbouw en houtnijverheid; 4. de bedrijven der levensmiddelen industrie, die daartoe reeds door de publicatie in de pers van 25 Maart 1944 zijn opgeroepen; Daar de inleveringstermijn binnen enkele dagen afloopt, wordt er nog maals met klem op gewezen, dat alle bedrijfsleiders, die op dat tijdstip de aanvragen niet ingeleverd hebben, zichzelf en hun geheele personeel be schikbaar stellen voor andere tewerk stelling. Deze werkkrachten zullen t.z.t. op andere .wijze tewerkgesteld worden, zonder dat daartegen door eenige instantie bezwaar kan worden i» gemaakt. De noodige aanvraagformulieren en Z-kaarten zijn verkrijgbaar bij de Kamers van Koophandel en Industrie. Alle andere bijzonderheden kunnen worden ontleend aan de toelichting, die daar eveneens verkrijgbaar is. In het bijzonder wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat het aan hangsel van de toelichting, voorzien van de bevestiging der Kamer van Koophandel, aan de Z-kaarten-aan- vraag moet worden toegevoegd, y De hoofden van gezinnen, welker woonkamers uitsluitend door middel van een centrale verwarmingsinstal latie kunnen worden verwarmd, zul len binnenkort in de gelegenheid worden gesteld met gebruikmaking van het formulier MD 393-03 een toe slag vaste brandstoffen op de reeds verstrekte Brandstoffenkaart ,.T 405" aan te vragen. Het aanvraagformu lier MD 393-03 zal op door den Distri butiedienst nader bekend te maken tijdstippen verkrijgbaar worden ge steld en moet na invulling weer bij dezen dienst worden ingeleverd. De voorwaarden, welke moeten worden vervuld, wanneer men voor dezer, toeslag in aanmerking wenscht te komen, zijn dezelfde als die, welke voor de stookseizoenen 1942-'43 en 1943-'44 hebben gegolden. Men ont- houde zich dus van het indienen van een aanvraag, wanneer hierop voor hetzelfde pand reeds vroeger afwij zend werd beschikt. Ruimten voor bijzondere doeleinden. Met het aanvraagformulier MD 393-03 kunnen tevens vaste brandstoffen wor den aangevraagd ten behoeve van ruimten voor bijzondere doeleinden, ge legen in een perceel of perceelsge deelte. waarvoor reeds een brandstof fenkaart „T 405" is verstrekt. Dit geldt alleen voor die gevallen waarin de voor Kff. Het op 22 Juni begonnen bolsje wistisch offensief heeft zich vanuit den aanvankelijken sector OrdsjaPolozk-r- Bobroeisk, in een maand tijds ver plaatst tot op een frontlijn, die juist midden tusschan Warschau en Przemysl het Poolsche gebied van noord naar zuid doorsnijdt- Het heeft zich daarmee kunnen ontwikkelen tot den grootsten slag van dezen oorlog, waaraan alle andere ook politieke feiten en gebeurtenissen hun beteekenis en hun plaats in het beeld der ontwikkeling ontleenen. Allereerst geldt dit voor den aanslag, op 20 Juli in zijn hoofdkwartier op den Führer gepleegd. „Ik weet niet voor de hoeveelste maal thans een aanslag op mij beraamd en uitgevoerd is" aldus de Führer zelf in zijn radiatoespraak tot het Duitsche volk in den nacht van den 20sten. Dat deze aanslag, meer dan alle vroegere beraamde of uitgevoerde aanslagen thans een der meest drama tische momenten uit dezen oorlog was, vindt zijn oorzaak in het samenvallen met het bolsjewistisch offensief op en over den drempel van Europa. En ook de talrijke drastische maatregelen, die onmiddellijk op deze gebeurtenis in Duitschland gevolgd zijn, krijgen wederom hun relief door de ontwikke ling op het oostelijk front. In dezelfde mate verschijnen de verwarde verhou dingen tusschen de geallieerde bond- genooten door den slag in Polen in een nieuw licht, wat zoowel blijkt bij het subtiele diplomatieke spel rond Tur kije als uit den nu hooger dan ooit op- vlammenden politieken strijd tusschen de eerste Poolsche emigratie te Londen en de tweede te Moskou Zelfs op den strijd in O.-Azië oefenenTle gebeurténis- sen in Polen hun invloed uit, daar de Duitsch-Japansche samenwerking, na den strijd om Saipan, hierdoor nog be vorderd en verinnigd werd. Het is daarom van het grootste belang om het bolsjewistisch offensief naar zijn aard, zijn strekking en zijn verloop te vol gen. Beslissend is nog steeds, dat dit offensief zijn voorspel had in een her nieuwden stormloop der Sovjets op het Finsche front in Karelië. Daar ligt sedert den winteroorlog van 1939 het beginpunt van géheel den thans zoo gigantischen strijd tusschen Noordkaap en Zwarte Zee. Dat dit Finsche front eerst thans, door het Duitsch-Finsche militaire bondgenootschap, met de ove rige frontsectoren tot één geheel kon samengroeien, bewijst hoe ook aan Europeesche zijde van stonde af aan het besef bestond, dat het zomeroffen- sief in Karelië dit jaar een geheel nieuwe phase van den oorlog inluidde- Hier ligt de sleutel der vérstrekkende imperialistische plannen van Moskou, die gericht zijn op het vestigen der bolsjewistische macht aan den Noorde lijken Atlantischen Oceaan en die te Teheran een Anglo-Amerikaansche sanctie ontvingen. Eerste étappe tot de verwezenlijking dezer plannen is het de Oostzee onder Russischen invloed te brengen. Dit hield in, dat het offensief tegen Finland zich verlangde tot eep offensief tegen de Baltische staten. Langs het front tusschen Narwa en Pieskau verplaatste de strijd zich zuid waarts en vond spóêdig zijn eerste zwaartepunt bij Polozk en Dunaburg. De Duitsche wil de Baltische landen onder alle omstandigheden als Euro peesch gebied te blijven verdedigen, deed dit front echter naar het noorden toe verstarren. De bolsjewistische stormloop zwenkte toen over Wilna en Kauen naar den Memel en heeft verder die zuidwaartsche richting behouden weliswaar bleven dg aanvallen naar het westen gericht, maar het zwaarte punt verschoof naar het zuidwesten, naar Grodno, Bialystok, Brest-Litwosk en Lemberg- Hier hebben de Sovjets aanzienlijke successen geboekt. Door de nieuwe Russische springtaktiek, waarbij in één sector wordt aangeval len, waarna een hergroepeering volgt, terwijl intusschen in een ander gebied krachten voor verdere aanvallen wor den geconcentreerd' en door zich niet te laten ophouden door het belegeren van deze sterke punten, deze eerder links te laten liggen, zijn deze steunpunten der Duitsche linie aan weerszijden over vleugeld en tot egelstellingen gewor den. Omdat de strijd verder gevoerd wordt om het bezit der spoorwegen, wijst hun verloop den slag zijn th^ns voornaamste doel: Warschau als cen trum dezer spoorwegen. Maar ook dit kan geen einddoel zijn. Einddoel van een offensief is nooit territoriaal bezit, maar bovenal het vernietigen van den tegenstander. Dit schijnen de Sovjets thans in Polen te willen bereiken en hierop is ook de Duitsche afweer inge steld bij de verdediging, die haar kan nopen nog meer gebied prijs te geven als de Duitsche hoofdmacht maar op het slagveld blijft- Tot zoolang is er nog geen beslissing gevallen. de uitoefening van beroep, bedrijf of dienst bestemde ruimte kleiner is dan de totale voor gezinsgebruik be stemde woonruimte. De formulieren MD 393-03 zullen ook voor de hier be doelde categorie van verbruikers 'na plaatselijke bekendmaking door den Distributiedienst worden verkrijgbaar gesteld. Huisbrandverbruikers uit de groepen B, C of D. Hoewel reeds meermalen is bekend gemaakt, dat huisbrandverbruikers uit de groepen B. C en D hun aanvragen voor vaste brandstoffen met gebruik making van _formulier MD 303-02 bij den Distributiedienst moeten indienen, zijn er nog tallooze verbruikers, dl- hieraan tot nu toe geen gevolg hebbe gegeven. Aangezien de gelegenhei voor de indiening der aanvragen nii voor onbeperkten duur kan worden opengesteld, is besloten, dat aanvrage-» van B-, C- en D-verbruikers nog slecht tot en met Vrijdag 4 Augustus 194 door den Distibutiedienst zullen worde aangenomen. Onder B-, C- of D-verbruikers worde verstaan: 1- Verbruikers, die een gebouw of perceel in gebruik hebben, waarvan niet tevens een gedeelte dient voor be woning: 2. Verbruikers, die een gebouw of perceel in gebruik hebben, waarvan wel een gedeelte voor bewoning dient, doch van welk gebouw of perceel de totale inhoud, bestemd voor de uit oefening van beroep, bedrijf of dienst, grooter is dan de totale inhoud van de voor bewoning bestemde ruimte. Pensionbedrijven en kamerverhuurders. Voor pensionbedrijven en kamerver huurders zal. zooals reeds eerder is be kend gemaakt, een afzonderlijke rege ling worden getiof waarover te zij ner tijd bijzonderheden zullen worden gepub'iceerd.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1