Amerikaansche doorbraakpogingsn bloedig verijdeld Nieuwe bolsje stische stormloop in het Noorden Van het invasiefront Weermachtbericht Nieuwe Sovjei-aanval bij Kowno Garnizoen van Brest-Litowsk buiten gevaar Telegram van den Führer aan den Duce De Sumatra aan den grond Amerikaansche aanval vordert langzaam Terroristen en saboteurs doodgeschoten Nederlandsche vrijwilligers onder scheidden zich r~ In 't verleden Ligt het heden, In het nu wat worden zal. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! V.u Haven van Cherbourg in gebruik Distributienieuws. Aardappelrantsoen 2 kg Nationale athletiekkampioenschappen Slijkhuis vesiigi nieuw Nederlandsch 5000 M.-record Twee titels naar Anna-Paulowna. Courses-uitslagen De Westfriesche Tenniskampioenschappen Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Helderscbe editie: Den Helder: Koningstraat 79 Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. MAANDAG SI JULI 1944. U HELDERSCHE EDITIE. ipasbiad m nommpuihp HOOFDKWARTIER VAK DEN FüHRER, 30 Juli. - (DNB). Het op perbevel der weermacht deelt mede: „De doorbraakpogingen der Ame rikanen duurden gisteren aan weers zijden van de Vire, bij Moyon en in de sector Beaucoudray-Peroy den ge heelen dag voort. Zij werden in ver bitterde gevechten overal bloedig verijdeld. Daarbij werden door af- deellngen van het leger 28 tanks en 7 vliegtuigen neergehaald. Aan den Westelijken vleugel braken onze di visies, die tijdelijk van de hoofd strijdkrachten waren weggedrongen, van Coutances uit door de vijande lijke linies naar het Zuiden en be trokken nieuwe stellingen in het ge bied Gavray-Trelly. Aan de rest van het frpnt op het landingshoofd deed de vijand alleen 'ten Zuiden van Juvigny een vruchteloozen plaatse' lijken aanval. Formaties jagers en slagvliegtuigen schoten in luchtgevechten zes vijan delijke vliegtuigen neer. Des nachts deden sterke formaties zware ge vechtsvliegtuigen doeltreffende aan vallen op vijandelijke concentraties Zuidoostelijk van Caen en in het ge bied ten Zuidwesten van St. Ló. In het Fransche achterland werden 27 terroristen neergeschoten. Londen en zijn buitenwijken liggen nog altijd onder een zwaar vergel- dingsvuur der V. 1, Verbitterde strijd om Florence. In Italië sloegen onze troepen pok gisteren weer alle aanvallen uiteen, die de vijand met Britsch-Indische, Zuid-Afrikaansche, Nieuw-Zeelandsche en Engelsche divisies ondernam om naar Florence door te breken. Vijan delijke troepen, die Zuidwestelijk van de stad in onze stellingen waren bin nengedrongen, werden na hevigen strijd in den tegenaanval teruggeworpen. Bij zuiveringsoperaties achter het Ita- liaansche front verloren de terroristen in dé periode van 12 Mei tot 24 Juli 8300 man aan dooden en 7500 aan ge vangenen. De afweerslag in het Oosten. Aan het Oostelijke front werden in het voorterrein der Karpathen, als mede Zuidelijk en Noordelijk van Reichshof, vijandelijke aanvallen af geslagen of in den tegenaanval tot staan gebracht. In de groote bocht van den Weichsel wierpen onze troepen den vijand, die de rivier was overgestoken, in den tegenaanval terug. Tusschen Warschau en Siedlce zijn troepen van het leger en de Waffen- SS nog steeds in zware gevechten van opdringende Sovjet-strijdkrach ten. Het tijdelijk afgesneden garni zoen van Brest-Litowsk baande zich met medeneming van de gewonden een weg naar onze liies. Tusschen den middenloop van den Boeg en Olita vingen onze troepen he vige aanvallen der bolsjejwisten bij Blalystok en Noordoostelijk van Augustow op. In het gebied van Kowno ging de vijand tot den verwachten grooten aanval over. In verbitterde gevechten werden verscheidene penetraties door tegenaanvallen onzer pantserformaties afgegrendeld. In Letland leverden aanvallen der Sovjets op de' stad Mitau en Noord oostelijk van Ponewitsj- geen resultaat op. Tusschen de Duna en het Peipus- meer handhaafden onze grenadiers hun stellingen tegen krachtige, door tanks gesteunde, aanvallen. Op de landengte van Narwa liep de vijand met sterke strijdkrachten storm tegen onze stellingen. Formaties van het leger en Germaansche vrijwilligers der Waffen-SS bevochten hier volledig afweersucces brachten een den HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 29 Juli (DNB). De Führer heeft den Duce op zijn verjaardag het volgende gelukwenschtelegram gezon- den. „Duce. Ter gelegenheid van Uw ver jaardag feliciteer ik U mede namens het Duitsche volk in oude trouwe ka meraadschap van ganscher harte. Ik knoop hieraan mijn innigste wenschen vast voor Uw persoonlijk welzijn als mede voor een gelukkige toekomst van het Italiaansche volk, dat na zoo zware slagen van het lot thans bereid is in deze historische beslissende uren schouder aan schouder met de Duitsche soldaten weer te strijden voor het eigen vaderland". Aangespoelde scheepspapieren en scheepsakten, zooals deze gewoonlijk in reddingbooten worden meegevoerd, vormden eenigen tijd geleden de eer ste aanknoopingspunten, die leidden tot de conclusie, dat een kruiser van de Java-klasse beschadigd was. De krui ser Sumatra werd reeds bij het begin van de invasie voor de kust van Nor- mandië gesignaleerd. Naar het intern, informatiebureau thans uit den „Führungsstab des Marine-gruppen- kommandos" verneemt, zit de kruiser „Sumatra" in het gebied van de mon ding van de Orne bewegingloos aan den grond. Klaarblijkelijk zijn de be schadigingen en de daardoor ontstane vermindering van de drijfkracht dus zoo groot geweest, dat den tegenstan der geen andere keuze bleef dan het schip op het strand te zetten. vijand zware verliezen toe en schoten 58 vijandelijke tanks stuk. on H^?atTOS. slagvüegtuigen brachten op den Weichsel verscheidene volgela den veerbooten en landingsbooten van den vijand tot zinken. Des nachts vie len zware gevechtsvliegtuigen vijande- luke troepenconcentraties en gereed staande troepen ten Oosten vin de groote bocht van den Weichsel aan. Amerikaansche bommenwerpers on- nirsfï?11 terreuraanvallen in midden- Duitschland en op de stad Bremen De bevolking leed verliezen. Door lucht verdedigingsstrijdkrachten werden 34 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 31 viermotorige bommenwerpers, neerge schoten. In den afgeloopen nacht lieten Brit- sche stoorvliegtuigen bommen op plaatsen in West-Duitschland vallen". Het weermachtbericht van Zaterdag luidde: „In het westelijke deel van het Nor- mandische landingshoofd heeft de groote vijandelijke aanval zich gisteren nog verder uitgebreid. Ten oosten van St. Lö werden sterke plaatselijke aanvallen, geringe penetraties uitgezonderd, afge slagen en ten zuiden y$n de stad wer den bij Moyon en Vill'ebaudon vijande lijke aanvalsspitsen in een tegenaanva.' verdreven. Ten westen daarvan gelukte het den vijand met gebruikmaking van nieuwe strijdkrachten, na verbitterde gevechten verder naar het zuidwester op te dringen. Op den westelijken vleu gel van het landingshoofd hebben onze divisies zich in den strijd met den sterfe opdringenden vijand naar het gebied aan weerskantsen van Coutances gedis- tancieerd. In de nieuwe stellingen wer den vervolgens alle vijandelijke aanval len afgeslagen. Voor het landingshoofd hebben torpedo" vliegers een vijandelijk vrachtschip van 6.000 brt zwaar beschadigd. Torpedomotor- booten hebben in den nacht van 26 op 27 Juli voor Le Havre twee Britsche motor- torpedobooten in den grond geboord en verscheidene andere booten beschadigd. Een eigen boot ging verloren. In het Fransche gebied werden weder om 189 terroristen in den strijd vernie tigd. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië is de tweede groote vijande lijke aanval op Florence bloedig ineen gestort. Met circa 8 divisies is de vijand door zeer krachtig artillerievuur onder steund, steeds weer op ons front losge stormd, zonder eenig succes te behalen Na uiterst zware gevechten, bij tropische hitte, waren de stellingen des avonds stevig in handen van onze troepen. 20 tanks werden stukgeschoten. Aan de rest van het front beperkte de vijand zich tot be trekkelijk zwakke aanvallen ten westen van den Tiber en in den kustsector. Deze aanvallen bleven vruchteloos. De afweerslag in het Oosten. In het Oosten werden hevige aanvallen der bolsjewieken in het voorterrein der Karpathen ten deele in tegenaanvallen afgeslagen. Ten oosten van de groot" Weichselbocht nadert de vijand met sterke strijdkrachten de rivier. Een overzetoo ging over de rivier werd verijdeld. Ten zuidoosten van Warschau en bij Siedlcr- duren verbitterde gevechten voort. 'Tus schen den middenloop van den Boeg en Kowno hebben onze troepen alle door braakpogingen van den vijand afgesla gen. In den sector KownoRiga is de vijandelijke druk sterker geworden. On danks taaien tegenstand van het garni zoen is de vijand de stad Schaulen bir nengedrongen. Vijandelijke strijdkrachten, die naar Mitau optrokken, werden in een tegenaanval uit de stad geworpen. Aan het front tusschen de Duna en de Finsche Golf zijn ook gisteren talrijke aanvallen der bolsjewieken mislukt. 43 vijandelijke tanks werden stukgeschoten. Formaties slagvliegtuigen vernietigden 40 andere tanks, talrijke stukken geschut er verscheidene honderden voertuigen. Des nachts ondernamen zware gevechtsvlieg tuigen een geconcentreerden aanval op het station Molodeczno. die zware bran den en hevige ontploffingen onder gepar keerde transporttreinen veroorzaakte. Bij den afweer van een Sowjet-Russischen luchtaanval op de stad Kirkenes schoten onze jachtvliegers 12 vijandelijke vlieg tuigen omlaag. Terreuraanval op Bremen. Amerikaansche bommenwerpers vielen overdag plaatsen in Midden- en West- Duitschland asn, waaronder Wiesbaden en Merseburg. Des nachts waren Stuttgart en Hamburg het doel van vijandelijke ter reur aanvallen. Strijdkrachten der lucht verdediging haalden 97 vijandelijke vlieg tuigen waaronder 95 viermotorige bom menwerpers, naar beneden." Hoofdredacteor: H. M. C. SCHRöDER, Alkmaar (afw.) Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties in deac Editie 11 et. per m.m. Bij contra» binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de gebeele oplage op aanvrage. Generaloberst Günther Korten, chef van den generalen staf van het lucht- wapen, is aan zijn verwondingen, welke hij bij den bomaanslag op den Führer opliep, overleden Hotfmanp/Stapf/Pax rr. De Höhere SS- und Polizeiführer en Generalkommissar für das Sicherheitswesen deelt mede: Wegens den laaghartigen moord aanslag op een lid van de bezettende macht te Breda op 21 Juli 1944 werd een aantal terroristen en saboteurs op 28 Juli 1944 standrechtelijk dood geschoten. BURGEMEESTER VAN ARNHEM. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft den bur gemeester H. P. J. Bloemers te Arn hem met onmiddellijken ingang gepen- sionneerd. Tegelijkertijd heeft de Rijks commissaris voor de bezette Neder landsche gebieden den burgemeester E. A. A. Liera te Gouda met de voor- loopige waarneming van de zaken van den burgemeester van Arnhem gelast. MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO Maandag 31 Juli spreekt Max Blok zijl om 18.45 uur via .Hilversum 1 in zijn Politiek Weekpraatje over het onderwerp: „Geallieerde waardeering voor nationaalsocialistische voorlich ting". Het Internationale Informationsbüreau meldt, dat het brandpunt van den grooten afweerslag aan het oostelijk front Zaterdag aan den uitersten noord- vleugel lag, waar de bolsjewisten met niet minder dan elf infanteriedivisies en minstens drie pantsercorpsen en vier pantserbrigades overgingen tot den aan val op de Duitsche grendelstellingen tusschen de Finsche Golf en het Peipus- meer. In de zware gevechten, die den geheelen dag duurden, konden de bols jewisten tijdelijk op enkele punten de voorste Duitsche linies binnendringen, doch door onmiddellijk ondernomen tegenaanvallen van Duitsche grenadiers en Noordsche ^-vrijwilligersformaties werden zij overal verslagen, zoodat des avonds het geheele hoofdgevechtsterrein weer hecht in Duitsche handen was. In de gevechten aan het Narwafront onderscheidden zich gisteren vooral Ne derlandsche, Noorsche en Deensche vrijwilligers, die met onwrikbare stand vastigheid hun posities handhaafden en den bolsjewisten buitengewoon zware verliezen aan dooden en gewonden toebrachten. Van de 58 vernietigde Sovjet tanks werden er 23 door strijdmiddelen voor den korten afstand vernield. Aan den zuidelijken vleugel van het oostelijke front onderscheidde zich een Hongaarsche formatie door een aanval in de flank van een bolsiewistischen aanvalswig. De bolsjewisten werden met zeer zware verliezen tot voorbij hun aanvangssteilingen teruggeworpen. Zeer zware gevechten bij Warschau Zuidwestelijk van- Pskof en bij Mitau werden bolsjewistische aanvallen afge slagen. In den centralen sector hadden de Sovjets sterke strijdkrachten gecon centreerd in het gebied tusschen den Midden-Boeg' en Olita, die bij Bialy- stok en Augustow en noordelijk daar van in het gebied van Kowno tot den grooten aanval op de Duitsche gren- defetellingen overgingen. De gevechten duurden tot laat in den avond voort. Op enkele plaatsen konden de bolsje wisten penetraties tot stand brengen, die echter door het ingrijpen van be wegelijke Duische pantserstrijdkrachten alle werden afgegrendeld. Ook aan den Weichsel. zuidoostelijk van Warchau en tusschen Warschau en Siedlce ontwikkelden zich reeds des ochtends zeer zware gevechten met sterke gemotoriseerde en tankcolonnes der bolsjewisten. Het garnizoen van Siedlce boekte een bijzonder groot af weersucces door verscheidene concen trische aanvallen op de stad af te slaan en 37 zware Sovjettanks te_ vernielen. Aan den Weichsel werden eenige brug genhoofden, die de bolsjewisten hadden gevormd, ingedrukt en gezuiverd, waar bij aanzienlijke hoeveelheden oorlogs materiaal in Duitsche handen vielen. Duitsche vliegtuigen hadden een bijzon der aandeel aan deze sucessen door on vermoeide aanvallen op 't veerverkeer der Sovjets. Zii brachten o.a. 7 volgela den veerbooten tot zinken. DK TOTALISEERING DER DUITSCHE OORLOGSINSPANNING. Na de verordening op den schijn- arbeid werd Zondag een tweede maat regel tot totaliseering der Efüitsche oor logsinspanningen van kracht. In over eenstemming met den Rijksgevolmach tigde voor het totale gebruik van ar beidskrachten voor /den oorlog, Rijks minister dr. Göbbels, heeft de alge- meene gevolmachtigde voor het ge bruik van arbeidskrachten, gouwleider Sauckel, een verordening uitgevaardigd, die den leeftijd van de aanmeldings- plichtige vrouwelijke werkkrachten verhoogt van 45 op 50 jaar- GEEN TELEFONISCHE OPROEPBERICHTEN. De mogelijkheid tot het aanvragen van telefonische oproepberichten is thans voor het geheele land opgeheven. BILDERDIJK. Ook thans weer strijden Ne derlanders voor Europa's vrij heid ter zee in trouwe ver bondenheid met hun Duitsche kameraden. O-H/r m JOHAN EVERTSEN 1600/4-8- 1666. Slag bij Roebelle 1625, W- Indië 1626. Slaak 1631, Duin kerken 1636, Vice-Adm. 1637, slag bil Duins 1639, Sas van Gent 1647, Dover 3-daagsche zeeslag, Ter Heijde 1653, Sont 1658. Sneuvelde 4 Augus.us 1666 bil Schooneveld. O-H/P m Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor lederen Nederlander van 1745 jaar en kan ge schieden bij de Marineannahmestelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Haf-en- en Ortskommandanturen en bij de Nebenstelle der Waffen-^, alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. Het Internationale Informatiebureau verneemt vary zijn marinemedewerker, dat de geallieerden, die klaarblijkelijk door den nood gedwongen zijn hun buitengewoon zware verliezen aan het front aan te vullen door versterkten aanvoer, sedert twee dagen behalve de open Normandische kust ook de ver nielde haven van Cherbourg gebruiken voor het ontschepen van materiaal en troepen. Door verkenningen is vastge steld, dat kleine en middelmatige transportschepen de» haven hebben aangedaan, waar zij naar gelang van hun grootte voor af achter de pieren resp. aan de provisoir gerepareerde ge deelten der kaden liggen. De gevechten. Het Internationale Informations- büro meldt, dat de Duitsche formaties, die Westelijk van de Vire tegen de aanvallende Amerikaansche legergroep vochten, er gisteren in' geslaagd zijn de leemte in het front, die den vorigen dag was ontstaan, op te vullen, waar na zij zich in hun stellingen handhaaf den. Het zwaartepunt der gevechten ver plaatste zich gisteren naar het gebied van Percy. Lang werd daar gevochten om hoogte 276, waarbij een Duitsche SS-pantserformatie de overwinning be haalde, na de door de Amerikanen be zette hoogte van het Noorden uit be stormd te hebben. In den kustsector drongen de Ame rikanen slechts door tot Gavray, zij waren echter niet in staat de Duitsche strijdkrachten in hun rug uit te scha kelen. Deze Duitsche troepen braken naar de eigen linies door en werden daar opgenomen voor het oprichten" van nieuwe grondstellingen. Hier misluk ten alle pogingen der Amerikanen, in Zuidelijke of Westelijke richting meer terrein te winnen. Extra rantsoen peulvruchten. Het aardappelrantsoen is voor de week van 31 Juli t/m 5 Aug. op 2 kg. per hoofd moeten worden vastgesteld. In de eerste plaats is de aanvoer in vroege aardappelen (Eerstelingen) ten gevolge van verschillende omstandighe den veel geringer dan het vorige jaar. Om deze reden moest reeds op 24 Juli met de afname van de midden-vroege rassen (Bintje en Eigenheimers) wor den begonnen. Ten gevolge van de inundatiemaatregelen is de totaal ter beschikking komende hoeveelheid mid den-vroege aardappelen echter bedui dend lager dan normaal het geval ge weest zou zijn. Bovendien is tenge volge van eenige nachtvorsten de aardappeloogst enkele weken later dan oorspronkelijk mocht worden aangeno men, waardoor thans de diverse oogst- werkzaamheden (koolzaad-dorschen, graanoogst e.d.) tezamen vallen. De huidige bezetting aan arbeidskrachten maakt het uiteraard niet mogelijk alle werkzaamheden tegelijkertijd te ver richten, met als gevolg een te geringen aanvoer van consumptie-aardappelen. In verband met het bovenstaande ge ven de aardappelbonnen 32 elk recht op het koopen van 1 kg., de houders van toeslagkaarten kunnen op bon toeslag 32 een halve kg. aardappelen per bon verkrijgen. Van 30 Juli af zal op bon algemeen 190 een extra rantsoen van 250 gram peulvruchten worden verstrekt. BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN. Van 1 Augustus tot en met 30 Sep tember 1944 geeft bon „24 k t" van de kookkaart U 405 recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. De verbruikers zullen met de op dezen bon aan te schaffen brandstoffen een maand moeten toekomen, daar het in de bedoeling ligt, op 1 September a.s. een 5en bon van de kaart U 405 aan te wijzen. Wim Slijkhuis heeft tijdens de Natio nale kampioenschappen in het Olym pisch Stadion te Amsterdam de beste ?,5S.S^iic *eleverd- HU vestigde op de 5000 M. een nieuw nationaal record in 14 m. 50 sec. Dit beteekende een ver betering van het sinds 25 Juli 1943 op zijn naam staande record met niet min- der dan 7.3 sec. De andere nummers brachten geen daverende verrichtingen, doch wel enkele verrassende uitslagen. Zoo zag Blok zich o.a. op de 400 M. van de troon gestooten door den A.A.C.'er Bakels en werd mevr. Blankers-Koen bij het hoogspringen overtroffen door Nel van Balen-Blanken. De sprintnummers hebben het verwach te duel gebracht tusschen Osendarp en zijn jongen rivaal Jo Zwaan. Het eindigde in een nieuwe, onbetwiste zege van den Hagenaar Zwaan bood op de 100 M. prachtigen tegenstand, had na een-jBO M. nog een kleinen voorsprong, doch ver speelde dezen en werd met borstbreedte geslagen. Voor beiden werd 10.9 genoteerd. Van Osta viel een tikje tegen. Hij moest met de laatste plaats genoegen nemen. Beter deed hij het op de 200 M., waarop Osendarp verreweg de beste was en Zwaan gedecideerd klopte. Nu werd Van Osta derde. De 400 M. had een zeer verrassend ver loop. Blok, Bakels, de Kroon Pen, Mahieu en Stellema plaatsten zich in den eindstrijd, van wie de kampioen uit Anna Paulowna spoedig de leiding nam. Bakels liep vlak naast hem in de buitenbaan, kwam na een 300 M. naast Blok te liggen en blijkbaar deprimeerde dit den laatste danig. In ieder geval zakte zijn tempo aanzienlijk. Hij zat volkomen „dood", waardoor niet alleen Bakels, maar ook De Kroon hem op de eindstreep nog voorbij kon stevenen. Bouman boekte zijn elfde kampioenschap op de 800 M. zonder dat de anderen er aan te pas kwamen. Verheugend was het feit, dat ook Rib- bens, Boesten en Wolsink beneden de 2 min. bleven. Zij wisten zelfs De Roode en Feunkes achter zich te houden. Indrukwekkend was weer het loopen van den 20-jarigen Wim Slijkhuis. Uiterst zwaar was de baan, doch dat deerde den Holland-,man niet. Hij zweef de over de sintels, het ging alles zoo gemakkelijk en in een prachtigen langen pas. Door een voor onze begrippen fan tastisch tusschensprintje plaatste de oranjebroek zich na een 700 M. aan den kop om er vervolgens een inhaal-race van te maken. Het duurde niet lang of hij keek zijn mede-loopers in den rug en de een na den ander moest hem laten, passeeren. Maar enkelen kon hij niet bereiken. Na 4600 M. was zijn tijd 13 m. 44 sec., zoodat hij de laatste 400 M. bin nen de 63 sec. moest afleggen. Hij bleek nog genoeg reserves te hebben om met een prachtigen sprint te besluiten en die laatste ronde te draaien in.... 56 sec. Om de tweede plaats leverden D. Slegt en Pluymaekers een verwoed ge vecht. dat de laatste op de streep in zijn voordeel besliste. De twee horden-nummers 400 M. en 110 M. waren beide voor den veteraan Wim Kaan. Het is wel opmerkelijk en ook een tikje bedroevend voor athletisch Neder land, dat hij steeds weer de titels kan waagde Fanny Blankers niet te veel, zij spaarde haar gevoelige hiel kennelijk. Toch bracht zij het verder dan de kam pioene van 1943, Gerda Koudijs. Eén titel ontging mevr. Blankers, n.1. die op het hoogspringen. Nel van Balen Blanken had een goeden dag en was hier met 1.60 M. de beste. Ook vorig jaar zegevierde zij» toen echter met 1.47Vt M. De technische nummers brachten nog eenige nieuwe kampioenen. Verkes ont troonde Lamoree bij het polsstokhoog en L. Dammers wierp de speer 13 c.M. ver der dan Lutkeveld. Atje de Bruyn kon zich gemakkelijk handhaven op kogel- stooten en discuswerpen, zooals Weller- dieck andermaal de beste verspringer was. Ans Niesink prolongeerde ook haar titel discuswerpen. Frits de Ruyter onbedreigd kampioen 1500 M. Op den eersten dag (Zaterdag) der Na tionale Athletiekkampioenschappen ge beurden geen groote dingen. Het voor naamste nummer was de 1500 M., wanroj> Frits de Ruyter excelleerde. Hij her overde zijn titel op zeer fraaie wijze en maakte zonder noemenswaardigen tegen stand 3 m. 59.8 sec. De kampioen van vorig jaar, H. W. van Olffen, was nergens te vinden. Hij werd vijfde in 4 m. 11.8 sec De eenige, die De Ruyter langen tijd kon volgen, was G. v. d. Bosch van A.V. '23. Hij moest zijn moed echter duur betalen; van de tweede plaats zakte hij af naar de zesde. Niet alleen Van Olffen, doch ook ande ren zagen zich dezen dag reeds onttroond. Nel van Balen-Blanken had op den 80 M. horden geen schijn van kans nu Fanny Blankers weer van de partij was. Zij zegevierde gemakkelijk in 11.7 sec. Ook Gerda Koudijs (2). H. Steelink (3) en A. Doorgeest (4) waren sneller dan N. v. Balen Blanken (5). Meekels van V.D.Z. moest ditmaal op het hoogspringen met de derde plaats genoegen nemen. K. Bul der van A.V G.'26 volgde hem op door een sprong van 1.80 M. Ans Niesink nam het kampioenschap kogelstooten over van J. van Schouwen- Cramer. Hun resultaten waren resp. 11.63 en 11.40 M. Mej. E. Dammers en A. G. J. de Bruyn handhaafden zich op de num mers speerwerpen en kogelslingeren. veroveren en nimmer iemand zijn ver richtingen kan verbeteren. Vier titels voor Fanny Blankers-Koen. Mevr. Blankers-Koen. die Zaterdag den titel reeds had veroverd op de 80 M. hor den. bracht haar totaal aantal kampioen schappen Zondag op vier. door ook de 100 M.. 200 M. en het verspringen te win nen. Op al deze nummers was zii voor de zooveelste maal verre suDerieur. Gerda Koudijs werd tweede op de 100 M., maar liet op de 200 M. verstek gaan, waardoor Nettie Timmer thans de tweede plaats kon opeischen voor Xenia de Jong, die in S. v. d. Meer op de 100 M. haar meer- dere moest erkennen. Bij het verspringen Zaterdag en Zondag zijn in Hoorn de eerste wedstrijden om het Westfriesche kampioenschap verspeeld. De deelname voor deze wedstrijden die voor Noord- holland's Noorderkwartier eigenlijk de révanche voor de districtswedstrijden be- teekenen is uitstekend en er worden zoo ongeveer lfeo partijen gespeeld. Er waren gedurende deze eerste twee dagen tal van interessante partijen, verrassin gen deden zich tot nu toe niet voor en over het algemeen was het spelpeil nog niet zeer hoog. Hieronder laten wij de uitslagen volgen. Heeren-enkelspel: lste ronde: Kerssemakers slaat Adolf 6—1; 6—2. Martens—Dijkstra w. o. Steen hof si. Winkler 6—0; 6—2. Verroen sl. 6. Van Dijk 36; 86; 64. Helder sl. Buers 6—2; 2—6; 6—0. Schuurman sl. Hilarides 6—0; 6—0. B. Kosters sl. Slingerland 2—8; 6—1; 7—5. 2e ronde: Schmidt sl. De Wit 6—2; 7—5. BoeréeGroudsma w. o. T. Stumpel sl. Schiphorst 61; 62. Bós sl. Boerrigter 26; 6—2;-62. Postma sl. Gijzelaar 0—6; 6—1: 64. Deetman sl. Dauber 6—0; 6—2. Martens sl. Kerssemakers 46; 6—2; 7—5. Schuurman sl. Helder 6—3; 6—3. Kokkes sl. Bottinga 6—1; 7—5. Kirkenier sl. Berkhouwer 6—2; 7—5. Smits sl. H. Stum pel 64; 64. Buiskool sl. v. Wageningen 62; 60. Eeccen sl. De Nijs 62; 6—4 Beek sl. Baas 75; 62. 3e ronde: T. Stumpel sl. Bos 64; 6—2. Schmidt sl. Boerée 6—1; 6—1. Dames-enkelspel: le ronde: Mw. Room sl. mej. B. Bot man 61; 60. Mej. M. Schermer sl. mej. BosSnyi 6—1; 2—6; 9—7. Mej. Kortebos sl. mej. De Wolff 6—1; 6—1. Mej. A. T.uvkx sl. mej. Kerssemakers 46; 64; 10—8. Mej. Kroone sl. mej. De Geus 6—3: 61. 2e ronde: Mej. De Wit sl. mej. Dudock 6—0; 60. Mej. Hoekmeyer sl. mej. G Wijnne 7—5; 7—5. Mej. Brandse sl. mej. Rolff 62; 61. Mw. Schuurman sl. mej Eyssen 6—1; 6—3. Mej. Koel sl. mej. P. T.uvkx 63: 62. Mw. Room sl. mw. Postma 4—6; 7—5; 6—0. Mw. Wille si mej. Knödgen 6—2; 6—0. Mej. v. Otteren sl. mej. Kroon 63; 6—2. Mw. v. Baasbank sl. mej. Butter 63; 61. Mw. v. d. Cap- pelle—mw. Bakker w. o. Mej. Eyken sl. mej v. Ladel 6—2; 6—0. Mej. E. Wijnne sl. mej. v. Laan 61; 6i. Mej. Koppen sl. mej. Klopper 6—1; S—S. 3e ronde: Mw. Schuurman sl. mej. Koel 6—1; 6—0. Mw, v. Baasbank—mej. v. Ot teren w. o. Dames-dubbelspel: le ronde: Mei. Eyken en mej. Korte bos sl. mw. Bakker en mw. Roos 62; 6—4. Mej. Kroon en mej. van Laan sl. mw. v. d. Cappelle en mej. Igesz 6—0; 2—6; 6—1. Dames E. en G. Wijnne sl mej. v. Ladel en mw. Horsman 9—1; 6—1. Mej. Knödgen en mej. M. Scher mer sl. mej. F. Botman en mej. Bos 1—6; 9—4; 7—5. Mej Kuiper en mej. Sta- tema sl. mej. De Geus en mej. Stelling 861—99—2. 2e ronde: Mw. v. Baasbank en mw Buiskool s!- mejv Wageningen en mej f i Mel- Butter en mej. Kroone sl. mej. Dudock en mej S. Bot- man 63; 62. Heeren-dubbelspel: le roode: Adolf en Buers sl. Kous- broek en De Groot 6—2; 6—3. Helder en Kirkenier sl. Bottinga en Lienesch 62: TT8- Deetman en Verroen sl. Teriep en Niestadt 36; 9—2: 9—4. ïe ronde: Buiskool én Stumpel sl. B. en G. Kusters 6—2; 7—5. Martens en Keizer sl. Berkhouwer en v. Dijk 64: 36; 6-^2. Schuurman en Beek sl. Boer de en HUaridJ* 6-J. HOORN. De draverijen, J.l. Zaterdag door de Harddraverijvereeniging „Hoorn en Om streken" in het IJsselmeerpark gehouden, mogen geslaagd heeten. Weliswaar was Jiet voor Hoorn een experiment, de cour- ses op een werkdag te doen houden, wat zich afteekende in de publieke belang stelling, maar deze mocht toch niet onbe vredigend worden genoemd. Behoudens een enkel incident, dat zonder al te erns tige gevolgen afliep, hadden de draverijen een vlot verloop. Hier volgen de uitslagen: I. Jan Schoon-prijs (prijzendraverij voor paarden welke nog geen f 3000.hebben gewonnen: afstand 1800 meter) 1. Farida, rijder P. Dekker, tijd 2.56.4; 2. George W, rijder W. Leeuwenkamp; 3. Elvira, rijder C. Bak; 4. Irene D, rijder D. Zuidland. Toto; Farida en Elvira, winnend f2.90: Farida plaats fl.70; George W pl. fl.70; Elvira pl. f 1.80. Zeger Davidzon-prijs (heat-nrijzendra- verij voor Nederlandsche paarden, welke f 3000.doch nog geen f 17.000.hebben gewonnen: afstand 1620 M.) Deze heat werd verreden in 2 afdeelingen. le afd. le heat: 1. Welkom, rijder J. Wa genaar, tijd 2,33. winnend f3.40. pl. fl.40; 2 Fred Mc. Clyo K, pl. f120: 3. Blue Band, pl fl.90; 4. Darius G; 5. Drome- laeque le afd. 2e haet: 1. Welkom, tijd 2.33.4, winnend f 3.pl. f 1.30; 2. Fred Mc Clyo K, pl. fl.40: 3. Blue Band: 4. Darius G; 5. Dromelaeque. Eerste afd., toto definitief: Welkom, w. f4.70, pl f 1.50: Fred Mc. Clyo K pl. fl.20: Blue Bénd pl fl.70. 2e afd. 2e heat. Domina, rijder A. R. Sottelman. tijd 2.29.3, winnend fl.30, pl. fl.20: 2. Xiphias, pl. fl.70: 3. Y Kernei, pl. fl.70: rest gedistancieerd. 2e afd. 2e heat, 1. Domina. tijd 2.33.4, winnend f 1.10: 2. Xiphias: 3. Y Kernei. 2e afd., toto definitief. Domina w. f 1.20, Dl. fl.20: Xiphias pl. fl.70: Y Kemel pl. f 1.70. III. Kees Bier-prijs. (Knrtebaan-prijzen- draveril A', afstand 690—800 meter). le serie: 1. George Wilkes, rijder P. Koster, tijd 1.7.9. toto f 9.10. 2e serie: 1. Ciamphie Scott, rijder W. Cnossen. tijd 1.9, toto fl.40. 3e serie: 1. Domina. rijder A. R. Not- telman, tijd 1.4, toto fl.10. 4e serie: 1. Fred Mc. Clyo K, rijder W. Leeuwenkamp, tijd 1.5.4. toto f2.10. Finale: 1. Domina: 2. Fred Mc. Clyo K; 3. George Wilkes: 4. Ciamphie Scott. .Toto: finale winnend Domina fl.50; toto defin. ^Domina, Farida. Elvira, w. fl.20. Dl. fl.20: Fred Mc. Clyo K pl. fl.70: George Wilkes pl. f3.90: Ciamphie Scott pl fl.30. TV. Piet Kout-prijs. (Kortebaan-f>rijzen- draverij B, afst. 690—800 M.) le serie: 1. Farida. rijder C. Bak, ttrd 1.6, toto fl.50. 2e serie: 1. Edelman, rijder K. Bakker, tiid 1.8.2. toto f2.50. 3e serie: 1. Ciamphie Scott, rijder W. Cnossen. tijd 1.70. toto f 1.20. 4e serie: 1. Fred Mc. Clyo K. rijder W. Leeuwenkamp, tiid 1.6, toto fl.60. Finale: 1. Farida: 2. Fred. Mc. Clyo K: 2 Edelman. (Ciamphie Scott gediskwali ficeerd). Toto finale Farida f4.—. Toto def. Fa rida w. f 5.20. pl. fl.80: Fred Mc. Clyo K Dl fl.90: Edelman pl. f4.40. DUTNDIGT. Nederlandsche kampioenschappen. De toeloop naar Duindigt was Zondag buitengewoon groot, hetgeen mee in ven» band stond met het kampioenschap voor Nederlandsche dravers. Voor het kampioenschap Nederlandsche paarden kwamen veertien paarden aan den start, die den strijd om de prachtige prijzen van resp. 9000, 6000, 4000. 2500. 1500 en 1000 gulden aanbonden. Dat het hierbij dus zou spannen, stond al bij voorbaat vast. De paarden vertrokken alle op 2400 meter en uit het groote veld, dat goed gesloten over de baan ging, maakte ten slotte Freddy Scott V, die gunstig ver trokken was, zich los om met ruim een lengte voor Evelyn Hanover als eerste over de eindstreep te gaan. De uitslagen luiden: Prijs van Veere: 1. Tllustra Hanove*, winnend f2.20, plaats fl.40: 2. Hanovef fl.50: 3. Flying star fl.50. Boitsfort-prijs: 1. Dilemma 2 met 1 lengtes in stal verband met Medinette. Beide winnend fl.90: Dilemne 2 plaats fl.90: 2. Marquess f3.20. Prijs van Vlissingen. In twee ritten met puntentelling. Eerste rit: 1. Quick Wil liams, liep buiten weddenschap; 2. David O winnend f5.10, plaats fl.90; 3. Mesnit C fl.90. Groenendaal-prijs: 1. Flying Fish met t lengte winnend f3.40. plaats fl.40; f. Fu- niculaire fl.30. Kampioenschap Nederlandsche paarden: 1. Freddy Scott V in stalverband met Doriethe, beide winnend f2,60; Freddy Scott V plaats fl.90; 2. Evelyn Hanover f2.50: 3. Donum Vita f5.50; 4. Casn Sin- dra f3.30. De twee kilometer: 1. Beaux Arts met twee lengtes winnend f5.80, plaats f2.#0; Plaisir de Franee f2.10. Prijs van Hulst: 1. Norbert Gay, wlr* nend f«.10, plaats f2.20; 2. Job f4.50; 9. Rustan f2.90. Jumbo-prfls: 1. Sialkot. winnend f190 plaats fl.30: 2. Fair fl.60. Pr«s van Vllsslngen: 1. Qulek Williams, werd als eerste uitgeschakeld: NIvfTIers. wfnnend f4.19. plaats fl.30; J. Mesnfl f 1.60. Toto def.: Mesnll C winnend f».—plaat» fl.80: David O fl.70. Prijs van Breskens: 1. Boyke Nor winnend f4.50, plaats fl.90; *2 C i m

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1