n WAAR HET OM GAAT Slechts gering vijandelijk succes in Normandië VSM» W*ermachtbericht Vooral aan het Letlandsche froryt verbitterde strijd Voortdurende vergelding op Londen Front in Noord-Frankrijk Amerikanen boeken zeer zware verliezen. Het Japansche offensief in Hoenan Een val, een ruk Terreuraanvallen op T Mannheim en Trier De actie „Zeep voor been" W' MKk „v De bisschoppen over de voedselvoorziening Om een halve sigaret Piëteit STADSNIEUWS. Er hapert iets in Den Helder K. V. H. Nieuws Uitgave: Dagblad voor Koord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Helderscbe editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 443041. DINSDAG 15 AUGUSTUS 1S44. dELDERSCHE EDITIE. hommduajd gge Jaargang, No. 130, 2 pagina's. Hoofdredacteur: H. M. c. SCHRöDER, Alkmaar Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief: Prijs der gewone advertenties In deze Editie U ct. per m.m. Bij contract binnen een Jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 14 Aug. (DNB). - Het op perbevel van de weermacht deelt mede: „Aan het Normandische front hield de sterke vijandelijke druk aan, zonder dat de vijand noemenswaar dige successen kon behalen. In het gebied ten Noorden van Alencon rukten gepantserde gevechts groepen op tegen den door sterke luchtstrijdkrachten gesteunden, op- dringenden vijand. Er ontsponnen zich hevige gevechten, die nog voortduren. Door luchtdoelgeschut der luchtmacht werden 12 viermoto rige bommenwerpers neergeschoten. De verdedigers van St. Malo sloe gen ook gisteren alle vijandelijke aanvallen af. Zuidelijk van het eiland Guernsey beschadigden mij nenvegers 'n vijandelijken torpedoja ger door tdlrijke treffers van het geschutvuur. In het Fransche gebied werden 122 terroristen in den strijd vernie tigd. Londen en zijn buitenwijken liggen nog steeds onder zwaar vergeldings- vuur der V. 1. Uit Italië worden geen bijzondere gevechtshandelingen gemeld. Verbitterde gevechten aan het Oostfront. In het voorterrein der Karpathen tot aan den Weichsel werden plaatse lijke Sovjetaanvallen uiteengeslagen deels in den tegenaanval. Op de Weichselbruggenhoofden ten Westen van Baranof en ten Zuidoosten van Warka zijn verbitterde gevechten 'gaande. Noordoostelijk van Warschau en Zuidwestelijk van Bialystok werden talrijke vijandelijke aanvallen afge slagen en plaatselijke penetraties af gegrendeld. Noordwestelijk van Bia lystok drongen de bolsjewisten, ge steund door talrijke tanks en slag vliegtuigen, onze troepen in een ver bitterden strijd eenige kilometers naar het Westen -terug. Aan het Letlandsche front strand den de met overmachtige strijd krachten ondernomen doorbraakpo gingen van den vijand op den hard- nekkigen tegenstand onzer divisies. In het penetratiegebied ten Zuid westen van het meer van Psfcof duurt de verbitterde vorsteling met de verder opgedrongen Sovjetstrijd krachten voort. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen lieten des nachts bommen op Hannover yallen". In een aanvulling het weer- machtsbericht wordt gemeld: Luite nant von Bostell van een afdeeling stormgeschut heeft zich bijzonder on derscheiden bij de operaties tegen vijandelijke tanks in het gebied van Modohn. Het 1ste Canadeesche leger, dat met buitengewoon sterke strijdkrachten, nl. 7 infanteriedivisies, 3 pantserdivisies en 3 pantserbrigades' in twee groepen tus- schen Orne en Laize in de algemeene richting van Conde en Falaise moest oprukken, beperkte zich ook gistersn tot verkenningsaanvallen en tot het opruimen van de zeer uitgestrekte mijnenvelden in zijn aanvalsgebied. De hergroepeeringen bij de Canadeesche strijdkrachten schijnen grootendeels voltooid' te zijn, zoodat ook hier binnen kort een hervatting van den grooten aanval verwacht kan worden. Vestingen In Bretagne stand. houden In de vooruitspringende bocht in het front ten zuidelijk van Vire deden zich geen belangrijke gevechtshandelingen voor. De Amerikanen konden hun pe netratiegebied bij Truttemer iets uit breiden. In de vestingzónes van Bretagne kwam het tot zeer zware gevechten bij St. Malo, waar de Amerikanen In vier richtingen, bij Dinard en St. Servan, storm liepen op de stad zelf en het fort De La Varde. Het brandpunt lag in het gebied van „Pleurtuits, den verdedi gingssector, die het verst naar het zuiden vooruitspringt. Voor den krach- tigen druk Smoest Pleurtuits worden prijsgegeven, doch de doorbraakpoging kon vlak achter deze plaats worden opgevangen en tot staan gebracht. We derom moesten de Amerikanen hun streven naar terrrelnwinst «net buiten gewoon zware verliezen betalen. Voor al de Duitsche kustbïtterijen schoten geweldige bressen in de dichte gelede ren der aanvallers. Van de andere vestingzónes in Bre tagne worden slechts zwaar artillerie vuur en troepenconcentaties der Ame rikanen gemeld- Het Internationale Informatlons- büro meldt over de gevechten in Noord-Frankrijk; Het zwaartepunt der gevechten in Normandië lag Zondag nog steeds in het gebied noordelijk van Le Mans, waar de Amerikanen met ongeveer vier divisies van Alengon naar het noordwesten zwenkten. Het kwam daarbij tot buitengewoon zware ge vechten, vooral in het gebied van Carrouges, waarbij de Amerikanen slechts stap voor stap en met zeer zware verliezen aan menschen en materiaal terrein wonnen. Aanvallen in de richting van Argentan, wat nog steeds hecht in Duitsche handen is, werden afgeslagen- Het Japansche offensief in de pro vincie Hoenan. dat den 8sten Augustus tot de verovering van Hengyang leid de, wordt naar het keizerlijke hoofd kwartier meldt na afloop van de zui veringsactie in dat gebied voortgezet. Volgens dit bericht hebben de Tsjoengkineesche strijdkrachten, se dert het begin van den veldtocht op 27 Mei, tot 8 Augustus 66.468 gesneu velden op het slagveld achtergelaten en 27.477 man aan gevangenen verlo ren. De Japanners maakten 335 kanon nen, 1505 lichte en zware machinege weren en 13666 geweren buit. Boven dien werden 869 vliegtuigen neerge schoten, in brand geschoten of bescha digd. De Japansche verliezen bedragen naar het keizerlijk hoofdkwartier me dedeelt 5.343 gesneuvelden. ROODEKRTTIS AUTO'S AANGEVALLEN. Vier vliegtuigen der geallieerde!! hebben op 10 Augustus op den weg JoaninaLarissa in 't Pindusgebergte vier duidelijk gekenmerkte vracht wagens van het Internationale Roode Kruis met boordwapens aangevallen. De auto's vervoerden levensmiddelen voor de Grieksche bevolking. Alle voertuigen vloden in brand en werden vernield. Gevolmachtigden van het Roode Kruis, die meereden, en de chauffeurs werden gewond. DE UITWERKING VAN DE VLIEGENDE BOMMEN. Naar Reuter meldt, heeft lord Halifax na zij terugkeer te Washington op de persconferentie verklaard, dat gemid deld 700 huizen per uur door de vlie gende bommen worden beschadigd. EEN W - VALSCHERMBAT AILLON STORT ZICH OP TITO'S HOOFDKWARTIER. De Vlaamsche M-oorlogsverslagge ver Callewaert maakte den eersten inzet der ^-valschermjagers mee; sprong met zjjn kameraden uit het vliegtuig en' beschrijft in een speciale reportage de lotgevallen van zijn ka meraden. Dit is de inleiding van een uiterst spannende reportage van den eersten inzet der VI-valschermjagers gepubli ceerd in Storm- W. 21-7-44 en in vele andere Nederlandsche dagbladen. Het H-Ersatzkommando Niederlande ontving daarop vele aanvragen om dienst te kunnen nemen bij deze jong ste afdeeling der Waffen-M. Thans deelt het Ersatzkommando ons mede. dat vrijwillige dienstname mo gelijk is en zich iedere gezonde Neder lander in den leetijd van 17 tot 45 jaar kan melden als tt-valschermjager. Inlichtingen geven het H-Ersatzkom mando. den Haag. Korte Vijverberg 5 en de navolgende nebenstellen der Wafenf-H: Amsterdam, Lam 4; Alk maar, Langestraat 56; Utrecht, Vre- denburg 19; Heerlen, Saroleastr. 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, 'Hengeloschestraat 30. Bij onze Vrijwilligers. Zeer belangrijk is hel wérk van de mannen, die steeds zorgen, dat de verbindingen in orde zijn. SS PK Jarolim/O/H P.m. STRIJDT IN DE WAFFEN jj MEDE VOOR EEN NIEUW EUROPA. Keuringen. Het ff-Ersatz-Kommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan. zlch aan melden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen H (Wiking), H Pantzer Gre nadier-brigade Nederland, jj-Pantzer Jager-kompagnie Scheveningen, Landstorm Nederland eD Germaansche W 1" Nederland. 16.8.44 8—12 uur, zwolle, Hotel Geitenbeek. 17.8.44 8—13 uur, Amsterdam. Dam 4. IS.8.41 8—12 uur, utrecht, jj-Ersatz-Kommando Niederlande Nebenstelle Vreden- burg is. 18.8.44 15—17 uur, Amersfoort, Pol. Dnrchgangslager, Lensderweg. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, dnnr der opleiding, extra levensmiddelen, kolen etc. Personen tusschen 19 en 35 jaar die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verp interns van de teofncietri^ngde"waffendjj kan leder worden, die na tenminste een Jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Alle verdere Inlichtingen en gratis reisbiljetten voorde heen- en terugreis verstrekken de navolgende Nebenstellen der Waf fen jj: Amsterdam, Dam 4. Alkmaar, Langestraat 56. Utrecht, Vredenburg 19. Heerlen, Saroleastraat 25. Groningen Heerenstraat 46. Enschedé, Hengeloschestraat 30. Eveneens bü het jj-Ersatz-Kommando Niederlande. Den Haag, Korte Vijver berg 5. Formaties Anglo-Amerikaansche bom menwerpers 'hebben Maandag weer van de boven zuidwest-Duitschland heerschende slechts weeromstandighe den gebruik gemaakt voor het onder nemen w terreuraanvallen op Mann heim en --Ier. Bij een bijna geheel gesloten wolkendek wierpen zij haar brisant- en brandbommen her haaldelijk volkomen lukraak op woon gebieden, randgemeenten en cultuur monumenten De Duitsche jagers wer den door de ongunstige weersomstan digheden buitengewoon belemmerd. Slechts een deel van de op het alarm sein gestarte eskaders kwamen in con tact met den vijand. Daarentegen bon den de in zuidwest-Duitsch gebied ge- stationneerde zware batterijen lucht doelgeschut met een doeltreffend ver- sperringsvuur den afweerstriid aan te gen de Amerikaansche formaties. On danks de moeilijke omstandigheden slaagden zij erin. verscheidene vier motorige Amerikaansche bommenwer pers te vernietigen. Tot dusver is be richt ontvangen van het neerschieten van tien vliegtuigen. DE KRACHTSINSPANNINGEN VAN HET PROTECTORAAT. De Duitsche Staatsminister voor Bo- hemen en Moravië, jj -Obergruppen- führer Frank heeft de regeering van het Protectoraat ontvangen voor het in ontvangstnemen van haar voorstel len voor de totale krachtsinspanningen voor den oorlog in het Protectoraat Bohemen en Moravië. De voorzitter der regeering, minister van justitie dr. Krejei, gaf uiting aan den wil van de Protectoraatsregeering om zich met alle middelen in dienst te stellen voor de verwezenlijking van de totale krachtsinspanningen voor den oorlog van het Tsjechische volk. Staatsminister Frank juichte het initiatief van de Protectoraatsregeering toe. Hij verklaarde, dat het vanzelf sprekend is, dat het Protectoraat zijn de een bestanddeel - van het Groot- Duitsche Rijk zich geheel en al instelt op de thans dringende taak en voor het behalen van de eindoverwinning zijn deel bijdraagt. Het lot van Polen toont iederen Tsjech, dat het hier niet alleen gaat om het belang van het Duitsche Rijk, doch tevens ook om de redding van het Tsjechische volk voor het gevaar van de bolsjewistische ver nietiging. Daarbij geldt ook voor de Tsjechen het beginsel, dat het hier slechts om tijdelijke als gevolg' van den oorlog noodzakelijke maatregelen gaat, die des te sneller weer opgehe ven zullen worden, naarmate zij nu krachtiger worden toegepast. INSPECTIETOCHT VAN MUSSOLINI. Op een inspectietocht langs de ver schillende frontsectoren heeft Musso- lini volgens een officieele mededee- lifl'g de laatste dagen verschillende formaties der republikeinsche weer macht bezichtigd. Tegelijkertijd heeft hij tijdens zijn reis naar het front de provinciale regeeringschef van Bolog- na. Pescara, Ravenna, Forli en Fer- rara. benevens verscheidene hoogge plaatste personen der partij ontvangen. Aan de huisvrouwen te Delft, Den Haag en Utrecht is een genoegen ge daan door tegen inlevering van 5 of 2 kg beenderen zeep of waschpoeder be schikbaar te stellen. Het betreft een proefneming, welke aan de gestelde verwachtingen heeft voldaan. Daarom 's besloten deze door het Rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen verzorgde regeling uit te breiden tot de geheele provincies Zuid-Holland en Utrecht en de provincie Noord-Hol land. De behoefte aan grondstoffen voor onze beenderenverwerkendc industrie ten behoeve van de vervaardiging van houtlijm, gelatine, beenzwart, beende- renmeel, vetzuur e.d. is zoo groot, dat tot den bijzonderen maatregel is beslo ten, dat behalve tegen inlevering van bonnen ook zeep beschikbaar wordt gesteld tegen inlevering van een ze kere hoeveelheid beenderen. Reeds voor een halve kg beenderen wordt een spaarzegel verstrekt. Het doet er niet toe, of de beentjes eeds flink zijn afgekookt! toch bevatten deze voor de fabrieken nog voldoende waardevolle bestanddeeien. In de drie genoemde provincies kan men thans in de grootere plaatsen, al waar een en ander per strooibiljet, ad vertentie en bij de slagers opgehangen aanplakbiljetten is bekend gemaakt, beenderen inleveren. De huismoeders doen verstandig ook kleinere hoeveelheden beenderen te bewaren. Desnoods leggen enkelen „botje bij botje" om tezamen het zoo welkome stuk zeep of-pak „aschpoe- der te kunnen verkrijgen. Op de in- zamelplaatsen wordt de zeep tegen 0.25 en de waschpoeder tegen 0.14 en tegen inlevering van de beenderen of zegels zonder eenige verdere for maliteiten uitgereikt. NIEUWS IN HET KORT. Koorddanser neergestort. Te Geer- truidenberg is de amateur-koorddanser Dupont van een 9 meter hooge staalkabel gevallen en zwaar gewond. IK lijs vCJ ÉM In den uit 1 508 dateerenden ouden kruittoren te Hoorn heeft de ver- eeniging .Oud Hoorn" haar zetel gevestigd en houdt hier van tijd tot tijd haar bijeenkomsten betreffende het wel en wee der fraaie oudheden van Hoorn en omgeving CNF/Kuiper/Pax m In verschillende diocesen in Neder land is jongstleden Zondag 'n herder lijk schrijven der bisschoppen voorge lezen, waarin de vroegere opmerkin gen inzake de ontoelaatbaarheid van den zwarten handel en den daaruit voortvloeienden woeker herhaald wor den en de boeren en andere landbouw producenten opnieuw aangespoord worden de door hen geoogste produc ten ter beschikking te stellen van de daartoe bevoegde Nederlandsche in stanties. Slechts deze instanties zijn in staat, zoo wordt in het herderlijk schrijven gezegd, een eerlijke en repht- vaardige verdeeling van de dringend noodzakelijke levensmiddelen voor de geheele bevolking van het land, in het biizonder ook voor de minder be middelde inwoners der steden, tot stand te brengen. Zooals bekend ligt de levensmidde lenvoorziening van het Nederlandsche volk uitsluitend in handen van de Ne derlandsche instanties. Evenzeer is het beken;} dat de in Nederland geprodu ceerde levensmiddelen in vollen om vang beschikbaar ziin voor de voor ziening van de bevolking en boven dien uitsluitend voor de voorziening van de bezetting. Het Duitsche Rijk stelt zelfs vrij groote hoeveelheden graan beschikbaar, waarvoor een over eenkomstig kwantum groenten en andere speciale producten naar het Duitsche Riik gaat. Wanneer derhalve levensmiddelen in den zwarten handel komen, worden deze slechts onttrok ken aan de normale voorziening van de Nederlandsche bevolking. NADERE REGELING VAN DE BELASTING OP BIER 's-GRAVENHAGE, 14 Aug. Van wege het Dep. van Financiën wordt het volgende ter kennis van belang hebbenden gebracht: Met ingang van 15 Augustus 1944 wordt bij invoer van bier een accijns geheven van 10,per hectoliter. Het specifiek invoerrecht op bier, ander dan Duitsch bier, bedraagt van 15 Augustus 1944 af f 4,50 per hectoliter. Voorts worjjen van genoemden datum af 100 opcenten geheven op den accijns voor bier, dat hier te lande wordt vervaardigd dan wel uit het buiten land wordt ingevoerd. Ten aanzien van hoeveelheden bier, met inbegrip van nog niet geheel afge werkte brouwsels, welke bierbrouwers op 15 Augustus 1944 voorhanden heb ben, wordt nagevorderd en wel ten bedrage van 5,60 per hectolitergraad wort dat voor de bereiding van die hoeveelheden is gebezigd. De bier brouwers zijn verplicht van die hoe veelheden vóór 19 Augustus 1944 schrif telijk aangifte te doen bij den ontvan ger der Accijnzen onder wiens kantoor de brouwerij is gevestigd. Overtreding van de desbetreffende bepalingen zal worden gestraft met een geldboete van ten hoogste 1000,—. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar het besluit en naar de beschikking tot nadere regeling van de belasting op bier, welke zijn op genomen in de Nederlandsche Staats courant van 11 Augustus 1944. Desverlangd kunnen te dezer zake nadere inlichtingen worden ingewon nen bij de inspecteurs der Invoerrech ten en Accijnzen en bij de ontvangers der Accijnzen. KAMERAADSCHAP! Ik zal gaarne be kennen, dat dit woord me dikwijls ellenlang de keel uithangt, omdat het zoo dikwijls wordt uitgesproken en nog zoo zelden wordt toegepast, althans in den menschelijken zin van het woord. Men zal goed doen het sociale begrip kameraadschap van het Individueele be grip te onderscheiden, teneinde het veel vuldig gebruik van dit woord niet ge heel als mis bruik te bestempelen, want dat zou ook verkeerd zijn. Recht schapen naturen denken bij het begrip kameraadschap aan de dierbare erva ring, dat twee of meer menschen zoo innig met elkaar verbonden zijn, dat ze metterdaad lief en leed met elkaar deelen en zoowel in het kleine als In het groote voor elkaar opkomen. De front soldaat, die smachtend naar wat tabak zijn laatste twee sigaretten deelt met zijn makker, heeft de kameraadschap onder den druk van één en hetzelfde gevaar, dikwijls als een vanzelfsprekend heid leeren kennen, en ook In andere levensverhoudingen ontstaat tusschen menschen plotseling dat wonder der ka meraadschap, dat bewerkstelligt, dat men niet meer tegen elkaar opbotst, doch voortaan hand in hand door het leven gaat. Doch laten we er heusch geen doekjes om winden, deze doorleefde, hechte en tegen vuurproeven opgewas sen kameraadschap behoort nog niet tot de alledaagsehe levensverschijnselen. En zal dat met alle respect voor schoone toekomstdroomen ook wel nooit gaan behooren. Wel bestaat er een sociaal begrip ka meraadschap, dat wijd en zijd verspreid is en dat als zoodanig een enorme be- teekenis heeft. En over dit begrip wilde Ik hier schrijven; het gaat hier om de opvatting van den Duitschen arbeider, dat hij in samenwerking met al zijn mede-arbeiders In zijn land en hl Euro pa meer zal kunnen presteeren, dan de arbeiders .van de tegen dit werelddeel opgestane landen met hun systeem van concurrentie dat *7.ullen vermogen te doen. De Duitsche arbeider, en hoe lan ger hoe meer ook de Europeesche ar beider, stelt den in onderlinge kame raadschap verrichten arbeid tegenover de in onderlinge concurrentie geleverde prestatie. En deze tegenstelling vormt weer één van die principieele dingen, waar het eigenlijk om gaat In den gi- gantischen strijd, welke thans tusschen ons vasteland en de omringende mach ten gestreden wordt. Men heeft in de kranten kunnen lezen, dat de wapenindustrie in Duitschland, ondanks de bombarde menten, gestegen is en zelfs een hoog tepunt heeft bereikt. Er zullen velen zijn, die deze mededeeling glimlachend als propaganda beschouwd zullen heb ben. Het glimlachen zal hun vergaan, wanneer ze In de practtjk deze mede deeling bewaarheid znllen zien. Voor deze menschen schrijf ik hier niet; al leen de feiten knnnen en znllen hen overtuigen. Ik schrijf hier voor hen, die op welk standpunt zU zich overigens ook stellen toch dit ge meen hebben, dat zij in allen ernst zich willen verdiepen in de werkelijke drijfveeren van dezen oorlog, en dat zij willen weten, waar het eigenlijk om gaat! Welnu, dan moeten wij het volgende bedenken; wat weten wij ervan, tot wel ke resultaten een ln kameraadschap ar beidende gemeenschap kan geraken? Wij beschikken in dit opzicht immers nog over geen ervaring, nog over geen pre cedenten en velen van ons, die groot werden ln een tijd, waarin het beginsel der concurrentie het alleen zaligmaken de was, zijn zóó vastgeroest in de daar mede verband houdende opvattingen, dat zij moeilijk in staat zijn zich het bestaan van andere, betere, méér resultaat af werpende arbeldsbeginselen ln te den ken. En toch moeten zij dat pogen te doen, willen zij een inzicht krijgen in de beteekenis van de energieën, die in dezen tijd vrij komen en die zich tot on gekende afmetingen ontwikkelen. Zij moeten begrijpen, dat één van de prin cipieele kanten van den huidigen strijd in de wereld Is de botsing tusschen eenerzijds: kameraadschap, ander zijds: concurrentie! Tot welke resultaten het systeem der concurrentie leiden kan, weten wij aan de hand van langdurige ervaringen; de concurrentie Is ln staat om het produc tie-apparaat tot massale krachtsinspan ningen als het ware op te zwepen. De prikkeling van den onderllngen naijver en het tot steeds hoogere productiecij fers dwingende winstbejag hebben een zeer hoog productiecijfer tot natuurlijk gevolg. Daarvandaan de zoo gevreesde en in een op het- concurrentiebeginsel gegrondveste maatschappij steeds op nieuw optredende verschijnselen van overproductie en dientengevolge: werk loosheid. Nu is weliswaar een In de laatste ja ren zeer geliefde redeneering deze, dat in het concurrentiestelsel overal daar waar het noodig Is gecorrigeerd wordt en dat in dit stelsel al de voordeelen, welke een zoogenaamde geleide econo mie met zich kan brengen, bereids in den vorm van zulke correcties zijn aan gebracht. Ziet, dat vind ik een karak- terlooze redeneering, geuit door men schen, die wel weten, dat er een tijd is van komen, doch die hardnekkig ont kennen, dat er evenzeer een tijd is van gaan. Een redeneering, die me doet den ken aan vaders, die hun zoons niet be schouwen als nieuwe levens met eigen kansen, doch die hun zoons het stempel van hun eigen leven willen opdwingen en hen tot het object maken van de fouten, die zij in hun eigen leven maak ten. Neen! Laten wij dan liever ruiter lijk en ridderlijk bekennen, dat er een op concurrentie gegrondveste samenle ving I s en dat die in het strijdperk staat tegen een op kameraadschap ge baseerde arbeidsgemeenschap. De betere idee. En waartoe nu is deze op kameraad schap gebaseerde arbeidsgemeenschap in staat? Wij beschikken in het verleden niet over ervaringen, daarover kunnen slechts diegenen U vertellen, die in deze arbeidsgemeenschap werken en strijden. En zij kunnen U vertellen, dat zeker in één belangrijk en beslissend op zicht het beginsel der kameraadschap het principe der concurrentie verslaat. De kameraadschap levert de betere idee op. De concurrentie mag de drijfveer vormen (tot in ziekelijke en wanstaltige verhoudingen toe) van een grootere massa, dit beginsel werkt on tegenzeggelijk remmend op de ontwikke ling van de ideeën, van de uitvindingen, die aan de producten vorm, inhoud en beteekenis geven. Want juist door de concurrentie, door den angst der produ centen, rfat de concurrenten een voor sprong zouden kunnen verkrijgen, wer den vele nieuwe uitvindingen ln de brandkast opgeborgen. Nieuwe uitvin dingen worden pas voor den dag gehaald op het oogenblik, dat de oude vindingen geen winst meer opleveren en derhalve een verscherping van de concurrentie noodzakelijk is. Dat is de zwakte van het concurrentiebeginsel, ook al pogen overheden en andere machts- en be stuursapparaten deze zwakte door cor recties te verhelpen. Het gaat tenslotte om het beginsel. De zwakte zit niet in het stelsel, maar in het beginsel van het stelsel. DE kracht van de op kameraadschap gebaseerde. arbeidsgemeenschap is, dat nieuwe idüeën ongehinderd tot ont wikkeling komen en dat nieuwe uitvin dingen onverwijld ln de practijk worden toegepast. Er is binnen het kader van zulk een gemeenschap heelemaal geen reden om de toepassing van nieuwe uit vindingen tegen te houden. Integendeel, een zoodanige arbeidsgemeenschap is ln alle opzichten gebaa* hij een zoo sppe- dig mogelijke toepassing van nieuwe in venties. Remmen, zooals het concurren- tiesysteem deze ln dit opzicht kent, zijn de op grond van kameraadschappelijke uitwisseling en aanmoediging werkende arbeidsgemeenscnap totaal vreemd. En hierin ligt nu de kracht van deze ge meenschap. Hierin ligt de kracht van het Duitsche volk, hierin ligt hoe lan ger hoe meer de kracht van een door gelijke gevaren bedreigd en door gelijke belangen vereénigd Europa. Hiermede wil echter niet zonder meer gezegd zjjn, dat Europa betere uitvin dingen bezit dan de andere werelddee- len. Het is moeilijk te beoordeelen, of de gedachten, die de uitvinders ln Ame rika en Engeland in deze jaren voort bron gen, opwegen tegen de ideeën, die in Duitsche en andere Europeesche- uit- vindêrsgeesten rijzen. Hoewel hier met recht bij opgemerkt mag worden, dat de bittere noodzaak, om voor het naakte leven te vechten en de inspiratie der nieuwe fascineerende levensbeschouwing aan Europeesche zijde sterkere stimu lansen voor nieuwe uitvindingen zullen vormen, dan de zuivere belangenstrijd, welke aan de overzijde hoofdzakelijk de drijfveer van den oorlog vormt. Doch we kunnen hier gerust heelemaal ln het midden laten, welk land over betere uit vinders beschikt. Het gaat er om, welk land de uitvindingen het eerst en het best in de practijk kan toepassen. En dan moet vastgesteld worden, dat hét beginsel der kameraadschap het verre van het principe der concurrentie kan en derhalve zal winnen! (Wordt vervolgd) Een 34-jarige Kopenhaagsche kantoorbediende, die zijn tabaks rantsoen had opgebruikt, geraakte buiten zichzelf van woede, toen hij zijn zuster na het ontbijt een halve sigaret zag opsteken. Hij stortte zich op haar en greep haar bij de keel. Slechs het tijdig tusschen- beide komen van zijn moeder kon het leven van het meisje redden. De woesteling, die zoo slecht van tabaksgenot afstand kon doen, werd door de politie overweldigd en in gerekend- (C.D.) PETROLEUM VOOR KOOK- DOELEINDEN 's-GRAVENHAGE, 14 Aug, Van 15 Augustus tot en met 2 September 1944 geeft elk der bonnen „30" van de bonkaart U 403 voor kookdoeleinden recht op het koopen van één liter petroleum. DIEVEN NAMEN „DE GOUDEN STAD" MEE. Uit de Casino-Schouwburg te 's-Her- togenbosch is eenigen tijd geleden een copie van Velt Harlan's bekende film „De Gouden Stad" gestolen. Ondanks alle nasporingen slaagde men er niet in licht in dezen diefstal te brengen. Thans heeft de directie een bedrag van duizend gulden uitgeloofd voor inlich tingen. welke leiden tot opsporing van de rolprent. Een vrouw verloor haar man, met wien zij vele jaren volgens haar zeggen een edel, braaf en nobel leven geleid had. Eanzaam en bedroefd bleef zij achter, en de melkboer, de slager, de vuilnisman, de kruidenier kortom éllen, die wel en niet bij haar aan de deur kwamen kre gen bij elke gelegenheid opnieuw een schildering van het edele hu welijksleven, dat zij achter den rug had en dat haar geheele verdere leven zijn stempel op haar zou blijven drukken. Vooral de melkboer zag hoog tegsn de vrouw op en hij ging nóg hooger tegen haar opzien, toen zij hem op zekeren dag nadat hij haar toevex'trouwd had, dat hij zoo bar slecht in de kleeren zat een pak, dat haar man nagelaten had, ter overname aanbood. De melkboer was in de wolken! Maar hij kwam weer hard op den beganen grond, toen de treurende weduwe hem vijfhonderd gul dentjes vroeg voor een afgedragen costuum, dat nieuw hoogstens vier tientjes gekost had. De teedere weduwe dacht ook: wie zijn gestorven man lief heeft ge had, verkoopt zijn oude pakken niet te goedkoop, en zaken zijn zaken! OVIDIUS J De sportvelden-kwestie. Wanneer men in de laatste weken de velden in onze stad eens rondwan delde en men kwam dan in gesprek met vooraanstaande sportmenschen, dan bleek dat er momenteel in Den Helder, in de voetbalwereld, iets ha pert. De clubs zelf mogen zich geluk kig alle in een gezond sportleven ver heugen en juist daarom valt het zoo diep te betreuren dat zij in zekeren zin worden tegengewerkt. Wat is n.1. het geval? Onze gemeente heeft nu eenmaal weinig voetbalvelden, maar on danks dat zouden onze vier voetbal clubs zich met de vier aanwezige velden gerust hebben kunnen red den, wanneer daar niet een gemeen telijke instelling was geweest, die de belangen van de voetbalvereeni- gingen over het hoofd ziet. Een voet- balvereeniging moet nu eenmaal le ven van ontvangsten en daarom is het onmogelijk te spelen op een veld, waar het publiek het zonder betalen af kan. Een hockey-vereeniging kan dat wel, haar bond verbiedt het ont vangen van entreegelden. Waarom de hockey-vereeniging dan ook niet naar een voor haar ander geschikt terrein werd verwezen, is ons onbegrijpelijk. Zou er in onze gemeente dan nergens iets te vinden zijn dat onze hockey- vereeniging een succes-vol huis kan bieden. Wij zijn ervan overtuigd, dat met goeden wil wel iets is te bereiken en zelfs dat onze hockey-club Hermes een intiem huis kan krijgen, iets waar zij ook recht op heeft. Het zou dan niet meer voor komen, dat één onzer plaatselijke voetbalclubs haar trainer, die toch wekelijks be taald moet worden, zonder gedane werkzaamheden naar huis kan sturen. Daarnaast moeten wij het ook be treuren dat diezelfde Sportcommissie, want deze instelling bedoelen wij, maar steeds door blijft gaan met het opeischen van de velden voor allerlei onbelangrijke wedstrijden, die zelfs nog niet eens geoorloofd zijn. Iets organiseeren is prettig en kan goed zijn, maar overdrijven is niet gewenscht, vooral wanneer de sport daarmede niet gebaat is. Wij hopen dat de heeren het .mo gen inzien, dat de clubs onmogelijk zonder oefen- en speelgelegenheid kunnen en dat zij deze zaak zoo vlug mogelijk naar tevredenheid regelt. OEFENPROGRAMMA VAN K'V.H. In de komende weken krijgt onze korfbalver. K. V. H. een druk pro gramma af te werken. In de eerste plaats heeft zij inge schreven met het eerste en tweede twaalftal op de seriewedstrijden van A. K. C. „Oosterpark". Het eerste speelt daar uitsluitend tegen 2e kl. N. K. B. en het tweede tegen ver. uit de 2e kl. erkende bonden. Deze wedstrijden vinden plaats op Zondag 20 Augustus op het terrein ge legen aan de Weesperzijde hoek Kruts- laan (plm. 10 min. van het Amstel- station- KVH I speelt in één afdeeling mat Oosterpark I en DTV I; KVH II in één afdeeling met DED 3 en Swift 4. Tusschen de clubs in elke afd. wordt een halve comp. gespeeld. De wedstrij den duren 2 x 20 min. met 5 min. rust. Zooals men ziet, heeft KVH een zeer zwaar programma.- Wij zijn zeer be nieuwd naar haar verrichtingen in de hoogere regionen. Het derde twaalftal gaat naar Hem, doch het programma is nog niet bekend. Dit wat 20 Augustus betreft. Op 27 Augustus heeft het tweede twaalftal van KVH ingeschreven op de series van AKC „Allen Weerbaar" te Amsterdam. Hierop kon het eerste niet inschrijven, daar slechts een uit- noodiging was ontvangen voor clubs uit de eerste en tweede kl. N.H.K B. Hieruit volgt, dat KVH niet stil zit, integendeel onze korfballers werken met groote energie voor de toekomst. WIJMA—DE SLAGERS. In onze vorige beschouwing over bo- vangenoemden wedstrijd is een fout geslopen. De elftallen van den senioren wedstrijd zijn n.1. gelijk als de vorige maal- Dus weer Nic. Goes, Simon Wit, Leibrand enz. terwijl ook aan den Wijma-kant alle prominenten als Opa Weijders en Wijma zelf weer van de partij zijn. Van den Junioren-wedstrijd echter kunnen de elftallen niet gepubli ceerd worden. Wat of de heeren hier mee voor hebben is ons niet bekend. Aan den anderen kant kunnen wij weer iets nieuws' melden. Tusschen de bedrijven door zal er n.1. een paarden race plaats vinden- Eenige paarden zullen het Heldersche publiek hun kun nen demonstreeren. Er schijnt voor het snelste paard een behoorlijke geldprijs beschikbaar gesteld te worden, althans voor den berijder van het snelste paard. Dit wordt dé sensatie van den avond. Uitvoerige berichten over het geen precies komen gaat zijn ons nog niet bekend, deze zullen wij in den loop van deze week nog publiceeren.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1