Parijs '^et doel der Amerikanen Harde gevechten bij Evreux en Lisieux Vóór den Herfst 4|| STRIJDLUST VAN DEN DUITSCHEN SOLDAAT BLEEF ONWANKELBAAR Operaties van den vijand bleven zonder uiteindelijk resultaat Wij publiceerden gisteren - In 1940 werd Parijs gespaard Boterbonnen 34A en B inleveren Vijandelijke krachten in het zuiden teruggeworpen Max Blokzijl tot Neer- Hands positieve jeugd— Het geheim van de laatste oorlogsfase ■W •llll ÉÉggRJfe^ vftjpvl Oswaldo Sebastiani gedood Plaatsvervanger van Himmler benoemd Nieuws in 't kort. Extra keuringen Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau der Helderscbe editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 3349 (3 lijnen). Postrekening 449041. WOENSDAG 33 AUGUSTUS 1944. HELDERSCHE EDITIE. dasbiad 5 wmmmsam Deze Courant verschflnt dagelijks. Advertentie-tarief: PrUs der gewone advertenties In deze Editie 11 et. per m.m. Bil contract binnen een jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de gebeele oplage op aanvrage. 88e Jaargang, No. 197, 2 pagina's. Hoofdredacteur: H. M. C. SCHRöDER, Alkmaar (afw.) Generaal Dittmar JJE gevechtsgebeurtenissen in het Westen hebben in de afgeloopen weken een ontwikkeling getoond, die het Duitsche volk nieuwe, zware zorgen geeft, aldus It.-generaal Dittmar in zijn radio-rede van Dinsdag, waarbij hij den toestand aan de fronten schetste. Over het verloop der dingen hebben de weermachtberichten, welker onopgesmukte voorstelling zelfs de vijand heeft erkend, zich zeer duidelijk uitgelaten. Dit alles voltrok zich terwijl het Duitsche afgrendelingsfront aan den voet van 't Normandische schiereiland, met het front naar het Noorden, nog in zware gevechten gewikkeld was met Engelschen en Canadeezen. Het was een, gezien dit feit, volkomen voor de hand liggende operatie, dat de Amerikanen vanuit hun penetratiegebied met sterke strijdkrachten naar het Noorden in den rug van het Duitsche gevechtsfront afbogen, teneinde zich met den bondgenoot, die vanuit het gebied van Caen aanviel, ongeveer ter hoogte van Argentan te vereenigen. Daaruit moest een omsingeling van grooten omvang voortvloeien, en wel des te zekerder naarmate het Duitsche gevechtsfront verder naar het Noorden, dus in het gebied van Falaise en Fiers, onwrikbaar standhield. Het onder den vijandelijken druk van het Noorden, Westen en Zuiden uit langzamerhand op een naar het Oosten geopend hoefijzer gelijkende front bood gunstige vooruitzichten voor een tangoperatie, welke van het Zuiden en Noorden uit gelijktijdig werkte en zoover mogelijk naar het Oosten en op de diepe Duitsche flanken werd uitgevoerd. wankelbare strijdlust van den Duitscheo soldaat. 'Hiervoor is ons de heldhaftige tegenstand van St. Maló een bewijs. Het is overbodig over het militaire nut van een dergelijk heldendom te spre ken. Dit ligt vooral bij den huidigen toestand voor de hand, waarbij het er met name op aankomt den tijd te geven tot overbrugging van een overgangs toestand van zwakte op menig terrein van groot gewicht. [JET is geen grootspraak wanneer wij het front in het Oosten als voorbeeld noemen van de wijze, waarop de Duit sche leiding zelfs een buitengewoon ernstigen toestand meester wist te wor den. Dat de tijd van zeer harden af weer ook daar nog geenszins voorbij is, weten wij. Juist in deze dagen, nu de Sovjets in het gebied van Dnjestr en Sereth tot een nieuw groot offensief zijn overgegaan het derde in den loop van dezen zomer na hun aanval len, welke op een beslissing aan stuurden eerst in den centralen sec tor en dan in het gebied van Lem- berg—Kowel, wordt ons duidelijk dat nog steeds belangrijke deelen der Sovjetkrachten tot dusver niet be trokken zijn geweest bij de gevech ten van dezen zomer, doch de totale gebeurtenissen in het Oosten toonen toch een toenemend evenwicht der krachtsverhoudingen, waarop in dezen vorm weken geleden nog niet ge hoopt kon worden. Wij hebben er als eens op gewezen, dat het verbazingwekkende bij het opvangen der dingen in het Oosten gezien moet worden in het feit. dat het met naar verhouding geringen aan voer van strijdkrachten gelukte. Wij zullen ons nauwelijks vergissen wan neer wij in dit feit een bevestiging zien van onze herhaalde uitspraak, dat ook de Sovjet-Russische gevechtskracht geenszins onuitputtelijk is. Richten wij nog eenmaal den blik naar het Westen. De strijd, welke daar op 't oogenblik ontbrand is, dreigt veel van alles twijfelachtig te maken, wat wij sedert den zegevierenden zomer- veldtocht van 1940 als essentieel onder deel der grondslagen van onze mili taire machtspositie mochten beschou wen. Wellicht zijn wij gedwongen ook hier de oorlogvoering op een nieuwe, smallere basis te plaatsen Wij moeten ook deze. consequentie vastberaden on der het oog zien- Omsingeling mislukte Tyii Duitsche leiding heeft het bui tengewoon moeilijk gehad om deze met zeer groote overmacht toegebrachte slagen te pareeren. Het strijden op een nauwbegrensd gebied, het op terugtochten over winnen van sterke sectoren als Orne en Dives, vormt in elk geval op zichzelf reeds een buitengewoon moeilijke taak, dubbel zwaar onder de omstandigheden van het Weste lijk front, waar de enorme vijande lijke overmacht in de lucht elke beweging kan bemoeilijken. De Duitsche strijdkracht heeft zich tegenover de vijandelijke troepen op den grond in totaal nog steeds zoo weten door te zetten, dat de door de leiding van den vijand voorgenomen grootscheepsche om singeling tot dusver mislukte. [JET verbreken van den versperrings grendel, dien de Canadeezen voor onzen terugtocht hadden geschoven, door Duitsche pantserformaties, moet een geduchte teleurstelling voor onze vijanden zijn, aangezien op die wijze een grootscheeps opgezette operatie van «onze vijanden, ondanks zeer zware ver liezen, zonder uiteindelijk resultaat bleef- Doch er zullen nog buitengewone gevechtsprestaties van onze troepen en een zeer koelbloedige leiding noodig zijn, om de Duitsche formaties ook door den eerstkomenden moeilijken tijd heen te brengen. Reeds teekent zich naast de nauwere directe omsingeling van het noorden en zuiden uit, van welke onze formaties zich wisten te bevrijden, een tweede belangrijk verder grijpende tangbe weging af, die bij Mantes en Vernon den vijand reeds op den oostelijken oever van de beneden-Seine onge veer halverwege Rouaan en Parijs heeft gebracht. Het gebruik van lucht landingstroepen en sterke gemotori seerde en pantserformaties in dit ge bied duidt er op in welken omvang onze westelijke tegenstander er hier naar streeft een beslissing te forceeren Daarbij zal in de eerste plaats de ge dachte een rol spelen, gebruik te ma ken van den huidigen stand der weder zij dsche krachten en middelen in eigen voordeel, aleer daarin een belangrijke wijziging te onzen gunste kan in';r^7 den, een mogelijkheid, waarmede zij, volgens alles wat wij weten, ernstig rekening houden. Doch ook andere redenen zijn daarbij ongetwijfeld van belangrijk gewicht. Redenen, welke, hoewel zij voorloopig zuiver militair werken, toch een sterken politieken invloed niet ontberen. Niet voor niets zijn de Amerikanen in feite de "dragers van het vérgaande doelen nastrevende offensief, dat met de doorbraak van Avranches begon; wellicht geleid door het gevoel, dat het nu de tijd is de matelooze aanspraken op politieken invloed door militaire successen te steunen, niet' in de laatste plaats met Jiet oog op de tegenwoordige bondgenooten, die zeer wel als vijan den van morgen kunnen gelden. Met alle terughoudendheid moeten wij thans nog de geallieerde landing in het gebied van Toulon en in het gebied der Zee-Alpen aansnijden. De sterke deelneming van Gaullistische troepen duidt er op, dat deze wel ten doel heeft zoo snel mogelijk ook van het zuiden uit een opneming van Fransche strijdkrachten in het geallieerde front te bereiken, een minder militair dan wel politiek doel. Groot risico voor den vijand- VJIEMAND kan den ernst van den huidigen toestand in het Westen zorgeloos opnemen. Doch wij twijfelen er niet aan, dat het mogelijk is ook hem te stabiliseeren en wel in een vorm, die den tegenstander dwingt opnieuw de volledige hardheid van den strijd, waarvan hem de slagen in Normandië een voorproefje hebben gegeven, op zich te nemen. DeZe strijd zal hoe lan ger hoe minder onder de zelfde ongun stige voorwaarden staan, die kenmer kend waren voor de totnutoe gevoerde gevechten. Integendeel, hij zal het risico, dat de vijand op zich moet nemen, in belangrijke mate kunnen vergrooten, wanneer slechts ontwikke lingen rijp worden, waaraan wij mei vol vertrouwen gelooven, omdat de belangrijkste grondslag van onzen tegenstand onaangetast bleef^ de on- Dinsd-g 22 Aug - Het bureau van den Wehrmachtbefehlshaber in dén Nieder- landen deelde mede: Door het Kriegsgericht zijn ter dood veroordeeld: 1. Wegens poging tot oprichting en bewapening van een illegale verzet- organisatie Gerrit van den Boogerd. cand.-notaris, geboren 22 Aug. 1908 en Antonius Fredericus Slot. smid. geboren 11 Sept. 1918. 2. Wegens het maanden lang verber gen van-, neergeschoten vijandelijke piloten en poging dezen' bij de vlucht te helpen Martinus Lelivelt. timmer man, geboren 18 Jan. 1896. 3. Wegens spionnage Gustav Karei Fikkert. kantoorbediende, geboren 18 Jan. 1906: Edzard Korrix. kantoorbe diende, geboren 24 Sept. 1908; Franzis- kus Jacobus Ludwig Tempel, musicus, geboren 20 Maart 1898; Friedrich Fritz Willemsen. kantoorbediende, geboren 30 Mei 1921. De beklaagde Willemsen heeft in het bijzonder het in hem door de Duitsche weermacht, die hem als kantoorbedien de in dienst had genomen, gestelde vertrouwen op grove wiize piisbruikt. Alle doodvonnissen zijn na onderzoek van de mogelijkheid van gratie vol trokken. Anglo-Amerikanen hebben op Brus sel, Riissel en Gent bomaanvallen ge daan. In Brussel alleen al werden 50 personen gedood, onder wie 32 kin deren. „In 1940 hebben wjj Parijs gespaard cn dat willen wij ook'nu doen", is Maandagmiddag van officieele Duit sche zijde verklaard. Onder verwijzing naar de berich ten uit geallieerde bron over de acti viteit der Marquis In Parijs zelde de Duitsche woordvoerder: De Parijze- naars dragen nu zelf de verantwoor delijkheid voor het lot van hun stad. Wanneer zij de voorkeur geven aan oorlogsrecht in hun stad, kunnen zjj dat krijgen. Daarover hebben zij zelf te beslissen. Te beginnen met de maand Septem ber zal wederom op een deel der boterbonnen margarine verkrijgbaar zijn. Om de handelaren in de gelegen heid te stellen zich met margarine te bevoorraden, moet men den boterbon 34B vóór 26 Augustus a.s. bij zijn mar garineleverancier inleveren. Tsneinde. het den handelaren mogelijk te maken zich van boter te voorzien, moet men voor boter bon 34A vóór 26 Augustus as. bij zijn boterleverancier inleveren. Laatste berichten Aanval op Brest verwacht (Interinf). De Anglo-Amerika nen zijn nog steeds bezig de aan de Seine naar voren gebrachte gemotoriseerde en tankformaties te versterken, blijkbaar met het doel de Seine boven Parijs te bereiken en vandaar uit, de Seine langs trek kend, Parijs te veroveren, alsmede de aan den midden- cn beneden loop staande formaties op den westelijken oever van de Seine te .omsingelen. Voor deze operaties staan op het moment twee Ameri- kaansche legergroepen ter sterkte van elk vier tot zes divisies ter beschikking. De poging om de Duitsche strijd krachten, die in het gebied van ArgentanFalaise ingesloten zijn geweest, opnieuw te omsingelen, werd weliswaar ook Maandag in den loop van den dag voortgezet, doch de Amerikaansch-Canadeesche formaties kwamen als gevolg van de aanzienlijke verliezen, die zij in de zeer zware slagen van de voorafgaande dagen hadden gele den, slechts met vrij zwakke krach ten in den strijd, zoodat het de Duitsche leiding zonder moeite mogelijk was, deze aanvallen af te weren en de bewegingen, die zij voornemens was, volkomen stelsel matig uit te voeren. Het karakteristieke der gevechten van Maandag was de zeer groote ver mindering van den steun van slagvlieg tuigen aan Anglo-Amerikaansche zijde. Op vele plaatsen aan deze gevechte fronten hielden relatief zwakke deelen der Duitsche troepen stand tegen een veelvuldige overmacht en dank zij den fanatiek strijdenden Duitschen troepen konden niet alleen de operaties stel selmatig worden uitgevoerd, doch ook den aanvallers aanzienlijke verliezen worden toegebracht. Tusschen Seine en Eure kwam het tot harde gevechten met de oprukkende Amerikaansche pantserformaties. Slechts tusschen Mantes en Ventheuil gelukte het den Amerikanen aan een lus van de Seine een bruggehoofd aan den noordeliiken oever der rivier te vor men. De poging om vandaar uit waai ervormig op te rukken werd echter op succesvolle wijze met groote verliezen afgeslagen. Zware gevechten ten Z. van Parijs. Ten zuidwesten van Pariis kwam het opnieuw tot een verbitterde worsteling in het gebied van Etampes en Males- herbes, welke plaatsen na meer dan 15 uren strijd, die met groote verbitte ring werd gevoerd, moesten worden opgegeven. De aanvallen op de achter waarts gelegen posities der Duitsche formaties konden echter afgeslagen worden, evenals de pogingen der Ame rikanen de Duitsche versperringsstel lingen vóór F arijs in het gebied van Rambouillet en ten zuiden daarvan te forceeren. Aan het Loirefront bleef het verder rustig. Ook in het gebied der vestingen in Bretagne kwam het nergens tot ge vechten van grooten omvang. Alleen in het voorterrein van Brest. waarvan de Amerikanen zich in elk geval meester willen maken, legden zii levendige ver kenningsactie aan den dag, die door de Duitsche batterijen door goc -ericht vuur verhinderd werd. De Amerikanen voeren voortdurend nieuwe strijdkrach ten. vooral zware wapens in dit ge bied aan. zoodat binnenkort het begin van hun aanval te verwachter, valt. Toulon binnengedrongen. In de Provence gelukte het den in vasietroepen van het noorden uit het vestinggebied van Toulon binnen te dringen. Daarbij ontstonden buitenge woon verbitterde gevechten, die aan beide zijden met groote verliezen ge paard gingen. Ook var, zee uit nam de vijand het geheele vestinggebied zwaar onder vuur. De Duitsche kustb- tterijen bleven het antwoord echter niet schul dig en plaatsten op een slagschip en op een vrij grooten kruiser verscheidene zware treffers, die hevige branden ten gevolge hadden. Weermachtbericht Bolsjewistisch* stormloop strandt op het hechte afweerfront UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 22 Aug. (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In Normandië werden nog meer onderdeelen van onze uit het gebied ten noorden van Argentan door gebroken gevechtsgroepen achter onze linies opgenomen. Bij Lisieux cn ten zuiden van Evreux viel de vijand met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten aan. Na harde gevechten slaagde hij erin om in het gebied ten westen van Lisieux een penetratie in ons af weerfront tot stand te brengen, waartegen tegenaanvallen worden ondernomen. Ten westen en noorden van Dreux kon de vijand pas na verbitterde gevechten in noorde lijke richting enkele kilometers terrein winnen. De bij Mantes op den noorde lijken oever van de Seine over gebrachte vijand werd door onze tegenaanvallen tot staan gebracht. Vijandelijke strijdkrachten, die in den sector van de Seine ten zuiden van Parijs het terrein verkenden, werden door onze beveiligings strijdkrachten in de vooruitgescho ven stellingen afgeslagen. In Zuid-Frankrijk volgt de vijand onze distancieerings- bewegingen tusschen de kust en de Durance naar het westen snel. Om Tou lon woeden verbitterde ge vechten. Bij Aix en '.in het da] van de Du rance werden vijandelijke strijdkrachten in een tegen aanval -terugge worpen. In het Fransche ge bied werden bij verscheidene zuiverings operaties 229 terroristen in den strijd ver nietigd. Oostelijk front. In het zuidelijke deel van het Ooste lijk front staan Duitsche en Roemeen- sche troepen ten zuidwesten van Tiras pol, alsmede tusschen de Proeth en de Sereth in een zware worsteling met sterke infanterie- en pantserstrijdkrach ten van de Sovjets. In het verloop van deze gevechten werden totdusver 200 vijandelijke pantserwagens stukge schoten. Ten zuidwesten van Mielec duren de verbitterde gevechten voort. In de bruggehoofden over de Weichsel. als mede ten noordoosten van Warschau, aan weerszijden van Wilkowisjken en bij Raseinen werden vijandelijke aan vallen afgeslagen. Hernieuwde aanval len der bolsjewisten bij Bauske en in het penetratiegebied ten westen van Modohn stortten door den vastberaden tegenstand van onze divisies ineen. Ten westen van het meer van Pskof zetten, de Sovjets hun hevige aanvallen voort In de enkele penetratiegebieden wordt nog gevochten. Door jagers en lucht doelartillerie van de luchtmacht wer den aan het Oostelijk front 43 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Luchtoorlog. Bij aanvallen van vijandelijke bom menwerpers op Hongaarsch gebied schoten Duitsche en Hongaarsche lucht verdedigingsstrijdkrachten 9 vijandelijke vliegtuigen neer. Succesvolle zeeoorlog. Duikbooten brachten van convoOien en tijdens afzonderlijke tochten 7 vij andelijke schepen tot zinken met een Zwaar Londen. vergeldingsvuur ligt op Doorbraakaanvallen Italië. in In Italië hervatte de vijand zijn door braakaanvallen in den sector van de Adriatische kust gisterenmiddag na krachtige voorbereiding door de artil lerie. Enkele heuvelstellingen kwamen in zijn bezit. Max Blokzijl spreekt Donderdag avond te 6.45 uur over den zender Hilversum I tot alle vrienden en vriendinnen van onze positief ge richte Nederlandsche jeugd. Zijn radiopraatje zal door muziek wor- den omlijst- Tijdens den graanoogst In den Wie- ringermeerpolder profiteert de met vacantie zijnde schooljeugd van d, gelegenheid, een dagje bij de boerer door ie brengen en tevens wat are< mee naar huis te nemen CNF/KssnWPn w OP zijn laatst binnen een half jaar zul len wij weten, wat heden nog weini gen weten: dat de oorlogsfase, die op den zesden Juni 1944 aanbrak, een geheim ge had heeft en dat de drie maanden Juni, Juli en Augustus in werkelijkheid een geheel ander aspect hebben dan wij al len geloofden. De geschiedenis heeft toch immers altijd bewezen, dat zich achter de coulissen van de volken dingen heb ben afgespeeld, die op 't moment abso luut niet zichtbaar waren; dat oogen- blikken een zóó merkwaardig dubbel ge zicht vertoonden, dat heele naties rade loos werden, dat continenten dikwijls ge boeid op een gebeurtenis staarden die geheel zonder belang w* s, en dat, achter af bekeken, onopgemerkt en geheel over het hoofd gezien, voortdurend nog een deur openstond, die onmiddellijk naar de overwinning voerde. Overwinning dat is het woord, waar om onze gedachten onophoudelijk cirkel den. Vrede alléén bestaat niet meer, er is alléén nog maar de overwinning. Wan neer wij in gedachten nog eens nagaan, hoeveel vreeselijks, hoeveel leed en nood, haat en ruwheid deze viif oorlogsjaren over Europa gebracht hebben en dat het noodlot ons en alle andere volken ge dwongen heeft, deze ontzettende reke ning mede te onderteekenen, schuldig of niet. dan kan bij de gedachte aan de verblinding van de samenzweerders van den 20sten Juli en den weg tot het gra tieverzoek, d'en zij bewandelen wilden de adem stokken. Deze tijd, dien wij nu onmiddellijk doormaken is het meest dramatische wat de wereldgeschiedenis ooit beleven kan. Latere tiiden zullen eens klaar en duidelijk doen zien dat het op millimeters en seconden aankwam en dat het moet uit te rekenen geweest zijn waarom Duitschland overwon. Het is een fantastische gedachte, zich in te denken dat het zoo zeker is, want op het oogen blik ziet de wereld er voor ons immers heel anders uit. Charkow viel SteUno Dnjeprooetrowsk. Uman, Smolensk, Ples- kau. Witebsk vielen. de Sovi»t-R"«sen komen steeds nader, almaar nader. Kiew is gevallen. Lemberg ig gevallen zit staan voor Warschau, voor Krakau, voor Oost- Pruisen. Divisies worden hun tegemoet geworpen en moeten terug, ononderbro ken terug Regimenten gaan ten gronde oneindig veel materiaal verzinkt in de Russische modder, vliegers ontbreken of artillerie of pantsers, iets moet hen toch éindelijk tot staan brengen. Maar de vol gende dag brengt óók niets. Langzaam, maar gestadig komen de Sovjets naderbij In Italië breekt het Nettuno-gezwel door Rome valt, de Engelschen marcheeren, marcheeren, marcheeren met hun na sleep van waanzinnige hoeveelheden ar tillerie en vliegers en zij staan nu bij Florence Den zesden Juni begint de in vasie met een woedend inferno van bom men en granaten, de Engelsehen en Ame rikanen vreten zich vast in Normandië. de tegenaanvallen falen. Fin zonder on derbreking rolt het Engelsche bommen- wapen over Duitschland en slaat onze steden in puin. Zoo zien Juni en Juli er '*t. MAAR dit beeld is valsch. Als wij het zelf niet wisten en niet zouden kun nen bewijzen, zou Churchill zelf ons het bept den juisten stand van zaken kunnen vertellen, en hij zou ook niet aarzelen, want voor hem ziet dit beeld er in wer kelijkheid anders uit. Binnen een half jaar zal toch iedereen het weten. Dan zal Van de hand van Joachim Fernau troffen wij in de „Deutsche Zeitung i. d. Nie- derlanden" van 21 Augustus j.1 een artikel aan, dat door zijn realisme en weldoor dachtheid de aandacht van onze lezers ten volle waard is. Toetenden, donderen onweersnacht, vol geraas van den donder, den volgenden morgen een dag aanbreekt, heel stil, heel zuiver en eenvoudig' in alles en niets vreesaanjagends meer en niets dreigends. De geheele voorbije nacht is dan haast onbegrijpelijk. Tk schrijf dit opstel aan het front van Normandië en ik ben zelf soldaat Ook mij zijn de bomaanvallen op Duitschland niet vreemd, ik zat midden in een bom mentapijt in Berlijn. Mij is ook de zorg om mijn vrouw, ziekte en nood niet vreemd. Maar er is iets wonderlijks ge beurd: sinds mij d^ze ffedachtenganf duidelijk geworden is en ik hem overal bevestigd vind. heeft de strijd en heb ben alle ber'ehten uit et óósten niets van hun ernst, maar wel het schrikaan jagende verloren. Reeds toen wij een jaar geleden hef reusachtige Russische land ötuk voor stuk begonnen te verliezen, vergisten wij ons. toen wij daarom schrokken. Wij wa- •*en als de man. die achter een glazen '■'eur staat en bij drie menschen toekijkt die ..hartenjagen" zitten te spelen, zon der dat bii een woord hoort. Hij bekijkt de kaarten van één der spelenden, typi sche harten-kaarten en hij begint te schrikken als hij ziet hoe de eene slag n?' den anderen binnenkomt. Hij schrikt héél erg. Dan is het soel uit en hij ziet met verbazing dat de twee anderen den sne- ler feliciteeren. Wat hij name1 ijk niet wist. was dat heelemaal geen ..brengen", maar „halen" gespeeld werd. Dit is de in werkelijkheid zeer eenvoudige verklarin0 voor het belangrijke of onbelangrijke van al onze landverllezen. Alleen moet men d-mvtoe van teloren het noodlge land hebben gehad. F»-> dat hadden wij. Dat was de zin van de voorbije jaren, onge twijfeld. Bij deze formuieejMng merk* men reeds dat 't begrip „tijd" op de een of andere wiize een rei sneelt. die wij tot nog toe niet, gekend hebben. Men moet eens het volgende bedenken: Engeland en An2e" rika beginnen in 1999 in een jaar, dat zoo ongunstig is als men zich maar den ken kan. met den eerlos. Beide staten zijn nog niet klaar De USA is nog niet *ens zóó ver. dat het officieel aan Óen oorlog kan gaan deelnemen. De Duitsche meerderheid is niet mis te verstaan, weet ook Engeland, alleen kent het den geheelen omvang niet. Zijn berekening was namelijk heusch wel geniaal en gaat wat staatkundig inzicht betreft terug tot William Pitt. Men moet van tevoren ver hinderen. cfat het door krijgskunde massa of dapperheid tot een vroege beslissing komt. de oorlog moet onder alle omstan digheden de fase van de algemeene uit- nutting. van den eindstrijd dus. bereiken Want dan heeft hij het karakter aan genomen. dat Engeland en de Ver. Sta ten noodig hebben: de golfbeweging, de •6»bnmmel. Tk kom op dit begrip, dat wil willen vergeten, dadelijk terug. FQhrer heeft dit heel precies gewe- 1 f«n. Hij heeft getracht dit plan te •doorkruisen, alle. door Engeland tot dit doel vooruitgeschoven landeh. snel te be- jaar zaï wen ïeuciccu w,-.,.».. --- - fcet een gevoel zijn, als wanneer na een zetten en een strategische beslissing in 1940 af te dwingen. Wij waren er zeer dicht bij, maar het mislukte, omdat Sov jet-Rusland de daad zonder weerga be ging, door zich met het kapitalisme te verbinden en aan den oorlog te gaan deelnemen. Engeland herademde. He» deelde volstrekt niet Stalin*S geloof. Duitschland strategisch te kunnen over winnen, maar het herademde slechts, om dat de oorlog nu werkelijk den vorm van de waarop d" gelschen en Amerikanen hun geheele plan hadden opgebouwd. Hun generaal ,,T ij d" was geen verzinsel. Hij begon inderdaad aan bet werk «te gaan. De golfbeweging werd zichtbaar. Door een strategische daad. door een slag, was Sovjet-Rusland» niet te overwinnen, een beslissing werd op de lange baan gescho ven, de tijd ging voorbij. Engelapd en USA bewapenden, wij daarentegen waren bloedig bezig. Het was tegelijkertijd een voortdurende aderlating. Onze oorlogs productie, ingericht in 1939. werkte oo dezen voet verder. Engeland daarentegen begon nu pas. Zijn organisatie begon in 1941/42. De golfbeweging, welker grond beginsel de Engelschen in de geschiedenis altijd nagestreefd hebben, sloot de eerste fase waarbij Duitschland1 boven en de anderen onder lagen af. Nu steeg Engeland. Dat was de tweede fase. oorlog begon als 't ware nog eens. Allen waren reeds afgemat, allen getroffen, het tijdstin van het eind kon srbtinbaar niet ver mee.V zijn alleen wa* het nu in de fase terecht gekomen dat Engeland boven lag. Dat was Churchill's berekening. Een zeer verstandige berekening. De weten schap van deze ontwikkeling h^eft den Engelschen de Vracht gegeven, de jaren 1940 en 1941 te doorstaan, de jaren, waar in zii bijna aan het einde waren. Tntusschen ging de oorlog in bet Oosten en in Afrika verder. Het zag er naar uit. alsof de Führer altiid nog het doel na streefde, oo -de beide groote slagvelden strategisch met de oude middelen de be slissing af te dwingen. Churchill wreef zich in de handen. De tweede oorlogsfase praktisch het hernieuwde begin van den oorlog met de nieuwe Engelsche en Ame rikaansche middelen, moest Hitier dus vreeselijjk treffen. Ook de Engelsche natie was reeds zeer verzwakt, maar nu scheen zooals reeds ongemerkt de waarborg ge geven, dat het einde in dat thdsbes+eV zou liggen, dat de Duitsche krijgsmidde len uitgeput en verouderd waren en waarin de Amerikaansche hewatp-in-4 opnieuw met den oorlog begon w*arbn naar Churchill's woord Engeland boven lag. Men kan deze situatie met een alle daegsch voorbeeld verklaren. Tw°e auto's Hiden naar een gemeenschaooelük dnci Het is niet zeker, of zii met hun benzine zullen toekomen, zonder dat zij met tan- ken nog ononthoud zullen kriieen. Ty> eene kiest den kortsten weg, d'e moei lijker is en is overtuigd, dat hii genoeg benzine heeft. Maar hli klaart het me» het klimmen van den weg niet en móp» nu op den groten straatweg terug. r»e andere was reeds in het begin achterge bleven. omdat hii na een derde deel van den weg afgelegd te hebben, moest bij vullen. Nu rijden zij op dezelfde hoogte "lechts met 'dit verschil, dat de eene Engeland, reeds nieuw getankt heeft. Hii «e thans absoluut vol vertrouwen. T\ AT was de situatie 1943. De Engelschen en Amerikanen lieten praktisch d" handen in den schoot rusten en. lieten den oorlog doorgaan. Zij verwierven de meer derheid op zee en in de lucht, versloe gen Duitschland langzaam, maar zek*»r cn hielden zich zelf ver van het slag veld. Met deze rust zouden zij den oorlog ♦ot aan het etnd hebben kunnen afwach ten. Er gebeurde echter iets heel merk waardigs. In 1943 begon een kolossale stormloop tegen Duitschland. Geen mensch twijfelde er aan, dat dit een uiting was van het grootste krachtsoverwicht. De Engelschen kwamen niet meer met honderd bom menwerpers, maar met duizend Zij land den in Nettuno. zij schoten 200.000 projec tielen op één sector per dag af, zij deden op den zesden Juni een algemeene inva sie. In het Oosten viel Stalin met alle reserves aan. Het was imponeerend voor de wereld. Niemand merkte, dat dit alles hoogst merkwaardig was en dat deze offers vlak vóór het einde geheel on- noodig geweest zouden zijn. indien alles zich werkelijk zóó zou hebben toegedra gen. Maar de toedracht was heel anders! Een jaar van tevoren wist Churchill reeds iets van 'ons. wat wij zelf niet eens vermoedden. De Engelsche minister van binnenlandsche zaken heeft het eenige dagen geleden in het Bagerhuis nog eens uitgesproken. Hij antwoordde op de vraag, wat er met Duitschland aan de hand was, woordelijk: „Ik weet van vree- .selijke dingen". De reusachtige stormloop van 1944 is geen krachtsoverwicht. maar hoogste nood en panische angst. Evenals bij een autorijder, die merkt, dat het doel nog verder ligt, dan hij meendg. en dat de benzine niet meer toereikend is. In dezen zielstoestand plegen alle autorijders zinloos en heyig op het gaspedaal te drukken. Het is namelijk, om bij dit voorbeeld te blijven, nu' zoo gekomen, dat de beide auto's niet meer naast el kander rijden, maar dat de eene, Duitsch land. ver achtergebleven weer van den straatweg afbuigt. Wij zelf geloofden, dat bet weer orobeeren wilde een korteren weg te vinden In werkelijkheid besloot het onmiddellijk voor de eindspurt nog te tanken. Churchill begreep dit zeer vroeg, reeds twee jaar geleden. Voor hemzelf was de voorsprong niet eroot genoeg, hetzelfde nóg eens te doen. Er hing nu alles van af, dat zijn wagen met de nog voorradige benzine, d.w.z. binnen de tweede oorlogsfase, nog aan zijn de^l kwam. Dat is het geheim, dat Crurchill kent. TK herinner mij nog heel goed. dat de 1 terroristen in Frankriik in het afge loopen jaar het volgende teek en op de muren schreven: „191?1943". Het jaar tP43 zou ons 191* worden. Vandaag wee* ik. dat dit geen propagandatheorie was. maar een program van uiterste noodza kelijkheid. Churchill kan namelijk reke nen: Hii kende termilnen, die wij zelf niet eens kenden en vandasg nog niet kennen. Wij vonden bil een gevangene een eenige iaren oud Engelsch tijdschrift, waarin de V 1 afgebeeld was, weliswaar fout.' maar torh ongeveer. Toen ik dat zag was mij alles dui delijk. Het bewijst: 1 Churchill heeft van het komende wapen vroegtijdig geweten Hij heeft den bouw niet kunnen ver hinderen. 3 Hij heeft het niet vóór ons kunnen construeeren 4. Hij heeft geen afweer ertegen gevonden. 5 Hij wist daarmede, dat er een termijn zou zijn waarop een derde oorlogsfase begint en waarop nu Duitschland. precies als in het laar 1942, den oorlog nog eens van voren af aan beginnen zou. En in deze fase zou dan Duitschland boven liggen. Zooals hij van de V 1 wist, zal hij ook van andere „vreeselijke dingen" weten. En hij weet nog iets. wat voor hem veel verschrikkelijker is: Hij kent den termijn! Daarom schreef hij „1918—1943". daarom had het einde het voor ons berekende einde door uitputting beslist in 1943 moeten komen. Het jaar ging voorbij. Wij zelf vermoedden niet. wat dat voor Churchill en Roosevelt beteekende. Nu was er slechts nog één poging voor hen over: In de laatste minuten van ..hun" oorlogsfase een wanhopigen gezamenlijken inzet riskeeren, en dit beleven wij nu. gezamenlijken inhoud van 40.000 brt., alsmede 3 'bewakingsvaartuigen en 1 motor-kanonneerboot. Bovendien werd 1 vijandelijk vliegtuig neergeschoten. In aanvulling op het weermacht- bericht wordt nog medegedeeld: Bij de gevechten in het gebied van Modohn heeft zich de Rijnlandsch- Westfaalsche 263e infanterie-divisie, onder bevel van kolonel Hemman, door bijzondere standvastigheid onder scheiden. Wiking onderscheidt zich. Ten westen van het meer van Pskof heeft zich een gevechtsgroep der (4- Stormbrigade „Wallonië", onder be vel van den H-Sturmbannführer Leon Degrelle, door taaiheid en aan- valsgeest schitterend gehouden. Oswaldo Sebastiani. die vele jaren privé-secretaris van Mussolini was, en de functie bekleedde van president van een der opperste hoven, vond. toen hij op 16 Aug. j.1. thuis kwam, zijn vrouw In zijn woning In Passirano (provincie Brescla) in gesprek met een groep van twaalf gewapende mannen. Dezen dwongen hem mee te gaan. Op den morgen van deri negentienden Augus tus vonden bewakers van een telefoon leiding ziin Hik op ongeveer drie kilo meter afstand van zijn woning. H-Obergruppenführer en generaal van de Waffen-H, Hans Jüttner, is thans permanente plaatsvervanger van den Rijksleider W, Himmler. geworden, in diens kwaliteit van bevelhebber van het reserveleger. De ...Völkischer Beobachter" publi ceert een foto bii het bericht, waarop men Jüttner bii den Führer in diens hoofdkwartier. in tegenwoordigheid van Himmler en generaal Guderian ziet. Irancezen gedeporteerd. Naar uit Teheran wordt gemeld, zijn sinds de ge deeltelijke bezetting van Iran door Sov jettroepen 140.000 Iraneesche arbeiders door de Sovjets gedeporteerd. Een klein deel van deze gedeporteerden is later naar Iran teruggezonden, om daar als bolsjewistische agitatoren op te treden. Stadscentrum van Namen verwoest. De stad Namen is door Engelsch-Ameri- kaansche terreurvliegers zwaar gebom bardeerd; het centrum van de stad is bijna geheel verwoest. voor Waflen-H (Wiking), JJ-wachtbataif- lon, Landstorm Nederland, Germaanscbe tt in Nederland. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog 'n extra keuring worden gebonden op: Donderdag 34 Augustus 8.13.uur, Den Haag, gebouw Amicitia, West einde IS; Vrijdag 35 Augustus 8.—13.— uur, Am sterdam, Dam 4; waar iedere gezonde Nederlander zicb kan aanmelden teneinde gekeurd te worden. Tijdens de .keuringen worden alle In lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen tusschen 19—35 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-H kan ieder wor den. die na minstens een Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersoplei ding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het H-wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen. en terugreis zijn verkrijg baar bfl de navolgende Nebenstellen der Waffen-H: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar. Langestraat 5«; Heerlen, SaroleastTaat 25; Groningen, Heerestraat 48; Enschede, Hengeloschestraat 30 en Utrecht, Vredenburg 19. Eveneens bfl het H-Ursatzkommando Niederlande, Den Haag. Korte Vijverberg 5 en Marineannahmestelle-West, Utrecht, plompetorengracht 24.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1