Vijand rukt op tusschen Kanaalkust en Maas Duitsche legerleiding zoekt nieuw verdedigingsfront Duitsche troepen wijken verder uit naar het Noorden Balkancrisis Als Nederland front wordt HET DE Anglo-Amerikaansche bezetting gaat zich nu gereed maken voor den aanval op Duitschlands grenzen. Wij krijgen dus vanEngeland uit ravitailleering, waarbij bepaalde Ne derlandsche steden een rol spelen en zelfs bepaalde streken in Nederland zijn betrokken. Andere steden en dorpen zijn bestemd voor troepen concentraties, munitie-opslagplaat sen, depóts van zware wapens, enz,, 'enz. Van beschermenden gordel wordt Nederland springplank, het geen ontegenzeggelijk in het laatst genoemde geval een veel grootere macht aan menschen en materiaal met zich brengt dan in het eerste. Duitschlands reactie hierop is na tuurlijk het bombardement. Bij dag en nacht zullen tal van vliegtuigen boven Nederlandsch gebied hun bom- menlast laten vallen Nieuw zwaarfepunf bij Beauvais DISTRIBUTIE-NIEUWS. Bulgaarsche regeering afgetreden Keuring Weersportkampen Zware verliezen van de geallieerde scheepvaart Verdun ontruimd Politiek weekpraatje Amerikaansch luchtoffensief op de Molukken STADSNIEUWS. Bekendmaking Uit het politierapport De wedstrijden voor Zondag Adspirantendag van Helder Wieringi en. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar Voordam C 9. Bureau der Heldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen). Postrekening 449041. ZATFRDAG 2 SEPTEMBER 1944. HELDERSCHE EDITIE, emssud wxmomio We Jaargang. No. 206. 2 pagina's. Hoofdiedacteur; H. M. C. SCHRöDER, Alkmaar (afw.) Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie tarief: Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract binnen een Jaar te gebruiken belang rijke korting. Tarieven voor de gebeele oplage op aanvrage. Schr. - Morgen 3 September is het Vijf jaar geleden, dat Engeland aan Duitschland den oorlog verklaarde. Wij gaan nu het zesde en tevens be langrijkste oorlogsjaar in, omdat in dit jaar de beslissing valt wie dezen gigantischen strijd zal winnen. Op het oog lijken de Geallieerden een goede kans te maken, want voor den leek zegt het verlies van Frank rijk enorm veel, terwijl de moeilijk heden op den Balkan eveneens een rol van beteekenis kunnen spelen. Het is verre van mij de feiten te ne- gèeren of te verkleinen. Integendeel, Duitschland staat voor een ontzag gelijk zware taak, doch het weet waar het voor vecht en zijn strijd middelen zijn geenszins uitgeput. Millioenen mannen zullen aan het Duitsche leger nog worden toege voegd, volkomen nieuwe strijdmid delen zullen in het gevecht worden gebracht, terwijl boven alles de on gebroken kracht van het geheele volk staat, dat in vast vertrouwen op den Führer den zwaarsten gang wil gaan om Duitschland in de toekomst te laten leven als een vrij land. Er is een wedloop met den tijd aan den gang, waarbij 't zaak is om elk stukje grond verbeten te worste len, niet om het bezit van dit stukje grond, doch om tijd te winnen. De Geallieerden wenschen zoo spoedig mogelijk de bezette gebieden in het Westen in handen te krijgen, Duitschland wenscht deze zoo lang mogelijk te houden. De strijd in Frankrijk raast met groote snelheid voort en verplaatst zich meer en meer naar het Noorden, zoodat het zeker niet,te boud gesproken is, als men ook Nederland betrokken ziet worden in het strijdgewoel. Wat dit eigenlijk beteekent staat velen blijkbaar- nog steeds niet dui delijk voor oogen. Men bazelt over „bevrijding" en vrede, over wraak en straf, over Indië terughalen en over de goede zijde van het leven, die weer genoten kan worden, kort om, men toont gedurende vijf jaar oorlog niets geleerd te hebben. is daarom goed, wars van bangmakerij en stemmingkwee- kerij, er van deze plaats nog eens op te wijzen wat het zeggen wil, als Ne derland „bevrijd wordt". Dit wil niet méér en ook niet min der zeggen dan dat op het moment, dat een Geallieerd soldaat zijn voet op Nederlandsch grondgebied zet, Nederland front wordt. Het verhaal, dat Duitschland Nederland op dat oogenblik zal opgeven, is even krank zinnig als misdadig. Want zooals hierboven betoogd, gaat het er om, dat elk stukje grond taai verdedigd Wordt terwille van de tijdwinst. Er zullen zich dus in Nederland oorlogshandelingen afspelen, waar van de periode 1015 Mei 1940 maar een flauwe afspiegeling is. Groote groepen van de bevolking zullen daarbij danig in het nauw komen, waarbij velen het leven zullen moe ten laten. Verwoesting en vernie tiging zullen over ons land waren. Aannemende, dat nu da Duitsche bezetting het veld moet ruimen voor die der Anglo-Amerikaansche, of, om in de termen der goede Vader landers te spreken, dat we bevrijd zijn, dan is hiermede geen einde ge komen aan het onnoembare lijden van heft Nederlandsche Volk. Inte gendeel, geachte lezer, dan begint dit lijden pas. Door de gevechtshande lingen is alles ontwricht;- trein-, tram- en verkeerswegen zijn in puin, opgeblazen bruggen versperren de ri vieren en kanalen, tal van' gas- en electriciteitsfabrieken zijn vernield, waterleiding-installaties zijn. kapot, opslagplaatsen van voedingsmiddelen zijn door brand vernield, enfin, om het kort te zeggen, de chaos is on overzienbaar. Maar.... wij zijn „be vrijd"! Doch boven dit alles staat nog het gebruik van de nieuwe wapens, die niet alleen op Engeland, doch moge lijk ook rechtstreeks op den aanval ler gericht worden. Op den aanval ler die zich op Nederlandsch grond gebied bevindt en wel van Scheve- ningen tot de Duitsche grens en van Den Helder tot Maastricht. Afgezien van die hersenverweekte lieden, die nog steeds de uitwerking van de V 1 bagatelliseeren, is er toch practisch rjiemand meer in Nederland die niet begrijpt, dat dit nieuwe wapen voor den daarmee aangevallene een enorm zware belasting is. En waar wij uit den mond van den Führer, maar ook uit den mond van zijn tegenstanders hebben kunnen vernemen, dat de nieuwe wapens nog veel vreeselijker in hun uitwerking zijn, daar mogen wij de conclusie trekken, dat wij Ne derlanders -straks na de zoo vurig verlangde „bevrijding" den dood op tal van manieren onder de oogen hebben te zien. Want niet alleen stroomen moordend staal en lood, doch hongersnood erf ziekte zullen dit Volk teisteren en doen sterven, zoo goed als nu het Fransche Volk sterft onder de „bevrijding" door zijn „vrienden". Westelijk front Geen goede hav»ns voor den vijand Aan het Westelijk front is op 31 Augustus de kracht der vijande lijke aanvallen verder toegenomen. De Britten en Amerikanen trach ten ook om den priis van zware verliezen den bewegingsoorlog te handhaven. Zij schuiven hun pant serwiggen tusschen de Kanaalkust en de Maas in algemeen noordoos telijke en oostelijke richting op. Waar zij tegenstand ontmoeten, probeeren zij dien door zware bom bardementen en onverpoosde tank- aanvallen te breken. Meerendeels echter rijden de vijandelijke tanks om de eilanden van verzet heen en trachten deze door overvleugeling uit te schakelen. Enkele vijande lijke pantsergroepen hebben op deze wijze in de richting van Somme en Maas belangrijke ter reinwinsten kunnen behalen. In den rug en de flank van deze voor uitgedrongen spitsen duurt echter de verbeten afweerstrijd tegen de over een breed front volgende vij andelijke infanterie voort. Hoewel de vijand b.v. in het gebied van Amiens is doorgedrongen, wordt ver ten westen en ten zuiden daarvan altijd nog verbitterd om plaatsen en rivierovergangen gevochten, zoo o.a. in het gebied van de Beneden-Seine waar onze troepen bij Le Havre een bruggehoofd gevormd hadden en in de bosschen ten zuiden van Compiègne. Hetzelfde beeld vertoont zich in den sector van de Aisne. waar eveneens ver achter de vooruittrekkende pant serverkenning van den vijand, de strijd tegen de daarop volgende infan terie aan den gang is. De Engelschen en Amerikanen moeten daarbij eiken kilometer terrein met zware verliezen betalen. Een bewijs daarvoor is o.a. een telegram, dat de opperbevelhebber van de invasietroepen, generaal Eisen- hower zoojuist gezonden heeft aan den chef van den Amerikaanschen leger- verzorgingsdienst. Hij verklaarde, dat zijn troepen thans 150.000 ton munitie per maand en dagelijks op zijn minst 90 tanks als vervanging voor de ver liezen noodig hebben en dat de Ame- rikaansche formaties bommenwerpers tot dusver aanzienlijk meer dan 3200 vliegtuigen verloren hebben, waarvan bij den strijd om Parijs alleen 225. Op grond van deze cijfers verlangde Eisenhower versterking van den aan voer. Geen havens. Om dit mogelijk te maken, heeft de vijand echter havens noodig. Cher- bourg is. volgens eigen bekentenis van den vijand, niet gereed. Bovendien is de haven met het oog op de binnen kort te verwachten najaarsstormen niet betrouwbaar. De havens Brest, Loriênt, St. Nazaire zijn echter in Duitsche handen en St. Malö is door den tegenstand der marinebatterijen op Cecembre, die op 31 Augustus op nieuw tevergeefs gebombardeerd wer den, altijd nog afgesloten. De Engelschen en Amerikanen heb ben hun materiaal tot dusver op het open strand aan land moeten brengen. Het wisselvallige najaarsweer zal ech ter het lossen op het strand sterk be lemmeren. Het tijdstip is gekomen, waarop zonder havens de vereischte aanvoer voor de vijandelijke troepen niet meer kan worden tot stand ge bracht. Om deze redenen wint de strijd om de havens steeds meer aan betee kenis. De aanval op Le Havre zal daarom binnenkort moeten plaats heb ben, temeer daar de pogingen om de havens van Bretagne in handen te krijgen, tot dusver steeds met zware verliezen voor den vijand zijn mislukt. Nadat de geallieerden aan hun bui tensten omsingelingsvleugel nieuwe aan zienlijke versterkingen hadden toege voegd, is deze vleugel over Vitry le Franqois en Chalons sur Marne ver der naar het Noorden opgerukt. De van Chalons sur Marne in Noord- Champagne doorgedrongen Amerikaan- sche eenheden streven waarschijnlijk na om op gelijke hoogte te komen met de massa van het derde Amerikaan- sche leger, dat na de intusschen vol tooide bezetting van Reims thans het midden van de Aisne over een breed front heeft overschreden en met zijn tankvoorhoeden voorbij den Chemin des Dames en de stad Laon waaier vormig verder naar het noorden en noordoosten is doorgedrongen. Intusschen is ook het eerste Ameri- kaansche leger van uit de linie Sois- sons-Crépy-Senlis-Pontoise tot een nieuwen aanval naar het noorden en noordwesten overgegaan, waar zij in hevige gevechten met de Duitsche be veiligingseenheden zijn gewikkeld. In het gebied tusschen de Oise en de Kanaalkust hebben de Duitsche troe pen zich verder naar het noorden teruggetrokken. in overeenstemming met den algemeenen toestand in dit gebied. In den kustsector en in het noorden en noordoosten van Rouaan is de geallieerde activiteit iets ver flauwd en volgen zij de terugtrekkende Duitschers slechts zeer langzaam. Daarentegen drukken in het gebied tusschen de Epte en de Oise Britsche tankeenheden met buitengewone hevig heid op de Duitsche stellingen. Het is deze eenheden na z.er hevige gevech ten gelukt een die„e ten noorden van Beauvais opgevangen penetratie tot stand te brengen. Hier begint een nieuw zwaartepunt van de komende gevechten zich af te teekenen. De Donderdag herhaalde aanvallen op Brest waren voor onze troepen weliswaar aanleiding eenige vooruit geschoven posten terug te nemen, maar op den toestand had dit geenerlei in vloed. Voor de periode 3 t.e.m. 16 Sept. geven de bonnen 37 en 38 recht op het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, melk, taptemelk en vleesch. Voorts zijn voor die periode aangewe zen 217 en 218 bloem, 219 voor 250 gram roggevlokken, havermout, gort e.d., D 73 eveneens 250 gram roggevlokken. haver mout, gort e.d., E 73 250 gram kindermeel of voedingssuiker. 220 100 gram vermicelli, 37A een half rantsoen boter. 37B een half rantsoen margarine, 221 100 gram 20 plus of magere kaas. 222 250 gram suiker. 223 250 gram jam, 37 150 gram versnaperingen en 37 voor één rantsoen sigaren, tabak of sigaretten. Voor de periode t.e.m. 30 September zijn aangewezen bon 224 één rantsoen eenheidstoilctzeep, 225 één rantsoen waschpoeder. C74. D74 en E74 één rant soen waschpoeder en E75 één rantsoen toiletzeep. Bon R10 van de tabakskaart is t.e.m. 6 Januari geldig voor het koopen van 45 gram scheerzeep. Bijzondere rantsoenen zijn B76, C76, D76 en E76, elk voor een half rantsoen boter. Toelichting op de bonneniijst. - Van 3 tot en met 16 Sept. geeft bon „Algemeen 219" recht op het koopen van 250 gram roggevlokken, havermout e.d. of gort e.d. Ook op bon „Reserve D73" voor kinde ren. geboren in de jaren 1940 of 1941. zijn thans behalve gort e.d. ook roggevlokken. havermout e.d. verkrijgbaar. Zooals reeds werd medegedeeld wordt ditmaal geen onderscheid gemaakt tusschen Havermout e.d. eenerzijds en gort e.d. anderzijds. Op bon „Boter 37A" is 125 gram boter verkrijgbaar en op bon „37B Boter" 125 gram margarine; voor personen, geboren in 1926 of later. wordt een bijzonder rantsoen van 125 gram boter op de bon nen Reserve B76, C76, D76 en E76 be schikbaar gesteld. In verband met de verlaging van het tabaksrantsoen wordt voor de eerstvol gende veertien dagen slechts één bon aangewezen. Van 3 tot en met 16 Sept geeft de bon „Tabak 37" recht op het koopen van één rantsoen sigaren, siga retten of tabak; men dient genoegen te nemen met hetgeen de winkelier in voor raad heeft. Distributie kaas. - Van 1 tot en met 14 October a.s. zal wederom 100 gram 404- en/of volvette kaas ter beschikking wor den gesteld. Ten einde hiervoor in aan merking te komen moet men bon „Alge meen 226" vóór 10 September a.s. bij zijn leverancier inleveren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs. De aandacht wordt er op Hergroepeering der geallieerde troepen In verband met het verloop van den strijd in Frankrijk spreekt men in Ber- lijnsche militaire kringen van een cri sis, waaraan men echter terstond toe voegt, dat deze niet in een paniek zal ontaarden. Men erkent, dat de over macht der geallieerden in de eerste plaats in de lucht, daarnaast echter ook op het gebied van tanks en artillerie, en niet in de laatste plaats ook wat het aantal beschikbare divisies betreft, de Duitsche legerleiding voor moeilijke problemen stelt. De geallieerden hebben het in de hand. dank zü hun overmacht, het zwaartepunt hunner aanvallen naar believen te wijzigen. De Duitsche legerleiding, zoo verklaart men in militaire kringen te Berlijn, heeft met dit geallieerde overwicht rekening te houden en voert dienovereenkomstig de verdediging. Zij distancieert zich van den tegenstander, teneinde haar troepen te sparen, om deze meer naar achteren te kunnen concentreeren in een hecht ver dedigingsfront. Men is ervan overtuigd, een plaats te zullen vinden, waar de te ruggetrokken troepen, eventueel met re serves aangevuld, tegen den geallieerden stormloop stand kunnen houdeh. Het is, zooais men het hier uitdrukt, een dra- De Bulgaarsche minister-president Ba- grianoff heeft Vrijdag over Radio Sofia het aftreden van zijn kabinet bekend ge maakt. Bagrianoff zeide, dat hij tot aan de vorming van een nieuwe regeering belast is met de leiding der staatszaken. Straatbetoogingen te Sofia. In de Bulgaarsche hoofdstad zijn dezer dagen communistische straatbetoogingen ontstaan, die het ingrijpen van de politie noodig maakten. Delegatie naar Cairo. Reuter meldt, dat een Bulgaarsche de legatie te Cairo is aangekomen voor het in ontvangst nemen van de voorwaarden der geallieerden. Van onderhandelingen kan geen sprake zijn matische wedren met den tijd: het gaat erom. den geallieerden opmarsch zoo lang mogelijk op te houden, om tijd te winnen voor het vormen van een verdedigings- zöne, waar met kans op succes tegenstand kan worden geboden. In dit verband ver gelijkt men de huidige situatie in het Westen met die. welke na de Sovjet-Rus sische doorbraak bij Witebsk aan het Oostelijke front was ontstaan. De op marsch van den tegenstander is vlak voor de Rijksgrens tot staan gebracht, en in Duitsche militaire kringen meent men den toestand hier zij het als gevolg van de gebeurtenissen in Roemenië met uitzondering van den Zuidelijken vleugel weder in handen te hebben Tamelijk recht front. In Noord-Frankrijk heeft zich een vrij wel ononderbroken en tamelijk rechtlij nig front gevormd, dat zich in Noorde lijke richting beweegt. Na een door het geallieerde opperbevel uitgevoerde her groepeering staan op den Westelijken vleugel de Canadeezen. in het midden de Engelschen en op den Oostêlijken vleugel de Amerikanen. Tijdens den opmarsch naar het Noorden zijn de geallieerden in het Westen bij Amiëns de Somme gepas seerd en in het Oosten bij Sedan de Maas. Het zwaartepunt van den strijd, lag volgens de laatste berichten ten Westen van de Argonnen, waar de geallieerden over een breed front naar het Oostenf in de richting dus van de Duitsche grens, oprukken. Elke maand opnieuw brengt een aantal Nederlandsche jongens van 16-18 jaar een bezoek aan een der Weersportkampen in Duitschland. Voor het volgende kamp zijn de keuringen vastgesteld op Maandag 4 September a.s. van 9-14 uur in gebouw Amicitia, Westeinde 15 te Den Haag. Een ieder die voor deelname aan het volgende Weersportkamp in aanmerking wenscht te komen, dient zich op/ deze keuring te melden. Reiskosten worden in Den Haag vergoed. De aandacht wordt er op gevestigd dat alleen die jongens in aanmerking komen, die tot nu roe nog niet aan een Weer sportkamp hebben deelgenomen. ^-Oberstgruppenführer en General- oberst der Waffen-^r, Hausser, leidde persoonlijk de doorbraak der Duitsche eenheden in den sector Argentan Falaise hh PK Büschel/HH/St/P m gevestigd, dat op dezen bon in vele ge vallen 40+ korstlooze of smeerkaas zal moeten worden verstrekt. Weer Hongaarsche bloem. - Van de, door bemiddeling van het Roode Kruis, geïmporteerde Hongaarsche bloem kan nogmaals een extra-rantsoen beschikbaar worden gesteld voor kinderen, geboren in de jaren 1926 tot en met 1939. Daartoe moet men den bon „Reserve B77" of „Reserve C77"vóór 10 September a.s. tegen ontvangstbewijs bij den detaillist inleve ren. Tusschen 1 October en 28 October a.s. zal men vervolgens op dit ontvangstbe wijs 500 gram bloem per bon ontvanger- Men houde er rekening mede. dat deze bloem voor langdurige bewaring onge schikt is. De inhouding van het suikervoorschot. Met de inhouding van het kilogram sui ker, dat onlangs als voorschot is ver strekt, zal. te beginnen met de periode 3 t.e.m. 16 September a.s. een aanvang worden gemaakt. Gedurende deze en de drie daarop vol gende tweeweeksche perioden zal in plaats van een bon voor 500 gram suiker op de dan aan te wijzen suikerbonnen slechts 250 gram per bon beschikbaar worden gesteld. Bij het gebruik van het suikerrantsoen houde men met het bo venstaande rekening. Van 3 t.e.m. 16 Sept. a.s. geeft bon „Algemeen 222" recht op het koopen van 250 gram suiker. Het tabaksrantsoen. - Daar dezen kagr maar één bon voor tabak is aangewezen, dienen zij. die pijp- of shagtabalc wen schen te koopen. te wachten tot de vol gende bonaanwijzing (15 September a.s.) Zij kunnen dan op den ouden en nieuwen bon gezamenlijk op 15 en 16 Sept. de pijp- of shagtabak koopen. Na 16 Sept. is de bon. die thans is aangewezen, uit den aard der zaak niet meer geldig. Weermachtbericht UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 1 Sept. (DNB). - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In Noor d-F r a n k r li k zijn onze troepen onder sterken vijan delijken druk verder naar het Noordoosten in de richting van de Somme teruggegaan. Na har den strijd stelde de vijand zich in het bezit van Amiens en drong vandaar naar het Noord oosten en Noorden door. Tegen aanvallen worden ondernomen. Ook uit het gebied Laon- R e t h e 1 duurt de sterke vijan delijke druk naar het Noorden voort. In den opmarsch uit het ge bied C h a 1 o n s-s u r-M a r n e en naar het Oosten heeft de vijand het Zuidelijke deel van de Argonnen doorstooten en is hij over een breed front naar de Maas opgerukt. Bijzonder hevig waren de gevechten in het gebied van Verdun, dat in de mid-. daguren door onze troepen werd ontruimd. Het strijdgebied van Brest ligt, nadat de eerste vijandelijke groote aanval was mislukt, onder permanente zware vijandelijke beschieting. Her nieuwde aanvallen op onze stellingen in het voorterrein mislukten. Bijzon der verbitterd waren de gevechten op het schiereiland Armorique De onder bevel van den eersten luite nant der marine-artillerie van de re serve Seuss voorbeeldig vechtende bezetting der marinebatterij Cecem bre blijft, ondanks bijna onafgebro ken beschieting. waaraan ook een slagschip deelneemt, den toegang tot de haven van S tM a 1 versper ren. In het Rhönedal duren de zware afweergevechten van onze troe pen in het gebied van Valence voort. In België en Noord- Frankrijk werden in den tijd van 10 tot 20 Augustus 1950 terroristen in den strijd vernietigd. Het vergeidingsvuur op Londen duurt voort. Aan de Adriatische kust moesten onze troepen den geheelen dag aan zeer sterke, vijandelijke aan vallen het hoofd bieden, waarvan de kracht steeds meer toenam. Tijdens de verbitterde gevechten kon de vij and weliswaar op enkele plaatsen on belangrijke penetraties in ons front tot stand brengen, de beoogde door braak kon hij evenwel niet forceeren De plaatselijke penetratiéplekken wpr- den afgegrendeld. 51 tanks werden stukgeschoten. Oostelijk front. Aan het Oostelijk front is het thans gelukt het bolsjewistische zomerof- fensief voor een aaneengesloten front tusschen de Oostelijke K a r p a- then en de Finsche Golf op te vangen. Ook de laatste dagen zijn alle pogingen van den vijand zich door krachtige aanvallen nieuwe vrij heid van beweging te verschaffen, mislukt door de taaiheid van onze in fanterie en door succesvolle tegen aanvallen van onze pantserformaties Hierbij werden meer dan 4200 vijan delijke tanks en rond 5.000 stukken geschut vernietigd, alsmede meer dan 13.000 gevangenen gemaakt. Aan de Zuidelijke en Oostelijke K a r p a- t h e n hebben Duitsche en Hongaar sche formaties gisteren talrijke, ten deele door tanks ondersteunde aan vallen van de bolsjewieken uiteenge slagen. In het bruggehoofd van den Weichsel ten Westen van B a- r a n o f zijn onze troepen tijdens den aanval diep de vijandelijke stel lingen binnengedrongen. Ten Westen van A n n a p o 1 werd een Sovjet- Russisch bruggehoofd op den Weste lijken oever van den Weichsel vernietigd. De daar opgestelde 106e bolsjewistische divisie infanterie werd bij deze gevechten volkomen vernietigd. Ten Noordoosten van Warschau alsmede tusschen B o e g en N a- r e w zijn nieuwe door tanxs en slag vliegers ondersteunde aanvallen der bolsjewieken in harde gevechten in eengestort. In Estland hebben onze grenadiers een vijandelijke ge vechtsgroep in verbitterde boschge vechten ten Noordwesten van D o r- p a t over de E m b a c h naar het Zuiden teruggeworpen. In luchtgevechten en door lucht doelartillerie van de luchtmacht heb ben de Sovjets gisteren aan het Oos telijk front 56 vliegtuigen verloren. Luitenant Schall. vliegtuigbestuurder in een eskader jagers, heeft gisteren 13 bolsjewistische vliegtuigen neerge schoten en heeft daarmede het aantal van zijn in de lucht behaalde over winningen tot 106 verhoogd. 45 Schepen getorpedeerd. In den strijd tegen de Britsch-Ame- rikaansche ravitailleeringsvloot heb ben de Duitsche marine en lucht macht in de maand Augustus 45 vracht- en transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 26' 500 brt. tot zinken gebracht. 28 andere sche pen met een gezamenliiken inhoud van 226.000 brt. werden door torpedo- en bomtreffers ten deele zwaar be schadigd. De ondergang van een groot deel dezer schepen moet waarschijn lijk geacht worden. Aan vijandelijke oorlogsschepen werden 1 hulpvlieg- kampschip, "2 kruisers. 23 torpedoja gers, 2 corvetten, 2 duikbooten, 13 torpedomotorbooten, 1 motorkanon- boot en 11 beveiligingsvaartuigen tot zinken gebracht en 2 slagschepen, 5 zware en lichte kruisers, 14 torpedo jagers, 1 corvet. 3 torpedobooten en 6 torpedomotorbooten beschadigd. In den afgeloopen nacbt wierpen afzon derlijke Vijandelijke vliegtuigen bom men op plaatsen in Noordwest- en West-Duitschland". In de zware afweergevechten tus schen Boeg en Narew heeft zich de derde brigade cavallerie door onvermoeide aanvalskracht en felheid in den afweer onderscheiden. Aan het hoofd van deze brigade heeft de 28- jarige brigadecommandant luitenant kolonel Freiherr von Boeselager. die reeds begin 1942 met het Eikenloof bij het Ridderkruis werd onderscheiden den heldendood gevonden. Zijn in denzelfden frontsector strijdende broeder, de Ridderkruisdrager majoor Freiherr von Boeselager heeft zich opnieuw door de hoogste dapperheid onderscheiden. In den grooten bocht van den Weichsel heeft zich de stormgeschutbrigade 210 onder be vel van kapitein Nebel voortreffelijk geweerd. De titel van het politiek weekpraatje van Max Blokzijl uit te zenden op Maan dag 4 September 1944 'over Hilver sum 1 om 18.45 uur. is: „De feiten zijn de beste voorlichters". Het geallieerde luchtoffensief tegen de Molukken werd voortgezet. Dins dag vielen omstreeks 70 machines de Japansche stellingen op Ha'maheira aan. Des nachts vo'gde een herhaling. Ook Menado, aan de Noordpunt van Celebes, was Dinsdag weer het doel der geallieerden. Hetzelfde geldt voor de .Japansche basis Bamo aan de Westkust van Nieuw Guinea. die Dinsdag door om streeks 30 Amerikaansche machines werd aangevallen Voorts wérden dien dag luchtaanvallen ondernomen op het Philippijnenëilandje Mindanao. Buiienlandsch overzicht -kff- De Balkan doet zijn ouden naam. de slormhoek van Europa te zijn, opnieuw gestand. Reeds lang waren er voortee kens, die op veranderingen schenen te duiden, maar zij bleven onduidelijk, vaag en vol tegenspraak. De jongste gebeur tenissen in Roemenië hebben aan dit stadium van afwachting een einde ge maakt. Thans is de Balkan allerwegen in beweging. De ineenstorting van het Roe- meensche front, het uiteenvallen der Roemeensche natie in twee kampen en de daaruit ontstaande burgeroorlog, het snelle oprukken der Sovjets naar de Donaumonding. de pogingen van Bulga rije om zijn neutraliteit te herwinnen, do verwarring in de Servische, Kroatische. Al- baneesche. Montenegrijnsche en Grieksche gebieden door de partisanen veroorzaakt en de niet alleen militaire maar vooral ook politieke activiteit door Tito ont plooid dat alles schept een toestand, waarin> men niet zoo gemakkelijk een weg meer vindt en die sterk aan een volslagen chaos doet denken Toch loopen er door het beeld van dezen schijnbaren chaos eenige vaste lijnen, die het de moeite waard is te volgen. Want als wij a?n de hand van hetgeen hierover tot dusver bekend gemaakt is, de voorge schiedenis van het koninklijk démasqué te Boekarest nagaan, dan is het opvallend, dat deze zich geheel in het kielzog der Turksche politiek voltrokken heeft. Het is hoogst merkwaardig dat hoewel Tur kije zich, afgezien van het kleine brug gehoofd van Constantinopel, zich na den vorigen oorlog geheel uit den Balkan heeft teruggetrokken, de vroeger door Turkije overheerschte, maar sedert lang al zelfstandige Balkanstaten zich toch steeds weer graag naar de politiek voe gen. die door de Turksche staatslieden gemaakt wordt. Men ziet h£er hetzelfde verschijnsel, dat duidelijker nog tus schen Spanje en zijn vroegere Zuid-Ame- rikaansche koloniën en hoogst actu eel! tusschen Engeland en de Ver. Staten kan worden waargenomen. Want met welken nadruk grootere mogend heden steeds weer poogden op den Bal kan hun gewicht in den schaal te leggen, ook altijd richtte die Balkan zelf zich weer naar Turkije. Voor den oorlog óleek. dat bij het streven naar een Bal- kanbond en later bij de Turksche poli tiek tegenover het Italiaansche imperia lisme, die voor Frankrijk en Engeland op den Balkan den bodem toebereidde voor hun tegen de spil gerichte coalitie. En ook na de ineenstorting van Frankrijk in 1940 gaf Turkije op den Balkan weer den toon aan; die toen afgestemd werd op een toenadering tot Duitschland. Thans zijn het opnieuw de Turken, die aan de andere Balkanvolken het voor beeld. van een in tegengestelde richting verloopende politiek geven. Met groot beleid hebben de Turksche staatslieden uit een schijnbaar onontwarbare situatie den uitweg gevonden om door een on vriendelijke daad tegenover Berlijn de verbreking der betrekkingen de Russische bedreiging, die als een Damo- cleszwaard over het geheele Zuid-Oosten hangt, met behulp van Engeland af te wenden, met andere woorden: door een daad. die Turkije op den rand van den oorlog bracht, den vrede te redden. Bul garije was de eerste Balkanstaat, die hieruit zijn conclusie trok; het nam als van ouds de Turksche politiek tot richt snoer voor een waardeering van den in ternationalen toestand. En ook de koningscamarilla te Boekarest liet zich door dezelfde overwegingen leiden. Naar thans blijkt, hebben vrijwel steeds en overal, waar de Turksche staatslieden een ommezwaai hunner politiek voorbe reidden. Roemeensche gedelegeerden ge poogd hun voetstappen te drukken: men denke aan de besprekingen van prins Rarbu Stirbey in Mei van dit jasr te Cairo, die ook voor de Turken een be langrijk rendez-vous geweest zijn en aan latere pogingen van Wisjeanoe om de geallieerden te polsen. Zonder twijfel heeft men te Londen van stonde af aan voor de mogelijkheden, die dus in het verlengde der besprekingen met de Tur ken lagen, groote belangstelling gehad; reeds in Februari werd Lt. kol. Gardane de Chastelaine daartoe immers met een geheime opdracht naar Boekarest afge vaardigd. Maar evenals in Turkije komt deze Britsche inmenging ook in Roeme nië onvermijdelijk in botsing met de Sovjet-Unie. Steeds wijder wordt dien tengevolge de kloof tusschen deze beide geallieerden. Zij strekt zich nu over Turkije, Bulgarije en Roemenië uit en heeft bovendien al brandpunten ,in Iran, Warschau en in het Finsche probleem. Het is hier, dat de fronten van den derden wereldoorlog zich met den dag duidelijker gaan afteekenen. De wnd Burgemeester van Den Hel der brengt ter openbare kennis, dat het verboden is levensmiddelenresten, aard appelschillen en groentenafval te depo- neeren in vuilnisemmers, tezamen met het huisafval. Mochten genoemde stoffen, ondanks dit verbod, toch nog onder het huis afval worden aangetroffen, dan zullen de vuilnisemmers niet meer door den dienst der gemeentere.iniging worden geledigd. Den Helder. 31 Aug. 1944. Een bewoner van de Fabrieksgracht deed aangifte van vermissing van een paar kinderschoenen. Namens een geëvacueerde bewoonster van de Stakmanbosschestraat werd aan gifte gedaan dat in haar woning was ingebroken. Als verdacht van diefstal werd door de recherche een persoon aangehouden die bii verhoor het hem ten laste ge legde bekende. Hii is inmiddels naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overge bracht. Door de recherche werd een persoon aangehouden tegen wien een arresta tie-bevel was ingekomen tot het onder gaan van 14 dagen gevangenisstraf. Hij is eveneens naar Alkmaar overgebracht. Voor Zondag a.s- is er bij ons maar weinig bekend voor eventueel te spelen wedstrijden. Toch zijn wij ook ditmaal weer niet zonder. H.R.C. II speelt haar derden nederlaagwedstrijd, waarbij nu Succes als tegenstander fungeert. Succes met Rijkers. Montulet. Du- kers, Schmitt en Hartmann, die dus waarschijnlijk weer even sterker is dan verleden jaar. In ieder geval wel te sterk voor H.R.C. II, hoewel het een aardig partijtje kan worden- H.R C. I gaat naar Oudkarspel om D.T.S. te be kampen. Het zal ons benieuwen hoe de roodjakken het zullen maken. Helder II en III gaan naar Texel om aldaar Texel 1 en II te bekampen, doet jullie best wit-jakken, het gaat om de kansen voor het a.s. seizoen. Helder I heeft al twee oefenwedstrijden ge speeld, waarvan vooral die van afgeloo pen Zondag tegen Hollandia goed is verloop en. Wel stonden zij met 41 achter maar door kranig doorzetten wisten zij toch nog gelijk te maken 4—4. Vooral Kenter en Kieswetter speelden een goeden wedstrijd- Voor 10 September had Helder den wedstrijd tegen Swift maar waarschijn lijk verandert dat. H.R.C. speelt dan tegen Schagen I. Van Watervogels en Atlas mochten wij niets hooren. Trouwens de korfbal lers, handballers en hockeyers zijn zeker ook nog niet op volle toeren, aan gezien wij van hen nog maar steeds weinig vernemen. Tót slot geven wij nog de indeelingen van de onderafd.: IE: Alcmaria 4, Alkm. Boys 3; Oudorp I; Kolp- Boys 1; Koegras 1; HRC 4; RK AFC I: Schagen 2; Watervogels 2. S.S.: Atlas 2; Helder 4; Helder 5; HRC 5; HRC 6; Watervogels 3. Junioren E: Alcmaria b en c; Alkm. Boys A; DTS A; Limmen A; Oudesluis A; RK AFC A; Schagen A; HRC A. Adspiranten A.S.: Helder A; HRC A; Koegras A; Atlas A; Watervogels A. Adspiranten A-T.: Helder B en C; HRC B, C en D; Watervogels B. Aangezien de jaarliiksche adspiran tendag in Alkmaar niet doorgaat, heeft de v.v. Helder gemeend om morgen iets voor de jongens op het eigen veld te moeten organiseeren. Om 2 uur mor genmiddag zullen er onderlinge wed strijden worden georganiseerd in het ingooien, stoppen, dribbelen., plaatsen, strafschoppen nemen enz. Er zullen aardige prijzen beschikbaar zijn, terwiil er ook versnaperingen e.d. worden uitgedeeld. Al met al kan het een aardige dag worden, waarbii de geest en Drartische voetbalkunst mede gebaat zijn. Succes heeren, adspirantleiders! Bedrijfsvoetbal. - In de afgeloopen week is slechts 1 wedstrijd gespeeld. n.1. in de demi-finale. Landarbeiders de HaukesDorschelftal. Hoewel de dorschers zich veel sterker toonden en een veldmeerderheid demonstreer den, duurde het toch tot ver in de 2e helft vóór de overwinning was veilig gesteld. Met de rust leidde D. met 1—0. In de 2e helft ontspon zich een in teressanten strijd. De Landarbeiders vochten als leeuwen voor den gelijk maker en kwamen nog geducht in den aanval. Telkenmale faalde het schot op de beslissende oogenblikken. Bo vendien verdedigden de dorschmannen zich in deze periode met man en macht. De verdediging der Landarbei ders, verzwakt doordat het zwaarte punt naar den aanval was verlegd, kon met kunst en vliegwerk de snelle uit vallen van de Dorschvoorhoede af slaan, eenmaal echter slechts ten kos te van 'n strafschop, die werd overge schoten. Weer was het gevaar gewe ken en nog behielden de Landarbei der een kans. Tien minuten voor het einde echter viel de beslissing toen Pothuis na een snelle doorbraak der Dorschvoorhoede goed doelpuntte.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1