Bekendmaking. Strijd in het gebied van Yperen Distancieeringsbewegingen in 't Westen beëindigd vraagt JONGEN, Bedroevend en Beschamend Bevrijdend en Verblijdend Weer macht bericht Duiische divisies wijken naar 't Noorden uit Japan verwacht Ameri- kaansche bombardementen Rivier de Naref zwaartepunt aan het Oostfront Afweersucces in Italië Hechte weerstandslinie in België gevormd Vijand ontbeert ravitailleeringshavens Nieuws m 't kort. Wieringen. Predikbeurten. Verduister v, 20.157.00 u. Schagen. St. Maartensbrug. Bekendmaking. H. van Leeuwen Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland NV Alkmaar Voordam C 9 Bureau der Heldersche editie: Den Helder: Koningstraat 78. Telefoon 2345 (2 lijnen) Postrekening 449041. ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1944. DAGBLAD HELDERSCHE EDITIE 88e Jaargang, No. 212, «BOIAND Hooldiedacteur; H. M. C. SCHRöDER, Alkmaar D**7e Courant verschijnt dagelijks Advertentie tarief: Crüs dei gewone adv»*rtenties in deze Editie II <t. pei mm Bij contract hinten een jaai te gebruiken belang rijke kotling. Tarieven voor de geheele oplage op aanvrage. is bedroevend en HET mend, het is bevrijdend en bescha- ver- blijdend, wat in deze dagen gebeurd is, aldus schrijft de voorzitter van het Verbond van Ned. Journalisten, de heer P. J. van Mechelen in het Alg. Handelsblad. Men dacht, dat de geallieerde troepen ons land waren binnengetrok ken, men dacht voor een nieuwe situatie te staan. Het was niet waar maar men dacht het stellig, men voel de zich in een nieuwe situatie en han delde daarnaar. De een voelde zich bevrijd van boeien, de ander voelde zich in een zeer moeilijke positie. De menschen, die terug verlangden naar het oude, waren verheugd, de menschen. die naar een nieuwe orde streefden waren ernstig. Ernstig of bevreesd. De waarheid moet gezegd worden, de menschen van de nieuwe orde vielen in twee groe pen uiteen. Er waren er, die voor hun overtuiging stonden op een moment dat hun zaak, althans voor langen tijd verloren scheen. Er waren wegloo- pers. Wie die hazenharten zijn is nu wel algemeen bekend. Het waren enkele kopstukken van regeeringsinstellingen en neven-organisaties der N. S. B. Het waren ook menschen op minder hoo- ge, maar niet minder verantwoorde lijke posten. En bij het bekend wor den van deze feiten het is onge looflijk hoe snel dat gaat steeg er een hoongelach op bij de tegenstanders van de nieuwe orde. Ha, ha, zoo rie pen zij: hebben we het niet altijd ge zegd, praatjesmakers zijn het, dikdoe ners, profiteurs en anders niet. T\*f AAR toen zagen deze menschen die gingen zoeken naar nog meer en nog meer bewijzen van wegloope- rij, dat er toch ook heel wat van die lui op hun post waren gebleven. Dat verwonderde hen eerst. Wat. zoo zeide ze nu, blijven die kerels zitten, als de Engelschen komen? Zij weten toch wat hun te wachten staat? En de besten onder hen werden stil Ze stonden voor een nieuw feit. Er waren dus heel wat voorstanders van de nieuwe orde. die ook in moeilijke tijden zichzelf bleven, zoo constateer^ den zij. Er waren heel wat lui, die bleven, al liepen zij gevaar, dat het hun kop kon kosten. Er is in deze jaren niets dat zooveel indruk op die menschen heeft gemaakt, die men met een leeg woord „anti's" pleegt te noemen, dan de ervaring, dat er twee soorten „pro's" zijn, echte en valsche. Voor de valsche hebben de anti's geen verachting (die verachting krijgen de hazenharten van hun vroe'- gere kameraden)die anti's laten een bulderend hoongelach hooren. Maar als zij dan vertellen, waarom zij zoo lachen en hoe verachtelijk zij de snel voetige nieuwlichters vinden, dan spre ken zij plotseling dezelfde taal als de echte pro's. En voor het eerst na jaren is er contact mogelijk. HET is namelijk zoo, dat een le vend mensch en levende men schen vindt men ook bij de anti's een heel scherp gevoel heeft voor de zwakheden van zijn vijanden. Men zag in deze jaren, dat er veel onechts was bij de pro's en men scheerde ze toen maar allemaal over één kam. Nu is dat niet meer mogelijk. Den vierden en vijfden September had de groote keu ring plaats en de schifting. Het is voor een volk niet erg, dat er verschil van meening is, zelfs niet, dat men fel tegenover elkaar staat, ais dat volk nog zoekt naar een betere toe komst. Wel erg is het, als de strijders ter eene en ter andere zijde geen eer gevoel toonen of geen karakter blijken te bezitten. Zoo iets is bedroevend en beschamend. Maar de schifting van vier en vijf September is bevrijdend en de mogelijkheid van wederzijdsche waar deering over de vier jaar breede klove, dat is verblijdend. Gebruik van superbommen werpers. De woordvoerder van het Japan- sche leger, generaal-majoor Matsoe- moara, heeft er gistermiddag jegens vertegenwoordigers van de buiten- landsche pers op gewezen, dat de Amerikanen voorbereidingen schijnen te treffen, om van hun pas verkregen bases op de Marianen uit, Japan uit de lucht aan te vallen. Zou voor deze aanvallen de superbommenwer per B29 gebruikt worden, dan zou den er evenwel, naar de woordvoer der onderstreepte, nog omvangrijke bouwwerkzaamheden verricht moe ten worden. Voor deze machines heeft men n.1. startbanen noodig ter lengte van 4 km. Het eiland Saipan is hiervoor minder geschikt dan het eiland Tinian, daar het terrein daar vlakker is. Ook admiraal Nimitz heeft reeds verklaard, dat het nooit mogelijk zal zijn, de Marianen-eilan- den te versterken, zelfs indien men zich nog grootere inspanningen zou getroosten. De Amerikanen zijn evenwel eerst genoodzaakt, niet al leen nieuwe groote vliegvelden aan te leggen, maar vooral ook haven werken te maken, om de benoodig- de hoeveelheid oorlogsmateriaal van allerlei aard aan land te kunnen brengen. GELDIGHEIDSDUUR AARDAPPELBON 37 VERLENGD. De geldigheidsduur van de aardap pelbonnen 37, welke aangewezen waren voor het tijdvak van 3 tot en met 9 September, is verlengd tot en met za terdag 16 September. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 8 Sept. (DNB). - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het gebied van Yperen heb ben onze nakomende troepen in zware gevechten tegen vijandelijke pantsercolonnes het uitwijken van onze divisies naar het noorden be schermd. 34 vijandelijke tanks wer den daarbij vernietigd. Aan weerskanten van Luik houdt de sterke vijandelijke druk naar het Oosten aan. Aanvallen van den vijand in het gebied van Toul, bij Besancon en ten Oosten daarvan, werden uiteengeslagen. Aan de Fransch-Italiaansche grens duren de gevechten op de paswegen voort, zonder dat de vijand successen kon behalen. In het Westelijke deel van het Ita- liaansche front stortten plaatselijke aanvallen van den vijand ineen. De met de grootste verbittering aan de Adriatische kust gevoerde gevechten hielden ook gisteren den geheelen dag aan. Onze troepen deden opnieuw alle vijandelijke doorbraakpogingen mislukken. De vijand leed bijzonder zware verliezen aan dooden en ge wonden. 7 vijandelijke tanks werden stukgeschoten. In het Zuidoostelijke deel van Ze venburgen en in de Oostelijke Kar- pathen werden talrijke vijandelijke aanvallen afgeslagen en penetraties in onverwijlde tegenaanvallen ge zuiverd. Duitsche slagvliegers ondernamen hier succesvolle aanvallen op het vij andelijke ravitailleeringsverkeer. Aan den beneden-Naref verijdelden onze troepen in harde gevechten de door braakpogingen van de bolsjewieken. Aan de overige deelen van het Oos telijke front vonden geen gevechts handelingen van beteekenis plaats In den afgeloopen nacht wierpen afzonderlijke Britsche vliegtuigen bommen op Karlsruhe". In Roemenië hebben zich de strijd groepen van den luit.-generaal Von Scotti en van den gen. l.-maj. Winkler, voortreffelijk gesteund door forma ties van de 15e divisie luchtdoelge schut onder bevel van kolonel Simon, bijzonder onderscheiden. In de eerste vier dagen van den bolsjewistischen stormloop tegen den benedenloop van de Naref, tusschen 3 en 7 September, hebben de Duit sche troepen in dezen sector 308 vijandelijke pantserwagens vernie tigd. Dit is meer dan het effectief van drie Sovjetpantserkorpsen, en geeft een indruk van de verbittering der gevechten, die onafgebroken voortduren en waarvan het einde nog niet in zicht is. Tevergeefs pro beerden de bolsjewisten de groote doorbraak tot stand te brengen. Duitsche slagvliegtuigen grepen overal in om de zwaar strijdende legerformaties te ontlasten. Zij vie len vooral het vijandelijke verkeer over de Naref aan. De benedenloop van de Naref blijft dus nog steeds het zwaartepunt vormen van de ge vechten tusschen Karpathen en Fin- sche Golf. Alle overige gevechten aan het Oostelijke front hebben voorloopig nog slechts plaatselijke beteekenis. GEEN MELK IN FLESSCHEN. De persdienst van de departemen ten van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en van Landbouw en Visscherij deelt mede: Ten einde tot besparing op het ko- lengebruik te komen, is het aan de melkinrichtingen met ingang van he den verboden flesschenmelk te berei den. Derhalve zal dus slechts losse melk in consumptie worden gebracht; deze losse melk zal in vele gevallen niet gepasteuriseerd zijn. Waar het in normale tijden reeds noodzakelijk is de losse melk te koken, is dit in de huidige omstanuighedeu een eerste vereischte. Alle melk dient vóór het gebruik te worden gekookt. DE NIEUWE AARDAPPELBON. Van 10 tot en met 16 September a.s. kan men op elk der bonnen „aardap pelen 38" 11/,, kg. aardappelen koopen. Op bon „toeslag 38" is 1 kg. aardappe len verkrijgbaar. Op deze bonnen mag eerst Maandag worden gekocht. V DE NEDERLANDSCHE KINDEREN IN BOHEMEN EN MORAVIë. Blijkens een op Maandag 4 Sept. j.1. vandaar verzonden bericht, maken de door de Ned- Volksdienst naar het Pro tectoraat Bohemen en Moravië uitge zonden kinderen het uitstekend. Zij zijn thans op een punt samengebracht vanwaar zij zoodra er een goede ver- voersmogelijkheid is, naar ons land zul len terugkeeren. Reeds zijn in het begin van deze week twee heeren der lande lijke leiding van den N.V.D. van Am sterdam vertrokken, om de kinderen af te halen en ze naar Nederland te begeleiden. Houdt U Uw kinderen voortdurend voor, dat ze geen enkel projectiel mogen aanvatten, maar dat ze de poli tie moeten waarschuwen als ze iets verdachts vinden? De onafgebroken zware vijande lijke aanvallen in het Adriatische kustgebied zijn ook Donderdag weer met een opmerkelijk afweersucces der Duitsche troepen geëindigd. On danks de groote verliezen zette de vijand zijn grooten aanval in dit ge bied voort en beperkte zich daarbij tot het middendeel van den kust- sector, het gebied ten westen van San Clemente. Na voorafgaand trom melvuur kon hij slechts de kleine plaats Groce veroveren. Alle overige aanvallen stortten ineen. BURGERWACHT OPGERICHT IN SLOWAKIJE. Generaal Catlos gearresteerd. Naar de „Slovak" uit het door ben den geteisterde gebied van Slowakije verneemt, heerschen in het kamp der benden reeds honger en wanhoop. De leden der benden bevinden zich, vol gens het blad, in een rampspoedigen toestand en leveren bij honderden hun wapens uit aan de veiligheidsorga nen om weer aan het werk te gaan. De leider van de Duitsche volksgroep in Slowakije, staats-secretaris Karmasin heeft in een radiorede megedeeld. dat in Slowakije een burgerwacht wordt gevormd, waarvan alle mannen van 16 tot 50 jaar. deel zullen uitmaken. De opleiding van de leden van de bur gerwacht is reeds in vollen gang. Hoe het den verraders in Slowakije vergaat, zoo meldt „Slowenska Praw- da", blijkt uit het lot van den vroege- ren opperbevelhebber van het Slowaak- sche leger, generaal Catlos. die zijn eed heeft gebroken en den militairen putsch in Slowakije heeft georganiseerd. Cat los liep over naar de benden, doch werd door hen gearresteerd en in Neu- sohl gevangen gezet. ZEER BENARDE KOLENPOSITIE. Het Departement van Landbouw en Visscherij deelt mede: In verband met de zeer benarde ko- lenpositie wordt den verbruikers van gas en electriciteit dringend aangera den zoowel voor industrieele als voor huishoudelijke doeleinden de uiterste beperking in hun verbruik te betrachten opdat de voedselbereiding en ver lichting nog zoolang mogelijk voort gang kunnen hebben. Het Internationale Informationsbüro meldt omtrent de gevechten in het Westen: De groote gebieden omvattende distancieeringsbewegingen, waar toe de Duitsche leiding na de doorbraak van Amerikaansche pantserformaties naar Avranches het besluit moest nemen, kunnen thans in groote trekken als ge ëindigd worden beschouwd. Een aantal goed aangelegde en krach tig verdedigde vestingen in Bre- tagne en aan het Nauw van Calais alsmede krachtige verzet- groepen tusschen de ver naar voren gestooten pantserwiggen buiten beschouwing gelaten, heb ben de Duitsche divisies thans een linie betrokken, die den benedenloop van de Schelde, het Albert-kanaal, de Maas en in groote trekken den bovenloop van de Moezel volgt. Van daar uit heeft zij in een ver naar het Westen vooruitspringende bocht van het front aansluiting met de Zwitsersche grens, ten Noorden van het Meer van Genève. Gisteren hebben Canadeesche ge motoriseerde en tankformaties in het Vlaamsche kustgebied vergeefs getracht Duitsche gevechtsgroepen in te sluiten. Zij werden overal, ten deele met zeer zware verliezen, af geslagen. Door doeltreffende ver sperringsgrendels van anti-tankge- schut leden vooral de pantserforma ties gevoelige verliezen. Een Cana deesche pantserdivisie, die met on geveer tachtig onbeschadigde tanks den strijd begon, verloor gisteren alleen 37 gevechtswagens; veertien tanks werden zoo zwaar beschadigd, dat zij weggesleept moesten worden. Omtrent de gevechten in de omge ving van Antwerpen, waar een vijandelijk bruggehoofd kon wor den ingedrukt, wordt nog gemeld, dat een snelle Britsche pantserfor matie in de omgeving van Beerin gen er aanvankelijk in geslaagd was aan de overzijde van het Albert- kanaal terrein te winnen. Een on middellijk ondernomen tegenaanval op de flanken van dit bruggehoofd leidde tot afgrendeling van het hiaat. Dertig reeds over het kanaal ge brachte tanks, voor wie de terugweg afgesneden was, worden thans door gemotoriseerde pantservernietigings- troepen, anti-tankgeschut en afdee- lingen der luchtdoelartillerie ach tervolgd. Totdusver kondén acht van deze pantserwagens worden vernie tigd. Drie kwamen in een mijnen veld terecht en vlogen in de lucht. „De Duitsche troepen waren in staat de verdediging te reorganiseeren, omdat de vier Anglo-Amerikaansche legers zich te ver van hun ravitail- leeringsbases verwijderden". Deze aan een Londensch persbericht ont leende zin onderstreept, naar het D.N.B. verneemt, opnieuw de betee kenis van den tegenstand der gar nizoenen van Brest en Le Havre. Te zamen met de verdedigers van Lorient en St. Nazaire en de forma ties die zich in Pas de Calais als dekking voor de kustzone bevinden, ontnemen zij den vijand juist de beste ravitailleeringshavens. Aan het Albert-kanaal maken de Britten melding van de aankomst van versche Duitsche troepen. DE LEIDER BEZOEKT DE JOURNALISTENCLUB. De Leider bezocht gister de Journa listenclub aan den Bezuidenhoutsche- weg te 's-Gravenhage. Hij sprak uit voerig met de aanwezige journalisten over de gebeurtenissen der laatste da gen en bezichtigde daarna de verschil lende werkkamers en clublokalen. IIET ORGANISEEREN VAN TENTOONSTELLINGEN. Het departement van Volksvoor lichting en Kunsten maakt bekend dat vergunningen tot het houden eener tentoonstelling tijdig dienen te worden aangevraagd. Het openen eener tentoonstelling zonder toestem ming van het departement van Volks voorlichting en Kunsten is verboden. Aanvragen dienen gericht te worden aan het departementsgebouw, Prin- sessegracnt 21 te 's-Gravenhage. De Bulgaarsche regentschapsraad. - Naar de zender-Sofia meldt, is de oud premier, prof. Filof, afgetreden als lid van den Bulgaarschen regentschaps raad. Evacuatie van Noord-Finland voor bereid. - Volgens een bericht van den Zweedschen omroep hebben de Finsche autoriteiten de bevolking van Noord- Finland aangezegd zich gereed te hou den voor evacuatie. Luchtaanval op Belgrado. - Gister ochtend hebben Anglo-Amerikaansche vliegtuigen opnieuw Belgrado aange vallen. Onder meer werden twee dui delijk gekenmerkte lazaretten door zware bommen getroffen. In het cen- ADVERTENTIES. LAFAARD ONTSLAGEN. Naar de burgemeester van Zaan dam ter openbare kennis brengt, is het bericht, dat de heer Jb. IJden- berg zich heeft teruggetrokken als wethouder voor openbare werken onjuist. De heer IJ. is door den burge meester wegens lafheid ontslagen. Wij vernemen, dat de heer IJ. Maandag j.1. bedankt heeft als lid der N.S.B. De burgemeester heeft direct daarop den wethouder uit zijn ambt ontslagen. GEEN BRANDSTOF AAN PARTICULIEREN. Wegens de noodzaak alle inspanning te concentreeren op de voedselvoor ziening heeft het Rijksbureau bij wijze van tijdelijken maatregel het afleveren van brandstof aan particulieren ver boden, aldus meldt het „Nieuws van den Dag". Mocht het te eeniger tijd noodzake lijk blijken om bij gebrek aan gas ko len voor kookdoeleinden beschikbaar te stellen, dan zal dit nader worden overwogen. De districts-adviseurs zijn bevoegd eventueele uitzonderingsgevallen van groote huisbrandverbruikers zelfstan dig te beoordeelen. Val van Lingling bevestigd. - Het Tsjoengkineesche opperbevel heeft Vrijdagavond den val van Lingling bevestigd. Kirsanof in Turkije aangekomen. - Naar Reuter uit Istanboel meldt is de Sovjet-Russische zaakgelastigde te Sofia, Kirsanof, Vrijdag op weg naar Moskou in Turkije aangekomen. Verloren: Een houten sandaal met rood sokje, een gouden horloge in kast en een jongenspet. Gevonden: een huissleutel. Tuinwedstrijd „Beter Wonen". Evenals andere jaren hield de wo ningbouwvereniging „Beter Wonen" te Wieringen voor de huurders van haar woningen aan den Slingerweg en den Kremersweg te Hippolytushoef onderlinge tuinwedstrijden. Voor de bewoners is dit een buiten gewone stimulans de uiterste zorg aan het uiterlijk aanzien van woning, huis en erf te besteden en deze verzorging beweegt zich, dan zij den wedstrijden, in stijgende lijn. Vooral aan den Slingerweg, waar de bewoning werkelijk perfect is te noe men, geeft men elkaar weinig toe. Bij den één domineert voortuin of zijkant, bij den ander weer moestuin of achter erf, zoodat men in het totaal der be oordeeling dikwijls tot een minimum- verschil komt. De commissie van beoordeeling, dit maal personen buiten de vereeniging staande, t.w. de heeren K. Maaskant, C. P. Poel en N. H. Klomp, kende, na in den afgeloopen zomer de tuinen en kele malen te hebben beoordeeld, de volgende punten-aantallen toe. Slingerweg: L. Oldersma 196; M. Ph. van Hoesel 191; M. Hegeman 188; A. ten Caat 181; R. Holtjer 179; J. Siegers 172; M. de Jong 163 en wed. C. Voort- huijzen 156. Kremersweg: H. Ottens 166; P. Hou- kema 163; G. H. Reis 162; A. van Goor 153; D. Eijkelboom 151; H. Lukkien 149; H. Hille 148; wed. Jb. Smit 147; H. Linke 146; K. Heggelaar 140; H. Mar- tens 135 en J. Klos 134. Voor Slinger weg en Kremersweg zijn resp'. 4 en 6 prijzen beschikbaar gesteld. In het rapport der jury werd de bij zondere wijze van verzorging van moestuin en achtererf van de woning Slingerweg 37h van den heer R. Holt jer met een eervolle vermelding be kroond. Ook in deze NOODKRANT bestaat gelegenheid tot het plaatsen van advertenties; doordat deze krant in het geheele district op verschil lende plaatsen wordt gepubliceerd en het bljjkt uit de geweldige be langstelling er voor, dat men ook dezen vorm van berichtgeving in den huidigen tijd nog apprecieert is het nut ook van deze soort adver tenties wel bewezen. Natuurlijk kunnen in verband met de weinig beschikbare ruimte de advertenties tot een beperkt aantal worden aangenomen, maar daar wij zuilen trachten dezen vorm zooveel mogelijk aan te houden, als het kan zelfs uit te breiden, vertrouwen wij er op, dat de „oude getrouwen" van de zes in het dagblad gecombi neerde couranten ook deze uitgave op prijs zullen stellen. Oud Kath. Kerk, geen dienst. N. H. Gemeente (Doopsgez. kerk) 10.30, Ds. H. A. Enklaar, doopsbediening; Evangelisa tie Vijzelstraat: 10.30 en 5 u. samenkomst 12.15 en 14.30 Zondagsschool; Herst. Ev. Luth. Gemeente (Weezenstraat): 10.45, dr. J. A. Stellbach; Ger. Kerk (Stationspark) 10 en 5.30 u. ds. J. v. d. Meije van Schagen, bed. H. Avondm.; N. H. Gemeente (Palmstraat), 10 u. de heer Broekman van Alkmaar; Chr. Ger. Kerk (Steengracht) Godsdienstoefening, v.m. 10 u. en n.m. 5 u. de heer J. Rebel. CALLANTSOOG, N. H. Gemeente, 10.30 u. Mej. Elink Schuurman. ZON EN MAAN. 10 September: Zon op 7.06, onder 20.07. Maan op 0.00, onder 16.26. 11 September: Zon op 7.07, onder 20.05. Maan op 0.42, onder 17.21. 12 September: Zon op 7.09, onder 20.03. Maan op 1.33, onder 18.08. 13 September: Zon op 7.10, onder 20.00. Maan op 2.31, onder 18.43. Verlaging vermakelijkheidsbelas ting. - Naar wij vernemen, zal met ingang van 1 Januari a.s. de belas ting op de vermakelijkheden welke thans 25 bedraagt, worden ver laagd tot 20 °l>. Kind verdronken- - Woensdagmiddag is het ongeveer 2-jarig zoontje van den heer P. S. alhier spelenderwijze te wa ter geraakt en verdronken. t Heden overleed tot 1 onze groote droef heid door een noodlot tig ongeval onze ge liefde Zoon, Broeder, Zwager, Oom en Ver loofde, SIMON MULDER, in den ouderdom van 27 jaar. Julianadorp: N. MULDER. A. MULDER- MEUTEN, Delft: Sr. NEVALONA. Heerhugowaard J. N. MULDER. C. J. MULDER- BRUIN. 't Zand: E. M. SMIT-MULDER T. SMIT. Schagerbrug: P. MULDER. E. M. MULDER— BOMMER. Julianadorp: C. MULDER. Den Helder. N. MULDER. J. MULDER- TER BURG. Julianadorp: B. MULDER. 't Zand: GRé TUIN. Julianadorp, 7 Sept. '44. Nieuweweg 16. De gezongen uitvaart zal plaats hebben Maan dag 11 Sept. a.s. des v.m. 10 uur in de paro chiekerk O. L. Vrouw Onbevl. Ontv. te Den Helder waarna begra fenis op het R.K. kerk hof St. Joseph te Den Helder. REGIONALE PUBLICATIE van het PI. Verdeelkantoor van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit. Distributie van Pruimen en Peren. De kleinhandelaren P M. Bakker, C. Bregman, K. Bregman, M. Bregman, J. Chin, G. de Croos, A Duinker, D. Geervliet P. K. Groot, W. de Groot, L, Kalf zijn bevoorraad met L4 kg. pruimen per inge schreven consument. De overige handelaren zijn met 1/4 kg. peren per ingeschreven consument bevoorraad. Voor de geldende prij zen raadplege men de prijslijst van den Gemach tigde voor de prijzen. DRUKKERIJ B. SNEL CO, LOODSGRACHT 69, R.K. 1416 jaar, behoorlijke kennis der Nederl Taal die bij gebleken geschiktheid als leerling opgeleid kan worden. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de zeer vele blijken van belangstelling, bij ons huwelijk ondervonden. A. THIJSSEN. C. W. THIJSSEN— BOONSTOPPEL. Den Helder, Sept. 1944. Westgracht 25. GASLOOZE UREN. Ingevolge de opdracht van het Rijkskolenbureau maakt de Directeur der Water- en Lichtbedrijven bekend, dat met ingang v. 11 September a.s. de gas levering beperkt wordt tot de navolgende uren: Van 6.30 uur8.30 uur; van 11 uur13 uur; van 17 uur19 uur. Tijdens de overige uren kan dus geen gas worden gebruikt. GEMEENTE WATER- LICHTBEDRIJVEN. DEN HELDER. De Directeur der Gemeen te Water- Lichtbedrij ven brengt ter kennis van de ingezetenen, dat, als gevolg van het tegen woordige groote waterver bruiken en den geringen regenval in de afgeloopen maanden de grens van de 'wering is bereikt; zoodat ieder wordt ver zocht de uiterste zuinig heid bij het gebruik van - - -betrachten, teneinde ernstige moei lijkheden in de watervoor ziening te voorkomen. Het sproeien van tuinen en velden of andere watérverspilling is thans strenv verboden. Bij geconstateerde over treding van dit verbod zal -lo watertoevoer naar het door den overtreder be woonde perceel voor eeni- gen tijd worden afge sloten. Den Helder, 7 Sept. 1944. De Directeur der W.- Lichtbedrijven, J. N. E. TEUNE. Te koop gevraagd: een prima electr. Wasch- machine met wringer. Br. met volledige beschr. en prijs aan: M. HARTOG G. v. Assendelftstraat 40. Heemskerk. Uitvoerder van Begrafenissen. Gravenstraat 4. Koster der Geref Kerk (Bethelkerk) VOOR PERSEN EN ONTVLEKKEN staan wij nog steeds „TOT UW DIENS T", KEIZERSTRAAT 30. Binnen enkele dagen gereed! BEKENDMAKING. Uw Overhemd krijgt U als nieuw terug, wanneer U het hebt laten repareeren bij; „TOT UW DIENST", KEIZERSTRAAT 30. Ook voor zendingen van buiten. UITREIKING BONKAARTEN 11e EN 12e PERIODE. Toeslagkaart aardappelen. Oudeschild op Dinsdag 12 Sept. a.s. in de O. L. School: 910 uur wijk S nr. 1 t/m. 19; dorp 1 t/m. 66. 1011 uur wijk S nr. 20 t/m. 32; dorp 67 t/m. 94. 11—12 uur wijk S nr. 33 en hooger, dorp 95 t/m. 135. 12 uur dorp 136 tot en met 202. 23 uur dorp 203 tot en met 263. 34 uur dorp 264 en hooger. Den Hoorn op Woensdag 13 Sept. a.s in café Rotgans; 1011 uur voor wijk H nr. 1 tot en met 23. 1112 uur voor wijk H nr. 24 tot en met 55. 12 uur voor wijk H nr. 56 tot en met 101. 2—3 uur voor wijk H nr. 102 en hooger. Medegebracht dienen te worden de nieuwe stamkaar ten en inlegvellen van het geheele gezin, alsmede de oude Hoofdstamkaart. Houders van toeslagkaart Aard appelen dienen voor de nieuwe toeslagkaart de bon Toeslag R 09 in te leveren. Op deze uitreikingen zal een vertegenwoordiger van den P.B.H. aanwezig zijn om de ingevulde formulieren voor het zelfverzorgers-seizoen 1944/1945 in te nemen. Zelfverzorgers dienen het zegelboekje mede te nemen. MEDEDEELINGEN PLAATSELIJKE DISTRIBUTIEDIENST. Invullen formulieren ten behoeve van petroleum voor verlichting. Op onderstaande tijden kunnen gezinshoofden of hun gemachtigden die voor de verlichting van hun woning uitsluitend op petroleum zijn aangewezen, zich op onderstaande plaatsen vervoegen ter invulling van een formulier voor het seizoen 1944/1945. Op Maandag 11 September as. Op Hoeve „Wageningen" voor Cocksdorp, Wijk C en Eierland des middags van 3 tot 5 uur. Op Hoeve „Vredestein" voor de Koog en Wijk K des middags van 4 tot 5 uur. Te Oudeschild in de O. L. School van 4 tot 5 uur; Te Oosterend in de oude O. L. School van 3 tot 5 uur. Op Dinsdag 12 September a.s. Te Den Hoorn in café Rotgans van 4 tot 5 uur; Te De Waal in de O.L.School van 4 tot 5 uur. Te Den Burg in het Fanfaregebouw van 2 tot 5 uur. Naar de zitting dient te worden medegebracht de stamkaart van het gezinshoofd (oude en nieuwe stam kaart). Zijn gezinshoofden verhinderd te komen, dan kan de echtgenoote of een volwassen gezinslid zich ook op de zitting vervoegen voor het geven van inlichtigen. Het gezinshoofd dient echter het formulier te onder teekenen. Het formulier wordt dan mee naar huis genomen en nog dezelfde week geteekend bij den distributiedienst terugbezorgd. Te koop 1 pr. lakschoen tjes mt. 19 priis f 5. Plooy, Binnenhaven 116. Gevraagd spinwerk in elke hoeveelheid. Van Kersel, Molenvaart 365, Anna Pau- lowna. Te koop gevr. een i-g.st.z. haard of haardkachel of kleine Salamanderkachel. J. H. Suijkerland. Wijd. Spaansweg 56. Breezand. Te koop een partij tim mergereedschap met kist f 90. Toes, Molenstr. 36.

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1