Het gelukt de wereld niet ons ter aarde te werpen DAGBLAD VOOR Gevechten in golven op het westen en neer Opnieuw heftige gevechts handelingen bij Aken Geweldige verliezen Amerikanen Geen beslissend succes der Geallieerden x De reis van De Gaulle naar Moscou Gerbrandy over ons land Frontoverzicht Sowjets over de Donau Londen, Antwerpen en Brussel onder het vuur der nieuwe Duitse wapenen Beslissende strijd in het' westen Arbeidstrijd in de Verenigde Staten De Sowjet-Unie en West-Europa Hef Nederlandse Rode Kruis De strijd bij Aken Frankrijk en Spanje Èm Sprookjes*. Nieuwe bonnt I Huis- en. straatgevechten te Belfort Wij voelen ons volstrekt niet boven andere volken verheven, wij consta teren slechts, dat bijna de gehele wereld ons aanvalt, aldus Dr. Goeb- bels in zijn artikel van deze week in ..Das Reich", en dat het haar toch niet gelukt, ons ter aarde te werpen. Daaruit concluderen wij. dat het met het Duitse volk bijzonder gesteld moet zijn, daarom reeds, dat wij door zoo velen worden aangeval-' len, meer echter nog, omdat zij ons ondanks alli inspanningen, niet kun nen overwinnen, y/ij geloven er vast aan. dat het Duitse volk ook voor andere volken nog voor een grote toekomst geroepen is en dat'het zich daarvoor ui deze oorlog moet kwali ficeren. Deze oorlog kan niet anders dan met onze overwinning eindigen. Het tegendeel zou iedere historische ervaring en regel op de kop zetten. De gezindheid, die wij in deze oorlog aan het front en in het vaderland tonen, moet een volledige overwin ning onzer wapenen met zich bren gen. Men behoeft zich slechts voor te stéllen, welke wereld zou ontstaan door een falen van Duitsland, om heel duidelijk te weten, dat van iets dergelijks nooit sprake kah en mag zijn. Het Duitse volk voert deze oor log als een godsgericht, In zijn diepe gelovigheid ligt ook de geheimzinnige kracht, die wij nog in alle kritieke oorlogstoestan den hebben getoond en die de wereld het Duitse wonder noemt. Er is geen Duits soldaat, die zich de mindere voelt van -zijn tegenstander in het Oosten, Westen of Zuiden. Integen deel, hij weet weliswaar, dat de vijand over een afwisselende over macht aan mensen en materiaal be schikt, doch is er aan de andere kant vanovertuigd, dat hij daar mede door grote dapperheid en het zich meer man tónen kan wedijve ren Wij zullen tot aan het einde van de oorlog waarschijnlijk moei lijkheden na moeilijkheden moeten overwinnen, want wij staan tegen over een vijandelijk kamp, dat er alles op zet, ons totaal te vernieti gen. Met volledige erkenning van de materiële overmacht van onze vijan den, moet toch steeds weer worden geconstateerd, dat die niet onuitput telijk is en nog minder onoverwin lijk. Dit kan men reeds daaruit zien, dat de impasse-verschijnselen van de oorlog telkens weer van het ene ge bied onzer algemene oorlogvoering naar het andere overgaan, een- be wijs. dat, de vijand, ondanks zijn vorming van zwaartepunten, toch niet de kracht bezit, ons ergens te Zelfs het beheersen van de Elzas GENÈVE, 23 Nov. De Britse pérs verklaart in haar commentaren op de grote slag in het Westen, dat aan de hand van de tot dusverre be haalde resultaten van een beslissend succes der Geallieerden niet kan worden gesproken. De militaire cor respondent van de Times schrijft, dat een dergelijk succes vooral aan het voornaamste front niet valt op te merken. Voor het kan worden be vochten, moeten nog sterke defensie stellingen en sterke strijdkrachten worden gewonnen, waaronder een groot deel van het Duitse pantser wapen, dat nog niet aan de strijd heeft deelgenomen. De Daily Telegraph waarschuwt voor overschatting van de Franse en. Amerikaanse successen in de Boven- Elzas. Zelfs het beheersen van de Elzas en het bezit van de Westelijke Rijnoever1 van de Zwitserse grens tot Straatsburg zou de Geallieerden nog niet in staat stellen „aan de levens kracht van Duitsland een dodelijke slag toe te brengen." BERLIJN. 23 Nov. In Berlijnse politieke kringen schenkt men bij zondere aandacht aan de reis van 'De Gaulle naar Moscou. omdat de kwestie van Europees Westpact mo gelijk bij de besprekingen van De Gaulle met Stalin op de voorgrond zal staan. Dit onderwerp is door de verklaring van den Fransen minister van buitenlandse zaken, Bidault, dat Frankrijk 'zich geenszins eenzijdig naar het Westen denkt te oriënteren, doch zijn vroegere Oostelijke politiek weer hervatten wil. opnieuw naar voren gekomen, vooral daar volgens inlichtingen uit Parijs de besprekin gen van den Belgischen minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, aldaar, voorzover deze dr vorming van een dergelijk Westelijk blok betroffen, zonder resultaat schijnen te zijn ver lopen. Het is ook mogelijk, dat de leve ring van zware wapens aan Frankrijk eveneens te Moscou ter sprake zal komen, daar intussen bekend is ge worden. dat De Gaulle met Londen onderhandelt over grotere wapen- leVeranties voor het op te stellen Franse leger, doch dat Churchill enigszins aarzelend daartegenover In dit verband schenkt men te Ber lijn aandacht aan berichten, dat Stalin er geenszins afkerig van zou zijn. de door hem gecontroleerde staten aan zijn grenzen de mogelijk heid open te laten, verdragen met Frankrijk te sluiten. In dè eerste plaats zou, hij daarbij aan Polen den ken. x m Amerikaanse telefonisten staken STOCKHOLM. 23 Nov. In Ohio zijn 5000 telefonisten in staking ge gaan in weerwil van de waarschu wing'der regefmg dat zij de oorlogs inspanning in een critieke tijd in ge vaar brengen. Volgens Reuter ver wacht men, dat.Roosevelt/zal ingrij pen om te voorkomen, dat dc staxing zich over heb gehele land uitbreidt. Vermoedelijk zal de president de tele foonkantoren in Ohio laten overne men door militairen. Intussen is een deel der 2500 telefo nisten van Washington in'sympathie- staking gegaan doch na een korte onderbreking is het telefoonvèrkeer met de slad hersteld. In Detroit, het centrum der Amerikaanse/oorlogsin dustrie. hebben 2000 telefonisten ge dreigd'het werk neer te leggen. Volgens een Reu ter-bericht zijn vandaag ook de telefonisten van De troit in staking gegaan Van uiterst speculatieve aard Naar de Britse berichtendienst meldt, heeft president Roosevelt op zijn persconferentie verklaard, dat een samenkomst tussen Churchill, Stalin en hem „zo spoedig mogelijk" zal plaats vinden. Hij gaf toe, dat in dit verband verschillende kwesties moesten worden opgelost, maar, zo zeide hij. de geruchten, volgens wel ke de conferentie zou worden uitge steld tot na zijn nieuwe ambstaan- vaarding in Januari, zijn „van uiterst speculatieve aard". verlammen. Juist nu. in het kader van de totale oorlogsinspanning,'be schikken-wij over voldoende reserves omnog doeltreffend kritieke wen dingen van de oorlog tegemoet te treden. Het is dus volkomen dwaas heid. wanneer men aan vijandelijke zijde meent, dat men ons nog slechts de genadeslag behoeft te geven. Deze dwaasheid moet men aan vijandelijke zijde steeds- weer zeer duur betalen, wanneer men aan het een of andere front daarvan ernst poogt te maken. Een duidelijke, door niemand en niets aan het wankelen ^e brengen politieke wil is de beste voorwaarde voor de overwinning. Deze bezitten wij en daarin zijn wij de meerdere van onze vijanden. Hij zal voldoende zijn om hun materieel overwicht, zij het ook na zware gevechten, steeds weer te doen mislukken. De oorlog is geen rekensom, doch een geeste lijke krachtproef. Caillaux overleden Naar Reuter uit Parijs meldt, is de Franse oud-premier Joseph Cail laux in de'nacht van Dinsdag op Woensdag op 81-jarige leeftijd over leden. De overleden Franse oud-minister Caillaux behoorde tot de markantste Franse staatslieden. Tussen 1899 en 1911 was hij meermalen Minister, van Financiën. In 1911 werd hij pre mier en als zodanig sloot hij met Duitsland de overeenkomst betreffen de Marokko en de Congo. In de we- Teldoorlog trachtte hij met Duits land tot overeenstemming te komen, waarom hij, in 1918 door Clemenceau gearresteerd werd. Beschuldigd van landverraad, werd hij wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken, doch uit Parijs verbannen. In 1924 werd hij door Herriot begenadigd. In 1925 en 1926 was Caillaux opnieuw Minister van Financiën. Buiten publicaties op het gebied der financiële politiek, heeft hij memóires geschreven, waar in zich de Franse politiek voor en na den wereldoorlog jveefspiegelt. Minister Gerbrandy heeft Dinsdag- avond hulde gebracht aan de Neder-, landse spoorwegmannen voor de on verschrokken en beleidvolle wijze, waarop zij nu al twee maanden lang de staking volhouden. Over de el lende door de spoorwegstaking ver oorzaakt spraje hij geen woord. Minister Gerbrandy deelde verder mede, dat de voedselvoorziening in bevrijd gebied grote moeilijkheden blijft opleveren door het gebrek aan vervoermiddelen. In Eindhoven heeft dit aanleiding gegeven tot eert- pro teststaking. Op het Van Eeghenplein heeft een grote betoging plaats ge had onder de leuze: „Wij willen wer ken, maar zonder eten gaat het niet." Uit Eindhoven wordt verder ge meld, dat de drie voornaamste vak bonden, het N.V.V., de R. K. en de Protestantse vakbonden, beslóten hebben teh nauwste samerf te wer ken, teneinde te kunnen optreden als de organisatie van Nederlandse ar beiders. (Om dit te bereiken had men ook het Arbeidsfront in stand kunnen houden, wbarbij dan meteen in principe de tegenstelling tussen arbeiders en werkgevers als werkers in één groot verband was opgehe ven). Weg met Pierlot Exchange Telegraph meldt uit Brus sel, dat de crisis in België nog niet overwonnen is. Pierlot heeft een storm van critiek van alle linkse par tijen te doorstaan en nog steeds roe pen betogers in Brussel: „Weg met Pierlot" De liberale „La Cité Nou velle" schrijft: „de gehele natie is tegen de regering, die geen bestuur van nationale eenheid vormt, maar een unie van nationale oppositie is. Het land gelooft niet aan haar com petentie of aan haar wéns haar orde". 146c Jaargang No. 223' IA ABAiU/S. M- Zaterdag 25 Nov. 1944 NOORD-HOLLAND Tijdelijke redactiebureaux: N.V. „I»E ARBEIDERSPERS", IIEKELVELD IS, AMSTERDAM-C. TELEFOON 38811, TOESTEL 58 Verschijnt voorlopig Dins dag. Donderdag en Zaterdag Uitgave Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar Voordam C 9. Rurcaux te Alkmaar. Den Helder, Scha- gen. Hoorn. Beverwijk. Koog a. d. Zaan. Losse nummers 5 cent Het meldt: Infem. Informationsbiiro InOost-Nederland hield de druk van het. tweede Britse ieger op het Duitse Maagbruggenhoofd bij Venlo aan. De Engelsen vielen vooral tussen Maasbree en Baarloo de gehele dae met sterke tankstrijdkrachten aan, zonder het Duitse front te kunnen oprollen. Om den tegenstander geen open flank te bieden, werd de Duitse linie tegen de avond teruggenomen en het bruggenhoofd verkleind. De grote Amerikaanse aanval in het gebied van Aken was aanzienlijk minder hevig dan de voorgaande da gen. De Amerikanen zagen zich ge noodzaakt enige formaties, die zeer hadden geleden, uit de strijd te ne men. De gevechten golfden heen en weer. waarbij de Duitse troepen er niet alleen in slaagden de samenhang van het front te bewaren, maar rook in de tegenaanval terrein te winnen, vooral noordelijk van Gereonsweiler. Betrekkelijk hevig was een Ameri kaanse aanval op het bruggenhoofd Jülich. Veertig tanks konden Bour- heim binnendringen. Zij werden daar aangevallen en moesten zich met een verlies van 23 gevechtswagens uit de plaats terugtrekken. Buitengewoon hevig waren de ge vechten bij Eschweiler, waar het Duitse garnizoen zich naar drie kanten verdedigde. Het kreeg'sterke* steun van een zeer dicht spervuur der Duitse artillerie, die alle ennval- len op de zuidelijke flank van Esch weiler uiteen sloeg. Tussen de rokende puinhopen van de stad Metz hielden de verbitterde gevechten in straten en huizen aan. In talrijke steunpunten jn kelders en achter barricaderï bieden kleine Duit se groepen verbeten tegenstand. In de rug der Amerikanen vechten nog altijd verscheidene buitenversterkinr gen met groot succes. In het penetratiegebied bij Saar- burg wierpen de Amerikanen verse tankformaties in de slag .en konden zij in noordoostelijke richting door dringen tit in de streek van Schall- bach, waar hun tankvoorhoëden even wel werden afgesneden en vernietigd. Tegelijkertijd openden Duitse troe pen, die in 'ijlmarsen zijn aangeko men. hevige flankaanvajlen tcgeri een aanvalswig. Het terreinverlies heeft overigens niet tot grote verschuivin gen geleid. Uit het westen aanvallend kon een sterke geallieerde formatie het weste lijke deel van Belfort binnendringen, waar thans hevig wordt gevochten. Herhaalde stormlopen op de citadel strandden op het afweervuur der ver dedigers. In de Boven-Eizas is het Duitse reserves gelukt, zuidelijk van het Rijn-Rhonekanaal de straatweg Delle-Hüningen af te sluiten en daardoor de doorgebroken Franse strijdkrachten van haar achterwaart se verbindingen af te snijden. Bij Altkirch en Mühlhausen werd de aanval tot staan gebracht. Duitse pantserstrijdkrachten wier pen den in Battenheim binnenge drongen vijand terug en achtervol gen hem in zuidelijke richting. In Hongarije is de activiteit der •Amerikaanse bommen op München Uit het Hoofdkwartier van den Führer, 23 Nov. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „Dé druk van de grote vijandelijke aanvallen in het gebied van Aken is gisteren, na een lijdelijke verminde ring, opnieuw tot de grootste heftig heid toegenomen. Onze troepen heb ben, wederom de zwaarste vuurproe ven doorstaan en hun stellingen ge handhaafd. Het garnizoen van* Esch weiler, dat dc vijand in de loop van de voorafgegane verbitterde gevech ten met zware verliezen van drie zijden was genaderd, onttrok zich volgens bevel aan omsingeling en distantieerde zich op een versper ringsstelling téh oosten van de stad. De vijand verloor in de eerste week van dc nieuwe afweerslag bij Aken in totaal 320 tanks en minstens 20.000 man. Ook onze eigen verliezen zijn niet onaanzienlijk, doch blijven ver beneden die der Amerikanen. Delen van het garnizoen van Metz handhaven zich in verbitterde hui zengevechten tegen den vijand, die gisteren tot het centrum der stad kon doordringen. In Lotharingen handhaaft de vijand zijn druk in dezelfde aanvals- gébieden. Ten oosten van Saarburg kon hij met tankvoorhpeden de grens tussen Lotharingen en de Elzas overschrijden. Zabern ging verloren. In de westelijke Vogezen duren de plaatselijke gevechten met vijandelijke bataljons, die blijven aanvallen, vooral ten oosten van de Boven-Meurthe, voort. De citadel van Belfort werd tegen alle vijandelijke aanvallen gehand haafd. De vijandelijke strijdkrach ten, die in het gebied van Mülhau- senBazel zijn afgesneden, worden door onze plaatselijke reserves aan gevallen. De vijand trachtte gisteren tevergeefs onze versperringsgordel tussen de zuidelijke uitlopers van de Vogezen .en de Zwitserse grens te doorstoten onj het contact met zijn ingesloten formaties te herstellen. Het gebied van Londen, Antwerpen en Brussel lag gisteren onder Duits lange-afstandsvuur van onze nieuwe wapenen. Op het oorlogstoneel in Midden- Italjë bereikte in de sector van de Adriatische Zee de vijandelijke artil lerie- en slagvliegeractie gisteren een in deze omvang ongekende heftig heid. Gedurende de nacht ging de vijand opnieuw over tot de grote aanval met het zwaartepunt bij Forli en aan de kust, waarbij hij het gevechtsterrein met zoeklichten verlichtte. Verbitterde gevechten zijn ontbrand, vooral in een penetratie- jjlek noordwestelijk van Forli, Van de Donaubruggenhoofden in Zuid-Hongarije worden nieuwe, nog aan de gang zijnde, bolsjewistische aanvallen gemeld, die den vijand terreinwinst opleverden. De tiende dag van de afweerslag in Midden-Hongarije bracht opnieuw een volledig afweersucces van onze pantser- en infanterieformaties, die op doeltreffende wijze door de lucht macht gesteund werden. Noordooste lijk van Boedapest en in het gebied van Gyoeng Yoes werden krachtige bolsjewistische aanvallen uiteenge slagen, waarbij door formaties van het leger 29 en door slagvliegers en luchtdoelgeschut der luchtmacht 35 tanks werden stukgeschoten. Eigen tegenaanvallen leidden tot stelling- verbeteringen en tot vernietiging van verstrooide vijandelijke strijdkrach ten. Het Thciss-bruggenhoofd der bolsjewisten ten noordoósten van Tokl werd door een Hongaarse divi sie opgeruimd, op een smalle strook langs de oever na. Zuidwestelijk van Ungvar mislukten ook gisteren de doorbraakpogingen van ^verscheidene Sowjetdivisies. De luchtmacht ope reerde in het Hongaarse gebied met goede uitwerking .tegen vijandelijke tankvoorhoeden en de Sowjet-aan- voer. In Koerland verloren de bolsjewis tische aanvallen tegen de ongebro ken afweerkracht onzer troepen gan hevigheid. Een vooruitspringende bocht in het front werd volgens be vel recht getrokken. De vijand, die deze beweging volgde, werd afgesla gen. Op het zuidelijk deel van Sworbe handhaafde het garnizoen, gesteund door het vuur onzer vloot- strijdkrachten, wederom zijn stellin gen. Bewakingsstrijdkrachten dei- Marine brachten voor de oostkust van het schiereiland een Sowjet- motortorpedoboot tot zinken. Amerikaanse terreurbommenwer- pers vielen het Zuidduitse gebied aan en lieten op verschillende steden bommen vallen. In München werd de Frauenkirche door bomtreffers zwaar getroffen, andere cultuur monumenten werden beschadigd. Door luchtverdedigingsstrijdkrachten werden 19 vijandelijke vliegtuigeri. waaronder 15 viermotorige bommen werpers, neergeschoten." Sowjets ten noorden van de Drau- monding aanzienlijk grooter gewor den. In weerwil van zware verlie zen konden zij tussen hun brug genhoofden Apatin en Batina dc Donau oversteken en zich röp de westelijke oever nestelen. Duitse grenadiers verkleinden in een tegen aanval dit nieuwe bruggenhoofd aanzienlijk. Oostelijk van Boedapest duurde de slag over een breed front voort, zon der belangrijke wijzigingen te bren gen. Zeer hevige gevechten zijn ont brand om het spoorwegknooppunt Hatvan. B^j Miskolc was tijdelijk een gevaarlijke situatie ontstaan, die des avonds door Duitse en Hon gaarse tegenaanvallen uit de weg geruimd was. In het Matragebergte vielen Duit se troepen een vrij grooje Sowjet- fonnatie in de flank aan en vernie tigden verscheidene colonnes volko men. De stad Tokay aan de Theiss werd des nachts zonder strijd ont ruimd. Voor de nieuwe Duitse hoofd linie werden de Sowjets tot staan gebracht. Tussen het Hongaarse front en het front in Koerland bleef het ook gisteren rustig. In Koerland is de slag in hevigheid toegenomen, door dat de Sowjpts vrije groote tank reserves in de strijd hebben gewor pen. Zij konden echter geen enkel operatief succes behalen. De hoofd gevechtslinie bleef overal hecht in Duitse handen. Op het schiereiland Sworbs werd het Duitse front ter besparing van strijdkrachten naar het zuiden teruggenomen. Vrij he vige Sowjetaanvallen werden afge slagen. De verdedigers werden krachtdadig gesteund door het vuur van zware Duitse oorlogsschepen, die sedert gisteren in de strijd ingrijpen. De oorlogscorrespondent van het D.N.B. in het westen, Schmalfuss, schrijft onder meer: „Thans zijn ook de tot dusverre incidenteele aanvallen van het tweede Britse leger geconcentreerd tot een aanval over een breed front. Zoo zijn aai, het gehele westelijke front de slagen ontbrand, waaraan de geallieerden beslissende betekenis toekennen en welker verloop onge twijfeld van enorm belang zal zijn. Bijzonderheden over de resultaten van de eerste dag van deze nieuwe Britse stormloop, die begon met een buitengewoon hevig trommelvuur in de sector tussen Venraay en het ge bied noordelijk van Geilenkirchen, met zwaartepunt bij Roermond, zijn nog niet bekend, maar het staat vast, dat de divisies van Montgomery, op de krachtigste Duitse tegenstand stöten, vooral bij hun plan de Maas over te trekken. Vo.or deze aanval zullen wel min stens 5 tankdivisies en 6 infanterie divisies van het tweede Britse .leger in de strijd gebracht zijn. De Duit- sera. die natuurlijk niet onvoorbereid waren, kunnen tegen déze opeen hoping van materiaal en mensen in ieder geval zoveel pantserdivisies, in fanteristen, volksgrenadiers en artil lerie in het vuur brengen, dat tnen in het hoofdkwartier van generaal-veld- maarachalk Von Rundstedt een vol ledig vertrouwen heeft. Men verwijst in dit Verband naar het volledige Duitse afweersucces in de materiaal slag bij Aken. waarin de Amerikanen de beoogde doorbraak niet konden be werkstelligen en bovendien verliezen leden, die zij zeker niet verwacht hadden." GENÈVE. 24 Nov. Vertegenwoor digers der Amerikaanse oorlogsindus trie hebben zich volgens een bericht uit New York ten scherpste uitgespro ken tegen president G. Green van de American Federation of Labor., aan gezien deze op een bijeenkomst in New Orleans verklaarde, dat men na de oorlog in de Ver. Staten ongetwij feld wederom zou terugkeren tot de vesrtigurige werkweek, teneinde op deze wijze zoveel mogelijk arbeiders aan werk te kunnen, helpen. In be doelde kringen wijst 'men er op, dat hoewel Green bedoeld heeft met deze verklaring de vrees voor de werkloos heid te verjagen, zijn andere verkla ring, dat na de oorlog slechts 8 pet. van alle arbeiders in de Amerikaanse industrie voldoende zullen verdienen om een uit vier personen bestaande familie te kunnen onderhouden er moeilijk toe kan bijdragen om de ar beidslijst te verhogen. Nog bedenke lijker wordt zijn uitlating geacht, dat 32 pet. van de Amerikaanse arbeiders zelfs bij een werkweek van 40 uur in nood zouden geraken en 60 pet. der arbeiders volgens zijn mening niet eens het door het Amerikaanse mi nisterie van arbeid als noodzakelijk bestaansminimum geachte bedrag zouden kunnen bereiken. Worosjilof GENÈVE. 23 Nov. (D.N.B.) Vol gens berichten uit Londen wordt te Moskou beweerd, dat Worosjilof op eigen verlangen uit het ooylogskabi- net getreden is. Het is reeds lang bekend, aldus deze berichten, dat hij de legers, die hij sedert October 1941 heeft opgeleid1, gaarne persoonlijk tegen den vijand zou aanvoeren. Van welke legers hier sprake is, wordt in de berichten niet gezegd maar in doorgaans welingelichte kringen acht men het mogelijk, dat Worosji lof benoemd zal worden of reeds be noemd Is tot opperbevelhebber van de Sowjet-stfijdkrachten in tiet Verre Oosten. Ultimatum aqn Franco STOCKHOLM. 23 Nov. Naar Reu ter meldt heeft de Spaanse socialis tenleider Triffon Gomez in Londen in een interview verklaard, dat de vroegere Spaanse republikeinse minister Miguel Maura generaal Franco tot 1 December tijd heeft gegeven om tot de vorming van een republikeinse regering over te gaan, aan het hoofd waarvan Maura zou staan. Wanneer Franco dit van de hand zou wijzen, zouden de republi keinen hunnerzijds iedere verant woordelijkheid afwijzen voor hetgeen dan in Spanje zou gesqhiedea BERLIJN. 23 Nov. (D.N.B.). On der het opschrift „Moscou's plan voor het westen" schetst de Deutsche aligemeine Zeitung Stalin's poli tiek conceptie in Europa als volgt! „Het diplomatieke concept van het Kremlin is eenvoudig eén omkering van het vroegere Franse plan voor Europa. Stuk voor stuk bevat hét dezelfde elementen- alleen ligt vol gens deze vooretelling het zwaarte punt van dit werelddeel niet in Parijs, maar in Moscou. De Fransen zijn. doordat zij toenadering tot Duitsland verblind afwezen, zelfs in geval van een geallieerde overwin ning van handelenden tot objecten geworden, terwijl Engeland zijn doctrine van het evenwicht aan Sta lin heeft verkocht." Parijs, aldus vervolgt het blad. is echter in het bolsjewistische plan voor Europa als tweede factor na Moscou even noodzakelijk als Mos cou indertijd voor het Franse plan was. omdat zich. daar de lijnen der wereldrevolutie verder vertakten, enerzijds naar Spanje en PortugfV. anderzijds naar Engeland. De rol van De Gaulle in het bolsjewistische spel is, zo besluit de D.A.Z., volkomen duidelijk en naar het vermoedelijke resultaat van zijn aanstaand bezoek aan Moscou behoeven wij niet te ra den. BERLIJN, 23 Nov. De oorlogsver slaggever van het D.N.B. in het Westen, Alex Schmalfuss, schrijft: Ondanks de geweldige verliezen, die het 1ste en het 9de Amerikaanse leger in het gebied van Aken de laatste dagen hebben geleden, zen den de generaal Hodges en Simplon hun formaties steeds weer in het geconcentreerde Duitse vernieti- gingsvuur, dat des te effectiever is, nu de gemotoriseerde voertuigen slechts van de wegen gebruik kun nen maken, daar het gevechtsterrein door de aanhoudende regen door weekt is. De Amerikaanse leidijig heeft ditmaal afgezien van de steun van de, overmachtige luchtmacht. Het weer is te slecht om slagvlieg tuigen en jachtbommenwerpers doel treffend in de strijd te kunnen bren gen. De Duitse verdedigers zetten zich ondanks de modder in de stel lingen met onverminderde taaiheid schrap tegen de aanvallers. Naar de „Ya" meldt, is de Spaanse ambassadeur Sangroniz onmiddellijk na het vertrek van Churchill èn Eden uit Parijs door den minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, ontvan gen cn heeft hij met dezen de kwes tie der heropening, van de Spaanse consulaten -en van de beperking van de tegen Spanje gerichte perscam pagne besproken. Hét onderhoud is daarom van bijzondere betekenis, al dus de „Ya", omdat het plaatsvond op het moment, dat De Gaulle zijn reis naar Moscou voorbereidde. De Franse communisten pogen voortdu rend het Frans-Spaanse contact te verhinderen en in geval van erken ning van* Spanje door De Gaulle de zelfde rechten op te eisen voor de Spaanse communisten. De Franse re gering heeft er blijkens de verklarin gen van De Gaulle en Bidault belang bij de nonnale betrekkingen tussen beide landen zo spoedig mogelijk te herstellen. Daartoe heeft ook de Franse vertegenwoordiging te Madrid een waardevolle bijdrage geleverd. De buitenlandse pdiitiek van Zwitserland BERN. 24 Nov. (D.N.B.) De belangrijkste.burgerlijke partijen van het Kanton Bern hebben op een vergadering eenstemmig een resolu tie aangenomen, waarin verklaard wordt dat zij het streven van de Bondsraad met alle stalen correcte politieke en normale diplomatieke betrekkingen te onderhouden, steu nen. Zij nemen met goedkeuring kennis van de verklaring dat deze politiek ook tegenover de Sowjet- unie zal worden voortgezet met vol ledig behoud van de onafhankelijk heid en waardigheid van het land. Zij wijzen de onjuiste beschuldi gingen aan het adres van Zwitser land van de hand. Zij besluiten tot de scherpste bestrijding van het on waardige en in elk opzicht on-Zwit- serse drijven van de in dienst van vreemde belangen agiterende partij van de arbeid. Interview met. den heer Piek Een vertegenwoordiger van het A.N.P. hêeft een onderhoud gehad met den heer Piek naar aanleiding van diens benoeming tot Secr.-Gene- raal van het Nederl. Rode Kruis .Op zijn vragen deelde de heer Piek het volgende mede: „De. omstandigheden verplichten mij kort te zijn. Ik heb de functie van Secretaris-Generaal van het Ne derlandse Rode Kruis aanvaard, ten einde deze uiterst nuttige instelling bij moeüijkheden, die haar bestaan bedreigen, met raad en daad ter zijde te staan. Het dagelijks bestuur en de beide secretarissen hebben voor mijn aan komst in Den Haag hunne functies, neergelegd en het bovendien niet no dig geoordeeld voor een behoorlijke overdracht van de lopende zaken zorg te dragen. Ik laat de beoordeling over deze ge dragslijn en de daarin tot uitdruk king komende plichtsopvatting, gelet op de ernst der tijden, over aan de Nederlandse samenleving. De diensten in Den Haag gevestigd en onder het hoofdbureau ressor terende hebben hun verantwoorde lijke taak. zonder onderbreking voorts gezet. Ik wacht de ontwikkeling in de kringen en afdelingen af en wens deze niet in het minst te beïnvloeden. Het zal blijken, wie in de organisatie van het Nederlandse Rode Kruis de lijdende mensheid dient, danwel zich- zelve zoekt of doeleinden nastreeft, die in strijd zijn met het volkenrecht en de Conventie van GenèVe. Ik beschouw het als mijn plicht doel en streven van het Nederlandse Rode Kruis, vastgelegd in het Ko ninklijk Besluit en de statuten, met strikte ijlachtneming van de inter nationale afspraken, te handhaven en te beveiligen en doe daarbij een beroep op de medewerking van allen, die van goeden wille zijn." Kort buitenlands nieuws Ontbinding van de Lotta-organisatie Naar het Zweedse Telegraaf- agentschap uit Helsinki meldt, heeft de Finse regering thans op grond van het wapenstilstandsverdrag be sloten tot de reeds aangekondigde ontbinding der Lotta-Svaerdorgani- satie. Deze organisatie had 221.000 leden. In Finland heeft men 'met groot leedwezen' kennis genomen van de mededeling der ontbinding, aan gezien deze vrouwenorganisatie vele humanitaire taken vervulde, die met den vrede niet verdwenen zijn. De staking in do Stockholmse slachterijen Het Zweedse Telegraafagentschap meldt, dat de sterking der Stockholm se slachters voortduurt. De minister van Sociale Zaken heeft verklaard, dgt de regering niet voornemens is een bemiddelingscommissie in te stellen. FUERSORGEKOMMANDO. I Het Fuereorgekommando bij den höheren ff- und Polizei- ftihrer Nordwest heeft te Gronin gen, Zwolle. Apeldoorn, Amster dam, Utrecht, Den Haag en Rot terdam bijkantoren geopend. Deze zijn gevestigd bij de Amtlichc Deutsche Beratungsstellen. De familieleden van de Neder landse vrijwilligers, die bij het Heer, Luftwaffe. Marine, Waffen- ff, Landstorm Nederland. Was- serechuetzpolizei, Technische Not- hilfe en het Deutsche Rote Kreuz dienst doen. hebben zich in alle verzorgingsaangelegenheden tot dc voor hun woonplaats be stemde bijkantoren te wenden. Tabak De Secretaris-Generaal van het "De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat op elk der bonnen R 12 van de tabakskaart gedufende het tijdvak van 19 tot en met 25 November a.s. in de gemeen ten Texel en Alkmaar twee rantsoe nen tabak, sigaren of sigaretten be schikbaar worden gesteld. Voor zever winkeliers niet in staat zijn onmiddellijk uit de aanwezige winkelvoorraad hierop af te leveren, nemen zij de bonnen in ontvangst tegen afgifte van ontvangstbewijs. Zodra dan de winkelier op basis van de ingenomen bonnen is bevoorraad, zal aflevering hierop zonder nadere aankondiging, plaats moeten vinden vóór of uiterlijk op 2 December as. Verklaring van Forrestal Naar Reuter meldt heeft de Ame rikaanse minister van marine, For restal, verklaard, dat de Marine ver wacht, dat elke jonge Amerikaan een militaire opleiding krijgt. Geallieerde vliegtuigen hoven Tokio Op 24 November heeft de vijande lijke luchtmacht gedurende twee uur boven Tokio gevlogen. Zij liet in het centrum der stad een klein aantal bommen vallen. De schade is gering. Verscheidene vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Inzending advertenties Ni»-ons blad weer een zo ruim mógelijke verspreiding i heeft gekregen, hebben dc ad vertenties we'er hetzelfde nut als vroeger. Hoewel ons blad thans te Amsterdam gedrukt wordt, kunnen de advertenties afge geven worden aan onze bij kantoren. Alkmaar: Voordam 9; Scljagen: ten huize van den heer Jan Mens, Molen straat; Helder: Koningstraat; Beverwijk; Breestraat; Koog aan de Zaan: Sta tionsstraat; Zaandam: Ged. Gracht; Hoorn: Kleine Noord 9; Enkhuizen: Parklaan bij den heer Gross; Zuidscharwoude: bij den heer M. Kuiper. Dezer dagen kreeg ik éËJ Jarig nichtje op bezoek, cL alle geweld, vóórdat zij ndx ging, een sprookje wilde'» Ik ben een meegaand rf over het want soms ga en neem bij voorkeur algeméén \K: ik lievertöjr oorkeur dj ën was dus bereid haar zin te geven. n.i n-f ■aH Op mijn lippen lagen n, ste woorden van Roodks| je ik mij eensklaps bedachr iets begon, dat minder a was dan de grootmo"dc< wolf. En ik ging vertelk voorbije dagen, waarin de der steden en dorpen des bijna net zo licht waren dag, wanneer de lieve zon Vanwege de vele lamp.ies. dan ontstoken werden! haalde voorts, dat er eens lang geleden! een waarin men maar zo een binnenstapte en een reep een stuk marsepein, een hoorn, een moccataartje, vulde-koek-met-gember. broodjes of slagfoompun kopen. Ik keek op en zag, dat.J nichtje in slaap geduike' Ik had haar verveeld metj onbekende namen van hoorns en amandelbroodj. wist zij er ook van! En ik tot de ontdekking, dat iw mijn kleine gast, doch m i! op een sprookje vergast* Strakjes is het St. Nicolaa als ik weer eens normale j beleef, dan laat ik mij onirl lijk een heel ameublement chocola, borstplaat, marsepij ik weet niet wat maken! Et| zal ik! Bij stoelen en tafels lijk! OVI* (Plaatselijke wijzigingen n behouden). Lijst voor Noord-Hollanq van 26 Nov. t. en m. 9 Dec BROOD: 280 en 281 8 ranti 215 t/ 217 4 rants. broo t/m R. 23 3 rants. brood of 250 gr. kindermeel of vt suiker of 250 gr. maizena.f BLOEM: 218 2 rants. brood o VERD1ICELLI: 220 10Ö gril celli of puddingpoeder. jH JAM: 221 250 gr. jam of stj 125 gr. suiker. VLEES: 222 2£ rantsoen vlei KAAS: 223 100 gr. kaas. 'j E. 406 (inlegvel)* MELK: melk. TAPTEMELK: D. 406 (i:' 1000 gr. taptemelkpoeder d taptemelk; C. 406 (inlegv' gr. taptemelkpoeder of 2 L* melk. Vóór 29 Nov. bij de* slijter inleveren. BOTER: R. 24 250 gr. boff 29 Nov. bij den winkelier i° SUIKER: R. 25 250 gr. suik SNOEP: R. 26 150 gr. ver® i "gen. Voorts zijn geldig verklaa met 23 December: 227 l.J eenheidstoiletzeep, 226 ën C. 402 (inlegvel)1 rantsoè," vervangende wasmiddelen, met 6 Januari 1945 R. 10 (ta^ gram scheerzeep. Bij deelneming aan Centil kens moeten de volgende5, worden ingeleverd: 1. 284-S R. 27—R 28 voor aardappel groentebon 13e periode bovci tfto iel S4-§ De geldigheidsduur van de i de bonnen is verlengd tot cni December: 205: 250 gram jam of sfaj' 125 gram suiker; 206: 150 gram versnaperi," 294; 1-2-3-4-33 en 1-2-3-4-34 fj boter of margarine of 100 gbj Op deze bonnen mag reefl» November van des middags af worden .gekocht, uitgen vlees, melk, taptemelk en aai len. De bonnen zijn uitsluitéj dig in die distributiekring, w* noodkaarten zijn uitgereikt. Na negen dagen van den derden afweerslag in het gebied van Aken, welke slag een- ,der grootste mate riaalslagen van deze oorlog is ge worden, hebben de Amerikanen twee gehele tankdivisies en volgens voorzichtige schattingen minstens 25.000 man verloren. Tegen deze prijs hebben zij een terreinwinst van en kele kilometers behaald, enkele plaatsen en steden gewonnen, waar geen steen meer op de andere staat. Aan de Noordelijke hoekpijler van dit front, het gebied yan Geilenkir chen, die tot dusver onoverwinlijk bleek, zijn honderden aanvallen, waarbij een enorm gebruik van tanks, artillerie en vliegtuigen werd gemaakt en zeer veel munitie werd verschoten, op bloedige wijze ineen gestort. Ook gisteren ontstonden in het gebied van Aken wederom bui tengewoon hevige en afwisselende gevechten. Een intensiever artillerie vuur moest het door het slechte weer gehinderde optreden der Anglo- Amerikaanse formaties bommenwer pers en slagvliegtuigen compensereh. De Duitse batterijen bleven het ant woord niet schuldig. De Amerikaanse aanvallen werden door de Duitse troepen overal met krachtige tegen aanvallen beantwoord. Het zwaarte punt yan de Amerikaanse aanvals- actie lag wederom bij het brugge- hoofd van Jülich. Een poging om Jülich binnen te drihgen kon op bloedige wijze worden afgeslagen. Slag om Elzas-Lotharingen In de slag om Elzas-Lotharingen poogden de Amerikanen hun mate riële overmacht te doen gelden in het zuidoostelijke Lotharingse gebied ten oosten van Saarburg. Nadat hup pantservoorhoede bij een aanval in noordoostelijke richting afgesneden en opgerold was, wierpen zij nieuwe gemotoriseerde en gepantserde for maties in de strijd, waarmede zij er in slaagden tussen Beneden en Mid den Vogezen door in de richting van Straatsburg door te stoten. Duitse reserves verwikkelden de Amerikónen in hevige gevechten, die nog aan de gang zijn. Andere aanvallen in de Beneden Vogezen werden in het ge bied van Ingweiler en Neuweiler op gevangen en uiteengeslagen. In het westelijke voorterrein der Midden- ^^^■1 Vogezen hield in het gebied J Die de druk der in numeis materieel opzicht overm strijdkrachten der Amerikancf Na hevige gevechten weken dl se troepen tenslotte om de S hang aan het front te haufl naai* gereedgemaakte en erdk sterkte stellingen uit. Ook woeden de huis- en straatgé met onverminderde krachj Franse strijdkrachten, die df waren binnengedrongen, wq weer uitgeworpen en bijna den laatsten man vernietigd Duitse verliezen waren in vechten zwaar. De kern de' t bevindt zich nog stèeds ljo Duitse handen Ten noordffl Bazel staken in- dc omgeviit Hüningen vrij sterke Duit»! valsformaties de Rijn over iij nen in westelijke richting aan terrein. Het oostelijk^ vrij sterke bolsjewistische a, krachten onder bescherming dichte ochtendnevel over eei front de oostelijke Donau-ari gestoken naar het Czepel-cila danks de zeer. grote verlieze: den zij erin, de Hongaarse gingstroepen naar het wesjT. noordwesten terug te dringen.1. de Honveds een goed vooif grendelstelling hadden begt sloegen fcij alle aanvallen af1* Ten oosten van Boedapest de grote af veerslag met on derde hevigheid voort. De Du Hongaarse formaties hand: overal de samenhang van hi en grendelden enkele plai penetraties af. Bij Verpe! overde een gepantserde Du vechtsgroep een taai verdedig velstellihg op de bolsjewisten)! het Matra-gebergte gingen D* Hongaarse formaties tot de aanval over en dreven zij de If wisten naar het zuiden teri® terreinwinsten leverden bebj® frontverbeteringen op. Na een verbitterd gevecht werd het fn westen van Ungvar. waar/ Sowjetaanvallen met steuUhVv vliegtuigen werden onderrpv

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1