Felle gevechten ontbrand bij Markirch en Gerardmer DAGBLAD VOOR Geweldige materiaalslag nabij Aken Versterkte druk in bos van Hürtgen Gen. Dittmar over de toestand Doorbraak naar de Ruhr mislukt Amerikaanse druk inVogezen Oorlogswinst Water in Noord-Holland Toestand in België blijft gespannen Pierlot voor de radio De mensenvrieiv, HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 27 Nov. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In de slag bij Aken ïs bij voortdu- ■ring van de aanvalsactiviteit geen belangrijke wijziging in de toestand ontstaan. De Amerikanen werden uit verscheidene plaatsen geworpen. Sterker was de vijandelijke druk in het bos van Hürtgen, om welks ooste lijke uitgangen "Zich zware gevechten ontwikkelden. Met aanzienlijke ver liezen aan mensen en tanks kon de vijand slechts enige vrij kleine stuk ken bos veroveren. De garnizoenen van sterke vesting werken in de omgeving van Metz zet ten hun verzet voort. Aan de noord- oostgrens van Lotharingen ondernam het derde Amerikaanse leger over een breecL front en met vrij sterke strijd krachten nieuwe aanvallen. Zij liepen in het gebied ten oosten van Siarck voor onze stellingen vast. Bij Bolchen en ten westen van St. Avold kon de vijand geringe vorderingen makeri. Onze troepen vernietigden in deze gevechten veertien tanks. In het ge bied van Straatsburg ontstonden geen gevechtshandelingen van be lang. Öm de Markirch-pas en de berg kam ten zuidoosten van Geeardmer wordt hevig gevochten. In de Boven-Elzas probeerde de tegenstander opnieuw, door concen trische aanvallen uit het gebied ten noordoosten van Belfort en ten zuid westen vgn Mühlhausen de Bourgon dische Poort te openen. Bij Masmün- ster stortten zijn aanvallen met ver liezen ineen. Aan de Zwitserse grens gelukte hem met krachtig gebruik van tanks een nieuwe penetratie langs de weg Delle—Bazel. Ons lange-afstandsvuur op de ge bieden van Londen, Antwerpen en Luik wordt voortgezet. In Midden-Itallë heeft het afweer- succes van onze troepen in het ge bied van Faenza het achtste Britse leger gisteren tot een gevechtspauze gedwongen. Pas in de namiddaguren ging de vijand aan weerszijden van de stad tot nieuwe aanvallen over. die vruchteloos bleven. Aaaa de Monte Belvedere, ten zuidwesten van Vergato, duren de gevechten voort. Sinds enige tijd zijn hevige aan vallen van gemengde vijandelijke for maties gericht >op het wegenknoop punt Knin ten noordoosten van Sibe- nik in Dalmatië. Zij werden afgesla gen. In het gebied tên westen van Apatin en Batina zijn onze divisies nog steeds in felle afweergevechten gewikkeld met sterke bolsjewistische strijdkrachten. Tussen Boedapest en Tokay is de kracht der bolsjewistische aanvallen gisteren verminderd. Bij onderdelen van aanvallen, die alle uiteengesla- Luit.-generaal Dittmar, de militaire spreker van de Grootduitse omroep, heeft in zijn radio-spreekbeurt van gisteren de militaire toestand aldus gekarakteriseerd, dat het verloop der gevechten in het zuiden van het wes telijke front bevestigt, hoezeer het de westelijke geallieerden er aan gelegen is, he tnog aanhoudende tussensta dium in de Duitse oorlogvoering te boven te komen door de vastgelopen situatie weer mobiel te maken. Ditt mar zeide o.a.: „De Amerikaanse aanvalsformat.ies zijn in Elzas-Lotharingen op plekken van het Duitse front gestoten, die nog niet z o sterk waren, dat zij ^egen de aanzienlijke vijandelijke over macht aan tanks bestand waren. Bij alle' erkenning van het feit, dat de vijand een niet onbelangrijk succes heeft behaald, kan men aan het ver loop der gebeurtenissen in het zui den van het westelijke front toch geen symptomische betekenis hech ten. Duidelijk is aan het licht getre den, dat de Duitser» nog altijd in een tussenstadium verkeren. Wat zulks t.a.v. de eisen der oorlogvoering betekent, is duidelijk: De Duitsers zijn nog niet sterk genoeg, om'den aanvallenden vijand overal zó krach tig het hoofd te bieden als de toe stand vereist, doch hieraan moet men nadrukkelijk toevoegen: .nog niet". Elke dag, die de Duitsers in de strijd voor de linie van de defini tieve tegenstand winnen, elke vijan delijke tank, die hierbij vernietigd wordt, elke vijand die hierbij uitvalt, vormt voor de Duitsers winst in de richting waarop het thans beslissend aankomt. Waar de beoogde nivellering van sterkte reeds kon worden uitgevoerd, n.1 in het strijdgebied van Aken, hebben de gebeurtenissen dan ook reeds ee nandere loop genomen dan in Elzas-Lotharingen. In het gebied van Aeken. op de kortste linie naar de Beneden-Rijn, hebben de geal lieerden met bijzondere nadruk ge streefd naar een terreinwinst en naar een vernietiging van sterke Duitse strijdkrachten: Hier lag en ligt ot dusver höt zwaartepunt van de gehele grote slag. Volkomen lo gisch was het dus, dat hier van Duitse zijde, in het huidige tussen stadium alles werd opgesteld, wat aan reservesbrij dkrachten beschik baar was. Zo plaatsten de Duitsers hier voor het eerst in de strijd tegen den westelijken tegenstander tegen over de ongekende concentratie van mensen en strijdmiddelen der tegen partij, een afweerkdacht, die tot dus ver sterk genoeg is gebleken, om den aanvaller elk opartief succes te ont- zoefden. Er kan geen twijfel over bestaan, dat de door generaal Eisenhower SC- oogde vernietigingsslag meer en meer is geworden tto een slijtageslag van de grootste afmeting. De weste lijke geallieerden hadden het offen sief afgesteld op de diepe doorbraak. Thans dreigt hun onderneming te worden tot een bloedige taak voor geruime tijd, tot een zaak, waarvan het einde niet te' zien is. Juist de Duitsers bezitten nu datgene, dat hun deze zomer zo ontbroken heeft, n.1. reserves, en wel reserves die in aantal en gevechtswaarde nog zul-1 len stijgen. Nog is er aan Duitse zijde een zorgvuldige spaarzaamheid in het ge bruik der strijdkrachten nodig, die het dringend noodzakelijk weet te scheiden van het weliswaar gewenste doch nog niet bereikbare. Van be tekenis is het evenwel, dat de Duitse strijdmacht op de punten waar de vijand de beslissing zoekt sterk ge noeg is bewezen, om den vijand niet alleen het gewenste succes te ontzeg gen, "doch hem te dwingen tot een verbruik van mensen en materiaal, dat als een bedenkelijke hypotheek zal drukken op al zijn toekomstige plannen en voornemens. Daarmede winnen de gevechten om Aken aie eigenschap van het symptomatische, die op dit tijdstip va een duidelijk tussenstadium een bijzondere bete kenis heeft. Zii tonen aan, dat ook de krachtsontplooiing der westelijke geallieerden haar grenzen kent. die niet alleen bepaald worden door de grotere of kleinere gunst der omstan digheden, doch minstens in dezelfde _mate door de. Duitse teeenmaatreee^ gen werden, verloren de bolsjewieken door de doeltreffende afweer van een van onze legercorpsen 22 tanks. Slag- vliegers bestookten des nachts met goed resultaat de vijandelijke ravitail lering in het strijdgebied van Boeda pest. alsmede troepenconcentraties en gereed staande strijdkrachten bij Mohac. Een brug over de Don.au werd vernield. In Koerland zette de vliand zijn: grote aanvallen als gevolg van de zware verliezen, die hij geleden heeft aan mensen en matoriaal, gisteren niet vojrt. Anglo-Amerlkaanse terreur bommen werpers, die overdag onder krachtige bescherming van Jagers, naar Noord west- en Mldden-Dultsland vlogen, wierpen voornamelijk bommen op woonwijken van verschillende stedert en op talriike landelijke gemeenten. Daarbij ontstond bijzonder omvang rijke schade in het stadsgebied van Hannover. dat de laatste tijd herhaal delijk het doel van vljandeliike lucht aanvallen was. alsmede" in Hamm. 88 vijandelijke vliegtuigen werden neer geschoten, waaronder 61 viermotorige bommenwerpers. Des nachts vielen vijandelijke vliegtuigen München aan. Duikboten boorden in felle gevech ten met het vijandelijke ravitallle- ringsverkeer zes schepen met een in houd van 33.500 brt. alsmede drie tor pedojagers in dé grond. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 28 Nov. Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Zoals reeds sedert dagen sloegen onze troepen ook gisteren hevige vij andelijke aanvallen in het Maasbrug genhoofd bij Venlo af en bestreden zij gereedstaande afdelingen tanks der Engelsen met geconcentreerd ar tillerievuur. Ten noordoosten van Aken hervat ten de Amerikaanse divisies na een zeer zware voorbereiding door de ar tillerie opnieuw hun grote aanval om een doorbraak te verkrijgen naar de Roer. Deze mislukte opnieuw in ons voornaamste gevechtsterrein door het vastberaden verzet van onze troepen. De, garnizoenen in de vestingwerken rondom Metz handhaven zich nog steeds ondanks vijandelijke aanvallen of wisten al strijdende stukgeschoten complexen te verlaten en naburige te bereiken. Van het gebied ten noordoosten van Bolcheh tot. in het gebied van Fin- stingen ondernamen de Amerikanen vergeefse plaatselijke aanvallen op onze achterhoede en vergeefse ver- kenningsaanvallen op ons deels .recht getrokken en op van tevoren gereed.- gemaakte stellingen steunende front. Eigen pantsertroepen verijdelden ten noorden van Saarburg sterke vijan delijke doorbraakpogingen. Zij ver nietigden in verbitterde afweer 43 Amerikaanse pantservoertuigen en zodoende belangrijke delen van den daar aanvallenden vijand. De toestand in de Elzas wordt door concentrische aanvalsbewegingen van den vijand van het penetratiegebied van Straatsburg uit in zuidelijke rich ting en door zware gevechten om de passen van de Vogezen en in het ge bied van Mühlhausen gekenmerkt. Harde weerstand en een snel beweeg lijke afweer brachten de vijandelijke aanvallen tot staan. 33 tanks van den vijand werden stukgeschoten. s Lonaen, Antwerpen cn LüiK\ lagen onder zwaar vuur. In mldden-Italië ontstonden slechts plaatselijke gevechten. Bij Galllcano wierpen Italiaanse troepen den vijand uit een penetratieplek. In de Lamo- nesector ten zuidwesten van Faenza mislukten vijandelijke aanvallen. In Zuid-Hongarije houdt de krach tige druk der bolsjewisten van het gebied van Mohac uit ln westelijke en noordelijke richting aan. Een vrij groot aantal vijandelijke tanks werd" in de zware afweergevechten vernie tigd. Aan het oostelijke front verliep de dag zonder grote gevechtshandelingen. In het zuidwestelijke deel van het Matragebergte dreven onze troepen vijandelijke formaties, die daar de bos sen waren binnengedrongen, terug. Eén plaatselijk beperkte aanval van onze grenadiers in het Oost-Pruisische grensgebied bracht d,en Sowjets zware, bloedige verliezen toe. In Koerland on dernamen de bolsjewieken na de in eenstorting van hun tot dusver on dernomen zware aanvallen slechts vrij zwakke aanvallen, die zonder succes bleven. De zee-oorlog voor de Noorse kust Is in de laatste tijd zeer sterk opge leefd. In de loop van 27 November sloegen Duitse convooien voor West- Noorwegen verscheidene aanvallen van vijandelijke bommenwerpers en torpe dovliegtuigen af en schoten er zes hiervan heer. Gisteren overdag waren de aanval len van de Anglo-Amerlkaanse bom menwerpers en Jagers gericht op het gebied aan weerszijden van de Rijn. Zware 'schade ontstond vooral in woonwijken van de steden Offenburg en Keulèn. In de nacht ondernamen Britse vliegtuigen een terreuraanval op Frelburg en Brelsgau, waardoor vele personen om het leven kwamen en omvangrijke schade aan gebouwen werd aangericht. Een andere, nachte lijke aanval was gericht op Düssel- dorf-Neuss. Boven het Duitse rijksge bied waren bovendien storingsvlieg tuigen in actie. Negentien vijandelij ke vliegtuigen werden neergeschoten. De vliegende bommen Het bericht van de Sunday Dis- patch, dat de vliegende bommen in België een nog groptere uitwerking hebben dan in Zuid-Engeland, wordt te Berlijn beschouwd als een'sympto- matische bevestiging van het feit, dat de Duitse strijdmiddelen voor de lange afstand als oorlogswapen een steeds groter wordende betekenis krijgen. In Berlijnse toonaangevende kringen verklaart men. dat het pro ductieplan voor de V-wapens naar wens verloopt en dat het aantal vlie gende bommen, dat dagelijks wordt afgevuurd, aanzienlijk is toegeno men. Het is slechts een kwestie van enige tijd of de salvo's zullen zo snel op elkaar volgen dat troepenconcen traties. pantserformaties cn belang rijke militaire centra met groter suc ces aangevallen kunnen worden dan door geconcentreerde verdragende artillerie mogelijk is. Juist de V 2 leent zich hiervoor bij uitstek, daar zij noch van de grond, noch vanuit de lucht bestreden kan worden, dóch als een spookbom uit de aether neervalt en dood en verderf zaait De vliegsnelheid van de V 2 heeft drie stadia: 1. h?t zichtbare starttempo, 2. de onzichtbare stra- tosfeersnelheid en 3. de fantastische daalsnelheid. De tot dusver verzamel de ervaringen worden voortdurend gebruikt om het nauwkeurige richten te vergroten en om het vernietigen de effect op te voeren. Men verklaart voorts, dat de stap van liet, doe'. Londen tot het doel Parijs, Antwerpen en Luik, alsmede tot de directe doelen aan het front betrekkelijk snel is gegaan De eerst volgende trappen van ontwikkeling der Duitse lange afttands- en ge- heimè wapens zullen door den vijand dienovereenkomstig verwacht moeten worden. Amerikanen ontruimen Hanning Naar Reuter meldt, ie in Tsjoeng- king officieel bekend gemaakt, dat de luchtbasis Hanning in het zuidelijke dfsa -- a 146e Jaargang No. 225 Donderdag 30 Nov. 1944 NOORD-HOLLAND Tijdelijke redactlebureaux: N.V. „DE ARBEIDERSPERS", HEKELVELD 13, AMSTERDAM-C. TELEFOON 38811, TOESTEL 58 Verschijnt voorlopig Dins dag, Donderdag cn Zaterdag Uitgave Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar Voordam C 9. Bureau.v te Alkmaar, Den Helder, Scha- gen. Hoorn. Beverwijk, Koog a. d. Zaan. Losse nummers 5 cent BERLIJN, 28 Nov. (Interinf). In de loop van Maandag deden Brit se formaties slechts zwakke aanval len op het Maasbruggenhoofd bij Venlo. Na het intreden van beter weer toont het strijdgebied bij Aken wederom het beeld van een geweldige materiaalslag. Vooral in de seetoren ten noord-oosten van Aken, vielen de Amerikanen na een urenlang trom melvuur uit vele honderden vuur monden en onder het in de strijd werpen van alle beschikbare Jacht- vliegerformaties over een breed front met alle ter beschikking staande in fanterie- en tankstrijdkrachten de Duitse stellingen aan. Na een verbit terde strijd, die uren duurde, geluk te het den Amerikanen tenslotte het plaatsje Merzenhausen te omsinge len, dat door de Duitse troepen te gen alle concentrische aanvallen werd behouden. Een nieuwe aanval in de richting van Koslar werd door een tegenstoot opgevangen. Hierbij ontstonden in Koslar verbitterde straatgevechten. De aanvallen in het gebied van Grosschau waren veel zwakker dan in de afgelopen dagen en zij werden alle afgeslagen. In het gebied van Elzas-Lotharin gen zijn de Amerikanen ten noorden van Saarburg op een zeer smal ge bied met geconcentreerde infanterie- en tankformaties hun aanval op de Duitsche verdedigingsstellingen be gonnen. Aan deze aanval ging een grote activiteit van het vijandelijke luchtwapen vooraf. Desondanks slaagf den de Amerikanen er slechts in plaatselijke penetraties tot stand te brengen, die zij in de avbnduren weer moesten prijs geven. Terwijl het op de noordelijke flank van het penetra tiegebied van Straatsburg betrekke lijk rustig bleef, zetten de Amerika nen op de oostelijke vleugel hun hevige aanvallen in zuidelijke rich ting voort. In het gebied ten westen van Er- stein ontstonden bijzonder verbitterde gevechten, die gedurende de gehele nacht voortduurden. Duitse tegen aanvallen maakten hier aan het op dringen der Amerikanen, een einde. In de westelijk aansluitende sectoren slaagden de Amerikanen er weliswaar in terreinwinst te behalen, doch deze had gèen operatieve betekenis. In de Vogezen duurde de vijandelijke druk op de bergpassen voort. Hierbij ge lukte het de sterk in de meerderheid zijnde Amerikanne. onder het in de strijd werpen van grote formaties vliegtuigen, tijdelijk ten oosten v&ri MarkirCh en in het gebied van Bon- homme de Duitse hoofdverdedigings linie binnen te dringen. In tegenaan vallen slaagden de Duitse troepen er in de loop van de middag echter in de Amerikanen op te vangen en tot staan te brengen. Op de uiterste zui delijke vleugel werd als gevolg van de toenemende vijandelijke druk de Duitse verdedigingslinie in het ge bied ten zuiden van het Rijn-Rhöne- kanaal op een verkorte linie terug genomen. Hevige vijandelijke aanval len, die deze operaties moesten ver hinderen, iwerden met zware verliezen voor de Franse hulptroepen afge slagen. In het Hongaarse gebied ontston den ten noorden-van de Drau en ten zuid-oosten van Fuenfkirchen leven dige gevechten met opdringende ,sowjet-russische tankformaties, die opdracht hadden de stad stormen derhand te nemen. De van drie kan ten tegelijkertijd aanrollende sowjet- russische tanks werden door mobiele luchtafweerbatterijen verscheidene kilometers ten zuid-oosten der stad tot staan gebracht. In het gebied van Mohacs slaagden de sowjet-rus- sen er evenwel in hun bruggenhoofd op de westelijke oever der Donau iets naar het noordwesten en het noorden te verbreden. Het lukte hun echte* niet de duitse stellingen te doorbreken. In het gebied van Boe dapest en ten oosten da&rvan ver liep de Maandag rustig. Als gevolg van de zware verliezen voeren de sowjet-r.ussen hier hergroeperingen uit. Naar interinf van het Italiaanse strijdtoneel meldt, zijn verscheidene britse aanvallen ter weerszijden van Vfaenza reeds in het voorterrein der Duitse stellingen uiteengeslagen. De duitse troepen brachten de vijand hier zware verlfezen toe. In een radiopraatje uit het door de Engelsen bezette Nederlandse gé- bied werd dezer dagen de bestraffing aangekondigd van allen, die op on geoorloofde" wijze verdiend hebben tijdens de Duitse bezetting, hetzij door leveranties aan den bezetter, hetzij door sluikhandel e.d. Als voor beeld van een goede regeling van deze bestraffing werd de methode der Franse regering geprezen. In Frankrijk waren in September de z.g. bevrijdingscamité's begonnen met het instellen van particuliere commissies, die tot taak hadden „on gerechtvaardigde financiële winsten op te sporen". Op 18 October werden deze opsporingscommissies officieel. Toen werd bepaald, dat als onwettig zou worden beschouwd alle winst, gemaakt tussen 1 September 1939 en 31 December 1944, hetzij door sa menwerking met den vijand, hetzij door zwarte-marktoperaties op grote schaal. In iedèi^ departement zou een commissie voor de confiscatie van onwettige winsten worden ingesteld. Deee commissie zou daii inlichtin gen krijgen, zowel van de onder grondse beweging als van overheids instanties, zoals belastingen. De com missie zou ook op eigen initiatief een onderzoek mogen instellen door mid del van haar eigen agente» en haar experts. Zij zou voorts huiszoekingen mogen verrichten en tenslotte eigen dommen geheel of gedeeltelijk in be slag nemen. De Nederlandse radiospreker, die deze mededelingen deed, sprak de wens uit, dat een dergelijke finan ciële uitmesting met de grootst mo gelijke'spoed en energie zou worden aangepakt. Dit zou dan blijkbaar moeten geschieden door de tegen woordige Engelse bezettingsoverheid. Vier millioen Nederlanders naar Engeland? Het Engelse blad News Chronicle publiceerde dezer dagen een bericht, waarin gemeld wordt: De Nederland se regering is voornemens om in ver band met de verwoestingen van de oorlog in Nederland 4 millioen Ne derlanders naar Engeland tg laten evacueren. Nederland wordt door een ontzaglijke rampspoed bedreigd en ongeveer de helft der inwoners van Nederland moeten daarom het land verlaten. Derhalve heeft de Neder landse uitgeweken redering de mas sale evacuatie van 4 millioen inwo ners' als onvermijdelijk onder ogen gezien. De regering ziet geen andere weg dan deze vier millioen naar En geland te brenfen, waar zij in reu- zenkampen zouden moeten worden verzorgd. Men weet weliswaar niet, zo schrijft het blad, of iets dergelijks mogelijk is in een tijd tussen oorlog en vrede en vermoedelijk zou zo'n aankomst van 4 millioen Nederlan ders de Engelse bevolking schrik aan jagen. Ook al zou het een vriend schappelijke invasie zijn, toch zou den daardoor zeer moeilijke problei men worden opgeworpen. Waar schijnlijk zou de Engelse bevolking de Nederlanders een vriendelijke ont vangst bereiden, aangezien zij bond genoten zijn, maar slechts op voor waarde, dat het economische en so ciale leven des lands, dus de voeding en ravitaillering daardoor op gener lei wijze veranderd zouden worden. Argentinië als exporteur van radiotoestellen De Argentijnse- regering heeft vol gens een berléht uit Buenos Aires een decreet uitgevaardigd waarbij gen be perkte uitvoer van radio-ontvangtoe stellen wordt toegestaan, echter zon der lampen. Indien de toestellen met inbegrip van lampen worden uitge voerd, moet de exporteur bewijzen, dat hij tevoren minstens hetzelfde aantal lampen heeft ingevoerd. Voorts heeft het Argentijnse ministe rie van oorlog een technische com missie benoemd welke tot taak heeft plannen op te stellen voor een uit breiding van de Argentijnse produc tie van radiolampen met gebruikma king van binnenlandse materialen. De Argentijnse productie aan radio lampen Is tot dusverre nog zeer ge ring en de invoer bedraagt momen teel vrijwel nihil. Amerikaanse „export ven steden" naar Europa Naar aanleiding van de moeilijke woningtoestanden in de Engelse hoofdstad wijzen de Stockholmse bla den op de berichten uit New York, waarin gesproken wordt van onder handelingen van buitenlandse rege ringen in Washington over het trans port van gehele in de Verenigde Sta ten vervaardigde steden naar Europa. Bommenwerpers boven Tokio Domei meldt, dat Maandag ver schillende formaties vijandelijke'zwa re bommenwerpers boven Tokio en omgeving verschenen en van onge woon grote hoogte brisant- en brand bommen uitwierpen. Regen en lage bewolking verhinderden, dat de vijan delijke machines belangrijke doelen onder vuur te nemen. De bommen veroorzaakten slechts lichte schade aan niet-militaire objecten. Inzending advertenties Nu ons blad weer een zo ruim mogelijke verspreiding heeft gekregen, hebben de ad vertenties weer hetzelfde nut als vroeger. Hoewel ons blad thans te Amsterdam gedrukt wordt, kunnen de advertenties afge geven worden aan otize bij kantoren. Alkmaar:.Voordam 9; Schagen: ten huize van den heer Jan Mens, Molen- Helder: Koningstraat; Beverwijk: Breestraat; Koog aan de Zaan: Sta tionsstraat; Zaandam: Ged. Gracht; Hoorn: Kleine Noord 9; Enkhuizen: Parklaan .bij den heer Groot. Zuidscharwoude: bij den heer M. Kuiper. De Directeur vSn het Provinciaal Waterliidingbedrijf van Noord-Hol land deelt het volgende mede: Een paar weken geleden is, door middel van opvallende aanplakbil jetten en door vriendelijke tussen» komst van den kerkelijken voorgan ger, aan de bevolking dringend ver zocht in haar eigen belang het waterverbruik tót. het uiterste te be perken, teneinde de normale wijze van drinkwaterlevering zo lang mo gelijk te kunnen voortzetten. Ieder een begrijpt wel, dat hij die van een kaas twee plakjes per dag opeet, twee keer zo lang met de kaas doet als hij, die vier plakjes per dag verorbert. En zo was de verwach ting, dat men ook algemeen het vol gende tfel zou inzien: Is er maar een bepaalde, niet te vergroten hoeveelheid brandstof be schikbaar om het water op te pom pen, dan kan er met die brandstof twee keer zo lang gepompt worden als het waterverbruik tot de helft verminderd is. Maar wij hebben ons blijkbaar ver gist, want van algemene medewer king tot beperking van het water verbruik is helaas nog niets ge bleken. Heeft menzich wel eens inge dacht, dat, als de kraan geen water meer geeft, met emmers het nodige water voor de huishouding moet worden aangesleept en dan nog maatregelen moeten worden ge nomen om het voor inwendig ge bruik bestemde water te koken of op andere wijze te ontsmetten? Ik weet zeker, dat, als die noodtoestand intreedt, „men" in een stemming van grote verslagenheid zal komen en het dan heel erg zal vinden, dat „ze" geen maatregelen hebben geno men zich dat tenminste te besparen. Nu hebben „ze" inderdaad en tijdig maatregelen getroffen die mogelijk waren, opdat de ramp van waters nood zo lang mogelijk aan „men" bespaard blijft, maar die maatrege len kunnen onmogelijk tot hun recht komen als „men" niet in alle op zichten medewerkt. Laat „mén" toch zijn gezonde verstand gebruiken én zichzelf niet voortijdig in grote moeilijkheden brengen. Het is zo eenvoudig om het waterverbruik te beperken. Spoèl de closetbak uitslui tend door met oud voor andere doeleinden gebruikt water; Wees zui nig met afwaswater; schrob niet met leidingwater. Maak de afvoerleiding van de vaste wastafel los en zet er een emmer onder waarin het ge bruikte water wordt opgevangen. Heus, dat kan allemaal zonder moeite en het kost niets. „Men" heeft het zelf gewoon in de hand om, nu we al zo veel moeten missen, althans nog over het zo onmisbare water te kunnen blijven beschikken. Maar dan moet „men" er ook iets voor doen! Ik doe in het eigen be lang van de bevolking nogmaals een zeer dringend beroep op haar alge meen medewerken tot waterbe sparing. Voedselgebrek in Zuidelijk Nederland Een medewerker van radio Londen seint uit Nederland het volgende: Meer dan 2 millioen burgers in het bevrijde deel van Nederland moeten op het ogenblik van rantsoenen le ven, die nauwelijks voldoende zijn voor de normale levensbehoeften. Dit is gedeeltelijk te wijten aan het te kort aan plaatselijke voorraden en transportmiddelen. Militaire autori teiten houden zich nu met het vraag stuk bezig en men meent, dat er met Kerstmis misschien verbetering in de toestand zal komen. Jongetje verdronken te Groningen Uit het verbindingskanaal te Gro ningen is het lijk opgehaald van het vierjarig jongetje Simon Staal uit Haren, dat sedert 3 October werd ver mist. Het kind is vermoedelijk spé- lenderwijze te water geraakt. Naar Exchange Telegraph uit Brussel meldt, heeft minister-presi dent Pierlot voor de radio het woord gevoerd over de bloedige incidenten van Zaterdag j.1. in de straten van Brussel, Hij begon met te verklaren, dat er geen doden te betreuren zijn. Wel werden 45 bètogers en 15 politieman nen gewond. Niet de politie, zo zeide hij, is met schieten begonnen. In tegendeel, het bloedige verloop der betoging is te wijten aan het feit, dat demonstranten een handgranaat geworpen hebben naar een auto met gendarmes. Een gendarme raapte de handgranaat op en* slingerde hem naar de menigte terug, waardoor verscheidene betogers gewond wer den. De menigte antwoordde toen met schoten op de gendarmes, waar op deze van hun kant het vuur openden. Pierlot deelde mede. dat het aantal betogers circa 1000 heeft bedragen, Men wilde het uitbreiden der be toging verhinderen. Toen de beto gers de politiemannen op twee plaat sen terugdrongen, werden in vracht auto's versterkingen voor de gendar merie aangevoerd. De auto's werden dwars over de straat geplaatst om de betogers de weg te versperren. Hierbij ontsjpnd hei; vermelde haruj,- ove werd tot verdere gebeurtenissen. De Engelse nieuwsdienst meldt uit Brussel, dat de secretaris-generaal van de Belgische communistische partij. Dalemand; in een extra editie van het communistische blad „Dra- peau Rouge" de Belgische patriotten en arbeiders heeft opgeroepen, krach tig uiting te geven aan hun verlan gen, dat het land bevrijd zal worden van een regering, die het voert naar de afgrond en de schande. De oproep draagt als opschriften- „Pierlot geeft zijn politie bevel, op de verzetsgroe pen te schieten" en: „De regering is verantwoordelijk voor het bloedver gieten en moet verdwijnen". Bevolking afwijzend tegen over regering Ten aanzien vkn de toestand in België schrijft de News Chronicle o.a., dat deze steeds slechter wordt en dat de betogingen in de straten van Brussel in het weekeinde een be wijs vormen voor de impopulariteit der regering-Pierlot. Deze regering handhaaft haar gezag door te stey- nen op het opperbevel der geallieer den. Het blad wijst erop. dat de Bel gische regering nooit op grondwet tige wijze gekomen is. Thans wordt het duidelijk, dat een groot gedeelte der bevolking afwijzend staat tegen- iver de regering toegeven, dat de economische moei lijkheden in België tot een politieke anarchie voeren. De zekerste wijze om de aanvoerlinies te waarborgen is een regering aan de macht te laten, die door 'het volk aanvaard wordt. Aan de andere kant mag het opperbevel zich nooit of te nimmer laten manoeuvreren in een toestand waarbij de aanwezigheid der geal lieerde wapens gezag verleent aan een regering, die niet door het Bel gische volk erkend wordt. De News Chronicle stelt voor in deze kritieke toestand twee duigen je doen. n.1.. de regering moet of op een populaire basis opnieuw opge bouwd" worden of door een andere vervangen worden. Oproep tot staking Door pamfletten, die door de bond van vakverenigingen, verspreid wer den, worden, naar Reuter meldt, alle arbeiders in Brussel opgeroepen een algemene staking te beginnen. In verband met de oproep zijn de leden van het trampersoneel, naar Exchange Telegraph meldt, reeds in staking gegaan. Volmachten voor de Belgische regering Naar Reuter uit Brussel meldt, heeft de Belgische Kamer de bijzon dere volmachten voor de regering Pierlot, met 116 tegen 12 stemmen goedgekeurd. 6 afgevaardigden stem- Regeling gestandaardiseerde melk De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis serij deelt mede, dat, ter waarborging van een ongestoorde melkvoorziening voor zieken en voor aanstaande" en jonge moeders bepaalde maatregelen getroffen dienen te worden. In ver band hiermede dient het publiek in de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht de voor de periode van 26 November tot en met 9 December 1944 aangewezen bonnen E. 406 van het inlegvel voor gestan daardiseerde melk voor Donderdag 30 November bij zijn melüiandelaar in te leveren. Op deze bonnen zal per week 51 liter worden afgeleverd De inlevering van noodrantsoen bonnen voor gestandaardiseerde melk dient aldus te geschieden, dat men per week niet meer bonnen bij zijn melkhandelaar inlevert dan overeen komende met het verbruik van een week. Indien men tengevolge van een onjuiste inlevering van bonnen aan het einde van deze twèeweekse periode nog een tegoed bij den melk handelaar heeft, zal hierop na 9 December a.s. niet meer -worden af geleverd. Er is voldoende gestandaardiseerde melk om op de bonnen, overeen komende met het verbruik van een week, binnen de gestelde termijn te leveren. De melkhandel wordt er met na druk op gewezen, dat de bonnen van het publiek moeten worden aangeno men, ook al is de betrokken persoon tot dusverre geen klant geweest. Verlenging aardappelbon De voor de periode van 19 t.rtt. 25 November voor de provincie Zuid- Holland geldig verklaarde bon 298 voor het kopen van 2 kg. aardappelen is verlengd tot en met 2 December. Hetzelfde geldt voor de kinderbon r 39, waarop 1 k.g. aardappelen kan worden gekocht. Ook in de provincies Noord-Holland en Utrecht zijn de daar voor de vo rige periode aangewezen aardappel bonnen verlengd t.m. 2 December. ZAANDAM C. B. Zon. t Op 47-jarige leeftijd overleed ver leden week te Hilversum na een lang durig lijden de heer C. B. Zon, in leven kassier bij de Incasso-Bank, bij kantoor Zaandam. Wijlen de heer Zon interesseerde zich naast zijn drukke werkzaamhe den ook gaarne voor het verenigings werk en was o.a. enige jaren waarne. mend penningmeester van de Zaanse V.V.V. De begrafenis heeft plaats gehad op Dinsdag 28 Nov. 1.1. op de alge mene begraafplaats aan de Zuiddijk. Houtdieven gearresteerd. Maandagavond werd een drietal in woners betrapt" bij hun werkzaamhe den om een „stokie" langs de weg te verzamelen. De mannen werden mee genomen naar het politiebureau aan de Vinkenstraat waar proces-vertaal werd opgemaakt. Hout en gereed schappen werden in beslag genomen. De volgende morgen werden de drie mannen weer naar huis gezonden. Bekendmaking De Inspecteur der Staatsrecherche le klasse Korpscommandant van Po litie te Zaandam, maakt bekend, dat de laatste tijd in deze gemeente per sonen optreden, die onder de bevol king op meerdere wijzen een terreur- toestand scheppen. Zo is het voorge komen, dat onder bedreiging van vuurwapenen woningen werden bin nengedrongen, waarna alle waarde volle voorwerpen werden geroofd. Ook durft men zich onder het mom van ondergro-.dse werkers-fee ver- schuüen, om zodoende het argeloze publiek ontzag in te boezemen en het te dwingen tot het nalaten of ver richten van bepaalde handelingen. Uit alle binnengekomen ambtsbe richten en mededelingen is gebleken, dat hier sprake is van'personen, die zo spoedig mogelijk onschadelijk die nen te worden gemaakt. Het publiek wordt dan ook in ieders belang aan geraden, om alle voorkomende geval len direct te melden bij de politie, opdat het optreden van deze elemen ten kan worden voorkomen. Een aldus ontstane terreurtoestand mag niet worden geduld en hiertegen dient snel en krachtig te worden op getreden. Vier jubilea bij de N.V. Polak an Schwarz's. Het was dezer dagen een bijzondere dag voor de N.V. Polak en Schwarz's Essencefabrieken. Er waren n.1. 4 per sonen, die hun 35-jarig jubileum vier den. Het waren de heren: J. Jacob.,, C. Reek, P. Wals en P. Zonderland, inpakkers en magazijn-bedienden. De jubilarissen werden toegespro ken door deh Directeur, den heer C. C. Brummer, die hun de medailles van de N.V. met bijbehorende oor konden alsmede een enveloppe met inhoud overhandigde. Namens het personeel spraken de heren J. Mey en D. v. d. Lingen, die cadeaux en bloemen aanboden. Verder voerden het woord de heer F. Bleyenberg Sr., die op humoristi sche wijze enkele voorvallen uit de loopbaan van de jubilarissen ver meldde en de heer K. Woudt, die hen in dichtvorm toesprak. De jubilarissen dankten hierna Di rectie en collega's, waarna men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. St. Nicolaasfeest Evenals vorig jaar organiseert het „Zaandams Jongens-comité" ook nu weer een St. flicolaasfeest en wel op Saterdag 2 Dec.' a.s. des middags om twee uür in „Ons Huis". De Sint ver schijnt om 1.45 uur op het balcon van „Ons Huis", waar de kinderen hem kunnen toezingen. Om 4 uur maakt de Sint met z"h gevolg een rondrit door de stad langs de vol gende route: Ged. Gracht, Rusten burg, Hogendijk, Dam, Westzijde, Nieuwe Brug Oostzijde, Dam, Czaar Peterstraat, Czarinastraat, Houtha venkade. De kinderen van 4 t.m. 12 jaar, die zich hebben laten inschrij ven, hebben gratis toegang. De gewijzigde vuilnisophaaldienst. Sedert Maandag l.i, is de vuilnisop haaldienst, met zoveel toewijding en toenemende outillage jarenlang door de gemeente verzorgd, grotendeels in particuliere handen overgegaan, nu de grote auto's niet meer kunnen voorrijden. Zoals bekend, heeft de „Reiniging" in de stad een aantal plaatsen aange wezen. waar men bij behoefte zijn vuilnisemmertje kan komen leegstor- ten. Vooral de dichtstbijwonenden hebben van stonde af aan een dank baar en druk gebruik gemaakt van deze gelegenheid en menigeen sleepte in arren moede zijn emmertje der waarts. Daarnaast is een particuliere op haaldienst te voorschijn gekomen, welke a raison van 15 ets. per keer uw vuilnisemmer ophaalt en geleegd thuis bezorgt. Dit nieuwe zaakje loopt reeds geweldig en de haridige onder nemers hadden druk rijwerk, waarbij de jeugd natuurlijk gaarne een hand je hielp; want daarvoor was het een nieuwtje I Zelfs autopeds deden dienst bij deze gewijzigde vuilnisinzameling. Al met al mogen wij met deze gang van zaken tevreden zijn, want het voorkomt tenminste, dat zeer vele em mertjes clandestien in de Zaan of in andere binnenwateren en op dempen terecht komen, wat voor de algemene hygiëne nu niet Juist bevorderlijk, kan Gevonden voorwerpen. Twee portemonnaie's met inhc," »twee damesschoenen (enkelingfJ twee herenhoeden, twee petten.-? vulpen, een stel riemen, een rijwiel' met inhoud, een sok, een paar *r ten, een overgordijn, een klos gaj een ceintuur, een bril, een paar hei handschoenen, enkele wanten handschoenen. 1 Wanhopig stond een vrouwtje N Een wclgedanen man: „Mijn jongste kind heeft Tip i Help mii aan iets, als 't kan!' "«I De boer een hoofd groter dan zit Keek haar eens pellend aan: -< 1 ..Wat extra's voor je zieke kuj^t. Wel ja, dat zal wel gaan. Boter? Eén pond? Is dat nvimerÜ Dan ben je even klaar. -en. j Betaal me 50 piek en geef jein- Me heel Je bonkaart maar! Tan-4 zal En bevende voldeed de vrouw rujt Aan deze wrede eis. t nt Haar zieke kind moest nodig (de l Zij zelf was van 'de "wijs.. en i De boer nam met een sluwe grijjrG Haar schaam'le schatten aan En dacht: Ik heb vandaag weerv-j Een „mooie zaak" gedaan. O, waarom sprong een blil Niet uit Uw hemel. Heer, En sloeg .dien laffen bloedzuiger Eens en voor eeuwig neer?^ JM Sportbeoefening kan Veer doorga Naar wij vernemen kunnen* sportverenigingen weer gebruik V ken van de sportvelden, wat du- vens zoveel betekent, dat de spa oefening weer doorgang kan vir Alleen de spelende leder, kunnen ter toegang tot de velden verkr publiek mag niet worden toege zelfs ook geen leden, die niet plan zijn aan een bepaalde wedstj of oefengelegenhèid deel te nem De gelegenheid is dus thans w epen voor de sportverenigingen onderlinge krachtmetingen te h den. Waarschuwing. In de nacht van Vrijdag op terdag zijn in onze gemeente 40 ba zout gestolen Aangezien alle k bestaat, dat dit zout in de zwe handel terechtkomt, wordt het Z? damse publiek dringend gewi schuwd hiervan niet te kopen, s gezien dit zout vergiftigd is en halve gevaarlijk voor de consum] KOOG AAN DE ZAj Teraardebestelling van wijleq:, P. van Mever. Onder grote belangstelling Wj Zaterdagmiddag het stoffelijk o\ schot van wijlen den heer P. 4j Mever aan de schoot der aarde t> vertrouwd. De heer Van Di.< hoofdbestuurder van „VolksonG. wijs", sprak van een gelukkig die van ons- is heengegaan, abt tevreden, opgeruimd en iWl wé lust en -kracht. De heer Van Me de bijna 80-jarige, was een optirr die steeds weer uitkomst zag voor i moeilijkheden, waarvoor wij allen het verenigingsleven geplaatst w> den. Ongetwijfeld ging zijn groof sympathie uit naar het onderv L d* hij eerst gediend heeft' als der.wijzer, later als wethouder Zaandam en ln niet mindere besteedde hij zijn aandacht aa vereniging „Volksonderwijs", voor het „Fonds tot Steun" hij veel gedaan. De heer Dijkstra sprak na Kring zaanstreek: - - Namens het bestuur van „Na sprak de heer Dubbink woorden l»f deelneming en troost. Dank sp-,j Spr. voor alles wat de overleef voor.de lijdende mensheid heeft daan. De heer Flentrop bra herinnering dat de overleder Zaandam een grote persoonlijk is geweest. De oudste zoon, de heer P. A. f( Mever dankte voor de ondervonj belangstelling. Een groot aarft bloemstukken dekte de baar. ,.e „Simson" gaat weer Yurnen. i) Na een zeer lange rustperiode g ..Simson" onder leiding van den ïjvr W. Overliese haar repetities weeri nutten. De oefengelegenheid is thi verplaatst naar „De Waakzai heid". Personalia. Naar wij vernemen is burgem<. ter W. F. Allan met ziekteverlof j< gaan en is burgemeester Vitters Zaandam tot wnd. burgemeester f Koog aan de Zaan benoemd. ZAANDI G. J. Honig 80 jaar. pï Vrijdag 24 November herdacht^ heer Gerrit Jan Honig zijn 8(yc verjaardag. Ter gelegenheid van fa feit had de Zaanlandse Oudheics mer in het koffiehuis „Zaanzidxi een receptie belegd, die zeer <Jdi bezocht was. De heer J. VredencF' Pz. hield een toespraak, waarin jlei tal van bijzonderheden de revue passeren. De heer Honig was alai vankelijk genealoog en heraldicus mede als zodanig verbonden aan f aantal periodieken. Van zijn ht verscheen een uitgebreide studie fs de Zaanse gemeentewapens. Het v. na de stichting van de Oudheiï mer werd de heer Honig benoem<üf t bibliothecaris, een functie die pL, hem met nog veel zorg wordt Tij heerd. In de vroegere jaren sclp^ de heer Honig enkele Zaanse stukken waarvan de ..Bloem Zaandijk" (1884) na zoveel nog als een typisch voorbeeld, vi naverteld. Ongetwijfeld zijn de vj; zaamheden van den heer Honig omvattend geweest. Ook van hd hand werden zijn verdiensten eerder geapprecieerd met de bef ming tot Ridder 3e kl. der Orde f Sint Stanislaw en tot Ridder in Orde van Oranje-Nassau. WESTZ^bc Burgerlijke Stand Geboren: Dirk. z. v. J. J. Swar M. van Duyn: Klazlna, d. v. J. en L. Havik: Lida. d. v. G. C. Ha en L. van 't Veer: Piet Hein. z. Graauw en G. Slffels: Grietje. B. Sikkes en A. Winter; Roelof. R. Sluia en E. J. Stolk:Guurtje lm derika. d. v. A. Koning: CathsL' Maria. d. v. P. Gaal en G. J ZuSC?' vaart: Pleter Jan, z. v. J. Kalf ef T. Schönthaler. dc Gehuwd: Simon Kat en-Maartjejtei Ham: Machiel Onos en Maria man. Overleden: Jozijntje Klootwijk; v. Beerd Dijkhuizen: Christlna huljs, eohtgen. v. J. P. Smit. 50-jarige echtvereniging. BCI Woensdag 29 November dacht het echtpaar Pieter v. d. en Trijntje v. d. Blom—v. d. WL Weiver alhier, de da? dat het 50™ geleden in het huwelijksbootje st Hoofdredacteur: H. ïl. C. Schrqfd. A'dam. Rayonredacteuren: J. Gif Enkhulzen; J. Broersen. Hoorn; A.J Ai Kampen. Den Helder; M. Kuiper. S.»tl gen en Langedijk: D. Klomp, maar: W. Harwijnen Koog ad ZJldet J. Belterman. Beverwijk. t Verantw. voor de adverten/p^p Ragetlle, Koog a.d. Zaan. jjrI Drukker: N.V. ..De Arbte>«/r 1

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1