DAGBLAD VOOR Duitse troepen overschrijden straatweg Luik-Arlon Nieuwe wapens De toestand in het westen noemt Engeland zeer ernstig Brede gaping in Geallieerde Front Twintigduizend gevangenen binnengebracht In Scheldemond zes schepen verryetigd Persstemmen over het Duitse tegenoffensief De strijd in Griekenland De strijd neemt nog niet af In Italië nieuwe hevige gevechten ontbrand Duitsers superieur aan hun tegenstanders Amerikaanse druk wordt steeds zwakker Korte gevechten bij Nijmegen Verklaring van Leon Degrelle Eenheid en verdeeld heid der geallieerden Duitse operaties verlopen goed Bescherming van schuldenaren Vereenvoudiging van de Rechtspleging De verschijning met de feestdagen Nieuwe bonni Bon voor spijsa aangewezen i HOOFDREDACTEUR H. M. C. SCHRODER. Tijdelijke redactiebureaux N. V. „DE ARBEIDERSPERS", HEKELVELD 15, AMSTERDAM-C. TELEFOON 38811, TOESTEL 58. Z.A I tKUACiJ li UbOtMtJfcK IYA4 146ste JAARGANG NÖ7 7TS NOORD-HOLLAND Verschijnt voorlopig Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Uitgave Dagblad voor Noord-Holland N.\ Alkmaar Voordam C 9. Bureaux te Alkmaar, Den Helder, Schag Hoorn, Beverwijk, Koog a.d. Zaan. Losse nummers 5 cent Postabonné's die In deze omstandigheden nu lijk te bereiken zijn, kunnen wij hun t| thans niet toezenden. Zij kunnen dit vragen bij de verschillende bureaux In „de Deutsche Zeitung i. d Niederlanden" geeft Hans Her tel een belangrijke ^schouwing over de toekomst der nieuwe wapens. Hij schrijft voordat het Duitse offensief begon: „Door leidende mannen van het Duitse Rijk is herhaaldelijk het komende gebruik van nieuwe wapens aangekondigd. Sedert dien zijn er trouwens ook al enige in gebruik genomen. De V. 1, de V 2, de éénmanstorpedo, nieuw stormgeschut eri een nieuw pantsertype, benevens verschei dene wapens voor de korte af stand, zoals b.v. Pantserschrik en Pantservuist, waaruit blijkt,-dat de nieuwe bewapening der Duit se Weermacht zich aan het vol trekken is. Daarnaast echter is een reeks nieuwe wapens bezig te ontstaan. Het grootste deel daar van bevindt zich reeds in het stadium van seriebouw, andere zijn gereed, wat hun constructie betrèft. Het spreekt vanzelf, dat over deze wapens niets in het open baar kan worden gezegd. Te juister tijd zal men het gebruik en het resultaat van de te ver wachten nieuwe wapens uit het' weermachtsbericht vernemen en de vijand zal dan ervaren, dat de aankondiging ervan het te gendeel van holle propaganda is geweest aldus Hans Hertel in de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden." Des te meer, zo gaat hij voort, is het noodzake lijk, dat het Duitse volk zich ten aanzien, der nieuwe wapenen juiste voorstelingen maakt. Wat betreft de zwartgalligen, die heel niet geloven aan komende nieu we wapens, kan men overgaan tot de orde van de dag. Het zijn mensen, die aan niets geloven en aan alles twijfelen, vóór alles echter aan zichzelf. Wij zullen de oorlog winnen niet dóór, maar ondanks hen. Dat wij met nieuwe wapeijs zul len komen, staat buiten elke twijfel. Elk daarvan is technisch een stap vooruit en enige er van zullen zonder meer een sensatio nele evolutie van de wapentech niek brengen. Hoe juist debe bewe ring is, zal bij het gebruik er van blijken. De pessimisten zullen dan door de feiten worden bekeerd. Aan de andere kant staan de übèroptimisten. Zij geloven, dat bij het aanstaande gebruik onzer nieuwe wapens de voor ons gun stige beslissing van de oorlog als 't ware <5p commando zal vallen. Zoals vanzelf spreekt, zullen de nieuwe wapens onze overwinning aanzienlijk dichterbij brengen, doch de beslissing van de oorlog ligt nooit alleen in een wapen, ook niet in een superieur wapen. Indien dat het geval ware, zou den de Anglo-Amerikanen deze oorlog al lang moeten hebben gewonnen. Zij hadden in de laat ste jaren steeds de heerschappij in de lucht en sedert het begin van de invasie zijn zij, wat men sen en materiaal betreft in het westen ondubbelzinnig sterker geweest dan wij. Niettemin heb ben zij de nederlaag van het rijk niet kunnen bewerkstelligen, evenmin als de Bolsjewisten met hun ongeëvenaard gebruik van mensen en materiaal. En wan neer wij naar de oorzaken van die feiten speuren, dan vinden wij die niet bij de wapens, maar bij de mensen. De heer van het slagveld is niet het wapen, zelfs niet het al lerbeste, maar de soldaat, hij is het, dié aan het wapen zijn be langrijkheid geeft en het beste wapen verliest zijn betekenis in handen van een lafaard, die te genover een dapperen soldaat staat. Bij gelijkwaardige bewape ning overwint de dapperste. Het komt dus in de eerste, instantie aan op den soldaat en pas in de tweede plaats op de wapens. Wanneer men deze prlncipi- eele vaststelling toepast op Duitslands ogenblikkelijke posi tie, dan vindt men haar op nieuw bevestigd. Onze nieuwe wapens zullen tenslotte slechts daarom in gebruik komen, omdat onze soldaten aan het front ook zonder die nieuwe wapens stand houden en daardoor de productie ervan mogelijk maken. Tegelij kertijd werken onze arbeiders in de bewapeningsindustrie ondanks de vijandelijke luchttërreur, voort en daardoor bewijzen ook zij, dat de mens in staat is, om een ma teriële inferioriteit te compen seren. Het komt aan op den man. Met dappere, hard werkende ar beiders vervaardigen wij nieuwe wapens, dappere soldaten vechten voor'de tijdwinst, die wij nodig hebben, tot het ogenblik, dat de nieuwe wapens zullen worden in gezet. Wanneer de nieuwe wapens in gebruik komen, lopen ze niet van zelf naar het front, in elk geval niet uit zichzelf en evenmin doen zij daar iets uit zichzelf. Daar voor zijn weer soldaten nodig. Zo wij ons van de nieuwe wapens een bijzonder resultaat voorstel len, dan is dit daarom, dat de Duitse soldaat nog steeds aan alle fronten heeft bewezen, su perieur te zijn aan zijn tegen standers. Soldaten, die, vergeleken bij den vijand, met slechtere be wapening niet capituleerden, zul len met betere wapens onvoor waardelijk overwinnen. Daarom mogen wij van de komende nieu we bewapening met recht een wending in de oorlog verwach ten, doch deze komt niet vanzelf. Wij moeten thans zonder betere wapens standhouden en dan straks met de nieuwe wapens, nog eenmaal hard vechten. Deze phase verkorten, kunnen wij slechts, als een ieder op zijn plaats fanatiek vecht en koorts achtig werkt." Uit het Hoofdkwartier van den Führer maakt het Opperbevel der Weermacht op 21 Dec. bekend: „In dc winterslag in België werd gisteren ver achter het front dc Amerikaanse bezetting van _de Schnee-Eifel vernietig!» of gevangen genomen. Zevenduizend Amerikanen geraakten in gevangenschap. Aan het voorste aanvalsfront zijn onze troepen de Ardennen binnengedron gen en hebben zij de grote weg I.uik- Bastogne-Arlon over een breed front overschreden. Naar de Maas aftrek kende vijandelijke ravitailleringsco- lonnes werden door Duitse tanks in gehaald en onder de voet gelopen, vers aangevoerde Ynerika a nse for maties in afzonderlijke groepen uit eengeslagen, zonder dat zij er in slaagden onze opmars op te houden. Het aantal gevangenen heeft de 20.000 overschreden. In de gevechten van gisteren werden 43 tanks en ge pantserde voertuigen en 50 stukken geschut buitgemaakt, 136 tanks wer den vernield. Op de bestaande brandpunten van de afweerstrijd aan het Westelijke front zette de vijand zijn aanvallen met geringere strijdkrachten zonder succes voort. Zware afweergevechten ontsponnen zich alleen in het gebied ten noordwesten van Bitsch. Het lange-afstandsvuur op Londen en Antwerpen duurt voort. Door zee- strijdmiddelen der marine zijn in de mond van' de Schelde zes grote vijan delij ke ravitailleeringsvrachtschépen met een gezamenlijke inhoud van meer dan 30.000 ton tot zinken ge bracht. In- midden-Italië leidde de vijand gisteren zijn grote aanval' ten poorden van Faenza in met een trommelvuur van 100.000 schoten van elk kaliber op een frontbreedte van 10 kilometer. In weerwil van dit zware vuur had hij des avonds onze dapper strijdende troepen slechts ongeveer 2 k.m. terug gedrongen. Noordoostelijk van de stad stortten de vijandelijke aanval len reeds voor onze stellingen ineen. In het gebied van Bagnacavallo on dernamen de Canadese formaties, die zware verliezen hadden geleden, giste ren slechts plaatselijke aanvallen, die op een kleine penetratie na bloedig werden afgeslagen. De Balkanstrijd Op de Balkan duren de bewegingen onzer troepen voort, deels onder het breken van hevige vijandelijke tegen stand. In Hongarije gingen de Sowjets tussen Plattenmeer en Donau met sterke strijdkrachten en met steun vap talrijke slagvliegtu'gen tot de aanval over Verbitterde gevechten worden hier geleverd. Tussen de Do- na ubocht en de zuidgrens van Slo wakije werd de vijandelijke druk sterker. Aan de rivier de Eipel, aan de westelijke hellingen van het Ma- tragebergte en aan weerszijden van de Boven-Sajo vingen onze troepen de aanvallen van vijandelijke forma ties na zware gevechten op. In het gebied zuidelijk en noordoostelijk van Kaschau mislukten herhaalde sowjetaanvallen Bij de afweer van vijandelijke luchtaanvallen boven de noordelijke en de zuidelijke sector van het oos telijke front werden gisteren 31 Sowjetvliegtuigen neergehaald, waar van 14 door nachtjagers. Amerikaanse terreurvliegtuigen lie ten gisteren overdag bommen vallen op plaatsen in het. zuiden en het zuidoosten van Duitsland." De Londense correspondent van „Dagens Nyheter" meldt, dat de tot dusver behaalde successen van het Duitse tegenoffensief in brede En gelse kringen een drastische wijziging hebben gebracht in de mening aan gaande de militaire weerstandskracht van Duitsland. De correspondent van „Stockholms Tidr.ingen" meldt, dat men zich te Londen Woensdagavond geen duidelijke voorstelling kon ma ken van de toestand aan het Duitse penetratiefront in de Ardennen. Het materiaal omtrent het Duitse offen sief, waarover de Londense pers be schik, is uiterst gering. Het feit, dat de persconferentie van het geallieer de hoofdkwartier Woensdag voor het eerst wegens gebrek aan nipuws is afgelast, heeft aanleiding gegeven tot. de wildste geruchten. Men heeft te Londen de indruk, dat het Duitse offensief niet aan kracht heeft in geboet. De correspondent van „United Press" bij het eerste Amerikaanse leger noemt de positie der aangeval len Amerikaanse troepen moeilijk. „De wet van het handelen ligt weer bij de Duitse leiding", zo schrijft de „Völkischer Beobachter". Twee jaar lang heeft in feite de vijand deze wet aan zich getrokken. De gevech ten werden ingevoerd, waar en wan neer hij wilde. Duitsland heeft zich niet kleinmoedig gebogen voor deze harde dwang, het is door deze voort durende dwang ook nooit verward. Daarvoor bestaat geen beter bewijs, dan dat de troepen de verdediging meestal in tegenaanval voerden. Te rugziende kan men zeggen, dat Duitsland onder de druk van een dergelijke positie geen grove fouten heeft gemaakt, althans geen van be slissende draagwijdte. Het zwijgen van het Duitse opper bevel aangaande de bereikte stellin gen vormt een onderdeel van de gro te geheimhouding, die de waarborgen van het succes in zich draagt. Doch ook zonder dat men nadere bijzon derheden kent, is er het feit, dat het militaire initiatief naar de Duitsers is teruggekeerd, aan wier handen het het in December 1942 was ontglipt. Men kan er zeker van zijn, dat gene raal Eisenhower alles zal doen om -het grote voordeel van het initiatief weer aan de Duitsers te. ontnemen. Het gaat in deze slag nauwelijks om steden en rivieren, zelfs niet om het lot van divisies en legers, het gaat er in de eerste plaats om, wie in de ko mende weken op het Westeuropese oorlogstoneel de wet van het hande len mag vaststellen^ Nog geen bijzonderheden over het Duitse tegenoffensief Nadere bijzonderheden omtrent de tot dusver bereikte resultaten van het Duitse winteroffensief in de Arden nen worden ook vandaag nog niet gemeld. Het Internationale Informa- tionsbüro verneemt slechts, dat tij dens het verdere verloop der acties ook gisteren talrijke gevangenen wer den gemaakt, die voor het grootste deel verrast werden door het tempo van de Duitse opmars. In het Duitse gevechtsterrein van Aken verflauwde de Amerikaanse activiteit verder, klaarblijkelijk een aanwijzing, dat de opperbevelhebber van het eerste Amerikaanse leger, generaal Hodges, zich gedwongen heeft gezien alle beschikbare reserves hier weg te trekken en deze- tegen de Duitse aanval in de strijd te bren gen. Ook het derde Amerikaanse le ger van generaal Patton is uit het Saarfront met sterke delen van zijn formaties naar het noordoosten ge zwenkt ten einde zich tegenover de linkerflank van de Duitse stootwig te plaatsen. Als gevolg daarvan ontston den ook daar slechts geringe ge-- vechlsacties van plaatselijke beteke nis in het voorterrein van de West- wan. Levendiger was de activiteit van het zevende Amerikaanse leger in de Weissenburger Senke en van de Franse soldenierstroepen in de Op- per-Elzas. Ook hier ontstonden geen positieverschuivingen van betekenis. De Japanse houding De woordvoerder der regering heeft Woensdag tegenover buiten landse persvertegenwoordigers ver klaard. dat het nieuwe Duitse offen sief aan het westelijke front het beeld van de oorlog op beslissende wijze kan beïnvloedea Duitsland heeft door dit nieuwe bewijs van zijn gevechtskracht getoond, dat het cie toestand meester is en voornemens is in elk geval de stichting van een- nieuwe ordening in Europa, de vrede en de veiligheid in elk geval tot stand te brengen. De Japanse bladen schrijven: Het ligt voor de hand. dat de Duitse doorbraak ook tijdwinst voor Japan betekent. Daarom moet de gelegen heid van het Duitse offensief benut worden om ook in Oosb-Azië de voor waarden voor de overwinning te scheppen. Geheime clausule in het Frans Sowjetrussische verdrag Volgens verklaringek van officieele kringen te Parijs, bevat het Frans- Sowjetrussische pact een geheime clausule, waarin beide partijen zich verplichten elkander te steunen bij het sluiten van de vrede om Duits land te dwingen tot het afstaan van gebieden, zowel in het oosten als in het westen, aldus iheldt „Associated Press" uit de Franse hoofdstad. Kerstreces van het Lagerhuis Eden heeft, naar Reuter meldt, in het Lagerhuis het Voorstel ingediend, dat het Huis van Donderdag tot 16 Januari op reces zou gaan. Hij ver klaarde, dat maatregelen genomen zijn om het parlement in zo kort mogelijke tijd bijeen te roepen, inge val dit nodig mocht zijn. De berichten over een afnemen van de strijd in Griekenland worden niet bevestigd. Naar „Radio Londen" meldt, hebben de strijdkrachten van de Elas het hoofdkwartvan de Britse luchtmacht ten noordoosteh van Athene stormenderhand ver- overd. De Britse troepen, die ter ont zetting waren uitgerukt, kwamen te laat om het hoofdkwartier nog te redden. Zij konden echter het groot ste deel van het garnizoen in veilig heid brengen. Lord Cvanborne heeft in het Lager huis verklaard, -v zo meldt de zender van Cairo dat Groot-Brittannië eerst na overeenstemming te hebben bereikt met de Verenigde Staten en Sowjet-Rusland troepen naar Grie kenland heeft gezonden. De Britse troepen in Griekenland hebben tot taak. zorg te dragen voor de instand houding der orde en.de ravitaillering der bevolking. De toestand in Grie kenland vormt een nieuw voorbeeld voor de moeilijkheden, waartegenover de geallieerden in Europa staan. Inzake 'de aankondiging ener nieu we rede van Churchill over de toe stand in Griekenland merkt men in Berlijnse politieke kringen op. dat Churchill op die manier binnen 14 dagen driemaal voor het Lagerhuis over hetzelfde onderwerp spreekt. Hieruit kan men opmaken, hoe ern stig- de crisis is, waarin de Engelse politiek docr de Griekse burgeroorlog is verzeild geraakt. Het verloop van deze crisis heeft drie resultaten opgeleverd: Het is aan het licht getreden, dat de Sowjet-Unie, zonder in "het alge meen officieel een standpunt tegen over de Griekse kwestie te bepalerT, in het enige land. dat op de Balkan onder Engelse invloed staat, een uit gebreide organisatie heeft ontwikkeld en deze tot de strijd tegen Engeland gebruikt. Het is gebleken, dat de Engelse tegenactie, die bestaat in het onder steunen van de regering-Papandreoe met geweld van wapenen, ondanks alle inspanningen haar wil niet weet door te zetten, doch slechts leidt tot een verlenging van de Griekse bur geroorlog. Thans is bewezen, dat Churchill met deze actie op een uiterst heftige tegenstand in Engeland zelf is ge stuit doordat alle pro-bolsjewistische krachten in Engeland het geval Grie kenland proberen te gebruiken om de Britse regering nog sterker dan tot dusver vast. te leggen op he.t beginsel der voortdurende capitulatie voor de Sowjet-Russische eisen en belangen in de Europese politiek. Het communiqué van generaal Scobie luidt, dat de Britse troepen nog steeds de haarden van verzet der Elas-formaties langs de weg Athene Faliron zuiveren. Voorts zijn^opera- ties begonnen om het hoofdkwartier van de Britse luchtmacht te ontzet ten. Deze operaties worden voortge zet. Het in Volo gestationneerde' gar- nizqen kon zonder incidenten ontbo den worden. In Saloniki en Patras is de toestand onveranderd. Papandreoe had hedenochtend nog steeds geen antwoord ontvangen van den Grieksen koning op zijn tele gram, waarin hij de proclamatie van een regentschap voorstelde. De toestand in Griekenland wordt steeds verwarder. Reuter meldt uit Athene, dat in Epirus vijandelijk heden zijn uitgebroken tussen strijd krachten der Elas en de rechtervleu gel van de Edestroepen van generaal Zervas. pit bericht is van Britse zijde nog niet bevestigd, zo meldt Reuter verder. Het is echter bekend, dat ster ke Elas-formaties sedert het begin der gevechten zijn geconcentreerd aan de grenzen van het Edesgebied. Frontenoverzicht De bekendp Vlaamse professor der universiteit te Gent, dr. Frans Daels, is. naar gemeld wordt, door bolsje wieken vermoord. Martin Hallensleben: De militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallensleben, schrijft: Voor het eerst sedert de aanvang van hun offensief, hebben de Duitsers de sluier opgelicht, die over de sterkte van de formaties, welke zich in de aanval bevinden, gespreid lag. Uit het feit, dat het jongste Duitse Weermachtsbericht van „legers" spreekt, die van de diepte van het achterwaartse gebied uit naar voren zijn- gekomen, valt af te leiden, dat de Duitse onderneming, wat stootkracht aan gaat, alles overtreft, wat men aanvankelijk ook maar koin vermoeden. Deze opvatting wordt bevestigd door het feit, dat de Duitse formaties door een brede gaping in het front het ge bied binnentrekken, dat tot voor kort nog beschouwd werd als Anglo- Amerikaans achterland. .Eisenhower heeft onmiddellijk naar de plaatsen, die hij het meest bedreigd achtte, bijeengezochte reserves gezonden. Deze hebben evenwel niets meer kun nen veranderen aan de verdere ont wikkeling van het Duitse offensief. Zij werden voor het grootste deel. vooral dank zij de nieuwe Duitse strijdmiddelen voor de gevechten op korte afstand, uiteengeslagen of ver nietigd. De van Duitse zijde Woens dag officieel medegedeelde cijfers om trent het aantal gevangenen zullen bovendien waarschijnlijk slechts een eerste telling vertegenwoordigen, daar de Duitse operaties een uitgestrekt gebied omvatten. Het valt echter vooral op, hoe buitengewoon de Duit sers superieur zijn aan hun tegen standers wat betreft beweeglijkheid en vuurkracht der formaties. Dit feit moet des te opmerkelijker geacht worden, daar de uitrusting der Ameri kaanse en Britse divisies zoals bekend uiterst modern is. Dat de Duitsers in technisch opzicht achterstand heb ben ingehaald en in staat ronden zijn een gelijkwaardige uitrusting te plaat sen tegenover die van den tegenstan der, was een vermoeden, dat de laat ste maanden door bepaalde verschijn selen voortdurend versterkt was, doch waarover wat de rechtstreekse operatieve uitwerking betrof tot dusver elk concreet bewijs ontbrak. Het huidige offensief, waarvan de eerste faze zich nog ontwikkelt, levert dit bewijs. Het Duitse succes wordt slechts be grijpelijk door twee factoren: ten eerste, door de verrassende nume rieke sterkte, waarmede de Duitsers thans, na maanden van buitengewone terughoudendheid, plotseling op het slagveld verschijnen, en ten tweede door het feit, dat de nieuwe bewapen ning der opererende Duitse legers de Duitse leiding een nieuwe tactiek mogelijk heeft gemaakt, die gebaseerd is op de gevechtservaringen der beide laatste oorlogsjaren en hier voor het eerst in grote omvang in de practijk beproefd wordt. Men zal zich dan ook nauwelijks vergissen, wanneer men aanneemt, dat de impulsen, die van deze actie uitgaan, zich in alle oor logssectoren zullen doen gevoelen. Een belangrijk voordeel is voor de Duitse leiding ook gelegen in het feit, dat de zich in het offensief bevinden de formaties in de beweeglijk gelever de afzonderlijke gevechten in een ter rein opereren, waarmede het grootste deel der officieren en manschappen door een jarenlang verblijf goed- ver trouwd zijn. De Duitsers zijn dus in staat, op grond van eigen gevechts ervaringen in deze gebieden in 1940, alle mogelijkheden, welke snelle ver anderingen in de situatie opleveren, te hunnen gunste te benutten. Eisenhower zal ongetwijfeld alles ln het werk stellen om oj^ doeltref fende wijze het hoofd te bieden aan 'de ten dele uiterst dreigend schijnen de positie van zijn troepen. Het zal tot buitengewoon hevige gevechten moeten komen. De gevechtshandelin gen van dit ogenblik kunnen slechts als een voorspel beschouwd worden. Men kan thans echter wel reeds het effect, dat een dergelijk offensief op de gehele toestand aan het westelijk front heeft, als vaststaand beschou wen. De Duitse afweerformaties aan de overige, sta'tionnair gebleven front sectoren wijken nergens op noemens waardige wijze, doch leggen zelfs voor het grootste deel zelf groter activiteit aan de dag. Het wegtrekken van be langrijke formaties uit deze frontsec toren zou dus voor Eisenhower op zijn minst uiterst gewaagd zijn. Belang wekkend is het ook, dat juist in de frontsectoren, die aan het offensief- gebied grenzen, n.1. in de gevechtsge- bieden van Aken en aan de Saar. de druk der Amerikanen reeds zwakker geworden is. Mist en nevel hulden gisteren het gehele gebied van de winter slag in het westen in een dichte sluier en hinderden de vijande lijke bommenwerpers bij hun aanvallen. De Duitse troepen zet ten hun aanvallen voort en won nen opnieuw terrein. Met betrekking tot het Duitse of fensief in het westen, verneemt het Intern. Informatiebureau nog. dat de Amerikanen'als gevolg hiervan in het gebied van Aken en de Saar de laat ste 48 uur, hun aanvallen in belang rijke mate moesten beperken. Ook is bekend, dat aan deze beide front sectoren in allerijl verscheidene divi sies zijn onttrokken, teneinde zo spoe dig mogelijk in het gebied van het Duitse offensief in de strijd te wer pen. Slechts het zevende Amerikaan se leger kon gisteren zijn hevige aan vallen bij Bitsch en in de Weissen burger Senke voortzetten. Successen van betekenis wist dit. leger echter niet te behalen. Ondanks het strenge nieuwsverbod, dat de Anglo-Amerikaanse opperbe velhebber Eisenhower voor de pers heeft afgekondigd, sijpelt toch zo veel door in de dagbladen van de neutralen, dat de geallieerde pers de toestand met grote angst beschouwt. Zo seint de Londense correspondent van de „Ziiricher „Tagesanzeiger" aan zijn blad, dat de door het Duitse tegenoffensief aan het westelijke front geschapen toestand, in Londen zeer ernstig wordt opgenomen. Het heeft grote indruk gemaakt in mili taire kringen, dat het de Duitsers mogelijk was met zo'n groot gebruik, van eersterangs divisies, tankforma ties, valschermjagers en eskaders ja gers de aanvallen in te leiden. Men was van mening, dat door de onaf gebroken luchtaanvallen, door verlie zen op de slagvelden en door vernie ling der ravitailleringslijnen, ja dooi de ook van Anglo-Amerikaanse offi ciële zijde gemelde vernieling van bewapeningsbedrijven de Duitse re serves waren uitgeput. De beoorde ling van de toestand aan het weste lijke front is thans volkomen gewij- ziged. De „News Chronicle" noemt het bevreemdend, dat de Duitse voor bereidingen voor het offensief voor de Geallieerden verborgen zijn ge bleven. Strijd bij Nijmegen Bij Nijmegen hebben de Duitse troepen vrij zwakke Britse aanvallen ten noorden van Wyler en ten oosten van Riethorst voor hun stellingen afgeslagen. Italiëfront In Italië leefde de artilleriebedrij vigheid van het achtste Britse leger in het gebied van Faenza over een front van tien kilometer, weer in volle hevigheid op. De Britten had den talrijke zware batterijen in stel ling gebracht die het vuur op de Duitse linies in de late avond tot een geweldig trommelvuur opvoerden. Na een urenlange intensieve beschie ting van de Duitse stellingen, begon nen de Canadezen te middernacht een grote aanval vanuit Faenza naar het noorden. Het zwaartepunt van de strijd lag wederom langs de Via Emilia. Na een verbitterde strijd, die verscheidene uren duurde, slaagden de Canadezen erin op enige plaat sen het Duitse hoofdgevechtsterrein binnen te dringen. Zij werden even wel door tegenaanvallen van plaat selijke Duitse reserves opgevangen. Alle penetraties "konden in de loop van hedenmorgen worden afgegren deld en iedere doorbraak naar Lom- bardije kon worden verhinderd. Hongaarse front Op het Hongaarse strijdtoneel te kenen zich tussen het penetratiege- bied ten noorden van de Donauknie en. de streek ten zuiden van Kaschau De staatsvorm der kleine landen In het Belgische blad „L'Avenir" komt vandaag een principiële verkla ring voor van den leider van het Waalse Bevrijdingscomité en com mandant van de ff -divisie Wallonië, Leon Degrelle, over de toekomstige staatsvorm der kleine landen in het Europa van na de oorlog. Op een vraag van een correspondent der Avenir verklaarde Degrelle o.a.: De vraag naar de staatsvorm der weste lijke staten is niet actueel. Eerst moet de overwinning behaald worden. Daarna zal men in een oprechte na- tionaal-socialistische geest van broe derschap middelen en wegen zoeken Om de belangen van de verschillende volksgemeenschappen, waaronder de Waalse 'en Vlaamse, het beste te be hartigen. In een eensgezind Europa zal vooral het handhaven van het eigen karakter van iedere volksge meenschap op de voorgrond staan. Al het andere is een kwestie van vormen en modaliteit, een kwestie van het instrument, dat zich moet aanpassen aan de eisen des tijds. duidelijk drie operatieve plannen der Sowjet-Russen af, n.1. ten noorden van de Donauknie naar het westen door te breken. Het tussen Szeczeny en het Sajodal nog steeds in het Matra- en Bukkgebergte stand hou dende Duitse front te omsingelen en tenslotte ten zuidwesten van Kaschau naar het noorden op te rukken, ten einde de versperring in het oosten van Slowakije in de flank open te breken en hierdoor tegelijkertijd de ten oosten van Kaschau in zware strijd gewikkelde bolsjewistische divi sies te ontlasten. De grootste belang stelling verdienen de zware gevechten tussen de Donauknie en de bosrijke heuvels ten noorden van de rivier de Eipel, waar de Sowjet-Russen sterke pantserformaties in de strijd hebben geworpen, om een doorbraak te forceren. Tussen Szeszeny en het Matragebergte, is de Sowjet-Russische druk over een breed front toegeno men De Duits-Hongaarse stellingen konden évenwei overal worden ge handhaafd. De, Geallieerden zijn het eens in hun vernietigingswil, maar oneens in het positieve. Steden verwoesten en weerloze kinderen met phosphor overgieten, dat kunnen ze samen, doch wanneer de mensen verbrand en de huizen verwoest zouden zijn, zou er niets meer zijn, dat hen ver bond tot gezamenlijke arbeid. Elke „bevrijding" toont hun machteloos heid en onderlinge onenigheid. Het debat over Polen in het Lagerhuis geeft weer nieuwe bewijzen daar van: De Engelsen zijn het onderling niet eens. De regering wil het ooste lijk deel van Polen kan Stalin uit leveren. en een deel van Duitsland aan Polen geven. Neen, zegt de eer ste spreker van Labour, de geallieer den moeten niet gaan spelen met Duits gebied en Duitse bewoners. Een conservatieve afgevaardigde herinnerde er schuchter aan, dat Engeland vroeger aan Polen zekere beloften had gedaan ten aanzien van zijn grenzen. Een andere conserva tief protesteerde, dat men zo maar een stuk Polen aan de Sowjets uit leverde en bovendien nog genoegen nam met een Russische regering in de rest van Polen. De Polen zijn onderling al even verdeeld als de Engelsen, de Poolse emigrantenregering en het comité van Loeblin zijn vuur en water. De Engelse regering is helemaal op Stalins hand. D.w.z. iri Polen, niet in Griekenland. Als de Dardanellen maar onder Engelse contAle blijven, mag de rest van Europa bolsjewis tisch worden. Tegenover het bolsje wisme echter is' er geen vaste lijn. De Amerikaanse regering is het helemaal niet eens met de Engelse plannen om Europa in invloedssferen te verdelen. Churchill spreekt over „grote moeilijkheden" en de moge lijkheid van het mislukken van. de samenwerking der drie geallieerde grote mogendheden. Samen vernielen, dat gaat, samen bouwen, dat niet. De operaties in de Pacific Bij de voortgezette strijd tegen de invasietroepen op de Philippijnen, schoot de Japanse luchtmacht in de nacht van 18 op 19 December de stel lingen op Leyte op verscheidene pun ten in brand. De volgende dag werd voor de kust van Mindoro een lan dingsboot tot'zinken gebracht en aan boord van een andere brand veroor zaakt. Tijdens andere operaties wer den vier torpedoboten in de Soeloe- zee in de grond geboord en een hevige brand op het vijandelijke landings- hoofd veroorzaakt. In de Gamotezee liep een vijandelijke kruiser 19 De cember een bomtreffer op. Op 18 De cember plaatsten Japanse duikboten torpedotreffers op twee transport vaartuigen in de oostelijke Soeloezee. Het tijdstip waarop men van Duitse zijde nauwkeurig'er inlichtin gen over de posities der Duitse aan- valsformaties kan verschaffen is waarschijnlijk niet ver meer, naai de militaire woordvoerder van de Wilhclmstrasse gisteren in antwoord op een vraag verklaarde. De vragen steller wilde weten, waar op het ogenblik de Duitse aanvalfidivisies staan. De militaire woordvoerder voegde aan zijn antwoord toe. dat de Duitse leiding er alle belang bij heeft de sluier der geheimhouding over de Duitse bewegingen en posities ge spreid te houden. In ieder geval staat vast, dat de Duitse operaties goed verlopen. Het Verordeningenblad bevat een besluit van den Secretaris-Generaal van het dep. van Justitie betreffen de bescherming van schuldenaren. Volgens artikel 1 van dit besluit kan de rechter een schuldenaar een of meermalen uitstel verlenen, indien aannemelijk is, dat deze tengevolge van de bijzondere omstandigheden, welke zich tengevolge van de oorlog sedert 10 Mei 1940 hebben voorge daan, niet tijdig aan zijn verplich tingen kan voldoen. In het Verordeningenblad is een besluit van den Secretaris-Generaal van het dep. van'Justitie tót vereen voudiging van de rechtspleging opge nomen. Art. 1 van dit besluit bepaalt: I De Hoge Raad vonnist steeds met drie raadsheren, behalve in zaken, vermeld in artikel 92 van de wet op de rechterlijke organisatie. In deze zaken vonnist de Hoge Raad met zes raadsheren. In artikel 2 wordt bepaald, dat be roep in cassatie niet kan worden in gesteld. Cassatie „in het belang der wet" blijft echter mogelijk. Ons blad zal na 23 Dec. a.s. voor het eerst weer verschijnen op 28 Dec. a.s. Daarna op 30 Dec. 1944 en vervolgens op 4 Januari en 6 Januari 1945. Advertenties en kopij dienen resp. op 27 Dec. en vóór 28 Dec. en op 2 Januari en vóór 4 Ja nuari a.s. op de Administratie fesp. Redactie te Amsterdam aanwezig te zijn. Contrasten op Kerstmis Wij aanschouwen thans de reld twintig eeuwen na de boorte van het kind, dat door ganse mensheid verheven er heiligd werd als symbool vrede, liefde en verdraag: heid, en het behoeft, wa geen overmatige verwonder wekken, dat er in deze d< uren vóór Kerstmis indej donkere urenwank digen gevonden worden, die lijk of verholen bidden: laat mij mijn geloof in U schepping behouden!" Er zijn er zelfs, die verdei en bitter, en zonder hoop, ken over het „faillissement het Christendom en de me: Kerstmis 1944! Arme, geteisterde mens, 1 hij ook staat en wie hij i Zoals de mist een lana? vérhuilen en een konitüe blinkende rivier tot een ven" lijke moordkuil kan maken, de verdwazing over de oge over de zielen gekomen. Het zijn niet de klare kl luiden, die de Kerstdagen afgaan, maar het gegil derS nes en het gedonder der u: springende bommen en grar' De fantasie droomt zie gaarne het Kerstfeest t sneeuw en sterrenhemel. Kerstfeest 1944 wordt o m r door het puin der wereld, b leid door het gekerm de troffenen en gekleurd het rood der slagvelden. Over contrastén gesproke De vrouw van één mijnei nissen werd dezer dagen zi alleen een zéér gevaarlijke 1 operatie kon haar voor het behouden. Heel zijn bek) heid verworven in een lal staan van, met diepe toew opgedane, ervaring en hei liefdevolle eerbied voor het van de mens, had de chiru: dig om zijn hand met zek' te bezielen en zijn mes het der der feilloosheid te doe brengen, en heel zijn men: kracht behoefde dê echtg om de uren, waarin beslist over het zijn of niet zijn vs voor hem dierbaarste levt doorstaan. Maar in d i e z e uren, toen gestreden werd het behoud van een kleirt! senbestaan, vielen door ma lige kogels honderden en nc honderden op de bemoc velden van een waanzinn; worden Europa. Wij gaan Kerstfeest 19; gemoet Het enige lichtpunt wé kaarsen en de olie. voor zovf die nog bezaten, zijn al lang bestaat in de verwachting het 't volgende jaar mis.- beter zal zijn, zoals wij het jaar hoopten, dat het dit ten góede gekeerd zou wezë Wij moeten wat bate 'nog mooie praatjes en ver voorspellingen? het ma wachten, want „wijs is hi zonder wederstreven, gelatë geluk ontzegt, want wat hel heeft gegeven, ontneemt hé zijn heilig recht!" 1 O VT 1 (Plaatselijke wijziging voorbehoudeji) Aangewezen bonnen voor van 23 t.m. 30 Dec. 1944. Elk der bonnen van de N II geeft recht op het kopen Brood: 238 en 239 4 rantsoenq 276, 2 rantsoenen brood o R 18, 3 rantsoenen brood of 250 gram kindermeel of - suiker. Aardappelen: 240, 1 k.g. aarc Vlees: 241, Ij rantsoen vlees Kaas: 242, 100 gram kaas. Op deze bonnen, mag reeds dag 22 Dec. des middags on af worden gekocht, uitgezond en aardappelen. De bonnen sluitend geldig ln de distrib waar de noodkaarten zijn Alle bonnen, met uitzonde die, awarvan voorinlevering geschreven, mogen eerst bi. ring der goederen aan den worden afgegeven. Onge! voorinlevering kan tot misb nadele van het publiek aanle ven. Bij deelneming aan de war' tijden uit de Centrale Keur ten aldaar de volgende hor); den ingeleverdbon 240 appelen: bon 241 voor vleet voor peulvruchten (ln die waar deze bon Is aangewezen venste helft van de groente de" 1ste periode 1945. Nog geldig .blijven tot en Dec.: 295 4 1. (450 gram)'- Tot en met 6 Januari R 10 gram scheerzeep: 206. R 26 versnaperingen: 294 125 gram margarine of 100 gram vet (90 gram) spijsolie; 221, 1 Jam of stroop of 125 gram st 24 rantsoen *lees. In de provincie Noord-Hol de bonnen 278 en R 02 vj noodkaart geldig verklaard kopen van 360 gr. of onge spijsolie. Deze olie kan bij bepaaiq aangewezen winkelers wordt ken, van wie de distributi desverlangd een opgave van zullen verstrekken. De aflev; deze olie zal op verschillend' pen in de loop van Januar den, al naar gelang de voor schikbaar komen. Plaatst nader worden bekend gema neer met de aflevering een zal worden gemaakt. De aandacht van het publ er op gevestigd, dat een l gedeelte van deze olie in neerde staat zal worden a. De kleur is donkerder dan c olie, welke op bon 295 in bep tributiekringen werd verstrt heeft enige bijsmaak, doch min voor de consumptie gq baar. Men dient voor de ine neming goed droge en gereir sen of ander bruikbaar vei materiaal (b.v. een bus) brengen. I Amerika en het Dut tegenoffensief Het huidige Duitse tegeii heeft, naar de „New-Ycr* schrijft, aldus Reuter, me: mogelijkheden in de Ver. S een zware schok gewerkt, i

Heldersche Courant | 1944 | | pagina 1