DAGBLAD VOOR Slag in het Oosten duurt onverminderd voort Een discussie over schuld kwestie ongewenst Enorme veldslag in 't Oosten Bolsjewisten in het offensief op vele plaatsen Herziening der gemeen- schappelijke strategie. Afweersucces in Oost-Pruisen Negen schepen tot zinken gebracht Warschau ontruimd Het voedselprobleem 6 weken geen vervoer voor civiele doeleinden Somber vooruitzicht Verzet van Roosevelt Nieuws in het kort Nieuwe bonnen Zij misten het leven... De bittere weg voor Frankrijk Sctiaal-democra+en en Bonomi Grote verliezen der Bolsjewisten Slagvliegtuigen maken meer dan duizend vluchten Gaan de treinen weer rijden? Vermindering der Amerikaanse aanvallen Bommen op Maagdenburg s°wjet-«4nvallen afgeslagen Duitse offensief streep door de rekening Roosevelts prestige hoofdredacteur h. m. c. schröder. Tijdelijke redactiebureaux n. v. „de arbeiderspers", hekelveld 15, amsterdam-c. telefoon 38811, toestel 58. ZATERDAG 20 JANUARI 1945 147e JAARGANG No. 8 NOORD-HOLLAND Verschijnt voorlopig Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Uitgave Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar Voordam C 9. Bureaus te Alkmaar, Den Helder, Schagen, Hoorn, Beverwijk, Koog a.d. Zaan. Losse nummers 7 cent Postabonné's die In deie omstandigheden moei lijk te bereiken xijn, kunnen röj bun blad thans niet toezenden. Zij kunnen dit aan vragen bij de verschillende bureaux. Hoofdkwartier van den Führer, 18 Jan. (D.N.B.) Het opperbevel der Weermacht deelt mede: „In Hongarije mislukten plaatse lijke aanvallen der bolsjewisten bij de noordelijke rand van het Vertes gebergte en in het Pilisgebergte. De verdedigers van Boedapest weerden zich in verbitterde gevechten om huizen en straten tegen nieuwe he vige aanvallen van den vijand. Op de bestaande brandpunten in het Hongaars-Slowaakse grensgebied ble ven herhaalde vijandelijke aanvallen zonder resultat. Tussen Slowakije en de bovenloop van de Weichsel distancieerden onze troepen zich naar het westen. Daar bij ontwikkelden zich gevechten met den naar Neu-Sandez opdringenden vijand. De slag in de grote bocht van de Weichsel duurt met onverminderde hevigheid voort. Aangevoerde reser ves vingen de vijandelijke aanvals- voorhoeden tussen Krakau en Tschenstochau op. Tschenstochau en Tomasjof vielen na straatgevechten in vijandelijke handen. Tankvoor hoeden der Sowjets drongen door tot in het gebied tussen Litzmann- stadt en de Weichsel. Ook tussen Kielce en de beneden Pilica leve ren onze formaties zware strijd tegen sterke vijandelijke strijd krachten. Een Nedersaksische tank divisie schoot daar op één dag 85 Sowjettanks stuk. In de grote bocht van de Weichsel werd Warschau ontruimd. Noordelijk van de Weichsel kon den de bolsjewisten na het aanvoe ren van nieuwe formaties hun pene traties in weerwil van het hardnek kig verzet onzer troepen in weste lijke en noordelijke richting uitbrei den. Zichenau ging na zware ge vechten verloren. Op de vijfde dag van de afweer- slag in het Oostpruisische grensge bied behaalden onze formaties tegen de stormloop van 35 bolsjewistische infanteriedivisies en talrijke tankbri gades opnieuw een afweersucces. In de dubbele slag noordelijk van Warschau en in het Oost-Pruisische grensgebied, werden gisteren 201 vij andelijke tanks vernield. Daarmede is het aantal gepantserde gevechts wagens, dat in deze beide grote ge- vecntsgebieden in vijf dagen tijd is stukgeschoten, tot 903 gestegen. In het westen ontwikkelden zich in de bij Maaseijck naar het westen vooruitspringende frontboog uit plaat selijke aanvallen levendige gevechten, nadat vrij sterke Engelse formaties in de woonwijken van Paderborn. In de afgelopen nacht ondernamen de Engelsen stoorvluchten boven het westen en het midden van Duitsland. Luchtverdedigingsstrijdkrachten der marine schoten boven Nederland en in de Duitse Bocht elf vijandelijke bommenwerpers neer. Groot-Londen ligt nog steeds onder ons lange-afstandsvuur. In de kustwateren om Engeland en uit het Anglo-Amerikaanse ravi- tailleringsvei keer naar Frankrijk brachten onze duikboten in weerwil van n»ceilijke aanvalsomstand ghe- den negen schepen met een gezamen lijke inhoud van 54.000 ton, waar onder een groot tankschip, tot zin ken. Bovendien werden twee escorte vaartuigen tot zinken gebiacht en drie door torpedo's getroffen. In de afweerslag tussen Weichsel en Narew hebben de Duitse troepen in het kader hunner operaties de puinhopen van Warschau ontruimd, naar Interinf verneemt. De ontrui ming geschiedde volgens plan en zonder door de bolsjewisten te wor den opgemerkt. De nieuwe achter waartse stellingen konden op de flanken doeltreffend beveiligd wor den, zodat vooral uit zuidelijke rich ting ondernomen omsingelingspogin gen der Sowjets bloedig mislukten. Het Italië van den Duce Uit het Italiaanse hoofdkwartier wordt gemeld, dat krachtens een decreet van den Duce in het gebied der Italiaanse socialistische repu bliek alle verbonden van werkgevers en werknemers worden ontbonden. Hun taak en bevoegdheden gaan over op de arbeidsfederatie, die on langs door Mussolini is opgericht en werkgevers en werknemers omvat. Hallensleben over Sowjet- winteroffensief Het grote algemene winteroffen sief der bolsjewieken is naar aantal en uitgestrektheid een aanvalsinspan- ning, die tot dusver haar gelijke niet gehad heeft. De gebeurtenissen op het Oost-Europese strijdtoneel heb ben derhalve een betekenis gekregen, zoals, wat de verdere ontwikkeling van deze tweede wereldoorlog be treft, op het ogenblik alleen nog de gevechtshandelingen bezitten op het Philippijnse eiland Luzon. Hier zo goed als daar is de oorlog in een nieuw en volkomen beslissend sta dium getreden. Met deze inleidende zinnen ken schetst de militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallensleben In aansluiting aan de mededelin- gen gedaan in eeij op 16 DectVber de huidige oorlogstoestand, en hij i 1944 gehouden persconferentie, geeft vervolgtHet grote Sowjetrussische j de secretaris-generaal van het depar- winteroffensief vormt een hechte I tement van landbouw en visserij nog onderneming, die op meer is gericht de volgende uiteenzetting, dan op het winnen van terrein al leen. Het heeft zonder twijfel vooral1 ten doel, het gehele Duitse oostelijke Exchange Telegraph meldt, dat president Roosevelt in de komende samenkomst tussen hem, Churchill en Stalin verzet zal aantekenen te gen alle politieke afspraken buiten .een nieuwe Volkenbond. De Ver. Staten zijn n.1. tegen de politiek der vorming van bloes of belangensferen. Een verder programpunt is de nieu we verdeling van bepaalde bases in de Pacific onder algemeen toezicht van de Ver. Staten. Amerika zal bovendien instemmen met het ver lenen van nieuwe Afrikaanse man daten aan Engeland, doch wil niet, dat deze door Engeland worden ge annexeerd. Ook zal Washington zijn Britten bezetten Saloniki Volgens berichten uit Athene heb ben Britse troepen heden Saloniki bezet. Montevideo wordt geplaagd door een weergaloze hittegolf, zo meldt de omroep van Uruguay. Vrijdag steeg de temperatuur er tot 45 graden Celsius. toestemming geven voor Ruslands de^strijd gebracht waren. Oostelijk en regeling der Poolse kwestie, noordoostelijk van Bastogne, wordt om enkele plaatsen verbitterd ge vochten. Bergjagers der Waffen lf hebben in de Beneden-Vogezen een Amerikaanse gevechtsgroep tijdens een aanval ingesloten en alle uit braak- en ontzetpogingen verijdeld. 'De ook gisteren in het gebied van Hatten hardnekkig aanvallende vij and leed wederom zware verliezen aan mensen en tanks. Op de vergrote bruggenhoofden ten noorden van Straatsburg, werden oostelijk van Hagenau een reeks plaatsen stormen derhand genomen en een kolonel en verscheidene honderden .Amerikanen gevangen genomen. De vijand, die Herrlisheim hevig aanviel en de plaats ook kon binnendringen, ver loor daarbij het gros van zijn aan vallende tanks. In totaal ziin gisteren in de EQzas 57 vijandelijke tanks stukgeschoten. In Midden-Italië. is de gevechtsbe drijvigheid toegenomen. Tussen de Etruskische bergen en het Comac- chiomeer hadden plaatselijke Britse aanvallen geen succes. Bij de zuiveringsgevechten in het gebied Toplice—Seifenberg onder lanvoering van den Hoheren «- und Polizeiführer Alpenland leden de bandieten opnieuw zware verlie zen Er werden meer dan 2300 ge sneuvelde vijanden geteld en 1500 gevangenen en een omvangrijke buit binnengebracht. De aanvallen der Amerikaanse terreur bommenwerpers op noord- en noordwest Duitsland troffen vooral front uiteen te rijten en te ontbin den. Want daartoe dient de dit maal bijna gelijktijdig langs het ge hele front ondernomen aanvalsactie, welker taak slechts kan zijn, een versplintering van de operatieve re serves der Duitsers te verwekken. De Duitse leiding zal verhinderd worden sterke formaties gesloten te doen optreden in die sectoren, waarin het Sowjetrussische opperbevel het voor nemen heeft door te dringen tot aan het strategische resultaat. De bewe gingen, die de Sowjet-legers thans uitvoeren, onderstrepen de juistheid van deze opvatting. De bewegingen der Duitser^ bewijzen aan de andere kant, hoezeer hun leiding zich be wust is, dat zich voor haar in de frontale ontmoeting met de Sowjet- overmacht aan mensen en materiaal niet de kansen kunnen openen, zoals die moeten ontstaan, wanneer de aanvaller zijn strijdkrachten gaat ontplooien. Hier doen zich zelfs de gunstigste mogelijkheden voor om voor den verdediger een actieve keer te bewerkstelligen. In de grote Weichselbocht heeft het offensief het meest terrein kunnen winnen, terwijl het in het Oost-Pruisische grensgebied weinig vorderingen maakt. Wanneer men -bedenkt, dat het Sowjet-opperbevel in de gehele aanvalssector van de Weichselbocht reeds thans 90 divisies infanterie en 15 tankcorpsen heeft opgesteld, dan blijkt duidelijk, dat 'hier het strate gische hoofdgewicht van het winter offensief te zoeken is. Secretaris-Generaal van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken Jean Chauvel, een prominent lid van de Franse verzetsbeweging, is volgens een bericht van .Reuter" uit Parijs, benoemd tot secretaris-gene raal van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. Het doodvonnis tegen Henri Beraud Het doodvonnis, dat het Farijse gerechtshof heeft geveld tegen Henri Beraud, is door De Gaulle gewijzigd in levenslange gevangenisstraf, zo meldt „Radio Londen". De moord op Lord Moyne Het proces tegen de beide Joden Eliaho Hakim uit Beiroet en Eliaho Bensuri uit Tel Aviv, die den Engel sen minister voor het Nabije Oosten, Lord Moyne, hebben vermoord, is gisteren begonnen. Tijdens Ceze conferentie heeft hij medegedeeld, dat hij geen discussie wenst te voeren over de oorzaken van de stagnatie van het voedselvervoer. Hij wees erop, dat er velerlei oor zaken zijn en een discussie daarover zou o.a. schuldkwesties kunnen op werpen, waarmede het volk thans niet gediend is. Spreker wenste destijds ook geen beloften te doen, omdat, zoals hij dit uitdrukkelijk te kennen gaf o.a. een vroege en langdurige vorst alle prog noses zou kunnen logenstraffen. Zo dra zulks verantwoord zou zijn, zou den nadere mededelingen volgen. Sinds 23 December 1944 is er vorst ingetreden en wel op een wijze, dat ondanks afwisselende dooi de situa tie steeds ernstiger is geworden. Ten einde een beter oordeel over de ont stane kritieke situatie te verkrijgen, verdient het aanbeveling de cijfers over het vervoer per schip over het IJsselmeer naar het westen des lands te publiceren. Deze luiden als volgt: 30 Oct.27 Nov 28 Nov.— 3 Dec. 4 Dec.10 Dec. 11 Dec.17 Dec. 18 Dec.24 Dec. 25 Dec.—31 Dec. 1 Jan.7 Jan. 8 Jan.14 Jan. Alle levens middelen ton 6.580 2.317 4.550 3.930 13.206 8.300 4.653 2.202 Waarvan aardappe len, ton 8.580 2.317 3.849 2.563 10.323 6.921 3,397 2.172 Elf weken 45.738 38.122 Van medio September tot 30 Octo- ber was er practisch geen vervoer voor civiele doeleinden mogelijk. De week voor Kerstmis gaf een hoop volle situatie te zien. Voor het eerst werden toen In ruime mate aardap pelen aangevoerd. Iedere kilogram aardappelen, wei;-: irten per week en per hoofd van de bevolking van het westen wi' beschikbaar stellen, eist een aanvoer van rond 4..500 ton per week. Midden Januari kwam de aan voer practisch stil te staan. De conclusie, die hieruit ln het bijzonder voor de aardappelsituatie te trekken is, behoeft derhalve geen nadere toelichting. Van een vermeer dering van dé a'nvoer van dit zo noodzakelijke volksvoedsel zal tijde lijk geen sprake kunnen zijn, terwijl het bij aanhouden van de vorst zelfs de vraag is of dit rantsoen gehand haafd kan worden, hetgeen het be staande grote leed nog zal doen toe nemen. Er moet rekening mede wor den gehouden, dat ook al zou er een einde aan de vorstperiode komen, de stagnatie minstens enige weken blijft aanhouden, voordat er van verbete ring in de consumptiecentra sprake zal zijn. De smalle kanalen, wijken en mon den, welke op de grote verkeerswegen in het n.o. van het land uitkomen, zijn het meest gevoelig voor vorst en zij behoeven langere tijd voor het ontdooien. De binnenscheepvaart is thans het enige belangrijke verkeersmiddel, zij heeft er toe bijgedragen, dat de be volking de laatste maanden daadwer kelijk vcedsel uit het noordoosten van het land heeft ontvangen. Op welk tijdstip dit verkeer weer in vol doende mate hervat kan worden hangt geheel van de weersomstan digheden af. Herhaaldelijk is de vraag gesteld in hoeverre deze stagnatie door het wegverkeer kan worden opgevangen. De secretaris-generaal acht het noodzakelijk erop te wijzen, dat in normale omstandigheden het lange afstandsverkeer over de weg niet in aanmerking kwam voor vervoer van aardappelen en graan. Onder de thans heersende moeilijke omstan digheden op dit gebied, kan er geen sprake van zijn, dat er voldoende vervoerscapaciteit is om enigszins volumineuze artikelen langs de weg aan te voeren. Niettemin was de her vatting van het wegverkeer reeds voor de intrede van de vorst ter hand genomen. Men moge bij de be oordeling van het wegverkeer trou wens niet uit het oog verhezen, dat het weinige beschikbare materiaal in belangrijke mate noodzakelijk is voor locaal en regionaal verkeer. Ondanks het feit dus, dat alle mo gelijkheden op dit gebied benut zul len worden, kan de bestaande cala miteit daardoor niet worden opge vangen. (Plaatselijke wijzigingen voor behouden) Voor de provincie Noord-Holland zijn de volgende bonnen aangewezen voor de week van 21 t.m. 27 Januari: Brood: 303—304 vier rantsoenen brood. A 350 twee rants brood of bloem; B 350 drie rants. brood of bloem of 250 gr. kindermeel of voedingssuiker Bloem: A 350 twee rants en B 350 drie rants. bloem of brood. Aardappelen: 300 één kilo aardappe len. Suikerbieten: 301 drie kilo suikerbie ten. Kaas: 302 100 gr. kaas. Melk: E 01 (inlegvel) 10 j liter melk. Taptemelk: D 01 (inlegvel) 600 gram taptemelkpoeder of zes liter tapte melk; C 01 200 gram taptemelk poeder of twee liter taptemelk. Nog geldig blijven: Tot 27 Januari zijn verlengd: 222 (24 rants. vlees), 235. 241 (IJ rants. vlees). 247 (U rants. vlees in Amsterdam vleeswaren of kaas). 256 (U rants. vlees ln Am sterdam 125 gr. havermout), 240, 244, 248. 255 (1 kilo aardappelen); tot 3 Febr.: 243 (250 gr. peulvruchten), 294. R 13* (00 gr. of 1 dl. spijsolie), 206, R 26 (150 gr. versnaperingen of boter hamstrooisel R 03 300 gr nderdr.- poeder); tot 17 Febr.: 227. R 29, R 07, C 402, C 412 (lnlegve 1 rants. eenh.zeep, zeepverv. wasmiddelen of waspoeder), 259 (2 rants. eenh.zeep of zeepverv. wasmiddelen). Alle bonnen, behalve voor melk en taptemelk, tenzij voorinlevering ls voorgeschreven, mogen eerst bij afleve ring der goederen aan de winkeliers worden afgegeven. Ongeoorloofde vóór- lnleverlng kan tot misbruik ten nadele van het publiek aanleiding geven. Bij deelneming aan de warme maal tijden uit de Centrale Keuken moeten aldaar de bonnen 300 voor aardappe len en de bovenhelft van de groente bonnen voor de 2e periode 1945 wor den Ingeleverd. NIEUWE AARDAPPELBON. In de week van 28 Jan. tot en met 3 Febr. zullen de bonnen 305 recht geven op het kopen van 1 kg. aardappelen. Deze bonnen moeten, voorzover niet van de centrale keuken gebruik zal worden gemaakt, vóór Donderdag 25 Jan. a.s. worden Ingeleverd bij den aardappel handelaar, desverlangd tegen ont vangstbewijs. Het kopen op nieuw aangewezen bonnen ls van Vrijdag 19 Jan. des middags 12 uur af geoorloofd, uitgezon derd voor aardappelen, melk en tapte melk, waarvoor het kopen eerst met ingang van 21 Jan. ls toegestaan. Zojuist kreeg ik het overlijdens bericht van "twee mijner jonge vrienden. Temidden ener wereld, waarin dood en verderf aan de orde van de dag zijn, verwijlt men ook dan nog even in stilte en legt de pen een ogenblik uit de hand. Wij allen moeten eenmaal ster ven. Dit is de eerste wet van alle leven. Maar er zijn er die Jong en er zijn er die oud ster ven. Wie de goden liefhebben, nemen zij Jong tot zich, zegt men weieens. Het kan waar zijn, maar voor den jongen mens blijft het lieve leven toch altijd aanlokkelijk. In de wereld van heden ster ven de jongeren Er zijn er, die sterven met een vervloeking op de lippen, er zijn er die sterven met een glimlach over het gelaat en met de zon in hun ziel. Maar een seconde later wanneer de eenzame poort, die Leven en Dood verbindt, doorgegaan is komen alle aardse grenzen te vervallen. Dan is er van glimlachen en vervloe ken geen sprake meer Twee mijner Jeugdige vrienden stierven:..... Ik weet. dat zij het leven ma teloos liefhadden. Hun gedach ten waren soms als witte vogels, die in een onstuimige vlucht om hoog streefden, maar wier vleu gels te zwak waren om de hemel te bereiken. Zij hadden de bloe men, de dieren en de kus vao hun meisjes lief. Zij Beminden het leven en hoopten, dat de Goden hen niet al te zeer zou den liefhebben. Zoals zij, zijn er over de we reld thans millioenen... millloe- nen, die met het visioen van een lang en vruchtbaar leven in de prille opgang van hun bestaan stierven. Graaft hun allen in ge dachten één gemeenschappelijk graf, want zij allen hebben het leven gemist, en het leven komt maar één keer. OVIDIUS. Naar Reuter meldt, heeft gene- (Jfraal De Gaulle Woensdagavond voor nkdio Parijs het woord gevoerd. Hij taf toe, dat de nog voor Frankrijk Legende weg bitter is. De hardheid van de winter, zo zeide hij. verhoogt öa reeds bestaande moeilijkheden, en de levensmiddelenschaarste ver ontrust de Franse bevolking. Talloze Wcmingen en bijna alle fabrieken en kantoren worden niet verwarmd. Ziekenhuizen en scholen krijgen slechts de dringendst noodzakelijke brandstof. De rantsoenen levensmid delen zijn laag en met de verdeling zijn soms vertragingen ontstaan. Gas en stroom worden met de grootste paarzaamheiü verstrekt- Bovendien is een aanzienlijk aantal der Franse industrieën nog niet in staat, op Tolie kracht te werken. Waar zij echter werken, kan dat slechts in ïaiRzaam tempo geschieden. Gaulle besprak ook de moei den, die Frankrijk ondervindt Ihet transport en met het be ken van grondstoffen uit het aland. Hij sloot met de woor- scherpe imkrimpingen zijn lijdelijk". HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 17 Jan. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: In Hongarije werden de Sowjets ten noorden van de Donau in een aanval verder teruggeslagen. Het dappere garnizoen van Boedapest zet zijn zware afweerstrijd in het cen trum der stad voort. Ten westen van Jaslo staan onze troepen in een harde afweer van de in hun stellingen binnengedrongen Bolsjewisten. In de grote bocht van de Weichsel heeft de toestand zich I verscherpt. De vijand wierp hier 90 infanteriedivisies en 15 pantsercorp sen in de slag. Tijdens zware gevech ten konden vijandelijke pantservoor hoeden tot in het gebied ten noord oosten van Krakau, in het gebied van Tsjenstochau. ten zuidwesten van Tomaschow en ten noordwesten van Warschau doordringen. In de rug van de vijandelijke aanvalsvoor- hoeden bieden sterke Duitse ge vechtsgroepen verbitterd verzet tegen de volgende bolsjewistische forma ties. Pantserdivisies verhinderden in het gebied van Kielce in een opofferings- volle strijd twee dagen lang de vijan delijke doorbraak naar het noorden en maakten daardoor het distan- ciëren van onze troepen van het Weichselfront mogelijk. Ten noorden van Warschau behaalde de vijand met 40 infanteriedivisies en verschei dene pantsercorpsen in de aanval naar het westen diepe penetraties Door de standvastigheid van onze soldaten, die zich tot de laatste ademtocht in hun stellingen verde digden en door maatregelen der lei ding werd de vijandelijke stormloop bij Modi in ten westen van Nasielsk en ten zuidoosten van Czichenau op- Het Nieuws van den Dag heeft een brief ontvangen van 130 spoor wegmannen en publiceert die onder de titel: „Spoormannen schrijven..." „Mijne heren, Naar aanleiding van het stuk „De spoorwegstaking" in de Courant- Het Nieuws v. d. Dag van Zaterdag 13 dezer, deel ik u mede, dat wij weer gaarne zo spoedig moge- 1 ij k aan het werk zouden gaan. We hebben onder elkaar (5 collega's) ongeveer 130 andere collega's opge zocht (alleen te Amsterdam) en ook deze willen liever vandaag dan mor gen weer rijden. Alleen de moeilijk heid, om dit zonder represailles ln orde te brengen. Zou dit met behulp die ten noorden van Warschau en ln het Oost-Pruisische grensgebied ont- - - stonden, vielen meer dan 300 vijan- van uw blad mogelijk zijnAls een deli.ike pantserwagens ten offer aan soort tussenpersoon. Want. zonder taliaanse gedelegeerden op het gevangen. Tussen de Rominterheide laliaanse ?eueiegcci „n c-hlosshem nmheerden de hnlsie- mtionale socialistische congres Tink nik hebben, naar Reuter "t, verklaard, dat de door Bado- tndertekende wapenstilstands den een geheime clausule waarin de geallieerde mo- en zich het recht voorbe de kwestie der monarchie in Heen te regelen De sociaal- tische partij die geen zitting leeft in het tweede kabinet i heeft daarop besloten alle ngen met minister-president Bonn. te verbreken. en Schlossberg probeerden de bolsje wisten. krachtig gesteund door de luchtmacht, met ongeveer 25 infan teriedivisies en talrijke pantserfor maties opnieuw de doorbraak te for ceren. Behalve enkele intussen afge grendelde penetraties bleef het hoofdgevechtsterrein stevig in onze harden. Hierdoor hebben de in de Oost-Pruis sche grensstrijd reeds her haaldelijk beproefde divisie6 met het oog op de numerieke overmacht van de vijand een schitterend afweersuc ces behaald. In de zware tankslagen. de dappere afweer van onze troepen. Vliegende formaties en luchtdoelar tillerie van de luchtmacht schoten in de laatste 48 uur aan het oostelijke front 62 Sowjetvliegtuigen neer en stelden bovendien 65 pantserwagens buiten gevecht. Na de zware verliezen, die de Ame rikanen in de afgelopen dagen aan het westelijke front hebben geleden, is de kracht van hun aanvallen ten zuiden van Malmedy en aan de Bel gisch Luxemburgse grens iets ver minderd. In een aantal sectoren gin gen onze pantserformaties tot tegen aanvallen over, drongen den vijand in de verdediging en consolideerden haar stellingen. Aan de Moezel bij Remich zijn plaatselijke gevechten gaande. Ver scheidene aanvallen der Amerikanen öp ons bruggenhoofd Fraulautern stortten ineen. De in Hatten tijdelijk binnengedrongen vijand werd weer teruggeslagen. In het bruggenhoofd over de Rijn ten noorden van Straatsburg sloeg, het garnizoen verscheidene vijande lijke aanvallen uiteen, die met steun van elf pantserwagens werden onder nomen. Alle aanvallende pantserwa gens op één na werden vernietigd. Talrijke gevangenen werden ge maakt. Ons lange-afstandsvuur op de vijandelijke aanvoerjteunpunten Luik en Antwerpen wordt overdag en 's nachts voortgezet. In de nacht van 15 op 16 Januari hebben onze aan de Engelse kust en voor de monding van de Schelde in de strijd geworpen motortorpedobo ten zonder eigen verliezen uit een krachtig beschermd vijandelijk aan- voerconvooi twee volgeladen schepen met een gezamenlijke inhoud van meer dan 7000 brt., in de grond ge boord. In Midden-Italië leefde de weder zijdse verkenningsactiviteit vooral in het gebied ten zuiden van Bolcgna en aan de Adriatische kust op. Amerikaanse terreurformaties bom bardeerden gisteren overdag steden in Midden-Duitsland. In de nacht vlogen de Engelsen opnieuw naar hetzelfde gebied, alsmede naar zuid- west-Duitsland. Bij terreuraanvallen op Maagdeburg en Dessau werden hoofdzakelijk woonwijken vernield. Nacht jagers en luchtdoelaitillerie van de luchtmacht schoten 34 vijan delijke vliegtuigen neer, waaronder minstens 24 viermotorige bommen werpers. Het vergeldingsvuur op Groot- Londen wordt voortgezet. Want zonder ons er in te "kennen, was de staking een feit en lag de hele boel stil, en wij moesten wel mee, tegen wil en dank. Straks keert de bevolking zich nog tegen ons, en daarom: Kunt u ons, door middel van uw dagblad, weer aan de gang krijgen? Wij we ten, u interesseert zich voor het pro bleem en u kunt dit oplossen. Namens een 130-man rijdend personeel." Zuiveringsactie onder Franse artsen De regering-De Gaulle heeft beslo ten een ingrijpende „zuiveringsactie" onder de artsen te ondernemen, zo meldt „Reuter" uit Parijs. Het tot dit doel door den minister voor de Gezondheid, Billaux, ingediende wets voorstel is gisteren door het kabinet aangenomen. Verbranden van griendhout verboden Naar gebleken is. worden de laatste tijd grote hoeveelheden griendhout als brandhout verbruikt. In verband hiermede vestigt het Bedrijfschap Voor griendhout en er nadrukke lijk de aandacht op, dat het verbran- „De geweldige win terslag aan het oostelijke front, die zich thans op niet minder dan zes uitgestrekte slag velden tussen de Karpaten en de Memel afspeelt, nam Dinsdag enor me afmetingen aan. Steeds weer wer den nieuwe divisies, tankformaties en luchteskaders in een strijd geworpen, die nauwelijks nog verbitterder kan worden. Volgens de huidige stand der ge vechten, hebben de bolsjewisten door het meedogenloze gebruik van hun pantserstrijdkrachten, die in weerwil van dagelijkse verliezen vai. verschei dene honderden gevechtswagens steeds weer voorwaarts gedreyen werden, diepe penetraties kunnen bewerkstel ligen, vooral in de grote bocht van de Weichsel, maat ook noordelijk van Warschau. Toch fcouden in de rug van deze tankvoorhoeuen de Duitse troe- pen de opvolgevde bolsjewistische infanteriedivisies' tegen en Duitse pantserstrijdkrachten stoten steeds weer in de flanken van den aanvaller, die elke terreinwinst met de zwaarste verliezen aan mensen en materiaal moet betalen en hun offensief voort durend uit het achterwaartse terrein moeten voeden. Hevig Duits afweervuur Tussen de oostelijke Beskiden en de bocht van de Weichsel verplaatsten de bolsjewieken hun actie door het in de strijd brengen van talrijke verse divisies naar het gebied ten zuidwesten van Jaslo, waar even als in het gebied van Krosno een ver bitterde worsteling ontstaan is. Even als op de eerste dag stortten ook gis teren de meeste aanvallen in dit ge bied in het hevige Duitse afweervuur ineen. Noordelijk van de Wechsel vie len de bolsjewisten aanvankelijk aan op de zuidelijke vleugel van het pe- netratiegebied, waar aij, me* hun stootleger de Weichsel trachtten te bereiken. Zij werden echter aan een zijrivier opgevangen. Daarentegen slaagden tankvoorhoeder;, die van Slomniki uit oprukten, erin terrein te winnen in de richting van Krakau en Skala. In het midden van het penetratie- gebied kwam het tot uiterst verbit- den van griendhout met uitzon- terde gevechten bij Wolborm en aan J weerskanten van Szozekociny. waar de bolsjewisten in westelijke en noordwestelijke richting oprukken. Gepantserde verkenningsvoorhoeden bereikten daarbij het "gebied van Tschenstochau en drongen de stad binnen. In een tegenaanval werden zij echter weer verdreven. Bij een meuwe poging de stadsrand te bereiken verloren zij een aanzien lijk deel van hUn tanks, zodat zij van verdere aanvallen afzagen. Andere verkenningsvoorhoeden der bolsjewisten bereikten gisteren de spoorweg T^'!fochau-Litzmann- stadt bij Go^ceen Orzbrza. Noordelijk van Ka? drongen de bolsjewistische «anvalsvoorhoeden tot m het eebietj van Konskic door. wvVa^' het bruggenhoofd Poela- v>y, waar evpneens dering van stobben en dood hout ondanks de heersende brandstof- fenschaarste, ten strengste verboden is. Tegen degenen, die griendhout en in het bijzonder rijshout, palen en latten, waaraan onder de huidige omstandigheden bij het Departement van Waterstaat en de onder dat departement ressorterende organen een uiterst dringende behoefte be staat. verbranden, zal dan ook on verbiddelijk worden opgetreden. WEGSLOTEN. De Zaanstreek kenmerkte zich vroeger door de z.g. wegsloten, welke parallel met de Zaan liepen en de streek een schilderachtig aanzien gaven. Velen van de thans le venden herinneren zich nog de weg sloten te Koog aan de Zaan en Zaan- di-k. waarvan nog een heel klein ge deelte. aan de grens van Wormerveer ls overgebleven. Het ls nog slechts een tiental jaren geleden, dat aan deze schoonheid ln het belang van het ver keer een einde werd gemaakt. In Zaandam is het al veel langer geleden, dat de wegsloten werden ge dempt en niemand zal over deze slo ten meer uit eigen aanschouwing kun nen spreken. Over de demping van de Ooatzijdersloot heeft men echter zeer lang gedaan, ongeveer een eeuw. Hier uit blijkt, dat :n die dagen het ver- keer demping niet strikt noodzakelijk jek. Andere bolsjewistische tankaf delingen zwenkten noord-oostelijk in de richting van Warschau en be reikten het gebied van Pszjof. De bolsjewistische aanvallen, on dernomen uit de driehoek tussen Weichsel en Boeg, werden opgevan gen bij Modlin en zuidelijk van Nowy-Dwor. Met het oog op deze bedreiging werd Warschau door de Duitse troepen ontruimd. De bolsjewisten konden hun Na- rewbruggenhoofden aan weerszijden van Ostenburg in noord-westelijke en westelijke richting uitbreiden, doch de beoogde doorbraak kon bij Nowy-Wiasto en 10 km. ten zuidwes ten van Zichenau worden opgevan gen en de samenhang van het front overal gehandhaafd blijven. Andere aanvallen ten noordwesten van Ro- zau werden door Duitse tegenaan vallen zuidelijk van Krassielo vol komen uiteengeslagen. De bolsjewis ten konden hier niet het minste ter rein winnen. Toestand in Oost-Pruisen Ook ln Oost-Pruisen behaalden de Duitse troepen opnieuw een volledig afweersucces. De bolsjewisten, die hier reeds de vorige dagen overal met de zwaarste verliezen voor de Duitse stellingen waren blijven ste ken. brachten alle beschikbare for maties slagvliegtuigen in de strijd, die a.leen a! in het gebied van Schloss- burg meer dan 1000 vluchten maak ten. De gevechtseskaders der Duitse luchtmacht bonden steeds weer de strijd aan en droegen zo bij tot het afweersucces der Duitse troepen. Al leen westelijk van Schlossberg kon den de bolsjewisten een penetartie be werkstelligen, die echter onmiddel lijk afgegrendeld werd, terwijl in het brandpunt der gevechten aan de straatweg EbenrodeModlin de Duit se troepen over de gehele linie hun stellingen konden handhaven. ZAANDAM Toenemend vandalisme Met het slopen van houten opstal len wordt momenteel kennelijk niet gelet op het „mijn en dijn" en hout dieven treden steeds brutaler op. Ten nadele der gemeente werd zo een houten keet gesloopt en inge palmd, terwijl de 15 houten kruiwa gens, die zich er in bevonden even eens werden buit gemaakt. De grote zit-tribune op het Z.V.V.- terrein aan de Westzanerlijk is even zo, vermoedelijk door buurtbewoners neergehaald en als brandhout ver deeld. Door deze daad zal het Z.V.V.- bestuur t.z.t. ten zeerste gedupeerd blijken. Om niet een gelijkelijk slachtoffer te worden, heeft het Z.F.C.-bestuur de grote tribune op zijn terrein onder officiële bewaking gesteld, om aldus een ongewenste verdwijning van de houten schat te voorkomen. Ook het volkspark verdween Wat kon worden gevreesd, is wer kelijkheid geworden, het vriendelij ke Volkspark is ook dezer dagen ten offer gevallen aan de brandstoffen- nood en van lieverlee met de grond gelijk gemaakt door vele behulpzame handen. Het Volkspark is praktisch niet meer en van het eens zo lommerrijk plekje van Zaandam, waar velen een schaduwrijk zitje vonden, is niets overgebleven dan een kale vlakte met enkele nuchtere perkjes groen, ter wijl de muziektent er boven uit steekt als een vergaan stuk glorie. Sic transit... Kindervoeding Door de Doopsgezinde gemeente alhier wordt thans éénmaal per week aan kinderen van leden en aan catechisanten van 5 tot 18 jaar een warme maaltijd verstrekt. Van deze welkome voeding wordt een zeer druk gebruik gemaakt en zij vindt reeds navolging bij andere kerkge nootschappen. ALKMAAR. Voorlopig op stal De politie heeft een zielig aange spannen kreupel paard laten uit spannen. Op advies van den direc teur van het Gemeente Slaohthuis werd het beest voorlopig op stal ge zet. De domme eigenaar begreep niet, dat ook zijn belang daardoor gediend werd, aangezien het beest, in de toestand waarin het verkeer de, niet lang diensten meer zou kun nen bewijzen. Niszek maakte. Men begon de demping opmen' doch h^ onvallen werden m.-asAjAjg-tfs» se troeDen -„.arka wi Oro- 1856. De Westzijderdijksloot werd om streeks 1863 gedempt. vuVlöav.w bereikten rij ^staande De formaties ko- "->n werden afgeslagen. bij Gro Het slot van het hoofdartikel uit het Handelsblad van 17 Jan luidt als volgt: Van belang is hetgeen de „Evening Standard" dezer dagen schreef, n.1. „de mislukte poging, om de Europese oorlog in 1944 tot een einde te brengen, kan het nodig maken, om de vroeger gemaakte af spraken in zake de gemeenschappe lijke strategie aan een herziening te onderwerpen. Het hoofddoel van het bezoek van Richard Law aan Wash ington heeft mogelijkerwijs daarin bestaan, dat hij de tonnage, welke op grond van vroegere afspraken voor de oorlog in de Paciiic werd in gezet, heeft teruggevraagd ten be hoeve der oorlogvoering in Europa. Men moet bedenken, dat een enkele divisie welke naar het strijdtoneel in de Pacific wordt vervoerd, een ton nage van 200.000 b.r.t. voor de duur van 4 a 5 maanden in beslag neemt, terwijl een van Amerika naar Euro pa getranporteerde divisie slechts 50.000 b.r.t. voor de tijd van twee weken bindt. Daarom dient men het offensief te zien in verband met de oorlog in Europa. De strategische plannen, die vijf maanden geleden werden opgesteld, zijn voor het te genwoordige ogenblik niet langer ge schikt", aldus het Engelse dagblad. Dit blad bevestigt derhalve wat wij in ons artikel „Balans" reeds schre ven, n.1. dat het medio December begonnen Duitse offensief een streep heeft gehaald door het totale gealli eerde krijgsplan. Toen Churchill en Roosevelt in Augustus te Quebec bijeen waren, gingen zij er van uit, dat de oorlog tegen Duitsland vóór Kerstmis ten einde zou zijn. Daarom kwamen zij overeen, om met ingang van October een groot deel der be schikbare tonnage in te zetten voor een spoedig te volgen groot offensief in de Pacific. Toen dit alles was uit gewerkt en de strijd tegen de Philip- pijnen goed was begonnen, gingen de Duitsers plotseling over tot een grote aanval, die de militaire toe stand in het westen sterk verander de en nieuwe eisen ging stellen aan de geallieerde aanvoertonnage. Deze weer vijmaken uit het Verre Oosten, ook al zou dit op tijd kunnen gebeuren, is echter niet zo gemakke lijk, want kan Roosevelts prestige het lijden, dat hij zijn offénsief te gen de Philippijnen afbreekt? Doch intussen zitten de geallieerden en vooral Engeland, thans met de ge volgen van deze misrekening. Hoe deze zich nog verder zal uitwerken, moet men afwachten.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1