Groot deel 2e Britse leger actief Breslau blijft doel der Sovjets Duitsers in tegenaanval Von Manteuffel en Von Rundstedt onderscheiden De Engelse politici terug in hun vaderland Extra keuring De aanval op het Convooi bij Moermansk De Gaulle weigert Roosevelt in Algiers te ontmoeten Provinciaal nieuws rontenover zicht In het Westen De oorlogscorrespondent van het D.N.B. r het westen, Alex Schmalfuss. meldt: Sedert 16 Februari heeft de Britse veld- ïaarschalk Montgomery aan de noor- elijke vleugel van het westelijke front ijn aanvalsformaties nog sterker dan tot usver geconcentreerd. Er zijn thans in iet gebied van het eerste Canadese leger ieeds 5 tot 7 Engelse divisies, dus een per aanzienlijk deel van het tweede Brit- e leger in het veld gebracht. Dit feit be wijst ten eerste de zware Canadese ver lezen in de eerste tien dagen van de slag, pn tweede de onbekwaamheid van het erste Canadese leger om zijn taak tussen tijn en Maas alleen ten uitvoer te leg- |en. Na enige aanvankelijke successen is e op smal front ondernomen grote aan- al der EngelsCanadese formaties langs e weg KleefKalkar tot staan gebracht. >p het ogenblik zijn Duitse tegenaanval- in aan de gang, die volgens de eerste erichten een gunstig verloop hebben. Na een krachtig gebruik van artillerie n luchtwapen heeft het derde Ameri- aanse leger uit het bruggenhoofd van ichternach opnieuw een zware aanval igezet. Wederom leden de Amerikaanse roepen, evenals op de voorafgaande da- en, zware verliezen aan doden en ge- 'onden, terwijl de terreinwinst slechts meters kon worden uitgedrukt. Aan het front van Our en Sauer leid en de Amerikanen vrij sterke aanvallen met urenlang trommelvuur. Ook hier etalen de aanvallers het bezit der ruïnes an kleine en zeer kleine plaatsen met et leven van duizenden hunner soldaten. :i Orscholtz—Riegel werd een bunker- roep waarom verscheidene dagen ver- itterd was gestreden, door de Duitsers eroverd. In het noorden van de Elzas zette het ivende Amerikaanse leger zijn aanvallen ;n zuiden van Zweibrücken voort, zonder at noemenswaardige terreinwinst weid ehaald. Het Oostelijk front De felheid van de slag in Oost-Pruisen i weer tot een hoog peil gestegen. De owjetrussische acties ten zuiden van iraunsberg en bij Mehlsack hebben de ard van grote aanvallen aangenomen, lij Braunsberg wonnen zij, bij zware ver ezen, geen terrein, bij Mehlsack drongen e het Duitse hoofdgevechtsveld binnen, aar reserves de stoot pareerden. Het luitse luchtwapen brak de aanvalstoppen iteen. In het gebied van Zinten mislukte ;n verrassende bolsjewistische aanval op onöagmiddag. Van de centrale sector van het ooste- jke front meldt Interinf: Op alle oorlogstonelen tussen Breslau n de Oderlus bij Crossen zijn weer tal- jke Duitse luchteskaders in de strijd eweest, zij stelden de laatste dagen be- alve 42 kanonnen 74 Sowjettanks buiten evecht. Felle tweegevechten werden in e lucht geleverd. Ten noorden van Sorau moesten de olsjewieken naar het oosten terugtrek en waardoor voorlopig de bedreiging an het belangrijke spoorwegknooppunt lottbus is uitgeschakeld. Aangezien de olsjewieken echter sterke tankstrijd- rachten hebben aangevoerd, verwacht len. dat zij hun doorbraakpogingen met lenemende felheid zullen hervatten. Ten oosten van Gubel hebben Duitse inkstrijdkrachten den ten wfesten van rossen over de Bober gezetten tegen- ander teruggedrongen. Voor de verdedigingsgordel van Breslau •ekken de bolsjewieken talrijke batie- jen samen, aangezien zij de aanwezige rijdkrachten niet voldoende achten oor een algemene aanval. Het garnizoen an Glogau bleef onaangetast. Ten zuidoosten van Stettin stoten ter eerszijden van Arnswalde felle aanval- •n en tegenaanvallen zwaai' op elkaar onder dat een partij noemenswaardig acces heeft behaald. De bolsjewieken De Führer heeft het eikenloof met de waarden en brillianten verleend aan den eneraal der pantsertroepen Hasso von Ianteuffel, opperbevelhebber van een antserleger, als 24sten soldaat der Duitse 'ccrniflclit De Führer heeft het eikenloof met de waarden bij het ridderkruis van het zeren krui> verleend aan generaal-veld- ïaarschalk Gerd von Runstedt, opper- evelhebber West, als 133sten soldaat der iuitse weermacht. Bezoek van Steffinius aan B-razilië De Amerikaanse minister van buiten- mdse zaken, Stettinius, brengt op de irugreis van de Krim-conferentie een fficieel bezoek aan president Vargas te io de Janeiro. Tegenover persvertegen- oordigers verklaarde hij te wensen, dat halen in ijlmarsen verse strijdkrachten aan om de al tweemaal mislukte poging de Odermonding te bereiken, te hervat ten. Ten oosten van Arnswalde waren sterke tankstrijdkrachten nog des avonds in zware vuurgevechten met elkander ge wikkeld. Ook in het penetraliegebied bij Konitz hebben de bolsjewieken aanzienlijke ver sterkingen aangevoerd zonder dat de ver wachte grote aanval nog is begonnen. Het offensief tussen de Tucheler-heide en de benedenloop van de Weichsel is afge zakt. Verscheidene aanvallen op Grau- denz werden door het garnizoen afge weerd. Het garnizoen van Posen verde digde zich in het centrum der stad ver beken tegen ver overmachtige strijdkrach ten en ondanks de bijna onafgebroken beschieting. De uitnodiging om zich over te geven werd opnieuw afgeslagen. Van de zuidelijke vleugel meldt het Internationale Informationsbüro Terwijl de bolsjewieken in Slowakije hun doorbraakpogingen in de richting van Altsohl bijna gestaakt hebben, aan gezien hun divisies te zeer verzwakt wa ren, oefenden zij druk uit op de Duitse stellingen op hun vooruitspringende frontbccht in het zuiden van het Opper- Silezische industriegebied Bij Schwarz- wasser gingen de Duitse troepen tot de tegenaanval over en dreven den tegen stander terug. De gevechten bij het boven ste bruggenhoofd ten noorden van Rati- bor bleven van plaatselijke aard, of schoon de bolsjewieken hun inspanningen verdubbelden. Churchill weer in Engeland Volgens Reuter wordt officieel bekend gemaakt, dat Churchill Maandag weer in Groot-Brittannië is aangekomen. De pre mier is ongeveer drie weken afwezig ge weest en heeft voor de elfde maal recht streeks persoonlijk contact gehad met Roosevelt en voor de vigrde maal met Sta- lin. Uit Athene heeft Churchill een be zoek gebracht aan Cairo, waar hij drie dagen is geweest. Ook Eden terug De Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, is, naar Reuter verder meldt, eveneens Maandag in Lon den teruggekeerd. Hij is samen met Churchill in Cairo geweest. Vakverenigingsvertegenwoordigers door Engelsen Koning ontvangen Tass heeft uit Londen .gemeld, dat tijdens een ontvangst van de delegaties der in de. Britse hoofdstad bijeenkomen de vakverenigingsconferentie door den Engelsen koning, de leden van de Sowjet- russische delegatie door den Britsen vak verenigingsleider Sir Walter Citrine aan den koning werden voorgesteld. Deze heeft zich geruime tijd met de Sowjet- russische vertegenwoordigers onderhou den. jn uur bezoek aan Brazilië van langoren zou kunnen zijn. Sjoebasjitsj te Belgrado Uit een ReuterbericM blijkt, dat Sjoe- basjistj in Belgrado is aangekomen. Hij zal. zoals reeds gemeld is, minister van buitenlandse zaken worden in de regering van Tito, terwijl naar het schijnt Veleb:t, tot dusver vertegenwoordiger van Tito in Londen, zal worden benoemd tot gezant te Londen. Reuter verwacht, dat Tito tegemoetkomend zal zijn ten aanzien van de personen van de te kiezen regent- schapsraad in verband met de wensen van den koning. Naar aanleiding van de grote belang stelling en de vele verzoeken om inlich tingen van hen, die beseffen dat nu meer dan ooit hun plaats is in de rijen der strijders voor het behoud van Europa, deelt het ff-Ersatzkommando Niederlande mede, dat een. extra keuring zal worden gehouden op de 22e Februari 1945 in het gebouw van het ff-Ersatzkommando Nie derlande, Nebenstelle Amsterdam, Dam no. 4 en wel voor de Waffen-ff en Land storm Nederland van 9—12 en voor het Deutsche Rote Kreuz (voor vrouwen en meisjes van 1830 jaar) van 25 uur. De militaire woordvoerder der Wilhelm- strasse verklaarde hedenmiddag ten aan zien van het nieuwe Duitse duikboot succes bij Moermansk, dat dit succes een bewijs vormt van het succesvolle optre den van de met nieuwe installaties uit geruste Duitse duikboten. Tijdens de ope raties stond de zee hol. Het Britse con vooi, het eerste dat sedert lange tijd weder naar Moermansk koers zette, poogde door een ontwijkende beweging zich aan het gevaar der duikboten te onttrekken, doch slaagde daarin door de tactiek der Duitse duikboten niet. Het bericht van de Britse admiraliteit, dat het convooi niets is overkomen, veran dert niets aan het harde feit, dat elf diepgeladen transportschepen tot zinken zijn gebracht. Uit deze publicatie blijkt duidelijk hoezeer de Britse admiraliteit het verlies van deze waardevolle tonnage ongelegen komt. De conferentie van San Francisco „Officieel is bekend gemaakt" zo wordt gezegd in een door „Stockholms Tidnin- gen" gepubliceerd bericht uit Washing ton, „dat aan alle Zuid-Amerikaanse sta ten een mededeling is gezonden, volgens welke zij niet mogen deelnemen aan de conferentie van San Francisco, wanneer ?ij de Spil de oorlog niet hebben ver klaard. Hieraan zijn de- vele oorlogsver klaringen van Zuid-Amerikaanse landen der laatste dagen te wijten. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken blijft beweren, dat de oorlogsverklaringen op eigen initiatief der betrokken landen zijn uitgegeven. In diplomatieke kringen is echter vastgesteld, dat Washington zo'n waarscMiwing heeft gegeven en des betreffende voorstellen heeft gedaan. Poolse emigranten trouw aan Londense regering De stemming van de Poolse emigranten in Engeland wordt gekenschetst door de woorden: „Liever blijven wij hier, dan ons in Loeblin te laten doodschieten", zo meldt de correspondent van Svenska Mor- genbladet. Door de besluiten van Yalta over Polen staat Engeland voor een onge kend groot Pools vluchtelingenprobleem. Zowel de Poolse troepen, die ca. 100.000 man sterk zijn, als de 50.000 man Poolse burgers, geven er de voorkeur aan, in En geland te blijven en niet naar Loeblin terug te keren. Men kan zeggen, dat 99 pet. der Poolse emigranten in Engeland .trouw is aan de uitgeweken regering te Londen. Hef Griekse leger wordf weer opgebouwd „Exchange" meldt uit Athene, dat naar aanleiding van de aanwezigheid van Churchill en Eden in Athene de wens is uitgesproken, dat men het Griekse leger ..spoedig weer aan de zijde van de ge allieerden zou willen zien" en dat Groot- Brittannië alles in het werk zou stellen om deze wederopbouw der Griekse weer macht in het bestek van de gegeven gren zen te verwezenlijken. Britse organisa toren zullen binnenkort in Athene aan komen om de werkzaamheden hiervoor ter hand te nemen. Memorandum over Jalta-conferentie overhandigd nog geen volledige opheldering van hun eigen standpunt kunnen publiceren. Het memorandum van Roosevelt bevat nadere bijzonderheden over de verklaring van Jalta. Het houdt zich vooral bezig met de organisatie van de conferentie te San Francisco en verklaart, dat het in de bedoeling ligt, dat Frankrijk onver wijld de plaats, waarop het aanspraak kan maken, aan de zijde der „grote drie" als uitnodigende mogendheid inneemt In het memorandum wordt voorts gezegd dat het tot nader order geheim moet blijven. Reuters bijzondere correspondent zeet nog: „hij, die Roosevelt de raad heeft gegeven De Gaulle voor een samenkomst te Algiers uit te nodigen, nadat de Fran- /„ewenste uitnodiging voor Jalta niet hadden gekregen, kan slechts be schouwd worden als een man. die een "t vallend gebrek aan internationale tact heeft of zich in ieder geval niet tevoren op de hoogte gesteld heeft van de me ning in Frankrijk". Reuters bijzondere correspondent in Parijs meldt, dat er in de hoogste Franse kringen nog al wat opwinding is veroor zaakt door het bericht, dat De Gaulle heeft geweigerd naar Algiers te gaan om daar een samenkomst met president Roo sevelt te hebben. Vooraanstaande ambte naren uit de omgeving van De Gaulle hebben toegegeven, dat er een uitnodi ging van Roosevelt was ontvangen, die echter niet is aanvaard. Reuter meldt, dat het uitlekken van dit bericht in ver antwoordelijke kringen wordt beschouwd als schending van vertrouwen. Toen de Amerikaanse ambassadeur te Parijs,. Caf- fery. De Gaulle de uitnodiging over bracht, overhandigde hij tevens een ge heim memorandum van Roosevelt. behel zende de besluiten van Jalta. Caffery, verzocht uitnodiging en memorandum als volkomen vertrouwelijk te behandelen. De Franse autoriteiten zijn te meel' veront waardigd over het uitlekken van dit nieuws, omdat zij beseffen, dat hun po sitie daardoor aangetast is, en omdat zij Hef heeft niets geholpen Het verzoek van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf aan de verbruikers in N.H. om de closetbakken buiten werking te stellen, aangezien de watervoorziening voor de voedselbereiding en de was dit met het oog op de brandstoffenpositie noodzakelijk maakte, heeft niet het ge wenste gevolg gehad. Vaststaat, dat de verbruikers, in hun onverstand, maar rustig zijn doorgegaan, de closets te ge bruiken. mee het onafwendbare gevolg, dat de watervoorziening in gevaar is ge bracht. Het bedrijf heeft daarom order gegeven om zonder pardon, daar waar, nog een closet in gebruik wordt gevonden, de wa tertoevoer af te snijden. In tal van plaat sen is het personeel reeds met deze maatregel begonnen. Wie. gedurende de vorstdagen, zonder water heeft gezeten, weet, wat het zeggen wil, als het kraan tje niet meer loopt. Vast staat, dat. wan neer de waterleiding eenmaal is afgesne den, omdat men met het gebruik van het closet was doorgegaan, onder geen voor waarde meer een aansluiting tot stand wordt gebracht. Voor de noodzakelijke watervoorziening is het beslist noodzake lijk, dat de besparing door het uitscha kelen van de closets in de woningen, ver kregen wordt. Wie dus een afsluiting wil voorkomen, doet verstandig zich de moei te te geven om voor het closet het vuile afwaswhter te benutten. ZAANDAM Nieuwe Ausweise De corpscommandant van politie te Zaandam maakt bekend, dat op last van den Höheren ff- und Pclizeifüherer „Nord- West", alle tot dusverre verstrekte „Son- derausweise" voor verblijf in de open lucht tijdens de nachtelijke spertijd, na 20 Februari 1945 ongeld'g zijn verklaard. Zij, die in het bezit zijn van dergelijke „Ausweise" "dienen deze op het politiebu reau in te leveren, op alle werkdagen van 9—12 en van 1417 uur. Nieuwe „Sonderausweise" worden slechts - verstrekt, indien het verblijf in de open lucht van iemand tijdens de spertijd voor de vervulling van levens- of oorlogsnood- zakelijke opdrachten voor dienst of be roep vereist is. Aflevering aardappelen Wij vernemen van de betreffende in stelling, dat dë kleinhandelaren de aard appelen van de vooringenomen bonnen tot en met 305 (Wormerveer t.m. 308) totaal hebben ontvangen. Deze aflevering betreft Tuindorp Oostzaan, gemeente Oostzaan, Zaandam. Koog a. d. Zaan, Zaandijk en Wormerveer. Klachten hierover van consumenten, die op deze bonnen nog niets hebben ge leverd gekregen, kunnen schriftelijk wor den ingediend bij den agent van de con trole-commissie van de vakgroep, den heer B. Melk, Ameland 21, Zaandam. Levensmiddelen gestolen Tijdens een der nachten van de afge lopen week werden uit de bakkerij van de coöperatie „De Eenheid" aan de Oost zijde niet minder dan 600 kilo regering»- meel gestolen. Bij den gerechtelijken opslaghouder van de C.C.D. aan de Westzijde, den heer H. D. T., werden in dezelfde week 300 kilo peulvruchten ontvreemd Voorraden cm te watertanden! Opgepast! Het is de laatste weken enige malen voorgekomen, dat door winkeliers valse oliebonnen werden ontvangen. De betref- fende winkeliers dienen dus goetfop te passen bij de inname dezer bonnen. Burgerlijke Stand Geboren: Nicolaas Cornelis, z. v. N. Kroonenburg en A. Krijgsman; CarlHein- nch, z. v. A. Faas en J. A. C. M. Neu- üs;^ lJ,brand' z- v- c Lubbes; Willy, d. v" S Meuldijk en A. Harwijnen; Klaas, z. v. K Baarsen en C. N. van den Broek; Hendrik Willem, z. v. D. Buijsman en G. Vloon. Overleden: Jansje Kelder, 73 j., geh. m. H. Abbing; Hermpjen van der Schoot, J Seh. m. H. Brandsma; Alida, 14 j., ne 9- Nijntjes en S. Olie; Pieter Kuijt, 26 j„ geh. m. E. van Saane; Jo- r^'neS,,HagmelJer' 52 J-. geh. m. G. Vloot man Maartje Keijzer, 62 j„ geh. m. G. :IJZ,f a5r.<won' te Wormerveer); Hendri ks Wilhelmina van 't Klooster, 41 j., geh- m. K. Koning. WESTZAAN Meeldiefstal /Len nadele van een bakker aan het stolen1 werc* en Linke partij meel ge- Diefstallen opgehelderd Door de marechaussee werden twee üri^ gearresteerd, die na huiszoe king debet bleken te zijn aan verschil lende diefstallen, de laatste tijd in onze fen,Crfii0 J®P1legd' Verschillende goede- viwmrf t j inbraken waren ont vreemd, konden nog achterhaald worden.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2