Burgemeester RITMEESTER We zijn er weer! HOOFDREDACTEUR: J. BIJLSMA ZATERDAG 5 MEI 1945 NEDERLAND EN DENEMARKEN VRIJ! Het uur der bevrijding! HELDERSCHE COURANT Toen de opperbevelhebber van het En gelse garnizoen in 1942 de Philippijnen moest verlaten, heeft hij bij zijn vertrek ge zegd: „Ik ga weg, maar ik kom terug." Wij zijn vroeger weggegaan. Op 30 Sep tember 1941 verscheen de Heldersche Cou rant voor het laatst Omdat zij niet in het gareel wilde loopen, dat de N.S.B.ers in Den Haag de Nederlandsche pers had voor geschreven, werd onze krant op 1 October 1941 opgeheven. We hebben toen geweten, dat we terug zouden komen, maar wel lang heeft het geduurd, voordat de Heldersche Courant, onder eigen vlag, weer bij onze abonné's zou binnenvaren. Maar nu zijn we er weer, en, we zijn er trots op. De Heldersche Courant is het eenige dagblad in Noord-Holland geweest, dat door de Duitsers om principieele reden verboden is, de Heldersche Courant is daar door het eenige dagblad, dat na de bevrij ding weer onder eigen naam mag ver- Schijnen. Van heden af zal onze krant weer, zij het voorloopig nog in beperkte omvang en slechts enkele malen in de week, bij onze abonné's verschijnen. Wij hopen, dat de papierpositie spoedig toelaat, dat de krant in grooter formaat kan uitkomen, zoodat we, naast het binnen- en buitenlands nieuws; ook onze ontspanningsrubrieken weer kun nen geven, dat onze „Jutter" weer de Za terdagse gast is, dat onze „Kinderrubriek'i weer tot de lectuur van de jeugd zal be horen, dat onze dam-, schaak- en bridgerubriek weer de aandacht van de oudere lezers zal vragen. Lezers, we zijn weer in vrij Nederland. De bevrijding van het Duitsche juk heeft zware offers gekost en in het bizonder van onze bevolking en onze stad. Wij zullen nooit vergeten het bloed dat van de beste onzer zonen gevloeid heeft voor de herove ring van onze vrijheid. Onze dankbaarheid aan de geallieerden voor het offer dat zij brachten om ons van de last van het Duit se juk te bevrijden, zal onvergankelijk zijn. Wij denken met eerbied aan onze Marine-menschen, waarvan er velen in de Meidagen van 1940 in ons vaderland vielen en waarvan er velen het leven lieten in de Indische wateren en in den strijd om de bevrijding, gevoerd aan geallieerde zijde. We zijn vrij! - «Deze^vrijheid kunnen we ons nog moeilij k realiseeren en het smartelijk gevoel over geleden verlies domineert nog bij velen over de vreugde van deze vrijheid. Lang zaam zal het ook tot hen doordringen, dat de offers, die gebracht zijn om ons onder het slavenjuk uit te worstelen, niet vergeefs zijn geweest. God sterke hen in hun zwaar verlies. Het is ons een vreugde, dat we de leiding van onze eigen Heldersche Courant weer Ia het eerste nummer van de Hel dersche Courant, dat na de bevrijding verschijnt, behoort het portret van onzen eersten burger, den heer G. Ritmeester. De gemeente Den Helder is aan burgemeester Ritmeester grote daDk verschuldigd voor de wijze waarop hij, in de moeilijke jaren van de be zetting, de gemeente bestuurd heeft. Dank voor zijn optimisme, dat zeer velen tot steun is, geweest, dank voor zijn krachtdadige hulp aan allen, die getroffen werden. Burgemeester Ritmeester is Den Helder trouw gebleveu. Hij was steeds op die plaatsen waar het grootste gevaar was en greep zelf in, waar anderen weifelden. Wij denken aan de verschrikkingsnacht van 24 op 25 Juni 1940, toen hij door ziju moed anderen aanvuurde om den strijd tegen het snel om zich heen grijpende vuur aan te binden, waardoor hij Den Helder voor een nog veeljgrooter ramp heeft gespaard. Onbegrensd was zijn opti misme in de toekomst van onze stad. De Helderse bevolking was in haar geheel getroffen, toen burge meester Ritmeester, op 1 April 1943, op verraderlijke wijze door de Duit sers werd weggevoerd en het heeft haar diep verheugd, toen zij op 30 April van dit jaar, in de illegale pers, het gelukstelegram las, dat haar bur gemeester van Buchenwalde uit, aan H. K. H. PriDses Juliana zond. Het zal een feestdag voor Den Helder zjjn als burgemeester Rit meester straks nj^t echtgenote en dochter, voor wie deze tijd ook uiterst moeilijk is geweest, Den Helder bin nenkomt en als de heer Ritmeester, nog lang zijn krachten zal mogen ge ven aan de opbouw van de stad aau het Marsdiep. op ons mogen nemen en wij vertrouwen, dat zij weer spoedig de huisvriend van onze abonné's mag worden. Meer dan vier jaar lang hebben onze abonné's met een krant genoegen moeten nemen, die hun door de Duitsers was opge drongen. Vier jaar lang deze kost te ver werken was niet gemakkelijk en menigeen is er onpasselijk van geweest door ergernis. Wij willen nu de oude traditie voort zetten, dat de pers weer het spreekorgaan is van het volk. De krant zal weer open staan voor allen, die iets in het algemeen belang naar voren hebben te brengen. Zo wordt er weer een nauw contact ge schapen tusschen de redactie en de abonné's en zal de krant weer spoedig haar éigen plaats innemen, die zij onder het juk van den vijand verloren had. B. Burgemeester H. Schelhaas terug. Naar wij vernemen is hedenmorgen bur gemeester H. Schelhaas iu zyn gemeente Langendijk teruggekeerd. Hij heeft een oproep tot zijn bevol king gericht, waarin hij zijn blijdschap uit over de bevrijding en dank zegt aan de bevolking voor haar houding tijdens zijn tweejarige ballingschap. ZATERDAG 5 MEI 1945. Met de capitulatie vau de legergroepen West is voor ons het zoo lang verbeide uur der bevrijding aaugebrokeu. Wij zyu verlost van tien geesel, die ons vfjf jaar lang gekasteid heelt. Uod zij ge dankt, dat deze satanische macht gebroken i«. Ons land herkreeg zijn vrijheid, zij het een duurgekochte. Met ontroering eu eerbied deuken wij aan hen, die hun leven in deze vijf jaren vau verschrikking voor het Vaderland offerden. Wij herademen uu, wij hernieuwen deu moed, een tijd van vrede is aangebroken, wij kunnen weer werken, wij kunnen en zullen weer bouwen. Geeu Duitsche terreur meer! Geen slaven jacht, geen roof van ouze bezittingen, geen zinlooze vernieling van waarden, die in een menschenleven werden opgebouwd. Wij zjjn vrij! De vlaggen uit! Die vrijheid vieren we met het rood-w.- en blauw van onze nationale eenheid, die vrijheid vieren we ook in gebondenheid. Niemand vergrijpe zich aan hetgeen vau anderen is. Niemand zoeke eigen recht. De regeering zal snel en krachtig recht doen. Alle vijanden van ons volk zuilen

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1